PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

jkoukos
08-01-15, 23:30
Μαζί με το καπνό ανεβαίνει σε αέρια μορφή και ποσότητα του λίπους. Στις τσιμεντένιες καμινάδες, κολλά στα εσωτερικά τοιχώματα που δεν είναι λεία και με το καιρό σχηματίζεται πουρί, όπου η πιο ελαφρά μορφή μοιάζει με τρίχες αλλά μακροχρόνια γίνεται συμπαγής μάζα.
Κάποια στιγμή λόγω της υψηλής θερμοκρασίας, σε μεγάλες συσσωρεύσεις, η μάζα αυτή αναφλέγεται με εντυπωσιακό (https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC+%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=V-iuVNLQAtbaaqmrgPAF&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1920&bih=951#imgdii=_) οπτικό θέαμα και επικινδυνότητα.
Γι' αυτό είναι απαραίτητος ο ετήσιος καθαρισμός των καμινάδων.

Zer0c00L
08-01-15, 23:45
Εξαρτώνται από το μέρος που θα γίνει η μελέτη. Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι για Αθήνα λαμβάνει εξωτερική 1 oC για Κρήτη κάπου 4-5 oC και για βόρεια Ελλάδα -3 με -5 oC αλλά αναλόγως των τοπικών ιδιαιτεροτήτων του κάθε μέρους ο μελετητής μπορεί να βάλει αποκλίσεις 1-2 βαθμών.

- - - Updated - - -



Καλά πως σηκώθηκαν τόσες φλόγες? Εγώ θυμάμαι την γιαγιά μου να ψήνει σε ηλεκτρική ψησταριά, η μόνη περίπτωση που έβγαινε φλόγα ήταν όταν έλιωνε το λίπος του κρέατος κατά το ψήσιμο και έπεφτε επάνω στις ηλεκτρικές αντιστάσεις, εκεί γινόταν ένα τσαφ και πεταγόντουσαν μικρές φλόγες.... Λογικά αν στου γείτονα σήκωσε τόση φωτιά που να φαίνεται απ' έξω μπορεί να υποστεί φθορές η καμινάδα.

δεν ξέρω φίλε...στην αρχή μύριζε κάτι καμένο και δεν δώσαμε σημασία (το περάσαμε για κακή ποιότητα ξύλου) καθώς συνηθίζεται στην περιοχή μας...

μετά κάποιοι (που έμεναν σε ψηλά διαμερίσματα) είδαν φλόγες να ξεπηδούν μέσα από καμινάδα έτσι κάλεσαν στο (199) την πυροσβεστική όπου έκαναν έρευνα τα παιδιά σε όλες τις πολυκατοικίες που εντόπισαν καμινάδα γιατί ο "τύπος" το έπαιζε αθώα περιστέρα....αλλά υπήρχε πανικός στις πολυκατοικίες καθώς σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους υπήρχε έντονος καπνός και μυρωδιά (χωρίς κανένας να ξέρει από που προέρχεται) εμένα με είχε τρομάξει στην αρχή γιατί μόλις είχα σβήσει το λέβητα της κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου και λέω έχει γούστο.. όταν είδα τον καπνό) με καθησύχασαν όμως οι πυροσβέστες καθώς είπαν ότι αυτό είναι τζάκι.

πάντως τους θαύμασα για το κουράγιο τους ανέβαιναν στις ταράτσες , εξέταζαν λεβητοστάσια κτλ άσε που κόντεψε να σκοτωθεί ένα παλικάρι της πυροσβεστικής (που δεν με άκουσε να του φέρω σκάλα) για να ανέβει στην διπλανή ταράτσα που ήταν του τύπου η καμινάδα και κόντεψε να πέσει στο κενό (αλλά μιλάμε για φλόγες όχι αστεία το ξέρω γιατί το είδα εγώ που είχα ανέβει για να ανοίξω την ταράτσα και να κοιτάξουν από την ταράτσα οι πυροσβέστες μπας και βρουν άκρη από που προέρχονται ο καπνός - μυρωδιά και οι φλόγες που είχαν αναφέρει στο (199)

εννοείτε ότι η καμινάδα του έχει υποστεί φθορές (από τότε δεν έχει ξανά ανάψει το τζάκι) πιθανόν δεν το έχει επισκευάσει ακόμα

πάντως τι πράγμα πήγε να ψήσει και έβγαλε τόσο μεγάλη φλόγα από την καμινάδα και λογικά κάπνισε όλο το σπίτι του

δεν ξέρω

του έγινε πάντως το πάθημα καλό μάθημα...

Basilhs23_
09-01-15, 04:23
Λογικά συνέβει αυτό που είπε ο jkoukos και φαίνεται στις φωτογραφίες, ασυντήρητη καμινάδα για χρόνια και θα πήρε φωτιά το λίπος που είχε επικαθήσει επι σειρά ετων στα τοιχώματα της καμινάδας.

Bananas
09-01-15, 04:32
Ότι έχει τεθεί στόχος δεν σημαίνει ότι θα επιτευχθεί 100%, αλλά τα σοβαρά κράτη έχουν πλάνο και όχι "τακτοποιήσεις", αυθαίρετα και δεν συμμαζεύεται... φυσικό είναι να μην επιθυμούν να κρέμονται εσαεί απ΄τα @@ του Βλαδίμηρου, όπως καταλαβαίνεις !

Η ουσία είναι να έχουμε στοιχεία απ΄την εξοικονόμηση που πετυχαίνει το παθητικό σπίτι.
Οι τύποι που κατασκεύασαν το πρώτο στην Πεντέλη δεν μπόρεσαν να μου δώσουν στοιχεία.

