PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

HELL_pegaSOS
05-11-14, 14:00
Για Ιόνιους νήσους τι προτείνεται?

Βλέπω δουλεύει πολύ η ξυλόσομπα στην περιοχή αλλά λόγω ιδιομορφίας του διαμερίσματος που μένω πρέπει να κάνω ταρζανιές προκειμένου να τοποθετηθεί το φουγάρο-καμινάδα από την έξω πλευρά του τοίχου (μεγάλο ύψος και κεραμιδοσκεπή δυσχαιρένουν το έργο). Συν το ότι θα έχω το άγχος μην αγγίξει την σόμπα ο μικρός ή καταπιεί κανένα κομματάκι, φλούδα από τα ξύλα.

Είναι πρώτος μου χειμώνας και απ ότι μου λένε έχει ήπιο χειμώνα (δεν χιονίζει, δεν κατεβάζει υπό το μηδέν θερμοκρασίες) αλλά υπερβολική υγρασία γιατί έτσι και αρχίσει να βρέχει δεν σταματάει συν το ότι ο συνδυασμός υγρασίας-δυνατού αέρα δίνει αίσθηση τσουχτερού κρύου.

Να πω την αλήθεια υπάρχει ένα κλιματιστικό της πλάκας από τον ιδιοκτήτη στο σαλόνι αλλά νομίζω πως αδιαπραγμάτευτα θα χρειαστεί κάτι επιπλέον φορητό για να ζεσταίνεται το μπάνιο ή σε άλλες περιπτώσεις το γραφείο ή η κρεβατοκάμαρα.

Επιπλέον νομίζω πως οι σόμπες χαλαζία είναι μία προσιτή δοκιμασμένη λύση (βασίζομαι σε εμπερίες από "ανειδίκευτους" φίλους, γνωστούς) απλά τις φοβάμαι μην έχουμε κανά ατύχημα λόγω του μικρού (αρχίζει να αρκουδίζει, περπατάει, τραβάει-σπρώχνει-δοκιμάζει τα πάντα).
Για αυτό τον λόγο σκέπτομαι μήπως ένα αερόθερμο των 2300Watt (http://www.lidl-hellas.gr/el/super-sabbato.htm?action=showDetail&id=22698)σαν αυτό του lidl τον Σάββατο είναι κατάλληλο για χρήση στο μπάνιο και ταυτόχρονα "ασφαλές" για τον μικρό.

Καμία ιδέα που να μου διαφεύγει?
:hmm:

ΥΓ.
Απ ότι διαβάζω είστε κάθετοι με το ότι ότι συσκεύη μετατρέπει το ρεύμα σε θέρμανση είναι το ίδιο οικονομικό και αντιοικονομικό.

vasilimertzani
05-11-14, 14:11
nyannaco ayto που παρεθεσες λεει:
The Ururu humidification system absorbs moisture from the outdoor air and transports it to the indoor unit

αρα χρησιμοποιει την ψυξη της εξω μοναδας και την θερμανση της μεσα?

nyannaco
05-11-14, 14:47
Λογικά ναι Βασίλη, άλλωστε το λέει ξεκάθαρα ότι μπορεί να κάνει ύγρανση στη λειτουργία της θέρμανσης.
Τώρα, αν έχει την εξυπνάδα να μετράει και την υγρασία του εξωτερικού αέρα και να προσθέτει μόνο εφόσον χρειάζεται, ποιός να ξέρει...

Atermon
05-11-14, 14:50
Φύλλα φελλού 6mm στους τοίχους, θα έκαναν κάποια διαφορά στη μόνωση;

nyannaco
05-11-14, 15:03
Φύλλα φελλού 6mm στους τοίχους, θα έκαναν κάποια διαφορά στη μόνωση;

Σύμφωνα με τα λ των υλικών που δίνονται στη σελίδα 20 εδώ (http://www.digital-in.info/e-tomeas/images/stories/docs/2T1_41/df-3-thermomonosi-ylika.pdf), θα σου κάνει χοντρικά την ίδια δουλειά με πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους περίπου 4mm. Δηλαδή περίπου τίποτα (εκτός αν έχεις το φελλό τσάμπα).

vasilimertzani
05-11-14, 15:22
Λογικά ναι Βασίλη, άλλωστε το λέει ξεκάθαρα ότι μπορεί να κάνει ύγρανση στη λειτουργία της θέρμανσης.
Τώρα, αν έχει την εξυπνάδα να μετράει και την υγρασία του εξωτερικού αέρα και να προσθέτει μόνο εφόσον χρειάζεται, ποιός να ξέρει...

Με τοσο μεγαλο κοστος δεν μου φαινεται περιεργο.Ενα απλο υγρομετρο εχει στην ουσια ολα τα κλιματιστικα τον χειμωνα κανουν βγαζουν νερα απο την εξωτερικη μοναδα,αυτο μαλλον τα μαζευει και τα φερνει μεσα.Η Daikin θελει να φτιαξει οικιακα κλιματιστικα που κανουν 'κλιματισμο' (θερμανση ,ψυξη,υγρανση-αφυγρανση) ,τωρα αν το πετυχαινει δεν μπορω να απαντησω με βεβαιοτητα.Παντως ειναι σε πρωιμο σταδιο(σε οικιακα συστηματα ξαναλεω)
Και για τον φιλο που απορει για την ενεργειακη αυξηση που γινεται ,ναι ειναι γεγονος,γιατι κοιταει την ανεση του ανθρωπου.Το ιδιο γινεται οταν ανοιγουμε ενα παραθυρο να αερισουμε το σπιτι,εχουμε απωλειες,αλλα και ''καθαρο' αερα.

nvel
05-11-14, 15:34
σχετικά με την διαδικασία αφύγρανσης με μεταθέρμανση φυσικά και μπορεί να γίνει αφού στην εσωτερική μονάδα δεν υπάρχει ένα στοιχείο αλλά δυο τμήματα στοιχείου που μεταξύ τους παρεμβάλλεται μια βαλβίδα οπότε το ένα δρα ως συμπυκνωτής και το άλλο ως εξατμιστής. Όπως και κάλλιστα ένας συμπιεστής μπορεί να ψύξει και να θερμάνει ταυτόχρονα διαφορετικούς χώρους όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με σοβαρές εφαρμογές HVAC.

vasilimertzani
05-11-14, 16:10
Ενταξει,αν και δεν εχω καταλαβει την αντιπαραθεση ακριβως, πιθανων οφειλεται στο αν ενα οικιακο κλιματιστικο κανει θερμανση και αφυγρανση συγχρονως.Σιγουρα τα επαγγελματικα συστηματα κλιματισμου το κανουν αυτο .

nvel
05-11-14, 16:31
και το συγκεκριμένο οικιακό σύστημα μπορεί να κάνει μεταθερμαντική αφύγρανση, για αυτό έγραψα στην αρχή. Για την ταυτόχρονη ψύξη-θέρμανση, ναι μιλώ για μεγαλύτερα συστήματα από ένα spilt

sweet dreams
05-11-14, 18:00
Με το φτωχό μου το μυαλό λοιπόν καταλαβαίνω ότι το μηχάνημα φτιάχτηκε για να κάνει αφύγρανση το καλοκαίρι (άρα όχι σε λειτουργία θέρμανσης!) και ύγρανση όταν δουλεύει στη θέρμανση.

