PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114

fadasma
27-11-23, 15:05
Γενικά στη θέρμανση επικρατεί η νοοτροπία «κρυώνω - ανάβω, ζεσταίνομαι - σβήνω» που είναι το πιο ασύμφορο οικονομικά.

Basilhs23_
27-11-23, 15:15
Γενικά στη θέρμανση επικρατεί η νοοτροπία «κρυώνω - ανάβω, ζεσταίνομαι - σβήνω» που είναι το πιο ασύμφορο οικονομικά.

Εξαρτάται το σύστημα θέρμανσης.

Σε κλιματιστικά inverter, μόνιμη λειτουργια δαγκωτό.

Σε καλοριφέρ νερού με καυστήρα και λέβητα. Εάν έχει σχεδιαστεί το σύστημα να δουλεύει διακοπτομενα, πράγμα που σημαίνει πως ο μηχανικός έχει κάνει αύξηση του θερμικου φορτίου με συντελεστή προσαύξησης, θεωρώ λάθος και αντί οικονομικό να δουλεύει μόνιμα. Εκτός αν ξηλώσεις παλιά σωματα και λέβητα, βάλεις νέα με το σωστό θερμικό φορτίο, κάνεις και καμιά μόνωση, είσαι κομπλέ μετά για μονιμη θέρμανση.

slalom
27-11-23, 22:11
Η ξηρότητα του αέρα προκαλείται από την επαφή του αέρα με την καυτή αντίσταση της συσκευής. Στην επαφή αυτή το νερό που βρίσκεται στον αέρα εξατμίζεται και ο αέρας βγαίνει ξηρός.
Μεγάλε αυτο που εγραψες το διαβασες???

Δηλαδη ο αερας εχει και νερο και ατμο???
Ξερεις τι ειναι το νερο?

252262

Αν δεν ξερετε τι ειναι το παραπανω, καλυτερα να αλλαξετε θεμα

teodor_ch
28-11-23, 00:03
Αφού έχεις ινβέρτερ (ποιο άραγε; ) και δε θα σε δαγκώσει στο ρεύμα, άστο στους 20-21 για 2-3 εικοσιτετράωρα και πες μας μετά αν θα έχεις 38% ή 45% υγρασία.

Νομίζω ότι αυτά που λές προυποθέτουν μία υποτυπώδης μόνωση.
Αν το σπίτι μπάζει απο παντού το A/C δεν θα κόψει ποτέ και θα κάνει μία ατμόσφαιρα χάλια.

Εκεί το καλοριφέρ που εκπέμπει και ακτινοβολία υπερέχει ως προς την αίσθηση τουλάχιστον.
https://www.google.com/search?q=radiator+heat+transfer&sca_esv=585714901&sxsrf=AM9HkKnp6Uol6cbY6fnOLxt7ccVUwSNr1w%3A1701118886738&ei=pgNlZZjDLKPg7_UP1beK2Ao&ved=0ahUKEwiYrtvXieWCAxUj8LsIHdWbAqsQ4dUDCBA&uact=5&oq=radiator+heat+transfer&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiFnJhZGlhdG9yIGhlYXQgdHJhbnNmZXIyCxAAGIAEGIoFGJECMgsQABiABBiKBRiRAjIFEAAYgAQyBBAAGB4yBhAAGAUYHj IGEAAYBRgeMgYQABgFGB4yBhAAGAUYHjIGEAAYBRgeMgYQABgIGB5IhBFQxghY4w9wAngAkAEAmAF_oAHABaoBAzAuNrgBA8gBAPgBAcICChAAGEcY1gQYsA PCAgYQABgHGB7CAggQABgIGAcYHsICBhAAGB4YDeIDBBgAIEGIBgGQBgg&sclient=gws-wiz-serp

qwertyuiop
28-11-23, 01:31
Νομίζω ότι αυτά που λές προυποθέτουν μία υποτυπώδης μόνωση.
Αν το σπίτι μπάζει απο παντού το A/C δεν θα κόψει ποτέ και θα κάνει μία ατμόσφαιρα χάλια.

Εκεί το καλοριφέρ που εκπέμπει και ακτινοβολία υπερέχει ως προς την αίσθηση τουλάχιστον.


Αν το σπίτι μπάζει από παντού, κι έχει απώλειες 1kw/ώρα για να έχει θερμοκρασία 20, που λέει ο λόγος, τότε ο φίλος χρειάζεται μονίμως μία αντίσταση 1κβ ανοικτή για να έχει 20 βαθμούς μέσα στο σπίτι του. Σύνολο, 24 κιλοβατώρες σε ζεστό αέρα ΚΑΙ όποια εκπομπή θερμότητας σε δομικά στοιχεία. 6 ευράκια τη μέρα. (Γ1Ν με ρυθμιζόμενες περίπου 25σεντς η ΚΒ)

Αν ο φίλος βάλει ένα κλιματιστικό με δείκτη απόδοσης 5,7, όπως μία μεσαία σειρά καλού κατασκευαστή (και όχι κινέζου φασονατζή), δηλ toshiba, mitsubishi, fujitsu, daikin, τότε τo 1kw, θα επιτυγχάνονται με κατανάλωση... 175 watt, τα οποία θα δίνονται κι αυτά όλα στο χώρο, με μία μικρή ακτινοβολία στο έδαφος μπροστά από το κλιματιστικό. Δηλαδή, 4,5 κιλοβατώρες, 1.10 ευράκι τη μέρα.

Αν τώρα, ο φίλος έχει τριπλάσιες ανάγκες (1000 βαττ απώλειες έχει ένα καλά μονωμένο μικρό δωμάτιο), πχ 4 χιλιάδες, τότε πάμε σε 24ευράκια vs 4.40 τη μέρα. Και πάει λέγοντας, μέχρι ο φίλος μας με το καλοριφέρ λαδιού να πουντιάζει και να δίνει και τα μαλλιοκέφαλά του στη ΔΕΗ (ή όπου αλλού θέλει).

Φυσικά, μιλάμε για τις περιπτώσεις που είναι βαθμονομημένα τα κλιματιστικά, για μεταξύ 6-10 βαθμούς δηλαδή. Στους 15 εξωτερική, το 5,70 μπορεί να γίνεται και 5. Βέβαια εκεί έχεις ελάχιστες απώλειες, οπότε το 1000 ίσως γίνεται 700 και έτσι αντιπαρέρχεται η μείωση αναγκών στην αυξημένη κατανάλωση. Το πρόβλημα είναι αν είσαι στη Φλώρινα και έχεις -5. Εκεί τα περισσότερα κλιματιστικά έχουν απόδοση πολύ χαμηλότερη, τύπου 3. Οπότε τα 24 ευράκια της αντίστασης παραμένουν, αλλά τα 4,40 του κλιματιστικού γίνονται 8.

Απλά είναι τα πράγματα.

Basilhs23_
28-11-23, 05:11
Ακόμα και σε σπίτια με ανύπαρκτη μόνωση το inverter κόβει εάν δεν έχει πολύ κρύο. Όσο μειώνονται η εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία τοσο περισσότερο λειτουργεί και μειώνεται η πιθανότητα να σταθεροποιηθει σε χαμηλη κατανάλωση.

qwertyuiop
28-11-23, 12:02
Ακόμα και σε σπίτια με ανύπαρκτη μόνωση το inverter κόβει εάν δεν έχει πολύ κρύο. Όσο μειώνονται η εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία τοσο περισσότερο λειτουργεί και μειώνεται η πιθανότητα να σταθεροποιηθει σε χαμηλη κατανάλωση.

Επειδή έχω δει λειτουργία καλού ινβερτερ σε τέτοιο σπίτι (6ος Αθήνα ρετιρέ, 3 από τους 4 τοίχους εκτεθειμένοι έξω με ανύπαρκτη μόνωση και 1 στο μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας), ΕΚΕΙ ακριβώς είναι που γίνεται η μεγαλύτερη εξοικονόμηση. Όπως έδειξα στο προηγούμενο παράδειγμά μου, όσο μεγαλύτερες οι απώλειες, τόσο μεγαλύτερο το κέρδος από αντλίες θερμότητας έναντι αντιστάσεων. Σπίτι - κουβούκλιο, ελάχιστων απωλειών, αργεί να αποσβέσει παραπάνω, γιατί κάθε ΚΒ που του πετάς, έστω και με αντίσταση, μένει μέσα.

Τα μόνα δύο σενάρια που οι αντλίες θερμότητας ίσως δεν αξίζουν, είναι α) ΤΡΟΜΕΡΑ και διαρκή κρύα (να είναι συνήθειο το -5/-7 για πολλές ώρες τη μέρα), όπου εκεί η απόδοση ενός λέβητα υγραερίου - Φ.Α. ή ενδεχομένως και καλοσεταρισμένου πετρελαίου έχει παραπάνω απόδοση και β) δωρεάν πρόσβαση σε βιομάζα, λέγε με ξύλα από κλαδέματα/νεκρά δέντρα/ περισσευούμενα/άρρωστα. Ξέρω περίπτωση σε παραθαλάσσια οικία Χαλκιδικής, με άνετες θερμοκρασίες για A/C, αλλά ο ιδιοκτήτης έχει έλατα και ροδακινα - βερύκοκα ως επαγγελματική δραστηριότητα. Ε, έχει βάλει λέβητα ξύλου και καίει απλόχερα αυτό που του δίνουν τα κτήματά του δωρεάν.

kostas2005
28-11-23, 21:01
να σου προσθέσω κάτι που έλεγες για τη Κρήτη γιαγιάδες και λοιπά.
επίσης πλάκα εκείνη την εποχή όταν εμφανίστηκαν οι κόκκινες γλυκες πιπεριές η τουλάχιστον όταν έφτασαν στον κάθε τόπο.
τα έτρωγαν οι δικοί μου και οι υπόλοιποι που δεν είχαν ενημερωθεί τους κοιτάγανε και λέγανε πως αντέχουν δεν το πίστευαν τις έβλεπαν και μεγάλες και νομίζαν ότι θα είναι περισσότερο καυτερές από τις μικρές.

όσο για τις γνώσεις έχω μάθει πολλά από σένα και από τον άλλο φίλο και σίγουρα όλοι προσθέτουμε κάτι εδώ μέσα.

παρόλα αυτά στα κλιματιστικά και δεν αναφέρομαι καθόλου σε σένα είναι πολύ δύσκολο να λάβεις από τους γνώστες μία απλή απάντηση
π.χ. όταν ψάχνεις μία γρήγορη απάντηση όλοι θέλουν να μάθουν περισσότερες λεπτομέρειες για να σου δώσουν τις καλύτερες πληροφορίες χωρίς να είναι ικανοί να καταλάβουν ότι θέλεις μία απλή απάντηση να δώσεις τρία στοιχεία να πάρεις την απάντηση.
γιατί? γιατί μπορεί να είναι προσφορά μίας ημέρας π.χ. γιατί μπορεί να να του λείπει το ένα κομμάτι από το παζλ η απλά μαθαίνω.

