PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Bananas
11-10-15, 02:33
Σόμπα υγραερίου ή αερόθερμο. Η σόμπα υγραερίου έχει κάποιο κόστος αγοράς, αερόθερμο βρίσκεις και με 20-30ευρώ, εναλλακτικά του αεροθέρμου υπάρχει το καλοριφέρ λαδιού και ο θερμοπομπός που δεν κάνει θόρυβο αλλά για να είναι αξιόπιστα απαιτούνται από 50ευρώ και πάνω.

Ως φθηνές εναλλακτικές λύσεις (όσον αφορά το κόστος αγοράς) συμφωνώ . Αν έχει σκοπό να καιει αεροθερμο ή καλοριφερ λαδιού το χειμώνα για 4 ώρες την ημέρα κάθε μέρα και πάνω πολύ φοβάμαι ότι θα πληρώσει την ΔΕΗ ακριβά και τα λεφτά που θα δώσει σε έναν χειμώνα θα ναι η αγορά ενός κλιματιστικού που το πιο φθηνό να πάρει είναι με διαφορά πολύ καλύτερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε μέθοδο θέρμανσης με αντιστάσεις .

Τώρα αν επιμένει να δώσει τα λεφτά σε τέτοιες φθηνές λύσεις αλλά επενδυτικά λανθασμένες κατ' εμε θσ του πρότεινα καλοριφέρ λαδιού επειδή είναι πιο ποιοτική η θέρμανση. Πετυχαίνεις καλύτερες συνθήκες άνεσης .

maxdore217
11-10-15, 10:50
Ως φθηνές εναλλακτικές λύσεις (όσον αφορά το κόστος αγοράς) συμφωνώ . Αν έχει σκοπό να καιει αεροθερμο ή καλοριφερ λαδιού το χειμώνα για 4 ώρες την ημέρα κάθε μέρα και πάνω πολύ φοβάμαι ότι θα πληρώσει την ΔΕΗ ακριβά και τα λεφτά που θα δώσει σε έναν χειμώνα θα ναι η αγορά ενός κλιματιστικού που το πιο φθηνό να πάρει είναι με διαφορά πολύ καλύτερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε μέθοδο θέρμανσης με αντιστάσεις .

Τώρα αν επιμένει να δώσει τα λεφτά σε τέτοιες φθηνές λύσεις αλλά επενδυτικά λανθασμένες κατ' εμε θσ του πρότεινα καλοριφέρ λαδιού επειδή είναι πιο ποιοτική η θέρμανση. Πετυχαίνεις καλύτερες συνθήκες άνεσης .

Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι το a/c είναι ο καλύτερος τόπος θέρμανσης και φθηνότερος , αλλά στο γεγονός ότι για το χρόνο που θα μείνω εγώ εδώ δεν προλαβαίνω να κάνω απόσβεση αυτήν την αγορά σε (4+4 μήνες!) το είπα και πάνω και μάλλον δεν το διάβασες το σπίτι δεν είναι δικό μου και ο ιδιοκτήτης αν του πω σου αγοράζω 1 Α/C και δεν σου δίνω 1 ενοίκιο θα σαλτάρει (απ την άλλη το Α/C αν το βάλω και του το αφήσω τον έκανα μάγκα!) ... αλλιώς για να το βγάλω και να το πάρω φεύγοντας θέλω 50€ για να το βγάλει κάποιος μάστορας και μετά να κλείσω τα μερεμέτια που θα έχει αφήσει αυτό.+ τα όποια μεταφορικά και αν τελικά αυτό φτάσει καλά στο σπίτι μου μιας και παίζει καράβι στην μέση το λέω ξανά λοιπόν A/C δεν μπαίνει γιατί δεν γίνεται απόσβεση την αγοράς όχι για κάποιον άλλον λόγο.

- - - Updated - - -


Σόμπα υγραερίου ή αερόθερμο. Η σόμπα υγραερίου έχει κάποιο κόστος αγοράς, αερόθερμο βρίσκεις και με 20-30ευρώ, εναλλακτικά του αεροθέρμου υπάρχει το καλοριφέρ λαδιού και ο θερμοπομπός που δεν κάνει θόρυβο αλλά για να είναι αξιόπιστα απαιτούνται από 50ευρώ και πάνω.


Τα αερόθερμο η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν για κύρια θέρμανση ( δεν έχεις αποτελέσματα )
Το λαδιού είναι μια λύση που προτείνεται και έχει καλά αποτελέσματα αλλά διάβασα κάτι ότι δεν είναι υγιεινό οπότε επειδή θα το έχω κάποιες ώρες το απέρριψα μια από τα ίδια και για την σόμπα υγραερίου. Οπότε τελικά θα πάω σε θερμοπομπό (λόγο ποιότητας κατασκευής και νεότερης τεχνολογίας )
φήμες λένε ότι καίει λιγότερο κι όλας από το καλοριφέρ λαδιού αν και νομίζω ότι είναι αμελειταία η διαφορά τους. Καμία πρόταση μέχρι το 100€ ?

sweet dreams
11-10-15, 11:10
Τα αερόθερμο η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν για κύρια θέρμανση ( δεν έχεις αποτελέσματα )
Το λαδιού είναι μια λύση που προτείνεται και έχει καλά αποτελέσματα αλλά διάβασα κάτι ότι δεν είναι υγιεινό οπότε επειδή θα το έχω κάποιες ώρες το απέρριψα μια από τα ίδια και για την σόμπα υγραερίου. Οπότε τελικά θα πάω σε θερμοπομπό (λόγο ποιότητας κατασκευής και νεότερης τεχνολογίας )
φήμες λένε ότι καίει λιγότερο κι όλας από το καλοριφέρ λαδιού αν και νομίζω ότι είναι αμελειταία η διαφορά τους. Καμία πρόταση μέχρι το 100€ ?

Αερόθερμο >> γρήγορο αποτέλεσμα λόγω βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα, κατανάλωση, θόρυβος, ξηρότητα ατμόσφαιρας. Για μεγάλο χώρο ή για δωμάτιο που είναι ανοικτή η πόρτα του, το μόνο που θα κάνει δουλειά.
Καλοριφέρ λαδιού >> ποια αργό αποτέλεσμα, καλύτερη διαχείριση ενέργειας, ποιο υγιεινή θέρμανση γιατί δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι σε δωμάτιο με κλειστή την πόρτα.
Θερμοπομπός >> αργό αποτέλεσμα, κατανάλωση, ποιο υγιεινή θέρμανση γιατί δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Ενδείκνυται περισσότερο για επικουρική λύση και φυσικά να είναι κλειστή η πόρτα του δωματίου.
Αυτά φυσικά έχουν να κάνουν και με τα Watt της κάθε συσκευής, μην συγκρίνουμε καλοριφέρ 2.000 Watt με θερμοπομπό 1000 κ.λ.π. Mιλάμε για ίδιας ισχύος συσκευές και για τον ίδιο χώρο.

maxdore217
11-10-15, 12:28
Αερόθερμο >> γρήγορο αποτέλεσμα λόγω βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα, κατανάλωση, θόρυβος, ξηρότητα ατμόσφαιρας. Για μεγάλο χώρο ή για δωμάτιο που είναι ανοικτή η πόρτα του, το μόνο που θα κάνει δουλειά.
Καλοριφέρ λαδιού >> ποια αργό αποτέλεσμα, καλύτερη διαχείριση ενέργειας, ποιο υγιεινή θέρμανση γιατί δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι σε δωμάτιο με κλειστή την πόρτα.
Θερμοπομπός >> αργό αποτέλεσμα, κατανάλωση, ποιο υγιεινή θέρμανση γιατί δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Ενδείκνυται περισσότερο για επικουρική λύση και φυσικά να είναι κλειστή η πόρτα του δωματίου.
Αυτά φυσικά έχουν να κάνουν και με τα Watt της κάθε συσκευής, μην συγκρίνουμε καλοριφέρ 2.000 Watt με θερμοπομπό 1000 κ.λ.π. Mιλάμε για ίδιας ισχύος συσκευές και για τον ίδιο χώρο.

