PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

sweet dreams
02-11-14, 21:13
τότε με αυτά τα δεδομένα σε βλέπω για ενα καλό ινβερτερ κλιματιστικό και εναν αφυγραντήρα χώρου. Γιατί η αφύγρανση του κλιματιστικού είναι μόνο για ψύξη αλλα και γενικά τα κλιματιστικά σε χώρους με προβλήματα υγρασίας έντονα δεν κάνουν δουλειά . Αν ξενοικιάσεις μπορείς να το πάρεις μαζί σου το κλιματιστικό . Εκτός αν κάνεις καμία ειδική συμφωνία με τον ιδιοκτήτη να πληρώσει τα μισά και τα άλλα μισά εσύ και στην τελική να του αφήσεις το κλιματιστικό αν φύγεις ποτέ (αν εχεις σκοπό να μείνεις μερικά χρόνια ακόμα)
Κοίτα το κλιματιστικό να ναι απο τα καλά για να δουλεύει απροβλημάτιστα σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω απο τους 0 βαθμούς κελσίου (αν έχετε τέτοια κρύα εκεί)


Σχεδόν όλα τα κλιματιστικά, ακόμη και τα απλά, έχουν ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης. Δεν χρειάζεται να πάρει ξεχωριστό αφυγραντήρα, αρκεί να

πάρει ένα τέτοιο κλιματιστικό. 146324

vasilimertzani
02-11-14, 21:50
Απο την αλογονου, ναι για οικονομία θα την πάρει

και πως θα γινει αυτο???
θα παρει μικροτερης ισχυς?

Bananas
02-11-14, 23:00
Σχεδόν όλα τα κλιματιστικά, ακόμη και τα απλά, έχουν ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης. Δεν χρειάζεται να πάρει ξεχωριστό αφυγραντήρα, αρκεί να

πάρει ένα τέτοιο κλιματιστικό. 146324

Θες να πεις δηλαδή ότι στα συμβατικά (τύπου on off ) έχει ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης χωρίς χρήση ψύξης ή θερμανσης; Γιατί σε κανένα ινβερτερ δεν έχω δει αφύγρανση ως ξεχωριστή λειτουργία (εννοώντας ότι κανουν αφύγρανση στην ψύξη) και έστω ότι είναι ανεξαρτητη. Τι θα κάνει δηλαδή ? Θα διακόπτει την θέρμανση του χώρου για να δουλέψει μερικές ώρες στην αφύγρανση το κλιματιστικό ;

tsavman
02-11-14, 23:13
Στο δικό μου Fujitsu-Siemens υπάρχει ξεχωριστή λειτουργία αφύγρανσης, σαν mode. Αλλά δουλεύει παράλληλα με την ρυθμισμένη θερμοκρασία, για παράδειγμα το καλοκαίρι στους 25 βαθμούς βγάζει κρύο αέρα, αν το βάλω τώρα στους 25 βγάζει ζεστό.

sweet dreams
02-11-14, 23:15
Θες να πεις δηλαδή ότι στα συμβατικά (τύπου on off ) έχει ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης χωρίς χρήση ψύξης ή θερμανσης; Γιατί σε κανένα ινβερτερ δεν έχω δει αφύγρανση ως ξεχωριστή λειτουργία (εννοώντας ότι κανουν αφύγρανση στην ψύξη) και έστω ότι είναι ανεξαρτητη. Τι θα κάνει δηλαδή ? Θα διακόπτει την θέρμανση του χώρου για να δουλέψει μερικές ώρες στην αφύγρανση το κλιματιστικό ;

Όλα, συμβατικά ή μη, μπορούν να έχουν ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης, αρκεί να το ζητήσεις στο κατάστημα που θα το πάρεις. 146332.

Basilhs23_
03-11-14, 01:18
Και εγώ το παλαιό toshiba που έχω είναι με ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βέβαια γιατί δεν νομίζω οτι διαφέρει σε κάτι από το να ρυθμίσεις να λειτουργεί σε θέρμανση ψύξη κτλ.

Bananas
03-11-14, 01:28
Και εγώ το παλαιό toshiba που έχω είναι με ανεξάρτητη λειτουργία αφύγρανσης, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βέβαια γιατί δεν νομίζω οτι διαφέρει σε κάτι από το να ρυθμίσεις να λειτουργεί σε θέρμανση ψύξη κτλ.

Μου κάνει εντύπωση. Πρώτη φορά ακούω για αφύγρανση στην θέρμανση. Το δικό μου το 9άρι που είναι 2ετίας και απο τα πιο ακριβά του εμπορίου έχει mode για αφύγρανση αλλα δουλεύει μόνο στην ψύξη.

Basilhs23_
03-11-14, 01:30
Μου κάνει εντύπωση. Πρώτη φορά ακούω για αφύγρανση στην θέρμανση. Το δικό μου το 9άρι που είναι 2ετίας και απο τα πιο ακριβά του εμπορίου έχει mode για αφύγρανση αλλα δουλεύει μόνο στην ψύξη.

Περίεργο.... σε εμένα μπορείς να ορίσεις θερμοκρασία από 17 που είναι της ψύξης μέχρι 30 της θέρμανσης.

Bananas
03-11-14, 01:50
Περίεργο.... σε εμένα μπορείς να ορίσεις θερμοκρασία από 17 που είναι της ψύξης μέχρι 30 της θέρμανσης. To χεις δοκιμάσει και βγάζει ζεστό αέρα τώρα τον χειμώνα ;;;

Basilhs23_
03-11-14, 03:07
Δεν θυμάμαι, γενικά λειτουργία αφύγρανσης δεν έχω βάλει ποτέ μου στα 11 έτη που΄εχω το μηχάνημα, άντε 2 φορές μόνο. Αλλά θα το δοκιμάσω πάντως.

teodor_ch
03-11-14, 11:24
Η αφύγρανση για να δουλέψει χρειάζεται κάτι κρύο.
Θέρμανση και αφύγρανση ταυτόχρονα ΔΕ δουλεύουν.

Αν λένε ότι κάνουν κάτι τέτοιο, απλά θα το κάνουν εναλλάξ.

Η αφύγρανση γίνεται με το να υγροποιείται η υγρασία του αέρα επάνω στα παγωμένα στοιχεία του ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ τμήματος και με το σωληνάκι τρέχει το νερό έξω απο το σπίτι.

sweet dreams
03-11-14, 11:31
Η αφύγρανση για να δουλέψει χρειάζεται κάτι κρύο.
Θέρμανση και αφύγρανση ταυτόχρονα ΔΕ δουλεύουν.

Αν λένε ότι κάνουν κάτι τέτοιο, απλά θα το κάνουν εναλλάξ.

Η αφύγρανση γίνεται με το να υγροποιείται η υγρασία του αέρα επάνω στα παγωμένα στοιχεία του ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ τμήματος και με το σωληνάκι τρέχει το νερό έξω απο το σπίτι.

Mάλλον δεν έχεις δεί τα DAIKIN (http://www.jhclima.gr/index.php/daikin/ururu), αλλά υπάρχουν και άλλες μάρκες. :)

teodor_ch
03-11-14, 12:07
Mάλλον δεν έχεις δεί τα DAIKIN (http://www.jhclima.gr/index.php/daikin/ururu), αλλά υπάρχουν και άλλες μάρκες. :)

https://www.youtube.com/watch?v=rc9UZ_IB84M
Απο το 2:20 και μετά δείχνει ότι σταματάει να τροφοδοτεί το κρύο στοιχείο για να θερμάνει στο ζεστό και μετά πάλι ανάποδα.
Άρα όχι ταυτόχρονα.

Όσο υπάρχει ένας κομπρέσορας θα κάνει ή το ένα ή το άλλο.

Και ας μή μιλήσουμε για το κόστος....
https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika.html?keyphrase=ururu+sarara
το μικρότερο ~10άρι 1400 ευρώ!!!!!

Αγοράζω 4 12άρια GREE φίρμας MAKRO και βάζω τα δύο αφύγρανση και τα 2 ζέστη! :p

sweet dreams
03-11-14, 12:30
https://www.youtube.com/watch?v=rc9UZ_IB84M
Απο το 2:20 και μετά δείχνει ότι σταματάει να τροφοδοτεί το κρύο στοιχείο για να θερμάνει στο ζεστό και μετά πάλι ανάποδα.
Άρα όχι ταυτόχρονα.

Όσο υπάρχει ένας κομπρέσορας θα κάνει ή το ένα ή το άλλο.

Και ας μή μιλήσουμε για το κόστος....
https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika.html?keyphrase=ururu+sarara
το μικρότερο ~10άρι 1400 ευρώ!!!!!

Αγοράζω 4 12άρια GREE φίρμας MAKRO και βάζω τα δύο αφύγρανση και τα 2 ζέστη! :p

To κάνει συγχρόνως χωρίζοντας το μηχάνημα στα δύο.


