PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114

pavlitakis
12-01-22, 13:02
Απο πότε???

Από ανέκαθεν. Εφόσον αποδίδουν θερμότητα όταν λειτουργούν.

ThReSh
12-01-22, 13:17
Καλά και τα PC αποδίδουν θερμοτητα όταν λειτουργούν, δεν θα αρχίσουμε να προτείνουμε εδώ συνθέσεις συστημάτων. :p

sdikr
12-01-22, 13:22
Καλά και τα PC αποδίδουν θερμοτητα όταν λειτουργούν, δεν θα αρχίσουμε να προτείνουμε εδώ συνθέσεις συστημάτων. :p

:worthy::respekt:

teodor_ch
12-01-22, 13:23
Από ανέκαθεν. Εφόσον αποδίδουν θερμότητα όταν λειτουργούν.

Απο τις απώλειες.
Όσο περισσότερη συγκριτικά με το νερό που μαζεύουν τόσο χειρότερα είναι σαν συσκευές :p

BlueChris
12-01-22, 13:52
Καλά και τα PC αποδίδουν θερμοτητα όταν λειτουργούν, δεν θα αρχίσουμε να προτείνουμε εδώ συνθέσεις συστημάτων. :p

Α σωστο αυτο, και οι παλιές τηλεόρασεις είναι καλές το χειμώνα. Ο πατέρας μου έχει την παλιά μου plasma που καίει 350watt, δεν χρειάστηκε να ανοίξει θέρμανση στην κρεβατοκάμαρα που την εχει :)

pavlitakis
12-01-22, 17:46
Καλά και τα PC αποδίδουν θερμοτητα όταν λειτουργούν, δεν θα αρχίσουμε να προτείνουμε εδώ συνθέσεις συστημάτων. :p

Βεβαίως και τα data centers υπολογίζουν την εκλυομενη θερμότητα στον υπολογισμό της ψύξης. Αν βέβαια σε ένα σπίτι υπάρχουν 3-4 game PCs και αφυγραντήρας η θερμοκρασία το καλοκαίρι ανεβαίνει και χρειάζεται έξτρα ψύξη, όπως και σε ένα γραφείο που έχει πολλούς υπολογιστές.


Απο τις απώλειες.
Όσο περισσότερη συγκριτικά με το νερό που μαζεύουν τόσο χειρότερα είναι σαν συσκευές :p

Σωστά, οι απώλειες είναι σημαντικές.
Από τις απώλειες τα κλιματιστικά ανεβάζουν την θερμοκρασία το καλοκαίρι στο περιβάλλον. Αν χρειαζόμαστε την θερμότητα τον χειμώνα, είναι μία χαρά.

Sebu
12-01-22, 19:23
Καλά και τα PC αποδίδουν θερμοτητα όταν λειτουργούν, δεν θα αρχίσουμε να προτείνουμε εδώ συνθέσεις συστημάτων. :p

Καλη ιδεα και αρωματικα κερια που δοκιμαζω τον τελευταιο καιρο στο μπανιο διαπιστωνω οτι ανεβαζουν τη θερμοκρασια του χωρου 1-1,5 βαθμο και ριχνουν και λιγο την υγρασια χωρια οτι μυριζει ωραια ο χωρος :p :twisted:
Το ιδανικο θα ηταν να υπαρχει και καποιο φυτο που να απορροφα υγρασια στο μπανιο αντι να δουλευουμε συνεχεια τον αφυγραντηρα :p

Περα απο την πλακα οι αφυγραντηρες με ζεολιθο σε χαμηλες θερμοκρασιες χωρου προσφερουν και μια ωραια ζεστασια θαλπωρη καθως βγαζουν ζεστο αερα αρα πετυχαινεις εμμεσα και θερμανση. Συν του οτι οταν στεγνωνει ο χωρος απο την υγρασια βελτιωνεται κατα ενα μερος/ανεβαινει λιγο η θερμοκρασια του χωρου (τουλαχιστον σε οσους χωρους εχω δοκιμασει τον αφυγραντηρα και εχω παραλληλα και συσκευη μετρησης θερμοκρασιας/υγρασιας και βλεπω το πριν και μετα). Αφυγραντηρας με κομπρεσορα εδω.

- - - Updated - - -

Επισης σε αδερφο site που υπαρχει σχετικο sticky thread για κλιματιστικα υπαρχει και λινκ για site που μετραει τις θερμικες απωλειες χωρου. Η απορια μου ειναι αν τις θερμικες απωλειες που βγαζει σε watt και τις χρησιμοποιεις για να δεις προσεγγιστικα ποσα btu κλιματιστικο θες για το χωρο για να τις καλυψεις, αν εχει την ιδια αντιστοιχηση αν θες να επιτυχεις και ψυξη λχ το καλοκαιρι.
Αν δλδ σου βγαζει θερμικες απωλειες που αντιστοιχουν σε 7.000btu καταλαβαινω οτι θες ενα κλιματιστικο με τουλαχιστον 8.000 btu θερμανση για να καλυπτεις τις απωλειες και να ζεσταινεται ο χωρος. Στην περιπτωση της ψυξης? Το θερμικες απωλειες χωρου μπορει να θεωρηθει και απωλεια ψυξης/δροσου χωρου για την καλοκαιρινη περιοδο? Μπορει να λεω και κοτσανα αλλα δεν ειμαι ψυκτικος/μηχανικος :)

teodor_ch
12-01-22, 21:26
Σωστά, οι απώλειες είναι σημαντικές.
Από τις απώλειες τα κλιματιστικά ανεβάζουν την θερμοκρασία το καλοκαίρι στο περιβάλλον. Αν χρειαζόμαστε την θερμότητα τον χειμώνα, είναι μία χαρά.

Δεν είναι μια χαρά γιατί τις χρυσοπληρώνουμε.
Καλύτερα να έκαιγε το ρεύμα το κλιματιστικό που θα απέδιδε πολύ περισσότερο μεταφέροντας θερμότητα αντί μετατρέποντας την ηλεκτρική σε θερμική ενέργεια.

