PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

badweed
31-12-15, 12:06
patch , να ρωτησω ποσο κοστιζουν στο περιπου τα υλικα της εγκαταστασης , τι χωρο καλυπτει και με τι θερμοκρασιες και τι κοστος χρησης εχει ;

χωρις τα σωματα και τις ενδοδαπεδιες

patch
31-12-15, 12:21
patch , να ρωτησω ποσο κοστιζουν στο περιπου τα υλικα της εγκαταστασης , τι χωρο καλυπτει και με τι θερμοκρασιες και τι κοστος χρησης εχει ;

Τον εξοπλισμό τον βρίσκεις πανεύκολα στο Google
Το κόστος από τα υπόλοιπα (κυκλοφορητες, ηλεκτροβανες, μπλα μπλα) είναι ούτε στο 10% του εξοπλισμού
Το συγκεκριμένο θα ελέγχεται από PLC το οποίο στην συνέχεια θα πέσει πάνω σε BMS. Περίπου 4-5 χιλιάδες ευρώ
Αλλά 15-30% η εγκατάσταση, το συγκεκριμένο μόνο το φετινό καλοκαίρι που δούλεψε έβγαλε σε οικονομία από το παλιό (πετρέλαιο) το 1/5 του κόστους εξοπλισμού.

Τροφοδοτεί 32 δωματια (74 κλίνες)

Edit: αλλά για να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς μάλλον για μια οικεία χωρίς να αλλαχτει το παραμικρό εντός σπιτιού πάρα μόνο στο μηχανοστασιο εξοπλισμό και εγκατάσταση περίπου 14 με 17 χιλιάδες ευρώ για 16kw Altherma υψηλών θερμοκρασιών και 300 λίτρα boiler

badweed
31-12-15, 12:38
δεν ειμαι τοσο σχετικος για να μπορεσω να ψαξω το καθε τι γιατι δεν τα ξερω
το μονο που καταλαβα και μπορω να συγκρινω με αυτα που ξερω (με ενα 35kw diesel boiler ) ειναι τα 48kw .

το καλοκαιρι πως εκανε οικονομια σε πετρελαιο ; δεν το επιασα , για θερμανση νερου ;

patch
31-12-15, 12:46
δεν ειμαι τοσο σχετικος για να μπορεσω να ψαξω το καθε τι γιατι δεν τα ξερω
το μονο που καταλαβα και μπορω να συγκρινω με αυτα που ξερω (με ενα 35kw diesel boiler ) ειναι τα 48kw .

το καλοκαιρι πως εκανε οικονομια σε πετρελαιο ; δεν το επιασα , για θερμανση νερου ;

Ένα σπίτι 140 μέχρι 200 τετραγωνικά ξέρω γω, πολύ χοντρικά (ανάλογα την μόνωση) θέλει μια αντλία 16kw για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης

Ναι, έκανε οικονομία μόνο για το ζεστό νερό χρήσης (δίνει και σε πλυντήριο, κουζίνα) και όλα αυτά διπλασιάζοντας την αποθήκευση, από 1500 λίτρα που είχε σε 3000 λίτρα την ώρα

Οι τιμές για έργα δεν λέγονται δημόσια σε φόρουμ;)

christoforas
31-12-15, 12:57
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Η γυναίκα με έχει φάει να πάμε να πάρουμε τη σόμπα του Σεϊτανίδη... Δε ξέρω τι ρόλο βαράει. Σκέφτομαι και το καλοριφέρ λαδιού αλλά και μία kerosun. Τη σόμπα υγραερίου την έχουμε αποκλείσει λόγω του ότι μυρίζει και έχουμε τον μικρό σπίτι. Έχετε να προτείνετε κάτι? Ευχαριστώ

badweed
31-12-15, 13:01
Ένα σπίτι 140 μέχρι 200 τετραγωνικά ξέρω γω, πολύ χοντρικά (ανάλογα την μόνωση) θέλει μια αντλία 16kw για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης

Ναι, έκανε οικονομία μόνο για το ζεστό νερό χρήσης (δίνει και σε πλυντήριο, κουζίνα) και όλα αυτά διπλασιάζοντας την αποθήκευση, από 1500 λίτρα που είχε σε 3000 λίτρα την ώρα

Οι τιμές για έργα δεν λέγονται δημόσια σε φόρουμ;)

χρησιμες ολες οι πληροφοριες σε ευχαριστω , αλλα το τελευταιο , δυο δεκαετιες σχεδον στο ιντερνετ , ομολογω , οτι δεν το ηξερα .
υπαρχει απο καποιο ποσο και πανω που ξεκιναει αυτο το ταμπου ;

πρσβληθηκα ! δεν ζητησα κοστος εργατικα και εγκαταστασεις ,ζητησα αν μπορεις να πεις ποσο μπορει να στοιχησε ενα μερος μιας εγκαταστασης που παρουσιαζεις οτι εχεις κανει σε ενα θεμα που συζητειται η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ θερμανση , σε ενα χωρο φιλοξενιας που γενικα τροφοδοτειτε η νοοτροπια της αλληλοβοηθειας αφου ειμαστε παροντες και ο καθε ενας μας μεταφερει καποιες ισως και ξεχωριστες γνωσεις

nyannaco
31-12-15, 13:38
Η γυναίκα με έχει φάει να πάμε να πάρουμε τη σόμπα του Σεϊτανίδη... Δε ξέρω τι ρόλο βαράει. Να της πεις να πάει μόνη της, και να μείνει εκεί :p
Πέρα από την πλάκα, ηλεκτρική σόμπα, ή και οποιοδήποτε ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα με αντίσταση (του καλοριφέρ περιλαμβανομένου) θα σε κάνει ευεργέτη της ΔΕΗ, θα τους καλύψεις το έλλειμμα.

