PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

stoni90
22-10-14, 14:36
τελικα να ζεσταίνω νερό με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή με πετρέλαιο/. με μπερδέψατε

vasilimertzani
22-10-14, 15:51
Σωστά στα λένε.
Διάβασε και εδώ μέσα
http://www.adslgr.com/forum/threads/666306-%CE%A0%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C

Προσθήκη:

Άλλα έλεγες παλαιότερα :p


τωρα με μπερδεψες :) (δεν προλαβα να διαβασω το αλλο θεμα ).Εγω λεω οτι δεν συμφερει (για σπιτι) να αναβεις το καλοριφερ (πλεον) για να ζεστανεις νερο να κανεις μπανιο.Παλιοτερα υπο καποιες προυποθεσεις(σωστης μελετης) ισως συμφερε(οταν ειχε το πετρελαιο 65-70 λεπτα.
Νομιω και οι αλλοι το ιδιο ειπαν.Λαθος καταλαβα?

teodor_ch
22-10-14, 18:26
το κάναμε μπουρδ...!

θερμοσίφωνας = οικονομία

nyannaco
22-10-14, 18:39
το κάναμε μπουρδ...!

θερμοσίφωνας = οικονομίαΓια να μην έχοουμε παρεξηγήσεις, μόνο σε σχέση με το πετρέλαιο!
Βέλτιστη λύση παραμένει ο ήλιος, και ακολουθεί το ΦΑ.
Χαμηλέτερο λειτουργικό κόστος και από το ΦΑ, η αντλία θερμότητας, αλλά με πολύ μεγάλο αρχικό κόστος, και άρα μακρό χρόνο απόσβεσης.

jkoukos
22-10-14, 18:49
Πιστεύω ότι η αντλία θερμότητας σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια θέρμανση και εξωτερική θερμομόνωση, είναι μακράν η οικονομικότερη λύση.
Βέβαια δεν προσφέρεται σε περιπτώσεις αλλαγής του τρόπου θέρμανσης ενός σπιτιού, καθώς χρειάζονται πολλά χρόνια για απόσβεση.
Είναι όμως άριστη λύση σε νέες οικοδομές.

teodor_ch
22-10-14, 19:38
Πιστεύω ότι η αντλία θερμότητας σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια θέρμανση και εξωτερική θερμομόνωση, είναι μακράν η οικονομικότερη λύση.
Βέβαια δεν προσφέρεται σε περιπτώσεις αλλαγής του τρόπου θέρμανσης ενός σπιτιού, καθώς χρειάζονται πολλά χρόνια για απόσβεση.
Είναι όμως άριστη λύση σε νέες οικοδομές.

και μετά που θα έχουμε ξοδέψει μία περιουσία και θα περιμένουμε να κάνουμε απόσβεση, θα αλλάξουν τα δεδομένα με το ρεύμα (που το έχουν ήδη πεί) και θα τρέχουμε

δε θεωρώ σοφό να επενδύσει κάποιος σε ένα "καύσιμο" όταν υπάρχουν πολλές ενδείξεις (άσχετα με τα γεγονότα!!!) ότι θα αυξηθεί η χρέωσή του

Δε θα πώ όχι στην ενδοδαπέδια/χαμηλές θερμοκρασίες (ανάλογα και πάλι απο το σπίτι/ανάγκες) αλλά αποκλείω τις ακριβές εγκαταστάσεις (αντλία θερμότητας).

jkoukos
22-10-14, 19:51
Μην νομίζεις ότι η διαφορά κόστους αντλίας θερμότητας με θέρμανση πετρελαίου είναι πολύ μεγάλη.
Στη δεύτερη πρέπει να συνυπολογίσεις και τα υπόλοιπα χρειαζούμενα του λεβητοστάσιου + καμινάδα, όταν στην αντλία δεν απαιτούνται.
Για να μην μιλήσουμε για το άγχος μην σε κλέψει ο πρατηριούχος κλπ.

Δύο συγγενικά μου πρόσωπα, έκαναν την καλύτερη επένδυση 8 και 9 χρόνια αντίστοιχα, κάνοντας ήδη απόσβεση του υψηλότερου κόστους.

Nozomi
22-10-14, 20:09
Μου είναι αδύνατο να καταλάβω (ίσως να φταίω εγώ :p ) πως είναι φθηνότερο το ρεύμα απ' την κεντρική θέρμανση για την παραγωγή ΖΝΧ.

Κεντρική θέρμανση δεν σημαίνει μόνο πετρέλαιο, εμείς δουλεύουμε πλέον στερεό καύσιμο, και συγκεκριμένα πέλλετ.

Δεν ομιλούμε για το μπάνιο ενός ατόμου, αλλά τουλάχιστον τεσσάρων + πλύσιμο ΠΙΑΤΩΝ.

Θεωρώ αδύνατο να είναι φθηνότερο να καίνε αντιστάσεις ρεύματος για να έχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ζεστό νερό και ταυτόχρονα να είναι οικονομικότερο απ' την κάυση πέλλετ.

Μόνο μείον η συνεχής φροντίδα, αλλά απ' την άλλη δεν έχεις την τριτοκοσμική πρακτική του μπάνιου συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, όποτε θέλεις κάνεις μπάνιο και πλένεις και τα πιάτα σου.

Η αντλία θέρμοτητας + καλή εξωτερική θερμομόνωση είναι όντως η βέλτιση λύση αλλά για ΝΕΕΣ κατασκευές.
Ιδανική μάλιστα είναι μια ήπια γεωθερμία, αλλά ομιλούμε για σοβαρές επενδύσεις με μεγάλο ορίζοντα απόσβεσης.

teodor_ch
22-10-14, 20:50
Μην νομίζεις ότι η διαφορά κόστους αντλίας θερμότητας με θέρμανση πετρελαίου είναι πολύ μεγάλη.
Στη δεύτερη πρέπει να συνυπολογίσεις και τα υπόλοιπα χρειαζούμενα του λεβητοστάσιου + καμινάδα, όταν στην αντλία δεν απαιτούνται.
Για να μην μιλήσουμε για το άγχος μην σε κλέψει ο πρατηριούχος κλπ.

Δύο συγγενικά μου πρόσωπα, έκαναν την καλύτερη επένδυση 8 και 9 χρόνια αντίστοιχα, κάνοντας ήδη απόσβεση του υψηλότερου κόστους.

Στο πετρέλαιο με 1000-1300 τελείωσες.
Στην αντλία θερμότητας θέλει πολλά περισσότερα.

Επίσης μία ζημιά στην αντλία θερμότητας κοστίζει όσο ένας καυστήρας πετρελαίου!


Αν κατάφεραν και έκαναν απόσβεση σε 9 χρόνια στα οποία είχαμε και φθηνό πετρέλαιο μπράβο τους.
Με μία εγκατάσταση α.θ. +5.000 τουλάχιστον απο ότι πετρελαίου, γλύτωσαν καταναλώνοντας ρεύμα 5.000 ευρώ αντί για πετρέλαιο σε 9 χρόνια.

Πρέπει να μένουν σε τεράστια σπίτια ή σε αμόνωτα σπίτια :p (που και στις 2 περιπτώσεις μία α.θ. κοστίζει παραπάνω απο 6.000 πόσο μάλλον πριν απο 9 χρόνια!)

anon
22-10-14, 20:59
Μην νομίζεις ότι η διαφορά κόστους αντλίας θερμότητας με θέρμανση πετρελαίου είναι πολύ μεγάλη.
Στη δεύτερη πρέπει να συνυπολογίσεις και τα υπόλοιπα χρειαζούμενα του λεβητοστάσιου + καμινάδα, όταν στην αντλία δεν απαιτούνται.
Για να μην μιλήσουμε για το άγχος μην σε κλέψει ο πρατηριούχος κλπ.

Δύο συγγενικά μου πρόσωπα, έκαναν την καλύτερη επένδυση 8 και 9 χρόνια αντίστοιχα, κάνοντας ήδη απόσβεση του υψηλότερου κόστους.

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς όλα έτσι. Οι αντλίες θερμότητας ως συσκευές μηχανές, έχουν απαιτήσεις και πιο ακριβής συντήρησης αλλα το σημαντικότερο (μην σου τύχει), αστοχίες, βλάβες. Ενας κλασσικός καυστήρας είναι κάτι που μπορεί να δουλεύει επι 20-30 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις είναι τον κυκλοφορητή... Μια βλάβη σε αντλία θερμότητας, πχ συμπιεστή, μιλάμε για μεγάλο κόστος. Δεν ξέρω στατιστικά πόσο είναι, αλλά απο την εμπειρία μου (ημουν σε εταιρία που αντιπροσώπευε κλιματιστικά) αυτού του είδους οι μηχανές δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν μια σοβαρή βλάβη σε 10-15 χρόνια χρήσης. Αντε 20. Ποιό ειναι το κόστος όμως επισκευής; Μένει να δούμε και να έχουμε δεδομένα και εμπειρίες απο αυτό.

jkoukos
22-10-14, 21:43
Και στους 2 δεν έχει βγάλει καμία βλάβη για να το γνωρίζουμε και γι αυτό αναφέρομαι στα μέχρι σήμερα δεδομένα.
Το μόνο επιπλέον έξοδο είναι η ετήσια συντήρηση που εξόσον γνωρίζω για τον έναν είναι περίπου στα 140€. Πόσο θέλει για συντήρηση καυστήρα και καθαρισμό καμινάδας;

@teodo_ch, σου διαφεύγει στον υπολογισμό ότι στην αντλία θερμότητας το μεγαλύτερο μέρος των υπόλοιπων υλικών του λεβητοστάσιου περιέχεται στην τιμή και δεν έχει έξοδο για εγκατάσταση καμινάδας. Η διαφορά τουλάχιστον στην μία περίπτωση που γνωρίζω ήταν 1900€. Εκτός κι αν αναφέρεσαι σε γεωθερμία, όταν εγώ μιλάω για τις κλασικές αέρα-νερού.

