PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114

fadasma
11-12-22, 23:53
Πάντως πέρα απ’την πλάκα, η αντλία θερμότητας δουλεύει μόνο με ενδοδαπεδια θέρμανση. Τα κλασικά σώματα που έχουμε όλοι στο καλοριφέρ δεν ζεσταίνονται με 50 βαθμούς νερό που βγάζει η αντλία για να κάνεις οικονομία.

BlueChris
11-12-22, 23:57
Πάντως πέρα απ’την πλάκα, η αντλία θερμότητας δουλεύει μόνο με ενδοδαπεδια θέρμανση. Τα κλασικά σώματα που έχουμε όλοι στο καλοριφέρ δεν ζεσταίνονται με 50 βαθμούς νερό που βγάζει η αντλία για να κάνεις οικονομία.

Σίγουρα? είχαμε δοκιμάσει μια χρονιά στην πολυκατοικία να κατεβάσουμε πολύ την θερμοκρασία στο λέβητα και ζεσταινομασταν μια χαρά. Βέβαια ήθελε παραπάνω ώρα να ζεσταθεί το σπίτι άλλα στη δοκιμή αυτοί είχαν το θερμοστάτη στους 20 και 8 ώρες σερί τη θέρμανση ανοιχτή. Θεωρώ πως μετά από 1 ώρα το σπίτι θα ήταν οκ.
Τελικά το ανέβασαν πάλι σε εμάς γιατί όλοι το άναβαν για πολύ λίγο οπότε ήθελαν peak ζέστης.

ANDREASOMAGEIRAS
12-12-22, 07:05
Μια ψιλή και μια χοντρή κάλτσα δεν είναι καλύτερο? :)

Και εφημερίδα, ανάμεσα;

netblues
12-12-22, 07:32
Πάντως πέρα απ’την πλάκα, η αντλία θερμότητας δουλεύει μόνο με ενδοδαπεδια θέρμανση. Τα κλασικά σώματα που έχουμε όλοι στο καλοριφέρ δεν ζεσταίνονται με 50 βαθμούς νερό που βγάζει η αντλία για να κάνεις οικονομία.

Κανεις λαθος.
Το 99% των εγκαταστσσεων ειναι υπερδιαστασιολογημενο.
Οποιος εχει βαλει αντισταθμιση, βλεπει τα σωματα χλιαρα.
Μονο σε παγωνια θα τα δεις στους 50+
Το μυστικο ειναι η 24ωρη λειτουργια με υψηλο βαθμο αποδοσηςστο λεβητοστασιο.
Με λεβητες πετρελαιου, καμιναδες που ρουφανε και καυσαερια στους 200+ δεν γινονται αυτα.
Σε ενα κακο (δλδ τυπικο) συστημα η βελτιωση φτανει το 60%.
Μαζι με υδραυλικη εξισσοροπηση ομως
Μετρημενο στην πραξη

GregoirX23
13-12-22, 19:15
Κανεις λαθος.
Το 99% των εγκαταστσσεων ειναι υπερδιαστασιολογημενο.
Οποιος εχει βαλει αντισταθμιση, βλεπει τα σωματα χλιαρα.
Μονο σε παγωνια θα τα δεις στους 50+
Το μυστικο ειναι η 24ωρη λειτουργια με υψηλο βαθμο αποδοσηςστο λεβητοστασιο.
Με λεβητες πετρελαιου, καμιναδες που ρουφανε και καυσαερια στους 200+ δεν γινονται αυτα.
Σε ενα κακο (δλδ τυπικο) συστημα η βελτιωση φτανει το 60%.
Μαζι με υδραυλικη εξισσοροπηση ομως
Μετρημενο στην πραξη

Στη δική μας κεντρική θέρμανση δίχως αυτονομία, από τοτε που έβαλαν αντιστάθμιση μας άλλαξαν κυριολεκτικά τα πετρέλαια.... Παγωσαμε και άρχισαν οι φωνές.... Όχι ότι πριν το άναβαν... Αλλά έστω αυτό το λίγο που άναβε το απόγευμα μειώθηκε πολύ από πλευράς ζέστης.... Τα σώματα μετά έκαιγαν μέχρι τη μέση τους... Όχι ολόκληρα όπως πριν... Η επιστροφή νομίζω όχι η προσαγωγή, ήταν σχεδόν μονίμως παγωμένη.. Αν θυμάμαι καλά..
Ευτυχώς αυτονομήθηκα το 18 με αέριο, έκλεισαν τλκ και τη κεντρική τελείως και ησύχασα....

- - - Updated - - -


Σχετικά με τους πυκνωτές υπάρχει ενα trick εάν έχεις βολτόμετρο και αμπεροτσιμπίδα. Προσοχή γιατι έχεις 220V μη γίνει βλακεία

https://hvacrschool.com/wp-content/uploads/2017/06/How-To-Test-a-Run-Capacitor-Under-Load-1.pdf

Η τιμή που έχουν βάλει 2652 είναι για 60Hz. Πρέπει να την υπολογίσεις για 50Hz (αλλά ας ποστάρω αυτό πρώτα μέχρι να την βγάλω)

edit
3181 για 50 Hz που είμαστε εμείς

Αμπεροτσιμπιδα έχω, της σειράς, ac όμως γιατί οι dc οι ατιμες που ήθελα κιόλας και για το αμάξι είναι πιο ακριβές..

Anyway, θα το έχω στα υπόψη...

