PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114

zaras27
23-08-22, 14:18
Αφοι Σακελλαράκη 100%

GregoirX23
28-08-22, 22:59
Ερώτηση.. Τώρα που και η τιμή του αερίου έχει πάει στο Θεό θα το ρίξουμε στην αναγκαστική οικονομία...
Μέχρι τώρα είχα το θερμοστάτη του λέβητα συνέχεια στους 22.5..
Τι είναι λοιπόν προτιμότερο, να ρίξω βαθμούς στο θερμοστάτη Η να το γυρίσω σε on/off με χρήση κάποιων ωρών; Αν και με το on/off θα δουλεύει κάθε φορά στο τέρμα μέχρι να πιάσει θερμοκρασία.. Κάνω λάθος; Τι λέτε; Το θερμοστάτη στους πόσους θα προτείνατε να τον βαλω;

BlueChris
28-08-22, 23:04
Ερώτηση.. Τώρα που και η τιμή του αερίου έχει πάει στο Θεό θα το ρίξουμε στην αναγκαστική οικονομία...
Μέχρι τώρα είχα το θερμοστάτη του λέβητα συνέχεια στους 22.5..
Τι είναι λοιπόν προτιμότερο, να ρίξω βαθμούς στο θερμοστάτη Η να το γυρίσω σε on/off με χρήση κάποιων ωρών; Αν και με το on/off θα δουλεύει κάθε φορά στο τέρμα μέχρι να πιάσει θερμοκρασία.. Κάνω λάθος; Τι λέτε; Το θερμοστάτη στους πόσους θα προτείνατε να τον βαλω;
Πας στους 19 μη πω 18.... Με τα εσώρουχα είστε στο σπίτι το χειμώνα?

GregoirX23
28-08-22, 23:06
Να σου πω..:lol:

BlueChris
28-08-22, 23:49
Να σου πω..:lol:

Ρωτάω βασικά γιατί έχω ενα φίλο με πρακτορείο μοντέλων και το σπίτι το έχει στους 28.... Πέρασε καιρός να καταλάβω το γιατί:)

GregoirX23
28-08-22, 23:56
Ρωτάω βασικά γιατί έχω ενα φίλο με πρακτορείο μοντέλων και το σπίτι το έχει στους 28.... Πέρασε καιρός να καταλάβω το γιατί:)

Τώρα που ανέβηκαν οι τιμές στα πάντα, τα βλέπω τα μοντέλα να κυκλοφορούν με γούνες λόγω μη θέρμανσης.. :rolleyes:

BlueChris
29-08-22, 00:00
Τώρα που ανέβηκαν οι τιμές στα πάντα, τα βλέπω τα μοντέλα να κυκλοφορούν με γούνες λόγω μη θέρμανσης.. :rolleyes:

Εμείς θα παίξουμε με θερμαινόμενες κουβέρτες και θα ανάβω το AC κανα 3ωρο το απόγευμα να σπάει την υγρασία.
Ελλάδα 3.0 της 3ης βιομηχανικής επανάστασης.

GregoirX23
29-08-22, 00:04
Εμείς θα παίξουμε με θερμαινόμενες κουβέρτες και θα ανάβω το AC κανα 3ωρο το απόγευμα να σπάει την υγρασία.
Ελλάδα 3.0 της 3ης βιομηχανικής επανάστασης.

Θύμισε μου, αέριο δεν έχεις;

BlueChris
29-08-22, 00:33
Θύμισε μου, αέριο δεν έχεις;

Όχι. Το καλοριφέρ είναι με πετρέλαιο και έχουμε να το ανάψουμε χρόνια. Την βγάζουμε με καλοριφέρ λαδιού στα 2 δωμάτια και με τα AC. Με 0.06 που πλήρωνα τον τελευταίο χειμώνα, ερχόταν γύρω στα +80€ η θέρμανση στο λογαριασμό, πλέον με τα 0.18 της ΔΕΗ που έχω πια δεν θα παίξει αυτό το έργο. Βασικά το δωμάτιο του παιδιού να έχω ζεστό και τέλος ή αγκαλίτσα όλοι μαζί στην κρεβατοκάμαρα το βράδυ.

ariadgr
29-08-22, 00:52
Όχι. Το καλοριφέρ είναι με πετρέλαιο και έχουμε να το ανάψουμε χρόνια. Την βγάζουμε με καλοριφέρ λαδιού στα 2 δωμάτια και με τα AC. Με 0.06 που πλήρωνα τον τελευταίο χειμώνα, ερχόταν γύρω στα +80€ η θέρμανση στο λογαριασμό, πλέον με τα 0.18 της ΔΕΗ που έχω πια δεν θα παίξει αυτό το έργο. Βασικά το δωμάτιο του παιδιού να έχω ζεστό και τέλος ή αγκαλίτσα όλοι μαζί στην κρεβατοκάμαρα το βράδυ.

