PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

slalom
05-10-15, 21:06
Καλα το παθητικα σπιτια και οι βιομαζες αλλα σε ενα ετοιμο σπιτι,σε ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια 5-6-10 οροφων οσο και να κουβεντιαζεις το παθητικο σπιτι δεν θα αλλαξει τιποτα.Ειδικα τον τελευταιο καιρο το μονο που δεσποζει εφικτο ειναι να γινει εσωτ.θερμομονωση και οπου παιζει μπαλκονι εξωτερικη.
Αρκει να μην εχει συρομενα ανοιγματα

Nozomi
05-10-15, 21:21
Για να φτιαξεις ενα σπιτι παθητικο εχει ενα αρχικο κοστος επενδυσης.Οταν εχεις ομως την δωρεαν καυσιμη υλη ποιος ο λογος να επενδυσεις σε κατι τετοιο?
(εκτος οπως ειπα απο τους ρυπους)
Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παθητικό μπορείς να φτιάξεις μόνο απ΄την αρχή (from scratch που λένε), ενώ λέβητα βιομάζας μπορείς να βάλεις ανά πάσα στιγμή σε ένα σπίτι, αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος χώρος κι ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αν κι άσχετος, κατά πόσο μπορεί να γίνει παθητική μια υπάρχουσα κατασκευή αν προσθέσεις εξωτερική θερμομόνωση, ενώ απ' την άλλη ο λέβητας βιομάζας εγκαθίσταται πολύ εύκολα.

Το Παθητικό Σπίτι είναι η απόλυτη λύση, αλλά με τις τωρινές οικονομικές συνθήκες, που δεν δίνονται δάνεια κι δεν υπάρχει οποιαδήποτε πριμοδότηση, οι περισσότεροι κοιτούν πως θα ζεσταθούν στα ήδη υπάρχοντα σπίτια τους.
Ε, εκεί, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι δει (με μια θερμική κάμερα) που χάνει, να προσθέσει εξωτερική θερμομόνωση όπου μπορεί αυτό να γίνει, κι να αντικαταστήσει τα κουφώματα (αν δεν έχουν διπλά τζάμια κτλ.)
Αυτά σε συνδυασμό με έναν λέβητα βιομάζας βγάζουν μια αρκετά μεγάλη σούμα όμως, κι οι περισσότεροι αρκούνται μόνο στον τρόπο θέρμανσης.
Δεν είναι εποχή να παίρνει κανείς δάνειο για ανακαίνιση σπιτιού, άσε που δεν δίνουν πλέον...

Bananas
05-10-15, 22:56
Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παθητικό μπορείς να φτιάξεις μόνο απ΄την αρχή (from scratch που λένε), ενώ λέβητα βιομάζας μπορείς να βάλεις ανά πάσα στιγμή σε ένα σπίτι, αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος χώρος κι ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αν κι άσχετος, κατά πόσο μπορεί να γίνει παθητική μια υπάρχουσα κατασκευή αν προσθέσεις εξωτερική θερμομόνωση, ενώ απ' την άλλη ο λέβητας βιομάζας εγκαθίσταται πολύ εύκολα.

Το Παθητικό Σπίτι είναι η απόλυτη λύση, αλλά με τις τωρινές οικονομικές συνθήκες, που δεν δίνονται δάνεια κι δεν υπάρχει οποιαδήποτε πριμοδότηση, οι περισσότεροι κοιτούν πως θα ζεσταθούν στα ήδη υπάρχοντα σπίτια τους.
Ε, εκεί, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι δει (με μια θερμική κάμερα) που χάνει, να προσθέσει εξωτερική θερμομόνωση όπου μπορεί αυτό να γίνει, κι να αντικαταστήσει τα κουφώματα (αν δεν έχουν διπλά τζάμια κτλ.)
Αυτά σε συνδυασμό με έναν λέβητα βιομάζας βγάζουν μια αρκετά μεγάλη σούμα όμως, κι οι περισσότεροι αρκούνται μόνο στον τρόπο θέρμανσης.
Δεν είναι εποχή να παίρνει κανείς δάνειο για ανακαίνιση σπιτιού, άσε που δεν δίνουν πλέον...

Μερικά ποστ πιο πάνω που αναφέρθηκα για την πρότυπη παθητική κατοικία που φτιάχνεται απο χορηγούς για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Δεν χτίστηκε απο το μηδέν . Είναι ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου. Μπορεί με ανακαίνιση να χαρακτηριστει ενα σπίτι παθητικό .Εχω δει τέτοιες περιπτώσεις.

slalom
05-10-15, 22:56
Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παθητικό μπορείς να φτιάξεις μόνο απ΄την αρχή (from scratch που λένε), ενώ λέβητα βιομάζας μπορείς να βάλεις ανά πάσα στιγμή σε ένα σπίτι, αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος χώρος κι ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αν κι άσχετος, κατά πόσο μπορεί να γίνει παθητική μια υπάρχουσα κατασκευή αν προσθέσεις εξωτερική θερμομόνωση, ενώ απ' την άλλη ο λέβητας βιομάζας εγκαθίσταται πολύ εύκολα.
Πολυ δυσκολο αυτο

Bananas
05-10-15, 23:06
Για να φτιαξεις ενα σπιτι παθητικο εχει ενα αρχικο κοστος επενδυσης.Οταν εχεις ομως την δωρεαν καυσιμη υλη ποιος ο λογος να επενδυσεις σε κατι τετοιο?
(εκτος οπως ειπα απο τους ρυπους)

Αν αφήσουμε στην άκρη το ενεργειακό αποτύπωμα του κτιρίου (την ρύπναση κτλ) και αφήσουμε στην άκρη το υψηλό επίπεδο υγιεινής και άνεσης που πετυχαίνεις μέσα σε τέτοιο σπίτι τότε ναι. Αν έχεις δωρεάν καύσιμη ύλη π.χ σε χωριό ξύλο απο ελιές που κλαδεύεις κάθε χρόνο βάλε έναν λεβητα ξύλου και μην σε νοιάζει η κατανάλωση . Είσαι άρχοντας !

Επειδή όμως εστιάζουμε στην ενεργειακή κατανάλωση ενός παθητικού κτιρίου δεν έχετε καταλάβει κάτι άλλο βασικό που πετυχαίνεις. Με τον μηχανικό αερισμό πετυχαίνεις ελεγχομενο εξαερισμό και ο όποιος εισαγόμενος αέρας φιλτράρεται απο τους όποιου ρύπους και μικρόβια πριν μπει στο σπίτι . Επίσης το σπίτι δεν μοιρίζει γιατί είναι ελεγχόμενος ο εξαερισμός. Ένα ακόμη σημαντικό είναι οτι μπορείς να εφαρμόσεις αισθητήρες CO2 με μικρό κόστος όπου ο μηχναικός αερισμός ελέγχει τα επίπεδα CO2 στον χώρο και τα κρατάει πάντοτε σε τιμές ασφαλές για την υγεία του ανθρώπου. Π.χ έχεις παρέα σπίτι και καπνίζουν 5 ατομα σαλόνι . Κρατόντας τα επίπεδα CO2 ελεγχόμενα πέρα απο την υγεία μας δεν μας πιάνει και πονοκέφαλος. Πολλοί πονοκέφαλοι που μας πιάνουν π.χ όταν ξυπνήσουμε έχουν να κάνουν με κακό εξαερισμό του χώρου .
Πέρα απο αυτό σε ένα τέτοιο σπίτι δίνεται έμφαση στην άριστη θερμοκρασιακή κατανομή στον χώρο . Π.χ δίνεται μεγάλη σημασία έτσι ώστε αν κάθεσαι κοντά σε κκούφωμα η διαφορά θερμοκρασίας του κουφώματος και του χώρου να είναι όσο μικρή γίνεται .