Όσο λιγότερες απώλειες τόσο το καλύτερο! Το λέει και η λέξη > ΑΠΩΛΕΙΕΣ !!!

pavlitakis
12-01-22, 21:32
Αν δλδ σου βγαζει θερμικες απωλειες που αντιστοιχουν σε 7.000btu καταλαβαινω οτι θες ενα κλιματιστικο με τουλαχιστον 8.000 btu θερμανση για να καλυπτεις τις απωλειες και να ζεσταινεται ο χωρος. Στην περιπτωση της ψυξης? Το θερμικες απωλειες χωρου μπορει να θεωρηθει και απωλεια ψυξης/δροσου χωρου για την καλοκαιρινη περιοδο? Μπορει να λεω και κοτσανα αλλα δεν ειμαι ψυκτικος/μηχανικος :)

Οι απώλειες θερμότητας έχουν σχέση με την διαφορά της θερμοκρασίας. 0 βαθμοί διαφορά 0 απώλειες.
Επομένως ανάλογα με τις θερμοκρασίες μέσα- έξω αλλάζουν τελείως οι απώλειες.
10 βαθμοί διαφορά 10πλασιαζουν τις απώλειες. Αν έξω έχει 45 και θέλουμε μέσα να πάμε 22 δεν θα γίνει ποτέ, εκτός αν έχουμε μονώσεις ψυκτικού θαλάμου.
Ο ψυκτικός έχει μαύρα μεσάνυχτα και ο μηχανικός παίρνει προμήθεια, επομένως και οι δύο λένε μπούρδες.

H θερμοπερατότητα περιγράφεται από την σχέση:

Φ = A x U x (T1 - T2)
όπου Φ είναι η μεταφορά θερμότητας σε W, U είναι η θερμοπερατότητα, T1 είναι η θερμοκρασία στη μία πλευρά της δομής, T2 είναι η θερμοκρασία στην άλλη πλευρά της δομής και A είναι η επιφάνεια σε τετραγωνικά μέτρα.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

slalom
12-01-22, 21:54
Από ανέκαθεν. Εφόσον αποδίδουν θερμότητα όταν λειτουργούν.
Παρε και μια plasma για σομπα, τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...

ο μηχανικός παίρνει προμήθεια
Ε παρε ενα χασαπη τοτε ή χαρτοριχτρα

pavlitakis
12-01-22, 22:41
Παρε και μια plasma για σομπα, τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...
Ναι, οι τηλεοράσεις και οι υπολογιστές εκπέμπουν σημαντικά ποσά θερμότητας που δεν υπολογίζονται, κυρίως γιατί είναι πολλές ώρες σε λειτουργία.
Λένε ότι ο αφυγραντήρας ζεσταίνει αλλά δεν κοιτάνε και τις τηλεοράσεις και τους υπολογιστές που ζεσταίνουν το σπίτι επίσης.

Ε παρε ενα χασαπη τοτε ή χαρτοριχτρα

Δεν σου περνά από το μυαλό να μάθεις 5 πράγματα και να μην γίνεσαι αφελής καταναλωτής? Στον υπολογισμό της θέρμανσης ίσως η χαρτορίχτρα να πέσει πιο κοντά στην πραγματικότητα γιατί δεν έχει δόλο και ταυτόχρονα έχει τις ίδιες γνώσεις με τον ψυκτικό.:lol:

Sebu
13-01-22, 01:54
Οι απώλειες θερμότητας έχουν σχέση με την διαφορά της θερμοκρασίας. 0 βαθμοί διαφορά 0 απώλειες.
Επομένως ανάλογα με τις θερμοκρασίες μέσα- έξω αλλάζουν τελείως οι απώλειες.
10 βαθμοί διαφορά 10πλασιαζουν τις απώλειες. Αν έξω έχει 45 και θέλουμε μέσα να πάμε 22 δεν θα γίνει ποτέ, εκτός αν έχουμε μονώσεις ψυκτικού θαλάμου.
Ο ψυκτικός έχει μαύρα μεσάνυχτα και ο μηχανικός παίρνει προμήθεια, επομένως και οι δύο λένε μπούρδες.

H θερμοπερατότητα περιγράφεται από την σχέση:

Φ = A x U x (T1 - T2)
όπου Φ είναι η μεταφορά θερμότητας σε W, U είναι η θερμοπερατότητα, T1 είναι η θερμοκρασία στη μία πλευρά της δομής, T2 είναι η θερμοκρασία στην άλλη πλευρά της δομής και A είναι η επιφάνεια σε τετραγωνικά μέτρα.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

Σωστα δεν το εγραψα πληρως, για ζητουμενη εσωτερικη 23 βαθμους σε θερμανση, λαμβανοντας ως περιοχη Αττικη, με βαση τις μονωσεις του σπιτιου/χωρου βγαινει οτι οι θερμικες απωλειες ειναι περιπου κατι λιγοτερο απο 7.000btu.

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (https://www.elith.gr/calc/index.php)

Αυτη ειναι η σωστη ερωτηση μου για την ψυξη του χωρου, με ζητουμενη εσωτερικη π.χ. 25 βαθμους, λαμβανοντας ως περιοχη Αττικη (το εργαλειο υπολογισμου δεν σου ζηταει να βαλεις εξωτερικη θερμοκρασια, ζηταει περιοχη κατοικιας) εξακολουθουμε να θεωρουμε απωλειες 7.000btu? Μαλλον οχι αν καταλαβα σωστα.

Επομενως για να ψυξουμε αυτον τον χωρο με ζητουμενη εσωτερικη 25 βαθμους, ειτε εξω εχει 35, ειτε 40 ειτε 45, ποιο θα ηταν το ιδανικο κλιματιστικο σε btu ωστε να μην ζοριζεται να πετυχει την επιθυμητη θερμοκρασια και να μην ζοριζεται να την κρατησει αρα να δουλευει ασταματητα και στο μαξιμουμ καιγοντας ρευμα σαν να εισαι Σαουντ?

pavlitakis
13-01-22, 04:43
Σωστα δεν το εγραψα πληρως, για ζητουμενη εσωτερικη 23 βαθμους σε θερμανση, λαμβανοντας ως περιοχη Αττικη, με βαση τις μονωσεις του σπιτιου/χωρου βγαινει οτι οι θερμικες απωλειες ειναι περιπου κατι λιγοτερο απο 7.000btu.

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (https://www.elith.gr/calc/index.php)

Αυτη ειναι η σωστη ερωτηση μου για την ψυξη του χωρου, με ζητουμενη εσωτερικη π.χ. 25 βαθμους, λαμβανοντας ως περιοχη Αττικη (το εργαλειο υπολογισμου δεν σου ζηταει να βαλεις εξωτερικη θερμοκρασια, ζηταει περιοχη κατοικιας) εξακολουθουμε να θεωρουμε απωλειες 7.000btu? Μαλλον οχι αν καταλαβα σωστα.