Οκ γνωστά όλα αυτά... άλλωστε στο γενικό που είπα για το αερόθερμο ότι δεν μου κάνει για κύρια θέρμανση ( το είπα επειδή η ποιότητα θέρμανσης που βγάζει είναι χάλια και είναι λύση για μπάνιο κ.τ.λ που σε ενδιαφέρει το γρήγορο αποτέλεσμα και μόνο)
Πάω καρφί μάλλον για θερμοπομπό γιατί είναι ίδιας απόδοσης με καλοριφέρ λαδιού ( καλή ποιότητας ζέστη και τα δύο ,χωρίς να ξηραίνει την ατμόσφαιρα αφού εκεί θα κοιμάμαι κι όλας! και θεωρικά ακίνδυνο για την υγεία) μάλλον σε 2000w για να έχω και την οικονομία από τον θερμοστάτη .
για δώστε καμία πρόταση λοιπόν.

Για παράδειγμα αυτά τα 2 σε τι διαφέρουν και έχουν 40€ διαφορά ?
https://www.skroutz.gr/s/2764405/Atlantic-F117-Design-20.html
https://www.skroutz.gr/s/324602/Atlantic-Odyssee-2000W.html

sweet dreams
11-10-15, 12:51
Οκ γνωστά όλα αυτά... άλλωστε στο γενικό που είπα για το αερόθερμο ότι δεν μου κάνει για κύρια θέρμανση ( το είπα επειδή η ποιότητα θέρμανσης που βγάζει είναι χάλια και είναι λύση για μπάνιο κ.τ.λ που σε ενδιαφέρει το γρήγορο αποτέλεσμα και μόνο)
Πάω καρφί μάλλον για θερμοπομπό γιατί είναι ίδιας απόδοσης με καλοριφέρ λαδιού ( καλή ποιότητας ζέστη και τα δύο ,χωρίς να ξηραίνει την ατμόσφαιρα αφού εκεί θα κοιμάμαι κι όλας! και θεωρικά ακίνδυνο για την υγεία) μάλλον σε 2000w για να έχω και την οικονομία από τον θερμοστάτη .
για δώστε καμία πρόταση λοιπόν.

Για παράδειγμα αυτά τα 2 σε τι διαφέρουν και έχουν 40€ διαφορά ?
https://www.skroutz.gr/s/2764405/Atlantic-F117-Design-20.html
https://www.skroutz.gr/s/324602/Atlantic-Odyssee-2000W.html

Έχω θερμοπομπούς Nobo (http://www.sanihellas.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B2%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-nobo/#.Vhow4026E_4)σε εξοχικό, αλλά για επικουρική θέρμανση. Δεν συμφωνώ να πάρεις θερμοπομπό αλλά καλοριφέρ λαδιού για ένα δωμάτιο. Καίει λιγότερο, στα ίδια Watt, με τον θερμοπομπό, γιατί εκμεταλλεύεται και την θερμοκρασία του λαδιού.

teodor_ch
11-10-15, 13:17
Έχω θερμοπομπούς Nobo (http://www.sanihellas.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B2%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-nobo/#.Vhow4026E_4)σε εξοχικό, αλλά για επικουρική θέρμανση. Δεν συμφωνώ να πάρεις θερμοπομπό αλλά καλοριφέρ λαδιού για ένα δωμάτιο. Καίει λιγότερο, στα ίδια Watt, με τον θερμοπομπό, γιατί εκμεταλλεύεται και την θερμοκρασία του λαδιού.

Άντε πάλι.
Δύο συσκευές με απόδοση 100% δηλαδή για 1kwh ρεύμα αποδίδουν 1kw ανα ώρα θέρμανση πώς γίνεται να καίει το ένα λιγότερο απο το άλλο?

Η θερμοκρασία του λαδιού απο πού προκύπτει δηλαδή?
Μόνη της ανεβαίνει?
Για να ζεσταθεί έχεις πληρώσει και εκεί ρεύμα.


Όλα (πλην A/C) είναι το ίδιο στο ρεύμα για ένα ολόκληρο δωμάτιο.
Αλλιώς πάρε μία σόμπα αλογόνου στη μία λάμπα (300-500w) και βάλε τη στο μισό μέτρο.

Marketing quote :p


Φθηνότερα και απο αντλία θερμότητας

anon
11-10-15, 13:22
Marketing quote :p

εχω ακόμη οικονομικότερη λύση, θα σου καίει λιγότερο και απο μια λάμπα!!!!
Τυλίξου με μια ηλεκτρική κουβέρτα! :wink:
χαχαχαχαχαχα

Και για αυτούς που και αυτό ακόμα μπορεί ναναι too much, υπάρχει λύση!
Arctic clothing ακόμα και για θερμοκρασίες υπο το μηδέν, μέχρι και 20 υπο το μηδέν, και θασται μια χαρά!!!
https://www.google.gr/search?q=arctic+clothing&newwindow=1&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI-4r72pm6yAIVS40sCh0W5QaJ&biw=1440&bih=760
Ούτε σεντσι, για πετρέλαιο, αέριο, ηλεκτρικό, ξύλα, πέλετ whatever!

sweet dreams
11-10-15, 15:57
Άντε πάλι.
Δύο συσκευές με απόδοση 100% δηλαδή για 1kwh ρεύμα αποδίδουν 1kw ανα ώρα θέρμανση πώς γίνεται να καίει το ένα λιγότερο απο το άλλο?

Η θερμοκρασία του λαδιού απο πού προκύπτει δηλαδή?
Μόνη της ανεβαίνει?
Για να ζεσταθεί έχεις πληρώσει και εκεί ρεύμα.


Όλα (πλην A/C) είναι το ίδιο στο ρεύμα για ένα ολόκληρο δωμάτιο.
Αλλιώς πάρε μία σόμπα αλογόνου στη μία λάμπα (300-500w) και βάλε τη στο μισό μέτρο.