Δεν είναι μόνο θέμα εξοικονόμησης ενεργιας είναι και θέμα συνθηκών άνεσης και υγείας. Ο μηχανικός αερισμός σε σπίτια προτείνεται απο γιατρούς για παιδιά πυο έχουν προβλήματα άσθματος . Η καλυτέρευση της ποιότητας ζωής τους με μηχανικό αερισμό εκτοξεύεται !

- - - Updated - - -


Πολυ δυσκολο αυτο

Εφικτό όμως ! Το χω δει στην πράξη !

hoannis
06-10-15, 00:14
Για να φτιαξεις ενα σπιτι παθητικο εχει ενα αρχικο κοστος επενδυσης.Οταν εχεις ομως την δωρεαν καυσιμη υλη ποιος ο λογος να επενδυσεις σε κατι τετοιο?
(εκτος οπως ειπα απο τους ρυπους)
Δωρεάν καύσιμη ύλη? Δηλαδή?

teodor_ch
06-10-15, 00:38
Αν αφήσουμε στην άκρη το ενεργειακό αποτύπωμα του κτιρίου (την ρύπναση κτλ) και αφήσουμε στην άκρη το υψηλό επίπεδο υγιεινής και άνεσης που πετυχαίνεις μέσα σε τέτοιο σπίτι τότε ναι. Αν έχεις δωρεάν καύσιμη ύλη π.χ σε χωριό ξύλο απο ελιές που κλαδεύεις κάθε χρόνο βάλε έναν λεβητα ξύλου και μην σε νοιάζει η κατανάλωση . Είσαι άρχοντας !

Επειδή όμως εστιάζουμε στην ενεργειακή κατανάλωση ενός παθητικού κτιρίου δεν έχετε καταλάβει κάτι άλλο βασικό που πετυχαίνεις. Με τον μηχανικό αερισμό πετυχαίνεις ελεγχομενο εξαερισμό και ο όποιος εισαγόμενος αέρας φιλτράρεται απο τους όποιου ρύπους και μικρόβια πριν μπει στο σπίτι . Επίσης το σπίτι δεν μοιρίζει γιατί είναι ελεγχόμενος ο εξαερισμός. Ένα ακόμη σημαντικό είναι οτι μπορείς να εφαρμόσεις αισθητήρες CO2 με μικρό κόστος όπου ο μηχναικός αερισμός ελέγχει τα επίπεδα CO2 στον χώρο και τα κρατάει πάντοτε σε τιμές ασφαλές για την υγεία του ανθρώπου. Π.χ έχεις παρέα σπίτι και καπνίζουν 5 ατομα σαλόνι . Κρατόντας τα επίπεδα CO2 ελεγχόμενα πέρα απο την υγεία μας δεν μας πιάνει και πονοκέφαλος. Πολλοί πονοκέφαλοι που μας πιάνουν π.χ όταν ξυπνήσουμε έχουν να κάνουν με κακό εξαερισμό του χώρου .
Πέρα απο αυτό σε ένα τέτοιο σπίτι δίνεται έμφαση στην άριστη θερμοκρασιακή κατανομή στον χώρο . Π.χ δίνεται μεγάλη σημασία έτσι ώστε αν κάθεσαι κοντά σε κκούφωμα η διαφορά θερμοκρασίας του κουφώματος και του χώρου να είναι όσο μικρή γίνεται .

Δεν είναι μόνο θέμα εξοικονόμησης ενεργιας είναι και θέμα συνθηκών άνεσης και υγείας. Ο μηχανικός αερισμός σε σπίτια προτείνεται απο γιατρούς για παιδιά πυο έχουν προβλήματα άσθματος . Η καλυτέρευση της ποιότητας ζωής τους με μηχανικό αερισμό εκτοξεύεται !

- - - Updated - - -



Εφικτό όμως ! Το χω δει στην πράξη !

αυτά για τα ελληνικά δεδομένα εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων είναι αστεία

αν δεν ανοίξεις το παράθυρο να μυρισεις τις εποχες, εμπα σε ένα υπόγειο που είναι από τη φύση του παθητικό!

Nozomi
06-10-15, 01:37
αυτά για τα ελληνικά δεδομένα εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων είναι αστεία

αν δεν ανοίξεις το παράθυρο να μυρισεις τις εποχες, εμπα σε ένα υπόγειο που είναι από τη φύση του παθητικό!
Συγγνώμη αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες ιδανικές ημέρες όπως είναι αυτές που διανύουμε κι δεν χρειαζόμαστε ούτε θέρμανση, ούτε ψύξη, όλες οι υπόλοιπες απαιτούν, κι όταν ανοίγεις τα πορτοπαράθυρα εκτός των μυρωδιών, ρίχνεις ή ανεβάζεις την θερμοκρασία του κατοικήσιμου χώρου αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να ζορίζεις τα συστήματα θέρμανσης-ψύξης.

Υπάρχουν νοικοκυρές που ανοίγουν τα παράθυρα τον χειμώνα για να "αεριστεί το σπίτι", κατεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία εντός, κι δώσε μετά οι λέβητες να προσπαθούν να ξαναθερμάνουν τον χώρο.
Άσκοπη σπατάλη ενέργειας.

Basilhs23_
06-10-15, 01:47
Υπάρχουν νοικοκυρές που ανοίγουν τα παράθυρα τον χειμώνα για να "αεριστεί το σπίτι", κατεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία εντός, κι δώσε μετά οι λέβητες να προσπαθούν να ξαναθερμάνουν τον χώρο.
Άσκοπη σπατάλη ενέργειας.

Και λίγα λες. Αυτό το κάνει συνεχώς η μάνα μου και τις ρίχνω καντήλια. Πολλές φορές αφήνει χαραμάδα από το τζάμι του υπνοδωματίου της το βράδυ. Πλέον επειδή δεν ακούει και κουράστηκα με τις φωνές και τα νεύρα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ο ξεροκέφαλος παραμένει ξεροκέφαλος μια ζωή.

vasilimertzani
06-10-15, 09:15
Αρκει να μην εχει συρομενα ανοιγματα

Εχουν τις μεγαλυτερες απωλειες αυτα?


Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παθητικό μπορείς να φτιάξεις μόνο απ΄την αρχή (from scratch που λένε), ενώ λέβητα βιομάζας μπορείς να βάλεις ανά πάσα στιγμή σε ένα σπίτι, αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος χώρος κι ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αν κι άσχετος, κατά πόσο μπορεί να γίνει παθητική μια υπάρχουσα κατασκευή αν προσθέσεις εξωτερική θερμομόνωση, ενώ απ' την άλλη ο λέβητας βιομάζας εγκαθίσταται πολύ εύκολα.

Το Παθητικό Σπίτι είναι η απόλυτη λύση, αλλά με τις τωρινές οικονομικές συνθήκες, που δεν δίνονται δάνεια κι δεν υπάρχει οποιαδήποτε πριμοδότηση, οι περισσότεροι κοιτούν πως θα ζεσταθούν στα ήδη υπάρχοντα σπίτια τους.
Ε, εκεί, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι δει (με μια θερμική κάμερα) που χάνει, να προσθέσει εξωτερική θερμομόνωση όπου μπορεί αυτό να γίνει, κι να αντικαταστήσει τα κουφώματα (αν δεν έχουν διπλά τζάμια κτλ.)
Αυτά σε συνδυασμό με έναν λέβητα βιομάζας βγάζουν μια αρκετά μεγάλη σούμα όμως, κι οι περισσότεροι αρκούνται μόνο στον τρόπο θέρμανσης.
Δεν είναι εποχή να παίρνει κανείς δάνειο για ανακαίνιση σπιτιού, άσε που δεν δίνουν πλέον...

Στην επαρχια μπορεις να το κανεις πανευκολα,αν καταφερεις και βρεις μπαγιοκο.
Στις μεγαλουπολεις ομως τι γινεται?Που το σπιτι σου το μοιραζεσαι (τους εξωτερικους τοιχους τουλαχιστον) με τους υπολοιπους κατοικους της πολυκατοικιας?


