PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114

ariadgr
11-02-22, 21:20
Τώρα το έψαξα αυτό που λες και ειλικρινά δεν έχω δει ηλιακό με τέτοιο όργανα στη ζωή μου. Ανέβηκα και μια ταράτσα και κοίταξα γύρω γύρω και σε πάνω από 30 ηλιακούς που είδα αυτό δεν το είδα.
Οπότε είναι νέος ορίζοντας για μένα.

Για τη βαλβιδα που σκαει
https://www.youtube.com/watch?v=l7ZEeJzUpRo

https://www.youtube.com/watch?v=gITPiQPYZUQ

και γενικα
https://www.youtube.com/watch?v=dgFkers8DNA
https://www.youtube.com/watch?v=4GyeZYqTXdw

GregoirX23
11-02-22, 22:05
Για τη βαλβιδα που σκαει
https://www.youtube.com/watch?v=l7ZEeJzUpRo

https://www.youtube.com/watch?v=gITPiQPYZUQ

και γενικα
https://www.youtube.com/watch?v=dgFkers8DNA
https://www.youtube.com/watch?v=4GyeZYqTXdw


Πολύ καλός ο συγκεκριμένος.. Τα έχω δει τα βιντεάκια το θυμάμαι, αλλά το πρώτο ιδιαίτερα μου έλυσε την απορία για το δ.δ..
6,8,12,18,24λ είπε..

Εμένα μιας κ είναι 200αρης ο ηλιακός μάλλον θα πάω για 18 η 24..
Στο εξοχικό που είναι 45αρης μάλλον θα κοιτάξω κάτι σε 8... Αν κ σκέφτομαι να βάλω 60αρη αργότερα οπότε μπορεί να δω κάτι κ σε 12, όχι όμως παραπάνω.. Νομίζω θα είναι οκ..

Thanks πάντως για το χρόνο που έκατσες κ τα έψαξες... :oneup:

- - - Updated - - -

Το δεύτερο βιντεάκι είναι για το μικρό δ.δ που πρέπει να μπαίνει στο κύκλωμα του αντιψυκτικου.. Πάνω μιλάμε μόνο για τα νερά χρήσης..

slalom
11-02-22, 22:29
Ήξερες ότι το καλοκαίρι ο ηλιακός μπορεί να κατεβάσει νερό 100 βαθμούς;
Εκεί θες και μια θερμοστατικη βαλβίδα που θα ορίσεις εσύ τους βαθμούς ώστε να προστατέψεις τις σωληνώσεις ιδίως αν είναι πλαστικές...
Ξεκιναμε με το οτι δε βαζεις πλαστικες σωληνες στο δικτυο ΖΝΧ
Δευτερον προστατευεις εσενα ή καποιο μικρο παιδι απο εγκαυμα με τη θερμοστατικη. Απο την αλλη εγω δε θα μπορουσα να καταλαβω ποσο ζεστο νερο εχω. Το υπολογιζω απο ποσο δεξια εχω τη μπαταρια

Μετα αν βαλεις μεγαλυτερο ΔΔ απλα το πληρωνεις ακριβοτερο δε χανεις κατι αλλο, και να ειναι για νερο χρησης ετσι?

BlueChris
11-02-22, 23:08
Να ρωτήσω κάτι? Μπορεί να είναι κοτσανα.
Εμένα ο ηλιακός είναι στον 5ο και μένω στον 3ο... Υπάρχει παθητικό μαραφετι, που να το βάλω κάτω στο πατάρι πχ (εκεί είχα τον παραδοσιακό θερμοσίφωνα αλλά όταν έβαλα ηλιακό, η σωλήνωση συνέχισε προς τα πάνω) και με αυτόν τον τρόπο να έχω γρήγορα ζεστό νερό το χειμώνα?
Να είναι buffer ζεστού δηλαδή γιατί τώρα ανοίγουμε το ζεστό στην κουζίνα να πλύνουμε κάνα πιάτο και εκτός ότι περιμένεις 20δευτ με τέρμα τη βρύση στο ζεστό για να έρθει ζεστό, χαλάμε και το νερό του ηλιακού που το θέλουμε για να κάνουμε μπάνιο κυρίως.

Μη βαρατε... Και εγώ ΙΤ είμαι.

Sebu
12-02-22, 00:14
Περί ηλιακού το ανάγνωσμα...

https://www.youtube.com/watch?v=rUU7tgZ1Ifg

https://www.youtube.com/watch?v=rN1QuiZXfE0

Απογείωσε τον Ηλιακό σου- Αλλαγή η συμπλήρωμα υγρών κλειστου κυκλώματος

slalom
12-02-22, 02:05
Να είναι buffer ζεστού δηλαδή γιατί τώρα ανοίγουμε το ζεστό στην κουζίνα να πλύνουμε κάνα πιάτο και εκτός ότι περιμένεις 20δευτ με τέρμα τη βρύση στο ζεστό για να έρθει ζεστό, χαλάμε και το νερό του ηλιακού που το θέλουμε για να κάνουμε μπάνιο κυρίως.
Τι θες να βαλεις? αλλη πηγη θερμανσης νερου?

badweed
12-02-22, 02:09
Τι θες να βαλεις? αλλη πηγη θερμανσης νερου?

απο οτι καταλαβαινω επειδη εχω παρομοιο θεμα , να μην περιμενει να κατεβει νερο απο 2 οροφους σωληνα πριν φτασει το ζεστο στην βρυση . και να μην σπαταλαει νερο γεμιζοντας τοσο σωληνα με ζεστο νερο που απλα θα κρυωσει , καθε φορα που θα ανοιξει οποιαδηποτε βρυση για να κατεβει το ζεστο νερο .