Basilhs23_
28-11-23, 21:28
Εάν αυτές οι λίγες πληροφορίες που δίνονται, δεν αρκούν για να δώσει ο άλλος αξιόπιστη απάντηση, τότε καλύτερα να μην απαντήσει παρά να απαντήσει κάτι λάθος ή ασαφές και πάρει στον λαιμό του τον άλλον. Ένα καλό κλιματιστικο 24αρι κάνει από 1000 ως 1500 ευρώ. Φαντάσου να έκανες μια λάθος αγορά.
Πχ εγώ αγόρασα δύο fujitsu asyg klca, τα αποθεωνε κάποιος σε άλλο forum. Στο ένα μου σαλόνι ήταν καλή επιλογή διότι είχε μικρό μήκος η εσωτερική μονάδα, έκανε μεν θόρυβο αλλά δεν σύχναζα πολύ εκεί και δεν ενοχλούσε. Στο άλλο μου σαλόνι ήταν σχετικά λάθος επιλογή, ήθελα μεγαλύτερη μονάδα σε όγκο με υψηλότερο max στην θέρμανση και λιγότερα defrost, έχει θόρυβο ο ανεμιστηρας του. Κάνει βέβαια την δουλειά του αλλά όχι στο 100% που περίμενα.

goku
28-11-23, 22:11
Υπνοδωμάτιο: Διαστάσεις σε μέτρα Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος 3,00Χ2,70Χ2,60 (21 κυβικά μέτρα)
Γραφείο: ομοίως 7,20Χ4,00Χ2,50 (72 κ.μ.)

Για τους 2 παραπάνω χώρους ξεχωριστά τι θα προτείνατε για θέρμανση σε αμιγώς ηλεκτρικό (https://siriosfm.gr/dorean-revma-se-katanalotes-tou-ddaa-pou-einai-pelates-tis-protergia/);

Στο υπνοδωμάτιο θα το ανοίγω λίγη ώρα πριν ξαπλώσω, καθώς και για λίγη ώρα το πρωί πριν σηκωθώ για να σπάει το κρύο. Τον περισσότερο χρόνο μου μέσα στην ημέρα την περνάω στο γραφείο.

Basilhs23_
28-11-23, 22:46
Υπνοδωμάτιο: Διαστάσεις σε μέτρα Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος 3,00Χ2,70Χ2,60 (21 κυβικά μέτρα)
Γραφείο: ομοίως 7,20Χ4,00Χ2,50 (72 κ.μ.)

Για τους 2 παραπάνω χώρους ξεχωριστά τι θα προτείνατε για θέρμανση σε αμιγώς ηλεκτρικό (https://siriosfm.gr/dorean-revma-se-katanalotes-tou-ddaa-pou-einai-pelates-tis-protergia/);

Στο υπνοδωμάτιο θα το ανοίγω λίγη ώρα πριν ξαπλώσω, καθώς και για λίγη ώρα το πρωί πριν σηκωθώ για να σπάει το κρύο. Τον περισσότερο χρόνο μου μέσα στην ημέρα την περνάω στο γραφείο.

Αν δεν θες να καίει όλο το βράδυ αλλά μόνο λίγο πριν κοιμηθείς και όταν ξυπνήσεις. Τότε για το υπνοδωμάτιο, καλοριφέρ λαδιού η αερόθερμο.

Για το γραφείο 12αρι κλιματιστικο.

goku
28-11-23, 22:47
Αν δεν θες να καίει όλο το βράδυ αλλά μόνο λίγο πριν κοιμηθείς και όταν ξυπνήσεις. Τότε για το υπνοδωμάτιο, καλοριφέρ λαδιού η αερόθερμο.

Για το γραφείο 12αρι κλιματιστικο.

Βασικά δεν το διευκρίνισα οπότε δικό μου λάθος, κάτι σε ηλεκτρικές σόμπες/καλοριφέρ/αερόθερμα ή παρεμφερές; Κάτι οικονομικό, δεν πρόκειται να βάλουμε κλιματιστικά.

kostas2005
28-11-23, 23:27
Εάν αυτές οι λίγες πληροφορίες που δίνονται, δεν αρκούν για να δώσει ο άλλος αξιόπιστη απάντηση, τότε καλύτερα να μην απαντήσει παρά να απαντήσει κάτι λάθος ή ασαφές και πάρει στον λαιμό του τον άλλον. Ένα καλό κλιματιστικο 24αρι κάνει από 1000 ως 1500 ευρώ. Φαντάσου να έκανες μια λάθος αγορά.
Πχ εγώ αγόρασα δύο fujitsu asyg klca, τα αποθεωνε κάποιος σε άλλο forum. Στο ένα μου σαλόνι ήταν καλή επιλογή διότι είχε μικρό μήκος η εσωτερική μονάδα, έκανε μεν θόρυβο αλλά δεν σύχναζα πολύ εκεί και δεν ενοχλούσε. Στο άλλο μου σαλόνι ήταν σχετικά λάθος επιλογή, ήθελα μεγαλύτερη μονάδα σε όγκο με υψηλότερο max στην θέρμανση και λιγότερα defrost, έχει θόρυβο ο ανεμιστηρας του. Κάνει βέβαια την δουλειά του αλλά όχι στο 100% που περίμενα.
Αν εισαι ικανός μπορείς να φιλτραρεις..
εγω τους ακουω όλους.
η να σου αναγερω και εγώ τη δικιά μου περίπτωση..
έχω πάρα πολλούς χωρους και ρωτάω για να πάρω πληροφορίες για να αρχίσω να ταξινομώ μες στο μυαλό μου.

όταν βρεθεί ένας ο όποιος μου πει αυτό αξίζει σε αυτό και χανει σε αυτό...
εννοείται θα ακούσω και αλλους ανάλογα τις ανάγκες με το χρόνο.

Με άλλα λόγια λάθος ξελαθος εμένα μου δίνεται η δυνατότητα πρώτα να αγοράσω και μετά να αποφασίσω πού θα τοποθετήσω αν θελω και σωστά.


απλα οταν υπάρχει ενα "πακετο" πλήρες ποσταρεις.

Οσο για το αν δεν ξέρει που λες καλύτερα να μη μιλήσει... λογικό λογικότατο, αλλά δεν τον κόβω υποχρεωτικά αυτόν που θα τον ακουγε να πάει σε κάποιον που ξέρει και να του κάνει μία σωστή Μελέτη.

ίσα-ίσα που πιστεύω ότι από εδώ μέσα μπορείς να κάνεις πολύ πιο σωστά πράγματα αν αφιερώσεις χρόνο και αν έχεις τη διάθεση για να το φτάσεις στο έπακρο.

Το πιθανότερο είναι αυτός που λες ότι θα ακούσει να πάει σε έναν Κωτσόβολο με ότι συνεπάγεται ας μην το αναλύσουμε...
η να πάρει το τζιμάνι από τη γειτονιά πού είναι η δουλειά του αυτή αλλά χθες το βράδυ ήπια ένα μπουκάλι και σήμερα βαριέται και ούτε όταν θα φτάσει 50 θα γνωρίζει αυτά που λέτε εδώ μέσα.

όλους αυτούς τους απατεώνες σε εισαγωγικά σίγουρα θα τα βρούνε σκούρα αν κάτσουν για συζήτηση με κάποιον που το έχει μεράκι


σίγουρα έχουνε εμπειρία Ακόμα και οι πιο άχρηστοι από αυτούς που θα ρθουν αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν ο γιατρός δεν ασχολείται θα ασχοληθεί ο ψυκτικός για να σκεφθεί?

άρπα-κόλλα τρέχοντας θα φύγει να προλάβει να πάει στην επόμενη δουλειά

Basilhs23_
28-11-23, 23:37
Βασικά δεν το διευκρίνισα οπότε δικό μου λάθος, κάτι σε ηλεκτρικές σόμπες/καλοριφέρ/αερόθερμα ή παρεμφερές; Κάτι οικονομικό, δεν πρόκειται να βάλουμε κλιματιστικά.

Δεν υπάρχει τίποτε οικονομικό με ηλεκτρική αντίσταση. Πάρε κανένα αερόθερμο η καλοριφέρ λαδιού αλλά το πολύ για κανένα 15-20 λεπτό. Αν πχ έχεις αναμένες τέτοιες συσκευές με 2kW αντίσταση για μια ώρα πριν κοιμηθείς και μια ώρα όταν ξυπνήσεις, τότε κάθε μέρα θα καις 4 kWh, 480kWh στο τετράμηνο επιπλέον δηλαδή σε ότι καταναλώσεις από τις υπόλοιπες συσκευές.

Σομπα υγραερίου είναι το αμέσως πιο οικονομικό, με ότι συνεπάγεται βέβαια σε μέτρα ασφαλείας, αλλαγή φιάλης, κουβάλημα της παλιάς, αποστάσεις από αλλα αντικείμενα μην πάρει φωτια.

Μετα πάμε σε κλιματιστικο.

Edit: Τα παραπάνω μόνο για το υπνοδωμάτιο που είναι μικρό. Για το γραφείο τα ξεχνας. Μόνο σομπα υγραερίου η κλιματιστικο εκεί.

kostas2005
29-11-23, 00:20
δεν βγαίνει ένας στις τηλεόρασης να εξηγήσει στον κόσμο και ειδικά στους μεγάλους ανθρώπους κάνα δυο φορές ότι τους συμφέρει περισσότερο το air condition όσο και παλιό να είναι οπως το (έμαθα και εγω) αντί να το κλείσουμε και να πάρουνε μία σκατό σόμπα kumteσ.

Τις βλεπω και τρελενομαι .
Γιαγιάδες παπουδες να κρυωνουν και να πληρώνουν ο πλανήτης να τραβά τα ζόρια με την ενέργεια και οι πωλητές και οι επιχειρήσεις πυρακτώσεως κλπ.

fadasma
29-11-23, 01:45
Βασικά δεν το διευκρίνισα οπότε δικό μου λάθος, κάτι σε ηλεκτρικές σόμπες/καλοριφέρ/αερόθερμα ή παρεμφερές; Κάτι οικονομικό, δεν πρόκειται να βάλουμε κλιματιστικά.

Θερμοπομπό (δες τους nobo)

Basilhs23_
29-11-23, 03:44
δεν βγαίνει ένας στις τηλεόρασης να εξηγήσει στον κόσμο και ειδικά στους μεγάλους ανθρώπους κάνα δυο φορές ότι τους συμφέρει περισσότερο το air condition όσο και παλιό να είναι οπως το (έμαθα και εγω) αντί να το κλείσουμε και να πάρουνε μία σκατό σόμπα kumteσ.

Τις βλεπω και τρελενομαι .
Γιαγιάδες παπουδες να κρυωνουν και να πληρώνουν ο πλανήτης να τραβά τα ζόρια με την ενέργεια και οι πωλητές και οι επιχειρήσεις πυρακτώσεως κλπ.

Γενικά ναι δεν ακούγεται το θέμα πολύ. Αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για τον καθέναν. Το κλιματιστικό έχει ένα αρχικό κόστος που αν εξαιρέσεις κάποια φθηνά εννιαρια, δεν έχουν όλοι λεφτά να πάρουν εύκολα. Μετά πρέπει το κάθε δωμάτιο να έχει το δικό του μηχάνημα.

Σε πολύ κόσμο όμως, έχει μείνει ακόμα στην αποψη που είχαμε για τα κλιματιστικά το 90 και το 2000 που κατανάλωναν πολύ, τα αναβαν μόνο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και έπεφταν οι ασφάλειες, ζεστοί τοίχοι και καλώδια. Ακόμα δεν έχουν καταλάβει πως για θέρμανση είναι το πιο οικονομικό.

kostas2005
29-11-23, 08:57
μα ακομα και του 2000 τα κλιματιστικά καίνε το μισό απο μια πυρακτώσεως ετσι δεν είναι?

Να κανω και το ερώτημα που θα δείξει οτι δεν εχω καταει 10 δευτερολεπτα να κατανοήσω πως δουλεύει και πως επιτυγχάνεται ο διπλασιασμός (ποσο εχουμε φτασει χ6 θέρμανση?) ... τα πρώτα κλιματιστικά που έμπαιναν τι απόδοση είχαν μίνιμουμ?

