PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115

Basilhs23_
10-12-14, 22:53
Έπαθα πλάκα φέτος με κλιματιστικό inverter 24αρι. Πέρυσι το ίδιο σπίτι είχε 12 βαθμούς. Φέτος δεν πέφτει κατω από 18.
Το ανάβουν φυσικά καθε απόγευμα.
Το σπίτι ειναι περίπου 80 τμ, σαλόνι και δωμάτιο. Και φτάνει και στο δωμάτιο! Παρόλο που ειναι μακριά και κανει και γωνία το ζεσταίνει.
Ομολογώ δεν το περίμενα

Πολύ ωραία!
Θυμάσαι μήπως τα COP/EER του κλιματιστικού σου? Τι μοντέλο είναι.

vasilimertzani
11-12-14, 00:41
Πολύ ωραία!
Θυμάσαι μήπως τα COP/EER του κλιματιστικού σου? Τι μοντέλο είναι.

μια και πηγε εκει η κουβεντα στο hitachi που πηρα εγω (με τον δικο του μετρητη) σε 18000btu σε ~40τμ κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμους απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ εκαψα 90kwh.Ειχα αφησει και ανοιχτη την μεσοπορτα να κλεβουν και τα υπολοιπα δωματια λιγη ζεστη.

anon
11-12-14, 10:23
μια και πηγε εκει η κουβεντα στο hitachi που πηρα εγω (με τον δικο του μετρητη) σε 18000btu σε ~40τμ κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμους απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ εκαψα 90kwh.Ειχα αφησει και ανοιχτη την μεσοπορτα να κλεβουν και τα υπολοιπα δωματια λιγη ζεστη.

απο μεσημέρι μέχρι βράδυ έκαψες 90 κιλοβατωρες; δηλαδή μιας και ο λογαριασμός έρχεται στο τετράμηνο (εκκαθαριστικός), στο τετράμηνο θα κάψεις 90*120 = 10.800
Δέκα χιλιάδες κιλοβατώρες;;;; Δεν ειναι υπέρογκα πολύ; μήπως κάνεις κάπου λάθος; μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

nvel
11-12-14, 11:48
προφανώς είναι λάθος οι 90kWh γιατί απλά δεν υπάρχει οικιακός ρευματοδότης που μπορεί να δώσει τέτοια ενέργεια σε αυτό το χρονικό διάστημα, μάλλον 9kWh είναι

anon
11-12-14, 12:19
προφανώς είναι λάθος οι 90kWh γιατί απλά δεν υπάρχει οικιακός ρευματοδότης που μπορεί να δώσει τέτοια ενέργεια σε αυτό το χρονικό διάστημα, μάλλον 9kWh είναι

και πάλι πολύ ειναι....

nmavro73
11-12-14, 13:31
Πολύ ωραία!
Θυμάσαι μήπως τα COP/EER του κλιματιστικού σου? Τι μοντέλο είναι.
Inventor είναι. 24000 btu.

Bananas
11-12-14, 13:49
Inventor είναι. 24000 btu.

Ποιο inventor ?

Εγώ έχω ένα 9άρι και κατανάλωση δεν έχω δει πάνω από 0.7 kwh (οταν έχουμε θερμοκρασίες κάτω απο 3 βαθμούς) . Το συνηθισμένο με 10 βαθμούς έξω είναι 0.55 -0.6 kwh To κλιματιστικό το ρυθμίζω πάντα στους 19-20 βαθμούς.

Tiven
11-12-14, 14:00
Πότε χρειάζεται αλλαγή ένας λέβητας;

Είναι θέμα παλαιότητας ή αν έχει υποστεί φθορές με τα χρόνια;

nmavro73
11-12-14, 14:03
Ποιο inventor ?

Εγώ έχω ένα 9άρι και κατανάλωση δεν έχω δει πάνω από 0.7 kwh (οταν έχουμε θερμοκρασίες κάτω απο 3 βαθμούς) . Το συνηθισμένο με 10 βαθμούς έξω είναι 0.55 -0.6 kwh To κλιματιστικό το ρυθμίζω πάντα στους 19-20 βαθμούς.
Δεν θυμάμαι μοντέλο. Οταν πάω ξανα θα το Δω. Το εχει στο 23.
Τα νούμερα που λες ειναι καλα. Μάλλον προς 1 την ωρα το κόβω καθότι εκει οι θερμοκρασίες πέφτουν στους 4-5 με τα κρύα.

Bananas
11-12-14, 14:35
Δεν θυμάμαι μοντέλο. Οταν πάω ξανα θα το Δω. Το εχει στο 23.
Τα νούμερα που λες ειναι καλα. Μάλλον προς 1 την ωρα το κόβω καθότι εκει οι θερμοκρασίες πέφτουν στους 4-5 με τα κρύα.

5 cop και 5.15 eer συντελεστές απόδοσης έχει.

- - - Updated - - -


Πότε χρειάζεται αλλαγή ένας λέβητας;

Είναι θέμα παλαιότητας ή αν έχει υποστεί φθορές με τα χρόνια;

Με τα χρόνια η απόδοση του λέβητα-καυστήρα πέφτει . Ενας σωστά συντηρημένος λέβητας και καυστήρας και 30 ετών να ναι παραμένει υψηλά αποδοτικός και χάνει ελάχιστα απο την απόδοση του που δεν βγαίνεις κερδισμένος αν κάνεις αντικατάσταση.