Απορώ για την απόδοση ενός συστήματος ηλιακής υποβοήθησης με τέτοια παγωνιά, προχθές είχε μεγάλη ηλιοφάνεια, θα κατάφερνε να θερμάνει το νερό στο δοχείο αδράνεις κάνοντας ευκολότερο το έργο της Α/Θ που τραβάει μεγάλα ζορια σ' αυτές τις θερμοκρασίες ;
Αυτά είναι ενδιαφέροντα ερωτήματα. :)

Απορία: Γιατί δε σου δώσαν τα στοιχεία;
Για ποιό σύστημα ηλιακής υποβοήθησης μιλάς σε παθητικό σπίτι; Για το σπίτι στην Πεντέλη λες; Γιατί δεν θυμάμαι σύστημα υποβοήθησης με ηλιακή ενέργεια. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι εγκατέστησαν Ενδοδαπέδια με καυστήρα πετρελαίου και μηχανικό αερισμό με εναλλάκτη θερμότητας με υποβοήθηση οριζόντιας γεωθερμίας αέρος.
Απο δικό μου ψάξιμο είναι βιώσιμη επένδυση τα extra λεφτά για να φτιαχτεί ένα παθητικό σπίτι και η εξοικονόμηση είναι μεγάλων διαστάσεων. Αλλά δεν μιλάμε μόνο για εξοικονόμηση ενέργειας σε ένα παθητικό κτίριο. Μιλάμε και για ελεγχόμενο περιβάλλον τόσο όσον αφορά την ποιότητα της θέρμανσης και ψύξης του όσο και την ποιότητα του εσωτερικού αέρα του χώρου (π.χ υπάρχουν φθηνές λύσεις με αισθητήρες CO2 που συνεργάζονται με τον μηχανικό αερισμό)

anon
09-01-15, 11:07
το ενεργειακο τζακι δεν καπνιζει γιατι κλεινει ερμυτηκα.

Το κλείσιμο είναι επιλογή στην λειτουργία, αν το θές το ανοίγεις, μιας και κλειστό, χάνεις σημαντικά σε θερμότητα. Ανοιξέ το και θα δείς την διαφορά. Αλλά ακόμα και εαν το λειτοργείς κλειστό, πρέπει να το ανοίξεις το ρημάδι, για να του βάλεις ξύλα....

- - - Updated - - -


Απορώ για την απόδοση ενός συστήματος ηλιακής υποβοήθησης με τέτοια παγωνιά, προχθές είχε μεγάλη ηλιοφάνεια, θα κατάφερνε να θερμάνει το νερό στο δοχείο αδράνεις κάνοντας ευκολότερο το έργο της Α/Θ που τραβάει μεγάλα ζορια σ' αυτές τις θερμοκρασίες ;
Αυτά είναι ενδιαφέροντα ερωτήματα. :)

Νομίζω το ερώτημα σου μπορεί να απαντηθεί πάρα πολύ εύκολα.
με δεδομένη ηλιοφάνεια (έχουμε πάνω απο 300 μέρες το έτος ηλιοφάνεια), ασχέτως εξωτερικών θερμοκρασιών, φωτοβολταικά πάνελς αποδίδουν ηλεκτρική ενέργεια, η οποία είναι μετρήσιμη. Για πάνελς ισχύος 10κιλοβατ (κόστος εγκατάστασης, χωρίς μπαταρίες, περίπου 12000 ευρώ) σε μια χειμωνιάτικη ημέρα αποδίδουν μέσα στην ημέρα περίπου 60 κιλοβατώρες το λιγότερο. Οπότε εαν μπορείς να υπολογίσεις τις θερμικές ανάγκες ενός σπιτιού σε κιλοβατώρες μπορείς να κάνεις περίπου την αναγωγή.

Στο δικό μου σπίτι που εχω ατομικό καυστηρα πετρελαίου ισχύος 29KW σημαίνει ότι η συνολική ηλεκτρική ενέργεια αντιστοιχεί σε συνεχή αδιάκομη λειτουργία του λέβητα επι δυο ώρες. Φτάνει αυτό; Δεν ξέρω. Παίζει ανάλογα με τις εξωτερικές θερμοκρασίες, την θερμομόνωση (ή διαφορετικά να το πώ τις απώλειες θερμότητας του σπιτιού) και την επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία. Σίγουρα τα 10κιλοβατ ηλεκτρικής ισχύος μοιάζουν λίγο σε λειτουργία ως απευθείας μετατροπή σε θερμική. Εαν πούμε ότι χρησιμοποιείται σε αντλία θερμότητας/κλιματιστικό, και πάλι έχει να κάνει με τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Με εξωτερική θερμοκρασία πχ 5 βαθμούς κελσίου μπορείς να περιμένεις μια απόδοση Χ3 ή Χ2,5 δηλαδή ένα θερμικό ισοδύναμο της τάξεως των 150 έως 180 κιλοβατωρών... Γιαυτό σε βόρειες χώρες χρησιμοποιούν αντλίες θερμότητας, αλλά με το εξωτερικό στοιχείο να χρησιμοποιεί εναλλάκτη τοποθετημένα σε βάθος άνω των 3 μέτρων βαθιά στο χώμα (όπου οι θερμοκρασίες παραμένουν σταθερές σε >14 βαθμούς, και γιαυτό έχουν μεγάλη απόδοση, αλλά και μεγάλο αρχικό κόστος).

Θα μπορούσες βέβαια αντί για πάνελς ισχύος 10 κιλοβατ να πας σε 20 κιλοβατ, αλλά εδώ παρουσιάζεται και το θέμα ότι πλέον απαιτείται πολύ μεγάλη επιφάνεια (πέραν του κόστους), που το κάνει στις περισσότερες περιπτώσεις αδύνατον. Με απόδοση στα καλύτερα πάνελς κάπου 200 βατ στο τμ, τα 10κιλβάτ ισχύς αντιστοιχούν σε 50 τμ απο πάνελς καθαρά, στην πράξη πάνω απο 60τμ. Διπλασιασμός αυτών σημαίνει πάνω απο 120τμ.

Σε κάθε περίπτωση οι λύσεις αυτές δεν ειναι εφικτές σε πολυκατοικίες, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να υλοποιηθούν στην συντριπτική πλειονότητα των κατοικων των μεγάλων πόλεων Αθήνας, Θεσσαλονίκης και λοιπών αστικών κέντρων. Δηλαδή είναι μια λύση αδύνατη για τουλάχιστον το 85% του ελληνικού πληθυσμού....

MAuVE
09-01-15, 13:23
.... σε μια χειμωνιάτικη ημέρα αποδίδουν μέσα στην ημέρα περίπου 60 κιλοβατώρες το λιγότερο.

Ωραία που θα ήταν...

Τα δικά μου αποδίδουν max 6 KWh/KWpeak μεταξύ των δύο ισημεριών (η τροχιά του ήλιου να είναι μεγαλύτερη από τις 180 μοίρες που "βλέπουν" τα panels και να μην έχουν πιάσει οι ζέστες του Ιουλίου-Αυγούστου).
Τώρα τον Δεκέμβρη, περί την μικρότερη μέρα του χρόνου, αν αποδώσουν 1-2 KWh/KWpeak ανοίγω σαμπάνιες (έχω και μια σκίαση στο μέσο της ημέρας -άστα να πάνε).