Marketing quote :p

Ο θερμοπομπός είναι μια αντίσταση πάνω σε μία λαμαρίνα, έσβησε, κρύωσε σε χρόνο μηδέν. Στο καλοριφέρ λαδιού όταν ζεσταθεί το λάδι και κλείσει ο θερμοστάτης θα κρατήσει για περισσότερο χρόνο την θερμοκρασία, οπότε και θα ανοίξει πάλι αργότερα από τον θερμοπομπό που κρυώνει ποιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό και ιδιαίτερες γνώσεις για να το καταλάβεις. Άλλωστε και γι' αυτό το λόγο βγάλανε τα καλοριφέρ λαδιού και αντικαταστήσανε τα παλιά που είχανε μέσα μόνο αντίσταση. Καμιά άλλη ερώτηση;;;; :whistle:

mike_871
11-10-15, 16:16
Ο θερμοπομπός είναι μια αντίσταση πάνω σε μία λαμαρίνα, έσβησε, κρύωσε σε χρόνο μηδέν. Στο καλοριφέρ λαδιού όταν ζεσταθεί το λάδι και κλείσει ο θερμοστάτης θα κρατήσει για περισσότερο χρόνο την θερμοκρασία, οπότε και θα ανοίξει πάλι αργότερα από τον θερμοπομπό που κρυώνει ποιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό και ιδιαίτερες γνώσεις για να το καταλάβεις. Άλλωστε και γι' αυτό το λόγο βγάλανε τα καλοριφέρ λαδιού και αντικαταστήσανε τα παλιά που είχανε μέσα μόνο αντίσταση. Καμιά άλλη ερώτηση;;;; :whistle:

αλλα αργει να ζεσταθει

sweet dreams
11-10-15, 16:20
αλλα αργει να ζεσταθει

Όσο και να αργεί, αν είναι να το έχεις για αρκετές ώρες τις ημέρας(όλο το βράδυ όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω) καίει λιγότερο, το έχω μετρήσει με μετρητή κατανάλωσης.

Basilhs23_
11-10-15, 16:25
Τα αερόθερμο η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν για κύρια θέρμανση ( δεν έχεις αποτελέσματα )
Το λαδιού είναι μια λύση που προτείνεται και έχει καλά αποτελέσματα αλλά διάβασα κάτι ότι δεν είναι υγιεινό οπότε επειδή θα το έχω κάποιες ώρες το απέρριψα μια από τα ίδια και για την σόμπα υγραερίου. Οπότε τελικά θα πάω σε θερμοπομπό (λόγο ποιότητας κατασκευής και νεότερης τεχνολογίας )
φήμες λένε ότι καίει λιγότερο κι όλας από το καλοριφέρ λαδιού αν και νομίζω ότι είναι αμελειταία η διαφορά τους. Καμία πρόταση μέχρι το 100€ ?

Λάθος κάνεις φίλε μου. Αερόθερμο - καλοριφέρ λαδιού - θερμοπομπός - σόμπα αλογόνου, όλα έχουν ηλεκτρική αντίσταση και όλα έχουν ίδια κατανάλωση, π.χ θα βρεις τα περισσότερα με ισχύ 2kW όλα σε τέτοια ισχύ το ίδιο καταναλώνουν. Το μόνο που αλλάζει σε όλα αυτά είναι η ταχύτητα με την οποία θα θερμάνουν τον χώρο. Εγώ έχω και τα 4, επειδή το σπίτι μου είναι ψηλοτάβανο το καλοριφέρ λαδιού και ο θερμοπομπός δεν κάνουν τίποτα στο υπνοδωμάτιο διότι με αυτές τις συσκευές η θερμότητα εκεί γίνεται με φυσική κυκλοφορία δηλαδή ανεβαίνει από την συσκευή προς το ταβάνι και μετά περιμένεις πότε θα φτάσει χαμηλά εκεί που βρίσκεται εσύ, με το αερόθερμο υπάρχει ο ανεμιστήρας και εκεί η θερμότητα μεταδίδεται βεβιασμένα, έτσι λοιπόν σε εμένα το αερόθερμο ζεσταίνει πολύ γρήγορα τον χώρο και τα υπόλοιπα από ελάχιστα εως τίποτα σχεδόν, μιλάω για ίδια ισχύ κατανάλωσης σε όλα. Το μόνο θετικό των υπόλοιπων συσκευών είναι οτι δε κάνουν θόρυβο.

nyannaco
11-10-15, 16:31
Έχω θερμοπομπούς Nobo (http://www.sanihellas.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B2%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-nobo/#.Vhow4026E_4)σε εξοχικό, αλλά για επικουρική θέρμανση. Δεν συμφωνώ να πάρεις θερμοπομπό αλλά καλοριφέρ λαδιού για ένα δωμάτιο. Καίει λιγότερο, στα ίδια Watt, με τον θερμοπομπό, γιατί εκμεταλλεύεται και την θερμοκρασία του λαδιού.


Όσο και να αργεί, αν είναι να το έχεις για αρκετές ώρες τις ημέρας(όλο το βράδυ όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω) καίει λιγότερο, το έχω μετρήσει με μετρητή κατανάλωσης.
Δεν στέκει αυτό που λες. Τη θερμότητα που αποδίδει το λάδι μετά το off, την έχει απορροφήσει από την αντίσταση μετά το on, δεν ήρθε από το πουθενά. Το αεικίνητο δεν έχει εφευρεθεί ακόμη.

sweet dreams
11-10-15, 16:45
Δεν στέκει αυτό που λες. Τη θερμότητα που αποδίδει το λάδι μετά το off, την έχει απορροφήσει από την αντίσταση μετά το on, δεν ήρθε από το πουθενά. Το αεικίνητο δεν έχει εφευρεθεί ακόμη.

Έβαλα έναν θερμοστάτη (http://www.olympia-electronics.gr/95A0D76A.el.aspx) μέσα σε ένα δωμάτιο πρόχειρα στηριγμένο και έδωσα με ένα ρελέ σε μια προέκταση που σύνδεσα μετρητή κατανάλωσης. Είχα βάλει τους θερμοστάτες και από τα δύο στο τέρμα και αυτοματίζανε από τον θερμοστάτη του τοίχου. Η εξωτερική θερμοκρασία ήτανε ίδια και μείνανε έτσι για ίδιες ώρες(πρωί-μεσημέρι). Το καλοριφέρ έκαψε λιγότερο, δεν θυμάμαι να ήτανε μεγάλη διαφορά, αλλά σίγουρα είχε κάψει λιγότερο. Η δοκιμή έγινε επί τούτου, για να δούμε την διαφορά κατανάλωσης σ' αυτά τα δύο.

maxdore217
11-10-15, 18:05
Τέσπα επειδή έχει τύχη να έχω δουλέψει και εγώ παλιότερα καλοριφέρ λαδιού αν το αφήσεις ώρες κάνει δουλειά και το χειμώνα το αφήνεις! γιατί αλλιώς ξεπαγιάζεις και όπως λέει και ο φίλος πάνω κρατάει και λίγο ακόμα ( σε αντίθεση με ένα κονβέκτορα παλαιού τύπου που όταν η θερμοκρασία έπεσε έπρεπε να είμαι πάνω του να καταλάβω ότι κάτι κάνει ) ,όλο το παιχνίδι σε αυτά παίζετε στον θερμοστάτη και κατά πόσο ποιοτική είναι η κατασκευή του μηχανήματος αλλιώς όλα θα ήταν ίδια ...όποιος δεν πιστεύει βέβαια μπαίνει και σκρουτζ να δει και κάποια αερόθερμα που κάνουν 10€ να μου πει αν αποδίδουν το ίδιο αφού ισχύει το 1 προς 1 ( και όταν λέω απόδοση εννοώ την ποιότητα τησ ζέστης και όχι την κατανάλωση!)

