PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

mike_871
14-01-15, 16:55
Το κλιματιστικό, όπως και κάθε θερμαντικό μέσο, δεν ζεσταίνει τετραγωνικά, αναπληρώνει απώλειες θερμότητας. Και επειδή οι απώλειες θερμότητας ενός χώρου εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, αλλά όχι άμεσα/μόνο από τα τετραγωνικά του χώρου, είναι πολύ χονδροειδής και πολύ παρακινδυνευμένη η προσέγγιση "το τάδε μηχάνημα καλύπτει/ζεσταίνει ΧΧ τετραγωνικά". Είναι απλά ένας πολύ επισφαλής "μπούσουλας" της κακιάς ώρας που χρησιμοπιούν οι πωλητές παντός τύπου θερμαντικών μέσων για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, πολλές φορές και με κάμποση δόση υπερβολής.

σωστα απλα δεν μπορει ο καθενας να καταλαβει τις θερμιδες τις απωλειες και ολα τα σχετικα...γι'αυτο και μιλαμε με τετραγωνικα που συμφωνω δεν ειναι ο καλυτερος τροπος

Basilhs23_
15-01-15, 00:40
Αν σου πω ότι ζεσταίνω 170 τμ δυο όροφους, με ένα 12άρι κλιματιστικό και ένα θερμαντικό σώμα λαδιού.... Με εξωτερικές θερμοκρασίες -3 με -5 την νύχτα... εσωτερική στο σπίτι 20 βαθμοί. Το 18άρι κλιματιστικό μου, χάλασε, και δεν υπάρχουν φράγκα για αλλαγή προς το παρόν, γιαυτό και το σώμα λαδιού...

Πωωω.... σε ζηλεύω, πως μπορείς και ζεσταίνεις τόση επιφάνεια? Εγώ τώρα στην Αθήνα πέρασα από τους χειρότερους χειμώνες με τους 0 βαθμούς εξωτερικά, είναι βέβαια και θέμα ψυχολογίας. Με ένα 13αρι κλιματιστικό με τα χίλια ζόρια κατάφερα και ζέστανα ένα σαλόνι 35τμ με 4μ ύψος, στα άλλα δωμάτια 9-10 βαθμοί, στο σαλόνι 13-14 που έφταναν μετά από πολλές ώρες χρήσης, το μηχάνημα δεν μπορούσε να αποδώσει και έβαζα και έναν θερμοπομπό κατά διαστήματα. Ίσως φταίει επειδή οι εξωτερικοί τοίχοι του σπιτιού είναι μισό μέτρο και έχουν πέτρα εσωτερικά η οποία έχει υψηλή θερμική αδράνεια. Την καλύτερη απόδοση την έχει το κλιματιστικό όταν χτυπάει ο ήλιος την εξωτερική μονάδα το μεσημέρι και υποβοηθάει τον συμπυκνωτή.

8anos
15-01-15, 00:41
αν θυμαμαι καλά ο anon εχει γραψει οτι εχει κάνει καλή μόνωση στο σπίτι

Basilhs23_
15-01-15, 00:43
Α, τότε εντάξει. Είπα κι εγώ....

anon
15-01-15, 09:52
ακριβώς. Πολύ καλή μόνωση.
Πχ σκεπή. Εκεί που είχα σκέτο κεραμίδι, χωρίς καν σανίδια, τώρα είναι 5 πόντοι εξηλασμένη, σανίδια (πέτσωμα το λένε; δεν ξέρω ), συν άλλους 5 πόντους πετροβάμβακας. Στον κύριο πλαινό τοίχο, βορεινός, η μεγαλύτερη πλαινη επιφάνεια του σπιτιού, όπου είχα και μεγάλες απώλειες έχω κάνει 7 πόντος εξωτερική θερμομόνωση με πολυστερίνη. Εχω "διορθώσει" τα κουφώματα, που ήταν ναι μεν με διπλά τζάμια, πλαστικά, αλλά είχε μερικές ψιλοδιαρροές, κάναμε σιλικόνη και τις κλείσαμε....
Τελειώσαμε; ΟΧΙ... Υπάρχουν ακόμη αρκετά που μπορούν να γίνουν, αλλά πάντα με γνώμονα το κόστος/ωφέλεια. Αυτό που έχω δεί και σκεφτομαι είναι ότι στα κουφώματα το κουτί επάνω στις μπαλκανόπορτες όπου κρατιέται το στόρι, δεν είναι μονωμένο. Σκέφτομαι να το μονώσω, έστω με 1-2 πόντους φελλό.... Να γίνει και εξωτερική θερμομόνωση και στο βορειοδυτικό μπαλκόνι τουλάχιστον. Μου έχουν πει επίσης όσοι βάλανε τα νάυλον αντιανεμικά στα μπαλκόνια, ότι είδαν τεράστια διαφορα. Εφόσον κλείνουν αρκετα καλά όμως το σύνολο του χώρου στο μπαλκόνι. Οπότε σαν επιπρόσθετη, σχετικά οικονομική λύση, μπορεί να δώ και αυτό.