Nozomi
09-01-15, 14:27
Απορία: Γιατί δε σου δώσαν τα στοιχεία;
Για ποιό σύστημα ηλιακής υποβοήθησης μιλάς σε παθητικό σπίτι; Για το σπίτι στην Πεντέλη λες; Γιατί δεν θυμάμαι σύστημα υποβοήθησης με ηλιακή ενέργεια. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι εγκατέστησαν Ενδοδαπέδια με καυστήρα πετρελαίου και μηχανικό αερισμό με εναλλάκτη θερμότητας με υποβοήθηση οριζόντιας γεωθερμίας αέρος.
Απο δικό μου ψάξιμο είναι βιώσιμη επένδυση τα extra λεφτά για να φτιαχτεί ένα παθητικό σπίτι και η εξοικονόμηση είναι μεγάλων διαστάσεων. Αλλά δεν μιλάμε μόνο για εξοικονόμηση ενέργειας σε ένα παθητικό κτίριο. Μιλάμε και για ελεγχόμενο περιβάλλον τόσο όσον αφορά την ποιότητα της θέρμανσης και ψύξης του όσο και την ποιότητα του εσωτερικού αέρα του χώρου (π.χ υπάρχουν φθηνές λύσεις με αισθητήρες CO2 που συνεργάζονται με τον μηχανικό αερισμό)
Δεν ξέρω γιατί. Και ήμουν σαφής, ζήτησα πλήρη στοιχεία για την εξοικονόμηση που επιτυγχάνεται, όχι κάτι θεωρητικό.
Περίμενα να τα έχουν έτοιμα και να τα προωθούν σε brochures και όχι να τους ζητάς και να μην έχουν.
Τεσπά, Ελλάδα...

Το ερώτημα με την ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης ήταν άσχετο. Προωθείται σαν λύση (υποβοήθησης) και παρολ' αυτά, ούτε οι ίδιοι οι μηχανικοί μπορούν να συμφωνήσουν πόσο πραγματικά βοηθάει. Δείτε το ανάλογο νήμα (http://www.monachos.gr/forum/forumdisplay.php/36-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7-amp-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%96%CE%9D%CE%A7) στο φόρουμ τους.


Σε κάθε περίπτωση οι λύσεις αυτές δεν ειναι εφικτές σε πολυκατοικίες, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να υλοποιηθούν στην συντριπτική πλειονότητα των κατοικων των μεγάλων πόλεων Αθήνας, Θεσσαλονίκης και λοιπών αστικών κέντρων. Δηλαδή είναι μια λύση αδύνατη για τουλάχιστον το 85% του ελληνικού πληθυσμού....
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Υπάρχουν πολλές περιοχές με μονοκατοικίες και επιφάνειες άνω των 120τμ που επίσης δεν έχουν ηλιακά.
Προφανώς υπάρχει προβληματισμός για την απόδοσή τους...

teodor_ch
09-01-15, 15:05
Νομίζω ότι υπερβάλλετε λίγο στο θέμα θέρμανσης.

Εξωτερική θερμοπρόσοψη >6 εκατοστά διογκωμένης (με γραφίτη καλύτερα) ΠΑΝΤΟΥ.
PVC κουφώματα με all-season ενεργειακά τζάμια.
Ηλιακό θερμοσίφωνα επιλεκτικό τουλάχιστον.
Και τελείωσε το θέμα.

Αν θέλετε υπερβολή, μόνωση στο δάπεδο του χαμηλότερο ορόφου και αν είναι υπόγειο και στους τοίχους ή απομόνωσή του.


Απο εκεί και πέρα με ένα λέβητα πετρελαίου για να κάνεις απόσβεση την αντλία θερμότητας ή ότι άλλο εξωτικό μπορείτε να φανταστείτε θα χρειαστούν >30 χρόνια και φυσικά με τα σταθερά δεδομένα σε όλο το πλανήτη είναι σα να παίζεις τζόκερ.

Η μόνωση είναι τό μόνο που δε ρισκάρεις!

Και όλα ξεκινάνε με μία οικονομοτεχνική μελέτη απο ένα μηχανολόγο μηχανικό αξίας 300-500ευρώ ανάλογα το σπίτι και τί αμάξι κυκλοφορεί :p

mike_871
09-01-15, 15:44
[QUOTE=anon;5583764]Το κλείσιμο είναι επιλογή στην λειτουργία, αν το θές το ανοίγεις, μιας και κλειστό, χάνεις σημαντικά σε θερμότητα. Ανοιξέ το και θα δείς την διαφορά. Αλλά ακόμα και εαν το λειτοργείς κλειστό, πρέπει να το ανοίξεις το ρημάδι, για να του βάλεις ξύλα....

- - - Updated - - -
κλειστο καιει πιο αργα τα ξυλα και δεν ρουφαει αερα απο το σπιτι αλλα απο την τρυπα που εχει εξω

Tiven
09-01-15, 16:24
Ηλιακή υποβοήθηση εννοείτε panels που ζεσταίνουν νερό που πάει στο κύκλωμα στο σπίτι;

Αν ναι, φτιάξαμε τέτοιο στο σπίτι μας (πριν σηκώσει τους τρελούς αέρηδες πριν κανα μήνα και ξηλώσει αρκετά). Βοηθούσε λίγο όταν είχε ήλιο, η θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα δηλαδή ανέβαινε μερικούς βαθμούς αλλά αυτό είναι όλο. Δεν έχουμε μπει στον κόπο τώρα φανταστείτε να το ανοίξουμε ξανά και με τέτοιο κρύο και λίγο ήλιο δηλαδή.

nmavro73
09-01-15, 17:20
Πως ειναι πιο οικονομική η χρηση ατομικού λεβητα αεριου; Όλη μερα σταθερά σε μια θερμοκρασία ή να το σβήνουμε κάποιες ωρες και να το ανάβουμε ξανα;

mike_871
09-01-15, 17:30
Πως ειναι πιο οικονομική η χρηση ατομικού λεβητα αεριου; Όλη μερα σταθερά σε μια θερμοκρασία ή να το σβήνουμε κάποιες ωρες και να το ανάβουμε ξανα;

για μενα καλυτερα σταθερη θερμοκρασια.αν ανοιγεις κλεινεις δεν θα εχεις ποτε ζεστη στο σπιτι

Nozomi
09-01-15, 17:43
Ηλιακή υποβοήθηση εννοείτε panels που ζεσταίνουν νερό που πάει στο κύκλωμα στο σπίτι;

Αν ναι, φτιάξαμε τέτοιο στο σπίτι μας (πριν σηκώσει τους τρελούς αέρηδες πριν κανα μήνα και ξηλώσει αρκετά). Βοηθούσε λίγο όταν είχε ήλιο, η θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα δηλαδή ανέβαινε μερικούς βαθμούς αλλά αυτό είναι όλο. Δεν έχουμε μπει στον κόπο τώρα φανταστείτε να το ανοίξουμε ξανά και με τέτοιο κρύο και λίγο ήλιο δηλαδή.
Ναι, γι' αυτό μιλάμε, πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν αξίζει.