Μετά από τόσα βίντεο και επεξηγήσεις δεν ξεκαθαρίστηκε ούτε αυτό το απλό;;; Μήπως βοηθήσει περισσότερο το manual (http://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_FTXR-E_Ururu_Sarara_Service_Manual_Eng.pdf);;;

Θέρμανση και αφύγρανση είπαμε ότι κάνει. 146429 ή αν το θέλετε διαφορετικά κρατάει τον αέρα ζεστό ενώ

ταυτόχρονα του αφαιρεί την υγρασία.

Y.Γ. Δεν μ' αφήνετε να κρατήσω το λόγο μου ότι δεν θα επανέλθω. :)

anon
05-11-14, 18:08
Αυτό που περιγράφει ο φίλος ότι δήθεν κανουν τα DAIKIN γίνεται ουσιαστικά στα αυτοκίνητα. Γιατί;
Γιατί στα αυτοκίνητα το aircondition λειτουργει μόνο ψύξη και η θέρμανση δεν γίνεται απο το κλιματιστικό, αλλά απο ξεχωριστό κύκλωμα που χρησιμοποιεί το κύκλωμα νερού του αυτοκινήτου. Ετσι εκεί μπορεί να κάνει ταυτόχρονα και αφύγρανση (επειδή δουλεύει το κλιματιστικό) και θέρμανση (απο το ξεχωριστό κύκλωμα θέρμανσης).

Stefan_
05-11-14, 18:22
Κανένας δεν παίζει.
Οι χρεώσεις ειναι δεδομένες και συγκεκριμένες, και περιλαμβάνουν και όλα τα υπόλοιπα.
Τόσο απλά.

Oταν στη τιμη της κιλοβατωρας προσθετουμε χρεωσεις αλλων κατηγοριων παιζουμε με τα νουμερα, δεν αλλαζει ομως η ουσια.



Μα σου γράφω πόσο ήταν η τιμή της κιλοβατώρας, για την κλίμακα μέχρι 0-800, πριν-μετά την αλλαγή τιμολόγησης και μέχρι σήμερα.
Βάζω την κλίμακα έως 800, διότι απλά τότε είχα αυτή την κατανάλωση και έχω τις τιμές από τους λογαριασμούς. Αντίστοιχες μειώσεις έγιναν και στις υπόλοιπες κλίμακες.

Μπορείς να μας πεις με ποιον τρόπο θα έχεις ρεύμα στο σπίτι σου αν δεν υπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;


Θελω να μου πεις ποσο ακριβως ηταν η τιμη της κιλοβατωρας για >2000.
Πως γινεται να μην υπολογισω τις ρυθμ.χρεωσεις απο τη στιγμη που υπαρχουν?


Στο μεταξυ ενας φιλος, που επισης ειναι 3 ατομα στο σπιτι, μου ειπε οτι χαλαει λιγοτερες απο χιλιες kwh το τετραμηνο. Τον ρωτησα πως γινεται αυτο και μου ειπε οτι εχει ηλιακο θερμοσιφωνα και φυσικο αεριο. Αρα κι εσεις που λετε οτι χαλατε λιγο μηπως εχετε απο αυτα τα αξεσουαρ? :)

anon
05-11-14, 18:23
Μετά από τόσα βίντεο και επεξηγήσεις δεν ξεκαθαρίστηκε ούτε αυτό το απλό;;; Μήπως βοηθήσει περισσότερο το manual (http://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_FTXR-E_Ururu_Sarara_Service_Manual_Eng.pdf);;;

Θέρμανση και αφύγρανση είπαμε ότι κάνει. 146429 ή αν το θέλετε διαφορετικά κρατάει τον αέρα ζεστό ενώ

ταυτόχρονα του αφαιρεί την υγρασία.

Y.Γ. Δεν μ' αφήνετε να κρατήσω το λόγο μου ότι δεν θα επανέλθω. :)

Ναι, αλλα αυτό δεν κάνει θέρμανση, κάνει αφύγρανση χωρίς να κρυώνει τον χώρο, γιατί το ίδιο το εσωτερικό στοιχείο λειτουργεί και σαν το εξωτερικό, άρα απο την μια αφαιρείτει θερμότητα (και προκαλείται συμπύκνωση των υδρατμών), και αποδίδεται στο άλλο μισό του εσωτερικού στοιχείου, και αποδίδεται πίσω η θερμότητα στον χώρο. Αρα διατηρείται η θερμοκρασία του χώρου, με αφύγρανση. Αλλά επουδενί έτσι όπως περιγράφεται και δίδεται στο σχήμα ότι θερμαίνεται ο χώρος και αφυγράνεται ταυτόχρονα.

sweet dreams
05-11-14, 18:53
Ναι, αλλα αυτό δεν κάνει θέρμανση, κάνει αφύγρανση χωρίς να κρυώνει τον χώρο, γιατί το ίδιο το εσωτερικό στοιχείο λειτουργεί και σαν το εξωτερικό, άρα απο την μια αφαιρείτει θερμότητα (και προκαλείται συμπύκνωση των υδρατμών), και αποδίδεται στο άλλο μισό του εσωτερικού στοιχείου, και αποδίδεται πίσω η θερμότητα στον χώρο. Αρα διατηρείται η θερμοκρασία του χώρου, με αφύγρανση. Αλλά επουδενί έτσι όπως περιγράφεται και δίδεται στο σχήμα ότι θερμαίνεται ο χώρος και αφυγράνεται ταυτόχρονα.

Πες το όπως θέλεις για να υποστηρίξεις την άποψη σου.

Γίνεται αυτή η λειτουργία το καλοκαίρι;;;; ; ΟΧΙ, τον χειμώνα. Κρατάει τον αέρα ζεστό(για να σου κάνω την καρδιά) και TAYTOΧΡΟΝΑ του ΑΦΑΙΡΕΙ την

υγρασία;;; ΝAI. Από το TAYTOXΡΟΝΑ έχει ξεκινήσει, αν θυμάσαι, όλη η κουβέντα και το ότι τα άλλα κλιματιστικά δεν μπορούν να το κάνουν.

Τι το συνεχίζουμε;;; εδώ υπάρχουν VIDEO, MAΝUAL, TΗΛΕΦΩΝΑ, μόνο ο κατασκευαστής δεν έχει έρθει να σας αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, τι

άλλο να πω τελικά.......απογοήτευση........ παραπλάνηση η εταιρία, άσχετοι οι πωλητές........ απορώ πως είναι πρώτη εταιρία κλιματιστικών στον κόσμο...

μάλλον δεν διαβάζουν το forum αυτοί που πάνε και τα παίρνουν........ Πάντως θα ήθελα να τονίσω ότι με αφορισμούς και θάψιμο δεν γίνεται συζήτηση,

μόνο και μόνο για να υποστηρίξουμε την όποια άποψη ή γνώμη έχουμε. Από την πλευρά μου ανέβασα VIDEO, πήρα στην εταιρία τηλέφωνο και μίλησα

με τεχνικό σύμβουλο, έψαξα και βρήκα και ανέβασα το MANUAL του μηχανήματος....έ έ έ έ έ...... εντάξει.... βαρέθηκα, πείτε ότι θέλετε πλέον μεταξύ σας.

Μόλις βρώ τον Ιάπωνα μηχανικό που το έχει φτιάξει, θα τον φέρω να μας κάνει ένα σεμινάριο. :)

Zer0c00L
05-11-14, 20:19
Ωχ κατάλαβα, θα γίνει της κακομοίρας στην ΓΣ...