Bananas
22-10-14, 21:50
και μετά που θα έχουμε ξοδέψει μία περιουσία και θα περιμένουμε να κάνουμε απόσβεση, θα αλλάξουν τα δεδομένα με το ρεύμα (που το έχουν ήδη πεί) και θα τρέχουμε

δε θεωρώ σοφό να επενδύσει κάποιος σε ένα "καύσιμο" όταν υπάρχουν πολλές ενδείξεις (άσχετα με τα γεγονότα!!!) ότι θα αυξηθεί η χρέωσή του

Δε θα πώ όχι στην ενδοδαπέδια/χαμηλές θερμοκρασίες (ανάλογα και πάλι απο το σπίτι/ανάγκες) αλλά αποκλείω τις ακριβές εγκαταστάσεις (αντλία θερμότητας).

Για αυτό το λόγο (και το χω αναφέρει πολλές φορές ) η "οικονομικότερη" επένδυση είναι η μείωση των απωλειών ενός κτιρίου και όχι η χρήση φθηνών και αποδοτικών συστημάτων θέρμανσης και ψύξης.

Basilhs23_
23-10-14, 00:10
Μου είναι αδύνατο να καταλάβω (ίσως να φταίω εγώ :p ) πως είναι φθηνότερο το ρεύμα απ' την κεντρική θέρμανση για την παραγωγή ΖΝΧ.

Κεντρική θέρμανση δεν σημαίνει μόνο πετρέλαιο, εμείς δουλεύουμε πλέον στερεό καύσιμο, και συγκεκριμένα πέλλετ.

Δεν ομιλούμε για το μπάνιο ενός ατόμου, αλλά τουλάχιστον τεσσάρων + πλύσιμο ΠΙΑΤΩΝ.

Θεωρώ αδύνατο να είναι φθηνότερο να καίνε αντιστάσεις ρεύματος για να έχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ζεστό νερό και ταυτόχρονα να είναι οικονομικότερο απ' την κάυση πέλλετ.

Μόνο μείον η συνεχής φροντίδα, αλλά απ' την άλλη δεν έχεις την τριτοκοσμική πρακτική του μπάνιου συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, όποτε θέλεις κάνεις μπάνιο και πλένεις και τα πιάτα σου.

Η αντλία θέρμοτητας + καλή εξωτερική θερμομόνωση είναι όντως η βέλτιση λύση αλλά για ΝΕΕΣ κατασκευές.
Ιδανική μάλιστα είναι μια ήπια γεωθερμία, αλλά ομιλούμε για σοβαρές επενδύσεις με μεγάλο ορίζοντα απόσβεσης.

Ε πες μας οτι μιλάς για καύσιμο πέλλετ, εκεί αλλάζουν τα νούμερα και προφανώς θα το έχετε βάλλει σε κάποια μονοκατοικία ή στην επαρχία. Για μια μέση πολυκατοικία ας το ξεχάσουμε το σενάριο αυτό, εκεί υπάρχει μόνο η περίπτωση του πετρελαίου/ΦΑ αλλά ακόμα και το φθηνότερο καύσιμο να έχεις στον κεντρικό λέβητα, αν δεν προβλεφθεί το απαιτούμενο θερμικό φορτίο για το ΖΝΧ αργα ή γρήγορα θα υπάρχει πρόβλημα στην θέρμανση.

- - - Updated - - -


Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς όλα έτσι. Οι αντλίες θερμότητας ως συσκευές μηχανές, έχουν απαιτήσεις και πιο ακριβής συντήρησης αλλα το σημαντικότερο (μην σου τύχει), αστοχίες, βλάβες. Ενας κλασσικός καυστήρας είναι κάτι που μπορεί να δουλεύει επι 20-30 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις είναι τον κυκλοφορητή... Μια βλάβη σε αντλία θερμότητας, πχ συμπιεστή, μιλάμε για μεγάλο κόστος. Δεν ξέρω στατιστικά πόσο είναι, αλλά απο την εμπειρία μου (ημουν σε εταιρία που αντιπροσώπευε κλιματιστικά) αυτού του είδους οι μηχανές δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν μια σοβαρή βλάβη σε 10-15 χρόνια χρήσης. Αντε 20. Ποιό ειναι το κόστος όμως επισκευής; Μένει να δούμε και να έχουμε δεδομένα και εμπειρίες απο αυτό.

Αν έχει χαλάσει ο συμπιεστής που είναι το πλέον απευκτέο σε Α/Θ, το κόστος αντικατάστασης είναι στο 50% περίπου του συνολικού αρχικού κόστους μιας Α/Θ, οι συμπιεστές δεν επισκευάζονται κι αν έχουν περάσει 10-15 έτη δεν συμφέρει να τον αλλάξεις, αλλάζεις όλο το μηχάνημα.

vasilimertzani
23-10-14, 09:12
Πιστεύω ότι η αντλία θερμότητας σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια θέρμανση και εξωτερική θερμομόνωση, είναι μακράν η οικονομικότερη λύση.
Βέβαια δεν προσφέρεται σε περιπτώσεις αλλαγής του τρόπου θέρμανσης ενός σπιτιού, καθώς χρειάζονται πολλά χρόνια για απόσβεση.
Είναι όμως άριστη λύση σε νέες οικοδομές.
+1000

και μετά που θα έχουμε ξοδέψει μία περιουσία και θα περιμένουμε να κάνουμε απόσβεση, θα αλλάξουν τα δεδομένα με το ρεύμα (που το έχουν ήδη πεί) και θα τρέχουμε

δε θεωρώ σοφό να επενδύσει κάποιος σε ένα "καύσιμο" όταν υπάρχουν πολλές ενδείξεις (άσχετα με τα γεγονότα!!!) ότι θα αυξηθεί η χρέωσή του

Δε θα πώ όχι στην ενδοδαπέδια/χαμηλές θερμοκρασίες (ανάλογα και πάλι απο το σπίτι/ανάγκες) αλλά αποκλείω τις ακριβές εγκαταστάσεις (αντλία θερμότητας).

η ενδοδαπεδια ενδικνυεται μονο για την βορεια ελλαδα που εχει κρυα.Στον ηπιο χειμωνα της κεντρικης-νοτιας ελλαδας δεν ενδικνυεται.


Μου είναι αδύνατο να καταλάβω (ίσως να φταίω εγώ :p ) πως είναι φθηνότερο το ρεύμα απ' την κεντρική θέρμανση για την παραγωγή ΖΝΧ.

Κεντρική θέρμανση δεν σημαίνει μόνο πετρέλαιο, εμείς δουλεύουμε πλέον στερεό καύσιμο, και συγκεκριμένα πέλλετ.

Δεν ομιλούμε για το μπάνιο ενός ατόμου, αλλά τουλάχιστον τεσσάρων + πλύσιμο ΠΙΑΤΩΝ.

Θεωρώ αδύνατο να είναι φθηνότερο να καίνε αντιστάσεις ρεύματος για να έχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ζεστό νερό και ταυτόχρονα να είναι οικονομικότερο απ' την κάυση πέλλετ.

Μόνο μείον η συνεχής φροντίδα, αλλά απ' την άλλη δεν έχεις την τριτοκοσμική πρακτική του μπάνιου συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, όποτε θέλεις κάνεις μπάνιο και πλένεις και τα πιάτα σου.

Η αντλία θέρμοτητας + καλή εξωτερική θερμομόνωση είναι όντως η βέλτιση λύση αλλά για ΝΕΕΣ κατασκευές.
Ιδανική μάλιστα είναι μια ήπια γεωθερμία, αλλά ομιλούμε για σοβαρές επενδύσεις με μεγάλο ορίζοντα απόσβεσης.


με τα σημερινα δεδομενα μιλαμε παντα.
Για να δεις ποιο μεσο σε εξυπηρετει πρεπει να δεις ποιο καυσιμο-(τις απωλειες) εχει την φτηνοτερη kwh.Ακομα και σαν σωμα της κεντρικης θερμανσης να το βλεπεις το θερμοσιφωνο για να ζεστανει το νερακι καταναλωνει ενεργεια την οποια την παιρνει απο το καυσιμο.Εξυπηρετηση το 24/7 ζεστο νερο δεν λεω,αλλα σε χαλεπους καιρους(ακομα και σαν πρασινη κινηση δες το) δεν αξιζει.


Στο πετρέλαιο με 1000-1300 τελείωσες.
Στην αντλία θερμότητας θέλει πολλά περισσότερα.

Επίσης μία ζημιά στην αντλία θερμότητας κοστίζει όσο ένας καυστήρας πετρελαίου!


Αν κατάφεραν και έκαναν απόσβεση σε 9 χρόνια στα οποία είχαμε και φθηνό πετρέλαιο μπράβο τους.
Με μία εγκατάσταση α.θ. +5.000 τουλάχιστον απο ότι πετρελαίου, γλύτωσαν καταναλώνοντας ρεύμα 5.000 ευρώ αντί για πετρέλαιο σε 9 χρόνια.