Επομενως για να ψυξουμε αυτον τον χωρο με ζητουμενη εσωτερικη 25 βαθμους, ειτε εξω εχει 35, ειτε 40 ειτε 45, ποιο θα ηταν το ιδανικο κλιματιστικο σε btu ωστε να μην ζοριζεται να πετυχει την επιθυμητη θερμοκρασια και να μην ζοριζεται να την κρατησει αρα να δουλευει ασταματητα και στο μαξιμουμ καιγοντας ρευμα σαν να εισαι Σαουντ?

Μεγάλη κουβέντα. 25 βαθμοί το καλοκαίρι μέσα είναι υπερβολικά χαμηλή, σύμφωνα με την επιστήμη. Ο άνθρωπος έχει εύρος 27-37 βαθμούς. Κάτω από 27 θέλει ρούχα πάνω από 37 θέλει οπωσδήποτε ψύξη, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.
Για το καλοκαίρι ιδανική θερμοκρασία είναι 29-30 βαθμοί αλλά με την χρήση ανεμιστήρα σταθερής ροής ώστε με την εξάτμιση του ιδρώτα να μπορεί το σώμα να ρυθμίζει την θερμοκρασία του με φυσικό τρόπο.
Ταυτόχρονα έχουμε μεγαλύτερη οικονομία αφού μειώνεται η διαφορά με την εξωτερική θερμοκρασία.
Τώρα η Αττική δεν έχει ίδια θερμοκρασία παντού. Άλλη η θερμοκρασία στην Κηφισιά, άλλη στο Περιστέρι, άλλη στην Γλυφάδα, άλλη στο κέντρο.
Άλλη μόνωση θέλουν οι βόρειοι τοίχοι, άλλη οι νότιοι. Μία τέντα αλλάζει τελείως την θερμοκρασία των τοίχων, όπως κάποια δέντρα.
ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία του αέρα αλλά η θερμοκρασία του τοίχου.
Ένας τοίχος άσπρος δεν έχει καμμία σχέση με έναν μπλέ.
Επίσης ποιοί ζούνε στο σπίτι, πόσο συχνά ανάβει ο φούρνος, πόσοι κάνουν μπάνιο, πόσο ζεστό νερό χρειάζεται, πόσες και ποιες ώρες είναι όλοι σπίτι, τι ώρα ξυπνάνε το πρωί, τι εισοδήματα έχουν και τι προτεραιότητες κλπ κλπ για να γίνει μία σωστή μελέτη.
Καλύτερη δουλειά γίνεται με μία συσκευή μέτρησης υπέρυθρης ακτινοβολίας για να δούμε τις πραγματικές συνθήκες γιατί αυτοί οι υπόλοιποι υπολογισμοί είναι εντελώς στο περίπου, για αυτό βλέπουμε σπίτια να είναι υπερβολικά ζεστά και άλλα να είναι κρύα, όλο τον χρόνο.
Σε γενικές γραμμές βάζουμε ότι συσκευές μπορούμε να αγοράσουμε, μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία τους και η εύκολη συντήρηση. Κατόπιν προσαρμοζόμαστε εμείς στο περιβάλλον και όχι να προσπαθούμε να αλλάξουμε το περιβάλλον.
Επίσης η χρήση μίας ηλεκτρικής κουβέρτας είναι εντελώς απαραίτητη τον χειμώνα ώστε να μην είναι συνεχώς η θέρμανση σε πλήρη ισχύ.

Sebu
13-01-22, 10:00
Μεγάλη κουβέντα. 25 βαθμοί το καλοκαίρι μέσα είναι υπερβολικά χαμηλή, σύμφωνα με την επιστήμη. Ο άνθρωπος έχει εύρος 27-37 βαθμούς. Κάτω από 27 θέλει ρούχα πάνω από 37 θέλει οπωσδήποτε ψύξη, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.
Για το καλοκαίρι ιδανική θερμοκρασία είναι 29-30 βαθμοί αλλά με την χρήση ανεμιστήρα σταθερής ροής ώστε με την εξάτμιση του ιδρώτα να μπορεί το σώμα να ρυθμίζει την θερμοκρασία του με φυσικό τρόπο.
Ταυτόχρονα έχουμε μεγαλύτερη οικονομία αφού μειώνεται η διαφορά με την εξωτερική θερμοκρασία.
Τώρα η Αττική δεν έχει ίδια θερμοκρασία παντού. Άλλη η θερμοκρασία στην Κηφισιά, άλλη στο Περιστέρι, άλλη στην Γλυφάδα, άλλη στο κέντρο.
Άλλη μόνωση θέλουν οι βόρειοι τοίχοι, άλλη οι νότιοι. Μία τέντα αλλάζει τελείως την θερμοκρασία των τοίχων, όπως κάποια δέντρα.
ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία του αέρα αλλά η θερμοκρασία του τοίχου.
Ένας τοίχος άσπρος δεν έχει καμμία σχέση με έναν μπλέ.
Επίσης ποιοί ζούνε στο σπίτι, πόσο συχνά ανάβει ο φούρνος, πόσοι κάνουν μπάνιο, πόσο ζεστό νερό χρειάζεται, πόσες και ποιες ώρες είναι όλοι σπίτι, τι ώρα ξυπνάνε το πρωί, τι εισοδήματα έχουν και τι προτεραιότητες κλπ κλπ για να γίνει μία σωστή μελέτη.
Καλύτερη δουλειά γίνεται με μία συσκευή μέτρησης υπέρυθρης ακτινοβολίας για να δούμε τις πραγματικές συνθήκες γιατί αυτοί οι υπόλοιποι υπολογισμοί είναι εντελώς στο περίπου, για αυτό βλέπουμε σπίτια να είναι υπερβολικά ζεστά και άλλα να είναι κρύα, όλο τον χρόνο.
Σε γενικές γραμμές βάζουμε ότι συσκευές μπορούμε να αγοράσουμε, μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία τους και η εύκολη συντήρηση. Κατόπιν προσαρμοζόμαστε εμείς στο περιβάλλον και όχι να προσπαθούμε να αλλάξουμε το περιβάλλον.
Επίσης η χρήση μίας ηλεκτρικής κουβέρτας είναι εντελώς απαραίτητη τον χειμώνα ώστε να μην είναι συνεχώς η θέρμανση σε πλήρη ισχύ.

