PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115

Revolution
08-11-13, 15:08
To ετήσιο κόστος(πάνω-κάτω) για ένα διαμέρισμα πχ 90τμ που θα μπορεί να βάλει πετρέλαιο φέτος ποιο είναι?

nyannaco
08-11-13, 16:32
Ο διασωρισμός ανά διαμέρισμα από το κλιμακοστάσιο μπορεί να γίνει μόνο εφόσον μιλάμε για μονοσωλήνιο. Στο παλιό δισωλήνιο είναι αδύνατο, γιατί ανεβαίνουν στήλες από το λεβητοστάσιο στους ορόφους σε κάθε θέση σώματος, αντί για μία κεντρική στήλη.
Από τότε που άρχισε το μονοσωλήνιο, όμως, άρχισε και η "αυτονομία" με ηλεκτροβάνες, ακριβώς λόγω της ευκολίας του πράγματος. Επομένως, οι πιθανότητες να μπορείς να κάνεις κάτι εύκολο στο κλιμακοστάσιο (ηλκετροβάνα) είναι πολύ μικρές.

29gk
08-11-13, 19:23
Εχω την εντυπωση πως στην περιπτωση μου - οικοδομη 1977/1980 - προκειται για μονοσωληνο οπως το περιγραφεις. Για αυτο μαλλον και περισυ ο τεχνικος που ηρθε για τη συντηρηση του καυστηρα, μας προτεινε και τη δυνατοτητα αυτη και μαλιστα σε τοσο χαμηλο κοστος. Επικοινωνησα παντως και θα περιμενω απαντηση για να το σιγουρεψω. Οπως και για προσφορα.

Στην περιπτωση αυτη των μονοσωληνων, για 2 διαμερισματα που περιπου μπορει να παιξει το κοστος ; Ενσυρματα ή ασυρματα ;

Bananas
08-11-13, 19:45
Αφου πρόκειται μόνο για δυο διαμερίσματα ρώτησε εναν υδραυλικό αν μπορεί να χωρίσει το κύκλωμα στο κλιμακοστάσιο, να μπουν εκει οι ηλεκτροβάνες και να μπει πίνακας αυτονομίας. Να σου δώσει μια προσφορά γιατί θα ξενοιάσεις μια και καλή.

Δεν είναι ο υδραυλικός ο καταλληλότερος για να δώσει συμβουλή. Αυτό θα στο απαντήσει μηχανολόγος. Ο υδραυλικός απλά θα εφαρμόσει ότι πει ο μηχανολόγος.

- - - Updated - - -


Εχω την εντυπωση πως στην περιπτωση μου - οικοδομη 1977/1980 - προκειται για μονοσωληνο οπως το περιγραφεις. Για αυτο μαλλον και περισυ ο τεχνικος που ηρθε για τη συντηρηση του καυστηρα, μας προτεινε και τη δυνατοτητα αυτη και μαλιστα σε τοσο χαμηλο κοστος. Επικοινωνησα παντως και θα περιμενω απαντηση για να το σιγουρεψω. Οπως και για προσφορα.

Στην περιπτωση αυτη των μονοσωληνων, για 2 διαμερισματα που περιπου μπορει να παιξει το κοστος ; Ενσυρματα ή ασυρματα ;

Επειδή δε σε βλέπω σίγουρο αν είναι μονοσωλήνιο ή όχι. Οι σωληνώσεις που φεύγουν απο τα σώματα περνάνε κάτω απο το πάτωμα και καταλήγουν όλες σε μια και μόνο μια κεντρική στήλη ενός ζεύγους χοντρών σωληνώσεων ?

Αν ναι τότε μιλάμε για μονοσωλήνιο. Δεν είναι ακριβή η εγκατάσταση αυτονομίας. Αν θυμάμαι καλά θα χρειαστείς 2 ηλεκτροβάνες 2 θερμοστάτες 2 μετρητές κατανάλωσης και τις αντίστοιχες υποδομές (καλωδιώσεις απο τον λέβητα προς τα σπίτια )

Basilhs23_
08-11-13, 20:25
Να προσθέσω οτι αυτή η κεντρική στύλη που λέει ο bananas βρίσκεται στο 99% των περιπτώσεων στο κλιμακοστάσιο εκεί που είναι οι είσοδοι των διαμερισμάτων και η θύρα του ανελκυστήρα. Συνήθως τα διάφορα εξαρτήματα-σωληνώσεις-βάνες καλύπτονται από μια ξύλινη επένδυση για να μην φαίνονται.