Άρα η ποιότητα παίζει ρόλο! και τέλος με αυτό .
Ακόμα δεν ρωτάω για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα αν καταναλώνει κάποιο περισσότερο αλλά ποιο έχει ποιοτικότερη ζέστη γιατί κάποιοι χάθηκαν και γράφαν άλλα ντάλα.
τώρα επειδή διάβασα και κάτι τρελά για το πόσο υγιεινό είναι ή δεν είναι το καλοριφέρ λαδιού γιαυτό το έχω αφήσει στην απέξω γιατί δεν θέλω να κάνω δοκιμές αλλιώς είχα βρει 1 στα 45€ ρονσον λουκούμι ...αερόθερμο είπα πάνω δεν έχω την καλύτερη ανάμνηση από αυτό οπότε άστο.
Άρα μου έμεινε μόνο ο θερμοπομπός εκτός αν έχει κάνεις κάτι άλλο να προτείνει, ο οποίος είναι ίδιας φιλοσοφίας με το καλοριφέρ λαδιού ( με διαφορά ότι έχει αντίστασης αλουμινίου και όχι ηλεκτρική αντίσταση @Basilhs23 δεν το λέω εγώ το γράφει εδώ : https://www.skroutz.gr/guides/43.THermopompoi-Osa-prepei-na-gnorizoume-prin-tin-agora.html) ξεκινάει νωρίτερα από το καλοριφέρ λαδιού και κρατάει λιγότερο όταν το κλείνεις ( η μια η άλλη είναι νομίζω!)

για το άλλο που ρώτησα ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα ξέρει κανείς να απάντηση τι διαφορές έχουν ? για να μην μιλάμε τσάμπα :)

sweet dreams
11-10-15, 18:17
Αφού είναι της ίδιας εταιρίας πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τους. Έτσι όπως τα έχουν εκεί δεν φαίνεται διαφορά στα χαρακτηριστικά.

nyannaco
11-10-15, 19:11
Έβαλα έναν θερμοστάτη (http://www.olympia-electronics.gr/95A0D76A.el.aspx) μέσα σε ένα δωμάτιο πρόχειρα στηριγμένο και έδωσα με ένα ρελέ σε μια προέκταση που σύνδεσα μετρητή κατανάλωσης. Είχα βάλει τους θερμοστάτες και από τα δύο στο τέρμα και αυτοματίζανε από τον θερμοστάτη του τοίχου. Η εξωτερική θερμοκρασία ήτανε ίδια και μείνανε έτσι για ίδιες ώρες(πρωί-μεσημέρι). Το καλοριφέρ έκαψε λιγότερο, δεν θυμάμαι να ήτανε μεγάλη διαφορά, αλλά σίγουρα είχε κάψει λιγότερο. Η δοκιμή έγινε επί τούτου, για να δούμε την διαφορά κατανάλωσης σ' αυτά τα δύο.Δυστυχώς δεν είναι επιστημονικά αποδεκτό πείραμα αυτό, καθώς δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι οι συνθήκες ήταν απόλυτα ίδιες. Ενδεικτικά: εξωτερική θερμοκρασία, ηλιοφάνεια, εναλλαγές αέρα, παρουσία προσώπων στο χώρο κλπ. Για να μη μιλήσουμε (α) για την ακρίβεια και το διαφορικό του θερμοστάτη, ώστε να είναι αξιόπιστα συγκρίσιμες οι ό,ποιες μετρήσεις, ή (β) ΄το ότι δεν έχει ούτε ένα δεκαδικό στην ένδειξη θερμοκρασίας, ώστε να να ξέρεις τί πραγματικά παίρνεις (και δεν καταφέρομαι εναντίον του συγκεκριμένου θερμοστάτη, απλά είναι προορισμένος για άλλη δουλειά, όχι για εργαστηριακές μετρήσεις).
Επειδή βλέπω ότι δυκολεύεσαι να πειστείς, δες το ενεργιακά: οποιαδήποτε ηλεκτρική θερμαντική συσκευή με αντίσταση, αποδίδει 1:1 την ενέργεια που "καταναλώνει". Δεν αλλάζει αυτό, ό,τι και να κάνεις. Επομένως, είναι αδύνατο δύο διαφορετικές συσκευές να αποδίδουν (μετρημένα) την ίδια θερμική ενέργεια, "καταναλώνοντας" διαφορετικά ποσά ηλεκτρικής. Τόσο απλά.

sweet dreams
11-10-15, 19:26
Δυστυχώς δεν είναι επιστημονικά αποδεκτό πείραμα αυτό, καθώς δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι οι συνθήκες ήταν απόλυτα ίδιες. Ενδεικτικά: εξωτερική θερμοκρασία, ηλιοφάνεια, εναλλαγές αέρα, παρουσία προσώπων στο χώρο κλπ. Για να μη μιλήσουμε (α) για την ακρίβεια και το διαφορικό του θερμοστάτη, ώστε να είναι αξιόπιστα συγκρίσιμες οι ό,ποιες μετρήσεις, ή (β) ΄το ότι δεν έχει ούτε ένα δεκαδικό στην ένδειξη θερμοκρασίας, ώστε να να ξέρεις τί πραγματικά παίρνεις (και δεν καταφέρομαι εναντίον του συγκεκριμένου θερμοστάτη, απλά είναι προορισμένος για άλλη δουλειά, όχι για εργαστηριακές μετρήσεις).
Επειδή βλέπω ότι δυκολεύεσαι να πειστείς, δες το ενεργιακά: οποιαδήποτε ηλεκτική θερμαντική συσκευή με αντίσταση, αποδίδει 1:1 την ενέργεια που "καταναλώνει". Δεν αλλάζει αυτό, ό,τι και να κάνεις. Επομένως, είναι αδύνατο δύο διαφορετικές συσκευές να αποδίδουν (μετρημένα) την ίδια θερμική ενέργεια, "καταναλώνοντας" διαφορετικά ποσά ηλεκτρικής. Τόσο απλά.

Bρε Νίκο δεν έκανα κανένα επιστημονικό πείραμα στο Δημόκριτο!!! Eίχα όλες τις συσκευές και τον χρόνο και έκανα και άλλες δοκιμές εκτός από αυτή που ανέφερα ποιο πάνω. Τα παραπάνω που λες τηρήθηκαν(απουσία προσώπων, ίδια θερμοκρασία εξωτερική κ.λ.π.) όσο βέβαια ήταν δυνατό. Θερμοστάτης ήταν ο ίδιος και για τις δύο συσκευές και ο ίδιος μετρητής κατανάλωσης. Είδα διαφορά κατανάλωσης μεταξύ των δύο συσκευών, αλλά για να μην συνεχίσουμε την ατέρμονη αυτή συζήτηση και χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν θα την συνεχίσω παραδεχόμενος ότι έχω κάνει λάθος εγώ ή τα όργανα. :)

kiriakk
11-10-15, 20:10
ότι έχει αντίσταση, όσα W ρεύμα κάψει, τόσα W θερμότητα θα αποδώσει στο χώρο,
φυσική λυκείου,

απλά παίζει πόσο γρήγορα θα αποδώσει τη θερμότητα, με τι κάλυψη του χώρου, αν θα μας ακτινοβολεί όπως ο ήλιος και θα νοιώθουμε μεγαλύτερη ζέστη κλπ

