PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Basilhs23_
07-12-15, 20:53
όταν λές οδηγίες τί εννοείς?

Το manual με τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

- - - Updated - - -


Bασίλη μην ξεχνάς ότι οι καταναλώσεις και συγκεκριμένα το input του μηχανήματος είναι ονομαστικές τιμές με πολλές παραδοχές και προυποθέσεις για να ισχύουν και σαφώς δεν πρέπει να τις λαμβάνουμε υπόψιν . Μην δίνεις σημασία αν είναι αυτό που λένε ή όχι προφανώς αυτό που λένε είναι παντελώς επιπόλαιο και αυθαίρετο απο την στιγμή που δεν σου δίνουν τα δεδομένα της πειραματικής διαδικασίας που ακολουθήθηκε για να μετρηθεί το μηχάνημα .

Το μηχάνημα είναι παλαιό συμβατικό. Στην ψύξη είτε με ήπιες είτε με ακραίες συνθήκες (40αρι έξω) η κατανάλωση ήταν ίδια με αυτή των οδηγιών, αποκλίσεις μόνο της τάξης των μερικών δεκάδων Watt.

nmavro73
09-12-15, 01:10
Θα διαφωνήσω με το κλιματιστικό. Εφ' όσον ο ζεστός αέρας έρχεται σε επαφή με τα αντικείμενα και τους τοίχους, αναπόφευκτα θα ζεσταθούν κι αυτά. Δεν παγώνει ο αέρας τόσο γρήγορα μόλις κλείσεις το κλιματιστικό.

Δεν ζεσταίνονται όπως με Καλοριφερ. Ο αερας δεν παγώνει αμέσως αλλα πολυ σύντομα. Σε μια νυχτα πχ αν εχεις θερμανση με Καλοριφερ και το κλείσεις χάνεις μισο με ενα βαθμό. Σε θερμανση με κλιματισμό χάνεις ως και 8 βαθμούς. Εχει τρελή διαφορά

Basilhs23_
09-12-15, 02:02
Δεν ζεσταίνονται όπως με Καλοριφερ. Ο αερας δεν παγώνει αμέσως αλλα πολυ σύντομα. Σε μια νυχτα πχ αν εχεις θερμανση με Καλοριφερ και το κλείσεις χάνεις μισο με ενα βαθμό. Σε θερμανση με κλιματισμό χάνεις ως και 8 βαθμούς. Εχει τρελή διαφορά

Την ίδια θερμοκρασία θα χάσει και με τα 2, η διαφορά είναι οτι το νερό του καλοριφέρ θέλει τον χρόνο του να θερμανθεί, αν κάνει π.χ το καλοριφέρ 30 λεπτά να ζεστάνει το σπίτι σου άλλα τόσα θα χρειστούν από την στιγμή που θα κλείσει για να πέσει η θερμοκρασία. Στο κλιματιστικό η θερμοκρασία θα πέσει αμέσως αν το κλείσεις αλλά όταν το ανοίξεις θα ανέβει και αμέσως. Αν σου πέφτει μόνο 1 βαθμό με το κλείσιμο του καλοριφέρ και 8 με το κλιματιστικό τότε δεν έχεις επιλέξει το σωστό κλιματιστικό για να καλύψει τις θερμικές απώλεις του χώρου.

anon
09-12-15, 10:00
Δεν ζεσταίνονται όπως με Καλοριφερ. Ο αερας δεν παγώνει αμέσως αλλα πολυ σύντομα. Σε μια νυχτα πχ αν εχεις θερμανση με Καλοριφερ και το κλείσεις χάνεις μισο με ενα βαθμό. Σε θερμανση με κλιματισμό χάνεις ως και 8 βαθμούς. Εχει τρελή διαφορά

ναι γιατί οι σωληνώσεις ζεσταίνουν και τους τοίχους όπου περνούν. Αλλά στην τελική, ενεργειακά αν το σκεφτείς, είναι απολύτως το ίδιο. Πόση ενέργεια, θερμική, δίνεις στον χώρο; Οι περισσότεροι δεν μπορούν να αντιληφθούν, ότι με τα κλιματιστικά δίνεις λιγότερη ενέργεια ανα μονάδα χρόνου, απο ότι με το καλοριφέρ, και αυτο τους μοιάζει και τους φαίνεται ότι το καλοριφέρ ειναι πιο αποδοτικό. Δεν είναι περισσότερο αποδοτικό, δίνει περισσότερη θερμική ενέργεια ανα μονάδα χρόνου.
Οταν έχεις έναν λέβητα ισχύος 30κιλοβάτ, για να έχεις την ίδια θερμική απόδοση με κλιματιστικά, σκεφτείτε ότι η ενέργεια μιας κιλοβατώρας αντιστοιχεί σε 3400 BTU, άρα τα 30 κιλοβάτ του λέβητα, αντιστοιχούν ότι πρέπει να έχεις κλιματιστικά συνολικής απόδοσης 102.000 BTU
δηλαδή 102 χιλιάδες BTU ή για να το πούμε πιο απλά σχεδόν 6 κλιματιστικά 18άρια να δουλεύουν στο φούλ......