Αν σταματήσεις το καλοριφέρ λαδιού που καίει τα άντερά του και παίξεις μόνο με τα air condition μια χαρα θα εισαι.
Έχεις μετρήσει πόσο καίει το AC στη θέρμανση, σε σχέση με το καλοριφέρ λαδιού που θα καίει 2.000W (ή και παραπάνω) ?
Θα εκπλαγείς από το πόσο λιγότερο καίει το AC.

BlueChris
29-08-22, 01:24
Αν σταματήσεις το καλοριφέρ λαδιού που καίει τα άντερά του και παίξεις μόνο με τα air condition μια χαρα θα εισαι.
Έχεις μετρήσει πόσο καίει το AC στη θέρμανση, σε σχέση με το καλοριφέρ λαδιού που θα καίει 2.000W (ή και παραπάνω) ?
Θα εκπλαγείς από το πόσο λιγότερο καίει το AC.

Ναι τα μέτρησα φέτος. Το λαδιού στα 1500w και τον ελεγχο του να τον έχω εγώ στο home assistant, στους 19 βαθμούς ρύθμιση έκαιγε μέσο όρο 1000w την ώρα. Το AC το 24αρι έπεφτε στα 700 ή και λίγο πιο κάτω καμία φορά. Υπάρχει όμως μια μεγάλη διαφορά με το AC, η αίσθηση της θέρμανσης δεν είναι ωραία. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, το καλοριφέρ είτε λαδιού, είτε το κανονικό, δεν έχει καμία σχέση με το πώς νιώθεις και τη ζέστη που παίρνεις και την ατμόσφαιρα. Δεν αρέσει και στη γυναίκα μου καθόλου επίσης το AC.
Βασικά επιλέγω καλύτερη ποιότητα αέρα με μια διαφορά κόστους 20-30% παραπάνω.

ariadgr
29-08-22, 01:40
Ναι το γνωρίζω αυτό που λες για την αίσθηση.
Εκεί ζυγιζεις τη μεγάλη διαφορά στο κόστος με την αίσθηση που προτιμάς.
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις ένα ac 24.000 btu με ένα καλοριφέρ λαδιού.
Πιο δίκαιο θα ήταν να το συγκρίνεις με ένα AC 9.000 - 12.000 btu
Μιας και δε νομίζω ότι με 1 καλοριφέρ λαδιού ζεσταίνεις το ίδιο χώρο που ζεσταίνεις με ένα ac 24.000 btu

BlueChris
29-08-22, 07:36
Ναι το γνωρίζω αυτό που λες για την αίσθηση.
Εκεί ζυγιζεις τη μεγάλη διαφορά στο κόστος με την αίσθηση που προτιμάς.
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις ένα ac 24.000 btu με ένα καλοριφέρ λαδιού.
Πιο δίκαιο θα ήταν να το συγκρίνεις με ένα AC 9.000 - 12.000 btu
Μιας και δε νομίζω ότι με 1 καλοριφέρ λαδιού ζεσταίνεις το ίδιο χώρο που ζεσταίνεις με ένα ac 24.000 btu

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο .

fadasma
29-08-22, 10:05
Για οικονομία βάλτε τη θέρμανση στους 19 όλη μέρα και νύχτα. Μη την ανάβετε για 3 ώρες στους 22 και μετά την κλείνετε. Καίει περισσότερ έτσι.
Αυτό γιατί μόλις πιάσει τους 19 μετά δουλεύει στο ρελαντί και δεν καταναλώνει ενέργεια.

ThReSh
29-08-22, 10:14
Κάτω από 20 δεν κρυώνετε όταν δεν κάνετε κάποια δουλειά ώστε να ζεσταίνεστε? Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα συνήθειας, αλλά damn. :(

BlueChris
29-08-22, 10:43
Εμείς με 19 είμαστε ΟΚ πάντως. Οκ φοράμε ρούχα και ποιο αργά πιτζάμες. Αν θες να είσαι με φανελάκια κλπ ε δεν.
Το σημαντικότερο για μένα που το θεωρώ μαγική εφεύρεση είναι τα θερμαινόμενα υποστρώματα. Δεν πα να έχει ψόφο... το ανάβεις μια ώρα πριν πέσεις για ύπνο και σπάει υγρασίες και ζεσταίνει και κουβέρτες και το στρώμα, μόλις μπεις στο κρεβάτι το κλείνεις και τέλος.

ThReSh
29-08-22, 11:55
Εμείς με 19 είμαστε ΟΚ πάντως. Οκ φοράμε ρούχα και ποιο αργά πιτζάμες. Αν θες να είσαι με φανελάκια κλπ ε δεν.
Το σημαντικότερο για μένα που το θεωρώ μαγική εφεύρεση είναι τα θερμαινόμενα υποστρώματα. Δεν πα να έχει ψόφο... το ανάβεις μια ώρα πριν πέσεις για ύπνο και σπάει υγρασίες και ζεσταίνει και κουβέρτες και το στρώμα, μόλις μπεις στο κρεβάτι το κλείνεις και τέλος.