αλλά ίδια W = 'ιδια θερμότητα που αποδίδεται τελικά στο χώρο (όσο μιλάμε για θέρμανση αντίσταση)

teodor_ch
11-10-15, 20:16
Ο θερμοπομπός είναι μια αντίσταση πάνω σε μία λαμαρίνα, έσβησε, κρύωσε σε χρόνο μηδέν. Στο καλοριφέρ λαδιού όταν ζεσταθεί το λάδι και κλείσει ο θερμοστάτης θα κρατήσει για περισσότερο χρόνο την θερμοκρασία, οπότε και θα ανοίξει πάλι αργότερα από τον θερμοπομπό που κρυώνει ποιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό και ιδιαίτερες γνώσεις για να το καταλάβεις. Άλλωστε και γι' αυτό το λόγο βγάλανε τα καλοριφέρ λαδιού και αντικαταστήσανε τα παλιά που είχανε μέσα μόνο αντίσταση. Καμιά άλλη ερώτηση;;;; :whistle:

Τα έχεις μπερδέψει.
Όπως σου είπαν όλα αυτά δουλεύουν με απόδοση 1:1.

Έτσι για να συνεχίσω στο ίδιο επίπεδο την κουβέντα, εγώ σου λέω ότι είναι οικονομικότερος ο φούρνος της κουζίνας σου (ίδια απόδοση έχουν εξάλλου) και δεν χρειάζεται καν κόστος αγοράς αφού όλοι έχουμε ένα φούρνο στο σπίτι!

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0VNMR0KoQRk%3D&tabid=282&language=el-GR
σελίδα 10

Συστήματα με ηλεκτρικές αντιστάσεις:
Στην κατηγορία αυτή ανήκουν όλες οι τεχνολογίες οι οποίες μετατρέπουν την ηλεκτρική ενέργεια σε
θερμότητα με μέγιστο συντελεστή μετατροπής 100%. Τέτοιες τεχνολογίες είναι οι ηλεκτρικοί λέβητες,
θερμοπομποί, αερόθερμα, πάνελ θερμότητας, πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας, καλοριφέρ λαδιού,
ηλεκτρικές σόμπες, σόμπες αλογόνου κ.α.

anon
11-10-15, 20:16
αυτά που λέτε περι οτι έχει διαφορά το καλοριφέρ λαδιού απο ένα αερόθερμο ή πανελς, αντιβαίνει τους νόμους της θερμοδυναμικής παιδιά. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Ολες αυτές οι συσκευές μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική, με αντιστοιχία 1:1 (σε αντίθεση με κλιματιστικα/αντλίες θερμότητας). Απλά διαφέρει ο τρόπος που μεταδίδουν την θερμότητα αυτή και αυτό μπορεί να δίνει κάποια διαφορετική αίσθηση αλλά ενεργειακά είναι το ίδιο. Αν κάθεσε απέναντι απο ένα πάνελ, ειδικά υπερύθρων ή αλογόνου, ναι εκεί θα ψήνεσαι, και έτσι θα το χαμηλώσεις και θα έχεις την ψευδαίσθηση οικονομικότερης θέρμανσης αλλα δεν είναι έτσι, γιατί δεν ζεσταίνεται το σπίτι.

Εαν θέλουμε να μετρήσουμε με το πόσο "κατευθυντική" είναι η θερμότητα, ναι, συστήματα στοχευμένης θέρμανσης (πάνελς υπερύθρων) θαναι πιο οικονομικά, αλλά δεν θερμαίνουν τον χώρο, μόνο την περιοχή που "κοιτάζουν"

sweet dreams
11-10-15, 20:16
Αν και είπα να μην συνεχίσω........
Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;

teodor_ch
11-10-15, 20:17
Αν και είπα να μην συνεχίσω........
Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;

μα πρέπει να αποδείξουμε τα αυτονόητα?
Η μελέτη του ΕΜΠ δε σου κάνει?

sweet dreams
11-10-15, 20:19
μα πρέπει να αποδείξουμε τα αυτονόητα?
Η μελέτη του ΕΜΠ δε σου κάνει?
Ένα Link από μελέτη που να λέει για συγκεκριμένη δοκιμή;;;

maxdore217
11-10-15, 20:42
Μανία βλέπω με την μελέτες έτσι ?
Λοιπόν για να δω ποιος θα γράψει κάτι τώρα! Λοιπόν αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/3775434/Unimac-AE2003.html και αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/5677135/Nobo-NTE4S-20.html
έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε ποιότητα θέρμανσης (πώς την αντιλαμβάνεσαι δηλ. εσύ) ?
έχουν την ίδια κατανάλωση σε θέρμανση χώρου ίδιων τ.μ. ?
Μην λέμε ότι θέλουμε .... δεν χρειάζεται να είσαι πρύτανης για να δεις και τα οφθαλμοφανή

άντε να δούμε ποιος θα απάντησή :hmm: ...

Ααα και μην πει κανείς ότι το πρώτο δεν καίει 2000w αλλά το έχουν γράψει έτσι για να λέμε ''ρε την σαχλαμάρα τι καίει'' τα καίει κανονικότατα γιατί αν είχε χαμηλότερη κατανάλωση θα το έγραφαν, ( άλλωστε οι Κινέζοι δεν είναι αυτοί που βαφτίζουν τα τροφοδοτικά των 230w - 850!!! σε αυτό θα κώλωναν? )

edit: Έχω κάποιο από το πρώτο στο πατάρι (πεταμένο, ούτε για να το χαρίσεις δεν κάνει αυτό! ) δεν έχει δουλέψει καθόλου :D
Aν κάποιος νομίζει ότι κάνει την ίδια δουλειά να το ανταλλάζουμε με τον ενεργοβόρο θερμοπομπό που έχει , άσε που το δικό μου είναι super φορητό.

slalom
11-10-15, 21:02
Αν και είπα να μην συνεχίσω........
Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;
Η καταναλωση ειναι ιδια, τωρα αν εσυ νιωθεις διαφορετικα αναλογα ποια συσκευη χρησιμοποιεις, αυτο ειναι αλλο θεμα

sweet dreams
11-10-15, 21:10
Έβαλα έναν θερμοστάτη (http://www.olympia-electronics.gr/95A0D76A.el.aspx) μέσα σε ένα δωμάτιο πρόχειρα στηριγμένο και έδωσα με ένα ρελέ σε μια προέκταση που σύνδεσα μετρητή κατανάλωσης. Είχα βάλει τους θερμοστάτες και από τα δύο στο τέρμα και αυτοματίζανε από τον θερμοστάτη του τοίχου. Η εξωτερική θερμοκρασία ήτανε ίδια και μείνανε έτσι για ίδιες ώρες(πρωί-μεσημέρι). Το καλοριφέρ έκαψε λιγότερο, δεν θυμάμαι να ήτανε μεγάλη διαφορά, αλλά σίγουρα είχε κάψει λιγότερο. Η δοκιμή έγινε επί τούτου, για να δούμε την διαφορά κατανάλωσης σ' αυτά τα δύο.


