PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

eagle13
31-10-15, 19:11
~300 ευρώ σε ένα μηχανολόγο μηχανικό

γιατί και μία σόμπα αλογόνου μπορεί να είναι η καλύτερη λύση όπως και φωτοβολταϊκά με αντλία θερμότητας

Ναι τις αντλίες θερμότητας τις έχω ακούσει εως μια συμφέρουσα λύση , ευχαριστώ για την βοήθεια ....... :hmm:

slalom
31-10-15, 22:10
Θα συμφωνήσω να σου κάνει μια μικρή μελέτη για να βάλεις την σωστή ισχύς και να ξέρεις τις απώλειες που έχεις.Μήν σου πασάρει οτι θέλει ο έμπορας.
300 ευρώ νόμιζω είναι υπερβολή, δεν ξέρω εαν μπορεί να σε εξυπερετήσει και ενεργειακός επιθεωρητής.
Σε τι χρονολογία σπίτι θα τοποθετήσεις , τι μόνωση έχει?
Ειναι κατι διαφορετικο ο Μηχ. Μηχ. απο τον Εν Επ. ??

badweed
31-10-15, 22:21
Ειναι κατι διαφορετικο ο Μηχ. Μηχ. απο τον Εν Επ. ??


νομιζω πως αν βαριεσαι να διατυπωσεις την απορια σου στερεις οποια χαρα βρισκει καποιος στο να δωσει εξηγησεις

Bananas
01-11-15, 03:41
Ειναι κατι διαφορετικο ο Μηχ. Μηχ. απο τον Εν Επ. ??

Όχι δεν είναι κάτι το διαφορετικό . Ενεργειακός επιθεωρητής γίνεσαι με σεμινάρια αν είσαι μηχανολόγος απο όσο ξέρω ! Τουλάχιστον στην σχολή μου τρέχει εδώ και καιρό πρόγραμμα εκπαίδευσης για να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής .
Αλλά η δουλειά του ενεργειακού επιθεωρητή δεν είναι να σου κάνει μελέτη απωλειών και γενικά κάποια τεχνο-οικονομική μελέτη

- - - Updated - - -


δεν νομιζω οτι ειναι επικουρικο.
το γραφει κιολας οτι εχει ετησια καταναλωση σε θερμανση 11kwh/m2 .ΔΕν ξερω πως τα υπολογισαν αλλα αν πουμε στις 100 μερες στην αθηνα για αναγκη θερμανσης ειναι 110wh την ημερα???
τι να το κανει το κλιματιστικο και την σομπα?με 10 ρεσο την κανει την δουλεια .

Oι υπολογισμοί γίνονται με αυτό το λογισμικό !

http://www.passiv.de/en/04_phpp/04_phpp.htm

Με 10 ρεσό λες ότι την έκανε την δουλειά ! Αυτό που λέει για 11 kwh λέει ότι ειναι heating demand ! Δηλαδή οι θερμικές απαιτήσεις . Αυτό που ξέρω είναι ότι σε ένα παθητικό σπίτι εκμεταλλεύονται στο έπακρο οποιαδήποτε πηγή θερμότητας. Πέρα απο τον μηχανικό αερισμό με γεωθερμία εκμεταλλεύεσαι τους υδρατμούς στο μπάνιο . Την θερμότητα απο κάθε ηλεκτρική συσκευή (π.χ κουζίνα ) καθώς και την θερμότητα απο τους ανθρώπους και τον φωτισμό . Όλα αυτά σε ένα σπίτι τόσο άριστα μονωμένο είναι ικανά να το κρατήσουν σε θερμοκρασία άνεσης χωρίς την χρήση κάποιου συστήματος θέρμανσης . Σε αντίξοες συνθήκες ίσως χρειαστεί να ενεργοποιηθεί για λίγο κάποιο σύστημα θέρμανσης για να υποστηρίξει !

Aυτά τα δεδομένα είναι απο τον σχεδιασμό του παθητικού κτηρίου στην Πάρο !

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/969306_661296713922772_1555163466_n.jpg?oh=ea6a743be5e848f55786453424320b2c&oe=56C1314A

teodor_ch
01-11-15, 09:52
Με 10 ρεσό λες ότι την έκανε την δουλειά ! Αυτό που λέει για 11 kwh λέει ότι ειναι heating demand ! Δηλαδή οι θερμικές απαιτήσεις . Αυτό που ξέρω είναι ότι σε ένα παθητικό σπίτι εκμεταλλεύονται στο έπακρο οποιαδήποτε πηγή θερμότητας. Πέρα απο τον μηχανικό αερισμό με γεωθερμία εκμεταλλεύεσαι τους υδρατμούς στο μπάνιο . Την θερμότητα απο κάθε ηλεκτρική συσκευή (π.χ κουζίνα ) καθώς και την θερμότητα απο τους ανθρώπους και τον φωτισμό . Όλα αυτά σε ένα σπίτι τόσο άριστα μονωμένο είναι ικανά να το κρατήσουν σε θερμοκρασία άνεσης χωρίς την χρήση κάποιου συστήματος θέρμανσης . Σε αντίξοες συνθήκες ίσως χρειαστεί να ενεργοποιηθεί για λίγο κάποιο σύστημα θέρμανσης για να υποστηρίξει !

Aυτά τα δεδομένα είναι απο τον σχεδιασμό του παθητικού κτηρίου στην Πάρο !

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/969306_661296713922772_1555163466_n.jpg?oh=ea6a743be5e848f55786453424320b2c&oe=56C1314A

OK.
Το καλοκαίρι?

Θα αγοράζουν παγάκια και θα τα απλώνουν στο σαλόνι?

nyannaco
01-11-15, 10:11
Ειναι κατι διαφορετικο ο Μηχ. Μηχ. απο τον Εν Επ. ??

Όχι δεν είναι κάτι το διαφορετικό . Ενεργειακός επιθεωρητής γίνεσαι με σεμινάρια αν είσαι μηχανολόγος απο όσο ξέρω !
Προσοχή φίλε Bananas, είναι κάτι ΠΟΛΥ διαφορετικό! Ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε μηχανικός, όχι μόνο οι μηχανολόγοι (η γνωστή ιστορία, το πάνω χέρι στο ΤΕΕ το έχουν οι Πολ.Μηχ. λόγω πλειοψηφίας). Μία σφραγίδα δεν τους κάνει και γνώστες του αντικειμένου, βέβαια. Αντίθετα, ακόμη και μεταξύ των μηχανολόγων, δεν είναι απαραίτητα όλοι γνώστες του αντικειμένου 'θέρμανση/ψύξη'. Γι'αυτό έχει νόημα, όταν κάποιος είναι διατεθειμένος να επενδύσει κάποιο ποσό για να φτιάξει το σπίτι του ή να βελτιώσει το υπάρχον, να επενδύσει ένα μικρό μέρος του συνολικού ποσού σε ένα μηχανολόγο γνώστη του αντικειμένου. Τα χρήματα της μελέτης θα τα πάρει πίσω από το κόστος λειτρουργίας μέσα σε δύο-τρία χρόνια, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα πληρώνει παραπάνω για τα επόμενα 30+ χρόνια.