Μάλιστα, τα χρήματα που κοστίζει δεν είναι καθόλου λίγα, θυμάμαι σε μια έκθεση που μου είχαν αναφέρει κόστος περίπου 3,000€ !

anon
09-01-15, 18:05
Ωραία που θα ήταν...

Τα δικά μου αποδίδουν max 6 KWh/KWpeak μεταξύ των δύο ισημεριών (η τροχιά του ήλιου να είναι μεγαλύτερη από τις 180 μοίρες που "βλέπουν" τα panels και να μην έχουν πιάσει οι ζέστες του Ιουλίου-Αυγούστου).
Τώρα τον Δεκέμβρη, περί την μικρότερη μέρα του χρόνου, αν αποδώσουν 1-2 KWh/KWpeak ανοίγω σαμπάνιες (έχω και μια σκίαση στο μέσο της ημέρας -άστα να πάνε).

Μιλάω για πάνελς συνολικής ισχύος 10KW. Δες λίγο πιο πάνω....

- - - Updated - - -



κλειστο καιει πιο αργα τα ξυλα και δεν ρουφαει αερα απο το σπιτι αλλα απο την τρυπα που εχει εξω

Σωστά, αλλά παρεμβάλλεται τζάμι που αποκλείει σημαντικό ποσοστό της θερμικής ακτινοβολίας. Μένει λοιπόν η θέρμανση που προκύπτει απο το ζέσταμα του αέρα και την προώθηση του απο αεραγωγούς με βεντιλατέρ.

mike_871
09-01-15, 18:15
Μιλάω για πάνελς συνολικής ισχύος 10KW. Δες λίγο πιο πάνω....

- - - Updated - - -



Σωστά, αλλά παρεμβάλλεται τζάμι που αποκλείει σημαντικό ποσοστό της θερμικής ακτινοβολίας. Μένει λοιπόν η θέρμανση που προκύπτει απο το ζέσταμα του αέρα και την προώθηση του απο αεραγωγούς με βεντιλατέρ.

δεν μου αρεσουν αυτα με βεντιλατερ.ειναι καλυτερα με καλοριφερ

anon
09-01-15, 18:17
δεν μου αρεσουν αυτα με βεντιλατερ.ειναι καλυτερα με καλοριφερ

δεν διαφωνώ σε αυτό.... Απλά οι περισσότερες - συντριπτικά - υλοποιήσεις είναι με βεντιλατέρ. Ειναι πιο "αμεσες", και πιο "οικονομικες" στο στήσιμο - εγκατάσταση.

mike_871
09-01-15, 18:24
εγω παντος εχω καλοριφερ με πετρελαιο τελειος αυτονομο συστημα το εχω ρυθμιση 19 βαθμους απο τοτε που αρχισε ο χειμωνας παντα αναμενο.Εχω καψει 130 λιτρα ως τωρα

MAuVE
09-01-15, 20:13
Μιλάω για πάνελς συνολικής ισχύος 10KW. Δες λίγο πιο πάνω....

Απρόσεκτος, ή αγνοείς την έννοια των ανοιγμένων τιμών;

"60 κιλοβατώρες... για πάνελς συνολικής ισχύος 10KW" δίνουν την ανα KWpeak (ονομαστικής τιμής) ανοιγμένη απόδοση των 6 KWh/KWpeak.
Μια διαίρεση είναι, δεν είναι και τόσο δύσκολο δα.

petkov
09-01-15, 21:06
Καλησπέρα, παιδεία. Πια είναι η γνώμη σας για τα κλιματιστικά δαπέδου και γιατί είναι πιο ακριβά από τα οροφής ?

Tiven
09-01-15, 21:33
Ναι, γι' αυτό μιλάμε, πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν αξίζει.

Μάλιστα, τα χρήματα που κοστίζει δεν είναι καθόλου λίγα, θυμάμαι σε μια έκθεση που μου είχαν αναφέρει κόστος περίπου 3,000€ !

Συμφωνώ. Εμάς κόστισε αρκετά λιγότερο γιατί το φτιάξαμε και συνδέσαμε εντελώς μόνοι μας, ακόμα και έτσι όμως δεν αξίζει.

Για μένα προτιμότερο θα ήταν να έχεις στον ίδιο χώρο Φ/Β και να δίνεις με αντίσταση σε ένα boiler. Καλύτερη δουλειά θα έκανε.. :p

anon
09-01-15, 21:43
Απρόσεκτος, ή αγνοείς την έννοια των ανοιγμένων τιμών;

"60 κιλοβατώρες... για πάνελς συνολικής ισχύος 10KW" δίνουν την ανα KWpeak (ονομαστικής τιμής) ανοιγμένη απόδοση των 6 KWh/KWpeak.
Μια διαίρεση είναι, δεν είναι και τόσο δύσκολο δα.

κάτσε, δηλαδή έχω πάνελς ισχύος 10Κιλοβάτ, και μέσα σε ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ, δίνουν πόσο;
10 κιλοβατώρες; Υποθέτω, ισχύς 10 κιλοβατ, μια ώρα συνεχούς παραγωγής => 10 κιλοβατώρες, 6 ώρες εαν παράγουν δίνουν 60 κιλοβατώρες... και η ημέρα δεν είναι μόνο 6 ώρες. Εντάξει, μπακάλικα το έκανα και πρόχειρα, άλλη παραγωγή έχεις το καλοκαίρι, άλλη τον χειμώνα.