Μωρέ κι εγώ ρούχα φοράω, όχι σκέτο t-shirt, αλλά τα πόδια γίνονται ΞΥΛΑ από τον αστράγαλο και κάτω.

Στον ύπνο δεν υπάρχει θέμα προσωπικά και με 19-20.

BlueChris
29-08-22, 12:19
Μωρέ κι εγώ ρούχα φοράω, όχι σκέτο t-shirt, αλλά τα πόδια γίνονται ΞΥΛΑ από τον αστράγαλο και κάτω.

Στον ύπνο δεν υπάρχει θέμα προσωπικά και με 19-20.

Αυτό είναι το χειρότερο... εγώ δεν μπορώ να κάτσω στο γραφείο και που και που βάζω ένα αεροθερμάκι για λίγο... αυτό τέλος...

Όποιος βρει φτηνή λύση για αυτό είμαι όλος αυτιά... σκεφτόμουν ένα ηλεκτρικό χαλάκι ή κάτι τέτοιο που θα είναι 100w ξέρω γω και θα είναι κάτω από το γραφείο :)

fadasma
29-08-22, 12:38
τα πόδια γίνονται ΞΥΛΑ από τον αστράγαλο και κάτω.

Εφημερίδα γύρω από την κάλτσα όπως στο στρατό :rofl:

K1m0n
29-08-22, 12:42
Ναι τα μέτρησα φέτος. Το λαδιού στα 1500w και τον ελεγχο του να τον έχω εγώ στο home assistant, στους 19 βαθμούς ρύθμιση έκαιγε μέσο όρο 1000w την ώρα. Το AC το 24αρι έπεφτε στα 700 ή και λίγο πιο κάτω καμία φορά. Υπάρχει όμως μια μεγάλη διαφορά με το AC, η αίσθηση της θέρμανσης δεν είναι ωραία.

Απολύτως σωστά.
Το ζήτημα είναι ότι το αγαπητό καλοριφεράκι θα κάψει 1000W * 1 cop = 1000W θέρμανση.
Ένα μέτριο ac για τα ίδια 1000W * 2,5 cop (υποθέτουμε ότι κάνει κρύο έξω...) = 2500W θέρμανση.

Στα λοιπά θα συμφωνήσω, αν ήμουν στη ρωσία του puttin και πλήρωνα την KW/h με κάτι σαν 0,05$
και γω το καλοριφεράκι θα έκαιγα.

Για φέτος, μόλις τελειώσουν οι επιδοτήσεις μας βλέπω με 2 πουλόβερ και δίπλα στη σόμπα υγραερίου.
Για τη νύχτα έχω 2 τσοπανόσκυλα, τα βλέπω νάρχονται στο κρεβάτι...

BlueChris
29-08-22, 12:51
Για φέτος, μόλις τελειώσουν οι επιδοτήσεις μας βλέπω με 2 πουλόβερ και δίπλα στη σόμπα υγραερίου.

Συμφέρει δηλαδή η σόμπα? κάπου έχω μια αερίου σε κάποια αποθήκη και μάλιστα έχει και αερόθερμο από την πάνω μεριά.....

ThReSh
29-08-22, 12:52
Αυτό είναι το χειρότερο... εγώ δεν μπορώ να κάτσω στο γραφείο και που και που βάζω ένα αεροθερμάκι για λίγο... αυτό τέλος...

Όποιος βρει φτηνή λύση για αυτό είμαι όλος αυτιά... σκεφτόμουν ένα ηλεκτρικό χαλάκι ή κάτι τέτοιο που θα είναι 100w ξέρω γω και θα είναι κάτω από το γραφείο :)

Αν έχεις κάνα γατί, βάλτο να κάθεται στα πόδια σου. :p

ariadgr
29-08-22, 12:56
Συμφέρει δηλαδή η σόμπα? κάπου έχω μια αερίου σε κάποια αποθήκη και μάλιστα έχει και αερόθερμο από την πάνω μεριά.....

απλα υπαρχει θεμα μυρωδιας, υγρασιας που θα αποκτήσει το σπιτι (υγροποιήσεις που σταζουν απ το ταβανι) και οτι πρεπει να αεριζεις το σπιτι αλλιώς είναι επικύνδυνος ο αερας που αναπνέεις
αρα δεν ειναι ιδανικο ή ιδιαιτερα προτεινόμενο…

K1m0n
29-08-22, 13:04
Συμφέρει δηλαδή η σόμπα? κάπου έχω μια αερίου σε κάποια αποθήκη και μάλιστα έχει και αερόθερμο από την πάνω μεριά.....