BlueChris
12-02-22, 02:33
απο οτι καταλαβαινω επειδη εχω παρομοιο θεμα , να μην περιμενει να κατεβει νερο απο 2 οροφους σωληνα πριν φτασει το ζεστο στην βρυση . και να μην σπαταλαει νερο γεμιζοντας τοσο σωληνα με ζεστο νερο που απλα θα κρυωσει , καθε φορα που θα ανοιξει οποιαδηποτε βρυση για να κατεβει το ζεστο νερο .

Ναι αυτό. Ίσως βάλω ένα ταχυθερμαντηρα βρύσης, δεν ξέρω.

fadasma
12-02-22, 09:34
Να είναι buffer ζεστού δηλαδή
Αν βάλεις buffer ζεστού και χωράει πχ 20 λίτρα και αυτά κρυώσουν κάποια στιγμή, μετά θα περιμένεις να αδειάσουν τα 20 λίτρα για να ξανάρθει ζεστό νερό

nyannaco
12-02-22, 10:20
Να ρωτήσω κάτι? Μπορεί να είναι κοτσανα.
Εμένα ο ηλιακός είναι στον 5ο και μένω στον 3ο... Υπάρχει παθητικό μαραφετι, που να το βάλω κάτω στο πατάρι πχ (εκεί είχα τον παραδοσιακό θερμοσίφωνα αλλά όταν έβαλα ηλιακό, η σωλήνωση συνέχισε προς τα πάνω) και με αυτόν τον τρόπο να έχω γρήγορα ζεστό νερό το χειμώνα?
Να είναι buffer ζεστού δηλαδή γιατί τώρα ανοίγουμε το ζεστό στην κουζίνα να πλύνουμε κάνα πιάτο και εκτός ότι περιμένεις 20δευτ με τέρμα τη βρύση στο ζεστό για να έρθει ζεστό, χαλάμε και το νερό του ηλιακού που το θέλουμε για να κάνουμε μπάνιο κυρίως.Πρακτικά δεν υπάρχει λύση και για τα δύο (γρήγορα το ΖΝΧ στη βρύση ΚΑΙ όχι απώλειες), με το καζάνι στην ταράτσα.
Για το πρώτο υπάρχει η λύση της ανακυκλοφορίας, αλλά αυξάνει τις απώλειες, συν πρόσθετο αρχικό κόστος κατασκευής, συν κατανάλωση ρεύματος, συν αυξημένη πιθανότητα βλαβών λόγω αυξημένης πολυπλοκότητας. Για τοπική αποθήκευση / buffer, όπως ειπώθηκε ήδη, ξέχασέ το, απλά αυξάνεις τις απώλειες.
Για το δεύτερο, να μη χάνεις ΖΝΧ λόγω απόστασης, δεν έχω υπόψη μου κάποια λύση.

slalom
12-02-22, 17:23
απο οτι καταλαβαινω επειδη εχω παρομοιο θεμα , να μην περιμενει να κατεβει νερο απο 2 οροφους σωληνα πριν φτασει το ζεστο στην βρυση . και να μην σπαταλαει νερο γεμιζοντας τοσο σωληνα με ζεστο νερο που απλα θα κρυωσει , καθε φορα που θα ανοιξει οποιαδηποτε βρυση για να κατεβει το ζεστο νερο .
Θελει αλλη μια σωληνα ανακυκλοφοριας και κυκλοφορητη
Επισης μια αναμονη ανακυκλοφοριας στο boiler, και φυσικα παλι θα χανεις ζεστο νερο

GregoirX23
12-02-22, 19:49
Ξεκιναμε με το οτι δε βαζεις πλαστικες σωληνες στο δικτυο ΖΝΧ
Δευτερον προστατευεις εσενα ή καποιο μικρο παιδι απο εγκαυμα με τη θερμοστατικη. Απο την αλλη εγω δε θα μπορουσα να καταλαβω ποσο ζεστο νερο εχω. Το υπολογιζω απο ποσο δεξια εχω τη μπαταρια

Μετα αν βαλεις μεγαλυτερο ΔΔ απλα το πληρωνεις ακριβοτερο δε χανεις κατι αλλο, και να ειναι για νερο χρησης ετσι?

Και αν δεν βάλεις πλαστική τι σωλήνα θα κατεβάσεις από τη ταράτσα;
Το ιδανικό για μένα θα ήταν πολυστρωματικη φ16 αλλά συνήθως όλοι βάζουν μαύρες φ15... Τι να κάνεις;
Μετά από τα 3-4 bar που έχω κάτω στο σπίτι 1ος πάνω από το 5ο στη ταράτσα θέμα είναι να φτάνει το 1-1,5bar...
Θερμοστατικη θέλω να βάλω κάποια στιγμή για όλα αυτά που αναφέρθηκαν, αλλά κοστίζει και το έχω αφήσει για αργότερα.. Εννοείται ότι κανείς άλλος από τους ηλιακούς πάνω δεν έχει τίποτα τέτοια...
Αλήθεια λες να έχω επιπλέον πτώση πίεσης πάνω με τη θερμοστατικη;
Για το δ.δ για 200αρι καζάνι τι θα προτεινες; Έλεγα για 24αρι δ.δ από τα μπλε που είναι για νερό χρήσης.. Και αυτό αναγκαστικά το βάζω γιατί βλέπω τα πρωινά με τον ήλιο στο μανόμετρο να σηκώνει πίεση προς τα 6-7bar και λογικά στα 8 κ μετά θα αρχίσει να δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας... Καινούργιο καζάνι... Με το παλιό δεν μου το έκανε αυτό.. Κάτι έγραφε ότι είχε ενσωματωμένο δ.δ το προηγούμενο.. Τι να πω..

