PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

meletis
02-07-16, 04:33
Εάν έχεις χρήματα, συμφωνώ είναι η καλύτερη εποχή.Προμηθεύτηκα 8 τόνους ελιά ξερή , 130/τόνος.
Η τιμή αφορά ποσότητα 20 τόνων.Μοιράστηκε με άλλα 2 άτομα.

Nozomi
02-07-16, 14:14
Ξυλολέβητας πυρολύσεως ; Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ (και οικονομικότερη) λύση !

teodor_ch
02-07-16, 14:27
Μπα!
φυσικό αέριο και μετά πετρέλαιο
πατάς το κουμπάκι και ξαπλώνεις :p


πάνω απο όλα η μόνωση φυσικά αφού το δείχνουν τα παρακάτω νούμερα νομίζω


σε 4μελής οικογένεια σε μεζονέτα
κάψαμε σε ένα χρόνο ~3100 κιλοβατώρες σε ρεύμα

και για φαγητό και θέρμανση περίπου 300ευρώ σε υγραέριο
συν 1 τόνο ξύλα απο δικά μας χωράφια

χωρίς καθόλου οικονομικές συνήθειες... ( 21-22 ) βαθμούς το χειμώνα

Nozomi
02-07-16, 17:20
Εννοείται ότι το ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ είναι η μόνωση η οποία καθιστά εντελώς δευτερεύον το θέμα του τρόπου θέρμανσης (ο πασιβίστας αρνείται καν να μπει στην κουβέντα του ποιό είναι το καλύτερο :lol: ), αλλά εδώ μιλάμε για ήδη υπάρχουσες κατασκευές.

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι με ξυλολέβητα πυρολύσεως και ένα φ/β επιτυγχάνεται ενεργειακή ανεξαρτησία και γράφεις το ελληνικό κράτος και τους φόρους σου στα παπάκια σου. :p

Τι ακριβώς μόνωση έχεις βάλει στην μεζονέτα, είναι καινούρια κατασκευή ;

meletis
02-07-16, 17:26
Εννοείται ότι το ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ είναι η μόνωση η οποία καθιστά εντελώς δευτερεύον το θέμα του τρόπου θέρμανσης (ο πασιβίστας αρνείται καν να μπει στην κουβέντα του ποιό είναι το καλύτερο :lol: ), αλλά εδώ μιλάμε για ήδη υπάρχουσες κατασκευές.


Τι ακριβώς μόνωση έχεις βάλει στην μεζονέτα, είναι καινούρια κατασκευή ;
H Κατοικία είναι κατασκευής 2002. Έχει μόνωση 3άρι & 5άρι της Fibran και με διπλά τζάμια αλουμίνιο.

slalom
02-07-16, 18:36
κατηγορια Δ θα ναι

teodor_ch
02-07-16, 18:46
Έπειτα μην ξεχνάμε ότι με ξυλολέβητα πυρολύσεως και ένα φ/β επιτυγχάνεται ενεργειακή ανεξαρτησία και γράφεις το ελληνικό κράτος και τους φόρους σου στα παπάκια σου. :p

Τι ακριβώς μόνωση έχεις βάλει στην μεζονέτα, είναι καινούρια κατασκευή ;


Αντί για λέβητα και κουβαλήματα,
βάζεις παραπάνω φ/β με netmetering και μία αντλία θερμότητας αέρα/νερού με υπάρχοντα σώματα.
Τώρα για το Ελληνικό κράτος και τους φόρους δε μπορώ να σου εγγυηθώ.

Αυτό που μπορώ να εγγυηθώ είναι ότι όταν η χρήση του net metering αυξηθεί πολύ, τότε σίγουρα θα μπεί κάποιο τέλος επιβάρυνσης.
Το σκεφτόμουν να κάνω την κίνηση, αλλά τα 3000kwh/έτος δε νομίζω ότι αξίζει.
Η μεγαλύτερη κατανάλωση έγινε απο το θερμοσίφωνα, που παρότι 200λίτρα τον άδειαζαν τα παιδιά.



Είναι νέα κατοικία (υπο κατασκευή απο παλιά) με διογκωμένη πολυστερίνη με άνθρακα παντού.
Ακάλυπτα σημεία (ή αλλιώς θερμογέφυρες) έχουν μείνει, μόνο στα μάρμαρα των ανοιγμάτων και στα πεζοδρόμια γύρω απο το σπίτι.

anon
02-07-16, 22:55
Εννοείται ότι το ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ είναι η μόνωση η οποία καθιστά εντελώς δευτερεύον το θέμα του τρόπου θέρμανσης (ο πασιβίστας αρνείται καν να μπει στην κουβέντα του ποιό είναι το καλύτερο :lol: ), αλλά εδώ μιλάμε για ήδη υπάρχουσες κατασκευές.