29gk
08-11-13, 20:30
Θα το δω την Κυριακη παιδια και θα το ψαξω. Θα ενημερωσω επισης για την περιπτωση μολις παρω προσφορα. Ευχαριστω.

blade_
08-11-13, 22:03
Κολλησε ο φαδερ και μου πηρε αυτη (http://www.skroutz.gr/s/3857445/Singer-SRMH-20-Mica.html)

που να τον πεισω οτι καινε τα μαλα..

manoulamou
08-11-13, 22:57
Οταν μενεις σε δικο σου σπιτι ή δεν περισσευουν για δραστικες ανακαινισεις
βαζεις ενα inverter a/c να δροσιζεσαι και το καλοκαιρι ή/και το συμπληρωνεις
με μια σομπιτσα υγραεριου (σαν κι αυτη (http://www.skroutz.gr/s/2613069/Daewoo-DHG-7435.html)) για τα πολυ μεγαλα κρυα
που ισως ζοριζεται!
Ισοθερμικα εσωρουχα και λιγο πιο ζεστα ρουχαλακια...
:whistle:

Basilhs23_
09-11-13, 03:33
Κολλησε ο φαδερ και μου πηρε αυτη (http://www.skroutz.gr/s/3857445/Singer-SRMH-20-Mica.html)

που να τον πεισω οτι καινε τα μαλα..

Εμείς έχουμε 2 τέτοια άλλης μάρκας εδώ καμια 10ετια. Ξοδεύουν 2500W, το χρησιμοποιώ μόνο όταν κάνω μπάνιο και είναι παγωμένος ο χώρος.

tsavman
12-11-13, 14:21
Είχε αυτές τις μέρες σε προσφορά στα Vicko κάτι σόμπες αλογόνου, με κράχτη μία των 800watt στα €9.90.

Αγόρασα μία για συμπληρωματική θέρμανση σε γραφείο το οποίο θερμαίνεται με aircondition. Το εν λόγω κλιματιστικό δεν αποδίδει σωστά στον χώρο, είτε γιατί είναι μικρό, είτε γιατί δεν είχε σωστή συντήρηση, είτε γιατί εδώ στον βορρά έχουν πιάσει τα κρύα (ειδικά το βράδυ που περνάω 9 ώρες σε αυτόν τον χώρο).

Γενικώς ντύνομαι χοντρά εκεί, και δεν έχω πρόβλημα με το κρύο ακόμα, αλλά τα πόδια μου (πατούσες) παγώνουν.

Πιστεύετε ότι τα 800watt της σόμπας αλογόνου αρκούν για αυτή την χρήση, ή είναι λίγα;

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να την δοκιμάσω, καθώς από χτες που την αγόρασα δουλεύω απογευματινή βάρδια, οπότε μου είναι αχρείαστη ακόμα.

blade_
12-11-13, 14:59
θα σου προτεινα(αν μπορεις) καλες κλειστες παντοφλες.και γω εχω μεγαλο προβλημα,μπορει να μη κρυωνω γενικα,αλλα με χερια ποδια εχω ενα θεμα.

Atermon
12-11-13, 16:39
Δοκιμάστε να πίνετε τσάι. Είναι ότι πρέπει για τα κρύα απογεύματα του σ/κ στο σπίτι. Τουλάχιστον σε μένα μου διώχνει το κρύο από πατούσες και χέρια. Έχει να κάνει με το κυκλοφορικό στο οποίο βοηθάει πολύ το τσάι.

(Με αυτήν την πρόταση πιστεύω η οικονομική θέρμανση έφτασε σε άλλο επίπεδο :P )

tsavman
12-11-13, 16:44
θα σου προτεινα(αν μπορεις) καλες κλειστες παντοφλες.και γω εχω μεγαλο προβλημα,μπορει να μη κρυωνω γενικα,αλλα με χερια ποδια εχω ενα θεμα.

Δεν γίνεται, πρόκειται για εργασιακό χώρο :p
Φοράω μποτάκι, και μάλιστα έβαλα και ένα πατάκι κάτω από το γραφείο γιατί το πάτωμα είναι μάρμαρο, ώστε να μονώσει λίγο, αλλά πάλι ξυλιάζω.



Δοκιμάστε να πίνετε τσάι. Είναι ότι πρέπει για τα κρύα απογεύματα του σ/κ στο σπίτι. Τουλάχιστον σε μένα μου διώχνει το κρύο από πατούσες και χέρια. Έχει να κάνει με το κυκλοφορικό στο οποίο βοηθάει πολύ το τσάι.

