PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

whatsup
19-01-16, 17:48
Ποιά ατομική μονάδα πετρελαίου θεωρείται καλύτερη; Την Kiturami ή τη Saturn; :hmm:

meletis
19-01-16, 19:45
Ποιά ατομική μονάδα πετρελαίου θεωρείται καλύτερη; Την Kiturami ή τη Saturn; :hmm:
Προτιμάω την Saturn.Δέν γνωρίζω εάν έχει ακόμη λέβητες πετρελαίου ο FYROGENIS

nyannaco
19-01-16, 20:07
Ο Φυρογενης εχει κλεισει απο χρονια.

Bananas
20-01-16, 16:48
Ποιά ατομική μονάδα πετρελαίου θεωρείται καλύτερη; Την Kiturami ή τη Saturn; :hmm:

Και οι 2 εταιρίες είναι απο τις καλές και είναι Κορεάτικες .

Αυτό που ξέρω είναι οτι οι Saturn ουσιαστικά είναι οι Navien (Kyung Dong Navien) . Aπλά μπαίνει η στάμπα Saturn .

meletis
20-01-16, 18:08
Καληπέρα έχετε να προτείνε κάποια σκόυπα για τη στάχτη για το ξυλολέβητα.Διαθέτω μέχρι 60 ευρώ.
Θα ήθελα να διαθέτει λίγο αυξημένο μοτέρ σε ισχύς και να έχει μεταλλικο ακροφόυσιο.
Να κοιτάξω σε Praktiker/Leroy Merlin

ela002
20-01-16, 21:07
Συμφέρει να ζεσταίνεις νερό στο θερμοσίφωνα με ηλεκτρικό ρεύμα ή μποιλερ που σε χρεώνει με μετρητή όπως τις θερμίδες στα σώματα του καλοριφέρ;

meletis
20-01-16, 21:55
Συμφέρει να ζεσταίνεις νερό στο θερμοσίφωνα με ηλεκτρικό ρεύμα ή μποιλερ που σε χρεώνει με μετρητή όπως τις θερμίδες στα σώματα του καλοριφέρ;
Ανάλογα τη χρήση που ζεσταίνεις το νέρο, πόσα λίτρα ξοδεύετε κατά μ.ο?
Λογικά πίστευω θα συμφέρει πιο πολύ το boiler ειδικά εάν έχεις αυτόνομη θέρμανση

ela002
21-01-16, 00:33
Ανάλογα τη χρήση που ζεσταίνεις το νέρο, πόσα λίτρα ξοδεύετε κατά μ.ο?
Λογικά πίστευω θα συμφέρει πιο πολύ το boiler ειδικά εάν έχεις αυτόνομη θέρμανση

Λίγο, νερό πληρώνω 15 ευρώ με το ζόρι ανα λογαριασμό. Είναι αυτόνομη θέρμανση. Έχει ενα μετρητή στον όροφο μου για τα σώματα και ένα μετρητή στην ταράτσα για τον θερμοσίφωνα. Γενικά αργεί πολύ να ζεσταθεί με αυτό τον τρόπο και δεν ξέρω αν αξίζει ή σε περίπτωση που βιάζομαι να ανάψω και τα δύο ταυτόχρονα (ρεύμα+σώμα). Είναι σαν να ανάβω ένα έξτρα σώμα καλοριφέρ έτσι μου το εξήγησαν ότι λειτουργεί. Αν στην ουσία δεν καταναλώνει κάτι τρομερό επειδή ανάβω ήδη το καλοριφέρ να το ανάβω κι αυτό ούτως η άλλως;

meletis
21-01-16, 01:33
Λίγο, νερό πληρώνω 15 ευρώ με το ζόρι ανα λογαριασμό. Είναι αυτόνομη θέρμανση. Έχει ενα μετρητή στον όροφο μου για τα σώματα και ένα μετρητή στην ταράτσα για τον θερμοσίφωνα. Γενικά αργεί πολύ να ζεσταθεί με αυτό τον τρόπο και δεν ξέρω αν αξίζει ή σε περίπτωση που βιάζομαι να ανάψω και τα δύο ταυτόχρονα (ρεύμα+σώμα). Είναι σαν να ανάβω ένα έξτρα σώμα καλοριφέρ έτσι μου το εξήγησαν ότι λειτουργεί. Αν στην ουσία δεν καταναλώνει κάτι τρομερό επειδή ανάβω ήδη το καλοριφέρ να το ανάβω κι αυτό ούτως η άλλως;
Aκριβώς λειτουργεί σάν κάποιο extra σώμα, εφόσον ανάβεις και την θέρμανση συνέχεια θα κυκλοφορεί το ζεστο νερό στο boiler.
Άσε να πάρουν καλά τα σώματα σε θερμοκρασία νερού και άναψε το νερό μετά.
Λογικά τον έλεγχεις απο ξεχωριστό διακόπτη το boiler.Τον θερμοστάτη στο boiler μήπως θα έπρεπε να το αυξήσεις.Εγω για παράδειγμα το έχω στους 40 βαθμούς.Πιο πάνω το νερό είναι καυτό.Το δικό μου boiler είναι 230λτ.Το ανάβω 15 λεπτά την ημέρα και κρατάει το νερό ζεστό για 3 ημέρες τουλάχιστον.

