PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Basilhs23_
17-09-14, 19:33
αλλα δεν πειραζει θα ερθουν στην πρωτη συντηρηση των μηχανηματων και τοτε θα γελασει ο καθε πικραμενος....)

Δεν ξέρω τι πατάτα έκαναν, αλλά τουλάχιστον όταν έρθουν δες αν θα είναι οι ίδιοι οι τεχνικοί με αυτούς που έκαναν την μ.... γιατί αν είναι άλλοι μάλλον θα φάνε καντήλια χωρίς λόγο. Και εγώ πάντως είχα νευριάσει με έναν τεχνικό που ήρθε πρίν το καλοκαίρι για συντήρηση (όχι οτι δεν έκανε την δουλειά του) και παίζει από του χρόνου να βρω άλλη εταιρεία.

blade_
17-09-14, 19:49
για να δουμε..ειμαστε οι μισοι που θελουμε να βαλουμε απο ολους,οποτε ελπιζω να γινει η δουλεια.

αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι επελεξα την οικονομικοτερη μορφη θερμανσης για το σπιτι(εκτος απο το κλιματιστικο φυσικα)

Zer0c00L
17-09-14, 20:33
Δεν ξέρω τι πατάτα έκαναν, αλλά τουλάχιστον όταν έρθουν δες αν θα είναι οι ίδιοι οι τεχνικοί με αυτούς που έκαναν την μ.... γιατί αν είναι άλλοι μάλλον θα φάνε καντήλια χωρίς λόγο. Και εγώ πάντως είχα νευριάσει με έναν τεχνικό που ήρθε πρίν το καλοκαίρι για συντήρηση (όχι οτι δεν έκανε την δουλειά του) και παίζει από του χρόνου να βρω άλλη εταιρεία.

εννοειτε αν ειναι οι ιδιοι (λογικα αυτοι θα ειναι καθως ειναι ευθυνη τους η περιοχη μου)

αλλα αν ερθουν αλλοι δεν μου φταινε σε τιποτα θα τους επισημανω τις ..... που εκαναν οι συναδελφοι τους και αν μπορουν να κανουν κατι καλως αλλιως θα κανουν την συντηρηση που πρεπει και θα πανε στο καλο.

δεν μπορω να παω σε αλλη εταιρεια εχουν την αποκλειστικοτητα

- - - Updated - - -


για να δουμε..ειμαστε οι μισοι που θελουμε να βαλουμε απο ολους,οποτε ελπιζω να γινει η δουλεια.

αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι επελεξα την οικονομικοτερη μορφη θερμανσης για το σπιτι(εκτος απο το κλιματιστικο φυσικα)

προσεξε για κεντρικη η ατομικη θελουν το 50% +1 νομιζω να συμφωνουν αλλιως δεν σου βαζουν

μετα θα πρεπει να πας σε καποιον πιστοποιημενο συνεργειο εγκαταστασης

αν ολα πανε καλα στον τελικο ελεγχο θα σας συνδεσουν.

πιστευω οτι ολα ειναι θεμα επιλογης

εγω προσωπικα θεωρω οτι ειμαι καλυμμενος οτι καιρικες συνθηκες εχουμε το χειμωνα (αν ερθει ποτε....)(κεντρικη θερμανση πετρελαιο) εφοσον η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι κατω απο 15 βαθμους
κλιματιστικα Inverter A+++ σε συνδιασμο με νυχτερινο τιμολογιο ΔΕΗ που εχω πλεον ενεργο και συμφερει....
αν προσθεσω το ενεργειακο τζακι και τα κουφωματα αλουμινιου

πιστευω οτι ειμαι μια χαρα

μακαρι να συμφωνουσαν για το φυσικο αεριο (αν και θα ηταν κοστος για μενα αν θα εβαζα συσκευες για μαγειρεμα κτλ) αλλα αφου δεν συμφωνησαν....

blade_
18-09-14, 00:58
κοιτα,ολοι εχουν συμφωνησει,αλλα δε θα βαλουμε ολοι,εκτος αν λεμε το ιδιο

Zer0c00L
18-09-14, 02:22
θα σου πουν κιολας απο την εταιρεια τι δικαιολογητικα θα πρεπει να τους προσκομισεις

παντως ειχα δει σε οτι αφορα πολυκατοικιες οτι ζητανε το 50% και το θελουν γραπτως (Γ.Σ) πρακτικα κτλ...αν δεις και στην ιστοσελιδα που σου αναφερα το λεει ακριβως τι χρειαζεται για να συνδεθεις στο φυσικο αεριο.

blade_
30-09-14, 11:32
Τον ηπιαμε για 4 συνεχη χρονια με το αεριο,ουτε φετος θα περασει,απο του χρονου και βλεπουμε φυσικα

λεω να βαλω καυστηρα πετρελαιου ατομικο στο σπιτι,να τους εχω διπλα διπλα,να τους καμαρωνω.γνωριζει κανεις τι κοστος εχει μια εγκατασταση και αν μπορει να μπει στη θεση του λεβητα αεριου?