Πήγα χτες πήρα το πυκνωτή από τοπικό μαγαζί με ηλεκτρολογικά αλλά δεν είχε με faston, μόνο με καλώδιο...
Οπότε θα πρέπει να κάνω πατέντα... Δεν πειράζει... Υγεία.. Αρκεί να είναι αυτό.... Με τη πρώτη ευκαιρία θα το βάλω...
Τον πυκνωτή του ανεμιστήρα τλκ δεν τον άλλαξα γιατί μου φάνηκε οκ....

hammered
22-04-23, 18:14
Όταν λέμε ότι ένα σπίτι έχει θερμικές απώλειες 20.000 kcal/h, αυτό σημαίνει ότι αν βάζεις μέσω της θέρμανσης, θερμότητα 20.000 kcal/h τότε απλά θα κρατάς την θερμοκρασία σταθερή;
Και αν θες να αυξήσεις την θερμοκρασία θα πρέπει να αποδίδεις θερμότητα 20.001+ kcal/h;

Ή μήπως σημαίνει ότι πχ με θερμοκρασία χώρου 20C οι θερμικές απώλειες είναι 20.000 kcal/h. Οπότε αν έχεις θερμοκρασία χώρου 15C και βάζεις θερμότητα 20.000 kcal/h θα αρχίσει να ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 20C όπου και θα μείνει σταθερή έπειτα;

teodor_ch
22-04-23, 18:18
Όταν λέμε ότι ένα σπίτι έχει θερμικές απώλειες 20.000 kcal/h, αυτό σημαίνει ότι αν βάζεις μέσω της θέρμανσης, θερμότητα 20.000 kcal/h τότε απλά θα κρατάς της θερμοκρασίας σταθερή;
Και αν θες αυξήσεις την θερμοκρασία θα πρέπει να αποδίδεις θερμότητα 20.001+ kcal/h;

Σίγουρα οι απώλειες εξαρτόνται απο τη ΔΘ με έξω.
Οπότε θα υπάρχει ένα πρότυπο στο οποίο βγάζουν τις απώλειες.

Αν μέσα έχεις 10 βαθμούς και έξω 10 οι απώλειες σου θα είναι 0

Αλλά περίμενε μία απάντηση απο έναν που γνωρίζει περισσότερα :p

slalom
22-04-23, 18:36
Όταν λέμε ότι ένα σπίτι έχει θερμικές απώλειες 20.000 kcal/h, αυτό σημαίνει ότι αν βάζεις μέσω της θέρμανσης, θερμότητα 20.000 kcal/h τότε απλά θα κρατάς την θερμοκρασία σταθερή;
Και αν θες να αυξήσεις την θερμοκρασία θα πρέπει να αποδίδεις θερμότητα 20.001+ kcal/h;

Ή μήπως σημαίνει ότι πχ με θερμοκρασία χώρου 20C οι θερμικές απώλειες είναι 20.000 kcal/h. Οπότε αν έχεις θερμοκρασία χώρου 15C και βάζεις θερμότητα 20.000 kcal/h θα αρχίσει να ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 20C όπου και θα μείνει σταθερή έπειτα;
Ειναι οι μεγιστες που εχουν υπολογιστει με το μεγιστο Δθ, με την ελαχιστη εξωτερικη θερμοκρασια
Οποτε θα το σκεφτεις διαφορετικα σε σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια και οχι με ο,τι εχεις μεσα

hammered
22-04-23, 18:54
χμμ, ψιλοκατάλαβα τι μου λέτε.
Διάβαζα αυτό το link (https://www.mp-energy.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%83-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%83/%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7.html) και μου δημιουργήθηκαν οι απορίες.
Δεν δίνει και πολλές λεπτομέρειες για τις παραδοχές του πίνακα στο τέλος της σελίδας. Φαντάζομαι η παραδοχή του είναι 20-22C εσωτερική θερμοκρασία. Εξωτερική θερμοκρασία; 0C;

slalom
22-04-23, 19:05
Αναλογα την περιοχη

Ο πινακας ειναι οταν βαριεμαι να κανω τους υπολογισμους

netblues
22-04-23, 19:12
Στη νοτια/κεντρικη ελλαδα τυπικα 0. Σε ποιο βορεια, λιγο ποιο κατω.. πχ φλωρινα νευροκοπι. :)

Αν παλι μιλαμε για φινλανδια, τοτε -10

Απο κει και περα, οι θερμικες απωλειες εξαρτωνται απο ενα σταθερο συντελεστη (ιδιοτητες υλικων κατασκευης) και απο ενα μεταβλητο που ειναι η διαφορα θερμοκρασιας μεσα/εξω.
Ενα συστημα θερμανσης προσθετει ενεργεια εντος του σπιτιου, και αυτη φευγει με ενα ρυθμο. Εαν η ενεργεια που προστιθεται ισουται με αυτη που φευγει, η θερμοκρασια δεν αλλαζει.
Αν ειναι περισσοτερη η εσωτερικη θερμοκρασια θα ανεβει, μεχρις οτου η διαφορα με εξω φτασει να απορροφα οση προσφερεται. Αντιστοιχα αν ειναι λιγοτερη, το σπιτι θα κρυωσει.
Χωρις καμμια πηγη, το μεσα θα εξισωθει με το εξω.

hammered
22-04-23, 19:23
Αναλογα την περιοχη

Ο πινακας ειναι οταν βαριεμαι να κανω τους υπολογισμους

Ναι, αλλά ποιες είναι οι παραδοχές του πίνακα;
Διαφορά θερμοκρασίας 20 βαθμών; (0 εξωτερική και 20 εσωτερική; )

- - - Updated - - -



Απο κει και περα, οι θερμικες απωλειες εξαρτωνται απο ενα σταθερο συντελεστη (ιδιοτητες υλικων κατασκευης) και απο ενα μεταβλητο που ειναι η διαφορα θερμοκρασιας μεσα/εξω.
Ενα συστημα θερμανσης προσθετει ενεργεια εντος του σπιτιου, και αυτη φευγει με ενα ρυθμο. Εαν η ενεργεια που προστιθεται ισουται με αυτη που φευγει, η θερμοκρασια δεν αλλαζει.
Αν ειναι περισσοτερη η εσωτερικη θερμοκρασια θα ανεβει, μεχρις οτου η διαφορα με εξω φτασει να απορροφα οση προσφερεται. Αντιστοιχα αν ειναι λιγοτερη, το σπιτι θα κρυωσει.
Χωρις καμμια πηγη, το μεσα θα εξισωθει με το εξω.

