PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

slalom
06-11-15, 12:54
Καταλαβαινει το κορμι σου διαφορα 0,1 °C? wtf?

21706
06-11-15, 13:16
Καταλαβαινει το κορμι σου διαφορα 0,1 °C? wtf?
Ας δούμε πρώτα αν υπάρχει και μετά το συζητάμε κι αυτό.
Πάντως θερμοστάτες με ενδείξεις 0,1 °C υπάρχουν, μόνο
που είναι προγραμματιζόμενοι.

Bananas
06-11-15, 14:28
Ο συγκεκριμενος ειναι non-programmable δε σου κανει?

Η αποδοση αλλαζει αναλογα τη θερμοκρασια προσαγωγης, και δεν ειναι καλο να ρυθμιζεις το λεβητα χαμηλα
Βαλε μια αντισταθμιση, εφοσον θερμαινεσαι μονο εσυ, απλα πραματα

Οι ρυθμίσεις του λέβητα γίνονται σύμφωνα με την μηχανολογική μελέτη . Η απόδοση των σωμάτων αλλάζει σύμφωνα με τις θερμορκασιακές ρυθμίσεις προσαγωγής του νερού .

africa
06-11-15, 15:32
Η αποδοση αλλαζει αναλογα τη θερμοκρασια προσαγωγης, και δεν ειναι καλο να ρυθμιζεις το λεβητα χαμηλα
Βαλε μια αντισταθμιση, εφοσον θερμαινεσαι μονο εσυ, απλα πραματα

Είμαι στο ενοίκιο..οπότε τι βάζουμε?

vasilimertzani
06-11-15, 22:11
Είμαι στο ενοίκιο..οπότε τι βάζουμε?

Δεν μπορει να σου απαντησει καποιος ετσι απλα .Εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Να ξερεις οτι τα σωματα στο σπιτι ,αλλη αποδοση εχουν στους 80, αλλη στους 70, αλλη στους 60.Οποτε μικρη θερμοκρασια σημαινει περισσοτερη ωρα λειτουργιας του κυκλοφορητη αλλα οχι απαραιτητα του καυστηρα.Μονο με δοκιμη μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα.

slalom
06-11-15, 22:15
Οι ρυθμίσεις του λέβητα γίνονται σύμφωνα με την μηχανολογική μελέτη . Η απόδοση των σωμάτων αλλάζει σύμφωνα με τις θερμορκασιακές ρυθμίσεις προσαγωγής του νερού .
Δεν ειπα κατι διαφορετικο ουτε διαφωνησα

Είμαι στο ενοίκιο..οπότε τι βάζουμε?
Αστο οπως ειναι

Bananas
07-11-15, 02:52
Δεν ειπα κατι διαφορετικο ουτε διαφωνησα

Αστο οπως ειναι

Nα του απαντήσω ήθελα ! Καταλάθος έκανα παράθεση εσένα ! Σωστά τα είπες !!

eagle13
08-11-15, 18:51
Θα συμφωνήσω να σου κάνει μια μικρή μελέτη για να βάλεις την σωστή ισχύς και να ξέρεις τις απώλειες που έχεις.Μήν σου πασάρει οτι θέλει ο έμπορας.
300 ευρώ νόμιζω είναι υπερβολή, δεν ξέρω εαν μπορεί να σε εξυπερετήσει και ενεργειακός επιθεωρητής.
Σε τι χρονολογία σπίτι θα τοποθετήσεις , τι μόνωση έχει?

Εννοείται πως θα το ψάξω , οι αντλίες θερμότητας είναι η πιο οικονομική λύση και μετά τα air - condition , Το σπίτι είναι του 1962 , έχει αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) μόνωση δεν ξέρω τι έχει , τι λες ; :hmm:

Basilhs23_
08-11-15, 22:42
Εννοείται πως θα το ψάξω , οι αντλίες θερμότητας είναι η πιο οικονομική λύση και μετά τα air - condition , Το σπίτι είναι του 1962 , έχει αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) μόνωση δεν ξέρω τι έχει , τι λες ; :hmm:

Το κλιματιστικό είναι φθηνότερο από την Α/Θ, εκτός αν σκοπεύεις να αντικαταστήσεις τον λέβητα πετρελαίου και να χρησιμοποιήσεις Α/Θ σε κεντρικό επίπεδο εκεί είναι άλλο θέμα. Σπίτι του 62 απλά δεν έχει μόνωση μην το ψάχνεις.