Το αερόθερμο όχι, η σόμπα (αναλόγως και που θα πάνε το lpg), ναι.
Αλλά έχει τα θεματάκια της και αυτή.
1. καυσαέριο (λίγο, και καθαρό σχετικά, αλλά και πάλι...)
2. υγρασία (βγάζει νερό στην ατμόσφαιρα)
3. σόμπα είναι, θα ζεστάνει (όσο ζεστάνει...) ένα χώρο.

Πρέπει νάχεις μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό 2 πόντους, αλλιώς θα μουχλιάσουν οι τοίχοι.

Άμα πάνε το ρεύμα 1€/KWh θα δείς το χειμώνα πατέντες με σόμπα απο θερμοσίφωνα και τρύπημα το ντουβάρι
να βγεί το μπουρί έξω σε πολυκατοικίες με πισίνα και X6 στο γκαράζ... :rofl:

Που η σόμπα μια χαρά είναι, αλλά που δυστυχώς δεν έχω τα ξύλα τζάμπα στην Αθήνα.

s.s
29-08-22, 13:07
Ερώτηση.. Τώρα που και η τιμή του αερίου έχει πάει στο Θεό θα το ρίξουμε στην αναγκαστική οικονομία...
Μέχρι τώρα είχα το θερμοστάτη του λέβητα συνέχεια στους 22.5..
Τι είναι λοιπόν προτιμότερο, να ρίξω βαθμούς στο θερμοστάτη Η να το γυρίσω σε on/off με χρήση κάποιων ωρών; Αν και με το on/off θα δουλεύει κάθε φορά στο τέρμα μέχρι να πιάσει θερμοκρασία.. Κάνω λάθος; Τι λέτε; Το θερμοστάτη στους πόσους θα προτείνατε να τον βαλω;

Να πας στο σταθερό της ΔΕΗ με 0,125, όσο προλαβαίνεις, δηλαδή μέχρι 31/8. Αν δώσουν επιδότηση και στα σταθερά όπως πέρυσι, τα πράγματα ίσως να είναι ανεκτά. Κι εγώ στους 22,5 το έπαιζα πέρυσι όλη μέρα, να δούμε φέτος.

ThReSh
29-08-22, 13:12
Να πας στο σταθερό της ΔΕΗ με 0,125, όσο προλαβαίνεις, δηλαδή μέχρι 31/8. Αν δώσουν επιδότηση και στα σταθερά όπως πέρυσι, τα πράγματα ίσως να είναι ανεκτά. Κι εγώ στους 22,5 το έπαιζα πέρυσι όλη μέρα, να δούμε φέτος.

Άμεσα, γιατί αλλάζει λογικά 1η Σεπτεμβρίου.

Λογικά θα δώσουν πάλι και στα σταθερά όπως πέρσι, μεγαλύτερη βέβαια γιατί πέρσι το TTF ήταν 100 ευρώ/μεγαβατώρα πάνω κάτω, ενώ πλέον είναι 300.

Προπερσι ήταν 20 ευρω, 15 φορές πάνω έχει πάει γμτ... :(

BlueChris
29-08-22, 13:16
1. καυσαέριο (λίγο, και καθαρό σχετικά, αλλά και πάλι...)
2. υγρασία (βγάζει νερό στην ατμόσφαιρα)
3. σόμπα είναι, θα ζεστάνει (όσο ζεστάνει...) ένα χώρο.

Το 2ο δεν το καταλαβαίνω να πω την αλήθεια... αφού έχουμε καύση, γιατί ανεβαίνει η υγρασία? έχει νερό μέσα το αέριο? οκ έχω αφυγραντήρα να πω την αλήθεια αλλά καίει τα μαλλιά του....
Στο 3 έτσι μεγάλωσα... με τη λεγόμενη κεντρική θέρμανση της εποχής στους αγίους... μια σόμπα δλδ στο κέντρο του σπιτιού... μια χαρά ζεσταινόμασταν θυμάμαι παιδάκι και έκανε και η μαμά τα μαγειρευτά της επάνω... μιλάμε για απίστευτη φασολάδα....

Επίσης μας βλέπω να γυρνάμε στα παλιά καλά ήθη και έθιμα στο θέμα του μπάνιου :) κάθε Σαββάτο μπάνιο :) Δεν το θυμάμαι αλλά η συχωρεμένη η μάνα μου μου είχε πει πως μέχρι 3-4 χρονών δεν είχαν θερμοσίφωνο και ζέσταινε κατσαρόλα με νερό μεγάλη στη σόμπα και το έριχνε στη μπανιέρα με κρύο και έτσι με έκανε μπάνιο....

Ελλάδα 5-0... πάμε για την πέμπτη βιομηχανική επανάσταση...:)

fadasma
29-08-22, 13:23
Το ζήτημα είναι ότι το αγαπητό καλοριφεράκι θα κάψει 1000W * 1 cop = 1000W θέρμανση.
Ένα μέτριο ac για τα ίδια 1000W * 2,5 cop (υποθέτουμε ότι κάνει κρύο έξω...) = 2500W θέρμανση.

