PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

mike_871
13-10-15, 16:10
αλλο πραγμα αυτο να δουμε ποτε και αν θα βγει στην αγορα.Σαν ηλεκρολογος το εχω παρακολουθηση το θεμα

giwrgosth
13-10-15, 16:27
αλλο πραγμα αυτο να δουμε ποτε και αν θα βγει στην αγορα.Σαν ηλεκρολογος το εχω παρακολουθηση το θεμα
Για την εφεύρεση του Ζωγράφου λες?

slalom
13-10-15, 20:09
πανακριβο το ρευμα, οποιος εχει βαλει ηλεκρικο λεβητα λεει καλυτερα πετρελαιο
Υπαρχει πινακας με συντελεστες αναγωγης καταναλωσης ενεργειας

TOTEE-20701-1 σελ 13 πινακας 1.2

Ενδεικτικα: Ηλεκτρικη Ενεργεια 2,90
Φυσικο αεριο/υγραεριο και πετρελαιο 1,05 και 1,10 αντιστοιχα

vasilimertzani
13-10-15, 23:20
Εαν έχεις εξαιρετική μόνωση, γίνεται φούρνος και χωρίς καν θέρμανση, μόνο και μόνο απο την εκπεμπόμενη θερμότητα απο το σώμα σου!

η με σπιρτο,σαν 'το κοριτσακι με τα σπιρτα' :rofl:


πανακριβο το ρευμα, οποιος εχει βαλει ηλεκρικο λεβητα λεει καλυτερα πετρελαιο

ε,τι περιμενες δηλ?το κακο ειναι οτι δεν εχουν μυαλο να το σκεφτουν πριν αγορασουν.


αλλο πραγμα αυτο να δουμε ποτε και αν θα βγει στην αγορα.Σαν ηλεκρολογος το εχω παρακολουθηση το θεμα

σιγουρα πλακα κανεις.Τι θελεις να δεις δηλ?

Basilhs23_
13-10-15, 23:50
αλλο πραγμα αυτο να δουμε ποτε και αν θα βγει στην αγορα.Σαν ηλεκρολογος το εχω παρακολουθηση το θεμα

Το έχω παρακολουθήσει και εγώ πρόσφατα που έγινε γνωστό, δεν πρόκειται να βγει τίποτα στην αγορά. Μιλάμε για εφεύρεση με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το 1983. Απεριόριστο ρεύμα δεν υπάρχει.

giwrgosth
14-10-15, 09:03
σιγουρα πλακα κανεις.Τι θελεις να δεις δηλ?
Μάλλον περιμένει να δει τι κατανάλωση νερού θα έχει στην πράξη, γιατί λέει ένα ποτήρι τη μέρα, μην τυχών και θέλει δύο ποτήρια και είναι ασύμφορο :p

blade_
14-10-15, 13:26
εχουμε καποιο νεοτερο σχετικα με το αν θα γινει επιδοτουμενο το αεριο οπως και το πετρελαιο?

nyannaco
14-10-15, 13:54
Γιατί, είχαμε κα κανένα παλιότερο; Ανοιξε ποτέ τέτοια συζήτηση; Αν ναι, το έχω χάσει το επεισόδιο.

21706
14-10-15, 15:08
Για το πετρέλαιο (https://www1.gsis.gr/gsisapps/oilbft/login/login.htm) υπάρχει, για το αέριο δεν έχω δει τίποτα.

nvel
15-10-15, 09:27
Υπαρχει πινακας με συντελεστες αναγωγης καταναλωσης ενεργειας
TOTEE-20701-1 σελ 13 πινακας 1.2
Ενδεικτικα: Ηλεκτρικη Ενεργεια 2,90
Φυσικο αεριο/υγραεριο και πετρελαιο 1,05 και 1,10 αντιστοιχα
αυτοί είναι συντελεστές μετατροπής σε πρωτογενή ενέργεια, δεν έχουν σχέση με το πόσο οικονομικός είναι ο κάθε τύπος ενέργειας ή καυσίμου

melodystyle2003
15-10-15, 16:39
0,78-0,86 βλέπω το πετρέλαιο θέρμανσης.

21706
15-10-15, 17:19
162113

- - - Updated - - -

Φυσικό αέριο Αττικής:
Οκτώβρης 2014 0,06911 €/kWh
Οκτώβρης 2015 0,05632 €/kWh

Μείωση 19%.

