PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Basilhs23_
03-10-13, 18:14
Εγώ μέχρι προχτές που είχε 30άρι ίδρωνα μέσα στο σπίτι και άνοιγα κλιματιστικό στην ψύξη, τώρα έχουμε κλίσει όλα τα παράθυρα και φόρεσα ποιό χοντρά ρούχα και κάλτσες. Το βράδυ είχε 15 βαθμούς από οτι έμαθα, έβαλα και σεντόνι στον ύπνο γιατί δεν μου ερχόταν ο ύπνος από την παγωνιά. Μάλλον το λέτε οτι έχουμε ψύχρα συγκριτικά με τον χειμώνα που μάλλον θα φτάσουμε και τους 0 άμα πάμε έτσι, πάντως θεωρώ μεγάλη την πτώση της θερμοκρασίας.

Δε ξέρω άμα θα πρέπει να γίνει παγετώνας στις γύρω περιοχές, άμα γίνει πάντως οτι και το 2002 μια χαρά το στρώνει έστω και λίγο.

XPHSTOS29
03-10-13, 19:33
Εγω που κυκλοφορουσα με το μηχανακι με κοντομανικο νομιζα οτι ειμαι σε λαθος εποχη και οτι χειμωνιασε ηδη.
Ολοι στον δρομο φορουσαν μπουφαν και μακρυμανικες μπλουζες.
Ειπαμε δεν κανει ζεστη αλλα δεν κανει και τοσο κρυο πια.
Τοσο καλομαθημενοι ειμαστε;
Αμα απο τωρα με την πρωτη δροσια βαζουμε μπουφαν, αμα πεσει και αλλο η θερμοκρασια τι θα βαλουμε;

sdikr
03-10-13, 19:37
Εγω που κυκλοφορουσα με το μηχανακι με κοντομανικο νομιζα οτι ειμαι σε λαθος εποχη και οτι χειμωνιασε ηδη.
Ολοι στον δρομο φορουσαν μπουφαν και μακρυμανικες μπλουζες.
Ειπαμε δεν κανει ζεστη αλλα δεν κανει και τοσο κρυο πια.
Τοσο καλομαθημενοι ειμαστε;
Αμα απο τωρα με την πρωτη δροσια βαζουμε μπουφαν, αμα πεσει και αλλο η θερμοκρασια τι θα βαλουμε;

Εχει να κάνει με το πως το νιώθεις, αν είσαι για 10 μέρες στους 30 βάθμους και στο κάνουν 24 θα το καταλάβεις, αν στο κάνουν 18 θα το δαγκώσεις.
Αν είσαι για 10 μέρες στους 20 αν στο κάνουν 24 θα σκάσεις!

ipo
03-10-13, 22:30
Ήταν απότομη η αλλαγή του καιρού. Μέσα σε 4 μέρες από 29 βαθμούς Κελσίου πήγε στους 17 η μέγιστη θερμοκρασία. Αλλά δεν λες και κρύο τους 17 βαθμούς. Μια χαρά είμαστε.

Basilhs23_
03-10-13, 23:52
Εγω που κυκλοφορουσα με το μηχανακι με κοντομανικο νομιζα οτι ειμαι σε λαθος εποχη και οτι χειμωνιασε ηδη.
Ολοι στον δρομο φορουσαν μπουφαν και μακρυμανικες μπλουζες.
Ειπαμε δεν κανει ζεστη αλλα δεν κανει και τοσο κρυο πια.
Τοσο καλομαθημενοι ειμαστε;
Αμα απο τωρα με την πρωτη δροσια βαζουμε μπουφαν, αμα πεσει και αλλο η θερμοκρασια τι θα βαλουμε;

Μπουφάν το θεωρώ υπερβολικό, πάντως αύριο που θα βγώ βόλτα στο Σύνταγμα θα βάλω φούτερ, με κοντομάνικο δεν παλεύεται με τίποτα.

button
04-10-13, 00:51
Εδω και 2 μέρες εχει αρκετό κρύο με τη μπλούζα δεν μπορείς να βγεις και τη νύχτα έχει ψόφο 10 βαθμούς με το ζόρι

anon
04-10-13, 09:27
Εγώ το πρωί που έφυγα απο το σπίτι, στις 7:00 είχε 6,3 βαθμούς! Ε, ακόμη και εγώ που είμαι λάτρης του κρύου, δεν θα το έλεγα δροσιά να βγείς με κοντομάνικο. Το κακό είναι ότι έχει μεγάλες διακυμάνσεις. Ναι μεν είναι τόσο κρυο το πρωί, αλλα το μεσημέρι άνετα θα είναι πανω απο 20 βαθμούς, έχει λιακάδα έξω. Οπότε αυτές οι μεγάλες διακυμάνσεις είναι που σε αρρωσταίνουν κιόλας.

ipo
04-10-13, 12:24
Έχουμε διαφορά εμπειριών, λόγω γεωγραφικού πλάτους. Στην Αθήνα η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από 13 βαθμούς και η μέγιστη θερμοκρασία ήταν περί τους 17° C, δηλαδή είχαμε μικρή διακύμανση.

Bananas
04-10-13, 18:28
α) Το budget είναι μέχρι 600 ευρώ περίπου.
β) Πρέπει να ζεσταθεί όλο το σπίτι, τουλάχιστον σε θερμοκρασίες που να μη χρειάζεται να φοράς μπουφάν.
γ) Πρέπει να έχει καλή ενεργειακή κλάση για να συμφέρει από το πετρέλαιο.

Μάλλον κάτι από τα 3 πρέπει να θυσιαστεί :P

Πάντως, όπως είπα και σε άλλο post, μέχρι τώρα άναβα ένα 9αρι κλιματιστικό για όλο το σπίτι μόνο το καλοκαίρι. Φυσικά δεν έσβηνε ποτέ το μοτέρ για όσες ώρες το άναβα, αλλά παραδόξως η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν οκ γύρω στους 24 με καύσωνα. Τώρα που το θέλω για θέρμανση, δεν ξέρω αν θα μπορεί να ανταποκριθεί.

Οποιοδήποτε κλιματιστικό ακόμα και το πιο φτηνιάρικο είναι πιο οικονομικό απο καύση πετρελαίου .
Λοιπόν το να καταφέρεις να ζεστάνεις 60 τ.μ μη ενιαίο χώρο με μια κλιματιστική μονάδα το βρίσκω ακατόρθωτο . Επίσης μου φαίνεται περίεργο που με 9αρι κατάφερες κάτι τέτοιο έστω αμυδρά . Το πρώτο πράγμα πυο έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με ενα ψυκτικό ή με έναν μηχανολόγο μηχανικό ενεργειακού τομέα. Να δει κάποιος το χώρο σου και να σου πει την καλύτερη δυνατή λύση .

Απο μάρκες καλές αξιόπιστες για αυτό το budget που διαθέτεις έχουμε και λέμε : HITATCHI MITSUBISHI INVENTOR GREE FUJITSU για να μην πει κανένας γιατί έβγαλα απ έξω την DAIKIN να προσθέσω ότι η DAIKIN αν και η πιο αξιόπιστη και καλή εταιρία στις μεσαίες και χαμηλές κατηγορίες μοντέλων δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους άλλους κατασκευαστές (σχέση τιμής-αξιοπιστίας-ενεργειακής κατανάλωσης) . Μόνο στις υψηλά ενεργειακά αποδοτικές σειρές μοντέλων (και ταυτόχρονα ακριβές σειρές) είναι στην Κορυφή.

