PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114

Sebu
27-10-22, 20:25
To παρόν θέμα ασχολείται με την οικονομική ΘΕΡΜΑΝΣΗ, οπότε προφανώς αναφέρεται στο φυσικό αέριο για θέρμανση στο σπίτι (αντί για πετρέλαιο).
Άρα όχι για πρατήρια ανεφοδιασμού φυσικού αερίου σε οχήματα

Σορρυ εγραψε "αν σε κλεψει ο πρατηριουχος και νομιζα οτι αναφερεται σε καυσιμο στην αντλια".

ThReSh
27-10-22, 20:29
Στην αντλία του βυτιοφόρου που φέρνει το πετρέλαιο στο σπίτι ναι. :p

xaris2335
04-11-22, 11:39
Η απόφαση για το επίδομα θέρμανσης 2022/2023 - Οι δικαιούχοι και οι προϋποθέσεις για τη χορήγησή του (https://www.taxheaven.gr/news/61419/h-apofash-gia-to-epidoma-oermanshs-20222023-oi-dikaioyxoi-kai-oi-proypooeseis-gia-th-xorhghsh-toy)

BlueChris
04-11-22, 12:52
Η απόφαση για το επίδομα θέρμανσης 2022/2023 - Οι δικαιούχοι και οι προϋποθέσεις για τη χορήγησή του (https://www.taxheaven.gr/news/61419/h-apofash-gia-to-epidoma-oermanshs-20222023-oi-dikaioyxoi-kai-oi-proypooeseis-gia-th-xorhghsh-toy)

Η μισή Ελλάδα πάλι είναι έξω λόγο εισοδηματικών κριτηρίων :respekt:

m1john
04-11-22, 13:24
Κάποιος που παίρνει πάνω από 2.000 ευρώ το μήνα χρειάζεται επίδομα πετρελαίου θεωρείται φτωχός δηλαδή?

xaris2335
04-11-22, 13:30
Η μισή Ελλάδα πάλι είναι έξω λόγο εισοδηματικών κριτηρίων

ο εγωισμός και η αλαζονεία θα τους φάει όλους αυτούς που κυβερνάνε/κυβερνούσαν/θα κυβερνήσουν :lol:

Ο συντελεστής τι ρόλο παίζει; :hmm:
Αν ξέρει κάποιος ας μου το εξηγήσει πως βγάζουμε τα ευρώπουλα που θα πάρουμε, όσοι τα πάρουμε τέλος πάντων.

- - - Updated - - -


Κάποιος που παίρνει πάνω από 2.000 ευρώ το μήνα χρειάζεται επίδομα πετρελαίου θεωρείται φτωχός δηλαδή?

Έχει δίκιο ο @bluechris έτσι όπως είναι στημένο είναι για γέλια είναι άδικο.:twisted:
πχ ξέρω άτομα που έχουν εκατομμύρια σε καταθέσεις και παίρνουν επίδομα θέρμανσης.

fadasma
04-11-22, 13:33
Το σωστό θα ήταν τα εισοδηματικά κριτήρια να εφαρμόζονται οχι μόνο στις παροχές αλλά και στη φορολογία, δηλαδή ο φτωχός να μην πληρώνει ούτε ΦΠΑ ούτε φόρο στα καύσιμα.

xaris2335
04-11-22, 13:48
Το σωστό θα ήταν τα εισοδηματικά κριτήρια να εφαρμόζονται οχι μόνο στις παροχές αλλά και στη φορολογία, δηλαδή ο φτωχός να μην πληρώνει ούτε ΦΠΑ ούτε φόρο στα καύσιμα.

Ας είναι καλά οι υπεράκτιες υπάρχουν τρόποι να κοροϊδέψεις το κράτος.:lol:
Μου τα έλεγε ένας οικονομολόγος ;)

8anos
04-11-22, 13:56
Κάποιος που παίρνει πάνω από 2.000 ευρώ το μήνα χρειάζεται επίδομα πετρελαίου θεωρείται φτωχός δηλαδή?

Ανάλογα τι περιουσία έχει και πόσα εξαρτώμενα μέλη έχει η οικογένεια του.

Αν νοικιάζεις και έχεις και δύο παιδιά σε σχολική ηλικία δεν σου τρέχουν και από τα μπατζακια με 2000 ευρώ το μήνα εισόδημα.

ArchAngel
04-11-22, 13:57
Κάποιος που παίρνει πάνω από 2.000 ευρώ το μήνα χρειάζεται επίδομα πετρελαίου θεωρείται φτωχός δηλαδή?

Μαζί με τη σύζυγο παίρνουμε καθαρά σύνολο 2100 ευρώ το μήνα . Δώρα Χριστ., Πάσχα, Αδείας δεν υπάρχουν. Το εισόδημα στο εκκαθαριστικό βγαίνει 27600. Με ένα παιδί για 600 ευρώ χάνουμε το επίδομα.
Φτωχούς δεν μας λες με βάση τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά ούτε και άνετους.
Σίγουρα πάντως μένοντας στα βόρεια περίχωρα του Ν. Θεσσαλονίκης θα έκανε μεγάλη διαφορά ένα 500άρι , 600άρι για πετρέλαιο θέρμανσης.

BlueChris
04-11-22, 14:31
Κάποιος που παίρνει πάνω από 2.000 ευρώ το μήνα χρειάζεται επίδομα πετρελαίου θεωρείται φτωχός δηλαδή?

όχι δεν είναι φτωχός βέβαια αλλά έπαιρνε τα ίδια λεφτά και πριν 4 χρόνια που όλα ήταν 30% ποιο φτηνά....