- - - Updated - - -


Να ρωτήσω κάτι? Μπορεί να είναι κοτσανα.
Εμένα ο ηλιακός είναι στον 5ο και μένω στον 3ο... Υπάρχει παθητικό μαραφετι, που να το βάλω κάτω στο πατάρι πχ (εκεί είχα τον παραδοσιακό θερμοσίφωνα αλλά όταν έβαλα ηλιακό, η σωλήνωση συνέχισε προς τα πάνω) και με αυτόν τον τρόπο να έχω γρήγορα ζεστό νερό το χειμώνα?
Να είναι buffer ζεστού δηλαδή γιατί τώρα ανοίγουμε το ζεστό στην κουζίνα να πλύνουμε κάνα πιάτο και εκτός ότι περιμένεις 20δευτ με τέρμα τη βρύση στο ζεστό για να έρθει ζεστό, χαλάμε και το νερό του ηλιακού που το θέλουμε για να κάνουμε μπάνιο κυρίως.

Μη βαρατε... Και εγώ ΙΤ είμαι.

Μόνο με ανακυκλοφορία πως το λένε δεν ξέρω... Παθητικό όχι... Ενεργό μόνο σε στυλ κυκλοφορητή... Δεν ξέρω.. Μόνο ότι έχω διαβάσει ανά καιρούς στο ίντερνετ.... Αν εσένα σε ενοχλεί που αργεί να κατέβει στο 3ο σκέψου να είσαι στο 1ο..
Αλλά σε όλο αυτό σκέψου και το εξής αρνητικό... Αν το κάνεις να σου έρχεται αμέσως το ζεστό νερό θα έχεις απώλεια ζεστού νερού επειδή οι σωλήνες θα είναι συνέχεια primed με ζεστό νερό και θα παγώνει.. Ενώ έτσι το τραβάς μόνο σε χρήση.. Και ας αργεί.. Δεν ξέρω αν τα περιγράφω καλα..

- - - Updated - - -


απο οτι καταλαβαινω επειδη εχω παρομοιο θεμα , να μην περιμενει να κατεβει νερο απο 2 οροφους σωληνα πριν φτασει το ζεστο στην βρυση . και να μην σπαταλαει νερο γεμιζοντας τοσο σωληνα με ζεστο νερο που απλα θα κρυωσει , καθε φορα που θα ανοιξει οποιαδηποτε βρυση για να κατεβει το ζεστο νερο .

Όπως το περιγράφεις...
Πονεμένη ιστορία το χειμώνα..
Το καλοκαίρι τρώγεται..

- - - Updated - - -


Ναι αυτό. Ίσως βάλω ένα ταχυθερμαντηρα βρύσης, δεν ξέρω.

Και θα το τροφοδοτεί ο ηλιακός το ταχύθερμο; Έχει νόημα;
Το άλλο θα ήταν αν είχες θερμοσίφωνα ηλεκτρικό και κάτω να τον ενώσεις στη σειρά με τον ηλιακό.. Σαν buffer αλλά δεν ξέρω..
Πρέπει πάντως να δεις αν το ταχύθερμο δέχεται ζεστό νερό στην εισαγωγή του..
Και επίσης πως θα καταλαβαίνει να κόβει όταν έρθει το ζεστό νερό.....
Για εύκολο δεν το βλέπω πάντως....

- - - Updated - - -


Αν βάλεις buffer ζεστού και χωράει πχ 20 λίτρα και αυτά κρυώσουν κάποια στιγμή, μετά θα περιμένεις να αδειάσουν τα 20 λίτρα για να ξανάρθει ζεστό νερό

Είναι ολίγον πολύπλοκο..

- - - Updated - - -


Πρακτικά δεν υπάρχει λύση και για τα δύο (γρήγορα το ΖΝΧ στη βρύση ΚΑΙ όχι απώλειες), με το καζάνι στην ταράτσα.
Για το πρώτο υπάρχει η λύση της ανακυκλοφορίας, αλλά αυξάνει τις απώλειες, συν πρόσθετο αρχικό κόστος κατασκευής, συν κατανάλωση ρεύματος, συν αυξημένη πιθανότητα βλαβών λόγω αυξημένης πολυπλοκότητας. Για τοπική αποθήκευση / buffer, όπως ειπώθηκε ήδη, ξέχασέ το, απλά αυξάνεις τις απώλειες.
Για το δεύτερο, να μη χάνεις ΖΝΧ λόγω απόστασης, δεν έχω υπόψη μου κάποια λύση.

Όπως τα λες.... Το πιθανότερο; Καθόμαστε στα eggs μας..

- - - Updated - - -


Θελει αλλη μια σωληνα ανακυκλοφοριας και κυκλοφορητη
Επισης μια αναμονη ανακυκλοφοριας στο boiler, και φυσικα παλι θα χανεις ζεστο νερο

Όπως τα λες και εσύ...