(Με αυτήν την πρόταση πιστεύω η οικονομική θέρμανση έφτασε σε άλλο επίπεδο :P )

Τσάι πίνω, και μάλιστα σε χάρτινο ποτήρι ώστε να ζεσταίνονται και τα χέρια..αλλά στις πατούσες δεν φτάνει :lol:


Γενικά, λίγο το ωράριο (11 βράδυ-8 το πρωί), λίγο και η κούραση/αϋπνία της ώρας, είναι δύσκολο να ζεσταθείς.

Το έχω παρατηρήσει, όταν είμαι κουρασμένος/άυπνος, κρυώνω περισσότερο.

Revolution
12-11-13, 16:52
θα σου προτεινα(αν μπορεις) καλες κλειστες παντοφλες.και γω εχω μεγαλο προβλημα,μπορει να μη κρυωνω γενικα,αλλα με χερια ποδια εχω ενα θεμα.

Να ανοίξουμε ένα thread για παντόφλες, και πέρυσι έψαχνα να να βρω καλές και ζεστές (κλειστές) και κατέληξα σε κάτι μούφες.

tsavman
12-11-13, 16:55
Αφήστε τις παντόφλες, και πλέξτε τερλίκια.:lol:

blade_
12-11-13, 16:58
Να ανοίξουμε ένα thread για παντόφλες, και πέρυσι έψαχνα να να βρω καλές και ζεστές (κλειστές) και κατέληξα σε κάτι μούφες.

μεσα,και γω εχω μεγαλο θεμα

Revolution
12-11-13, 17:10
Αφήστε τις παντόφλες, και πλέξτε τερλίκια.:lol:

Τέτοια μου έπλεκε η γιαγιά μου όταν ήμουν πιτσιρικάς, μακράν η καλύτερη λύση :D

sweet dreams
12-11-13, 17:33
Είχε αυτές τις μέρες σε προσφορά στα Vicko κάτι σόμπες αλογόνου, με κράχτη μία των 800watt στα €9.90.

Αγόρασα μία για συμπληρωματική θέρμανση σε γραφείο το οποίο θερμαίνεται με aircondition. Το εν λόγω κλιματιστικό δεν αποδίδει σωστά στον χώρο, είτε γιατί είναι μικρό, είτε γιατί δεν είχε σωστή συντήρηση, είτε γιατί εδώ στον βορρά έχουν πιάσει τα κρύα (ειδικά το βράδυ που περνάω 9 ώρες σε αυτόν τον χώρο).

Γενικώς ντύνομαι χοντρά εκεί, και δεν έχω πρόβλημα με το κρύο ακόμα, αλλά τα πόδια μου (πατούσες) παγώνουν.

Πιστεύετε ότι τα 800watt της σόμπας αλογόνου αρκούν για αυτή την χρήση, ή είναι λίγα;

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να την δοκιμάσω, καθώς από χτες που την αγόρασα δουλεύω απογευματινή βάρδια, οπότε μου είναι αχρείαστη ακόμα.

Πολύ καλή δουλειά κάνει αυτό (http://www.electronet.gr/ProductDetails/%ce%b5%cf%80%ce%bf%cf%87%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%ac/%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%cf%83%cf%85%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-%ce%b8%ce%ad%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7%cf%82/%ce%91%ce%95%ce%a1%ce%9f%ce%98%ce%95%ce%a1%ce%9c%ce%9f%20PCT%20CERAMIC%20HEATER%20NT20-9FJ%20KEROSUN.aspx?category=4007). Δοκιμασμένο σε ''καρφωμένο'' άτομο επι 10 ώρες στον υπολογιστή. Την δεύτερη σκάλα των 2000 watt δεν έχει χρειαστεί να την βάλω ποτέ. Εχει και κεραμικό στοιχείο που δεν πυρακτώνεται για μεγαλύτερη ασφάλεια.

tsavman
12-11-13, 17:38
Ο θόρυβος των αερόθερμων δεν παλεύεται, είχα εύκαιρο και προτίμησα να αγοράσω σόμπα αλογόνου.
Πάντως αυτά όντως κάνουν δουλειά.

sweet dreams
12-11-13, 17:41
Ο θόρυβος των αερόθερμων δεν παλεύεται, είχα εύκαιρο και προτίμησα να αγοράσω σόμπα αλογόνου.
Πάντως αυτά όντως κάνουν δουλειά.