Πρέπει να μένουν σε τεράστια σπίτια ή σε αμόνωτα σπίτια :p (που και στις 2 περιπτώσεις μία α.θ. κοστίζει παραπάνω απο 6.000 πόσο μάλλον πριν απο 9 χρόνια!)

ειναι μια επενδυση και δυστηχως στην ελλαδα οι επενδυσεις ειναι τζοκερ.


Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς όλα έτσι. Οι αντλίες θερμότητας ως συσκευές μηχανές, έχουν απαιτήσεις και πιο ακριβής συντήρησης αλλα το σημαντικότερο (μην σου τύχει), αστοχίες, βλάβες. Ενας κλασσικός καυστήρας είναι κάτι που μπορεί να δουλεύει επι 20-30 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις είναι τον κυκλοφορητή... Μια βλάβη σε αντλία θερμότητας, πχ συμπιεστή, μιλάμε για μεγάλο κόστος. Δεν ξέρω στατιστικά πόσο είναι, αλλά απο την εμπειρία μου (ημουν σε εταιρία που αντιπροσώπευε κλιματιστικά) αυτού του είδους οι μηχανές δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν μια σοβαρή βλάβη σε 10-15 χρόνια χρήσης. Αντε 20. Ποιό ειναι το κόστος όμως επισκευής; Μένει να δούμε και να έχουμε δεδομένα και εμπειρίες απο αυτό.

σε 20 χρονια που η ΑΘ θα ειναι ξεπερασμενη θα εχει πεσει πολυ η τιμη.Αυτο γινεται με ολα τα 'καινουργια' τεχνολογικα επιτευματα.


Για αυτό το λόγο (και το χω αναφέρει πολλές φορές ) η "οικονομικότερη" επένδυση είναι η μείωση των απωλειών ενός κτιρίου και όχι η χρήση φθηνών και αποδοτικών συστημάτων θέρμανσης και ψύξης.

αυτο ειναι το οικονομικοτερο.

Stefan_
23-10-14, 09:45
Οταν ξεκινάς με το "δεν γίνονται αυτά τα πράγματα", καταλαβαίνεις ότι περιορίζεις πολύ τις δυνατότητές σου να βελτιώσεις την κατάσταση. Άνοιξε λίγο το μυαλό σου. Ναι, πλυντήριο νυχτιάτικα, το κάνω πολλά χρόνια τώρα. Το βάζω να τελειώσει λίγο πριν τη λήξη του νυχτερινού, και άπλωμα το πρωί. Τί σε χαλάει;
Οσο για το μπάνιο, ποιός είπε να κάνεις τις συγκεκριμένες ώρες; Είπα να ανάβεις το θερμοσίφωνα τις στυγκεκριμένες ώρες, και μπάνιο κάνε αργότερα. Αν δεν τραβήξεις ζεστό νερό, δεν θα κρυώσει σε λίγες ώρες.

Ξεκιναω με το "δε γινονται", διοτι δε γινονται. Το μυαλο μου ειναι ανοιχτο και οι δυνατοτητες περιορισμενες. Δε μπορω να υποχρεωσω αυτον που δουλευει το πλυντηριο να το κανει νυχτιατικα. Αν χειμωνιατικα αφησεις το ζεστο νερο μεσα, μετα απο λιγο θα εχει κρυωσει.



Ούτε και να φας το κατσίκι για πρωϊνό είπε κανείς. Ψήσε το τη νύχτα και φάτο το μεσημέρι, αν δεν ανοίξεις το φούρνο θα μείνει ζεστό. Οσο για το αν μπορείς να κοιμηθείς με το φούρνο αναμμένο, κι αυτό στο μυαλό σου είναι. Εγώ μια χαρά κοιμάμαι.
Σαφώς και καίει με τόσες ώρες λειτουργίας. Λάθος τρόπος χρήσης. Το A/C το χρησιμοποιείς τις ζεστές ώρες της ημέρας (ελπίζω όχι με λίγο ανοιχτό το παράθυρο για να καπνίζεις, ε; Ούτε να προσπαθείς με ένα A/C να δροσίσεις και τα διπλανά δωμάτια). Το σπίτι κλειστό τη ημέρα, για να κρατάς τη ζέστη έξω - ει δυνατόν και τα πατζούρια, για την αντηλιά, στα δωμάτια που δεν χρειάζεσαι φως. Ανοιγμα το βράδυ να κάνει ρεύμα και να δροσίσει φυσικά, και ύπνο με ανεμιστήρα (ιδανικά οροφής), είναι και πολύ πιο υγιεινό, εκτός από τρελλά πιο οικονομικό. Τίς πέντε-δέκα μέρες το χρόνο που θα έχει καύσωνα, άσε και το A/C να δουλεύει στους 28°C, και επικουρικά τον ανεμιστήρα, και είσαι άρχοντας.

Φιλε γνωριζεις τη διαφορα του φρεσκοψημενου φαγητου απο το ξαναζεσταμενο? Να κανω το φαϊ τη νυχτα και να το φαω την αλλη μερα το μεσημερι?
Και για να το ζεστανεις δε θα ξανανοιξεις το φουρνο?....
Κοιμασαι μια χαρα γιατι εχεις αγνοια κινδυνου.
Λαθος τροπος χρησης του ερκοντισιον ε? Φιλε σου ειπα οτι ειμαι θερμοαιμος, αν δε δουλευει ερκοντισιον στο δωματιο μου το καλοκαιρι απλα λιωνω.
Το παραθυρο δεν εχει σημασια αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο. Δεν καπνιζω. Δεν ειπα οτι προσπαθω να δροσισω τα διπλανα δωματια, καθε δωματιο εχει το δικο του. Δεν εχω αντηλια, εχω σκια με σιτα πλισε, τεντα και γλαστες που καλυπτουν το κενο.
Εχω σκεφτει τον ανεμιστηρα οροφης αλλα μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα να σε χτυπαει αερας κατευθειαν, συν τη σκονη που θα σηκωνει απ τα χαλια.
28οC? φιλε αν το βαλω πανω απο 24 την εβαψα :lol:


Γενικά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις μεγάλα περιθώρια εξοικονόμησης, με καλύτερη διαχείριση.
Eιναι γιατι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες.
Eσυ φιλε μενεις μονος σου και εισαι η "νοικοκυρα" του σπιτιου σου?

nyannaco
23-10-14, 09:57
Οχι, δεν μένω μόνος μου, αλλά σε θέματα ενεργειακής διαχείρισης έχω λόγο ως καθ'ύλιν αρμόδιος.

Οσο για τα υπόλοιπα, είναι φανερό ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε - και κυρίως στο αν κρατάς όντως ανοιχτό το μυαλό σου ή όχι. Οπότε εγώ τη σταματάω εδώ την κουβέντα, γιατί δεν θέλω να διολισθήσει σε άσκοπη, εκτός θέματος, άχρηστη αντιπαράθεση.
Να είσαι καλά.

sweet dreams
23-10-14, 09:59
Εχω σκεφτει τον ανεμιστηρα οροφης αλλα μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα να σε χτυπαει αερας κατευθειαν, συν τη σκονη που θα σηκωνει απ τα χαλια.


Έχω ανεμιστήρα οροφής πάνω από 15 χρόνια, απλά τώρα πήρα ένα ποιο καινούργιο μοντέλο. Φυσικά και κοιμάμε με αυτόν στην χαμηλή ταχύτητα.

Έτσι όπως αναδεύει τον αέρα ο οροφής δεν παθαίνεις τίποτα και ούτε σηκώνει...... σκόνη;;;; :what: Έχεις στρωμένα χαλιά το καλοκαίρι και

σπίτι με σκόνες;;;;:hmm:

Stefan_
23-10-14, 10:08
Μια χαρά τα λέμε..........

Εγω δεν τα ειπα μια χαρα? Η τιμη της κιλοβατωρας ειναι στανταρ και οι "ρυθμιζομενες xρεωσεις" ανεβαινουν οσο περισσοτερες κιλοβατωρες καψεις, στη περιπτωση μου εφτασαν να ειναι σχεδον οσο και το ρευμα.


Η κατανάλωση σε μας κυμαίνεται από 1400-1600kWh ανά τετράμηνο για 4μελή οικογένεια.
Όπως γράφουν και οι άλλοι, όλα είναι θέμα πρακτικών κανόνων χρήσης για εξοικονόμηση ενέργειας.

Τεσσερα ατομα και χαλατε μονο 1400-1600kwh?! Πως τα καταφερνετε? Θερμοσιφωνα, κουζινα, ερκοντισιον, φουρνο με ρεγουλα?

- - - Updated - - -


Οσο για τα υπόλοιπα, είναι φανερό ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε - και κυρίως στο αν κρατάς όντως ανοιχτό το μυαλό σου ή όχι. Οπότε εγώ τη σταματάω εδώ την κουβέντα, γιατί δεν θέλω να διολισθήσει σε άσκοπη, εκτός θέματος, άχρηστη αντιπαράθεση.
Να είσαι καλά.

Σε τι να συμφωνησουμε φιλε μου, ποιο ανοιχτο μυαλο και ποια αντιπαραθεση? Σου εξηγησα οτι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, εσυ μπορεις στους 28ο, εγω πανω απο 24 λιωνω...