Πολυ δυσκολο αυτο

Επαρχια οπως ειπα ειναι πανευκολο.
Λεφτα να υπαρχουν μονο.



Δωρεάν καύσιμη ύλη? Δηλαδή?

Στην επαρχια εχουν ξυλα και κλαδια απο δεντρα που κοβουν .Μονο κουβαλημα θελουν και δεν κοστιζει μια.

bananas.
Καλα τα λες με τα παθητικα σπιτια,αλλα αυτη η κουβεντα ειναι για 50 χρονια μετα.
Εδω ξεκινησανε πριν χρονια για μελετες γεωθερμιας και τα παρατησανε καθοτι,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ .Τι μηχανικο αερισμο να συζηταμε?Ελα να κανεις παθητικο το διαμερισμα μου.Πεισε την τρελη απο πανω μου οτι αυτοι οι σωληνες ειναι για καλο και οτι τα φελιζολ που βαζω δεν θα επηρεασουν την στατικοτητα της πολυκατοικιας.Και οταν τους πεισεις ελα να μου πεις που θα φυτεψεις σωληνες για να εκμεταλευτεις την υπογεια θερμοκρασια.
Επισης πες μου σε ποιο δρομο θα φυτεψεις δεντρα να κανουν σκιαση?Μην αναφερω αν πρεπει να κλεισεις παραθυρα(βορινα κκλπ) για να ανοιχτουν αλλου.
Ενταξει ωραια ειναι να τα συζηταμε,γιατι περαιτερω φανταζουν ονειρα θερινης νυκτος.

anon
06-10-15, 11:38
Μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ζεί πάνω απο τον μισό πληθυσμό της χώρας. Δηλαδή σε αστικά κέντρα έχουμε κοντά το 80% του πληθυσμού. Δυστυχώς στα αστικά κέντρα δεν μπορούμε να παίξουμε με γεωθερμία, δεν μπορούμε να μαζεύουμε ξύλα τσάμπα. Αρα για το συντριπτικό ποσοστό του κόσμου αυτές οι λύσεις δεν είναι ρεαλιστικές. Και το πραγματικά παθητικό σπίτι, πως θα υλοποιηθεί, σε υπάρχον διαμέρισμα; Δεν γίνεται. δείτε λίγο τα πράγματα ρεαλιστικά.

Ναι, μπορεί να γίνει πολύ καλύτερη μόνωση. Αυτό μπορεί να γίνει. Τελείως παθητικά τα υπάρχοντα διαμερίσματα δεν μπορούν να γίνουν γιατί δεν μπορούν να υλοποιηθούν, με πρακτικό και οικονομικό συνάμα τρόπο, οι μηχανισμοί αερισμού.

Atermon
06-10-15, 11:41
Σε ένα σπίτι κρύο με υγρασία, πρέπει να βγάζουμε την υγρασία με αφυγραντήρα ή αυτή χρειάζεται επειδή ανοίγουμε την θέρμανση;

Το λέω γιατί η αίσθηση της ζέστης με υγρασία αυξάνει, αλλά κι η αίσθηση του κρύου με υγρασία αυξάνει.

Zer0c00L
06-10-15, 12:21
Εγώ πάντως με την αλλαγή κουφωμάτων σε νέου τυπου αλουμινίου με δίπλα τζαμιά δεν έχω θέμα βέβαια μένω Αθήνα.

Ότι αφορά τα σχόλια σας για τους μάστορες αρκετοί από σας έχετε δίκιο.

teodor_ch
06-10-15, 14:36
Συγγνώμη αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες ιδανικές ημέρες όπως είναι αυτές που διανύουμε κι δεν χρειαζόμαστε ούτε θέρμανση, ούτε ψύξη, όλες οι υπόλοιπες απαιτούν, κι όταν ανοίγεις τα πορτοπαράθυρα εκτός των μυρωδιών, ρίχνεις ή ανεβάζεις την θερμοκρασία του κατοικήσιμου χώρου αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να ζορίζεις τα συστήματα θέρμανσης-ψύξης.

Υπάρχουν νοικοκυρές που ανοίγουν τα παράθυρα τον χειμώνα για να "αεριστεί το σπίτι", κατεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία εντός, κι δώσε μετά οι λέβητες να προσπαθούν να ξαναθερμάνουν τον χώρο.
Άσκοπη σπατάλη ενέργειας.

Απο τον Απρίλιο που μπήκα στο σπίτι έχω ανοίξει 10-15 μέρες συνολικά το κλιματιστικό.
Περιμένω να δώ τί θα κάνω και το χειμώνα.

Το σπίτι δεν έχει τρελά πράγματα.
Θερμοπρόσοψη+μόνωση ταράτσα (παντού φενιζόλ χωρίς καμία θερμογέφυρα), PVC κουφώματα και διπλά ενεργειακά τζάμια.

Όλους αυτούς του μήνες να είχα τον ενεργό αερισμό του σπιτιού για ποιό λόγο?
Για να μήν ανοίγω εγώ όποτε θέλω τα παράθυρα?
Ανοίγω όποτε θέλω, όσο θέλω και όποια θέλω (πχ. το πρωί απο τα ανατολικά μπαίνει ζεστός αέρας κλπ).


Καλά όλα αυτά στη θεωρία, αλλά είμαστε άνθρωποι και ζούμε μια χαρά και στους 20 βαθμούς αλλά και στους 29.
Για μένα η σωστότερη λύση είναι μία οικονομοτεχνική μελέτη σε βάθος 20-25ετίας. Αν και πιστεύω (αόριστα) ότι στα 25 χρόνια ένα παθητικό σπίτι θα χρειάζεται αρκετά χρήματα για να ξαναγίνει παθητικό.

- - - Updated - - -


Σε ένα σπίτι κρύο με υγρασία, πρέπει να βγάζουμε την υγρασία με αφυγραντήρα ή αυτή χρειάζεται επειδή ανοίγουμε την θέρμανση;

Το λέω γιατί η αίσθηση της ζέστης με υγρασία αυξάνει, αλλά κι η αίσθηση του κρύου με υγρασία αυξάνει.

Η σχετική υγρασία είναι σωστό να είναι στο 55% και για μένα που είμαι πιο χαλαρός μέχρι το 65%.

Μπερδεύεις την αίσθηση με την απόλυτη και τη σχετική υγρασία.
Αν ένα δωμάτιο έχει 75% σχ.υγρασία και το ζεστάνεις, η σχ.υγρασία θα πέσει πχ. στο 55%.
Αν αρχίσεις και βράζεις για να την ανεβάσεις (τη σχ. υγρασία) στο 75% θα νιώθεις μία αποπνικτική ατμόσφαιρα.

Για αυτό στοχεύουμε, άσχετα με τη θερμοκρασία του χώρου (για αυτό μιλάμε και με τη σχετική θερμοκρασία) στο 55-65%

Atermon
06-10-15, 16:14
Μπερδεύεις την αίσθηση με την απόλυτη και τη σχετική υγρασία.
Αν ένα δωμάτιο έχει 75% σχ.υγρασία και το ζεστάνεις, η σχ.υγρασία θα πέσει πχ. στο 55%.
Αν αρχίσεις και βράζεις για να την ανεβάσεις (τη σχ. υγρασία) στο 75% θα νιώθεις μία αποπνικτική ατμόσφαιρα.