slalom
01-11-15, 13:07
νομιζω πως αν βαριεσαι να διατυπωσεις την απορια σου στερεις οποια χαρα βρισκει καποιος στο να δωσει εξηγησεις
Εχεις δικιο, ΕΜΠ, ΗΜΜΥ, ΤΕΦΑΑ, ΑΣΣΟΕ απο βαρεμαρα τα βγαλανε

Όχι δεν είναι κάτι το διαφορετικό . Ενεργειακός επιθεωρητής γίνεσαι με σεμινάρια αν είσαι μηχανολόγος απο όσο ξέρω ! Τουλάχιστον στην σχολή μου τρέχει εδώ και καιρό πρόγραμμα εκπαίδευσης για να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής .
Αλλά η δουλειά του ενεργειακού επιθεωρητή δεν είναι να σου κάνει μελέτη απωλειών και γενικά κάποια τεχνο-οικονομική μελέτη
Δεν ειναι?
Και πως θα κανεις μελετη ΚΕΝΑΚ? Θα στην κανει αλλος?

Φαινεται οι Επιθεωρητες που ξερεις ειναι τιποτα ΠΜ που μονο ΠΕΑ βγαζουν
Το ΠΜ τυχαιο, χωρις παρεξηγηση

hoannis
01-11-15, 16:32
OK.
Το καλοκαίρι?

Θα αγοράζουν παγάκια και θα τα απλώνουν στο σαλόνι?

Από την γεωθερμία θα έρχεται αέρας με θερμοκρασία χαμηλότερη από αυτή που έχει έξω.

teodor_ch
01-11-15, 17:42
Από την γεωθερμία θα έρχεται αέρας με θερμοκρασία χαμηλότερη από αυτή που έχει έξω.

Τη γεωθερμία στο μισό μέτρο?

σελίδα 107
http://www.tm.teicrete.gr/Portals/23/Shmeioseis/anan_piges_enegreias/%CE%93%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B1.pdf

σελίδα 6
http://www.eng.auth.gr/IHT/B%20Tomos/B02%20-%20GEW8ERMIKH%20ENERGEIA/07-Tsiligiridis_MELETH%208ERMOKR%20SYMPER.pdf

τον Αύγουστο με θερμοκρασία εδάφους 27-28 βαθμούς και εξωτερικού αέρα >30
θα αποκτήσει αυτό το σπίτι θερμική άνεση χωρίς έξτρα ψύξη?

Δεν είμαι καν μηχανικός/μηχανολόγος.
Απλά αναρωτιέμαι ;)

kiriakk
01-11-15, 17:57
έτσι είναι, αν τον χειμώνα, έστω τον ήπιο αθηναϊκό, έχει μηδαμινές απαιτήσεις για θέρμανση,
το καλοκαίρι με γεωθερμία του μισού μέτρου δεν βγαίνει

Bananas
01-11-15, 18:17
Προσοχή φίλε Bananas, είναι κάτι ΠΟΛΥ διαφορετικό! Ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε μηχανικός, όχι μόνο οι μηχανολόγοι (η γνωστή ιστορία, το πάνω χέρι στο ΤΕΕ το έχουν οι Πολ.Μηχ. λόγω πλειοψηφίας). Μία σφραγίδα δεν τους κάνει και γνώστες του αντικειμένου, βέβαια. Αντίθετα, ακόμη και μεταξύ των μηχανολόγων, δεν είναι απαραίτητα όλοι γνώστες του αντικειμένου 'θέρμανση/ψύξη'. Γι'αυτό έχει νόημα, όταν κάποιος είναι διατεθειμένος να επενδύσει κάποιο ποσό για να φτιάξει το σπίτι του ή να βελτιώσει το υπάρχον, να επενδύσει ένα μικρό μέρος του συνολικού ποσού σε ένα μηχανολόγο γνώστη του αντικειμένου. Τα χρήματα της μελέτης θα τα πάρει πίσω από το κόστος λειτρουργίας μέσα σε δύο-τρία χρόνια, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα πληρώνει παραπάνω για τα επόμενα 30+ χρόνια.

Συμφωνώ μαζί σου . Όταν λέω ότι δεν είναι κατι διαφορετικό εννοώ ότι δεν είναι 2 ξεχωριστά επαγγέλαμτα . Ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν είναι ξεχωριστό επάγγελμα. Δεν σπουδάζεις για να γίνεις επιθεωρητής. Απλά κάνεις κάποιες ώρες σεμινάρια για να εξειδικευτείς ας πούμε . Συμφωνώ με αυτά που λες !

- - - Updated - - -


OK.
Το καλοκαίρι?

Θα αγοράζουν παγάκια και θα τα απλώνουν στο σαλόνι?

Το σπίτι λεγεται παθητικό γιατί χρησιμοποιεί παθητικές τεχνολογίες ψύξης και θέρμανσης. Για την ψύξη του πέρα απο την γεωθερμία που δεν επαρκεί σε αντίξοες συνθήκες άνω των 34 βαθμών κελσίου (φαντάζομαι) χρησιμοποιούνται και άλλες τεχνολογίες είτε παθητικές είτε π.χ ένα split unit είτε συνδιασμός των 2 .
Μπορείς να χτίσεις παθητική κατοικία όπου η ψύξη του κτιρίου να γίνεται αποκλειστικά με παθητικές τεχνολογίες και με την γεωθερμία . Κανένας δεν είπε ότι η γεωθερμία πρέπει να χει βάθος μόνο 1 μέτρο . Το τι θα χρησιμοποιήσεις απο την υπάρχουσα τεχνολογία και πώς θα την χρησιμοποιήσεις εξαρτάται με το τι θες να πετύχεις .
Θέλω να πω ότι σε παθητική κατοικία στο βόλο έχουν βάλει για ψύξη σε μεζονέτα ένα απλό 9άρι κλιματιστικό όπου δουλεύει επικουρικά . Καλύπτει κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις . Σε κάποια άλλη κατασκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί τεχνητή σκίαση και νυχτερινός φυσικός δροσισμός.
Δεν σου λέει κανένας ότι το παθητικό σπίτι πρέπει να έχει αυτό αυτο και αυτό και μόνο !!!!

Επίσης το παθητικό σπίτι είναι πάνω απ όλα μείωση των απαιτήσεων σε θέρμανση και ψύξη και ύστερα σωστή και λεπτομερής σχεδίαση και διαχείριση των συστημάτων παθητικής και ενεργητικής ψύξης και θέρμανσης με έξυπνο αλλά απλό τρόπο.

Δες απλά αυτά τα αποτελεσματα για ψύξη στο σπίτι στην Πάρο και σκέψου τί απαιτήσεις έχει το σπίτι 250 τετραγωνικών για ψύξη .