α δεν έχω τέτοιο θέμα ξέρεις αν μου τα ζαλίσουν θα τους πω πάρτε την διαχείριση εσείς , δώστε την σε εταιρεία προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου (όλα τα έχω τακτοποιημένα για τον επόμενο που θέλει να αναλάβει)

καθώς και οι ίδιοι γνωρίζουν ότι για όσο διάστημα είμαι διαχειριστής (έκλεισα ήδη ένα χρόνο και πάω για δεύτερο) η πολυκατοικία λάμπει από καθαριότητα (δεν πληρώνουμε συνεργείο καθαρισμού αλλά οι ένοικοι καθαρίζουν τον όροφο τους και εγώ τους κοινόχρηστους χώρους "είσοδο/ασανσέρ") την έχω διακοσμήσει με διάφορα φυτά , άλλαξα τα πάντα στο ασανσέρ (έτσι δεν κινδυνεύουμε αλλά ούτε να φάμε και πρόστιμο) , έκανα συντήρηση στον λέβητα του καλοριφέρ (που είχε να γίνει κάτι χρόνια...) και σε αυτή την πολυκατοικία μένω από το 2000 και έχω κάνει πράγματα που δεν έχουν γίνει χρόνιαααααααααααα.

Bananas
05-11-14, 21:19
Παιδιά γι'αυτό εδώ τι λέτε για υπνοδωμάτιο βορεινό 1ου ορόφου, πολυκατοικίας 9ετών,σε πόλη με αρκετή υγρασία(Αγρίνιο)?
Θα χρησιμοποιείται βραδινές ώρες ~8-12 και το δωμάτιο έχει ουσιαστικά 2τοίχους που "βλέπουν" σε ακάλυπτο χώρο.

http://www.skroutz.gr/s/4706971/Samsung-AR09HSSDAWKNEU.html
http://www.apothema.gr/samsung-ar09hsfncwknet-101319p

(Αν δεν επιτρέπεται κάποιο απο τα link πείτε μου να τα βγάλω)
Ισχύς Θέρμανσης: 10981 btu
Ενεργειακή Κλάση:A+++
SCOP/COP Θέρμανσης 5,1 W/W

Εάν δεν είναι καλό τι λέτε γι'αυτό?
http://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html

Ο χώρος είναι 3.5 x 3 x 2.80.

Αυτά βασικά που κοίταξα χωρίς να έχω γνώση πάνω στο θέμα είναι τα παρακάτω:
Να έχει/είναι:
1.Inverter
2.Φίλτρα Καθαρισμού
3.Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+++ ή Α++(δεν ξέρω αν έχει την τεράστια διαφορά)
4.Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α+++
5.Ιονιστη (Γνωρίζω πως τα παραπάνω δεν έχουν)
6.Μάρκες: Mitsubishi>Daikin>Fujitsu=LG
7.Το SCOP/COP του να είναι όσο ποιο κοντά στο 5.50 W/W(Το SEER/EER Ψύξης δεν με νοιάζουν τόσο μιας και θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο για θέρμανση)
Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.

Ευχαριστώ :)

Λοιπόν.. Δεν έχει νοημα να πας σε A+++ γιατί αν δεν έχει σκοπό να το καις 10 ώρες τουλάχιστον την ημέρα σε περιοδους θερμανσης και ψύξης δεν σε βλέπω να κάνεις απόσβεση ούτε στην 10ετία. Ενα Α++ είναι μια χαρά.

Να δώσεις έμφαση στο πόσο αθόρυβο είναι το μηχάνημα (εσωτερική μονάδα) αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς στον ύπνο σου.
Να δώσεις έμφαση να έχει φίλτρα αρκετά και ιονιστή (η υγεία πάνω απ όλα )
το SCOP ή το cop να ναι πάνω απο 5 ??? (έχει διαφορά) Τελος πάντων οι τιμές cop eer είναι τιμές που με αυτές βγαίνουν οι ενεργειακές κλάσεις. Κάθε κλιματιστικό που ανήκει σε μια κλάση ανηκει στην ουσία σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών scop seer .

Όσο για την ανισότητα που φτιαξες με τις μάρκες δεν είναι απαραίτητο . Σε μέτρια και χαμηλά budget η daikin είναι απο τις χειρότερες όσον αφορά το τί πληρώνεις και τι παίρνεις. (όσον αφορά τα split units πάντα γιατί στον βιομηχανικό και στον κεντρικό κλιματισμό αλλάζουν τα πράγματα) .Σε υψηλά budget και αιχμή τεχνολογίας η daikin είναι πρωτοπόρα και μοναδική (βλέπε ururu sharara που κανει κάπου 1500 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Για μένα απο όσα πόσταρες άσε στην απέξω τα samsung μιας και έχουν κακή φήμη αξιοπιστίας (απο αποδόσεις για τα λεφτά τους είναι άριστα αλλα μέχρι εκεί)


Για μένα κοίτα κατα σειρά προτεραιότητας σε 1) inventor passion https://www.skroutz.gr/s/4582029/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-09.html
2) LG prestige https://www.skroutz.gr/s/3269165/LG-Prestige-H09AK.html

Αν ψάχνεις ένα τελείως αθόρυβο μηχάνημα για να κοιμάσαι τα βράδια τότε το LG prestige (το οποίο είναι ενεργειακής κλάσης Α+++ αλλά όπως σου πα είναι περιττή αυτή η κλάση)
Και τα 2 αξιόπιστα είναι με την διαφορά ότι το inventor έχει 10 χρόνια εγγύηση ο συμπιεστής και 5 τα υπόλοιπα μέρη του και την φήμη της εταιρίας που βρίσκεται πίσω απο την κατασκευή τους.
Νομίζω ότι το prestige έχει περισσότερα φίλτρα απο το passion


Έψαξα με βάση 2 παράγοντες: νά ναι τουλάχιστον A++ και να έχουν ιονιστή (και να θεωρούνται και αξιόπιστα)

Bl00dy
05-11-14, 23:30
Λοιπόν.. Δεν έχει νοημα να πας σε A+++ γιατί αν δεν έχει σκοπό να το καις 10 ώρες τουλάχιστον την ημέρα σε περιοδους θερμανσης και ψύξης δεν σε βλέπω να κάνεις απόσβεση ούτε στην 10ετία. Ενα Α++ είναι μια χαρά.

Να δώσεις έμφαση στο πόσο αθόρυβο είναι το μηχάνημα (εσωτερική μονάδα) αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς στον ύπνο σου.
Να δώσεις έμφαση να έχει φίλτρα αρκετά και ιονιστή (η υγεία πάνω απ όλα )
το SCOP ή το cop να ναι πάνω απο 5 ??? (έχει διαφορά) Τελος πάντων οι τιμές cop eer είναι τιμές που με αυτές βγαίνουν οι ενεργειακές κλάσεις. Κάθε κλιματιστικό που ανήκει σε μια κλάση ανηκει στην ουσία σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών scop seer .

