PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

teodor_ch
05-11-11, 11:54
τελικά θα προτιμήσω μαντεμένια και συγκεκριμένα αυτή παρακάτω
http://www.tsixlis.gr/ksilosomba-mademenia-om80.html

είναι αρκετά compact που την είδα απο κοντά και ελπίζω να καλύψει το σπίτι των περίπου 40-50τμ. με χάλια όμως κουφώματα.

το budget είναι πολύ χαμηλό για ανέβω στις ποιοτικές που περιγράφετε!

panosm25
12-12-11, 18:26
Καλησπερα

Θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις σομπες-καλοριφερ πελλετς (Οσοι εισαστε κατοχοι ευπροσδεκτοι)
Αυτην την εβδομαδα τα εφτυσε μια ομολογουμενος απιστευτη σομπα που ειχε η οικογενεια μου εδω κ 30 χρονια
Μιας κ δεν επισκευαζετε πλεον ειπαμε να αγορασουμε μια καινουρια αλλα με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πλεον δεν ειναι κ τοσες πολλες οι προτασεις σε σομπες καλοριφερ πετρελαιου κ οτι ολοι οι γνωστοι μας ειχαν ακουσει κατι καλο ή μας προτειναν καυευθειαν τα συστηματα με πελλετς
Οποτε θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι σομπες σε βαθος χρονου?? H αποσβεση ξερω οτι γινεται σχετικα συντομα αλλα μηπως ειναι βαρεμαρα ο καθαρισμος,σταχτες κτλ....
Το σπιτι μας ειναι 65τμ
Επισης υπαρχει δυνατοτητα σε βαθος χρονου μετατροπης σε φυσικο αεριο??
Επισης η πιο καλη εταιρεια σε value for Money/αξιοπιστια απο 2000-3000 euro ποια ειναι??
Ποια εταιρεια σε Αθηνα θα προτεινατε να ξεκινησουμε να ψαχνουμε??
Ευχαριστη βοηθεια θα ηταν αν ξερετε καποιον αντιπροσωπο στην Αθηνα που να εχει σομπες καλοριφερ πετρελαιου σε περιπτωση που δεν καταληξουμε τελικα σε πελλετς (ξερετε ο father ειναι της παλιας σχολης χαχα )

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα


http://www.youtube.com/watch?v=Hs1oM9kLrvM

joseph
12-12-11, 23:10
Εχω απλή σόμπα , μια χαρά είναι , απλά κάθε 3-4 μέρες θέλει άδειασμα για την στάχτη , με μία σκούπα τελειώνεις σε λιγότερο από λεπτό και μια φορά το μήνα θέλει ένα πιο προσεχτικό καθάρισμα με μία βούρτσα ώστε να φύγει η στάχτη που έχει κολλήσει πχ στα τοιχώματα του θαλάμου καύσης , εγώ το κάνω από ευχαρίστηση κάθε σάββατο

blade_
13-12-11, 01:50
τελικα σε βολεψε τζοτζεφ ε?

teodor_ch
13-12-11, 09:48
να ενημερώσω και εγώ!

πήρα αυτή που έχω στο λινκ λίγο πιο πάνω

η σόμπα ζεσταίνει άνετα γύρω στα 30τμ με χάλια μόνωση δίπλα στη θάλασσα
τις ώρες 18:00-23:00 με ένα καφάσι βγάζω τρείς μέρες

εννοείται ψήνει πατάτες και κάστανα!
καπνίζει λίγο λόγω εγκατάστασης (δικιά μου) γιατί για να αυξήσω την απόδοση έχω μέσα στο σπίτι 4μιση μέτρα μπουρί, αλλά δε μας ενοχλεί.

Το υπνοδωμάτιο βρίσκεται τρία σκαλοπάτια χαμηλότερα και πρέπει να κάνει κάποιος Π-διαδρομή για να φτάσει οπότε απλά του σπάει την υγρασία, δε το ζεσταίνει καλά. Με ένα ανεμιστήρα να ανεβάζει τον κρύο αέρα απο το χαμηλό επίπεδο του σπιτιού είναι καλύτερα.

Μέχρι τώρα έχουμε ζεσταθεί ΤΣΑΜΠΑ (εκτός απο το κόστος κτήσης της σόμπας) αφού έχουμε κάποια ξύλα στην άκρη.

t3hsofos
30-12-11, 19:04
επειδη σκεφτονται οι γονεις να παρουν κατι σε σομπα,μιας και τα ενεργειακα τζακια πανε ψηλα σε τιμη,εχει δοκιμασει καποιος σομπα με δευτερογενη καυση?ποσο πανε περιπου σε τιμες?

teodor_ch
η δικη σου ειναι απλη απο οτι βλεπω και μιας και ο χωρος περιπου και στο πατρικο μου ειναι ιδιος(30τμ),απο καταναλωση ξυλου πως παει? εχεις μια εικονα σε κιλα ,ποσα θες την μερα?

teodor_ch
30-12-11, 23:58
με 1 καφάσι
http://www.easypedia.gr/el/images/shared/2/23/Kafasi_crate.jpg

μου βγάζει 3 μέρες αν την ανάβω απο τις 6 το απόγευμα μέχρι το τελευταίο ξύλο στις 11 το βράδυ, δηλαδή για 5 ώρες
και όχι λίγο ζέστη αλλά μπόλικη! Δεν έχω θερμόμετρο να σου πώ.
Κυκλοφορούμε με κοντομάνικο!

αν την ανάψω απο το πρωί, τότε δύο μέρες περίπου
υπόψιν ότι απο τα παράθυρα του σπιτιού μπαίνει κρύος αέρας, κυριολεκτικά φαίνεται η κουρτίνα να κουνάει

μή σε πάρω στο λαιμό μου βέβαια,
υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο,
εξωτερική θερμοκρασία, μέγεθος μπουριού μέσα στο σπίτι, είδος ξύλου, διαμόρφωση χώρου (πόσα επίπεδα) κλπ κλπ

θα έβαζα φωτογραφία αλλά δε μπορώ να κρύψω τα αντικείμενα του χώρου εύκολα και δε θέλω να τα βγάλω στη φόρα

ελπίζω να βοήθησα :)

t3hsofos
31-12-11, 01:06
οκ ευχαριστω..
μολις ακουσαν οι γονεις τιμες για ενεργειακο τζακι,καραφλιασαν κ το ριξαμε στην αναζητηση σομπας τωρα..