Οταν στην Γερμανία, με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες, μπορούν να θερμαίνουν σπίτια με κατανάλωση σε ετήσια βάση 15 κιλοβατώρες, για θέρμανση, σημαίνει ότι εγώ με τα 170 τμ, θα πρέπει να έχω ετήσιες ανάγκες θέρμανσης, συνολικά 2550 κιλοβατώρες... Ετησίως. Το πολύ (γιατί εμείς έχουμε ηπιότερο χειμώνα). Δηλαδή ένα κόστος θέρμανσης με ηλεκτρική ενέργεια, με απλά θερμαντικά σώματα, της τάξεως 2550 * 0,20 = 510 ευρώ, ενω εαν υποθέσουμε χρήση κλιματιστικών όπου η απόδοση χοντρικά θα είναι το λιγότερο Χ2 κατα μέσο όρο, μιλάμε για ετήσιο κόστος θέρμανσης με ηλεκτρικό ρεύμα 260 ευρώ....

Με πετρέλαιο παλιά, χωρίς την μόνωση, τους δύσκολους μήνες ξόδευα 500 λίτρα σε 3-4 εβδομάδες.....

Με την δική μου εμπειρία το μόνο που έχω να πώ είναι ότι πρέπει να δούμε πρώτα την μόνωση. Βέβαια όλα πρέπει να ειδωθούν υπο την μορφή κόστους ωφέλειας, τι πληρώνεις και τι παίρνεις, σε πόσο καιρό σου κάνει απόσβεση. Ειναι υποδομές (μόνωση) που κρατά δεκαετίες χωρίς συντήρηση; (αρα μπορείς να υπολογίσεις απόσβεση σε > 10 έτη). Η΄μιλάμε για εξοπλισμό (κλιματιστικά, λέβητες, αντλίες θερμότητας κλπ) όπου ως μηχανές έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής, πρέπει να κάνεις απόσβεση πιο γρήγορα και πρέπει να έχεις προβλέψει και κόστη συντήρησης και επισκευών στον δεδομένο κύκλο ζωής τους....

Απο ότι έχω προσέξει, τα βασικότερα της μόνωσης συνήθως μπορούν να γίνουν χωρίς απαραίτητα πολύ μεγάλο κόστος, και μόνο εαν θέλει κάποιος εξεζητημένες λύσεις ή ειδικές ανάγκες αρχίζουν τα κόστη και ξεφεύγουν, οπότε ίσως να μην ειναι οικονομικά ελκυστικό. Πχ άλλο να βάλεις μόνωση με πολυστερίνη, και άλλο να βάλεις πλάκες aerogel ή πλάκες κενού... (αναφέρεται ότι δωμάτιο μονωμένο με airgel μπορεί να ζεσταθεί με ένα κερί, αλλά το κόστος ειναι ακόμα πολύ μεγάλο).

teodor_ch
15-01-15, 13:08
Απο το κουτί του ρολού λογικά μπάζει αέρας.
Δεν ήθελα ρολά μέχρι που βρήκα αυτού του είδους (βλ. φώτο) που έχουν λ το ίδιο ή και χαμηλότερο απο το κούφωμα!
Δές μήπως μπορείς με πατέντα να το φτιάξεις παρόμοια. Απο τη μέσα πλευρά πάντα.
149417

dimitris.taxideytis
15-01-15, 14:05
Πωωω.... σε ζηλεύω, πως μπορείς και ζεσταίνεις τόση επιφάνεια? Εγώ τώρα στην Αθήνα πέρασα από τους χειρότερους χειμώνες με τους 0 βαθμούς εξωτερικά, είναι βέβαια και θέμα ψυχολογίας. Με ένα 13αρι κλιματιστικό με τα χίλια ζόρια κατάφερα και ζέστανα ένα σαλόνι 35τμ με 4μ ύψος, στα άλλα δωμάτια 9-10 βαθμοί, στο σαλόνι 13-14 που έφταναν μετά από πολλές ώρες χρήσης, το μηχάνημα δεν μπορούσε να αποδώσει και έβαζα και έναν θερμοπομπό κατά διαστήματα. Ίσως φταίει επειδή οι εξωτερικοί τοίχοι του σπιτιού είναι μισό μέτρο και έχουν πέτρα εσωτερικά η οποία έχει υψηλή θερμική αδράνεια. Την καλύτερη απόδοση την έχει το κλιματιστικό όταν χτυπάει ο ήλιος την εξωτερική μονάδα το μεσημέρι και υποβοηθάει τον συμπυκνωτή.

Mε 4 μετρα υψος οπως λες, φυσιολογικο ειναι να κρυωνεις. Ο ζεστος αερας ανεβαινει ψηλα.

anon
15-01-15, 14:46
Απο το κουτί του ρολού λογικά μπάζει αέρας.
Δεν ήθελα ρολά μέχρι που βρήκα αυτού του είδους (βλ. φώτο) που έχουν λ το ίδιο ή και χαμηλότερο απο το κούφωμα!
Δές μήπως μπορείς με πατέντα να το φτιάξεις παρόμοια. Απο τη μέσα πλευρά πάντα.
149417

Nαι, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω, με φελλό.