Δηλαδή εξαιρώ την πανηγύρι πολιτική της κυβέρνησης.. πρέπει να είσαι με το ένα πόδι στο λάκο για να δεις άσπρη μέρα? Δουλεύουμε 2 άνθρωποι σπίτι μου και δεν κάνουμε πλούσια ζωή αλλά πχ με ποια αποταμίευση πχ θα πάρουμε σπίτι? αμάξι? τι μπορούμε να κάνουμε? Αυτά τα 2000€ που λες πλέον είναι το ίσα βάρκα ίσα πανιά για ένα σπίτι.

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα για να μας περισσεύουν λεφτά

1ο Level
1. Να νοικιάσουμε ένα υπόγειο 50τετρ με ενοίκιο 200€ (αν το βρεις ποια)
2. Nα πουλήσουμε το αυτοκίνητο και να κάνουμε τα πάντα με συγκοινωνίες οπότε θες 2 κάρτες των 30€
3. Nα κόψουμε Αγγλικά και οτιδήποτε κάνει το παιδί και να στηριζόμαστε πως θα μάθει στο δημόσιο σχολείο (εδώ γελάμε)
4. Nα γυρίσουμε σε καρτούλες στα κινητά
5.

2ο Level
1. Να μην αγοράσουμε ποτέ ξανά ρούχο. Υπάρχουν τα παζάρια, οι λαϊκές και να ψάχνεις από γνωστούς και φίλους.
2. Να μειώσουμε το κρέας κλπ προϊόντα "ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ"
3. Να πάμε να μείνουμε με τους γονείς μας.

Αυτό είναι η Ελλάδα 2.0 της 4ης βιομηχανικής επανάστασης λοιπόν? η πρόοδος που κάνουμε σαν Έλληνες?

xaris2335
04-11-22, 18:41
Αυτό είναι η Ελλάδα 2.0 της 4ης βιομηχανικής επανάστασης λοιπόν? η πρόοδος που κάνουμε σαν Έλληνες?
Ναι δυστυχώς αυτό είναι η Ελλάδα 2.0 και αν δεν ξεσηκωθεί ο κόσμος, ειρηνικά βέβαια χωρίς ακρότητες, θα υπάρξουν και άλλες εκδόσεις 3.0, 4.0 κτλ.

οι δικαιολογίες που μπορεί να βρει κάποιος πολιτικάντης της καρπαζιάς είναι:


Κόψε το τσιγάρο
Κάψε την έξοδο
κόψε το κρέας
κόψε τα φροντιστήρια του παιδιού σου
κόψε το ποτό
κόψε το αυτοκίνητο
ελάττωσε το ρεύμα, νερό, στο όνομα της "κλιματικής αλλαγής"
κτλ.

και άλλες τέτοιες μπούρδες.

qwertyuiop
04-11-22, 21:35
Ηλιακός θερμοσίφωνας κύριοι. Με 800 ευρώ τελική, εδώ και 5-6 μέρες που βάλαμε καινούριο (ο παλιός ζέσταινε μόνο στον καύσωνα πλέον μετά από 20 χρόνια λειτουργίας), κάνουμε 4 νομάτοι μπανάρες και το νερό βαράει διαρκώς 50άρια. Χώρια από την εξοικονόμηση (ήδη 20-30 κιλοβατώρες σωσμένες = 7-8 ευρώ), το νερό είναι εκεί πάντα, χωρίς να ασχοληθείς, εκτός κι αν έχει κατασκέπαση. Περιμένουμε αυτή την εβδομάδα με τις βροχές + τις συννεφιές για crash test.

xaris2335
04-11-22, 23:00
Ηλιακός θερμοσίφωνας κύριοι.
Εγώ πάντως έχω ηλιακό εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια και χωρίς επιδότηση ;)
Μέχρι φωτοβολταικά βάλαμε αλλά δεν άξιζε πεταμένα λεφτά, μόνο ο ηλιακός άξιζε και αυτός θέλει συντήρηση κάθε χρόνο.

Sebu
05-11-22, 00:36
ο
Έχει δίκιο ο @bluechris έτσι όπως είναι στημένο είναι για γέλια είναι άδικο.:twisted:
πχ ξέρω άτομα που έχουν εκατομμύρια σε καταθέσεις και παίρνουν επίδομα θέρμανσης.

Εδω έπαιρνε επίδομα τριτεκνου η Μενεγακη :rofl:

Περα απο την πλακα το φορολογητεο εισοδημα δεν λεει τιποτα απο μονο του.
Ξερω πολυ κοσμο με 2.000 ευρω το μηνα, δυο ατομα, με μονο μια πηγη εισοδηματος (συνταξη) και τα μισα τα τρωνε τα δανεια και τα μισα των μισων η εφορια (ενφιες, ρυθμισεις κτλ). Και προσπαθουν με 500 ευρω να βγαλουν το μηνα σε σουπερμαρκετ, ρευματα, λογαριασμους, φαρμακα κτλ κτλ και δεν φτανουν ουτε για ζητω. Οσοι εχουν δανεια, στεγαστικα, υποχρεωσεις, και εφαγαν ηττα με τσεκουρωμα συνταξεων, δεν ειναι ολοι μπαταχτσηδες και λαμογια να μπηκαν στο Νομο Κατσελη ενω ειχα εκατομμυρια στις τραπεζες....προσπαθουν ενω τους εφαγαν το βιος και τις εισφορες δεκαετιων τα λαμογια οι πολιτικοι και οι κηφηνες αρουραιοι τους να τα βγαλουν περα ακομα και τωρα με αξιοπρεπεια κανοντας το σκ@το τους παξιμαδι ενω τους εχει καταληστεψει το κρατος. Και κοβονται απο διαφορα επιδοματα γιατι το κρατος δεν λαμβανει υποψη σημαντικες δαπανες ή ρυθμισμενες οφειλες στην Εφορια ως μειωτικο στοιχειο του εισοδηματος.
Και συνταξιουχοι αγροτες με 500 ευρω φανερα και χιλιαρικα μαυρα να κανουν ζωαρα στην υγεια των κοροιδων.