Έτσι όπως αναδεύει τον αέρα ο οροφής δεν παθαίνεις τίποτα και ούτε σηκώνει...... σκόνη;;;; :what: Έχεις στρωμένα χαλιά το καλοκαίρι

Ο αερας δε πρεπει να σε χτυπαει απευθειας.
Εχω ενα παχυ μεγαλο χαλι κατω απ το γραφειο μου ολο το χρονο, και ενα ακομα χαλακι, οταν βγαινεις απ το μπανιο με τα νερα καλο ειναι να πατας σε χαλακι.
Εσυ φιλε το καλοκαιρι βγαζεις τα χαλια και μενεις στο μωσαϊκο?

teodor_ch
23-10-14, 10:16
Stefan κάνε ένα γκάλοπ για να δείς πόσο καταναλώνει ένα μέσο νοικοκυριό και θα δείς ότι δεν έχεις ανοιχτό το μυαλό σου (χωρίς πρόθεση παρεξήγησης).
Δές και εδώ πού βρίσκεσαι στο περίπου.


Επίσης,
Μένω Κρήτη και μόνο στον επαγγελματικό χώρο χρησιμοποιώ A/C.

Σπίτι υπάρχουν ανεμιστήρες δαπέδου (οροφής θα ήθελα αλλά δε θέλω να ξοδέψω λεφτά για αυτό το σπίτι) και κάποιες λίγες μέρες ιδρώνουμε το καλοκαίρι.
Δε χάθηκε και ο κόσμος.

- - - Updated - - -



Ο αερας δε πρεπει να σε χτυπαει απευθειας.
Εχω ενα παχυ μεγαλο χαλι κατω απ το γραφειο μου ολο το χρονο, και ενα ακομα χαλακι, οταν βγαινεις απ το μπανιο με τα νερα καλο ειναι να πατας σε χαλακι.
Εσυ φιλε το καλοκαιρι βγαζεις τα χαλια και μενεις στο μωσαϊκο?

Το πιο υγιεινό δροσιστικό μέσο είναι ο ανεμιστήρας οροφής. Δε χωράει αμφισβήτηση.

Το καλοκαίρι κρατάμε τα χαλάκια του ΣΜ στο μπάνιο, κάτω απο γραφείο και κουζίνα.
Αλλά μιλάμε για τα λεπτά και μικρά τα οποία τινάζονται πανεύκολα έξω.

Stefan_
23-10-14, 10:27
Stefan κάνε ένα γκάλοπ για να δείς πόσο καταναλώνει ένα μέσο νοικοκυριό και θα δείς ότι δεν έχεις ανοιχτό το μυαλό σου (χωρίς πρόθεση παρεξήγησης).
Δές και εδώ πού βρίσκεσαι στο περίπου.


Επίσης,
Μένω Κρήτη και μόνο στον επαγγελματικό χώρο χρησιμοποιώ A/C.

Σπίτι υπάρχουν ανεμιστήρες δαπέδου (οροφής θα ήθελα αλλά δε θέλω να ξοδέψω λεφτά για αυτό το σπίτι) και κάποιες λίγες μέρες ιδρώνουμε το καλοκαίρι.
Δε χάθηκε και ο κόσμος.

Το πιο υγιεινό δροσιστικό μέσο είναι ο ανεμιστήρας οροφής. Δε χωράει αμφισβήτηση.

Το καλοκαίρι κρατάμε τα χαλάκια του ΣΜ στο μπάνιο, κάτω απο γραφείο και κουζίνα.
Αλλά μιλάμε για τα λεπτά και μικρά τα οποία τινάζονται πανεύκολα έξω.


Αντε παλι με το... ανοιχτο μυαλο μου.

Ρωτηθηκαν ηδη οι καταναλωσεις φιλων και αναμενουμε τις απαντησεις τους.

Εσυ μπορει να χρησιμοποιεις ερκοντισιον μονο στη δουλεια σου, εγω δε μπορω, δεν ειναι θεμα ανοιχτου ή κλειστου μυαλου. Να κανω οικονομια στη δροσια και να υποβαθμισω τη ποιοτητα της ζωης μου, αυτο προτεινεις?

Ωστε κι εσυ προτιμας ανεμιστηρα οροφης αντι ερκοντισιον. Φαινεται οτι η μεγαλη πλειοψηφια εχει κλειστα μυαλα, αφου προτιμαει ερκοντισιον.
Τωρα θυμηθηκα ενα συγγενη που εχει ανεμιστηρα οροφης, μου εχει πει οτι τις ημερες καυσωνα ειναι αχρηστος γιατι δε δροσιζει.

Τι σημαινει "χαλακι ΣΜ"?
Αν ερθεις απεξω, πατησεις στο χαλι, μετα πεσεις για υπνο και βαλεις τον ανεμιστηρα να γυριζει, δε θα σου φερει αυτη τη σκονη στα μουτρα? :lol:

sweet dreams
23-10-14, 10:30
Ο αερας δε πρεπει να σε χτυπαει απευθειας.
Εχω ενα παχυ μεγαλο χαλι κατω απ το γραφειο μου ολο το χρονο, και ενα ακομα χαλακι, οταν βγαινεις απ το μπανιο με τα νερα καλο ειναι να πατας σε χαλακι.
Εσυ φιλε το καλοκαιρι βγαζεις τα χαλια και μενεις στο μωσαϊκο?

Επαναλαμβάνω ότι έτσι όπως αναδεύει τον αέρα ο οροφής δεν παθαίνεις τίποτα, αλλιώς θα είχαμε πεθάνει όλοι όσοι τον χρησιμοποιούμε.

Άλλωστε ο οροφής αν δεν σε κτυπήσει απευθείας τι αποτέλεσμα θέλεις να έχει;;;;; Eίναι για αυτή την δουλειά ακριβώς κατασκευασμένος και μελετημένος,

γι' αυτό έχει και τόσο μεγάλο άνοιγμα φτερών, μην τον μπερδεύεις λοιπόν με τους επιτραπέζιους.

Όσο για τα χαλιά, φυσικά και τα μαζεύω το καλοκαίρι όπως ο περισσότερος κόσμος, αλλά έχω κι' εγώ ένα χαλάκι στο μπάνιο :p υποθέτω όμως ότι δεν

έγινε η συζήτηση για την σκόνη από το χαλάκι του μπάνιου :rolleyes:

teodor_ch
23-10-14, 10:47
Η πλειοψηφία ψηφίζει ακόμα ΝΔ (επίσημα) αυτό δε σημαίνει ότι ξέρει τί της γίνεται.
Ο ανεμιστήρας οροφής εξάλλου κόβει κεφάλια, σηκώνει σκόνη και τις ημέρες του καύσωνα δε δροσίζει.

Τέλος και απο μένα :)

sweet dreams
23-10-14, 10:58
Ο ανεμιστήρας οροφής εξάλλου κόβει κεφάλια,


145888

Stefan_
23-10-14, 10:59
υποθέτω όμως ότι δεν

έγινε η συζήτηση για την σκόνη από το χαλάκι του μπάνιου :rolleyes:

Μιλησα για χαλακι του δωματιου μου, στο οποιο παταω αφοτου βγω απ το μπανιο. Αυτο βασικα μαζευει νερα.


Η πλειοψηφία ψηφίζει ακόμα ΝΔ (επίσημα) αυτό δε σημαίνει ότι ξέρει τί της γίνεται.
Ο ανεμιστήρας οροφής εξάλλου κόβει κεφάλια, σηκώνει σκόνη και τις ημέρες του καύσωνα δε δροσίζει.

Τέλος και απο μένα:)

Συμφωνα με τις τελευταιες εκλογες αλλα και με τα γκαλοπ, η νδ εχει χασει απο καιρο την πλειοψηφια.
Βαλε ψηλα τον ανεμιστηρα οροφης για να μη σου κοψει κεφαλια. Καλό πλευριτωμα:)

jkoukos
23-10-14, 11:09
Εγω δεν τα ειπα μια χαρα? Η τιμη της κιλοβατωρας ειναι στανταρ και οι "ρυθμιζομενες xρεωσεις" ανεβαινουν οσο περισσοτερες κιλοβατωρες καψεις, στη περιπτωση μου εφτασαν να ειναι σχεδον οσο και το ρευμα.
Το λάθος που κάνεις είναι να ξεχωρίζεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις από την αξία του ρεύματος. Πρέπει να τις συνυπολογίζεις αφού ανέκαθεν υπήρχαν μέσα στην συνολική τιμή. Το μόνο που άλλαξε από το 2009, είναι να φαίνονται ξεχωριστά στους λογαριασμούς.
Δεν κοστίζει 0,10€ η κιλοβατώρα, αλλά 0,20€.


Τεσσερα ατομα και χαλατε μονο 1400-1600kwh?! Πως τα καταφερνετε? Θερμοσιφωνα, κουζινα, ερκοντισιον, φουρνο με ρεγουλα?
Ναι, είναι αρκετά 12-13kWh μέση ημερήσια κατανάλωση. Κάποιοι τη βγάζουν και με 10 και άλλοι με 15. Μήπως είναι ώρα να κάνεις μια 10ήμερη καθημερινή μέτρηση για να δεις πού και πότε ξεφεύγεις;
Βέβαια με 20ωρη χρήση κλιματιστικού είναι λογικό να θέλεις ~22kWh ημερησίως.