Όσο για την ανισότητα που φτιαξες με τις μάρκες δεν είναι απαραίτητο . Σε μέτρια και χαμηλά budget η daikin είναι απο τις χειρότερες όσον αφορά το τί πληρώνεις και τι παίρνεις. (όσον αφορά τα split units πάντα γιατί στον βιομηχανικό και στον κεντρικό κλιματισμό αλλάζουν τα πράγματα) .Σε υψηλά budget και αιχμή τεχνολογίας η daikin είναι πρωτοπόρα και μοναδική (βλέπε ururu sharara που κανει κάπου 1500 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Για μένα απο όσα πόσταρες άσε στην απέξω τα samsung μιας και έχουν κακή φήμη αξιοπιστίας (απο αποδόσεις για τα λεφτά τους είναι άριστα αλλα μέχρι εκεί)


Για μένα κοίτα κατα σειρά προτεραιότητας σε 1) inventor passion https://www.skroutz.gr/s/4582029/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-09.html
2) LG prestige https://www.skroutz.gr/s/3269165/LG-Prestige-H09AK.html

Αν ψάχνεις ένα τελείως αθόρυβο μηχάνημα για να κοιμάσαι τα βράδια τότε το LG prestige (το οποίο είναι ενεργειακής κλάσης Α+++ αλλά όπως σου πα είναι περιττή αυτή η κλάση)
Και τα 2 αξιόπιστα είναι με την διαφορά ότι το inventor έχει 10 χρόνια εγγύηση ο συμπιεστής και 5 τα υπόλοιπα μέρη του και την φήμη της εταιρίας που βρίσκεται πίσω απο την κατασκευή τους.
Νομίζω ότι το prestige έχει περισσότερα φίλτρα απο το passion


Έψαξα με βάση 2 παράγοντες: νά ναι τουλάχιστον A++ και να έχουν ιονιστή (και να θεωρούνται και αξιόπιστα)

Νόμιζα πως με τη διαφωνία που είχαν τα παιδιά με θέρμανση και αφύγρανση απλά το post μου προσπεράστηκε!
Θα κοιτάξω reviews και απο τα δύο.Σε ευχαριστώ πολυ που απάντησες ;)

jkoukos
05-11-14, 23:45
Θελω να μου πεις ποσο ακριβως ηταν η τιμη της κιλοβατωρας για >2000.
Πουθενά δεν θα βρεις αυτό που ρωτάς εκτός κι αν κανείς με τέτοια κατανάλωση έχει κρατήσει εκείνους τους λογαριασμούς.
Εγώ που τους έχω, είχα τότε κατανάλωση λιγότερο από 800kWh και γι' αυτό σου έγραψα για τις τιμές που ίσχυαν (2009) σε αυτή την κλίμακα, αναφέροντας και τα επόμενα έτη μέχρι σήμερα, ως μέτρο σύγκρισης
Όπως λοιπόν η κλίμακα έως 800 μειώθηκε, αντίστοιχα έγινε και στις υπόλοιπες.


Πως γινεται να μην υπολογισω τις ρυθμ.χρεωσεις απο τη στιγμη που υπαρχουν?
Και οι χρεώσεις δημοτικών φόρων και η ΝΕΡΙΤ υπάρχουν, αλλά δεν τις υπολογίζουμε στην τιμή της κιλοβατώρας, διότι είναι άσχετες με το ρεύμα.
Για τελευταία φορά η τιμή της κιλοβατώρας ισούται με τις ανταγωνιστικές χρεώσεις + τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις + τους σχετικούς φόρους.
Και το αναφέρει η ίδια η ΔΕΗ, αναλύοντας σχετικά ποια είναι η αξία του ηλεκτρικού ρεύματος (https://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%912013/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7%20%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9 %CE%BA%CE%BF%CF%8D%20%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82.pdf).

teodor_ch
06-11-14, 00:32
Πες το όπως θέλεις για να υποστηρίξεις την άποψη σου.

Γίνεται αυτή η λειτουργία το καλοκαίρι;;;; ; ΟΧΙ, τον χειμώνα. Κρατάει τον αέρα ζεστό(για να σου κάνω την καρδιά) και TAYTOΧΡΟΝΑ του ΑΦΑΙΡΕΙ την

υγρασία;;; ΝAI. Από το TAYTOXΡΟΝΑ έχει ξεκινήσει, αν θυμάσαι, όλη η κουβέντα και το ότι τα άλλα κλιματιστικά δεν μπορούν να το κάνουν.




http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5534473&viewfull=1#post5534473

Αυτό ακριβώς.
Και επειδή μου αρέσει να ακριβολογω, δεν κρατάει ζεστό τον αέρα, αλλά σταθερή την οποία θερμοκρασία του.
Δεν ζεσταινει αλλά επαναφέρει τη θερμότητα που αντλεί κατά την αφυγρανση.

Και, ναι. Το Marketing κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά.

Basilhs23_
06-11-14, 02:07
Πάντως τώρα που μιλήσαμε για αφύγρανση, θα κοιτάξω το manual από το κλιματιστικό μου να δώ πόσα lt/h υγρασία απομακρύνει από τον χώρο, γιατί έχουμε αρκετή υγρασία, είναι χαρακτηριστικό οτι το καλοκαίρι είχα μετρήσει την θερμοκρασία με το θερμόμετρο και δεν είχε μειωθεί πολύ, ουσιαστικά μετά έκανα και μια μέτρηση με το υγρόμετρο και είχε μειώσει 10% περίπου την υγρασία με την ψύξη στον χώρο, ουσιαστικά με την μείωση της υγρασίας βελτιώθηκε η αισθητή θερμοκρασία και οι συνθήκες άνεσης. Τον χειμώνα μάλλον θα το βάζω να κάνει αφύγρανση να μειώσει όσο γίνεται την υγρασία και μετά θέρμανση.

Bananas
06-11-14, 03:42
Πάντως τώρα που μιλήσαμε για αφύγρανση, θα κοιτάξω το manual από το κλιματιστικό μου να δώ πόσα lt/h υγρασία απομακρύνει από τον χώρο, γιατί έχουμε αρκετή υγρασία, είναι χαρακτηριστικό οτι το καλοκαίρι είχα μετρήσει την θερμοκρασία με το θερμόμετρο και δεν είχε μειωθεί πολύ, ουσιαστικά μετά έκανα και μια μέτρηση με το υγρόμετρο και είχε μειώσει 10% περίπου την υγρασία με την ψύξη στον χώρο, ουσιαστικά με την μείωση της υγρασίας βελτιώθηκε η αισθητή θερμοκρασία και οι συνθήκες άνεσης. Τον χειμώνα μάλλον θα το βάζω να κάνει αφύγρανση να μειώσει όσο γίνεται την υγρασία και μετά θέρμανση.

Με υγρασιόμετρο εννοείς ότι έκανες την μέτρηση; Το λέω γιατί μετράνε σχετική υγρασία και όχι απόλυτη υγρασία .

Basilhs23_
06-11-14, 22:18
Λογικά σχετική υγρασία γιατί την μετράει ως ποσοστό. Ενα όργανο με δείκτη έχω που μετράει από το 20 μέχρι το 100%. Τώρα λεει 61%.

nmavro73
07-11-14, 07:57
Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ειναι συνάρτηση του ποσο καταναλωνεις. Η τιμη της ημερήσιας κοβατωρας παει έτσι στα 0,14

jkoukos
07-11-14, 12:39
Και οι ανταγωνιστικές χρεώσεις είναι συνάρτηση του πόσο καταναλώνεις.
Από το 2009 και μετά οι ρυθμιζόμενες χρεώνονται βάζει 4 κλιμάκων κατανάλωσης, που είναι οι ίδιες μέχρι σήμερα.
Οι ανταγωνιστικές ξεκίνησαν τότε με 4 κλίμακες, το 2013 έγιναν 3 και από φέτος το καλοκαίρι μόνο 2.