Σκέφτομαι και το καλοριφέρ λαδιού αλλά και μία kerosun. Τη σόμπα υγραερίου την έχουμε αποκλείσει λόγω του ότι μυρίζει και έχουμε τον μικρό σπίτι.Η kerosun δηλαδή δεν μυρίζει; Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έβαζα τα λεφτά μου στο ότι η κηροζίνη μυρίζει περισσότερο από το υγραέριο. Μία καταλυτική υγραερίου πρακτικά δεν μυρίζει. Πάντως τόσο η μία όσο και η άλλη, απαιτούν συχνό αερισμό, λόγω του ότι καίνε τον αέρα του χώρου, και αποβάλλουν μέσα σε αυτόν τόσο τα καυσαέρια, όσο και τους παραγόμενους υδρατμούς, ανεβάζοντας και την υγρασία.
Εν ολίγοις οικονομική εναλλακτική χωρίς μειονεκτήματα δεν υπάρχει.

cranky
31-12-15, 13:47
Η kerosun δηλαδή δεν μυρίζει;
Σε αυτή την kerosun (http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/kalorifer/126702-kerosun-kor14), αναφέρεται, Νίκο.

christoforas
31-12-15, 13:59
Να της πεις να πάει μόνη της, και να μείνει εκεί :p
Πέρα από την πλάκα, ηλεκτρική σόμπα, ή και οποιοδήποτε ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα με αντίσταση (του καλοριφέρ περιλαμβανομένου) θα σε κάνει ευεργέτη της ΔΕΗ, θα τους καλύψεις το έλλειμμα.
Η kerosun δηλαδή δεν μυρίζει; Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έβαζα τα λεφτά μου στο ότι η κηροζίνη μυρίζει περισσότερο από το υγραέριο. Μία καταλυτική υγραερίου πρακτικά δεν μυρίζει. Πάντως τόσο η μία όσο και η άλλη, απαιτούν συχνό αερισμό, λόγω του ότι καίνε τον αέρα του χώρου, και αποβάλλουν μέσα σε αυτόν τόσο τα καυσαέρια, όσο και τους παραγόμενους υδρατμούς, ανεβάζοντας και την υγρασία.
Εν ολίγοις οικονομική εναλλακτική χωρίς μειονεκτήματα δεν υπάρχει.

Και τι προτείνεις ρε Νικόλα? Θερμοπομπό? Και αυτοί νομίζω καίνε αρκετά...


Σε αυτή την kerosun (http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/kalorifer/126702-kerosun-kor14), αναφέρεται, Νίκο.

Έχει δίκιο ο Νίκος, τέτοια (http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/oil-heaters/002871-kerosun-rainbow) σκεφτόμουν. Αλλά και αυτό που λες ρε cranky δεν είναι ενεργοβόρο?

cranky
31-12-15, 14:03
Αλλά και αυτό που λες ρε cranky δεν είναι ενεργοβόρο?
Και βέβαια, είναι.
Αλλα η διαφορά του απο ηλεκτρικές σόμπες και θερμοπομπούς, είναι οτι δεν κρυώνει αμέσως μόλις το βγάλεις απ' την πρίζα.

nyannaco
31-12-15, 14:55
Και τι προτείνεις ρε Νικόλα? Θερμοπομπό? Και αυτοί νομίζω καίνε αρκετά...Ολες οι συσκευλές θέρμανσης με ρεύμα (πλην των αντλιών θερμότητας, κατηγορία που περιλαμβάνει και τα συνήθη split unit κλιματιστικά), έχουν πρακτικά τον ίδιο βαθμό απόδοσης ~100%. Αυτό που αλλάζει ανάλογα με τον τύπο είναι η χρησιμοποιούενη μέθοδος μετάδοσης της θερμότητας, και με αυτήν η αισθητή ποιότητα της θέρμανσης (κάπου πρέπει να τα συνόψισε ο Bananas μερικά posts πίσω, αν θυμάμαι καλά), αλλά στο τέλος της ημέρας το κόστος χρήσης δεν διαφοροποιείται - και παραμένει υψηλό. Γι'αυτό προσωπικά δεν προτείνω κανένα από αυτά. Η πρότασή μου είναι κλιματιστικό (τουλάχιστον όσο οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι όχι κάτω από 4-5 °C), ή, εναλλακτικά, σόμπα υγραερίου, όλα με επίγνωση των θετικών και των αρνητικών τους.

- - - Updated - - -


Αλλα η διαφορά του απο ηλεκτρικές σόμπες και θερμοπομπούς, είναι οτι δεν κρυώνει αμέσως μόλις το βγάλεις απ' την πρίζα.Αντίστοιχα, βέβαια, θερμαίνεται και πιο αργά. Το ενεργειακό ισοζύγιο είναι αμείλικτο, τη φύση δεν μπορούμε να την κλέψουμε :sorry:

patch
31-12-15, 17:17
χρησιμες ολες οι πληροφοριες σε ευχαριστω , αλλα το τελευταιο , δυο δεκαετιες σχεδον στο ιντερνετ , ομολογω , οτι δεν το ηξερα .
υπαρχει απο καποιο ποσο και πανω που ξεκιναει αυτο το ταμπου ;