:oneup: :respekt:

manoulamou
13-01-22, 11:42
Τώρα στην ουσία. Οι βασικές αρχές είναι λίγες και υπάρχουν σε όλα τα βιβλία της φυσικής αλλά πρέπει να δοθεί λίγος χρόνος για διάβασμα.
Προτείνω ότι αν βλέπουμε 1-2 ώρες λιγότερο νετφλιξ την εβδομάδα, σε 2-3 μήνες θα έχουμε την απαιτούμενη γνώση για να κάνουμε σωστή επιλογή.
Προσωπικα ουτε τηλεοραση παρακολουθω Ουτε *flix διαθετω :p ... οσο για τα βιβλια της φυσικης εεεχμμμ ασχολιαστο... με την πανδημια πού κουραγιο για παρομοια επιμορφωση!
Αναφερομαι παντα σε απλους καθημερινους ανθρωπους, που φυσικα και δεν θα αναγαγουν σε "επιστημη" την αγορα μιας συσκευης. Την αυξημενη υγρασια απο το χωρο τους θελουν να αφαιρεσουν - ισως παρακινημενοι απο τις διαφημισεις - κι αν αυτο μειωσει σε βαθος χρονου = αποσβεση, τα εξοδα για θερμανση ακομη καλυτερα, πλην ομως οι περισσοτεροι δεν αγοραζουν γι΄αυτο εναν αφυγραντηρα. Προτιμουν V/F να μην πω απολυτως φθηνοτερα. :whistle:

Εγω εχω δυο αφυγραντηρες inventor: τον πρωτο τον πηρα για να στεγνωνω την μπουγαδα το καταχειμωνο και τον δευτερο για δωματιο που εμφανισε μουχλα.
Ευτυχως συντομα τα περισσοτερα προβληματα θερμανσης - μονωσης στην αρχαια μας μονοκατοικια θα λυθουν με τη βοηθεια του εξοικονομω - αυτονομω!

slalom
13-01-22, 13:18
Ναι, οι τηλεοράσεις και οι υπολογιστές εκπέμπουν σημαντικά ποσά θερμότητας που δεν υπολογίζονται, κυρίως γιατί είναι πολλές ώρες σε λειτουργία.
Υπολογιζονται στα ψυκτικα φορτια, αν θες να ξερεις, οπως και η χρηση του χωρου, αν ειναι γυμναστηριο πχ

- - - Updated - - -


Δεν σου περνά από το μυαλό να μάθεις 5 πράγματα και να μην γίνεσαι αφελής καταναλωτής? Στον υπολογισμό της θέρμανσης ίσως η χαρτορίχτρα να πέσει πιο κοντά στην πραγματικότητα γιατί δεν έχει δόλο και ταυτόχρονα έχει τις ίδιες γνώσεις με τον ψυκτικό.
Στο παρον θεμα δεν ειμαι καταναλωτης, και σιγουρα κανενας ψυκτικος δε θα σου λυσει προβλημα θερμανσης γιατι ειναι τεχνιτης

Zer0c00L
14-01-22, 17:24
:worthy::respekt:

απλά :worthy::respekt:

Εγώ αν ανοίξω και βάλω σε λειτουργεία και τους τρεις σταθερούς υπολογιστές (AMD/NVIDIA) βγαίνει τόση ζέστη που δεν χρειάζεται να ανοίξω το κλιματιστικό για να ζεσταθώ.

για να απαντήσω στην @Manoulamou όποιος καταναλωτής θέλει να αγοράσει το οτιδήποτε μπορεί να συμβουλευτεί τον οδηγό αγοράς που έχει το skroutz.gr εμένα με βοήθησε να επιλέξω αφυγραντήρα αλλά και κλιματιστικό.

GregoirX23
14-01-22, 18:41
Μα τι λέτε τώρα;
Intel prescott..
Αυτή και αν είναι θερμάστρα.. :rofl:

Zer0c00L
19-01-22, 14:17
Μα τι λέτε τώρα;
Intel prescott..
Αυτή και αν είναι θερμάστρα.. :rofl:

καλύτερη θερμάστρα από Intel Pentium 4 Hyper Threading δεν υπάρχει

βέβαια και οι AMD μια χαρά ζέστη βγάζουν από τον ταπεινό AMD FX έως τους RYZEN.

manoulamou
19-01-22, 14:33
Εγω βρηκα στο ιντερνετι μια... αντικα, ιδια με αυτη που ειχε η γιαγια μου στην Καλαματα, όπου μερικες φορες μαγειρευε κιολας.
Στο πατρικο μου στα μανιατικα του Πειραια, πριν να βαλουμε πετρελαιου ΘΕΡΜΙΣ, ειχαμε μια με καρβουνα - κοκ
Την αντικαταστησαμε μια χρονια που παθαμε κρυοπαγηματα :p
234152

Zer0c00L
19-01-22, 14:37
Εγω βρηκα στο ιντερνετι μια... αντικα, ιδια με αυτη που ειχε η γιαγια μου στην Καλαματα, όπου μερικες φορες μαγειρευε κιολας.
Στο πατρικο μου στα μανιατικα του Πειραια, πριν να βαλουμε πετρελαιου ΘΕΡΜΙΣ, ειχαμε μια με καρβουνα - κοκ
Την αντικαταστησαμε μια χρονια που παθαμε κρυοπαγηματα :p
234152

που την ξέθαψες αυτήν...

είχα ένα τέτοιο από την συγχωρεμένη γιαγιά μου

κατέληξε στα σκουπίδια όπως και μια σόμπα πετρελαίου kerozun

K1m0n
21-01-22, 14:52
Εγω βρηκα στο ιντερνετι μια... αντικα, ιδια με αυτη που ειχε η γιαγια μου στην Καλαματα, όπου μερικες φορες μαγειρευε κιολας.
Στο πατρικο μου στα μανιατικα του Πειραια, πριν να βαλουμε πετρελαιου ΘΕΡΜΙΣ, ειχαμε μια με καρβουνα - κοκ
Την αντικαταστησαμε μια χρονια που παθαμε κρυοπαγηματα :p
234152

Ενημερωτικά (ως παθών):
Οι περισσότερες μαντεμένιες που θα βρεις στο internet,
ή και σε εμπόρους/βιομηχανίες (που παλιά φτιάχνανε δικές τους..) με χαμηλές τιμές (100-200€), είναι Κινέζικες.
Που δεν θα πείραζε αν δεν ήταν βρώμικο/ανακυκλωμένο μαντέμι, με αποτέλεσμα να σπάνε εύκολα.
Νομίζω τα χυτήρια ένωση φτιάχνουν ακόμα δικές τους (>300€), αλλιώς μετά πάς για καλή Σέρβικη (>500€) ή Γαλικές/Γερμανικές/Αυστριακές,
που θα είναι μέν όμορφες αλλά κάνουνε κάτι χιλιάρικα.