Bananas
07-11-14, 15:41
Λογικά σχετική υγρασία γιατί την μετράει ως ποσοστό. Ενα όργανο με δείκτη έχω που μετράει από το 20 μέχρι το 100%. Τώρα λεει 61%.

Τα υγρασιόμετρα απο όσα ξέρω μετράνε σχετικη υγρασία . Δηλαδή είναι ο λόγος της ποσότητας υγρασίας που περιέχει ο αέρας προς την ποσότητα υγρασίας που μπορεί να απορροφήσει ο αέρας μέχρι αυτός να κορεσθεί (υπό συγκεκριμένη πίεση και θερμοκρασία ). Οπότε με το υγρασιόμετρο δεν μετράς πόσα λίτρα υγρασίας έχει ο χώρος (ή ποσα λίτρα απέβαλε το κλιματιστικό) μετράς αυτό που είπα πιο πάνω. Για παράδειγμα αν θερμάνεις των αέρα και αυξηθεί ο όγκος του τότε η σχετική υγρασία που δείχνουν τα υγρασιόμετρα θα μειωθει .Δεν θα μειωθεί η υγρασία του χώρου (λιτρα υγρασίας που έχει ο χώρος) αλλά αλλάζει η αναλογία στην ουσία . Αυτό που μας ενδιαφέρει στον κλιματισμό απο όσα ξέρω ως τώρα είναι η σχετική υγρασία .
Όταν η σχετική υγρασία είναι στο 100 % σημαίνει ότι ο αέρας έχιε κορεστεί δηλαδή δεν μπορεί να απορροφήσει άλλη υγρασία. Κάπου εκει στο 100 % και πάνω δημιουργείται η ομίχλη .

Basilhs23_
07-11-14, 18:42
Αν ξεπεράσει το 100% μας έλεγε τότε ο καθηγητής στη σχολή οτι θα πέφτουν σταγόνες νερού από την οροφή.

teodor_ch
07-11-14, 20:24
Αν ξεπεράσει το 100% μας έλεγε τότε ο καθηγητής στη σχολή οτι θα πέφτουν σταγόνες νερού από την οροφή.

Αν ο απο πάνω έχει ενδοδαπέδια όμως? :p

Tiven
07-11-14, 20:27
Θα μουχλιάσει

teodor_ch
07-11-14, 20:49
Θα μουχλιάσει

Αν δεν κάνω λάθος...
Δεν θα μουχλιάσει και δεν θα στάζει.
Η υγρασία θα κάτσει πρώτα στα πιο κρύα στοιχεία και τελευταία στα ζεστά.

Βάση αυτού
http://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point#mediaviewer/File:Dewpoint-RH.svg
http://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point

με 100% relative humidity για θερμοκρασία αέρα 20-23 βαθμούς
το σημείο υγροποίησης είναι έως και 23-24 βαθμούς θερμοκρασία στοιχείων

η ενδοδαπέδια παίζει έως και 30 νομίζω οπότε μάλλον το ταβάνι θα είναι το μόνο στεγνό :)

Ξαναγράφω, αν τα θυμάμαι καλά και δεν τα έχω μπερδέψει μετά απο τόσα χρόνια :p


EDIT:
Μάλλον την πάτησα!
Για να έχει ενδοδαπέδια λογικά θα έχει και μόνωση κάτω απο την ενδοδαπέδια οπότε το ταβάνι θα έχει χαμηλή σχετικά θερμοκρασία!

Bananas
07-11-14, 21:34
Αν δεν κάνω λάθος...
Δεν θα μουχλιάσει και δεν θα στάζει.
Η υγρασία θα κάτσει πρώτα στα πιο κρύα στοιχεία και τελευταία στα ζεστά.

Βάση αυτού
http://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point#mediaviewer/File:Dewpoint-RH.svg
http://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point

με 100% relative humidity για θερμοκρασία αέρα 20-23 βαθμούς
το σημείο υγροποίησης είναι έως και 23-24 βαθμούς θερμοκρασία στοιχείων

η ενδοδαπέδια παίζει έως και 30 νομίζω οπότε μάλλον το ταβάνι θα είναι το μόνο στεγνό :)

Ξαναγράφω, αν τα θυμάμαι καλά και δεν τα έχω μπερδέψει μετά απο τόσα χρόνια :p


EDIT:
Μάλλον την πάτησα!
Για να έχει ενδοδαπέδια λογικά θα έχει και μόνωση κάτω απο την ενδοδαπέδια οπότε το ταβάνι θα έχει χαμηλή σχετικά θερμοκρασία!

Ολα αυτά σημείο δρόσου ,θερμοκρασια υγρου και ξυρού βολβού σχετική υγρασία ενθαλπία κτλ τα βλέπεις στον ψυχομετρικό χάρτη ! Αυτό το διάγραμμα είναι η ουσία του κλιματισμου για να γίνει η μελέτη κλιματιζόμενου χώρου.

Stefan_
09-11-14, 07:10
Πουθενά δεν θα βρεις αυτό που ρωτάς εκτός κι αν κανείς με τέτοια κατανάλωση έχει κρατήσει εκείνους τους λογαριασμούς.
Εγώ που τους έχω, είχα τότε κατανάλωση λιγότερο από 800kWh και γι' αυτό σου έγραψα για τις τιμές που ίσχυαν (2009) σε αυτή την κλίμακα, αναφέροντας και τα επόμενα έτη μέχρι σήμερα, ως μέτρο σύγκρισης
Όπως λοιπόν η κλίμακα έως 800 μειώθηκε, αντίστοιχα έγινε και στις υπόλοιπες.

Mα το ρωτησα επειδη εσυ το ειπες. Προσωπικα δεν πιστευω οτι ηταν ποτε ακριβοτερα, αν ισχυριζεσαι κατι τετοιο, αποδειξε το.
Αλλα εχεις αποδειξη οτι για τις υπολοιπες κατηγοριες ηταν οντως ακριβοτερα?

Εμεις που χαλαμε πανω απο 2 χιλ. κιλ/ρες ειμαστε αρκετοι, μη νομιζεις :)



Και οι χρεώσεις δημοτικών φόρων και η ΝΕΡΙΤ υπάρχουν, αλλά δεν τις υπολογίζουμε στην τιμή της κιλοβατώρας, διότι είναι άσχετες με το ρεύμα.
Για τελευταία φορά η τιμή της κιλοβατώρας ισούται με τις ανταγωνιστικές χρεώσεις + τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις + τους σχετικούς φόρους.
Και το αναφέρει η ίδια η ΔΕΗ, αναλύοντας σχετικά ποια είναι η

Ειτε τελευταια φορα το πεις ειτε πρωτη ειτε ενδιαμεση, τα πραγματα δεν αλλαζουν. Οι χρεωσεις ειναι δεδομενες και συγκεκριμενες στο λογ/σμο τη ΔΕΗ. Παιζοντας με τα νουμερα δε θα τον φτηνηνουμε...

jkoukos
09-11-14, 22:46
@Stefan_, πόσα θες να μας τρελάνεις; Ποια νούμερα να παίξω ώστε να φτηνύνω τον λογαριασμό, όταν εγώ σου τα έδωσα;
Εσύ είσαι που αναφέρεις ότι η κιλοβατώρα κοστίζει μόλις 0,10€ μη δεχόμενος τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όταν σου λέμε ότι κοστίζει τα διπλά.