Το αντιλαμβάνομαι αυτό.
Εγώ θέλω να αντιληφθώ το πώς πρέπει να ερμηνεύσω το εξής "το σπίτι έχει θερμικές απώλειες Χ θερμίδες". Από ό,τι έγραψαν οι προηγούμενοι αντιλαμβάνομαι ότι έχει να κάνει με την ΔΘ (εσωτερική θερμοκρασία μειον εξωτερική θερμοκρασία). Οπότε η ανωτέρω φράση μάλλον θα μπορούσε να μεταφραστεί περίπου ως εξής: "το σπίτι έχει θερμικές απώλειες Χ θερμίδες, όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 0 βαθμοί και η εσωτερική θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί".

netblues
22-04-23, 19:45
Αυτο εννοουμε, μιας και καπως ετσι καλουμαστε να αποφασισουμε ποοσο μεγαλο λεβητα/αντλια κλπ πρεπει να εγκατασταθει, ωστε να καλυπτει την αναγκη θερμανσης σε ακραιες καταστασεις.

Και οταν λεμε 0,εννοουμε για πχ μερικα 24ωρα η θερμοκρασια να παιζει περιξ του μηδενος.
Η θερμικη αδρανεια των σπιτιων εξασφαλιζει οτι το να πεσει για μερικες ωρες η θερμοκρασια πχ στους -5 δεν θα προλαβει να κρυωσει το σπιτι.

hammered
22-04-23, 20:12
Και οταν λεμε 0,εννοουμε για πχ μερικα 24ωρα η θερμοκρασια να παιζει περιξ του μηδενος.

Αντιλαμβάνομαι ότι το 0 στο παράδειγμα μου είναι η τιμή που δίνουμε στην χειρότερη εξωτερική θερμοκρασία. Οπότε άλλη θα δώσουμε σε μια περιοχή της Ελλάδας που έχει ήπιο χειμώνα και άλλη τιμή σε περιοχή με άγριο χειμώνα. Και εφόσον η τιμή για την επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία είναι σταθερή(πχ 20 βαθμοί), τότε το ΔΘ (διαφορά θερμοκρασίας) παίζει αναλόγως την περιοχή μας.

Το δεύτερο κομμάτι που θέλω να ρωτήσω/μάθω είναι το κόστος για φυσικό αέριο vs ξύλο (ξυλολέβητας).
Στην πόλη μου δημιουργείται με ταχύτατους ρυθμούς δίκτυο φυσικού αερίου. Θέλω να έχω κάποιες τάξεις μεγέθους μεταξύ των 2 καυσίμων. Αναγνωρίζω ότι δεν μπορούμε να έχουμε τέλεια ακρίβεια στους υπολογισμούς.
Ξέρω ότι από πρακτική σκοπιά η θέρμανση με αέριο(από δίκτυο) είναι κλάσεις ανώτερη σε σχέση με το ξύλο (μηδέν χαμαλίκι και συντήρηση)
Από την άλλη στην περιοχή μου μπορώ και προμηθεύομαι ακόμα ξύλο με ~120€/τόνο. Ο τόνος φαίνεται να είναι πραγματικός και η υγρασία που ξύλου σε καλό επίπεδο (δεν τσιτσιρίζει όταν το βάζω στην σόμπα).

Το πρόβλημα μου είναι πως κάνω την σύγκριση κόστους ανάμεσα στα 2; Υπάρχει κάποια μονάδα κόστους του τύπου €/kcalh για αυτά τα δύο καύσιμα;

netblues
22-04-23, 20:22
Ειναι πιο συνθετο. Η καυση του ξυλου ειναι συχνα ατελης, και για να πιασεις κοντα στη θερμικη του αξια, πρεπει να καιγεται σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες , κατι που δεν ειναι ευκολο να συμβει πρακτικα.
Επι της ουσιας, αν δεν εισαι σε καμμια ραχουλα μονος σου, η κυρια θερμανση με ξυλο, αν γινει απο ολους τους γειτονες θα πεθανετε όλοι σαν τα ποντικια απο ασφυξια/αιθαλη κλπ

Οι απωλειες ειναι τεραστιες. Αντιθετα με το φυσικο αεριο σε λεβητα συμπυκνωσης. ο βαθμος αποδοσης ειναι παρα πολυ μεγαλυτερος.
Στο τελος προκυπτει οτι η θερμασνη με ξυλα ειναι ισως η ακριβοτερη λυση, εκτος αν τα ξυλα τα περνεις "δωρεαν" αλλα με τεραστιο περιβαντολογικο αποτυπωμα.
Καπου ειχε μια προσφατη μελετη το εμπ, και τα ειχε καταταξει. Αν τη βρω θα την ανεβασω.
Πρωτη ειναι η αντλια θερμοτητας, μετα το αεριο, μετα το πετρελαιο, και μετα ολα τα αλλα.

hammered
22-04-23, 20:31
Ειναι πιο συνθετο. Η καυση του ξυλου ειναι συχνα ατελης, και για να πιασεις κοντα στη θερμικη του αξια, πρεπει να καιγεται σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες , κατι που δεν ειναι ευκολο να συμβει πρακτικα.

Νομίζω αυτό εξαρτάται από τον ξυλολέβητα (κάποιοι κάνουν και πυρόλυση) και από το αν θα βάλεις και δοχείο αδράνειας(buffer tank) ώστε ο λέβητας να καίει σε peak απόδοση και την περίσσεια θερμότητα να την αποθηκεύεις για αργότερα (vs να σιγοκαίει με κάκιστη απόδοση).