Για μένα όταν χαλάσει κάτι πας σε αλλαγή.

blade_
11-12-14, 20:42
ο αεριου καθε ποτε θελει συντηρηση?ειδικα αν χρησιμοποιειται ελαχιστα

- - - Updated - - -

ο ατομικος

21706
11-12-14, 21:07
Λέβητας φυσικού αερίου; Μια φορά το χρόνο.

kobi
12-12-14, 08:13
μια και πηγε εκει η κουβεντα στο hitachi που πηρα εγω (με τον δικο του μετρητη) σε 18000btu σε ~40τμ κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμους απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ εκαψα 90kwh.Ειχα αφησει και ανοιχτη την μεσοπορτα να κλεβουν και τα υπολοιπα δωματια λιγη ζεστη.

Αν καταλαβαίνω καλά, έκαψε 90Kwh σε διάστημα ενός μήνα. Το δικό μου Hitachi 12000btu σε ~30τμ Κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμούς από τις 06:30-23:00 κάθε μέρα, έχει κάψει 66kwh για όλο τον Νοέμβριο . Σε πιο κρυους μήνες, πχ πέρυσι το Δεκέμβριο, είχε κάψει 110kwh. Εγώ έχω σωθεί με το air condition. Και επειδή δουλεύει όλη μέρα σχεδόν, το πρωί το σαλόνι έχει διατηρηθεί σε θερμοκρασία 20 βαθμών. Όλα τα παραπάνω σε τυπικό σπίτι 80τμ, βόρειο στην μεταμόρφωση, με μέτρια μόνωση.

anon
12-12-14, 09:51
Αν καταλαβαίνω καλά, έκαψε 90Kwh σε διάστημα ενός μήνα. Το δικό μου Hitachi 12000btu σε ~30τμ Κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμούς από τις 06:30-23:00 κάθε μέρα, έχει κάψει 66kwh για όλο τον Νοέμβριο . Σε πιο κρυους μήνες, πχ πέρυσι το Δεκέμβριο, είχε κάψει 110kwh. Εγώ έχω σωθεί με το air condition. Και επειδή δουλεύει όλη μέρα σχεδόν, το πρωί το σαλόνι έχει διατηρηθεί σε θερμοκρασία 20 βαθμών. Όλα τα παραπάνω σε τυπικό σπίτι 80τμ, βόρειο στην μεταμόρφωση, με μέτρια μόνωση.

Για ένα μήνα είναι μια χαρά. Με χοντρικό υπολογισμό κόστους ρεύματος στα 20 λεπτά η κιλοβατώρα, σημαίνει 90 κιλοβατώρες, μόλις 18 ευρω!!!!!!

vasilimertzani
12-12-14, 09:53
απο μεσημέρι μέχρι βράδυ έκαψες 90 κιλοβατωρες; δηλαδή μιας και ο λογαριασμός έρχεται στο τετράμηνο (εκκαθαριστικός), στο τετράμηνο θα κάψεις 90*120 = 10.800
Δέκα χιλιάδες κιλοβατώρες;;;; Δεν ειναι υπέρογκα πολύ; μήπως κάνεις κάπου λάθος; μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

ωπ,συγνωμη.παραπληροφορηση.
Οι 90kwh αφορουν ολο τον μηνα νοεμβριο,με χρηση απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ .


kobi
ναι μηνα ειναι ,απλα δεν το εγραψα καλα.

Nozomi
13-12-14, 01:26
Αν καταλαβαίνω καλά, έκαψε 90Kwh σε διάστημα ενός μήνα. Το δικό μου Hitachi 12000btu σε ~30τμ Κουζινοσαλοτραπεζαρια με 22 βαθμούς από τις 06:30-23:00 κάθε μέρα, έχει κάψει 66kwh για όλο τον Νοέμβριο . Σε πιο κρυους μήνες, πχ πέρυσι το Δεκέμβριο, είχε κάψει 110kwh. Εγώ έχω σωθεί με το air condition. Και επειδή δουλεύει όλη μέρα σχεδόν, το πρωί το σαλόνι έχει διατηρηθεί σε θερμοκρασία 20 βαθμών. Όλα τα παραπάνω σε τυπικό σπίτι 80τμ, βόρειο στην μεταμόρφωση, με μέτρια μόνωση.
Απορίες:
- μπάνιο πως κάνεις ; δεν ανάβεις θερμοσίφωνα ;
- τα πιάτα τα πλένεις με κρύο νερό ; Τότε δεν ανάβεις θερμοσίφωνα ;

kobi
13-12-14, 08:47
Απορίες:
- μπάνιο πως κάνεις ; δεν ανάβεις θερμοσίφωνα ;
- τα πιάτα τα πλένεις με κρύο νερό ; Τότε δεν ανάβεις θερμοσίφωνα ;

Φίλε μου, τα νούμερα που γράφω είναι από μετρητή για το 12000 btu air condition και όχι συνολική κατανάλωση σπιτιού. Για νερό έχω ηλιακό και θερμοσίφωνα. Η τυπική μου κατανάλωση τους μήνες χωρίς air condition είναι γύρω στα 800-900kwh το τετράμηνο και 1300kwh τον περσινό χειμώνα (Ιανουάριος-Απρίλιος). Όλες οι παραπάνω καταναλώσεις είναι για σπίτι με 4 άτομα, τα 2 πιτσιρίκια.

