PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

vasilimertzani
28-12-14, 23:30
Οντως κατι δεν παει καλα.13-14 θα επρεπε να εχεις χωρις να αναβεις θερμανση καθολου.Κατι δεν παει καλα.Μεγαλες απωλειες απο ανοιγματα???

21706
28-12-14, 23:58
Έχω αυτόν (http://www.moloudis.gr/product_detail.jsp;jsessionid=5FD73A223853FE02EBE8DE6EBD15C6E1?prdId=18&extLang=)


Θερμοστάτης Χώρου Siemens RAA 30.26
Θερμοστάτης χώρου θέρμανσης ή ψύξης με ποτενσιόμετρο ρύθμισης θερμοκρασίας,διακόπτη on-off και λυχνία θέρμανσης και ζεστού νερού χρήσης.

Σε ποια θερμοκρασία τον έχεις ρυθμίσει;

blade_
29-12-14, 11:34
ηρθαν για τα καλα τα κρυα και εχουμε ξεσυνηθισει..

Basilhs23_
29-12-14, 16:34
Πρεπει να ηταν 4-5 ποντοι το παχος.
13-14 βαθμους πρεπει να εχει τωρα εδω μεσα.

- - - Updated - - -


Όντως πολύ περίεργα τα νούμερα που λές, εγώ μένω κέντρο και είχα 14-15 βαθμούς χωρίς θέρμανση σε πολύ παλαιότερο σπίτι όπου οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πέτρα, τα κουφώματα μπάζουν σαν περιστεριώνας.

antreas9
30-12-14, 21:42
ερωτηση:
πολυκατοικια 6 διαμερισματων.
τα 2 εχουν βαλει λεβητα φ.αεριου, τα αλλα 4 ειναι με πετρελαιο.
Χαλασε η ηλεκτροβανα του ενός από τα 4 διαμερισματα.
Μποροούμε να πάρουμε την ηλεκτροβανα ενός εκ τψν αλλων 2 και να τη βαλουμε αντι της χαλασμενης?

Δημιουργειται καποιο προβλημα????

dimitris.taxideytis
30-12-14, 22:16
ερωτηση:
πολυκατοικια 6 διαμερισματων.
τα 2 εχουν βαλει λεβητα φ.αεριου, τα αλλα 4 ειναι με πετρελαιο.
Χαλασε η ηλεκτροβανα του ενός από τα 4 διαμερισματα.
Μποροούμε να πάρουμε την ηλεκτροβανα ενός εκ τψν αλλων 2 και να τη βαλουμε αντι της χαλασμενης?

Δημιουργειται καποιο προβλημα????

Εξαρταται απο το εαν εχει παρθει αποφαση απο την συνελευση των ιδιοκτητων για την ανεξαρτητοποιηση στη θερμανση αυτων των 2 διαμερισματων.
Εαν εχουν αποκοπει απο το κυκλωμα(με ταπα) , δεν τιθεται θεμα.
Εαν ομως ειναι συνδεδεμενοι με τριοδο βανα ωστε να μπορουν να εναλλασονται τα κυκλωματα θερμανσης, τοτε τα πραγματα περιπλεκονται...
Χρειαζεται γενικη συνελευση και συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων...

antreas9
30-12-14, 22:27
Εξαρταται απο το εαν εχει παρθει αποφαση απο την συνελευση των ιδιοκτητων για την ανεξαρτητοποιηση στη θερμανση αυτων των 2 διαμερισματων.
Εαν εχουν αποκοπει απο το κυκλωμα(με ταπα) , δεν τιθεται θεμα.
Εαν ομως ειναι συνδεδεμενοι με τριοδο βανα ωστε να μπορουν να εναλλασονται τα κυκλωματα θερμανσης, τοτε τα πραγματα περιπλεκονται...
Χρειαζεται γενικη συνελευση και συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων...

ναι ναι, έχει παρθεί απόφαση για αποκοπή, εννοείται.

nyannaco
30-12-14, 23:21
Εξαρταται απο το εαν εχει παρθει αποφαση απο την συνελευση των ιδιοκτητων για την ανεξαρτητοποιηση στη θερμανση αυτων των 2 διαμερισματων.
Εαν εχουν αποκοπει απο το κυκλωμα(με ταπα) , δεν τιθεται θεμα.
Εαν ομως ειναι συνδεδεμενοι με τριοδο βανα ωστε να μπορουν να εναλλασονται τα κυκλωματα θερμανσης, τοτε τα πραγματα περιπλεκονται...
Χρειαζεται γενικη συνελευση και συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων...Δεν ειναι ρεαλιστικο το σεναριο της εναλλαγης, δεν μπορει να ανακατευει κανεις δυο συστηματα με διαφορετικες πιεσεις, ουτε ειναι σκοπιμο να υποβαλλει το λεβητακι του στις πιθανοτατες ακαθαρσιες του παλαιου κεντρικου δικτυου και λεβητα πετρελαιου.

vasilimertzani
30-12-14, 23:40
ερωτηση:
πολυκατοικια 6 διαμερισματων.
τα 2 εχουν βαλει λεβητα φ.αεριου, τα αλλα 4 ειναι με πετρελαιο.
Χαλασε η ηλεκτροβανα του ενός από τα 4 διαμερισματα.
Μποροούμε να πάρουμε την ηλεκτροβανα ενός εκ τψν αλλων 2 και να τη βαλουμε αντι της χαλασμενης?