kiriakk
08-11-15, 23:51
σπίτι χωρίς μόνωση,
αν λείπεις πολλές ώρες,
συμφέρει περισσότερο να το ζεσταίνεις στα γρήγορα για τις λίγες ώρες που μένεις σπίτι,

σε αυτό το σενάριο οι α/θ και ειδικά οι inverter χάνουν μεγάλο μέρος της οικονομίας που μπορούν να κάνουν

meletis
09-11-15, 10:24
Εννοείται πως θα το ψάξω , οι αντλίες θερμότητας είναι η πιο οικονομική λύση και μετά τα air - condition , Το σπίτι είναι του 1962 , έχει αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) μόνωση δεν ξέρω τι έχει , τι λες ; :hmm:
Σίγουρα κατασκευή του 1962 δεν έχει μόνωση.
Πιστεύω κλιματιστικό νέας τεχνολογίας inverter θα σε καλύψει.Πόσα τετραγωνικά είναι?

eagle13
09-11-15, 12:51
Σίγουρα κατασκευή του 1962 δεν έχει μόνωση.
Πιστεύω κλιματιστικό νέας τεχνολογίας inverter θα σε καλύψει.Πόσα τετραγωνικά είναι?

Είναι πετρόχτιστο το σπίτι με χοντρό τοίχο , είναι ορεινό το το σπίτι , είναι 95 τμ , τι λες ; :hmm:

- - - Updated - - -


Το κλιματιστικό είναι φθηνότερο από την Α/Θ, εκτός αν σκοπεύεις να αντικαταστήσεις τον λέβητα πετρελαίου και να χρησιμοποιήσεις Α/Θ σε κεντρικό επίπεδο εκεί είναι άλλο θέμα. Σπίτι του 62 απλά δεν έχει μόνωση μην το ψάχνεις.

Ναι αυτό σκεφτόμουν να κάνω , λες να μην συμφέρει ; Λες η αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) και τα air - conditions να καλύπτουν το χώρο ; Από οικονομικό επίπεδο τι συμφέρει περισσότερο ; :hmm:

Basilhs23_
09-11-15, 17:17
Ναι αυτό σκεφτόμουν να κάνω , λες να μην συμφέρει ; Λες η αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) και τα air - conditions να καλύπτουν το χώρο ; Από οικονομικό επίπεδο τι συμφέρει περισσότερο ; :hmm:

Αν θέλεις να βάλεις Α/Θ αέρα νερού - χαμηλής/υψηλής θερμοκρασίας αντί για λέβητα πετρελαίου και να έχεις σώματα. Πρέπει να καλέσεις μηχανικό και να κάνετε τεχνοοικονομική μελέτη καθώς και να σου υπολογίσει τις θερμικές απώλειες του σπιτιού ώστε να δείτε τι συμφέρει τι κόστος θα έχει και όλα τα σχετικά, το ποσόν δεν είναι και χαμηλό. Υπόψην οτι τα πετρόχτιστα σπίτια έχουν ιδιαίτερη δυσκολία στον προσδιορισμό θερμικών απωλειών και τα γνωστά πρότυπα υπολογισμού δεν ισχύουν 100%, χρειάζεται η εμπειρία του μηχανικού και η εφαρμογή άλλων μεθόδων, μένω και εγώ σε σπίτι με εξωτερικό τοίχο 0.5μ από πέτρα και σοβά.

Αν θες απλά να βάλεις 2 κλιματιστικά κανονικά και πάλι θες υπολογισμό απωλειών, εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι μια τάξη μεγέθους και ένα νούμερο στο περίπου για τι θα χρειαστείς πάνω κάτω.