Zer0c00L
13-12-14, 12:12
εμάς πάντως έγινε η συντήρηση του λέβητα πετρελαίου (σε πάρα πολλά πράγματα έκανε αλλαγή ο τεχνικός που ήρθε από την εταιρεία που μας βγάζει τα κοινόχρηστα φανταστείτε μέχρι και την μόνωση που είχε αντικατέστησε) και τώρα δουλεύει καλύτερα (δυστυχώς έπρεπε να είχε γίνει συντήρηση από τον προηγούμενο διαχειριστή αλλά δεν έγινε και ήταν επικίνδυνο από ότι είπε αν δεν την έκανα εγώ)

πάντως δυστυχώς από ότι βλέπω τσάμπα παιδεύτηκα με το "επίδομα θέρμανσης" να περάσω την πολυκατοικία στο σύστημα...μέχρι τώρα κανείς δεν έχει κάνει αίτηση , ούτε μου ζήτησαν το ΑΦΜ ή τον ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ

το καλοριφέρ συνεχίζει να ανάβει όποτε έχει 15 βαθμούς και κάτω και όλο και λιγοστεύει το πετρέλαιο και πολύ φοβάμαι αν δεν κάνουν ενέργειες σύντομα θα πρέπει να παραγγείλω πετρέλαιο και δεν θα πάρουν επίδομα αν δεν ενεργοποιήσω τις πληρωμές στο σύστημα πριν βάλω πετρέλαιο.

πάντως τελικά και η ζωή στις πολυκατοικίες είναι "μικρογραφία" της κοινωνίας μας αυτό κατάλαβα εγώ που είμαι διαχειριστής τα τελευταία δύο χρόνια και έχω κάνει πράγματα για την πολυκατοικία που είναι το διαμέρισμα που μένω όσα δεν έκαναν οι προηγούμενοι (δεκαετίες πριν)

στο μόνο πράγμα που έχω φέρει αντίρρηση και δεν δέχομαι κουβέντα ούτε φυσικά πρόκειται να αναμειχθώ είναι στην τοποθέτηση κάμερων ασφαλείας στους κοινόχρηστους χώρους τις θέλουν αρκετοί από τους ενοίκους (εγώ ότι μπορούσα για "λόγους ασφαλείας" το έκανα μέχρι πόρτα ασφαλείας στην κεντρική είσοδο έχουμε + καινούργια θυροτηλέφωνα με θυροτηλεόραση έχουμε)

να ρωτήσω κάτι? είναι εύκολο να βάλουμε μετρητές κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος στις συσκευές όπως κλιματιστικά , κουζίνα , ψυγείο , τηλεοράσεις , υπολογιστές κτλ?

ntoremi
13-12-14, 13:10
το επιδομα πετρελαιου το παιρνεις αφου βαλεις πετρελαιο.
πριν βαλεις πετρελαιο μπορεις να παρεις προκαταβολη του επιδοματος πετρελαιου που μετα συμψηφιζεται με το ποσο που τελικα θα δικαιουσαι ως επιδομα αφου βαλεις πετρελαιο. Δηλαδη η διαδικασια δεν επειγει να ολοκληρωθει συντομα. Απλα δεν θα παρεις προκαταβολη πριν, αλλα θα παρεις ολο το ποσο μετα.
Κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα να μην παρεις προκαταβολη, γιατι μετα μπορει τελικα να βαλετε λιγοτερο πετρελαιο και να πρεπει να επιστρεψετε μερος της προκαταβολης και να γινει μυλος με την εφορια. Καλυτερα να βαλετε οσο πετρελαιο βαλετε μεχρι τον φλεβαρη/μαρτη και τοτε να κανετε τις αιτησεις και να παρετε τοτε οσο επιδομα σας αναλογει. Το συστημα λειτουργει και εκκαθαριζει αιτησεις μεχρι απριλιο/μαιο.
Στην δικη μου πολυκατοικια ειναι πολλοι γεροι και δυσκοιλιοι ανθρωποι που δεν σκαμπαζουν, γι αυτο εκανα μια γυρα απο ολα τα διαμερισματα και μαζεψα τα στοιχεια τους (αφμ, αριθμο τελευταιας δηλωσης εφοριας, αριθμο δεη, αριθμο λογαριασμου τραπεζας, τετραγωνικα διαμερισματος, αφμ ιδιοκτητη σε περιπτωση ενοικιαζομενου διαμερισματος κλπ) απο οσους ηθελαν, και εκανα εγω τις αιτησεις για ολους. Και μετα με ειχαν για θεο...

Zer0c00L
13-12-14, 13:36
το επιδομα πετρελαιου το παιρνεις αφου βαλεις πετρελαιο.
πριν βαλεις πετρελαιο μπορεις να παρεις προκαταβολη του επιδοματος πετρελαιου που μετα συμψηφιζεται με το ποσο που τελικα θα δικαιουσαι ως επιδομα αφου βαλεις πετρελαιο. Δηλαδη η διαδικασια δεν επειγει να ολοκληρωθει συντομα. Απλα δεν θα παρεις προκαταβολη πριν, αλλα θα παρεις ολο το ποσο μετα.
Κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα να μην παρεις προκαταβολη, γιατι μετα μπορει τελικα να βαλετε λιγοτερο πετρελαιο και να πρεπει να επιστρεψετε μερος της προκαταβολης και να γινει μυλος με την εφορια. Καλυτερα να βαλετε οσο πετρελαιο βαλετε μεχρι τον φλεβαρη/μαρτη και τοτε να κανετε τις αιτησεις και να παρετε τοτε οσο επιδομα σας αναλογει. Το συστημα λειτουργει και εκκαθαριζει αιτησεις μεχρι απριλιο/μαιο.
Στην δικη μου πολυκατοικια ειναι πολλοι γεροι και δυσκοιλιοι ανθρωποι που δεν σκαμπαζουν, γι αυτο εκανα μια γυρα απο ολα τα διαμερισματα και μαζεψα τα στοιχεια τους (αφμ, αριθμο τελευταιας δηλωσης εφοριας, αριθμο δεη, αριθμο λογαριασμου τραπεζας, τετραγωνικα διαμερισματος, αφμ ιδιοκτητη σε περιπτωση ενοικιαζομενου διαμερισματος κλπ) απο οσους ηθελαν, και εκανα εγω τις αιτησεις για ολους. Και μετα με ειχαν για θεο...