Για αυτό στοχεύουμε, άσχετα με τη θερμοκρασία του χώρου (για αυτό μιλάμε και με τη σχετική θερμοκρασία) στο 55-65%


Να το θέσω αλλιώς με ένα παράδειγμα. Το χειμώνα σε ένα σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 21-22 βαθμούς και με μια σχετική υγρασία 65-70% νιώθει κάποιος καλά. Αν λειτουργήσει αφυγραντήρα και πέσει η σχετική υγρασία στο 50% (θερμοκρασία δωματίου απαράλλακτη), θα νιώθει πιο άνετα/ωραία;

teodor_ch
06-10-15, 16:42
Να το θέσω αλλιώς με ένα παράδειγμα. Το χειμώνα σε ένα σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 21-22 βαθμούς και με μια σχετική υγρασία 65-70% νιώθει κάποιος καλά. Αν λειτουργήσει αφυγραντήρα και πέσει η σχετική υγρασία στο 50% (θερμοκρασία δωματίου απαράλλακτη), θα νιώθει πιο άνετα/ωραία;

Νομίζω ότι με 55% σε σύγκριση με 70% ΝΑΙ θα νιώθεις καλύτερα.
50% είναι λίγο για μένα.

Αν έχεις σχ. υγρασία μέχρι 70-75% το χειμώνα σε ζεστό δωμάτιο, αέρισε για 3 λεπτά έντονα (άνοιξε 2-3 παράθυρα) και δές στο 20λεπτο πόση πτώση θερμοκρασίας είχες (αν έχεις καν) και πόση διαφορά στη σχ. υγρασία θα δείς.

Ο αέρας έξω όσο πιο κρύο κάνει τόσο λιγότερο νερό αντέχει και άρα έχει λιγότερη απόλυτη υγρασία.
Αντικαθιστώντας τον εσωτερικό αέρα με το πολύ νερό ρίχνεις την υγρασία εύκολα, γρήγορα και με μικρότερο κόστος απο έναν αφυγραντήρα.

Αλλά αυτό δεν ισχύει για ένα σπίτι που μπάζει υγρασία απο παντού.


http://www.earthzine.org/wp-content/uploads/2011/04/Fiugure-3.jpg

Bananas
06-10-15, 17:41
Δωρεάν καύσιμη ύλη? Δηλαδή?

Eννοεί π.χ αν μένεις επαρχία και έχεις χωράφια με ελιές. Τ ξύλα που μαζεύεις κάθε χρόνο απο το κλάδεμα είναι αρκετά για να έχεις δωρεάν καύσιμη ύλη για να θερμανθείς με καυστήρα που καίει ξύλα (κανονικά καλοριφέρ με σώματα )

meletis
06-10-15, 17:51
Eννοεί π.χ αν μένεις επαρχία και έχεις χωράφια με ελιές. Τ ξύλα που μαζεύεις κάθε χρόνο απο το κλάδεμα είναι αρκετά για να έχεις δωρεάν καύσιμη ύλη για να θερμανθείς με καυστήρα που καίει ξύλα (κανονικά καλοριφέρ με σώματα )
Βέβαια ρόλο παίζει και η περιοχή, απο τα κλαδέματα με το ζόρι να βγάλεις 1.5 τόνο.
Σίγουρα χρειάζεται να αγοράσεις επιπλέον.Για π.χ εγω έκαψα 8τόνους.

Bananas
06-10-15, 17:53
Εχουν τις μεγαλυτερες απωλειες αυτα?



Στην επαρχια μπορεις να το κανεις πανευκολα,αν καταφερεις και βρεις μπαγιοκο.
Στις μεγαλουπολεις ομως τι γινεται?Που το σπιτι σου το μοιραζεσαι (τους εξωτερικους τοιχους τουλαχιστον) με τους υπολοιπους κατοικους της πολυκατοικιας?



Επαρχια οπως ειπα ειναι πανευκολο.
Λεφτα να υπαρχουν μονο.




Στην επαρχια εχουν ξυλα και κλαδια απο δεντρα που κοβουν .Μονο κουβαλημα θελουν και δεν κοστιζει μια.

bananas.
Καλα τα λες με τα παθητικα σπιτια,αλλα αυτη η κουβεντα ειναι για 50 χρονια μετα.
Εδω ξεκινησανε πριν χρονια για μελετες γεωθερμιας και τα παρατησανε καθοτι,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ .Τι μηχανικο αερισμο να συζηταμε?Ελα να κανεις παθητικο το διαμερισμα μου.Πεισε την τρελη απο πανω μου οτι αυτοι οι σωληνες ειναι για καλο και οτι τα φελιζολ που βαζω δεν θα επηρεασουν την στατικοτητα της πολυκατοικιας.Και οταν τους πεισεις ελα να μου πεις που θα φυτεψεις σωληνες για να εκμεταλευτεις την υπογεια θερμοκρασια.
Επισης πες μου σε ποιο δρομο θα φυτεψεις δεντρα να κανουν σκιαση?Μην αναφερω αν πρεπει να κλεισεις παραθυρα(βορινα κκλπ) για να ανοιχτουν αλλου.
Ενταξει ωραια ειναι να τα συζηταμε,γιατι περαιτερω φανταζουν ονειρα θερινης νυκτος.

Ναι τα συρόμενα έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες για αυτό προτιμούνται ανοιγόμενα σε παθητικά σπίτια .

Το να αναβαθμίσεις μια πολυκατοικία σε μεγαλούπολη σε παθητική κατοικία δεν είναι πάντοτε εφικτό ..αλλα είναι !
Μηχανικό αερισμό μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε οικεία . Η μονάδα έχει το μέγεθος ενός μεγάλου ντουλαπιού κουζίνας . Είναι compact μονάδες ΤΕΛΕΙΩΣ αθόρυβες . Η γεωθερμία είναι το θέμα σε πολυκατοικίες ειδικά στο κέντρο της Αθήνας που δεν υπάρχει χώρος αλλά δεν είναι όλη η Αθήνα προβληματική .
Ονειρα θερινής νυκτός είναι για όσους δεν ενδιαφέρονται και δεν είναι κουβέντα για 50 χρόνια μετά. Ήδη χτίζονται και χτίστηκαν παθητικές κατοικίες στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια (πριν 3 χρόνια άρχισε στην Ελλάδα) . ΠΕΝΤΕΛΗ ΒΟΛΟΣ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ υπάρχουν παθητικές κατοικίες. Στο εξωτερικό έχει αρχίσει εδώ και μια δεκαετία και βάλε (To πρωτο παθητικό σπίτι φτιάχτηκε στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ το 1990 !!!!!!) Η Γερμανία και άλλες χώρες περασαν σχετικές νομοθεσίες δόμησης όπου κανένα δημόσιο κτίριο εδω και μερικά χρόνια δεν μπορεί να χτιστει αν δεν είναι παθητικού σχεδιασμού-φιλοσοφίας.
Το ερώτημα μου είναι εμεις γιατί πρέπει να θεωρούμε ότι είμαστε 50 χρόνια πίσω; Γιατί να μαστε; Σε αυτό ευθυνόμαστε εμείς σαν λαός που κοιτάμε το παρον και ότι αρπάξει ο κώλος μας και όχι το μέλλον,την επενδυση ! Γιατί οι ξένοι να ναι πρωτοπόροι και εμείς οι τελευταίοι που εφαρμόζουμε κατι πλέον ξεπερασμένο και πάλι το εφαρμόζουμε με λάθος τρόπο και λαμογιές; Είμαστε άχρηστος λαός; ΑΝΙΚΑΝΟΣ για το οτιδήποτε ; ΑΞΙΟΙ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ και μηδενικής αναπτυξης;
Και μιας και είπες για 50 χρόνια μετά . Μην ξεχνάς ότι όλη η Ευρώπη είναι υποχρεωμένη να χτίζει τέτοια σπίτια απο το 2020 και μετά βάση ευρωπαικής νομοθεσίας .Οπότε αν την θεωρείς μελλοντική κουβέντα τότε να ξέρεις ότι απέχουμε 5 χρόνια απο αυτό. Η μάλλον πάλι θα τα κάνουμε π***να όπως με τον ΚΕΝΑΚ που άργησε το κράτος να εναρμονιστεί με τις νομοθεσίες της Ευρωπαϊκής ένωσης και πληρώσαμε (εμεις οι φορολογουμενοι) προστήματα στην Ευρωπαική ένωση;

21706
06-10-15, 18:49
Αν εφαρμοζόταν σωστά ο ΚΕΝΑΚ είναι υπεραρκετός
για τις ελληνικές κλιματικές συνθήκες.

manoulamou
06-10-15, 21:09
αυτά για τα ελληνικά δεδομένα εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων είναι αστεία, αν δεν ανοίξεις το παράθυρο να μυρισεις τις εποχες, εμπα σε ένα υπόγειο που είναι από τη φύση του παθητικό!