και εγω έτσι είναι ήμουν...
δεν έπιανα ποτέ το κοντρόλ για το κλιματιστικό
(για την κατανάλωση αλλα και για την αλλεργία που μου προκαλούσε μέχρι πριν κάποια χρόνια χρόνια όταν σταμάτησε αλλεργία από την ψύξη του κλιματιστικού και ξεκίνησε από οτιδήποτε άλλο σε σημείο να καταρρέω στον δρόμο)
coca-cola αναψυκτικά γλυκά πίτσες και λοιπά

ξεπάγιασα με την πυρακτώσεως σε όλα τα σπίτια...
η πλάκα είναι ότι όχι μόνο εγώ ακόμα και άνθρωποι που έχουν πάρα πολλά λεφτά και τους παρατηρώ.

κι όσο για το να ζεστάνουν τα σπίτια τους που λες..
συχνά οι μεγάλοι άνθρωποι όπως και εγώ ακόμα τώρα κλείνουν το σπίτι ένα δωμάτιο δεν ζεσταίνουν άντε να ζεστάνουν κι άλλο ένα max οι προνομιούχοι, οπότε αυτό που το έχουν το air condition στο ένα δωμάτιο όσο παλιό και να ναι καλύτερα Δεν θα ναι?

Τωρα είμαι με ενα 9000, 30 ετων, χ2 θέρμανση ψύξη . Ψαχνω εγκαταστατη να προσθέσω ενα 3Α Panasonic 12000 και προσπαθώ να στείλω στο ορεινό χωριό στην Τρίπολη που ήδη έχει χιονίσει για θερμοκρασίες δεν το συζητάμε Το gree Nordic δωδεκάρι .

Αλλά είναι δίπλα οι γύφτοι και το ζαχαρωνουν, έχουμε κολλήσει δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

η μάνα μου είναι εκεί αυτή τη στιγμή...
γιατί οι παπάρες που φτιάχνουν το διπλά σπίτι μας χάλασαν τη σκεπή τη δικιά μας...
και δεν μπορώ να τη θερμανω τη γυναίκα όπως πρέπει με τα τόσα της προβλήματα.

μέσα σε όλα αχρηστεύτηκε ο καυστήρας πετρελαίου σε ένα χώρο περίπου 80τμ και τώρα πρέπει να πάρω κλιματιστικά για εκεί .
μαλλον για τρια 12 αρια σκέφτομαι η εστω 2 για αρχη.

δεν ξέρω μήπως πρέπει να περιμένω κάποιο άλλο πρόγραμμα για αντλίες θερμότητας?
μήπως με συμφέρει και περισσότερο γιατί στο συγκεκριμένο χώρο οικογενειακά υπάρχει παραπάνω από ένα διαμέρισμα πρόκειται για κτίριο.

βέβαια εδώ δεν συνεννοείσαι με τον εαυτό σου Θα συνεννοηθείς τώρα με όλους τους άλλους ο ένας θα θέλει τζάκι ο άλλος αιρκοντίσιον ο άλλος τίποτα και ο τέταρτος ελικοδρόμια

αλλά μία προσπάθεια αξίζει, ποιος ξέρει μπορεί να έχει παίξει καμία χημική διεργασία μέσα στον εγκέφαλο που πολλοί το ονομάζουν επιφοίτηση του Αγίου πνεύματος και να σταματήσουν δύο λεπτά να σκεφτούμε

fadasma
29-11-23, 10:35
Τα σημερινά κλιματιστικά έχουν φτάσει το COP 4 ενώ οι αντλίες θερμότητας έχουν COP 5

Basilhs23_
29-11-23, 18:16
Τα σημερινά κλιματιστικά έχουν φτάσει το COP 4 ενώ οι αντλίες θερμότητας έχουν COP 5

Κλιματιστικά και αντλίες έχουν μέσο SCOP/SEER 4-5 και φτάνουν μεχρι και 6 ανάλογα τον καιρό. Αν μιλάμε για γεωθερμικες αντλίες πάνε και παραπανω. Μιλάμε πάντα για εποχικούς συντελεστές διότι στην Ελλάδα έχουμε θερμό κλίμα. Τα παλαιάς τεχνολογίας συμβατικά κλιματιστικά είχαν EER/COP 2.5 με 3.5.

Για το κείμενο του @kostas2005 θα απαντήσω κάποια άλλη στιγμή από υπολογιστή διότι είμαι σε κινητό και πρέπει να γράψω πολλά πράγματα.

qwertyuiop
29-11-23, 20:20
Εάν αυτές οι λίγες πληροφορίες που δίνονται, δεν αρκούν για να δώσει ο άλλος αξιόπιστη απάντηση, τότε καλύτερα να μην απαντήσει παρά να απαντήσει κάτι λάθος ή ασαφές και πάρει στον λαιμό του τον άλλον. Ένα καλό κλιματιστικο 24αρι κάνει από 1000 ως 1500 ευρώ. Φαντάσου να έκανες μια λάθος αγορά.
Πχ εγώ αγόρασα δύο fujitsu asyg klca, τα αποθεωνε κάποιος σε άλλο forum. Στο ένα μου σαλόνι ήταν καλή επιλογή διότι είχε μικρό μήκος η εσωτερική μονάδα, έκανε μεν θόρυβο αλλά δεν σύχναζα πολύ εκεί και δεν ενοχλούσε. Στο άλλο μου σαλόνι ήταν σχετικά λάθος επιλογή, ήθελα μεγαλύτερη μονάδα σε όγκο με υψηλότερο max στην θέρμανση και λιγότερα defrost, έχει θόρυβο ο ανεμιστηρας του. Κάνει βέβαια την δουλειά του αλλά όχι στο 100% που περίμενα.

Όντως, έχω υπόψη μου την περίπτωση που λες. Δυστυχώς, δεν έχουμε εφεύρει το αέναο ακόμη, οπότε όταν μία τεχνολογία σου δίνει ήδη 5+6 φορές καλύτερη απόδοση από ΟΛΕΣ τις άλλες, είσαι λίγο εριστικός αν προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι βρήκες το άγιο δισκοπότηρο με 7 φορές, ας πούμε. Το εν λόγω μηχάνημα βέβαια παραμένει πολύ καλό για μεγάλους χώρους χαμηλών απωλειών σε ζεστά κλίματα, όπως αυτό από το Δαχτυλίδι και κάτω στην Αθήνα. Κάνει όντως παπάδες το χειμώνα, αρκεί να μη μπει σε τρύπιο χώρο ή σε χώρο που κοιμάται ή εργάζεται άνθρωπος, θα του κάνει καζάνι το κεφάλι. Για τα αρχοντοσάλονα που μας κληροδότησε η πανέξυπνη προηγούμενη γενιά, που ως επί το πλείστον κάθονται σαν αποθήκες και το υπόλοιπο σπίτι είναι εκμεταλλεύσιμο, είναι πολύ καλό.

Το "δεν έχω λεφτά να βάλω Κλιματιστικό" δεν το πολυακούω σε μία εποχή που 550 (12άρι) με 1000 ευρώ (16-18άρι) σου εξασφαλίζουν τεράστια εξοικονόμηση. Είναι επένδυση. Υπάρχουν και πολλές δυνατότητες μικροδανεισμού γι' αυτά τα ποσά. Εκτός κι αν κάποιος είναι βουτηγμένος μέχρι το λαιμό στα χρέη, εκεί τι να πω, οκ. Και πάλι όμως, επενδυσάρα είναι το να πας από τα 6 ευρώ τη μέρα για θέρμανση, στο 1,10. Δεν τα σκορπάς σε ρολόγια, ρούχα και λοιπή κατανάλωση. Εκτός κι αν προτιμάς να ζεις σαν τελευταίος ανθυποβαλκάνιος καρμίρης (θερμάστρες ρεύματος, κουβέρτες, μούχλες, υγρασίες σε αθέρμαντα σπίτια), γεγονός που είναι ένας από τους 2-3 βασικούς λόγους για αιφνίδιο θάνατο, προβλήματα υγείας από μικρές ηλικίες, αναπτυξιακές διαταραχές για παιδιά κλπ.

hoannis
29-11-23, 23:37
Μπήκα εδώ
https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home
για να κάνω την αίτηση για επίδομα θέρμανσης αλλά δεν έχει επιλογή για ηλεκτρικό ρεύμα
Υπάρχει άλλη διαδικασία για το ρεύμα;

YAziDis
29-11-23, 23:50
Μπήκα εδώ
https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home
για να κάνω την αίτηση για επίδομα θέρμανσης αλλά δεν έχει επιλογή για ηλεκτρικό ρεύμα
Υπάρχει άλλη διαδικασία για το ρεύμα;

Τον Ιανουάριο ακούγεται πως θα ανοίξει το επίδομα θέρμανσης μέσω ηλεκτρικής ενέργειας.

Basilhs23_
30-11-23, 05:39
μα ακομα και του 2000 τα κλιματιστικά καίνε το μισό απο μια πυρακτώσεως ετσι δεν είναι?

Να κανω και το ερώτημα που θα δείξει οτι δεν εχω καταει 10 δευτερολεπτα να κατανοήσω πως δουλεύει και πως επιτυγχάνεται ο διπλασιασμός (ποσο εχουμε φτασει χ6 θέρμανση?) ... τα πρώτα κλιματιστικά που έμπαιναν τι απόδοση είχαν μίνιμουμ?

και εγω έτσι είναι ήμουν...
δεν έπιανα ποτέ το κοντρόλ για το κλιματιστικό
(για την κατανάλωση αλλα και για την αλλεργία που μου προκαλούσε μέχρι πριν κάποια χρόνια χρόνια όταν σταμάτησε αλλεργία από την ψύξη του κλιματιστικού και ξεκίνησε από οτιδήποτε άλλο σε σημείο να καταρρέω στον δρόμο)
coca-cola αναψυκτικά γλυκά πίτσες και λοιπά

ξεπάγιασα με την πυρακτώσεως σε όλα τα σπίτια...
η πλάκα είναι ότι όχι μόνο εγώ ακόμα και άνθρωποι που έχουν πάρα πολλά λεφτά και τους παρατηρώ.

κι όσο για το να ζεστάνουν τα σπίτια τους που λες..
συχνά οι μεγάλοι άνθρωποι όπως και εγώ ακόμα τώρα κλείνουν το σπίτι ένα δωμάτιο δεν ζεσταίνουν άντε να ζεστάνουν κι άλλο ένα max οι προνομιούχοι, οπότε αυτό που το έχουν το air condition στο ένα δωμάτιο όσο παλιό και να ναι καλύτερα Δεν θα ναι?

Τωρα είμαι με ενα 9000, 30 ετων, χ2 θέρμανση ψύξη . Ψαχνω εγκαταστατη να προσθέσω ενα 3Α Panasonic 12000 και προσπαθώ να στείλω στο ορεινό χωριό στην Τρίπολη που ήδη έχει χιονίσει για θερμοκρασίες δεν το συζητάμε Το gree Nordic δωδεκάρι .

Αλλά είναι δίπλα οι γύφτοι και το ζαχαρωνουν, έχουμε κολλήσει δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

η μάνα μου είναι εκεί αυτή τη στιγμή...
γιατί οι παπάρες που φτιάχνουν το διπλά σπίτι μας χάλασαν τη σκεπή τη δικιά μας...
και δεν μπορώ να τη θερμανω τη γυναίκα όπως πρέπει με τα τόσα της προβλήματα.

μέσα σε όλα αχρηστεύτηκε ο καυστήρας πετρελαίου σε ένα χώρο περίπου 80τμ και τώρα πρέπει να πάρω κλιματιστικά για εκεί .
μαλλον για τρια 12 αρια σκέφτομαι η εστω 2 για αρχη.