Για το χωριό καλές είναι, ζεσταίνουν (πολύ), ρυπαίνουν (πολύ),
εννοείται ότι πρέπει να έχεις τα ξύλα τζάμπα γιατί αλλιώς δεν συμφέρει.
Εγώ στο χωριό έκανα χρόνια δουλειά με τέτοια,
αλλά είχα άπειρα ξύλα τζάμπα (το υποπροϊόν του κλαδέματος).

thourios
21-01-22, 18:23
Κατοτοπιστικό αυτό με τις Κινεζιές που σπάνε.
Ευχαριστώ

winlink
21-01-22, 19:29
Νομίζω τα χυτήρια ένωση φτιάχνουν ακόμα δικές τους (>300€), αλλιώς μετά πάς για καλή Σέρβικη (>500€) ή Γαλικές/Γερμανικές/Αυστριακές,
που θα είναι μέν όμορφες αλλά κάνουνε κάτι χιλιάρικα.

Για το χωριό καλές είναι, ζεσταίνουν (πολύ), ρυπαίνουν (πολύ),
εννοείται ότι πρέπει να έχεις τα ξύλα τζάμπα γιατί αλλιώς δεν συμφέρει.
Εγώ στο χωριό έκανα χρόνια δουλειά με τέτοια, αλλά είχα άπειρα ξύλα τζάμπα (το υποπροϊόν του κλαδέματος).

Παρόμοια κατάσταση στο εξοχικό μας, υπάρχει βέλγικη SAEY από το 1980, και κρατεί σχετικά καλά ακόμη και κάνει τη δουλειά της άψογα. Φυσικά υπάρχουν και πιο μοντέρνοι τρόποι θέρμανσης, αλλά η ξυλόσομπα τραβάει το μεγαλύτερο βάρος, ειδικά μόλις φτάσουμε το χειμώνα και το σπίτι έχει κάτω από 7ο βαθμούς.

234263
234264

Για κάτι που χρειάστηκα επικοινώνησα με τον τότε εισαγωγέα ο οποίος με παρέπεμψε στα Χυτήρια Μισαηλίδη (http://www.misailidi.gr/x/el/), οι οποίοι μου έδωσαν λύση και οι οποίοι παράγουν ακόμη.

giorgosk
26-01-22, 02:09
Στο πατρικό στο χωριό έχουμε ξυλόσομπα με φούρνο..
Ζεσταίνει το χώρο συν το ψωμί που ψήνει η μητέρα μου....δε συγκρίνεται.. στις γιορτές που ήμουν στο χωριό έβαζα στο φούρνο μια φέτα ζυμωτό ψωμί με κασέρι...

Σε λίγα λεπτά είχες μια ξεροψημένη φέτα με λιωμένο κασέρι...

Φανερός Πράκτωρ
06-02-22, 10:19
Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία και βλέπω μηδενικές μετρήσεις στον ωρομετρητή ενός διαμερίσματος (0 ώρες σε βάθος παρά πολλών μηνών ενώ κατοικείται και πέρασαν και χιόνια 2 φορές από την Αθήνα κλπ).

Ο ιδιοκτήτης σε μια φιλική ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι χρησιμοποιεί air condition κλπ.
Μπορεί να είναι αλήθεια αλλα έχω δεύτερες σκέψεις επειδή όταν έξω έχουμε 0 βαθμούς, η εμπειρία μου από το διαμέρισμά μου έχει δείξει ότι το aircondition δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Έχω ακούσει οτι κάποιος μπορεί να κολλήσει την ηλεκτροβάνα κλπ. και να ζεσταίνεται όταν οι άλλοι ανάβουν το καλοριφέρ και στον ίδιο να μη φαίνεται η κατανάλωση.
Δεν θα ήθελα να μπω σε ιστορίες να ψαχουλεύω την ηλεκτροβανα έξω από το διαμερισμά του και να χαλάσουμε τις σχέσεις μας σε περίπτωση που με δει.

Υπάρχει κάποιος διακριτικός τρόπος να ελέγξω αν λέει αλήθεια η ψέματα;

Μιλάμε για αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.

BlueChris
06-02-22, 11:31
Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία και βλέπω μηδενικές μετρήσεις στον ωρομετρητή ενός διαμερίσματος (0 ώρες σε βάθος παρά πολλών μηνών ενώ κατοικείται και πέρασαν και χιόνια 2 φορές από την Αθήνα κλπ).

Ο ιδιοκτήτης σε μια φιλική ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι χρησιμοποιεί air condition κλπ.
Μπορεί να είναι αλήθεια αλλα έχω δεύτερες σκέψεις επειδή όταν έξω έχουμε 0 βαθμούς, η εμπειρία μου από το διαμέρισμά μου έχει δείξει ότι το aircondition δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Έχω ακούσει οτι κάποιος μπορεί να κολλήσει την ηλεκτροβάνα κλπ. και να ζεσταίνεται όταν οι άλλοι ανάβουν το καλοριφέρ και στον ίδιο να μη φαίνεται η κατανάλωση.
Δεν θα ήθελα να μπω σε ιστορίες να ψαχουλεύω την ηλεκτροβανα έξω από το διαμερισμά του και να χαλάσουμε τις σχέσεις μας σε περίπτωση που με δει.

Υπάρχει κάποιος διακριτικός τρόπος να ελέγξω αν λέει αλήθεια η ψέματα;

Μιλάμε για αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.

Θα φωνάξεις τον συντηρητή και καλά για συντήρηση αλλά στη πράξη θα αναβοσβησει όλες τις ηλεκροβανες απο τον πίνακα στο boiler και θα ισιωσει. Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί η ηλεκτροβανα βέβαια ή σε extreme κατάσταση να κάνουν κομπίνα με μπαλαντεζα απευθείας στην βανα και να την κολλάνε.
Μου είχε κολλήσει και εμένα η ηλεκτροβανα και αφου ξαφνικά ένιωσα τα σώματα ζεστά, πήγα αμέσως στο διαχειριστή οχι μόνο γιατί είναι λάθος αλλά για να είμαι σίγουρος πως δεν θα χρεωθω. Η πρώτη αντίδραση του διαχειριστή ηταν πως μάλλον εχει κολλήσει και μου λεει μην ασχολείσαι. Εντέλει ανοιγοκλεισα 3-4 φορες τον αυτόνομο διακοπτη μου και ξεκόλλησε.
Έχω να ανάψω καλοριφέρ 4 χρόνια. Ζεσταινόμαστε σε 70τετρ με ενα 24αρι AC και 2 καλοριφέρ λαδιού στα 2 δωμάτια. Εχω ετσι ολο το σπιτι στους 20-21 βαθμούς με κόστος θέρμανσης γύρω στα 100€ ενω με πετρέλαιο ξεπερναγα τα 170€. Αναβω 7-8 το πρωι τα παντα και 6 με 12 το βράδυ.

macro
06-02-22, 11:31
Αυτο με την ηλεκτροβανα ειναι και συμβαινει και πολυ συχνα μαλιστα. Σα διαχειριστης εχεις το δικαιωμα να την ελεγξεις.