manoulamou
09-11-15, 17:51
Εννοείται πως θα το ψάξω , οι αντλίες θερμότητας είναι η πιο οικονομική λύση και μετά τα air - condition , Το σπίτι είναι του 1962 , έχει αυτόνομη θέρμανση ( πετρέλαιο ) μόνωση δεν ξέρω τι έχει , τι λες ; :hmm:
Welcome to THE club! Πετροκτιστη μονοκατοικια του 61 - 62...
Ημιμετρα και αντε να καλεσεις μηχανικο για μελετη, τσαμπα θα την κανει?
Inverter οταν δεν εχει ψοφο στο Μαρουσι προς Κηφισια (κατι μουφα προβλεψεις σερνονται για... πολικο χειμωνα φετος) σομπιτσα υγραεριου και καλοριφερ λαδιου για τα δυσκολα...
Εννοειται χοντρα ρουχα, ισοθερμικα εσωρουχα, φλις κουβερτες και παπλωματα!
Μας τα φαγαν τα λεφτα τα εκτακτα τελη και ο ενφια, ακολουθει ΝΕΑ περικοπη σε συνταξεις.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

Basilhs23_
10-11-15, 18:49
Άνοιξε το 1ο παθητικό κτίριο για το κοινό.

http://energy-engineer.blogspot.gr/2015/11/blog-post_74.html

george123
12-11-15, 00:05
Λέγοντας "παθητικό" κτίριο εννοούν το αυτόθερμο - αυτόψυκτο;

MustGK
12-11-15, 00:33
ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.

slalom
12-11-15, 01:12
Λέγοντας "παθητικό" κτίριο εννοούν το αυτόθερμο - αυτόψυκτο;
more or less

Basilhs23_
12-11-15, 03:05
ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.

Αν θες οσο πιο αθόρυβο γίνεται να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά με τα db της εξωτερικής μονάδας να είναι τα λιγότερα. Το κακό είναι οτι η πιο οικονομική ενεργειακά συσκευή δεν συμβαδίζει και με την πιο αθόρυβη. Στο θέμα της αξιοπιστίας δεν βγάζεις άκρη, για μένα ως πιο αξιόπιστες θα σου πρότεινα να κοιτάξεις toshiba, mitsubshi, daikin, καλές είναι επίσης και οι inventor, toyotomi, fujitsu.

mike_871
12-11-15, 18:53
ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.

toyotomi κορυφαιο

Bananas
12-11-15, 22:32
ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.

Ti budget διαθέτεις;

manoulamou
14-11-15, 12:47
Ουτε οικονομικο ουτε πραγματικο οικολογικο κλιματιστικο υπαρχει!
Μονον συγκριτικα με περασμενων δεκαετιων ή με το πετρελαιο, εαν μιλαμε για ενα δωματιο και οχι για ολοκληρο σπιτι...
:whistle:
http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/
http://www.greenpeace.org/greece/el/news/118508/118517/2014/dorean-prasini-thermansi/
http://www.madata.gr/epikairotita/social/312544.html

Bananas
14-11-15, 17:26
Ουτε οικονομικο ουτε πραγματικο οικολογικο κλιματιστικο υπαρχει!
Μονον συγκριτικα με περασμενων δεκαετιων ή με το πετρελαιο, εαν μιλαμε για ενα δωματιο και οχι για ολοκληρο σπιτι...
:whistle:
http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/
http://www.greenpeace.org/greece/el/news/118508/118517/2014/dorean-prasini-thermansi/
http://www.madata.gr/epikairotita/social/312544.html

Δεν σε καταλαβαίνω !!! Στο πρώτο λινκ βγάζει τα κλιματιστικά πιο οικονομικά .ΟΜΩΣ με την παραδοχή ότι έχουν COP 2.5 ενώ έχουμε φτάσει πλέον κλιματιστικά να έχουν 5 cop . Oπότε σε πολλές περιπτώσεις η οικονομία είναι με μεγάλη διαφορά καλύτερη απο αυτό που λέει στο site τους .

Οικολογικό κλιματιστικό υπάρχει . Δεν είμαι όμως οικολογική η πηγή ενέργειας προφανώς .Ρεύμα χρησιμοποιεί όπου το μεγαλύτερο ποσοστό της παραγωγής του στηρίζεται στοn λιγνίτη .