Η καταναλωση ειναι ιδια, τωρα αν εσυ νιωθεις διαφορετικα αναλογα ποια συσκευη χρησιμοποιεις, αυτο ειναι αλλο θεμα

Δεν το ένιωσα, το μέτρησα, αλλά δεν έχει σημασία......

anon
11-10-15, 21:10
Κάτσε κάτω απο μια λάμπα αλογόνου. Ψητός θα γίνεις, και θα έχεις κάψει ελάχιστα, αλλά παραδίπλα μπορεί να αφηνεις νερό και να γίνεται παγάκια.

teodor_ch
11-10-15, 21:31
Ένα Link από μελέτη που να λέει για συγκεκριμένη δοκιμή;;;

Μα τίποτα δε διαβάζεις?
κοίτα πιο πανω

- - - Updated - - -


Μανία βλέπω με την μελέτες έτσι ?
Λοιπόν για να δω ποιος θα γράψει κάτι τώρα! Λοιπόν αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/3775434/Unimac-AE2003.html και αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/5677135/Nobo-NTE4S-20.html
έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε ποιότητα θέρμανσης (πώς την αντιλαμβάνεσαι δηλ. εσύ) ?
έχουν την ίδια κατανάλωση σε θέρμανση χώρου ίδιων τ.μ. ?
Μην λέμε ότι θέλουμε .... δεν χρειάζεται να είσαι πρύτανης για να δεις και τα οφθαλμοφανή

άντε να δούμε ποιος θα απάντησή :hmm: ...

Ααα και μην πει κανείς ότι το πρώτο δεν καίει 2000w αλλά το έχουν γράψει έτσι για να λέμε ''ρε την σαχλαμάρα τι καίει'' τα καίει κανονικότατα γιατί αν είχε χαμηλότερη κατανάλωση θα το έγραφαν, ( άλλωστε οι Κινέζοι δεν είναι αυτοί που βαφτίζουν τα τροφοδοτικά των 230w - 850!!! σε αυτό θα κώλωναν? )

edit: Έχω κάποιο από το πρώτο στο πατάρι (πεταμένο, ούτε για να το χαρίσεις δεν κάνει αυτό! ) δεν έχει δουλέψει καθόλου :D
Aν κάποιος νομίζει ότι κάνει την ίδια δουλειά να το ανταλλάζουμε με τον ενεργοβόρο θερμοπομπό που έχει , άσε που το δικό μου είναι super φορητό.

ναι...

kiriakk
11-10-15, 21:31
Αν και είπα να μην συνεχίσω........
Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;

αφού θα παράξουν την ίδια θερμότητα, την ίδια θα αποδώσουν στο χώρο,
τώρα αν η μία την αποδώσει πιο γρήγορα και ζεσταθείς αμέσως,
και η άλλη πιο αργά και θα μείνει κάπως ζεστή αφού βγάλεις την πρίζα , αυτό είναι άλλο θέμα

παιδιά αν έχετε το βιβλίο της φυσικής από το λύκειο, διαβάστε το, δύο θερμοδυναμικοί νόμοι είναι όλοι και όλοι, θα σας λυθούν οι απορίες άμεσα,
προσπαθούμε εδ να εξηγήσουμε τα αυτονόητα, θεμελιώδεις αρχές της φυσικής,
σα να λέμε για τη βαρύτητα,
και να βγαίνει κάποιος και να λέει, δεν ισχύει, είδα ένα αεροπλάνο που δεν έπαιφτε :rofl:

sweet dreams
11-10-15, 21:37
Μα τίποτα δε διαβάζεις?
κοίτα πιο πανω

Το κοίταξα, έχεις δίκαιο, έχει για την δοκιμή που λέω εγώ και σε συγκεκριμένες συνθήκες(ώρες, συσκευές κ.λ.π.), έκανα λάθος και ζητάω συγγνώμη, ευχαριστώ για όλα.

- - - Updated - - -


αφού θα παράξουν την ίδια θερμότητα, την ίδια θα αποδώσουν στο χώρο,
τώρα αν η μία την αποδώσει πιο γρήγορα και ζεσταθείς αμέσως,
και η άλλη πιο αργά και θα μείνει κάπως ζεστή αφού βγάλεις την πρίζα , αυτό είναι άλλο θέμα

παιδιά αν έχετε το βιβλίο της φυσικής από το λύκειο, διαβάστε το, δύο θερμοδυναμικοί νόμοι είναι όλοι και όλοι, θα σας λυθούν οι απορίες άμεσα,
προσπαθούμε εδ να εξηγήσουμε τα αυτονόητα, θεμελιώδεις αρχές της φυσικής,
σα να λέμε για τη βαρύτητα,
και να βγαίνει κάποιος και να λέει, δεν ισχύει, είδα ένα αεροπλάνο που δεν έπαιφτε :rofl:

Έχεις απόλυτο δίκαιο, έχει περάσει πολύς καιρός που έχω τελειώσει το σχολείο και τα έχω ξεχάσει, να' σαι καλά που μου τα θύμησες. :oneup:

kiriakk
11-10-15, 21:54
και εγώ θα τα είχα ξεχάσει, απλά μου άρεσε πολύ η φυσική και επίσης έτυχε να ασχοληθώ νε το θέμα εκτενώς πρόσφατα
όσο για το σχολείο μου είναι μακρινή ανάμνηση

και εγώ ευχαριστώ


:up:

Basilhs23_
11-10-15, 23:06
τώρα επειδή διάβασα και κάτι τρελά για το πόσο υγιεινό είναι ή δεν είναι το καλοριφέρ λαδιού γιαυτό το έχω αφήσει στην απέξω γιατί δεν θέλω να κάνω δοκιμές αλλιώς είχα βρει 1 στα 45€ ρονσον λουκούμι ...αερόθερμο είπα πάνω δεν έχω την καλύτερη ανάμνηση από αυτό οπότε άστο.
Άρα μου έμεινε μόνο ο θερμοπομπός εκτός αν έχει κάνεις κάτι άλλο να προτείνει, ο οποίος είναι ίδιας φιλοσοφίας με το καλοριφέρ λαδιού ( με διαφορά ότι έχει αντίστασης αλουμινίου και όχι ηλεκτρική αντίσταση @Basilhs23 δεν το λέω εγώ το γράφει εδώ : https://www.skroutz.gr/guides/43.THermopompoi-Osa-prepei-na-gnorizoume-prin-tin-agora.html) ξεκινάει νωρίτερα από το καλοριφέρ λαδιού και κρατάει λιγότερο όταν το κλείνεις ( η μια η άλλη είναι νομίζω!)

για το άλλο που ρώτησα ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα ξέρει κανείς να απάντηση τι διαφορές έχουν ? για να μην μιλάμε τσάμπα :)

Τα περί χαμηλότερης κατανάλωσης λόγω αντίστασης αλουμινίου είναι μαρκετίστικα κόλπα για να πουλήσουν οι έμποροι και τα μαγαζιά. Σε οποιαδήποτε ηλεκτρική αντίσταση, 1watt ηλεκτρικής ισχύος = 1w θερμότητας. Το καλοκαίρι αγόρασα μετρητή οπότε τον χειμώνα θα μετρήσω τον θερμοπομπό που έχουμε, δεν περιμένω βέβαια να δω κάτι διαφορετικό από οτι το 2kW καταναλώνει και 2 θα δείξει όπως το αερόθερμο δηλαδή, το λέω και σε έναν θείο μου αυτά για τις αντιστάσεις αλουμινίου οτι δεν ισχύουν αλλά δεν ακούει.
Το καλοριφέρ λαδιού αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το εξής, οτι και το δικό μας όταν το αγοράσαμε πρώτη φορά μύριζε μια μυρωδιά, πιθανότατα από το λάδι, η μυρωδιά μετά από κάποια χρόνια εξαφανίστηκε. Αν εξέρχονται αναθυμιάσεις από το διαθερμικό λάδι ενδεχομένως μπορεί να αποτελεί κίνδυνο σε κλειστό χώρο, οι σοβαροί κατασκευαστές όμως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν τέτοιο σφάλμα στον σχεδιασμό της κατασκευής και να υπάρχει οπή που θα εξέρχονται αναθυμιάσεις του καυτού λαδιού, οπότε μπορείς να εμπιστευτείς ένα καλοριφέρ λαδιού από γνωστό κατασκευαστή.