πρσβληθηκα ! δεν ζητησα κοστος εργατικα και εγκαταστασεις ,ζητησα αν μπορεις να πεις ποσο μπορει να στοιχησε ενα μερος μιας εγκαταστασης που παρουσιαζεις οτι εχεις κανει σε ενα θεμα που συζητειται η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ θερμανση , σε ενα χωρο φιλοξενιας που γενικα τροφοδοτειτε η νοοτροπια της αλληλοβοηθειας αφου ειμαστε παροντες και ο καθε ενας μας μεταφερει καποιες ισως και ξεχωριστες γνωσεις
Κακός :p
Για αυτό σου απάντησα πόσο περίπου πάει μια τέτοια εγκατάσταση για οικεία
Για επαγγελματική χρήση πάλι σου απάντησα ότι ξεκίνησε ήδη η αποσβεση με αρκετή μείωση στα λειτουργικά έξοδα. Αυτά μετράνε σε επαγγελματική χρήση

Basilhs23_
31-12-15, 18:10
Εγώ άναψα το κλιματιστικό και έβαλα τον μετρητή να δώ πως θα συμπεριφερθεί στην κατανάλωση με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε, διαπίστωσα οτι όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται και η ισχύς κατανάλωσης του συμπιεστή στην θέρμανση. Πλέον το 12αρι που έχω, από 1.4-1.5kW ισχύ που ήμασταν τον Νοέμβριο αλλά και τις προηγούμενες ημέρες το μεσημέρι που υπήρχε αυξημένη θερμοκρασία και ήλιος, σήμερα πέσαμε στα 1.1-1.2 kW. Αν ποτέ πάμε κάτω από 0 βαθμούς θα πέσει στο 0.9-1kW.

mike_871
31-12-15, 18:24
Εγώ άναψα το κλιματιστικό και έβαλα τον μετρητή να δώ πως θα συμπεριφερθεί στην κατανάλωση με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε, διαπίστωσα οτι όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται και η ισχύς κατανάλωσης του συμπιεστή στην θέρμανση. Πλέον το 12αρι που έχω, από 1.4-1.5kW ισχύ που ήμασταν τον Νοέμβριο αλλά και τις προηγούμενες ημέρες το μεσημέρι που υπήρχε αυξημένη θερμοκρασία και ήλιος, σήμερα πέσαμε στα 1.1-1.2 kW. Αν ποτέ πάμε κάτω από 0 βαθμούς θα πέσει στο 0.9-1kW.

και αν παμε -5 θα παγωσεις

Atermon
31-12-15, 18:49
Εγώ άναψα το κλιματιστικό και έβαλα τον μετρητή να δώ πως θα συμπεριφερθεί στην κατανάλωση με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε, διαπίστωσα οτι όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται και η ισχύς κατανάλωσης του συμπιεστή στην θέρμανση. Πλέον το 12αρι που έχω, από 1.4-1.5kW ισχύ που ήμασταν τον Νοέμβριο αλλά και τις προηγούμενες ημέρες το μεσημέρι που υπήρχε αυξημένη θερμοκρασία και ήλιος, σήμερα πέσαμε στα 1.1-1.2 kW. Αν ποτέ πάμε κάτω από 0 βαθμούς θα πέσει στο 0.9-1kW.

Κανονικά η κατανάλωση πρέπει να είναι πιο μεγάλη.

slalom
31-12-15, 18:51
1) Μεγαλύτερα ποιά υπολογίζονται ; Δεν σε καταλαβαίνω !
Τα σωματα, το 2ο 3ο κλπ


2) Μπορεί να ναι υπερβολή 10 σώματα σε ένα κύκλωμα αλλά υπάρχουν περιπτώσεις με πανω απο 5 σώματα σε ένα κύκλωμα. Υπερβολές δεν είναι . Όπως κλασσικό φαινόμενο είναι η υπερδιαστασιολόγηση της εγκατάστασης στα περισσότερα κτίρια .
Ειναι υπερβολη, γιατι υπολογιζονται τεραστια τα τελευταια σωματα
Μια φορα εβαλα σε κυκλωμα 4 σωματα, αλλα το πρωτο ηταν σε δωματιο και τα αλλα 3 σε WC
3 ειναι το οριο μου και το 3ο να ειναι σε WC, οχι κανονικο δωματιο


4) Τι παράλογο είπε ; Οι σωληνώσεις των κυκλωμάτων πρέπει να έχουν ελαφριά καμπύλη για απορρόφηση διαστολών συστολών καθώς και η εγκατάσταση πρέπει να χει αυτόματα εξαερίστηκα στη κορυφη των στηλών .
Οχι εξαεριστικα στα κυκλωματα

nyannaco
31-12-15, 19:06
Κανονικά η κατανάλωση πρέπει να είναι πιο μεγάλη.
Θα ισχυε, αν η αποδοση εμενε στα ιδια επιπεδα. Αυτο ομως δεν συμβαινει, η αποδοση πεφτει ακομη περισσοτερο.

Bananas
31-12-15, 19:41
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Η γυναίκα με έχει φάει να πάμε να πάρουμε τη σόμπα του Σεϊτανίδη... Δε ξέρω τι ρόλο βαράει. Σκέφτομαι και το καλοριφέρ λαδιού αλλά και μία kerosun. Τη σόμπα υγραερίου την έχουμε αποκλείσει λόγω του ότι μυρίζει και έχουμε τον μικρό σπίτι. Έχετε να προτείνετε κάτι? Ευχαριστώ

"Η σόμπα που έχει ζεστάνει πάνω απο 500.000 Έλληνες, οικονομικά, γρήγορα και καθαρά, μόνο με 55€"

Το marketing σε όλο του το μεγαλείο . Γιατί να πάρεις αυτή την σόμπα ; Τι το ιδιαίτερο έχει σε οικονομια απο κάθε άλλη σόμπα. Κάτι τέτοιες διαφημίσεις με κάνουν να τα παίρνω στο κρανίο με την κοροϊδία τους .