Ανάποδα το έγραψες.
Το cop είναι αυτό που σου επιστρέφεται, οπότε το διαιρείς. Θα σου κάψει 400W
Οι αντλίες θερμότητας έχουν cop 5 και αυτό μειώνει την κατανάλωση δεν την αυξάνει.

netblues
29-08-22, 13:25
Το 2ο δεν το καταλαβαίνω να πω την αλήθεια... αφού έχουμε καύση, γιατί ανεβαίνει η υγρασία? έχει νερό μέσα το αέριο?

Στη χημεια κοπανα ε?

Η καυση (ενωση με οξυγονο) υδρογονανθρακων, που οπως λεει και η λεξη αποτελουνται απο υδρογονο και ανθρακα παραγει διοξειδιο του ανθρακα και νερακι (τυπικα σε μορφη ατμου) ενω αποβαλει θερμοτητα

Πες μου οτι δεν εχεις δει (γαλλικα κυριως) αυτοκινητα να σταζουν νερο απο την εξατμιση...

K1m0n
29-08-22, 13:34
Ανάποδα το έγραψες.

Δεν νομίζω, ξαναδες το.


Το 2ο δεν το καταλαβαίνω να πω την αλήθεια... αφού έχουμε καύση, γιατί ανεβαίνει η υγρασία? έχει νερό μέσα το αέριο?

Παράγωγο της καύσης του υγραερίου είναι το νερό,
βγαίνει στον χώρο εξατμισμένο (λόγω θερμοκρασίας) αλλά και πάλι νερό είναι.


Επίσης μας βλέπω να γυρνάμε στα παλιά καλά ήθη και έθιμα στο θέμα του μπάνιου κάθε Σαββάτο μπάνιο

Μπάρμπας στο χωριό όταν γινόταν συζήτηση περί καθαριότητας:

"Α... εγώ τα προσέχω πολύ αυτά. *Κάθε* Σάββατο, είμαι δεν είμαι βρώμικος (γιατί μπορεί πχ να μην είχε καθαρίσει το μαντρί εκείνη τη βδομάδα...), θα κάνω μπάνιο".
^πραγματικός διάλογος.
Έτσι ήταν... και το θεωρούσαμε και φυσιολογικό.

BlueChris
29-08-22, 13:47
Στη χημεια κοπανα ε?

Η καυση (ενωση με οξυγονο) υδρογονανθρακων, που οπως λεει και η λεξη αποτελουνται απο υδρογονο και ανθρακα παραγει διοξειδιο του ανθρακα και νερακι (τυπικα σε μορφη ατμου) ενω αποβαλει θερμοτητα

Πες μου οτι δεν εχεις δει (γαλλικα κυριως) αυτοκινητα να σταζουν νερο απο την εξατμιση...

Έχεις δίκιο, αλλά όσο αφορά τα αυτοκίνητα το κάνουν περισσότερο το πρωί πολύ που έχει γεμίσει ο υαλοβάμβακας της εξάτμισης υγρασία. Επίσης δεν το κάνουν μόνο τα Γαλλικά.

K1m0n
29-08-22, 13:52
Στη χημεια κοπανα ε?

Εγώ είμ'αυτός.

griniaris
29-08-22, 14:02
Να πας στο σταθερό της ΔΕΗ με 0,125, όσο προλαβαίνεις, δηλαδή μέχρι 31/8. Αν δώσουν επιδότηση και στα σταθερά όπως πέρυσι, τα πράγματα ίσως να είναι ανεκτά. Κι εγώ στους 22,5 το έπαιζα πέρυσι όλη μέρα, να δούμε φέτος.

Που υπαρχουν αυτες οι τιμες ? Γιατι εχω ψαξει ολο το site της ΔΕΗ και η πιο χαμηλη ( σταθερη τιμη ) τιμη που βρηκα ειναι στα 0,539 για ημερησιο και 0,48 για νυχτερινο .
Τα οποια ΔΕΝ δικαιουνται και επιδοτηση .

GregoirX23
29-08-22, 14:02
Να πας στο σταθερό της ΔΕΗ με 0,125, όσο προλαβαίνεις, δηλαδή μέχρι 31/8. Αν δώσουν επιδότηση και στα σταθερά όπως πέρυσι, τα πράγματα ίσως να είναι ανεκτά. Κι εγώ στους 22,5 το έπαιζα πέρυσι όλη μέρα, να δούμε φέτος.

Άμεσα, γιατί αλλάζει λογικά 1η Σεπτεμβρίου.

Λογικά θα δώσουν πάλι και στα σταθερά όπως πέρσι, μεγαλύτερη βέβαια γιατί πέρσι το TTF ήταν 100 ευρώ/μεγαβατώρα πάνω κάτω, ενώ πλέον είναι 300.