Σε αυτό έχεις δίκαιο απλά εγώ το συνήθισα.

nikraven
12-11-13, 21:11
Είχε αυτές τις μέρες σε προσφορά στα Vicko κάτι σόμπες αλογόνου, με κράχτη μία των 800watt στα €9.90.

Αγόρασα μία για συμπληρωματική θέρμανση σε γραφείο το οποίο θερμαίνεται με aircondition. Το εν λόγω κλιματιστικό δεν αποδίδει σωστά στον χώρο, είτε γιατί είναι μικρό, είτε γιατί δεν είχε σωστή συντήρηση, είτε γιατί εδώ στον βορρά έχουν πιάσει τα κρύα (ειδικά το βράδυ που περνάω 9 ώρες σε αυτόν τον χώρο).

Γενικώς ντύνομαι χοντρά εκεί, και δεν έχω πρόβλημα με το κρύο ακόμα, αλλά τα πόδια μου (πατούσες) παγώνουν.

Πιστεύετε ότι τα 800watt της σόμπας αλογόνου αρκούν για αυτή την χρήση, ή είναι λίγα;

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να την δοκιμάσω, καθώς από χτες που την αγόρασα δουλεύω απογευματινή βάρδια, οπότε μου είναι αχρείαστη ακόμα.
κατα την γνώμη μου επειδή και εγώ πέρυσι είχα πάρει μια τέτοια π@π@ριά για τα πόδια μου στο γραφείο (πριν ανάψουν τα καλοριφέρ)
ειλικρινά ήθελα να βρώ τον κατασκευαστή και να του σπάσω το κεφάλι που αμολάει στην αγορά τέτοιες συσκευές.
Απλά σε αυτά τα watt δεν κάνει τίποτα.
Ούτε για σκυλόσπιτο δεν κάνει.:)
Την λύση τελικά μου την έδωσε ένας φίλος που ασχολείται με ορειβασίες κλπ κλπ.
Ισοθερμικές κάλτσες και τέλος.:oneup:

Basilhs23_
12-11-13, 21:39
Είχαμε πάρει παλιά τέτοιες σόμπες στα 2kW, δεν κάνουν τίποτα σε μεγάλο χώρο και το φώς που εκπέμπουν μερικές φορές είναι ενοχλητικό. Περίεργο που δεν αποδίδει το κλιματιστικό σου. Αν ο χώρος είναι δικός σου θα σου πρότεινα να καλέσεις ένα συνεργείο να κάνει καθαρισμό. Οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή θέρμανσης σε λειτουργία μαζί με το κλιματιστικό πιστεύω οδηγεί σε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.

tsavman
12-11-13, 22:12
κατα την γνώμη μου επειδή και εγώ πέρυσι είχα πάρει μια τέτοια π@π@ριά για τα πόδια μου στο γραφείο (πριν ανάψουν τα καλοριφέρ)
ειλικρινά ήθελα να βρώ τον κατασκευαστή και να του σπάσω το κεφάλι που αμολάει στην αγορά τέτοιες συσκευές.
Απλά σε αυτά τα watt δεν κάνει τίποτα.
Ούτε για σκυλόσπιτο δεν κάνει.:)
Την λύση τελικά μου την έδωσε ένας φίλος που ασχολείται με ορειβασίες κλπ κλπ.
Ισοθερμικές κάλτσες και τέλος.:oneup:

Δηλαδή ούτε για τα πόδια μόνο δεν κάνει δουλειά;
Στο σώμα την παλεύω, διπλές μπλούζες, σκελέα :p κλπ.

Έχω δύο ζευγάρια ισοθερμικές κάλτσες αλλά δεν μπορώ να τις φοράω τόσες ώρες, ειδικά για χρήση εντός.



Είχαμε πάρει παλιά τέτοιες σόμπες στα 2kW, δεν κάνουν τίποτα σε μεγάλο χώρο και το φώς που εκπέμπουν μερικές φορές είναι ενοχλητικό. Περίεργο που δεν αποδίδει το κλιματιστικό σου. Αν ο χώρος είναι δικός σου θα σου πρότεινα να καλέσεις ένα συνεργείο να κάνει καθαρισμό. Οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή θέρμανσης σε λειτουργία μαζί με το κλιματιστικό πιστεύω οδηγεί σε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.