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/969306_661296713922772_1555163466_n.jpg?oh=ea6a743be5e848f55786453424320b2c&oe=56C1314A

Αν δεν το υπολογίζω λάθος έχει απαιτησεις 2 kw . Δηλαδή 6800 btu 250 τετραγωνικά σπίτι !!!!! Αυτό που δεν γνωρίζω και το ψάχνω απο χθες είναι αν αυτές οι απαιτήσεις για ψύξη βγαίνουν εφόσον έχουν υπολογιστεί τα κέρδη απο γεωθερμία παθητικές σκιάσεις κτλ .

anon
01-11-15, 20:53
έτσι είναι, αν τον χειμώνα, έστω τον ήπιο αθηναϊκό, έχει μηδαμινές απαιτήσεις για θέρμανση,
το καλοκαίρι με γεωθερμία του μισού μέτρου δεν βγαίνει

Αυτό λέω και εγώ. Εαν ήταν στα 3 μέτρα βάθος κάτι γίνεται.

vasilimertzani
02-11-15, 00:05
χμμμ κατσε γιατι εχω μπερδευτει τωρα και πιθανων εκανα ενα λαθος.
Οταν εννοει ετησια καταναλωση σε θερμανση ή ψυξη εγω καταλαβαινω τις 100 μερες περιπου που απαιτειται τον χρονο(για την Ελλαδα,νοτια εστω).
Με βαση αυτο το σκεπτικο τα νουμερα που εχουν αναρτησει βγαινουν τεραστια πχ στο ποστ με τις 11κwη/m² στα 115 που ειναι το σπιτι θελει 1265kwh ανα ετος.Αν ειναι δια 100 μερες (ενδεικτικο νουμερο) τοτε θελει 12.65kwh/day.Kαθολα μικρο

kiriakk
02-11-15, 00:27
και επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το βάθος αλλά και η έκταση που καλύπτει στη γεωθερμία,

γιατί αν η έκταση είναι πολύ μικρή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες ζέστανες (ή κρύωσες το χειμώνα αντίστοιχα) το έδαφος πέραν του σημείου που μπορεί να σου προσφέρει πια

vasilimertzani
02-11-15, 00:31
και επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το βάθος αλλά και η έκταση που καλύπτει στη γεωθερμία,

γιατί αν η έκταση είναι πολύ μικρή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες ζέστανες (ή κρύωσες το χειμώνα αντίστοιχα) το έδαφος πέραν του σημείου που μπορεί να σου προσφέρει πια

Αυτο δεν προκειται να γινει ποτε γιατι το εδαφος εχει μεγαλυτερη επιφανεια απο οτι η σωληνα απο οπου το διατρεχει,με λιγη επιφανεια-κοντη σωληνα- ο αερας δενπρολαβαινει να αποκτησει την θερμοκρασια που εχει το εδαφος γυρω του.
Το ερωτημα ειναι αν 0,5 μετρο βαθος το εδαφος εχει τοσο μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας που κανει την διαφορα.

africa
02-11-15, 00:56
Αρκτικός χειμώνας προ των πυλών. (http://www.zougla.gr/perivallon/article/arktikos-ximonas-pro-ton-pilon)

Bananas
02-11-15, 01:32
χμμμ κατσε γιατι εχω μπερδευτει τωρα και πιθανων εκανα ενα λαθος.
Οταν εννοει ετησια καταναλωση σε θερμανση ή ψυξη εγω καταλαβαινω τις 100 μερες περιπου που απαιτειται τον χρονο(για την Ελλαδα,νοτια εστω).
Με βαση αυτο το σκεπτικο τα νουμερα που εχουν αναρτησει βγαινουν τεραστια πχ στο ποστ με τις 11κwη/m² στα 115 που ειναι το σπιτι θελει 1265kwh ανα ετος.Αν ειναι δια 100 μερες (ενδεικτικο νουμερο) τοτε θελει 12.65kwh/day.Kαθολα μικρο

Τα 11 kwh /m^2 το χρόνο είναι για 365 μέρες και είναι η συνολικές απαιτήσεις για ψύξη και θέρμανση μαζί .

Γράψε άκυρο γιατί εχω μπερδευτεί και γω τώρα !!!

Η περίοδος θέρμανσης που υπολογίζουν και βγαίνει 11 kwh.m^2 το χρόνο δεν ξέρω πως το υπολογίζουν . Ψαχνω να βρω το πως αλλα δεν . Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ως περίοδος θέρμανσης ορίζουν τις 100 μέρες που λες.
Υπολόγισες σωστά ότι θέλει 12.5 kwh/day .

Αυτές είναι οι απαιτήσεις . όταν τις υπολογίζουν λαμβάνουν υπόψιν τα θερμικά κέρδη απο την ήλιο και τα θερμικά κέρδη απο τις πηγές στο κτίριο (π.χ ανθρωπινη δραστηριότητα συσκευές κτλ) . Αυτό που δεν λαμβάνουν υπόψιν είναι την γεωθερμία . Ουσιαστικά τα 12.5 kwh/day είναι πολύ λιγότερα αν υπολογίσεις και τα θερμικά κέρδη με την γεωθερμία και στην τελική αν πας και βάλεις μια αντλία θερμότητας με cop 3.5 ουσιαστικά η κατανάλωση σου (ας πούμε ότι είναι 12.5 την ημέρα και δεν υπάρχει γεωθερμία) είναι 12.5/3.5 3.5kwh την ημέρα κατανάλωση ! !!! (και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε τα θερμικά κέρδη απο την γεωθερμία )

Αν πεις ότι η kwh έχει 0.15 cents εμενα μου βγαίνει 15 ευρώ το μήνα για να έχεις σταθερή θερμοκρασία στο χώρο σου (συνθήκες άνεσης ) και πάλι λέω χωρίς τον υπολογισμό της γεωθερμίας .
Ας βάλουμε μέσα και το κόστος λειτουργίας του μηχανικού αερισμού . To σύστημα που χουν βάλει έχει maximum κατανάλωση 200 watt (ας υποθέσουμε ότι δουλεύει στο maximum) . Οπότε εμένα μου βγαίνει 21 ευρώ
Συνολικά δηλαδή 36 ευρώ το μήνα και ξανατονίζω δεν δουλέυει απαραίτητα στο maximum το σύστημα αυτό όπως επίσης η περίοδος θέρμανσης δεν μπορεί να είναι μόνο 3 μήνες στον υπολογισμό καθώς και δεν ξέρουμε τι ορίζουν ως ένα χρόνο . Είναι δηλαδή μαι συγκεκριμένη περίοδος θέρμανσης; .Όπως και να χει τα 36 ευρώ το μήνα είναι ποσό πολύ μεγαλύτερο απο το πραγματικό .