Stefan_
16-01-15, 05:35
Για θέρμανση μέσω ηλεκτρικής ενέργεια είναι καλή τιμή τα 0,30€/ώρα

Δηλαδη ενας noname θερμοπομπος σαν αυτον που εχω ποσα € χαλαει /ωρα? Γιατι αν χαλαει κι αυτος τοσα καηκαμε...

nyannaco
16-01-15, 09:34
Απλή αριθμητική είναι, πόσα Watt είναι και πόσες KWh καταναλώνεις το τετράμηνο (για να δούμε με ποιά κλίμακα χρέωση πας);

Revolution
16-01-15, 11:00
Απο το κουτί του ρολού λογικά μπάζει αέρας.
Δεν ήθελα ρολά μέχρι που βρήκα αυτού του είδους (βλ. φώτο) που έχουν λ το ίδιο ή και χαμηλότερο απο το κούφωμα!
Δές μήπως μπορείς με πατέντα να το φτιάξεις παρόμοια. Απο τη μέσα πλευρά πάντα.
149417

Nαι, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω, με φελλό.

Οντως τα ρολλά μπάζουν πολύ.
Εχω σοβαρό πρόβλημα καθώς η πρόσοψη έχει 7.5μέτρα μπαλκονόπορτες και δεν γίνεται μόντα καθώς το ρολλό χωράει ακριβώς στο κουτί οπότε θα πρέπει να γίνει πλήρη αντικατάσταση.

anon
16-01-15, 11:11
Οντως τα ρολλά μπάζουν πολύ.
Εχω σοβαρό πρόβλημα καθώς η πρόσοψη έχει 7.5μέτρα μπαλκονόπορτες και δεν γίνεται μόντα καθώς το ρολλό χωράει ακριβώς στο κουτί οπότε θα πρέπει να γίνει πλήρη αντικατάσταση.

Iσως τότε απο την εσωτερική πλευρά, στο δωμάτιο, κάποιας μορφής επιπρόσθετο που θα κολλήσει επάνω στο κουτί, όπως πχ φελλός. Γιαυτό σκέφτηκα τον φελλό, μπορείς να το βάλεις και απο την μέσα μεριά του κουτιού, αν χωράει αλλά και απο την έξω (εσωτερικά στο δωμάτιο) και στην συνέχεια να το επεξεργαστείς ώστε να ταιριάζει με τον χώρο, πχ στοκάρισμα και βάψιμο ή κάποιο λούστρο ή τεχνοτροπία. Μοναδική αδυναμία είναι ότι εαν χρειαστεί να ανοίξεις το κουτί (κάποια βλάβη), θα το χαλάσεις και θα το ξανακάνεις, αλλά λογικά θα έχει μικρό κόστος απο άλλες λύσεις.

Επίσης λογικά σε πολλά κουφώματα, μετά απο καιρό χαλνά η σιλικόνη, και πρέπει να ξαναβάλεις στα σημεία που ακουμπά στα μάρμαρα, διαφορετικά μπάζει, λίγο, αλλά μπάζει και απο εκεί.

teodor_ch
16-01-15, 17:44
Το πρώτο βήμα είναι να βάλετε σιλικόνη στο κουτί του ρολού εσωτερικά.
Στο ενοίκιο που μένω, φυσούσε απο όλο το κουτί!
Πλέον φυσάει μόνο απο εκεί που βγαίνει στο σχοινί.
Αν έχετε ηλεκτρικά, ακόμα καλύτερα.

anon
16-01-15, 18:34
Το πρώτο βήμα είναι να βάλετε σιλικόνη στο κουτί του ρολού εσωτερικά.
Στο ενοίκιο που μένω, φυσούσε απο όλο το κουτί!
Πλέον φυσάει μόνο απο εκεί που βγαίνει στο σχοινί.
Αν έχετε ηλεκτρικά, ακόμα καλύτερα.

Επειδή το κουτί είναι μεταλικό, και έχει επαφή με το εξωτερικό αέρα, άρα η επιφάνεια του κουτιού εσωτερικά λειτουργεί ως θερμογέφυρα. Ειρωνία. Βάζεις διπλά, τριπλά τζάμια, και έχεις μια επιφάνεια μέταλλο απευθείας με την εξωτερική ατμόσφαιρα, για να σου παγώνει το δωμάτιο. Χώρια εαν εχει διαρροές και μπάζει. Αρα πρώτα απο όλα τεράστια διαφορά θα κάνει εαν μονωθει το συγκεκριμένο τμήμα.

teodor_ch
16-01-15, 18:51
Αρα πρώτα απο όλα τεράστια διαφορά θα κάνει εαν μονωθει το συγκεκριμένο τμήμα.

Νομίζω ότι σημαντικότερο είναι αν μπαίνει αέρας και μετά η θερμογέφυρα.
Ανάλογα βέβαια πόσο μπαίνει στον καθένα. Εμένα φυσούσε! Κουνούσε η κουρτίνα!

anon
16-01-15, 18:53
Νομίζω ότι σημαντικότερο είναι αν μπαίνει αέρας και μετά η θερμογέφυρα.
Ανάλογα βέβαια πόσο μπαίνει στον καθένα. Εμένα φυσούσε! Κουνούσε η κουρτίνα!