Δημιουργειται καποιο προβλημα????

οχι καννενα προβλημα δεν δημιουργειτε,Μπορειτε να την χρησιμοποιήσετε αφοβα...

Basilhs23_
31-12-14, 00:42
Σήμερα με το κρύο δύσκολα αποδίδουν τα παλιά κλιματιστικά. Το δικό μου δύσκολα ζεσταίνει τον χώρο και η θερμανση χάνεται όταν σταματάει την λειτουργία του αυτόματα για την απόψυξη του συμπυκνωτή που έχει πιάσει πάγο. Το απόγευμα είχα βγει και περπατούσα σε μια λεωφόρο για να παω στον γιατρό, έτσουζε η μύτη μου και ο λαιμός μου από την παγωνιά, έπαιξε ρόλο που ήμουν και άρρωστος βέβαια.

mike_871
31-12-14, 00:58
Σήμερα με το κρύο δύσκολα αποδίδουν τα παλιά κλιματιστικά. Το δικό μου δύσκολα ζεσταίνει τον χώρο και η θερμανση χάνεται όταν σταματάει την λειτουργία του αυτόματα για την απόψυξη του συμπυκνωτή που έχει πιάσει πάγο. Το απόγευμα είχα βγει και περπατούσα σε μια λεωφόρο για να παω στον γιατρό, έτσουζε η μύτη μου και ο λαιμός μου από την παγωνιά, έπαιξε ρόλο που ήμουν και άρρωστος βέβαια.

εγω εβαζα ηλιακο στην ταρατσα με μια μπλουζιτσα ημουν που το ειδατε το κρυο? :)

blade_
31-12-14, 11:16
αυτο με τους 17-18 βαθμους και φανελακι μου το ειπε κ αλλος ,που τον ξερω καλα,αλλα δε περιμενα τοση ανεση..τσπ,τοσο φλωροι ειμαστε οι υπολοιποι? :p

21706
31-12-14, 11:24
Η θερμοκρασία χτες στο λεκανοπέδιο ήταν 3°C, όχι 17-18.

blade_
31-12-14, 11:48
εννοω μεσα στο σπιτι

21706
31-12-14, 11:57
Λέει ότι έβαζε ηλιακό στην ταράτσα!

RyDeR
31-12-14, 12:00
Είχα ξαναρωτήσει παλιότερα και νομίζω δεν απαντήθηκε.

Στα κλιματιστικά, σχετικά με τα eer/cop/ser/mer/scop/dop/blabla τι μας ενδιαφέρει εμάς να βλέπουμε; Απο ποιο νούμερο και πάνω θεωρούμε ένα κλιματιστικό καλό;

anon
31-12-14, 12:47
Η θερμοκρασία χτες στο λεκανοπέδιο ήταν 3°C, όχι 17-18.

Η θερμοκρασία χθες προάστεια θεσσαλονίκης ήταν -3...

nyannaco
31-12-14, 12:54
Λέει ότι έβαζε ηλιακό στην ταράτσα!

Η χειρωνακτική εργασία, όπως και η άσκηση, ζεσταίνει. Οταν τελέιωσε, μπορούσε να κάτσει με το φανελλάκι στην ταράτσα να πιεί ένα τσιπουράκι να το γιορτάσει;

teodor_ch
31-12-14, 13:49
Η χειρωνακτική εργασία, όπως και η άσκηση, ζεσταίνει. Οταν τελέιωσε, μπορούσε να κάτσει με το φανελλάκι στην ταράτσα να πιεί ένα τσιπουράκι να το γιορτάσει;

Το αλκοόλ αυξάνει την περιφερική αγγειοδιαστολή και αυξάνει τις απώλειες θερμότητας του σώματος.
Παγίδα είναι η ερώτηση :p

nyannaco
31-12-14, 14:03
Με έπιασες :p

tsavman
31-12-14, 16:20
Με -12 πάντως εδώ, το (παλαιό) κλιματιστικό στην δουλειά λειτουργεί αυτή την στιγμή σαν ανεμιστήρας σκέτος :p

Basilhs23_
31-12-14, 17:46
Με -12 πάντως εδώ, το (παλαιό) κλιματιστικό στην δουλειά λειτουργεί αυτή την στιγμή σαν ανεμιστήρας σκέτος :p

Χαχα, σε εσάς η εξωτερική μονάδα πρέπει να έχει πιάσει πάγο ή και να έχει θαφτεί στο χιόνι πρωτού καν το θέσετε σε λειτουργία.