Προπερσι ήταν 20 ευρω, 15 φορές πάνω έχει πάει γμτ... :(


Δυστυχώς το συμβόλαιο από το 0.02 τελειώνει 9/10 οπότε δεν μπορώ να ανανεώσω νωρίτερα από τις 9/9.. Είναι δεμένα τα χερια μου...

s.s
29-08-22, 14:08
Που υπαρχουν αυτες οι τιμες ? Γιατι εχω ψαξει ολο το site της ΔΕΗ και η πιο χαμηλη ( σταθερη τιμη ) τιμη που βρηκα ειναι στα 0,539 για ημερησιο και 0,48 για νυχτερινο .
Τα οποια ΔΕΝ δικαιουνται και επιδοτηση .

Για φυσικό αέριο μιλάμε όχι ρεύμα.

griniaris
29-08-22, 14:09
Για φυσικό αέριο μιλάμε όχι ρεύμα.

A!! Δικο μου λαθος τοτε . :)

edit :

Επειδη καποιος θα γνωριζει περισσοτερα ...

Βρηκα αυτο .

240554

Απο οτι καταλαβαινω ... Επειδη υπαρχει η επιδοτηση του κρατους ... ΔΕΝ θα πληρωνω αξια ρευματος ? Μονο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις και τα υπολοιπα ? ( δημ τελη , ερτ κλπ )

Και αν :
1) καταργηθει η επιδοτηση ... τοτε θα πληρωνω με 0,75 € την KWh ?
2) Αν μειωθει η επιδοτηση τοτε θα πληρωνω την διαφορα στην καθε KWh ?

Η τα καταλαβα λαθος ?

s.s
29-08-22, 14:15
Δυστυχώς το συμβόλαιο από το 0.02 τελειώνει 9/10 οπότε δεν μπορώ να ανανεώσω νωρίτερα από τις 9/9.. Είναι δεμένα τα χερια μου...

Εγώ πέρυσι έκανα βλακεία και δεν έβαλα το σταθερό γιατί δεν περίμενα να πάνε έτσι τα πράγματα κι όλο το χρόνο πλήρωνα 0,09 με 0,14 χωρίς τις επιδοτήσεις, τουλάχιστον να τη γλιτώσω φέτος.

GregoirX23
29-08-22, 14:32
Για οικονομία βάλτε τη θέρμανση στους 19 όλη μέρα και νύχτα. Μη την ανάβετε για 3 ώρες στους 22 και μετά την κλείνετε. Καίει περισσότερ έτσι.
Αυτό γιατί μόλις πιάσει τους 19 μετά δουλεύει στο ρελαντί και δεν καταναλώνει ενέργεια.


Κάτω από 20 δεν κρυώνετε όταν δεν κάνετε κάποια δουλειά ώστε να ζεσταίνεστε? Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα συνήθειας, αλλά damn. :(


Εμείς με 19 είμαστε ΟΚ πάντως. Οκ φοράμε ρούχα και ποιο αργά πιτζάμες. Αν θες να είσαι με φανελάκια κλπ ε δεν.
Το σημαντικότερο για μένα που το θεωρώ μαγική εφεύρεση είναι τα θερμαινόμενα υποστρώματα. Δεν πα να έχει ψόφο... το ανάβεις μια ώρα πριν πέσεις για ύπνο και σπάει υγρασίες και ζεσταίνει και κουβέρτες και το στρώμα, μόλις μπεις στο κρεβάτι το κλείνεις και τέλος.


Μωρέ κι εγώ ρούχα φοράω, όχι σκέτο t-shirt, αλλά τα πόδια γίνονται ΞΥΛΑ από τον αστράγαλο και κάτω.

Στον ύπνο δεν υπάρχει θέμα προσωπικά και με 19-20.


Ναι το γνωρίζω αυτό που λες για την αίσθηση.
Εκεί ζυγιζεις τη μεγάλη διαφορά στο κόστος με την αίσθηση που προτιμάς.
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις ένα ac 24.000 btu με ένα καλοριφέρ λαδιού.
Πιο δίκαιο θα ήταν να το συγκρίνεις με ένα AC 9.000 - 12.000 btu
Μιας και δε νομίζω ότι με 1 καλοριφέρ λαδιού ζεσταίνεις το ίδιο χώρο που ζεσταίνεις με ένα ac 24.000 btu


Αυτό είναι το χειρότερο... εγώ δεν μπορώ να κάτσω στο γραφείο και που και που βάζω ένα αεροθερμάκι για λίγο... αυτό τέλος...