famous-walker
21-01-16, 02:12
Εξαρτάται όμως και τις προδιαγραφές του λεβητα-καυστηρα και πιο συγκεκριμένα ελαχιστη-μεγιστη κατανάλωση. Αν τον ανοιξεις για να ζεστανεις μόνο το νερό μάλλον ή ψαλίδα γέρνει στο να μην συμφέρει.

meletis
21-01-16, 02:21
Εξαρτάται όμως και τις προδιαγραφές του λεβητα-καυστηρα και πιο συγκεκριμένα ελαχιστη-μεγιστη κατανάλωση. Αν τον ανοιξεις για να ζεστανεις μόνο το νερό μάλλον ή ψαλίδα γέρνει στο να μην συμφέρει.
Συμφωνώ για αυτο του πρότεινα να το λειτουργεί μόνο εάν δουλεύει και το καλοριφέρ, αλλιώς ας το ζεσταίνει με το ηλεκτρικό.

famous-walker
21-01-16, 09:15
Συμφωνώ για αυτο του πρότεινα να το λειτουργεί μόνο εάν δουλεύει και το καλοριφέρ, αλλιώς ας το ζεσταίνει με το ηλεκτρικό.

Σωστά. Το ίδιο λέμε με διαφορετικό τρόπο.

Tiven
21-01-16, 10:08
Aκριβώς λειτουργεί σάν κάποιο extra σώμα, εφόσον ανάβεις και την θέρμανση συνέχεια θα κυκλοφορεί το ζεστο νερό στο boiler.
Άσε να πάρουν καλά τα σώματα σε θερμοκρασία νερού και άναψε το νερό μετά.
Λογικά τον έλεγχεις απο ξεχωριστό διακόπτη το boiler.Τον θερμοστάτη στο boiler μήπως θα έπρεπε να το αυξήσεις.Εγω για παράδειγμα το έχω στους 40 βαθμούς.Πιο πάνω το νερό είναι καυτό.Το δικό μου boiler είναι 230λτ.Το ανάβω 15 λεπτά την ημέρα και κρατάει το νερό ζεστό για 3 ημέρες τουλάχιστον.

Μήπως έχεις πυρηνικό αντιδραστήρα;

ela002
21-01-16, 10:26
Οπότε αν λειτουργεί το καλοριφέρ δεν θα έχει ιδιαίτερη χρέωση να ανάβω σαν έξτρα σώμα το θερμοσίφωνα, καλύτερα να τα λειτουργώ σχεδόν ταυτόχρονα;

Bananas
21-01-16, 10:30
Συμφέρει να ζεσταίνεις νερό στο θερμοσίφωνα με ηλεκτρικό ρεύμα ή μποιλερ που σε χρεώνει με μετρητή όπως τις θερμίδες στα σώματα του καλοριφέρ;

Eξαρτάται απο πολλά !!! Δεν απαντιέται τόσο απλά .

- - - Updated - - -


Λίγο, νερό πληρώνω 15 ευρώ με το ζόρι ανα λογαριασμό. Είναι αυτόνομη θέρμανση. Έχει ενα μετρητή στον όροφο μου για τα σώματα και ένα μετρητή στην ταράτσα για τον θερμοσίφωνα. Γενικά αργεί πολύ να ζεσταθεί με αυτό τον τρόπο και δεν ξέρω αν αξίζει ή σε περίπτωση που βιάζομαι να ανάψω και τα δύο ταυτόχρονα (ρεύμα+σώμα). Είναι σαν να ανάβω ένα έξτρα σώμα καλοριφέρ έτσι μου το εξήγησαν ότι λειτουργεί. Αν στην ουσία δεν καταναλώνει κάτι τρομερό επειδή ανάβω ήδη το καλοριφέρ να το ανάβω κι αυτό ούτως η άλλως;

Σοβαρά τώρα ; Θερμοσίφωνα με boiler στην ταράτσα; Είναι να τραβάω τα μαλλιά μου με την εφευρετικότητα μερικών !!!
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ !!!!


Πες μου και ότι οι σωληνώσεις του κυκλώματος του boiler είναι εξωτερικές να τρελαθώ .

patch
21-01-16, 10:33
Eξαρτάται απο πολλά !!! Δεν απαντιέται τόσο απλά .

- - - Updated - - -



Σοβαρά τώρα ; Θερμοσίφωνα με boiler στην ταράτσα; Είναι να τραβάω τα μαλλιά μου με την εφευρετικότητα μερικών !!!
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ !!!!

Yeeap, χοντρή πατάτα το μποιλερ στην ταράτσα

Tiven
21-01-16, 11:57
Μερικές φορές δεν γίνεται αλλιώς.. ηλιακός 3 in 1.

Δεν υπάρχουν όσες απώλειες φαντάζεστε, δεν κρατάει και 3 ημέρες "ζεστό νερό" βέβαια.