Το κλιματιστικό δεν είναι δικό μου, πρόκειται για χώρο εργασίας και δεν το βλέπω να διορθώνεται άμεσα. Είναι και μεγάλος ο χώρος (ρεσεψιόν ξενοδοχείου), κοντά στην έξοδο, οπότε υπάρχουν σοβαρές απώλειες.

Η κατανάλωση ρεύματος δεν είναι πρόβλημα για μένα.

Basilhs23_
12-11-13, 22:41
Κατάλαβα, αυτοί οι χώροι έχουν όντως πολύ μεγάλες απώλειες. Εφόσον δεν είναι δικός σου ο χώρος ακόμη και την σόμπα να φέρεις μπορεί να γκρινιάζει ο διευθυντής.... Θα κοιτάξω και εγώ φέτος να προμηθευτώ ισοθερμικές κάλτσες και κλειστές παντόφλες για μέσα στο σπίτι, γιατί στα πόδια παγώνω πάρα πολύ.

nikraven
12-11-13, 22:58
Δηλαδή ούτε για τα πόδια μόνο δεν κάνει δουλειά;
Στο σώμα την παλεύω, διπλές μπλούζες, σκελέα :p κλπ.

Έχω δύο ζευγάρια ισοθερμικές κάλτσες αλλά δεν μπορώ να τις φοράω τόσες ώρες, ειδικά για χρήση εντός.
φίλε μου θα σε στενοχωρέσω άλλα δεν κάνει δουλειά αυτό το μαραφέτι (τουλάχιστον σε αυτά τα watt).
Εγώ ήδη το έχω ξεφορτωθεί.
Αν φορέσεις διπλές μάλλινες κάλτσες μήπως γίνει κάτι??
Και όταν θα κάθεσαι στην καρέκλα του γραφείου να μην αφήνεις τα πόδια σου να ακουμπάνε στο πάτωμα.
Βρες κάτι (υποπόδιο π.χ. που μπορεί να έχεις)και να ακουμπάς εκεί.

tsavman
12-11-13, 23:00
Νομίζω πως οι διπλές κάλτσες θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα στην κυκλοφορία του αίματος με την πολύωρη χρήση.
Για το πάτωμα έχω βάλει ένα πατάκι, το οποίο κάνει δουλειά εν μέρει.

Υποπόδιο δεν έχω βρει κάτι φθηνό να αγοράσω, μπορεί να κατασκευάσω κάτι από ξύλο.

nikraven
12-11-13, 23:07
Νομίζω πως οι διπλές κάλτσες θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα στην κυκλοφορία του αίματος με την πολύωρη χρήση.
Για το πάτωμα έχω βάλει ένα πατάκι, το οποίο κάνει δουλειά εν μέρει.

Υποπόδιο δεν έχω βρει κάτι φθηνό να αγοράσω, μπορεί να κατασκευάσω κάτι από ξύλο.
Οντως και το πατάκι κάνει δουλειά.
Βρες ένα πλαστικό φθηνό υποπόδιο και βάλε το πατάκι πάνω του.
Η αν το κάνεις απο ξύλο κάνε το ίδιο.
Κάτι άλλο που βρήκα (δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου όμως γιατί δεν ξέρω τι πουλιά πιάνει και ούτε το έχω δεί live)
είναι αυτό το χαλάκι.
http://www.ffi-fueleconomygreece.com/alphalambdalambdaalpha-pirhoomicroniotaomicronnutaualpha-upsilonpiepsilonrhoupsilonthetarhoetasigma-thetaepsilonrhomualphanusigmaetasigma.html

ipo
13-11-13, 00:05
Δοκιμάστε να πίνετε τσάι. Είναι ότι πρέπει για τα κρύα απογεύματα του σ/κ στο σπίτι. Τουλάχιστον σε μένα μου διώχνει το κρύο από πατούσες και χέρια. Έχει να κάνει με το κυκλοφορικό στο οποίο βοηθάει πολύ το τσάι.

(Με αυτήν την πρόταση πιστεύω η οικονομική θέρμανση έφτασε σε άλλο επίπεδο :P )
Το ίδιο σκεφτόμουν, καθώς διάβαζα την παράγραφό σου. Με καλή ατομική μόνωση (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=130211&d=1381913709) :p, δε χρειάζεται ούτε θέρμανση χώρου, ούτε μόνωση σπιτιού.