δεν ξέρω μήπως πρέπει να περιμένω κάποιο άλλο πρόγραμμα για αντλίες θερμότητας?
μήπως με συμφέρει και περισσότερο γιατί στο συγκεκριμένο χώρο οικογενειακά υπάρχει παραπάνω από ένα διαμέρισμα πρόκειται για κτίριο.

βέβαια εδώ δεν συνεννοείσαι με τον εαυτό σου Θα συνεννοηθείς τώρα με όλους τους άλλους ο ένας θα θέλει τζάκι ο άλλος αιρκοντίσιον ο άλλος τίποτα και ο τέταρτος ελικοδρόμια

αλλά μία προσπάθεια αξίζει, ποιος ξέρει μπορεί να έχει παίξει καμία χημική διεργασία μέσα στον εγκέφαλο που πολλοί το ονομάζουν επιφοίτηση του Αγίου πνεύματος και να σταματήσουν δύο λεπτά να σκεφτούμε

Πάμε ένα ένα.


μα ακομα και του 2000 τα κλιματιστικά καίνε το μισό απο μια πυρακτώσεως ετσι δεν είναι?

Να κανω και το ερώτημα που θα δείξει οτι δεν εχω καταει 10 δευτερολεπτα να κατανοήσω πως δουλεύει και πως επιτυγχάνεται ο διπλασιασμός (ποσο εχουμε φτασει χ6 θέρμανση?) ... τα πρώτα κλιματιστικά που έμπαιναν τι απόδοση είχαν μίνιμουμ?

Τα κλιματιστικά που είχαμε τελη του 90 αρχές 2000 είχανε COP/EER γύρω στο 3 με 3.5. Αυτό επιτυγχάνεται με την αρχή λειτουργίας τους που είναι ο μηχανικός κύκλος συμπύκνωσης υδρατμων. Το κλιματιστικό δεν παράγει αλλά μεταφέρει θερμότητα. Ένα μέρος δημιουργείται από την συμπίεση του συμπιεστή με χρήση ηλεκτρικής ενέργειας, το υπόλοιπο απορροφάται από το εξωτερικό περιβάλλον με την χρήση του συμπύκνωτη. Το κλιματιστικό απορροφάει η αποδίδει θερμότητα μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.
Αυτά όλα στα συμβατικά κλιματικά με σταθερή ισχύ λειτουργίας. Στα inverter, και μόνο με την εφαρμογή του έχεις 20 με 30% εξοικονόμηση, ενώ με τις πλακέτες και τον βελτιωμένο προγραμματισμό της λειτουργίας inverter την τελευταία 10ετια κερδισαμε άλλο ένα 10%. Με την αντικατάσταση των EER/COP από τους εποχικούς SSER, SCOP, υπήρξε αύξηση από το 4 στο 6. Οι συντελεστές αυτοί δεν είναι σταθεροί και αλλάζουν με την εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία, είναι μέσοι όροι, ειδικά για εμάς στην Ελλάδα ανεβήκαμε εκεί στο 6 υπό τις συνθήκες του μοντελου. Αν πάμε σε γεωθερμικά συστήματα έχουμε πάνω από 6. Όσο πιο πολύ στα άκρα πάνε οι θερμοκρασίες τοσο μειώνονται οι συντελεστές.



κι όσο για το να ζεστάνουν τα σπίτια τους που λες..
συχνά οι μεγάλοι άνθρωποι όπως και εγώ ακόμα τώρα κλείνουν το σπίτι ένα δωμάτιο δεν ζεσταίνουν άντε να ζεστάνουν κι άλλο ένα max οι προνομιούχοι, οπότε αυτό που το έχουν το air condition στο ένα δωμάτιο όσο παλιό και να ναι καλύτερα Δεν θα ναι?

Δεν ειναι καθόλου πρακτικό να έχεις θερμανση μόνο για ένα δωμάτιο, βέβαια αν δεν έχεις τα λεφτά τι να σου πω.
Θα ανοίξεις την πόρτα και θα μπει ψυχρα και θα παγώνεις. Αν έχει άλλα στόμα το σπίτι μπορεί να ανοίγουν κλείνουν συνεχεια. Μηδέν εις το πηλίκο. Σε εμάς επειδή δεν μπορεί να θερμανθεί καθόλου η κουζίνα λόγω απόστασης και μεγάλου χώρου, κλείνουμε την πόρτα, την ανοίγει η μάνα μου και την ξεχνάει συνέχεια ανοιχτή με αποτέλεσμα να παγώνουν οι χώροι, την αρχίζω στα καντήλια για να μην το ξεχνάει αλλά μετά πάλι τα ίδια. Άκρη δεν βγαίνει. Αν θες να έχεις σωστή θέρμανση θα κοιτάξεις όλα τα δωμάτια. Εναλλακτικά, βάζεις ένα 24αρι στο σαλόνι αλλά μην περιμένεις να φτάσει η θερμότητα παντού δεν θα κάνει την βέλτιστη οικονομία. Για αυτό λέω, μηχάνημα σε κάθε δωμάτιο, εξαίρεση μόνο το μπάνιο και το δωμάτιο υπηρεσίας. Μιλάμε πάντα για σπίτια χωρίς καθόλου θέρμανση όχι με ανεπαρκή κεντρική θέρμανση και το κλιματιστικο επικουρικά, άλλη περιπτωση αυτή.

Αεροθερμα και λοιπά είναι μόνο αν ξυπνάς το πρωί με κρύο και θες γρήγορη θέρμανση.



Τωρα είμαι με ενα 9000, 30 ετων, χ2 θέρμανση ψύξη . Ψαχνω εγκαταστατη να προσθέσω ενα 3Α Panasonic 12000 και προσπαθώ να στείλω στο ορεινό χωριό στην Τρίπολη που ήδη έχει χιονίσει για θερμοκρασίες δεν το συζητάμε Το gree Nordic δωδεκάρι .

9αρι 30 ετών, αποδίδει 2.5kW θερμότητα και καταναλώνει γύρω στα 800-850W. Αν στο χωριό σας έχετε δυστυχώς προβλήματα με γύφτους και φοβάστε, ας βάλετε σομπα υγραερίου. Το panasonic είναι πολύ καλά μηχανήματα και με τσιμπιμενη τιμή.



μέσα σε όλα αχρηστεύτηκε ο καυστήρας πετρελαίου σε ένα χώρο περίπου 80τμ και τώρα πρέπει να πάρω κλιματιστικά για εκεί .
μαλλον για τρια 12 αρια σκέφτομαι η εστω 2 για αρχη.

δεν ξέρω μήπως πρέπει να περιμένω κάποιο άλλο πρόγραμμα για αντλίες θερμότητας?
μήπως με συμφέρει και περισσότερο γιατί στο συγκεκριμένο χώρο οικογενειακά υπάρχει παραπάνω από ένα διαμέρισμα πρόκειται για κτίριο.

Τρία 12αρια, δηλαδή 13.5kW συνολικα συν 2-3 Kw παραπάνω από το max που μπορεί να φτάσει ο συμπιεστής, είναι καλά για 100τμ. Αν θέλεις παραπάνω θα το δεις. Υπάρχουν και σελίδες που κάνεις μια εκτίμηση των θερμικών απωλειών σου.

Για πρόγραμμα με αντλίες δεν έχω ιδέα. Αλλά και αυτά κοροϊδία είναι. Αυξάνουν όλοι τις τιμές για να κερδίσουν παραπάνω και πάνε όλα τα μηχανήματα ειδικά τα φθηνά από 200 ευρώ παραπάνω.

kostas2005
30-11-23, 11:37
αυτό κατάλαβα εγώ και πιάστηκα κότσος πάνω στη βιασύνη μου και πάνω στα τόσα προβλήματα μου και τις στεναχώριες μου μόνο να τα ψάχνω και να με βρίζουν.

παπ@ρια μέντολες δηλαδή, εντάξει κάτι κερδίσαμε με την επιδότηση αλλά να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να έχω ψωνίσει τώρα στον Κωτσόβολο όσο και να μην το γουστάρω.

ούτε εκεί παρήγγειλα αλλά δεν πλήρωσα με αποτέλεσμα να μην αξίζει να παραλάβω τώρα γιατί λογικά Δεν θα έχω πόντους alpha bank.

από ότι κατάλαβα Και από ότι διάβασα όχι μπορούσα να εξαργυρώσω τους πόντους όπως και πέρυσι στους διπλασιασμούς της alpha bank π.χ. σε φυσικό αέριο


αν έμενα μου ζήτησαν μέσο όρο ενα χιλιάρικο τα καταστήματα με το εξοικονομώ για το ένα...
αν το βρισκα τώρα στο Κωτσόβολο (νομίζω ότι για λίγες ώρες έπαιξε και δωρεάν τοποθέτηση επάνω στην προσφορά εκπτώσεις αλλά και πόντων)
θα πληρώσει 4 κατοστάρικα με το κλιματιστικό εγκατεστημένο, λέω χωρίς να έχω κάτσει να με χαρτί και μολύβι...

τώρα έδωσα έξι κατοστάρικα περίπου το ένα και το βλέπω χωρίς να το έχω βάλει

όσο για το κτίριο ξενοδοχείο για τα νοσοκομεία που είναι δίπλα με χαμηλές τιμές Θα το είχα κάνει.
Για να μπορεί να έρχεται ο κόσμος από τα χωριά του... και όσο πιο λιτό γίνεται για να πέφτει η τιμή όσο πιο χαμηλά γίνεται για αυτόν που θα μπει μέσα... η γηροκομείο Θα το είχα κάνει με αντλίες θερμότητας και με γεωθερμία και με όλα αλλά ο κόσμος δεν σκέφτεται

- - - Updated - - -

για την επιδότηση για το ρεύμα που λέτε είναι λίγο μπερδεμένα γιατί αντί να περιμένουνε για εμένα να πάρω την επιδότηση του ρεύματος αυτοι που το κανονίζουν με ρίξανε στην κηροζίνη..

- - - Updated - - -

πώς και δεν έχει φτιάξει κάνεις ένα αρχείο πού να βρίσκεις σχετικά εύκολα τα φασον σε ότι γνωρίζουμε αναρωτιέμαι

Basilhs23_
30-11-23, 18:54
Μην χάνεις χρόνο με προσφορές σε καταστήματα κωτσοβολους κτλ. Μπες skroutz και βρες το φθηνότερο με τα μικρότερα μεταφορικά. Δες την πορεία της τιμής μήπως πέσει ξαφνικά. Υπάρχουν κάποιες μεμονωμένες μέρες η εβδομάδες που μπορεί να πέσει και 40% η τιμή σε κάποιες συσκευές. Διερεύνησε μετά αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα, πάρε τους τηλέφωνο να ρωτησεις αν έχουν διαθέσιμο το προϊόν που θες, αν δεν είναι πες καλά θα τους πάρεις τηλέφωνο εν καιρώ. Αν σου πούνε ότι δεν έχουμε άλλα έχουμε το τάδε μην ασχοληθείς και λες όχι, το κάνουν για να μην σε χάσουν από πελάτη αν πας αλλού, μπορεί να μην σου κάνει το προϊόν. Αυτά εν ολίγοις. Άσε τις βλακ Friday και ότι πασάρουν γιατί είναι κορόιδα, εκτός αν έχεις μαρκαρισμένη την τιμή και παρακολουθείς από πριν. Εμένα η καλύτερη μου είναι όταν δεν ασχολούμαι με εκπτώσεις.

badweed
30-11-23, 19:14
Μην χάνεις χρόνο με προσφορές σε καταστήματα κωτσοβολους κτλ. Μπες skroutz και βρες το φθηνότερο με τα μικρότερα μεταφορικά. Δες την πορεία της τιμής μήπως πέσει ξαφνικά. Υπάρχουν κάποιες μεμονωμένες μέρες η εβδομάδες που μπορεί να πέσει και 40% η τιμή σε κάποιες συσκευές. Διερεύνησε μετά αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα, πάρε τους τηλέφωνο να ρωτησεις αν έχουν διαθέσιμο το προϊόν που θες, αν δεν είναι πες καλά θα τους πάρεις τηλέφωνο εν καιρώ. Αν σου πούνε ότι δεν έχουμε άλλα έχουμε το τάδε μην ασχοληθείς και λες όχι, το κάνουν για να μην σε χάσουν από πελάτη αν πας αλλού, μπορεί να μην σου κάνει το προϊόν. Αυτά εν ολίγοις. Άσε τις βλακ Friday και ότι πασάρουν γιατί είναι κορόιδα, εκτός αν έχεις μαρκαρισμένη την τιμή και παρακολουθείς από πριν. Εμένα η καλύτερη μου είναι όταν δεν ασχολούμαι με εκπτώσεις.