Το αλκοόλ αυξάνει την περιφερική αγγειοδιαστολή και αυξάνει τις απώλειες θερμότητας του σώματος.
Παγίδα είναι η ερώτηση

Θυμάμαι κάποτε στο λύκειο που μας έλεγε μια καθηγήτρια πριν φύγουμε για 3ήμερη στην Αράχωβα, "μην πίνετε αλκοόλ γιατί στην αρχή νιώθετε ζέστη αλλά μετά κρυώνει το σώμα".

Atermon
31-12-14, 17:55
Το κονιάκ που πίνουν οι ψαράδες είναι μύθος;

mike_871
31-12-14, 18:06
Η χειρωνακτική εργασία, όπως και η άσκηση, ζεσταίνει. Οταν τελέιωσε, μπορούσε να κάτσει με το φανελλάκι στην ταράτσα να πιεί ένα τσιπουράκι να το γιορτάσει;

ανετα :) οσο για την ασκηση ναι ζεσταινει αλλα δεν ειχα κρυο στο σωμα αλλα μονο στα χερια ειδικα οταν βρεχονται και φυσαει ο παγωμενος αερας!!

Basilhs23_
31-12-14, 20:33
Το απόγευμα σκάει τηλέφωνο από την γιαγιά μου, "παιδί μου το κλιματιστικό μας έχει χαλάσει το βάζω στην θέρμανση πατάω το κοντρόλ αλλά αυτό βγάζει κρύο αέρα!". Της λεω μήπως το έβαλε καταλάθος στην ψύξη... μου απαντάει οτι πατάει τα πλήκτρα του χειριστηρίου αλλά αυτό δεν γράφει τίποτα και το κλιματιστικό δεν μπορούσε να το κλίσει! Το σπίτι είχε γίνει κατάψυξη. Πήρα τηλέφωνο τον θείο μου και του λέω να πάει στο σπίτι να δει τι έγινε και της είπα να το κλίσει από τον γενικό.
Τελικά είχε βάλει το κλιματιστικό κατά λάθος στην ψύξη και μετά τέλειωσε η μπαταρία με αποτέλεσμα να μην μπορούσε να το κλίσει από το χειριστήριο! Φαντάζομαι τι τρομερή απόδοση θα είχε το μηχάνημα αν το έβαζε κάποιος να λειτουργήσει στην ψύξη τον χειμώνα.

Nozomi
01-01-15, 03:17
Θα ήθελα να ήξερα πως την βγάζετε αυτές τις μέρες (με τις θερμοκρασίες πέριξ του μηδενός!) όλοι εσείς με τα κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας, όταν ο δικός μας λέβητας πέλλετ κτυπάει υπερωρίες...

MAuVE
01-01-15, 11:17
Φαντάζομαι τι τρομερή απόδοση θα είχε το μηχάνημα αν το έβαζε κάποιος να λειτουργήσει στην ψύξη τον χειμώνα.
Καμία, αν πρόκειται για σοβαρό μηχάνημα. Θα έπρεπε να έχει κόψει από πρεσοστάτη χαμηλής.
Στα κλιματιστικά που δουλεύουν σε ψύξη τον χειμώνα, πχ data centre, και δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτήν την δουλειά, κάνουμε πατέντα με το μοτέρ του ανεμιστήρα του εξωτερικού στοιχείου, μειώνοντας τις στροφές του σύμφωνα με την πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας.
Έτσι κρατάμε την πίεση του ψυκτικού υγρού εντός ορίων.

mike_871
01-01-15, 15:12
Καμία, αν πρόκειται για σοβαρό μηχάνημα. Θα έπρεπε να έχει κόψει από πρεσοστάτη χαμηλής.
Στα κλιματιστικά που δουλεύουν σε ψύξη τον χειμώνα, πχ data centre, και δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτήν την δουλειά, κάνουμε πατέντα με το μοτέρ του ανεμιστήρα του εξωτερικού στοιχείου, μειώνοντας τις στροφές του σύμφωνα με την πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας.
Έτσι κρατάμε την πίεση του ψυκτικού υγρού εντός ορίων.

το κλιματιστικο μου που βγαζει F3 και δεν δουλευει τι προβλημα εχει?

MAuVE
01-01-15, 16:06
το κλιματιστικο μου που βγαζει F3 και δεν δουλευει τι προβλημα εχει?

Που να ξέρω, καλέ μου άνθρωπε.
Κοίταξε τα error codes στο εγχειρίδιο χρήσης.
Αν προσπαθείς να το βάλεις να δουλέψει σε ψύξη αυτές τις κρύες ημέρες, καλά κάνει και σου αρνείται υπακοήν.