Νικαετός
31-12-11, 02:04
υπερυθρη θερμανση...αλλο φρουτο..το χει μια φιλη κ λεει πως ειναι καλο..μαλλον σημερα θα περασω να το δω..

http://www.infraredpower.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

Έβαλε ο γαμπρός μου στο σπίτι. Ένα πάνελ σε κάθε δωμάτιο και δύο στο σαλόνι. Η θέρμανση είναι αρκετά καλή. Τα λειτουργεί με θερμοστάτες. Δεν έχει πάρει ακόμα λογαριασμό ρεύματος όμως... :whistle:

alexasso
31-12-11, 03:22
Έβαλε ο γαμπρός μου στο σπίτι. Ένα πάνελ σε κάθε δωμάτιο και δύο στο σαλόνι. Η θέρμανση είναι αρκετά καλή. Τα λειτουργεί με θερμοστάτες. Δεν έχει πάρει ακόμα λογαριασμό ρεύματος όμως... :whistle:

μπορεις να δωσεις καποιες τιμες , κοστος κτλ , εγκαταστασης παντα αφου δεν εχει ερθει ακομα ο λογαριασμος :whistle:..

φαινεται ενδιαφερον , δεν το εχω συναντησει πουθενα μεχρι τωρα.., αν κανει και την οικονομια που αναφερει ειναι μια συμφερουσα πιστευω διεξοδος..

anon
31-12-11, 03:54
βασικές αρχές θερμοδυναμικής. Δεν μπορεί να δώσει περισσότερη θερμότητα, ασχέτως πως την δίνει, με υπέρυθρες, υπεριώδεις, γάμμα ακτίνες, ή δεν ξέρω τι απο την ενέργεια που του δίδεται (ηλεκτρισμός) εκτός και εαν μεταφέρει θερμότητα απο ένα περιβάλλον σε άλλο (αιρ κοντίσιον - αντλίες θερμότητας). Μόνο στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να έχεις περισσότερη θερμότητα απο την ενέργεια που δίνεις, γιατί απλά δεν κάνει την ενέργεια θερμότητα, αλλα μεταφέρει θερμότητα. Αρα τα πάνελς αυτά, απο επιστημονικής απόψεως είναι μούφα. δεν προσφέρουν περισσότερη θερμότητα στον χώρο απο ότι πχ ένα ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ (λαδιού), απλά είναι πιο ντισαινάτα και φυσικά κοστίζουν ένα κάρο λεφτά. καλύτερα βάλε ένα ινβέρτερ.

ΥΓ. Πάντα μιλώ απο την άποψη του πόσο κοστίζει κάθε μονάδα θέρμανσης (πχ BTUh). Βλέπε σχετικό πίνακα σε προηγούμενο μήνυμά μου.

Νικαετός
31-12-11, 16:23
Σάββα, υπάρχει και ονομάζεται συντελεστής απόδοσης. Αν η απόδοση των σωμάτων αυτών είναι κοντά στη μονάδα τότε συμφέρουν. Η απόδοση των καλοριφέρ, σομπών, τζακιού κλπ κλπ κλπ, ΔΕΝ πλησιάζουν στο 1. Τα ινβέρτερ έχουν μικρότερη απόδοση λόγω του κινητήρα τους. (Ένα μέρος της ενέργειας που παίρνουν μετατρέπεται σε κινητική).

Το θέμα είναι πόσο ακριβό είναι το ρεύμα. ;)

Οι ηλεκτρικές σόμπες έχουν απόδοση 1 επίσης, αλλά δεν έχουν το design αυτών των πάνελ.

Τώρα ο γαμπρός μου μου είπε πόσο κόστισαν αυτά τα πάνελ, αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν έδωσα σημασία. (Μιας και το θεώρησα περιττή σπατάλη). Όταν ήλθε όμως ο λογαριασμός του φυρικού αερίου και διαπίστωσα αύξηση 50% (!!!!!!!!!!!!!!!!), σε σχέση με πέρυσι στην τιμή μονάδας... τότε το θυμήθηκα ξανά.

anon
31-12-11, 18:55
Mε απόδοση στο 1 κοντά είναι και τα θερμαντικά ηλεκτρικά σώματα. Αρα δεν προσφέρουν απο άποψη θερμικής απόδοσης τίποτε καλύτερο, πλην πιο καλαίσθητο, αλλά και αρκετά ακριβότερα. Τα αιρκοντίσιον και ακόμα περισσότερο οι αντλίες θερμότητας (που ειναι σαν τα αιρκοντίσιον απλά η εξωτερική μονάδα είναι θαμένη στο χώμα) έχουν αρκετά μεγαλύτερο συντελεστή απο 1, τα αιρκοντίσιον χαλαρά πιάνουν για ελλάδα COP=2. Οπότε συμφέρουν πολύ περισσότερο. Σκέψου το. Με τα ίδια ευρώ, θα δώσουν στον χώρο διπλάσια (ή περισσότερη) θερμότητα απο ότι τα ντισαινάτα πάνελς.

stelios2
31-12-11, 21:42
Εγω αν κ διαφωνουσα και μαλωνα μαζι του συμφωνω με τον Αννον απολυτα! 400-500 ευρω ενα πανελ 800 βατ γ δωματιο! Συν 150 ευρω η εκτυπωση για να φαινεται.. πινακας,. ουαου! Πηρα απ τ λιντλ σκατοεαροθερμο των 20 ευρω κ εχει την ιδια ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ αποδοση. Σαν τ υπολογιστες και τ κινητα δηλαδη. Περιμεντε να φτηνηνουν ρε παιδια και μετα. Καλη χρονια σ ολους!

orck
31-12-11, 21:58
Mε απόδοση στο 1 κοντά είναι και τα θερμαντικά ηλεκτρικά σώματα. Αρα δεν προσφέρουν απο άποψη θερμικής απόδοσης τίποτε καλύτερο, πλην πιο καλαίσθητο, αλλά και αρκετά ακριβότερα. Τα αιρκοντίσιον και ακόμα περισσότερο οι αντλίες θερμότητας (που ειναι σαν τα αιρκοντίσιον απλά η εξωτερική μονάδα είναι θαμένη στο χώμα) έχουν αρκετά μεγαλύτερο συντελεστή απο 1, τα αιρκοντίσιον χαλαρά πιάνουν για ελλάδα COP=2. Οπότε συμφέρουν πολύ περισσότερο. Σκέψου το. Με τα ίδια ευρώ, θα δώσουν στον χώρο διπλάσια (ή περισσότερη) θερμότητα απο ότι τα ντισαινάτα πάνελς.