το σπιτι γενικα εβγαλε 3 χειμωνες με κλιματιστικο,ομως το μερος εχει πολλη υγρασια και δε βοηθαει και πολυ ο αερας

- - - Updated - - -

edit μιλησα με τον εγκαταστατη του φυσικου και μου ειπε πως γινεται εγκατασταση στη θεση του υπαρχοντος αεριου.δηλαδη αλλαζει μονο ο λεβητας,να και κατι καλο.

το θεμα ειναι,τι λεβητα να βαλω ,τι κοστος εχει αυτος?βλεπω διαφορους στο σκρουτζ

anon
30-09-14, 11:53
To ηλεκτρικό προς το παρόν είναι αρκετά οικονομικότερο ειδικά εαν έχεις νυχτερινό, αλλά μάλλον δεν θαναι για πολύ. Ούτε τα νέα μέτρα για φθηνότερο πετρέλαιο λένε τίποτα. Εαν έχεις χώρο, πάρε έναν πυρολυτικό ξυλολέβητα, ότι και να γίνει το ξύλο θαναι πολύ φθηνότερο ως καύσιμο υλικό και μετά το ξύλο, το πέλετ (εαν θέλεις να πληρώνεις κατιτις παραπάνω για την ευκολία της αυτόματης γόμωσης / χρήσης σε αντίθεση με τα καυσόξυλα).

Ναι, ξέρω, δεν είναι περιβαλλοντολογικό, αλλά ένας ξυλολέβητας και ειδικά πυρολυτικός καίει πολύ καλύτερα τα ξύλα απο ότι τα τζάκια, με πολύ μεγαλύτερη απόδοση. Και όσο και να ανεβάσουν τις τιμές σε ΦΑ, ρεύμα ή πετρέλαιο, παντα το ξύλο θαναι φθηνότερο.

MessengerOfGood
30-09-14, 11:57
...

το θεμα ειναι,τι λεβητα να βαλω ,τι κοστος εχει αυτος?βλεπω διαφορους στο σκρουτζ

Θα πρότεινα FER.
Πολύ καλός και όχι ακριβός.
Τον έβαλα στο εξοχικό.

blade_
30-09-14, 12:17
To ηλεκτρικό προς το παρόν είναι αρκετά οικονομικότερο ειδικά εαν έχεις νυχτερινό, αλλά μάλλον δεν θαναι για πολύ. Ούτε τα νέα μέτρα για φθηνότερο πετρέλαιο λένε τίποτα. Εαν έχεις χώρο, πάρε έναν πυρολυτικό ξυλολέβητα, ότι και να γίνει το ξύλο θαναι πολύ φθηνότερο ως καύσιμο υλικό και μετά το ξύλο, το πέλετ (εαν θέλεις να πληρώνεις κατιτις παραπάνω για την ευκολία της αυτόματης γόμωσης / χρήσης σε αντίθεση με τα καυσόξυλα).

Ναι, ξέρω, δεν είναι περιβαλλοντολογικό, αλλά ένας ξυλολέβητας και ειδικά πυρολυτικός καίει πολύ καλύτερα τα ξύλα απο ότι τα τζάκια, με πολύ μεγαλύτερη απόδοση. Και όσο και να ανεβάσουν τις τιμές σε ΦΑ, ρεύμα ή πετρέλαιο, παντα το ξύλο θαναι φθηνότερο.

ενδιαφερον.αυτο συνδεεται στην ιδια εγκατασταση που εχω ,αντι του αεριου?και αν γνωριζεις καθε ποτε συμπληρωνεις ξυλα?καθαρισμα συχνο να φανταστω?

- - - Updated - - -


Θα πρότεινα FER.
Πολύ καλός και όχι ακριβός.
Τον έβαλα στο εξοχικό.