Bananas
09-12-15, 20:10
Επειδή έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση ..

Τα θερμαντικά σώματα γενικά μεταφέρον θερμότητα με 3 τρόπους . Αγωγή συναγωγή και ακτινοβολία . Τα ποσοστά μεταβάλλονται σύμφωνα με τον τύπο τους (runtal,panel,χαλύβδινα με φέτες ΑΚΑΝ κ.α)
Οι 2 πιο γνωστοί τύποι σωματων που τους συναντάς στο 99 % των περιπτώσεων χαλύβδινα με φετες και τα PANEL μεταφέρουν θερμότητα κυρίως με ακτινοβολία και ύστερα με συναγωγή (θέρμανση του αέρα με φυσική ανακυκλοφορία) αυτός είναι και ο λόγος όπου η θέρμανση τους είναι πιο γλυκιά για τον άνθρωπο και που το σπίτι κρατάει μια θερμοκρασία ενώ έχει κλείσει η θέρμανση σε σύγκριση με το κλιματιστικό .
Για να γίνω πιο κατανοητός η θέρμανση με ακτινοβολία ζεσταίνει τα αντικείμενα στον χώρο όπως έπιπλα και τοιχοποιίες .Αυτά έχουν μια θερμοχωρητικότητα . Όταν π.χ ανοίξεις ενα παράθυρο στο σπίτι σου (ενώ έχεις κλείσει την θέρμανση) το σπίτι δεν θα κρυώσει παντελώς . Αυτό γιατί τα αντικείμενα του χώρου και οι τοιχοποιίες ακτινοβολούν ποσά θερμότητας στον χώρο με ομοιόμορφο τρόπο .
Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος όπου αν κλίσεις το κλιματιστικό το σπίτι κρυώνει γρήγορα και γενικά ακόμα και με κλιματιστικό δεν την νιώθεις τόσο γλυκιά την θέρμανση . Γιατί το κλιματιστικό θερμαίνει με συναγωγή 100% ΚΑΙ ΜΟΝΟ τον αέρα και όχι τα γύρω αντικείμενα του χώρου και τις τοιχοποιίες όπου παραμένουν σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία απο την θερμοκρασία του θερμενόμενου αέρα. Με τον θερμενόμενο αέρα τα αντικείμενα στον χώρο αποκτάνε και αυτά θερμότητα αλλά με πάρα πολύ αργό ρυθμό . Αυτά πάνω κάτω απο όσα θυμάμαι !

Απο κει και πέρα ένας άλλος παράγοντας που παίζει σημαντικό ρόλο που χάνεται γρήγορα η θερμότητα που αποδίδει ενα κλιματιστικό στο χώρο είναι η ΑΘΛΙΑ αεροστεγανότητα των χώρων που ζούμε καθώς και η αναγκη για μη ελεγχόμενο αερισμό (όταν ανοίγουμε τα παράθυρα) . Τα κλιματιστικά ζεσταίνουν τον αέρα. Αν το σπίτι είναι τρύπιο ή ανοιγοκλείνεις παράθυρα πετάς όλη την θέρμότητα έξω .

mike_871
09-12-15, 22:09
Το κλιματιστικο αν ειναι ψηλα δεν κανει καλη θερμανση γιατι ρουφαει τον ζεστο αερα που παει πανω, γι' αυτον τον λογο ζεστενεται το κεφαλι ενω τα ποδια ειναι παγωμενα.

slalom
09-12-15, 22:23
Το κλιματιστικο αν ειναι ψηλα δεν κανει καλη θερμανση γιατι ρουφαει τον ζεστο αερα που παει πανω, γι' αυτον τον λογο ζεστενεται το κεφαλι ενω τα ποδια ειναι παγωμενα.
Αυτο ειναι θεμα σχεδιασμου. Κανινοκα θες καναλατο με στομια πανω κατω

teodor_ch
09-12-15, 22:33
Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος όπου αν κλίσεις το κλιματιστικό το σπίτι κρυώνει γρήγορα

Αν έχεις το κλιματιστικό ανοιχτό για πχ. 5 μέρες και έχει κρατήσει σταθερή θερμοκρασία αυτές τις μέρες,
είτε καλοριφέρ, είτε κλιματιστικό,
με τον ίδιο ρυθμό δε θα πέφτει η θερμοκρασία?
Αφού τελικά με το θερμό αέρα, ζεσταίνονται και τα αντικείμενα στο χώρο.