Για μένα καλοριφέρ λαδιού .
Αν θες οικονομία στην θέρμανση τότε κλιματιστικό .

- - - Updated - - -


Εγώ άναψα το κλιματιστικό και έβαλα τον μετρητή να δώ πως θα συμπεριφερθεί στην κατανάλωση με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε, διαπίστωσα οτι όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται και η ισχύς κατανάλωσης του συμπιεστή στην θέρμανση. Πλέον το 12αρι που έχω, από 1.4-1.5kW ισχύ που ήμασταν τον Νοέμβριο αλλά και τις προηγούμενες ημέρες το μεσημέρι που υπήρχε αυξημένη θερμοκρασία και ήλιος, σήμερα πέσαμε στα 1.1-1.2 kW. Αν ποτέ πάμε κάτω από 0 βαθμούς θα πέσει στο 0.9-1kW.

Δεν υφίσταται αυτό που λές ! Το ότι μέτρησες ότι μέτρησες με αυτό τον τρόπο να ξέρεις έχει σφάλματα . Όσο πέφτει η θερμοκρασία τόσο αυξάνεται η κατανάλωση .

Basilhs23_
31-12-15, 20:23
και αν παμε -5 θα παγωσεις

Μετά αερόθερμο :)

- - - Updated - - -


Κανονικά η κατανάλωση πρέπει να είναι πιο μεγάλη.

Έλα ντε.... εγώ νόμιζα οτι όπως στην ψύξη όταν την εξωτερική μονάδα την χτυπάει ήλιος αυξάνει η κατανάλωσή της στον χειμώνα με την θέρμανση κανονικά όσο πιο πολύ παγώνει έξω τόσο θα πρέπει να δουλεύει ο συμπιεστής μέχρι να φουλάρει για να μπορέσει να θερμάνει τον χώρο, αλλά συμβαίνει το αντίθετο.

- - - Updated - - -



Δεν υφίσταται αυτό που λές ! Το ότι μέτρησες ότι μέτρησες με αυτό τον τρόπο να ξέρεις έχει σφάλματα . Όσο πέφτει η θερμοκρασία τόσο αυξάνεται η κατανάλωση .

Κι όμως το αντίθετο βλέπω. Τον μετρητή τον έχω συνδεδεμένο για κανένα 2ωρο και παρακολουθώ τις τιμές όχι στιγμιαία. Όσο πέφτει η εξωτερική μειώνει την κατανάλωσή του στην θέρμανση!

anon
31-12-15, 20:52
Κι όμως το αντίθετο βλέπω. Τον μετρητή τον έχω συνδεδεμένο για κανένα 2ωρο και παρακολουθώ τις τιμές όχι στιγμιαία. Όσο πέφτει η εξωτερική μειώνει την κατανάλωσή του στην θέρμανση!

λυπάμαι, αλλά δεν ξέρεις να μετράς.
Το ότι καταναλώνει λιγότερο δεν σημαίνει ότι γίνεται πιο αποδοτικό. Καταναλώνει λιγότερο, γιατι δίνει λιγότερη θέρμανση στον χώρο. Για να μπορείς να εχεις μια σωστή αξιόπιστη μέτρηση, θα πρέπει να μπορείς να μετρήσεις κατανάλωση ρεύματος και επίσης την θερμότητα που αποδίδει στον χώρο (θέρμανση).
ο λόγος που βλέπεις μικρότερη κατανάλωση καθώς πέφτει η θερμοκρασία ειναι ο εξής. Ο εξωτερικός εναλλάκτης δεν μπορεί να απορροφήσει θερμότητα έξω, παγώνει. Προκειμένου να μην παγώσει κυριολεκτικά (δηλαδή να πιάσει πάγο το εξωτερικό στοιχείο), ο συμπιεστής παύει να λειτουργεί (για να μην κρυώνει ακόμη περισσότερο το εξωτερικό στοιχείο και πιάσει πάγο) και δουλεύει το βεντιλατέρ, προκειμένου να "ζεσταθεί", να απορροφήσει όση θερμότητα μπορεί, απο το πλέον αρκετά κρύο περιβάλλον έξω.
Παλαιότερα κλιματιστικά που ήταν πολύ πρωτόγονα, κάτω απο μια θερμοκρασία, και εαν είχε λίγη υγρασία, πιάναν πάγο σε όλο το εξωτερικό στοιχείο.

Basilhs23_
01-01-16, 01:22
λυπάμαι, αλλά δεν ξέρεις να μετράς.
Το ότι καταναλώνει λιγότερο δεν σημαίνει ότι γίνεται πιο αποδοτικό. Καταναλώνει λιγότερο, γιατι δίνει λιγότερη θέρμανση στον χώρο. Για να μπορείς να εχεις μια σωστή αξιόπιστη μέτρηση, θα πρέπει να μπορείς να μετρήσεις κατανάλωση ρεύματος και επίσης την θερμότητα που αποδίδει στον χώρο (θέρμανση).
ο λόγος που βλέπεις μικρότερη κατανάλωση καθώς πέφτει η θερμοκρασία ειναι ο εξής. Ο εξωτερικός εναλλάκτης δεν μπορεί να απορροφήσει θερμότητα έξω, παγώνει. Προκειμένου να μην παγώσει κυριολεκτικά (δηλαδή να πιάσει πάγο το εξωτερικό στοιχείο), ο συμπιεστής παύει να λειτουργεί (για να μην κρυώνει ακόμη περισσότερο το εξωτερικό στοιχείο και πιάσει πάγο) και δουλεύει το βεντιλατέρ, προκειμένου να "ζεσταθεί", να απορροφήσει όση θερμότητα μπορεί, απο το πλέον αρκετά κρύο περιβάλλον έξω.
Παλαιότερα κλιματιστικά που ήταν πολύ πρωτόγονα, κάτω απο μια θερμοκρασία, και εαν είχε λίγη υγρασία, πιάναν πάγο σε όλο το εξωτερικό στοιχείο.