Tiven
15-10-15, 17:27
Ωωωω... τσάμπα το δίνουν τα παιδιά.

Οι πάγιες χρεώσεις πως είναι;

21706
15-10-15, 17:43
Ωωωω... τσάμπα το δίνουν τα παιδιά.

Οι πάγιες χρεώσεις πως είναι;

Αν ρωτάς για το ΦΑ είναι 3,18 €/μήνα.

Basilhs23_
15-10-15, 17:43
Πάγιο νομίζω ένα 7αρι ή 10αρι επειδή έχεις μετρητή μόνο.

slalom
15-10-15, 21:27
αυτοί είναι συντελεστές μετατροπής σε πρωτογενή ενέργεια, δεν έχουν σχέση με το πόσο οικονομικός είναι ο κάθε τύπος ενέργειας ή καυσίμου
Ακριβως με το οικονομικο εχει σχεση

nvel
16-10-15, 10:08
αφού υποστηρίζεις ότι αυτοί είναι οικονομικοί δείκτες και όχι ενεργειακοί, το υγραέριο έχει τον ίδιο συντελεστή με το φυσικό αέριο και περίπου το 1/3 της ηλεκτρικής ενέργειας, τι σημαίνει ως την τιμή πώλησής τους;

21706
16-10-15, 11:55
Το υγραέριο κοστίζει 0,113 €/KWH.
http://www.seydap.gr/technical-advice/ygraerio-gia-thermansi-symferei

Basilhs23_
16-10-15, 12:39
Το υγραέριο κοστίζει 0,113 €/KWH.
http://www.seydap.gr/technical-advice/ygraerio-gia-thermansi-symferei

Το άρθρο είναι του 2012, θα έχουν μεταβληθεί σημαντικά οι τιμές.

21706
16-10-15, 12:51
Το άρθρο είναι του 2012, θα έχουν μεταβληθεί σημαντικά οι τιμές.

Αν χρησιμοποιεί κάποιος υγραέριο ας μας πει τιμές φιάλης.

Tiven
16-10-15, 12:53
Αν πληρώσεις για να τραβήξουν από τον κεντρικό ως το σπίτι σου επειδή δεν έχει γραμμή, όλα τα σπίτια που θα εξυπηρετηθούν μέχρι το δικό σου δεν θα πληρώσουν ακόμα και αν μελλοντικά ζητήσουν γραμμή. Ισχύει αυτό ή μου έχουν πει μπαρούφες;

Μιλάω για την εγκατάσταση και σκάψιμο στην αρχή μόνο.

21706
16-10-15, 13:10
Αν πληρώσεις για να τραβήξουν από τον κεντρικό ως το σπίτι σου επειδή δεν έχει γραμμή, όλα τα σπίτια που θα εξυπηρετηθούν μέχρι το δικό σου δεν θα πληρώσουν ακόμα και αν μελλοντικά ζητήσουν γραμμή. Ισχύει αυτό ή μου έχουν πει μπαρούφες;

Μιλάω για την εγκατάσταση και σκάψιμο στην αρχή μόνο.
Έτσι είναι.

Basilhs23_
16-10-15, 16:15
Παλιά υπήρχαν αρκετοί δρόμοι στην Αθήνα, τόσο στο κέντρο όσο και στα προάστια που η ΔΕΠΑ εγκατέστησε από μόνη της γραμμές στον δρόμο, μετά η κάθε πολυκατοικία αποφάσιζε τι θα κάνει και αν θα βάλει αέριο, οι περισσότεροι έβαλαν αέριο μετά.

21706
16-10-15, 20:34
Η ερώτηση ήταν για κάποιο δρόμο που δεν έχει γραμμή.
Αν πληρώσει κάποιος για την κατασκευή της γραμμής,
τα σπίτια που θα εξυπηρετηθούν από αυτό το κομμάτι
της γραμμής δεν θα πληρώσουν αν μελλοντικά ζητήσουν
σύνδεση ΦΑ.