το ξέρω (έκανα αίτηση πρώτος για να δω πως δουλεύει το σύστημα και επέλεξα την προκαταβολή δυστυχώς αλλά ανακάλεσα την αίτηση)

βέβαια για να πληρωθούν λέει ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την εντολή πληρωμών

μετά μπορείς να πάρεις πετρέλαιο αν δεν την έχεις ενεργοποιήσει όμως την εντολή πληρωμών δεν παίρνουν επίδομα (έτσι λένε ότι έχω διαβάσει σχετικά)

μπράβο σου για αυτό που έκανες εγώ δεν μπλέκω όμως σε τέτοιες καταστάσεις αρκετό τρέξιμο τρώω για το μεροκάματο καθημερινά
(τους έχω γράψει σε μορφή ανακοίνωσης ότι είναι απαραίτητο για την αίτηση , που μπορούν να την κάνουν (ως έσχατη λύση έδωσα τον εαυτό μου για βοήθεια)) ανταπόκριση δεν βλέπω...και ο χρόνος τρέχει και όλο και λιγοστεύει το πετρέλαιο (φαντάσου ότι όλα τα διαμερίσματα έχουν καινούργια κουφώματα (τελευταίος έβαλα εγώ) όπως και καινούργια κλιματιστικά (τελευταίος έβαλα εγώ) και σίγουρα έχουν και εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης (σόμπες κτλ) όπως έχω εγώ ενεργειακό τζάκι αλλά δεν ανάβουν τίποτα και ας κρυώνουν θέλουν να ανάβει το καλοριφέρ (μέχρι και ΓΣ χρειάστηκε να γίνει για το θέμα) αλλά δεν θέλουν να πληρώνουν για αυτό (βέβαια τους το απόκλεισα στην Γ.Σ) το καλοριφέρ θα ανάβει τις ώρες που συμφώνησαν όλοι τους , βάση θερμοκρασίας και όποιος δεν θέλει να πληρώνει για πετρέλαιο θα χρεώνεται τον υδραυλικό που θα τους κλείνει την παροχή και θα χρεώνονται το 40% πάγια έξοδα όπως λέει το συμβόλαιο του σπιτιού τους και το καταστατικό της πολυκατοικίας που έχουν υπογράψει (το καλοριφέρ θα ανάβει για αυτούς που πληρώνουν έως δεν θα υπάρχει να πληρώνει κανείς για πετρέλαιο έτσι δεν θα ανάβει)

εναλλακτικά τους είπα και στην Γ.Σ για το φυσικό αέριο που συμφέρει και αυτούς και εμένα ως διαχειριστή και τους έδωσα τις σχετικές πληροφορίες για να το ψάξουν είτε με επιδότηση από το κράτος είτε από την εταιρεία.

Tiven
13-12-14, 15:07
να ρωτήσω κάτι? είναι εύκολο να βάλουμε μετρητές κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος στις συσκευές όπως κλιματιστικά , κουζίνα , ψυγείο , τηλεοράσεις , υπολογιστές κτλ?

Αρκετά. Σαν προέκταση πρίζας (http://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html?from=most-popular&keyphrase=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7% CF%82) είναι αυτά τα ατομικά, τα βάζεις και κουμπώνεις την συσκευή σου πάνω.

Δεν ξέρω τι ακρίβεια έχουν τα συγκεκριμένα πάντως.

Zer0c00L
13-12-14, 15:49
αν ξέρει κανείς λεπτομέρειες για αυτά τα πράγματα (μάρκα ή μοντέλο) που χρησιμοποιεί ο ίδιος.

Tiven
13-12-14, 20:41
Τι μάρκα ρε συ, 10-20 ευρώ έχουν όλα τα ίδια είναι..

Αν θες να πας σε κάτι πιο σοβαρό θα δώσεις 100-200 αλλά θα πιάνει ολόκληρη την κατανάλωση του σπιτιού και όχι συγκεκριμένες πρίζες όπως θες.

Bananas
14-12-14, 00:59
Ο TIVEN έχει δίκιο. Οι ατομικοί(για πρίζα δηλαδή) μετρητές κατανάλωσης είναι ολοι ίδιας ποιότητας και απόκλισης . Αν θες κάτι σοβαρόπας σε μετρητές πανακριβους . Αυτούς που σου πε ο TIVEN.


Εγώ έχω τον εξής εδώ και χρόνια: http://www.e-shop.gr/hama-111908-xavax-green-eco-energy-meter-premium-p-PER.565854

To e-shop το βγάζει σε προσφορά στα 10 ευρώ κάποιες φορές. Είναι πολύ καλός μετράει ότι πρέπει να μετράει και κάποια άλλα αχρείαστα .
Η απόκλιση του είναι πάρα πολύ καλή. (+- 2 % ακρίβεια μετρήσεων) . Το μόν ομειονέκτημα του (το οποίο το έχουν παρατηρήσει και άλλοι χρηστες του) είναι ότι μετά απο αρκετές ωρες οι μέρες που το χεις στην πρίζα να μετράει μπορεί να κολλήσει και να μην μετράει και απλα πρέπει να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις στην πρίζα.