Για να σου πούμε μοντέλα πρέπει κάποιος ειδικός να σου πει τί μέγεθος χρειάζεσαι για τον χώρο σου.

anon
04-10-13, 19:46
Λοιπόν το να καταφέρεις να ζεστάνεις 60 τ.μ μη ενιαίο χώρο με μια κλιματιστική μονάδα το βρίσκω ακατόρθωτο .

Eχει να κάνει με την μόνωση που έχεις. Στην Γερμανία σπίτια χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας χαρακτηρίζονται αυτά που απαιτούν όχι παραπάνω απο 7 λίτρα πετρέλαιο ανα τμ για θέρμανση ετησίως. Τα σύγχρονα ενεργειακά σπίτια μπορουν να φτάσουν ακόμα πιο χαμηλά, πχ στα 15 κιλοβατώρες ενέργειαςι ετησίως ανα τμ. Αυτό σημαινει στα 60 τμ ειναι 900 κιλοβατώρες. Με συντελεστη απόδοσης έστω το λίγο, 2 , σημαίνει ότι χρειάζεται την μισή ενέργεια, δηλαδή 450 Κιλοβατώρες!!!! Οχι εννιαράκι, και δυαράκι θα έφτανε! Ακόμα και με πιο παραδοσιακές τεχνικές μόνωσης, μιλάμε για 50 κιλοβατώρες ανα τμ το έτος. Σε 60 τμ αντιστοιχεί δηλαδή σε 3000 κιλοβατώρες. Τα μισά ειναι 1500 κιλοβατώρες. Με ισχύ 2 κιλοβατώρες το κλιματιστικό, αυτό σημαίνει 750 ώρες συνεχούς λειτουργιας. Με χειμώνα απο Οκτώβρη έως Απρίλη, 7 μήνες, σημαίνει 4,5 ωρες λειτουργίας του κλιματιστικού καθημερινά μαξ. Βέβαια μιλάμε για μόνωση, όχι αστεία.

button
04-10-13, 22:04
Ναι όντος η μόνωση κάνει διάφορα

satcur
04-10-13, 23:48
Eχει να κάνει με την μόνωση που έχεις. Στην Γερμανία σπίτια χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας χαρακτηρίζονται αυτά που απαιτούν όχι παραπάνω απο 7 λίτρα πετρέλαιο ανα τμ για θέρμανση ετησίως. Τα σύγχρονα ενεργειακά σπίτια μπορουν να φτάσουν ακόμα πιο χαμηλά, πχ στα 15 κιλοβατώρες ενέργειαςι ετησίως ανα τμ. Αυτό σημαινει στα 60 τμ ειναι 900 κιλοβατώρες. Με συντελεστη απόδοσης έστω το λίγο, 2 , σημαίνει ότι χρειάζεται την μισή ενέργεια, δηλαδή 450 Κιλοβατώρες!!!! Οχι εννιαράκι, και δυαράκι θα έφτανε! Ακόμα και με πιο παραδοσιακές τεχνικές μόνωσης, μιλάμε για 50 κιλοβατώρες ανα τμ το έτος. Σε 60 τμ αντιστοιχεί δηλαδή σε 3000 κιλοβατώρες. Τα μισά ειναι 1500 κιλοβατώρες. Με ισχύ 2 κιλοβατώρες το κλιματιστικό, αυτό σημαίνει 750 ώρες συνεχούς λειτουργιας. Με χειμώνα απο Οκτώβρη έως Απρίλη, 7 μήνες, σημαίνει 4,5 ωρες λειτουργίας του κλιματιστικού καθημερινά μαξ. Βέβαια μιλάμε για μόνωση, όχι αστεία.

Πολύ σημαντικό πράγμα η μόνωση. Έτσι για την σύγκριση με τις τιμές του anon, το σπίτι μου (με κακή γενικά μόνωση τοίχων αλλά με καλά παράθυρα) με πολύ καλή ζέστη εσωτερικά, μου έβγαλε κάνοντας τις πράξεις απόδοση σε έναν πολύ ήπιο περσινό χειμώνα ίση με 177 ΚWh/m*a. Τρομακτική διαφορά, πάνω από 10 φορές σπατάλη ενέργειας. :down:

ΥΓ Για τους χειμώνες στην Πτολεμαΐδα δεν νομίζω να χρειάζεται κάποιος σχολιασμός. Και μόνο οι φθινοπωρινές τιμές θερμοκρασίας φτάνουν για να πάρει κάποιος μια ιδέα. :evil:
http://penteli.meteo.gr/stations/ptolemaida/

anon
04-10-13, 23:55
Ο κανόνας στην Γερμανία, που έχουν γενικά βαρύτερο χειμώνα/μεγαλύτερης διάρκειας, πρέπει τα σπίτια ναναι της τάξεως 50κιλοβατώρες/τμ/έτος, και τα υπερενεργειακά είναι αυτά που είναι στις 15κιλοβατώρες / τμ/έτος. Οπότε σκέψου τι οικονομια κάνεις με το 1/10 του κόστους θέρμανσης. Η μόνωση είναι η καλυτερη επένδυση για θέρμανση, ακόμα και εαν χρησιμοποιείς το πανάκριβο πετρέλαιο.

satcur
05-10-13, 00:20
...Η μόνωση είναι η καλυτερη επένδυση για θέρμανση, ...

Απόλυτα σωστό. +1000

Bananas
05-10-13, 01:36
Eχει να κάνει με την μόνωση που έχεις. Στην Γερμανία σπίτια χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας χαρακτηρίζονται αυτά που απαιτούν όχι παραπάνω απο 7 λίτρα πετρέλαιο ανα τμ για θέρμανση ετησίως. Τα σύγχρονα ενεργειακά σπίτια μπορουν να φτάσουν ακόμα πιο χαμηλά, πχ στα 15 κιλοβατώρες ενέργειαςι ετησίως ανα τμ. Αυτό σημαινει στα 60 τμ ειναι 900 κιλοβατώρες. Με συντελεστη απόδοσης έστω το λίγο, 2 , σημαίνει ότι χρειάζεται την μισή ενέργεια, δηλαδή 450 Κιλοβατώρες!!!! Οχι εννιαράκι, και δυαράκι θα έφτανε! Ακόμα και με πιο παραδοσιακές τεχνικές μόνωσης, μιλάμε για 50 κιλοβατώρες ανα τμ το έτος. Σε 60 τμ αντιστοιχεί δηλαδή σε 3000 κιλοβατώρες. Τα μισά ειναι 1500 κιλοβατώρες. Με ισχύ 2 κιλοβατώρες το κλιματιστικό, αυτό σημαίνει 750 ώρες συνεχούς λειτουργιας. Με χειμώνα απο Οκτώβρη έως Απρίλη, 7 μήνες, σημαίνει 4,5 ωρες λειτουργίας του κλιματιστικού καθημερινά μαξ. Βέβαια μιλάμε για μόνωση, όχι αστεία.