Εννοείται ότι πρώτα πρέπει να γίνει αυτό...

mike_871
16-01-15, 19:14
εχω επαλληλα κουφωματα και μπενει λιγο αερας απο την μεση καποια πατεντα ωστε να μην μπενει αερας?

teodor_ch
16-01-15, 19:24
εχω επαλληλα κουφωματα και μπενει λιγο αερας απο την μεση καποια πατεντα ωστε να μην μπενει αερας?

καινούργια βουρτσάκια ή και πιο χοντρά?

Stefan_
17-01-15, 04:19
Απλή αριθμητική είναι, πόσα Watt είναι και πόσες KWh καταναλώνεις το τετράμηνο (για να δούμε με ποιά κλίμακα χρέωση πας);

Nομιζω ειναι στα 1700W. H κλιμακα μου ειναι >2000KWh αλλα πως θα υπολογισεις απο αυτο ποσα χαλαει την ωρα?

vasilimertzani
17-01-15, 11:54
Nομιζω ειναι στα 1700W. H κλιμακα μου ειναι >2000KWh αλλα πως θα υπολογισεις απο αυτο ποσα χαλαει την ωρα?
Δεν μπορει,θα σου πει απλα ποσο θα κοστιζει οταν μενει μια ωρα αναμενο.Υοαρχουν κατι μετρητες ενεργειας πριζας αν θες να σου λυθει η απορια.

nyannaco
17-01-15, 13:09
Κι ομως μπορει! Η ερωτηση ειναι ¨Ποσο χαλαει την ωρα¨. Η απαντηση λοιπον ειναι, στην κλιμακα πανω απο 2000KWh, 0,21 x 1.7 = 0.34 ευρω την ωρα.

Stefan_
17-01-15, 14:06
Κι ομως μπορει! Η ερωτηση ειναι ¨Ποσο χαλαει την ωρα¨. Η απαντηση λοιπον ειναι, στην κλιμακα πανω απο 2000KWh, 0,21 x 1.7 = 0.34 ευρω την ωρα.

Ευχαριστω, φιλε Cétautomatix :)

Nozomi
17-01-15, 14:25
Δες εδώ (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) τον απολογισμό σε απόδοση ηλ. ενέργειας μίας εγκατάστασης στην Αθήνα, ονομαστικής ισχύος 9,6KWp για τον Δεκέμβριο του 2014.
Ημερήσια παραγωγή μεταξύ 3 και 36 kWh.
Συνολική παραγωγή Δεκεμβρίου (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) 634 kWh -> μέση ημερησία παραγωγή 20,5 kWh.

Την ονομαστική ισχύ, πολύ σπάνια θα την δείς στο δίκτυο γιατί υπολογίζεται στους 20 βαθμούς Κελσίου στο panel, που σημαίνει κοντά στο μηδέν θερμοκρασία περιβάλλοντος και ηλιοφάνεια καλοκαιρινού μήνα.
Στο καπάκι, υπάρχουν και οι απώλειες του inverter, καλωδίων κ.λ.π που για να δείς την ονομαστική πρέπει τα panels να παράγουν πάνω από 105% επί της ονομαστικής.
Το καλοκαίρι που υπάρχει άφθονη ηλιοφάνεια αλλά και υψηλές θερμοκρασίες (30 β. περιβάλοντος - μεταφράζεται σε 50 β. στο panel) ένας τυπικός συντελεστής απόδοσης είναι 80-85% επι της ονομαστικής ισχύος.
Είναι όμως οι περισσότερες ώρες που παράγουν την περισσότερη ενέργεια.
Αυτή που κοιτάμε (https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=288f2a2b-7783-4525-8e0d-898b3d4dd240&plant=cf2bd64a-0334-47f0-b741-71f8d6963ef6&splang=el-GR) είχε την μεγαλύτερη παραγωγή τον μήνα Μάιο με 1.654 kWh.
Συνολική ετήσια για το 2014 14.500 kWh, που είναι ένα πολύ καλό νούμερο για την Αθήνα.

Μ' αυτά και μ' αυτά το ερώτημα που τίθεται είναι αν αξίζει να μπει μια εγκατάσταση φ/β σε νεοανεγειρόμενη οικοδομή, όχι για λόγους κονόμας (που πολλοί στόχευαν το προηγούμενο διάστημα), αλλά εξοικονόμησης ενέργειας.