Επίσης γενικά όταν έχεις heating load άτω από 10 w/m^2 τότε το σπίτι πολύ πιθανόν να μην χρειάζεται καν σύστημα θέρμανσης και να καλύπτεται πλήρως απο την γεωθερμία και απο τις παθητικές τεχνικές. Απο κει και πέρα σε θερμοκρασία 12 βαθμούς (έξω) το σπίτι αυτό που κατασκεύασαν θεωρώ πως δεν χρειάζεται να καλύψεις τις θερμικές ανάγκες του καταναλώνοντας .

Τυχαίο παράδειγμα υπολογισμού με βάση το PHPP που χρησιμοποιούν για τον ενεργειακό σχεδιασμό .
http://www.passipedia.org/_media/picopen/phpp_sheet_annual_balance.png?w=600&tok=cd9ffe

vasilimertzani
02-11-15, 09:58
Εμενα παλι μου φαινεται οτι αναφερονται οι απαιτησεις σε κλιματισμο με υπολογισμενα τα συστηματα ολα μεσα.Θυμαμαι και στην πεντελη ενα σπιτι 400μ² και ειχε 5Kw συστημα θερμανσης.
εδω βεβαια θα ηταν χρησιμο να μαθουμε και ανα ωρα τι απαιτει.

teodor_ch
02-11-15, 10:51
Και εγώ νομίζω ότι η ενέργεια που αναγράφουν αναφέρεται στην έξτρα που δηλαδή επιβαρύνει το περιβάλλον και την τσέπη.

Και επίσης, λείπει το A/C για το καλοκαίρι.

Μία έξτρα ερώτηση.
Όταν ο θερμός αέρας το καλοκαίρι μπαίνει στους υπόγειους σωλήνες, τυχόν υγροποίηση στα τοιχώματα τί γίνεται?

Γενικά, όλες αυτές οι τεχνικές είναι δοκιμασμένες?
Έχουν μελετηθεί ή είναι Ελληνικές πατέντες?

Ρωτάω γιατί και πριν μερικές σελίδες ρώτησα για τον οπλισμό γύρω απο τους σωλήνες που δεν υπάρχει.


Είναι θέματα τα οποία δεν φαίνονται στην αρχή, αλλά σίγουρα θα προκύψουν μετά απο 5-10-15 χρόνια.
Ειδικά για την Ελλάδα και το θέμα της αυτοψίας μετά απο σεισμό όταν υπάρχει μόνωση παντού μέσα και έξω!
Δειγματοληπτικά θα χαλάνε τη μόνωση μπας και πετύχουν ρωγμή?

Ωραίο να το βλέπουμε, να μένουμε στο ενοίκιο αλλά όχι να είμαι προσωπικά ιδιοκτήτης αν δεν πάρω σοβαρές απαντήσεις.

vasilimertzani
02-11-15, 10:56
Η σωληνα προφανως πρεπει να απαιτει συστηματικο καθαρισμο.Ρωγμη απο σεισμο τι εννοεις?ρωγμη γινεται στο σοβα που ειναι εξω απο την μονωση.Τωρα αν γινει σε κολωνες εδω δεν εχω υποψη,ισως ενας πολιτικος μηχανικος μπορει να απαντησει.

manoulamou
02-11-15, 11:46
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ θερμανση λεει ο τιτλος... :cool:

Εχεις δικιο, ΕΜΠ, ΗΜΜΥ, ΤΕΦΑΑ, ΑΣΣΟΕ απο βαρεμαρα τα βγαλανε

Δεν ειναι?
Και πως θα κανεις μελετη ΚΕΝΑΚ? Θα στην κανει αλλος?

Φαινεται οι Επιθεωρητες που ξερεις ειναι τιποτα ΠΜ που μονο ΠΕΑ βγαζουν
Το ΠΜ τυχαιο, χωρις παρεξηγηση

Πηξαμε στα αρχικα... 300- ευρω να ειναι καλα οι ειδικοι αλλά.... ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ προσγειωθειτε, ουτε σαλιο δεν περισσευει, δεν εχουμε ουτε για πετρελαιο, ασε που δεν υπαγομαστε στους δικαιουχους επιδοτησης, καθοτι διαθετουμε τεραααστια περιουσια... βιλαρα διατηρητεα... :p
Ολα αυτα τα περι παθητικων σπιτιων καλα εαν γινουν σωστα ιδιως εξ αρχης ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ δεν μας βολευουν ολους Ασε που ΔΕΝ ειναι ευκολο - οικονομικο να γινουν συνολικες ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ μελετες αναλογα τη συγκεκριμενη κατοικια και τις αναγκες του καθενος, βαλτε μεσα και τον παραγοντα ΑΠΟΣΒΕΣΗ. :whistle:

21706
02-11-15, 12:41
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ θερμανση λεει ο τιτλος... :cool:


Πηξαμε στα αρχικα... 300- ευρω να ειναι καλα οι ειδικοι αλλά.... ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ προσγειωθειτε, ουτε σαλιο δεν περισσευει, δεν εχουμε ουτε για πετρελαιο, ασε που δεν υπαγομαστε στους δικαιουχους επιδοτησης, καθοτι διαθετουμε τεραααστια περιουσια... βιλαρα διατηρητεα... :p
Ολα αυτα τα περι παθητικων σπιτιων καλα εαν γινουν σωστα ιδιως εξ αρχης ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ δεν μας βολευουν ολους Ασε που ΔΕΝ ειναι ευκολο - οικονομικο να γινουν συνολικες ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ μελετες αναλογα τη συγκεκριμενη κατοικια και τις αναγκες του καθενος, βαλτε μεσα και τον παραγοντα ΑΠΟΣΒΕΣΗ. :whistle:

Η συζήτηση είναι για το τι θα κάνουμε το 2020-2030...

manoulamou
02-11-15, 14:50
ΑΑΑ καλα, εγω μιλαω για φετος αντε και μεχρι το 2017... Αχ πώς φαινεται το υγιες νιατο...
Εαν ζω εγω μεχρι το 2020, τυχερη θα ειμαι,
ιδιως μετα τον... Πολικο Χειμωνα για τον οποιο ηδη μας τρομοκρατει η... ΖΟΥΓΚΛΑ.
:rofl:

teodor_ch
02-11-15, 15:48
Η σωληνα προφανως πρεπει να απαιτει συστηματικο καθαρισμο.Ρωγμη απο σεισμο τι εννοεις?ρωγμη γινεται στο σοβα που ειναι εξω απο την μονωση.Τωρα αν γινει σε κολωνες εδω δεν εχω υποψη,ισως ενας πολιτικος μηχανικος μπορει να απαντησει.

μα δε μιλάω για το εξωτερικό φινίρισμα γάζα-κόλλα-χρωματισμένου σοβά
αλλά για τις κολόνες και τους τοίχους

ακόμα περισσότερο για το παθητικό που ξεκίνησε η κουβέντα και ήταν παλιά κατασκευή

Basilhs23_
03-11-15, 00:59
Και εγώ νομίζω ότι η ενέργεια που αναγράφουν αναφέρεται στην έξτρα που δηλαδή επιβαρύνει το περιβάλλον και την τσέπη.

Και επίσης, λείπει το A/C για το καλοκαίρι.