Μου μιλάς για παθητικά κτίρια ,nearly zero buildings κτλ κτλ . Ασχολούμαι με το αντικείμενο και γνωρίζω κάποια πράγματα. Στη περίπτωση ενός παθητικού κτηρίου (που είναι άρτια μονωμένο ) και πάλι μια κλιματιστική μονάδα δε μπορεί να ζεστάνει ενα τέτοιο χώρο που δεν είναι ενιαίος . Μιλάω για κατανομή θερμότητας στον χώρο. Δε θα υπάρχουν διακυμάνσεις απο δωμάτιο σε δωμάτιο ;

dpa2006
05-10-13, 13:29
Καλησπέρα στο φόρουμ
μεταξύ των
DELONGHI HS20-2 (http://www.skroutz.gr/c/1501/THermopompoi-Convectors.html?keyphrase=DELONGHI+HS20-2)
Atlantic F117 2000W (http://www.skroutz.gr/c/1501/THermopompoi-Convectors.html?keyphrase=Atlantic+F117+2000W)
ποιόν να προτιμήσουμε;
οι θερμοπομποί έχουν καλύτερη απόδοση;
ποιος από τους δύο είναι οικονομικότερος
σε συνδυασμό των παραπάνω τι επιλέγουμε;
ευχαριστώ εκ'των προτέρων

nyannaco
05-10-13, 14:46
Θέμα καλύτερης απόδοσης μεταξύ τους δεν υπάρχει, καθώς όλες οι θερμαντικές συσκευές με ηλεκτρικές αντιστάσεις έχουν πρακτικά την ίδια απόδοση, πολύ κοντά στο 100%.
Αλλά:
Ολοι οι θερμοπομποί, καθώς και οποιοσδήποτε άλλος τύπος ηλεκτρικής θέρμανσης με αντιστάσεις ΔΕΝ είναι οικονομικοί. Η μόνη οικονομική μορφή ηλεκτρικής θέρμανσης είναι οι αντλίες θερμότητας (των κοινών split unit κλιματιστικών περιλαμβανομέων).

Basilhs23_
05-10-13, 18:57
Μου είχανε κάνει δώρο πέρσι 2 θερμοπομπούς 2kW ο καθένας. Έλεγα στον θείο μου οτι το έχω ψάξει το θέμα και καταναλώνουν όσο και ένα αερόθερμο 2kW. Μου λέει σπάνια θα φτάσουν τα 2kW αυτοί οπότε έτσι κάνουν περισσότερο οικονομία έναντι του αερόθερμου. Ισχύει άραγε αυτό; Δεν το νομίζω.

nyannaco
05-10-13, 20:56
Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά: η ηλεκτρική αντίσταση, σε οποιαδήποτε μορφή της, έχει ~100% απόδοση. Που σημαίνει πως ό,τι κάψεις θα πάρεις, ή αλλιώς, ή θα καίει ή δεν θα ζεσταίνει. Δεν υπάρχουν περισσότερο και λιγότερο οικονομικές συσκευές με αντίσταση. Είναι όλες αντιοικονομικές, τελεία και παύλα.

Bananas
05-10-13, 21:11
Τα πράγματα είναι πάρα πού απλά: η ηλεκτρική αντίσταση, σε οποιαδήποτε μορφή της, έχει ~100% απόδοση. Που σημαίνει πως ό,τι κάψεις θα πάρεις, ή αλλιώς, ή θα καίει ή δεν θα ζεσταίνει. Δεν υπάρχουν περισσότερο και λιγότερο οικονομικές συσκευές με αντίσταση. Είναι όλες αντιοικονομικές, τελεία και παύλα.

H αλλιώς ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μέθοδος θέρμανσης που χρησιμοποιεί το ηλεκτρικό δίκτυο είναι εντελώς αντιοικονομική ΕΚΤΟΣ από τις αντλίες θερμότητας (που περιλαμβάνονται και τα κλιματιστικά .)

ipo
05-10-13, 21:14
Τα πράγματα είναι πάρα πού απλά: η ηλεκτρική αντίσταση, σε οποιαδήποτε μορφή της, έχει ~100% απόδοση.
Γιατί "περίπου" 100% και όχι ακριβώς 100%. Τι απώλειες έχεις;

XPHSTOS29
05-10-13, 21:19
το αεροθερμο καταναλωνει περισσοτερο λογο του ανεμιστηρα :p

Basilhs23_
05-10-13, 21:50
20-30W περισσότερο λόγω του ανεμιστήρα να πούμε....

ipo
05-10-13, 21:57
Σε περίπτωση που δεν κάνετε πλάκα, θα αναφέρω ότι η κινητική ενέργεια τελικά καταλήγει σε θερμότητα. Ως απόδοση μίας μηχανής εννούμε το ωφέλιμο έργο προς την καταναλισκόμενη ενέργεια. Η διαφορά των δύο, είναι απώλειες θερμότητας. Στην περίπτωση θερμαντικών συσκευών, οι οποίες βρίσκονται εξολοκλήρου σε κάποιο χώρο, όλη η ενέργεια που καταναλώνουν, καταλήγει σε ωφέλιμη θερμότητα.

odys2008
05-10-13, 22:37
Ακριβώς!

CptBill
06-10-13, 00:59
Ο κανόνας στην Γερμανία, που έχουν γενικά βαρύτερο χειμώνα/μεγαλύτερης διάρκειας, πρέπει τα σπίτια ναναι της τάξεως 50κιλοβατώρες/τμ/έτος, και τα υπερενεργειακά είναι αυτά που είναι στις 15κιλοβατώρες / τμ/έτος. Οπότε σκέψου τι οικονομια κάνεις με το 1/10 του κόστους θέρμανσης. Η μόνωση είναι η καλυτερη επένδυση για θέρμανση, ακόμα και εαν χρησιμοποιείς το πανάκριβο πετρέλαιο.

Οπως τα λετε παιδες. Ημουν προ ημερων για εβδομαδα Γερμανια και εμενα στο διαμερισμα των γονιων μου. Θερμοκρασιες 8-18C, για μια ολοκληρη εβδομαδα δεν διανοηθηκαμε εγω κ η κοπελα μου να κανουμε χρηση της θερμανσης. Το σπιτι παρεμενε εκπληκτικα ζεστο και με το ενα παραθυρο της κουζινας για τεραστια διαστηματα ανοιχτο.
Σε κανε να αναρωτιεσαι ποσο σουρωτηρια ειναι ενεργειακα τα δικα μας σπιτια.

Να ρωτησω κατι αλλο. Γινεται σε υπαρχων διαμερισμα (σε 4ο οροφο πολυκατοικιας 8 ετιας) της Αττικης να γινει μονωση στους τοιχους? Το διαμερισμα μου ειναι στο 4ο οροφο κ ο ενας (ΒΑ) τοιχος ειναι μεσοτοιχια με το διπλα διαμερισμα, ο αλλος τοιχος (ΝΔ) ειναι το μπαλκονι, ενας τοιχος (ΝΑ) ειναι ο ακαλυπτος και ο τελευταιος (ΒΑ) κοιταει στο κενο.
Μου φανταζει λιγο επιστημονικη φαντασια να γινει καποια μονωση...

ntoremi
06-10-13, 01:09
γινεται εσωτερικα ή εξωτερικα. Βαζεις μονωτικο dow και μετα σοβα.