Οι τωρινές μου επιλογές είναι strictly μεταξύ ξύλου και αερίου.
Ήδη θερμαίνομαι με ξύλο (σόμπα) αλλά σκέφτομαι από φέτος να βάλω δίκτυο σωμάτων(ή fan coil) και να έχω λέβητα. Και για αυτό θα ήθελα να δω πως να κοστολογήσω την θέρμανση με το ένα ή το άλλο καύσιμο. Ή έστω να βρω τις βασικές πληροφορίες για να κάνω τους υπολογισμούς.
πχ θερμίδες ανά κιλό ξύλου.

netblues
22-04-23, 20:37
Αεριο.
Πυρολυση, buffer και να προσλαβεις και ενα θερμαστη να τα κοιταει ολα αυτα. ΝΟ. Μονο αν το ξυλο ειναι τζαμπα, και παλι...

hammered
22-04-23, 20:43
Αεριο.
Πυρολυση, buffer και να προσλαβεις και ενα θερμαστη να τα κοιταει ολα αυτα. ΝΟ. Μονο αν το ξυλο ειναι τζαμπα, και παλι...

Όπως είπα σε προηγούμενο post γνωρίζω ότι το αέριο από πρακτικής άποψης είναι κλάσεις ανώτερο.
Θέλω να τα συγκρίνω όμως και από πλευράς κόστους. Θέλω data. πχ κόστος ανά θερμίδα. Αν υπάρχουν τέτοια δεδομένα. Αν δεν υπάρχουν, δεν πειράζει.

teodor_ch
22-04-23, 20:48
Αεριο.
Πυρολυση, buffer και να προσλαβεις και ενα θερμαστη να τα κοιταει ολα αυτα. ΝΟ. Μονο αν το ξυλο ειναι τζαμπα, και παλι...

έχω υγραέριο και τσάμπα ξύλα
στα λίγα κρύα καίμε υγραέριο γιατί είναι ένα κουμπί

με nordpeis τζάκι (ή καλύτερα τζακόσομπα) με πιστοποιημένο βαθμό απόδοσης 80% προτιμάμε το τζάκι
https://nordpeis.co.uk/wood-burning-fires/s-31a/

κάνει απίστευτη καύση, μόλις ανάψει καλά η φλόγα ξεκινάει απο ψηλά απο την εισαγωγή αέρα χωρίς να έρχεται σε επαφή με τα ξύλα
θερμοκρασίες πιάνει >340

247837

και εννοείται δημιουργεί απίστευη ατμόσφαιρα
ακόμα και στα 10 μέτρα νιώθεις την ακτινοβολία

netblues
22-04-23, 20:59
4500 Kcal/Kg. μια μεση τιμη για ξυλο. Ομως απο αυτο το τι θα παρεις σε ζεστο νερο για τα σωματα ειναι μια εντελως αλλη κουβεντα. Απο 3500 στην καλυτερη περιπτωση μεχρι κατω απο 1000. Υγρασια ξυλου, συνθηκες καυσης, απωλειες καυσαεριων οι βασικοι παραγοντες
Αντιθετα στο αεριο τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα. Βαθμος αποδοσης πολυ κοντα στην ανωτερη θερμογονο δυναμη με ενα λεβητακι συμπυκνωματων που πλεον ειναι η πεπατημενη τεχνολογια. 11,5 Κwh/Nm3

1Kwh = 860 kcal η 3400 btu

Επιμενω οτι η γενικη συγκριση δεν εχει κανενα νοημα

hammered
22-04-23, 21:20
Λοιπόν νομίζω βρήκα μια εξαιρετική μελέτη-ανάλυση-πίνακα κόστους του κάθε είδους καυσίμου ανά KWh η οποία είναι πολύ πρόσφατη.
Είναι με τιμές Φεβρουαρίου 2023.
Νομίζω έκτοτε έχουν πέσει οι τιμές του αερίου.
Επίσης, παίρνει το κόστος του ξύλου ως 360€/τόνο ενώ εγώ το βρίσκω στην περιοχή μου ως 120€/τόνο.

Εδώ το link: https://www.andrianos.gr/gr/plhroforiako-uliko/texniki-akadimia/meleti-sygkrisis-kostous-energeias-sti-thermansi-apo-tin-andrianos

Μάλλον υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα κόστους στο καυσόξυλο, ΑΛΛΑ δεν φαίνεται να είναι τέτοιας τάξης ώστε να δικαιολογεί τα μειονεκτήματα του από πρακτικής πλευράς. (χαμαλίκι κουβαλήματος, τακτικός καθαρισμός, συντήρηση στο τέλος της σεζόν κλπ).

slalom
23-04-23, 00:25
Ναι, αλλά ποιες είναι οι παραδοχές του πίνακα;
Διαφορά θερμοκρασίας 20 βαθμών; (0 εξωτερική και 20 εσωτερική; )
Ειναι κατα προσεγγιση, οταν δεν εχουν πληρωσει για τη μελετη, διορθωνω το "βαριεμαι"

Αλλα και οι υπολογισμοι ειναι κατα προσεγγιση, πχ καθε ανοιγμα εχει διαφορετικο U

badweed
13-11-23, 00:04
εχει γινει καθολου συζητηση για θερμαινομενα χαλιά ;

συμφερουν ; ζεσταινουν;

εχουν το θετικο οτι ζεσταινουν τα χαμηλοτερα στρωματα αερα με αποτελεσμα να μην αφηνουν ψυχρες ζωνες .
αν ειναι και οσο οικονομικες ειναι οι ηλεκτρικες κουβερτες , ισως ειναι μια λυση οικονομικη και πρακτικη , ή εστω ενα καλο συμπλήρωμα οποιας υπαρχουσας θεμανσης .

xaris2335
13-11-23, 06:08
εχει γινει καθολου συζητηση για θερμαινομενα χαλιά ;

συμφερουν ; ζεσταινουν;

εχουν το θετικο οτι ζεσταινουν τα χαμηλοτερα στρωματα αερα με αποτελεσμα να μην αφηνουν ψυχρες ζωνες .
αν ειναι και οσο οικονομικες ειναι οι ηλεκτρικες κουβερτες , ισως ειναι μια λυση οικονομικη και πρακτικη , ή εστω ενα καλο συμπλήρωμα οποιας υπαρχουσας θεμανσης .