Το συστημα ειναι αδικο και μπαζει απο παντου. Οι κυβερνωντες το γνωριζουν και εχουν τις λυσεις αλλα ως συνηθως τα ψηφαλακια ειναι στη μεση και εχει εκλογες Μαρτη/Απριλη του χρονου.

DOU
16-11-22, 19:58
Καμια ηλεκτρικη κουβερτα να παρουμε,οχι κινεζιες του 20αρικου,καμια προταση?:p:p

BlueChris
16-11-22, 20:07
Καμια ηλεκτρικη κουβερτα να παρουμε,οχι κινεζιες του 20αρικου,καμια προταση?:p:p

Βάζει κάτι καλές ο Σκλαβενίτης πάντα σε καλή τιμή και έχω πάρει πολλές με τα χρόνια... Δεν ξέρω αν έχει τώρα.

xaris2335
16-11-22, 20:10
Δεν ξέρω εγώ τις φοβάμαι τις ηλεκτρικές κουβέρτες και ο λόγος είναι γιατί δεν θέλω να γίνω φλαμπέ :rofl:

winlink
16-11-22, 20:14
Ελληνική από εταιρεία 50 ετών σου κάνει; Πιστεύω ότι κάτι καλό θα έχουν να δώσουν με τόσα χρόνια λειτουργία. Dream (https://dream.com.gr/) στην παλιά μου γειτονιά

BlueChris
16-11-22, 21:12
Δεν ξέρω εγώ τις φοβάμαι τις ηλεκτρικές κουβέρτες και ο λόγος είναι γιατί δεν θέλω να γίνω φλαμπέ :rofl:

Εγώ δεν παιρνω κουβέρτες αλλά ηλεκτρικό υπόστρωμα, μεγάλη διαφορά. Το ανάβω μισή ώρα πριν ξαπλώσω και ζεσταίνει σεντονια/κουβέρτα/πάπλωμα από πάνω. Μόλις ξαπλώσω το κλείνω και τέλος.

DOU
16-11-22, 22:25
Ελληνική από εταιρεία 50 ετών σου κάνει; Πιστεύω ότι κάτι καλό θα έχουν να δώσουν με τόσα χρόνια λειτουργία. Dream (https://dream.com.gr/) στην παλιά μου γειτονιά

Δεν την γνωριζω,απο τις τιμες που ειδα στην σελιδα τους δεν φαινεται να πουλανε φτηνιαρικη κατασκευη,δεν με πειραζει να ειναι ελληνικο προιον αν και εχω μια πισινη αφου ολα πλεον γινονται στην Κινα και παρασκευαζονται απλα εδω.

- - - Updated - - -


Εγώ δεν παιρνω κουβέρτες αλλά ηλεκτρικό υπόστρωμα, μεγάλη διαφορά. Το ανάβω μισή ώρα πριν ξαπλώσω και ζεσταίνει σεντονια/κουβέρτα/πάπλωμα από πάνω. Μόλις ξαπλώσω το κλείνω και τέλος.

Nαι,ισως ειναι καλυτερη επιλογη το υποστρωμα απο την κουβερτα,ουτε χρονοδιακοπτη ουτε να το βαζεις στην σκαλα 3 για να ζεσταθει,μιση ωρα πριν τον υπνο και τελειωνεις.Ενεργιακη κλαση ΑΑΑΑΑΑΑ++++?:p

xaris2335
16-11-22, 23:43
Εγώ δεν παιρνω κουβέρτες αλλά ηλεκτρικό υπόστρωμα, μεγάλη διαφορά. Το ανάβω μισή ώρα πριν ξαπλώσω και ζεσταίνει σεντονια/κουβέρτα/πάπλωμα από πάνω. Μόλις ξαπλώσω το κλείνω και τέλος.

και όταν έχει πολύ κρύο το ίδιο κάνεις;
Δεν ξέρω και το υπόστρωμα είναι επικίνδυνο, τα φοβάμαι πολύ αυτά, άσε που ακούω στα δελτία ότι κάηκαν πάνω στον ύπνο και συνήθως είναι μεγάλης ηλικίας άτομα.
Καλύτερα να βάλεις μια κουβέρτα απο κάτω και απο πάνω ένα σεντόνι παρά το υπόστρωμα.

fadasma
16-11-22, 23:47
Το υπόστρωμα το βγάζεις από τον πρίζα πριν ξαπλωσεις ναι δεν υπάρχει κίνδυνος. Μόνο μη χυθεί γάλα ή άλλο υγρό την ώρα που δουλεύει.

BlueChris
16-11-22, 23:52
και όταν έχει πολύ κρύο το ίδιο κάνεις;
Δεν ξέρω και το υπόστρωμα είναι επικίνδυνο, τα φοβάμαι πολύ αυτά, άσε που ακούω στα δελτία ότι κάηκαν πάνω στον ύπνο και συνήθως είναι μεγάλης ηλικίας άτομα.
Καλύτερα να βάλεις μια κουβέρτα απο κάτω και απο πάνω ένα σεντόνι παρά το υπόστρωμα.

Δεν μένουμε σε ινδιάνικη σκηνή, είπαμε οκ κρίση αλλά αν κάνει ψοφο δεν θα κοιτάξω να ζεστάνω το παιδάκι μου με υπόστρωμα. Ούτε εγώ αντέχω να αναπνέω κρύο Όλα αυτά είναι μπιχλιμπιδια για μέχρι 15-16 βαθμούς, από εκεί και κάτω ανάβει κλιματισμός ή καλοριφέρ.

- - - Updated - - -


Το υπόστρωμα το βγάζεις από τον πρίζα πριν ξαπλωσεις ναι δεν υπάρχει κίνδυνος. Μόνο μη χυθεί γάλα ή άλλο υγρό την ώρα που δουλεύει.