Atermon
06-10-13, 11:36
γινεται εσωτερικα ή εξωτερικα. Βαζεις μονωτικο dow και μετα σοβα.

Μπελαλίδικο όμως :/ Υπάρχει κάτι λεπτό που να το στρώνεις σαν ταπετσαρία πάνω στον τοίχο και να κάνει έστω μια μικρή διαφορά στη μόνωση; Ψάχνοντας, βρήκα κάποιες μονωτικές ταπετσαρίες, αλλά κάνουν 80 ευρώ το μέτρο (oops). Είχα στο μυαλό μου να βρω κάτι σαν διάφανη, αυτοκόλλητη μεμβράνη με μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα. Δηλαδή σαν το αεροπλάστ, αλλά όχι με τόσο μεγάλες φυσαλίδες και λίγο πιο διακριτικό.

ntoremi
06-10-13, 11:47
ε καλα, μπορεις να βαλεις και αλουμινοχαρτο και να προσευχεσαι οτι θα λειτουργησει ως μονωτικο...
Χωρις σοβαρο μερεμετι μονωση δεν γινεται. Θες μια στρωση μονωση και μετα μια στρωση σοβα ή εστω γυψοσανιδα.

anon
06-10-13, 12:24
Μου μιλάς για παθητικά κτίρια ,nearly zero buildings κτλ κτλ . Ασχολούμαι με το αντικείμενο και γνωρίζω κάποια πράγματα. Στη περίπτωση ενός παθητικού κτηρίου (που είναι άρτια μονωμένο ) και πάλι μια κλιματιστική μονάδα δε μπορεί να ζεστάνει ενα τέτοιο χώρο που δεν είναι ενιαίος . Μιλάω για κατανομή θερμότητας στον χώρο. Δε θα υπάρχουν διακυμάνσεις απο δωμάτιο σε δωμάτιο ;

Eχοντας βάλει πολύ καλή μόνωση, ζέσταινε περυσι τον χειμωνα το σπίτι, 110 τμ, με ένα 18άρι κλιματιστικό μόνο. Βέβαια οι εξωτερικές θερμοκρασίες περυσι ήταν καλές, και το βράδυ δεν επεφτε κάτω απο τους 0 εκτός απο κάποιες μέρες. Σίγουρα το να έχεις την πηγή θερμότητας σε ένα σημείο δυσκολεύει πολύ την ομοιόμορφη κατανομή σε όλο τον χώρο, απο την άλλη η καλή μόνωση με ελάχιστες απώλειες δεν επιτρέπει σοβαρές διαφορές. Οπως είπαμε προηγουμένως, μια πολύ καλή ενεργειακα σωστή υλοποίηση σημαίνει ότι στην Γερμανία θα πρέπει να μην χρειάζεσαι περισσότερο απο 15 κιλοβωτώρες ανα τμ τον χρόνο για θέρμανση. Οπως και να το κάνεις, είναι πολύ λίγο με τα νούμερα που έχουμε συνηθίσει.

- - - Updated - - -


Μπελαλίδικο όμως :/ Υπάρχει κάτι λεπτό που να το στρώνεις σαν ταπετσαρία πάνω στον τοίχο και να κάνει έστω μια μικρή διαφορά στη μόνωση; Ψάχνοντας, βρήκα κάποιες μονωτικές ταπετσαρίες, αλλά κάνουν 80 ευρώ το μέτρο (oops). Είχα στο μυαλό μου να βρω κάτι σαν διάφανη, αυτοκόλλητη μεμβράνη με μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα. Δηλαδή σαν το αεροπλάστ, αλλά όχι με τόσο μεγάλες φυσαλίδες και λίγο πιο διακριτικό.

Η ταπετσαρία δεν θα σου κάνει διαφορά, το θεωρω σχεδόν απάτη. Για μόνωση εξωτερικών τοίχων θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε εξηλασμένη πολυστερίνη (dow) και μάλιστα όσο πιο παχιά, τόσο περισσότερο μονωτικο γίνεται, το μεγαλύτερο (και συνιστώμενο) είναι τα 7 εκατοστά πάχος. Εναλλακτικά, και με μεγαλύτερο κόστος, αλλά ακόμα μεγαλύτερη μονωτική ικανότητα, είναι πλάκες με κενό αέρος (σαν θέρμος), αλλα έχει τα εξής κακά. Ειναι ακριβό, ευαίσθητο στην υλοποίηση. μπορεί να τρυπήσει, και να χάσεις το όποιο μονωτικό πλεονέκτημα. Επίσης πλάκες airgel που ειναι το αμέσως επόμενο καλύτερο απο πλάκες κενού, μακρά καζα, λύτερο απο εξηλασμένη πολυστερίνη, αλλά επίσης ακριβό. Διάβαζα, μπορείς να ζεστάνεις δωμάτιο μονωμένο με airgel, μόνο με ένα κερί! Λύσεις υπάρχουν, αλλά πριν πας σε ότι ποιο εξηζητημένο (και ακριβό) υπάρχει, πρέπει να δείς που έχεις πρώτα απο όλα τις περισσότερες απώλειες, και αυτό στατιστικά, είναι απο τα κουφώματα. Δηλαδή πρέπει πρώτα απο όλα να βάλεις ΤΕΛΕΙΑ μονωμένα κουφώματα, με διπλό ή τριπλό τζάμι, με αργκόν, και στόρια χωρίς κενα. Τα συνηθισμένα στόρια στα κουφώματα (και εδώ ειναι μια μεγάλη απάτη, δεν το λέει κανείς), αν το προσέξετε αφήνουν ένα χώρο που δεν έχει μόνωση με τον έξω χώρο, αντιθέτως μπορεί να έχει και κενό και να γίνεται και κυκλοφορία αέρος. Ενας μηχανικός, και ειδικότερα μια θερμοκάμερα, μπορεί πολύ εύκολα να εντοπισει τα σημεία όπου υπάρχει διαφυγή θερμότητας και χρήζουν αντιμετώπισης.

Εαν θες μια πολύ εύκολη λύση, βάζουν αφρό πολυουραιθάνης όσο πάχος θέλεις. σαν σοβά. Ομως αυτό είναι ευκολο να χαλάσει με την πάροδο του χρόνου και σχετικά γρήγορα. Πρέπει είτε να το σβατίσεις απο πάνω με ένα ελαφρύ στρώμα σοβά, σαν μπογιά, ή κάτι άλλο παρόμοιο. Πάντως το κέλυφος δεν είναι πλέον τόσο ακριβό. Τα υλικά για 7άρι dow (ή άλλη μάρκα παρόμοιο) όλα μαζί βγαίνουν περίπου στα 18 - 22 ευρώ το τμ ανάλογα με την μάρκα. Τα περαστικά, και παίζει ρόλο να είναι καλός μάστορας, αν και δεν είναι δύσκολο, παίζει. Θεσσαλονίκη βρίσκεις να περάσεις 7 άρι μονωση με περίπου 35 ευρώ το τμ κομπλέ, περαστικά μαύρα, υλικά με τιμολόγια.