:oneup::oneup:

jkarabas
30-11-23, 19:28
Ποια κλιματιστικά θεωρείται VFM, θέλω να αλλάξω τα παλιά που έχω στο εξοχικό.
Θέλω να βάλω ένα 24αρι και 9αρι σε δωμάτιο.
Μου προτείνανε τα Midea, αλλά διάβασα σχόλια ότι κάνουν πολύ θόρυβο

Greg61
30-11-23, 20:12
Ποια κλιματιστικά θεωρείται VFM, θέλω να αλλάξω τα παλιά που έχω στο εξοχικό.
Θέλω να βάλω ένα 24αρι και 9αρι σε δωμάτιο.
Μου προτείνανε τα Midea, αλλά διάβασα σχόλια ότι κάνουν πολύ θόρυβο

Έχω Midea 18άρι και είναι αθόρυβο.

YAziDis
30-11-23, 20:19
Ποια κλιματιστικά θεωρείται VFM, θέλω να αλλάξω τα παλιά που έχω στο εξοχικό.
Θέλω να βάλω ένα 24αρι και 9αρι σε δωμάτιο.
Μου προτείνανε τα Midea, αλλά διάβασα σχόλια ότι κάνουν πολύ θόρυβο

Άμα δεν θέλεις θόρυβο, πάρε Toshiba Yukai/Arata (το ίδιο μοντέλο είναι). Πολύ αθόρυβο!

kostas2005
30-11-23, 21:07
Μην χάνεις χρόνο με προσφορές σε καταστήματα κωτσοβολους κτλ. Μπες skroutz και βρες το φθηνότερο με τα μικρότερα μεταφορικά. Δες την πορεία της τιμής μήπως πέσει ξαφνικά. Υπάρχουν κάποιες μεμονωμένες μέρες η εβδομάδες που μπορεί να πέσει και 40% η τιμή σε κάποιες συσκευές. Διερεύνησε μετά αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα, πάρε τους τηλέφωνο να ρωτησεις αν έχουν διαθέσιμο το προϊόν που θες, αν δεν είναι πες καλά θα τους πάρεις τηλέφωνο εν καιρώ. Αν σου πούνε ότι δεν έχουμε άλλα έχουμε το τάδε μην ασχοληθείς και λες όχι, το κάνουν για να μην σε χάσουν από πελάτη αν πας αλλού, μπορεί να μην σου κάνει το προϊόν. Αυτά εν ολίγοις. Άσε τις βλακ Friday και ότι πασάρουν γιατί είναι κορόιδα, εκτός αν έχεις μαρκαρισμένη την τιμή και παρακολουθείς από πριν. Εμένα η καλύτερη μου είναι όταν δεν ασχολούμαι με εκπτώσεις.
κοίτα εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί οι τιμές προχθές ήταν πραγματικά καλές και σήμερα έστειλα άνθρωπο να πάει εκεί για τις τρεις παραγγελίες που έκανα πρωί-πρωί χωρίς να τις πληρώσω για να δεσμεύσω τα προϊόντα κι αν κάτσει μετά το παρακαλεί το να μου περάσουν και τους πόντους.


"ναι γεια σας λέει θέλω να πληρώσω τα air condition αντί να τα πληρώσω σπίτι που θα έρθετε.

παρακαλώ περάστε στο ταμείο λέει μπορείτε να πληρώσετε εκεί.

με τους πόντους λέει τι θα γίνει!
θα τους περάσουμε εκεί λέει μην ανησυχείτε.

μάλλον σε άσχετο θα πέσαμε.
στο ταμείο ..(ότι πρόλαβαν για να μου πουν αυτή που έστειλα) είπαν ότι αυτές είναι οι παραγγελίες απευθείας στον προμηθευτή που βλέπω,
θα μου έρθει μήνυμα μπορεί και σε ένα μήνα..
μάλιστα βλέπουν λέει ότι μία από τις τρεις παραγγελίες παραδόθηκε!
τρέχα γύρευε ποτέ δεν έγινε αυτό.
θέλω να με πάρει να μου πούνε ακριβώς τι τους είπανε στο ταμείο γιατί δεν προχώρησαν σε αγορά τελικά σε πληρωμή.

Εχω δεσμεύσει 2 bosh 9-12 και ένα cαrrier 12.
νομίζω ότι από αυτά που είχανε σε προσφορά ήταν καλές επιλογές τουλάχιστον στους δείκτες και λοιπά ότι πρόλαβα να δω γιατί όλα γίναν άρπα-κόλλα.

Την προηγούμενη μέρα που πήγα να τα πάρω το μεσημέρι που είχε και δωρεάν εγκατάσταση είχαν εξαντληθεί, οπότε τις έβαλα τις παραγγελίες πρωί-πρωί ξημερώματα

οι τιμές έβγαινα 425 525 και 599 το carrier με 100 πόντους ανά ευρω αγορών.

και μάλιστα Σε ορισμένες επιχειρήσεις κάποιες φορές τους εξαργυρωνεις και κερδίζεις τα διπλά ευρω.
ήταν καλή τιμή έτσι δεν είναι?

που να τα έκοβες και τιμολόγιο.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα κάτσω ένα μήνα να τους περιμένω.

κοίταξα και για σόμπα για ξύλα..
Αν και έχω μυοσκελετικα και δεν είναι για να σηκώνω αντικείμενα,,,
εδώ που είμαι παντού πεταμένα ξύλα έχει.
τώρα κόβω ένα δέντρο τεράστιο και αυτοί που το κόβουν μου ελεγαν στο lockdown. μην του δώσεις κάτω από 150 ευρώ γιατί κάνει. αρκετά παραπάνω

παιδιά να σας το δώσω σε εσάς ένα πενηντάρικο του λέω..
δεν το θέλω να μου λέει αλλά μην το δώσεις φθηνά μου λέγανε.

αν έκανε 150 τότε τώρα μπορεί να κάνει 250 δεν ξέρω.

αυτό στο λέω γιατί δεν παύει να είναι και αυτή παραλλη λυση.
με ένα καροτσάκι λαϊκής όταν βγάζεις τα σκυλιά βόλτα.
πολύς κόσμος το κάνει αυτό και τη βγάζει τζάμπα.

μπαίνω κοιτάω τις σόμπες, τζακόσομπα εννοείται να έχεις και το θέμα (Αν και το να χάσω το φούρνο είναι ξενέρα,


δεν μπορώ να βάλω κάτι ακριβό κοίταξα εννοείται το πιο φθηνό.
Με λίγες καλές κριτικές και φθηνή βρήκα μία που δείχνει okay τώρα στην αντοχη δεν ξέρω, κάτω από 300 ευρώ.

Ε λοιπόν η μάρκα είναι "Αγοραστός"
ξενέρωσα. δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου κάτι που θα μου θυμίζει αυτο το σκουπίδι της κεντρικής Ελλάδος...!

Basilhs23_
01-12-23, 00:11
κοίτα εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί οι τιμές προχθές ήταν πραγματικά καλές και σήμερα έστειλα άνθρωπο να πάει εκεί για τις τρεις παραγγελίες που έκανα πρωί-πρωί χωρίς να τις πληρώσω για να δεσμεύσω τα προϊόντα κι αν κάτσει μετά το παρακαλεί το να μου περάσουν και τους πόντους.


"ναι γεια σας λέει θέλω να πληρώσω τα air condition αντί να τα πληρώσω σπίτι που θα έρθετε.

παρακαλώ περάστε στο ταμείο λέει μπορείτε να πληρώσετε εκεί.

με τους πόντους λέει τι θα γίνει!
θα τους περάσουμε εκεί λέει μην ανησυχείτε.

μάλλον σε άσχετο θα πέσαμε.
στο ταμείο ..(ότι πρόλαβαν για να μου πουν αυτή που έστειλα) είπαν ότι αυτές είναι οι παραγγελίες απευθείας στον προμηθευτή που βλέπω,
θα μου έρθει μήνυμα μπορεί και σε ένα μήνα..
μάλιστα βλέπουν λέει ότι μία από τις τρεις παραγγελίες παραδόθηκε!
τρέχα γύρευε ποτέ δεν έγινε αυτό.
θέλω να με πάρει να μου πούνε ακριβώς τι τους είπανε στο ταμείο γιατί δεν προχώρησαν σε αγορά τελικά σε πληρωμή.

Εχω δεσμεύσει 2 bosh 9-12 και ένα cαrrier 12.
νομίζω ότι από αυτά που είχανε σε προσφορά ήταν καλές επιλογές τουλάχιστον στους δείκτες και λοιπά ότι πρόλαβα να δω γιατί όλα γίναν άρπα-κόλλα.

Την προηγούμενη μέρα που πήγα να τα πάρω το μεσημέρι που είχε και δωρεάν εγκατάσταση είχαν εξαντληθεί, οπότε τις έβαλα τις παραγγελίες πρωί-πρωί ξημερώματα

οι τιμές έβγαινα 425 525 και 599 το carrier με 100 πόντους ανά ευρω αγορών.

και μάλιστα Σε ορισμένες επιχειρήσεις κάποιες φορές τους εξαργυρωνεις και κερδίζεις τα διπλά ευρω.
ήταν καλή τιμή έτσι δεν είναι?

που να τα έκοβες και τιμολόγιο.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα κάτσω ένα μήνα να τους περιμένω.

κοίταξα και για σόμπα για ξύλα..
Αν και έχω μυοσκελετικα και δεν είναι για να σηκώνω αντικείμενα,,,
εδώ που είμαι παντού πεταμένα ξύλα έχει.
τώρα κόβω ένα δέντρο τεράστιο και αυτοί που το κόβουν μου ελεγαν στο lockdown. μην του δώσεις κάτω από 150 ευρώ γιατί κάνει. αρκετά παραπάνω

παιδιά να σας το δώσω σε εσάς ένα πενηντάρικο του λέω..
δεν το θέλω να μου λέει αλλά μην το δώσεις φθηνά μου λέγανε.

αν έκανε 150 τότε τώρα μπορεί να κάνει 250 δεν ξέρω.

αυτό στο λέω γιατί δεν παύει να είναι και αυτή παραλλη λυση.
με ένα καροτσάκι λαϊκής όταν βγάζεις τα σκυλιά βόλτα.
πολύς κόσμος το κάνει αυτό και τη βγάζει τζάμπα.