Basilhs23_
01-01-15, 18:31
Καμία, αν πρόκειται για σοβαρό μηχάνημα. Θα έπρεπε να έχει κόψει από πρεσοστάτη χαμηλής.


Το κλιματιστικό που λέω πρέπει να είναι ένα sharp του 96-97...
Δηλαδή θα έπρεπε να είχε σταματήσει μόνο του την λειτουργία? Το βράδυ σκέφτομαι να δοκιμάσω για λίγο το δικό μου στην ψύξη να δω τι θα γίνει.

MAuVE
01-01-15, 19:13
Δηλαδή θα έπρεπε να είχε σταματήσει μόνο του την λειτουργία?

Ναι. Ο διπλός πρεσσοστάτης υψηλής-χαμηλής πίεσης ανήκει στα ασφαλιστικά όργανα της συσκευής και σκοπό έχει να την προστατεύσει σε περίπτωση βλάβης.
Υπό κανονικές συνθήκες ψύξης, χαμηλή πίεση σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή-απώλεια ψυκτικού υγρού.
Σε μια τέτοια περίπτωση, αν δεν σταματήσει ο συμπιεστής με ένδειξη σφάλματος, κάθε φορά που θα σταματάει να δουλεύει θα φεύγει κάποια ποσότητα από το ψυκτικό υγρό και όταν ξεκινάει, η αναρρόφηση μπορεί να κατέβει κάτω από την ατμοσφαιρική και να τραβήξει αέρα.
Όσο θα μεγαλώνει το ποσοστό του αέρα στο ψυκτικό κύκλωμα τόσο θα πέφτει η ψυκτική απόδοση, με συνέπεια να λειτουργεί περισσότερο χρόνο ο κινητήρας του συμπιεστή.
Αν αυτός δεν διαθέτει θερμικό ασφαλείας, στο τέλος θα καεί από υπερθέρμανση λόγω της παρατεταμένης λειτουργίας.
Όλα τα προηγούμενα έχουν νόημα σε μεγάλες ή ακριβές μονάδες.
Σε σπλιτάκια που το κόστος αντικατάστασής τους είναι χαμηλότερο από αυτό της επισκευής, δεν έχουν νόημα.
Χάλασε; Το πετάς και παίρνεις άλλο.
Τον χειμώνα, λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας στον εναλλάκτη του συμπυκνωτή, παρουσιάζεται χαμηλή πίεση στο ψυκτικό κύκλωμα χωρίς να υπάρχει καμία απώλεια-διαρροή.
Απλά, τα συνήθη κλιματιστικά είναι φτιαγμένα για να ψύχουν το καλοκαίρι και όχι όταν έξω πέφτει χιόνι.

Basilhs23_
01-01-15, 23:18
Αναλυτικότατος!



Αν αυτός δεν διαθέτει θερμικό ασφαλείας, στο τέλος θα καεί από υπερθέρμανση λόγω της παρατεταμένης λειτουργίας.


Εμπειρικά μέχρι πόσες ώρες μπορεί να λειτουργεί συνέχεια ο συμπιεστής? Εξαρτάται από τις εξωτερικές καιρικές συνθήκες?

MAuVE
02-01-15, 00:43
Η εξωτερική θερμοκρασία παίζει βέβαια σημαντικό ρόλο καθόσον καθορίζει και την εσωτερική θερμοκρασία του κινητήρα, αφού η θερμική ισχύς που πρέπει να αποχετευθεί είναι δεδομένη.
Άλλος παράγων είναι και η παλαιότητα του κινητήρα αφού με αυτήν αυξάνονται οι εσωτερικές τριβές.
Να δώσω εκτίμηση για το πόσες ώρες μπορεί να δουλεύει χωρίς διακοπή ο συμπιεστής, δεν μπορώ.
Πάντως, καμία οικιακή συσκευή δεν είναι φτιαγμένη για 100% duty cycle στην ονομαστική της ισχύ.
Εντελώς αυθαίρετα θα έλεγα ότι duty cycle μεγαλύτερο από 70-80% αποτελεί υλικό για ανακύκλωση συσκευής.
Και πάλι θα ρωτήσεις:
Σε τι χρονικό διάστημα να υπολογίσω αυτό το duty cycle;
α) Στην μία ώρα αυτό μεταφράζεται 3/4 συνεχούς λειτουργίας και 1/4 στάση.
β) Στο 24ώρο, 18 ώρες συνεχούς λειτουργίας και 6 στάση.
Πολύ μεγάλη διαφορά το α) από το β).
Πάλι, ξύνοντας το κεφάλι μου, θα σου έλεγα ότι το α) μου φαίνεται ασφαλές το β) καθόλου
Καλύτερη απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω.