Το στοιχείο της εσωτερικής μονάδας κατά την διάρκεια της Αφύγρανσης με Αναθέρμανση, βλέπουμε ότι με την ύπαρξη δύο μαγνητικών βαλβίδων, χωρίζεται σε δύο μέρη. Το κάτω λοιπόν μέρος του στοιχείου λειτουργεί στην ψύξη και επομένως αφυγραίνει τον χώρο δημιουργώντας συμπυκνώματα, ενώ το επάνω μέρος του λειτουργεί στην θέρμανση. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται η αφύγρανση του χώρου χωρίς να μειώνεται η θερμοκρασία!

Η συζήτηση ξεκίνησε γι' αυτό, μην το πάμε στο κόστος και τι μπορείς να κάνεις με 4 κλιματιστικά που θα βάλεις. :rolleyes: Δεν υποστηρίζεις αυτό που είπες

πηγαίνοντας την συζήτηση αλλού. Μηχάνημα, τουλάχιστον ένα, που να το κάνει υπάρχει, το κόστος πάει σε άλλη συζήτηση.

teodor_ch
03-11-14, 12:31
To κάνει συγχρόνως χωρίζοντας το μηχάνημα στα δύο.


Δεν το κάνει συγχρόνως απο ότι είδα.
Έχει βαλβίδα και τροφοδοτεί μία το ένα στοιχείο και μία το άλλο.

Υποστήριξα ακριβώς αυτό που είπα και στο πήγα και παρακάτω :)

sweet dreams
03-11-14, 12:49
Δεν το κάνει συγχρόνως απο ότι είδα.
Έχει βαλβίδα και τροφοδοτεί μία το ένα στοιχείο και μία το άλλο.

Υποστήριξα ακριβώς αυτό που είπα και στο πήγα και παρακάτω :)

Αν "θέλεις" να το δείς, το δείχνει καθαρά ότι το χωρίζει. 146346 Αλλιώς αν το έκανε εναλλάξ δεν θα υπήρχε λόγος να το χωρίσει.

Μην το πάς παρακάτω, δεν χρειάζεται.........

teodor_ch
03-11-14, 12:55
Απο το 2:20 και μετά δείχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τον ΕΝΑ χαλκοσωλήνα να αλλάζει απο κρύο σε ζέστη!!!!!

Τρομερή δουλειά το marketing :p

Κρατάω μία επιφύλαξη στη περίπτωση που το περιγράφουν λάθος.

Bananas
03-11-14, 13:17
Δηλαδή υπάρχει αφύγρανση στην λειτουργία της θέρμανσης; Να κλαίω που έδωσα 750 ευρώ για 9άρι και δεν έχει τέτοια λειτουργία ; :p

teodor_ch
03-11-14, 13:20
Δηλαδή υπάρχει αφύγρανση στην λειτουργία της θέρμανσης; Να κλαίω που έδωσα 750 ευρώ για 9άρι και δεν έχει τέτοια λειτουργία ; :p

Θέρμανση και αφύγρανση δεν πάνε μαζί.
Στην ουσία κάνει μία το ένα και μία το άλλο.

Άλλαζε mode κάθε 15 λεπτά. Το ίδιο πράγμα είναι με μεγαλύτερες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία :)

sweet dreams
03-11-14, 13:36
Δηλαδή υπάρχει αφύγρανση στην λειτουργία της θέρμανσης; Να κλαίω που έδωσα 750 ευρώ για 9άρι και δεν έχει τέτοια λειτουργία ; :p

Είναι λίγα για τέτοιες προηγμένες λειτουργίες. Όπως πληρώνεις παραπάνω για το Inverter, έτσι θα πρέπει να πληρώσεις για να έχεις και αυτό:


Έτσι λοιπόν για παράδειγμα μία βρoχερή φθινοπωρινή ημέρα όπου η θερμοκρασία είναι στους 22°C με υγρασία 90%, αν είχαμε ένα κοινό κλιματιστικό θα το βάζαμε σε λειτουργία αφύγρανσης με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να έπεφτε στους 19°C και η υγρασία στο 50%. Αυτό φυσικά θα μας προκαλούσε αίσθηση κρύου. Με το τεχνολογικό όμως «θαύμα» της Αφύγρανσης με Αναθέρμανση που προσφέρει η Daikin με το Ururu Sarara, μπορούμε να διατηρήσουμε την θερμοκρασία στους 22°C ενώ παράλληλα να μειώσουμε την υγρασία στο 50% προσφέροντας αίσθηση φρεσκάδας και αναζωογόνησης.

Bananas
03-11-14, 13:57
Είναι λίγα για τέτοιες προηγμένες λειτουργίες. Όπως πληρώνεις παραπάνω για το Inverter, έτσι θα πρέπει να πληρώσεις για να έχεις και αυτό:

Καλά εντάξει το ururu sharara είναι εκτός ανταγωνισμού . Δεν συγκρίνεται . Είναι μια κατηγορία απο μόνο του.

sdikr
03-11-14, 16:11
και πως θα γινει αυτο???
θα παρει μικροτερης ισχυς?

η kerosun δεν καίει ρεύμα
*μιλάω πάντα για την γνωστή kerosun με το καθαρό πετρέλαιο και όχι κάτι αερόθερμα που έχει βγάλει

apto
04-11-14, 13:44
Καλά είναι και τα air condition αλλά με το ρεύμα τι γίνεται? Δεν είναι και " μικροί" οι λογαριασμοί που έρχονται...
Προσωπικά εγώ προτίμησα να χρησιμοποιήσω άλλο είδος θέρμανσης και συγκεκριμένα σόμπα πέλλετ νερού , με την οποία ζεσταίνω ομοιόμορφα τον χώρο μου χωρίς να έχω τον φόβο να φύγω από το ένα δωμάτιο και να πάω στο άλλο και να παγώσω....ούτε να το σβήσω για λίγο και να χάσω την θέρμανση μου από το χώρο. Ούτε λερώνει ούτε πιάνει και κανένα ιδιαίτερα μεγάλο χώρο... (μπορείς να την βάλεις σε μια γωνιά).Εφόσον μιλάμε για οικονομική θέρμανση μπες εδώ να τσεκάρεις.

- - - Updated - - -

Καλά είναι και τα air condition αλλά με το ρεύμα τι γίνεται? Δεν είναι και " μικροί" οι λογαριασμοί που έρχονται...
Προσωπικά εγώ προτίμησα να χρησιμοποιήσω άλλο είδος θέρμανσης και συγκεκριμένα σόμπα πέλλετ νερού , με την οποία ζεσταίνω ομοιόμορφα τον χώρο μου χωρίς να έχω τον φόβο να φύγω από το ένα δωμάτιο και να πάω στο άλλο και να παγώσω....ούτε να το σβήσω για λίγο και να χάσω την θέρμανση μου από το χώρο. Ούτε λερώνει ούτε πιάνει και κανένα ιδιαίτερα μεγάλο χώρο... (μπορείς να την βάλεις σε μια γωνιά).Εφόσον μιλάμε για οικονομική θέρμανση μπες εδώ να τσεκάρεις.

vasilimertzani
04-11-14, 14:13
λεει για το ουρουρου:
Αλλά πώς το πετυχαίνει αυτό;

Το στοιχείο της εσωτερικής μονάδας κατά την διάρκεια της Αφύγρανσης με Αναθέρμανση, βλέπουμε ότι με την ύπαρξη δύο μαγνητικών βαλβίδων, χωρίζεται σε δύο μέρη. Το κάτω λοιπόν μέρος του στοιχείου λειτουργεί στην ψύξη και επομένως αφυγραίνει τον χώρο δημιουργώντας συμπυκνώματα, ενώ το επάνω μέρος του λειτουργεί στην θέρμανση. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται η αφύγρανση του χώρου χωρίς να μειώνεται η θερμοκρασία!

Οποτε στον χρηστη εξακολουθει να βγαζει τον ιδιο αερα(ουτε ζεσταμενο ουτε παγωμενο) .Εξακολουθει βεβαια να χρησιμοποιει τους νομους της φυσης.
Και οι δυο παντως εχετε δικιο :)
*νομιζω κανει και ανακυκλοφορια νωπου αερα το συγκεκριμενο.

skdir .
εκανα συγκριση και μαλλον εχεις δικιο οτι συμφερει (συμφωνα με οσα διαβασα απο τυχαια site)kai τα παραθετω.
αυτη η kerosun ειναι 9500btu=2800w kai καιει 0,26λτ
http://aairceg.skroutzstore.gr/p.Kerosun-Rainbow-Type-E-THermastra-katharoy-petrelaiou-gia-kalypsi-chorou-eos-kai-40-m.1075849.html?analytics_session=d82a98fc-5c60-41e8-88cb-b4796b2e99aa


.Θυμαμαι περσι(αν καποιος εχει τιμη να την δωσει) οτι ειχε το 18λτ 28-30€(με δικο σου μπιτονι). 30/18*0,26=0,43€ ανα ωρα
στο ρευμα με την υψηλη κατηγορια (των3000kwh) θα πληρωνε (απο εδω http://www.money-money.gr/news/ipologiste-moni-sas-posa-tha-plironete-sti-dei/276 )
0,20*2,8=0.56 € ανα ωρα
οποτε με τα δεδομενα αυτα δειχνει να συμφερει.Αν εξαιρεσεις βεβαια την ταλαιπωρια προμηθειας πετρελαιου και της μυρωδιας.
εβαλα την υψηλη

nyannaco
04-11-14, 14:40
Αν εξαιρεσεις βεβαια την ταλαιπωρια προμηθειας πετρελαιου και της μυρωδιας.Συν την καύση του οξυγόνου του χώρου, και την αποβολή των αερίων της καύσης στον ίδιο το χώρο, που επιβάλλουν συχνό αερισμό.

sweet dreams
04-11-14, 18:24
Απο το 2:20 και μετά δείχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τον ΕΝΑ χαλκοσωλήνα να αλλάζει απο κρύο σε ζέστη!!!!!