- - - Updated - - -


Αν χρησιμοποιεί κάποιος υγραέριο ας μας πει τιμές φιάλης.
15/10/2014 (http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/4133-%CE%98%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%AE-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF)

Υγραέριο Χύμα : δεχόμενοι οτι η θερμογόνος δύναμη είναι στα 6095 Kcal/lt ή 7,0885 Kw/lt και το λίτρο κοστίζει κοντά στα 0,70 € τότε το κόστος ανα Kwh είναι 0,70/7,0885= 0,098 €/Kwh.
Όσον αφορά τις μπουκάλες θεωρείστε ότι το ειδικό βάρος είναι περίπου στα 0,53 Kg/lt που σημαίνει οτι μια μπουκάλα 25Kg έχει περίπου 47 λίτρα και κοστίζει 40€ δηλαδή η τιμή του λίτρου είναι στα 1,175€, επομένως το κόστος με μπουκάλες είναι 1,175/7,0885= 0,165€!! Αυτό για εκείνους που συνεχίζουν να επιμένουν να βάζουν μπουκάλες για να ζεσταθούν.

slalom
16-10-15, 21:04
αφού υποστηρίζεις ότι αυτοί είναι οικονομικοί δείκτες και όχι ενεργειακοί, το υγραέριο έχει τον ίδιο συντελεστή με το φυσικό αέριο και περίπου το 1/3 της ηλεκτρικής ενέργειας, τι σημαίνει ως την τιμή πώλησής τους;
Κατ'αρχην εισαι Μηχανικος και τι μηχανικος?

Ενα κτιριο κατατασσεται βασει της πρωτογενους ενεργειας που καταναλωνει
Οποτε εχει σχεση με την οικονομια τι ειδους ενεργεια απο τις παρακατω θα χρησιμοποιησει

162113

Nozomi
17-10-15, 00:46
Αυτή την τρέλα με το φυσικό αέριο, παρότι πεντακάθαρο καύσιμο, ποτέ δεν την κατάλαβα.

Αντί να κοιτάμε πως μπορούμε να πετύχουμε ενεργειακή αυτονομία, εμείς επενδύουμε στην εξάρτηση απ΄τον... Βλαδίμηρο ;

Φυσικά, γνωρίζω ότι ορισμένοι βιώνουν πολλαπλούς... οργασμούς στο άκουσμα της λέξης Ρωσία, αλλά μια σοβαρή χώρα δεν μπορεί να λειτουργεί έτσι.

hoannis
17-10-15, 01:51
Ενεργειακή αυτονομία , Ο.Κ.
Δηλαδή εσύ τι θα έκανες , σήμερα , για να μην έχεις εξάρτηση από τον Βλαδίμηρο ή τον Μπαράκ?

Nozomi
17-10-15, 12:38
Σε επίπεδο κράτους ή οικίας που αφορά το νήμα ;

Basilhs23_
17-10-15, 13:07
Το μόνο ρεαλιστικό που μπορεί να γίνει για την ενεργειακή αυτονομία της χώρας είναι η εύρεση συμβατικών ενεργειακών πηγών στην Ελλάδα. Με τους ρυθμούς που κινούνται οι ΑΠΕ δεν πρόκειται να δούμε αυτονομία σε εθνικό επίπεδο, τα ίδια και για τις οικίες καθώς όλες πρέπει να μετατραπούν σε παθητικές, αυτά μόνο στα όνειρά μας.

badweed
17-10-15, 13:12
Ενεργειακή αυτονομία , Ο.Κ.
Δηλαδή εσύ τι θα έκανες , σήμερα , για να μην έχεις εξάρτηση από τον Βλαδίμηρο ή τον Μπαράκ?
για θερμανση ; ηλιακοι θερμοσιφωνες και υδραυλικα θερμαινομενο πατωμα απο τους ηλιακους .

και την γεωθερμια την εχω σαν υπολογισιμη λυση και θεμανσης και ψυξης.

για ρευμα , δεν πρεπει να εχει βγει ακομη αυτο που ψαχνω , φωτοβολταικα μεγαλης αντοχης σε θερμοκρασια ,με μεγενθυντικους φακους και κατοπτρα που θα οδηγουν το φως στα φωτοβολταικα , πισω απ τα φωτοβολταικα: νερακι-θερμοσιφωνας -ψυξη για τα φωτοβολταικα.