Είναι καλό πάντως που ο κόσμος άρχισε να αντιμετωπίζει πιο σοβαρά το θέμα της θέρμανσης και να μη σπαταλάει τα χρήματά του στη θέρμανση χώρων που δε χρησιμοποιούνται ή δε μονώνονται επαρκώς.

blade_
13-11-13, 04:47
Οντως και το πατάκι κάνει δουλειά.
Βρες ένα πλαστικό φθηνό υποπόδιο και βάλε το πατάκι πάνω του.
Η αν το κάνεις απο ξύλο κάνε το ίδιο.
Κάτι άλλο που βρήκα (δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου όμως γιατί δεν ξέρω τι πουλιά πιάνει και ούτε το έχω δεί live)
είναι αυτό το χαλάκι.
http://www.ffi-fueleconomygreece.com/alphalambdalambdaalpha-pirhoomicroniotaomicronnutaualpha-upsilonpiepsilonrhoupsilonthetarhoetasigma-thetaepsilonrhomualphanusigmaetasigma.html

αν καιει τοσο λιγο,που αμφιβαλλω,καλη φαση!

εγω ειχα μερικες κλειστες παντοφλες απο τα τζαμπο..τιποτα ιδιαιτερο,απλα εκλειναν λιγο πισω,οχι σαν παπουτσι...τεραστια διαφορα

xaxa
13-11-13, 15:09
Eιμαι αναμεσα σε αυτο
http://www.skroutz.gr/s/2344039/Singer-SOFR12.html

και σε αυτο
http://www.skroutz.gr/s/324602/Atlantic-Odyssee-2000W.html

Τι συμφερει καλυτερα για ενα σπιτι 55τμ για να το πηγαινω απο ενα δωματιο στο αλλο και απο θεμα αποδοσης εχει δοκιμασει κανενας τιποτα απο αυτα???

Basilhs23_
13-11-13, 15:21
Τα έχω και τα 2 στο σπίτι μου. Η απόδοση είναι ίδια, λειτουργούν με ηλεκτρικό ρεύμα που σημαίνει 1W ηλεκτρικής ενέργειας δίνει 1W θερμικής. Το καλοριφέρ λαδιού πρωτού θερμανθεί πρέπει να θερμάνει το λάδι που έχει στο εσωτερικό του και μετά εκπέμπει θερμότητα, αυτό παίρνει κάποιον χρόνο γιο να γίνει. Όταν θερμανθεί σβήνει ο θερμοστάτης και εκπέμπει θερμότητα δίχως να καίει ρεύμα, αυτό όμως δεν κρατάει για πολύ καθώς όταν παγώσει πάλι και ανάψει θα πάρει πάλι κάποιον χρόνο για να ζεσταθεί, οπότε στην σούμα... δεν υπάρχει μεγάλο κέρδος.

Το 2ο επίσης πάλι την ίδια απόδοση έχει. Η διαφορά είναι οτι δεν υπάρχει λάδι. Όταν ανοίγεις τον θερμοπομπό εκπέμπει αμέσως κάποια θερμότητα και όταν σβήσει παύει και η θέρμανση. Βέβαια τα 2000W του θερμοπομπού είναι λιγότερη ισχύς από τα 2500 του καλοριφέρ.

xaxa
13-11-13, 15:35
το ενα βεβαια εχει διπλη τιμη απο το αλλο γιαυτο ελεγα να επιλεξω το καλοριφερ γιατο ρωτησα αν εχει διαφορα.Αν ειχε διαφορα στην θερμανση η στην οικονομια ρευματος να εδινα τα διπλα αλλιως δεν εχει νοημα

nyannaco
13-11-13, 16:16
Είναι άτοπη η συζήτηση για θέρμανση με ηλεκτρικές αντιστάσεις, οποιασδήποτε μορφής, σε θέμα με τίτλο "οικονομική θέρμανση"

Revolution
13-11-13, 16:44
Είναι άτοπη η συζήτηση για θέρμανση με ηλεκτρικές αντιστάσεις, οποιασδήποτε μορφής, σε θέμα με τίτλο "οικονομική θέρμανση"

Ακριβώς. Ρεύμα != Οικονομία

Atermon
13-11-13, 17:23
Και το κλιματιστικο ρεύμα καίει, αλλά είναι οικονομικό.

nikraven
13-11-13, 17:52
Και το κλιματιστικο ρεύμα καίει, αλλά είναι οικονομικό.
ναι και αν έχεις μέσο όρο κατανάλωσης τις 1700-1800kwh το τετράμηνο (οικογένεια με 2 παιδιά που σημαίνει αβέρτα πλυντήρια,κουζίνα για μαγείρεμα,κλπ κλπ)
και μόλις δουλέψεις το κλιματιστικό και περάσεις τις 2000kwh τότε να δείς πόσο οικονομικά θα σου έρθει ο λογαριασμός.
Εκτός αν μένεις μόνος ή με το αίσθημα.