Δεν είπα εγώ οτι γίνεται πιο αποδοτικό. Το ξέρω αυτό που λες, εγώ για την ισχύ κατανάλωσης του συμπιεστή αναφέρθηκα. Πάντα όσο πέφτει η θερμοκρασία το εσωτερικό στοιχείο αποδίδει λιγότερο. Και αυτό που έχω πιάνει πάγο, μετά από ένα διάστημα ωρών σταματάει να λειτουργεί για να λιώσει ο πάγος.

anon
01-01-16, 09:17
Δεν είπα εγώ οτι γίνεται πιο αποδοτικό. Το ξέρω αυτό που λες, εγώ για την ισχύ κατανάλωσης του συμπιεστή αναφέρθηκα. Πάντα όσο πέφτει η θερμοκρασία το εσωτερικό στοιχείο αποδίδει λιγότερο. Και αυτό που έχω πιάνει πάγο, μετά από ένα διάστημα ωρών σταματάει να λειτουργεί για να λιώσει ο πάγος.

ακριβώς γιαυτό τελικά καταναλώνει λιγότερο ρεύμα. αλλά το θέμα δεν είναι πόσο ρεύμα καταναλώνει, αλλά πόσο αποδίδει. :wink:
εχω και εγώ ένα σώμα λαδιού, σουπερ αποδοτικό, δεν καίει τίποτε.... το χω κλειστό... χαχαχαχαχα

Basilhs23_
01-01-16, 22:34
Εγώ άναψα και σήμερα κλιματιστικό, η θερμοκρασία από 10 βαθμούς πήγε 15 μετά από ώρες.

Bananas
01-01-16, 22:44
Εγώ άναψα και σήμερα κλιματιστικό, η θερμοκρασία από 10 βαθμούς πήγε 15 μετά από ώρες.

Εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με 9άρι σε 13 τ.μ χώρο αμόνωτοι τοίχοι και αλουμίνια με διπλά τζάμια . Δεν ζορίζεται καθόλου . Απο 18 βαθμούς πάει 21 σε κανα 15-20 λεπτο το πολύ . Απο την στιγμή που δουλεύει κάνει αισθητή την παρουσία του μέσα σε 5 λεπτά το πολύ.
Με εξωτερική θερμοκρασία χθες 3.5 βαθμούς .

patch
01-01-16, 22:48
Εγώ άναψα και σήμερα κλιματιστικό, η θερμοκρασία από 10 βαθμούς πήγε 15 μετά από ώρες.

Εάν έχεις 10 βαθμούς θερμοκρασία εντός σπιτιού είτε έχεις θέρμανση είτε όχι τζάμπα το καις ότι και να είναι αυτό

Basilhs23_
02-01-16, 00:42
Εάν έχεις 10 βαθμούς θερμοκρασία εντός σπιτιού είτε έχεις θέρμανση είτε όχι τζάμπα το καις ότι και να είναι αυτό

Δεν υπάρχει καθόλου θέρμανση στο σπίτι, άλλα θερμόμετρα λένε 10 άλλα 12 δεν ξέρω τι παίζει έχουν κάποιο σφάλμα. Δεν την παλεύω καθόλου αν δεν το ανάψω, κάπως βοηθάει ατην κατάσταση.

ntoremi
02-01-16, 14:38
Εννοει οτι, αφου στο εσωτερικο του σπιτιου σου η θερμοκρασια πεφτει τοσο χαμηλα (στους 10 βαθμους), τοτε αυτο σημαινει οτι εχεις πολυ κακη μονωση, και, συνεπως, οποιοδηποτε θερμαντικο μεσο κι αν βαλεις, παει χαμενη η ενεργεια που καταναλωνει. Φτιαξε την μονωση σου: διπλα τζαμια, αλουμινια, χαραμαδες, μονωση στους τοιχους κλπ.

blade_7
02-01-16, 20:22
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια . Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Τι διαφορα εχουν αυτες οι δυο σομπες και ποια ειναι καλυτερη ;

1) https://www.skroutz.gr/s/386514/Kerosun-LC-52.html

2) https://www.skroutz.gr/s/8005074/Kerosun-LC-53.html

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

EnDLess
02-01-16, 21:14
Φανταζομαι έχει απαντηθεί... Αλλά τι να προτιμήσω;;; Καλοριφέρ λαδιού ή θερμοπομπο;;;

Το θέλω για μια μεγάλη κρεβατοκάμαρα. Δεν έχει κλιματιστικό.

Αν προτείνεται και κάποιο μοντέλο θα είμαι υποχρεως.

Ευχαριστώ.