Συγγνώμη αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες ιδανικές ημέρες όπως είναι αυτές που διανύουμε κι δεν χρειαζόμαστε ούτε θέρμανση, ούτε ψύξη, όλες οι υπόλοιπες απαιτούν, κι όταν ανοίγεις τα πορτοπαράθυρα εκτός των μυρωδιών, ρίχνεις ή ανεβάζεις την θερμοκρασία του κατοικήσιμου χώρου αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να ζορίζεις τα συστήματα θέρμανσης-ψύξης. Υπάρχουν νοικοκυρές που ανοίγουν τα παράθυρα τον χειμώνα για να "αεριστεί το σπίτι", κατεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία εντός, κι δώσε μετά οι λέβητες να προσπαθούν να ξαναθερμάνουν τον χώρο.
Άσκοπη σπατάλη ενέργειας.

Και λίγα λες. Αυτό το κάνει συνεχώς η μάνα μου και τις ρίχνω καντήλια. Πολλές φορές αφήνει χαραμάδα από το τζάμι του υπνοδωματίου της το βράδυ. Πλέον επειδή δεν ακούει και κουράστηκα με τις φωνές και τα νεύρα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ο ξεροκέφαλος παραμένει ξεροκέφαλος μια ζωή.

Σε ένα σπίτι κρύο με υγρασία, πρέπει να βγάζουμε την υγρασία με αφυγραντήρα ή αυτή χρειάζεται επειδή ανοίγουμε την θέρμανση; Το λέω γιατί η αίσθηση της ζέστης με υγρασία αυξάνει, αλλά κι η αίσθηση του κρύου με υγρασία αυξάνει.
Ολα καλα κι ολα ωραια για ιδιοκτητα διαμερισματα, μονοκατοικιες ή για εντελως καινουργιες κατασκευες.
ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ...
Αφυγραντηρας για να φευγει η υγρασια. Υγραντηρας γιατι το παιδι εχει προβλημα.
Κλιματισμος να γινει ψυγειο το σπιτι το καλοκαιρι. Διαφορα περιεργα - καινοφανη για τον απλο καταναλωτη περι παθητικων σπιτιων πολυ περαν του... ντεμοντε πετρελαιου, ωστε να ειναι φουρνος ο χωρος το χειμωνα.
Μονωση και διπλα τζαμια να μην περναει ουτε... ψιθυρος απ εξω μεσα.
Να μην ανοιγουμε καθολου πορτοπαραθυρα να ανανεωθει αερας, οταν εχει πολυ κρυο για να κανουμε οικονομια.
ΕΕΕ ΝΑΙ μετα απ ολα αυτα καλυτερα να κλειστουμε στο τριτο υπογειο ή σε πυρηνικο καταφυγιο!
:whistle::rofl:

Basilhs23_
06-10-15, 21:17
Κλιματισμος να γινει ψυγειο το σπιτι το καλοκαιρι.

Δεν χρειάζεται και ούτε πρέπει να γίνει ψυγείο το σπίτι το καλοκαίρι, αντίστοιχα ούτε φούρνος τον χειμώνα, αν συμβαίνει αυτό έχεις επιλέξει κλιματιστικό με λάθος ισχύ.

slalom
06-10-15, 22:13
Εχουν τις μεγαλυτερες απωλειες αυτα?
Οταν υπαρχει διακενο, δε λειτουργει η εξωτερικη θερμομονωση

http://www.earthzine.org/wp-content/uploads/2011/04/Fiugure-3.jpg
Αυτο εδω εννοεις
161758

- - - Updated - - -


ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ...
Αφυγραντηρας για να φευγει η υγρασια. Υγραντηρας γιατι το παιδι εχει προβλημα.
Κλιματισμος να γινει ψυγειο το σπιτι το καλοκαιρι. Διαφορα περιεργα - καινοφανη για τον απλο καταναλωτη περι παθητικων σπιτιων πολυ περαν του... ντεμοντε πετρελαιου, ωστε να ειναι φουρνος ο χωρος το χειμωνα.
Μονωση και διπλα τζαμια να μην περναει ουτε... ψιθυρος απ εξω μεσα.
Να μην ανοιγουμε καθολου πορτοπαραθυρα να ανανεωθει αερας, οταν εχει πολυ κρυο για να κανουμε οικονομια.
ΕΕΕ ΝΑΙ μετα απ ολα αυτα καλυτερα να κλειστουμε στο τριτο υπογειο ή σε πυρηνικο καταφυγιο!
:whistle::rofl:
Δεν εχεις καταλαβει τιποτα
Αν επιλεγεις λαθος θερμοκρασιες για τις εποχες, σιγουρα δεν εχεις οικονομια
Ποιος ειπε οτι ο αερας δεν ανανεωνεται? πού το ειδες αυτο γραμμενο?

vasilimertzani
06-10-15, 23:20
Ναι τα συρόμενα έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες για αυτό προτιμούνται ανοιγόμενα σε παθητικά σπίτια .

Το να αναβαθμίσεις μια πολυκατοικία σε μεγαλούπολη σε παθητική κατοικία δεν είναι πάντοτε εφικτό ..αλλα είναι !
Μηχανικό αερισμό μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε οικεία . Η μονάδα έχει το μέγεθος ενός μεγάλου ντουλαπιού κουζίνας . Είναι compact μονάδες ΤΕΛΕΙΩΣ αθόρυβες . Η γεωθερμία είναι το θέμα σε πολυκατοικίες ειδικά στο κέντρο της Αθήνας που δεν υπάρχει χώρος αλλά δεν είναι όλη η Αθήνα προβληματική .
Ονειρα θερινής νυκτός είναι για όσους δεν ενδιαφέρονται και δεν είναι κουβέντα για 50 χρόνια μετά. Ήδη χτίζονται και χτίστηκαν παθητικές κατοικίες στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια (πριν 3 χρόνια άρχισε στην Ελλάδα) . ΠΕΝΤΕΛΗ ΒΟΛΟΣ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ υπάρχουν παθητικές κατοικίες. Στο εξωτερικό έχει αρχίσει εδώ και μια δεκαετία και βάλε (To πρωτο παθητικό σπίτι φτιάχτηκε στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ το 1990 !!!!!!) Η Γερμανία και άλλες χώρες περασαν σχετικές νομοθεσίες δόμησης όπου κανένα δημόσιο κτίριο εδω και μερικά χρόνια δεν μπορεί να χτιστει αν δεν είναι παθητικού σχεδιασμού-φιλοσοφίας.
Το ερώτημα μου είναι εμεις γιατί πρέπει να θεωρούμε ότι είμαστε 50 χρόνια πίσω; Γιατί να μαστε; Σε αυτό ευθυνόμαστε εμείς σαν λαός που κοιτάμε το παρον και ότι αρπάξει ο κώλος μας και όχι το μέλλον,την επενδυση ! Γιατί οι ξένοι να ναι πρωτοπόροι και εμείς οι τελευταίοι που εφαρμόζουμε κατι πλέον ξεπερασμένο και πάλι το εφαρμόζουμε με λάθος τρόπο και λαμογιές; Είμαστε άχρηστος λαός; ΑΝΙΚΑΝΟΣ για το οτιδήποτε ; ΑΞΙΟΙ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ και μηδενικής αναπτυξης;
Και μιας και είπες για 50 χρόνια μετά . Μην ξεχνάς ότι όλη η Ευρώπη είναι υποχρεωμένη να χτίζει τέτοια σπίτια απο το 2020 και μετά βάση ευρωπαικής νομοθεσίας .Οπότε αν την θεωρείς μελλοντική κουβέντα τότε να ξέρεις ότι απέχουμε 5 χρόνια απο αυτό. Η μάλλον πάλι θα τα κάνουμε π***να όπως με τον ΚΕΝΑΚ που άργησε το κράτος να εναρμονιστεί με τις νομοθεσίες της Ευρωπαϊκής ένωσης και πληρώσαμε (εμεις οι φορολογουμενοι) προστήματα στην Ευρωπαική ένωση;