ευχαριστω για την προταση.επειδη μου διαφευγει κατι,χρειαζομαι καυστηρα η λεβητα?

anon
30-09-14, 12:34
ενδιαφερον.αυτο συνδεεται στην ιδια εγκατασταση που εχω ,αντι του αεριου?και αν γνωριζεις καθε ποτε συμπληρωνεις ξυλα?καθαρισμα συχνο να φανταστω?


ναι, συνδέεται με το ίδιο κύκλωμα καλοριφέρ, αλλά να ξέρεις οτι ο ξυλολέβητας είναι μεγαλύτερος απο ότι ένας μικρός / ατομικός λέβητας καλοριφέρ, περίπου στον διπλάσιο όγκο, ίσως λίγο παραπάνω.
και ναι, χρειάζεται καθάρισμα, αλλά το πόσο συχνά έχει να κάνει και με τι ξύλα καίς, και πόσο καίς. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου. Σίγουρα το πετρέλαιο ειναι πρακτικότερο / καθαρότερο στην χρήση και το φυσικό αέριο το ίδιο. Καθάρισμα θα έχεις και με τα πέλετ.

nyannaco
30-09-14, 12:45
Αν έχεις ήδη το λέβητα αερίου στην εγκατάσταση και περιμένεις το αέριο σε ένα-δυο χρόνια, η πιο απλή και ανέξοδη λύση είναι να τον δουλέψεις με συστοιχία τριών-τεσσάρων φιαλών LPG, εφόσον έχεις το κατάλληλο μέρος για να τις βάλεις (ιδανικά σε προστατευμένο εξωτερικό χώρο). Ο λέβητας αερίου μετατρέπεται για LPG με αλλαγή μόνο του μπεκ και επαναρρύθμιση.

blade_
30-09-14, 12:57
με φιαλες τον δουλευω εδω και 4 χρονια αλλα δε συμφερει σε καμια περιπτωση


ανον δεν εχ θεμα χωρου,ανετα ειμαι,το κοστος κτησης ειναι αυξημενο σε σχεση με του πετρελαιου ε?

nyannaco
30-09-14, 13:30
Α, ΟΚ. Οπότε κοιτάς λέβητα πετρελαίου... τί πιθανότητες πιστεύεις ότι έχειςνα τον τον αποσβέσεις από τη διαφορά κόστους του καυσίμου στα επόμενα 2-3 χρόνια; Εχεις κάνει την άσκηση;

blade_
30-09-14, 14:32
καμια υποθετω.απλα εχει φαγωθει ο πατερας μου,οτι εχει καραμουχλιασει το σπιτι(αληθεια ειναι αυτο) και θα σαπισει τελειως(?).δε ξερω πως θα με παει η καταναλωση,εγω προσωπικα εχω βολευτει με το κλιματιστικο(το εχω ολο το χειμωνα ανοιχτο και η καταναλωση ειναι πολυ μικρη ,3 χρονια αποδεδειγμενα).το λιτρο φετος θα παει στο ευρω και δε ξερω αν δικαιουμαι επιδοτηση

- - - Updated - - -

κοιταω κατι τετοιο δηλαδη?

https://www.skroutz.gr/c/1406/levites.html?keyphrase=%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF %CF%85


δοχεια κτλ ειναι εξτρα?

teodor_ch
30-09-14, 15:02
Εφόσον σας ενοχλεί η υγρασία μπορείτε να δουλέψετε κάποιες ώρες που δεν είστε σπίτι το aircondition σαν αφυγραντήρα και να βγάλει μπόλικο νερό.

nyannaco
30-09-14, 15:17
καμια υποθετω.απλα εχει φαγωθει ο πατερας μου,οτι εχει καραμουχλιασει το σπιτι(αληθεια ειναι αυτο) και θα σαπισει τελειως(?).δε ξερω πως θα με παει η καταναλωση,εγω προσωπικα εχω βολευτει με το κλιματιστικο(το εχω ολο το χειμωνα ανοιχτο και η καταναλωση ειναι πολυ μικρη ,3 χρονια αποδεδειγμενα).το λιτρο φετος θα παει στο ευρω και δε ξερω αν δικαιουμαι επιδοτηση

- - - Updated - - -

κοιταω κατι τετοιο δηλαδη?

https://www.skroutz.gr/c/1406/levites.html?keyphrase=%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF %CF%85