- - - Updated - - -


Αν και είπα να μην συνεχίσω........
Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;

Ναι την ίδια απόδοση θα έχουνε, δεν αλλάζει η απόδοση επειδή π.χ η μια συσκευή θα έχει θερμοστάτη ξέρω γω και η άλλη οχι ή η μια θα έχει βεντιλατέρ (ανεμιστήρα) λ΄πως στα convector και στα αερόθερμα ενώ στον θερμοπομπό οχι. Μην σε μπερδεύει που πολλές φορές αισθανόμαστε διαφορετικά με μια συσκευή και διαφορετικά με άλλη, π.χ ανέφερα πιο πριν οτι το αερόθερμο 2kw θερμαίνει γρηγορότερα το δωμάτιο μου ενώ ο θερμοπομπός 2kW οχι, αυτό δε σημαίνει οτι ο συντελεστής απόδοσης της αντίστασης του αεροθέρμου είναι υψηλότερος από οτι του θερμοπομπού, και τα 2 έχουν ίδια απόδοση γιατί μιλάμε για ηλεκτρική αντίσταση.

slalom
11-10-15, 23:10
Δεν το ένιωσα, το μέτρησα, αλλά δεν έχει σημασία......
Το ιδιο λεμε

teodor_ch
11-10-15, 23:14
[QUOTE=Basilhs23_;5795930
Το καλοριφέρ λαδιού αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το εξής, οτι και το δικό μας όταν το αγοράσαμε πρώτη φορά μύριζε μια μυρωδιά, πιθανότατα από το λάδι, η μυρωδιά μετά από κάποια χρόνια εξαφανίστηκε. Αν εξέρχονται αναθυμιάσεις από το διαθερμικό λάδι ενδεχομένως μπορεί να αποτελεί κίνδυνο σε κλειστό χώρο, οι σοβαροί κατασκευαστές όμως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν τέτοιο σφάλμα στον σχεδιασμό της κατασκευής και να υπάρχει οπή που θα εξέρχονται αναθυμιάσεις του καυτού λαδιού, οπότε μπορείς να εμπιστευτείς ένα καλοριφέρ λαδιού από γνωστό κατασκευαστή..[/QUOTE]


Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.

maxdore217
11-10-15, 23:21
Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.

Ναι , ε? τι είπες τώρα !!!

Basilhs23_
12-10-15, 03:15
Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.

Πολύ πιθανό να είναι η μπογιά, όντως και τα κανονικά σώματα νερού μυρίζουν έτσι, αλλά το δικό μας δεν μύρισε μόνο στην αρχή μύριζε για πολύ καιρό. Πάντως το έχουμε 11 χρόνια, γαϊδούρι αποδείχτηκε.

teodor_ch
12-10-15, 09:11
Ναι , ε? τι είπες τώρα !!!

κάνε αναζήτηση τα ποστ μου στο forum να γουσταρεις

maxdore217
12-10-15, 12:33
κάνε αναζήτηση τα ποστ μου στο forum να γουσταρεις

Μου αρέσει που το ξεκίνησες εσύ και είσαι και θιχτηκες κιολας...τα πολλά ποστ δεν λένε τίποτα ...άλλωστε καμιά 100ρια θα είναι το έχουμε πει : όλα καίνε το ίδιο ΧD. ( Δες το ποστ σου π.χ. #3328 και θα καταλάβεις !)

- - - Updated - - -


Μανία βλέπω με την μελέτες έτσι ?
Λοιπόν για να δω ποιος θα γράψει κάτι τώρα! Λοιπόν αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/3775434/Unimac-AE2003.html και αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/5677135/Nobo-NTE4S-20.html
έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε ποιότητα θέρμανσης (πώς την αντιλαμβάνεσαι δηλ. εσύ) ?
έχουν την ίδια κατανάλωση σε θέρμανση χώρου ίδιων τ.μ. ?
Μην λέμε ότι θέλουμε .... δεν χρειάζεται να είσαι πρύτανης για να δεις και τα οφθαλμοφανή

άντε να δούμε ποιος θα απάντησή :hmm: ...

Ααα και μην πει κανείς ότι το πρώτο δεν καίει 2000w αλλά το έχουν γράψει έτσι για να λέμε ''ρε την σαχλαμάρα τι καίει'' τα καίει κανονικότατα γιατί αν είχε χαμηλότερη κατανάλωση θα το έγραφαν, ( άλλωστε οι Κινέζοι δεν είναι αυτοί που βαφτίζουν τα τροφοδοτικά των 230w - 850!!! σε αυτό θα κώλωναν? )


Σε αυτό πάνω δεν σε βλέπω να απαντάς όμως !!! ( και δεν βγάζεις γούστα όπως λες!!! )

Atermon
12-10-15, 14:00
Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.

anon
12-10-15, 14:10
αφηνοντας απ έξω το οικονομικό, τότε πανελς κενού αέρος ή έστω πάνελς aerogel.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_insulated_panel
https://en.wikipedia.org/wiki/Aerogel

και τα δύο εχουν πολύ πολύ μεγαλύτερο κόστος απο τα συνηθισμένα μονωτικά και θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην τοποθέτηση. Στην πράξη όμως 10+ εκατοστά απο DOW έχουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με χαμηλότερο κόστος.

teodor_ch
12-10-15, 15:03
Σε αυτό πάνω δεν σε βλέπω να απαντάς όμως !!! ( και δεν βγάζεις γούστα όπως λες!!! )

Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου.
Πάμε παρακάτω.

Αν αυτά που λές τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα.


Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι,
και κάτσεις απο πίσω τους,
με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα.

Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα.
Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φώς)
και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει,

δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα.
Ξαναγράφω,
μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη απο το A/C.

Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ.

Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα!

- - - Updated - - -


Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.

Θα έκανες εσωτερική θερμομόνωση με όλα τα θετικά και αρνητικά της.
Για σπίτι δεν είναι καλή ιδέα.
Για εκκλησία, η καλύτερη :p

Για να δώσω περισσότερη έμφαση μήν και παρεξηγηθώ...
η εσωτερική θερμομόνωση χωρίς ενεργό 24ωρο αερισμό (φυσικά με εναλλάκτη θερμότητας) είναι η χειρότερη μόνωση κατα τη γνώμη μου.

vasilimertzani
12-10-15, 15:59
Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.

Υπαρχει εσωτ.μονωση επενδυμενη σε γυψοσανιδα.Πολυ καλυτερη σε ολα απο το ταταμι για την προπονηση :)


Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου.
Πάμε παρακάτω.