Bananas
13-11-13, 20:32
Και το κλιματιστικο ρεύμα καίει, αλλά είναι οικονομικό.

Με μια σημαντική διαφορά από οποιαδήποτε συσκευή παραγωγής θερμότητας με αντίσταση (θερμάστρα, καλοριφερ λαδιού, αερόθερμο κτλ)

Το κλιματιστικό καίει ρεύμα για να δημιουργήσει συνθήκες μεταφοράς θερμότητας απο το εσωτερικό χώρο (π.χ υπνοδωμάτιο) προς το εξωτερικό περιβάλλον και αντίστροφα .

Όλες οι άλλες μορφές θέρμανσης μετατρέπουν το ρεύμα που καίνε 100% σε θερμότητα.

Basilhs23_
13-11-13, 20:42
ναι και αν έχεις μέσο όρο κατανάλωσης τις 1700-1800kwh το τετράμηνο (οικογένεια με 2 παιδιά που σημαίνει αβέρτα πλυντήρια,κουζίνα για μαγείρεμα,κλπ κλπ)
και μόλις δουλέψεις το κλιματιστικό και περάσεις τις 2000kwh τότε να δείς πόσο οικονομικά θα σου έρθει ο λογαριασμός.
Εκτός αν μένεις μόνος ή με το αίσθημα.

Αν δεν έχεις καθόλου θέρμανση όμως κάτι θα αναγκαστείς να ανάψεις. Πέρσι τόσο εμείς όσο και ένας φίλος μου είχαμε ξεπεράσει τις 2000kwh, εννοείται η ΔΕΗ ήρθε πάνω από 500ευρώ μαζί με το χαράτσι. Αν βάζαμε πετρέλαιο θα πήγαινε πάνω από 1000, βέβαια με το πετρέλαιο θα υπήρχε ομοιόμορφη θέρμανση σε όλο το σπίτι, με καλοριφέρ λαδιού και αερόθερμα μόνο για το δωμάτιο που βρίσκεται κάποιος.

manoulamou
13-11-13, 23:09
Το θεμα Οικονομικη Θερμανση ειναι ΠολυΠαραγοντικο
περαν των διαθεσιμων χρηματων και την σε βαθος χρονου αποσβεση
(εν Ελλαδι ποτέ δεν ξερεις ποσο αιφνιδια θ αυξησουν καποιοι μανδαρινοι τις τιμες)
εχει σημασια τα m3 του χωρου, οι ωρες χρησης, γραφειο, διαμερισμα ή μονοκατοικια
ιδιοκτητο ή ενοικιαζομενο...
Σε απολυτες τιμες απο τις συσκευες που λειτουργουν με ρευμα (συνεταιρισμος με την ΔΕΗ)
μονον ενα inverter κλιματιστικο συμφερει οταν ειναι ηδη εγκατεστημενο και καλα συντηρημενο!

ipo
15-11-13, 00:48
Υπάρχουν όμως ηλεκτρικοί συσσωρευτές θερμότητας που μπορούν να δουλέψουν αποδοτικά με το νυχτερινό ρεύμα. Δεν έχω τέτοιους, αλλά δύο γνωστοί μου δηλώνουν ικανοποιημένοι ως προς την απόδοση και την οικονομία.

didaskalo
18-11-13, 19:56
Υπάρχουν όμως ηλεκτρικοί συσσωρευτές θερμότητας που μπορούν να δουλέψουν αποδοτικά με το νυχτερινό ρεύμα. Δεν έχω τέτοιους, αλλά δύο γνωστοί μου δηλώνουν ικανοποιημένοι ως προς την απόδοση και την οικονομία.