Bananas
03-01-16, 03:59
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια . Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Τι διαφορα εχουν αυτες οι δυο σομπες και ποια ειναι καλυτερη ;

1) https://www.skroutz.gr/s/386514/Kerosun-LC-52.html

2) https://www.skroutz.gr/s/8005074/Kerosun-LC-53.html

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

H LC-53 έχει αισθητήρα κίνησης χώρου .
Αυτή την διαφορά βλέπω. Απο άποψη απόδοσης κατανάλωσης είναι το ίδιο .

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -


Φανταζομαι έχει απαντηθεί... Αλλά τι να προτιμήσω;;; Καλοριφέρ λαδιού ή θερμοπομπο;;;

Το θέλω για μια μεγάλη κρεβατοκάμαρα. Δεν έχει κλιματιστικό.

Αν προτείνεται και κάποιο μοντέλο θα είμαι υποχρεως.

Ευχαριστώ.

Την πιο ποιοτική μορφή θέρμανσης (την πιο γλυκιά ζέστη ) θα την βρεις με το καλοριφέρ λαδιού . Οι θερμοπομποί και αυτοί καλοί είναι . Αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς κατά διαστήματα μέσα στην μέρα ή ίσα ίσα να σπάει την υγρασία ή το κρύο τότε θα προτιμούσα θερμοπομπό γιατί αποδίδει αμέσως όταν τον ανάψεις . Δηλαδή ζεσταίνει πιο γρήγορα τον περιβάλλοντα χώρο . Ότι και αν πάρεις προτίμησε αν στο επιτρέπουν και τα οικονομικά σου να έχει ηλεκτρονικό θερμοστάτη και όχι μηχανικό . Θα σου μειώσει την κατανάλωση ως ένα βαθμό και θα έχεις καλύτερη διαχείριση της θερμοκρασίας του χώρου .

Basilhs23_
03-01-16, 04:13
Εννοει οτι, αφου στο εσωτερικο του σπιτιου σου η θερμοκρασια πεφτει τοσο χαμηλα (στους 10 βαθμους), τοτε αυτο σημαινει οτι εχεις πολυ κακη μονωση, και, συνεπως, οποιοδηποτε θερμαντικο μεσο κι αν βαλεις, παει χαμενη η ενεργεια που καταναλωνει. Φτιαξε την μονωση σου: διπλα τζαμια, αλουμινια, χαραμαδες, μονωση στους τοιχους κλπ.

Έχει δίκιο, το είχα εξετάσει για μόνωση αλλά το κόστος είναι υπέρογκο και δεν συμφέρει λόγω ιδιατερωτήτων του κτιρίου (διατηρητέο από ΥΠΕΧΩΔΕ-ΥΠΠΟ κτλ). Οπότε προσπαθούμε να βολευτούμε με θέρμανση μόνο στο σαλόνι.

ntoremi
03-01-16, 04:19
Εσωτερικα δεν μπορειτε να κανετε μονωση? Δεν χρειαζεται αδεια απο το ΥΠΠΟ για εσωτερικες μικροδουλειες. Η μονωση ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Στο δικο μου σπιτι, οπου εχω κανει μια φυσιολογικη μονωση σε ολους τους τοιχους και εχω διπλα τζαμια, την πιο κρυα νυχτα του χειμωνα, χωρις καθολου θερμανση, η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 15 βαθμους. Με ενα κλιματιστικο για λιγη ωρα, πολυ ευκολα ανεβαινει στους 18-20 βαθμους για ανετη διαβιωση.

Basilhs23_
03-01-16, 05:31
Στους τοίχους βεβαίως και γίνεται εσωτερικά, αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι τα κουφώματα και οι υαλοπίνακες (τζάμι 2-3mm) που μπάζουν πολύ, αυτά για να αλλαχτούν στον όροφο που είμαστε θα υποχρεωθούμε να τα αλλάξουμε και στους κάτω ορόφους του κτιριού λόγω ανομοιομορφίας στην πρόσοψη, οι όροφοι είναι κλειστοί και μη χρησιμοποιούμενοι, έτσι όση θερμότητα και ενέργεια εξοικονομήσουμε από τους τοίχους θα την χάσουμε από τα τζάμια...

teodor_ch
03-01-16, 15:10
Εσωτερικα δεν μπορειτε να κανετε μονωση? Δεν χρειαζεται αδεια απο το ΥΠΠΟ για εσωτερικες μικροδουλειες. Η μονωση ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Στο δικο μου σπιτι, οπου εχω κανει μια φυσιολογικη μονωση σε ολους τους τοιχους και εχω διπλα τζαμια, την πιο κρυα νυχτα του χειμωνα, χωρις καθολου θερμανση, η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 15 βαθμους. Με ενα κλιματιστικο για λιγη ωρα, πολυ ευκολα ανεβαινει στους 18-20 βαθμους για ανετη διαβιωση.

Με τόσες απώλειες το κλιματιστικό θα δουλεύει συνέχεια και θα νιώθει όλα τα αρνητικά αυτού του τρόπου θέρμανσης.
Σίγουρα θα είναι καλύτερα απο τους 10-15 βαθμούς μέσα στο σπίτι, απλά το αναφέρω.
Νομίζω το καλύτερο θα ήταν ένα κλιματιστικό στους 17-19 και μετά τοπικά ή σόμπα αλογόνου ή αυτά που ζεσταίνουν μέσω ακτινοβολίας που τα αντιπαθώ και δε ξέρω πώς τα λένε :p

ntoremi
03-01-16, 16:13
Γιατι λενε οτι ενα απο τα αρνητικα της θερμανσης με κλιματιστικο ειναι η ξηροτητα του αερα? Στην Αθηνα το χειμωνα τα σπιτια ειναι γεματα υγρασια. Η ξηροτητα που προκαλει η θερμανση με το κλιματιστικο ειναι προσθετο δωρο, οχι μειονεκτημα.

sdikr
03-01-16, 16:22
Γιατι λενε οτι ενα απο τα αρνητικα της θερμανσης με κλιματιστικο ειναι η ξηροτητα του αερα? Στην Αθηνα το χειμωνα τα σπιτια ειναι γεματα υγρασια. Η ξηροτητα που προκαλει η θερμανση με το κλιματιστικο ειναι προσθετο δωρο, οχι μειονεκτημα.