γενικα νομιζω οτι ειναι καλυτερη επενδυση σε συστατικα που δεν χρειαζονται συντηρηση και δεν χαλανε απο την χρηση .

giwrgosth
17-10-15, 14:23
για θερμανση ; ηλιακοι θερμοσιφωνες και υδραυλικα θερμαινομενο πατωμα απο τους ηλιακους .

και την γεωθερμια την εχω σαν υπολογισιμη λυση και θεμανσης και ψυξης.

για ρευμα , δεν πρεπει να εχει βγει ακομη αυτο που ψαχνω , φωτοβολταικα μεγαλης αντοχης σε θερμοκρασια ,με μεγενθυντικους φακους και κατοπτρα που θα οδηγουν το φως στα φωτοβολταικα , πισω απ τα φωτοβολταικα: νερακι-θερμοσιφωνας .

γενικα νομιζω οτι ειναι καλυτερη επενδυση σε συστατικα που δεν χρειαζονται συντηρηση και δεν χαλανε απο την χρηση .
Πρακτική χρήση όλων αυτών στα εκατομμύρια πολυκατοικιών?
Κόστος αν το έχεις ψάξει?
Για το ρεύμα που λες έχει βγει εδώ και χρόνια, στο περίπου αυτού που λες.

Tiven
17-10-15, 14:37
Γεωθερμία και ηλιακή ενέργεια είναι τα μόνα που αξίζουν, τα αιολικά είναι η δεύτερη απάτη της Ευρώπης μετά το Diesel που όμως ακόμα την καλύπτουν.

Το μεγάλο μπαμ όμως θα γίνει με την φωτοσύνθεση.


Σε επίπεδο οικίας δεν ξέρω, πρέπει να ξεκινήσουν όλα σωστά από το κράτος και μετά βλέπουμε. Όταν από το κράτος βλέπεις να κάνουν επενδύσεις σε τεχνολογίες που δεν έχουν μέλλον αντιλαμβάνεσαι γιατί ακόμα γουστάρουν τα καύσιμα.

badweed
17-10-15, 14:37
Πρακτική χρήση όλων αυτών στα εκατομμύρια πολυκατοικιών?
Κόστος αν το έχεις ψάξει?
Για το ρεύμα που λες έχει βγει εδώ και χρόνια, στο περίπου αυτού που λες.

δυστυχως δεν εχω ψαξει το κοστος , δεν ειμαι σε θεση να το υλοποιησω αυτην την στιγμη (λογικα κοστος πατωματος ,κοστος σωληνων (με τα αλατα εχω καποιους ενδοιασμους ) , κοστος ηλιακων , και κοστος διαχειριστικου συστηματος της θερμοτητας -μηχανικης φυσεως οχι ηλεκτρονικο - που δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα ).
η πρακτικη λυση για το θεμα των πολυκατοικιων (μακροπροθεσμα ) ειναι η κατεδαφιση τους (οτι ειναι ψηλοτερο απο το ψηλοτερο δεντρο , κοψιμο ) .τις σιχαινομαι :D και σαν κτισματα και τον τροπο ζωης που προσφερουν .
φωτοβολταικα με ανακλαστηρες (οχι μεγενθυντικους φακους ) και να ζεσταινουν νερο , ειχα δει σε καποια εκθεση ,αλλα δεν με συνεπηρε η υλοποίηση που ειδα .

giwrgosth
17-10-15, 14:39
τα αιολικά είναι η δεύτερη απάτη της Ευρώπης μετά το Diesel που όμως ακόμα την καλύπτουν.
Τα αιολικά γιατί είναι απάτη?
Ο αέρας μαζί με το νερό είναι ίσως η αρχαιότερη μέθοδος παραγωγής ενέργειας.

badweed
17-10-15, 14:41
Τα αιολικά γιατί είναι απάτη?
Ο αέρας μαζί με το νερό είναι ίσως η αρχαιότερη μέθοδος παραγωγής ενέργειας.

εξου και η σβαστικα που ειναι το σημα του ανεμομυλου νερομυλου .

Tiven
17-10-15, 14:43
Τα αιολικά γιατί είναι απάτη?
Ο αέρας μαζί με το νερό είναι ίσως η αρχαιότερη μέθοδος παραγωγής ενέργειας.