Δεν ξέρω για τα χαλιά, αυτό όμως που ξέρω είναι ότι οι αφυγραντήρες συμφέρουν εμείς έχουμε αφυγραντήρα και είδαμε διαφορά στην υγρασία η οποία επηρεάζει.
Η υγρασία είναι το πρόβλημα αν την αφαιρέσεις τότε θα εσθάνεσαι άνετα.

- - - Updated - - -

https://www.skroutz.gr/articles/odigos-agoras-afigrantira

- - - Updated - - -

Για παράδειγμα ένας χώρος με θερμοκρασία 23°C και σχετική υγρασία 80%, είναι πολύ πιο δυσάρεστος από ένα χώρο με 20°C και 50% σχετική υγρασία.

kostas2005
13-11-23, 08:02
εχει γινει καθολου συζητηση για θερμαινομενα χαλιά ;

συμφερουν ; ζεσταινουν;

εχουν το θετικο οτι ζεσταινουν τα χαμηλοτερα στρωματα αερα με αποτελεσμα να μην αφηνουν ψυχρες ζωνες .
αν ειναι και οσο οικονομικες ειναι οι ηλεκτρικες κουβερτες , ισως ειναι μια λυση οικονομικη και πρακτικη , ή εστω ενα καλο συμπλήρωμα οποιας υπαρχουσας θεμανσης .
Τα κοίταγα και εγω . Στο Amazon ειχα κάποια έτοιμα να παρω θυμάμαι.
Και για εμενα και για το σκυλο.

Basilhs23_
14-11-23, 22:22
εχει γινει καθολου συζητηση για θερμαινομενα χαλιά ;

συμφερουν ; ζεσταινουν;

εχουν το θετικο οτι ζεσταινουν τα χαμηλοτερα στρωματα αερα με αποτελεσμα να μην αφηνουν ψυχρες ζωνες .
αν ειναι και οσο οικονομικες ειναι οι ηλεκτρικες κουβερτες , ισως ειναι μια λυση οικονομικη και πρακτικη , ή εστω ενα καλο συμπλήρωμα οποιας υπαρχουσας θεμανσης .

Εξαρτάται για ποιον λόγο τα θέλεις. Ποια είναι η θερμική ισχύς που προσφέρουν στον χώρο. Σε χώρο που γενικά έχει ανεπαρκή θέρμανση, θεωρώ αστείο να μιλάμε για τέτοια μέσα. Αν τώρα είσαι σε κανένα δωμάτιο με μαρμάρινα δάπεδα η έχετε παιδί που μπουσουλαει στο δάπεδο, ίσως είναι μια λύση.

Sebu
15-11-23, 00:40
Εξαρτάται για ποιον λόγο τα θέλεις. Ποια είναι η θερμική ισχύς που προσφέρουν στον χώρο. Σε χώρο που γενικά έχει ανεπαρκή θέρμανση, θεωρώ αστείο να μιλάμε για τέτοια μέσα. Αν τώρα είσαι σε κανένα δωμάτιο με μαρμάρινα δάπεδα η έχετε παιδί που μπουσουλαει στο δάπεδο, ίσως είναι μια λύση.

Εκτος και αν λειτουργουν σαν μια πιο light μορφη ενδοδαπεδιας. Ρυθμισμενες σε χαμηλη θερμοκρασια και εφοσον ο ζεστος αερας ειναι ελαφρυς και ανερχεται, ολος ο χωρος/επιφανεια που καλυπτει το χαλι θα ειναι "ζεστο".
Υποθετω.
Λ.χ. γνωριζω απο οσους εχουν ενδοδαπεδια οτι την εχουν περιξ των 19-20 βαθμων και εχουν ενα σπιτι ζεστο καθως διερχεται κατω απο το πατωμα ολου του σπιτιου και ζεσταινει ομοιομορφα ολο το χωρο.

Basilhs23_
15-11-23, 02:21
Εκτος και αν λειτουργουν σαν μια πιο light μορφη ενδοδαπεδιας. Ρυθμισμενες σε χαμηλη θερμοκρασια και εφοσον ο ζεστος αερας ειναι ελαφρυς και ανερχεται, ολος ο χωρος/επιφανεια που καλυπτει το χαλι θα ειναι "ζεστο".
Υποθετω.
Λ.χ. γνωριζω απο οσους εχουν ενδοδαπεδια οτι την εχουν περιξ των 19-20 βαθμων και εχουν ενα σπιτι ζεστο καθως διερχεται κατω απο το πατωμα ολου του σπιτιου και ζεσταινει ομοιομορφα ολο το χωρο.

Ναι, άρα μιλάμε και για μεγαλη ισχύ. Στο google βρήκα ειδών εφαρμογές. Ηλεκτρικα χάλια που στα εγκαθιστά εταιρεία στο δάπεδο η κάτω από αυτό και είναι σαν ενδοδαπεδια, ηλεκτρικα χαλακια σαν αυτά της εξώπορτας σε μέγεθος που μπαίνουν στην πρίζα. Τα πρώτα θέλουν συζήτηση και έρευνα με κάποιον μηχανικό. Τα δεύτερα είναι μόνο για να ζεσταίνεται η γάτα αντί να κάθεται στο γυμνό πάτωμα :)

fadasma
15-11-23, 08:14
Η ενδοδαπεδια θέρμανση λειτουργεί με αντλίες θερμότητας ή καυστήρες αερίου που και τα δυο έχουν μηδαμινή κατανάλωση, οχι με ρεύμα.

Basilhs23_
15-11-23, 16:15
Η ενδοδαπεδια θέρμανση λειτουργεί με αντλίες θερμότητας ή καυστήρες αερίου που και τα δυο έχουν μηδαμινή κατανάλωση, οχι με ρεύμα.