Το 2009, όπως σου έγραψα κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5527018#post5527018), πριν την αλλαγή η ΔΕΗ έδειχνε στον λογαριασμό μία τιμή και το καλοκαίρι έσπασε την χρέωση σε 2 ξεχωριστές.
Τι δεν καταλαβαίνεις και τι θέλεις να σου αποδείξω; Ο λογαριασμός που έχω στα χέρια μου είναι ξεκάθαρος, απλά τότε είχα μέχρι 800kWh κατανάλωση. Τις 2000 δεν τις έχω φτάσεις ποτέ.
Αν θέλεις το δέχεσαι (ή όχι), ότι με την αλλαγή του τρόπου χρέωσης οι ανταγωνιστικές χρεώσεις σε όλα τα κλιμάκια έγιναν φθηνότερες από τις πρότερες συνολικές, οπότε θα πρέπει να προσθέσεις και τις ρυθμιζόμενες.. Δεν θα κάτσω να σκάσω αν είσαι παραδόπιστος.

Stefan_
15-11-14, 06:52
@Stefan_, πόσα θες να μας τρελάνεις; Ποια νούμερα να παίξω ώστε να φτηνύνω τον λογαριασμό, όταν εγώ σου τα έδωσα;
Εσύ είσαι που αναφέρεις ότι η κιλοβατώρα κοστίζει μόλις 0,10€ μη δεχόμενος τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όταν σου λέμε ότι κοστίζει τα διπλά.

Eγω ειμαι που το αναφερω?(το εγω σε bold)... ανθρωπε μου, ο λογαριασμος πανω το γραφει. Αν νομιζεις οτι ειναι λαθος να απευθυνθεις στη ΔΕΗ να το διορθωσουν και να βαλουν το νουμερο της αρεσκειας σου :rofl:

Εγραψα αρκετες φορες οτι οι ρυθμ.χρεωσεις υπαρχουν, αρα δεν ειναι δυνατον καποιος να μην τις δεχτει.




@Το 2009, όπως σου έγραψα κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5527018#post5527018), πριν την αλλαγή η ΔΕΗ έδειχνε στον λογαριασμό μία τιμή και το καλοκαίρι έσπασε την χρέωση σε 2 ξεχωριστές.
Τι δεν καταλαβαίνεις και τι θέλεις να σου αποδείξω; Ο λογαριασμός που έχω στα χέρια μου είναι ξεκάθαρος, απλά τότε είχα μέχρι 800kWh κατανάλωση. Τις 2000 δεν τις έχω φτάσεις ποτέ.
Αν θέλεις το δέχεσαι (ή όχι), ότι με την αλλαγή του τρόπου χρέωσης οι ανταγωνιστικές χρεώσεις σε όλα τα κλιμάκια έγιναν φθηνότερες από τις πρότερες συνολικές, οπότε θα πρέπει να προσθέσεις και τις ρυθμιζόμενες.. Δεν θα κάτσω να σκάσω αν είσαι παραδόπιστος.


Ουτε κι εγω θα κατσω να σκασω αν δε μου δωσεις αποδειξη οτι παλια η >2 χιλ. κιλοβατωρα ηταν ακριβοτερη απ οτι σημερα.

biller
15-11-14, 17:49
0,10 η κιλοβατώρα δεν κοστίζει με τίποτα αλλα και το 0,20 ίσως είναι τραβηγμένο.
Υπολόγισα μόνο τις 1583KWh χωρίς το νυχτερινό και βρήκα 0,161€/KWh δεν νομίζω οτι υπάρχει αλλη χρέωση.

147092

teodor_ch
15-11-14, 18:44
0,10 η κιλοβατώρα δεν κοστίζει με τίποτα αλλα και το 0,20 ίσως είναι τραβηγμένο.
Υπολόγισα μόνο τις 1583KWh χωρίς το νυχτερινό και βρήκα 0,161€/KWh δεν νομίζω οτι υπάρχει αλλη χρέωση.

147092

ΦΠΑ???

biller
15-11-14, 18:51
Ωχ έχει και τέτοιο;
Βάλε και ενα 13% ακόμα πάμε στα 0,18€/KWh .
Αλλο έχουμε;
Να το αφήσω η θα βάλουμε και αλλα;

teodor_ch
15-11-14, 19:29
Ωχ έχει και τέτοιο;
Βάλε και ενα 13% ακόμα πάμε στα 0,18€/KWh .
Αλλο έχουμε;
Να το αφήσω η θα βάλουμε και αλλα;

Επειδή θα υπάρξει σίγουρα και άλλη αύξηση αν θές να υπολογίσεις κόστος κατανάλωσης μίας συσκευής σε βάθος χρόνου βάλε 0.2 να είσαι μέσα.
Για αυτό το λέμε στο περίπου.

jkoukos
16-11-14, 00:12
0,10 η κιλοβατώρα δεν κοστίζει με τίποτα αλλα και το 0,20 ίσως είναι τραβηγμένο.
Υπολόγισα μόνο τις 1583KWh χωρίς το νυχτερινό και βρήκα 0,161€/KWh δεν νομίζω οτι υπάρχει αλλη χρέωση.
Βασικά πρέπει να υπολογίσεις τον ΦΠΑ και κάτι ψιλά (5€) για ΕΦΚ και Ειδικό Τέλος.
Αυτό που σου κατεβάζει τις Ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι οι 324 κιλοβατώρες του νυκτερινού, που κοστίζουν μόνο 3€, ενώ αν ήταν ημέρας θα κόστιζαν 21€.
Με όλα αυτά πας στα 0,18€/kWh, ενώ αν ήταν όλα ημερήσια στα 0,19€/kWh

Δες τον τρόπο (http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82%CE%B7%CE%BB%CF%81%CE%B5%CF%8D2%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%BB.pdf) υπολογισμού σύμφωνα με το δικό σου τιμολόγιο (http://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1NMEXRONO.pdf).

- - - Updated - - -


Eγω ειμαι που το αναφερω?(το εγω σε bold)... ανθρωπε μου, ο λογαριασμος πανω το γραφει. Αν νομιζεις οτι ειναι λαθος να απευθυνθεις στη ΔΕΗ να το διορθωσουν και να βαλουν το νουμερο της αρεσκειας σου :rofl:

Εγραψα αρκετες φορες οτι οι ρυθμ.χρεωσεις υπαρχουν, αρα δεν ειναι δυνατον καποιος να μην τις δεχτει.
Τώρα, ή δεν θυμάσαι τι έχεις αναφέρει, ή δεν μπορείς να γράψεις σωστά αυτά που έχεις στο μυαλό σου (στο έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα) ή μας τρολλάρεις.
Αν έχεις θέμα μνήμης να το κοιτάξεις. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ διότι μπαίνουμε σε κρίσιμη ηλικία.:p