Έχω ένα air-conditioner μάρκας York 14.000Btu/hr.
Όταν το πρωτο-εγκατέστησα έφτιαξα και μια πλακέτα με αυτό που αποκαλώ 5 minutes timer.
Είναι ένας χρονοδιακόπτης που ξεκινάει μόλις κόψει ο συμπιεστής και τον μπλοκάρει για 5 τουλάχιστον λεπτά.
Έτσι αποφεύγονται τα πολύ σύντομα on-offs, δίνει στον συμπιεστή μια περίοδο ανάπαυσης για να ξεκουραστεί και χρόνο να ισορροπήσει το ψυκτικό υγρό.
Το ενλόγω κλιματιστικό έχει ήδη συμπληρώσει 3 δεκαετίες αξιόπιστης υπηρεσίας και δουλεύει ακόμη, πράγμα που δείχνει ότι κακό το timer δεν του έκανε.
Αν το αντικαταστήσω κάποια στιγμή θα είναι διότι η κατανάλωσή του (μετρημένη) είναι 50% υψηλότερη από ένα σύγχρονο DC inverter που έβαλα στο δωμάτιο της κόρης μου.

RyDeR
02-01-15, 02:26
Έχω ένα χώρο ~18 m², με τους τοίχους που περιγράφω παρακάτω:

- Πλευρά Α (9m²), επένδυση γυψοσανίδας - μόνωσης πετροβάμβακα - panel, στον τοίχο αυτόν υπάρχει κούφωμα αλουμινίου 2 m², άμεσα εκτεθειμένο έξω.
- Πλευρά Β (18m²), επένδυση γυψοσανίδας - μόνωσης πετροβάμβακα - γυψοσανίδας. Η πλευρά αυτή κοιτάει άλλο δωμάτιο.
- Πλευρά Γ (9m²), επένδυση γυψοσανίδας - μόνωσης πετροβάμβακα - γυψοσανίδας. Υπάρχει κούφωμα 2m², που κοιτάει σε εσωτερικό χώρο αποθήκης επενδυμένης με panel - ας πούμε "σχεδόν εξωτερικό χώρο".
- Πλευρά Δ (18m²), επένδυση γυψοσανίδας - μόνωσης πετροβάμβακα - γυψοσανίδας. Υπάρχει κούφωμα 5m², αντίστοιχα την Γ.

Σκέφτομαι οτι ένα 9άρι κλιματιστικό θα με καλύψει, όμως ανησυχώ για τις απώλειες λόγω των μεγάλων κουφωμάτων-τζαμαρίων.

** O πετροβάμβακας είναι πάχους 5cm αν δεν κάνω λάθος. Η οροφή θα είναι ορυκτής ίνας, πάλι με την ίδια μόνωση, και έπειτα νοβοπάν, που βλέπει στον ίδιο εσωτερικό χώρο της αποθήκης.

Συνεχίζω την περίπτωση.

Δεν πήρα ακόμα κλιματιστικό γιατί ακόμα δεν ήρθαν τα κουφώματα όμως για να έχουμε ένα σαν κατάλλυμα με την δουλειά καλύψαμε τα μεγάλα κουφώματα με νάιλον. Το κούφωμα που βλέπει στον εξωτερικό αέρα δεν έχει κοπεί ακόμα το panel που θα φορεθεί. Επίσης το κούφωμα που κοιτάει εσωτερικά είναι πάλι ανοικτό.

Επειδή κρυάδιασε αρκετά, με 0 βαθμούς έξω φέραμε σε αυτόν τον ημιτελή χώρο ένα αερόθερμο 2 kW και ένα convector 2 kW. Στην αρχή τα ανάψαμε και τα 2 και στο τέλος σκάσαμε, κλείνοντας τελείως το convector. Με το αερόθερμο σε λειτουργία μόνο η θερμοκρασία έπεφτε αλλά αργά. Πιστευώ αν είχα ~3 kW θέρμανσης θα κρατούσε την θερμοκρασία ο χώρος.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, πόσα ας πούμε BTU βγάζει ένα τέτοιο αερόθερμο 2kW σε αντιστοιχία με ένα κλιματιστικό; Όταν τα 9άρια κλιματιστικά λένε οτι βγάζουν μέχρι 11k BTU τι σημαίνει; Peak για λίγο χρόνο ας πούμε;

Bananas
02-01-15, 04:35
Είχα ξαναρωτήσει παλιότερα και νομίζω δεν απαντήθηκε.

Στα κλιματιστικά, σχετικά με τα eer/cop/ser/mer/scop/dop/blabla τι μας ενδιαφέρει εμάς να βλέπουμε; Απο ποιο νούμερο και πάνω θεωρούμε ένα κλιματιστικό καλό;

COP και SCOP ειναι συντελεστές απόδοσης στην θέρμανση
SEER και EER είναι συντελεστές απόδοσης στην λειτουργία ψύξης.