Χαμηλή κατανάλωση δεν έχουν σε καμία περιπτωση ούτε το φυσικό αέριο ούτε η αντλία θερμότητας. Χαμηλότερη κατανάλωση και κόστος από το να είχες αποκλειστικά ηλεκτρική αντίσταση για θέρμανση, ναι σαφώς και έχουν.

Sebu
15-11-23, 17:11
Η ενδοδαπεδια θέρμανση λειτουργεί με αντλίες θερμότητας ή καυστήρες αερίου που και τα δυο έχουν μηδαμινή κατανάλωση, οχι με ρεύμα.

Οχι απαραιτητα οσοι γνωριζω ειναι με καυστηρα πετρελαιου.

Greg61
26-11-23, 17:50
Το σκέφτομαι να αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, διότι τώρα θερμαίνομαι αποκλειστικά με air condition.

Ξέρει κανείς πόσες ώρες χρήσης διαρκεί η φιάλη της;

BlueChris
26-11-23, 18:26
Το σκέφτομαι να αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, διότι τώρα θερμαίνομαι αποκλειστικά με air condition.

Ξέρει κανείς πόσες ώρες χρήσης διαρκεί η φιάλη της;

Θα έχετε παραθυράκι ανοιχτό δηλαδή για τα καυσαέρια? Inverter είναι τα AC ή αρχαία?

Sebu
26-11-23, 18:37
Το σκέφτομαι να αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, διότι τώρα θερμαίνομαι αποκλειστικά με air condition.

Ξέρει κανείς πόσες ώρες χρήσης διαρκεί η φιάλη της;

Θα σε συμφερει εναντι του κλιματιστικου?

Παντως βλεπω αρκετους που σταδιακα στρεφονται παλι σε εναλλακτικες πηγες αντι του κλιματιστικου.

Και οι γονεις μου πλεον εχουν αναστησει 1-2 καλοριφερ λαδιου που εχουν, τοσο για θερμανση του μπανιου οσο και θερμανση του υπνοδωματιου το βραδυ πριν τον υπνο, γιατι το κλιματιστικο ξηραινει πολυ την ατμοσφαιρα και τους φερνει δυσπνοια και ξηραινει τα ματια και το λαιμο.
Ενω το καλοριφερ λαδιου ζεσταινει πιο γλυκα. Και ας καιει περισσοτερο για την ιδια ωρα/ιδια watt οντας μη ινβερτερ.

Basilhs23_
26-11-23, 18:57
Πολύς κόσμος έχει θέμα με κλιματιστικο και αναπνευστικο.

Η σομπα υγραερίου για κυρία πηγή θέρμανσης θα σου βγάλει την πίστη διότι θα πρέπει να κουβαλάς φιάλες. Επίσης αυξάνει την υγρασια και θα θες και αφυγραντηρα.

Είναι μια πολύ καλή λύση για επικουρικη θέρμανση όταν πέσει πολύ η θερμοκρασία και τα κλιματιστικά μειώσουν πολύ την απόδοση τους πχ χιόνια. Για την διάρκεια της φιάλης, αυτή εξαρτάται από την σκάλα που το έχεις ρυθμισμένο.

Αν υποθέσουμε μια φιάλη ότι είναι 10 κιλά και εσύ το έχεις σε σκάλα με 500gr την ώρα, σε 20 ώρες χρήσης έχει τελειώσει η φιάλη. Η μέγιστη ισχύς μιας σομπας αερίου φτάνει τα 4.2Kw. Για τυπικό διαμέρισμα 80-100τμ θες 2-3 σόμπες μέσα.

badweed
26-11-23, 19:00
περιμενω να δω αν θα κυκλοφορησουν επαγωγικα μεσα θερμανσης οπως το καλοριφερ λαδιου , φανταζομαι , αντι να ζεσταινει μια αντισταση που θα ζεσταινει το λαδι που θα ζεσταινει το σωμα ,το επαγωγικα θα ζεσταινει το σωμα που θα αποθηκευει και ενεργεια στο λαδι .

netblues
26-11-23, 19:08
Περιττο κόστος χωρις να προσφερει απολυτως τίποτε.

ariadgr
26-11-23, 19:09
Το σκέφτομαι να αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, διότι τώρα θερμαίνομαι αποκλειστικά με air condition.

Και ποιό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;

Basilhs23_
26-11-23, 19:33
περιμενω να δω αν θα κυκλοφορησουν επαγωγικα μεσα θερμανσης οπως το καλοριφερ λαδιου , φανταζομαι , αντι να ζεσταινει μια αντισταση που θα ζεσταινει το λαδι που θα ζεσταινει το σωμα ,το επαγωγικα θα ζεσταινει το σωμα που θα αποθηκευει και ενεργεια στο λαδι .

Λάδι και σώμα ζεσταινονται και τα δύο μαζί από την αντίσταση.

badweed
26-11-23, 19:57
Λάδι και σώμα ζεσταινονται και τα δύο μαζί από την αντίσταση.
δεν το ηξερα , αλλα και παλι ειμαι περιεργος τι επιδοσεις θα εχει το pwm με την μη σταθερη εφαρμογη εντασης ρευματος εναντι της αντιστασης

teodor_ch
26-11-23, 20:09
περιμενω να δω αν θα κυκλοφορησουν επαγωγικα μεσα θερμανσης οπως το καλοριφερ λαδιου , φανταζομαι , αντι να ζεσταινει μια αντισταση που θα ζεσταινει το λαδι που θα ζεσταινει το σωμα ,το επαγωγικα θα ζεσταινει το σωμα που θα αποθηκευει και ενεργεια στο λαδι .