anon
14-11-15, 19:51
το θεμα οικολογικό στα κλιματιστικά υπήρχε λόγω του φρέον που χρησιμοποιούσαν. Πλέον δεν χρησιμοποιείται Φρέον-11. Τα νεώτερα αντίστοιχά τους, δεν προκαλούν βλάβες στο όζον, αν και δεν ειναι τόσο καλά όσο το Φρέον-11 απο όσο μου λένε οι τεχνικοί. Πλέον δεν παράγεται φρέον-11, δεν μπορείς να βρείς, γίνονται κάτι παράνομες εισαγωγές απο χώρες όπως Σκόπια. Εαν έχεις κλιματιστικό με φρέον11 και χαλάσει, μάλλον πας για αντικατάσταση.
Εαν μιλαμε σαν θέμα οικολογίας, απο την άποψη της κατανάλωσης, εδώ κάνετε λάθος. Γιατί όποια μέθοδος είναι πιο οικονομική σε ενέργεια, ειναι και πιο οικολογική, άρα το κλιματιστικό είναι καλύτερο απο την απευθείας κάυση είτε ξύλων, μπρικετών, πέλετ, πετρελαίου ή φυσικού αερίου. Εαν το μετρήσετε θα δειτε ότι για κάθε κιλοβατώρα παραγόμενης θερμικής ενέργειας (και αυτό λόγω του COP επειδή λειτουργεί ως αντλία θερμότητας) "παράγεται" λιγότερο διοξείδιο του άνθρακος απο άλλες μορφές θέρμανσης.

mike_871
14-11-15, 20:04
οταν αναβουμε το κλιματιστικο "καιμε" λιγνιτη ομως

anon
14-11-15, 20:29
οταν αναβουμε το κλιματιστικο "καιμε" λιγνιτη ομως

παράγεται λιγότεριο διοξείδιο του άνθρακος απο ότι εαν καίγαμε λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου όμως....


O λιγνίτης δίνει σχεδόν 100 κιλά διοξείδιο του άνθρακος για ενα εκατομύριο Btu. Για αντίστοιχη θερμική ενέργεια, απο φυσικό αέριο, εχουμε έκλυση 53 κιλά διοξείδιο του άνθρακος. ΟΜΩΣ.... Με την καύση λιγνιτη, παράγεται ηλεκτρική ενέργεια, και μέσω κλιματιστικού και με τον τρόπο λειτουργίας του, έχουμε απόδοση, πάνω απο το τριπλάσιο σε θερμική ενέργεια. Αυτό σημαίνει ότι αντιστοιχεί λιγότερο απο το ένα τρίτο σε αντίστοιχα κιλά διοξειδίου του άνθρακος. Δηλαδή μιλάμε για 30 κιλά διοξείδιο του άνθρακος τελικά (απο την καύση λιγνίτη, αλλά απόδοση θερμότητα μέσω κλιματιστικων με την μορφή μεταφοράς θερμότητας) για κάθε ένα εκατομύριο btu.
Πηγή για τις εκλύσεις
Υπουργείο Ενέργειας των ΗΠΑ
http://www.eia.gov/environment/emissions/co2_vol_mass.cfm

jkoukos
14-11-15, 20:34
Επιπλέον ο λιγνίτης αντιπροσωπεύεται σε ποσοστό κάτω από 50% στο μείγμα ηλεκτροπαραγωγής για την χώρα μας.

mike_871
14-11-15, 21:04
παράγεται λιγότεριο διοξείδιο του άνθρακος απο ότι εαν καίγαμε λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου όμως....


O λιγνίτης δίνει σχεδόν 100 κιλά διοξείδιο του άνθρακος για ενα εκατομύριο Btu. Για αντίστοιχη θερμική ενέργεια, απο φυσικό αέριο, εχουμε έκλυση 53 κιλά διοξείδιο του άνθρακος. ΟΜΩΣ.... Με την καύση λιγνιτη, παράγεται ηλεκτρική ενέργεια, και μέσω κλιματιστικού και με τον τρόπο λειτουργίας του, έχουμε απόδοση, πάνω απο το τριπλάσιο σε θερμική ενέργεια. Αυτό σημαίνει ότι αντιστοιχεί λιγότερο απο το ένα τρίτο σε αντίστοιχα κιλά διοξειδίου του άνθρακος. Δηλαδή μιλάμε για 30 κιλά διοξείδιο του άνθρακος τελικά (απο την καύση λιγνίτη, αλλά απόδοση θερμότητα μέσω κλιματιστικων με την μορφή μεταφοράς θερμότητας) για κάθε ένα εκατομύριο btu.
Πηγή για τις εκλύσεις
Υπουργείο Ενέργειας των ΗΠΑ
http://www.eia.gov/environment/emissions/co2_vol_mass.cfm

http://www.greenpeace.org/greece/el/news/2012/septemvrios/koino-enimerotiko-deltio/