Μία έξτρα ερώτηση.
Όταν ο θερμός αέρας το καλοκαίρι μπαίνει στους υπόγειους σωλήνες, τυχόν υγροποίηση στα τοιχώματα τί γίνεται?

Γενικά, όλες αυτές οι τεχνικές είναι δοκιμασμένες?
Έχουν μελετηθεί ή είναι Ελληνικές πατέντες?

Ρωτάω γιατί και πριν μερικές σελίδες ρώτησα για τον οπλισμό γύρω απο τους σωλήνες που δεν υπάρχει.


Είναι θέματα τα οποία δεν φαίνονται στην αρχή, αλλά σίγουρα θα προκύψουν μετά απο 5-10-15 χρόνια.
Ειδικά για την Ελλάδα και το θέμα της αυτοψίας μετά απο σεισμό όταν υπάρχει μόνωση παντού μέσα και έξω!
Δειγματοληπτικά θα χαλάνε τη μόνωση μπας και πετύχουν ρωγμή?

Ωραίο να το βλέπουμε, να μένουμε στο ενοίκιο αλλά όχι να είμαι προσωπικά ιδιοκτήτης αν δεν πάρω σοβαρές απαντήσεις.

Οτιδήποτε σχετίζεται με το παθητικό σπίτι έχει δοκιμαστεί και μελετηθεί στο εξωτερικό, μετά από αρκετά χρόνια έρχονται τα πράγματα στην Ελλάδα. Τώρα αν δεν κάνει καλά την δουλειά του το συνεργείο κατά την ώρα κατασκευής και υπάρξει αστοχία ή βλάβες αυτό είναι άλλο θέμα. Καλή η ερώτηση με την υγροποίηση του αέρα, θέλει ψάξιμο το θέμα.

mazda
03-11-15, 03:09
Χρειάζομαι τα φώτα σας. Σε διαμέρισμα περίπου 100τμ στην Αθήνα θα βάλω επιτοίχιο λέβητα υγραερίου. Αξίζει;
Δυστυχώς δεν περνάει φ.α. Το σπίτι δεν έχει καθόλου μόνωση ούτε και κουφώματα αλουμινίου. Λεφτά για μόνωση δεν περισσεύουν απλά θα μπει ο λέβητας γιατί κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει και η θερμοκρασίες εντός του σπιτιού είναι ΠΑΡΑ πολύ χαμηλές όταν έχει κρύο έξω.
Συμφέρει σαν επένδυση; Πόσες μπουκάλες περίπου το μηνά θα χρειάζονται; Εχει κανείς κάτι αντίστοιχο να μου πει εντυπώσεις;
Θα μπουν 7 σώματα αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο, και ο λέβητας θα έχει 2 μπουκάλες.

Basilhs23_
03-11-15, 03:18
Αν δεν υπάρχει καν κεντρική θέρμανση ή σύστημα θέρμανσης με σώματα, πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανολόγο να σου κάνει μελέτη θέρμανσης. Λέβητας καλύτερα ή πετρελαίου ή φυσικού αερίου, εσύ ψάχνεις υγραερίου από οτι κατάλαβα, δεν ξέρω σε τι χωρητικότητες κυκλοφορούν οι μπουκάλες υγραερίου αλλά θα πρέπει φαντάζομαι κάθε λίγο και λιγάκι να πηγαίνεις να τις αντικαταστείς όταν τελειώσουνε. Σπίτι 100τμ δεν είναι και λίγο με λέβητα υγραερίου.

anon
03-11-15, 03:49
κάτι διάβασα κάπου νομίζω ότι απαγορεύται, γιαλόγους ασφαλείας.μου φαίνεται τοείχα διαβάσει στο mixanikos.gr και λογικό μου φαίνεται. αλλο ναχεις μια μπουκάλα για κουζίνα, για θέρμανση πρέπει ναχεις τουλάχιστον δυο-τρείς μπουκάλες, και αυτό αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο. χώρια την φασαρία,να ξαναγεμίζεις τις μπουκάλες.

mazda
03-11-15, 04:02
Τα σώματα από τα καλοριφέρ προϋπάρχουν(αυτά τα ογκώδη με τις φέτες) από τις παλιές καλές εποχές που βάζαμε πετρέλαιο. Σκεφτόμαστε απλά να περάσουμε καινούργιες σωληνώσεις και να μπει ένας καυστήρας (είναι σχετικά φθηνός με 700 ευρώ περίπου σαν και αυτόν http://www.skroutz.gr/s/3087644/Buderus-Logamax-U052-24K.html ) στο μπαλκόνι.
Φαντάζομαι και γω οτι κάθε μηνα; θα χρειάζεται να αλλάζω τις μποτίλιες του υγραερίου.
Φυσικό αέριο δυστυχώς δεν... αφού δεν μας κάνει τη τιμή η ΕΠΑ
Οπότε μένει σαν επιλογή το υγραέριο ή καινουργια air condition inverter. Τι είναι προτιμότερο;

Basilhs23_
03-11-15, 07:21
Στην θέση σου θα έβαζα inverter, πιθανόν να έβγαινε υψηλότερο το κόστος θέρμανσης αλλά δεν θα την πάλευα να αλλάζω φιάλες κάθε λίγο, δεν νομίζω μια φορά το μήνα να θέλουν αλλαγή, μιλάμε οτι απαιτείται υψηλή παροχή αερίου για θέρμανση 100τμ. Για κλιματιστικό θέλεις και εκεί σοβαρό κόστος αγοράς, σίγουρα θα χρειαστείς δύο κλιματιστικά και υψηλής ισχύος-απόδοσης, ενώ άλλα δωμάτια όπως το μπάνιο δεν θα θερμαίνονται. Αν θες να σου πω μια γνώμη τι κλιματιστικά χρειάζεσαι πρέπει να μετρήσεις την επιφάνεια όλων των δωματίων και χώρων που έχεις καθώς και να μου πεις για κάθε δωμάτιο πόσους εξωτερικούς τοίχους έχει και αν υπάρχει βορεινός τοίχος σε κάθε χώρο, έχεις ταράτσα από πάνω; Πρέπει μετά να συγκρίνουμε κόστος με υγραέριο.

teodor_ch
03-11-15, 15:26
Οτιδήποτε σχετίζεται με το παθητικό σπίτι έχει δοκιμαστεί και μελετηθεί στο εξωτερικό, μετά από αρκετά χρόνια έρχονται τα πράγματα στην Ελλάδα. Τώρα αν δεν κάνει καλά την δουλειά του το συνεργείο κατά την ώρα κατασκευής και υπάρξει αστοχία ή βλάβες αυτό είναι άλλο θέμα. Καλή η ερώτηση με την υγροποίηση του αέρα, θέλει ψάξιμο το θέμα.

Μα το εξωτερικό δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα απαραίτητα.
Εκεί όντως μπορεί στο μισό μέτρο να έχει 20 βαθμούς θερμοκρασία και να μή χρειάζεται έξτρα ψύξη.