δοχεια κτλ ειναι εξτρα?Θέλεις λέβητα/καυστήρα, κυκλοφορητή, δοχείο διαστολής (ή ατομική μονάδα αντί για αυτά), δεξαμενή, καπνοδόχο.
Μην την ψάχνεις, απίθανο έως αδύνατο να πέσει κάτω από ενάμισι χιλιάρικο με την εργασία.

vasilimertzani
30-09-14, 15:31
nyannaco ,ξεχασες τον willy απο το τσιμπουτι,,τον μαυρο θερμαστη :rofl:
blade ,ολη μερα ανοιχτο και εχεις υγρασια?σε ολο το σπιτι η σε ενα δωματιο?
Και για τι σπιτι ενδιαφερεσαι?διαμερισμα,μονοκατοικια?Παντως πιστευω με το αεριο εισαι στο οικονομικο παραγοντα,μετα του φυσικου,και τις ανλτιας θερμοτητας.

blade_
30-09-14, 15:41
Εφόσον σας ενοχλεί η υγρασία μπορείτε να δουλέψετε κάποιες ώρες που δεν είστε σπίτι το aircondition σαν αφυγραντήρα και να βγάλει μπόλικο νερό.

δεν ειναι κακη ιδεα μονο που νομιζω οτι κρυωνει αρκετα το σπιτι

- - - Updated - - -


nyannaco ,ξεχασες τον willy απο το τσιμπουτι,,τον μαυρο θερμαστη :rofl:
blade ,ολη μερα ανοιχτο και εχεις υγρασια?σε ολο το σπιτι η σε ενα δωματιο?
Και για τι σπιτι ενδιαφερεσαι?διαμερισμα,μονοκατοικια?Παντως πιστευω με το αεριο εισαι στο οικονομικο παραγοντα,μετα του φυσικου,και τις ανλτιας θερμοτητας.
διαμερισμα πρωτου οροφου.εβαλα και μονωση περσυ.

υγρασια σε ολο το βορειο κομματι του σπιτιου

- - - Updated - - -


Θέλεις λέβητα/καυστήρα, κυκλοφορητή, δοχείο διαστολής (ή ατομική μονάδα αντί για αυτά), δεξαμενή, καπνοδόχο.
Μην την ψάχνεις, απίθανο έως αδύνατο να πέσει κάτω από ενάμισι χιλιάρικο με την εργασία.

μαλιστα.οταν 1800 μου ειχε κοστισει το 2011 ο αεριου(baxi)

- - - Updated - - -

ολοκληρη η εγκατασταση με εξωτερικους σωληνες κτλ

nyannaco
30-09-14, 15:44
υγρασια σε ολο το βορειο κομματι του σπιτιουΑν είναι να δώσεις λεφτά, εκατό φορές να τα δώσεις για να μονώσεις εξωτερικά το βορεινό τοίχο. Είναι πολύ προτιμότερο να εξαλείψεις το αίτιο (πληρώνοντας μία φορά, και με κέρδος και στην ψύξη το καλοκαίρι), παρά να αντιμετωπίζεις (πληρώνοντας εσαεί) τα συμπτώματα.

Basilhs23_
30-09-14, 15:55
Σήμερα είδα κάτι δημοσιεύματα οτι το πετρέλαιο θα κοστίζει 1.05 - 1.06 ευρώ/λίτρο.

Εν το μεταξύ φαίνεται ορισμένες πολυκατοικίες έχουν αρχίσει από τώρα κουτσά στραβά να δοκιμάζουν σε λειτουργία καυστήρες. Στο κέντρο που μένω άρχισαν από τώρα αυτές οι περίεργες μυρωδιές καμμένου που εισέρχονται από το παράθυρο. Το Σάββατο κατέβηκα για λίγο στο Μαρούσι με τον ΗΣΑΠ και στον σταθμό μύριζε αρκετά έντονη μυρωδιά καμμένου ξύλου μέχρι που παραλίγο να βρωμίσουν και τα ρούχα μας.

blade_
30-09-14, 22:14
Αν είναι να δώσεις λεφτά, εκατό φορές να τα δώσεις για να μονώσεις εξωτερικά το βορεινό τοίχο. Είναι πολύ προτιμότερο να εξαλείψεις το αίτιο (πληρώνοντας μία φορά, και με κέρδος και στην ψύξη το καλοκαίρι), παρά να αντιμετωπίζεις (πληρώνοντας εσαεί) τα συμπτώματα.

Το εχω ηδη κανει.απλα δεν εχω δει ακομα αποτελεσματα.

anon
01-10-14, 10:09
Το εχω ηδη κανει.απλα δεν εχω δει ακομα αποτελεσματα.