Τρομερή δουλειά το marketing :p

Κρατάω μία επιφύλαξη στη περίπτωση που το περιγράφουν λάθος.


Θέρμανση και αφύγρανση δεν πάνε μαζί.Στην ουσία κάνει μία το ένα και μία το άλλο.

Άλλαζε mode κάθε 15 λεπτά. Το ίδιο πράγμα είναι με μεγαλύτερες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία :)

Εταιρία DAIKIN, τηλέφωνο 210-8761300, ερώτηση σε τεχνικό σύμβουλο της εταιρίας: Το κλιματιστικό Ururu-Sarara έχει σαν λειτουργία

θέρμανση και αφύγρανση ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ;; Δηλαδή μπορεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ να ζεσταίνει τον αέρα και να του αφαιρεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και την υγρασία;;;

Aπάντηση:

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ. Πως το πετυχαίνει;;; όπως είπα και ποιο πάνω, post 2614 (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-Οικονομική-θέρμανση?p=5532827#post5532827), post 2616 (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-Οικονομική-θέρμανση?p=5532859#post5532859), χωρίζει το στοιχείο σε δύο μέρη, το πάνω μέρος θερμαίνει τον αέρα

και το κάτω μέρος αφαιρεί την υγρασία και αυτά να γίνονται ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ.

Η μόνη αρνητική επίπτωση είναι η επιμήκυνση του χρόνου θέρμανσης, όπως είναι και αναμενόμενο άλλωστε, γιατί χρησιμοποιείται μόνο το μισό στοιχείο.

Δεν είναι λοιπόν αυτό:
Τρομερή δουλειά το marketing και ούτε αυτοί που το βλέπουν χαϊβάνια που τα τρώνε........

To εξήγησα γραπτώς, το ζωγράφισα, έβαλα και το τηλέφωνο για απευθείας επικοινωνία...... άντε και.....sweet dreams..........

Υ.Γ. Όχι ότι χρειαζόταν και τόση ιδιαίτερη εξήγηση βέβαια ...........

MichalisVolos
04-11-14, 18:28
Συν την καύση του οξυγόνου του χώρου, και την αποβολή των αερίων της καύσης στον ίδιο το χώρο, που επιβάλλουν συχνό αερισμό.

Και λόγο ότι η καύση βγάζει πολλούς υδρατμούς θα του αυξάνει την υγρασία στον χώρο, οπότε θα έχει και ένα ωραίο θέαμα με καταρράκτες να ρέουν στα τζάμια (αν είναι μονά), και θα θέλει υψηλότερη θερμοκρασία λόγω υψηλότερης υγρασίας για να νιώθει καλά.

Πάντως μου αρέσει που όλοι προτείνεται κλιματιστικά χωρίς δεύτερη σκέψη, ούτε πωλητές σε κατάστημα να είσασταν. Καλά είναι τα κλιματιστικά αλλά δεν είναι λύση πάω με όλα.

Αρχικά φίλε μου θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε μηχανικό, ανεξάρτητο και όχι από κατάστημα, αλλά λόγω κόστους δεν νομίζω ότι πρόκειται να το κάνεις. Θα πρέπει όμως να λάβεις κάποια θέματα υπόψιν:
1. Σπίτι σε βουνό, οπότε και χαμηλές θερμοκρασίες
2. Υψηλή υγρασία
3. Ενιαίος μεγάλος χώρος

Θεωρώ ότι επειδή μιλάμε για σπίτι σε βουνό, μάλλον μιλάμε για μονοκατοικία, χωρίς κατοικία από πάνω και πολύ πιθανό χωρίς είδος μόνωσης. Επιπλέον ο χώρος λες είναι ενιαίος και μεγάλος οπότε θα τον θεωρήσω τουλάχιστον 60 τετραγωνικά. Ένας τέτοιος χώρος εύκολα θα έχει απώλειες 5000kcal/h στους 0 με -5 που αντιστοιχούν σε περίπου 20000btu/h.

Οπότε σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι ένα κλιματιστικό των 20000btu το οποίο έχει και ένα υψηλό κόστος. Αυτό όμως δεν φτάνει και ο κύριος λόγος είναι η υψηλή υγρασία. Όταν το μηχάνημα θα δουλεύει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες το εξωτερικό στοιχείο θα πιάνει πάγο και επειδή έχεις υψηλή υγρασία θα πιάνει πιο πολύ και πιο εύκολα. Ακόμα και σε θερμοκρασίες αρκετά υπό του μηδέν όπου η υγρασία θα μειώνεται θα πιάνει και πάλι πάγο. Για να συνεχίσει το μηχάνημα να λειτουργεί θα πρέπει να λιώσει τον πάγο, το πόση ώρα θα λειτουργεί στο λιώσιμο του πάγου και πόση στην λειτουργία είναι πολύ σχετικό αλλά λογικά σε ακραίες περιπτώσεις θα θέλει τουλάχιστον 10 λεπτά την ώρα.

Οπότε τελικά το μηχάνημα θα πρέπει να είναι περίπου 23000btu, άρα καταλήγουμε σε 24000btu.

Επιπλέον τα κλιματιστικά έχουν πολύ υψηλή απόδοση σε θερμοκρασίες πάνω από 5 με 8 βαθμούς (όπου και δεν θα χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του, καθώς θα είναι inverter) αλλά όσο χαμηλώνει η θερμοκρασία η απόδοση πέφτει και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός αν θα έχει cop 2 θα είναι εξαιρετικό. Αυτό σημαίνει ότι στα μεγάλα κρύα σε ρεύμα θα χρειάζεται 12000btu/h ή αλλιώς περίπου 3,5kWh που σημαίνει 70 ευρωλεπτά την ώρα.

Αν οι παραπάνω υποθέσεις ισχύουν και δεν μιλάμε για καλά μονωμένο σπίτι εγώ δεν θα σου πρότεινα κλιματιστικό. Γνώμη μου είναι εφόσον μιλάς για βουνό και χωριό ή έστω κωμόπολη να κατευθυνθείς σε κάτι με ξύλο και το πιο απλό σε μία σόμπα απλή ή υδραυλική (αν υπάρχουν σώματα). Λογικά οι τιμές των ξύλων στην περιοχή θα είναι σχετικά χαμηλές και επιπλέον θα έχεις και χώρο για αποθήκευση.

Basilhs23_
04-11-14, 19:57
Και λόγο ότι η καύση βγάζει πολλούς υδρατμούς θα του αυξάνει την υγρασία στον χώρο, οπότε θα έχει και ένα ωραίο θέαμα με καταρράκτες να ρέουν στα τζάμια (αν είναι μονά), και θα θέλει υψηλότερη θερμοκρασία λόγω υψηλότερης υγρασίας για να νιώθει καλά.

Πάντως μου αρέσει που όλοι προτείνεται κλιματιστικά χωρίς δεύτερη σκέψη, ούτε πωλητές σε κατάστημα να είσασταν. Καλά είναι τα κλιματιστικά αλλά δεν είναι λύση πάω με όλα.

Αρχικά φίλε μου θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε μηχανικό, ανεξάρτητο και όχι από κατάστημα, αλλά λόγω κόστους δεν νομίζω ότι πρόκειται να το κάνεις. Θα πρέπει όμως να λάβεις κάποια θέματα υπόψιν:
1. Σπίτι σε βουνό, οπότε και χαμηλές θερμοκρασίες
2. Υψηλή υγρασία
3. Ενιαίος μεγάλος χώρος

Θεωρώ ότι επειδή μιλάμε για σπίτι σε βουνό, μάλλον μιλάμε για μονοκατοικία, χωρίς κατοικία από πάνω και πολύ πιθανό χωρίς είδος μόνωσης. Επιπλέον ο χώρος λες είναι ενιαίος και μεγάλος οπότε θα τον θεωρήσω τουλάχιστον 60 τετραγωνικά. Ένας τέτοιος χώρος εύκολα θα έχει απώλειες 5000kcal/h στους 0 με -5 που αντιστοιχούν σε περίπου 20000btu/h.