SCOP SEER είναι εποχιακοί συντελεστές απόδοσης του κλιματιστικού ανα εποχή (θέρμανσης ή ψύξης αντίστοιχα) . Είναι το νεώτερο σύστημα μέτρησης απόδοσης που θέσπισε η Ευρωπαική ένωση.
Εμας μας ενδιαφέρουν τα SCOP και SEER για την θερμή ζώνη όπου ανήκει η Ελλάδα.

COP EER είναι ο μέγιστος βαθμός απόδοσης που μετρήθηκε υπο κάποιες συνθήκες σε κάποιο εργαστήριο σε μια συγκεκριμένη στιγμή. Δεν είναι εποχιακοί συντελεστές.

Ολοι αυτοί οι συντελεστές ουσιαστικά βγαίνουν απο τον εξής μαθηματικό τύπο : Ενέργεια που αποδίδεται στον χώρο που θερμαίνουμε ή ψύχουμε / Ενέργεια που καταναλώνεται απο το μηχάνημα.

Στην ουσία όσο πιο μεγάλους συντελεστές έχει ένα μηχάνημα τόσο πιο οικονομικό είναι απο άποψη κατανάλωσης. Οι συντελεστές είναι ένα μέτρο σύγκρισης μεταξύ κλιματιστικών για το πιο καίει λιγότερο.

Όλοι αυτοί οι συντελεστές εκφράζονται για τον απλό κόσμο σε κλάσεις ενεργειακές Α Α+ Α++ Α+++
Σε κάθε κλάση ανήκει ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών των συντελεστών απόδοσης . Εν ολίγης Δύο κλιματιστικά 9αρια που είναι κλάσης Α++ δεν σημαίνει ότι καίνε το ίδιο

Α+++ SEER ≥ 8,50 SCOP ≥ 5,10
Α++ 6,10 ≤ SEER ≤ 8,50 4,60 ≤ SCOP ≤ 5,10
Α+ 5,60 ≤ SEER ≤ 6,10 4,00 ≤ SCOP ≤ 4,60
Α 5,10 ≤ SEER ≤ 5,60 3,40 ≤ SCOP ≤ 4,00
Β 4,60 ≤ SEER ≤ 5,10 3,10 ≤ SCOP ≤ 3,40
C 4,10 ≤ SEER ≤ 4,60 2,80 ≤ SCOP ≤ 3,10
D 3,60 ≤ SEER ≤ 4,10 2,50 ≤ SCOP ≤ 2,80
E 3,10 ≤ SEER ≤3,60 2,20 ≤ SCOP ≤ 2,50
F 2,60 ≤ SEER ≤3,10 1,90 ≤ SCOP ≤ 2,20
G SEER ≤ 2, 60 SCOP ≤ 1,90


Για μένα ένα κλιματιστικό απόδοσης Α++ είναι μια χαρά. Μιας και για να κάνεις απόσβεση τιμής για τα extra χρήματα για ένα Α+++ πρέπει να το δουλέυεις σχεδόν όλο το 24ωρο και θα περάσουν πολλά χρόνια . Είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις απόσβεση χρημάτων για ένα οικιακό Α+++ πρωτού χρειαστεί να το αλλάξεις το μηχάνημα.

Atermon
02-01-15, 16:57
Εμας μας ενδιαφέρουν τα SCOP και SEER για την θερμή ζώνη όπου ανήκει η Ελλάδα.


Θέλει προσοχή αυτό. Η βόρεια Ελλάδα ή οι ορεινές περιοχές, μάλλον ανήκουν στη μεσαία ζώνη.

Basilhs23_
02-01-15, 17:45
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, πόσα ας πούμε BTU βγάζει ένα τέτοιο αερόθερμο 2kW σε αντιστοιχία με ένα κλιματιστικό; Όταν τα 9άρια κλιματιστικά λένε οτι βγάζουν μέχρι 11k BTU τι σημαίνει; Peak για λίγο χρόνο ας πούμε;

Τα 11 kBTU ή 2,56 kW είναι η θερμική ισχύς που αποδίδει το κλιματιστικό στον χώρο. Καταναλώνει όμως σε ηλεκτρική ενέργεια λιγότερα και αναλόγως του SCOP/SEER που θα έχει. Το αερόθερμο, 2kW αποδίδει στον χώρο και 2 καταναλώνει ως ηλεκτρική ενέργεια. Αν θες αντιστοιχία μεταξύ των 2kW του αεροθέρμου σε BTU είναι 8587 BTU, δηλαδή σαν 8-9αρι κλιματιστικό αλλά με COP την μονάδα.

nmavro73
02-01-15, 17:54
Σήμερα με το κρύο δύσκολα αποδίδουν τα παλιά κλιματιστικά. Το δικό μου δύσκολα ζεσταίνει τον χώρο και η θερμανση χάνεται όταν σταματάει την λειτουργία του αυτόματα για την απόψυξη του συμπυκνωτή που έχει πιάσει πάγο. Το απόγευμα είχα βγει και περπατούσα σε μια λεωφόρο για να παω στον γιατρό, έτσουζε η μύτη μου και ο λαιμός μου από την παγωνιά, έπαιξε ρόλο που ήμουν και άρρωστος βέβαια.
Αυτο με την αποψυξη το κανει και ολοκαίνουργιο κλιματιστικό.