ειναι εφικτο να αναβαθμισεις πολυκατοικια?στην Ελλαδα?χωρις νομο?εδω ενα ρημαδοφυσικο αεριο εχουν βαλει και εχουν βγει 82 νομοι για απαλλαγη απο τα παγια θερμανσης και ακομα σκοτωνονται.Μαλλον δεν τα ξερεις καλα.
Παθητικα σπιτια φτιαχνονται,δεν διαφωνω.Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο φτιαχνονται? 1 παθητικο στα 10?
Επισης αναφερα τον μηχανικο αερισμο γιατι περα απο τις σωληνες πρεπει και καπου να τις φυτεψεις να εκμεταλευονται την θερμοκρασια του υπεδαφους ή θα χρησιμοποιησεις μονο σαν εναλακτη θερμοτητας?Δεν ειναι το ντουλαπι το προβλημα,αν και στα διαμερισματα των μεγαλουπολεων ειναι και αυτο προβλημα.
Εσυ θεωρεις οτι συμφερει το παθητικο σπιτι?Εχεις υπολογισει το κοστος κατασκευης?το κοστος συντηρησης?
Κανεις ποτε αποσβεση?Μηπως με μια σωστη μονωση εισαι καλυμενος?εδω δεν ειναι Γερμανια,ηδη εχει μπει ο οκτωμβριος και ειμασρε με κοντομανικα.


ΥΓ. Πραγματικα ολο αυτο μου θυμιζει σε κατι σεμιναρια ΚΝΧ για το εξυπνο σπιτι.Προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι κανοντας το εξυπνο σπιτι εχεις οικονομια,στην καλοδιωση,στην διαχειριση πχ θερμοκρασιας ή των φώτων.Το προβλημα ηταν ξεκιναγε απο 2000 :whistle: και αποσβεση δεν θα κανεις ΠΟΤΕ.

Bananas
06-10-15, 23:53
ειναι εφικτο να αναβαθμισεις πολυκατοικια?στην Ελλαδα?χωρις νομο?εδω ενα ρημαδοφυσικο αεριο εχουν βαλει και εχουν βγει 82 νομοι για απαλλαγη απο τα παγια θερμανσης και ακομα σκοτωνονται.Μαλλον δεν τα ξερεις καλα.
Παθητικα σπιτια φτιαχνονται,δεν διαφωνω.Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο φτιαχνονται? 1 παθητικο στα 10?
Επισης αναφερα τον μηχανικο αερισμο γιατι περα απο τις σωληνες πρεπει και καπου να τις φυτεψεις να εκμεταλευονται την θερμοκρασια του υπεδαφους ή θα χρησιμοποιησεις μονο σαν εναλακτη θερμοτητας?Δεν ειναι το ντουλαπι το προβλημα,αν και στα διαμερισματα των μεγαλουπολεων ειναι και αυτο προβλημα.
Εσυ θεωρεις οτι συμφερει το παθητικο σπιτι?Εχεις υπολογισει το κοστος κατασκευης?το κοστος συντηρησης?
Κανεις ποτε αποσβεση?Μηπως με μια σωστη μονωση εισαι καλυμενος?εδω δεν ειναι Γερμανια,ηδη εχει μπει ο οκτωμβριος και ειμασρε με κοντομανικα.


ΥΓ. Πραγματικα ολο αυτο μου θυμιζει σε κατι σεμιναρια ΚΝΧ για το εξυπνο σπιτι.Προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι κανοντας το εξυπνο σπιτι εχεις οικονομια,στην καλοδιωση,στην διαχειριση πχ θερμοκρασιας ή των φώτων.Το προβλημα ηταν ξεκιναγε απο 2000 :whistle: και αποσβεση δεν θα κανεις ΠΟΤΕ.

Για το μόνο που μπορώ να πώ είναι για το επιπλέον κόστος κατασκευής ενός παθητικού κτιρίου . Είναι απο 2% έως 10% επιπλέον κόστος απο το να κατασκευάσεις ενα τυπικό κτίριο . Ο μέσος όρος είναι στο 6.5% Οπότε καταλαβαίνεις ότι το κόστος για κάποιον που χτίζει σπίτι είναι αστείο . Η αποσβεση γίνεται μέσα στα πρώτα 10 χρόνια λειτουργίας του κτιρίου .
Το κόστος συντήρησης είναι μηδενικό (το μόνο που χρειάζεται είναι η κλασσική συντήρηση του συστήματος θέρμανσης και απο κει και πέρα όσον αφορά τον μηχανικό αερισμό απλά να πλένεις τα φίλτρα του όταν ανάψει η σχετική ενδειξη στον πίνακα ελεγχου) . Το κόστος όμως αν βγάλει βλάβη ο μηχανικός αερισμός και ειναι εκτός εγγύησης ή η αντλία θερμότητας ή ο λέβητας πετρελαίου είναι ενα άλλο θέμα . Δεν είναι όμως τεχνολογίες πανάκριβες στην επισκευή ή στην αγορά και είναι ώριμες τεχνολογίες.
Nαι καταλαβαίνω ότι είναι πρόβλημα να γίνει ανακαίνιση κτιρίου στο κέντρο της Αθήνας λόγο χωροταξικών προβλημάτων (αν οι ένοικοι συμφωνήσουν) αλλά όπως είπα δεν έχει όλη η Αθήνα το πρόβλημα αυτό. όπως επίσης ότι μετά το 2020 όποια πολυκατοικια μεζονέτα κτλ χτιστεί πρέπει να είναι σε αυτό το πρότυπο βαση Ευρωπαϊκής οδηγίας .

Για μένα είναι βιώσιμη λύση και επενδυτικά συμφέρουσα η κατασκευή ή ανακαινιση σε παθητικό πρότυπο . Γενικά έχω παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια.Θυμάμαι σεμινάριο για τa panel υπερυθρων που προσπαθούσαν να μας πείσουν φοιτητές μηχανολόγους και επαγγελμάτίες μηχανολόγους ότι είναι η πιο οικονομική μέθοδος θερμανσης πιο οικονομική και απο αντλία θερμότητας . Το σεμινάριο είχε θέμα διαφορες τεχνολογίες θέρμανσης πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 10 λεπτά αναφορά στις τεχνολογίες και μετά επι μια ωρα και βάλε μόνο μπλα μπλα για τα πανελς .
Δεν είμαι ευκολόπιστος . Το ψάχνω και μόνος πάντοτε . Για τα παθητικά κτίρια έχω παρακολουθήσει όλα τα συνεδρια του ινστιτούτου και όλα τα τεχνικα σεμινάρια και workshops . Π.χ σωστός τρόπος τοποθετησης κουφωμάτων , τεχνολογίες μηχανικού αερισμού με ανακτηση θερμότητας. Βασικές αρχές σχεδιασμού παθητικής κατοικίας , Οικονομικά αποτελεσματα-αποσβεση κ.α

Basilhs23_
07-10-15, 02:51
ειναι εφικτο να αναβαθμισεις πολυκατοικια?στην Ελλαδα?χωρις νομο?εδω ενα ρημαδοφυσικο αεριο εχουν βαλει και εχουν βγει 82 νομοι για απαλλαγη απο τα παγια θερμανσης και ακομα σκοτωνονται.Μαλλον δεν τα ξερεις καλα.
Παθητικα σπιτια φτιαχνονται,δεν διαφωνω.Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο φτιαχνονται? 1 παθητικο στα 10?
Επισης αναφερα τον μηχανικο αερισμο γιατι περα απο τις σωληνες πρεπει και καπου να τις φυτεψεις να εκμεταλευονται την θερμοκρασια του υπεδαφους ή θα χρησιμοποιησεις μονο σαν εναλακτη θερμοτητας?Δεν ειναι το ντουλαπι το προβλημα,αν και στα διαμερισματα των μεγαλουπολεων ειναι και αυτο προβλημα.
Εσυ θεωρεις οτι συμφερει το παθητικο σπιτι?Εχεις υπολογισει το κοστος κατασκευης?το κοστος συντηρησης?
Κανεις ποτε αποσβεση?Μηπως με μια σωστη μονωση εισαι καλυμενος?εδω δεν ειναι Γερμανια,ηδη εχει μπει ο οκτωμβριος και ειμασρε με κοντομανικα.