BlueChris
12-02-22, 20:17
Μάλλον για ταχυθερμαντηρα με κόβω αλλά πάλι θα τραβάει από το ζεστό οπότε ναι μεν θα έχω άμεσα ζεστό αλλά θα χαλάω το ζεστό του ηλιακού που θα κατεβαίνει τη σωλήνα. Ίσως να βάλω 2ο Βρυσάκι για τον ταχυθερμαντηρα και να παίρνω από το κρύο...

slalom
12-02-22, 22:27
Και αν δεν βάλεις πλαστική τι σωλήνα θα κατεβάσεις από τη ταράτσα;
Το ιδανικό για μένα θα ήταν πολυστρωματικη φ16 αλλά συνήθως όλοι βάζουν μαύρες φ15... Τι να κάνεις;
Μετά από τα 3-4 bar που έχω κάτω στο σπίτι 1ος πάνω από το 5ο στη ταράτσα θέμα είναι να φτάνει το 1-1,5bar...
Θερμοστατικη θέλω να βάλω κάποια στιγμή για όλα αυτά που αναφέρθηκαν, αλλά κοστίζει και το έχω αφήσει για αργότερα.. Εννοείται ότι κανείς άλλος από τους ηλιακούς πάνω δεν έχει τίποτα τέτοια...
Αλήθεια λες να έχω επιπλέον πτώση πίεσης πάνω με τη θερμοστατικη;
Για το δ.δ για 200αρι καζάνι τι θα προτεινες; Έλεγα για 24αρι δ.δ από τα μπλε που είναι για νερό χρήσης.. Και αυτό αναγκαστικά το βάζω γιατί βλέπω τα πρωινά με τον ήλιο στο μανόμετρο να σηκώνει πίεση προς τα 6-7bar και λογικά στα 8 κ μετά θα αρχίσει να δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας... Καινούργιο καζάνι... Με το παλιό δεν μου το έκανε αυτό.. Κάτι έγραφε ότι είχε ενσωματωμένο δ.δ το προηγούμενο.. Τι να πω..
Ενα κομματι εχω πλαστικη, το αλλο ειναι χαλκος
Το Φ στο ζεστο δεν εχει σημασια
Πτωση πιεσης οχι δε θα εχεις και δε σε ενδιαφερει κιολας
Βαλε το 24ρι
Μηπως εχει αντεπιστροφη? εγω θα την εβγαζα, ετσι και αλλιως εχει στο μετρητη, ισως μειωθει και η πιεση που ανεβαζει στη ζεστη

GregoirX23
13-02-22, 00:48
Αντεπιστροφη είναι η βαλβίδα ασφαλείας του ηλιακού... Αν μπορεί κάποιος να πει αυτά τα πράγματα αντεπιστροφη της προκοπής αλλά anyway..
Τώρα ο μετρητής του '80 να έχει αντεπιστροφη; Δεν ξέρω..
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ κ δεν θέλω να επέμβω στη βαλβίδα του ηλιακού και λόγω εγγύησης οπότε μια είναι η λύση σε τέτοιες περιπτώσεις όπως έχω πει ξανά... Δ.δ.. :)

Αλήθεια τι εννοείς το Φ δεν έχει σημασία στο ζεστό; Λόγω διαστολής εννοείς;

slalom
13-02-22, 01:38
Οτι δεν εχει σημασια ως προς τη διαστασιολογηση του δικτυου

badweed
13-02-22, 02:20
εκανα μερικους προχειρους υπολογισμους ,

σε ενα φ16 (1.6 εκατοστα διαμετρο ) για καθε ενα μετρο σωληνα, αντιστοιχουν και 200 περιπου ml νερου
(V=π * r^2 * h ) = 3.14 * 8χιλιοστα^2 * 1000χιλιοστα
1ml=1cc = 10χιλιοστα*10χιλιοστα*10χιλιοστα
δηλαδη για καθε 5 μετρα σωληνα ,εχουμε ενα λιτρο νερου στον σωληνα .

αν η ροη ειναι 7 λιτρα ανα λεπτο πχ , σε 8,5 δεπτερολεπτα θα ερθει το ζεστο νερο

(απο εδω και κατω δεν ειμαι σιγουρος 100% για την ορθοτητα της αναλογικης λογικης )

αν ο θερμοσιφωνας ειναι 80 λιτρα , σε 50 βαθμους , και το κρυο νερο ειναι 10 βαθμους ,

τοτε , τραβοντας ενα λιτρο ζεστο νερο , θα εχουμε αντικαταστησει 2 λιτρα νερο στον θερμοσιφωνα με κρυο ,
δηλαδη θα πεσει η θερμοκρασια στο νερο του θερμοσιφωνα κατα 1 βαθμο *. στους 49 .

(78 λιτρα * 50 βαθμους + 2 λιτρα * 10 βαθμους ) / 80 λιτρα = 49 βαθμοι


σκεφτομαι @bluechris , μηπως ειναι καλυτερα να μπει ο ταχυθερμαντηρας , πριν απο τον ηλιακο ..
εξαλου δεν θελουμε συνηθως το πιο καυτο νερο οταν ανοιγουμε λιγο την βρυση του ζεστου.

slalom
13-02-22, 11:57
τοτε , τραβοντας ενα λιτρο ζεστο νερο , θα εχουμε αντικαταστησει 2 λιτρα νερο στον θερμοσιφωνα με κρυο
Φιλε, οτι μπαινει βγαινει

BlueChris
13-02-22, 12:01
σκεφτομαι @bluechris , μηπως ειναι καλυτερα να μπει ο ταχυθερμαντηρας , πριν απο τον ηλιακο ..
εξαλου δεν θελουμε συνηθως το πιο καυτο νερο οταν ανοιγουμε λιγο την βρυση του ζεστου.