Εχω ακουσει και εγω για την υψηλη αποδοση των κλιματιστικων, πολυ περισοτερο απο το 1.

Εχω μια παρατηρηση και μια ερωτηση σχετικα με αυτα.
Παρατηρω οτι οσο εχω ανοιχτο το κλιματιστικο το δωματιο ζεστενεται καλα, μολις το κλεισω το δωματιο κρυωνει πιο γρηγορα απο οτι θα κρυωνε εαν ειχα πριν αναμενο το κλασικο καλοριφελ με κεντρικη θερμανση πετρελαιο/φ.αεριο.

Η ερωτηση ειναι οτι αφου εχουν τοσο καλη αποδοση γιατι δεν εχουν κατακλισει τα σπιτια; Γιατι η μεγαλη πλειοψηφια στην Αθηνα τουλαχιστον θερμενεται με καλοριφελ πετρελαιου/φ.αεριου;

anon
31-12-11, 22:31
Οι περισσότεροι έχουν ενα κλιματιστικό. Θερμικής ισχύος το πολύ 18-20 KBtu. Καμμιά σχέση με την θερμαντική δύναμη ενός καλοριφέρ (πάνω απο 40ΚΒtu). Γιαυτό πρέπει να "δουλεύει" πιο σκληρά και δεν θερμαίνει και τους τοίχους. Βάλε δυο - τρία αιρκοντίσιον, αναψέ τα ταυτόχρονα (εννοείται ότι πρέπει να έχεις επαρκή παροχή), να έχεις κάπου 60KBtu, και να δείς για πότε ζεσταίνεται όλο το σπίτι, και οι τοίχοι ακομη.

eagle13
01-01-12, 05:59
Μπορούμε αντί για θέρμανση να αγοράσουμε εσωθερμικά ρούχα και να είμαστε ωραίοι , να κάνουμε και οικονομία , Καλή Χρονιά .......................... :hmm:

Νικαετός
01-01-12, 13:11
Συγχαρητήρια παίδες. Καταρρίψατε τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο... Αν πιστεύετε ότι υπάρχει μηχανή (οποιαδήποτε όμως) με συντελεστή απόδοσης ίσο ή μεγαλύτερο της μονάδας, βγείτε να το πείτε να κερδίσετε πρώτον το νόμπελ και δεύτερον να καταρρίψετε τον ισχυρότερο νόμο της φύσης.

Απόδοση 1 μπορούν θεωρητικά να έχουν ΜΟΝΟ και αποκλειστικά οι ηλεκτρικές (νεκρές) αντιστάσεις. Όταν δηλαδή δεν υπάρχει μετατροπή σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη μορφή ενέργειας πλην θερμότητας.

Άλλο πράγμα ο συντελεστής απόδοσης (παίρνω 100 βατ, χάνω τα 20/30/whatever και αποδίδω τα αντίστοιχα οπότε απόδοση π.χ. 60/100 = 0,6) και άλλο ο COP για τον οποίο μιλάς anon. (Στις ψυκτικές μηχανές/αντλίες θερμότητας υπάρχει διαφορετικός ορισμός...που δεν έχει σχέση με το πόσο καταναλώνω πόσο αποδίδω... μη με αναγκάσετε να κατεβάζω τα βιβλία θερμοδυναμικής πρωτοχρονιάτικα.)


@ γεια σου ωρέ eagle13... φαντάσου να κάνεις μπάνιο με τα ισοθερμικά ρούχα

anon
01-01-12, 13:15
Συγχαρητήρια παίδες. Καταρρίψατε τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο... Αν πιστεύετε ότι υπάρχει μηχανή (οποιαδήποτε όμως) με συντελεστή απόδοσης ίσο ή μεγαλύτερο της μονάδας, βγείτε να το πείτε να κερδίσετε πρώτον το νόμπελ και δεύτερον να καταρρίψετε τον ισχυρότερο νόμο της φύσης.

Μιλάμε για COP. http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance
Oι αντλίες θερμότητας γενικώς (και τα αιρκοντισιον ειδικώς) αποδίδουν περισσότερα BTU γιατί κάνουν μεταφορά θερμότητας, δηλαδή η ενέργεια καταναλώνεται για την μεταφορά θερμότητας απο ένα σημείο σε άλλο, και όχι για μετατροπή ενέργειας...

Νικαετός
01-01-12, 13:22
Αυτό γράφω ωρέ Σάββα. Άλλο πράγμα to COP και άλλο ο συντελεστής απόδοσης. Στις αντλίες θερμότητας παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως π.χ. οι εξωτερικές θερμοκρασίες αλλά και η τιμή του ηλ. ρεύματος σε σχέση με του πετρελαίου π.χ. για να πεις ότι σε συμφέρει.

(Διαβάζοντας τις σημειώσεις μου, υποθέτω ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου, αν και δεν κάνεις διάκριση ανάμεσα στο COPheat και COPcool που είναι σημαντική στους υπολογισμούς μας).

anon
01-01-12, 13:28
Αυτό γράφω ωρέ Σάββα. Άλλο πράγμα to COP και άλλο ο συντελεστής απόδοσης.

ΟΚ. Λάθος ορισμός. Αλλά αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το ίδιο. Και αυτό είναι που ενδιαφέρει όλους. Πόσες μονάδες θερμότητας (BTU πχ ή KJ ή σε ότι άλλη κλίμακα θες) παίρνεις με 1 ευρώ. Εχω τον πίνακα πιο πίσω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4368069&postcount=151). Οι αντλίες θερμότητας γενικώς (και τα αιρκοντίσιον ειναι μια περίπτωση αυτών) αποδίδουν περισσότερη θερμότητα για 1 ευρώ απο οποιαδήποτε άλλη συσκευή που καταναλώνει ηλεκτρικό ρεύμα, και αυτό γιατί οι άλλες απλα μετατρέπουν την ηλεκτρική σε θερμική/ακτινοβολία/μηχανική κλπ, στις αντλίες θερμότητας η ηλεκτρική ενέργεια καταναλώνεται για ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ, και γιαυτό αποδίδουν πολύ περισσότερη θερμότητα με την ίδια ηλεκτρικη ενέργεια, πολλαπλάσια. Γιαυτό λέω απόδοση, ίσως λανθασμένα, αλλά νομίζω καταλαβαίνουμε τι θέλω να πω.