- - - Updated - - -


ε καλα, μπορεις να βαλεις και αλουμινοχαρτο και να προσευχεσαι οτι θα λειτουργησει ως μονωτικο...
Χωρις σοβαρο μερεμετι μονωση δεν γινεται. Θες μια στρωση μονωση και μετα μια στρωση σοβα ή εστω γυψοσανιδα.

Το αλουμινόχαρτο, όπως κακώς ορισμένοι εικάζουν απο τις ανάλογες "κουβέρτες", δεν προσφέρουν μόνωση, αλλά αντανακλούν την εκπεμπόμενη απο το σώμα θερμότητα πίσω και έτσι προσφέρουν "μονωση" σε κάποιο βαθμό. Σε ότι αφορά την θερμότητα που εκπέμπεται ως ακτινοβολια, πχ στο υπέρυθρο φάσμα.

Basilhs23_
06-10-13, 19:44
Μπελαλίδικο όμως :/ Υπάρχει κάτι λεπτό που να το στρώνεις σαν ταπετσαρία πάνω στον τοίχο και να κάνει έστω μια μικρή διαφορά στη μόνωση; Ψάχνοντας, βρήκα κάποιες μονωτικές ταπετσαρίες, αλλά κάνουν 80 ευρώ το μέτρο (oops). Είχα στο μυαλό μου να βρω κάτι σαν διάφανη, αυτοκόλλητη μεμβράνη με μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα. Δηλαδή σαν το αεροπλάστ, αλλά όχι με τόσο μεγάλες φυσαλίδες και λίγο πιο διακριτικό.

Τα αλουμινόχαρτα εννοείται πως είναι απάτη, άμα ήταν έτσι όλοι θα έτρεχαν να μονώσουν με αλουμινόχαρτο. Επίσης και αυτές οι ταπετσαρίες που λές, ως απάτη μοιάζουν από την τιμή τους. Σε ιστοσελίδα εταιρίας μονώσεων είχα δεί οτι η καλύτερη μόνωση για εξωτερικούς τοίχους (DOW) που θα κάνεις την γρηγορότερη απόσβεση θα κοστίσει 60ευρώ/τμ. Αν μου λές εσύ 80 για μια ταπετσαρία (δηλαδή πολύ μικρό πάχος).... ε προτιμότερο να κάνω την άλλη μόνωση παρά να ρισκάρω τα χρήματά μου για κάτι αμφιλεγόμενο.

Nozomi
06-10-13, 20:08
Οπως τα λετε παιδες. Ημουν προ ημερων για εβδομαδα Γερμανια και εμενα στο διαμερισμα των γονιων μου. Θερμοκρασιες 8-18C, για μια ολοκληρη εβδομαδα δεν διανοηθηκαμε εγω κ η κοπελα μου να κανουμε χρηση της θερμανσης. Το σπιτι παρεμενε εκπληκτικα ζεστο και με το ενα παραθυρο της κουζινας για τεραστια διαστηματα ανοιχτο.
Σε κανε να αναρωτιεσαι ποσο σουρωτηρια ειναι ενεργειακα τα δικα μας σπιτια.
Είναι που στην Ελλάδα έχουμε επαρκείς μονώσεις, όπως ισχυριζόταν ο nyannco πριν λίγες σελίδες...

Φυσικά όταν οι παραστάσεις του μέσου Έλληνα εργολαβομπετατζή είναι η... Ελλάδα και δεν έχει δει τις μονώσεις στις βόρειες χώρες, μπορεί να ισχυρίζεται (μετ' επιτάσεως μάλιστα) ό,τι θέλει.

Μόνωση και πάλι μόνωση μάγκες.

Μετά έρχεται η heat pump ή (για φθηνότερα) κανά λεβητάκι πέλλετ. ;)

Bananas
06-10-13, 20:17
Είναι που στην Ελλάδα έχουμε επαρκείς μονώσεις, όπως ισχυριζόταν ο nyannco πριν λίγες σελίδες...

Φυσικά όταν οι παραστάσεις του μέσου Έλληνα εργολαβομπετατζή είναι η... Ελλάδα και δεν έχει δει τις μονώσεις στις βόρειες χώρες, μπορεί να ισχυρίζεται (μετ' επιτάσεως μάλιστα) ό,τι θέλει.

Μόνωση και πάλι μόνωση μάγκες.

Μετά έρχεται η heat pump ή (για φθηνότερα) κανά λεβητάκι πέλλετ. ;)

:oneup: Σε πληροφορώ ότι γίνεται προσπάθεια γενικά να περάσει η φιλοσοφία του άριστα μονωμένου κτιρίου με εξάλειψη θερμογεφυρών μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας απο πηγές θερμότητας (π.χ υδρατμοι στο μπάνιο , κουζίνα κτλ) καθώς και γεωθερμία για τον μηχανικό αερισμό. Υπάρχει ινστιτούτο που ασχολείται με αυτό και γενικά πολλές εταιρίες έχουν δηλώσει ενδιαφέρον για αυτή την φιλοσοφία κτιριακής κατασκευής για μείωση της κατανάλωσης σε ψύξη θέρμανση έως και 90 % .Ήδη έχουν κτιστεί στην Ελλάδα κάποια σπίτια με αυτή την φιλοσοφία. Είναι μετρημένα στα δάχτυλα βέβαια. Ετσι και αλλιώς απο το 1/1/2021 (αν θυμάμαι καλά) τα κτίρια που θα κατασκευάζονται στην ευρώπη θα πρέπει να είναι σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας (για ψύξη -θέρμανση) .

21706
06-10-13, 20:32
Λέτε ότι ο ΚΕΝΑΚ που ισχύει δεν είναι αρκετός για τις
ελληνικές συνθήκες ή ότι δεν εφαρμόζεται σωστά από
τους εργολάβους;

nyannaco
06-10-13, 21:32
Είναι που στην Ελλάδα έχουμε επαρκείς μονώσεις, όπως ισχυριζόταν ο nyannco πριν λίγες σελίδες...Δεν είπα ότι έχουμε επαρκείς μονώσεις, είπα ότι οι προβλέψεις του ΚΕΝΑΚ είναι επαρκείς. Προφανώς και για τη συντριπτική πλειοψηφία των κτιρίων που είναι προ ΚΕΝΑΚ, δεν ισχύει αυτό.

Φυσικά όταν οι παραστάσεις του μέσου Έλληνα εργολαβομπετατζή είναι η... Ελλάδα και δεν έχει δει τις μονώσεις στις βόρειες χώρες, μπορεί να ισχυρίζεται (μετ' επιτάσεως μάλιστα) ό,τι θέλει.Οι κλιματικές συνθήκες της Ελλάδας δεν έχουν καμμία σχέση με των βορείων χωρών. Αν κάναμε κι εδώ ό,τι κάνουν εκεί, θα πετάγαμε λεφτά σε υπερβολική μόνωση που δεν απαιτείται στο δικό μας γεωγραφικό πλάτος. Ο ΚΕΝΑΚ επαρκεί, φτάνει να εφαρμόζεται.