Αρα εαν το σύστημα δίνει 6 στα 10, αρα μιλάμε για 6 κιλοβατώρες ανα ώρα, πόσες ώρες; Να υποθέσω λοιπόν ότι μιλάμε για 35 περίπου κιλοβατώρες στο σύνολο της ημέρας ή πάλι κάτι κάνω λάθος;

Οπως και να έχει, μιλάμε για μικρότερη παραγωγή απο 60 κιλοβατώρες που πολύ αισιόδοξα είπα, άρα εαν δεν συμφέρει με 60 κιλοβατώρες, ή δεν φτάνει / δεν επαρκεί η παραγώμενη ενέργεια, πολύ δε περισσότερο εαν η παραγωγή ειναι μικρότερη πχ 35 ή 30 κιλοβατώρες (τα μισά)... Οπότε εν κατακλείδι, δεν συμφέρει αλλά και δεν υπάρχει περίπτωση να φθάνει, θα πρέπει να έχεις μεγάλη επιφάνεια για να "βγάλεις" την απαραίτητη ηλεκτρική ενέργεια για θέρμανση.

teodor_ch
09-01-15, 22:04
Έβαλα
Ισχύος 10kWp, εγκατεστημένου στην ευρύτερη περιοχή του Ηρακλείου Κρήτης
http://solar.com.gr/el/gridresult.asp


Σύνολο 1ου έτους 15.433 kWh = 42kwh/μέρα μέσο όρο

Και λογικά θα έχει φουσκωμένα νούμερα.

Θεσσαλονίκη 12695 = 34kwh/μέρα μέσο όρο

anon
09-01-15, 22:06
Έβαλα
http://solar.com.gr/el/gridresult.asp


Σύνολο 1ου έτους 15.433 kWh = 42kwh/μέρα μέσο όρο

Και λογικά θα έχει φουσκωμένα νούμερα.

είναι Κρήτη. Για Αττική σίγουρα ειναι λιγότερο λόγω διαφορετικού γεωγρ. πλάτους.
Επειτα αν αυτό ειναι ο μέσος όρος, το καλοκαίρι ειναι περισσότερο, αφου έχει μεγαλύτερη διάρκεια η ημέρα, και τον χειμώνα, λιγότερο, απο τον μέσο όρο. αρα χοντρικά μιλάμε στα μισά απο όσα υπολόγισα.

teodor_ch
09-01-15, 22:08
Επειδή αναφερθήκατε για θέρμανση όμως, θα πρέπει να κρατήσεις τα νούμερα του χειμώνα.

MAuVE
09-01-15, 23:35
Δες εδώ (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) τον απολογισμό σε απόδοση ηλ. ενέργειας μίας εγκατάστασης στην Αθήνα, ονομαστικής ισχύος 9,6KWp για τον Δεκέμβριο του 2014.
Ημερήσια παραγωγή μεταξύ 3 και 36 kWh.
Συνολική παραγωγή Δεκεμβρίου (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) 634 kWh -> μέση ημερησία παραγωγή 20,5 kWh.

Την ονομαστική ισχύ, πολύ σπάνια θα την δείς στο δίκτυο γιατί υπολογίζεται στους 20 βαθμούς Κελσίου στο panel, που σημαίνει κοντά στο μηδέν θερμοκρασία περιβάλλοντος και ηλιοφάνεια καλοκαιρινού μήνα.
Στο καπάκι, υπάρχουν και οι απώλειες του inverter, καλωδίων κ.λ.π που για να δείς την ονομαστική πρέπει τα panels να παράγουν πάνω από 105% επί της ονομαστικής.
Το καλοκαίρι που υπάρχει άφθονη ηλιοφάνεια αλλά και υψηλές θερμοκρασίες (30 β. περιβάλοντος - μεταφράζεται σε 50 β. στο panel) ένας τυπικός συντελεστής απόδοσης είναι 80-85% επι της ονομαστικής ισχύος.
Είναι όμως οι περισσότερες ώρες που παράγουν την περισσότερη ενέργεια.
Αυτή που κοιτάμε (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) είχε την μεγαλύτερη παραγωγή τον μήνα Μάιο με 1.654 kWh.
Συνολική ετήσια για το 2014 14.500 kWh, που είναι ένα πολύ καλό νούμερο για την Αθήνα.

Basilhs23_
10-01-15, 01:51
Πως ειναι πιο οικονομική η χρηση ατομικού λεβητα αεριου; Όλη μερα σταθερά σε μια θερμοκρασία ή να το σβήνουμε κάποιες ωρες και να το ανάβουμε ξανα;

Εξαρτάται, θες να το έχεις ανοιχτό όταν φεύγεις απ' το σπίτι ώστε να μην χρειαστεί να παραχθεί όλη η θερμική ενέργεια από το σύστημα όταν θα γυρίσεις; Εξαρτάται από τον χρόνο που δεν είσαι σπίτι, ίσως συμφέρει να το έχεις σε μια χαμηλή θερμοκρασία π.χ 15 βαθμοί και να το ανεβάζεις όταν γυρνάς.

meletis
10-01-15, 03:01
Καλησπέρα.Μένω σε ορεινή περιοχή (Ερυθρές Αττικής). Πρίν 2 χρόνια τοποθέτησα λέβητα ξύλου με προοπτική να προσθέσω να καίει pellet.Έκαψα περίπου 7 τόνους ξύλα.Το σπίτι έχει μόνωση η οποία αποτελείται απο 5αρι&3αρι φελιζόλ.Πρόκειται να ζεστάνω 120 τ.μ κύρια κατοικία+ 30 τ.μ γραφείο και στο μέλλον 70 τ.μ δύαρι το οποίο δεν βλέπω να ολοκληρώνω λόγω οικονομικής κρίσης. Επειδή το οικόπεδο είναι κατηφορικό και είναι κουραστική η μεταφορά ξύλων στην αποθήκη , σκέφτηκα την τοποθέτηση καυστήρα pellet + Δεξαμενής.
Με μια έρευνα(google) απο οτι είδα υπάρχει πλήθος καυστήρων.Η τοποθέτηση θα γίνει το καλοκαίρι , απλώς εχω αρχίσει και κάνω έρευνα.
π.χ.
-Αd green
-καυστήρας πέλλετ 20 -70KW Όκταγκον Ελλασ.
Έχει κάποιο μέλος εμπειρία απο τις παραπάνω εταιρίες ?:hmm:
To σπίτι είναι κατασκευή 2002 .