Δλδ μια τυπική εγκατάσταση 10kw σε πόσο χρονικό διάστημα θα κάνει απόσβεση, και αν υποβοηθάει σοβαρά την αντλία θερμότητας.
Υποθέτω ότι π.χ σήμερα, μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη ημέρα με θερμοκρασία (Αθήνα) 14 βαθμούς, ίσως να μην χρειαστεί καν η κατανάλωση ρεύματος, αν το φ/β τροφοδοτεί την αντλία η οποία θα κυκλοφορεί το νερό στην ενδοδαπέδια όλη την ημέρα, ώστε να δουλέψει πολύ λίγο με ρεύμα όταν πέσει το σκοτάδι.
Εν τω μεταξύ, το δοχείο αδράνειας θα διαθέτει ζεστό νερό και τότε...

nyannaco
17-01-15, 14:45
Επειδη υπαρχει ετεροχρονισμος μεταξυ ηλιοφανειας και ζητησης θερμανσης, και επειδη τοσο η ηλεκτρικη οσο και η θερμικη ενεργεια ειναι ακριβες στην αποθηκευση, ενα συστημα υποβοηθισης της θερμανσης με φωτοβολταϊκα θα βγει τοσο ακριβο, που δεν θα αποσβεστει ποτε. Δεν ειναι τυχαιο που η παραγομενη απο φ/β ηλεκτρικη ενεργεια πωλειται στη ΔΕΗ, αντι να αποθηκευεται τοπικα.

vasilimertzani
17-01-15, 16:40
Ετσι οπως τα λεει ο Nyannaco ειναι.Αν θες μονο για παραγωγη θερμοτητας τοτε οικονομικοτερα/αποδοτικοτερα ανα τμ. ειναι να βαλεις συστημα να ζεσταινει νερο .

Νyannaco στην απαντηση σου πιο πανω στην ερωτηση :'ποσο χαλαει την ωρα' δεν εχει θερμοστατη?

Tiven
17-01-15, 16:46
Τα πέλλετ καίγονται γενικά στην φωτιά ή για να είναι αποδοτικά θες συγκεκριμένο τρόπο καύσης;

Nozomi
17-01-15, 17:07
Τα πέλλετ καίγονται γενικά στην φωτιά ή για να είναι αποδοτικά θες συγκεκριμένο τρόπο καύσης;
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Στην φωτιά καίγονται, τι σημαίνει "συγκεκριμένος τρόπο καύσης" ;


Επειδη υπαρχει ετεροχρονισμος μεταξυ ηλιοφανειας και ζητησης θερμανσης, και επειδη τοσο η ηλεκτρικη οσο και η θερμικη ενεργεια ειναι ακριβες στην αποθηκευση, ενα συστημα υποβοηθισης της θερμανσης με φωτοβολταϊκα θα βγει τοσο ακριβο, που δεν θα αποσβεστει ποτε. Δεν ειναι τυχαιο που η παραγομενη απο φ/β ηλεκτρικη ενεργεια πωλειται στη ΔΕΗ, αντι να αποθηκευεται τοπικα.
ΟΚ, αλλά το δοχείο αδράνειας θα έχει ζεστό νερό (για το βράδυ) το οποίο θα έχει ζεστάνει η αντλία θερμότητας η οποία θα βοηθάται απ΄τα ηλιακά !

vasilimertzani
17-01-15, 17:15
ΟΚ, αλλά το δοχείο αδράνειας θα έχει ζεστό νερό (για το βράδυ) το οποίο θα έχει ζεστάνει η αντλία θερμότητας η οποία θα βοηθάται απ΄τα ηλιακά !

ναι αλλα αντι να βαλεις 30 πανελ φωτοβολταικα να παρεις με μετατροπη το χειμωνα 10kwh/ημερα .βαζεις 15 πανελ και παιρνεις 15kwh σε θερμοτητα για να ζεστανεις το ΔΑ.
Ετσι και οικονομικοτερα σου βγαινει και αποδοτικοτερο.

jkoukos
17-01-15, 17:54
Δεν είμαι ειδικός, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι και πάλι είναι ασύμφορο, με την έννοια ότι θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για την απόσβεση της επένδυσης.
Ακόμη και σε ενδοδαπέδια θέρμανση και ανάλογα τα τετραγωνικά κάλυψης, θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερο δοχείο για αποθήκευση του ζεστού νερού και μαζί με όλα τα άλλα συμπράγκαλα ανεβάζουν πολύ το κόστος.
Καλύτερα πιστεύω είναι να γίνει επένδυση στην άριστη μόνωση της οικοδομής, παρά σε ηλιακή υποβοήθηση της θέρμανσης.

Bananas
17-01-15, 20:32
Δεν είμαι ειδικός, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι και πάλι είναι ασύμφορο, με την έννοια ότι θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για την απόσβεση της επένδυσης.
Ακόμη και σε ενδοδαπέδια θέρμανση και ανάλογα τα τετραγωνικά κάλυψης, θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερο δοχείο για αποθήκευση του ζεστού νερού και μαζί με όλα τα άλλα συμπράγκαλα ανεβάζουν πολύ το κόστος.
Καλύτερα πιστεύω είναι να γίνει επένδυση στην άριστη μόνωση της οικοδομής, παρά σε ηλιακή υποβοήθηση της θέρμανσης.