Eπίσης παραθέτω και ένα εξελόφυλλο που έχω φτιάξει, προκειμένου να πειραματιστείτε εαν θέλετε με διάφορες τιμές. Στο θέμα COP έχω βάλει το ένα τέταρτο της θεωρητικής τιμής (Carnot) ενώ στην πράξη απο ότι έχω δεί είναι συνήθως στο 1/3, δηλαδή πήρα πιο απαισιόδοξη τιμή COP. Mπορείτε να δοκιμάσετε με διάφορες θερμοκρασίες. Για παράδειγμα, αναφέρεται ότι στην Ευρώπη χρησιμοποιούν ως στάνταρντ εσωτερική 35, εξωτερική 0, που θεωρητικά δίνει 8.8 και στην πράξη συνήθως γύρω στο 3.5 Αυτό σημαίνει ότι στην Ελλάδα είμαστε πολύ καλύτερα ακόμα και με απλά αιρκοντιστιον μιας και δεν χρειαζόμαστε εσωτερική 35, αρκούν πχ 21 και ειναι μια χαρά, και με εξωτερική (όχι υπεδάφους, αέρος) στους 5, μας δίνει θεωρητική κάπου στα 16!!! Δηλαδη πρέπει να πιάνουμε COP κάπου στα 4 άνετα. (Κάνας μηχανικός ας μας διαψεύσει ή μας επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές).

ΥΓ. Μένει να δούμε στην πράξη. Φέτος χρησιμοποιώ κατα κόρον το κλιματιστικό για θέρμανση. Πέρυσι είχα δώσει πάνω απο 1600 σε πετρέλαιο για όλη την διάρκεια του χειμώνα. Φέτος έχω το ίδιο επίπεδο άνεσης στο σπίτι (θερμότητας) χρησιμοποιώντας κλιματιστικό, και μόνο όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 2-3 βαθμούς χρησιμοποιώ πετρέλαιο. Μένει να δούμε πόσο θα μου βγεί φέτος. Βέβαια παίζει και πόσο βαρύς ειναι ο χειμώνας, αλλά και πέρυσι δεν ήταν βαρύς...

gyftomancer
30-01-12, 22:01
Μπορει να μου πει καποιος (οχι απλα τι πιστευει αλλαα τι ξερει) ποια ειναι η οικονομικοτερη χρηση του θερμοστατη; Καλοροφιερ με πετρελεο εχω.

Εννοω συμφερει πχ να το εχεις για πολλη ωρα ανοιχτο (και ποση ειναι αυτη, μια ή πεντε; ) ή να το ανοιγοκλεινεις καθε 4 ωρες και να το κρατας 2 ωρες μιας και αν εχεις ζεσταθει μετα δε πεφτει αμεσως πολυ γρηγορα η θερμοκρασια...

teodor_ch
30-01-12, 23:14
Να προσθέσεις θερμοστάτες σε κάθε δωμάτιο και να κλείνεις τις πόρτες του σπιτιού σου.

Συγκεκριμένα για την ερώτησή σου δε γνωρίζω, περίμενε κάποιον άλλο.

Seitman
30-01-12, 23:22
Από το να βάλει θερμοστάτη σε κάθε δωμάτιο, καλύτερα να βάλει διακόπτες σωμάτων με θερμοστατική κεφαλή. Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει εποχή που είναι κλειστά τα σώματα, γιατί θα πρέπει να αδειάσουν. Αν όμως είναι σε κεντρική θέρμανση θα πρέπει να αδειάσουν όλα τα σώματα :hammered:

ntoremi
31-01-12, 01:41
Mα τι του λετε του ανθρωπου;; Αλλο ρωτησε, αλλο απαντατε. Και αυτο που απαντατε εχετε σκεφτει τι κοστος εχει;; Αυτοι οι μυστηριοι διακοπτες ξερετε ποσο κανουν;;; Αν κανει απο 100 ευρω ο ενας, τοτε σε ενα σπιτι με 5-6-7 σωματα μιλαμε για 500-600-700 ευρω!! Αυτο ειναι ολο το πετρελαιο μιας χρονιας για ενα διαμερισμα.\

Το πιο αποδοτικο/οικονομικο ειναι να εχεις τον θερμοστατη σε σταθερη θερμοκρασια ολη μερα συνεχως, πχ 20-21 βαθμους. Ολη μερα ομως. Οχι το αναβω τωρα, μετα το σβηνω, παγωνει το σπιτι και μετα το ξαναναβω.

Seitman
31-01-12, 08:16
Αυτοί οι διακόπτες δεν είναι καθόλου μυστήριοι και ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζουν το κόστος που αναφέρεις.
Καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην πανικοβάλλουμε τον κόσμο. ;)

anon
31-01-12, 09:32
Αυτοί οι διακόπτες δεν είναι καθόλου μυστήριοι και ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζουν το κόστος που αναφέρεις.
Καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην πανικοβάλλουμε τον κόσμο. ;)


Βάλε μια ενδεικτική τιμή να ξέρουμε πόσο κοστίζει, και μερικα λογάκια για το πως δουλεύει και τι κάνει, μερικά λινκς κλπ. Ετσι δεν θα υπάρχουν παρανοήσεις...

nyannaco
31-01-12, 10:12
Προσωπικά θα έβαζα θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα μόνο σε πραγματική αυτονομία (δικό μου λέβητα) ή σε "αυτονομία" με θερμιδομέτρηση, ποτέ με ωρομέτρηση! Αν είναι να πληρώνω τις ώρες μου, τουλάχιστον να αποθηκεύω τη θερμότητα στα ντουβάρια, όχι να γράφω ώρες και να κόβει η θερμοστατική κεφαλή.
Στο ερώτημα για το θερμοστάτη, τον αφήνεις συνέχεις συνέχεια on σε μία θερμοκρασία που αισθάνεσαι άνετα, άντε να τον κατεβάζεις ένα βαθμό (το πολύ δύο βαθμούς) τη νύχτα, αν το αντέχεις, και αν πρόκειται να λείψεις π.χ. όλη μέρα. Το μυστικό είναι να μην αφήνεις το σπίτι να κρυώσει, και να ξεκινάς από την αρχή, γιατί εκεί καις παραπάνω. Α, και πειθαρία στον αερισμό! Με 0°C έξω, πέντε λεπτά αρκούν για να αλλάξει ο αέρας του χώρου, αν ανοίξεις μισή ώρα την έκατσες!