Όποιος βρει φτηνή λύση για αυτό είμαι όλος αυτιά... σκεφτόμουν ένα ηλεκτρικό χαλάκι ή κάτι τέτοιο που θα είναι 100w ξέρω γω και θα είναι κάτω από το γραφείο :)



Η κάποια άνεση που ξέραμε πάει... Νομίζω το χρόνο έδινα γύρω στα 600-700€ για το χειμώνα με το 22.5 και σπάνια στους 23 όταν κάποιος έκανε μπάνιο.. Τώρα που το κόστος θα είναι χ5 θα αλλάξει το όλο σκηνικό...
Εμείς προσωπικά με ελαφριά ρούχα το χειμώνα κάτω από 21-22 κρυώνουμε.. Ιδίως όταν κάθεσαι μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνεις κάτι... Συνηθίζει το σώμα και κρυώνεις με αποτέλεσμα να ζηταει ανέβασμα του θερμοστάτη... Αν όμως κανείς κάποια δουλειά η έρθεις από έξω μέσα στο σπίτι σκας και θέλει κατέβασμα ο θερμοστάτης... Ούτε αυτή η υπερβολική ζέστη είναι υγιεινή...
Όταν είμαστε ξύπνιοι το είχαμε 22.5 ως κανόνα, σε κάνα μπάνιο σπάνια 23 και σε ύπνο η όταν λείπουμε κοντά στους 21... Έτσι θυμάμαι..
Τέλος θα συμφωνήσω και εγώ ότι σαν τη ζέστη των καλοριφέρ είτε αυτά είναι πετρέλαιο-αεριο-ρευμα δεν υπάρχει... Η αίσθηση άνεσης δεν συγκρίνεται.. Μετά λίγο κάτι γρατζουνανε τα αεροθερμα και ίσως οι σόμπες.. Και τέλος τα κλιματιστικά που δεν ζεσταίνουν υγιεινά και σωστά κατά την άποψη μου.. Μπορεί να είναι πιο οικονομικά τα κλιματιστικά αλλά βγάζουν αρρωστημένη ζέστη και χώρια που μόλις τα κλείσεις λίγο παγώσεις σε χρόνο 0... Δεν ζεσταίνουν σωστά τους τοίχους..
Από φέτος πάντως θα αλλάξουν αρκετά...
Τουλάχιστον το myhome online μου λήγει του χρόνου...
Του εξοχικού το enter λήγει Δεκέμβρη και μάλλον θα συνεχίσει σε κυμαινόμενο αορίστου με επιδοτήσεις....
Για το αέριο βλέπουμε από 9/9 και ο Θεός βοηθός..
Να μη ξεχάσω ότι ανά διαστήματα οι ηλεκτρικές θερμοφορες δείχνουν να φαίνονται χρήσιμες...
Επίσης ένα 9αρι inverter που είχα μετρήσει κάποτε ξεκίναγε από τα 1000w και έπεφτε κοντά στα 400w στο ρελαντί...
Αυτά...

- - - Updated - - -


Στη χημεια κοπανα ε?

Η καυση (ενωση με οξυγονο) υδρογονανθρακων, που οπως λεει και η λεξη αποτελουνται απο υδρογονο και ανθρακα παραγει διοξειδιο του ανθρακα και νερακι (τυπικα σε μορφη ατμου) ενω αποβαλει θερμοτητα

Πες μου οτι δεν εχεις δει (γαλλικα κυριως) αυτοκινητα να σταζουν νερο απο την εξατμιση...


Έχεις δίκιο, αλλά όσο αφορά τα αυτοκίνητα το κάνουν περισσότερο το πρωί πολύ που έχει γεμίσει ο υαλοβάμβακας της εξάτμισης υγρασία. Επίσης δεν το κάνουν μόνο τα Γαλλικά.

Σωστό ότι δεν το κάνουν μόνο τα γαλλικά..
Εγώ έχω παρατηρήσει και καπνό άσπρο από την εξάτμιση το χειμώνα μέχρι να ζεσταθεί... Μέχρι τώρα το απέδιδα στην υγρασία..

netblues
29-08-22, 14:43
Πιος υαλοβαμβακας, και τι υγρασια να μαζεψει..
Απλα ειναι κρυο το τελευταιο καζανακι και προλαβαινει και υγροποιει τον ατμο.
Μολις ζεσταθει και αυτο, βγαινει ατμος.
Αναλογα με τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος, αλλοτε φαινεται αλλο οχι.
Μιλαμε για πολυ νερο

ThReSh
29-08-22, 14:44
Δυστυχώς το συμβόλαιο από το 0.02 τελειώνει 9/10 οπότε δεν μπορώ να ανανεώσω νωρίτερα από τις 9/9.. Είναι δεμένα τα χερια μου...

Σε μένα τελειώνει 6/10, αλλά θα πάω σήμερα να αλλάξω το όνομα/αφμ στην παροχή με άλλου μέλους της οικογένειας που έχει μέρος του ακινήτου στο Ε9 του, θα σπάσει το συμβόλαιο (40 ευρώ ποινή) και το νέο θα γίνει με την τρέχουσα τιμή.

Θέλει φωτοτυπία ταυτότητας + αφμ, Ε9, τελευταίο λογαριασμό και φωτογραφία του μετρητή.