Μετρητές θα βρεις εδώ: https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html?keyphrase=

MAuVE
14-12-14, 02:55
Γιά πιό fancy μέτρηση ηλεκτρικών καταναλώσεων υπάρχει η σειρά mPower/mFi (http://www.ubnt.com/mfi/mpower/) της Ubiquiti.
Με το τελευταίο firmware λειτουργούν και χωρίς Linux/Windows controller.
Ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν το ίδιο chip με τους λεγόμενους "έξυπνους" μετρητές ηλ. ενεργείας που εξασφαλίζουν ακρίβεια μέτρησης της τάξης του συν/πλην 0,5%.
Οι φτηνοί, που ήδη αναφέρθηκαν παραπάνω, είναι ικανοποιητικά ακριβείς σε φορτία με καλό συνημίτονο (συντελεστή ενεργού ισχύος).
Στα χαμηλά συνημίτονα (επαγωγικά φορτία) καλύτερα να μην κοιτάει κανείς τα W. Το σφάλμα μέτρησης είναι επιπέδου "έλα να δείς".
Inverter air conditioners και σύγχρονα τροφοδοτικά PC που διαθέτουν Power Factor Correction έχουν καλό συνημίτονο, όποτε μπορείτε να εμπιστεύεστε τα Watts που διαβάζετε.

ntoremi
14-12-14, 05:18
το ξέρω (έκανα αίτηση πρώτος για να δω πως δουλεύει το σύστημα και επέλεξα την προκαταβολή δυστυχώς αλλά ανακάλεσα την αίτηση)

βέβαια για να πληρωθούν λέει ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την εντολή πληρωμών

μετά μπορείς να πάρεις πετρέλαιο αν δεν την έχεις ενεργοποιήσει όμως την εντολή πληρωμών δεν παίρνουν επίδομα (έτσι λένε ότι έχω διαβάσει σχετικά)

μπράβο σου για αυτό που έκανες εγώ δεν μπλέκω όμως σε τέτοιες καταστάσεις αρκετό τρέξιμο τρώω για το μεροκάματο καθημερινά
(τους έχω γράψει σε μορφή ανακοίνωσης ότι είναι απαραίτητο για την αίτηση , που μπορούν να την κάνουν (ως έσχατη λύση έδωσα τον εαυτό μου για βοήθεια)) ανταπόκριση δεν βλέπω...και ο χρόνος τρέχει και όλο και λιγοστεύει το πετρέλαιο (φαντάσου ότι όλα τα διαμερίσματα έχουν καινούργια κουφώματα (τελευταίος έβαλα εγώ) όπως και καινούργια κλιματιστικά (τελευταίος έβαλα εγώ) και σίγουρα έχουν και εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης (σόμπες κτλ) όπως έχω εγώ ενεργειακό τζάκι αλλά δεν ανάβουν τίποτα και ας κρυώνουν θέλουν να ανάβει το καλοριφέρ (μέχρι και ΓΣ χρειάστηκε να γίνει για το θέμα) αλλά δεν θέλουν να πληρώνουν για αυτό (βέβαια τους το απόκλεισα στην Γ.Σ) το καλοριφέρ θα ανάβει τις ώρες που συμφώνησαν όλοι τους , βάση θερμοκρασίας και όποιος δεν θέλει να πληρώνει για πετρέλαιο θα χρεώνεται τον υδραυλικό που θα τους κλείνει την παροχή και θα χρεώνονται το 40% πάγια έξοδα όπως λέει το συμβόλαιο του σπιτιού τους και το καταστατικό της πολυκατοικίας που έχουν υπογράψει (το καλοριφέρ θα ανάβει για αυτούς που πληρώνουν έως δεν θα υπάρχει να πληρώνει κανείς για πετρέλαιο έτσι δεν θα ανάβει)

εναλλακτικά τους είπα και στην Γ.Σ για το φυσικό αέριο που συμφέρει και αυτούς και εμένα ως διαχειριστή και τους έδωσα τις σχετικές πληροφορίες για να το ψάξουν είτε με επιδότηση από το κράτος είτε από την εταιρεία.

Αν φτασει μαρτης/απριλης και εχει καταγραφει στην ΓΓΔΕ οτι εχεις παρει πετρελαιο (ο πετρελαιαςτο δηλωνει στην ΓΓΔΕ οταν σου κοβει τιμολογιο) και εσυ δεν εχεις φροντισει να ενεργοποιησεις την εντολη πληρωμης, τοτε η ΓΓΔΕ την ενεργοποιει αυτοματα απο μονη της και πληρωνει οσους εχουν ηδη κανει αιτηση. Αν καποιος δεν εχει κανει αιτηση ως τοτε, δεν χανει το δικαιωμα να παρει επιδομα, μπορει να κανει αιτηση και μετα την ενεργοποιηση της εντολης πληρωμης (μεχρι τελη μαιου, τοτε εκκαθαριζονται οι τελευταιες αιτησεις επιδοματος και κλεινει η σεζον), απλα τοτε δεν θα μπορει να ακυρωσει την αιτηση του και να την ξανα-υποβαλλει (για να διορθωσει καποιο τυχον λαθος που ισως εκανε στην συμπληρωση τη αιτησης). Γενικα, μεχρι την ενεργοποιηση της εντολης πληρωμης, μπορειτε ολοι να υποβαλλετε και να ακυρωνετε και να ξανα-υποβαλλετε δηλωσεις οσες φορες θελετε (αν δηλαδη διαπιστεσετε καποιο λαθακι). Το συμπερασμα ειναι οτι δεν επειγει να κανετε ολοι αιτησεις τωρα-τωρα, δεν χρειαζεται να αγχωθειτε πριν βαλετε πετρελαιο. Μπορειτε ανετα και αργοτερα, μεχρι ομως μαρτη, αντε απριλη.
Γενικα η διαδικασια ειναι πανευκολη για οποιον θελει να ασχοληθει. Αν καποιος ειναι στριμμενος, ιδιορυθμος, καχυποπτος, μαλ@κας, αντιδραστικος, αναχρονιστικος κλπ, τοτε ναι ειναι πολυ δυσκολη και περιπλοκη διαδικασια.