21706
06-10-13, 21:43
Ο ΚΕΝΑΚ επαρκεί, φτάνει να εφαρμόζεται.

Ακριβώς!

Basilhs23_
06-10-13, 22:38
Έχω παρακολουθήσει τα σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών και πιστεύω οτι ο ΚΕΝΑΚ υπερεπαρκεί όπως προανέφεραν και άλλοι, τα κριτήρια που θέτει για το κάθε νέο σπίτι είναι κατά πολύ ποιό αυστηρά από οτι ο παλιός κανονισμός θερμομόνωσης.

Οι κύριες αιτίες κατά την γνώμη μου για την έλλειψη μόνωσης στα ελληνικά σπίτια είναι οτι από το 80 που θεσπίστηκε ο κανονισμός θερμομόνωσης, αρκετοί κατασκευαστές δεν τον εφάρμοζαν, πολλές φορές έγραφε ο μηχανικός να υπάρχει μόνωση και ο εργολάβος έκανε του κεφαλιού του ή υπήρχε και συνεργασία μηχανικού-εργολάβου να μπεί λιγότερη μόνωση ώστε να πέσει το κόστος της οικοδομής. Μια άλλη αιτία είναι οτι γενικά στην Ελλάδα σε κάθε τομέα όπως και στον κατασκευαστικό, εισέρχεται με αργούς ρυθμούς η νέα τεχνολογία και τεχνογνωσία, έτσι πολλοί τότε που έχτιζαν σπίτια έλεγαν "δεν βαριέσαι ποιά μόνωση και κουραφέξαλα, ας τοποθετήσουμε σώματα και λέβητα μεγαλύτερων θερμίδων", που τα σώματα και τον λέβητα τα επέλεγαν υδραυλικοί με μπακαλίστικες απλοποιητικές/προσεγγιστηκές μεθόδους με αποτελέσμα την υπερδιαστασιολόγηση των συστημάτων θέρμανσης και την κατανάλωση άσκοπων θερμίδων και χρημάτων ακόμα και σε σπίτια χωρίς μόνωση. Άλλη αιτία είναι οτι δεν υπήρχε έλεγχος από τις πολεοδομίες για την εφαρμογή των μελετών θερμομόνωσης, οι μελέτες έγραφαν για μόνωση αλλά στο κτίριο ήταν ανεπαρκής ή παντελής η έλλειψη μόνωσης.
Το τι προβλήματα υπάρχουν σε σπίτια κατασκευής 81 μέχρι 99 όταν έρχονται συνάδελφοι για να εκδόσουν το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης δεν περιγράφεται, ουσιαστικά αν δεν κατέχεις θερμοκάμερα, ένα εργαλείο πολύ ακριβό, δεν μπορείς να ξέρεις αν υπάρχει μόνωση αν είναι ανεπαρκής ή παντελώς ελλειπής στο ακίνητο, έτσι αν δεν υπάρχουν στοιχεία οι περισσότεροι επιλέγουν είτε ανεπαρκή είτε χωρίς καθόλου μόνωση. Στα περισσότερα σπίτια από το 2000 μέχρι το 10 υπάρχει μεγάλη συμμόρφωση προς την μόνωση με τον παλιό ΚΘ αλλά ειδικά από το 80 μέχρι το 2000 γίνεται ο κακός χαμός.

Τώρα πλέον με το σύστημα των ΠΕΑ κατά την ανοικοδόμηση ενός ακινήτου δύσκολα θα μπορούν να γίνουν λαμογιές με την μόνωση και άμα γίνουν θα κυνηγάνε τον επιθεωρητή. Πρόσφατα πήγα σε σεμινάριο για τις αντλίες θερμότητας, οι άνθρωποι εκεί είπανε πως όποιος απευθυνθεί για να αντικαταστήσει τον λέβητα με αντλία, πρώτα του συνιστούν να κάνει θερμομόνωση μετά γίνεται ένας υδραυλικός έλεγχος στις σωληνώσεις του συστήματος θέρμανσης γιατί σε ορισμένα συστήματα κυρίως με το παλαιό δισωλήνιο υπήρχαν κάποιοι κλάδοι μεγάλου μήκους στους οποίους δεν ήταν δυνατόν να φτάσει το νερό σε ικανοποιητική θερμοκρασία και αρκετά σώματα τελευταίων ορόφων έμεναν χλιαρά και δεν μπορούσαν να ζεστάνουν, σε τέτοιες περιπτώσεις προτείναν λύσεις με αλλαγές στις σωληνώσεις, τέλος όταν γίνουν όλα αυτά μπαίνει η αντλία θερμότητας αφού γίνει εκ νέου μελέτη θερμικών απωλειών όλου του κτιρίου, γιατί ως γνωστόν υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που δεν γινόταν σωστά η παλιά μελέτη άρα οι θερμίδες του λέβητα ήταν παραπάνω.

Έπρεπε να φτάσουμε στο πετρέλαιο με 1.3 ευρώ/λίτρο για να δούμε οτι ανακαλύψαμε την Αμερική και φυσικά αυτά που πληρώνουμε τώρα είναι τα σπασμένα από τις λαμογιές που υπήρχαν επί 20-25 ή και περισσότερα χρόνια στον κατασκευαστικό τομέα. Γενικώς υπάρχει από παντού μια κατεύθυνση προς την μόνωση, αλλά πιστεύω οτι επιχείρημα και να διατυμπανίζεται λίγοι έχουν τα χρήματα για να προχωρήσουν σε μια τέτοια δαπανηρή επένδυση για το σπίτι τους ή ακόμη και να τα έχουν δεν θα δώσουν. Το πόσο ενδιαφέρεται ο κόσμος για την ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου του το βλέπω από συζητήσεις φίλων μου επιθεωρητών και την αντιμετώπιση που έχουν από πολλούς ιδιοκτήτες αλλά και από συζητήσεις που διαβάζω μέσα από φόρουμς στο ίντερνετ. Οι ποιό τυχεροί είναι όσοι έχουν σπίτια μικρής επιφάνειας το πολύ 60-70τμ με λίγα παράθυρα και μικρή φάτσα σε δρόμο και δεν βρίσκονται σε τελευταίο όροφο ή πυλωτή, εκεί η μόνωση έχει το ελάχιστο κόστος.

Zer0c00L
07-10-13, 16:42
πολυ καλα τα λετε ολοι/ες

αλλα κατσε να αρχισουν τα κρυα και τοτε θα δουμε τι θα εχουμε για να ζεσταθουμε?

ευτυχως η πολυκατοικια που μενω και τυχαινει να ειμαι διαχειριστης εχουμε πετρελαιο θερμανσης (ακομα) και συμφωνια αναλογα με την θερμοκρασια να αναβει για 2 ωρες το βραδυ 21:00-23:00

αν τωρα δεν θα εχουμε πετρελαιο τοτε μενει το κλιματιστικο (παλιο συμβατικο) οι σομπες αλογονου-χαλαζια (ρευμα)

τζακι εκτος απο μενα που εχω βιοαιθανολης δεν εχει αλλος αλλα χωρις καυσιμο δεν αναβει (το καυσιμο κοστιζει 50 ευρω το μπιτονι των 10λιτρων) αν δεν κανω λαθος...