Basilhs23_
14-11-15, 23:19
οταν αναβουμε το κλιματιστικο "καιμε" λιγνιτη ομως

Οτι και να ανοίξεις θα κάψεις κάτι. Μόνη εξαίρεση αν η ενέργεια είναι από ΑΠΕ ή φυσικό αέριο.

anon
15-11-15, 01:52
Οτι και να ανοίξεις θα κάψεις κάτι. Μόνη εξαίρεση αν η ενέργεια είναι από ΑΠΕ ή φυσικό αέριο.

και το φυσικό αέριο, καίγεται, και εκλύεται διοξείδιο του άνθρακος.
Οπότε εαν θέλετε να μιλάμε για ΜΗ-ΕΚΛΥΣΗ διοξειδίου του άνθρακος, δεν φταίει το όποιο κλιματιστικό, σας απέδειξα πριν, οτι η χρήση κλιματιστικού αναλογεί σε λιγότερες εκλύσεις διοξειδίου του άνθρακος απο οποιοδήπτοε άλλη μορφή θέρμανσης, αλλά φταίει ότι η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας δεν έχει μετατραπει να γίνεται όλη πλέον απο ΑΠΕ.

nvel
15-11-15, 20:27
παράγεται λιγότεριο διοξείδιο του άνθρακος απο ότι εαν καίγαμε λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου όμως....


O λιγνίτης δίνει σχεδόν 100 κιλά διοξείδιο του άνθρακος για ενα εκατομύριο Btu. Για αντίστοιχη θερμική ενέργεια, απο φυσικό αέριο, εχουμε έκλυση 53 κιλά διοξείδιο του άνθρακος. ΟΜΩΣ.... Με την καύση λιγνιτη, παράγεται ηλεκτρική ενέργεια, και μέσω κλιματιστικού και με τον τρόπο λειτουργίας του, έχουμε απόδοση, πάνω απο το τριπλάσιο σε θερμική ενέργεια. Αυτό σημαίνει ότι αντιστοιχεί λιγότερο απο το ένα τρίτο σε αντίστοιχα κιλά διοξειδίου του άνθρακος. Δηλαδή μιλάμε για 30 κιλά διοξείδιο του άνθρακος τελικά (απο την καύση λιγνίτη, αλλά απόδοση θερμότητα μέσω κλιματιστικων με την μορφή μεταφοράς θερμότητας) για κάθε ένα εκατομύριο btu.
Πηγή για τις εκλύσεις
Υπουργείο Ενέργειας των ΗΠΑ
http://www.eia.gov/environment/emissions/co2_vol_mass.cfm
τι ποσοστό από ένα εκατομμύριο btu από την καύση λιγνίτη φτάνει στην τροφοδοσία του κλιματιστικού ως ηλεκτρική ενέργεια;

badweed
15-11-15, 21:11
τι ποσοστό από ένα εκατομμύριο btu από την καύση λιγνίτη φτάνει στην τροφοδοσία του κλιματιστικού ως ηλεκτρική ενέργεια;

κανα 10% υποθετω
...μπορει και λιγοτερο

kiriakk
15-11-15, 21:39
από το λιγνίτη και τη θερμογόνο δύναμη που έχει ένα 40% χοντρικά βγαίνει από το εργοστάσιο ως ηλεκτρική ενέργεια,
τώρα πόσες να είναι οι απώλειες από τη διανομή και τις μεταροπές;
αν είναι (αυτό δεν το ξέρω) 20% (ξαναλέω ΑΝ) τότε χάνουμε ακόμη 1/5 από το 40% που πήραμε και πάμε στο 32% από το λιγνίτη που κάψαμε,

τις μέρες με εξωτερική πάνω από 7, τα περισσότερα κλιματιστικά και αντλίες, πάλι έχουν θεωρητικό όφελος όσον αφορά ρύπους (ακόμη και αν το 100% του ρεύματος παραγότανε από λιγνίτη)

αν σκεφτούμε ότι ένα μέρος μόνο του ρεύματος παράγεται από λιγνίτη, το πλεονέκτημα των κλιματιστικών μεγαλώνει περισσότερο

MustGK
15-11-15, 22:52
Ti budget διαθέτεις;

Είμαι στα 1000 με 1300 (μαξ).