Bananas
21-01-16, 12:03
Μερικές φορές δεν γίνεται αλλιώς.. ηλιακός 3 in 1.

Δεν υπάρχουν όσες απώλειες φαντάζεστε, δεν κρατάει και 3 ημέρες "ζεστό νερό" βέβαια.

To θέμα δεν είναι αυτό . Το θέμα είναι οι σωληνώσεις του κυκλώματος του μονοσωληνίου. Σκέψου να μένεις πρώτο όροφο να είναι στον 5ο όροφο ο ηλιακός και να στέλνεις με εξωτερικές σωληνώσεις νερό απο τον λέβητα στον ηλιακό . Ενεργειακά λάθος . Το σωστό είναι ηλιακοί συλλέκτες στην ταράτσα και θερμοσίφωνας εντός οικίας (π.χ στο πατάρι ) .

- - - Updated - - -

ΑΣΧΕΤΟ:

http://www.evrytanika.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1092971%3A2016-01-20-19-27-27&catid=43%3A2011-11-19-19-46-40&Itemid=124

Μένω έκπληκτος που σε αυτή την χώρα κάναν κάτι τόσο προχωρημένο (για την Ελλάδα πάντα προχωρημένο ). Μπράβο !!!

anon
21-01-16, 12:32
επειδή με ενδιαφέρει η εγκατάσταση ενός ηλιακού, και λόγω της τεράστιας διαφοράς κόστους ηλιακού με μποιλερ μαζί σε σχέση με ηλιακό με ξεχωριστό μπόιλερ εντός οικίας, θα ήθελα πραγματικά να ξέρω εαν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί την δεύτερη επιλογή, μιας και το κόστος πάει σχεδόν στο διπλάσιο. Σίγουρα η δεύτερη επιλογή πιστεύω ότι θα έχει λιγότερες απώλειες, το θέμα είναι εαν οι απώλειες απο την πρώτη επιλογή είναι τόσο πολλές ώστε να δικαιολογείται το διπλάσιο κόστος.
Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους χειμερινούς μήνες, για το καλοκαίρι και οι δυο επιλογές δεν θα έχουν πρόβλημα σίγουρα, και λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά και μεγάλης ηλιοφάνειας. Αρα αυτό παίζει ρόλο κυρίως για τους χειμερινούς μήνες.

Bananas
21-01-16, 13:48
επειδή με ενδιαφέρει η εγκατάσταση ενός ηλιακού, και λόγω της τεράστιας διαφοράς κόστους ηλιακού με μποιλερ μαζί σε σχέση με ηλιακό με ξεχωριστό μπόιλερ εντός οικίας, θα ήθελα πραγματικά να ξέρω εαν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί την δεύτερη επιλογή, μιας και το κόστος πάει σχεδόν στο διπλάσιο. Σίγουρα η δεύτερη επιλογή πιστεύω ότι θα έχει λιγότερες απώλειες, το θέμα είναι εαν οι απώλειες απο την πρώτη επιλογή είναι τόσο πολλές ώστε να δικαιολογείται το διπλάσιο κόστος.
Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους χειμερινούς μήνες, για το καλοκαίρι και οι δυο επιλογές δεν θα έχουν πρόβλημα σίγουρα, και λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά και μεγάλης ηλιοφάνειας. Αρα αυτό παίζει ρόλο κυρίως για τους χειμερινούς μήνες.

Μια μελέτη μηχανολόγου θα σου απαντήσει το ερώτημα σου ακριβώς τι οικονομία θα κάνεις στην τσέπη σου και πόσο σύντομα θα κάνεις απόσβεση των επιπλέων χρημάτων . Δυστυχώς δεν μπορεί να απαντηθεί απο δω μέσα ποσοτικά .
Αυτά που μπορώ εγώ να σου πώ είναι οι εξής διαφορές αν έχεις επάνω τους ηλιακούς συλέκτες και boiler στο πατάρι του σπιτιού σου .
Καταρχάς μιλάμε πάντα για τους χειμερινούς μήνες .
Αν έχεις το boiler στο σπίτι σου μέσα γλιτώνεις απο απώλειες των σωληνώσεων της κεντρικής θέρμανσης . Εν ολίγης μείωση καταναλωσης του λέβητα . Απο την άλλη οι απώλιες του boiler δεν είναι απώλειες αλλα θερμικά κέρδη στον χώρο σου . Σε αντίθεση με το να είχες το boiler ταράτσα και οι απώλιες θερμότητας να χάνονται στο περιβάλλον .
Να στο πω και διαφορετικά . Mε boiler μέσα στο σπίτι το νερό θα ζεσταίνεται και πιο γρήγορα με λιγότερα λειτουργικά κόστη και θα κρατάει περισσότερο χρόνο ζεστό μέσα στο boiler και ότι χάνεις απο απώλειες του boiler προστίθενται μέσα στον θερμαινόμενο χώρο σου ως θερμικά κέρδη .