Επειδή πέρυσι την έβγαλα με κλιματιστικό και δούλευε 24/7 μπορώ να πώ ότι μετά το πρώτο ζόρι να πιάσει θερμοκρασία, δεν αντιλαμβάνεσαι διαφορά καλοριφέρ-κλιματιστικού.

kiriakk
10-12-15, 00:43
και εγώ έβγαλα 3 σχεδόν χειμώνες με κλιματιστικά ,
αρχικά δειλά δειλά για λίγες ώρες και πέρυσι στα κρύα αναμένο 24/7

το κλιματιστικό δούλευε όλη μέρα, βγάζοντας απλά ελάχιστα ζεστό αέρα, αν έβαζες το χέρι κοντά νόμιζες ότι είναι κρύος,
αυτό όμως διατηρούσε σταθερή θερμοκρασία στο δωμάτιο 20 βαθμούς,
η οποία επίσης δεν χανότανε εύκολα, επειδή όλα τα πράματα του δωματίου είχαν πάρει αυτή τη θερμοκρασία μετά τις πρώτες μέρες,

το παραπάνω προϋποθέτει στοιχειώδη τουλάχιστον μόνωση, αν το σπίτι είναι τρύπιο από άποψη μόνωσης,
το κλιματιστικό ούτε θα ζεστάνει και θα κάψει πολύ

Basilhs23_
10-12-15, 01:54
Το κλιματιστικο αν ειναι ψηλα δεν κανει καλη θερμανση γιατι ρουφαει τον ζεστο αερα που παει πανω, γι' αυτον τον λογο ζεστενεται το κεφαλι ενω τα ποδια ειναι παγωμενα.

Πιστεύω αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, ρυθμίζεις τις περσίδες να κατευθύνουν τον αέρα προς τα κάτω. Αν είναι π.χ η θερμοκρασία του αέρα που εξέρχεται από το κλιματιστικό να ανέβει C βαθμούς σε κάθε περίπτωση, τότε ο ζεστός αέρας θερμοκρασίας Ζ θα ανέβει Ζ+C ενώ ο κρύος με θερμοκρασία Κ<Ζ θα ανέβει Κ+C, στην 1η περίπτωση θα είναι πιο θερμός ο αέρας που εξέρχεται από την μονάδα και θα καλυφθούν οι απώλειες επειδή ο κρύος αέρας έχει μείνει στο κάτω μέρος του δωματίου :)

stelakis1914
13-12-15, 19:24
Ένα άρθρο (http://www.aenaos-sa.gr/epilogi-thermopompou-kai-katanalosi-revmatos) για τους θερμοπομπούς που προσωπικά τους θεωρώ πολύ καλή επιλογή ανάμεσα στα θερμαντικά σώματα που χρησιμοποιούν ηλεκτρικό ρεύμα.

teodor_ch
13-12-15, 20:14
Ένα άρθρο (http://www.aenaos-sa.gr/epilogi-thermopompou-kai-katanalosi-revmatos) για τους θερμοπομπούς που προσωπικά τους θεωρώ πολύ καλή επιλογή ανάμεσα στα θερμαντικά σώματα που χρησιμοποιούν ηλεκτρικό ρεύμα.

ηλεκτρικό ρεύμα για παραγωγή θερμότητας που έχουν όλα τον ίδιο βαθμό απόδοσης
(ηλεκτρικός φούρνος, πιστολάκι για μαλλιά, σόμπα αλογόνου, θερμοπομπός κλπ)

γιατί πχ. το AC είναι σε άλλη κατηγορία με τουλάχιστον 3 φορές περισσότερη οικονομία κατα μέσο όρο

stelakis1914
13-12-15, 23:09
Σωστή η διόρθωση σου! Έπρεπε να το γράψω κάπως έτσι «καλή επιλογή ανάμεσα στα θερμαντικά σώματα που χρησιμοποιούν ηλεκτρικό ρεύμα ηλεκτρικές αντιστάσεις»

famous-walker
14-12-15, 00:37
Από το να έχεις απλά μια συσκευή να βγάζει θερμότητα μήπως θα ήταν καλύτερα ένας αφυγραντήρας dessicant; Που στην ουσία αποτελείται από ένα κυλιόμενο δίσκο με ζεόλιθο που δεσμεύει την υγρασία του εισερχόμενου αέρα και στο κάτω μέρος θερμαίνεται με ζεστό αέρα για να υγροποιηθεί ξανά και να πέσει στον συλλέκτη; Πέρα δηλαδή από την παραγόμενη θερμότητα αφαιρείται και η υγρασία από τον αέρα. Φυσικά η τιμή είναι κάπου στα 200 και η θερμότητα που εκλύει είναι λιγότερη από ένα κλασικό θερμαντικό σώμα, αλλά η αφαίρεση της υγρασίας είναι ένα μεγάλο plus.