Stefan_
23-10-14, 11:16
Το λάθος που κάνεις είναι να ξεχωρίζεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις από την αξία του ρεύματος. Πρέπει να τις συνυπολογίζεις αφού ανέκαθεν υπήρχαν μέσα στην συνολική τιμή. Το μόνο που άλλαξε από το 2009, είναι να φαίνονται ξεχωριστά στους λογαριασμούς.
Δεν κοστίζει 0,10€ η κιλοβατώρα, αλλά 0,20€.

Δε τις ξεχωριζω εγω, ειναι ξεχωρισμενες απο τη δεη, αναφερονται στο λογαρισμο.
Αν δε λες τα στοιχεια οπως ακριβως ειναι αλλα κανεις μονος σου τετοιους υπολογισμους θα μπερδεψεις τον αλλο.




Βέβαια με 20ωρη χρήση κλιματιστικού είναι λογικό να θέλεις ~22kWh ημερησίως.

Δηλαδη ενα 9ρι ινβερτερ στους 24ο χαλαει περ. 1 κιλοβατωρα την ωρα?

teodor_ch
23-10-14, 11:25
Δηλαδη ενα 9ρι ινβερτερ στους 24ο χαλαει περ. 1 κιλοβατωρα την ωρα?


Κατανάλωση Ψύξη (W) 144-1.240
Κατανάλωση Θέρμανση (W) 175-1.230

9αρι inverter A++

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/air-condition-modus-m2mvi-09-all-dc-inverter/

jkoukos
23-10-14, 11:59
Δε τις ξεχωριζω εγω, ειναι ξεχωρισμενες απο τη δεη, αναφερονται στο λογαρισμο.
Αν δε λες τα στοιχεια οπως ακριβως ειναι αλλα κανεις μονος σου τετοιους υπολογισμους θα μπερδεψεις τον αλλο.
Και σου αναφέρω ότι αυτό ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2009. Προηγούμενα όλοι γνωρίζαμε την συνολική χρέωση, που περιελάμβανε σε μία τιμή και τις δύο διακριτές χρεώσεις.
Αν έχεις κρατήσει κάπου παλαιότερους λογαριασμούς, τότε που για κάποιο διάστημα (2009-2012) ερχόταν 2 φύλλα, θα δεις ότι υπάρχει ρητή δήλωση για ποιους λόγους γίνεται η ξεχωριστή αναφορά στις χρεώσεις
Εξάλλου αναφέρεται και στα link που σου έδωσα σε προηγούμενο (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5520597#post5520597) μήνυμα.

Bananas
23-10-14, 19:00
Δηλαδη ενα 9ρι ινβερτερ στους 24ο χαλαει περ. 1 κιλοβατωρα την ωρα?

Μαλλον το θέτετε λάθος όλοι σας . Το θέμα είναι τι μπορεί να κάψει ένα συγκεκριμένο 9άρι σε ένα συγκεκριμένο χώρο.
:)
Εχουμε αρκετές μεταβλητές για να απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση.

Πάντως στο δικό μου δωμάτιο 13 τ.μ αμόνωτοι τοίχοι αλουμίνια με διπλό τζάμι και χωρίς θερμοδιακοπή στην Αθήνα με 12 βαθμούς έξω και 22 το τηλεχειριστήριο μέσα δεν καίω πάνω απο 0.65 kwh την ώρα.

Basilhs23_
23-10-14, 19:19
Εχω ενα παχυ μεγαλο χαλι κατω απ το γραφειο μου ολο το χρονο, και ενα ακομα χαλακι, οταν βγαινεις απ το μπανιο με τα νερα καλο ειναι να πατας σε χαλακι.
Εσυ φιλε το καλοκαιρι βγαζεις τα χαλια και μενεις στο μωσαϊκο?

Δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά τόσο εμείς όσο και τα περισσότερα άτομα που ξέρω, τα χαλιά τα βγάζουμε το καλοκαίρι.

africa
23-10-14, 22:01
Πώς μπορείτε να έχετε αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο
Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 23 Οκτωβρίου 2014, 17:06

Ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που θα διακόψουν τη σύνδεσή τους με το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας και θα τοποθετήσουν αυτόνομο καυστήρα φυσικού αερίου, θα εξακολουθήσουν να συμμετέχουν με ποσοστό έως 25% στις κοινόχρηστες δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης της κεντρικής θέρμανσης.

Αυτό προβλέπει το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση της αγοράς φυσικού αερίου που έθεσε σήμερα σε δημόσια διαβούλευση το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

http://www.zougla.gr/money/article/pos-mporite-na-exete-aftonomi-8ermansi-me-fisiko-aerio

Bananas
24-10-14, 01:29
Πώς μπορείτε να έχετε αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο
Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 23 Οκτωβρίου 2014, 17:06

Ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που θα διακόψουν τη σύνδεσή τους με το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας και θα τοποθετήσουν αυτόνομο καυστήρα φυσικού αερίου, θα εξακολουθήσουν να συμμετέχουν με ποσοστό έως 25% στις κοινόχρηστες δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης της κεντρικής θέρμανσης.

Αυτό προβλέπει το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση της αγοράς φυσικού αερίου που έθεσε σήμερα σε δημόσια διαβούλευση το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

http://www.zougla.gr/money/article/pos-mporite-na-exete-aftonomi-8ermansi-me-fisiko-aerio

Ναι και στο άρθρο αναγράφει ότι μπορείς να αποδεσμευτείς πλήρως απο τα κοινόχρηστα κεντρικής θέρμανσης σε περίπτωση που το αποφασίσει η γενική συνέλευση. Ενδιαφέρον άρθρο. Το χα διαβάσει πριν λίγες ώρες.

anon
24-10-14, 08:27
σε 20 χρονια που η ΑΘ θα ειναι ξεπερασμενη θα εχει πεσει πολυ η τιμη.Αυτο γινεται με ολα τα 'καινουργια' τεχνολογικα επιτευματα.


Mακάρι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις σε έναν τόσο μακρινό χρονικό ορίζοντα.
Προβλέπω ότι θα πέσουν οι τιμές των ΑΘ, είναι παράλογα ακριβές, αφού στην ουσία ενα "κλιματιστικό" ειναι, που αντί να ζεσταίνει κατευθείαν τον αέρα, ζεσταινει νερό, αλλά απλά θα πλησιάσουν πιο κοντά στο κόστος με μονάδες κλιματισμού αντίστοιχης απόδοσης ίσως. Το πολύ.

vasilimertzani
24-10-14, 10:15
παλικαρια.
Προκειμενου να αποφυγουμε παρεξηγησεις.
http://www.cres.gr/pepesec/apotelesmata.html

εδω αναφερει μελετη που εγινε.θα δειτε λοιπον (μαρουσι) οτι μεσο σπιτι καιει 11kwh/ημεραχ120=1300 μηνα.
Αυτο ειναι κατι ενδεικτικο,σιγουρα σπιτι απο σπιτι εχει αποκλισεις ΑΛΛΑ κυμαινεται σε αυτα τα επιπεδα.
Τωρα το να προσπαθεις να πεισεις καποιον οτι 24 βαθμοι δεν ειναι κατι το φυσιολογικο το καλοκαιρι ειναι μαλλον ματαιο,προτιμοτερο ειναι να τον πεισεις οτι αν εχει σιτα με το αιρκοντισιον καλο ειναι να κλεινει το παραθυρο να μην σκιστει η σιτα.
Επισης το ιδιο ισχυει για το χειμωνα.Αλλος ζεσταινεται με 18 βαθμους και μια ρομπα στο σπιτι και αλλος θελει να ειναι με το φανελακι και να εχει 26 βαθμους.Το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθενας.
Καλο ειναι να σκεφτεσαι την ασκοπη καταναλωση(για το περιβαλλον) και καλα κανανε και μας το περασανε ''τιμωρωντας μας'' με προστιμα και ακριβη πρωτη υλη.Δεν πιστευω οτι υπηρχε αλλος τροπος.Η παιδεια μας δεν φροντιζει για αυτο,οσο ακομα ειμαστε μικροι...

anon.Ναι ειναι μακροπροθεσμη προβλεψη.Συνηθως ετσι δουλευει το συστημα μεχρι καποια καινουργια τεχνολογια να την αντικαταστησει.
Οντως ειναι πανακριβη παντως....

- - - Updated - - -

συνεχιζω.
μια τελειως προχειρη μελετη(ισως και λαθος ) την παραθετω για συζητηση.
αφορα θερμοσιφωνες.
εστω θερμοσιφωνας 100λτ .Για λογους ευκολιας θεωρουμε οτι αδειαζει και τα 100λτ ζεστου νερου,ζεστιανει και τα 100 λτ του.ΕΠισης 1λτ=1κιλο(θεωρητικη θερμοκρασια νερου παντα 15 βαθμοι)
θερμοκρασια νερου 15 βαθμους και επιθυμητη 55,διαφορα ΔΘ=40 βαθμοι.
τα 100λτ για να ανεβουν 1 βαθμο θελουν 1kcal,opote για να φτασουν τους 55 θελουμε 4000 kcal ~ 4600wh.Περιπου δηλαδη 1 ωρα αναμενος θερμοσιφωνας.
το πετρελαιο αποδιδδει 11,9kwh/lt (δεν θα αναφερθω οτι αυτα ειναι για καθαρο πετρελαιο και οχι αυτα που μας σερβιρουν) .σε ενα προηγουμενης τεχνολογιας καυστηρα θα παρουμε απο το λιτρο (λογω αποδοσης) 9,5kwh ( http://www.alexandrostzakia.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%8C%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7 )
Yπολογιστε σε ολα αυτα λοιπον τις απωλειες που εχει το συστημα
α)στην θερμοτητα που αποββαλεται στις σωληνωσεις
β)στην θερμοτητα που αποβαλεται σε ολα τα υλικα ,σωληνες,καυστηρες ΑΝ το συστημε ειναι παγωμενο .Θεωρητικα μιλαμε για συστημα το οποιο ειναι μονο για ΖΝΧ.
αυτα ισχυουν για ολα τα συστηματα θερμανσης αυτου του τυπου με ολα τις καυσιμες υλες.