Φανερός Πράκτωρ
06-02-22, 11:42
OK, οπότε το πιο λογικό είναι στη συντήρηση που θα κάνει σε 3-4 μήνες η εταιρεία (το κάνει πάντα στο τέλος της σεζόν) να της πω να κοιτάξει και τις ηλεκτροβάνες σε όλα τα διαμερίσματα.

- - - Updated - - -


Έχω να ανάψω καλοριφέρ 4 χρόνια. Ζεσταινόμαστε σε 70τετρ με ενα 24αρι AC και 2 καλοριφέρ λαδιού στα 2 δωμάτια. Εχω ετσι ολο το σπιτι στους 20-21 βαθμούς με κόστος θέρμανσης γύρω στα 100€ ενω με πετρέλαιο ξεπερναγα τα 170€. Αναβω 7-8 το πρωι τα παντα και 6 με 12 το βράδυ.

Έχω και αυτό στο μυαλό μου (ότι μπορεί να έχει βρει έναν εναλλακτικό τρόπο να ζεσταίνεται), γιαύτο θέλω να πάω προσεκτικά.
Μη δημιουργήσουμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει και φανεί ότι τον αμφισβητώ ευθέως.

- - - Updated - - -

Ουσιαστικά έναν διακριτικό έλεγχο θέλω να κάνω κάπως για να κάνω cross-check τα λεγόμενά του χωρίς να τον προσβάλλω.

BlueChris
06-02-22, 11:43
OK, οπότε το πιο λογικό είναι στη συντήρηση που θα κάνει σε 3-4 μήνες η εταιρεία (το κάνει πάντα στο τέλος της σεζόν) να της πω να κοιτάξω και τις ηλεκτροβάνες σε όλα τα διαμερίσματα.

Ναι. Αν πιάνουν τα χέρια σου ηλεκτρολογικά θα μπορούσες μόνος στο πίνακα κάτω να τις ανοιγοκλείσεις αλλά άστο καλύτερα. Πάντως σου έφερα παράδειγμα εμένα που ζούμε χωρίς καλοριφερ μια χαρά οπότε μπορεί να μην υπάρχει θέμα γενικά.

patch
06-02-22, 12:02
Άναψε το καλοριφέρ και μετά από μισή ώρα λειτουργίας πχ κλείσε από τον πίνακα όλες τις ελεκτροβανες. Σβήσε χειροκίνητα το λέβητα
Αν έχεις τρόπο να αφήσεις την αντλία κυκλοφορίας σε λειτουργία μπορείς εύκολα από τα θερμόμετρο να καταλάβεις εάν υπάρχει κάπου κατανάλωση
Εάν υπάρχει κατανάλωση θα έχεις ΔΤ 20-25 βαθμούς
Με όλες τις ηλεκτροβανες κλειστές δεν θα πρέπει να υπάρχει κατανάλωση και άρα ΔΤ 0-5 βαθμούς

badweed
06-02-22, 14:04
αν ειχε κολησει η ηλεκτροβανα , δεν θα φαινοταν κινηση στον ωρομετρητη ;

BlueChris
06-02-22, 14:06
αν ειχε κολησει η ηλεκτροβανα , δεν θα φαινοταν κινηση στον ωρομετρητη ;

Όχι, αυτός μετράει απλά ποτε ο ένοικος τραβάει ρεύμα από την εντολή του θερμοστάτη σπίτι του

slalom
06-02-22, 15:59
Έχω ακούσει οτι κάποιος μπορεί να κολλήσει την ηλεκτροβάνα κλπ. και να ζεσταίνεται όταν οι άλλοι ανάβουν το καλοριφέρ και στον ίδιο να μη φαίνεται η κατανάλωση.
Δεν θα ήθελα να μπω σε ιστορίες να ψαχουλεύω την ηλεκτροβανα έξω από το διαμερισμά του και να χαλάσουμε τις σχέσεις μας σε περίπτωση που με δει.
Ειναι ζεστη η σωληνα μετα την ηλεκτροβαννα?

αντλία κυκλοφορίας
κυκλοφορητης λεγεται

macro
06-02-22, 20:20
Αυτο θα κανεις που λεει ο φιλος αποπανωφ. Αν ο σωληνας μετα την ηλεκτροβανα ειναι ζεστος, φαινεται απο την οδευση, τοτε ζεσταινεται σε βαρος σας τοσο καιρο.

stratus
06-02-22, 20:33
Κλεισε το διακοπτη του καλοριφερ πριν τον κυκλοφορητη και αστον να δεις αν σου πει κατι.

Φανερός Πράκτωρ
06-02-22, 20:47
Παιδιά, είπαμε κάτι διακριτικό :)
Ούτε την ηλεκτροβάνα του θα ψαχουλέψω έξω από την πόρτα του να δω αν είναι ζεστή η σωλήνα μετά την ηλεκτροβάνα, ούτε θα κλείνω κάνουλες/βάνες και θα περιμένω φωνές/παράπονα.
Τα είχα σκεφτεί και εγώ αυτά πριν σας ρωτήσω αλλά τα απέρριψα.

Θα κοιτάξω κατά την ετήσια συντήρηση του καλοριφέρ, ο άνθρωπος που θα έρθει, να κοιτάξει όλες τις ηλεκτροβάνες της πολυκατοικίας με αφορμή τον τυπικό έλεγχο συντήρησης.
5 διαμερίσματα είμαστε, δεν θα είναι κάποιος μεγάλος κόπος.

ariadgr
06-02-22, 20:57
Θα κοιτάξω κατά την ετήσια συντήρηση του καλοριφέρ.

Οπότε αν κάτι δεν πάει καλά θα συνεχίσουν για τους επόμενους μήνες μέχρι τη συντήρηση να το πληρώνουν οι υπόλοιποι 4 και ο 5ος να θερμαίνεται τσάμπα;
Σου φαίνεται λογικό αυτό;

BlueChris
06-02-22, 21:19
Παιδιά, είπαμε κάτι διακριτικό :)
Ούτε την ηλεκτροβάνα του θα ψαχουλέψω έξω από την πόρτα του να δω αν είναι ζεστή η σωλήνα μετά την ηλεκτροβάνα, ούτε θα κλείνω κάνουλες/βάνες και θα περιμένω φωνές/παράπονα.
Τα είχα σκεφτεί και εγώ αυτά πριν σας ρωτήσω αλλά τα απέρριψα.