Εδώ με τα δεδομένα που διαβάζω δε μου βγαίνει το αποτέλεσμα που θα έπρεπε.

- - - Updated - - -


Τα σώματα από τα καλοριφέρ προϋπάρχουν(αυτά τα ογκώδη με τις φέτες) από τις παλιές καλές εποχές που βάζαμε πετρέλαιο. Σκεφτόμαστε απλά να περάσουμε καινούργιες σωληνώσεις και να μπει ένας καυστήρας (είναι σχετικά φθηνός με 700 ευρώ περίπου σαν και αυτόν http://www.skroutz.gr/s/3087644/Buderus-Logamax-U052-24K.html ) στο μπαλκόνι.
Φαντάζομαι και γω οτι κάθε μηνα; θα χρειάζεται να αλλάζω τις μποτίλιες του υγραερίου.
Φυσικό αέριο δυστυχώς δεν... αφού δεν μας κάνει τη τιμή η ΕΠΑ
Οπότε μένει σαν επιλογή το υγραέριο ή καινουργια air condition inverter. Τι είναι προτιμότερο;

εγώ έχω με υγραέριο αλλά με μελέτη απο την αρχή και μεγάλη δεξαμενή εξωτερικά με όλες τις άδειες που χρειάζονται και όλα τα μέσα ασφαλείας

Στα γρήγορα, με μπουκάλες πρέπει να βγαίνει ακριβότερα απο το πετρέλαιο με τη φετινή τιμή.

Υγραέριο με μπουκάλες ή A/C καθαρά κερδίζει το A/C εκτός αν εκεί που μένεις πιάνετε θερμοκρασίες <5 βαθμούς στο πάρα μα πάρα πολύ περίπου.

Μόνο με μελέτη θα κάνεις δουλειά. Και απωλειών και οικονομοτεχνική ώστε ο μηχανολόγος να σου πεί τί να βάλεις ακριβώς.
Λέβητας+σωληνώσεις+κουβάλημα+πυρασφάλεια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ+αν είναι υπόγειο αντιεκρηκτικός ανεμιστήρας+αυτοματισμό σε διαρροή να κλείνει ηλεκτροβάνα έξω+++++
Αυτά είναι η αρχή μόνο :p

Φυσικά και μπορείς χωρίς καμία δικλείδα ασφάλειας αν δεν έχεις γείτονες τριγύρω.
Αυτά :)

- - - Updated - - -


Αν θες να σου πω μια γνώμη τι κλιματιστικά χρειάζεσαι πρέπει να μετρήσεις την επιφάνεια όλων των δωματίων και χώρων που έχεις καθώς και να μου πεις για κάθε δωμάτιο πόσους εξωτερικούς τοίχους έχει και αν υπάρχει βορεινός τοίχος σε κάθε χώρο, έχεις ταράτσα από πάνω; Πρέπει μετά να συγκρίνουμε κόστος με υγραέριο.

Νομίζω ότι η πρότασή σου είναι λάθος.
Μούφα τσάμπα μελέτη χωρίς κάν επίσκεψη, έχει το ίδιο όφελος με το να του προτείνω απο τώρα να βάλει 3 24άρια A/C για παράδειγμα.

Χωρίς παρεξήγηση.

Basilhs23_
04-11-15, 00:47
Νομίζω ότι η πρότασή σου είναι λάθος.
Μούφα τσάμπα μελέτη χωρίς κάν επίσκεψη, έχει το ίδιο όφελος με το να του προτείνω απο τώρα να βάλει 3 24άρια A/C για παράδειγμα.

Χωρίς παρεξήγηση.

Ναι μόνο που ο άνθρωπος είπε οτι έχει ήδη εγκατεστημένα θερμαντικά σώματα στο σπίτι του οπότε δε φαντάζομαι να σκοπεύει να τα αλλάξει αν γίνει μελέτη και η μελέτη του βγάλει διαφορετικά φορτία πράγμα που σημαίνει διαφορετικά σώματα σωληνώσεις κτλ.

Για μένα σε υφιστάμενα ακίνητα που δεν υπάρχουν χαρτιά από τον φάκελο της άδειας του ακινήτου για να ξέρει ο μηχανολόγος τι δομικά υλικά υπάρχουν σε τοίχους οροφές και δάπεδα και τι πάχος έχουν για να υπολογίσει σωστά τους συντελεστές θερμοπερατότητας η μελέτη είναι τζάμπα λεφτά και θα έχει σφάλμα, σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να του πούμε ένα φορτίο για το σπίτι του με προσεγγιστικούς τύπους παρά να πληρώσει χρήματα για μελέτη που και εκεί οι συντελεστές θερμοπερατότητας και το φορτίο θα είναι κατά προσέγγιση.
Έχω και προσωπική εμπειρία από το σπίτι μου, δεν ξέρω πάχη υλικών και υλικά σε οροφές δάπεδα και με όσους επαγγελματίες μηχανολόγους μίλησα μου είπαν να λάβω ως συντελεστές θερμοπερατότητας την δυσμενέστερη περίπτωση μεταξύ σεναρίων, άρα πιθανόν υπερδιαστασιολογημένο ή σύστημα που να υπολειτουργεί, χαιρετίσματα δηλαδή. Για τέτοιες περιπτώσεις έχω συγκεντρώσει κάποιες προσεγγιστικές μεθόδους από μηχανολόγους και αφού τις μελέτησα έχω φτιάξει μια κοινή μέθοδο και την έχω αναπροσαρμόσει με όσο το δυνατόν περισσότερα κριτήρια γίνεται, ναι μεν αντιεπιστημονικό αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.

slalom
04-11-15, 01:43
Στην πρωτη περιπτωση θα εισαι πιο σωστος απο τη δευτερη γιατι καθε δωματιο ειναι διαφορετικο

Θα εχει γωνιακα με 2 τοιχους, θα εχει αλλο με μικρο παραθυρο κλπ

mazda
04-11-15, 02:13
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;

badweed
04-11-15, 02:22
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;
απο περιεργεια, το ενεργειακο τζακι το σκεφτηκατε σαν λυση ; ( να συνδεεται με τα καλοριφερ ) .
βεβαια θα θες χωρο για ξυλα + οτι λερωνουν τα ξυλα και τα τριματα και η σταχτη + οτι πρεπει να εχεις χωρο για το τζακι και την καμιναδα +οτι θα πρεπει να μεταφερεις συχνα βαρια φορτια ξυλων
τα θετικα εχω συμπερανει οτι μαλον ειναι η αποδοση και η οικονομια μετα την εγκατασταση .

Tiven
04-11-15, 02:30
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;

Οι λέβητες πετρελαίου λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο (δεν αλλάζει μόνο ο καυστήρας) οπότε τα μεγέθη δεν είναι αναλογικά με την απόδοση.