Bananas
15-11-15, 23:00
Είμαι στα 1000 με 1300 (μαξ).

https://www.skroutz.gr/s/6518816/Inventor-Vision-V4MVI-24WFR-V4MVO-24.html

και αυτό


https://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

MustGK
16-11-15, 00:03
https://www.skroutz.gr/s/6518816/Inventor-Vision-V4MVI-24WFR-V4MVO-24.html

και αυτό


https://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html


Και άλλη μου μίλησαν για αυτή την εταιρεία και μάλιστα με καλά λόγια. Δηλαδή της κλασικές δυνάμεις του χώρου να τις ξεχάσω mitsubishi, toshiba, fulitsu κλπ?

anon
16-11-15, 00:40
τι ποσοστό από ένα εκατομμύριο btu από την καύση λιγνίτη φτάνει στην τροφοδοσία του κλιματιστικού ως ηλεκτρική ενέργεια;

to 90% περίπου της ηλεκτρικής ενέργειας που παράγεται. 7-10% είναι απώλειες στο σύστημα διανομής.

nvel
16-11-15, 01:44
οι σταθμοί παραγωγής λειτουργούν με απόδοση 100% ή μήπως υπάρχουν και κάποιοι με 28%;

badweed
16-11-15, 02:01
οι σταθμοί παραγωγής λειτουργούν με απόδοση 100% ή μήπως υπάρχουν και κάποιοι με 28%;

μαλον εννοεις 100% της δυναμικοτητας τους (σαν το γκαζι στο αυτοκινητο , οσο πατας τοσο πιο πολυ κινητικη ενεργεια παραγεται μεχρι τα ορια του κινητηρα , δεν σημαινει ομως οτι στο φασμα της λειτουργιας του εχει μια αμιγη αποδοση , δηλαδη στο 20% μπορει να καταναλωνει 1 λιτρο στα 100 χιλιομετρα, στο 40% μπορει να καταναλωνει 2,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα , που σημαινει οτι οικονομικοτερη αποδοση εχει στο 20 % της δυναμικοτητας της λειτουργιας του)

Basilhs23_
16-11-15, 03:26
οι σταθμοί παραγωγής λειτουργούν με απόδοση 100% ή μήπως υπάρχουν και κάποιοι με 28%;

100% δεν υπάρχει, 28% πάλι είναι πολύ χαμηλή απόδοση. Μερικές μηχανές εσωτερικής καύσης με πετρέλαιο φτάνουν απόδοση 35%.

nvel
16-11-15, 09:16
τα γνωρίζω αυτά και το 28% δυστυχώς υπάρχει σε ένα ΑΗΣ. Τα γράφω για να μην μείνει το ότι επειδή ένα κλιματιστικό δουλεύει με cop 3 θα εκπέμπει και 1/3 CO2 σε σχέση με ένα ίδιο λέβητα. Θα εκπέμπει όμως το 1/3 ενός ίδιου συστήματος με ηλεκτρική αντίσταση.

anon
16-11-15, 10:56
τα γνωρίζω αυτά και το 28% δυστυχώς υπάρχει σε ένα ΑΗΣ. Τα γράφω για να μην μείνει το ότι επειδή ένα κλιματιστικό δουλεύει με cop 3 θα εκπέμπει και 1/3 CO2 σε σχέση με ένα ίδιο λέβητα. Θα εκπέμπει όμως το 1/3 ενός ίδιου συστήματος με ηλεκτρική αντίσταση.

αν σκεφτούμε δε πόσοι κακοσυντηρημένοι λέβητες υπάρχουν, μην μιλήσω για αυτούς που καίνε μέχρι και σβουνιές (τρόπος του λέγειν) σε τζάκια ή λέβητες καυσόξυλων, και πάλι καλά να λέμε.

kiriakk
16-11-15, 16:17
τυπικά ένα θερμοηλεκτρικό εργοστάσιο λιγνίτη είναι γύρω στο 35-40%,
που θα πάει γύρω στο 30-35% *στον αρχικό λιγνίτη) αν υπολογίσουμε και τις απώλειες της διανομής,