Θα κοιτάξω κατά την ετήσια συντήρηση του καλοριφέρ, ο άνθρωπος που θα έρθει, να κοιτάξει όλες τις ηλεκτροβάνες της πολυκατοικίας με αφορμή τον τυπικό έλεγχο συντήρησης.
5 διαμερίσματα είμαστε, δεν θα είναι κάποιος μεγάλος κόπος.

Περίμενε.. έχετε σε κάθε όροφο ντουλαπάκι που μέσα είναι οι διακλαδώσεις των σωλήνων του καλοριφέρ? Αν ναι είναι απλό εφόσον δεν κάνεις φασαρία, απλά ανοίγεις τα ντουλάπια σε κάθε όροφο και πιάνεις μία μία τις σωλήνες εφόσον είναι ανοιχτό το καλοριφέρ.

macro
06-02-22, 21:26
δλδ το να πιασεις για 2 δευτερολεπτα το σωληνα μετα την ηλεκροβανα το θεωρεις προσβλητικο? Ε τοτε κατσε και πληρωνε. Διαχειριστης εισαι και εχεις καθε δικαιωμα να κανεις ελεγχο στο κοινοχρηστο χωρο. Πολλες ευαισθησιες εχεις παντως.

bxenos
09-02-22, 04:45
Κανε μια επισκεψη στο διαμέρισμα του για καποια ενηνερωση οταν θα εχει κρυο εξω και στησε αυτι για το κλιματιστικο ή νιωσε αν ειναι ζεστα τα σωματα ή ρηξε μια ματια στο θερμοστατη αν ειναι κλειστος ή ρυθμισμενος χαμηλα.

Παντως το πιο απλο σου το ειπαν, δες στο συλλεκτη εξω απο το σπιτι του αν οι σωληνες που φευγουν για τα καλοριφερ του ειναι ζεστες.

Οι ηλεκτροβανες κολλανε ευκολα απο βλαβη ή πειραγμα, επισης μπορει να αποσυνδεθουν απο τον ωρομετρητη ή ακομα πιο high teck, να οδηγηθουν με παλμο μικρης διαρκειας ωστε να επιτρεπουν διελευση νερου αλλα να μην προλαβουν να στειλουν σημα στον ωρομετρητη

teodor_ch
09-02-22, 09:58
Εναλλακτικά δές στο μετρητή ρεύματος την κατανάλωση του σε ένα 24ωρο σε μία κρύα μέρα :oneup:

GregoirX23
11-02-22, 15:15
Κάποτε κάπου είχα βρει στο ίντερνετ μια σελίδα που έλεγε τι δ.δ να βάλεις ανάλογα τα λίτρα του θερμοσίφωνα...
Έχω θεματακι όταν ανάβω θερμοσίφωνα και όταν χτυπάει ο ήλιος το πρωί τις πλάκες του ηλιακού..
Έχω βάλει μανόμετρο για να βλέπω τις πιέσεις έτσι απλά σαν πληροφορία και όταν ζεσταθεί και φουσκώσουν τα νερά μου σηκώνει πίεση και αρχίζει και δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας.. Επόμενο λογικά..
Είναι εύλογο απορίας πάντως γιατί δεν το έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα και εμφανίζεται σε μερικούς....
Anyway...
Για πείτε μου ρε παίδες... Γενικά σαν πληροφορία, αρχίζοντας από τα 45 λίτρα και φτάνοντας σε καζάνι 200 λίτρων τι δ.δ θα βάζατε;

badweed
11-02-22, 15:17
δ.δ = ?

BlueChris
11-02-22, 15:46
Κάποτε κάπου είχα βρει στο ίντερνετ μια σελίδα που έλεγε τι δ.δ να βάλεις ανάλογα τα λίτρα του θερμοσίφωνα...
Έχω θεματακι όταν ανάβω θερμοσίφωνα και όταν χτυπάει ο ήλιος το πρωί τις πλάκες του ηλιακού..
Έχω βάλει μανόμετρο για να βλέπω τις πιέσεις έτσι απλά σαν πληροφορία και όταν ζεσταθεί και φουσκώσουν τα νερά μου σηκώνει πίεση και αρχίζει και δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας.. Επόμενο λογικά..
Είναι εύλογο απορίας πάντως γιατί δεν το έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα και εμφανίζεται σε μερικούς....
Anyway...
Για πείτε μου ρε παίδες... Γενικά σαν πληροφορία, αρχίζοντας από τα 45 λίτρα και φτάνοντας σε καζάνι 200 λίτρων τι δ.δ θα βάζατε;

Για πίεση νερού μιλάς? δεν έχω βάλει στον ηλιακό μου γιατί δεν έχω θέμα αλλά στη δουλειά σε ένα μηχάνημα που ήθελε νερό και μου έσπαγε τα φίλτρα του από πίεση, έβαλα πριν έναν ρυθμιστή πίεσης και τέλος.

ariadgr
11-02-22, 16:34
δ.δ = ?
δοχειο διαστολής

badweed
11-02-22, 16:46
δοχειο διαστολής

σε ευχαριστω !

(καλο ειναι να γραφουμε εστω μια φορα το τι αναπαραστα καθε συντμηση στα αρχικα γραμματα των λεξεων . :) )

GregoirX23
11-02-22, 17:54
Για πίεση νερού μιλάς? δεν έχω βάλει στον ηλιακό μου γιατί δεν έχω θέμα αλλά στη δουλειά σε ένα μηχάνημα που ήθελε νερό και μου έσπαγε τα φίλτρα του από πίεση, έβαλα πριν έναν ρυθμιστή πίεσης και τέλος.