οποτε 1/2 λτ πετρελαιο δεν φτανει.

αν ενδιαφερει να δουμε τι γινεται σε ενα ζεστο νερο 55 βαθμων τι άπαιτει να παρεμεινει σε αυτη την θερμοκρασια 10 ωρες.

Stefan_
24-10-14, 12:22
Και σου αναφέρω ότι αυτό ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2009.

Tι σημασια εχει ποτε ξεκινησε? Σημασια εχει οτι το πληρωνουμε.



Δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά τόσο εμείς όσο και τα περισσότερα άτομα που ξέρω, τα χαλιά τα βγάζουμε το καλοκαίρι.

Δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα να πατας 16 ωρες το 24ωρο πανω σε μωσαικο. Κι εμεις βγαζουμε τα χοντρα χαλια του σπιτιου, αλλα το δικο μου στο γραφειο και το αλλο για μετα το μπανιο που ανεφερα ειναι απαραιτητα ολο το χρονο. Οταν σκονιστουν πολυ αντικαθιστανται.



Τωρα το να προσπαθεις να πεισεις καποιον οτι 24 βαθμοι δεν ειναι κατι το φυσιολογικο το καλοκαιρι ειναι μαλλον ματαιο Ποσοι βαθμοι πρεπει να πεισεις καποιον οτι ειναι φυσιολογικο για το καλοκαιρι?

jkoukos
24-10-14, 12:51
Tι σημασια εχει ποτε ξεκινησε? Σημασια εχει οτι το πληρωνουμε.
Μα πάντα το πληρώναμε. Αυτό που άλλαξε από το 2009 ήταν να μας δείχνουν πόσο πληρώνουμε ξεχωριστά την κάθε χρέωση.
Και αυτό διότι με την είσοδο των ιδιωτών στην παροχή ρεύματος, πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα που αντιστοιχεί η κάθε μία.


Ποσοι βαθμοι πρεπει να πεισεις καποιον οτι ειναι φυσιολογικο για το καλοκαιρι?
Ανάλογα την περίπτωση και τον καθένα. Γενικά πρέπει να νιώθεις δροσιά και όχι ψύχρα και αυτό εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία, τον χώρο και τον προσανατολισμό του κτιρίου.
Άλλο πράγμα να έχει έξω 33° και άλλο 43°. Δεν μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να έχεις το κλιματιστικό στους π.χ. 25°.
Γενικά φροντίζουμε η διαφορά να είναι μεταξύ 5°-10° διότι η απότομη μεταβολή επηρεάζει και τον οργανισμό μας.
Στο σπίτι όταν χρειάζεται το ρυθμίζουμε 26°-27°.

Basilhs23_
24-10-14, 20:46
συνεχιζω.
μια τελειως προχειρη μελετη(ισως και λαθος ) την παραθετω για συζητηση.
αφορα θερμοσιφωνες.
εστω θερμοσιφωνας 100λτ .Για λογους ευκολιας θεωρουμε οτι αδειαζει και τα 100λτ ζεστου νερου,ζεστιανει και τα 100 λτ του.ΕΠισης 1λτ=1κιλο(θεωρητικη θερμοκρασια νερου παντα 15 βαθμοι)
θερμοκρασια νερου 15 βαθμους και επιθυμητη 55,διαφορα ΔΘ=40 βαθμοι.
τα 100λτ για να ανεβουν 1 βαθμο θελουν 1kcal,opote για να φτασουν τους 55 θελουμε 4000 kcal ~ 4600wh.Περιπου δηλαδη 1 ωρα αναμενος θερμοσιφωνας.
το πετρελαιο αποδιδδει 11,9kwh/lt (δεν θα αναφερθω οτι αυτα ειναι για καθαρο πετρελαιο και οχι αυτα που μας σερβιρουν) .σε ενα προηγουμενης τεχνολογιας καυστηρα θα παρουμε απο το λιτρο (λογω αποδοσης) 9,5kwh ( http://www.alexandrostzakia.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%8C%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7 )
Yπολογιστε σε ολα αυτα λοιπον τις απωλειες που εχει το συστημα
α)στην θερμοτητα που αποββαλεται στις σωληνωσεις
β)στην θερμοτητα που αποβαλεται σε ολα τα υλικα ,σωληνες,καυστηρες ΑΝ το συστημε ειναι παγωμενο .Θεωρητικα μιλαμε για συστημα το οποιο ειναι μονο για ΖΝΧ.
αυτα ισχυουν για ολα τα συστηματα θερμανσης αυτου του τυπου με ολα τις καυσιμες υλες.

οποτε 1/2 λτ πετρελαιο δεν φτανει.

αν ενδιαφερει να δουμε τι γινεται σε ενα ζεστο νερο 55 βαθμων τι άπαιτει να παρεμεινει σε αυτη την θερμοκρασια 10 ωρες.

Το νερό έχει θερμοχωρητικότητα 4186 J/Kg*C, τα 100λίτρα χρειάζονται ενέργεια 100kg*4186 J/Kg*C*40C = 16,7 kJ. Αν θέλουμε το νερό να θερμανθεί σε 1 ώρα το σύστημα θέλει ισχύ, 16700Wh/3600sec = 4.6kW και ενέργεια κατανάλωσης 4.6kWh. Λαμβάνουμε απόδοση καυστήρα 10%, απώλειες σωληνώσεων μέχρι το boiler 5%, απώλειες υλικών λόγω θερμικής διαστολής στο σύστημα θέρμανσης 2%, απόδοση σερπαντίνας boiler 1%, ο καυστήρας για αυτή την 1 ώρα θα πρέπει να παράγει 4.6*1.18 = 5.43kWh θερμότητα από πετρέλαιο. ΘΔ πετρελαίου 11.92 kWh/kg, η ποσοτητα πετρελαίου που χρειάζεται για την θέρμανση του νερού είναι 2.19 kg.

Για να παραμείνει 10 ώρες θέλει 4.6*10 = 46kWh. Ουσιαστικά δεκαπλασιασμός της ποσότητας πετρελαίου σε 21.9 kg.

Stefan_
24-10-14, 21:07
Μα πάντα το πληρώναμε. Αυτό που άλλαξε από το 2009 ήταν να μας δείχνουν πόσο πληρώνουμε ξεχωριστά την κάθε χρέωση.
Και αυτό διότι με την είσοδο των ιδιωτών στην παροχή ρεύματος, πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα που αντιστοιχεί η κάθε μία.

Πριν ειπες "σου αναφέρω ότι αυτό ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2009".
Αυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι παλια δεν υπηρχαν "ρυθμιζομενες χρεωσεις", ειναι μια κομπινα που δημιουργησαν προσφατα.



Ανάλογα την περίπτωση και τον καθένα. Γενικά πρέπει να νιώθεις δροσιά και όχι ψύχρα και αυτό εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία, τον χώρο και τον προσανατολισμό του κτιρίου.
Άλλο πράγμα να έχει έξω 33° και άλλο 43°. Δεν μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να έχεις το κλιματιστικό στους π.χ. 25°.
Γενικά φροντίζουμε η διαφορά να είναι μεταξύ 5°-10° διότι η απότομη μεταβολή επηρεάζει και τον οργανισμό μας.
Στο σπίτι όταν χρειάζεται το ρυθμίζουμε 26°-27°.

Το ερωτημα απευθυνοταν στον φιλο vasilimertzani που φαινεται οτι δεχεται τις διαφοροποιησεις το χειμωνα(Αλλος ζεσταινεται με 18 βαθμους και μια ρομπα στο σπιτι και αλλος θελει να ειναι με το φανελακι και να εχει 26 βαθμους.Το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθενας) οχι ομως και το καλοκαιρι, εκει χλευαζει οποιον δε συμφωνει με τα στανταρ του.
26-27ο για μενα δεν ειναι δροσια.

jkoukos
24-10-14, 21:36
Πριν ειπες "σου αναφέρω ότι αυτό ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2009".
Αυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι παλια δεν υπηρχαν "ρυθμιζομενες χρεωσεις", ειναι μια κομπινα που δημιουργησαν προσφατα.
Στο ανέφερα κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5523815#post5523815), αλλά το προσπέρασες.

Το λάθος που κάνεις είναι να ξεχωρίζεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις από την αξία του ρεύματος. Πρέπει να τις συνυπολογίζεις αφού ανέκαθεν υπήρχαν μέσα στην συνολική τιμή. Το μόνο που άλλαξε από το 2009, είναι να φαίνονται ξεχωριστά στους λογαριασμούς.

Nozomi
24-10-14, 21:57
Κάποια πραγματάκια με κάθε καλή διάθεση.

Τα περί οικονομίας και "πράσινης" συμπεριφοράς, είναι (με το συμπάθειο) ΠΑΠΑΡΙΕΣ !