μπαίνω κοιτάω τις σόμπες, τζακόσομπα εννοείται να έχεις και το θέμα (Αν και το να χάσω το φούρνο είναι ξενέρα,


δεν μπορώ να βάλω κάτι ακριβό κοίταξα εννοείται το πιο φθηνό.
Με λίγες καλές κριτικές και φθηνή βρήκα μία που δείχνει okay τώρα στην αντοχη δεν ξέρω, κάτω από 300 ευρώ.

Ε λοιπόν η μάρκα είναι "Αγοραστός"
ξενέρωσα. δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου κάτι που θα μου θυμίζει αυτο το σκουπίδι της κεντρικής Ελλάδος...!

Οκ. Κινήσου όπως ξέρεις τότε αν μπορείς να βρεις καλές τιμές.

Εγώ μίλησα πιο πολύ για τον εαυτό μου. Διότι πριν 4 χρόνια είχα στοιβαχτει μέσα στον Κωτσοβολο την black Friday για να πάρω το fujitsu asyg24 klca, πέραν του γενικού χαμου, με χρέωσαν 10 ευρώ παραπάνω επειδή η τιμή που είχα δει ήταν του internet ενώ πήγα στο μαγαζί, ήθελα να εξασφαλισω ότι είναι διαθέσιμο μην μπλέξω με ελλείψεις και αναμονή μετά.

Πριν 6-7 χρόνια στην αγορά της τηλεόρασης επέλεξα διαδικτυακή σελίδα πάλι στην BF και λίγες ώρες αφού πλήρωσα έπεσε η τιμή 20 ευρώ. Δηλαδή είχαν μεταβλητές εκπτώσεις ανάλογα τις μέρες και τις ώρες, σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία αλλά λέω άστο να πάει στο δ... να έρθει η τηλεόραση γιατί η παλιά του 90 χάλασε, δεν θα κάθομαι να σκαω για 20 ευρώ.

jkarabas
01-12-23, 07:26
Έχω Midea 18άρι και είναι αθόρυβο.

Αν επιτρέπεις από που το προμηθεύτηκες skroutz ή από κάποιο κατάστημα;
Επίσης ποιο μοντέλο έχεις και ποια χρονιά το αγόρασες;

kostas2005
01-12-23, 09:11
Οκ. Κινήσου όπως ξέρεις τότε αν μπορείς να βρεις καλές τιμές.

Εγώ μίλησα πιο πολύ για τον εαυτό μου. Διότι πριν 4 χρόνια είχα στοιβαχτει μέσα στον Κωτσοβολο την black Friday για να πάρω το fujitsu asyg24 klca, πέραν του γενικού χαμου, με χρέωσαν 10 ευρώ παραπάνω επειδή η τιμή που είχα δει ήταν του internet ενώ πήγα στο μαγαζί, ήθελα να εξασφαλισω ότι είναι διαθέσιμο μην μπλέξω με ελλείψεις και αναμονή μετά.

Πριν 6-7 χρόνια στην αγορά της τηλεόρασης επέλεξα διαδικτυακή σελίδα πάλι στην BF και λίγες ώρες αφού πλήρωσα έπεσε η τιμή 20 ευρώ. Δηλαδή είχαν μεταβλητές εκπτώσεις ανάλογα τις μέρες και τις ώρες, σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία αλλά λέω άστο να πάει στο δ... να έρθει η τηλεόραση γιατί η παλιά του 90 χάλασε, δεν θα κάθομαι να σκαω για 20 ευρώ.

προσφορές μπορείς να βρεις και συνήθως περίμενα μεχρι και χρόνια για πράγματα που μπορεί να εχουν σεντ.

Ετσι και αλλιως οι courier πρεπει να με βλεπουν με στραβο ματι αν και προσπαθώ να του βοηθαω όπως μπορώ με διάφορους τρόπους.
Θελω να πω.. το μαυρο χαλι της ζωης.. add to cart απλά τα πακετα ουτε για το doa δεν ανοίγω κάποιες φορές.

Ομως οφείλω να παραδεχθω οτι το βλέπεις σωστά.
Και εγω το τελευταίο διάστημα μιας και μετραμε αντίστροφα πλέον βλέπω τον εαυτό μου να σκέφτεται ετσι σε πολλα πράγματα.
δηλαδή ούτε σε πυρηνικό χειμώνα δεν θα άνοιγα το air condition και τώρα το ανοίγω για κανονικά.

έβριζα μία φίλη μου που διατηρούσε ένα τεράστιο σπίτι μόνη της αντί να το νοικιάζει να πάει σε ένα κανονικό σπίτι και να μοιράζεται τα χρήματα με την οικογένεια, χωρισμένη...
Τώρα πλέον της λέω μπράβο και βρίζω τον πρώην άντρα της που έκοψε χαλασε χαλασαν όλα τους δρυς γύρω-γύρω αν είναι δυνατόν για να φτιάξει πισίνα...

Που στην Κρήτη το δάσοσκεπαστο!!!! σπίτι να το ξεσκεπάσεις!! που μπορεί να κάνει να φέρει και 8 μήνες.
αυτή το έβλεπε καλύτερα από πιο μικρή ηλικια, ποιότητα ζωής όταν εμείς προτιμούσα να έχουμε ψείρες... που λέει ο λόγος

με κουρασε η κοινωνία εγω να βγάζω απο την μυγα ξυγκι και ο αλλος που είναι σε χειρότερη μοίρα να ξοδεύει το μερακαματο σε καφεδες στο ποδι στο ζαρα. Να μου κλείνει τραπεζι με 5 "τσοκαρα και να παρακαλάει να κατσει διπλα στον τζιγκερ.
ο "βλάκας να πληρώνει κανονικά (όσο και να προσπαθείς να τον σώσεις) να τον υποχρεώνεις να έρχεται και καθημερινές και ο billionaire δίπλα να είναι κερασμένο.
Και έξω στους δρόμους το άλλο ακρο και πολύ απάνθρωπο πλέον.



όσο για τις τιμές πέρα απο κραυγαλέες προσφορές (με εξτρα ποντους κρυφα κουπονια τιμολογια καυγαδες για επιταγες κλπ) που θα πρέπει να έχεις άγχος μέχρι να πραγματοποιήσεις/παραλάβεις καί όχι μόνο..
οφείλω να πω ότι είναι έτσι όπως το λες στο προηγούμενο μήνυμα έχεις δίκιο και ειδικά τώρα που έφυγε το εξοικονομώ...αλλα το black Friday (το black mirror έρχεται)


οι τιμές έχουν προσγειώθηκαν αρκετά όποτε μπορείς να περιμένεις μία μικρή διακύμανση για να "χτυπήσεις" και όχι αυτό το πράγμα το άγχος και λοιπά.
έχεις δίκιο ή μάλλον έχουμε δίκιο.

αυτο εστω χωρις ποντους εγκατάσταση στα 600 ευρω θα το παίρνατε?
Περισσότερες πληροφορίες ξέρουμε για αυτα?


Carrier 12.000
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/284375-a-c-in12-carrier-42qhg012d8shr2-x-power

αυτο στα 525 ευρω, Bosch 12.000 ASI12DW40 Serie 4
https://www.bestprice.gr/item/2157595390/bosch-asi12dw40-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-wi-fi.html

Greg61
01-12-23, 17:20
Αν επιτρέπεις από που το προμηθεύτηκες skroutz ή από κάποιο κατάστημα;

Από Κωτσόβολο. Τα είχε φθηνότερα.


Επίσης ποιο μοντέλο έχεις και ποια χρονιά το αγόρασες;

Mission Series, πριν 4 χρόνια. Ακριβές νούμερο μοντέλου είναι δύσκολο να δω.

Basilhs23_
01-12-23, 17:28
.
αυτο εστω χωρις ποντους εγκατάσταση στα 600 ευρω θα το παίρνατε?
Περισσότερες πληροφορίες ξέρουμε για αυτα?


Carrier 12.000
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/284375-a-c-in12-carrier-42qhg012d8shr2-x-power

αυτο στα 525 ευρω, Bosch 12.000 ASI12DW40 Serie 4
https://www.bestprice.gr/item/2157595390/bosch-asi12dw40-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-wi-fi.html

Σε σχέση με Bosch, carrier χωρις πολυ σκέψη.

Μου κάνει εντύπωση που αυτό το μοντέλο δεν το έχουνε στο skroutz αλλά μόνο Κωτσοβολο.

Εναλλακτικά θα κοιτούσα και αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/35888199/Toshiba-Yukai-RAS-13E2AVG-E-RAS-B13E2KVG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

kostas2005
01-12-23, 22:39
και εμενα αυτο μου εκανε εντύπωση.
εχω τον αδελφό της κουμπαρας στην carrier 200 χρονια εκεί μέσα αλλά αυτή την περίοδο είμαστε λίγο... καπως.


Οκ τα εχουμε πει για τα toshiba και εμαθα οτι εχουν καποια καινούργια για σκότωμα, για να δούμε, λογικα αυριο η την δευτερα θα μου πουν.

Αυτο το bosh μου ειχατε πει ειναι μαλλον midea γιατι διαβαζω ανοίγουν για καθάρισμα με τον ιδιο τρόπο.

Αλλα ρε παιδί μου γιατι 120 ευρω για εγκατάσταση. εχουν ξεφύγει.
Ρώτησα σε μικρο κατάστημα της ανατολικής Αττικής ενα σοβαρό ωραίο παιδι (στην συνοικία δηλαδη) και περιμενα να μου πει 80-100.
Από Γλυφάδα μου λεει ο αλλος 100, που ειναι στην αλλη ακρη της Αττικής και εβαλε τα toshiba του γείτονα. . οτι νανε.

Προέκυψε να τοποθετησω τωρα τουλάχιστον 5.
Δηλαδη 600 ευρω!


Αλλος γνωστος στην dalkin λεει αντι για 280-300 για τα 2 θα σου κανω άλλη τιμή.
Σίγουρα... ουτε καν ... και 100 για τα 2 να πει.
Απλα περιμένω να ερθει καποιος και να μου πει οτι είναι ψυκτικος... και να χρειάζεται κατι απο εμας.
Με το που ακουσω ψυκτικος συν 100-150 ευρω (ετσι απλα και με το ιδιο χαμόγελο) για το ενοίκια η για την δουλειά που θα ζητήσει.

Δεν πειράζει ετσι αυτοι ετσι και οι αλλοι ετσι και εμεις αν δεν το καταλαβαίνουν.

YAziDis
01-12-23, 23:59
Κοίταξε, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να βρεις καλό μάστορα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Η θεωρία λέει πως αυτός από τη Daikin αν είναι blue dealer θα σου κάνει σωστή δουλειά γιατί συνήθως χρησιμοποιούν όλα τα προβλεπόμενα.
Από την άλλη υπάρχουν οι δωρεάν εγκαταστάσεις του Κωτσόβολου αν τελικά τα πάρεις από εκεί. Το θέμα είναι πως εκεί είναι μεγάλο το ρίσκο. Φέτος μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δέχτηκα τις δωρεάν εγκαταστάσεις. Η μία δε μου άρεσε τόσο, που στο τέλος έφερα άλλο μάστορα να τα κάνει απ'την αρχή.

famous-walker
02-12-23, 00:03
Κοίταξε, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να βρεις καλό μάστορα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Η θεωρία λέει πως αυτός από τη Daikin αν είναι blue dealer θα σου κάνει σωστή δουλειά γιατί συνήθως χρησιμοποιούν όλα τα προβλεπόμενα.
Από την άλλη υπάρχουν οι δωρεάν εγκαταστάσεις του Κωτσόβολου αν τελικά τα πάρεις από εκεί. Το θέμα είναι πως εκεί είναι μεγάλο το ρίσκο. Φέτος μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δέχτηκα τις δωρεάν εγκαταστάσεις. Η μία δε μου άρεσε τόσο, που στο τέλος έφερα άλλο μάστορα να τα κάνει απ'την αρχή.