ΥΓ. Πραγματικα ολο αυτο μου θυμιζει σε κατι σεμιναρια ΚΝΧ για το εξυπνο σπιτι.Προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι κανοντας το εξυπνο σπιτι εχεις οικονομια,στην καλοδιωση,στην διαχειριση πχ θερμοκρασιας ή των φώτων.Το προβλημα ηταν ξεκιναγε απο 2000 :whistle: και αποσβεση δεν θα κανεις ΠΟΤΕ.

Δεν γνωρίζω αν είναι πάντα εφικτό να μετατραπεί μια υφιστάμενη πολυκατοικία σε παθητική, μπορώ να πω σίγουρα οτι δεν γίνεται σε όλες τις πολυκατοικίες να εγκατασταθεί γεωθερμική αντλία θερμότητας, δεν ξέρω αν για να υπάρχει παθητικό κτίριο πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχει και γεωθερμική αντλία θερμότητας.

21706
07-10-15, 08:09
Ας αποφασίσουμε πρώτα να εφαρμόσουμε τον ΚΕΝΑΚ
και μετά συζητάμε για τη νομοθεσία της Γερμανίας και
της Σουηδίας.

vasilimertzani
07-10-15, 08:57
Ας αποφασίσουμε πρώτα να εφαρμόσουμε τον ΚΕΝΑΚ
και μετά συζητάμε για τη νομοθεσία της Γερμανίας και
της Σουηδίας.

Δυστηχως,οσο και να μην μ αρεσει,συμφωνω μαζι σου.

21706
07-10-15, 10:30
Προφανώς είναι πιο εντυπωσιακό να μιλάμε
για «παθητικά» σπίτια παρά να λέμε για σπίτια
ενεργειακής απόδοσης Α+ κατά ΚΕΝΑΚ.

vasilimertzani
07-10-15, 14:26
Προφανώς είναι πιο εντυπωσιακό να μιλάμε
για «παθητικά» σπίτια παρά να λέμε για σπίτια
ενεργειακής απόδοσης Α+ κατά ΚΕΝΑΚ.

Κοιτα,θεωρω οτι δυσκολα θα 'συνηθισει' ο Ελληνας το παθητικο σπιτι.ΑΠο την μια πριν 10-15 χρονια ζηταγαμε μπαλκονια και τωρα του λες μην ανοιγει πορτα γιατι εχει μηχ.εξαερισμο?
Φανταζομαι πολλες ελλην.οικογενειες ακομα και σημερα εχουν ανοιχτα τα παραθυρα .Τι να πω.Σιγουρα ειναι για καλο βεβαια.

Κατα ΚΕΝΑΚ στην αθηνα τι μονωση περιπου απαιτειται?

Basilhs23_
07-10-15, 16:58
Εξαρτάται την ενεργειακή κατάταξη της οικίας και το θερμομονωτικό υλικό που θα βάλεις.

Nozomi
07-10-15, 18:32
Κοιτα,θεωρω οτι δυσκολα θα 'συνηθισει' ο Ελληνας το παθητικο σπιτι.ΑΠο την μια πριν 10-15 χρονια ζηταγαμε μπαλκονια και τωρα του λες μην ανοιγει πορτα γιατι εχει μηχ.εξαερισμο?
Φανταζομαι πολλες ελλην.οικογενειες ακομα και σημερα εχουν ανοιχτα τα παραθυρα .Τι να πω.
Ισχύει.

Σε όσους περιέγραψα το concept δεν τους γοήτευσε το αεροστεγές σπίτι κι ο μηχανικός αερισμός, άσε που υπάρχει αυτή η νοοτροπία της Ελληνίδας νοικοκυράς που περιέγραψα πιο πριν, ότι δλδ ένα σπίτι "πρέπει να αερίζεται"...

slalom
07-10-15, 21:37
Κατα ΚΕΝΑΚ στην αθηνα τι μονωση περιπου απαιτειται?
Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτη την ερωτηση, καθε σπιτι ειναι διαφορετικο

teodor_ch
07-10-15, 21:43
Ισχύει.

Σε όσους περιέγραψα το concept δεν τους γοήτευσε το αεροστεγές σπίτι κι ο μηχανικός αερισμός, άσε που υπάρχει αυτή η νοοτροπία της Ελληνίδας νοικοκυράς που περιέγραψα πιο πριν, ότι δλδ ένα σπίτι "πρέπει να αερίζεται"...

ότι πρέπει να αεριζεται και μάλιστα όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο δεν χώρα αμφισβήτηση
τόσες αναθυμιασεις από παντού πρέπει συνεχώς να τις αφαιρούμε

ενεργειακά είναι άλλο θεμα,
απλά το μεγαλύτερο ποσοστό του έτους αεριζουμε αόριστα λογο καταπληκτικων καιρικών συνθηκών στη χώρα μας

slalom
07-10-15, 22:45
Να το αερισεις τετοια εποχη δεν υπαρχει προβλημα, οταν ομως δουλευει θερμανση ή ψυξη, πρεπει να γινεται ανακτηση θερμοτητας, αλλιως το πληρωνεις παραπανω.

Atermon
08-10-15, 09:35
To αέρισμα μπορεί να γίνει και μες το καταχείμωνο. Αλλά πρέπει να γίνει πολύ γρήγορα, 2 λεπτά μόνο, με ανοικτό ό,τι παράθυρο υπάρχει.

limit
08-10-15, 10:27
Ερώτηση προς αυτους που έχουν ενεργειακό τζάκι ή τουλάχιστον γνωρίζουν.

Σε μεζονέτα (με εσωτερική σκάλα) τι αποδόση θα έχει το τζάκι σε χώρο περίπου 75τμ και σε συνδυασμό ο ζεστός αέρας να ανεβαίνει στον πάνω όροφο μέσω της σκάλας;;

anon
08-10-15, 10:53
Ερώτηση προς αυτους που έχουν ενεργειακό τζάκι ή τουλάχιστον γνωρίζουν.