Είναι αδιάβροχα και πλένονται και στο πλυντήριο κιόλας.

badweed
01-12-22, 04:48
ενα μαραφετι που καιει ντιζελ για θερμανση

https://www.youtube.com/watch?v=KyiUpFjwtlU


εκεινη την εξατμιση , πως και δεν την βαζουν σε μια σερπατινα απο χαλκοσωληνα να ζεσταινει και νερο με τις απωλειες ...

xaris2335
01-12-22, 18:06
ενα μαραφετι που καιει ντιζελ για θερμανση
γεωθερμία και problem solved ;)

https://www.youtube.com/watch?v=YOQtfnALlnc

griniaris
01-12-22, 18:08
γεωθερμία και problem solved ;)

Να μενεις ομονοια και να κλεισεις την Πειραιως γιατι θα ερθει μηχανημα να κανει γεωτρηση . Μην σου τυχει. .. χαχαχαχα

ThReSh
01-12-22, 18:16
Να μενεις ομονοια και να κλεισεις την Πειραιως γιατι θα ερθει μηχανημα να κανει γεωτρηση . Μην σου τυχει. .. χαχαχαχα

Ναι ενώ εγώ Πεντέλη, θα γκρεμίσω φράχτη κτλπ για να μπει στο οικόπεδο.

Αυτό θα ήταν ιδανικό να γίνει στο χτίσιμο, όχι "τώρα".

xaris2335
01-12-22, 18:47
ναι αλλά έχεις ζέστη το χειμώνα και κρύο το καλοκαίρι αξίζει τον κόπο τουλάχιστον για επαρχία.
Δεν βλέπω όμως τα τζιμάνια τα δικά μας εννοώ τους πολιτικούς να την προωθούν οεο

ThReSh
01-12-22, 18:59
ναι αλλά έχεις ζέστη το χειμώνα και κρύο το καλοκαίρι αξίζει τον κόπο τουλάχιστον για επαρχία.
Δεν βλέπω όμως τα τζιμάνια τα δικά μας εννοώ τους πολιτικούς να την προωθούν οεο

Ναι γιατί πέρα από το κόστος του σκαψίματος, η Α/Θ για γεωθερμία είναι ακόμα πιο ακριβή από τις συνηθισμένες Α/Θ...

xaris2335
01-12-22, 19:00
Ναι γιατί πέρα από το κόστος του σκαψίματος, η Α/Θ για γεωθερμία είναι ακόμα πιο ακριβή από τις συνηθισμένες Α/Θ...
Έχει κόστος αλλά το κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα :oneup:

ThReSh
01-12-22, 19:04
Έχει κόστος αλλά το κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα :oneup:

Ποιος έχει να τα δώσει για την αρχική επένδυση είναι το θέμα.

xaris2335
01-12-22, 19:06
Ποιος έχει να τα δώσει για την αρχική επένδυση είναι το θέμα.
Η φτήνια τρώει τον παρά έλεγαν οι παλιοί και τελικά είχαν δίκιο.

sweet dreams
01-12-22, 19:07
Θα αφήσω το παρακάτω,
https://greekinter.net/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF/

xaris2335
01-12-22, 19:19
Πάντως χρειάζεται σοβαρή μελέτη απο πανεπιστήμια και πιο συγκεκριμένα από μηχανολόγους και όχι να παίρνουν δεξιά και αριστερά πληροφορίες ;)

- - - Updated - - -


Θα αφήσω το παρακάτω,
https://greekinter.net/%CE%BA%CF%8C%...3%CF%80%CE%AF/
Και ποιο είναι κατα τη δική σου άποψη το πιο οικονομικό;

- - - Updated - - -

βιοκαύσιμα (pellet);
Βάλαμε και δεν μπορώ να πω ότι μείναμε ευχαριστημένοι τσάμπα το κόστος και ο κόπος που κάνεις.

- - - Updated - - -

Και κάτι άλλο αυτό που παρέθεσες είναι πριν 2 χρόνια οι τιμές στην ΔΕΗ και γενικά άλλαξαν και όχι προς τα κάτω.

fadasma
01-12-22, 19:29
Οι αντλίες θερμότητας θέλουν σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση ή σώματα fancoil που χρειάζονται και πρίζα κοντά και κάνουν θόρυβο.
Με τα παραδοσιακά σώματα καλοριφέρ δεν κάνουν τίποτα οι αντλίες.

teodor_ch
01-12-22, 19:33
200L calpak mark4 τρύπησε εσωτερικά (ενώθηκαν τα δύο κυκλώματα) στα 8 χρόνια
πάλι καλά που έβαζα προπυλενογλυκόλη και όχι ψυκτικό αυτοκινήτου που βάζουν πολλοί


έχετε κανένα 200άρι boiler να προτείνετε?
είμαι στη φάση να βάλω ότι φθηνότερο γιατί όποιο βρίσκω στο skroutz για σχόλια λένε απο 5-7 χρόνια ότι τρυπάνε

sweet dreams
01-12-22, 21:59
Και κάτι άλλο αυτό που παρέθεσες είναι πριν 2 χρόνια οι τιμές στην ΔΕΗ και γενικά άλλαξαν και όχι προς τα κάτω.

Aκόμη χειρότερα και ας μην συζητήσουμε καθόλου για την γεώτρηση.

Η απάντηση σ' αυτό που ρωτάς πάει πακέτο και με τον παράλληλο και με το υψόμετρο που ζεις,
ένα σύστημα(π.χ. αντλία θερμότητας) που δουλεύει σωστά στα νότια υπολειτουργεί στα βόρεια ή δουλεύει σωστά στο 0 υψόμετρο και είναι για πέταμα στα 1500 μέτρα.

Sebu
01-12-22, 22:48
Ποιος έχει να τα δώσει για την αρχική επένδυση είναι το θέμα.