Μπα κάτω πρέπει να μπει αλλιώς θα έχω πάλι τα 20 μέτρα σωλήνα με κρύο.

badweed
13-02-22, 12:05
Φιλε, οτι μπαινει βγαινει

τραβοντας ενα λιτρο για χρηση εννοω .
ενα λιτρο που τραβαμε απο το κρυο του σωληνα μεχρι να ερθει το ζεστο, και ενα λιτρο το νερο που χρησιμοποιουμε .
σορυ που δεν το διευκρινησα επαρκως

nyannaco
13-02-22, 12:06
Μπα κάτω πρέπει να μπει αλλιώς θα έχω πάλι τα 20 μέτρα σωλήνα με κρύο.Ψάξε λίγο τί ισχύ έχουν οι ταχυθερμαντήρες, και μάλλον θα το ξεχάσεις!

dimitris.taxideytis
13-02-22, 12:08
Φιλε, οτι μπαινει βγαινει

Οτι μπαινει βγαινει,αλλα εδω μετραει το 1 λιτρο που θα ξοδεψει στη βρυση συν το 1 λιτρο που θα παραμεινει μεσα στη σωληνα(απο ηλιακο εως βρυση).Αρα πρακτικα εχουν βγει 2 λιτρα απο τον ηλιακο.

badweed
13-02-22, 12:16
Μπα κάτω πρέπει να μπει αλλιώς θα έχω πάλι τα 20 μέτρα σωλήνα με κρύο.

πολυς ο σωληνας . 4 λιτρα μεσα στον σωληνα ειναι υπολογισιμη ποσοτητα .
δεν ξερω αν η αντικατασταση του με τον πιο λεπτο σωληνα που μπορει να εξυπηρετησει τις αναγκες υδροδοτησης και με υστατη μονωση , φερει καποια αξιολογη βελτιωση .
οι ταχυθερμαντηρες καινε πραγματι αρκετα , που ισως να συμφερει αντι αυτου ,να ανοιγει η αντισταση του θερμοσιφωνα εφοσων υπαρχει ηδη μια εγκαταστημενη αντισταση .

paradox21
13-02-22, 12:22
Σε όλα αυτά ξεχνάτε ότι τα τέσσερα λίτρα ζεστό νερό είναι πολλαπλάσια λίτρα νερού χρήσης

badweed
13-02-22, 12:24
Σε όλα αυτά ξεχνάτε ότι τα τέσσερα λίτρα ζεστό νερό είναι πολλαπλάσια λίτρα νερού χρήσης

για να ερθει το ζεστο νερο να συμπληρωσει το κρυο νερο για να το ρυθμισουμε στην επιθυμητη θερμοκρασια , θα πρεπει να εχουν φυγει τα 4 λιτρα (στα 20 μετρα σωληνα φ16 ) που καθονται στον σωληνα του ζεστου νερου .


-ως προς την διαμετρο και τον ογκο ενος σωληνα
αν διαιρεσουμε την διαμετρο του σωληνα κατα το ημισι (απο φ16 πχ σε φ8 ) ,τοτε ο ογκος γινεται το ενα τεταρτο .

netblues
13-02-22, 13:11
Μια πιο "μοντερνα" προσεγγιση, ειδικα για οσους ασχολουνται με shelly, sonoff κλπ ειναι η προσθηκη ενος inverter ταχυθερμαντηρα στην ασκηση.

Ξεκιναμε με την παρατηρηση οτι για να ζεστανεις το νερο το χειμωνα "πληρως" θες τριφασικο ταχυθερμαντηρα γυρω στα 20KW, οτιδηποτε αλλο απλα δεν μπορει να εχει ροή και νερο στους 45 βαθμους.

Ενας μονοφασικος παιζει γυρω στα 6kw, και με καποιες παραδοχες στη ροη (πχ για πλυσιμο πιατων και οχι για λουσιμο) μπορει να μας δωσει 15 βαθμους πιο θερμό νερό.
Εαν το "πρωτο" νερο ερχεται μεσα απο το σπιτι και ειναι γυρω στους 15 βαθμους, τοτε θα παρουμε 30 βαθμους, η αλλιως , χλιαρο νερό.
Αν παλι ερχεται απο εξωτερικες σωληνωσεις, τοτε το πρωτο νερο θα ειναι το χειμωνα γυρω στους 5 βαθμους οποτε θα το βγαλει στους 20. Κρύο.

Υποψιν οτι οι ταχυθερμαντηρες ειναι inventer, αναβουν με την ανιχνευση ροης, και ρυθμιζουν την ισχυ τους για να εχει σταθερη θερμοκρασια το νερο στην εξοδο.

Απο αυτό αντιλαμβανόμαστε οτι η προσθηκη ενός μικρου ταχυθερμαντήρα έχει παρα πολλές παραμέτρους, και δεν παίζει πάντα.
Χρειαζομαστε μια ηλεκτρικη τριοδο στην εισοδο του ταχυθερμαντηρα ωστε να επιλεγει κρυο η την εξοδο του ηλιακου, ενα θερμομετρο απο shelly/sonof να μετραει τη θερμοκρασια του ζεστου μεσα στο καζανι του ηλιακου, και μετα φαντασια.

Δυστυχως κανενας αυτοματισμος δεν μπορει να προβλεψει τι χρηση θα γινει οταν ανοιγει η βρυση.

Ομως σε ενα μεταμοντερνο συστημα θα μπορουσαμε να πουμε ok alexa , dishes.. και να αποφασιζει αν θα τραβηξει απο το κρυο η το ζεστό, αναλογα με την ωρα, την εποχη, τη θερμοκρασια του καζανιου, την ηλιοφανεια, τη προβλεψη ηλιοφανειας, τη θερμοκρασια του κρυου και την την επιθυμια μας να κανουμε μπανιο.