Σε μεζονέτα (με εσωτερική σκάλα) τι αποδόση θα έχει το τζάκι σε χώρο περίπου 75τμ και σε συνδυασμό ο ζεστός αέρας να ανεβαίνει στον πάνω όροφο μέσω της σκάλας;;

απο σπίτι με δυο ορόφους ( ο πάνω μικρότερος) όπου στον κάτω είχε αιρ κοντισιον για θέρμανση, στον πάνω όροφο δεν χρειαζόταν τίποτα, και ήταν πάντα πιο ζεστός. όλη η ζέστη ανέβαινε απο την εσωτερική σκάλα. Υπόψιν. Υπάρχουν ελάχιστες απώλειες λογω εξαιρετικής μόνωσης, ειδικότερα στον επάνω όροφο.

limit
08-10-15, 11:06
απο σπίτι με δυο ορόφους ( ο πάνω μικρότερος) όπου στον κάτω είχε αιρ κοντισιον για θέρμανση, στον πάνω όροφο δεν χρειαζόταν τίποτα, και ήταν πάντα πιο ζεστός. όλη η ζέστη ανέβαινε απο την εσωτερική σκάλα. Υπόψιν. Υπάρχουν ελάχιστες απώλειες λογω εξαιρετικής μόνωσης, ειδικότερα στον επάνω όροφο.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η απώλεια του χώρου που θα έχει το τζάκι λόγω του ότι ο αέρας θα ανεβαίνει πάνω λόγω της σκάλας.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο απώλεια ώστε να μη αξίζει η τοποθέτηση ενεργειακού;;

anon
08-10-15, 11:14
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η απώλεια του χώρου που θα έχει το τζάκι λόγω του ότι ο αέρας θα ανεβαίνει πάνω λόγω της σκάλας.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο απώλεια ώστε να μη αξίζει η τοποθέτηση ενεργειακού;;

ναι, μεγάλο ποσοστό της θερμότητας ανεβαίνει μέσω της εσωτερικής σκάλας επάνω. Αυτό μπορεί ναναι θεμιτό (όπως σε εμένα), σε άλλους όχι.

limit
08-10-15, 11:31
ναι, μεγάλο ποσοστό της θερμότητας ανεβαίνει μέσω της εσωτερικής σκάλας επάνω. Αυτό μπορεί ναναι θεμιτό (όπως σε εμένα), σε άλλους όχι.
Και σε μένα θεμιτό είναι αρκεί όμως να γίνεται δουλεια και στο χώρο που είναι το τζάκι. Να μην ανεβαίνει όλη η θέρμανση.

Basilhs23_
08-10-15, 21:31
Και σε μένα θεμιτό είναι αρκεί όμως να γίνεται δουλεια και στο χώρο που είναι το τζάκι. Να μην ανεβαίνει όλη η θέρμανση.

Αυτοί που θα σας τοποθετήσουν το τζάκι σας ανέφεραν τίποτα για την θερμική ισχύ του τζακιού; Έχω μια προσεγγιστική μέθοδο που μπορούμε να εκτιμήσουμε στο περίπου τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου, αλλά πρέπει να ξέρουμε και τι ενέργεια εκπέμπει το τζάκι σου στον χώρο.

limit
09-10-15, 14:24
Αυτοί που θα σας τοποθετήσουν το τζάκι σας ανέφεραν τίποτα για την θερμική ισχύ του τζακιού; Έχω μια προσεγγιστική μέθοδο που μπορούμε να εκτιμήσουμε στο περίπου τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου, αλλά πρέπει να ξέρουμε και τι ενέργεια εκπέμπει το τζάκι σου στον χώρο.
Πάνω από 12kw.

Basilhs23_
09-10-15, 16:08
Πάνω από 12kw.

Τα 12kW είναι η ισχύς του τζακιού ή οι θερμικές σου απώλειες;

limit
09-10-15, 16:17
Τα 12kW είναι η ισχύς του τζακιού ή οι θερμικές σου απώλειες;
Η ισχύς του τζακιού. Πως θα μπορέσω να υπολογίσω τις θερμικές απώλειες;

Basilhs23_
09-10-15, 18:37
Η ισχύς του τζακιού. Πως θα μπορέσω να υπολογίσω τις θερμικές απώλειες;

Κανονικά πρέπει να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανολόγο για να προσδιοριστούν οι απώλειες με καλή ακρίβεια.

Για να έχουμε μόνο μια τάξη μεγέθους στο περίπου, πες μου πόσα τετραγωνικά είναι ο κάθε όροφος της οικίας σου καθώς και πόσους εξωτερικούς τοίχους έχετε με τον προσανατολισμό τους. Μένεις βόρεια Ελλάδα;

manoulamou
10-10-15, 20:58
Δεν χρειάζεται και ούτε πρέπει να γίνει ψυγείο το σπίτι το καλοκαίρι, αντίστοιχα ούτε φούρνος τον χειμώνα, αν συμβαίνει αυτό έχεις επιλέξει κλιματιστικό με λάθος ισχύ.
Προσωπικα κινουμαι σε οσο το δυνατον πιο φυσιολογικες θερμοκρασιες - δωματιου συνηθως. Αλλά παρα πολυς κοσμος εμαθε την εποχη της επιπλαστης ευμαρειας πως αυτες ισως δεν ειναι τοσο σωστες συνθηκες και θελει εξωπραγματικες εως ανθυγιεινες θερμοκρασιες, λες και ειναι κακο να κρυωνει το χειμωνα και να ζεσταινεται το καλοκαιρι, δεν αναφερομαστε στις ακραιες καταστασεις παγετου ή καυσωνα...



Δεν εχεις καταλαβει τιποτα
Αν επιλεγεις λαθος θερμοκρασιες για τις εποχες, σιγουρα δεν εχεις οικονομια
Ποιος ειπε οτι ο αερας δεν ανανεωνεται? πού το ειδες αυτο γραμμενο?
ΦΥΣΙΚΑ και ανανεωνεται με διαμπερη κυκλοφορια ανοιγοντας τα παραθυρα για κανενα δεκαλεπτο...
Εχω καταλαβει μια χαρα@ ΒΛΑΚ ΧΙΟΥΜΟΡ εκανα, καθως εδω και μερικες σελιδες αναλωθηκε το νημα σε αναλυσεις*** επιστημονικες για κανονισμους και παθητικα σπιτια...
Οταν φτιαχνεις κατι εξ αρχης ή εστω μενεις σε ιδιοκτητο διαμερισμα ή μονοκατοικια και σου περισσευουν χρονος - χρημα ολα καλα, ομως για την συντριπτικη πλειοψηφια οι πραγματικα αποτελεσματικες - ριζικες λυσεις, θεωρουνται εκτος***, πανε κοντρα στην σημερινη τους οικονομικη κατασταση δυστυχως!


*μελετες, μηχανικοι, τεχνιτες, εργολαβοι...

slalom
10-10-15, 23:13
Πολλες λυσεις ειναι αρκετα οικονομικες και αποδοτικες αλλα θελει ψαξιμο

maxdore217
11-10-15, 00:15
Ερώτηση : Τι μου προτείνεται για ένα δωμάτιο περίπου 15~17τ.μ. για αξιόλογη θέρμανση ?

Δεν είναι δικό μου το σπίτι και επειδή δεν πάνε και καλά τα οικονομικά ( για να βάλω πετρέλαιο ) λέω να ψάξω κάποια άλλη λύση ....επειδή θα βρεθεί κάποιος να πει βάλε 1 A/C και είσαι οκ , ξανά λέω δεν υπάρχουν τα χρήματα για τέτοια επένδυση... γιαυτό λέω να ξεκινήσω πρώτα από το βασικό δωμάτιο με όσο γίνεται την καλύτερη δυνατή λύση.

Basilhs23_
11-10-15, 01:34
Ερώτηση : Τι μου προτείνεται για ένα δωμάτιο περίπου 15~17τ.μ. για αξιόλογη θέρμανση ?

Δεν είναι δικό μου το σπίτι και επειδή δεν πάνε και καλά τα οικονομικά ( για να βάλω πετρέλαιο ) λέω να ψάξω κάποια άλλη λύση ....επειδή θα βρεθεί κάποιος να πει βάλε 1 A/C και είσαι οκ , ξανά λέω δεν υπάρχουν τα χρήματα για τέτοια επένδυση... γιαυτό λέω να ξεκινήσω πρώτα από το βασικό δωμάτιο με όσο γίνεται την καλύτερη δυνατή λύση.

Σόμπα υγραερίου ή αερόθερμο. Η σόμπα υγραερίου έχει κάποιο κόστος αγοράς, αερόθερμο βρίσκεις και με 20-30ευρώ, εναλλακτικά του αεροθέρμου υπάρχει το καλοριφέρ λαδιού και ο θερμοπομπός που δεν κάνει θόρυβο αλλά για να είναι αξιόπιστα απαιτούνται από 50ευρώ και πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.