Μα φυσικά για πίεση.. Για τι άλλο;
Ο ρυθμιστής πίεσης είναι για όταν έχει υψηλή πίεση το δίκτυο.. Άλλη χρήση..
Εγώ λέω για όταν θερμαίνεται το νερό.. Άλλη φάση..
Αλήθεια για τον ηλιακό που λες, που ξέρεις αν έχεις θέμα αλήθεια; Παρατήρησες τη βαλβίδα; Έχεις μανόμετρο;
Το πιο πιθανό είναι αν δεν είχα βάλει μανόμετρο να μη το είχα πάρει πρέφα ούτε εγώ..
Άλλαξα καζάνι πρόσφατα αν θυμάσαι που το συζηταγαμε πίσω.. Με το προηγούμενο καζάνι νομίζω, αν θυμάμαι καλά ότι δεν είχα θέμα.. Εκείνο έλεγε ότι είχε ενσωματωμένο δ.δ, ίσως το νέο δεν έχει; Δεν ξέρω..
Αλλά ψαχνομαι γενικά να το αντιμετωπίσω.. Τις ημέρες που είσαι στο σπίτι και κάνεις χρήση οκ μπαλωνεται το θέμα.. Όταν όμως λείπεις η πίεση θα συνεχίσει να ανεβαίνει όσο ζεστενεται το νερό μέχρι να ανοίξει η βαλβίδα ασφαλείας..
Ούτε οι άλλοι ηλιακοί που βλέπω πάνω δεν έχουν δ.δ αλλά το πιο πιθανό ίσως είναι ότι δεν έχουν μανόμετρο να το δουν Η όντως μπορεί να μη τους συμβαίνει δεν ξέρω..
Και στο εξοχικό πάντως έχω το ίδιο θέμα με τη πίεση στο θερμοσίφωνα..
Εκεί αναγκαστηκα να βάλω μειωτη πίεσης γιατί το δίκτυο είχε 12bar!!! Η πίεση έπεσε, τη ρύθμισα στα 5bar, αλλά όταν ανάβω θερμοσίφωνα πάλι μου ανεβάζει πίεση μέχρι να αρχίσει να δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας... Έχω βάλει σωληνάκι στη βαλβίδα για τα νερά να μη τρέχουν κάτω αλλά και πάλι αυτό είναι μπάλωμα..
Άπαξ και σου συμβεί η απάντηση είναι μια για να μη πιέζεται όλο το δίκτυο.. Δ.δ...
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τη σελίδα που είχε αναλογίες λίτρα καζανιού με δ.δ...
Για να δούμε...

BlueChris
11-02-22, 19:25
Μα φυσικά για πίεση.. Για τι άλλο;
Ο ρυθμιστής πίεσης είναι για όταν έχει υψηλή πίεση το δίκτυο.. Άλλη χρήση..
Εγώ λέω για όταν θερμαίνεται το νερό.. Άλλη φάση..
Αλήθεια για τον ηλιακό που λες, που ξέρεις αν έχεις θέμα αλήθεια; Παρατήρησες τη βαλβίδα; Έχεις μανόμετρο;
Το πιο πιθανό είναι αν δεν είχα βάλει μανόμετρο να μη το είχα πάρει πρέφα ούτε εγώ..
Άλλαξα καζάνι πρόσφατα αν θυμάσαι που το συζηταγαμε πίσω.. Με το προηγούμενο καζάνι νομίζω, αν θυμάμαι καλά ότι δεν είχα θέμα.. Εκείνο έλεγε ότι είχε ενσωματωμένο δ.δ, ίσως το νέο δεν έχει; Δεν ξέρω..
Αλλά ψαχνομαι γενικά να το αντιμετωπίσω.. Τις ημέρες που είσαι στο σπίτι και κάνεις χρήση οκ μπαλωνεται το θέμα.. Όταν όμως λείπεις η πίεση θα συνεχίσει να ανεβαίνει όσο ζεστενεται το νερό μέχρι να ανοίξει η βαλβίδα ασφαλείας..
Ούτε οι άλλοι ηλιακοί που βλέπω πάνω δεν έχουν δ.δ αλλά το πιο πιθανό ίσως είναι ότι δεν έχουν μανόμετρο να το δουν Η όντως μπορεί να μη τους συμβαίνει δεν ξέρω..
Και στο εξοχικό πάντως έχω το ίδιο θέμα με τη πίεση στο θερμοσίφωνα..
Εκεί αναγκαστηκα να βάλω μειωτη πίεσης γιατί το δίκτυο είχε 12bar!!! Η πίεση έπεσε, τη ρύθμισα στα 5bar, αλλά όταν ανάβω θερμοσίφωνα πάλι μου ανεβάζει πίεση μέχρι να αρχίσει να δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας... Έχω βάλει σωληνάκι στη βαλβίδα για τα νερά να μη τρέχουν κάτω αλλά και πάλι αυτό είναι μπάλωμα..
Άπαξ και σου συμβεί η απάντηση είναι μια για να μη πιέζεται όλο το δίκτυο.. Δ.δ...
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τη σελίδα που είχε αναλογίες λίτρα καζανιού με δ.δ...
Για να δούμε...
Τώρα το έψαξα αυτό που λες και ειλικρινά δεν έχω δει ηλιακό με τέτοιο όργανα στη ζωή μου. Ανέβηκα και μια ταράτσα και κοίταξα γύρω γύρω και σε πάνω από 30 ηλιακούς που είδα αυτό δεν το είδα.
Οπότε είναι νέος ορίζοντας για μένα.

GregoirX23
11-02-22, 19:45
Για τα σύνεργα που βάζουν λες ε; :rolleyes:
Άλλοι βάζουν και διάφορα άλλα εξαρτήματα..
Πόλοι όμως νομίζω λόγω άγνοιας δεν τους τα βάζουν..
Μόνο αν είναι ψαγμένοι η ο υδραυλικός τσακάλι..

Ήξερες ότι το καλοκαίρι ο ηλιακός μπορεί να κατεβάσει νερό 100 βαθμούς;
Εκεί θες και μια θερμοστατικη βαλβίδα που θα ορίσεις εσύ τους βαθμούς ώστε να προστατέψεις τις σωληνώσεις ιδίως αν είναι πλαστικές...
Σκέφτομαι να το κάνω κ αυτό κάποια στιγμή..
Η μετά η άλλη λύση είναι να σκεπάσεις τη μια η και τις δύο πλάκες αν λείπεις..

Η το άλλο με το κύκλωμα του αντιψυκτικου... Κανονικά θέλει και αυτό μικρό δ.δ για να μη χάνει από τη βαλβιδα το αντιψυκτικό και θέλει συμπλήρωμα μετά. Το σκέφτομαι και αυτό...

Άλλοι τώρα βάζουν κ ένα μαραφετι για να μη μαζεύει άλατα το καζάνι... Υπερβολή; Δεν ξέρω.. Αλλά δε νομίζω..

Σε ψάξιμο που έκανα τώρα στο google, το δ.δ για τα νερά χρήσης προτείνουν να είναι 8-11λ. Τώρα σωστό η λάθος δεν ξέρω...

* Δεν είμαι υδραυλικός λολ.. Τεχνικός δικτύων είμαι αλλά ασχολούμαι με διάφορα.. Αν πιάνει το χέρι σου που λένε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.