Eγώ είδα άμεσα αποτελέσματα απο μόνωση, αλλά έκανα βορεινό τοίχο με 7εκ εξηλασμένη (στυλ κέλυφος), και σκεπή που δεν είχε καθόλου μα καθόλου μόνωση πριν, σκέτος σκελετός και γυμνό κεραμίδι το έκανα με 5άρι dow και 5άρι πετροβάμβακα.... Τεράστια διαφορά. Απίστευτα τεράστια. Δες λοιπόν εαν έχεις σημεία, ειδικά σε κουφώματα, εαν έχεις απώλειες. Μια θερμοκάμερα μπορεί να το δείξει αυτό πολυ καλά, στον χειμώνα.... Το πιθανότερο είναι να έχεις θέμα με απώλειες απο κουφώματα.

blade_
01-10-14, 13:42
εγω εβαλα στην πυλωτη 5ρη πετροβαμβακα και πλακες γυψου και στον μεγαλο βορειο τοιχο ενα 5ρι απο εκεινο το τυρκουαζ :p

ποια περιοχη εισαι?εδω περαια γενικα εχουμε αρκετη υγρασια και πολυ αερα.

θα δω φετος καλυτερα,αναλογα και τη θερμανση που θα εχω

blade_
02-10-14, 14:19
μιλησα με τον εγκαταστατη και μου προτεινε αυτη (https://www.skroutz.gr/s/3088007/Kiturami-Turbo-Plus-17S.html)

συν 150 εργατικα συν κανα κατοσταρικο η δεξαμενη

τι λετε?

ισως καταφερει να μου αγορασει τον παλιο λεβητα του αεριου αργοτερα

nyannaco
02-10-14, 15:59
Μήπως έχεις χώρο για εξωτερική δεξαμενή LPG;

teodor_ch
02-10-14, 16:03
Μήπως έχεις χώρο για εξωτερική δεξαμενή LPG;

άσε το!
το τί τράβηξα για άδεια απο πολεοδομία για τη δεξαμενή δε λέγεται

όλοι (και ο μηχανολόγος) μου έλεγαν να τη βάλω παράνομα

χρειάζεται και χώρο

νομίζω έχει αλλάξει η νομοθεσία πρόσφατα

blade_
03-10-14, 01:24
Μήπως έχεις χώρο για εξωτερική δεξαμενή LPG;

Τωρα ειναι με μποτιλιες το σύστημα.. Τι αλλάζει στη περίπτωση που λες? Μεγαλύτερη αυτονομία και λιγότερες "απώλειες"?

- - - Updated - - -


άσε το!
το τί τράβηξα για άδεια απο πολεοδομία για τη δεξαμενή δε λέγεται

όλοι (και ο μηχανολόγος) μου έλεγαν να τη βάλω παράνομα

χρειάζεται και χώρο

νομίζω έχει αλλάξει η νομοθεσία πρόσφατα

Τελικά έβαλες?

nyannaco
03-10-14, 08:16
Τωρα ειναι με μποτιλιες το σύστημα.. Τι αλλάζει στη περίπτωση που λες? Μεγαλύτερη αυτονομία και λιγότερες "απώλειες"?Μεγαλύτερη αυτονομία και πολύ χαμηλότερη τιμή!

teodor_ch
03-10-14, 09:23
Τελικά έβαλες?

Έβαλα τη δεξαμενή και έβγαλα και την άδεια.
Στα μέσα της εγκατάστασης είμαι.

blade_
03-10-14, 13:53
Μεγαλύτερη αυτονομία και πολύ χαμηλότερη τιμή!

Αν υποθέσουμε ότι η μέση τιμή υγραεριου στα πρατήρια είναι 90 λεπτά, η αντίστοιχη στις φιάλες πόσο είναι? Στο περίπου?

Δε ξέρω πόσα λίτρα παίρνουν, πάντως τις πληρώνω 45 ευρώ τη μία.

- - - Updated - - -


Έβαλα τη δεξαμενή και έβγαλα και την άδεια.
Στα μέσα της εγκατάστασης είμαι.

Τι κόστος είχε η δεξαμενή? Επίσης πως θα τη γεμίσεις? Υπάρχουν βυτια?

teodor_ch
03-10-14, 15:01
Έρχεται βυτίο και γεμίζει.