nyannaco
21-01-16, 15:16
Σάββα, σαν γενικός κανόνας, ο απλός κλασσικός ηλιακός διπλής στη στέγη είναι σημαντικά μικρότερη επένδυση, και πολύ καλή από πλευράς λειτουργικού κόστους αν συμπληρώνεις τα όποια ηλιακά κέρδη με νυχτερινό ρεύμα μετά το τέλος του ηλιακού κύκλου (π.χ. 16:00 - 17:00 το απόγευμα, ή / και 06:00 - 08:00 το πρωί, ανάλογα με τις ανάγκες). Ενας χρονοδιακόπτης και ένα ρελέ στον πίνακα είναι απείρως φθηνότερα από το να επενδύσεις σε κλειστά κυκλώματα και αυτοματισμούς, τόσο ώστε ο χρόνος απόσβεσης της δεύτερης περίπτωσης να επιμηκύνεται δυσανάλογα. Κι αυτά με τις τωρινές τιμές του πετρελάιου, γιατί με τις προπέρσινες δεν συνέφερε με τίποτα η χρήση του λέβητα, και με τις περσινές σηκώνει συζήτηση.
Συνεκτίμησε επιπλέον ότι για τριπλής η επιπλέον πολυπλοκότητα δεν ανεβάζει μόνο το κόστος εγκατάστασης, αλλά δυνητικά και το κόστος λειτουργίας, αν ο αυτοματισμός δεν κατασκευαστεί και σεταριστεί σωστά - πολύ συχνό φαινόμενο δυστυχώς, πολύ συχνότερο από τις σωστές εγκαταστάσεις - κατά κάποιους πιο κοντά στο χώρο από εμένα, πολλές (ισως οι περισσότερες) καίνε πετράλαιο για να ζεσταίνουν τα αστέρια.
Γενικότερα (όχι μόνο για το Σάββα) η ποαραγωγή ΖΝΧ με πετρέλαιο μπορεί να αποδειχτεί πολύ ακριβό σπορ, όχι μόνο αν σχεδίαση και κατασκευή δεν είναι σωστή, αλλά και από λάθος χρήση (π.χ. ζεσταίνουμε ένα κρύο λέβητα μόνο και μόνο για το μπόιλερ). Ακόμη και με σωστή χρήση, όμως, η οικονομία είναι αμφίβολη.
Δυστυχώς έχει περάσει σε πολλούς η ουτοπική εντύπωση ότι το ΖΝΧ από το λέβητα είναι τσάμπα.

anon
21-01-16, 16:40
ίσως σας μπέρδεψα με την λέξη μποιλερ. Δεν εννοώ την χρήση μποιλερ μέσω χρήσης του λέβητα πετρελαίου.

Η σύγκριση που θέλω να κάνω είναι μεταξύ του κλασσικού ηλιακού που όλοι γνωρίζουμε που έχει τα στοιχεία - συλλέκτες αλλά και το δοχείο νερού μαζί, και την άλλη επιλογή όπου μόνον οι συλλέκτες είναι στην οροφή ενό το δοχείο νερού βρίσκεται εντός της οικίας.
πχ δείτε εδώ http://www.skroutz.gr/s/7265758/Nobel-Apollon-AL-160lt-3m-Glass-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html
Βέβαια, εκτός του -σημαντικά- μεγαλύτερου κόστους έχουν και κόστος λετουργίας μιας και πρέπει να έχεις κυκλοφορητή σε μόνιμη βάση, άρα έχεις και μεγαλύτερο κόστος λειτουργίας. Απο την άλλη, το θερμικό φορτίο που χάνετε όπως έγραψε φίλος πιο πριν πολύ σωστά, χάνεται εντός της οικίας, οπότε έμμεσα κέρδος ειναι.
Επειδή μια γνωστή μου έχει ηλιακό τον απλό με το δοχείο νερού μαζί με τους συλλεκτες, και τους χειμερινούς μήνες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ζεστό νερό, γιαυτό αναρωτιέμαι εαν συμφέρει τελικά το επιπλέον κόστος αγοράς (και λειτουργίας) ενός ηλιακού βεβιασμένης λειτουργίας.

Ζητώ συγνώμη για την όποια παρανόηση μπορεί να προκάλεσα.

ela002
21-01-16, 16:48
Eξαρτάται απο πολλά !!! Δεν απαντιέται τόσο απλά .

- - - Updated - - -



Σοβαρά τώρα ; Θερμοσίφωνα με boiler στην ταράτσα; Είναι να τραβάω τα μαλλιά μου με την εφευρετικότητα μερικών !!!
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ !!!!


Πες μου και ότι οι σωληνώσεις του κυκλώματος του boiler είναι εξωτερικές να τρελαθώ .


Οι σωλήνες είναι εσωτερικά μέχρι και την ταράτσα. Το θέμα είναι για τις μέρες με συννεφία όλη μέρα κλπ αν αναψω το καλοριφέρ να ανάβω και το μποιλερ και ότι κάνει? Είναι στην ουσία σαν ένα εξτρα σώμα. Όταν ανάβω καλοριφέρ κάποιος το έχει ανάψει ήδη ή απλά κοιτάω τις σωλήνες έξω από το διαμέρισμα αν είναι ήδη ζεστές. Η εγκατάσταση του θερμοσίφωνα κλπ υπήρχε ήδη δεν την έκανα εγώ και δεν επιβαρύνθηκα επειδή υπήρχε ο θερμοσίφωνας όπως είναι με το μποιλερ ταράτσα αντί στο διαμέρισμα. Συνήθως με καλύπτει σαν ηλιακός, μόνο κάποιες μέρες με πολύ συννεφιά και κρύο υπάρχει θέμα.