Basilhs23_
04-11-15, 04:13
Στην πρωτη περιπτωση θα εισαι πιο σωστος απο τη δευτερη γιατι καθε δωματιο ειναι διαφορετικο

Θα εχει γωνιακα με 2 τοιχους, θα εχει αλλο με μικρο παραθυρο κλπ

Ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις την έχω αναπροσαρμόσει.

21706
04-11-15, 08:56
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;

Υπάρχουν. Είχα εγώ έναν στην ταράτσα σε σπίτι του 1920(!)
αλλά μη μου ζητήσεις τα χαρακτηριστικά του (τύπος, ισχύς κλπ)
γιατί δεν θυμάμαι τίποτα.

8anos
04-11-15, 09:38
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;

επειδή δεν γνωρίζω ειναι φτηνότερο και αποδοτικοτερο να βάλεις καυστήρα απο το να αλλάξεις τις μπαλκονοπορτες και να κάνεις καποιου είδους μόνωση στην ταρατσα;

anon
04-11-15, 09:52
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;

Σε ένα σπίτι τέτοιου τύπου είναι σαν να λές ότι προσπαθείς να θερμάνεις αντίσκηνο. Οσο και οικονομικό σύστημα θέρμανσης να βάλεις, οι απώλειες απλά είναι πολύ μεγάλες, και στην τελική ίσως να μην αξίζει τον κόπο. Το να μονώσεις καλύτερα ένα σπίτι, απέχει απο το να το κάνεις όπως λένε κάποιοι εδώ παθητικό, όσον αφορά το κόστος. Αναλόγως του επιπέδου μόνωσης ανεβαίνει βέβαια και το κόστος, αλλά μέχρι ενός σημείου, και εδώ ειναι το σημαντικό, συμφέρει απόλυτα να κάνεις μόνωση, με άμεσα αποτελέσματα και απόσβεση σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα (ίσως σε συνδιασμό και με οικονομικότερο σύστημα θέρμανσης).

Η γνώμη μου είναι ότι σαν πρώτη κίνηση θα έπρεπε να γίνει αλλαγή κουφωμάτων. Συρταρωτα και που μπάζουν, είναι σαν να έχεις αντίσκηνο. Τέλος. Δεν έχει καν νόημα να μιλάς για οικονομικότερη θέρμανση όταν έχεις τέτοια κουφώματα. Καλά κουφώματα, και επίσης να δείτε και τι γίνεται και το στόρι, που έχει άνοιγμα έξω και συνήθως επικοινωνεί με το μέσα σπίτι, μια μια απλή λαμαρίνα (τέλεια θερμογέφυρα για μπόλικες απώλειες).

Η θερμοκρασία, ο ζεστός αέρας, πάει επάνω, θερμαίνει το ταβάνι, και φυσικά χάνεται θερμότητα, μιας και το διαμέρισμα είναι τελευταίο και απο πάνω ταράτσα, με θερμογέφυρα το μπετόν. Οπότε σαν δεύτερη κίνηση θα πρέπει να μονωθεί το ταβάνι ή ταρατσα (εξωτερικά), και μιλάω για θερμομόνωση.

Τρίτο θα πρέπει να μονωθούν οι εξωτερικοί τοίχοι αν γίνεται.

Εαν βάλεις εξωτερικά τις σωληνώσεις του καλοριφέρ, για να μην κάνεις πολλά μερεμέτια μέσα στο σπίτι (που ειναι και πολυέξοδα), θα πρέπει να τις μονώσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... Δεν θέλεις να ζεσταίνεις έξω απο το σπίτι.....

Οπως και να έχει, μιλάμε σίγουρα για μια καλή επένδυση.

Ομως. Αν κάνεις τουλάχιστον τα κουφώματα και το ταβάνι, θα έχεις σημαντικά οικονομικά ωφέλη στο κόστος θέρμανσης, και επίσης ίσως μπορείς να το κάνεις πχ με δυο τρία κλιματιστικά (που συνδιάζουν και ψύξη) και με κόστος ίδιο περίπου με την εγκατάσταση αερίου που σκέφτεσαι και που δεν είναι απο άποψη μηχανικού σωστή (μάλλον επικίνδυνη θα έλεγα ότι είναι) και που θα είναι και πολύ της ταλαιπωρίας (γέμιζε μπουκάλες). Επίσης στην περίπτωση χρήσης κλιματιστικού, δες εαν μπορείς να πάρεις νυχτερινό, έχει αρκετά μεγάλη διαφορά και αξίζει τον κόπο. Μην βλέπεις για αντλίες θερμότητας, οι αντλίες θερμότητας βασικά κλιματιστικά είναι, αξίζουν μόνο εαν πας με γεωθερμία, αλλά όσες πουλάνε εδώ Ελλάδα είναι αέρος, άρα ουσιαστικά είναι κλιματιστικά, με απόδοση, μικρότερη απο κλιματιστικό, μιας και πρώτα ζεσταίνουν το νερό, το οποίο μετα πάει στα σώματα, άρα έχει απώλειες μιας και μπαίνει και άλλο στάδιο. απλά θα έχεις με αντλίες θερμότητας πιο όμορφη ζέστη (τύπου καλοριφέρ).

Οπως και να έχει το κόστος θαναι αρκετό. Αν δεν κάνεις μονώσεις, και πάλι θα το πληρώσεις. Απλά θα το πληρώσεις σε κατανάλωση, και η διαφορά μπορεί να υπολογισθεί (στο περίπου) απο εναν μηχανικό ώστε να ξέρεις και να αποφασίσεις καλύτερα.

- - - Updated - - -


επειδή δεν γνωρίζω ειναι φτηνότερο και αποδοτικοτερο να βάλεις καυστήρα απο το να αλλάξεις τις μπαλκονοπορτες και να κάνεις καποιου είδους μόνωση στην ταρατσα;

Το σύστημα θέρμανσης λέει ότι θα το αλλάξει ούτως ή άλλως. Οπότε δεν παίζει αυτό, σαν κριτήριο.
Το κριτήριο πρεπει ναναι:
Με καινούργια κουφώματα ή/και μόνωση σε πόσα χρόνια θα κάνει απόσβεση λόγω ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ κατανάλωσης;

slalom
04-11-15, 11:53
Μονο που με αντλια θερμοτητας θα παιξει ψυξη και θερμανση, απο αυτη την αποψη συμφερει

anon
04-11-15, 12:03
Μονο που με αντλια θερμοτητας θα παιξει ψυξη και θερμανση, απο αυτη την αποψη συμφερει

Η αντλία θερμότητας, ζεσταίνει νερό, που κυκλοφορεί στο σπίτι σε σώματα καλοριφέρ. Εαν δεν ζεσταίνει νερό, αλλα απευθείας τον εσωτερικό αέρα, τότε ειναι κλιματιστικό (και τα δύο με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν). Θα κάνεις ψύξη με κρύο νερό; εαν έχεις ειδικά σώματα με βεντιλατέρ, ναι... αλλά δεν συμφέρει. οι απώλειες είναι πολλές συν το κόστος κατανάλωσης απο τα βεντιλατέρ.

slalom
04-11-15, 13:22
Βεντιλατερ εχουν και τα A/C
Εφοσον θα αλλαξει σωματα μπορει να το σκεφτει για fancoils

Basilhs23_
04-11-15, 13:53
Η αντλία θερμότητας, ζεσταίνει νερό, που κυκλοφορεί στο σπίτι σε σώματα καλοριφέρ. Εαν δεν ζεσταίνει νερό, αλλα απευθείας τον εσωτερικό αέρα, τότε ειναι κλιματιστικό (και τα δύο με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν). Θα κάνεις ψύξη με κρύο νερό; εαν έχεις ειδικά σώματα με βεντιλατέρ, ναι... αλλά δεν συμφέρει. οι απώλειες είναι πολλές συν το κόστος κατανάλωσης απο τα βεντιλατέρ.