dino809
31-01-12, 12:44
Σαν διαχειριστής μεγάλης παλιάς πολυκατοικίας 20 διαμερισμάτων χωρίς κανενός είδους αυτονομία στην Αθήνα κατάλαβα ότι φέτος οδεύαμε προς το πλήρες αδιέξοδο. Τα έξοδα για τη θέρμανση είχαν σχεδόν διπλασιαστεί, οι ένοικοι γκρίνιαζαν για τα κόστη και τις ώρες που άναβε η θέρμανση και γενικά θέλαμε υπέρογκα ποσά για πετρέλαιο κάθε 15 ημέρες το αργότερο. Αρχίσαμε όλοι μαζί οι ιδιοκτήτες να ψάχνουμε την αγορά για κάποια λύση που θα αυτονομούσε τα διαμερίσματα και θα εξοικονομούσε αν γινόταν χρήματα. Καταλήξαμε στη λύση της τοποθέτησης ασύρματων θερμιδομετρητών και θερμοστατικών κεφαλών σε κάθε σώμα στα διαμερίσματα και αντιστάθμισης και κυκλοφορητή inverter στο λεβητοστάσιο. Ο λέβητας πλέον είναι συνέχεια αναμμένος και ο καθένας μπορεί να ανάψει ακόμα και μόνο ένα συγκεκριμένο σώμα μέσα στο σπίτι και ο θερμιδομετρητής να καταγράψει μόνο την κατανάλωση γι αυτό. Επίσης σε δωμάτια που δεν χρησιμοποιούνται (παιδιά που σπουδάζουν πχ) έχουν κλείσει οι διακόπτες στα σώματα και δεν υπάρχει χρέωση γι αυτά. Αυτό που έχω καταλάβει κι από την ενημέρωση που μας έγινε από τον εγκαταστάτη για το σύστημα είναι ότι αν αποφεύγονται οι ακραίες εναλλαγές στη θερμοκρασία των σωμάτων τότε γίνεται πραγματική οικονομία. Αυτό πάντως που είναι γεγονός είναι ότι πριν την εγκατάσταση του συστήματος, το πετρέλαιο στη δεξαμενή κατέβαινε γύρω στους 12 πόντους την ημέρα που με 20 λίτρα τον πόντο σήμαινε γύρω στα 200 - 240 λίτρα την ημέρα και το καλοριφέρ ήταν ανοικτό 9 ώρες καθημερινά (τρία τρίωρα). Τώρα το καίμε 24 ώρες και βλέπω ότι πέφτει 5-6 πόντους την ημέρα δηλαδή γύρω στα 100 – 120 λίτρα κάθε μέρα και είμαστε και στα πολλά κρύα. Μεγάλη διαφορά.

ntoremi
31-01-12, 23:20
και ποσο στοιχισε ο καθε διακπτης/θερμιδομετρητης ανα σωμα;;

alexasso
31-01-12, 23:27
Σαν διαχειριστής μεγάλης παλιάς πολυκατοικίας 20 διαμερισμάτων χωρίς κανενός είδους αυτονομία στην Αθήνα κατάλαβα ότι φέτος οδεύαμε προς το πλήρες αδιέξοδο. Τα έξοδα για τη θέρμανση είχαν σχεδόν διπλασιαστεί, οι ένοικοι γκρίνιαζαν για τα κόστη και τις ώρες που άναβε η θέρμανση και γενικά θέλαμε υπέρογκα ποσά για πετρέλαιο κάθε 15 ημέρες το αργότερο. Αρχίσαμε όλοι μαζί οι ιδιοκτήτες να ψάχνουμε την αγορά για κάποια λύση που θα αυτονομούσε τα διαμερίσματα και θα εξοικονομούσε αν γινόταν χρήματα. Καταλήξαμε στη λύση της τοποθέτησης ασύρματων θερμιδομετρητών και θερμοστατικών κεφαλών σε κάθε σώμα στα διαμερίσματα και αντιστάθμισης και κυκλοφορητή inverter στο λεβητοστάσιο. Ο λέβητας πλέον είναι συνέχεια αναμμένος και ο καθένας μπορεί να ανάψει ακόμα και μόνο ένα συγκεκριμένο σώμα μέσα στο σπίτι και ο θερμιδομετρητής να καταγράψει μόνο την κατανάλωση γι αυτό. Επίσης σε δωμάτια που δεν χρησιμοποιούνται (παιδιά που σπουδάζουν πχ) έχουν κλείσει οι διακόπτες στα σώματα και δεν υπάρχει χρέωση γι αυτά. Αυτό που έχω καταλάβει κι από την ενημέρωση που μας έγινε από τον εγκαταστάτη για το σύστημα είναι ότι αν αποφεύγονται οι ακραίες εναλλαγές στη θερμοκρασία των σωμάτων τότε γίνεται πραγματική οικονομία. Αυτό πάντως που είναι γεγονός είναι ότι πριν την εγκατάσταση του συστήματος, το πετρέλαιο στη δεξαμενή κατέβαινε γύρω στους 12 πόντους την ημέρα που με 20 λίτρα τον πόντο σήμαινε γύρω στα 200 - 240 λίτρα την ημέρα και το καλοριφέρ ήταν ανοικτό 9 ώρες καθημερινά (τρία τρίωρα). Τώρα το καίμε 24 ώρες και βλέπω ότι πέφτει 5-6 πόντους την ημέρα δηλαδή γύρω στα 100 – 120 λίτρα κάθε μέρα και είμαστε και στα πολλά κρύα. Μεγάλη διαφορά.

μου ακουγετε παρα πολυ καλο , και αν οπως λες εχει αυτη την οικονομια μου μοιαζει μια καλη λυση και για την δικη μου πολυκατοικία . Επειδη με ενδιαφερει μπορεις να μας δωσεις λιγο παραπανω λεπτομεριες μιας και δεν ειναι και ο guru της θερμανσης , καποιο κοστος ισως και γενικα οτι πληροφορια πιστευεις οτι μπορει να ειναι χρησιμη..Ευχαριστω

dino809
01-02-12, 01:31
@ ntoremi

Σε κάθε σώμα μπήκε ένας θερμιδομετρητής και μια θερμοστατική κεφαλή. Όλα, μαζί με την εγκατάσταση, στοίχισαν 85 ευρώ για κάθε σώμα.