GregoirX23
29-08-22, 15:40
Σε μένα τελειώνει 6/10, αλλά θα πάω σήμερα να αλλάξω το όνομα/αφμ στην παροχή με άλλου μέλους της οικογένειας που έχει μέρος του ακινήτου στο Ε9 του, θα σπάσει το συμβόλαιο (40 ευρώ ποινή) και το νέο θα γίνει με την τρέχουσα τιμή.

Θέλει φωτοτυπία ταυτότητας + αφμ, Ε9, τελευταίο λογαριασμό και φωτογραφία του μετρητή.

Είναι και αυτή μια λύση.... Θέλει τρέξιμο και βαβούρα όμως... Πφφφφ.. Τίποτα δεν είναι εύκολο όμως...
Με ραντεβού θα πας;
40ε ποινή για ένα μήνα που απομένει ε;

ThReSh
29-08-22, 15:48
Είναι και αυτή μια λύση.... Θέλει τρέξιμο και βαβούρα όμως... Πφφφφ.. Τίποτα δεν είναι εύκολο όμως...
Με ραντεβού θα πας;
40ε ποινή για ένα μήνα που απομένει ε;

Δεν νομίζω, πάντα χύμα πήγαινα στο κατάστημα πχ του Αμαρουσίου.

Πολλά είναι? το κέρδος θα είναι τεράστιο αν η επιδότηση είναι της προκοπής.

Με TTF 100κατι έδιναν "πέρσι" 20 και 40, πλέον με TTF 300κάτι πόσο θα δίνουν?

GregoirX23
29-08-22, 15:56
Δεν νομίζω, πάντα χύμα πήγαινα στο κατάστημα πχ του Αμαρουσίου.

Πολλά είναι? το κέρδος θα είναι τεράστιο αν η επιδότηση είναι της προκοπής.

Με TTF 100κατι έδιναν "πέρσι" 20 και 40, πλέον με TTF 300κάτι πόσο θα δίνουν?

Σαν πολλά να μου φάνηκαν για 1 μήνα... Καλά ναι οπωσδήποτε το κέρδος θα είναι μεγαλύτερο αν κλείσεις τη παλιά τιμή στο πακέτο..

ThReSh
29-08-22, 16:10
Σαν πολλά να μου φάνηκαν για 1 μήνα... Καλά ναι οπωσδήποτε το κέρδος θα είναι μεγαλύτερο αν κλείσεις τη παλιά τιμή στο πακέτο..

Πριν το 6μηνο είναι 80, μετά το 6μηνο είναι 40.

ariadgr
29-08-22, 16:13
Θέλει φωτοτυπία ταυτότητας + αφμ, Ε9, τελευταίο λογαριασμό και φωτογραφία του μετρητή.

Το Ε9 είναι αποδεικτικό ΑΦΜ

ThReSh
29-08-22, 16:15
Το Ε9 είναι αποδεικτικό ΑΦΜ

Απλά χειρόγραφο το ΑΦΜ πάνω στην φωτοτυπία της ταυτότητας μου είπαν όταν πήρα τηλέφωνο, οπότε μηδενικός κόπος. :p

Στο Ε9-"Περουσιακή κατάσταση" δεν γράφει ΑΦΜ πάντως. Στον ΕΝΦΙΑ ναι, αυτό δεν είναι "Ε9".

ariadgr
29-08-22, 17:13
Στο Ε9-"Περουσιακή κατάσταση" δεν γράφει ΑΦΜ πάντως.

Γραφει, το έλεγξα μόλις
Και στην 1η σελιδα του pdf, και στη 2η
Δες πιο προσεκτικά

Αν δεν εγραφε, πως θα ήξεραν εκει που το δίνεις ποιο ΑΦΜ αφορούν τα ακίνητα αυτά;

ThReSh
29-08-22, 19:30
Γραφει, το έλεγξα μόλις
Και στην 1η σελιδα του pdf, και στη 2η
Δες πιο προσεκτικά

Αν δεν εγραφε, πως θα ήξεραν εκει που το δίνεις ποιο ΑΦΜ αφορούν τα ακίνητα αυτά;

Έχεις δίκιο, πάνω αριστερά με μικρά γράμματα και με μεγαλύτερα και σε πιο εμφανές σημείο στην 2η σελίδα. thnx!

dishonoredking
16-09-22, 11:41
Καλησπέρα σας, από Οκτώβρη μετακομίζω σε νέα κατοικία. Ο προηγούμενος κάτοχος ειχε αέριο και ρεύμα στη ζενίθ.
Είχα σκοπό να κάνω το ίδιο και εγώ αλλά δε το έψαξα ιδιαίτερα.
Συμφέρει πιο πολύ η ΔΕΗ;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;

s.s
16-09-22, 12:27
ΔΕΗ Γ1 για το ρεύμα και ΔΕΗ GasControl για το αέριο όσο ισχύει το 0,125.

@ ADSLgr.com All rights reserved.