Χρησιδάνειο είναι η δεξαμενή.
500 ευρώ εφάπαξ και non-refundable για 1700 λίτρα (ωφέλιμα νομίζω ~1200λίτρα) με δέσμευση να βάζω απο συγκεκριμένη εταιρία μόνο

που επειδή μένω Κρήτη δεν έχω και πολλές επιλογές και αυτή η εταιρία είναι απο τις πιο (αν όχι η μόνη) αξιόπιστη (live μετάδοση δεδομένων με τη βάση τους, gps στα βυτία κλπ)

το τί μου λένε ότι γίνεται είναι απίστευτο...
άλλος γεμίζει χωρίς ΦΠΑ, άλλος γεμίζει και το αμάξι


Εγώ έχω και φούρνο και μάτια με υγραέριο για αυτό ποντάρω σε "σύντομη" απόσβεση.
Συν ότι το υγραέριο δεν ανεβοκατεβαίνει τόσο συχνά όσο τα υπόλοιπα (ρεύμα, πετρέλαιο).

blade_
03-10-14, 22:13
Δηλαδή τα 500 τα παίρνεις πίσω αν την επιστρέψεις μετά από 1200 που λες? Πόσο πάει το λίτρο?

teodor_ch
04-10-14, 10:10
όχι τα 500 τα χάνεις
τα 1200 είναι τα ωφέλιμα λίτρα και στα ανέφερα για να δείς κάθε πότε γεμίζεις (αραιά)
τη γεμίζεις όσες φορές θές. η δεξαμενή εγκαθίσταται στο χώρο σου
δεν είναι απλό θέμα, ρώτα μηχανολόγο να σου τα αναλύσει καλύτερα

υπάρχει και επιλογή να αγοράσεις μόνος δεξαμενή ~1000 αλλά αναλαμβάνεις και επανέλεγχο νομίζω στα 10 χρόνια που κοστίζει καμιά 200άρα εκτός αν αποφασίσει να την πρεσάρει και πρέπει να τη μεταφέρεις οπότε το κόστος εκτοξεύεται

με χρησιδάνειο αναλαμβάνουν αυτοί όλα τα έξοδα

το λίτρο κάπου 0.7 νομίζω
δε θυμάμαι τώρα και απο περιοχή σε περιοχή θα αλλάζει πολύ

vasilimertzani
04-10-14, 15:03
την υγρασια στο βορειο τοιχο που την βλεπεις?στο τοιχο επανω?σε ανοιγματα πανω σε αυτον?
Εγω παντως θα προτεινα αντι να δωσεις 1-2 χιλιαρικα παλι να σου κανει ενα μηχανικος μια μελετη.Δεν προκειται να δεις διαφορα ,ειδικα τωρα με τον μονωση που οι απαιτησεις σου σε ενεργεια μειωθηκαν παρα πολυ βαζοντας καυστηρα πετρελαιου ή δεν ξερω εγω τι.
http://www.petrogaz.gr/el/solutions-products/ugraerio-se-fiales.html προφανως περνεις την 25κιλη (60λιτ) ποσες απο αυτες εκαψες τον περσινο χειμωνα?
http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=53&It εδω http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=53&It
αναφερει θερμογονος δυναμη πετρελαιου-αεριων κανε την σουμα και πες μου.

blade_
05-10-14, 00:16
όχι τα 500 τα χάνεις
τα 1200 είναι τα ωφέλιμα λίτρα και στα ανέφερα για να δείς κάθε πότε γεμίζεις (αραιά)
τη γεμίζεις όσες φορές θές. η δεξαμενή εγκαθίσταται στο χώρο σου
δεν είναι απλό θέμα, ρώτα μηχανολόγο να σου τα αναλύσει καλύτερα

υπάρχει και επιλογή να αγοράσεις μόνος δεξαμενή ~1000 αλλά αναλαμβάνεις και επανέλεγχο νομίζω στα 10 χρόνια που κοστίζει καμιά 200άρα εκτός αν αποφασίσει να την πρεσάρει και πρέπει να τη μεταφέρεις οπότε το κόστος εκτοξεύεται

με χρησιδάνειο αναλαμβάνουν αυτοί όλα τα έξοδα

το λίτρο κάπου 0.7 νομίζω
δε θυμάμαι τώρα και απο περιοχή σε περιοχή θα αλλάζει πολύ

Σε ευχαριστώ, μιλάμε για τρελό έξοδο αν τα χάνεις, τουλάχιστον τις φιάλες τις επιστρέφεις.