Bananas
02-01-15, 19:07
Αυτο με την αποψυξη το κανει και ολοκαίνουργιο κλιματιστικό.

To θέμα είναι πόσο συχνά το κάνει ένα σύγχρονο κλιματιστικό. Εξαρτάται απο την τεχνολογία του ! Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει να κάνει απόψυξη αυτές τι μέρες. Η μάλλον είναι τόσο σπάνιο που δεν το αντιλαμβάνομαι.

nmavro73
02-01-15, 20:21
To θέμα είναι πόσο συχνά το κάνει ένα σύγχρονο κλιματιστικό. Εξαρτάται απο την τεχνολογία του ! Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει να κάνει απόψυξη αυτές τι μέρες. Η μάλλον είναι τόσο σπάνιο που δεν το αντιλαμβάνομαι.

Δυο φορές σε ενα απόγευμα. Με -2 έξω περίπου

Atermon
05-01-15, 17:15
Έχω ένα διακοσμητικό χαλί στον τοίχο και προφανώς δεν είναι τόσο κρύο όσο ο ακάλυπτος τοίχος.
Αν όλοι οι τοίχοι ήταν καλυμμένοι με κάτι αντίστοιχα χνουδωτό, θα υπήρχε διαφορά στη συνολική μόνωση του σπιτιού ή μιλάμε για αμελητέες διαφορές; Προσπαθώ να ποσοτικοποιήσω στο μυαλό μου το όποιο όφελος υπάρχει.

nyannaco
05-01-15, 18:00
Οπωσδήποτε βοηθάει, αλλά το πόσ δεν μπορεί να το πει κανείς χωρίς μετρήσεις. Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι βοηθάει όχι μόνο "μαθηματικά" (με την έννοια της μείωσης της ροής θερμότητας μέδα από το κομμάτι του τοίχου που καλύπτει), αλλά και σαν αίσθηση βελτιώνει αρκετά τη θερμική άνεση μειώνοντας τις κρύες επιφάνειες. Κάνε μια δοκιμή να σταθείς στην ίδια απόσταση από το χαλί και από ακάλυπτο κομμάτι τοίχου (κατά προτίμηση του ίδιου τοίχου, και όχι πού κοντά σε γωνία, αν γίνεται) και θα αισθανθείς τη διαφορά.

anon
05-01-15, 20:07
Γιαυτό στον μεσαίωνα, τα χαλιά, δεν τα βάζανε μόνο στο πάτωμα, αλλα και στους τοίχους....

ntoremi
06-01-15, 02:54
Πραγματι, η οικονομικη κριση μας εχει γυρισει πισω στον ... μεσαιωνα!

Basilhs23_
06-01-15, 06:23
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός που χαιρόμασταν και περιμέναμε ανυπόμονα να δούμε αν και πότε θα χιονίσει, πλέον δεν χαιρόμαστε καθόλου αυτόν τον καιρό ειδικά εδώ στην Αθήνα. Προχτές δάνεισα έναν θερμοπομπό σε έναν φίλο μου που στην πολυκατοικία τους δεν έχουν βάλει πετρέλαιο, το αερόθερμο που είχαν τους χάλασε σε 2 χρόνια και δεν είχαν φράγκο για αγορά άλλης συσκευής χρωστάνε παντού, οι γονείς του τα είχαν παίξει από το κρύο.
Αυτόν τον καιρό όπως βέβαια και αρκετές άλλες χρονιές τόσο εγώ όσο και αρκετοί φίλοι μου και συγγενείς έχουμε αρρωστήσει, άλλοι με πυρετό άλλοι όχι, συνάχι βήχας φτερνίσματα κτλ, εγώ αντιμετώπισα ανυπόφορη κατάσταση και πήγα στον γιατρό, οι συνθήκες δεν βοηθάνε καθόλου για να φύγουν τα συμπτώματα, κρύο και υγρασία..... Μου είπε φίλος μου σε σπίτι στην Αθήνα με θερμομόνωση και θέρμανση με πετρέλαιο για 3 ώρες την μέρα, έχει 14-15 βαθμούς....