Στο τσακιρ κεφι, μετραμε και τη θερμοκρασια του κρυου οπως αυτη ερχεται απο το δικτυο, και κραταμε ενα μεσο ορο, οταν υπαρχει ροη, οποτε βαζουμε και ενα ροομετρο για να ξερουμε ποτε τρεχει νερο, και για να μετραμε κιολας.
ΟΟΟΟταν δουλεψουν ολα αυτα, φτιαχνουμε σεναρια. Αυτο λεγεται smart ZNX. το να αναβουμε τα φωτα ειναι για γατακια.

BlueChris
13-02-22, 13:30
Χλιαρό θέλω να πλύνω χέρια και πιάτα οπότε μια χαρά μου κάνει.
Όσο για το ότι το ζεστό πάλι θες φεύγει και θα γεμίζει με κρύο ο ηλιακός, ισχύει αλλά θα μπαίνει το μισό ή λιγότερο γιατί δεν θα έχω χαλάσει την ποσότητα νερού στη βρύση μέχρι να κατέβει το ζεστό.
Μια χαρά το βλέπω.

netblues
13-02-22, 13:43
Ναι ετσι ειναι. Ομως εξαρταται για τη χρηση πας.
Αν ειναι να πλυνεις πολλα πιατα, και το νερο περισσευει, τοτε απλα περιμενεις να κατεβει.
Αν ειναι για λιγα και θελει συμπληρωμα, τοτε παιζει σε σειρα.
Αν ειναι λιγα και το νερο το θες για μπανιο, ειναι προτιμοτερο να αναψει το ταχυθερμοσιφωνο και να κρατησεις τον ηλιακο για το μπανιο
Αν ειναι χειμωνας, αν ειναι ανοιξη./φθινοπωρο αν ειναι καλοκαιρι.

Θα τα βρεις αυτα στην πορεια.
Υποψιν οτι το να ανοιγεις 10 φορες τη μερα για λιγο ζεστο του νεροχυτη, ξελιγωνει τον ηλιακο ο οποιος δεν φτανει μετα για μπανια.
Αν ο ταχυθερμαντηρας, με τις σχεδον μηδενικες του απωλειες σου δωσει απλα χλιαρο νερο, που σου κανει στις περισσοτερες περιπτωσεις, τοτε εχεις κερδισει.
Υποψιν οτι 6Kw ισχυς ειναι 25Α καταναλωση που σημαινει 4ρι καλωδιο, κατι που δεν κυκλοφορει κατω απο παγκους κουζινας.
Η "ευκολη" λυση ειναι να παρεις απο την παροχη της κουζινας, με ενα ρελε προτεραιοτητας φορτίου, γιατι αν αναψουν μαζι με φουρνο, θα ψαχνεις την κεντρικη ασφαλεια.

Το κοστος εχει αρχισει και γινεται ασυμφορο, αλλα ειπαμε...

GregoirX23
13-02-22, 13:50
Εγώ πάντως με ηλιακό & το ταχύθερμο που έχει ο λέβητας φ.α έχω βολευτει..
Είχα 160 ηλιακό ο οποίος με κάλυπτε μεν αλλά στην αλλαγή καζανιού αποφάσισα να βάλω 200αρη..
Οπότε έχω βολευτει κάπως όπως είπα, και ας υπάρχει χασουρα μέχρι να κατέβει το νερό..

BlueChris
13-02-22, 14:13
Εγώ πάντως με ηλιακό & το ταχύθερμο που έχει ο λέβητας φ.α έχω βολευτει..
Είχα 160 ηλιακό ο οποίος με κάλυπτε μεν αλλά στην αλλαγή καζανιού αποφάσισα να βάλω 200αρη..
Οπότε έχω βολευτει κάπως όπως είπα, και ας υπάρχει χασουρα μέχρι να κατέβει το νερό..

Ναι με 200αρι εσύ είσαι οκ αν είναι ζεστό, εγώ έχω 120αρι.

netblues
13-02-22, 14:15
Αμα εχεις λεβητα αεριου, με 24kw ισχυ, εισαι προφανως αρχοντας, και δεν χρειαζονται ολα αυτα.
Παραγωγη ζεστου νερου την ωρα που το θες, διπλα στη καταναλωση.
Το ηλιακο ειναι συμπληρωματικο

GregoirX23
13-02-22, 16:48
Ναι με 200αρι εσύ είσαι οκ αν είναι ζεστό, εγώ έχω 120αρι.

Είχα δοκιμάσει 120αρη στις αρχές και πάντα με άφηνε στα μισά του μπάνιου..
Και του λέω του μάστορα έλα πάρε το και φέρε μεγαλύτερο, δεν κάνει.. λολ.. :rolleyes:
Λίγο παράδοξο αν σκεφτείς ότι στο εξοχικό τη βγάζουμε με 45αρη.. Αλλά εκεί το ξέρουμε ότι είναι μικρός και κάνουμε λογική χρήση.. Μόνο τα πιάτα να πλύνεις τελειώνει για πλάκα ο 45αρης.. Στην αλλαγή όταν χαλάσει μάλλον θα πάω για 60αρη.. Είχα προνοήσει να τον βάλω πιο ψηλά (είναι κάθετος) ώστε να χωράει 60αρης αργότερα.. Αλλά παραπάνω δε νομίζω να χωράει... Από κάτω είναι το ψυγείο... :rolleyes: Στη κουζίνα τον έχει το σπίτι..