Συμφωνω. Αν δηλαδη η εγκατασταση περιλαμβανει αντλια κενου, χαλκινους σωληνες, κουλουρα, κλπ, τοτε 100 ευρω ισως δεν ειναι και τοσο πολλα.

Basilhs23_
02-12-23, 00:39
Oι εγκαταστάσεις ξεκινούν από 70 ευρώ και πάνε πολύ παραπάνω ανάλογα με τα μέτρα της χαλκοσωληνας που θα μπει και την ισχύ του κλιματιστικου. Μέσο κόστος 100 ευρώ, χωρις ΦΠΑ.

Τώρα για το αν είναι καλύτερες οι δωρεαν από τις μη δωρεάν, μην το ψάχνετε γιατί δεν βγαίνει άκρη.

Μόνο αν έχετε μάστορα που σας τον έχει συστήσει γνωστός σας και κάνει καλή δουλειά, δηλαδή αντλία κενού, στοκαρισμα στα κενα από τις τρύπες, ποιοτικά μονωτικά στις σωλήνες, σωστό αλφαδιασμα κοκ.

famous-walker
02-12-23, 00:41
Oι εγκαταστάσεις ξεκινούν από 70 ευρώ και πάνε πολύ παραπάνω ανάλογα με τα μέτρα της χαλκοσωληνας που θα μπει και την ισχύ του κλιματιστικου. Μέσο κόστος 100 ευρώ, χωρις ΦΠΑ.

Τώρα για το αν είναι καλύτερες οι δωρεαν από τις μη δωρεάν, μην το ψάχνετε γιατί δεν βγαίνει άκρη.

Μόνο αν έχετε μάστορα που σας τον έχει συστήσει γνωστός σας και κάνει καλή δουλειά, δηλαδή αντλία κενού, στοκαρισμα στα κενα από τις τρύπες, ποιοτικά μονωτικά στις σωλήνες, σωστό αλφαδιασμα κοκ.

Σωστα, το προβλημα ειναι πως πολλες φορες ενω εισαι διαθετειμενος να δωσεις και παραπανω δεν σου εγγυαται κανεις πως θα κανει καλη δουλεια.

kostas2005
02-12-23, 10:48
Συμφωνω. Αν δηλαδη η εγκατασταση περιλαμβανει αντλια κενου, χαλκινους σωληνες, κουλουρα, κλπ, τοτε 100 ευρω ισως δεν ειναι και τοσο πολλα.



θα μου την χαρίσει την αντλία?


Πόση ωρα χρειάζεται 2 μέρες ενα αιρκοντίσιον για εγκατάσταση?

καλο είναι να μιλαμε χωρις να σκεφτόμαστε μονο αν εμεις μπορούμε να ακολουθήσουμε τις "Ωραίες" εξελίξεις ...... που σε κάνουν να το βλέπεις οκ.

εδω στην γειτονιά που κοιταω δεν βγαζει κανεις αυτο το ποσο ετσι για πλακα παραπάνω απο 1 φορες την ημέρα.
Αλλα δεν πειράζει.. οπως 6α τα δωσω έτσι και εγω βουρ στο ψαχνο!
Με αλλα λογια ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας.

- - - Updated - - -


Σωστα, το προβλημα ειναι πως πολλες φορες ενω εισαι διαθετειμενος να δωσεις και παραπανω δεν σου εγγυαται κανεις πως θα κανει καλη δουλεια.
Αυτο ειναι έτσι.
Απολυτο δίκιο παντα στο πίσω μέρος του μυαλού.
συν το μαύρο χρήμα το κάθε σκουπίδι θα δηλώσει πέντε χιλιάρικα και θα έχει βγάλει 200

και ψάξε "εσύ" τη γάζα στο νοσοκομείο ρωτώντας με ευγένεια τον ψυκτικό αν δίψασε...

Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.

μήπως αντί να τον περιμένουμε να ζητήσει και αυτός κάτι από μας να κινούμαστε ανάλογα...


εννοείται ότι τον θεωρώ ισως εξίσου συνυπεύθυνο με τους πολιτικούς μας

όσοι δεν συμφωνούν το έλεγε και η μαμά για άλλο λόγο όταν ήταν ειμασταν μικροι...
να επισκεφτούν τον ευαγγελισμό έκει στην καρδιολογική...

τουλάχιστον ανείναι φυσιολογικά τα 120, να είναι και προετοιμασμένοι να πάρουν μαζί τα betadine τις χαζές τα μαχαίρια πριόνια και το Γιακούμπ.... μπορεί να βαρεθεί εκεί στην Αγγλία και να έρθει να ζήσει τη σύνταξη του εδώ.

- - - Updated - - -

χωρίς να θέλω να υποβιβαστεί καμία δουλειά
Θα ρωτήσω και θα πω

τι το κάνει ρε παιδιά αυτό το επάγγελμα να ψάχνουμε τον καλύτερο ??

και δεν μιλάω για μελέτες και λοιπά μιλάω για... ότι γίνεται συνήθως.

» γεια σας, πού είναι, βάλτο, τρεχα στον επομενο.

(ξεχασα, απόδειξη θέλετε..?,αν δεν εχει προσυμφωνηθεί)


όταν για κάτι τέτοιο αναλωνόμαστε τόσο, το λέει μόνο του.

slalom
02-12-23, 11:49
Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.
Κανενας δε σε κλεβει, οταν δε θες αποδειξη εσυ εισαι ο φοροφυγας

YAziDis
02-12-23, 11:54
θα μου την χαρίσει την αντλία?


Πόση ωρα χρειάζεται 2 μέρες ενα αιρκοντίσιον για εγκατάσταση?

καλο είναι να μιλαμε χωρις να σκεφτόμαστε μονο αν εμεις μπορούμε να ακολουθήσουμε τις "Ωραίες" εξελίξεις ...... που σε κάνουν να το βλέπεις οκ.

εδω στην γειτονιά που κοιταω δεν βγαζει κανεις αυτο το ποσο ετσι για πλακα παραπάνω απο 1 φορες την ημέρα.
Αλλα δεν πειράζει.. οπως 6α τα δωσω έτσι και εγω βουρ στο ψαχνο!
Με αλλα λογια ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας.

- - - Updated - - -


Αυτο ειναι έτσι.
Απολυτο δίκιο παντα στο πίσω μέρος του μυαλού.
συν το μαύρο χρήμα το κάθε σκουπίδι θα δηλώσει πέντε χιλιάρικα και θα έχει βγάλει 200

και ψάξε "εσύ" τη γάζα στο νοσοκομείο ρωτώντας με ευγένεια τον ψυκτικό αν δίψασε...

Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.

μήπως αντί να τον περιμένουμε να ζητήσει και αυτός κάτι από μας να κινούμαστε ανάλογα...


εννοείται ότι τον θεωρώ ισως εξίσου συνυπεύθυνο με τους πολιτικούς μας

όσοι δεν συμφωνούν το έλεγε και η μαμά για άλλο λόγο όταν ήταν ειμασταν μικροι...
να επισκεφτούν τον ευαγγελισμό έκει στην καρδιολογική...

τουλάχιστον ανείναι φυσιολογικά τα 120, να είναι και προετοιμασμένοι να πάρουν μαζί τα betadine τις χαζές τα μαχαίρια πριόνια και το Γιακούμπ.... μπορεί να βαρεθεί εκεί στην Αγγλία και να έρθει να ζήσει τη σύνταξη του εδώ.

- - - Updated - - -

χωρίς να θέλω να υποβιβαστεί καμία δουλειά
Θα ρωτήσω και θα πω

τι το κάνει ρε παιδιά αυτό το επάγγελμα να ψάχνουμε τον καλύτερο ??

και δεν μιλάω για μελέτες και λοιπά μιλάω για... ότι γίνεται συνήθως.

» γεια σας, πού είναι, βάλτο, τρεχα στον επομενο.

(ξεχασα, απόδειξη θέλετε..?,αν δεν εχει προσυμφωνηθεί)


όταν για κάτι τέτοιο αναλωνόμαστε τόσο, το λέει μόνο του.

Θα σου πω. Το κάνει το γεγονός πως δεν υπάρχει καλή εκπαίδευση, το ότι δεν υπάρχει αναγκαστική επανεκπαίδευση, και ... δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Και εξηγούμαι. Κάποτε όταν περνούσαν τα απλά κλιματιστικά (τα μη inverter) δεν υπήρχε πρόβλημα το να μην χρησιμοποιούν αντλία. Με την εκδίωξη γινόταν η δουλειά επειδή λειτουργούσε διαφορετικά ο μηχανισμός του κλιματιστικού. Μετά βγήκαν τα πρώτα inverter, μετά με τα 401 υγρά, και τώρα με το R32. Το τελευταίο δουλεύει σε διαφορετικές συνθήκες ακόμα και με της προηγούμενης γενιάς και ανεβάζει τρελές πιέσεις μέσα στην εγκατάσταση, και για αυτό λέμε πως χρειάζονται ελάχιστα μέτρα χαλκοσωλήνων. Αυτό θα πρέπει να το μάθει ο μαλ**ας που έρχεται και σου επιμένει πως δεν υπάρχει πρόβλημα, διότι αν πχ χωρίζει έναν τοίχο μόνο το κλιματιστικό και βάζει 1 μέτρο εγκατάσταση, απ'τις πιέσεις και δε θα λειτουργεί καλά αλλά και θα υπάρχει θόρυβος κτλ.

Μάντεψε τι γίνεται όταν έρχεται ο άλλος ο 40άρης ο τεχνικός που στο παίζει έξυπνος.

Μάντεψε (και συγνώμη που το λέω, ντρέπομαι) τι μορφωτικού επιπέδου είναι πολλές φορές οι "παλιοί".

Κοινώς αν ο άλλος δεν θέλει ή δεν καθίσει να ενημερωθεί για τη δουλειά του, τότε υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.

Επίσης αμφιβάλω αν το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που κάνει τις εγκαταστάσεις (και δεν δίνει και αποδείξεις) αν είναι αδειούχοι ψυκτικοί.

kostas2005
02-12-23, 13:27
Κανενας δε σε κλεβει, οταν δε θες αποδειξη εσυ εισαι ο φοροφυγας
και βέβαια δίκιο έχεις αν εσυ δεν θες... αλλά κοίτα το μεροκαματιάρη από το παράθυρο που περνάει.... δεν πηρε μαλλον βαλεριάνα να κοιμηθεί.
έχουνε και "αυτοι" κάποια πλεονεκτήματα!
Δεν άντεξες.. η απλα ειχες και εσυ δικιο?
Να νε καλα τοτε τα νέα μέτρα φιλε...!

- - - Updated - - -



Μάντεψε τι γίνεται όταν έρχεται ο άλλος ο 40άρης ο τεχνικός που στο παίζει έξυπνος.

Μάντεψε (και συγνώμη που το λέω, ντρέπομαι) τι μορφωτικού επιπέδου είναι πολλές φορές οι "παλιοί".

.

Χαχαχα γελαω γιατί κάτι σκέφτομαι!!!

πέρα από τα γέλια έχεις 1000% δίκιο.
δεν ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί.
μη μας τα λες θα ξυπνήσουν μερικοί και θα τσινισουν οι αλλοι

αυτό που λες στους γιατρούς γίνεται!
τελείωσαν και τα συνέδρια υπήρχε Ελπίδα μαζί με το laptop δώρο να τσιμπήσουν και καμιά πληροφορία...