teodor_ch
14-12-15, 00:57
Από το να έχεις απλά μια συσκευή να βγάζει θερμότητα μήπως θα ήταν καλύτερα ένας αφυγραντήρας dessicant; Που στην ουσία αποτελείται από ένα κυλιόμενο δίσκο με ζεόλιθο που δεσμεύει την υγρασία του εισερχόμενου αέρα και στο κάτω μέρος θερμαίνεται με ζεστό αέρα για να υγροποιηθεί ξανά και να πέσει στον συλλέκτη; Πέρα δηλαδή από την παραγόμενη θερμότητα αφαιρείται και η υγρασία από τον αέρα. Φυσικά η τιμή είναι κάπου στα 200 και η θερμότητα που εκλύει είναι λιγότερη από ένα κλασικό θερμαντικό σώμα, αλλά η αφαίρεση της υγρασίας είναι ένα μεγάλο plus.

άλλο το ένα και άλλο το άλλο
αν έχω σπίτι μου υγρασία 60% τί να μου κάνει ο αφυγραντήρας?
για να με ζεστάνει θα πρέπει να με πεθάνει :p

famous-walker
14-12-15, 01:02
άλλο το ένα και άλλο το άλλο
αν έχω σπίτι μου υγρασία 60% τί να μου κάνει ο αφυγραντήρας?
για να με ζεστάνει θα πρέπει να με πεθάνει :p

Σίγουρα, αλλά συνήθως δεν είναι έτσι ιδίως αν η μόνωση είναι χάλια.

meletis
14-12-15, 01:07
Η νοοτροπία του Έλληνα τελικά,δεν αλλάζει στην κοροιδία και στο κλεψιμο.Επειδή μου τελείωσαν τα ξύλα εχω εγκατάσταση με λέβητα, είπα να πάρω 3 τόνους .Σε όποια μάντρα και να πήγα ήταν χλωρά ή με υγρασία.Κάνουν ένα υποτιθέμενο υπόστεγο.Και οι τιμές στα ύψη 190 ευρω τόνος η ελιά.:evil:

vagdsl
14-12-15, 01:34
Η νοοτροπία του Έλληνα τελικά,δεν αλλάζει στην κοροιδία και στο κλεψιμο.Επειδή μου τελείωσαν τα ξύλα εχω εγκατάσταση με λέβητα, είπα να πάρω 3 τόνους .Σε όποια μάντρα και να πήγα ήταν χλωρά ή με υγρασία.Κάνουν ένα υποτιθέμενο υπόστεγο.Και οι τιμές στα ύψη 190 ευρω τόνος η ελιά.:evil:

Κακώς ξέμεινες τόσο νωρίς.
Και ακόμη δεν είχαμε κρύα.

Αγοράζω πλέον με το κυβικό. 80 €. (Άνοιξη μέχρι μέσα Καλοκαιριού)

Πάρε μπρικέτες (http://www.leroymerlin.gr/gr/thermansh-klimatismos/kausimo/kausoxula-prosanammata/mpriketa-61738670/).

Basilhs23_
18-12-15, 08:06
Από το να έχεις απλά μια συσκευή να βγάζει θερμότητα μήπως θα ήταν καλύτερα ένας αφυγραντήρας dessicant; Που στην ουσία αποτελείται από ένα κυλιόμενο δίσκο με ζεόλιθο που δεσμεύει την υγρασία του εισερχόμενου αέρα και στο κάτω μέρος θερμαίνεται με ζεστό αέρα για να υγροποιηθεί ξανά και να πέσει στον συλλέκτη; Πέρα δηλαδή από την παραγόμενη θερμότητα αφαιρείται και η υγρασία από τον αέρα. Φυσικά η τιμή είναι κάπου στα 200 και η θερμότητα που εκλύει είναι λιγότερη από ένα κλασικό θερμαντικό σώμα, αλλά η αφαίρεση της υγρασίας είναι ένα μεγάλο plus.

Το είχα σκεφτεί εγώ για αφυγραντήρα αλλά μόλις είδα την ισχύ κατανάλωσης δεν συμφέρει, θα πρέπει να λειτουργεί 24ώρες και θα επιβαρύνει τον λογαριασμό ρεύματος.

teodor_ch
18-12-15, 12:15
Επειδή τώρα το δοκιμάζω σιγά σιγά.
Έχω αυτό
http://nordpeis.no/Produkter/Utgaatte-modeller/Utgaatt-modell-Amsterdam-hjoerne

και φαίνεται πάρα πολύ οικονομικό.
Θέλει ξερά ξύλα

Οι επιδόσεις του


Operating range 7 kW
Efficiency 79,6%
Fuel charge 1,7 kg
Refueling interval 44 min