Το κλιματιστικό ουσιαστικά είναι αντλία θερμότητας αέρα-αέρα.

vasilimertzani
04-11-15, 22:01
Αγαπητοί μου το σπίτι είναι σκεφτείτε του 1980 περίπου, δεν έχει την παραμικρή μόνωση και οι συρόμενες μπαλκονόπορτες μπαζουν κρύο αέρα το χειμώνα.
Απο πάνω έχει ταράτσα δυστυχώς και το κάθε δωμάτιο και το σαλόνι και η κουζίνα του σπιτιού έχει από ένα εξωτερικό τοίχο.
Υπάρχουν διαθέσιμα τα καλοριφέρ (παλαιού τύπου) και θα φτιαχτούν από την αρχή καινούργιες σωληνώσεις εξωτερικά των τοίχων. Ο επιτοιχος λέβητας θα μπει στο μπαλκόνι προστατευμένος εννοείται από βροχή και υγρασία. Εαν είναι αερίου, μπορώ να βάλω δυο η τρεις μποτίλιες μέχρι συνολικά τα 30 λίτρα χωρίς άδεια από πολεοδομία και πυροσβεστική. Αλλα φοβάμαι μην τυχόν και κρατάνε ελάχιστες μέρες αυτές οι μποτίλιες.
Κατι άλλο που σκέφτομαι τώρα... αν μπει καυστήρας πετρελαίου στην ταράτσα ; υπάρχουν παρόμοιοι καυστήρες έτσι μικροί και οικονομικοί ;


Το υγραέριο έχει θερμογόνο δύναμη περίπου 6,61 KWh/lt και η απόδοση των σύγχρονων συστημάτων καυστήρα – λέβητα υγραερίου φτάνει το 99%.
το σπιτι σου περιπου εχει τις διπλασιες απωλειες (επιεικως) οποτε αν το εχεις αναμενο 7-8 ωρες(που σε φυσιολογικες θερμοκρασιες θα ειναι 3-4 ωρες λειτουργιας) θα καις περιπου 8-10 λτ την ημερα.
αντιστοιχα λεβητες πετρελαιου https://www.skroutz.gr/c/1406/levites.html?keyphrase=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82 +%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%85




Βεντιλατερ εχουν και τα A/C
Εφοσον θα αλλαξει σωματα μπορει να το σκεφτει για fancoils

να ριξει τοσα λεφτα σε αυτο το σπιτι?με την καμια δεν συμφερει.Καλυτερα να τα φαει αλλου.

teodor_ch
05-11-15, 15:22
η πρότασή μου για αυτό το σπίτι είναι
ξυλόσομπα για τον ενιαίο (ή A/C) και καλοριφέρ λαδιού στο παιδικό μαζί με αφυγραντήρα

Δοκιμασμένο και απόλυτα ευχαριστημένος.

21706
06-11-15, 10:38
Έχω τον θερμοστάτη RDH10 (http://www.termostatmerkezi.com/upload/file/RDH10.pdf) με ενδείξεις ανά 0,5 °C.
Βρήκα προγραμματιζόμενους με ενδείξεις ανά 0,1 °C
αλλά θα ήθελα έναν μη προγραμματιζόμενο.
Υπάρχει;

africa
06-11-15, 11:06
Σε θέρμανση διαμερίσματος (με ρύθμιση θερμοστάτη διαμερίσματος πχ στους 21) με ατομικό λέβητα/καυστήρα πετρελαίου, η θερμοκρασία του υγρόμετρου λέβητα στους 60 βαθμούς & του κυκλοφορητή στους 40-45 βαθμούς:

1) θα έχουν επαρκή απόδοση τα σώματα (σε βαθμούς) ως προς την κατανάλωση σε ήπιες μέρες σαν αυτές? Η μήπως στους 75 βαθμούς (υγρόμετρο λέβητα) θα είναι προτιμότερο μιας και θα αξιοποιούμε στο έπακρο τα σώματα?

2) Θα αποτρέπεται η ροή χλιαρού νερού μέσα στα σώματα έτσι ώστε να μη κρυώνουν γρήγορα?

3) Εσείς στους πόσους βαθμούς τα ρυθμίζετε?

(Ίσως να ήταν χρήσιμο ένα galop)

slalom
06-11-15, 11:25
Έχω τον θερμοστάτη RDH10 (http://www.termostatmerkezi.com/upload/file/RDH10.pdf) με ενδείξεις ανά 0,5 °C.
Βρήκα προγραμματιζόμενους με ενδείξεις ανά 0,1 °C
αλλά θα ήθελα έναν μη προγραμματιζόμενο.
Υπάρχει;
Ο συγκεκριμενος ειναι non-programmable δε σου κανει?

Σε θέρμανση διαμερίσματος (με ρύθμιση θερμοστάτη διαμερίσματος πχ στους 21) με ατομικό λέβητα/καυστήρα πετρελαίου, η θερμοκρασία του υγρόμετρου λέβητα στους 60 βαθμούς & του κυκλοφορητή στους 40-45 βαθμούς:

1) θα έχουν επαρκή απόδοση τα σώματα (σε βαθμούς) ως προς την κατανάλωση σε ήπιες μέρες σαν αυτές? Η μήπως στους 75 βαθμούς (υγρόμετρο λέβητα) θα είναι προτιμότερο μιας και θα αξιοποιούμε στο έπακρο τα σώματα?

2) Θα αποτρέπεται η ροή χλιαρού νερού μέσα στα σώματα έτσι ώστε να μη κρυώνουν γρήγορα?

3) Εσείς στους πόσους βαθμούς τα ρυθμίζετε?

(Ίσως να ήταν χρήσιμο ένα galop)
Η αποδοση αλλαζει αναλογα τη θερμοκρασια προσαγωγης, και δεν ειναι καλο να ρυθμιζεις το λεβητα χαμηλα
Βαλε μια αντισταθμιση, εφοσον θερμαινεσαι μονο εσυ, απλα πραματα

21706
06-11-15, 11:46
Ο συγκεκριμενος ειναι non-programmable δε σου κανει?


Θέλω με ενδείξεις ανά 0,1 °C.

@ ADSLgr.com All rights reserved.