Το λίτρο εδώ στα βενζινάδικα είναι 90 λεπτά. Στο σπίτι δίνουν άλλη τιμή?

Η φιάλη δηλαδή έχει 60 λίτρα? Τότε μου φαίνεται απίθανο που την τρώει σε καλούτσικο χειμώνα σε 4-5 μέρες

vasilimertzani
05-10-14, 15:43
Σε ευχαριστώ, μιλάμε για τρελό έξοδο αν τα χάνεις, τουλάχιστον τις φιάλες τις επιστρέφεις.

Το λίτρο εδώ στα βενζινάδικα είναι 90 λεπτά. Στο σπίτι δίνουν άλλη τιμή?

Η φιάλη δηλαδή έχει 60 λίτρα? Τότε μου φαίνεται απίθανο που την τρώει σε καλούτσικο χειμώνα σε 4-5 μέρες

στα βενζιναδικα απαγορευτεαι για χρηση εκτος αυτοκινητου.
μαλλον τα 60λιτ αναφερεσαι σε αυτο που αναρτησα,μπορει να κανω και λαθος αλλα σε αυτη την τιμη αυτα ταιριαζουν μονο.
επισης και τα 0,7 ειναι παρα πολλα.Ενας γνωστος γεμιζε την 1200 δεξαμενη (καλοκαιρι που ειναι πιο φθηνο) στα μεσογαια με 450-500€,(2007 εποχη περιπου) δεν ηταν τελειως αδεια βεβαια και τον εβγαζε σε μεζονετα 150τμ ολη την σεζον.

blade_
06-10-14, 12:14
χμ μαλιστα.

θα ρωτησω εδω θεσσαλονικη να δω τι παιζει

pavlito
06-10-14, 13:05
Μου αρέσει που αναφέρουν μείωσου του κόστους για το πετρέλαιο ενώ στην ουσία δεν έχει γίνει κάτι.Προσωπικά δεν έχει αλλάξει κάτι πλυν της αναφοράς και το δήθεν παραμύθι ότι ενδιαφέρθηκαν. Δεν γίνεται να μιλάς για μείωση όταν υπάρχει άυξησει και φόρος ζωης σε όλα. Προσωπικά θα την βγάλω με το πελλετ νερού που είχα πάρει πέρυσι, σε καλή τιμή απο τον Δάβρη και τέλος. Άσε που δεν δικαιούνται όλοι το επίδομα..

Atermon
06-10-14, 16:04
Ψαχνόμουν τελευταία με τα θερμομονωτικά χρώματα, μιας και σε πολυκατοικία δε μπορείς να κάνεις ατομικά καμία μόνωση απ'έξω, ενώ για μέσα θα ήθελα μια εύκολη και γρήγορη λύση. Υπάρχουν πολλές τέτοιες μπογιές (link (http://www.paints-mihopoulos.gr/%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1)), αλλά έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει από πρώτο χέρι, αν υπάρχει κάποια μικρή διαφορά στη θερμομόνωση; Δηλαδή θα βάψω έτσι κι αλλιώς τους τοίχους, απλά αν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για θερμομονωτικές.

nyannaco
06-10-14, 16:09
Η θερμομονωτική ικανότητα ενός υλικού είναι ανάλογη της θερμικής του αντιστασης και του πάχους του. Όταν το πάχος τείνει στο μηδέν...

Atermon
06-10-14, 16:36
Η θερμομονωτική ικανότητα ενός υλικού είναι ανάλογη της θερμικής του αντιστασης και του πάχους του. Όταν το πάχος τείνει στο μηδέν...

Άμα δεις το link, οι συγκεκριμένες μπογιές πετυχαίνουν την θερμομόνωση όχι με την μπογιά καθεαυτή, αλλά με τα κυψελλίδια κενού που περιέχουν.

anon
06-10-14, 20:50
Άμα δεις το link, οι συγκεκριμένες μπογιές πετυχαίνουν την θερμομόνωση όχι με την μπογιά καθεαυτή, αλλά με τα κυψελλίδια κενού που περιέχουν.

Kαι πάλι... Εαν θες με ελάχιστο πάχος (όσο αυτό ειναι δυνατόν), πανε σε πλάκες aerogel. Βέβαια κοστίζει.
Oσο για τη μονωτική μπογιά, μέχρι να το κάνουν επεισόδιο οι Mythbusters, δες αυτό
http://en.wikipedia.org/wiki/Insulative_paint

Basilhs23_
06-10-14, 22:48
Αν μπορούσε να κάνει κάποιος κάτι με μονωτική βαφή, θα είχε τρέξει η μισή Ελλάδα να βάλει τέτοιες μπογιές.