Οπότε σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι ένα κλιματιστικό των 20000btu το οποίο έχει και ένα υψηλό κόστος. Αυτό όμως δεν φτάνει και ο κύριος λόγος είναι η υψηλή υγρασία. Όταν το μηχάνημα θα δουλεύει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες το εξωτερικό στοιχείο θα πιάνει πάγο και επειδή έχεις υψηλή υγρασία θα πιάνει πιο πολύ και πιο εύκολα. Ακόμα και σε θερμοκρασίες αρκετά υπό του μηδέν όπου η υγρασία θα μειώνεται θα πιάνει και πάλι πάγο. Για να συνεχίσει το μηχάνημα να λειτουργεί θα πρέπει να λιώσει τον πάγο, το πόση ώρα θα λειτουργεί στο λιώσιμο του πάγου και πόση στην λειτουργία είναι πολύ σχετικό αλλά λογικά σε ακραίες περιπτώσεις θα θέλει τουλάχιστον 10 λεπτά την ώρα.

Οπότε τελικά το μηχάνημα θα πρέπει να είναι περίπου 23000btu, άρα καταλήγουμε σε 24000btu.

Επιπλέον τα κλιματιστικά έχουν πολύ υψηλή απόδοση σε θερμοκρασίες πάνω από 5 με 8 βαθμούς (όπου και δεν θα χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του, καθώς θα είναι inverter) αλλά όσο χαμηλώνει η θερμοκρασία η απόδοση πέφτει και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός αν θα έχει cop 2 θα είναι εξαιρετικό. Αυτό σημαίνει ότι στα μεγάλα κρύα σε ρεύμα θα χρειάζεται 12000btu/h ή αλλιώς περίπου 3,5kWh που σημαίνει 70 ευρωλεπτά την ώρα.

Αν οι παραπάνω υποθέσεις ισχύουν και δεν μιλάμε για καλά μονωμένο σπίτι εγώ δεν θα σου πρότεινα κλιματιστικό. Γνώμη μου είναι εφόσον μιλάς για βουνό και χωριό ή έστω κωμόπολη να κατευθυνθείς σε κάτι με ξύλο και το πιο απλό σε μία σόμπα απλή ή υδραυλική (αν υπάρχουν σώματα). Λογικά οι τιμές των ξύλων στην περιοχή θα είναι σχετικά χαμηλές και επιπλέον θα έχεις και χώρο για αποθήκευση.

Να μην σου κάνει εντύπωση που προτείνουμε κλιματιστικά, γιατί αυτά αποτελούν την φθηνότερη λύση για θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα και αφορούν τα περισσότερα άτομα που ρωτάνε, είναι τα πλέον κατάλληλα για άτομα που μένουν σε πολυκατοικίες όπου εκεί ξεγράφεται κάθε περίπτωση να μπούν σόμπες με μπουρί. Η περίπτωση με το βουνό που ρώτησε κάποιος εδώ έχεις δίκιο αλλά αποτελεί ειδική περίπτωση, δεν μένουμε όλοι κοντά σε βουνό, μόνο κάποιοι στην επαρχία μένουν, επίσης δεν ρωτήσαμε τον καθέναν αν έχει όρεξη να βάζει σόμπες με ξύλο με πέλλετ και να ανοίγει τρύπες για το μπουρί ή να κουβαλάει ξύλα, επίσης και η σόμπα υγραερίου αποτελεί μια καλή λύση αλλἀ έχει τις φιάλες που αδειάζουν και πε΄ρα από αυτό χρειάζεται και κάποια προσοχή - μέτρα ασφαλείας από τον χρήστη και κάτοχό της.

Το κλιματιστικό και μάλιστα inverter αποτελεί την καλύτερη και ποιο αναίμακτη λύση για μένα για την πλειοψηφία των ανθρώπων που έχουν πρόβλημα και ψάχνουν κάτι που θα το χρησιμοποιούν για κάποιες ώρες/ημέρα. Πατάς το κουμπάκι το λειτουργείς όσο θες το κλείνεις και τέλος απλά και ωραία.
Τις υπόλοιπες συσκευές με ηλεκτρικό (αερόθερμα, καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, ηλεκτρικές σόμπες, σώματα υπερύθρων, σόμπες αλλογόνου κτλ) τα συνιστώ μόνο στις περιπτώσεις που ψάχνουμε γρήγορη και προσωρινή θέρμανση για λίγο χρόνο σε μικρό χώρο π.χ το παγωμένο υπνοδωμάτιο το πρωί που θέλουμε να ντυθούμε για να πάμε στην δουλειά και από την υγρασία και το κρύο τουρτουρίζουμε.... ή το μπάνιο που είναι κρύο και θέλουμε να ζεσταθεί ο χώρος πριν μπούμε.
Συστήματα θέρμανσης με σόμπες οποιουδήποτε καυσίμου, τζάκια ενεργειακά και μη, καυστήρες πέλλετ και μπουριά μόνο σε μονοκατοικίες στην επαρχία-αθήνα που θα έχεις και αποθηκούλα για το ξύλο, ειδικά για το τζάκι και εφόσον υπάρχει σε πολυκατοικία από κατασκευής της αλλιώς και εκεί το ξεχνάμε.

Zer0c00L
04-11-14, 20:56
αυτά θα σε προσκαλέσω να τα πεις στους γείτονες μου στην πολυκατοικία

που σημείωση όλοι τους είχαν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια κτλ (εγώ έβαλα τελευταίος)

όπως όλοι τους έχουν καινούργια κλιματιστικά inverter Α+++ (εγώ έβαλα τελευταίος)

και όταν πρότεινα να αλλάξουμε το σύστημα κεντρικής θέρμανσης (καθώς έκανα το λάθος να γίνω διαχειριστής) από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο μόνο που δεν με στόλισαν

τώρα παραπονιούνται γιατί δεν ανάβει το καλοριφέρ (μάταια προσπαθώ να τους πείσω...)

ευτυχώς εγώ πλέον έχω και ενεργειακό τζάκι και έχω λύσει το πρόβλημα μου.

RyDeR
04-11-14, 21:49
Τι πρόταση υπάρχει σε 9άρι a/c; Είδα Midea με 320€... άντε να ανέβω στα 400€ αν αξίζει κάτι, ώστε να μου βγεί 500 με τα περαστικά...

Τι λέτε;

teodor_ch
04-11-14, 22:21
To εξήγησα γραπτώς, το ζωγράφισα, έβαλα και το τηλέφωνο για απευθείας επικοινωνία...... άντε και.....sweet dreams..........

Απλά αντιγράφεις τη διαφήμιση.

Και διάβασε άλλη μία μπαρούφα
Λάθος! Τα κοινά κλιματιστικά στη λειτουργία αφύγρανσης κάνουν ελαφριά ψύξη – μειώνουν δηλαδή και την θερμοκρασία στο χώρο. Το Ururu Sarara όμως, με την τεχνολογία της «Αφύγρανσης με Αναθέρμανση», διατηρεί την θερμοκρασία σταθερή και απλώς μειώνει το ποσοστό υγρασίας στον χώρο.

Έχουμε ένα χώρο με απώλειες. Βάζουμε σε αφύγρανση με αναθέρμανση και δουλεύει το μισό εσωτερικό στοιχείο σε ψύξη και το άλλο σε θέρμανση,
και κρατάμε τη θερμοκρασία σταθερή?

Ευχαριστώ για τα γλυκά όνειρα φιλενάδα :rofl:

sweet dreams
04-11-14, 22:56
Απλά αντιγράφεις τη διαφήμιση.

Και διάβασε άλλη μία μπαρούφα
Λάθος! Τα κοινά κλιματιστικά στη λειτουργία αφύγρανσης κάνουν ελαφριά ψύξη – μειώνουν δηλαδή και την θερμοκρασία στο χώρο. Το Ururu Sarara όμως, με την τεχνολογία της «Αφύγρανσης με Αναθέρμανση», διατηρεί την θερμοκρασία σταθερή και απλώς μειώνει το ποσοστό υγρασίας στον χώρο.

Έχουμε ένα χώρο με απώλειες. Βάζουμε σε αφύγρανση με αναθέρμανση και δουλεύει το μισό εσωτερικό στοιχείο σε ψύξη και το άλλο σε θέρμανση,
και κρατάμε τη θερμοκρασία σταθερή?

Ευχαριστώ για τα γλυκά όνειρα φιλενάδα :rofl:

Όσες προσπάθειες και να κάνεις δεν το μαζεύεις με τίποτα. To ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ θα εξακολουθεί να ισχύει όσο και να χτυπιέσαι......

Οσο για το καινούργιο που προβάλεις για να θολώσεις τα νερά, αλήθεια αυτό το καινούργιο τι σχέση έχει με αυτά που έχεις πει:
Η αφύγρανση για να δουλέψει χρειάζεται κάτι κρύο.
Θέρμανση και αφύγρανση ταυτόχρονα ΔΕ δουλεύουν.
Αν λένε ότι κάνουν κάτι τέτοιο, απλά θα το κάνουν εναλλάξ.