- - - Updated - - -


Αμα εχεις λεβητα αεριου, με 24kw ισχυ, εισαι προφανως αρχοντας, και δεν χρειαζονται ολα αυτα.
Παραγωγη ζεστου νερου την ωρα που το θες, διπλα στη καταναλωση.
Το ηλιακο ειναι συμπληρωματικο

Όπως το λες... Υπάρχει και τριοδη στο μπάνιο..
Όσο για το άρχοντας, δε θα είναι για πολύ ακόμα τώρα που ανέβηκαν οι τιμές....
Στο λέβητα αερίου με ενοχλεί στην αρχή που έρχεται καυτό νερό και σταδιακά εξομαλύνει τη θερμοκρασία... Και το έχω ρυθμίσει και στους 40.. Είναι αρκετά ευαίσθητο στο άνοιξε κλείσε της βρύσης σε ότι αφορά τη θερμοκρασία.. Αλλά οκ... Γίνεται η δουλειά..

slalom
13-02-22, 18:29
Οτι μπαινει βγαινει,αλλα εδω μετραει το 1 λιτρο που θα ξοδεψει στη βρυση συν το 1 λιτρο που θα παραμεινει μεσα στη σωληνα(απο ηλιακο εως βρυση).Αρα πρακτικα εχουν βγει 2 λιτρα απο τον ηλιακο.
Σαλατα, απλα

Εγώ πάντως με ηλιακό & το ταχύθερμο που έχει ο λέβητας φ.α έχω βολευτει..
Είχα 160 ηλιακό ο οποίος με κάλυπτε μεν αλλά στην αλλαγή καζανιού αποφάσισα να βάλω 200αρη..
Οπότε έχω βολευτει κάπως όπως είπα, και ας υπάρχει χασουρα μέχρι να κατέβει το νερό..
Εσυ δεν εχεις χασουρα, παραγει το λεβητακι

manoulamou
16-03-22, 20:52
Εχουμε ενταχθει στο περσινο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ και θα βαλουμε αντλια θερμοτητας μαζι με φωτοβολταϊκο
εαν ξερετε και μπορειτε να βοηθησετε λιγο σχετικα με ενα παραξενο προβληματακι
δειτε αυτο το μηνυμα σε αλλο νημα...
https://www.adslgr.com/forum/threads/1222245-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-3%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9?p=7225483#post7225483

DVDLover75
01-04-22, 14:07
Καλησπέρα παιδιά...

Χτες κάναμε συνέλευση στην πολυκατοικία και αποφασίσαμε όλοι, να κάνουμε διακοπή της κεντρικής παροχής αερίου και από τον επόμενο χειμώνα, ο καθένας να ζεσταίνεται με όποιον τρόπο θέλει.

Επειδή δεν σκοπεύω να βάλω αυτόνομη παροχή (δεν γουστάρω σκαψίματα, ούτε υπάρχουν χρήματα για κάτι τέτοιο) τι λύσεις προτείνετε;

Κλιματιστικό, ηλεκτρικό σώμα ή κάτι παρόμοιο που δεν απαιτεί εγκατάσταση; Το διαμέρισμα είναι στον 2ο όροφο και έχει θερμομόνωση σε όλους τους τοίχους. Ευχαριστώ.

sdikr
01-04-22, 14:09
Καλησπέρα παιδιά...

Χτες κάναμε συνέλευση στην πολυκατοικία και αποφασίσαμε όλοι, να κάνουμε διακοπή της κεντρικής παροχής αερίου και από τον επόμενο χειμώνα, ο καθένας να ζεσταίνεται με όποιον τρόπο θέλει.

Επειδή δεν σκοπεύω να βάλω αυτόνομη παροχή (δεν γουστάρω σκαψίματα, ούτε υπάρχουν χρήματα για κάτι τέτοιο) τι λύσεις προτείνετε;

Κλιματιστικό, ηλεκτρικό σώμα ή κάτι παρόμοιο που δεν απαιτεί εγκατάσταση; Το διαμέρισμα είναι στον 2ο όροφο και έχει θερμομόνωση σε όλους τους τοίχους. Ευχαριστώ.

Μόνο κλιματιστικό είναι κάτι που θα πρέπει να σκέφτεσαι

DVDLover75
01-04-22, 14:11
Μόνο κλιματιστικό είναι κάτι που θα πρέπει να σκέφτεσαι

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ :)

fadasma
01-04-22, 18:00
Στα μικρά δωμάτια ο θερμοπομπός κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι αθόρυβος. Αν πάρεις με θερμοστάτη είναι πολύ οικονομικός.

K1m0n
01-04-22, 18:04
τι λύσεις προτείνετε;

Κλιματιστικά, και αυτό παρακινδυνευμένο είναι όσο δεν μπορούμε να έχουμε μια ασφαλή υπόθεση πόσο θα κοστίζουν τα
ρεύμα/αέριο/πετρέλαιο αύριο.

sdikr
01-04-22, 18:12
Στα μικρά δωμάτια ο θερμοπομπός κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι αθόρυβος. Αν πάρεις με θερμοστάτη είναι πολύ οικονομικός.

Ναι αλλά καίει τα κέρατα του, το κλιματιστικό καίει ακόμα και 3 φορές (ή και παραπάνω) λιγότερο

K1m0n
01-04-22, 18:14
ο θερμοπομπός κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι αθόρυβος

Ο θερμοπομπός είναι οπωσδήποτε ευχάριστος και ήσυχος,
*αλλά* δεν παύει να έχει απόδοση 1, ενώ ένα καλό a/c θα έχει υπό κακές συνθήκες ~3,5 (και υπο καλές ~5).
Αυτό αναλόγως πώς το διαβάζεις, σημαίνει είτε ότι θα πάρεις x 3,5 θέρμανση με την ίδια κατανάλωση,
ή ότι για την ίδια θέρμανση το a/c θα κάψει ~70% λιγότερο.