Nozomi
10-01-15, 04:34
Καλησπέρα.Μένω σε ορεινή περιοχή (Ερυθρές Αττικής). Πρίν 2 χρόνια τοποθέτησα λέβητα ξύλου με προοπτική να προσθέσω να καίει pellet.Έκαψα περίπου 7 τόνους ξύλα.Το σπίτι έχει μόνωση η οποία αποτελείται απο 5αρι&3αρι φελιζόλ.Πρόκειται να ζεστάνω 120 τ.μ κύρια κατοικία+ 30 τ.μ γραφείο και στο μέλλον 70 τ.μ δύαρι το οποίο δεν βλέπω να ολοκληρώνω λόγω οικονομικής κρίσης. Επειδή το οικόπεδο είναι κατηφορικό και είναι κουραστική η μεταφορά ξύλων στην αποθήκη , σκέφτηκα την τοποθέτηση καυστήρα pellet + Δεξαμενής.
Με μια έρευνα(google) απο οτι είδα υπάρχει πλήθος καυστήρων.Η τοποθέτηση θα γίνει το καλοκαίρι , απλώς εχω αρχίσει και κάνω έρευνα.
π.χ.
-Αd green
-καυστήρας πέλλετ 20 -70KW Όκταγκον Ελλασ.
Έχει κάποιο μέλος εμπειρία απο τις παραπάνω εταιρίες ?:hmm:
To σπίτι είναι κατασκευή 2002 .
Δεν έχω εμπειρία από Ad Green, αλλά θέλουν προσοχή τα εξής:

- η τοποθέτηση μεγάλης δεξαμενής, ει δυνατόν πάνω απ΄τον καυστήρα (ώστε να βοηθάει και η βαρύτητα στο ταϊσμα του καυστήρα)

- το πόσο συχνά θέλει καθάρισμα ο καυστήρας. Σε τι κόστος παίζει ο Ad Green ; Υπάρχει περίπτωση να προσεγγίσεις επώνυμες λύσεις απ' το εξωτερικό (π.χ Windhager Biowin) ; Πανάκριβοι, αλλά απίστευτη τεχνολογία...

- η ποιότητα του πέλλετ. Μου τα έλεγαν κι δεν το πολυπίστευα.
Μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη γερμανικό-αυστριακό, λιγότερη στάχτη, λιγότερη υγρασία.

Εν ολίγοις, όπως και σε όλα τα πράγματα στην ζωή, αν δώσεις κάτι περισσότερο και σου κάνει την εγκατάσταση ένας γνώστης θα ξενοιάσεις για χρόνια και το μόνο που θα σε απασχολεί θα είναι η προμήθεια του καυσίμου στις αρχές τις περιόδου (καλύτερα πάρ' το Ιούνη).

teodor_ch
10-01-15, 12:17
Καλησπέρα.Μένω σε ορεινή περιοχή (Ερυθρές Αττικής). Πρίν 2 χρόνια τοποθέτησα λέβητα ξύλου με προοπτική να προσθέσω να καίει pellet.Έκαψα περίπου 7 τόνους ξύλα.Το σπίτι έχει μόνωση η οποία αποτελείται απο 5αρι&3αρι φελιζόλ.Πρόκειται να ζεστάνω 120 τ.μ κύρια κατοικία+ 30 τ.μ γραφείο και στο μέλλον 70 τ.μ δύαρι το οποίο δεν βλέπω να ολοκληρώνω λόγω οικονομικής κρίσης. Επειδή το οικόπεδο είναι κατηφορικό και είναι κουραστική η μεταφορά ξύλων στην αποθήκη , σκέφτηκα την τοποθέτηση καυστήρα pellet + Δεξαμενής.
Με μια έρευνα(google) απο οτι είδα υπάρχει πλήθος καυστήρων.Η τοποθέτηση θα γίνει το καλοκαίρι , απλώς εχω αρχίσει και κάνω έρευνα.
π.χ.
-Αd green
-καυστήρας πέλλετ 20 -70KW Όκταγκον Ελλασ.
Έχει κάποιο μέλος εμπειρία απο τις παραπάνω εταιρίες ?:hmm:
To σπίτι είναι κατασκευή 2002 .


Ξύλα έχεις ή αγοράζεις?
Αν δεν έχεις, δές και την επιλογή υγραερίου που είναι περισσότερο ευέλικτη στις θερμίδες που ζητάει το σπίτι. Σαν τα inverter aircondition.

nmavro73
10-01-15, 13:10
Εξαρτάται, θες να το έχεις ανοιχτό όταν φεύγεις απ' το σπίτι ώστε να μην χρειαστεί να παραχθεί όλη η θερμική ενέργεια από το σύστημα όταν θα γυρίσεις; Εξαρτάται από τον χρόνο που δεν είσαι σπίτι, ίσως συμφέρει να το έχεις σε μια χαμηλή θερμοκρασία π.χ 15 βαθμοί και να το ανεβάζεις όταν γυρνάς.

Είμαστε γενικά σπίτι.
Χθες διόρθωσα πρωτα το θερμοστατη που έδειχνε παραπάνω. Μετα το άναψα στο 20. Όλη μερα. Και είδα οτι δεν άναβε διαρκώς.
Οταν το αναβα σπαστά έκαιγε τουλάχιστον μια ωρα για να ζεσταίνει το σπίτι. Και παλι ζεστα δεν είχαμε. Αν το κανω αυτο που λες θα ανάβει κανένα δίωρο για να φτάσει θερμοκρασία

teodor_ch
10-01-15, 13:35
Είμαστε γενικά σπίτι.
Χθες διόρθωσα πρωτα το θερμοστατη που έδειχνε παραπάνω. Μετα το άναψα στο 20. Όλη μερα. Και είδα οτι δεν άναβε διαρκώς.
Οταν το αναβα σπαστά έκαιγε τουλάχιστον μια ωρα για να ζεσταίνει το σπίτι. Και παλι ζεστα δεν είχαμε. Αν το κανω αυτο που λες θα ανάβει κανένα δίωρο για να φτάσει θερμοκρασία

Αφού μιλάμε για λέβητα αερίου,
όπου έχει πολύ μικρή μάζα να ζεστάνει,
και αν είναι κοντά στο σπίτι για να έχεις λίγες απώλειες σε σωλήνες

τότε μάλλον καλύτερα να το αφήνεις συνέχεια ανοιχτό και όταν φεύγεις να το κατεβάζεις 2-3 βαθμούς.

Εξαρτάται βέβαια και απο τις απώλειες του σπιτιού.
Αν το κλείνεις και σε μισή ώρα έχει χάσει τους 2-3 βαθμούς κλείνε το καλύτερα!