Δεν ειναι μονο η αρχικη επενδυση. Για το σκαψιμο/"πηγαδι"/γεωτρηση θες ειδικη αδεια αν θυμαμαι καλά από τη Διευθυνση Υδατων της εκαστοτε περιφερειας, που δεν στην δινουν ευκολα ειδικα στην Αθηνα/Αττικη για το θεωρουν πηγαδι νερου/γεωτρηση και ότι θα επηρεασεις τον υδροφορο οριζοντα μπλα μπλα.
Ειχε δοκιμασει να το κανει ο γαμπρος του αδερφου μου για να γλιτωσει οσο μπορει απο πετρελαια και ρευματα και εφαγε πορτα γιατι δεν εμπιστευονται οτι θες να κανεις αυτο που λες οτι θα κανεις (ελληνικο δημοσιο) αλλα φοβουνται οτι θα το χρησιμοποιησεις και για να ανοιξεις πηγαδι για αντληση νερου το οποιο ενδεχεται να μην θελουν να σου επιτρεψουν λογω περιορισμων στον υδροφορο οριζοντα.
Τελικα επειδη ειδε και αποειδε αποφασισε να το προχωρησει χωρις αδεια στην λογικη να πα να μπιπ δημοσιο δεν επιβαρυνω καποιον ουτε θελω να χρησιμοποιησω υπογειο νερο, αλλα εφαγε καταγγελια απο τους γειτονες γιατι θεωρησαν οτι παει να σκαψει πηγαδι για να αντλησει τσαμπα νερο για τον κηπο ή ίδια χρήση (λ.χ. καζανακια) και τελικα το παρατησε.

sdikr
01-12-22, 23:02
Δεν ειναι μονο η αρχικη επενδυση. Για το σκαψιμο/"πηγαδι"/γεωτρηση θες ειδικη αδεια αν θυμαμαι καλά από τη Διευθυνση Υδατων της εκαστοτε περιφερειας, που δεν στην δινουν ευκολα ειδικα στην Αθηνα/Αττικη για το θεωρουν πηγαδι νερου/γεωτρηση και ότι θα επηρεασεις τον υδροφορο οριζοντα μπλα μπλα.
Ειχε δοκιμασει να το κανει ο γαμπρος του αδερφου μου για να γλιτωσει οσο μπορει απο πετρελαια και ρευματα και εφαγε πορτα γιατι δεν εμπιστευονται οτι θες να κανεις αυτο που λες οτι θα κανεις (ελληνικο δημοσιο) αλλα φοβουνται οτι θα το χρησιμοποιησεις και για να ανοιξεις πηγαδι για αντληση νερου το οποιο ενδεχεται να μην θελουν να σου επιτρεψουν λογω περιορισμων στον υδροφορο οριζοντα.
Τελικα επειδη ειδε και αποειδε αποφασισε να το προχωρησει χωρις αδεια στην λογικη να πα να μπιπ δημοσιο δεν επιβαρυνω καποιον ουτε θελω να χρησιμοποιησω υπογειο νερο, αλλα εφαγε καταγγελια απο τους γειτονες γιατι θεωρησαν οτι παει να σκαψει πηγαδι για να αντλησει τσαμπα νερο για τον κηπο ή ίδια χρήση (λ.χ. καζανακια) και τελικα το παρατησε.

Οικονομική θέρμανση = τα εχω καλά με τους γείτονες :p

ArchAngel
02-12-22, 12:27
Για όποιον έχει μονοκατοικία με μεγάλο οικόπεδο , νομίζω ότι υπάρχει και η εκδοχή του μικρότερου βάθους , αλλά μεγαλύτερης έκτασης, δηλαδή οριζόντια αντί για κάθετα. (https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.renewableenergyworld.com%2Fbaseload%2Fthe-hidden-genius-of-geothermal-hvac-systems%2F&psig=AOvVaw1mpr0ko7MbGZZOjFuOp-3b&ust=1670059514638000&source=images&cd=vfe&ved=0CBAQjRxqFwoTCLjC8tPO2vsCFQAAAAAdAAAAABAE)
Λογικά είναι πιο φτηνό γιατί γλιτώνεις το γεωτρύπανο, αλλά δεν έχω ιδέα από απόδοση πως πάει σε σχέση με την κάθετη λύση.

Sebu
02-12-22, 15:46
Οικονομική θέρμανση = τα εχω καλά με τους γείτονες :p

Χαχαχαχα σωστος αλλα οταν οι γειτονες στη μονοκατοικια σου ειναι μερικες πολυκατοικιες με 10-12 διαμερισματα εκαστη, δεν ειναι ευκολο να τα εχεις καλα με ολους.
Παντα θα υπαρχει ο παραξενος και ο περιεργος και στανταρ 1-2 με μυαλα να ψοφησει η κατσικα του γειτονα, αν δεν μπορω να εχω εγω το ιδιο οφελος δεν θα το εχει κανεις στο οπτικο μου πεδιο/περιγυρο μου.