Απο το 2:20 και μετά δείχνει ότι σταματάει να τροφοδοτεί το κρύο στοιχείο για να θερμάνει στο ζεστό και μετά πάλι ανάποδα.
Άρα όχι ταυτόχρονα.

Όσο υπάρχει ένας κομπρέσορας θα κάνει ή το ένα ή το άλλο.Θέρμανση και αφύγρανση δεν πάνε μαζί.Στην ουσία κάνει μία το ένα και μία το άλλο.

το μηχάνημα μόλις φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας που το έχουμε ρυθμίσει,

θα γυρίσει αυτόματα την λειτουργία MONO σε θέρμανση. Γι' αυτό άλλωστε κάνει και τόσα λεφτά.

Μετοχές στην DAIKIN δεν έχω, αλλά να βγάζεις μάπα και με παραπλανητικές διαφημίσεις εταιρία σαν αυτή.... τι να πώ.... μπορούν να κρίνουν οι

υπόλοιποι συμφορουμίτες.......... εγώ θα συμπληρώσω ότι όσες προσπάθειες και να κάνεις και όσο να ειρωνευτείς με κάτι τέτοια:
Ευχαριστώ για τα

γλυκά όνειρα φιλενάδα :rofl δεν αλλάζει τίποτα.

Δεν συνεχίζω την ανούσια συζήτηση, γιατί δεν είμαι και άνθρωπος που μου αρέσουν οι διενέξεις. Ξεκαθάρισα το "ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ" με επιχειρήματα και με

τηλέφωνα επιβεβαίωσης οπότε μπορείς πλέον να μιλάς μόνος σου. :hello

MichalisVolos
04-11-14, 23:19
Να μην σου κάνει εντύπωση που προτείνουμε κλιματιστικά, γιατί αυτά αποτελούν την φθηνότερη λύση για θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα και αφορούν τα περισσότερα άτομα που ρωτάνε, είναι τα πλέον κατάλληλα για άτομα που μένουν σε πολυκατοικίες όπου εκεί ξεγράφεται κάθε περίπτωση να μπούν σόμπες με μπουρί. Η περίπτωση με το βουνό που ρώτησε κάποιος εδώ έχεις δίκιο αλλά αποτελεί ειδική περίπτωση, δεν μένουμε όλοι κοντά σε βουνό, μόνο κάποιοι στην επαρχία μένουν

Μόνο που εγώ για την περίπτωση του παιδιού με το σπίτι στο βουνό έγραψα και όχι για δυάρι στην Κυψέλη. Και επειδή μου ήταν ολοφάνερο ότι στην δικιά του περίπτωση το κλιματιστικό δεν θα ταίριαζε ως λύση, ήθελα να τον προειδοποιήσω. Το πιο πιθανό είναι αν πήγαινε για κλιματιστικό να έβαζε ένα 12000btu άντε 18000 και στο τέλος και θέρμανση δεν θα είχε και ο λογαριασμός στην ΔΕΗ θα ήταν πολύ υψηλός.

Το θέμα μου είναι ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχει η ενδεδειγμένη λύση και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις πασπαρτού, βάλε κλιματιστικό.

- - - Updated - - -


τώρα παραπονιούνται γιατί δεν ανάβει το καλοριφέρ (μάταια προσπαθώ να τους πείσω...)
Πιθανότατα απλά έκαναν λάθος επιλογή στο μέγεθος των κλιματιστικών, αλλά υπάρχει και η παράμετρος της σωστής συντήρησης. Έχω δει κλιματιστικά να δουλεύουν όλη την ώρα και να μην ζεσταίνουν μικρούς χώρους. Σε κάποιες περιπτώσεις η εσωτερική μονάδα είχε μαζέψει τόση σκόνη που απλά αν και το στοιχείο θερμαινόταν και λειτουργούσε σωστά, δεν μπορούσε να περάσει ο αέρας από τον ανεμιστήρα σε αυτό. Σε άλλη περίπτωση είχε συμβεί αυτό στην εξωτερική μονάδα. Και σε άλλες περιπτώσεις είχε χάσει τόσο πολύ φρέον που απλά δεν λειτουργούσε. Στο τελευταίο θέλει και ο ψυκτικός να είναι καλός και σωστός ώστε να κάνει την μονάδα να δουλέψει όπως πρέπει (αφαίρεση όλου του ψυκτικού υγρού με αντλία κενού και γέμιση πλήρως στις πιέσεις που πρέπει).

Basilhs23_
04-11-14, 23:52
αυτά θα σε προσκαλέσω να τα πεις στους γείτονες μου στην πολυκατοικία

που σημείωση όλοι τους είχαν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια κτλ (εγώ έβαλα τελευταίος)

όπως όλοι τους έχουν καινούργια κλιματιστικά inverter Α+++ (εγώ έβαλα τελευταίος)

και όταν πρότεινα να αλλάξουμε το σύστημα κεντρικής θέρμανσης (καθώς έκανα το λάθος να γίνω διαχειριστής) από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο μόνο που δεν με στόλισαν

τώρα παραπονιούνται γιατί δεν ανάβει το καλοριφέρ (μάταια προσπαθώ να τους πείσω...)

ευτυχώς εγώ πλέον έχω και ενεργειακό τζάκι και έχω λύσει το πρόβλημα μου.

Δεν χρειάζεται να σκας χωρίς λόγο. Πληρώνουν το πετρέλαιο για να ανάβουν το καλοριφέρ; Αν όχι άστο κλειστό και άσε τους να γκρινιάζουν όσο θέλουν.

Bananas
05-11-14, 01:38
Πάντως μου αρέσει που όλοι προτείνεται κλιματιστικά χωρίς δεύτερη σκέψη, ούτε πωλητές σε κατάστημα να είσασταν. Καλά είναι τα κλιματιστικά αλλά δεν είναι λύση πάω με όλα.



Όχι και όλοι . Εγώ λόγο υγρασίας που είπε και μέρους που βρίσκεται η κατοικία του πρότεινα σαν μια φθηνή και σωστή λυση (λόγω υγρασίας κυρίως) καυστηρα υγραεριου με μονοσωλήνιο σύστημα. όμως δεν έχει ούτε τα λεφτά να το κάνει αλλα δεν έχει σκοπό να κάτσει χρόνια σε αυτό το σπίτι γιατί δεν είναι δικό του. Οπότε μονόδρομος το κλιματιστικό αλλά να ναι απο τα ακριβά μοντέλα λόγω αντίξοων συνθηκών που βρίσκεται το σπίτι του και μια συσκευή αφύγρανσης του χώρου .

Του πα να ρωτήσει κάποιον μηχανολόγο που κάνει τεχνοοικονομικές μελέτες θέρμανσης.

Η περίπτωση του είναι ιδιαίτερη. Σε γενικές γραμμές ο λόγος που επικρατούν τα κλιματιστικά είναι πάνω απ όλα λόγω χαμηλού κόστους επένδυσης και κορυφαίας απόδοσης . τελευταίο έρχεται η θερμική άνεση και γενικά η ποιότητα θέρμανσης και αυτό γιατί ο κόσμος δεν έχει λεφτά ή φοβάται να επενδύσει .

- - - Updated - - -


Τι πρόταση υπάρχει σε 9άρι a/c; Είδα Midea με 320€... άντε να ανέβω στα 400€ αν αξίζει κάτι, ώστε να μου βγεί 500 με τα περαστικά...

Τι λέτε;

inventor passion στα 400 ευρώ. Ιδιαιτερα οικονομικό και value for money . Με τέτοιο budget μόνο τα inventor παιζουν μπάλα . Σε περισσότερα χρήματα πάμε και σε άλλες εταιρίες .

https://www.skroutz.gr/s/4582029/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-09.html

Zer0c00L
05-11-14, 02:04
Δεν χρειάζεται να σκας χωρίς λόγο. Πληρώνουν το πετρέλαιο για να ανάβουν το καλοριφέρ; Αν όχι άστο κλειστό και άσε τους να γκρινιάζουν όσο θέλουν.

αυτοί που πληρώνουν για πετρέλαιο δεν θέλουν να ανάβει χωρίς λόγο (λένε να κάνει πολύ κρύο π.χ να έχει χαμηλή θερμοκρασία και αν είναι Σ/Κ)

αυτοί που δεν πληρώνουν όμως για πετρέλαιο είναι αυτοί που φωνάζουν γιατί είναι ηλικιωμένοι και λένε κρυώνουμε (ενώ όλη μέρα είναι στο σπίτι μέσα)

εγώ τους είπα την προσεχή κυριακή το πρωί έχει ΓΣ με θέμα το καλοριφέρ και το πετρέλαιο

να είστε παρών και να πείτε τις απόψεις σας

αλλιώς ότι αποφασίσει η πλειοψηφία

Basilhs23_
05-11-14, 04:12
εγώ τους είπα την προσεχή κυριακή το πρωί έχει ΓΣ με θέμα το καλοριφέρ και το πετρέλαιο

να είστε παρών και να πείτε τις απόψεις σας

αλλιώς ότι αποφασίσει η πλειοψηφία

Ωχ κατάλαβα, θα γίνει της κακομοίρας στην ΓΣ...