Tiven
21-01-16, 16:52
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ηλιακό ακόμα και τους χειμερινούς μήνες. Λογικό βέβαια να μην ζεστάνει αν έχει όλη μέρα έντονη συννεφιά, αλλά δεν είναι πολύ συχνό.

ela002
21-01-16, 16:58
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ηλιακό ακόμα και τους χειμερινούς μήνες. Λογικό βέβαια να μην ζεστάνει αν έχει όλη μέρα έντονη συννεφιά, αλλά δεν είναι πολύ συχνό.

Ναι αυτές τις μέρες με όλη μέρα συννεφιά ( που δεν ήταν συχνό αυτό το χειμώνα βέβαια). Απλά έχει ξεχωριστό μετρητή οπότε αν είναι στην ουσία να μην κάνει δουλειά επειδή είναι εξωτερικά το μποιλερ να μην το χρησιμοποιώ καθόλου δεν ζεστάινει και γρήγορα με το μποιλερ.

nyannaco
21-01-16, 17:06
Επειδή μια γνωστή μου έχει ηλιακό τον απλό με το δοχείο νερού μαζί με τους συλλεκτες, και τους χειμερινούς μήνες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ζεστό νερόΚακή εγκατάσταση ή κακή συντήρηση. Ενας μέσος, σωστά εγκατεστημένος ηλιακός σε καλή κατάσταση θα σου δώσει αρκετό νερό ακόμη και με μέτρια ηλιοφάνεια το χειμώνα.

teodor_ch
21-01-16, 18:25
Κακή εγκατάσταση ή κακή συντήρηση. Ενας μέσος, σωστά εγκατεστημένος ηλιακός σε καλή κατάσταση θα σου δώσει αρκετό νερό ακόμη και με μέτρια ηλιοφάνεια το χειμώνα.

Συμφωνώ, απλά επειδή το βιώνω τώρα το αναφέρω.
Το αρκετό είναι σχετικό.
Άλλη κατανάλωση έχει ένα ανδρόγυνο και άλλη το ανδρόγυνο με δύο μωρά/παιδιά.

Επίσης, έχει τεράστια διαφορά εάν κάνουν όλοι μπάνιο ο ένας μετά τον άλλο ή απέχουν ώρες ανάμεσα στα μπάνια (μιλάω για μετά το τέλος της ηλιοφάνειας).

Μία δική μου ερώτηση.
Για νέα εγκατάσταση με επιτοίχιο λέβητα υγραερίου (μικρό boiler μικρές απώλειες) και χρήση υγραερίου,
μονωμένες όλες οι σωλήνες οι οποίες περνάνε μέσα απο το σπίτι
ρεύμα ή υγραέριο?

Δεν έχω νυχτερινό.

Ή στο περίπου το κιλό/λίτρο σε πόσες kwh αντιστοιχεί να κάνω εγώ τις πράξεις.

nyannaco
21-01-16, 21:43
Υγραέριο (μπουκάλες), όχι φυσικό αέριο;
Αν μιλάς για ΦΑ, οι τιμές δεν είναι σταθερές, εξαρτάται από την προέλευση, Στην Αττική παίζει συνήθως από 11.3 έως 11.9 kWh/m³, αλλά μην μπερδεύεσαι με αυτό. Οι εταιρείες αερίου δημοσιεύουουν στις σελίδες τους τιμοκατάλογο ανά kWh, οπότε ο υπολογισμός είναι εύκολος (απλά βάλε και τους φόρους).
Τώρα για υγραέριο (LPG) είναι περίπου 6.9 -7.0 kWh/kg.

slalom
21-01-16, 22:21
επειδή με ενδιαφέρει η εγκατάσταση ενός ηλιακού, και λόγω της τεράστιας διαφοράς κόστους ηλιακού με μποιλερ μαζί σε σχέση με ηλιακό με ξεχωριστό μπόιλερ εντός οικίας, θα ήθελα πραγματικά να ξέρω εαν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, που να δικαιολογεί την δεύτερη επιλογή, μιας και το κόστος πάει σχεδόν στο διπλάσιο. Σίγουρα η δεύτερη επιλογή πιστεύω ότι θα έχει λιγότερες απώλειες, το θέμα είναι εαν οι απώλειες απο την πρώτη επιλογή είναι τόσο πολλές ώστε να δικαιολογείται το διπλάσιο κόστος.
Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους χειμερινούς μήνες, για το καλοκαίρι και οι δυο επιλογές δεν θα έχουν πρόβλημα σίγουρα, και λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά και μεγάλης ηλιοφάνειας. Αρα αυτό παίζει ρόλο κυρίως για τους χειμερινούς μήνες.
Οι θερμικες απωλειες υπολογιζονται βασει του Δθ και αλλων συντελεστων
Οποτε αν το boiler ειναι εξω και το νερο σου εχει 40 C, και εξω το χειμωνα εχει 0, εχουμε Δθ=40
Αν ειναι μεσα με θερμοκρασια χωρου 20 C, και το νερο παλι 40, εχουμε Δθ=20,
χονδροειδως τις μισες απωλειες για να παρεις μια ιδεα