σκέψου δηλαδή σε αυτούς τους άχρηστους.
που έχουνε μείνει στα υγρά της μάνας τους ακόμα οχι 401 και R32.

όχι ζωή δεν να κρέμεται από πάνω τους αλλά μην πω καλύτερα τι

- - - Updated - - -

@Yazidis
το σκέφτομαι πάλι.
το εξήγησες πολυ ωραια στο μυαλό μου που έχει διαλυθεί πλέον και στο ξαναλέω ευχαριστώ

Basilhs23_
02-12-23, 16:11
Εγώ στα δικα μου fujitsu είχα διαβάσει τις οδηγίες του κατασκευαστη που έλεγαν για ελάχιστο μήκος σωλήνων. Στο ένα έτσι κι αλλιώς ήταν 3-4 μέτρα η αποσταση. Στο άλλο επειδή μπήκε μακριά η εσωτερική είχε 7.5 μέτρα. Πλήρωσα προφανώς παραπάνω καθώς χρεώνουν 15-30 ευρώ το μέτρο την σωλήνα.

Για αντλία κενού ούτε λόγος, τους άνοιξα μια κουβέντα αλλά μου λένε δεν χρειάζεται έχουμε βάλει χιλιάδες κλιματιστικά με εκδίωξη χωρίς πρόβλημα. Άλλους τους ρωτάς στο τηλέφωνο και σου λένε δεν χρειάζεται και ρωτάνε τι είναι αυτό.... Καλά κρασιά.

Την τεχνική εκπαίδευση την αφήσαμε στο έλεος του Θεού στην Ελλάδα. Σχολές ΕΠΑΛ, ΕΛΑΣ, ΤΕΕ παλαιότερα και ΙΕΚ που περνούσαν ως επί το πλείστον οι αποτυχημένοι των γενικών λυκείων και των πανελληνίων. Στην Ελλάδα υπήρχε πολύ καλή τεχνική εκπαίδευση όταν υπήρχαν τα πολυκλαδικα λύκεια και οι ανώτερες σχολές εργοδηγων και υπομηχανκων, μετά τα κάναμε μπάχαλο, λέω μην επεκταθώ και βγω εκτός θέματος.

qwertyuiop
02-12-23, 19:00
Εγώ στα δικα μου fujitsu είχα διαβάσει τις οδηγίες του κατασκευαστη που έλεγαν για ελάχιστο μήκος σωλήνων. Στο ένα έτσι κι αλλιώς ήταν 3-4 μέτρα η αποσταση. Στο άλλο επειδή μπήκε μακριά η εσωτερική είχε 7.5 μέτρα. Πλήρωσα προφανώς παραπάνω καθώς χρεώνουν 15-30 ευρώ το μέτρο την σωλήνα.

Για αντλία κενού ούτε λόγος, τους άνοιξα μια κουβέντα αλλά μου λένε δεν χρειάζεται έχουμε βάλει χιλιάδες κλιματιστικά με εκδίωξη χωρίς πρόβλημα. Άλλους τους ρωτάς στο τηλέφωνο και σου λένε δεν χρειάζεται και ρωτάνε τι είναι αυτό.... Καλά κρασιά.

Την τεχνική εκπαίδευση την αφήσαμε στο έλεος του Θεού στην Ελλάδα. Σχολές ΕΠΑΛ, ΕΛΑΣ, ΤΕΕ παλαιότερα και ΙΕΚ που περνούσαν ως επί το πλείστον οι αποτυχημένοι των γενικών λυκείων και των πανελληνίων. Στην Ελλάδα υπήρχε πολύ καλή τεχνική εκπαίδευση όταν υπήρχαν τα πολυκλαδικα λύκεια και οι ανώτερες σχολές εργοδηγων και υπομηχανκων, μετά τα κάναμε μπάχαλο, λέω μην επεκταθώ και βγω εκτός θέματος.

Καλά τα λες. Δεν επεμβαίνω στη λοιπή συζήτηση γιατί δεν έχω χρόνο και διάθεση για τον αυτοδιάλογο του κοστασ2005.

Να συμπληρώσω όμως εδώ ότι υπάρχει νέα κουλτούρα στη χώρα, κυρίως από τη νέα γενιά. Άμα σου τύχει μπαρμπα-μαστόρι, δίνει απόδοση 1.01 ότι θα σε ρωτήσει "τινοςισισυ κι μλες τι θα κανου σδλιαμου" έτσι και τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι για αντλία κενού, 3-4 μέτρα, κλπ κλπ.

Οι κάτω των 30-35-40, που έχουν μάθει και σε συνθήκες κρίσης να κοιτούν την οικονομία -πρόσκτησης ΚΑΙ χρήσης ενός μηχανήματος- έχουν μάθει κι ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω τους, καθώς και ότι υπάρχουν διαρκώς εξελισσόμενες τάσεις στο επάγγελμά τους. Αν μη τι άλλο, πως όταν κάποιος βγάνει ένα Α/C στην αγορά, και εσωκλείει οδηγίες εγκατάστασης, δεν τις βάζει μέσα για μενα και εκείνον, αλλά για τον εγκαταστάτη επαγγελματία.

Δύο 50ρηδες σαπιοκοιλιάδες μου έκαναν διαφορετικού τύπου αλητείες παλιότερα: Ο ένας μου έκανε ρ32 εγκατάσταση με 80 εκατοστά σωλήνωση (2015 ήμουν 19 ετών, δεν ήξερα - δεν ρώταγα). Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη). Την κομπίνα μου την αποκάλυψε άλλος συντηρητής, που έφερα 1 χρόνο μετά επειδή είχε αδειάσει το κλίμα ουσιαστικά από ψυκτικό. Από την άλλη, σε 2 εγκαταστάσεις που έκανα τώρα "δωρεάν", είχα την τύχη να μου σκάσουν νέα παιδιά, λίγο μεγαλύτεροί μου. Τυπικότατοι σε όλα τους, καμία γκρίνια, ευγενέστατοι, κάνανε ακριβώς ό,τι συμφωνήθηκε. Ο ένας ήταν και τζιμάνι, γιατί είχα πάρει αντικραδασμικά, ξέχασα να του τα πω, αλλά αυτουνού το μάτι "έπαιξε" και μου είπε "αυτά εδώ που έχετε πάρει, να τα βάλω τλκ ή τα πήρατε για άλλο μηχάνημα; ".

slalom
02-12-23, 19:43
Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη)
Και σε χρεωσε? (τον πληρωσες?)

qwertyuiop
02-12-23, 20:57
Και σε χρεωσε? (τον πληρωσες?)

Το έκανε σε νοικάρισσα που τον πήρε (ανίδεη) κατόπιν εντολής μου. Σε μένα δεν ξανάρθε γιατί έφυγε η νοικάρισσα κι εγώ φώναξα, χωρίς να το πολυψάξω, ένα τυχαίο συνεργείο, το οποίο ανακάλυψε τη ματσακονιά.

Δίδαγμα 1: Να είστε παρόντες στις εργασίες.
Δίδαγμα 2: Υπάρχουν μεγάλα καθίκια.

Basilhs23_
03-12-23, 00:21
Καλά τα λες. Δεν επεμβαίνω στη λοιπή συζήτηση γιατί δεν έχω χρόνο και διάθεση για τον αυτοδιάλογο του κοστασ2005.

Να συμπληρώσω όμως εδώ ότι υπάρχει νέα κουλτούρα στη χώρα, κυρίως από τη νέα γενιά. Άμα σου τύχει μπαρμπα-μαστόρι, δίνει απόδοση 1.01 ότι θα σε ρωτήσει "τινοςισισυ κι μλες τι θα κανου σδλιαμου" έτσι και τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι για αντλία κενού, 3-4 μέτρα, κλπ κλπ.

Οι κάτω των 30-35-40, που έχουν μάθει και σε συνθήκες κρίσης να κοιτούν την οικονομία -πρόσκτησης ΚΑΙ χρήσης ενός μηχανήματος- έχουν μάθει κι ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω τους, καθώς και ότι υπάρχουν διαρκώς εξελισσόμενες τάσεις στο επάγγελμά τους. Αν μη τι άλλο, πως όταν κάποιος βγάνει ένα Α/C στην αγορά, και εσωκλείει οδηγίες εγκατάστασης, δεν τις βάζει μέσα για μενα και εκείνον, αλλά για τον εγκαταστάτη επαγγελματία.

Δύο 50ρηδες σαπιοκοιλιάδες μου έκαναν διαφορετικού τύπου αλητείες παλιότερα: Ο ένας μου έκανε ρ32 εγκατάσταση με 80 εκατοστά σωλήνωση (2015 ήμουν 19 ετών, δεν ήξερα - δεν ρώταγα). Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη). Την κομπίνα μου την αποκάλυψε άλλος συντηρητής, που έφερα 1 χρόνο μετά επειδή είχε αδειάσει το κλίμα ουσιαστικά από ψυκτικό. Από την άλλη, σε 2 εγκαταστάσεις που έκανα τώρα "δωρεάν", είχα την τύχη να μου σκάσουν νέα παιδιά, λίγο μεγαλύτεροί μου. Τυπικότατοι σε όλα τους, καμία γκρίνια, ευγενέστατοι, κάνανε ακριβώς ό,τι συμφωνήθηκε. Ο ένας ήταν και τζιμάνι, γιατί είχα πάρει αντικραδασμικά, ξέχασα να του τα πω, αλλά αυτουνού το μάτι "έπαιξε" και μου είπε "αυτά εδώ που έχετε πάρει, να τα βάλω τλκ ή τα πήρατε για άλλο μηχάνημα; ".

Εγώ βασικά δεν τους έκανα υπόδειξη, τους είπα θέλω τόσα μέτρα σωλήνα, κανονίσαμε την τιμή και έγινε η δουλειά. Αν είναι συνενοησαι και τηλεφωνικώς για αυτά για να δεις τι θα σου πει. Τώρα αν μου πούνε προσωπικά τίποτα, θα τους πω ότι έπαθε βλάβη παλιό κλιματιστικο και δεν με κάλυψε την επισκευή ή αντιπροσωπεία επειδή δεν μπήκε αντλία κενού, το κατάλαβαν επειδή έγινε παγοφραγμος, δεν ήταν τόσα μέτρα ή σωλήνα κτλ.

Στην επαρχία είχε γίνει σκηνικό που πήγε μια γνωστή μου σε κατάστημα ψυκτικών για να της τοποθετήσουν τα κλιματιστικά και όταν τους είπε για αντλία την έκραξε ο μάστορας και της λέει ποια είσαι εσύ που θα μου πεις μπλα μπλα, ο ένας σωλήνας μπαίνει εδώ ο άλλος εκεί και έτσι δουλεύει το μηχάνημα μπλα μπλα. Εγώ και στο κάτω νευροκοπι να εμένα αν είχα τέτοια συμπεριφορά δεν θα έβαζα τίποτα είτε θα πλήρωνα παραπάνω μάστορα από άλλο μέρος να έρθει σε εμένα θα του πλήρωνα τα έξοδα μεταφοράς και κάτι παραπάνω για τον κόπο του.

Όλοι αυτοί οι μάστορες πρέπει να μείνουν χωρίς δουλειά και να είτε να αλλάξουν αντικείμενο είτε να πεινασουν. Ο κόσμος δεν φταίει σε τίποτα να έχει μηχανήματα εκτός εγγύησης και χωρίς να αποδίδουν το 100% λόγω κακής τοποθέτησης και εργασίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.