Παρόλο που και παλιότερα είχα απο τις πολύ μικρές ξυλόσομπες,
με έχει εκπλήξει ευχάριστα η ποσότητα που καταναλώνει

1.7 κιλά που εγώ βάζω περίπου 2 και το γεμίζω ανα ώρα
μιλάμε για 3-4 μικρά ξύλα

και δεν τολμάς να κάτσεις κοντά του
Αν θέλει κάποιος να ψήσει, το κάνει ΕΞΩ απο το τζάμι :p
μέχρι και για το γέμισμα θέλει το ειδικό του γάντι

η εστία και το τζάμι καθαρίζουν μετά απο το δεύτερο γέμισμα που έχει πιάσει θερμοκρασίες

Flue gas temperature 288 °C


Το μόνο πρόβλημα είναι τα μικρά ξύλα.

anon
18-12-15, 12:35
Το είχα σκεφτεί εγώ για αφυγραντήρα αλλά μόλις είδα την ισχύ κατανάλωσης δεν συμφέρει, θα πρέπει να λειτουργεί 24ώρες και θα επιβαρύνει τον λογαριασμό ρεύματος.

νομιζω ότι λειτουργεί οπως το κλιματιστικό και δεν είναι σε συνεχή επι 24ωρου βάσεως λειτουργία ο συμπιεστής. αλλά πολύ λιγότερο.

Basilhs23_
18-12-15, 13:08
νομιζω ότι λειτουργεί οπως το κλιματιστικό και δεν είναι σε συνεχή επι 24ωρου βάσεως λειτουργία ο συμπιεστής. αλλά πολύ λιγότερο.

Δεν έχει συμπιεστή ο αφυγραντήρας, μια αντίσταση έχει, έναν ανεμιστήρα και κάτι σαν φίλτρο. Σε μερικούς που είχα κοιτάξει είχαν κατανάλωση 200-600W, εσύ 400 να πάρεις θα καταναλώσει αρκετά. Φίλος μου που έχει τέτοιο μηχάνημα μου είπε οτι το λειτουργούν 24/24 αλλιώς εμφανίζεται υγρασία.

21706
18-12-15, 13:10
Δεν έχει συμπιεστή ο αφυγραντήρας, μια αντίσταση έχει, έναν ανεμιστήρα και κάτι σαν φίλτρο. Σε μερικούς που είχα κοιτάξει είχαν κατανάλωση 200-600W, εσύ 400 να πάρεις θα καταναλώσει αρκετά. Φίλος μου που έχει τέτοιο μηχάνημα μου είπε οτι το λειτουργούν 24/24 αλλιώς εμφανίζεται υγρασία.
Όταν λέμε υγρασία πόση εννοούμε;
50%, 60%, 70%;

sdikr
18-12-15, 13:20
Δεν έχει συμπιεστή ο αφυγραντήρας, μια αντίσταση έχει, έναν ανεμιστήρα και κάτι σαν φίλτρο. Σε μερικούς που είχα κοιτάξει είχαν κατανάλωση 200-600W, εσύ 400 να πάρεις θα καταναλώσει αρκετά. Φίλος μου που έχει τέτοιο μηχάνημα μου είπε οτι το λειτουργούν 24/24 αλλιώς εμφανίζεται υγρασία.

Τα ποιο πολλά μοντέλα που έχω δεί έχουν συμπιεστή, αντίσταση βρήκα να έχει μόνο ενας της delongi, 2 Gree και ενας united που έχω έχουν συμπιεστή πάντως

Basilhs23_
18-12-15, 16:49
Όταν λέμε υγρασία πόση εννοούμε;
50%, 60%, 70%;

Δεν την έχει μετρήσει, αλλά μου έλεγε αν κλείσουν το μηχάνημα εμφανίζεται θέμα στο ταβάνι και κάποιες φορές πέφτουν και σταγόνες νερού χωρίς να βρέχει έξω, μέχρι και κάποια αντικείμενα που είχανε στα δωμάτια έπιαναν υγρασία στην επιφάνειά τους, με το μηχάνημα σταμάτησαν και μάλιστα είχανε 2 μηχανήματα. Είχαν θέματα στα ταβάνια τους και είχανε σχεδόν μαυρίσει σε πολλά σημεία. Τώρα έκαναν υγρομόνωση και μου είπαν οτι είναι καλύτερα τα πράγματα. Επειδή στο δικό μου σπίτι έχω 65% και δεν έχω τόσο έντονα προβλήματα, στοιχηματίζω οτι θα έχουν υγρασία πάνω από 75-80%.