Εσύ έγραψες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5519911&highlight=#post5519911) αρχικά ότι το κόστος τις κιλοβατώρας είναι 0,10€ και σου απαντήσαμε (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5520546#post5520546), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5520597#post5520597), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521501#post5521501), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521746#post5521746), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5523815#post5523815), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5526909#post5526909), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5526997#post5526997), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5527018#post5527018), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530882#post5530882), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530896#post5530896), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5531145#post5531145) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5535139#post5535139), ότι έχεις λάθος συλλογισμό μην υπολογίζοντας επιπλέον τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τους λοιπούς σχετικούς φόρους.
Εσύ παρόλα αυτά, επέμεινες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5519911&highlight=#post5519911) ότι είσαι σωστός ξεχωρίζοντας (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521527#post5521527) τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ότι εμείς παίζουμε (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530909#post5530909) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5534787#post5534787)) με τους αριθμούς.
Και έρχεσαι μετά από 3+ βδομάδες και μας λες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5537652#post5537652) τα ανάποδα. Είναι να μην τρελαίνεται κανείς;


Ουτε κι εγω θα κατσω να σκασω αν δε μου δωσεις αποδειξη οτι παλια η >2 χιλ. κιλοβατωρα ηταν ακριβοτερη απ οτι σημερα.
Σου δίνω μασημένη τροφή αν και έπρεπε εσύ να ψαχτείς. Βρήκα το τιμολόγιο πριν (http://www.energia.gr/photos/timologia dei 01 07 xt.pdf) την αλλαγή των χρεώσεων το 2009 και μετά (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dei.gr%2FDocuments2%2FTIMOLOGIA%2F%25CE%25A4%25CE%25B9%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF %2584%25CE%25AC%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2582%25202011%2520%25CE%2591%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1% 25CE%25B3%25CF%2589%25CE%25BD%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258E%25CE%25BD%2520%2520%25CE%259C% 25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2580%25CF%2589%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25BA%25CF%258E%25CE%25BD%2520%25CE% 25A7%25CF%2581%25CE%25B5%25CF%258E%25CF%2583%25CE%25B5%25CF%2589%25CE%25BD%25209-5-11%2520(4).pdf&ei=UGlnVL_hEMbuyQOa2oGoBg&usg=AFQjCNHWjjGVkzpVhn0zmz9OeylrMucD-g&bvm=bv.79142246,d.bGQ&cad=rja), μόνο που στη δεύτερη περίπτωση είναι του 2011 (ακόμη καλύτερα για μένα).
Δες και μόνος σου τις διαφορές και κρίνε αν δεν στέκουν αυτά που αναφέρω. Πριν την αλλαγή η συνολική κιλοβατώρα, για πάνω από 2000 μονάδες, είχε μέση τιμή (λόγω κλιμάκωσης) 0,12702€ και μετά η ανταγωνιστική τιμή έπεσε στα 0,08174€, άρα θα πρέπει να υπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για να βρεις το νέο συνολικό κόστος.
Χοντρικά για 2600 κιλοβατώρες τότε θα πλήρωνες σύνολο περίπου 420€ (0,16€/kWh) και σήμερα πήγες (με όλες τις ετήσιες αυξήσεις) στα 570€ (0,22€/kWh).

Από μένα τέλος με το θέμα εκτός κι αν μου αποδείξεις ότι σφάλλω.

nikraven
16-11-14, 14:57
Χοντρικά για 2600 κιλοβατώρες τότε θα πλήρωνες σύνολο περίπου 420€ (0,16€/kWh) και σήμερα πήγες (με όλες τις ετήσιες αυξήσεις) στα 570€ (0,22€/kWh).

επιβεβαιώνω και εγώ ότι η ΔΕΗ έσκιζε και σκίζει έτσι και ξεφύγεις πάνω απο 2000kwh κατανάλωση επειδή μέχρι και πέρυσι επειδή χτυπούσα μόνιμα ανα τετράμηνο πάνω απο 2000KWH να πώ με ακρίβεια (επειδή τα πλήρωσα στην δεη)τα εξής νούμερα:
τετράμηνο 8ος-12ος 2010 kwh 2238 ποσό 424€
τετράμηνο 1ος-4ος 2011 kwh 2194 ποσό 430€
τετράμηνο 1ος-4ος 2012 kwh 2427 ποσό 534€

jkoukos
16-11-14, 22:45
Από το 2009 μέχρι σήμερα, αυτοί που έχουν μακράν την μεγαλύτερη συνολική αύξηση (~86%) είναι η πρώτη κλίμακα έως 800 κιλοβατώρες.
Από εκεί και πάνω η συνολική αύξηση είναι 50% και μειώνεται όσο αναβαίνει η κατανάλωση, για να τερματίσει στο 37% για πάνω από 2000 κιλοβατώρες.

Αυτό που κυρίως ανέβασε την τιμή είναι η συνεχόμενη αύξηση του ΑΠΕ (ΕΤΜΕΑΡ), συνήθως 2 φορές κάθε χρόνο. Από 0,00195€ το 2009, σήμερα κοστίζει 0,02433€ η κιλοβατώρα. Συνολικά αύξηση 1248%.

HELL_pegaSOS
17-11-14, 02:01
Από το 2009 μέχρι σήμερα, αυτοί που έχουν μακράν την μεγαλύτερη συνολική αύξηση (~86%) είναι η πρώτη κλίμακα έως 800 κιλοβατώρες.
Από εκεί και πάνω η συνολική αύξηση είναι 50% και μειώνεται όσο αναβαίνει η κατανάλωση, για να τερματίσει στο 37% για πάνω από 2000 κιλοβατώρες.

Αυτό που κυρίως ανέβασε την τιμή είναι η συνεχόμενη αύξηση του ΑΠΕ (ΕΤΜΕΑΡ), συνήθως 2 φορές κάθε χρόνο. Από 0,00195€ το 2009, σήμερα κοστίζει 0,02433€ η κιλοβατώρα. Συνολικά αύξηση 1248%.


Θα το φυσάμε και δεν θα κρυώνει...
Πλέρωνε κόσμε ανεμογεννήτριες για να τις καβαλάει ο Σούλης

147186
:p

gech
18-11-14, 02:28
Τι θέρμανση προτείνετε για ένα δωμάτιο 25 τμ (μένω στα κουνουπιδιανα Χανίων και δεν έχει μέχρι τώρα κρύο) το σπίτι το νοικιαζω έχει αυτόνομη θέρμανση (είναι 40-45 τμ) αλλά Εγώ θέλω μόνο για το 1 δωμάτιο.

Stefan_
18-11-14, 07:44
0,10 η κιλοβατώρα δεν κοστίζει με τίποτα αλλα και........

0,10252€ κοστιζει η δικη μου, το γραφει πανω ο λογ/σμος μου. Αμφιβαλλεις?

ΦΠΑ???

Θα βαλεις αλλο ενα 13%.


Ωχ έχει και τέτοιο;
.......
Αλλο έχουμε;
Να το αφήσω η θα βάλουμε και αλλα;

Παγιο 1,57€. Υπαρχουν και δυο χρεωσεις ολιγων ευρω ως ειδικες εισφορες.




Τώρα, ή δεν θυμάσαι τι έχεις αναφέρει, ή δεν μπορείς να γράψεις σωστά αυτά που έχεις στο μυαλό σου (στο έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα) ή μας τρολλάρεις.
Αν έχεις θέμα μνήμης να το κοιτάξεις. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ διότι μπαίνουμε σε κρίσιμη ηλικία.:p

Ποιους τρολαρω, ειστε ομαδα?
Θεμα μνημης εχεις εσυ, αφου μου λες συνεχεια ιδια πραγματα και αναγκαζομαι να επαναλαμβανω.