σομπα πελετ που ειναι καλο για μενα που μενω σε 70ΤΜ κοστιζει...παραπανω απο την τσεπη μου

αρα μαλλον με το παπλωμα αγκαλια θα την βγαλουμε και φετος

kostakiss
07-10-13, 17:07
έχουμε πετρέλαιο στην οικοδομή αλλά όλοι έχουν βάλει αέριο εκτος απο το διαμέρισμα μας και των διπλανών..και απ ότι κατάλαβα δεν συμφαίρει να κάψει ο λέβητας για 2 μονο διαμερίσματα.
απ ότι κατάλαβα,το αέριο είναι μια απάτη,γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να του ανεβάσουν την τιμή ως συνέπεια,να χαίρεσαι τσάμπα για την εικονική ζέστη αφού ήδη έχει σκάσει πόσα $$...
η λύση είναι να έρθει πρώτα κάποιος ειδικός στον χώρο για να τον δει?

21706
07-10-13, 17:14
Εννοείς ότι έχετε κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο
και ανεξάρτητη ανά διαμέρισμα θέρμανση με αέριο;

kostakiss
07-10-13, 17:18
ακριβώς..μεχρι περυσι παιρναμε ολοι απο την κεντρικη πετρελαιο και ολοι το γυρισαν τωρα, ο καθενας βαζει το δικο του καυστηρα και καιει οσο θελει..

21706
07-10-13, 17:24
Νομίζω ότι πρέπει να μείνετε στη θέρμανση με αέριο.
Είναι οικονομικότερο από το πετρέλαιο και αφού
κάνατε τόσα έξοδα να το εγκαταστήσετε δεν έχει
νόημα προς το παρόν να ψάχνετε για άλλο σύστημα.

kostakiss
07-10-13, 17:31
οχι οχι...
εμεις και αλλο ενα διαμερισμα δεν προχωρησαμε στην εγκαταστασι αεριου...και απλα ρωταω εδω,μηπως δν αξιζει να προχωρησουμε,λογο τιμης του αεριου που μπορει αυριο μεθαυριο να ανεβει...

Basilhs23_
07-10-13, 17:34
έχουμε πετρέλαιο στην οικοδομή αλλά όλοι έχουν βάλει αέριο εκτος απο το διαμέρισμα μας και των διπλανών..και απ ότι κατάλαβα δεν συμφαίρει να κάψει ο λέβητας για 2 μονο διαμερίσματα.
απ ότι κατάλαβα,το αέριο είναι μια απάτη,γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να του ανεβάσουν την τιμή ως συνέπεια,να χαίρεσαι τσάμπα για την εικονική ζέστη αφού ήδη έχει σκάσει πόσα $$...
η λύση είναι να έρθει πρώτα κάποιος ειδικός στον χώρο για να τον δει?

Απάτη δεν είναι, αλλά εξαρτάται υπό ποιά έννοια το λές απάτη. Το αέριο θα βρίσκεται πάντοτε σε χαμηλότερη τιμή από το πετρέλαιο, οπότε πάντα θα έχεις μια εξοικονόμηση έναντι του πετρελαίου 30%. Το κακό φυσικά είναι οτι η τιμή του αποτελεί συνάρτηση με αυτή του πετρελαίου, οπότε δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς οτι θα παραμείνει στην ίδια τιμή. Αν το πετρέλαιο πάει από 1.3 στα 13ευρώ/λίτρο το αέριο θα πάει από τα 0.7 στα 7 κοκ. Ένα άλλο καλό με το αέριο ειδικά για την χώρα μας τα 2 τελευταία χρόνια είναι οτι με την σύνδεση του λέβητα με το δίκτυο αερίου, αποφεύγεται αυτό που υπήρχε παλαιότερα με την παραγγελία του πετρελαίου που έπρεπε να πληρώσουν όλοι από κάποιο ποσό νομίζω και μετά το υπόλοιπο πήγαινε αναλόγως την κατανάλωση του καθενός.

Σήμερα διαβάζω, το επίδομα θέρμανσης στα 35 λεπτά/λίτρο, οπότε το άλλο 1 ευρώ θα το πληρώνει ο καταναλωτής, επίσης επίδομα θα δούνε όσοι υπαγούν στην ρύθμιση μετά τον Ιανουάριο, οπότε χαιρετίσματα.....

kostakiss
07-10-13, 17:38
το λεω απατη απο την αποψη οτι αυριο,συγκεκριμενα,μπορει να τους καπνισει και να μην ισχυει ο νομος για το μισο της τιμης σε σχεση με το πετρελαιο..
τοσα γινονται καθε μερα..αυτο να μην περιμενουμε??
γενικοτερα υπαρχει καποια μεθοδος για να δει κανεις τι συμφαιρει να βαλεις στο σπιτι η μπακαλικα ερχονται απο την εταιρεια και σου φερνουν κινεζικο καυστηρα και τον πληρωνεις 5πλασιο?

anon
07-10-13, 17:43
To "δέσιμο" τιμής του φυσική αερίου με το πετρέλαιο - 30% έχει παύσει να ισχύει απο όσο ξέρω. Αρα κάλλιστα θα μπορούσε να πωλειται ακόμα και ακριβότερα απο το πετρέλαιο, όπως σχεδόν ήδη έχει συμβεί πριν μερικά χρόνια στην Θεσσαλονίκη (άλλη εταιρία πώλησης φυσικού αερίου απο την Αθήνα).

Για την εγκατάσταση αντλίας θερμότητας, εαν αυτή δεν είναι γεωθερμική, θεωρώ είναι πεταμένα λεφτά, και ορθώς το υπουργείο έχει σταματήσει να τις εντάσει στα προγράμματα Εξοικονομώ κατ'οίκον. Λειτουρούν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα κλιματιστικά, απλά αντί να ζεσταίνουν απευθείας τον εσωτερικό χώρο, ζεσταίνουν νερό που στην συνέχεια ζεσταίνει τον χώρο. Εαν εξαιρέσουμε ότι ίσως είναι πιο ποιοτική η θέρμανση κατ'αυτόν τον τρόπο, έχουμε ένα σύστημα που είναι με χειρότερη απόδοση απο κλιματιστικό, μιας και οι εξωτερικές μονάδες είναι παρόμοιες, συν ότι η αντλία θερμότητα λογικά έχει απώλειες, μιας και μετατρέπει την θερμική ενέργεια πρώτα σε ζεστό νερό (και μάλιστα όχι καυτό) και μετά αυτό να θερμαίνει τον χώρο!!! Χίλιες φορές καλύτερα απο άποψη απόδοσης, αλλα και κόστους, να βάλετε μερικές μονάδες σπλιτ. Πχ τρία 18άρια ινβέρτερ θα στοιχίσουν το πολύ τρία χιλιάρικα, ενώ αντίστοιχα σε αντλία θερμότητας θα πάτε σε κόστος το λιγότερο Χ3! Εαν η εξωτερική μονάδα είναι γεωθερμική, αλλάζει το πράγμα. Επίσης εαν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα εγκατάστασης μονάδων κλιματισμού σπλιτ, τότε ίσως να αξίζει να πάρεις αντλία θερμότητας.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι για την Ελλάδα, και ειδικά στα αστικά κέντρα όπου οι θερμοκρασίες σπάνια πέφτουν κάτω απο 0 κελσίου είναι η χρήση κλιματιστικών και επικουρικά η χρήση καυστήρων πετρελαίου/φυσικού αερίου ειδικά σε χαμηλές θερμοκρασίες όπου η απόδοση των κλιματιστικών πέφτει σημαντικά. Για την επαρχία, όπου υπάρχει η δυνατότητα χρήσης γεωθερμικών αντλιών θερμότητας, το γεγονός του πολυ υψηλού συντελεστού απόδοσης, θα αποσβέσει το σχετικά υψηλό τους κόστος.