Τα αιολικά πάρκα και οι ανεμογεννήτριες εδώ και χρόνια δεν αξίζουν. Ίσως αν αλλάξουν την υλοποίηση, σίγουρα όχι έτσι όπως προσπαθούν τώρα. Προσωπικά δεν πιστεύω πως αξίζει να προσπαθούμε ούτε σε εκείνες κάθετου άξονα από την στιγμή που δοκιμασμένες τεχνολογίες (Φ/Β) μπορούν να σου δώσουν εδώ και πολλά χρόνια ενέργεια ακόμα και σε κακές συνθήκες καιρού για μεγάλο χρονικό διάστημα.

giwrgosth
17-10-15, 14:48
δυστυχως δεν εχω ψαξει το κοστος , δεν ειμαι σε θεση να το υλοποιησω αυτην την στιγμη (λογικα κοστος πατωματος ,κοστος σωληνων (με τα αλατα εχω καποιους ενδοιασμους ) , κοστος ηλιακων , και κοστος διαχειριστικου συστηματος της θερμοτητας -μηχανικης φυσεως οχι ηλεκτρονικο - που δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα ).
η πρακτικη λυση για το θεμα των πολυκατοικιων (μακροπροθεσμα ) ειναι η κατεδαφιση τους (οτι ειναι ψηλοτερο απο το ψηλοτερο δεντρο , κοψιμο ) .τις σιχαινομαι :D και σαν κτισματα και τον τροπο ζωης που προσφερουν .
φωτοβολταικα με ανακλαστηρες (οχι μεγενθυντικους φακους ) και να ζεσταινουν νερο , ειχα δει σε καποια εκθεση ,αλλα δεν με συνεπηρε η υλοποίηση που ειδα .
Άρα πρακτικά και μέχρι να γκρεμιστεί η χώρα είμαστε εξαρτημένοι! ;)
Με τους ανακλαστήρες υπάρχει αυτό:

162189

Ζεσταίνει το νερό και με τον ατμό παράγει ηλεκτρισμό.
Μπορεί να έχει δεκάδες άλλες χρήσεις, αλλά πάλι δεν μπαίνει σε ταράτσα :(

- - - Updated - - -


Τα αιολικά πάρκα και οι ανεμογεννήτριες εδώ και χρόνια δεν αξίζουν.
Την ισχύ των ανεμογεννητριών δεν μπορείς να την φτάσεις με κανένα άλλο τρόπο!
10 MW από μια γεννήτρια δεν είναι και λίγο! To αν είναι σωστή η υλοποίηση ή όχι δεν το ξέρω, αλλά είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις μεγάλη ισχύ.

badweed
17-10-15, 14:49
Άρα πρακτικά και μέχρι να γκρεμιστεί η χώρα είμαστε εξαρτημένοι! ;)
εμεις το χτισαμε ετσι , μπορουμε να το αλλαξουμε αν το καταλαβουμε ολοι η οι περισσοτεροι οτι μας συμφερει .


Με τους ανακλαστήρες υπάρχει αυτό:

162189

Ζεσταίνει το νερό και με τον ατμό παράγει ηλεκτρισμό.
Μπορεί να έχει δεκάδες άλλες χρήσεις, αλλά πάλι δεν μπαίνει σε ταράτσα :(

ωραιος !
μπορει να μην ειναι αυτης της κλιμακας και να ειναι σε σχημα πιατου δορυφορικου με ενα καζανι στο κεντρο σαν τον λεβητα στο υπογειο (για τις πολυκατοικιες ). αλλα αν ο ενας κανει σκια στον αλλον , εκει θα υπαρξει προβλημα

giwrgosth
17-10-15, 14:52
μπορει να μην ειναι αυτης της κλιμακας και να ειναι σε σχημα πιατου δορυφορικου με ενα καζανι στο κεντρο σαν τον λεβητα στο υπογειο (για τις πολυκατοικιες ). αλλα αν ο ενας κανει σκια στον αλλον , εκει θα υπαρξει προβλημα
Ψάχτο να πάρεις ιδέες! ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power

badweed
17-10-15, 15:10
Την ισχύ των ανεμογεννητριών δεν μπορείς να την φτάσεις με κανένα άλλο τρόπο!
10 MW από μια γεννήτρια δεν είναι και λίγο! To αν είναι σωστή η υλοποίηση ή όχι δεν το ξέρω, αλλά είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις μεγάλη ισχύ.
υπαρχουν και τα κυματα που ανεβοκατεβαζουν αδιακοπα εκατομυρια τονους νερου και οτι επιπλεει σε αυτο (φανταζομαι οτι η υλοποιηση θα εχει και σε αυτα περιβαλοντικη επιβαρυνση αναλογη με τις ανεμογενητριες )