Bl00dy
05-11-14, 05:16
Παιδιά γι'αυτό εδώ τι λέτε για υπνοδωμάτιο βορεινό 1ου ορόφου, πολυκατοικίας 9ετών,σε πόλη με αρκετή υγρασία(Αγρίνιο)?
Θα χρησιμοποιείται βραδινές ώρες ~8-12 και το δωμάτιο έχει ουσιαστικά 2τοίχους που "βλέπουν" σε ακάλυπτο χώρο.

http://www.skroutz.gr/s/4706971/Samsung-AR09HSSDAWKNEU.html
http://www.apothema.gr/samsung-ar09hsfncwknet-101319p

(Αν δεν επιτρέπεται κάποιο απο τα link πείτε μου να τα βγάλω)
Ισχύς Θέρμανσης: 10981 btu
Ενεργειακή Κλάση:A+++
SCOP/COP Θέρμανσης 5,1 W/W

Εάν δεν είναι καλό τι λέτε γι'αυτό?
http://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html

Ο χώρος είναι 3.5 x 3 x 2.80.

Αυτά βασικά που κοίταξα χωρίς να έχω γνώση πάνω στο θέμα είναι τα παρακάτω:
Να έχει/είναι:
1.Inverter
2.Φίλτρα Καθαρισμού
3.Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+++ ή Α++(δεν ξέρω αν έχει την τεράστια διαφορά)
4.Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α+++
5.Ιονιστη (Γνωρίζω πως τα παραπάνω δεν έχουν)
6.Μάρκες: Mitsubishi>Daikin>Fujitsu=LG
7.Το SCOP/COP του να είναι όσο ποιο κοντά στο 5.50 W/W(Το SEER/EER Ψύξης δεν με νοιάζουν τόσο μιας και θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο για θέρμανση)
Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.

Ευχαριστώ :)

vasilimertzani
05-11-14, 10:21
Και λόγο ότι η καύση βγάζει πολλούς υδρατμούς θα του αυξάνει την υγρασία στον χώρο, οπότε θα έχει και ένα ωραίο θέαμα με καταρράκτες να ρέουν στα τζάμια (αν είναι μονά), και θα θέλει υψηλότερη θερμοκρασία λόγω υψηλότερης υγρασίας για να νιώθει καλά.

Πάντως μου αρέσει που όλοι προτείνεται κλιματιστικά χωρίς δεύτερη σκέψη, ούτε πωλητές σε κατάστημα να είσασταν. Καλά είναι τα κλιματιστικά αλλά δεν είναι λύση πάω με όλα.

Αρχικά φίλε μου θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε μηχανικό, ανεξάρτητο και όχι από κατάστημα, αλλά λόγω κόστους δεν νομίζω ότι πρόκειται να το κάνεις. Θα πρέπει όμως να λάβεις κάποια θέματα υπόψιν:
1. Σπίτι σε βουνό, οπότε και χαμηλές θερμοκρασίες
2. Υψηλή υγρασία
3. Ενιαίος μεγάλος χώρος

Θεωρώ ότι επειδή μιλάμε για σπίτι σε βουνό, μάλλον μιλάμε για μονοκατοικία, χωρίς κατοικία από πάνω και πολύ πιθανό χωρίς είδος μόνωσης. Επιπλέον ο χώρος λες είναι ενιαίος και μεγάλος οπότε θα τον θεωρήσω τουλάχιστον 60 τετραγωνικά. Ένας τέτοιος χώρος εύκολα θα έχει απώλειες 5000kcal/h στους 0 με -5 που αντιστοιχούν σε περίπου 20000btu/h.

Οπότε σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι ένα κλιματιστικό των 20000btu το οποίο έχει και ένα υψηλό κόστος. Αυτό όμως δεν φτάνει και ο κύριος λόγος είναι η υψηλή υγρασία. Όταν το μηχάνημα θα δουλεύει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες το εξωτερικό στοιχείο θα πιάνει πάγο και επειδή έχεις υψηλή υγρασία θα πιάνει πιο πολύ και πιο εύκολα. Ακόμα και σε θερμοκρασίες αρκετά υπό του μηδέν όπου η υγρασία θα μειώνεται θα πιάνει και πάλι πάγο. Για να συνεχίσει το μηχάνημα να λειτουργεί θα πρέπει να λιώσει τον πάγο, το πόση ώρα θα λειτουργεί στο λιώσιμο του πάγου και πόση στην λειτουργία είναι πολύ σχετικό αλλά λογικά σε ακραίες περιπτώσεις θα θέλει τουλάχιστον 10 λεπτά την ώρα.

Οπότε τελικά το μηχάνημα θα πρέπει να είναι περίπου 23000btu, άρα καταλήγουμε σε 24000btu.

Επιπλέον τα κλιματιστικά έχουν πολύ υψηλή απόδοση σε θερμοκρασίες πάνω από 5 με 8 βαθμούς (όπου και δεν θα χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του, καθώς θα είναι inverter) αλλά όσο χαμηλώνει η θερμοκρασία η απόδοση πέφτει και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός αν θα έχει cop 2 θα είναι εξαιρετικό. Αυτό σημαίνει ότι στα μεγάλα κρύα σε ρεύμα θα χρειάζεται 12000btu/h ή αλλιώς περίπου 3,5kWh που σημαίνει 70 ευρωλεπτά την ώρα.

Αν οι παραπάνω υποθέσεις ισχύουν και δεν μιλάμε για καλά μονωμένο σπίτι εγώ δεν θα σου πρότεινα κλιματιστικό. Γνώμη μου είναι εφόσον μιλάς για βουνό και χωριό ή έστω κωμόπολη να κατευθυνθείς σε κάτι με ξύλο και το πιο απλό σε μία σόμπα απλή ή υδραυλική (αν υπάρχουν σώματα). Λογικά οι τιμές των ξύλων στην περιοχή θα είναι σχετικά χαμηλές και επιπλέον θα έχεις και χώρο για αποθήκευση.

Μιχαλη,συμφωνω οτι ο μηχανικος ειναι η σωστοτερη επιλογη,Ενα φορουμ απλα δινει καποιες συμβουλες,που μπορει να ειναι και λαθος.
συμφωνω για το βουνο και την βαρια παγωνια και την υγρασια.Εσυ γιατι απεκλεισες το κλιματιστικο?τι εχει δηλαδη το 24000btu με cop2? Δεν ειναι οικονομικο?Σιγουρα σε καθε περιοχη ισχυουν και αλλες τιμες και σιγουρα για καποιους δεν ειναι λυση να κανουν τους θερμαστες,ειδικα σε μια οικογενεια που λειπει πολλες ωρες απο το σπιτι και θελει θερμανση μολις μπει σε αυτο.

- - - Updated - - -


αυτά θα σε προσκαλέσω να τα πεις στους γείτονες μου στην πολυκατοικία

που σημείωση όλοι τους είχαν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια κτλ (εγώ έβαλα τελευταίος)

όπως όλοι τους έχουν καινούργια κλιματιστικά inverter Α+++ (εγώ έβαλα τελευταίος)

και όταν πρότεινα να αλλάξουμε το σύστημα κεντρικής θέρμανσης (καθώς έκανα το λάθος να γίνω διαχειριστής) από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο μόνο που δεν με στόλισαν

τώρα παραπονιούνται γιατί δεν ανάβει το καλοριφέρ (μάταια προσπαθώ να τους πείσω...)

ευτυχώς εγώ πλέον έχω και ενεργειακό τζάκι και έχω λύσει το πρόβλημα μου.
να πει τι στους γειτονες δεν σε καταλαβαινω...παραπονιουνται γιατι?δεν ζεσταινονται?κρυωνουν?με το ενεργειακο εσυ ελυσες το προβλημα αλλα δημιουργεις προβλημα στους υπολοιπους στο λεκανοπεδιο...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

teodor_ch
05-11-14, 10:31
Όσες προσπάθειες και να κάνεις δεν το μαζεύεις με τίποτα. To ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ θα εξακολουθεί να ισχύει όσο και να χτυπιέσαι......

Οσο για το καινούργιο που προβάλεις για να θολώσεις τα νερά, αλήθεια αυτό το καινούργιο τι σχέση έχει με αυτά που έχεις πει:


το μηχάνημα μόλις φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας που το έχουμε ρυθμίσει,

θα γυρίσει αυτόματα την λειτουργία MONO σε θέρμανση. Γι' αυτό άλλωστε κάνει και τόσα λεφτά.

Μετοχές στην DAIKIN δεν έχω, αλλά να βγάζεις μάπα και με παραπλανητικές διαφημίσεις εταιρία σαν αυτή.... τι να πώ.... μπορούν να κρίνουν οι

υπόλοιποι συμφορουμίτες.......... εγώ θα συμπληρώσω ότι όσες προσπάθειες και να κάνεις και όσο να ειρωνευτείς με κάτι τέτοια: δεν αλλάζει τίποτα.