Η μόνη περίπτωση που πιστεύω πως χρησιμοποιείται με καλό πρακτικό αποτέλεσμα η μπογιά αυτή, είναι για βάψιμο κανενός τοίχου που θα έχει γίνει εξωτερική/εσωτερική θερμομόνωση, απλά θα προσφέρει το κάτι παραπάνω στην ήδη καλή δουλειά που θα έχει κάνει η μόνωση.

vasilimertzani
07-10-14, 09:01
κατι πολυ ευκολο για μεσα στο σπιτι ειναι θερμομονωτικη γυψοσανιδα,ουτε σκαψιματα ουτε σοβαντισματα ουτε τιποτα.

blade_
07-10-14, 22:43
κατι πολυ ευκολο για μεσα στο σπιτι ειναι θερμομονωτικη γυψοσανιδα,ουτε σκαψιματα ουτε σοβαντισματα ουτε τιποτα.

Με τι κέρδος όμως?

vasilimertzani
09-10-14, 14:55
Με τι κέρδος όμως?

εδω εχει μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα.
http://www.rizakos.gr/gr/esottherm.asp

εδω εχει τιμη(μια ενδεικτικη ειναι) http://www.gypsosanida-shop.gr/component/virtuemart/thermomonosi/esoteriki-thermomonosi/knauf-intherm-eps80-30mm-detail?Itemid=0
υπολογιζεις τα τμ.του τοιχου +κολες.

απο κερδος τωρα ειναι σαν να κανεις εξωτερικη θερμομονωση.Οι θερμογεφυρες που αναφερονται υπαρχουν και στην εξωτερικη θερμομονωση σε μια πολυκατοικια αν δεν κανουν θερμομονωση και οι διπλα/πανω/κατω οποτε αυτο το μειονεκτημα δεν υφισταται.Αν και δεν ξερω πλεον ποσο οικονομικο ειναι να ζεσταινεις τα ντουβαρια σου απο το να ζεσταινεις μονο τον αερα.
Επισης αμα κανεις ενα υπολογισμο θα δεις οτι το κοστος για εξωτερικη θερμομονωση(σε πολυκατοικια) ειναι τετοιο που η αποσβεση φανταζει μακρινο ονειρο.Μιλαω παντα για ετοιμα κτιρια και οχι στο σταδιο κατασκευης.
ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις μου.

tsavman
09-10-14, 15:54
Σε παλιά οικοδομή 50ετίας και βάλε, μπορεί να γίνει εσωτερική θερμομόνωση με γυψοσανίδα;
Εννοώ, θα προσφέρει τίποτα, ή χρειάζονται και εξωτερικές εργασίες;

Υπάρχουν κάπου οι όροι και οι προϋποθέσεις του "Εξοικονομώ κατ'οίκων"; Έχει κάνει κανείς τις διαδικασίες με επιτυχία;

teodor_ch
09-10-14, 16:01
Ευνοεί το σχηματισμό συμπύκνωσης λόγω διάχυσης των υδρατμών.

δηλαδή μούχλες

Για καλοκαίρι (ψύξη) κάνουμε εσωτερική μόνωση.
Για χειμώνα (θέρμανση) κάνουμε εξωτερική.

Για all-season που λένε, κάνουμε ενδιάμεση ΣΩΣΤΑ. Αλλιώς εξωτερική.

Αυτά χωρίς να είμαι του κλάδου απο ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας και συζητώντας.

geonet11
09-10-14, 21:48
Παιδιά αυτό το αεροθερμο της silvercrest στο lidl ξέρεις κανείς αν είναι καλό;

blade_
10-10-14, 00:54
δηλαδή μούχλες

Για καλοκαίρι (ψύξη) κάνουμε εσωτερική μόνωση.
Για χειμώνα (θέρμανση) κάνουμε εξωτερική.

Για all-season που λένε, κάνουμε ενδιάμεση ΣΩΣΤΑ. Αλλιώς εξωτερική.

Αυτά χωρίς να είμαι του κλάδου απο ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας και συζητώντας.

αυτο εχω κανει.αναρωτιεμαι αν καλυψω και τους υπολοιπους τοιχους (2 πλαινοι εμειναν)ποσο θα βοηθησει

@ ADSLgr.com All rights reserved.