Zer0c00L
14-12-14, 10:55
Αν φτασει μαρτης/απριλης και εχει καταγραφει στην ΓΓΔΕ οτι εχεις παρει πετρελαιο (ο πετρελαιαςτο δηλωνει στην ΓΓΔΕ οταν σου κοβει τιμολογιο) και εσυ δεν εχεις φροντισει να ενεργοποιησεις την εντολη πληρωμης, τοτε η ΓΓΔΕ την ενεργοποιει αυτοματα απο μονη της και πληρωνει οσους εχουν ηδη κανει αιτηση. Αν καποιος δεν εχει κανει αιτηση ως τοτε, δεν χανει το δικαιωμα να παρει επιδομα, μπορει να κανει αιτηση και μετα την ενεργοποιηση της εντολης πληρωμης (μεχρι τελη μαιου, τοτε εκκαθαριζονται οι τελευταιες αιτησεις επιδοματος και κλεινει η σεζον), απλα τοτε δεν θα μπορει να ακυρωσει την αιτηση του και να την ξανα-υποβαλλει (για να διορθωσει καποιο τυχον λαθος που ισως εκανε στην συμπληρωση τη αιτησης). Γενικα, μεχρι την ενεργοποιηση της εντολης πληρωμης, μπορειτε ολοι να υποβαλλετε και να ακυρωνετε και να ξανα-υποβαλλετε δηλωσεις οσες φορες θελετε (αν δηλαδη διαπιστεσετε καποιο λαθακι). Το συμπερασμα ειναι οτι δεν επειγει να κανετε ολοι αιτησεις τωρα-τωρα, δεν χρειαζεται να αγχωθειτε πριν βαλετε πετρελαιο. Μπορειτε ανετα και αργοτερα, μεχρι ομως μαρτη, αντε απριλη.
Γενικα η διαδικασια ειναι πανευκολη για οποιον θελει να ασχοληθει. Αν καποιος ειναι στριμμενος, ιδιορυθμος, καχυποπτος, μαλ@κας, αντιδραστικος, αναχρονιστικος κλπ, τοτε ναι ειναι πολυ δυσκολη και περιπλοκη διαδικασια.

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου ήσουν πολύ κατατοπιστικός

όπως ευχαριστώ και τους φίλους για τις πληροφορίες που δώσανε για τους μετρητές κατανάλωσης ρεύματος.

Nozomi
14-12-14, 20:50
Μετά από 3 συναπτούς χειμώνες καύσης πέλλετ, διαπιστώνουμε (όχι με ευχάριστο τρόπο είναι η αλήθεια) ότι η ποιότητα του πέλλετ παίζει μεγάλο ρόλο.

Στο πόσο υπόλλειμμα αφήνει aka πόσες φορές θα κάνεις τον θερμαστή.

Όλη η ιστορία είναι να αγοράσεις πέλλετ τον Ιούνη, που είναι καλύτερες οι τιμές.

biller
14-12-14, 21:52
Καλές είναι οι τιμές του πελλετ φέτος βοήθησε που έπεσε το πετρέλαιο μάλλον.

golden nuggets που παίρνω έχω την λιγότερη στάχτη.

Basilhs23_
14-12-14, 23:11
Εδώ στο κέντρο τις βραδυνές ώρες μυρίζει η κλασσική "τζακίλα-καπνίλα" που έχουμε συνηθίσει εδώ και 4 χρόνια. Σε κάποιες φάσεις βρώμαγε και κάτι σαν μυρωδιά καμμένου με μυρωδιά υγρασίας υπογείου.

nyannaco
14-12-14, 23:17
Δεν ειναι μόνο στο κέντρο. Εδώ στο Πάτημα Χαλανδρίου - Βριλήσσια, που ειναι Τίγκα στο τζάκι αντιπαροχής, μετά το μεσημέρι δεν τολμάμε να ανοίξουμε παράθυρο! Τι κι αν εγώ δεν το ανάβω, όταν το ανάβουν όλοι γύρω-γύρω... Άστρα να πάνε.

Zer0c00L
15-12-14, 02:32
δεν λέω έχετε δίκιο αν κρίνω από γείτονα που στο ενεργειακό τζάκι του (ψήνει μπριζόλες) παρά το γεγονός ότι είχε αρπάξει φωτιά με αιτία αυτό το γεγονός

αλλά σκεφτείτε αν δεν υπήρχαν τα τζάκια ή σόμπες πως θα ζεσταινόντουσαν οι περισσότεροι από μας.