Δεν συνεχίζω την ανούσια συζήτηση, γιατί δεν είμαι και άνθρωπος που μου αρέσουν οι διενέξεις. Ξεκαθάρισα το "ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ" με επιχειρήματα και με

τηλέφωνα επιβεβαίωσης οπότε μπορείς πλέον να μιλάς μόνος σου. :hello

Αν ήξερες πώς δουλεύει ένα aircondition δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση.
Όλη η επιχειρηματολογία βασίζεται στη διαφήμιση της εταιρίας.
Σου ζήτησα τεχνικό έγγραφο απο την αρχή.

Αν κάνει συμπίεση και εκτόνωση στην εσωτερική μονάδα τότε δε δουλεύει σαν θερμαντικό μέσω αλλά μόνο σαν αφυγραντήρας.

anon
05-11-14, 11:11
Για να δουλεύει ένα κλιματιστικό και αφύγρανση ΚΑΙ θέρμανση θα πρέπει είτε:
1) να έχει δυο ξεχωριστούς συμπιεστές ο ένας να εκτελεί χρέη για θέρμανση και ο άλλος για ψύξη και δυο ξεχωριστά κυκλώματα, και όχι μόνο να έχει μισό μισο στοιχείο, αυτό δεν λέει τίποτα απο μόνο του ή
2) το εσωτερικό στοιχείο του κλιματιστικού εκτελεί χρέη αφύγρανσης με ψύξη (δηλαδή λειτουργεί σε κατάσταση ψύξης με την εξωτερική μονάδα) και θερμαίνει μέσω αντιστάσεων εσωτερικά, σαν απλό αερόθερμο.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνει ταυτόχρονα και ψύξη και θέρμανση με μια μόνο εξωτερική μονάδα και ένα ζεύγος σωλήνων.

Θα μπορούσε ίσως, να κάνει εναλλαγή, μια να λειτουργεί ως ψύξη, μια ως θέρμανση, αλλά αυτό είναι εξαιρετικά επίπονο για την μονάδα, να αλλάζει συνεχώς, και θα έχει χαμηλή απόδοση.

sweet dreams
05-11-14, 11:30
Για να δουλεύει ένα κλιματιστικό και αφύγρανση ΚΑΙ θέρμανση θα πρέπει είτε:
1) να έχει δυο ξεχωριστούς συμπιεστές ο ένας να εκτελεί χρέη για θέρμανση και ο άλλος για ψύξη και δυο ξεχωριστά κυκλώματα, και όχι μόνο να έχει μισό μισο στοιχείο, αυτό δεν λέει τίποτα απο μόνο του ή
2) το εσωτερικό στοιχείο του κλιματιστικού εκτελεί χρέη αφύγρανσης με ψύξη (δηλαδή λειτουργεί σε κατάσταση ψύξης με την εξωτερική μονάδα) και θερμαίνει μέσω αντιστάσεων εσωτερικά, σαν απλό αερόθερμο.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνει ταυτόχρονα και ψύξη και θέρμανση με μια μόνο εξωτερική μονάδα και ένα ζεύγος σωλήνων.

Θα μπορούσε ίσως, να κάνει εναλλαγή, μια να λειτουργεί ως ψύξη, μια ως θέρμανση, αλλά αυτό είναι εξαιρετικά επίπονο για την μονάδα, να αλλάζει συνεχώς, και θα έχει χαμηλή απόδοση.

O.K. Μας έχει σπάσει στο δούλεμα η DAIKIN και από τις διαφημίσεις και μέσω τηλεφώνου(210-8761300) οι τεχνικοί της σύμβουλοι.

Δεν την περίμενα πάντως για τόσο...... μάπα εταιρία. :rolleyes: Θα προσέξω να μην πάρω ποτέ DAIKIN στην ζωή μου. :)

Tι ξέρουν άλλωστε αυτοί από κλιματισμό........... πότε τον μάθανε...............

teodor_ch
05-11-14, 11:37
Ξεκίνα απο το P*V=n*R*T.

sweet dreams
05-11-14, 11:41
Για να δουλεύει ένα κλιματιστικό και αφύγρανση ΚΑΙ θέρμανση θα πρέπει είτε:
1) να έχει δυο ξεχωριστούς συμπιεστές ο ένας να εκτελεί χρέη για θέρμανση και ο άλλος για ψύξη και δυο ξεχωριστά κυκλώματα, και όχι μόνο να έχει μισό μισο στοιχείο, αυτό δεν λέει τίποτα απο μόνο του ή
2) το εσωτερικό στοιχείο του κλιματιστικού εκτελεί χρέη αφύγρανσης με ψύξη (δηλαδή λειτουργεί σε κατάσταση ψύξης με την εξωτερική μονάδα) και θερμαίνει μέσω αντιστάσεων εσωτερικά, σαν απλό αερόθερμο.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνει ταυτόχρονα και ψύξη και θέρμανση με μια μόνο εξωτερική μονάδα και ένα ζεύγος σωλήνων.

Θα μπορούσε ίσως, να κάνει εναλλαγή, μια να λειτουργεί ως ψύξη, μια ως θέρμανση, αλλά αυτό είναι εξαιρετικά επίπονο για την μονάδα, να αλλάζει συνεχώς, και θα έχει χαμηλή απόδοση.

Εχω ανεβάσει τηλέφωνο, επειδή εγώ είμαι ηλεκτρονικός και δεν το κατέχω το άθλημα, γιατί δεν τους παίρνεται εσείς και μόλις σας πούνε αυτά να

τους ξεφτιλίσεται;;;; Απλά πράγματα!!!!!

anon
05-11-14, 11:45
Εχω ανεβάσει τηλέφωνο, επειδή εγώ είμαι ηλεκτρονικός και δεν το κατέχω το άθλημα, γιατί δεν τους παίρνεται εσείς και μόλις σας πούνε αυτά να

τους ξεφτιλίσεται;;;; Απλά πράγματα!!!!!

Δεν χρειάζεται να πάρω τηλεφωνο καμμιά DAIKIN. Ειναι οι αρχές λειτουργίας, απλοί νόμοι φυσικής, και καμμιά DAIKIN στον κόσμο δεν μπορεί να τους αλλάξει. Πρώτα θα αλλάξουν οι νόμοι της φυσικής και της θερμοδυναμικής, και μετά θα υλοποιηθεί κάτι τέτοιο. Αν μη τι άλλο ειναι απλή λογική... Τι στο καλό λειτουργία κάνει η εξωτερική μονάδα; Ψυξη ή θέρμανση; ε; Δεν μπορεί να κάνει και τα δύο, εκτός και εαν έχουμε δυο συμπιεστές και δυο ζεύγη χαλκοσωλήνων να οδηγούν την εσωτερική μονάδα. Η΄ αλλάζει μια στην ψύξη μια στην θέρμανση, που δεν θέλει και πολύ νιονιο για να καταλάβεις ότι και αντιοικονομικό ειναι (πρέπει να αλλάξει η ροή των υγρών και τρώει ενέργεια η θέρμανση/ψύξη των στοιχείων έστω και μόνο της εξωτερικής μονάδας) και επιρρεπές σε πιο βλάβες (μειώνει τo MTBF)

teodor_ch
05-11-14, 12:00
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει με ένα συμπιεστή και ένα ζεύγος σωλήνα είναι
συμπίεση και εκτόνωση στο εσωτερικό μηχάνημα χωρίζοντάς το όπως δείχνει το βίντεο αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό στη πράξη.

Εκεί έχεις 0 θέρμανση και 0 ψύξη δηλαδή δουλεύει ΑΚΡΙΒΩΣ σαν αφυγραντήρας δωματίου.

Α! Ακόμα χειρότερα απο αφυγραντήρας γιατί χάνεις τις απώλειες του συστήματος που είναι σε μορφή θερμότητας απο μέσα απο το σπίτι εφόσον είναι χειμώνας.

sweet dreams
05-11-14, 12:01
Δεν χρειάζεται να πάρω τηλεφωνο καμμιά DAIKIN. Ειναι οι αρχές λειτουργίας, απλοί νόμοι φυσικής, και καμμιά DAIKIN στον κόσμο δεν μπορεί να τους αλλάξει. Πρώτα θα αλλάξουν οι νόμοι της φυσικής και της θερμοδυναμικής, και μετά θα υλοποιηθεί κάτι τέτοιο. Αν μη τι άλλο ειναι απλή λογική... Τι στο καλό λειτουργία κάνει η εξωτερική μονάδα; Ψυξη ή θέρμανση; ε; Δεν μπορεί να κάνει και τα δύο, εκτός και εαν έχουμε δυο συμπιεστές και δυο ζεύγη χαλκοσωλήνων να οδηγούν την εσωτερική μονάδα. Η΄ αλλάζει μια στην ψύξη μια στην θέρμανση, που δεν θέλει και πολύ νιονιο για να καταλάβεις ότι και αντιοικονομικό ειναι (πρέπει να αλλάξει η ροή των υγρών και τρώει ενέργεια η θέρμανση/ψύξη των στοιχείων έστω και μόνο της εξωτερικής μονάδας) και επιρρεπές σε πιο βλάβες (μειώνει τo MTBF)

O.K. Για να το τελειώνουμε. Εγώ στην ειδικότητα μου αν κάποια εταιρία έβγαινε και έλεγε ότι έχει αλλάξει τους νόμους της φυσικής, όχι απλώς θα τους

έπαιρνα τηλέφωνο αλλά θα τους είχα κάνει ρόμπα.