Μόνο με δοκιμές θα βρείς την ιδανικότερη λύση για σένα.

meletis
10-01-15, 15:47
Ξύλα έχεις ή αγοράζεις?
Αν δεν έχεις, δές και την επιλογή υγραερίου που είναι περισσότερο ευέλικτη στις θερμίδες που ζητάει το σπίτι. Σαν τα inverter aircondition.
Ξύλα αγοράζω. Στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει η δυνατότητα παροχής υγραερίου, το είχα ψάξει πρίν τοποθετήσω τον λέβητα ξύλου.

- - - Updated - - -


Δεν έχω εμπειρία από Ad Green, αλλά θέλουν προσοχή τα εξής:

- η τοποθέτηση μεγάλης δεξαμενής, ει δυνατόν πάνω απ΄τον καυστήρα (ώστε να βοηθάει και η βαρύτητα στο ταϊσμα του καυστήρα)

- το πόσο συχνά θέλει καθάρισμα ο καυστήρας. Σε τι κόστος παίζει ο Ad Green ; Υπάρχει περίπτωση να προσεγγίσεις επώνυμες λύσεις απ' το εξωτερικό (π.χ Windhager Biowin) ; Πανάκριβοι, αλλά απίστευτη τεχνολογία...

- η ποιότητα του πέλλετ. Μου τα έλεγαν κι δεν το πολυπίστευα.
Μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη γερμανικό-αυστριακό, λιγότερη στάχτη, λιγότερη υγρασία.

Εν ολίγοις, όπως και σε όλα τα πράγματα στην ζωή, αν δώσεις κάτι περισσότερο και σου κάνει την εγκατάσταση ένας γνώστης θα ξενοιάσεις για χρόνια και το μόνο που θα σε απασχολεί θα είναι η προμήθεια του καυσίμου στις αρχές τις περιόδου (καλύτερα πάρ' το Ιούνη).
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η λύση προμήθειας καυστήρα απο εξωτερικό είναι αδύνατη. Ηδη εχω δώσει 1500 λέβητας + 700 εγκατάσταση.
Ο Ad green που τους τηλεφώνησα μου είπαν 850 ευρώ χωρίς φπα και δεξαμενή.

teodor_ch
10-01-15, 16:29
Ξύλα αγοράζω. Στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει η δυνατότητα παροχής υγραερίου, το είχα ψάξει πρίν τοποθετήσω τον λέβητα ξύλου.


Δε λέω φυσικό αέριο αλλά υγραέριο με δική σου δεξαμενή και να έρχεται βυτίο.

meletis
10-01-15, 18:22
Δε λέω φυσικό αέριο αλλά υγραέριο με δική σου δεξαμενή και να έρχεται βυτίο.

Mπορεί να μην το διατύπωσα εγω σωστά. Το ίδιο εννοούσα οτι είχα ψάξει και δεν γινόταν στην περιοχή μου. (Μένω σε επαρχία).Αρα περιορίζομαι στην τοποθέτηση καυστήρα pellet/Πυρηνόξυλου.

- - - Updated - - -

Σας ανεβάζω μια φωτογραφία απο το χώρο εγκατάστασης. Είναι παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου.
149236

Atermon
10-01-15, 18:39
Σήμερα το μεσημέρι είχε 16 βαθμούς έξω, ενώ το σπίτι ήταν στους 14. Άνοιξα τέντα όλα τα παράθυρα για να ζεσταθεί το σπίτι lol.

Nozomi
10-01-15, 18:58
Σας ανεβάζω μια φωτογραφία απο το χώρο εγκατάστασης. Είναι παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου.
149236
Υποθέτω ότι αυτός ο χώρος είναι υπόγειος-ημιυπόγειος. Που σκοπεύεις να τοποθετήσεις την δεξαμενή με το pellet ;

Ερωτώ γιατί είναι μία απ΄τις σημαντικότερες παραμέτρους της εγκατάστασης. Αυτός δεν ήταν κι ο λόγος (το κουβάλημα των ξύλων) που αποφάσισες να πάς σε pellet ;

Θέλεις οπωσδήποτε 1000άρα δεξαμενή, οτιδήποτε μικρότερο ΔΕΝ σου κάνει.

Η άλλη παράμετρος (το καθάρισμα-άδειασμα της στάχτης) εξαρτάται απ΄τον καυστήρα και την ποιότητα του πέλλετ.

Τους Windhager τους ανέφερα γιατί είναι αυτοκαθαριζόμενοι, αλλά είναι δυστυχώς και πανάκριβοι.

Ο στόχος σου πρέπει να είναι μεγάλη δεξαμενή που θα γεμίζεις σπάνια (ιδανικά να μην προμηθεύεσαι καν σακκιά αλλά να φέρνεις φορτηγό και να σου γεμίζει την δεξαμενή με χύδην πέλλετ) και καθάρισμα ανά 5 ημέρες...

meletis
10-01-15, 19:10
Υποθέτω ότι αυτός ο χώρος είναι υπόγειος-ημιυπόγειος. Που σκοπεύεις να τοποθετήσεις την δεξαμενή με το pellet ;

Ερωτώ γιατί είναι μία απ΄τις σημαντικότερες παραμέτρους της εγκατάστασης. Αυτός δεν ήταν κι ο λόγος (το κουβάλημα των ξύλων) που αποφάσισες να πάς σε pellet ;

Θέλεις οπωσδήποτε 1000άρα δεξαμενή, οτιδήποτε μικρότερο ΔΕΝ σου κάνει.

Η άλλη παράμετρος (το καθάρισμα-άδειασμα της στάχτης) εξαρτάται απ΄τον καυστήρα και την ποιότητα του πέλλετ.

Τους Windhager τους ανέφερα γιατί είναι αυτοκαθαριζόμενοι, αλλά είναι δυστυχώς και πανάκριβοι.

Ο στόχος σου πρέπει να είναι μεγάλη δεξαμενή που θα γεμίζεις σπάνια (ιδανικά να μην προμηθεύεσαι καν σακκιά αλλά να φέρνεις φορτηγό και να σου γεμίζει την δεξαμενή με χύδην πέλλετ) και καθάρισμα ανά 5 ημέρες...
O χώρος που τον εχω τοποθετήσει είναι υπόγειο. Την δεξαμενή εχω σκοπό να την τοποθετήσω στην θέση της βιβλιοθήκης που βλέπεις. Φορτηγό δεν κατεβαίνει είναι το οικόπεδο ανάποδο.(κατηφορικό). Στο υπόγειο πηγαίνω μέσω εσωτερικής σκάλας.