Ψάχτο να πάρεις ιδέες! ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power

ευχαριστω

slalom
17-10-15, 17:01
Τα αιολικά πάρκα και οι ανεμογεννήτριες εδώ και χρόνια δεν αξίζουν. Ίσως αν αλλάξουν την υλοποίηση, σίγουρα όχι έτσι όπως προσπαθούν τώρα. Προσωπικά δεν πιστεύω πως αξίζει να προσπαθούμε ούτε σε εκείνες κάθετου άξονα από την στιγμή που δοκιμασμένες τεχνολογίες (Φ/Β) μπορούν να σου δώσουν εδώ και πολλά χρόνια ενέργεια ακόμα και σε κακές συνθήκες καιρού για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Μια χαρα αξιζουν και παραγουν μερα-νυχτα και χειμωνα-καλοκαιρι
Χρειαζονται και οι δυο υλοποιησεις σε ενα δικτυο (φωτοβολταικα+ανεμογεννήτριες)

Την ισχύ των ανεμογεννητριών δεν μπορείς να την φτάσεις με κανένα άλλο τρόπο!
10 MW από μια γεννήτρια δεν είναι και λίγο! To αν είναι σωστή η υλοποίηση ή όχι δεν το ξέρω, αλλά είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις μεγάλη ισχύ.
Ισχυει

Και φυσικα να χρησιμοποιηθει περισσοτερο η γεωθερμια

vasilimertzani
17-10-15, 18:09
εεδω λεει γιατι τα αιολικα 'δεν' αξιζουν.
http://www.naftemporiki.gr/story/977714/neo-rekor-aiolikis-energeias-apo-ti-dania

mike_871
17-10-15, 18:29
Ναι αυτο ακριβως, πατε καλα ??πως δεν αξιζουν οι ανεμογεννητριες? μην λεμε οτι μας κατεβει τωρα

Basilhs23_
17-10-15, 19:32
Επειδή σαν άτομο που έχω σπουδάσει σχετικά με αυτά έχω κουραστεί να ακούω διαμάχες ποια πηγή ανανεώσιμης ενέργειας είναι καλύτερη και ποια οχι. Δεν υπάρχει καλή και κακή ΑΠΕ. Η κάθε τεχνολογία ΑΠΕ έχει τα θετικά και τα αρνητικά της, επειδή αυτά τα θετικά και τα αρνητικά δεν είναι ίδια σε κάθε χώρα του πλανήτη και υπάρχουν τεράστιες διαφορές, πρακτικά κοιτάμε ποια χώρα έχει τα λιγότερα μειονεκτήματα σε κάθε τεχνολογία και μετά αποφασίζουμε ποιες ΑΠΕ είναι συμφέρουσες και ποιες οχι.
Για την Ελλάδα είναι συμφέρουσες οι περισσότερες τεχνολογίες ΑΠΕ.

Τα αιολικά σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακή τεχνολογία, δεν συμφέρουν για περιπτώσεις αυτοπαραγωγής σε επίπεδο κατοικίας αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα π.χ για χωριό είναι μια χάρα, έχουν υψηλή ισχύ ανά μονάδα τεμαχίου σε σύγκριση με το Φ/Β που εκεί θες εκατοντάδες Φ/Β για να φτάσεις την ισχύ μιας Α/Γ, επίσης δεν συμφέρουν αν δεν υπάρχει η απαραίτητη ταχύτητα ανέμου και το αιολικό δυναμικό. στην Ρωσία π.χ το Φ/Β είναι ασύμφορο, τα υδροηλεκτρικά είναι αρκετά καλά. Το Φ/Β μπορεί να έχει θέματα με τις ακραίες θερμοκρασίες, υψηλή θερμοκρασία και αύξηση της θερμοκρασίας του πλαισίου επιφέρει μείωση της αποδοτικότητας του φωτοβολταϊκού, δηλαδή εκεί που έχεις δυνατή ηλιακή ακτινοβολία και θέλεις να πάρεις μεγάλο ποσό ενέργειας, το ποσό θα μειωθεί εξαιτίας της χαμηλότερης απόδοσης. Δεν έχω εξετάσει τι συμβαίνει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες π.χ στους 0. Σε χωρες με θάλασσα και υψηλά θαλάσσια ρεύματα είναι συμφέρουσες οι υδροτουρμπίνες για την εκμετάλλευση της παλιρροϊκής ενέργειας. Σε όλο τον πλανήτη είναι συμφέρουσα και η βιομάζα από αστικά και ζωικά απόβλητα.