GregoirX23
10-12-22, 17:08
Έχω ένα κλιματιστικό 12αρι συμβατικό 15ετιας+ μάρκας μ'εκαψες το οποίο μάλλον βαρεσε κανόνι... Ετοιμαζόταν βασικά και σήμερα μάλλον τα τίναξε..
Πριν λίγα χρόνια είχα επισκευάσει μόνος και τη φτερωτή του εσωτερικού ανεμιστήρα... Συντήρηση του έκανα μόνος... Το πλύσιμο δλδ.. Δε θυμάμαι να είχε χρειαστεί κατι άλλο σε φάση επισκευή κλπ.. Το τελευταίο καιρό μου έκανε κάτι κόλπα όταν σταματάγε να δουλεύει, άκουγα το ρελέ που μάλλον δίνει εντολή στην εξωτερική μονάδα να πάρει μπρος να οπλίζει, χαμηλωναν τα φώτα, δεν έπερνε μπρος η εξωτερική μονάδα, το έκανε αυτό 2-3 φορές και έβγαζε λαμπάκι σφάλματος... Η λύση ήταν να το βγάλω για λίγο από τη πρίζα και μετά όταν το έβαζα ξανά έπαιζε οκ μεχρι να το κάνει ξανά κλπ...
Πλέον ακούω το ρελέ να οπλίζει, η εξωτερική μονάδα δεν παίρνει μπρος ποτέ και πετάει λαμπάκι σφάλματος...
Θα μπορούσα να ασχοληθώ λίγο με τα ηλεκτρονικά του κλπ να δω τις πλακέτες κλπ αλλά αξίζει το χρόνο; Και αν δεν βγάλω άκρη αξίζει τεχνικό;
Η να το φουνταρω και να πάω για inverter;
Μάλλον το 2ο ε;
Και έρχομαι στην ερώτηση που θέλω να κάνω.....
Αυτά τα nuvelle που έχει το πλαίσιο λένε τίποτα; Σε αυτό το εύρος τιμής κοιτάζω...
Πριν λίγο καιρό κοίταζα για καμία προσφορά και στο leroy η και σε άλλα μαγαζιά, αλλά τη καλύτερη προσφορά μαζί με εγκατάσταση κ αποξήλωση κλπ την είχε το πλαίσιο στη bf που μας πέρασε ...
Ιδέες;
Δεν το βιάζομαι πολύ πάντως καθώς είναι σε εξοχικό με καλοριφέρ οπότε δεν μας κυνηγάει κανείς τώρα για το χειμώνα.... Αν και το χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία η αλήθεια είναι...

--- update --- .

* Μάλλον άσχετο αλλά θα το αναφέρω...
Πριν λίγες ημέρες τα τίναξε και μια τηλεόραση led που έχω, ευτυχώς εντός εγγύησης....
Να είναι θέμα ΔΕΗ;
Είμαι πάντως σε περιοχή που έχει τα θεματάκια της με το ρευμα, και έχω και πρίζες υπέρτασης στις συσκευές αλλά δεν παρατήρησα κάποιο φαινόμενο με το ρεύμα...
Απλά μια ημέρα απλά σταμάτησαν να δουλεύουν οι συσκευές που λέω... Στη tv κάτι έπαθε το backlight πάντως... Και ήταν μόνο 2 ετών...
Στο παρελθόν εκτός από διακοπές συχνές είχε θέμα μάλλον και ο ουδέτερος από πλευράς παρόχου... Αισθανόμουν ρεύμα στο μπανιο και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι... Τρεμοπαιζαν τα φώτα κλπ.. Το είχα γράψει κάπου στο φόρουμ.. Δήλωσα βλάβη και το έφτιαξαν.. Δεν ήταν από εμένα η βλάβη... Το είχε όλη η πολυκατοικία..
Αλλά όπως είπα δεν παρατήρησα κάτι στο ρεύμα τις ημέρες αυτές..
Και με το πολύμετρο που μετράω τυπικά ανά καιρούς τάση η γειωση κλπ δείχνουν οκ..
Τοτε που είχε βλάβη ο ουδέτερος είχα μεταξύ ουδέτερου και γείωσης 50v... Τώρα είναι 0,01v..

sdikr
10-12-22, 17:17
Έχω ένα κλιματιστικό 12αρι συμβατικό 15ετιας+ μάρκας μ'εκαψες το οποίο μάλλον βαρεσε κανόνι... Ετοιμαζόταν βασικά και σήμερα μάλλον τα τίναξε..
Πριν λίγα χρόνια είχα επισκευάσει μόνος και τη φτερωτή του εσωτερικού ανεμιστήρα... Συντήρηση του έκανα μόνος... Το πλύσιμο δλδ.. Δε θυμάμαι να είχε χρειαστεί κατι άλλο σε φάση επισκευή κλπ.. Το τελευταίο καιρό μου έκανε κάτι κόλπα όταν σταματάγε να δουλεύει, άκουγα το ρελέ που μάλλον δίνει εντολή στην εξωτερική μονάδα να πάρει μπρος να οπλίζει, χαμηλωναν τα φώτα, δεν έπερνε μπρος η εξωτερική μονάδα, το έκανε αυτό 2-3 φορές και έβγαζε λαμπάκι σφάλματος... Η λύση ήταν να το βγάλω για λίγο από τη πρίζα και μετά όταν το έβαζα ξανά έπαιζε οκ μεχρι να το κάνει ξανά κλπ...
Πλέον ακούω το ρελέ να οπλίζει, η εξωτερική μονάδα δεν παίρνει μπρος ποτέ και πετάει λαμπάκι σφάλματος...
Θα μπορούσα να ασχοληθώ λίγο με τα ηλεκτρονικά του κλπ να δω τις πλακέτες κλπ αλλά αξίζει το χρόνο; Και αν δεν βγάλω άκρη αξίζει τεχνικό;
Η να το φουνταρω και να πάω για inverter;
Μάλλον το 2ο ε;
Και έρχομαι στην ερώτηση που θέλω να κάνω.....
Αυτά τα nuvelle που έχει το πλαίσιο λένε τίποτα;
Πριν λίγο καιρό κοίταζα για καμία προσφορά και στο leroy η και σε άλλα μαγαζιά, αλλά τη καλύτερη προσφορά μαζί με εγκατάσταση κ αποξήλωση κλπ την είχε το πλαίσιο στη bf που μας πέρασε ...
Ιδέες;
Δεν το βιάζομαι πολύ πάντως καθώς είναι σε εξοχικό με καλοριφέρ οπότε δεν μας κυνηγάει κανείς.... Αν και το χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία η αλήθεια είναι...