mike_871
06-01-15, 12:16
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός που χαιρόμασταν και περιμέναμε ανυπόμονα να δούμε αν και πότε θα χιονίσει, πλέον δεν χαιρόμαστε καθόλου αυτόν τον καιρό ειδικά εδώ στην Αθήνα. Προχτές δάνεισα έναν θερμοπομπό σε έναν φίλο μου που στην πολυκατοικία τους δεν έχουν βάλει πετρέλαιο, το αερόθερμο που είχαν τους χάλασε σε 2 χρόνια και δεν είχαν φράγκο για αγορά άλλης συσκευής χρωστάνε παντού, οι γονείς του τα είχαν παίξει από το κρύο.
Αυτόν τον καιρό όπως βέβαια και αρκετές άλλες χρονιές τόσο εγώ όσο και αρκετοί φίλοι μου και συγγενείς έχουμε αρρωστήσει, άλλοι με πυρετό άλλοι όχι, συνάχι βήχας φτερνίσματα κτλ, εγώ αντιμετώπισα ανυπόφορη κατάσταση και πήγα στον γιατρό, οι συνθήκες δεν βοηθάνε καθόλου για να φύγουν τα συμπτώματα, κρύο και υγρασία..... Μου είπε φίλος μου σε σπίτι στην Αθήνα με θερμομόνωση και θέρμανση με πετρέλαιο για 3 ώρες την μέρα, έχει 14-15 βαθμούς....

στο σπιτι μου με 3 ωρες την μερα πετρελαιο εχει 19 βαθμους 2λιτρα την ωρα χαλαει

Nozomi
06-01-15, 15:34
Πραγματι, η οικονομικη κριση μας εχει γυρισει πισω στον ... μεσαιωνα!
Η οικονομική κρίση αποκάλυψε την γύμνια μας, ήτοι: αμόνωτα σπίτια, εξάρτηση από εισαγόμενο καύσιμο για την θέρμανση, διακοσμητικά τζάκια κτλ.

Σε πολυκατοικία φίλου στα Πατήσια δεν μπορούν να συνεννοηθούν για το πετρέλαιο με αποτέλεσμα να επικρατούν στο σπίτι του συνθήκες Σιβηρίας (και όχι, το κλιματιστικό δεν σώζει την κατάσταση όπως βαυκαλίζεστε κάποιοι)

Zer0c00L
06-01-15, 17:41
εμείς εδώ πέρα στην Αθήνα (Παγκράτι) είμαστε μια από τις ελάχιστες πολυκατοικίες (19 διαμερίσματα) που έχουμε (κεντρική) θέρμανση με πετρέλαιο (αρκετές γειτονικές έβαλαν Φ.Α με το που μπήκε η περιοχή) εμείς ακόμα...βέβαια εμείς εδώ ακόμα έχουμε χρήματα και πληρώνουμε έτσι ζεσταινόμαστε (αυτοί με το Φ.Α αν δεν πληρώσουν δεν έχει ζέστη)

το καλοριφέρ ανάβει 2-3 ώρες το απόγευμα (έχουν συνεννοηθεί ευτυχώς)

θερμό μόνωση δεν υπάρχει (πολυκατοικία του 60)

κλιματιστικά νέου τύπου έχουμε οι περισσότερα διαμερίσματα

κουφώματα νέου τύπου έχουν τα περισσότερα διαμερίσματα

εγώ διαθέτω και ενεργειακό τζάκι

δεν μπορώ να πω ότι κρυώνω με τις θερμοκρασίες που επικρατούν....αλλά μιας και είμαι λίγο "συναχωμένος" δεν λέω όχι σε κανένα τσίπουρο ή κονιάκ

για αν δούμε θα πέσουν μέσα σήμερα που λένε για πολύ χιόνι (όχι ότι μου αρέσει όταν γνωρίζω ότι πολύ συνάνθρωποι μας θα ξεπαγιάσουν.

teodor_ch
06-01-15, 18:14
(και όχι, το κλιματιστικό δεν σώζει την κατάσταση όπως βαυκαλίζεστε κάποιοι)

Κακή επιλογή κλιματιστικού/ών τότε.

Εγώ έχω 20-21 βαθμούς με 60% υγρασία με 12άρι κλιματιστικό του makro (GREE συμπιεστής όμως) και συμπληρώνω με ένα καλοριφέρ λαδιού κάπου κάπου λόγω παιδιών.

Σε σπίτι 70-75τμ. ενοίκιο νέα πολυκατοικία που όμως....απο τους αρμούς που έχουν φύγει απο τη μπανιέρα μπαίνει κρύος αέρας απο έξω (έλεος!!!!)....φουλ παρανομία όλο το μπάνιο...

Κρήτη είμαι βέβαια αλλά σήμερα είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 0.5 βαθμούς :)

MAuVE
06-01-15, 18:19
Η χθεσινή ημέρα σε γραφήματα.
Κατά τις πιό κρύες μέρες, ελάχιστη εξωτερική μικρότερη των 3 βαθμών, βάζω και μια ώρα το μεσημέρι.
Εξωτερική θερμοκρασία 24ώρου 05/01/2015 (http://i57.tinypic.com/rsvkth.jpg)
Εσωτερική θερμοκρασία 24ώρου 05/01/2015 (http://i61.tinypic.com/2n8ykup.jpg)
Λειτουργία καυστήρα (http://i58.tinypic.com/2s659mt.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.