valantis1985
17-10-15, 20:41
καλησπέρα είμαι σε σκέψη για αγορά σόμπας πέλετ για το χειμώνα και βρήκα την Elena (http://www.energy4u.gr/#!pellet-stove/c1dw) που είναι και ελληνικής κατασκευής πείτε μου μια γνώμη αν αξίζει η αγορά,το σπίτι μου είναι 58 τμ.

slalom
17-10-15, 20:42
εεδω λεει γιατι τα αιολικα 'δεν' αξιζουν.
http://www.naftemporiki.gr/story/977714/neo-rekor-aiolikis-energeias-apo-ti-dania
Αυτο ακριβως
Και στη Γερμανια πλησιασαν σε ζητηση το 80% απο την παραγωγη ΑΠΕ καποια μερα το καλοκαιρι

Και εμεις δεν εχουμε συνδεσει ακομα την Κρητη με την Πελοπονησο

Nozomi
17-10-15, 21:04
Στην Ελλάδα, έχεις κάποια γίδια τα οποία ωρύονται ότι οι ΑΠΕ χαλούν το... περιβάλλον !

Δεν φαίνεται να... χαλάει τους ίδιους η εξάρτηση απ' το φυσικό αέριο του Βλαδίμηρου ή η μόλυνση του περιβάλλοντος απ΄την καύση ορυκτών καυσίμων, η φάση είναι not in my backyard, κι ας πάνε όπου αλλού.

Φυσικά, δεν θέτει η ΔΕΗ θέμα ηλεκτροδότησης όλων αυτών των κόπανων διά μέσου διακοπών στην ηλεκτροδότηση, παρά αναγκάζεται να καίει εισαγώμενο καύσιμο κι να επιβαρύνει το εμπορικό ισοζύγιο της χώρας.

Το μέλλον φαίνεται να είναι η παραγωγή της ενέργειας σε τοπικό επίπεδο, κι συγκεκριμένα κάθε σπίτι να παράγει μόνο την ενέργεια που καταναλώνει. Κάτι τέτοιο δεν είναι επιστημονική φαντασία αν σκεφτεί κανείς τις προόδους στο θέμα των μονώσεων, την γεωθερμία όπως κι τα φωτοβολταϊκά.
Σίγουρα είναι δύσκολο να επεκταθεί το πρότυπο του Παθητικού Σπιτιού στην πλειοψηφία των υπάρχοντων σπιτιών, αλλά μπορούν να γίνονται όλες οι νέες κατασκευές κι ειδικά οι μονοκατοικίες.
Επειδή κάποιοι ελάχιστοι ακομα κτίζουν, έχω αμφιβολία ότι συμβαίνει αυτό.

21706
17-10-15, 21:07
Δεν αρκεί ο ΚΕΝΑΚ αν εφαρμοστεί σωστά;

Nozomi
17-10-15, 21:25
Αρκεί ; Δεν είμαι ειδικός να το κρίνω. :)

slalom
17-10-15, 21:56
Δεν αρκεί ο ΚΕΝΑΚ αν εφαρμοστεί σωστά;
Θα πρεπει αρχικα να εφαρμοστει, και ειμαστε πολυ πισω σ'αυτο.

Εδω μας λεγανε στα σεμιναρια οτι ολα τα κτιρια θα αποκτησουν σταδιακα ενεργειακη ταυτοτητα. Μετα στα ενοικιαζομενα εγικε προαιρετικο.
Υπηρχε σκεψη να περασει ως συντελεστης στη φορολογια (η καταταξη)
και ουτε αυτο βλεπω να γινεται (εδω δε μειωνουν τις αντικειμενικες αξιες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.