teodor_ch
21-01-16, 23:44
Υγραέριο (μπουκάλες), όχι φυσικό αέριο;
Αν μιλάς για ΦΑ, οι τιμές δεν είναι σταθερές, εξαρτάται από την προέλευση, Στην Αττική παίζει συνήθως από 11.3 έως 11.9 kWh/m³, αλλά μην μπερδεύεσαι με αυτό. Οι εταιρείες αερίου δημοσιεύουουν στις σελίδες τους τιμοκατάλογο ανά kWh, οπότε ο υπολογισμός είναι εύκολος (απλά βάλε και τους φόρους).
Τώρα για υγραέριο (LPG) είναι περίπου 6.9 -7.0 kWh/kg.

Έχω δεξαμενή υγραερίου και γεμίζω με βυτίο.
Οπότε είχα βάλει με 750 ευρώ 613 κιλά
άρα το κιλό = 0,82€ (τελική τιμή)
οπότε οι 6,9Kwh = 0,82€ ή
0,12€ η kwh αντί για ~0,18€ που είναι με το ρεύμα

Να βάλουμε πόσο % απώλειες για το υγραέριο? Υπόψιν ότι μόνο 1,5 μέτρα σωλήνα είναι εκτεθειμένη έξω αλλά είναι μονωμένη.
Τα υπόλοιπα μέτρα είναι μέσα στο σπίτι (πάλι μονωμένες) οπότε η ζέστη που "χάνεται" μένει στο σπίτι.
Ο λέβητας έχει κάτι παραπάνω απο 90% απόδοση οπότε ας πούμε 90%.

Πόσο περίπου πέφτει το κόστος της κιλοβατώρας με το νυχτερινό? Με όλα μέσα. Δε μπορώ να ακούω για 0.0χ που λένε κάποιοι. Λές και θα πάς στη ΔΕΗ να γεμίσεις μπαταρίες...

meletis
21-01-16, 23:55
Αγοράστηκε σκούπα στάχτης απο τα Praktiker στα 40ε.
Επιπλέον αγοράστηκε και ένα επιπλέον φίλτρο όταν χρειαστεί.
Πολύ διαβάζω οτι χρισημοποιούν φανελάκι μαζί με το φίλτρο.
Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι είναι λίγο θορυβώδης.
http://www.praktiker.gr/p/skoupa-staxtis-rowi-ras800-18-1-basic-18lt-42008

Basilhs23_
22-01-16, 03:42
Για να ξεφύγουμε και λίγο απ' το θέμα. Σήμερα πήγα σε ένα νεκροταφείο στην Αθήνα, πάμε να ρωτήσουμε κάτι τον φύλακα στην πύλη, μπαίνει μέσα σε ένα κουβούκλιο 4-5 τμ να μας πει κάτι, όλες οι πόρτες και τα παράθυρα ανοιχτά και να καίει μια σόμπα αλογόνου, το δωμάτιο φούρνος βέβαια μας ερχόταν ζέστη και εξωτερικά, ο φύλακας ήταν συνεχώς έξω και δεν καθόταν μέσα στο κουβούκλιο καθόλου. Φαντάζομαι πόση ΔΕΗ θα πληρώνουν.... αλλά ποιος νοιάζεται, αφού τα πληρώνει ο φορολογούμενος λεφτά υπάρχουν.....

anon
22-01-16, 12:34
Πόσο περίπου πέφτει το κόστος της κιλοβατώρας με το νυχτερινό? Με όλα μέσα. Δε μπορώ να ακούω για 0.0χ που λένε κάποιοι. Λές και θα πάς στη ΔΕΗ να γεμίσεις μπαταρίες...

Dυστυχως, πολλοί, οσοι θέλουν να πουλήσουν συσκευές που δουλεύουν με ρεύμα, μετράνε το κόστος μόνο παραγωγής, αλλά έχει και άλλα κόστη (μεταφοράς, διανομής, υπηρεσιών κοινής ωφέλειας, ειδικό τέλος εκπομπής ρύπων και λοιπές χρεώσεις) συν τελικά ένα 13% επιπλέον σε ΦΠΑ. Το κόστος σαν κόστος παραγωγής, στο νυχτερινό, είναι σταθερά 0,06610 η κιλοβατώρα, ασχέτως ύψους κατανάλωσης. Συνολικά όμως με τις λοιπές χρεώσεις και τον ΦΠΑ φθάνει ένα κόστος κάπου στα 0,13-0,14 ευρώ η κιλοβατώρα.