Nozomi
10-01-15, 19:14
Ταπεινή μου άποψη ότι δεν θα σε φτάσει ο χώρος.
Εμείς βάλαμε μια 250άρα δεξαμενή και αυτές τις ημέρες που έχει δυνατά κρύα επισκεπτόμαστε συχνά το λεβητοστάσιο για να ταϊσουμε την δεξαμενή.
Ρώτα και έναν ειδικό, αλλά έχει σημασία να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη...

meletis
10-01-15, 19:17
Ταπεινή μου άποψη ότι δεν θα σε φτάσει ο χώρος.
Εμείς βάλαμε μια 250άρα δεξαμενή και αυτές τις ημέρες που έχει δυνατά κρύα επισκεπτόμαστε συχνά το λεβητοστάσιο για να ταϊσουμε την δεξαμενή.
Ρώτα και έναν ειδικό, αλλά έχει σημασία να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη...

Kάθε πότε γεμίζεις την δεξαμενή. Με τα ξύλα κατεβαίνω 4-5 φορές την ημέρα.

mike_871
10-01-15, 20:22
Kάθε πότε γεμίζεις την δεξαμενή. Με τα ξύλα κατεβαίνω 4-5 φορές την ημέρα.

μαρτυριο να κατεβενεις 5 φορες την μερα

meletis
10-01-15, 21:08
mike_871:Φέτος με τα ξύλα την πάτησα. Πήρα απο 3 μάνδρες και οι 3 τα είχαν βρέξει και ήταν χλωρά. Βέβαια και εγω φταίω που δεν κανόνισα απο το τέλος του Αυγούστου.Αποτέλεσμα είναι η θερμοκρασία του νερού να κυμαίνεται απο 50 εως 55 βαθμούς. Και παιδεύτηκα , και ξόδεψα χρήματα και δεν εχω θέρμανση για αυτό αποφάσισα να βάλω pellet. Βέβαια απο οτι διάβασα σε προηγούμενες σελίδες και το pellet θέλει τη σχετική έρευνα.

Nozomi
10-01-15, 21:31
Kάθε πότε γεμίζεις την δεξαμενή. Με τα ξύλα κατεβαίνω 4-5 φορές την ημέρα.
Με την 250άρα δεξαμενή ακόμα και 2 φορές από 3 σακκιά, αλλά με κακής ποιότητας πέλλετ.

Ζεσταίνονται 2x120 τ.μ + 1x60 τμ διαμερίσματα με μέτρια μόνωση.

Stefan_
14-01-15, 01:43
Ποσα περιπου λεφτα θεωρουνται οικονομικη θερμανση?
Βλεπω πχ. μια διαφημιση για καποια σομπα Κουμτελ που διαφημιζουν οικονομικη θεμανση χωρου 60τμ. με "μολις 30 λεπτα την ωρα".
Ειναι οικονομικα τα 30 λεπτα? Εμενα μου φαινονται πολλα.

stelakis1914
14-01-15, 01:58
Για θέρμανση μέσω ηλεκτρικής ενέργεια είναι καλή τιμή τα 0,30€/ώρα, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το αν καίει αυτό τα χρήματα μόνο και για τα αν είναι ικανή αυτή η σόμπα να ζεστάνει τόσα πολλά τετραγωνικά μέτρα.

Basilhs23_
14-01-15, 02:41
Κλασσικές φαμφάρες των διαφημίσεων, 60 τμ λένε με 2kW..... μόνο αν είναι το σπίτι με πολύ καλή μόνωση μπορεί να καταφέρει κάτι.

anon
14-01-15, 03:23
Κλασσικές φαμφάρες των διαφημίσεων, 60 τμ λένε με 2kW..... μόνο αν είναι το σπίτι με πολύ καλή μόνωση μπορεί να καταφέρει κάτι.

Αν σου πω ότι ζεσταίνω 170 τμ δυο όροφους, με ένα 12άρι κλιματιστικό και ένα θερμαντικό σώμα λαδιού.... Με εξωτερικές θερμοκρασίες -3 με -5 την νύχτα... εσωτερική στο σπίτι 20 βαθμοί. Το 18άρι κλιματιστικό μου, χάλασε, και δεν υπάρχουν φράγκα για αλλαγή προς το παρόν, γιαυτό και το σώμα λαδιού...

jkoukos
14-01-15, 12:35
Ένα σώμα λαδιού ζεσταίνει 55 τμ αρκετά καλά, λόγω της διαρρύθμισης και του προσανατολισμού του σπιτιού.
Αλλά με μέση κατανάλωση 3kWh (περίπου 0,6€) δεν συμφέρει οικονομικά για μόνιμη πηγή θέρμανσης.

anon
14-01-15, 13:15
το δουλεύω τώρα στα πολλά κρύα, και έχω και νυχτερινό. Εαν είναι να το δουλέψω 20-30 μέρες το πολύ για όλο το χειμώνα, και πάλι φθηνότερα θα την βγάλω απο πετρέλαιο.

mike_871
14-01-15, 16:31
Αν σου πω ότι ζεσταίνω 170 τμ δυο όροφους, με ένα 12άρι κλιματιστικό και ένα θερμαντικό σώμα λαδιού.... Με εξωτερικές θερμοκρασίες -3 με -5 την νύχτα... εσωτερική στο σπίτι 20 βαθμοί. Το 18άρι κλιματιστικό μου, χάλασε, και δεν υπάρχουν φράγκα για αλλαγή προς το παρόν, γιαυτό και το σώμα λαδιού...

το κλιματιστικο δεν ζεστεσταινει καλα, το 12αρι αντε να ζεσταινει 50 τετραγωνικα το πολυ

nyannaco
14-01-15, 16:52
το κλιματιστικο δεν ζεστεσταινει καλα, το 12αρι αντε να ζεσταινει 50 τετραγωνικα το πολυ
Το κλιματιστικό, όπως και κάθε θερμαντικό μέσο, δεν ζεσταίνει τετραγωνικά, αναπληρώνει απώλειες θερμότητας. Και επειδή οι απώλειες θερμότητας ενός χώρου εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, αλλά όχι άμεσα/μόνο από τα τετραγωνικά του χώρου, είναι πολύ χονδροειδής και πολύ παρακινδυνευμένη η προσέγγιση "το τάδε μηχάνημα καλύπτει/ζεσταίνει ΧΧ τετραγωνικά". Είναι απλά ένας πολύ επισφαλής "μπούσουλας" της κακιάς ώρας που χρησιμοπιούν οι πωλητές παντός τύπου θερμαντικών μέσων για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, πολλές φορές και με κάμποση δόση υπερβολής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.