@ alexasso

Κι εμείς δεν ήμασταν guru στο θέμα θέρμανση αλλά όλοι οι ένοικοι βοήθησαν και λίγο από δω λίγο από κει καταφέραμε να βρούμε μια πολύ καλή λύση αν σκεφτείς ότι η πολυκατοικία είναι παλιά και φυσικά χωρίς μόνωση.

Το σύστημα που βάλαμε είναι Δανέζικης προέλευσης και θεωρείται από τα καλύτερα στην αγορά. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχαν κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες που το έκαναν να ξεχωρίζει από άλλα παρόμοια συστήματα που ψάξαμε και πήραμε πληροφορίες και προσφορές.

Στο λεβητοστάσιο μπαίνει αντιστάθμιση που είναι μια συσκευή που παίρνει θερμοκρασίες από έξω και προσαρμόζει ανάλογα το πόσο ψηλά θα ανεβάσει ο καυστήρας τη θερμοκρασία του νερού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία. Έτσι έχουμε οικονομία καταρχήν από εκεί γιατί αν δεν χρειάζεται, λόγω υπερβολικού κρύου, το νερό δεν ανεβαίνει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης μπαίνει ένας κυκλοφορητής inverter (δεν ήξερα ότι υπάρχουν…) για να μην υπάρχουν υψηλές πιέσεις στο σύστημα και να είναι πιο ποιοτική η λειτουργία του. Ήταν η μόνη εταιρεία που μας τον πρότεινε εξαρχής.

Σε κάθε σώμα, σε κάθε διαμέρισμα μπήκε από ένας θερμιδομετρητής που μετράει τις θερμίδες που καταναλώνει κάθε σώμα. Επίσης σε κάθε σώμα μπήκε και μια ρυθμιζόμενη θερμοστατική κεφαλή με διαβαθμίσεις θερμοκρασίας ώστε να μπορεί ο καθένας να ρυθμίσει τη θερμοκρασία που θέλει σε κάθε χώρο. Επίσης αν κάποιος θέλει μπορεί να κλείσει και εντελώς κάποιο σώμα. Οι θερμιδομετρητές στα σώματα εκπέμπουν ασύρματα την ένδειξή τους και ο τεχνικός από την εταιρεία μπορεί να πάρει μετρήσεις για όλα τα σώματα της πολυκατοικίας από το δρόμο μπροστά της χωρίς να χρειάζεται να μπει στα διαμερίσματα.

Το σύστημα μπήκε σε μιάμιση μέρα (δούλεψαν πολύ εντατικά) και το βράδυ της δεύτερης μέρας είχαμε αυτονομηθεί. Τώρα είναι αναμμένο 24 ώρες και κάνει ο καθένας ότι θέλει. Πολλοί που δεν έχουν παιδιά, έχουν κλείσει εντελώς τα σώματα που είναι σε δωμάτια που δεν χρησιμοποιούν και δεν χρεώνονται γιαυτά. Γενικά πάντως, όπως έγραψα και πιο πάνω, βλέπω μεγάλη μείωση στην ημερήσια κατανάλωση από την ημέρα που λειτούργησε. Και πολύ σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχουν πια γκρίνιες για το πότε θα ανάψει και πότε θα κλείσει το καλοριφέρ. Ειδικά όσοι λείπουν πολλές ώρες από το σπίτι είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι που έχουν θέρμανση όποτε και όπου τη χρειάζονται.

Αν κάτι ξεχνάω (είναι κι αργά…) ή μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.

orck
01-02-12, 01:38
Προσωπικά θα έβαζα θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα μόνο σε πραγματική αυτονομία (δικό μου λέβητα) ή σε "αυτονομία" με θερμιδομέτρηση, ποτέ με ωρομέτρηση! Αν είναι να πληρώνω τις ώρες μου, τουλάχιστον να αποθηκεύω τη θερμότητα στα ντουβάρια, όχι να γράφω ώρες και να κόβει η θερμοστατική κεφαλή.
Στο ερώτημα για το θερμοστάτη, τον αφήνεις συνέχεις συνέχεια on σε μία θερμοκρασία που αισθάνεσαι άνετα, άντε να τον κατεβάζεις ένα βαθμό (το πολύ δύο βαθμούς) τη νύχτα, αν το αντέχεις, και αν πρόκειται να λείψεις π.χ. όλη μέρα. Το μυστικό είναι να μην αφήνεις το σπίτι να κρυώσει, και να ξεκινάς από την αρχή, γιατί εκεί καις παραπάνω. Α, και πειθαρία στον αερισμό! Με 0°C έξω, πέντε λεπτά αρκούν για να αλλάξει ο αέρας του χώρου, αν ανοίξεις μισή ώρα την έκατσες!


Θα μπορουσες να εξηγησεις πως γινεται να ειναι πιο οικονομικο η σταθερη θερμοκρασια παρα το αναψε-κλεισε; Δεν ειμαι μηχανικος και φανταζομαι οτι εαν ειχα παρακολουθησει το μαθημα της θερμοδυναμικης θα ηξερα την απαντηση τωρα.

Seitman
01-02-12, 09:01
Βάλε μια ενδεικτική τιμή να ξέρουμε πόσο κοστίζει, και μερικα λογάκια για το πως δουλεύει και τι κάνει, μερικά λινκς κλπ. Ετσι δεν θα υπάρχουν παρανοήσεις...

Οι θερμοστατικές κεφαλές δεν είναι κάτι μυστήριο και "εξωτικό". Δεν είναι τίποτα άλλο από θερμοστάτες επάνω στον διακόπτη του σώματος. Ορίζεις μια θερμοκρασία και ανοιγοκλείνει τον διακόπτη.