Επίσης θα πρέπει να λάβετε υπόψιν ότι οι αντλίες θερμότητας ως κάτι πιο εξηζητμένο έχουν και μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης και συντήρησης ή επισκευής απο ότι παραδοσιακές μονάδες κλιματισμού ινβέρτερ.

ΥΓ. Να ξέρετε ότι όλες οι αντλίες θερμότητας, που η εξωτερική μονάδα είναι με βεντιλατέρ όπως τα κλιματιστικά, είναι το ίδιο με τα ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ, απλά η εσωτερική μονάδα αντί να ζεσταίνει αέρα, ζεσταίνει νερό...

Basilhs23_
07-10-13, 17:47
Δε γνωρίζω αν υπάρχει νόμος για την τιμή, η τιμή καθορίζεται κατά 80-90% από την παραγωγό χώρα που σου στέλνει το αέριο, σε εμάς νομίζω είναι μόνο η Ρωσία. Εκεί που μπορεί να παρέμβει το κράτος είναι να χώσει ειδικό φόρο κατανάλωσης ΕΦΚ που υπάρχει και σήμερα στην υπάρχουσα τιμή του αερίου και έτσι να ανεβάσει την τιμή τεχνιέντως.

Τώρα για το σπίτι σου, από αυτά που λές καταλαβαίνω οτι ο καθένας σας έχει βάλει ατομικό επίτοιχο λέβητα φυσικού αερίου και δεν κρατήσατε απλά τον παλαιό λέβητα πετρελαίου για να τον αντικαταστήσετε κεντρικά από λέβητα φυσικού αερίου. Εμείς άμα μπορούσαμε τώρα θα το κάναμε πάντως, πρέπει να ρωτήσεις πέραν του κόστους λέβητα και κόστος τοποθέτησης και των εργασιών των υδραυλικών για να συνδέσουν τον λέβητα με το σύστημα σωληνώσεων του διαμερίσματός σου.
Με τον λέβητα ΦΑ αν θές μπορείς να έχεις και boiler για ζεστό νερό χρήσης και έτσι δεν θα καίς θερμοσίφωνο.

ΥΓ: anon σωστά αυτά που λές, αλλά κάτι που μας είχαν επισημάνει σε ένα σεμινάριο που πήγα, η αντλία θερμότητας επειδή είναι και ακριβή μπορεί να φτάσει και με COP/EER 5-6 το οποίο δύσκολα θα το αγγίξει κλιματιστικό split από τα 18αρια-24αρια. Για την γεωθερμική αντλία, το εμβαδόν που θα χρειαστεί συνολικά ο οριζόντιος υπόγειος γεωθερμικός εναλλάκτης θα είναι 2-3 φορές το εμβαδόν των θερμαινόμενων εσωτερικών χώρων του κάθε ακινήτου. Οπότε για ένα σπίτι 100τμ θές οικόπεδο 200-300τμ. Υπάρχει και ο κάθετος εναλλάκτης ο οποίος μπορεί να χρειαστεί σκάψιμο πολλών εκατοντάδων μέτρων, και το κάθε μέτρο σκαψίματος κοστίζει 50ευρώ/μέτρο βάθους.

kostakiss
07-10-13, 17:50
1. υπαρχει πλεον καποιο προγραμμα σε φαση επιδοτησης η μπα?
2. πως θα μαθω τι διαφορα στα $ εχει η γεωθερμικη με την αντλια θερμοτητας?εξαρταται απο την εταιρεια που κανει τις εγκαταστασεις?
3. πως θα μαθω αν γινεται εγκατασταση μοναδων κλιματισμου σπλιτ? (ηδη εχουμε ενα 24αρι αλλα που θα δω αν ειναι inverter η οχι,αν δεν ειναι εχει μεγαλη διαφορα?)


@Basilhs23_ δεν εγινε η αλλαγη κεντρικα γιατι οπως καταλαβες,ολοι το αλλαζανε σταδιακα,λογο χρηματων...ο ενας δεν αντεχε οικονομικα να καιει πετρελαιο,οποτε το γυρισε πιο νωρις στο αεριο...μετα σιγα σιγα ολοι τα αλλαζανε,εξου και η τοσοι μεμονομενοι λεβητες...
αλλα επειδη μειναμε 2 οικογενειες χωρις αεριο,μηπως συμφαιρει να γινει η εγκατασταση απο εκει που ηταν ο κεντρικος λεβητας?(αφου ετσι κ αλλιως θα ειναι αχρηστος)
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει πρακτικα..αλλα σαν ιδεα,ειναι καλη?

Basilhs23_
07-10-13, 18:00
1. Υπάρχει το εξοικονόμηση κατ΄οίκον, με αυτό θα πρέπει να ανέβει το σπίτι σου με την αλλαγή του καυσίμου θέρμανσης, μια ενεργειακή κατηγορία προς τα επάνω.
2. Την αντλία ξέχνα τη εκτός αν είσαι σε μονοκατοικία επαρχίας με οικόπεδο. Μια τυπική μη γεωθερμική αντλία μπορεί να κοστίσει 10000 ευρώ. Η γεωθερμική ακόμα περισσότερα.
3. Εγκατάσταση σου κάνει κάποιο συνεργείο που μπορείς να καλέσεις στο σπίτι, σε εμάς κάνουν με 100-150ευρώ τοποθέτηση μονάδων split. Το inverter από το συμβατικό έχει μια διαφορά 20-30%. Για να δείς αν είναι inverter κοίταξε τις οδηγίες ή πές ακριβής μάρκα και μοντέλο και έτος αγοράς του κλιματιστικού για να το ψάξουμε.

kostakiss
07-10-13, 18:03
1. το οτι θα ανεβει μια ενεργειακη κατηγορια προς τα επανω παει να πει οτι θα πληρωνουμε και περισσοτερα??(χαχα)
2.εννοειται την ξεχναω :p
3. υπαρχει καποιο συνεργειο με καλα μηχανηματα(αξιοπιστα) οπως εχουμε τα ρουτερ ασπουμε εδω στη θεσσαλονικη η ολοι ειναι τα ιδια και παιζονται οι τιμες στα 100-200ευρω?
υσ. μοντελο του κλιματιστικου: HITACHI RAS-18CH1 ( αρα 18αρι ειναι,δεν θυμομουν καλα )

@ ADSLgr.com All rights reserved.