teodor_ch
22-01-16, 16:33
Dυστυχως, πολλοί, οσοι θέλουν να πουλήσουν συσκευές που δουλεύουν με ρεύμα, μετράνε το κόστος μόνο παραγωγής, αλλά έχει και άλλα κόστη (μεταφοράς, διανομής, υπηρεσιών κοινής ωφέλειας, ειδικό τέλος εκπομπής ρύπων και λοιπές χρεώσεις) συν τελικά ένα 13% επιπλέον σε ΦΠΑ. Το κόστος σαν κόστος παραγωγής, στο νυχτερινό, είναι σταθερά 0,06610 η κιλοβατώρα, ασχέτως ύψους κατανάλωσης. Συνολικά όμως με τις λοιπές χρεώσεις και τον ΦΠΑ φθάνει ένα κόστος κάπου στα 0,13-0,14 ευρώ η κιλοβατώρα.

Για το νυχτερινό έτσι?
Γιατί για την κανονική χρέωση εγώ υπολογίζω με 0.18€/kwh

Επίσης πώς υπολογίζουμε την ενέργεια που χρειάζεται να για ζεσταθεί το νερό στο περίπου?
Δηλαδή πόσες kwh/λίτρο/ΔΘ?

jim68
22-01-16, 16:45
Έχω δεξαμενή υγραερίου και γεμίζω με βυτίο.
Οπότε είχα βάλει με 750 ευρώ 613 κιλά
άρα το κιλό = 0,82€ (τελική τιμή)
οπότε οι 6,9Kwh = 0,82€ ή
0,12€ η kwh αντί για ~0,18€ που είναι με το ρεύμα

Να βάλουμε πόσο % απώλειες για το υγραέριο? Υπόψιν ότι μόνο 1,5 μέτρα σωλήνα είναι εκτεθειμένη έξω αλλά είναι μονωμένη.
Τα υπόλοιπα μέτρα είναι μέσα στο σπίτι (πάλι μονωμένες) οπότε η ζέστη που "χάνεται" μένει στο σπίτι.
Ο λέβητας έχει κάτι παραπάνω απο 90% απόδοση οπότε ας πούμε 90%.

Πόσο περίπου πέφτει το κόστος της κιλοβατώρας με το νυχτερινό? Με όλα μέσα. Δε μπορώ να ακούω για 0.0χ που λένε κάποιοι. Λές και θα πάς στη ΔΕΗ να γεμίσεις μπαταρίες...


Μήπως είναι ανάποδα τα νούμερα; 750 ευρώ 613 κιλά

badweed
22-01-16, 16:46
Για το νυχτερινό έτσι?
Γιατί για την κανονική χρέωση εγώ υπολογίζω με 0.18€/kwh

Επίσης πώς υπολογίζουμε την ενέργεια που χρειάζεται να για ζεσταθεί το νερό στο περίπου?
Δηλαδή πόσες kwh/λίτρο/ΔΘ?

θα δεις ποσο καιει ο θερμοσιφωνας (νομιζω καπου γραφει ) και θα υπολογισεις ποση ωρα τον εχεις ανοιχτο .
πχ , καιει 3kw , τον εχεις ανοιχτο μιση ωρα , καιει 1,5 kwh .

nyannaco
22-01-16, 16:50
Επίσης πώς υπολογίζουμε την ενέργεια που χρειάζεται να για ζεσταθεί το νερό στο περίπου?
Δηλαδή πόσες kwh/λίτρο/ΔΘ?Υπολογίζεις 1KCal = 0.001163 KWh για Δt = 1°C ανά λίτρο νερού.

- - - Updated - - -


Μήπως είναι ανάποδα τα νούμερα; 750 ευρώ 613 κιλάΜάλλον ανάποδα είναι

teodor_ch
22-01-16, 17:20
Τα νούμερα είναι σωστά.
Τα αντιγράφω σε κάθε γέμισμα απο το τιμολόγιο.

Γιατί λέτε ότι είναι ανάποδα?
Μιλάω για υγραέριο με βυτίο στην Κρήτη.
Τελική τιμή με ΦΠΑ μέσα.

(απο το 613,30 αγνοείστε το € γιατί έμεινε απο copy paste, είναι το σύνολο των κιλών)
http://i.imgur.com/S6tzjUv.png

- - - Updated - - -


Υπολογίζεις 1KCal = 0.001163 KWh για Δt = 1°C ανά λίτρο νερού.



Τέλεια, σε ευχαριστώ.
Οπότε στο χειρότερο σενάριο που το νερό είναι 18 βαθμούς για 200άρη ηλιακό έχουμε
45-18 = ΔΘ 27
200 λίτρα

άρα 0,001163*27*200=6,28kwh
με ρεύμα (0,18€/kwh) = 1,13€
με υγραέριο με 10% απώλειες με 90% απόδοση λέβητα = 6,28+20% = 7.536kwh * 0.12 (kwh υγραερίου) = 0,90€

Σωστά?

nyannaco
22-01-16, 17:21
Αρα οντως εχεις γραψει αναποδα τα λιτρα με τα ευρω.

teodor_ch
22-01-16, 17:22
Αρα οντως εχεις γραψει αναποδα τα λιτρα με τα ευρω.