Ένας πολύ καλός διακόπτης σωμάτων με τη θερμοστατική κεφαλή κοστίζει €16 και αν τον θέλουμε σε inox, €16,5

Ενδεικτικά μπορείτε να δείτε εδώ (http://www.giacomini.com/en/products/components_accessories_radiator_systems/index.html?liv=3&sottocap=00070&descsottocap=Thermostatic+heads) μερικές και τεχνικά χαρακτηριστικά τους.

nyannaco
01-02-12, 10:39
Θα μπορουσες να εξηγησεις πως γινεται να ειναι πιο οικονομικο η σταθερη θερμοκρασια παρα το αναψε-κλεισε; Δεν ειμαι μηχανικος και φανταζομαι οτι εαν ειχα παρακολουθησει το μαθημα της θερμοδυναμικης θα ηξερα την απαντηση τωρα.Η αδράνεια φίλε μου. Εν προκειμένω, η θερμική. Αν αφήνεις το σπίτι να κρυώνει, θα πρέπει κάθε φορά που ανάβεις μετά, να θερμάνεις και τα δομικά στοιχεία φτου κι απ'την αρχή. Το ίδιο ισχύει και για το λέβητα, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό ανάλογα με τον αριθμό των διαμερισμάτων.
Αν σε βοηθάει σκέψου το ανάλογο ενός αυτοκινήτου. Ταξιδεύοντας με σταθερή ταχύτητα, η κατανάλωση είναι μικρότερη σε σχέση με όταν έχεις συχνές επιταχύνσηεις και επιβραδύνσεις.

gyftomancer
01-02-12, 18:28
Το πιο αποδοτικο/οικονομικο ειναι να εχεις τον θερμοστατη σε σταθερη θερμοκρασια ολη μερα συνεχως, πχ 20-21 βαθμους. Ολη μερα ομως. Οχι το αναβω τωρα, μετα το σβηνω, παγωνει το σπιτι και μετα το ξαναναβω.

Γενικα ολα ωραια αυτα που λετε (και τα σχολια που ακολουθουν) και ευχαριστω αλλα για να βγει ενα συμπερασματακι,
σε μια μονκατοικια συμφερει πιο πολυ το καλοριφερ να ειναι ανοιχτο πχ απ τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 2 το βραδι
απο το να το ανοιγει καποιος 3 διαφορετικες στιγμες κατα τη διαρκεια αυτου του 14ωρου για 2-3 ωρες τη φορα;
Ακομα κι αν λειπει 2-3 ωρες απ το σπιτι να μην το κλεισει;

ntoremi
01-02-12, 18:43
@ ntoremi

Σε κάθε σώμα μπήκε ένας θερμιδομετρητής και μια θερμοστατική κεφαλή. Όλα, μαζί με την εγκατάσταση, στοίχισαν 85 ευρώ για κάθε σώμα.


ε αρα επιβεβαιωομαι! κοντα στα 100ευρω ανα σωμα. Με 5-6-7 σωματα σε ενα διαμερισμα, για να μην πω περισσοτερα, θες 500-600-700 ευρω...

Seitman
01-02-12, 19:10
Καθόλου δεν επιβεβαιώνεσαι. Το ότι βρέθηκε κάποιος και έπιασε τον πισινό του dino809 (χωρίς προσβολή φίλε dino809) δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. ;)

gyftomancer
01-02-12, 19:15
Και κατι ακομα σχετικα με το καλοριφερ.
Ειτε βαλουμε τον θερμοστατη στους 20 ειτε στους 25 ειτε 30.. απ τη στιγμη που θα πιασει τη ζητουμενη θερμοκρασια θα καιει το ιδιο; Απλα θα καψει περισσοτερο μονο μεχρι να την πιασει;

Seitman
01-02-12, 19:23
Αν "πιάσει" την ζητούμενη θερμοκρασία, σβήνει ο καυστήρας και δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής για στέλνει το νερό στα σώματα.

teodor_ch
01-02-12, 19:56
Αν "πιάσει" την ζητούμενη θερμοκρασία, σβήνει ο καυστήρας και δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής για στέλνει το νερό στα σώματα.

και επίσης όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία τόσο περισσότερες οι απώλειες άρα και περισσότερο πετρέλαιο για να κρατήσει τη θερμοκρασία ;)

nyannaco
01-02-12, 20:01
Και κατι ακομα σχετικα με το καλοριφερ.
Ειτε βαλουμε τον θερμοστατη στους 20 ειτε στους 25 ειτε 30.. απ τη στιγμη που θα πιασει τη ζητουμενη θερμοκρασια θα καιει το ιδιο; Απλα θα καψει περισσοτερο μονο μεχρι να την πιασει;Ανά λεπτό λειτουργίας του, ο καυστήρας θα καίει το ίδιο. Δεν έχει γκάζι ο καυστήρας, ούτε και ξέρει τί ρύθμιση έχεις κάνει στο θερμοστάτη, το μόνο που ξέρει είναι ότι ο θερμοστάτης του λέει "κάψε" ή "κόψε" (με τη διευκρίνιση ότι μιλάμε για τη μέση συνηθισμένη εγκατάσταση με πετρέλαιο, γιατί σπάνιες εξαιρέσεις υπάρχουν). Ομως, όσο πιο ψηλή θερμοκρασία στόχο βάζει ςστο θερμοστάτη χώρου, τόσο πιο πολλή ώρα θα καίει ο καυστήρας μέχρι ο χώρος να πιάσει τη θερμοκρασία. Επιπλέον, να έχεις υπόψη σου ότι όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία έχεις μέσα (για να ακριβολογούμε, όσο μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας μέσα-έξω) τόσο μεγαλώνουν και οι απώλειες που καλείται να αναπληρώσει ο καυστήρας, άρα μεγαλώνει και η κατανάλωση.

Edit: το προηγούμενο post έπεσε ενώ έγραφα αυτό :)

gyftomancer
01-02-12, 22:09
ΔΛδ γινεται μεγαλυτερη καταναλωση μονο μεχρι να φτασει τη ζητουμενη θερμοκρασια (+τις απωλιες που ναι μεγαλυτερες..).

Μετα ειτε το εχω στους 20 ειτε 25 θα σβηνει αφου την πιανει και θα ξαναναβει μολις πεσει χαμηλοτερα. Ειναι δλδ το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις εφοσων η θερμοκρασια εξω ειναι κατω απο 20, ε;

Οποτε υπαρχει καποιο νοημα να το βαλει καποιος στους 20 και οχι 22 ή 25;
'Η μηπως ειναι αισθητη (σε οικονομια) η διαφορα αυτη της θερμοκρασιας 20-22 ή 20-25 σε οτι αφορα την πρωτη φορα που θα χριεαστει για να πιασουμε αυτη την θερμοκρασια;

XPHSTOS29
01-02-12, 22:28
ΔΛδ γινεται μεγαλυτερη καταναλωση μονο μεχρι να φτασει τη ζητουμενη θερμοκρασια (+τις απωλιες που ναι μεγαλυτερες..).