Η ουσία είναι η μείωση των απωλειών μιας οικίας ή κτιρίου και ως δευτερεύον η σωστή-αποτελεσματική εκμετάλευση των θερμικών φορτίων ενός χώρου (υδρατμοί στο μπάνιο θερμικά φορτία κουζίνας κ.α). Αν πετύχεις εξαιρετικές τιμές θερμομόνωσης και αεροστεγανότητας μετά δεν σε νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ ο τρόπος θέρμανσης. Κάψε πετρέλαιο όλο το 24ωρο. Τα λεφτά που θα δίνεις για την θέρμανση σου θα είναι αστεία ....

Για να μην ισοπεδώνω τους φθηνούς τρόπους θέρμανσης. Δεν λέω ότι δεν αξίζει να βάλεις. Απλά αν έχεις τα λεφτά το καλύτερο αποτέλεσμα και την καλύτερη οικονομία θα την κάνεις μειώνοντας τις απώλειες. Αν γενικά τα λεφτά είναι λίγα τότε ίσως σε συμφέρει να επενδύσεις σε μια φθηνή μορφή θέρμανσης.

Εξαρτάται απο το κεφάλαιο επένδυσης. Αυτό θέλω να πω. Αλλά αν το δούμε χωρίς το παράγοντα χρήματα ναι το πιο αποτελεσματικό είναι η μείωση των απωλειών .

nyannaco
17-01-15, 21:19
Νyannaco στην απαντηση σου πιο πανω στην ερωτηση :'ποσο χαλαει την ωρα' δεν εχει θερμοστατη?ΟΚ, ετσι δεν απαντιεται. Η απαντηση αφορουσε ωρα λειτουργιας του σωματος.

MAuVE
17-01-15, 21:22
Δλδ μια τυπική εγκατάσταση 10kw σε πόσο χρονικό διάστημα θα κάνει απόσβεση

Για χρήση net metering, όχι θέρμανση, είχα κάνει τους υπολογισμούς πέρυσι με αποτέλεσμα 12 χρόνια το ελάχιστον
Παραδοχές:
α) Καλές τιμές στην αγορά των υλικών
β) Εγκατάσταση δια προσωπικής εργασίας
γ) Χρήματα που "κάθονται" στην τράπεζα χωρίς τοκοφορία και βεβαίως σε καμία περίπτωση τραπεζικός δανεισμός.
δ) Συνήθεις καταναλώσεις ηλεκτρικής ενεργείας μιας τετραμελούς οικογένειας με ηλιακό: 7.000 kWh/έτος, οπότε τα 10kWp θα δώσουν πίσω στο σύστημα περισσότερη ενέργεια ή οποία δεν θα συμψηφιστεί. Λογικότερο μέγεθος σε μία τέτοια περίπτωση είναι τα 5-7kWp.

Stefan_
18-01-15, 07:33
Κι ομως μπορει! Η ερωτηση ειναι ¨Ποσο χαλαει την ωρα¨. Η απαντηση λοιπον ειναι, στην κλιμακα πανω απο 2000KWh, 0,21 x 1.7 = 0.34 ευρω την ωρα.

Cétautomatix, ξεχασα να σε ρωτησω
ειτε στου 19oC λειτουργει ο θερμοπομπος ειτε στους 26οC, παλι 34 λεπτα χαλαει?

nyannaco
18-01-15, 11:06
Δες παραπανω και την παρατηρηση του vasilimrtzani, 34 λεπτα ανα ωρα πραγματικης λειτουργιας, οσο ο θερμοστατης ειναι στο on. Προφανως η ρυθμιση του θερμοστατη διαφοροποιει το ποσοστο του χρονου που θα ειναι on, αναλογα και με τις συνθηκες - αρχικη θερμοκρασια του χωρου, εξωτερικη θερμοκρασια - και δεν μπορει να προβλεφθει. Γι'αυτο ο Βασιλης μιλησε για μετρητη καταναλωσης.

teodor_ch
18-01-15, 17:33
Τίποτα δεν είναι αξιόπιστο.
Ανάλογα τις απώλειες του χώρου θα δουλεύει και η συσκευή.
Αν οι απώλειες είναι περισσότερες θα δουλεύει συνέχεια.
Και οι απώλειες δεν είναι σταθερό νούμερο.

vasilimertzani
18-01-15, 19:47
Δεν είμαι ειδικός, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι και πάλι είναι ασύμφορο, με την έννοια ότι θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για την απόσβεση της επένδυσης.
Ακόμη και σε ενδοδαπέδια θέρμανση και ανάλογα τα τετραγωνικά κάλυψης, θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερο δοχείο για αποθήκευση του ζεστού νερού και μαζί με όλα τα άλλα συμπράγκαλα ανεβάζουν πολύ το κόστος.
Καλύτερα πιστεύω είναι να γίνει επένδυση στην άριστη μόνωση της οικοδομής, παρά σε ηλιακή υποβοήθηση της θέρμανσης.