Εδώ η Κίνα κατασκευάζει πυρηνικά εργοστάσια συνολικής ισχύος 600 GW έως το 2035-2050 και εμείς θα σώσουμε τον πλανήτη παραμένοντας στα 12,5 GW της ΔΕΗ ;
Η πολλή Greenpeace βλάπτει σοβαρά την σκέψη !

Ας κατασκευάσουμε νέα εργοστάσια (προσωπικά είμαι υπέρ των πυρηνικών), πότε θα καταλάβουμε ότι η αύξηση των ενεργειακών αναγκών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη μιας χώρας ;

Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.
Φέτος τον Αύγουστο έκαιγα το A/C για περίπου 20 ημέρες μεσημέρι-βράδυ, και αυτό θα κάνω όσο κι αν πάνε την τιμή του ρεύματος, καθώς είμαι τύπος που δεν αντέχει την ζέστη.
Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.

Stefan_
24-10-14, 22:01
Στο ανέφερα κι εδώ, αλλά το προσπέρασες.

Το λάθος που κάνεις είναι να ξεχωρίζεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις από την αξία του ρεύματος. Πρέπει να τις συνυπολογίζεις αφού ανέκαθεν υπήρχαν μέσα στην συνολική τιμή. Το μόνο που άλλαξε από το 2009, είναι να φαίνονται ξεχωριστά στους λογαριασμούς.

Δε προσπερασα κατι, λεω να μη κολαμε στα τυπικα, να μιλησουμε επι της ουσιας.
Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις λες υπηρχαν ανεκαθεν?? Δηλαδη η κιλοβατωρα παλια κοστιζε περισσοτερο, μετα διαχωρισανε τις ρυθ.χρ. και φτηνηνε?

sweet dreams
24-10-14, 22:12
Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.

Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.

Είναι άξιο γέλιου η χρησιμοποίηση ανεμιστήρα;;; :hmm: που κολλάει το "γελάω"......... ή είναι ατυχής έκφραση που σου ξέφυγε....:rolleyes:

sdikr
24-10-14, 22:15
Κάποια πραγματάκια με κάθε καλή διάθεση.

Τα περί οικονομίας και "πράσινης" συμπεριφοράς, είναι (με το συμπάθειο) ΠΑΠΑΡΙΕΣ !

Εδώ η Κίνα κατασκευάζει πυρηνικά εργοστάσια συνολικής ισχύος 600 GW έως το 2035-2050 και εμείς θα σώσουμε τον πλανήτη παραμένοντας στα 12,5 GW της ΔΕΗ ;
Η πολλή Greenpeace βλάπτει σοβαρά την σκέψη !

Ας κατασκευάσουμε νέα εργοστάσια (προσωπικά είμαι υπέρ των πυρηνικών), πότε θα καταλάβουμε ότι η αύξηση των ενεργειακών αναγκών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη μιας χώρας ;

Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.
Φέτος τον Αύγουστο έκαιγα το A/C για περίπου 20 ημέρες μεσημέρι-βράδυ, και αυτό θα κάνω όσο κι αν πάνε την τιμή του ρεύματος, καθώς είμαι τύπος που δεν αντέχει την ζέστη.
Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.

Ωραία σύγκριση και σωστή γιατί και η κίνα έχει 11εκ κατοίκους :p

Μπορείς να γελάς όσο θέλεις, είναι δικαίωμα σου, και τουλάχιστον το αναφέρεις ότι όσο και να πάνε την τιμή του ρεύματος εσύ εκεί.
Υπάρχει διαφορά απο το καίω τα κέρατα μου και φωνάζω ότι πληρώνω πολλά.

Προσωπικά το κλιματιστικό το έχω στους 28 με 29 βαθμούς το καλοκαίρι και είμαι οκ.
Λόγω εργασίας (μέσα εξώ ) όταν βγαίνω από έναν χώρο που το έχουν στους 18 στους 40 τα βλέπω όλα.

Nozomi
24-10-14, 23:32
Μπορείς να γελάς όσο θέλεις, είναι δικαίωμα σου, και τουλάχιστον το αναφέρεις ότι όσο και να πάνε την τιμή του ρεύματος εσύ εκεί.
Υπάρχει διαφορά απο το καίω τα κέρατα μου και φωνάζω ότι πληρώνω πολλά.

Προσωπικά το κλιματιστικό το έχω στους 28 με 29 βαθμούς το καλοκαίρι και είμαι οκ.
Λόγω εργασίας (μέσα εξώ ) όταν βγαίνω από έναν χώρο που το έχουν στους 18 στους 40 τα βλέπω όλα.
Το A/C το καλοκαίρι το είχα στους 26.
Συμφωνώ ότι οι 18 βαθμοί είναι υπερβολή.


Είναι άξιο γέλιου η χρησιμοποίηση ανεμιστήρα;;; :hmm: που κολλάει το "γελάω"......... ή είναι ατυχής έκφραση που σου ξέφυγε....:rolleyes:
Γελάω με την προοπτική να δροσιστεί κάποιος σε θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου το ελληνικό καλοκαίρι π.χ στο δωμάτιό μου που το κτυπάει ο ήλιος.
Δεν πρόκειται να ιδρώνω σαν γουρούνι για να κάνω οικονομία στην τσέπη μου ούτε στην... παραγωγή της ΔΕΗ με τίμημα να μην ξεκουράζομαι τα καλοκαιριάτικα μεσημέρια που επιστρέφω απ' την δουλειά μου.
Θα ανοίξω το A/C για να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ.

sweet dreams
25-10-14, 00:03
Γελάω με την προοπτική να δροσιστεί κάποιος σε θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου το ελληνικό καλοκαίρι π.χ στο δωμάτιό μου που το κτυπάει ο ήλιος.
Δεν πρόκειται να ιδρώνω σαν γουρούνι για να κάνω οικονομία στην τσέπη μου ούτε στην... παραγωγή της ΔΕΗ με τίμημα να μην ξεκουράζομαι τα καλοκαιριάτικα μεσημέρια που επιστρέφω απ' την δουλειά μου.
Θα ανοίξω το A/C για να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ.

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, όπως άλλωστε θα έχεις μάθει στο σχολείο. Στο δικό μου σπίτι δεν χτυπάει ο ήλιος μόνο ένα δωμάτιο, αλλά όλο το σπίτι όλη

την ημέρα. Επειδή δεν ιδρώνω εύκολα, όπως άλλοι, ούτε και πάνω από τους 35 βαθμούς, θα βάλω το AC από τέτοιες θερμοκρασίες και πάνω.

Σε χαμηλότερες θερμοκρασίες είμαι άνετος και χωρίς να ιδρώνω σαν γουρούνι, παρέα με τον ανεμιστήρα μου. :)

Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν γελάω με τους ανθρώπους που ιδρώνουν εύκολα............ξέρω ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι και ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες

ψύξης-θέρμανσης για να αισθανόμαστε άνετα.

Basilhs23_
25-10-14, 01:16
Κάποια πραγματάκια με κάθε καλή διάθεση.

Τα περί οικονομίας και "πράσινης" συμπεριφοράς, είναι (με το συμπάθειο) ΠΑΠΑΡΙΕΣ !

Εδώ η Κίνα κατασκευάζει πυρηνικά εργοστάσια συνολικής ισχύος 600 GW έως το 2035-2050 και εμείς θα σώσουμε τον πλανήτη παραμένοντας στα 12,5 GW της ΔΕΗ ;
Η πολλή Greenpeace βλάπτει σοβαρά την σκέψη !

Ας κατασκευάσουμε νέα εργοστάσια (προσωπικά είμαι υπέρ των πυρηνικών), πότε θα καταλάβουμε ότι η αύξηση των ενεργειακών αναγκών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη μιας χώρας ;

Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.
Φέτος τον Αύγουστο έκαιγα το A/C για περίπου 20 ημέρες μεσημέρι-βράδυ, και αυτό θα κάνω όσο κι αν πάνε την τιμή του ρεύματος, καθώς είμαι τύπος που δεν αντέχει την ζέστη.
Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.