Αν αυτά που λές τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα.


Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι,
και κάτσεις απο πίσω τους,
με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα.

Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα.
Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φώς)
και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει,

δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα.
Ξαναγράφω,
μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη απο το A/C.

Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ.

Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα!

- - - Updated - - -



Θα έκανες εσωτερική θερμομόνωση με όλα τα θετικά και αρνητικά της.
Για σπίτι δεν είναι καλή ιδέα.
Για εκκλησία, η καλύτερη :p

Για να δώσω περισσότερη έμφαση μήν και παρεξηγηθώ...
η εσωτερική θερμομόνωση χωρίς ενεργό 24ωρο αερισμό (φυσικά με εναλλάκτη θερμότητας) είναι η χειρότερη μόνωση κατα τη γνώμη μου.

Αν δεν μπορει εξωτερικη τι αλλο προτεινεις.

teodor_ch
12-10-15, 17:55
Υπαρχει εσωτ.μονωση επενδυμενη σε γυψοσανιδα.Πολυ καλυτερη σε ολα απο το ταταμι για την προπονηση :)



Αν δεν μπορει εξωτερικη τι αλλο προτεινεις.

Δεν μπορώ να προτείνω εγώ κάτι. Υπάρχουν οι ειδικοί.
Πάντως εσωτερική δεν θα έκανα για κανένα λόγο.

maxdore217
12-10-15, 19:05
Απαντάω στο δικό σου οκ

1. Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου. Πάμε παρακάτω. (Μαζί σου και το ξέρω αυτό, από εδώ μέσα πήρα προσφορά για internet! )

2. Αν αυτά που λες τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα. ( Αυτό σου εξηγώ καλέ μου άνθρωπε, ότι αυτό με τα 10€ επειδή το έχω στην κατοχή μου δεν ζεσταίνει ούτε στα 15cm πόσο μάλλον για τέτοια απόσταση που λες , ναι θα κάψουν το ίδιο αλλά το πρώτα θα καίει τσάμπα ρεύμα! )

3. Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι, και κάτσεις απο πίσω τους, με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα. (Λάθος δεν θα ζεσταθείς καθόλου με αυτό το μικρό για τον ίδιο ακριβός λόγο που είπα πάνω . Βέβαια κάτι ποστ πίσω που είχε γράψει ένα άλλο μέλος ο Βασίλης νομίζω, είχε μια καλύτερη πρόταση για αερόθερμο αλλά σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν είναι αποδοτικά μιλάω από προσωπική εμπειρία με παλιότερο τέτοιο προϊόν )

4. Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα. (Σωστά αλλά διαφέρει ο τρόπος που βγάζουν την θέρμανση βέβαια από No name σε επώνυμο έχει και εκεί διαφορά λόγω υλικών κατασκευής! )

4. Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φως)
και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει, δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα. (Δεν ζήτησα να γράψετε κάτι αν δεν θέλετε , πόσο μάλλον να γράφετε άλλα πράγματα που για την ώρα εμένα δεν μου είναι χρήσιμα, εδώ είναι το όλο λάθος της υπόθεσης. Όσο για την αλογόνου αν κάθεσαι στα 15-30cm μπροστά πρέπει να είσαι γυμνός και πίσω να έχεις γούνα! είναι ίσως το χειρότερο μακράν με διαφορά από όλα αυτά τα θερμαντικά )

Ξαναγράφω, μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη από το A/C. (και ακόμα καλύτερα αφού δεν θα κουνιέσαι ούτω σι άλλως καθόλου πας σε μια ηλεκτρική κουβέρτα που είναι ακόμα οικονομικότερη αφού καίει μόνο 100w με μόνη διαφορά ότι θα είσαι ξαπλωτός αντί για όρθιος αλλά όμως θα ζεσταίνεσαι ομοιόμορφα )

Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ. (Δεν με ενδιαφέρει το μισό μέτρο αλλά μια απόσταση 2-3m σε ένα μόνο δωμάτιο με όλες τις παραθυροπόρτες κλειστές! )

Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα! ( Τώρα τι να πω? το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω ποστάρει εδώ και μέρες ότι δεν γίνεται να αγοράσω a/c inverder γιατί είμαι προσωρινά σε αυτό το σπίτι και ψάχνω άδικα να βρω εδώ τι είναι το αμέσος επόμενο καλύτερο μέσο που να μπορώ να το πάρω όταν φύγω μαζί μου , εντελώς φιλικά και με εκτίμηση Θοδωρής. )

Για να έχει και λίγο καλαμπούρι :)
https://www.youtube.com/watch?v=Zc1Io766aMI

teodor_ch
12-10-15, 23:19
μικρό δωμάτιο έκανα φούρνο με αλογόνου στην Αθήνα
και με αεροθερμο στην Αγγλία

anon
13-10-15, 09:17
μικρό δωμάτιο έκανα φούρνο με αλογόνου στην Αθήνα
και με αεροθερμο στην Αγγλία

Εαν έχεις εξαιρετική μόνωση, γίνεται φούρνος και χωρίς καν θέρμανση, μόνο και μόνο απο την εκπεμπόμενη θερμότητα απο το σώμα σου!

Atermon
13-10-15, 10:10
Βασικά, η μόνη λύση μόνωσης για τα σπίτια στην Ελλάδα είναι να γκρεμιστούν όλα και να ξαναφτιαχτούν από την αρχή σωστά.

teodor_ch
13-10-15, 15:42
Εαν έχεις εξαιρετική μόνωση, γίνεται φούρνος και χωρίς καν θέρμανση, μόνο και μόνο απο την εκπεμπόμενη θερμότητα απο το σώμα σου!

Τί να την κάνεις τη μόνωση όταν υπάρχει ηλεκτρικός λέβητας


Οι ηλεκτρικοί λέβητες είναι μια συμφέρουσα και έξυπνη λύση για θέρμανση και ζεστό νερό
http://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php

ή να μιλήσω για το υπερσύγχρονο Ελληνικής πατέντας φούρνο μικροκυμμάτων σε μορφή λέβητα?
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164397&catid=3

- - - Updated - - -


Βασικά, η μόνη λύση μόνωσης για τα σπίτια στην Ελλάδα είναι να γκρεμιστούν όλα και να ξαναφτιαχτούν από την αρχή σωστά.

Να συμπληρώσω,
να γκρεμιστούν με τους ένοικους μέσα.

Γιατί διαφορετικά το ίδιο χάλι θα ξαναέχουμε :twisted:

mike_871
13-10-15, 16:00
πανακριβο το ρευμα, οποιος εχει βαλει ηλεκρικο λεβητα λεει καλυτερα πετρελαιο

giwrgosth
13-10-15, 16:01
ή να μιλήσω για το υπερσύγχρονο Ελληνικής πατέντας φούρνο μικροκυμμάτων σε μορφή λέβητα?
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164397&catid=3


πανακριβο το ρευμα, οποιος εχει βαλει λεει καλυτερα πετρελαιο
Αν το παραπάνω συνδυαστεί με αυτό https://www.youtube.com/watch?t=5&v=gHS0XraGu-w τότε έχεις σχεδόν δωρεάν θέρμανση!

@ ADSLgr.com All rights reserved.