Ολα σχετικα ειναι.Αν δηλαδη εχεις μια οικια με λιγες απωλειες που καλυπτονται απο τα ηλιακα δεν αξιζει να επενδυσεις?οταν θα εχεις το χρονο 0 εξοδα?
Αλλες περιπτωσεις συμφερει να κανεις γεωθερμια .
Αλλα ολα αυτα ειναια συμφορα αν δεν εχεις σωστη μονωση.

anon
18-01-15, 20:02
Η ουσία είναι η μείωση των απωλειών μιας οικίας ή κτιρίου και ως δευτερεύον η σωστή-αποτελεσματική εκμετάλευση των θερμικών φορτίων ενός χώρου (υδρατμοί στο μπάνιο θερμικά φορτία κουζίνας κ.α). Αν πετύχεις εξαιρετικές τιμές θερμομόνωσης και αεροστεγανότητας μετά δεν σε νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ ο τρόπος θέρμανσης. Κάψε πετρέλαιο όλο το 24ωρο. Τα λεφτά που θα δίνεις για την θέρμανση σου θα είναι αστεία ....

Για να μην ισοπεδώνω τους φθηνούς τρόπους θέρμανσης. Δεν λέω ότι δεν αξίζει να βάλεις. Απλά αν έχεις τα λεφτά το καλύτερο αποτέλεσμα και την καλύτερη οικονομία θα την κάνεις μειώνοντας τις απώλειες. Αν γενικά τα λεφτά είναι λίγα τότε ίσως σε συμφέρει να επενδύσεις σε μια φθηνή μορφή θέρμανσης.

Εξαρτάται απο το κεφάλαιο επένδυσης. Αυτό θέλω να πω. Αλλά αν το δούμε χωρίς το παράγοντα χρήματα ναι το πιο αποτελεσματικό είναι η μείωση των απωλειών .


Eξαρτάται. Εαν πχ το πετρέλαιο κόστιζε 10 σεντς το λίτρο, τα 500 λίτρα θα κόστιζαν 50 ευρώ. Θα την έβγαζα με θέρμανση, και κακή μονωση, με μόλις 200-300 ευρώ τον χρόνο. Δεν αξίζει τότε η καλή θερμομόνωση, γιατι κοστίζει... Ολα ειναι σχετικά.

vasilimertzani
19-01-15, 10:24
Eξαρτάται. Εαν πχ το πετρέλαιο κόστιζε 10 σεντς το λίτρο, τα 500 λίτρα θα κόστιζαν 50 ευρώ. Θα την έβγαζα με θέρμανση, και κακή μονωση, με μόλις 200-300 ευρώ τον χρόνο. Δεν αξίζει τότε η καλή θερμομόνωση, γιατι κοστίζει... Ολα ειναι σχετικά.
αν κοστιζε 10 σεντς το πετρελαιο τοτε και οι μονωσεις επειδη ειναι παραγωγα αυτου θα κοστιζαν κατι λιγο απο 500€

Stefan_
19-01-15, 11:45
Δες παραπανω και την παρατηρηση του vasilimrtzani, 34 λεπτα ανα ωρα πραγματικης λειτουργιας, οσο ο θερμοστατης ειναι στο on. Προφανως η ρυθμιση του θερμοστατη διαφοροποιει το ποσοστο του χρονου που θα ειναι on, αναλογα και με τις συνθηκες - αρχικη θερμοκρασια του χωρου, εξωτερικη θερμοκρασια - και δεν μπορει να προβλεφθει.

Aς μην ανακατευουμε το θερμοστατη. Ο θερμοπομπος μου εχει 2 σκαλες, low και hi. To ιδιο ρευμα καιει και στις δυο?

teodor_ch
19-01-15, 12:00
Aς μην ανακατευουμε το θερμοστατη. Ο θερμοπομπος μου εχει 2 σκαλες, low και hi. To ιδιο ρευμα καιει και στις δυο?

Επειδή όλα τα ίδια είναι (αερόθερμο, θερμοπομπός, ηλεκτρικό καλοριφέρ)

ο θερμοστάτης αλλάζει σε ΟΝ/OFF ανάλογα τη θερμοκρασία της συσκευής (για τις φθηνές) ή του χώρου (για τις ακριβές - αλλά όχι αξιόπιστα)

το Low/Hi αλλάζει το ρυθμό με τον οποίο ζεσταίνεται η συσκευή


Η τιμή που σου είπε είναι για θερμοστάτη στο ON και στη σκάλα Hi λογικά.

mike_871
19-01-15, 15:48
Aς μην ανακατευουμε το θερμοστατη. Ο θερμοπομπος μου εχει 2 σκαλες, low και hi. To ιδιο ρευμα καιει και στις δυο?

οχι δεν χαλει το ιδιο, λεει ποσα βατ χαλαει σε καθε σκαλα (π.χ 1000 βατ στην πρωτη σκαλα και 1500 βατ στην δευτερη σκαλα)

Basilhs23_
19-01-15, 23:31
Aς μην ανακατευουμε το θερμοστατη. Ο θερμοπομπος μου εχει 2 σκαλες, low και hi. To ιδιο ρευμα καιει και στις δυο?

Δεν καίει το ίδιο, αλλά αν σκοπεύεις να βάλεις το low θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να ζεσταθεί ο χώρος, η απαιτούμενη ενέργεια θέρμανσης του χώρου παραμένει η ίδια, οπότε μείωση της ισχύος χρειάζεται αύξηση του χρόνου για να επιτευχθεί ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης.