όπως και να το βγάλουν έτσι όπως το ακούω πάλι την ίδια απόδοση με τον φούρνο της κουζίνας θα έχει

οπότε βγαίνει φθηνότερα να ανοίξει κανείς το φούρνο να ψήσει και τίποτα

την ίδια θερμότητα θα πάρει στο χώρο και το ίδιο κόστος θα πληρώσει σε ρεύμα

(ψιλο - αστειεύομαι :p )

Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1

- - - Updated - - -


δεν το ηξερα , αλλα και παλι ειμαι περιεργος τι επιδοσεις θα εχει το pwm με την μη σταθερη εφαρμογη εντασης ρευματος εναντι της αντιστασης

την ίδια απόδοση θα έχει 1:1

για να μεταφέρει 1kw θερμότητας στο χώρο θα κάψει 1kwh (σύν ότι άλλο καίνε τα φρού φρού που θα έχει επάνω πχ. λαμπάκια, χρονόμετρα κλπ)

Greg61
26-11-23, 20:59
Το a/c μου είναι 18άρι inverter Midea. Απλά μου ήρθε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, κι έλεγα μήπως το υγραέριο συμφέρει περισσότερο.
Αλλά απ' όσα διάβασα, δεν θα χρησιμοποιήσω υγραέριο.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

badweed
26-11-23, 21:22
Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1

στο λαδιου (οπως νομιζω δηλαδη ,δεν εχω ανοιξει κανενα ) ανοιγει μια (δυο , τρεις ) αντισταση (εις) , αυτη η αντισταση(εις) μπορει να φτανει 200 βαθμους κελσιου και μεχρι να ζεστανει το σωμα μεχρι την θερμοκρασια που ο θερμοστατης οριζει , η αντισταση καιει σταθερα , στο pwm αν θες το σωμα να φτασει 75 βαθμους κελσιου ,με ριπες τασεις φερνεις το σωμα στην θερμοκρασια που επιθυμεις ,δεν ζεσταινεται καποιο κομματι του περισσοτερο απο την επιθυμητη θερμοκρασια , και δεν εχει μια σταθερη καταναλωση οπως η αντισταση (πχ ή 1500 βατ ή off ) , αλλα ριχνει ριπες χωρις να εχει πλεονασματα στις μετατροπες ενεργειας . ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη ρευματος . διαφορα οπως μεταξυ ψηφιακης και αναλογικης ακριβειας .
αυτα νομιζω και μου κινουν την περιεργεια

winlink
26-11-23, 21:22
γιατι το κλιματιστικο ξηραινει πολυ την ατμοσφαιρα και τους φερνει δυσπνοια και ξηραινει τα ματια και το λαιμο.
Ενω το καλοριφερ λαδιου ζεσταινει πιο γλυκα. Και ας καιει περισσοτερο για την ιδια ωρα/ιδια watt οντας μη ινβερτερ.

Μου φαίνεται τρελό αυτό που λες. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι με την θέρμανση από κλιματιστικό, δεν νιώθεις την ίδια θαλπωρή, αλλά σίγουρα τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν ξηραίνουν τον χώρο. Μια μικρή (και κατ' επέκταση όχι τόσο αποδοτική) αντλία θερμότητας αέρα-αέρα είναι μέσω συμπίεσης & αποσυμπίεσης του ψυκτικού μέσου. Σστην θέρμανση αντλεί θερμότητα από έξω και την μεταφέρει μέσα, άρα το έξω στοιχείο ψύχεται και το μέσα ζεσταίνεται. Υγροποίηση συμβαίνει στο στοιχείο που αποσυμπιέζεται το ψυκτικό μέσο και αεριοποιείται, στην θέρμανση το έξω.


όπως και να το βγάλουν έτσι όπως το ακούω πάλι την ίδια απόδοση με τον φούρνο της κουζίνας θα έχει
οπότε βγαίνει φθηνότερα να ανοίξει κανείς το φούρνο να ψήσει και τίποτα
την ίδια θερμότητα θα πάρει στο χώρο και το ίδιο κόστος θα πληρώσει σε ρεύμα

(ψιλο - αστειεύομαι :p )

Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1

Πες τα χρυσόστομε, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω, σε ατάκες του τύπου "η Kumtel είναι πιό οικονομική από πχ. τον θερμοσυσσωρευτή/καλοριφέρ λαδιού..."

famous-walker
26-11-23, 21:45
Μου φαίνεται τρελό αυτό που λες. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι με την θέρμανση από κλιματιστικό, δεν νιώθεις την ίδια θαλπωρή, αλλά σίγουρα τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν ξηραίνουν τον χώρο. Μια μικρή (και κατ' επέκταση όχι τόσο αποδοτική) αντλία θερμότητας αέρα-αέρα είναι μέσω συμπίεσης & αποσυμπίεσης του ψυκτικού μέσου. Σστην θέρμανση αντλεί θερμότητα από έξω και την μεταφέρει μέσα, άρα το έξω στοιχείο ψύχεται και το μέσα ζεσταίνεται. Υγροποίηση συμβαίνει στο στοιχείο που αποσυμπιέζεται το ψυκτικό μέσο και αεριοποιείται, στην θέρμανση το έξω.



Πες τα χρυσόστομε, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω, σε ατάκες του τύπου "η Kumtel είναι πιό οικονομική από πχ. τον θερμοσυσσωρευτή/καλοριφέρ λαδιού..."

Ζεσταινει τον αερα ομως, αρα μειωνεται η σχετικη υγρασια. Δεν ξερω ποσο επηρεαζει και η πιθανη συμπυκνωση της υγρασιας στους τοιχους και στις αλλες επιφανειες λογω διαφορας θερμοκρασιας. Φανταζομαι οχι τοσο πολυ.

teodor_ch
26-11-23, 21:46
Το A/C όντως ξηραίνει την ατμόσφαιρα γιατί ζεσταίνει μόνο τον αέρα οπότε η σχετική υγρασία πέφτει.
Στην ουσία μιλάμε για ποσοστό νερού/αέρα έως το σημείο κορεσμού/δρόσου.
Όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία του αέρα τόσο περισσότερο νερό χωράει οπότε αν κρατήσουμε το νερό σταθερό (πχ. μέσα στο σπίτι) τότε το ποστοστό θα πέσει.