Μετα ειτε το εχω στους 20 ειτε 25 θα σβηνει αφου την πιανει και θα ξαναναβει μολις πεσει χαμηλοτερα. Ειναι δλδ το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις εφοσων η θερμοκρασια εξω ειναι κατω απο 20, ε;

Οποτε υπαρχει καποιο νοημα να το βαλει καποιος στους 20 και οχι 22 ή 25;
'Η μηπως ειναι αισθητη (σε οικονομια) η διαφορα αυτη της θερμοκρασιας 20-22 ή 20-25 σε οτι αφορα την πρωτη φορα που θα χριεαστει για να πιασουμε αυτη την θερμοκρασια;
Η πτωση (ή ανοδος) της θερμοκρασιας σε συναρτηση με την εξωτερικη θερμοκρασια δεν ειναι γραμμικη ...
Οσο πιο μεγαλη ειναι η διαφορα εσωτερικης εξωτερικης θερμοκρασιας ,τοσο πιο γρηγορα χανεται η επιθυμητη, αυτο ισχυει χειμωνα καλοκαιρι (θερμανση, ψυξη).

dino809
02-02-12, 00:06
ε αρα επιβεβαιωομαι! κοντα στα 100ευρω ανα σωμα. Με 5-6-7 σωματα σε ενα διαμερισμα, για να μην πω περισσοτερα, θες 500-600-700 ευρω...


Καθόλου δεν επιβεβαιώνεσαι. Το ότι βρέθηκε κάποιος και έπιασε τον πισινό του dino809 (χωρίς προσβολή φίλε dino809) δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. ;)


Απλά μια σημείωση. Στην τιμή των 85 ευρώ που ανέφερα, περιλαμβάνεται εκτός από την θερμοστατική κεφαλή, ο κατανεμητής κόστους της θέρμανσης (θερμιδομετρητής), η εγκατάσταση και ο ΦΠΑ.

nyannaco
02-02-12, 09:57
ΔΛδ γινεται μεγαλυτερη καταναλωση μονο μεχρι να φτασει τη ζητουμενη θερμοκρασια (+τις απωλιες που ναι μεγαλυτερες..).

Μετα ειτε το εχω στους 20 ειτε 25 θα σβηνει αφου την πιανει και θα ξαναναβει μολις πεσει χαμηλοτερα. Ειναι δλδ το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις εφοσων η θερμοκρασια εξω ειναι κατω απο 20, ε;

Οποτε υπαρχει καποιο νοημα να το βαλει καποιος στους 20 και οχι 22 ή 25;
'Η μηπως ειναι αισθητη (σε οικονομια) η διαφορα αυτη της θερμοκρασιας 20-22 ή 20-25 σε οτι αφορα την πρωτη φορα που θα χριεαστει για να πιασουμε αυτη την θερμοκρασια;Οχι! Οι απώλειες, άρα και η κατανάλωση, ανεβαίνουν όσο ανεβαίνει η διαφορά εσωτερικής - εξωτερικής θερμοκρασίας. Αν λοιπόν έξω έχει 10°C, τότε για 20°C ή για 25°C εσωτερική, θα έχεις αντίστοιχα 10° ή 15° διαφορά θερμοκρασίας. Εϊναι προφανές ότι στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις μεγαλύτερες απώλειες και μεγαλύτερη κατανάλωση. Και σε σταθερές συνθήκες, αφού δηλαδή ο χώρος πιάσει τη ζητούμενη θερμοκρασία, επειδή οι απώλειες είναι υψηλότερες, ο θερμοστάτης χώρου θα επανενεργοποιήσει το λέβητα/καυστήτα γρηγορότερα (γιατί το σπίτι κρυώνει πιο γρήγορα λόγω υψηλότερων απωλειών), αλλά και περισσότερος χρόνος λειτουργίας του λέβητα/καυστήρα θα χρειαστεί για να αναπληρωθεί η θερμότητα που χάθηκε, και να ξανασβήσει (πάλι λόγω υψηλότερων απωλειών). Με δυο λόγια, ο λέβητας/καυστήρας θα μένει αναμμένος περισσότερο, και σβηστός λιγότερο.

ntoremi
03-02-12, 00:03
Απλά μια σημείωση. Στην τιμή των 85 ευρώ που ανέφερα, περιλαμβάνεται εκτός από την θερμοστατική κεφαλή, ο κατανεμητής κόστους της θέρμανσης (θερμιδομετρητής), η εγκατάσταση και ο ΦΠΑ.

Έ και τι θα πει αυτο;; Ολα αυτα δεν τα πληρωνουμε;; Απο την τσεπη μας δεν βγαινουν ολα;; Ακομα και ο ΦΠΑ;;

button
03-02-12, 01:28
Για λέβητες GALAN έχετε ακούσει ?

Revolution
16-02-12, 17:42
Επαναφερω το νημα για μια ερωτηση με σομπα πετρελαιου.

Λογω του οτι δεν πληρωνονται τα κοινοχρηστα φετος πετρελαιο γιοκ στον λεβητα οποτε βρηκα μια σομπα πετρελαιου που ειχα ξεχασμενη στην αποθηκη του εξοχικου.

Ειναι Kerona (οχι Kerosun) και ουτε που θυμαμαι απο που την ειχα παρει.
http://www.limnaios.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6367


Σε συνδυασμο με το τζακι κανει εξαιρετικη δουλεια αλλα τωρα τελευταια εχει πεσει η αποδοση (φλογα) της και μυριζει θελει αλλαγη φυτιλιου?
Πετρελαιο παιρνω το πορτοκαλι μπετονι της Kerosun.

Επισης ποσο επιβλαβης μπορει να ειναι οι αναθυμιασεις γιατι ψιλοθορυβηθηκα,.

jason22
16-02-12, 18:44
υπαρχει και ο τροπος θερμανσης μεσω υπερυθρης ακτινοβολιας.
τεχνολογια φιλικη προς το περιβαλλον.

μπορω να αναφερω μερικες εταιριες για παραδειγμα, δεν θα ηθελα ομως να θεωρηθει διαφημιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.