21706
20-01-15, 00:02
Aς μην ανακατευουμε το θερμοστατη. Ο θερμοπομπος μου εχει 2 σκαλες, low και hi. To ιδιο ρευμα καιει και στις δυο?

Αν το hi έχει διπλάσια ισχύ από το low θα καταναλώνει και διπλάσια ενέργεια.
Αυτά στην περίπτωση που δεν υπάρχει θερμοστάτης.

Stefan_
24-01-15, 09:48
Δεν καίει το ίδιο, αλλά αν σκοπεύεις να βάλεις το low θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να ζεσταθεί ο χώρος, η απαιτούμενη ενέργεια θέρμανσης του χώρου παραμένει η ίδια, οπότε μείωση της ισχύος χρειάζεται αύξηση του χρόνου για να επιτευχθεί ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης.

Στο low το εχω παντοτε, διοτι εχω την εντυπωση οτι στο low λαιει λιγοτερο ρευμα. Διπλα μου ειναι η συσκευη, ζεσταινομαι αμεσως.

Basilhs23_
24-01-15, 20:47
Στο low το εχω παντοτε, διοτι εχω την εντυπωση οτι στο low λαιει λιγοτερο ρευμα. Διπλα μου ειναι η συσκευη, ζεσταινομαι αμεσως.

Καιεί λιγότερο ρεύμα, αν είναι δίπλα σου όντως σε ζεσταίνει, αλλά αν σκοπεύεις να ζεστάνεις όλο τον χώρο, τότε θα χρειαστεί να αφήσεις την συσκευή περισσότερο χρόνο σε λειτουργία για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία από οτι αν ήταν στο high που θα χρειαζόταν λιγότερο χρόνο. Η ενέργεια που καταγράφει ο μετρητής της ΔΕΗ είναι το γινόμενο της ισχύος της συσκευής επι τον χρόνο που την λειτουργείς.

Stefan_
25-01-15, 13:41
Nαι "καιει", οχι "λαιει":) κι αυτο το συστημα δε σε αφηνει να κανεις διορθωση.
Ωστε μπορουμε να ξερουμε τι χαλανε οι συσκευες απο την ισχυ τους. Εννοεις οταν δουλευουν στο maximum υποθετω, οταν ομως υπαρχουν διαβαθμισεις εντασης χαλανε λιγοτερο ειπες. Αυτο μπορουμε να το υπολογισουμε?

21706
25-01-15, 13:58
Nαι "καιει", οχι "λαιει":) κι αυτο το συστημα δε σε αφηνει να κανεις διορθωση.
Ωστε μπορουμε να ξερουμε τι χαλανε οι συσκευες απο την ισχυ τους. Εννοεις οταν δουλευουν στο maximum υποθετω, οταν ομως υπαρχουν διαβαθμισεις εντασης χαλανε λιγοτερο ειπες. Αυτο μπορουμε να το υπολογισουμε?
Ασφαλώς μπορούμε. Όπως σου είπα παραπάνω αν το hi
έχει διπλάσια ισχύ από το low θα καταναλώνει και διπλάσια ενέργεια.
Αυτά στην περίπτωση που δεν υπάρχει θερμοστάτης.

Stefan_
25-01-15, 14:06
Ασφαλώς μπορούμε. Όπως σου είπα παραπάνω αν το hi
έχει διπλάσια ισχύ από το low θα καταναλώνει και διπλάσια ενέργεια.
Αυτά στην περίπτωση που δεν υπάρχει θερμοστάτης.

Ή αν ο θερμοστατης ειναι off.
Πως εισαι σιγουρος οτι το hi εχει διπλασια ισχυ απο το low, ειναι στανταρ προτυπο για ολους τους θερμοπομπους?
Με αλλες ηλεκτρικες συσκευες ομως που εχουν διαβαθμισεις μπορει να μην ειναι τοσο σαφης η διαφορροποιηση(πχ. ψυγειο).

mike_871
25-01-15, 14:19
Δεν ειναι σιγουρο οτι εχει διπλασια ισχυ.Καθε συσκευη λεει ποσα βατ ειναι αν π.χ εχει τρεις σκαλες λεει 700 βατ 1000 βατ 1500 βατ αντιστοιχα.Αν εχει μονο θερμοστατη και On-off παει να πει οτι λειτουργει σε μια σκαλα και ο θερμοστατης ανοιγει και κλεινει την συσκευη αναλογος την θερμοκρασια που εχουμε βαλει, αυτο υπολογιζεται με τα βατ και τον χρονο που ειναι αναμενει η συσκευη δηλαδη αναβη καποιο λαμπακι που εχει πανω του για να καταλαβενουμε ποτε τραβαει ρευμα

21706
25-01-15, 14:55
Αν είναι α% μεγαλύτερη ισχύς θα είναι α% μεγαλύτερη
και η ενέργεια που καταναλώνεται αν ο θερμοστάτης είναι κλειστός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.