Μα δε μιλάω για λίτρα αλλά για κιλά.

€749,85
για
1079 λίτρα
ή
613,30 κιλά

nyannaco
22-01-16, 18:01
Ναι, sorry, δικό μου το λάθος.

akilleas
22-01-16, 21:53
Να κάνω και εγώ μια λίγο άσχετη ερώτηση. Εάν τροφοδοτήσω το πλυντήριο ρούχων και το πλυντήριο πιάτων απευθείας με ζεστό νερό από τον αυτόνομο καυστήρα αερίου, θα έχω κάποιο ουσιαστικό κέρδος; Να το τολμήσω ή δεν είναι τόσο απλό;

sdikr
22-01-16, 22:00
Να κάνω και εγώ μια λίγο άσχετη ερώτηση. Εάν τροφοδοτήσω το πλυντήριο ρούχων και το πλυντήριο πιάτων απευθείας με ζεστό νερό από τον αυτόνομο καυστήρα αερίου, θα έχω κάποιο ουσιαστικό κέρδος; Να το τολμήσω ή δεν είναι τόσο απλό;

Θα πρέπει το πλυντήριο να έχει την απαραίτητη υποδοχή για να δουλέψει σωστά.

famous-walker
22-01-16, 22:02
Και μάλιστα κάποια έχουν με γιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία εισόδου αν δεν κάνω λαθος.

akilleas
22-01-16, 22:24
Να έχει δλδ διπλή παροχή;
Σκέφτομαι.... βάζω πρόγραμμα στους 40 βαθμούς και το τροφοδοτώ με νερό έτοιμο ζεστό στους 30. Δεν θα δουλέψει;
Δεν είναι τόσο απλό;

anon
22-01-16, 22:28
Για το νυχτερινό έτσι?
Γιατί για την κανονική χρέωση εγώ υπολογίζω με 0.18€/kwh


Το νυχτερινό θα σου βγαίνει πάντα στα 13-14 λεπτά (μαζί και ο ΦΠΑ).
Το κανονικό δεν είναι 18 λεπτά. νομίζω ξεκινά απο παραπάνω.
η χρέωση ειναι κλιμακωτή.
ξεκινάς με 0,0946 ευρω η κιλοβατώρα για μέχρι τις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο.
και μετά έχεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. πάει στο περίπου 5 λετπά η κιλοβατώρα.
σύνολο 14,5 λεπτά βάλε και 13% ΦΠΑ πάμε στο 16,4 λεπτά η κιλοβατώρα. αλλά αυτό για μέχρι
2000 κιλοβατώρες. Πάνω απο 2000 το κόστος παραγωγής πάει στο 10,252 λεπτά, αυξάνουν
όμως και οι ρυθμιζόνες χρεώσεις.

teodor_ch
22-01-16, 23:02
Το νυχτερινό θα σου βγαίνει πάντα στα 13-14 λεπτά (μαζί και ο ΦΠΑ).
Το κανονικό δεν είναι 18 λεπτά. νομίζω ξεκινά απο παραπάνω.
η χρέωση ειναι κλιμακωτή.
ξεκινάς με 0,0946 ευρω η κιλοβατώρα για μέχρι τις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο.
και μετά έχεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. πάει στο περίπου 5 λετπά η κιλοβατώρα.
σύνολο 14,5 λεπτά βάλε και 13% ΦΠΑ πάμε στο 16,4 λεπτά η κιλοβατώρα. αλλά αυτό για μέχρι
2000 κιλοβατώρες. Πάνω απο 2000 το κόστος παραγωγής πάει στο 10,252 λεπτά, αυξάνουν
όμως και οι ρυθμιζόνες χρεώσεις.

έχω πολύ κάτω από 2000 αφού ματιά φουρνος ζεστό νερό είναι με υγραέριο

κάτω απο 1000 το τετράμηνο για 4 άτομα

Basilhs23_
23-01-16, 15:07
Να έχει δλδ διπλή παροχή;
Σκέφτομαι.... βάζω πρόγραμμα στους 40 βαθμούς και το τροφοδοτώ με νερό έτοιμο ζεστό στους 30. Δεν θα δουλέψει;
Δεν είναι τόσο απλό;

Αν μπορείς να έχεις νερό στους 30 από τον καυστήρα θέρμανσης οκ, το πλυντήριο θα δουλέψει τις αντιστάσεις του για να αυξήσει την θερμοκρασία στο νερό από τους 30 στους 40.

fuorigioco1981
27-01-16, 01:37
έχω πολύ κάτω από 2000 αφού ματιά φουρνος ζεστό νερό είναι με υγραέριο

κάτω απο 1000 το τετράμηνο για 4 άτομα

χαχα εγώ έχω 2000 το δίμηνο!

Nozomi
02-07-16, 04:27
Η καλύτερη εποχή να προμηθευτεί κανείς πέλλετ είναι τώρα, α' ποιότητας αυστριακό πέλλετ με 280€/τόννος και άντε γεια, περιμένεις τον χειμώνα έτοιμος. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.