Γιατί είναι άλλο πράγμα το βγάζω την υγρασία, και άλλο το θα είναι ξερός ο αέρας, και το καλοριφέρ πχ θα ξηραίνει την ατμόσφαιρα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως το κλιματιστικό και θα το αφαιρέσει και απο τους τοίχους κλπ

teodor_ch
03-01-16, 18:57
Γιατί είναι άλλο πράγμα το βγάζω την υγρασία, και άλλο το θα είναι ξερός ο αέρας, και το καλοριφέρ πχ θα ξηραίνει την ατμόσφαιρα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως το κλιματιστικό και θα το αφαιρέσει και απο τους τοίχους κλπ

σωστό το πρώτο μέρος αλλά το τέλος είναι λάθος
γιατί το καλοριφέρ δεν μεταφέρει νερό/υγρασία αλλά μόνο θερμότητα

το καλό του είναι ότι ζεσταίνει ΚΑΙ τους τοίχους άμεσα και έτσι η υγρασία έχει λιγότερα κρύα σώματα/χώρους να μεταφερθεί οπότε και δε φεύγει τόσο πολύ απο τον αέρα

το ότι ανοίγοντας το καλοριφέρ βλέπουμε τη σχετική υγρασία να πέφτει, απλά σημαίνει ότι λόγο μεγαλύτερης θερμοκρασίας ο αέρας έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα σε νερό.
Και για αυτό το μικρότερο ποσοστό. Ίδια ποσότητα νερού σε μεγαλύτερο διαθέσιμο όγκο.

Η υγρασία φεύγει αερίζοντας και με τους αφυγραντήρες ή τα κλιματιστικά στην αφύγρανση/ψύξη (το ίδιο ακριβώς είναι. απλά αλλάζει η ένταση που δουλεύει)

blade_
05-01-16, 19:54
αναγκαστικα οταν νυχτωνει βαζουμε καποια ρουχα μεσα αλλιως μυριζουν καπνιλα...το σπιτι θερμαινεται με αεριο/σωματα.μπορουμε να δουλεψουμε καποια ωρα το κλιματιστικο για να βοηθησουμε το σπιτι και τα ρουχα?στη λειτουργια dry,σωστα?

teodor_ch
06-01-16, 11:49
αναγκαστικα οταν νυχτωνει βαζουμε καποια ρουχα μεσα αλλιως μυριζουν καπνιλα...το σπιτι θερμαινεται με αεριο/σωματα.μπορουμε να δουλεψουμε καποια ωρα το κλιματιστικο για να βοηθησουμε το σπιτι και τα ρουχα?στη λειτουργια dry,σωστα?

Στο DRY βγάζει κρύο αέρα (για να γίνει η υγροποίηση και να μαζέψει νερό).
Αν δεν έχετε, πριν βάλετε τα ρούχα, υψηλή σχετική υγρασία (>65%) τότε καλύτερα βάλτε τα ρούχα σε ένα δωμάτιο/αποθήκη αν υπάρχει και αερίστε τα το πρωί (καλύτερα το μεσημέρι).

Αλλιώς κάντε αυτό που λές.

EnDLess
06-01-16, 16:41
Την πιο ποιοτική μορφή θέρμανσης (την πιο γλυκιά ζέστη ) θα την βρεις με το καλοριφέρ λαδιού . Οι θερμοπομποί και αυτοί καλοί είναι . Αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς κατά διαστήματα μέσα στην μέρα ή ίσα ίσα να σπάει την υγρασία ή το κρύο τότε θα προτιμούσα θερμοπομπό γιατί αποδίδει αμέσως όταν τον ανάψεις . Δηλαδή ζεσταίνει πιο γρήγορα τον περιβάλλοντα χώρο . Ότι και αν πάρεις προτίμησε αν στο επιτρέπουν και τα οικονομικά σου να έχει ηλεκτρονικό θερμοστάτη και όχι μηχανικό . Θα σου μειώσει την κατανάλωση ως ένα βαθμό και θα έχεις καλύτερη διαχείριση της θερμοκρασίας του χώρου .


Αν και λίγο καθυστερημένα ευχαριστώ για την απάντηση. Έπεσες μέσα. Γι'αυτό το θέλω.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο με ροδάκια???

nmavro73
07-01-16, 14:19
Επειδή ζήσαμε το θεμα του κρυου στην πεθερα μου στις σερρες εχω να πω τα εξής:
Το σπίτι ήταν εκτεθειμένο γύρω γύρω και μεγάλο σχετικά. Είχε απώλειες από Κουφωματα και πορτα. Η Θερμοκρασία χωρις κλιματιστικό έπεφτε ως 12 βαθμούς.
Πέρυσι έβαλε ενα 24αρι μάρκας inventor στο σαλόνι. Έπιανε μεχρι και το δωμάτιο που έκανε και λιγο γωνια. Δεν υπήρχε βέβαια μεγαλο χωλ ή κατι τέτοιο. Αμέσως γινόταν αισθητή η διαφορα στο σπίτι. Έφτανε ως και 22 βαθμούς μεσα.
Το έκαιγε όλη μερα. Γενικά ευχαριστήθηκε ζέστη δυο χειμώνες. Και η θερμοκρασια έξω έπεφτε αρκετά.