Εξαιρούμενου του κόστους αγοράς/εγκατάστασης,
και με την σημερινή κατάσταση στο κόστος ενέργειας,
θερμοπομποί/καλοριφέρ/σόμπες και ότι άλλο βασίζεται σε αντίσταση είναι απαγορευτικό.

BlueChris
01-04-22, 18:44
Το AC είναι μονόδρομος. Αν μπορεί να παρθεί και καλό μοντέλο με αντλία θερμότητας μέσα του, τότε μιλάμε για την ποιο οικονομική λύση αναιξερέτως τιμής ρεύματος.

Εγώ πάντως είμαι έτοιμος... έχω καβατζώσει βαρέλι μεγάλο στη δουλειά... αν συνεχίσει το πράγμα έτσι και του χρόνου, θα το κόψω και θα καίω παλέτες/επιπλα/κολλώνες ΔΕΗ κλπ.... οι πακιστανοί είναι ποιο πονηροί? :)

ThReSh
01-04-22, 18:48
Το AC είναι μονόδρομος. Αν μπορεί να παρθεί και καλό μοντέλο με αντλία θερμότητας μέσα του, τότε μιλάμε για την ποιο οικονομική λύση αναιξερέτως τιμής ρεύματος.

Γιατί υπάρχουν AC χωρίς αντλία θερμότητας?

BlueChris
01-04-22, 18:50
Γιατί υπάρχουν AC χωρίς αντλία θερμότητας?

Αααα δεν τόχο... εγώ πρώτη φορά άκουσα για AC με αντλία θερμότητας ήταν τα τελευταία χρόνια.. ποιο παλιά δεν υπήρχε η ορολογία οπότε στο φτωχό μου το μυαλό νομίζω πως υπάρχει διαφορά.
Ή το μπερδεύω με το ότι έσκασαν πλυντήρια και ψυγεία με αντλία θερμότητας και όντως το AC είχε πάντα? σορρυ όπως και να έχει.

ThReSh
01-04-22, 19:00
Ή το μπερδεύω με το ότι έσκασαν πλυντήρια και ψυγεία με αντλία θερμότητας και όντως το AC είχε πάντα? σορρυ όπως και να έχει.

Τα στεγνωτήρια απέκτησαν Α/Θ, τα κλιματιστικά είχαν πάντα. :p

Μήπως το μπερδεύεις με το inverter?

BlueChris
01-04-22, 19:11
Τα στεγνωτήρια απέκτησαν Α/Θ, τα κλιματιστικά είχαν πάντα. :p

Μήπως το μπερδεύεις με το inverter?

Όχι βρε. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, η λέξη αντλία θερμότητας δεν υπήρχε παλιά για τα AC ασχέτως αν την είχαν. Δεν τοχο το θέμα, ήμουν μικρός και αθώος, τώρα έμαθα :)

K1m0n
01-04-22, 19:32
Τα a/c είναι αντλίες θερμότητας.
Και το ψυγείο επίσης.
Και ότι άλλο χρησιμοποιεί συμπιεστή/φρέον/εναλάκτες/κλπ.
Όπως και κάθε διάταξη που μεταφέρει θερμότητα από τον χώρο Α στον χώρο Β
(και μια διάταξη peltier αντλία θερμότητας είναι).
Τυπικά όμως ο όρος τείνει να χρησιμοποιείται περισσότερο στα μεγαλύτερα συστήματα με κεντρική μονάδα.

BlueChris
01-04-22, 19:33
Τα a/c είναι αντλίες θερμότητας.
Και το ψυγείο επίσης.
Και ότι άλλο χρησιμοποιεί συμπιεστή/φρέον/εναλάκτες/κλπ.
Όπως και κάθε διάταξη που μεταφέρει θερμότητα από τον χώρο Α στον χώρο Β
(και μια διάταξη peltier αντλία θερμότητας είναι).
Τυπικά όμως ο όρος τείνει να χρησιμοποιείται περισσότερο στα μεγαλύτερα συστήματα με κεντρική μονάδα.

Ευχαριστώ.

patch
01-04-22, 20:03
Τα a/c είναι αντλίες θερμότητας.
Και το ψυγείο επίσης.
Και ότι άλλο χρησιμοποιεί συμπιεστή/φρέον/εναλάκτες/κλπ.
Όπως και κάθε διάταξη που μεταφέρει θερμότητα από τον χώρο Α στον χώρο Β
(και μια διάταξη peltier αντλία θερμότητας είναι).
Τυπικά όμως ο όρος τείνει να χρησιμοποιείται περισσότερο στα μεγαλύτερα συστήματα με κεντρική μονάδα.

+1


Όχι βρε. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, η λέξη αντλία θερμότητας δεν υπήρχε παλιά για τα AC ασχέτως αν την είχαν. Δεν τοχο το θέμα, ήμουν μικρός και αθώος, τώρα έμαθα :)

236629

μπορεί να είναι αέρα - αέρα, αέρα - νερό, νερό - νερό κτλ
το ψυγείο μεταφέρει την θέρμανση απο εντός ψυγείου (heat in) στο δωμάτιο (Heat out )
*για αυτό αν ανοίξεις την πόρτα στο τέλος θα ανεβάσεις την θερμοκρασία στο δωμάτιο αντί να δροσιστείς :lol:

gcf
20-08-22, 13:58
Μπορεί κανείς να προτείνει καλό/αξιόπιστο προμηθευτή καυσόξυλων για αθήνα; Εδώ ή με πμ.
Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.