είτε με ρεύμα

είτε με πετρέλαιο

είτε με φυσικό αέριο

και αν δεν είχες για τίποτα από τα πιο πάνω θα πέθαινες από το κρύο.

nyannaco
15-12-14, 10:03
δεν λέω έχετε δίκιο αν κρίνω από γείτονα που στο ενεργειακό τζάκι του (ψήνει μπριζόλες) παρά το γεγονός ότι είχε αρπάξει φωτιά με αιτία αυτό το γεγονός

αλλά σκεφτείτε αν δεν υπήρχαν τα τζάκια ή σόμπες πως θα ζεσταινόντουσαν οι περισσότεροι από μας.

είτε με ρεύμα

είτε με πετρέλαιο

είτε με φυσικό αέριο

και αν δεν είχες για τίποτα από τα πιο πάνω θα πέθαινες από το κρύο.Για άλλες περιοχές να το συζητήσουμε. Εδώ στο Πάτημα Χαλανδρίου και στα Βριλήσσια όμως, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων ίσως, δεν πεινάνε φίλε, πίστεψέ με. Λίγο η μόδα, λίγο η τσιγκουνιά, και πολύ η γραψ@ρχ!δ!@...

dimitris.taxideytis
15-12-14, 14:24
Μετά από 3 συναπτούς χειμώνες καύσης πέλλετ, διαπιστώνουμε (όχι με ευχάριστο τρόπο είναι η αλήθεια) ότι η ποιότητα του πέλλετ παίζει μεγάλο ρόλο.

Στο πόσο υπόλλειμμα αφήνει aka πόσες φορές θα κάνεις τον θερμαστή.

Όλη η ιστορία είναι να αγοράσεις πέλλετ τον Ιούνη, που είναι καλύτερες οι τιμές.

Ποιοτητα (υλικο+συμπιεση+υγρασια) και μεγεθος...
Σε καποιες σομπες θελει νεα ρυθμιση εαν αλλαξει το πελλετ. Συχνοτερο προβλημα ειναι η ακανονιστη ροη λογω μπουκωματος...

blade_
15-12-14, 19:11
σημερα πηρα φιαλες για τον λεβητα αεριου..8.5 ευρω κατω σε σχεση με περσι

Basilhs23_
16-12-14, 00:28
8.5 ευρώ/λίτρο ή συνολικά όλη η ποσότητα ?

Tiven
16-12-14, 10:25
8.5 ευρώ/λίτρο ή συνολικά όλη η ποσότητα ?

Αν είχε πάει 8.5 το λίτρο θα το πίναμε κανονικά.

blade_
16-12-14, 10:46
Αν είχε πάει 8.5 το λίτρο θα το πίναμε κανονικά.

θα το πιναμε και θα μας επινε :p

η φιαλη αγαπητε.επιτελους θα ζεσταθουμε λιγο παραπανω φετος.

- - - Updated - - -

ερωτηση προς αυτους που χρησιμοποιουν καλοριφερ,ασχετα με το καυσιμο.

το πρωι που φευγετε για δουλεια η γενικα λειπετε καποιες ωρες απο το σπιτι,το κλεινετε?πως συμφερει γενικα?εγω εδω και χρονια το εχω ολη μερα να καιει στους 20 βαθμους και σκεφτομαι μηπως δοκιμασω να το κλεινω για καποιες ωρες

21706
16-12-14, 11:03
ερωτηση προς αυτους που χρησιμοποιουν καλοριφερ,ασχετα με το καυσιμο.

το πρωι που φευγετε για δουλεια η γενικα λειπετε καποιες ωρες απο το σπιτι,το κλεινετε?πως συμφερει γενικα?εγω εδω και χρονια το εχω ολη μερα να καιει στους 20 βαθμους και σκεφτομαι μηπως δοκιμασω να το κλεινω για καποιες ωρες

Αν ο θερμοστάτης σου έχει δυνατότητα χρονικού
προγραμματισμού μπορείς να τον προγραμματίσεις
να ανάβει 10 λεπτά πριν επιστρέψεις για να μη
βρίσκεις το σπίτι παγωμένο.

nyannaco
16-12-14, 11:11
Μπορείς φεύγοντας το πρωί να κατεβάζεις το θερμοστάτη στους 18, για να μην αφήσει το σπίτι να παγώσει, και επιστρέφοντας το απόγευμα τον ξαναβάζεις στους 20. Θα δεις διαφορά στην κατανάλωση, πρακτικά χωρίς παραχώρηση στην άνεση.

blade_
16-12-14, 11:37
και αυτο ειναι λυση.ειναι πιο αποδοτικο απο το να τον κλεινω τελειως?γιατι,οταν το κλεινεις τερμα,πεφτει σε καποια θερμοκρασια και μετα ζοριζεται προφανως περισσοτερο για να ανεβει.

nyannaco
16-12-14, 12:22
Μια χαρά το πας ;)

anon
16-12-14, 12:25
Κοίτα, εαν είναι για λίγη ώρα, το κλείνεις, ήδη το σπίτι κρατά μια θερμοκρασία, οπότε όταν έρχεσαι άντε να έχει πέσει 1-2 βαθμούς το πολύ, όχι και άσχημα, και γλυτώνεις κάποια χρήματα.
Εαν είναι να λείψεις για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, πχ > 10 ώρες, ναι μεν θα πέσει ίσως πιο πολλούς βαθμούς (πάντα σε συνάρτηση με το πόσο κρύο κάνει και τι μόνωση έχεις), αλλά εαν δούλευε για να διατηρήσει θερμοκρασία, θα δούλευε για τον κανένα. Αρα κλείνοντάς το κάνεις οικονομία, και μπορείς να δείς την λύση που προαναφέρθηκε με χρονοδιακόπτη ή με κάποιας μορφής τηλεχειρισμό (τηλεφωνικό, μέσω διαδικτύου κλπ).