fuorigioco1981
07-01-16, 14:29
Επειδή ζήσαμε το θεμα του κρυου στην πεθερα μου στις σερρες εχω να πω τα εξής:
Το σπίτι ήταν εκτεθειμένο γύρω γύρω και μεγάλο σχετικά. Είχε απώλειες από Κουφωματα και πορτα. Η Θερμοκρασία χωρις κλιματιστικό έπεφτε ως 12 βαθμούς.
Πέρυσι έβαλε ενα 24αρι μάρκας inventor στο σαλόνι. Έπιανε μεχρι και το δωμάτιο που έκανε και λιγο γωνια. Δεν υπήρχε βέβαια μεγαλο χωλ ή κατι τέτοιο. Αμέσως γινόταν αισθητή η διαφορα στο σπίτι. Έφτανε ως και 22 βαθμούς μεσα.
Το έκαιγε όλη μερα. Γενικά ευχαριστήθηκε ζέστη δυο χειμώνες. Και η θερμοκρασια έξω έπεφτε αρκετά.

πόσο της ήρθε ο λογαριασμός σε σχέση με χωρίς κλιματιστικό;

nmavro73
08-01-16, 00:22
πόσο της ήρθε ο λογαριασμός σε σχέση με χωρίς κλιματιστικό;

Για το τετράμηνο κοντα στα 250 από 80 περίπου.. Δεν ήταν τρομερό ποσο. Απλα για τις εξτρα κιλοβατωρες βγήκε από το κοινωνικο τιμολογιο.

Bananas
08-01-16, 01:29
Αν και λίγο καθυστερημένα ευχαριστώ για την απάντηση. Έπεσες μέσα. Γι'αυτό το θέλω.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο με ροδάκια???

Όχι δεν έχω να σου προτείνω κάτι . Ελπίζω κάποιο μέλος εδώ μεσα να έχει εμπειρίες . Πάντως να μην είναι με ανεμιστήρα γιατί έχω ακούσει ότι πουλάνε θερμοπομπούς με εξαναγκασμένη συναγωγή (ανεμιστήρα) . Αυτό δεν είναι θερμοπομπός είναι κάτι σαν θερμοπομπός και χαλάει την ποιότητα της θέρμανσης απο όσο ξέρω.

uncle_nontas
08-01-16, 19:32
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που ενδεχομένως να έχει απαντηθεί και να μην την πρόσεξα, διότι είναι πολλές οι σελίδες του νήματος. Έχω πρόβλημα με την υγρασία στο σπίτι μου και έχω αγοράσει αφυγραντήρα. Η δουλειά που κάνει είναι καλή, δεν έχω παράπονο. Προς το παρόν τον δουλεύω μόνο του, τον αφήνω δλδ ανοιχτό όσο λείπω από το σπίτι, και όταν έρχομαι τον κλείνω και ανάβω το κλιματιστικό για θέρμανση. Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ να έχω ταυτόχρονα το κλιματιστικό στη θέρμανση, και τον αφυγραντήρα μαζί;

teodor_ch
08-01-16, 19:49
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που ενδεχομένως να έχει απαντηθεί και να μην την πρόσεξα, διότι είναι πολλές οι σελίδες του νήματος. Έχω πρόβλημα με την υγρασία στο σπίτι μου και έχω αγοράσει αφυγραντήρα. Η δουλειά που κάνει είναι καλή, δεν έχω παράπονο. Προς το παρόν τον δουλεύω μόνο του, τον αφήνω δλδ ανοιχτό όσο λείπω από το σπίτι, και όταν έρχομαι τον κλείνω και ανάβω το κλιματιστικό για θέρμανση. Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ να έχω ταυτόχρονα το κλιματιστικό στη θέρμανση, και τον αφυγραντήρα μαζί;

ένα λόγο μπορώ να σκεφτώ που να ΜΗΝ μπορείς να το κάνεις....
να είναι και τα δύο στην ίδια μπρίζα/γραμμή ΚΑΙ η μπρίζα/γραμμή να μήν είναι ισχύος ή ανάλογη

δηλαδή... εννοείται ναί :)

uncle_nontas
08-01-16, 19:50
ένα λόγο μπορώ να σκεφτώ που να ΜΗΝ μπορείς να το κάνεις....
να είναι και τα δύο στην ίδια μπρίζα/γραμμή ΚΑΙ η μπρίζα/γραμμή να μήν είναι ισχύος ή ανάλογη

δηλαδή... εννοείται ναί :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

blade_
18-01-16, 20:45
Θοδωρή ευχαριστω για την απάντηση :)

Άλλη ερώτηση. Έχω φυσικό αέριο σπίτι. Μπορώ να κάνω αίτηση για επίδομα θέρμανσης?

nyannaco
18-01-16, 20:53
Οχι, το επίδομα είναι μόνο για το πετρέλαιο. Δες και τον τρόπο απόδοσης, που εμπλέκει το πρατήριο / διανομέα.

blade_
18-01-16, 20:59
Κατάλαβα.. Ρώτησα γιατί ήμουν στη κουμπάρα μου και της είχα κάνει εγώ την αίτηση και δε θυμάμαι να προσκομισε κάποια απόδειξη κάπου

@ ADSLgr.com All rights reserved.