- - - Updated - - -


Τα ποιο πολλά μοντέλα που έχω δεί έχουν συμπιεστή, αντίσταση βρήκα να έχει μόνο ενας της delongi, 2 Gree και ενας united που έχω έχουν συμπιεστή πάντως

Χμμμμ, άρα ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί όπως το κλιματιστικό να υποθέσω.... εγώ είχα κοιτάξει έναν juro pro νομίζω και έλεγε για αντίσταση με τρείς σκάλες κατανάλωσης.

famous-walker
18-12-15, 17:37
Με τέτοιο μεγάλο πρόβλημα λογικό να δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο.

Εκείνοι με συμπιεστή γενικά συμφέρουν για σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες (δηλαδή πάνω από 20) όπου και εκεί αποδίδουν αρκετά καλά με ιδανικές συνθήκες γύρω στους 25-30.

Αυτός ο Juro Pro είναι dessicant; Δηλαδή περιέχει δίσκο ζεόλιθου;

21706
18-12-15, 17:46
Με τέτοιο μεγάλο πρόβλημα λογικό να δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο.

Εκείνοι με συμπιεστή γενικά συμφέρουν για σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες (δηλαδή πάνω από 20) όπου και εκεί αποδίδουν αρκετά καλά με ιδανικές συνθήκες γύρω στους 25-30.

Αυτός ο Juro Pro είναι dessicant; Δηλαδή περιέχει δίσκο ζεόλιθου;

Για θερμοκρασία δωματίου 20-25C° ποιο ποσοστό
υγρασίας θεωρείται ότι εξασφαλίζει ιδανικές συνθήκες;

famous-walker
18-12-15, 18:33
Οι έρευνες μιλάμε για ένα εύρος 40-60.

Προσωπικά θα την έβαζα στο 55 και αν υπάρχει πρόβλημα μούχλας στο 50.

21706
18-12-15, 18:42
Οι έρευνες μιλάμε για ένα εύρος 40-60.

Προσωπικά θα την έβαζα στο 55 και αν υπάρχει πρόβλημα μούχλας στο 50.

Η θερμοκρασία ρυθμίζεται αυτόματα με τον θερμοστάτη.
Με την υγρασία τι γίνεται; Υπάρχει «υγροστάτης»;

sdikr
18-12-15, 18:44
Η θερμοκρασία ρυθμίζεται αυτόματα με τον θερμοστάτη.
Με την υγρασία τι γίνεται; Υπάρχει «υγροστάτης»;

Ναι, έχουν τρόπο να μετρήσουν την υγρασια και ανάλογα να κλείσουν ή να ανοίξουν την συσκευή

21706
18-12-15, 18:47
Ναι, έχουν τρόπο να μετρήσουν την υγρασια και ανάλογα να κλείσουν ή να ανοίξουν την συσκευή
Έχουν τρόπο οι αφυγραντήρες ή υπάρχει ξεχωριστός υγροστάτης;
Εγώ την υγρασία την μετράω με ένα υγρόμετρο.

famous-walker
18-12-15, 18:54
Έχουν τρόπο οι αφυγραντήρες ή υπάρχει ξεχωριστός υγροστάτης;
Εγώ την υγρασία την μετράω με ένα υγρόμετρο.

Έχουν ενσωματωμένο αισθητήρα για να ξέρουν ποτέ θα κλείσουν και ποτέ θα ανοίξουν.

Συνήθως απλά ρυθμίζεις το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και αυτοί λειτουργούν έως ότου το φτάσουν οπότε και σβηνουν. Ξανανοιγουν αυτόματα κάποια στιγμή κάνουν έλεγχο και αναλόγως ξανά ξεκινούν την λειτουργία ή όχι.

21706
18-12-15, 19:35
Έχουν ενσωματωμένο αισθητήρα για να ξέρουν ποτέ θα κλείσουν και ποτέ θα ανοίξουν.

Συνήθως απλά ρυθμίζεις το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και αυτοί λειτουργούν έως ότου το φτάσουν οπότε και σβηνουν. Ξανανοιγουν αυτόματα κάποια στιγμή κάνουν έλεγχο και αναλόγως ξανά ξεκινούν την λειτουργία ή όχι.

Ωραία. Εγώ πάντως έχω ρυθμίσει τη θερμοκρασία
στους 20C° και η υγρασία είναι τώρα 65%. Αλλά
και στο 80% άνετα αισθάνομαι.

famous-walker
18-12-15, 20:19
Ωραία. Εγώ πάντως έχω ρυθμίσει τη θερμοκρασία
στους 20C° και η υγρασία είναι τώρα 65%. Αλλά
και στο 80% άνετα αισθάνομαι.