Atermon
16-12-14, 13:10
Πάντως, δεν έχει νόημα να μιλάμε για οικονομική θέρμανση, αν δεν ντυνόμαστε καταλλήλως μέσα στο σπίτι. Χοντρές πιτζάμες, φανέλα από μέσα, κάλτσες, ζακετάκι, χρειάζονται όλα αυτά αντί να προσπαθούμε να επιτύχουμε καλοκαιρινές θερμοκρασίες με τη θέρμανση. Το λέω αυτό γιατί δούλευα ντελιβεράς, και στα σπίτια που πήγαινα μόλις άνοιγαν την πόρτα έβγαινε ένα κύμα καύσωνα από μέσα και οι τύποι ήταν ντυμένοι με σορτσάκι και φανελάκι ξυπόλητοι ...

nyannaco
16-12-14, 13:20
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Τα τελευταία χρόνια βάζω το θερμοστάτη σους 19°C, φοράω φόρμα με φανέλα από μέσα και κάλτσα χοντρή και είναι μια χαρά, και η διαφορά στην κατανάλωση μεγάλη (χοντρικά για όλη τη σαιζόν, μέχρι 10% οικονομία για κάθε βαθμό που κατεβάζουμε το θερμοστάτη, για θερμοκρασίες Αθήνας).

nmavro73
16-12-14, 17:48
19 λιγο ειναι. Σε μας οταν εχει 19 μπροστα που ειναι βορινό πισω εχει 20 και στο θερμοστατη 20,5. Αν τον πάω στο 19 θα εχω μπροστα 18. Ήδη με τους 19 κρυώνει η μυτη και τα αυτιά.
Τον εχω στο 21,5 οταν ανάβει (προγραμμα ημερήσιο με σημα ήλιο) και στο 18 οταν δεν αναβει( προγραμμα φεγγάρι).
Τα Κουφωματα κρατάνε. Με 1 βδομάδα απουσίας βρήκα 19 στο βορινό και 20 στο θερμοστατη.
Ανάβω συνήθως το βράδυ. Ίσως και μια φορά το πρωι. Περιμένω να σβήσει μονο του. Κοίταξα σημερα το μετρητή και από 1/12 μέχρι σημερα μείον τη βδομάδα απουσίας έκαψα 14 μονάδες αέριο. Χονδρικά 40-50 μονάδες το μηνα.
Αυτο ειναι κοντα στα 30 το μηνα και 8 πάγιο. Μιλάμε για 40-45 το μηνα. Συμφέρει το αέριο

nyannaco
16-12-14, 18:05
19 λιγο ειναι. Αυτό είναι υποκειμενικό, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Επειτα είναι και το θέμα της υγρασίας, που μεταβάλλει τη αισθητή θερμοκρασία προς τα κάτω. Στη Θεσσαλονίκη πιθανόν να έχεις περισσότερη από εμένα στο Χαλάνδρι.


Σε μας οταν εχει 19 μπροστα που ειναι βορινό πισω εχει 20 και στο θερμοστατη 20,5. Αν τον πάω στο 19 θα εχω μπροστα 18. Ήδη με τους 19 κρυώνει η μυτη και τα αυτιά.
Τον εχω στο 21,5 οταν ανάβει (προγραμμα ημερήσιο με σημα ήλιο) και στο 18 οταν δεν αναβει( προγραμμα φεγγάρι).
Τα Κουφωματα κρατάνε. Με 1 βδομάδα απουσίας βρήκα 19 στο βορινό και 20 στο θερμοστατη.Ενδέχεται και ο θερμοστάτης να μην απεικονίζει σωατά τη θερμοκρασία. Τον έχεις τσεκάρει με καλό θερμόμετρο;
ΕΙδικά οι αναλογικοί διμεταλλικοί (με περιστρεφόμενο κουμπί) είναι σύνηθες να χάνουν και 2-3 βαθμούς στην ένδειξη.

21706
16-12-14, 20:10
Ψάχνω κι εγώ για ένα καλό θερμόμετρο.
Θα συνιστούσατε κάποιο συγκεκριμένο;

blade_
16-12-14, 20:12
και γω θα ηθελα να ειμαι με 25 βαθμους στο σπιτι και με κοντομανικο,αλλα δε γινεται.το εχω στους 20 και με φορμα,χοντρες καλτσες,κλειστες παντοφλες φουτερ και ελαφρια ζακετα,ειμαι ανεκτα.ειμαι και κρυουλιαρης βεβαια και στη περαια εχει μια υγρασια κατσε καλα..

θα δοκιμαζω να το κλεινω γιατι καποιες μερες λειπω 12 ωρες καποιες λειπω 6

nmavro73
16-12-14, 23:02
Αυτό είναι υποκειμενικό, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Επειτα είναι και το θέμα της υγρασίας, που μεταβάλλει τη αισθητή θερμοκρασία προς τα κάτω. Στη Θεσσαλονίκη πιθανόν να έχεις περισσότερη από εμένα στο Χαλάνδρι.

Ενδέχεται και ο θερμοστάτης να μην απεικονίζει σωατά τη θερμοκρασία. Τον έχεις τσεκάρει με καλό θερμόμετρο;
ΕΙδικά οι αναλογικοί διμεταλλικοί (με περιστρεφόμενο κουμπί) είναι σύνηθες να χάνουν και 2-3 βαθμούς στην ένδειξη.
Ο θερμοστατης δείχνει μισό παραπάνω. Ναι υγρασία εχει τρελή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.