Εγώ το χρησιμοποίησα 23 ημέρες αλλά μόνο τις 2 από αυτές το άφησα 24ώρες, σύνολο αυτό το 23ημερο 167 ώρες το 30% δηλαδή. Γενικά εμένα με πειράζει η ζέστη λόγω προβλημάτων υγείας, δεν μπορώ τις ακραίες θερμοκρασίες και την υγρασία που επιβαρύνει την κατάσταση είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι, χρησιμοποιώ ανεμιστήρα το καλοκαίρι στο μέτρο που αντέχω κυρίως για το πορτοφόλι μας, γιατί εν όψει του χειμώνα ξέρω οτι έχω να κάψω πάρα πολύ τα κλιματιστικά του σπιτιού συν κανένα αερόθερμο για το μπάνιο.

nyannaco
25-10-14, 11:30
Το νερό έχει θερμοχωρητικότητα 4186 J/Kg*C, τα 100λίτρα χρειάζονται ενέργεια 100kg*4186 J/Kg*C*40C = 16,7 kJ. Αν θέλουμε το νερό να θερμανθεί σε 1 ώρα το σύστημα θέλει ισχύ, 16700Wh/3600sec = 4.6kW και ενέργεια κατανάλωσης 4.6kWh. Λαμβάνουμε απόδοση καυστήρα 10%, απώλειες σωληνώσεων μέχρι το boiler 5%, απώλειες υλικών λόγω θερμικής διαστολής στο σύστημα θέρμανσης 2%, απόδοση σερπαντίνας boiler 1%, ο καυστήρας για αυτή την 1 ώρα θα πρέπει να παράγει 4.6*1.18 = 5.43kWh θερμότητα από πετρέλαιο. ΘΔ πετρελαίου 11.92 kWh/kg, η ποσοτητα πετρελαίου που χρειάζεται για την θέρμανση του νερού είναι 2.19 kg.Βασίλη καλά το ξεκίνησες σαν σκέψη, αν και η χρονική διάσταση δεν μας ενδιαφέρει, δεν αλλάζει κάτι α το νερό ζεσταθεί σε μία ώρα ή σε μισή ή μιάμιση, την ίδια ενέργεια θέλει. Στο τέλος όμως έκανες τη διαίρεση ανάποδα! Η ποσότητα πετρελαίου που χρειάζεται είναι 5.43KWh / 11.92KWh/Kg = 0.455Kg.
Εδώ να σημειώσουμε ότι, αν ανάψουμε τον κρύο λέβητα μόνο για το μπόιλερ η κατάσταση ξεφεύγει, επειδή μπάινει στην εικόνα και η επιπλέον ενέργεια που δαπανάται για να θερμανθεί ο κρύος λέβητας (μάζα μετάλλου και περιεχόμενο νερό) πριν αρχίσει να αποδίδει θερμότητα στο μπόιλερ, την οποία (ενέργεια) δεν την εκμεταλλευόμαστε μετά, τη χάνουμε. Το πόση είναι αυτή εξαρτάται από την κάθε εγκατάσταση, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι αμελητέα. Υπό συνθήκες μπορεί να "στοιχίσει" και άλλο τόσο πετρέλαιο, ή και ακόμη περισσότερο, από όσο θέλει το νερό για να ζεσταθεί.
Το χειμώνα που δουλεύει η θέρμανση, μπορούμε να το γλιτώσουμε αν ανάβουμε το μπόιλερ όταν ο λέβητας είναι ήδη ζεστός για τη θέρμανση.


Για να παραμείνει 10 ώρες θέλει 4.6*10 = 46kWh. Ουσιαστικά δεκαπλασιασμός της ποσότητας πετρελαίου σε 21.9 kg.
Εδώ το σκεπτικό σου είναι τελείως λάθος. Η διατήρηση της θερμοκρασίας δεν απαιτεί παροχή ενέργειας με αντίστοιχο ρυθμό (ισχύ) όπως όταν το ζεσταίνεις, αλλά μόνο όση χρειάζεται για την αναπλήρωση της θερμότητας που χάνεται από το σώμα του μπόιλερ (ισχύς απωλειών). Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν αυτό το στοιχείο. Ενδεικτικά, ένα μπόιλερ 160L επώνυμου γερμανού κατασκευαστή γράφει απώλειες 1.8KWh / 24h (75W).
Πρακτικά, ένα μπόιλερ "χάνει" το πολύ 1-2 βαθμούς θερμοκρασία σε 24 ώρες, αν δεν τραβηχτεί ζεστό νερό.

vasilimertzani
25-10-14, 16:00
δδεν σας προλαβαινω κιολας :)

stefan: δυστηχως δεν μπορεσα να βρω καποια παραπομπη .Ανεκτη θερμοκρασια για ψυξη το καλοκαιρι θεωρουνε τους 26-27 βαθμους.Ολες οι μελετες που γινονται για τα φορτια ψυξης ενος κτιριου εχουν σαν προτυπη θερμοκρασια αυτους τους βαθμους.
Τον χειμωνα μεσα στο σπιτι εχουμε 22-23 βαθμους και κυκλοφορουμε ντυμενοι,το καλοκαιρι 24 με το φανελακι?
Δεν χλευασα καννεναν δεχομαι ολες τις αποψεις και θερμοκρασιες που ανεχεται καποιος ανθρωπος ,αυτο ομως δεν με κανει να συμφωνο οτι ειναι σωστο απο αποψη ενεργειακης καταναλωσης.Για να γινουμε και πιο ακριβεις θερμοκρασια δωματιου αναφερεις αυτη που βλεπεις στο θερμομετρο το οποιο δεν ειναι κατω απο το κλιματιστικο και οχι την θερμοκρασια που βαζεις σε αυτο.

Βasilis 23: ευχαριστω :)
1) 10% αποδοση καυστηρα ειναι πολυ λιγο .περιπου στο 80 παιζει.
2) για τα 2,19 κιλα σε διορθωσε ο nyannaco αναποδα.Υπολογισε ομως οτι εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει πετρελαιο(δεν νομιζω δηλαδη) με 11.9 kwh αποδοση.(εδω με το ζορι μας βαζουν και ευφλεκτο υγρο :) )
3) για την διατηρηση καπου το χασαμε
αρχικα λοιπον θεωρουμε οτι εχουμε ζεστο το νερο μας και
α) στονν ηλιακο τριπλης μας ,αρα θερμοκρασιες ~10 βαθμων και αφαιρουμε τις απωλειες απο την μονωση /ωρα.
β) στο μποιλερ στο υπογειο(δεν νομιζω να εχουμε πολλοι) αρα καλυτερα στο μποιλερ στο παταρι με θερμοκρασια ~18 βαθμοι - απωλειες και εκει ανα ωρα.

nozomi : δεν ειναι παπαριες φιλε μου η πρασινη ενεργεια.Καθε ανθρωπος λοιπον μπορει να κανει σχετικη οικονομια σε ενεργεια αρκει να εχει το μυαλο να το καταλαβει οτι η σπαταλη καταστρεφει τον πλανητη.
Για την οικονομια που αναφερεις τι να συζητησουμε? αν καποιος καιει 100 πληρωνει 100.εσυ καις 1000 πληρωνεις 1000.
εσυ λοιπον που εισαι τυπος που δεν μπορεις την ζεστη θα μπορουσες να εχεις μονωσει καταλληλα το σπιτι σου να εχεις οσο δυνατον λιγοτερη σπαταλη.Δεν ειναι αυτο οικονομια στην καταναλωση?δεν ειναι απαραιτητο οτι οικονομια=απωλεια ανεσης.Η αμα πεταξεις το τζιπ των 5000 κυβικων και παρεις ενα γκολφ η θα χασεις την ανεση σου?

Basilhs23_
25-10-14, 16:27
3) για την διατηρηση καπου το χασαμε
αρχικα λοιπον θεωρουμε οτι εχουμε ζεστο το νερο μας και
α) στονν ηλιακο τριπλης μας ,αρα θερμοκρασιες ~10 βαθμων και αφαιρουμε τις απωλειες απο την μονωση /ωρα.
β) στο μποιλερ στο υπογειο(δεν νομιζω να εχουμε πολλοι) αρα καλυτερα στο μποιλερ στο παταρι με θερμοκρασια ~18 βαθμοι - απωλειες και εκει ανα ωρα.


Η περίπτωση του ηλιακού είναι ποιο σύνθετη. Από αυτό που είπε ο nyanaco για να διατηρηθεί στο 12ωρο θα προσθέσουμε στην ενέργεια από τον λέβητα και επιπλέον 1.5-1.8kWh ως ενέργεια διατήρησης.

Bananas
25-10-14, 16:43
Οι συνθήκες άνεσης (οι θερμοκρασίες χώρου σε ψύξη και θέρμανση) προέκυψαν απο στατιστικές έρευνες. Οπότε οποιοδήποτε μηχανολόγος για να κάνει μια μελέτη θέρμανσης ή ψύξης πρέπει να έχει ως παραδοχή τις θερμοκρασίες άνεσης των στατιστικών ερευνών.Απο κει και πέρα σαφως και κάποιοι άνθρωποι δεν νειώθουν ανετα με αυτές τις θερμοκρασίες. Οπότε δεν είναι νόμος αυτές οι συνθήκες άνεσης απλα ένας μέσος όρος στατιστικών ερευνών. Όμως σε ένα σπίτι που υπάρχει κλιματισμός (split unit) ο οποίος κατά 99.9% δεν προέκυψε απο μηχανολογική μελέτη η θερμοκρασία άνεσης δεν είναι ίδια γιατί δεν είναι μόνο η θερμοκρασία που επηρεάζει τις αισθήσεις μας αλλα και η θερμοκρασιακή κατανομή στο χώρο καθώς και η σχετική υγρασία του χώρου.
Επίσης έχουμε 2 είδη θερμότητας στον κλιματισμό. Την ειδική θερμότητα που είναι ας πούμε αυτή που αισθάνεται ο ανθρωπος και την λανθάνουσα θερμότητα η οποία αλλάζει αν αλλάξουμε την ειδική υγρασία του χώρου που δεν την καταλαβαίνει άμεσα ο άνθρωπος αλλά τον επηρεάζει.

Εν ολίγης μην περιμένουμε ότι 24-26 στην ψύξη είναι κατάλληλη θερμοκρασία συνθηκών ανεσης σε κλιματισιτκές μοναδες split unit πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη γιατί υπάρχουν πολλοί παραγοντες που επηρεάζουν την ανεση μας σε κλιματιζόμενους χώρους (βλέπε ψυχομετρικό χάρτη) .

Ελπίζω να μην είπα καμία πατάτα :P ή να μην παρέλειψα κάτι .

@ ADSLgr.com All rights reserved.