Για να δουλέψει σωστά πρέπει να υπάρχει μία σχετική μόνωση στο σπίτι ώστε να το δουλεύουμε συνεχόμενα και να ζεσταθεί όλο το σπίτι ομοιόμορφα με αποτέλεσμα να σταματήσει να δουλεύει στο φούλ και το νερό του αέρα να μήν υγροποιείται σε τοίχους, παράθυρα, πατώματα κλπ.

Υπόψιν ότι επειδή δεν βγάζει νερό έξω στη θέρμανση δεν προκαλεί αφύγρανση.


Αν το σπίτι έχει χάλια μόνωση μπορεί η φθηνότερη λύση να είναι κάτι με αντίσταση που θα ζεσταίνει τοπικά.
πχ. αλογόνου δίπλα μας

Basilhs23_
26-11-23, 21:50
στο λαδιου (οπως νομιζω δηλαδη ,δεν εχω ανοιξει κανενα ) ανοιγει μια (δυο , τρεις ) αντισταση (εις) , αυτη η αντισταση(εις) μπορει να φτανει 200 βαθμους κελσιου και μεχρι να ζεστανει το σωμα μεχρι την θερμοκρασια που ο θερμοστατης οριζει , η αντισταση καιει σταθερα , στο pwm αν θες το σωμα να φτασει 75 βαθμους κελσιου ,με ριπες τασεις φερνεις το σωμα στην θερμοκρασια που επιθυμεις ,δεν ζεσταινεται καποιο κομματι του περισσοτερο απο την επιθυμητη θερμοκρασια , και δεν εχει μια σταθερη καταναλωση οπως η αντισταση (πχ ή 1500 βατ ή off ) , αλλα ριχνει ριπες χωρις να εχει πλεονασματα στις μετατροπες ενεργειας . ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη ρευματος . διαφορα οπως μεταξυ ψηφιακης και αναλογικης ακριβειας .
αυτα νομιζω και μου κινουν την περιεργεια

Δε νομίζω να φτάνει 200 βαθμούς θερμοκρασία, πέρσι το είχα μετρήσει με laser υπέρυθρης και κάπου στους 100 έφτανε, ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες επιφάνειες ανώμαλης ανατομίας πήγαινε και παραπανω. Πάντως φέτος που θα το ανάψω πάλι θα μετρήσω κάνα να δω πόσο πάει αν το βάλεις στο τέρμα.

- - - Updated - - -


Το a/c μου είναι 18άρι inverter Midea. Απλά μου ήρθε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, κι έλεγα μήπως το υγραέριο συμφέρει περισσότερο.
Αλλά απ' όσα διάβασα, δεν θα χρησιμοποιήσω υγραέριο.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Πιο πολύ συμφέρει το κλιματιστικό ειδικά αν είναι inverter. Το υγραερίο έχει πλεονέκτημα άμα φτάσει έξω κοντά στους 0. Εκεί άμα το κλιματιστικό σου δεν επιλέχτηκε με βάση τις θερμικές ανάγκες του χώρου σου τότε θα παγώσετε και θα ανάβετε αερόθερμα, καλοριφέρ λαδιού κτλ. Ε μια σομπα υγραερίου είναι ότι πρέπει σε τέτοιες περιστάσεις επικουρικά. Σε όλους ήρθε πολύ ρεύμα μην το ψάχνεις, εκτός αν μιλάμε για τεράστιο νούμερο.
.

fadasma
26-11-23, 21:51
Για να κάνετε οικονομία, μειώστε τη θερμοκρασία (βάλτε το στους 19-21 όχι στους 25) και να ανάβετε τη θέρμανση συνεχόμενα, δε συμφέρει να ανάβετε για μια ώρα, να την κλείνετε και να την ξανανάβετε μετά από δυο ώρες όταν θα έχετε κρυώσει. Καλύτερα χαμηλή θερμοκρασία και συνεχής θέρμανση.

BlueChris
26-11-23, 22:00
Για να κάνετε οικονομία, μειώστε τη θερμοκρασία (βάλτε το στους 19-21 όχι στους 25) και να ανάβετε τη θέρμανση συνεχόμενα, δε συμφέρει να ανάβετε για μια ώρα, να την κλείνετε και να την ξανανάβετε μετά από δυο ώρες όταν θα έχετε κρυώσει. Καλύτερα χαμηλή θερμοκρασία και συνεχής θέρμανση.

18 το έχω εγώ εδώ και χρόνια, 19 σε γιορτές μόνο :)

badweed
26-11-23, 23:35
Δε νομίζω να φτάνει 200 βαθμούς θερμοκρασία, πέρσι το είχα μετρήσει με laser υπέρυθρης και κάπου στους 100 έφτανε, ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες επιφάνειες ανώμαλης ανατομίας πήγαινε και παραπανω. Πάντως φέτος που θα το ανάψω πάλι θα μετρήσω κάνα να δω πόσο πάει αν το βάλεις στο τέρμα.

για την αντισταση μεσα στο σωμα λεω στους 200 βαθμους , οχι το σωμα . απο το σωμα λαμβανει την θερμοκρασια ο θερμοστατης ωστε να κλεισει την αντισταση η οποια υποθετω θα πιανει αρκετα περισσοτερους βαθμους . το σωμα ειναι εκτεθειμενο και δεν μπορει να εχει και θερμοκρασιες που θα προκαλεσουν εγκαυμα .

για να πετυχεις δηλαδη μια θερμοκρασια στο δωματιο 20 βαθμους ας πουμε,
αναβει μια αντισταση στους 200 βαθμους (πιχι , δεν το εχω μετρησει )
που ζεσταινει ενα λαδι και το σωμα στους 70 - 80 βαθμους,
ωστε να ζεστανει ενα δωματιο στους 20
εχεις δηλαδη ενα σκαλι παραπανω που πρεπει να ζεστανεις κατι στους 200 βαθμους

@ ADSLgr.com All rights reserved.