Τέτοιους έχω σπίτι...και διαφωνώ κάθετα! Μιλάμε για μηχανήματα που καταναλώνουν 2KW μίνιμουν ανά ώρα κατα την φόρτιση. Σε μεγάλο χώρο έχω και 4KW...τρομερή κατανάλωση! Φτάναμε 4μελής οικογένοια σε κατανάλωση 4500 KWh συνολικά (νυχτερινό+ημερήσιο).

cool11
20-11-13, 12:06
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/109444/enallaktikes-morfes-thermanshs-meionekthmata.html
Ωραιο αρθρο.

manoulamou
20-11-13, 15:22
Δεν αναφερεται ομως σε βασικες πηγες θερμανσης οπως κλιματιστικά ή στις ηλεκτρικες φορητες συσκευες: αεροθερμα, αλογονου, λαδιου κλπ
:whistle:

anon
21-11-13, 09:36
Δεν αναφερεται ομως σε βασικες πηγες θερμανσης οπως κλιματιστικά ή στις ηλεκτρικες φορητες συσκευες: αεροθερμα, αλογονου, λαδιου κλπ
:whistle:

Tα κλιματιστικά ανήκουν στις αντλίες θερμότητας.

τα υπόλοιπα δεν ανήκουν στις οικονομικές μορφές θέρμανσης..

dpa2006
21-11-13, 15:46
Αντλία Θερμότητας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82)

manoulamou
23-11-13, 16:04
Tα κλιματιστικά ανήκουν στις αντλίες θερμότητας.

τα υπόλοιπα δεν ανήκουν στις οικονομικές μορφές θέρμανσης..

Χαιρομαι που το διευκρινησες, ελπιζω τωρα πλεον να το ξερουν κι αλλοι, περα απο εμας...
ΟΜΩΣ κανονικα θα επρεπε να τις αναφερει ολες με τα συν και τα πλην τους
επειδη ακομη και σημερα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ευτυχως αρκετοι θα προτιμουσαν να θερμανθουν με το (πανακριβο - αντιοικολογικο) πετρελαιο της κεντρικης θερμανσης!!!

dpa2006
23-11-13, 18:57
Περισσότερα για Αντλίες θερμότητας και εδώ:
1.Θέματα στην κατηγορία: Αντλίες Θερμότητας (http://www.energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=category&catid=34&Itemid=91)
2.Εξοικονόμηση Ενέργειας (ΚΑΠΕ) (http://www.cres.gr/energy_saving/telikoSKIPINTRO.html)
3. Αντλίες Θερμότητας (ΚΑΠΕ) (http://www.cres.gr/energy_saving/Ktiria/ee_antlies_thermotitas.htm)
Ελπίζω ότι δεν έχουν ήδη αναφερθεί,διαφορετικά ζητώ συγγνώμη για την επανάληψη.

XPHSTOS29
23-11-13, 22:08
... ακομη και σημερα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ευτυχως αρκετοι θα προτιμουσαν να θερμανθουν με το (πανακριβο - αντιοικολογικο) πετρελαιο της κεντρικης θερμανσης!!!

Γιαυτο εχουν βγαλει, στο ραδιο τουλαχιστον, μια διαφημιση για την θερμανση με πετρελαιο ...
Επιγραμματικα λεει (μιας και δεν την θυμαμαι) Βαλαμε ενεργειακα τζακια, βαλαμε πελλετ, βαλαμε φυσικο αεριο, βαλαμε και καμποσες δοσεις για ολα αυτα, και απανταει ο αλλος γιατι δεν βαλατε πετρελαιο να ζεσταθειτε σιγουρα, και με την επιχορηγηση πεφτει η τιμη κατω απο ενα ευρω το λιτρο κτλ κτλ.

Basilhs23_
23-11-13, 22:57
Πρίν 2 εβδομάδες΄ελεγαν οτι οι παραγγελίες πετρελαίου αυξήθηκαν από 20 εώς 80% σε σχέση με πέρσι, τώρα λένε οτι αυξήθηκαν 30 εώς 100%. Ως αιτία λένε οτι πέρσι πολλοί έκαναν δοκιμές με αερόθερμα ηλεκτρικά καλοριφέρ θερμοπομπούς κτλ και επειδή πλήρωσαν πάρα πολύ σε ρεύμα επέστρεψαν στο πετρέλαιο γιατί είναι σίγουρη και δοκιμασμένη λύση.
Βέβαια φέτος ήρθε το κρύο λίγο ποιό πρίν από πέρσι, οπότε θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι Ιανουάριο για να δούμε τι γίνεται.

XPHSTOS29
24-11-13, 01:15
ακομα δεν εχει ερθει κρυο τουλαχιστον στην αθηνα, εκτος αν ειναι τοσο κρυουλιαριδες οσοι εβαλαν θερμανση απο τωρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.