Εσύ έγραψες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5519911&highlight=#post5519911) αρχικά ότι το κόστος τις κιλοβατώρας είναι 0,10€ και σου απαντήσαμε (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5520546#post5520546), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5520597#post5520597), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521501#post5521501), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521746#post5521746), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5523815#post5523815), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5526909#post5526909), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5526997#post5526997), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5527018#post5527018), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530882#post5530882), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530896#post5530896), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5531145#post5531145) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5535139#post5535139), ότι έχεις λάθος συλλογισμό μην υπολογίζοντας επιπλέον τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τους λοιπούς σχετικούς φόρους.
Εσύ παρόλα αυτά, επέμεινες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5519911&highlight=#post5519911) ότι είσαι σωστός ξεχωρίζοντας (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5521527#post5521527) τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ότι εμείς παίζουμε (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5530909#post5530909) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5534787#post5534787)) με τους αριθμούς.
Και έρχεσαι μετά από 3+ βδομάδες και μας λες (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=5537652#post5537652) τα ανάποδα. Είναι να μην τρελαίνεται κανείς;

Kαμμια σχεση, και χαρα στο κουραγιο σου που καθεσαι με τις ωρες να φτιαχνεις λινκ. Ετσι κι αλλιως δεν εχω χρονο να τα ανοιξω, ηδη μου τρως αρκετο χωρις λογο.
Για πολλοστη φορα σου λεω οτι δεν ειναι δυνατον να μην υπολογιστουν οι ρυθμ.χρεωσεις αφου υπαρχουν.
Πως δεν υπολογιζω τους φορους? τους ανεφερα αναλυτικα, ηδη απο το ποστ 2430.
Εχεις μπερδευτει αρκετα.




Σου δίνω μασημένη τροφή αν και έπρεπε εσύ να ψαχτείς. Βρήκα το τιμολόγιο πριν (http://www.energia.gr/photos/timologia dei 01 07 xt.pdf) την αλλαγή των χρεώσεων το 2009 και μετά (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dei.gr%2FDocuments2%2FTIMOLOGIA%2F%25CE%25A4%25CE%25B9%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF %2584%25CE%25AC%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2582%25202011%2520%25CE%2591%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1% 25CE%25B3%25CF%2589%25CE%25BD%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258E%25CE%25BD%2520%2520%25CE%259C% 25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2580%25CF%2589%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25BA%25CF%258E%25CE%25BD%2520%25CE% 25A7%25CF%2581%25CE%25B5%25CF%258E%25CF%2583%25CE%25B5%25CF%2589%25CE%25BD%25209-5-11%2520(4).pdf&ei=UGlnVL_hEMbuyQOa2oGoBg&usg=AFQjCNHWjjGVkzpVhn0zmz9OeylrMucD-g&bvm=bv.79142246,d.bGQ&cad=rja), μόνο που στη δεύτερη περίπτωση είναι του 2011 (ακόμη καλύτερα για μένα).
Δες και μόνος σου τις διαφορές και κρίνε αν δεν στέκουν αυτά που αναφέρω. Πριν την αλλαγή η συνολική κιλοβατώρα, για πάνω από 2000 μονάδες, είχε μέση τιμή (λόγω κλιμάκωσης) 0,12702€ και μετά η ανταγωνιστική τιμή έπεσε στα 0,08174€, άρα θα πρέπει να υπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για να βρεις το νέο συνολικό κόστος.
Χοντρικά για 2600 κιλοβατώρες τότε θα πλήρωνες σύνολο περίπου 420€ (0,16€/kWh) και σήμερα πήγες (με όλες τις ετήσιες αυξήσεις) στα 570€ (0,22€/kWh).

Από μένα τέλος με το θέμα εκτός κι αν μου αποδείξεις ότι σφάλλω.

Μασημενη τροφη ονομαζεις τα ασχετα στοιχεια? Σου ζητησα αποδειξη οτι παλια η κιλοβατωρα των 2 χιλ. ηταν ακριβοτερη οπως λες, κι ακομα τιποτα.

nyannaco
18-11-14, 09:31
Απορώ ειλικρινά με την υπομονή ορισμένων εδώ... :wall:

panoc
18-11-14, 09:53
Απορώ ειλικρινά με την υπομονή ορισμένων εδώ... :wall:

Γιατι ρε ; :p εχει πλακα !

για τον stefan η τιμη βενζινης ετσι κι αλλιως ειναι 0,62Ε/λιτρο, τοσο τη δινουν τα διυλιστηρια, τα υπολοιπα δεν υπαρχουν στη τιμη γιατι ειναι χρεωσεις του κρατους. ROLF.

jkoukos
18-11-14, 12:12
Μασημενη τροφη ονομαζεις τα ασχετα στοιχεια? Σου ζητησα αποδειξη οτι παλια η κιλοβατωρα των 2 χιλ. ηταν ακριβοτερη οπως λες, κι ακομα τιποτα.
Μην φοβάσαι να ανοίξεις τα link, δεν θα κάνουν κακό στον υπολογιστή σου, απλά θα σου δώσουν απαντήσεις.
Είναι 2 pdf από το επίσημο site της ΔΕΗ, εκτός κι αν θεωρείς ότι τα έχω κάνει πλακάκια μαζί της.

anon
18-11-14, 12:27
Μην φοβάσαι να ανοίξεις τα link, δεν θα κάνουν κακό στον υπολογιστή σου, απλά θα σου δώσουν απαντήσεις.
Είναι 2 pdf από το επίσημο site της ΔΕΗ, εκτός κι αν θεωρείς ότι τα έχω κάνει πλακάκια μαζί της.

ναι ρε, είσαι πληρωμένος προβοκάτορας της ΔΕΗ!!! χαχαχα :p :p :p

Gordito
18-11-14, 12:41
Τι θέρμανση προτείνετε για ένα δωμάτιο 25 τμ (μένω στα κουνουπιδιανα Χανίων και δεν έχει μέχρι τώρα κρύο) το σπίτι το νοικιαζω έχει αυτόνομη θέρμανση (είναι 40-45 τμ) αλλά Εγώ θέλω μόνο για το 1 δωμάτιο.

Tην ιδια απορια εχω και εγω, αλλα για λιγο μικροτερο δωματιο (~15τμ) χωρις καλη μονωση. Σκεφτομαι καλοριφερ λαδιου.

Δε με νοιαζει το κοστος του ρευματος (μιας και θα χρησμοποιειται λιγο), αλλα θελω κατι φτηνο.


---


Επισης θελω προταση για θερμανση πολυ μικρου μπανιου. Που οταν πλενεσαι δηλαδη, πεταγονται νερα παντου.

Υπαρχει αεροθερμο που να αντεχει πολυ την υγρασια; Το προτιμω 1000 φορες απο οποιοδηποτε ηλεκτρικο καλοριφερ που κανει ωρα να ζεσταθει.

Tiven
18-11-14, 12:43
Τι εννοείς νερά παντού; Έστω ένα σημείο θα υπάρχει που δεν πετάγονται νερά... τι να σου πω πάρε κουρτίνα.

Gordito
18-11-14, 12:49
Ειναι περιεργο το μπανιο, και ακριβως πανω απο την μπανιερα ειναι το παραθυρο, οποτε δυσκολα μπαινει κουρτινα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.