Κάνει και καλό στο δέρμα είναι αλήθεια, ίσως από τα λίγα καλά. Προσωπικά την θεωρώ ανυπόφορη το καλοκαίρι, κολλάνε και τα ρούχα ένα χάλι.

slalom
18-12-15, 23:19
Δεν την έχει μετρήσει, αλλά μου έλεγε αν κλείσουν το μηχάνημα εμφανίζεται θέμα στο ταβάνι και κάποιες φορές πέφτουν και σταγόνες νερού χωρίς να βρέχει έξω, μέχρι και κάποια αντικείμενα που είχανε στα δωμάτια έπιαναν υγρασία στην επιφάνειά τους, με το μηχάνημα σταμάτησαν και μάλιστα είχανε 2 μηχανήματα. Είχαν θέματα στα ταβάνια τους και είχανε σχεδόν μαυρίσει σε πολλά σημεία. Τώρα έκαναν υγρομόνωση και μου είπαν οτι είναι καλύτερα τα πράγματα. Επειδή στο δικό μου σπίτι έχω 65% και δεν έχω τόσο έντονα προβλήματα, στοιχηματίζω οτι θα έχουν υγρασία πάνω από 75-80%.
Αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, απο καπου προερχεται το προβλημα

21706
19-12-15, 08:26
Αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, απο καπου προερχεται το προβλημα

Σταγόνες νερού από το ταβάνι προφανώς δείχνουν
κάποια διαρροή στα υδραυλικά του επάνω ορόφου.
Αντί λοιπόν να συζητάει για αφυγραντήρες ας πάει
καλύτερα στον επάνω όροφο να δει τι συμβαίνει.

nyannaco
19-12-15, 11:54
Αν είναι τελευταίος όροφος με αμόνωτη πλάκα από πάνω, μπορεί οι σταγόνες νερού να είναι συμπύκνωση της υγρασίας του εσωτερικού αέρα.

Bananas
19-12-15, 12:54
Aσχετο . Όσον αφορά το παθητικό στου Παπαγου που συζητάγαμε. Χθές ήταν η πρώτη φορά που αναψαν θέρμανση !!!!!!!!!!!!!!!!! Mία ηλεκτρική συσκευή των 700 watt θέρμανσης και αυτό το βράδυ που έπεσε πολύ η θερμοκρασία και μιλάμε για σπίτι 115τ.μ !!!!!!!!

Η θερμοκρασία έξω χθες βράδυ απο όσο έψαξα σύμφωνα με τον κοντινότερο σταθμό που βρήκα της Αγίας Παρασκευής είχε ένα εύρος μεταξύ 6-3 κελσίου μεταξύ 8 απογευμα μέχρι 8 το πρωί .

Σήμερα το πρωί στις 8 με 3.8 βαθμούς κελσίου θερμοκρασία αέρα στην είσοδο της γεωθερμίας αερος στην έξοδο έδινε 13 βαθμούς και μετά με την βοήθεια του εναλλάκτη θερμότητας ο αέρας έμπαινε στο σπίτι με θερμοκρασία 21 βαθμούς.....

700 watt αναγκη θέρμανσης για 115 τ.μ .... Δηλαδή αν βάλουν αντλία θερμότητας αέρος-αερος (που αυτό πανε να κανουν τώρα) για τί καταναλωση θερμανσης θα μιλάμε μετά όταν μία άριστη μονάδα 9000 btu ονομαστικά δίνει θεωρητικό COP 5.5 ;;;;; :shock:

anon
19-12-15, 13:13
εγώ που δεν έχω ολοκληρωμένη την μόνωση, έχω δύο προσόψεις αμονωτες, αλλά με την μόνωση στην σκεπή και στους αλλους τοίχους, και με κουφώματα, σχετικά καλά, ζεσταίνω σπίτι 170 τμ με ένα καλοριφέρ λαδιού και ένα 12άρι κλιματιστικό, και αυτά το βράδυ, θερμοκρασία εξω 2-4 βαθμοί την νύχτα, μέσα στο σπίτι το πρωί είναι ακόμα 19 βαθμοί. Η πιο καλή επένδυση για θέρμανση, δεν είναι αντλίες θερμότητας, είναι η μόνωση. Που να είχα και μηχανικό αερισμό που λένε τα παιδιά. Μιλάμε για δυο ορόφους, 170 τμ σπίτι.

badweed
19-12-15, 15:20
εγώ που δεν έχω ολοκληρωμένη την μόνωση, έχω δύο προσόψεις αμονωτες, αλλά με την μόνωση στην σκεπή και στους αλλους τοίχους, και με κουφώματα, σχετικά καλά, ζεσταίνω σπίτι 170 τμ με ένα καλοριφέρ λαδιού και ένα 12άρι κλιματιστικό, και αυτά το βράδυ, θερμοκρασία εξω 2-4 βαθμοί την νύχτα, μέσα στο σπίτι το πρωί είναι ακόμα 19 βαθμοί. Η πιο καλή επένδυση για θέρμανση, δεν είναι αντλίες θερμότητας, είναι η μόνωση. Που να είχα και μηχανικό αερισμό που λένε τα παιδιά. Μιλάμε για δυο ορόφους, 170 τμ σπίτι.