ακόμη και 100% από λιγνίτη να ήταν η παραγωγή, μάλλον θετικό θα ήταν το ισοζύγιο για το περιβάλλον,
αφού στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας, ο μέσος ετήσιος COP είναι πάνω από 3.5 για sυγχρονο inverter μηχάνημα

stelakis1914
06-12-15, 23:12
Ένα ενδιαφέρον άρθρο (https://medium.com/%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/10-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BD-%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-6b0efe2c0c40#.okan9cr70) που πέτυχα. Είναι γραμμένο σε απλή γλώσσα και όσα γράφει είναι κατά την γνώμη μου προς την σωστή κατεύθυνση. Οι έμπειροι γνωρίζετε καλύτερα και μπορείτε να αξιολογήσετε τις καταστάσεις μόνοι σας.

slalom
07-12-15, 01:29
Ολα σωστα ειναι

Bananas
07-12-15, 05:36
Ένα ενδιαφέρον άρθρο (https://medium.com/%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/10-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BD-%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-6b0efe2c0c40#.okan9cr70) που πέτυχα. Είναι γραμμένο σε απλή γλώσσα και όσα γράφει είναι κατά την γνώμη μου προς την σωστή κατεύθυνση. Οι έμπειροι γνωρίζετε καλύτερα και μπορείτε να αξιολογήσετε τις καταστάσεις μόνοι σας.

Συμφωνώ σε όλα και δεν έχω καμία παρατήρηση ή διόρθωση να κάνω. Είναι εξαιρετικό άρθρο που έχει μαζέψει τα περισσότερα ερωτήματα του καταναλωτή και τα έχει απαντήσει σε μερικές σειρές και κατανοητά .

Atermon
07-12-15, 11:40
Θα διαφωνήσω με το κλιματιστικό. Εφ' όσον ο ζεστός αέρας έρχεται σε επαφή με τα αντικείμενα και τους τοίχους, αναπόφευκτα θα ζεσταθούν κι αυτά. Δεν παγώνει ο αέρας τόσο γρήγορα μόλις κλείσεις το κλιματιστικό.

Basilhs23_
07-12-15, 17:06
Εγώ δοκίμασα τον μετρητή ενέργειας που αγόρασα το καλοκαίρι και μέτρησα την κατανάλωση του κλιματιστικού μου στην ψύξη, τώρα μέτρησα τι γίνεται στην θέρμανση. Τα νούμερα που λένε οι οδηγίες εντελώς λάθος, ενώ στην ψύξη η μετρούμενη κατανάλωση ήταν όσο έλεγαν οι οδηγίες με ελάχιστες αποκλίσεις στην θέρμανση η κατανάλωση βγαίνει κατά μέσο όρο 250-300W παραπάνω από όσο λένε οι οδηγίες.

teodor_ch
07-12-15, 17:23
στην θέρμανση η κατανάλωση βγαίνει κατά μέσο όρο 250-300W παραπάνω από όσο λένε οι οδηγίες.

όταν λές οδηγίες τί εννοείς?

Bananas
07-12-15, 20:43
Εγώ δοκίμασα τον μετρητή ενέργειας που αγόρασα το καλοκαίρι και μέτρησα την κατανάλωση του κλιματιστικού μου στην ψύξη, τώρα μέτρησα τι γίνεται στην θέρμανση. Τα νούμερα που λένε οι οδηγίες εντελώς λάθος, ενώ στην ψύξη η μετρούμενη κατανάλωση ήταν όσο έλεγαν οι οδηγίες με ελάχιστες αποκλίσεις στην θέρμανση η κατανάλωση βγαίνει κατά μέσο όρο 250-300W παραπάνω από όσο λένε οι οδηγίες.

Bασίλη μην ξεχνάς ότι οι καταναλώσεις και συγκεκριμένα το input του μηχανήματος είναι ονομαστικές τιμές με πολλές παραδοχές και προυποθέσεις για να ισχύουν και σαφώς δεν πρέπει να τις λαμβάνουμε υπόψιν . Μην δίνεις σημασία αν είναι αυτό που λένε ή όχι προφανώς αυτό που λένε είναι παντελώς επιπόλαιο και αυθαίρετο απο την στιγμή που δεν σου δίνουν τα δεδομένα της πειραματικής διαδικασίας που ακολουθήθηκε για να μετρηθεί το μηχάνημα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.