Αυτό ακούγεται σαν πυκνωτής εκκίνησης και αλλάζει εύκολα.
Για τα nuvelle πρόσφατα είχε προσφορά ενα 9ρι στα 289 με εγκατάσταση και απεγκατάσταση και το χτύπησα, δεν το δούλεψα πολύ, αλλά και wifi έχει, και αθόρυβο είναι, γρήγορα πιάνει θερμοκρασία για θέρμανση, κατανάλωση 800 με 900 μέχρι να πιάσει και μετά πέφτει στα 200.
Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.
Αντικατέστησε ενα firstline πολλών ετών που του είχα αλλάξει 3 φόρες πυκνωτή έξω και μια εξωτερική μονάδα, πλέον η εσωτερική έκανε πολύ θόρυβο λόγω πλαστικών + το σταμάτα ξεκίνα.

GregoirX23
10-12-22, 17:45
Αυτό ακούγεται σαν πυκνωτής εκκίνησης και αλλάζει εύκολα.
Για τα nuvelle πρόσφατα είχε προσφορά ενα 9ρι στα 289 με εγκατάσταση και απεγκατάσταση και το χτύπησα, δεν το δούλεψα πολύ, αλλά και wifi έχει, και αθόρυβο είναι, γρήγορα πιάνει θερμοκρασία για θέρμανση, κατανάλωση 800 με 900 μέχρι να πιάσει και μετά πέφτει στα 200.
Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.
Αντικατέστησε ενα firstline πολλών ετών που του είχα αλλάξει 3 φόρες πυκνωτή έξω και μια εξωτερική μονάδα, πλέον η εσωτερική έκανε πολύ θόρυβο λόγω πλαστικών + το σταμάτα ξεκίνα.

Δηλαδή θα έλεγες ότι δείχνει οκ μέχρι στιγμής το nuvelle;
Και την είχα δει τη προσφορά που λες τότε..... Ατυχία....

Με το πυκνωτή λες να ασχοληθώ δεδομένου ότι θα πρέπει να αφιερώσω και χρόνο;
Είναι και συμβατικό.... Και πολλών χρόνων...
Δεν έχω θέμα να ασχοληθώ μαζί του, όπως έχω κάνει ξανά και στο παρελθόν....
Αλλά αξίζει; Θα είναι αυτό; Ο πυκνωτής που λες είναι στη μέσα πλακέτα η στην έξω; Και πόσο λες να κάνει; Όχι πολλά υποθέτω δεδομένου ότι είναι πυκνωτής... Να τον αλλάξω μπορώ, δεν έχω θέμα... Αλλά πες ότι το κάνω, πόσο θα πάρει μέχρι να χαλάσει κάτι άλλο μιας και τα έχει τα χρονακια του....
Σε πρώτη φάση έλεγα να ρίξω μια ματιά στις πλακέτες να δω σε τι κατάσταση είναι... Αν και πριν μερικά χρόνια που τις είχα δει ήταν οκ, τότε που έφτιαξα κ τη φτερωτή....
Αλλά με αποτρέπει λίγο σαν σκέψη α) τα χρόνια του κ β) η συμβατική τεχνολογία, αν το λέω καλά....
Και δεν ξέρω τι να κάνω.....
Να το κάνω πάλι βίδες Η κατευθείαν στην ανακύκλωση;

Το σταματα ξεκινα που λες και εμένα μου κάνει θόρυβο, τύπου πάει να πέσει ο τοίχος....
Συν το θόρυβο λίγο που κάνουν τα πλαστικά της μέσα μονάδας....

Α.... Κατάλαβα ποιο πυκνωτή λες.... Της εξωτερικής μονάδας; Ένα μακρύ που είναι; Σαν βαρελάκι; Δεν πρέπει να έχει πάνω από 3-4-5€ νομίζω...

Αυτό λες;
https://desikos.gr/media/catalog/product/cache/1/image/650x650/0b9ab8af81f82afc9af8e19336541f6b/1/0/101-030060202-o1_27.jpg

Είχα αλλάξει σε άλλα του σπιτιού στην Αθήνα τέτοιο πιο παλιά...
Καθώς και το μικρό πυκνωτή του ανεμιστήρα....

Να ανοίξω την εξωτερική να δω σε τι φάση είναι;
Κανονικά θέλει καπασιτομετρο αλλά με το πολύμετρο μπορώ να δω κάπως αν έχει ψοφήσει; Προσπαθώ να θυμηθώ κάποιο τρόπο αλλά δεν μου έρχεται...

Αν το βγάλω για μέτρηση, αν εχει βραχυκυκλωσει στις επαφές του θα κάνει μπιπ; Η θα μετράει αντίσταση; Αν δοκιμάσω με το buzzer; Η να το αλλάξω κατευθείαν και ότι γίνει; Δεν είναι και μεγάλο το κόστος του...

sdikr
10-12-22, 18:02
Αυτό λες;
https://desikos.gr/media/catalog/pro...0202-o1_27.jpg

Είχα αλλάξει σε άλλα του σπιτιού στην Αθήνα τέτοιο πιο παλιά...
Καθώς και το μικρό πυκνωτή του ανεμιστήρα....

Να ανοίξω την εξωτερική να δω σε τι φάση είναι;
Κανονικά θέλει καπασιτομετρο αλλά με το πολύμετρο μπορώ να δω κάπως αν έχει ψοφήσει; Προσπαθώ να θυμηθώ κάποιο τρόπο αλλά δεν μου έρχεται...