ολο το σπιτι ζεσταινεις ή εχεις και χωρους "κλειστους"
φαινεται πολυ καλο το αποτελεσμα

anon
19-12-15, 18:42
ολο το σπιτι ζεσταινεις ή εχεις και χωρους "κλειστους"
φαινεται πολυ καλο το αποτελεσμα

oλο το σπίτι. φυσικά άλλα σημεία είναι πιο ζεστά, άλλα πιο κρύα. εαν έβαζα ένα ακόμη κλιματιστικό, ένα 18άρι ή 24άρι, θα είχα πλήρη κάλυψη θέρμανσης και πιο οικονομικά, όσο τουλάχιστον έξωτερικές θερμοκρασίες είναι άνω του μηδενός. δυστυχώς για εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω απο 2 βαθμούς τα κλιματιστικά (και αντλίες θερμότητας) δεν αποδίδουν ικανοποιητικά (έως καθολου), άρα για βαριά κρύα -που ευτυχώς δεν έχουμε τελευταίως- καλό είναι να έχεις και θέρμανση με λέβητα...

Το κακό ειναι ότι δεν μου περισσεύει το χιλιάρικο+ για να βάλω ένα ινβερτερ 18άρι...

Basilhs23_
20-12-15, 03:11
Σταγόνες νερού από το ταβάνι προφανώς δείχνουν
κάποια διαρροή στα υδραυλικά του επάνω ορόφου.
Αντί λοιπόν να συζητάει για αφυγραντήρες ας πάει
καλύτερα στον επάνω όροφο να δει τι συμβαίνει.

Ταράτσα έχουν από πάνω οχι άλλον όροφο, με την υγρομόνωση απλά μειώθηκε σημαντικά το φαινόμενο αλλά δεν εξαλείφθηκε 100%.

teodor_ch
20-12-15, 20:33
Ταράτσα έχουν από πάνω οχι άλλον όροφο, με την υγρομόνωση απλά μειώθηκε σημαντικά το φαινόμενο αλλά δεν εξαλείφθηκε 100%.

πρίν την υγρομόνωση έπρεπε να κάνουν θερμομόνωση

Μετά τα κουφώματα είναι η καλύτερη μόνωση απο άποψη απόδοσης και χρόνου απόσβεσης.

mike_871
20-12-15, 20:35
πρίν την υγρομόνωση έπρεπε να κάνουν θερμομόνωση

Μετά τα κουφώματα είναι η καλύτερη μόνωση απο άποψη απόδοσης και χρόνου απόσβεσης.

γινεται και μετα η θερμομονωση

teodor_ch
20-12-15, 20:58
γινεται και μετα η θερμομονωση

και μετά ξανά υγρομόνωση?

mike_871
20-12-15, 21:34
και μετά ξανά υγρομόνωση?

http://www.salmanlis.gr/index.php?act=viewCat&catId=32

teodor_ch
21-12-15, 01:49
http://www.salmanlis.gr/index.php?act=viewCat&catId=32

και οταν βρέχει κολυμπάνε οι πλακες και η θερμομόνωση πάει βόλτα?

Basilhs23_
21-12-15, 16:15
Θα κάνουν και θερμομόνωση μελλοντικά, η υγρομόνωση πήγε στο επάνω μέρος της ταράτσας την θερμομόνωση θα την βάλουν από κάτω στο εσωτερικό του σπιτιού.

21706
21-12-15, 16:21
Θα κάνουν και θερμομόνωση μελλοντικά, η υγρομόνωση πήγε στο επάνω μέρος της ταράτσας την θερμομόνωση θα την βάλουν από κάτω στο εσωτερικό του σπιτιού.

Και τι σημαίνει αυτό;

•Ευκολία και ταχύτητα στην τοποθέτηση με απλή απόθεση
Απλή απόθεση στο ταβάνι;

teodor_ch
21-12-15, 16:43
Θα κάνουν και θερμομόνωση μελλοντικά, η υγρομόνωση πήγε στο επάνω μέρος της ταράτσας την θερμομόνωση θα την βάλουν από κάτω στο εσωτερικό του σπιτιού.

Εκεί να δείς ταλαιπωρία!

Το ιδανικό είναι απο έξω για να εκμεταλλευτούν και τα δομικά στοιχεία στο μικροκλίμα του σπιτιού (θερμότητα, υγρασία).
Αν ήταν κάτι επείγον η υγρομόνωση το καταλαβαίνω. Αλλά θα μπορούσαν να κάνουν μία απλή με μικρό κόστος και όλα μαζί σωστά όταν μαζέψουν τα χρήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.