Από την άλλη..... :hmm: ........ αν αυτή η εταιρία ήταν μια εταιρία σαν την DAIKIN θα την έψαχνα περισσότερο μήπως και κάτι έχουν βρεί ή έχουν φτιάξει που

εμένα μου διαφεύγει......... λέω εγώ τώρα. Έχω και κάποιους γνωστούς μηχανολόγους που εμπορεύονται Hitachi και γι' αυτούς η DAIKIN είναι μάπα.:whistle:

Aπο μένα έκλεισε το θέμα αυτό, δεν επανέρχομαι ξανά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

iliteo
05-11-14, 12:18
Έτσι όπως το ακούω το θέμα.. αν και είμαι ψιλο-άσχετος, πρέπει να είναι πολύ μάπα τελικά αυτά τα DAIKIN.
Είναι δυνατόν να έχεις ένα σώμα να το χωρίζεις στη μέση, το ένα να κάνει θέρμανση, το άλλο να κάνει ψύξη, ασχέτως αν εσύ το ονομάζεις 'αφύγρανση'
και περιμένεις να έχει και απόδοση;
Θα πρέπει να είναι εξαιρετικά ενεργοβόρο και αναποτελεσματικό.
Ανεξαρτήτως αν έχει 2 η 4 σωλήνες, αν δουλεύει μαζί ή διαδοχικά... κλπ.

Θα τρελαθούμε τελείως!!! :fool:fool:fool

teodor_ch
05-11-14, 12:22
Εγώ στην ειδικότητα μου αν κάποια εταιρία έβγαινε και έλεγε ότι έχει αλλάξει τους νόμους της φυσικής, όχι απλώς θα τους

έπαιρνα τηλέφωνο αλλά θα τους είχα κάνει ρόμπα.4

Δε σε είδα στη τηλεόραση να φωνάζεις για τους πυκνωτές που εξοικονομούν 50% ρεύμα.

Ελπίζω να το πιάσεις το νόημα :)

- - - Updated - - -


Έτσι όπως το ακούω το θέμα.. αν και είμαι ψιλο-άσχετος, πρέπει να είναι πολύ μάπα τελικά αυτά τα DAIKIN.
Είναι δυνατόν να έχεις ένα σώμα να το χωρίζεις στη μέση, το ένα να κάνει θέρμανση, το άλλο να κάνει ψύξη, ασχέτως αν εσύ το ονομάζεις 'αφύγρανση'
και περιμένεις να έχει και απόδοση;
Θα πρέπει να είναι εξαιρετικά ενεργοβόρο και αναποτελεσματικό.
Ανεξαρτήτως αν έχει 2 η 4 σωλήνες, αν δουλεύει μαζί ή διαδοχικά... κλπ.

Η αφύγρανση κοστίζει.
Το ζητούμενο δεν είναι η απόδοση αλλά η άνεση (αλλαγές στη θερμοκρασία) και η...αφύγρανση!

Δε διαφωνώ ότι είναι πολύ ωραίο σαν ιδέα για όσους θέλουν αφύγρανση το χειμώνα αλλά με τον τρόπο που κάποιοι νομίζουν ότι το επιτυγχάνει.

Στην τελική, αγοράζεις ένα αφυγραντήρα τούμπανο με ~400 και σου μένει ένα χιλιάρικο (1.000) για aircon 9άρι :p

Άσε που η υγρασία φεύγει στους ψυχρούς χώρους οπότε θα έχει περισσότερη απόδοση να το χωρίσεις αντί να είναι ένα σώμα στο ταβάνι (ζεστότερος αέρας του δωματίου).
Για πολύ μικρό δωμάτιο (9άρι) (ή μεγαλύτερο με άριστη μόνωση = λίγες υγρασίες) με κλειστή πόρτα είναι επιλογή για όσους δεν τα λυπούνται.

Αλλά ξαναδιάβασε τη διαφήμιση και δές το βίντεο να μου πείς ποιός σε πείθει περισσότερο :)

ΥΓ. Δεν έχω καμία σχέση με "θερμομηχανολογικά".
Έχουμε κάποιους μάστερ του είδους αλλά δεν έχω δεί τοποθέτηση μάλλον λόγω ελλιπης (@anon ή ελλιπούς?) τεκμηρίωσης.

nyannaco
05-11-14, 13:37
Κατ'άρχήν να πω ότι κι εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να ψύχει το μισό στοιχείο και να θερμαίνει το άλλο μισό ταυτόχρονα, με ένα συμπιεστή, όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Anon.
Πέραν αυτού, να συμπληρώσω ότι δεν εμπιστεύομαι de facto τον ό,ποιο τεχνικό του ό,ποιου αντιπροσώπου, ούτε ως προς το επίπεδο των γνώσεών του, ούτε ως προς την αγνότητα των προθέσεών του. Σε καμμία περίπτωση δε ε'ιναι στοχευμενη μομφή κατά του συγκεκριμένου τεχνικού ή αντιπροσώπου, που δεν γνωρίζω, απλά είναι γενικότερη επιφύλαξη λόγω κακών παραδειγμάτων.
Προσφεύγω λοιπόν στο φίλο μου το γκούγκλη, και βρίκω αυτό (http://www.ultimateair.co.uk/downloads/Daikin/Split-Sky-Air/UKEPLEN10-002_Ururu%20Sarara_FTXR-E_RXR-E_tcm219-188521.pdf) το φυλλάδιο της εταιρείας, όπου διαβάζω:

URURU humidification
Pleasant, even during heating
The Ururu humidification system absorbs moisture from the outdoor air and transports it to the indoor unit, quickly and efficiently humidifying the room. This eliminates the need for a separate water supply. Thanks to the perfect ombination of humidification and air conditioning, your room heats evenly.

SARARA dehumidification
No drop in temperature, feel the difference
During the summer, a high degree of ambient air humidity, even at moderate temperatures, can make a room feel hot and stuffy. The Sarara dehumidification system reduces indoor humidity without affecting the room temperature, by mixing cool dry air with warm air.

Με το φτωχό μου το μυαλό λοιπόν καταλαβαίνω ότι το μηχάνημα φτιάχτηκε για να κάνει αφύγρανση το καλοκαίρι (άρα όχι σε λειτουργία θέρμανσης!) και ύγρανση όταν δουλεύει στη θέρμανση. Λίγο διαφορετικά από ότι ακούγαμε μέχρι τώρα;;;
Σημειωτέον ότι το φυλλάδιο προέρχεται από την Αγγλία, με σαφώς πιο κρύο και υγρό καιρό, και όμως δεν λέει πουθενά τίποτα για ταυτόχρονη θέρμανση και αφύγρανση.

Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα ότι κάποιος μας δουλεύει χοντρά, αλλά κρατάω μια επιφύλαξη λόγω του γεγονότος ότι έχει τη δυνατότητα να φέρνει αέρα από την εξωτερική μονάδα, οπότε ίσως να γίνεται όντως.
Πώς; ο εξωτερικό αέρας μπορεί να μας φαίνεται πιο υγρός το χειμώνα, αλλά στην πραγματικότητα μόνο η σχετική του υγρασία είναι υψηλότερη, η απόλυτη υγρασία (γραμ. νερού ανά λίτρο αέρα) είναι μικρότερη *. Η σχετική μεγαλώνει λόγω της αρκετά μικρότερης θερμοκρασίας. Αν λοιπόν ανταλλάξουμε τον αέρα του χώρου με εξωτερικό αέρα που έχουμε προθερμάνει, βάζουμε λιγότερη ποσότητα νερού (υδρατμών) απ'ότι βγάζουμε, και έχοντας προθερμάνει τον εισερχόμενο αέρα δεν κρυώνουμε το χώρο.

* Για όποιον αμφιβάλλει, ένα απλό πείραμα: όταν έξω έχει βροχερό καιρό με μπόλικη υγρασία, και μέσα έχει ζέστη και υγρασία σε βαθμό να ιδρώνουν τα παράθυρα, αερίστε στα γρήγορα το χώρο με δύο ανοίγματα για να κάνει ρεύμα (εναλλαγή του αέρα σε 2 λεπτά). Μέσα σε λίγα λεπτά η θερμοκρασία θα έχει επανέλθει (γιατί ο αέρας έχει πολύ μικρή θερμοχωρητικότητα σε σχέση με δομικά στοιχεία, έπιπλα κλπ) και οι ιδρωμένες επιφάνειες θα έχουν στεγνώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.