Ναι, θα μπορούσες να το μετρήσεις με καπασιτομετρο, αλλά το κόστος είναι μικρό, πάρε και δοκίμασε το, συνήθως είναι αυτό, ειδικά αν ακούς το ρελέ

Με τα 289 με εγκατάσταση και απεγκατάσταση θα σου έλεγα μην το σκέφτεσαι, άλλαξε το, άλλα τώρα πήγε στα 389 νομίζω, + 99 εγκατάσταση + 25 απεγκατάσταση

GregoirX23
11-12-22, 16:21
Ναι, θα μπορούσες να το μετρήσεις με καπασιτομετρο, αλλά το κόστος είναι μικρό, πάρε και δοκίμασε το, συνήθως είναι αυτό, ειδικά αν ακούς το ρελέ

Με τα 289 με εγκατάσταση και απεγκατάσταση θα σου έλεγα μην το σκέφτεσαι, άλλαξε το, άλλα τώρα πήγε στα 389 νομίζω, + 99 εγκατάσταση + 25 απεγκατάσταση

Θα δοκιμάσω αύριο πρωί να ανοίξω την εξωτερική μονάδα να δω τι θα κάνω...
Γιατί έχω και άλλο θέμα... Αυτός που μου είχε βάλει το κλιματιστικό, μου έχει κολλήσει την εξωτερική μονάδα κυριολεκτικά πάνω στο τοίχο από τη πάνω μεριά και μετά βίας χωράει δάχτυλο.... Να δω πως θα βγάλω το καπάκι το επάνω... Συν του ότι έχει γωνία ο τοίχος από τη μια πλευρά και θέλει κατσαβίδι τύπου Γ, σπαστό, πως το λένε δεν ξέρω... Είναι και οι βίδες ολίγον φαγωμένες από το αλάτι της θάλασσας... Εξοχικό γαρ... Να δω πως θα το ανοίξω... Βλέπω ότι έχει βίδες και η μπροστινή πλευρά... Αν χρειαστεί, που παίζει να χρειαστεί να βγει γιατί πως θα βάλω χέρι έτσι που είναι κολλημένη στο τοίχο η μονάδα... Πίσω έχει αέρα, πλάγια από τη μια πλευρά έχει αέρα, από την άλλη πλευρά και πάνω δύσκολη η πρόσβαση....
Θα δείξει αύριο.....

Ναι... Το ρελέ οπλίζει και προσπαθεί 3 φορές, χαμηλώνουν και τα φώτα σε κάθε προσπάθεια και μετά πετάει σφάλμα...
Δούλευε έτσι για κάποιο διάστημα... Το έβγαζα από τη πρίζα όποτε κόλλαγε και μετά έπαιζε οκ..
Συγκεκριμένα ξεκίναγε οκ... Έπιανε θερμοκρασία και σταμάταγε... Μετά όταν ήταν να ξεκινήσει πάλι έκανε αυτό με το ρελέ και πέταγε σφάλμα... Μετά έκοβα το ρεύμα και όταν το άναβα πάλι έπαιζε... Δεν το έκανε πάντα, αλλά αρκετές φορές...
Μέχρι τώρα που τα τίναξε...

Και την έβλεπα τότε τη προσφορά στο πλαίσιο και δεν τη πίστευα...
Χαζομάρα που δεν τη χτύπησα.... Αλλά έλεγα άστο όποτε χαλάσει αυτό... Και του ήρθε τώρα....... Τι να πω;
Ελπίζω τουλάχιστον να είναι ο πυκνωτής και βλέπουμε μετά.....

- - - Updated - - -

Διαβάζοντας στο ίντερνετ διάφορα περί start relay & start capacitor κάθισα και παρατήρησα τι κάνει...
Όταν οπλίζει το ρελέ στη μέσα μονάδα, στην έξω ακούγεται ένα hummm H buzzzz από το συμπιεστή μάλλον και πάει να ξεκινήσει και ο έξω ανεμιστήρας.. Αλλά μετά κλείνει το μέσα ρελέ και σταματάει συμπιεστής & ανεμιστήρας...
Αυτό γίνεται γύρω στις 3-4 φορές με κενά 2-3 λεπτών και μετά πετάει σφάλμα....
Μετά από αυτό πιστεύω και εγώ και εύχομαι να είναι ο πυκνωτής έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα....
Για να δούμε σε τι κατάσταση θα βρω αύριο τον πυκνωτή...

- - - Updated - - -

Τους έβγαλα τελικά...
Μέτρησα και αντίσταση με το πολύμετρο να δω αν φορτώνουν ρεύμα η όχι....
Το πόρισμα;
Ο πυκνωτής του ανεμιστήρα ο μικρός ο μαύρος δείχνει οκ... Δείχνει να μαζεύει αντίσταση.. Το πόσο οκ δεν το ξέρω γιατί θέλει καπασιτόμετρο..
Ο δε πυκνωτής του συμπιεστή, το ασημί βαρελάκι 0.... Νεκρός.... Όχι βραχυκυκλωμένος πάντως.. Ούτε φουσκωμένος Η με καμιά διαρροή υγρών... Απλά νεκρός...
Θα τους αλλάξω και τους 2 μιας και είμαι εκεί μέσα....
Άρα από αύριο στα μαγαζιά...

Thanks για την ιδέα Σπύρο.... :oneup: Αν θυμάμαι καλά το όνομα.. :)

BlueChris
11-12-22, 22:47
Ενδιαφέρον άρθρο με νικητή φυσικά τις αντλίες θερμότητας νερού - αέρα.

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/poso-kostizei-mia-ora-thermansis-me-petrelaio-fysiko-aerio-amp-reyma/

fadasma
11-12-22, 23:13
Ενδιαφέρον άρθρο με νικητή φυσικά τις αντλίες θερμότητας νερού - αέρα.

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/poso-kostizei-mia-ora-thermansis-me-petrelaio-fysiko-aerio-amp-reyma/

Στο "Ντύσιμο του τμήματος του τοίχου με αλουμινόχαρτο" να προσθέσω και το ντύσιμο του τμήματος των ποδιών με εφημερίδα :rofl:

BlueChris
11-12-22, 23:44
Στο "Ντύσιμο του τμήματος του τοίχου με αλουμινόχαρτο" να προσθέσω και το ντύσιμο του τμήματος των ποδιών με εφημερίδα :rofl:

Μια ψιλή και μια χοντρή κάλτσα δεν είναι καλύτερο? :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.