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι με ξυλολέβητα πυρολύσεως και ένα φ/β επιτυγχάνεται ενεργειακή ανεξαρτησία και γράφεις το ελληνικό κράτος και τους φόρους σου στα παπάκια σου. :p

Τι ακριβώς μόνωση έχεις βάλει στην μεζονέτα, είναι καινούρια κατασκευή ;

Μην λές τέτοια. Το βλέπω να έρχεται, φορολόγηση των Φ/Β για ιδιόχρηση :wink: Θα βάλουν μέχρι και δορυφόρους να βρίσκουν ποιοί προσπαθούν να γλυτώσουν να πληρώνουν ρεύμα (και λοιπά έξοδα).

XPHSTOS29
03-07-16, 14:56
Μην λές τέτοια. Το βλέπω να έρχεται, φορολόγηση των Φ/Β για ιδιόχρηση :wink: Θα βάλουν μέχρι και δορυφόρους να βρίσκουν ποιοί προσπαθούν να γλυτώσουν να πληρώνουν ρεύμα (και λοιπά έξοδα).

Θα βρεθει λυση και για αυτο...
Θα βαζουν οπτικες ινες στην ταρατσα και θα μεταφερουν το φως του ηλιου στο υπογειο που θα εχουν τα φωτοβολταικα :p

Tiven
03-07-16, 14:58
Μπορείς πάντα να τα βάλεις χωρίς καμία σχέση με το κράτος, με μπαταρίες.

manoulamou
05-07-16, 10:45
Ποια κριση και ποια φ/β;
Λεφτα υπαρχουν!


(για τις τραπεζες)
(https://www.youtube.com/watch?v=Nvg8LG3aRNw)

meletis
10-08-16, 16:41
Tελικά σήμερα ήρθε η προμήθεια για το χειμώνα.
Δυστυχώς είναι τελειώς ανάποδο το οικόπεδο και έχει 3πλο κόπο
173541173542173543

Nozomi
11-08-16, 04:12
Ξυλολέβητα πυρολύσεως έχεις meletis ;
Ποιό μηχάνημα ; Ικανοποιημένος ;

meletis
11-08-16, 09:26
Ξυλολέβητα πυρολύσεως έχεις meletis ;
Ποιό μηχάνημα ; Ικανοποιημένος ;
Καλημέρα, είναι ξυλολέβητας με υποδοχή και για βιομάζα/πέλλετ.
Είναι κανονικα με πιστοποίηση αλλά είχε γίνει παραγγελία σε μηχανουργείο περιοχής.Το έχουμε 3 χρόνια.
Το μόνο αρνητικό είναι η καθαριότητα και η προετοιμασία τών ξύλων.

mike_871
13-08-16, 10:13
με μια σωληνα 250 πορτοκαλι κατι θα εκανες

8anos
31-08-16, 23:21
Εκτός θέματος ερώτηση.
Σε γραφείο πάνω σε δρόμο με κίνηση τι θα προτείνατε για διατήρηση καλής ποιότητας του αέρα των εσωτερικών χώρων.
Τα παράθυρα συνήθως είναι κλειστά για να μειώνεται η ενόχληση από τον θόρυβο.

Ευχαριστώ!

patch
31-08-16, 23:46
Εκτός θέματος ερώτηση.
Σε γραφείο πάνω σε δρόμο με κίνηση τι θα προτείνατε για διατήρηση καλής ποιότητας του αέρα των εσωτερικών χώρων.
Τα παράθυρα συνήθως είναι κλειστά για να μειώνεται η ενόχληση από τον θόρυβο.

Ευχαριστώ!

δεν είσαι offtopic
Εναλλακτης θερμότητας Daikin
http://www.daikin.com/products/ac/lineup/ventilation/index.html
Ο προκλιματισμος του χώρου θα τους αφήσει έκπληκτους στην οικονομία που προσφέρει. Σαν δώρο θα έχουν τον εξαερισμό/νωπό αέρα με δραματική μείωση στα παυσίπονα :p

Κοίτα και τους ιονιστες
http://www.daikin.com/products/ac/lineup/air_purifiers/index.html

Μην μπεις στο κόπο να δεις κάτι άλλο, ειδικά στο HRV/ERV.

edit: για να μην πεις ότι δεν το είπα, τα βιβλία που τα συνοδεύουν λένε και τους χρόνους συντήρησης, εάν πρόκειται να μην τηρηθούν να μην μπούνε σε κόπο και έξοδα :twisted:

8anos
01-09-16, 00:05
δεν είσαι offtopic
Εναλλακτης θερμότητας Daikin
http://www.daikin.com/products/ac/lineup/ventilation/index.html
Ο προκλιματισμος του χώρου θα τους αφήσει έκπληκτους στην οικονομία που προσφέρει. Σαν δώρο θα έχουν τον εξαερισμό/νωπό αέρα με δραματική μείωση στα παυσίπονα :p

Κοίτα και τους ιονιστες
http://www.daikin.com/products/ac/lineup/air_purifiers/index.html

Μην μπεις στο κόπο να δεις κάτι άλλο, ειδικά στο HRV/ERV.

edit: για να μην πεις ότι δεν το είπα, τα βιβλία που τα συνοδεύουν λένε και τους χρόνους συντήρησης, εάν πρόκειται να μην τηρηθούν να μην μπούνε σε κόπο και έξοδα :twisted:


Ευχαριστώ! Μήπως μπορείς να δώσεις και μια εικόνα του κόστους, οχι τα εργατικά (για χώρο ~ 130 τετραγωνικών)

- - - Updated - - -

οσο το κοιτάω μάλλον οι ιονιστες ταιριάζουν, οι εναλλάκτες μου φαίνονται μεγάλες εγκαταστάσεις

patch
01-09-16, 00:18
Ευχαριστώ! Μήπως μπορείς να δώσεις και μια εικόνα του κόστους, οχι τα εργατικά (για χώρο ~ 130 τετραγωνικών)

- - - Updated - - -

οσο το κοιτάω μάλλον οι ιονιστες ταιριάζουν, οι εναλλάκτες μου φαίνονται μεγάλες εγκαταστάσεις
τεράστιο λάθος, τεράστιο όμως. Εσύ τουλάχιστον θα έπρεπε να μην το πεις γιατί είσαι τόσα χρόνια εκεί έξω και δεν νοείτε χώρος εργασίας χωρίς εξαερισμό. Υποχρεωτικό είναι βέβαια και στην Ελλαδα αλλά αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα
Με απογοητεύεις για κουμουνιστής :p

Για κόστος θα πρέπει να μιλήσουν με κάποιον αντιπρόσωπο/μηχανικό για να δούνε εάν θα πάνε σε HRV η σε ERV
Το HRV έχει μικρο κόστος, περίπου 1500€

8anos
01-09-16, 00:30
εξαερισμό έχουν αλλά δεν δουλεύει ικανοποιητικά :whistle:
1500 γιουρα δεν είναι πρόβλημα, αν όλη ιστορία δεν κοστίζει πάνω απο 8- 9000 γιουρα θα το περάσουμε αναίμακτα, αύριο θα τσιγκλησω την διεύθυνση :p

vasilimertzani
01-09-16, 22:11
ο εναλακτης δεν κανει καθαρισμο του αερα.Επισης δεν αλλαζει την ποιοτητα του.ΔΕν τον κανει καλυτερο,δεν τον κανει χειροτερο.Το μονο που κανει ειναι οικονομια στο κοστος κλιματισμου.
Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε μια καλη λυση ειναι ο ιονιστης.
Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να βρεθει ενας μηχανικος να σας προτεινει λυσεις.Λυση με βαση τα τμ.του χωρου και κυριως με τα ατομα που υπαρχουν μεσα.Η σωστοτερη λυση ειναι να μπει εξαερισμος ο οποιος θα ανακυκλωνει τον αερα.Στην εισοδο νωπου αερα θα μπουν φιλτρα για να εισερχεται οσο δυνατον καθαροτερος.Ασχετο με το θεμα σας αν θελετε προσθετετε και τον ενναλακτη.

patch
01-09-16, 23:56
174045
:crazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Heat_recovery_ventilation

https://en.wikipedia.org/wiki/HEPA

vasilimertzani
02-09-16, 10:58
Ωραια αυτα που δειχνεις δεν διαφωνω.Ειναι λοιπον ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ με αποκατασταση θερμοτητας(η ακριβης μεταφραση) που σημαινει οτι ο αερας που εισερχεται εντος του χωρου εχει αποκτησει μια σχετικη θερμοκρασια ωστε να μειωθει το κοστος θερμανσης η ψυξης.Αυτο το συστημα δυστηχως δεν κοστιζει μονο 1500€.
Οποτε στην προταση σου δεν ειναι δωρο η εισαγωγη νωπου αερα,αυτο ειναι το ζητουμενο ,το δωρο θα ειναι ο εναλλακτης.
Προτεινα σε μηχανικο για τους εξης λογους:
ΜΙα περιπτωση ειναι να μπουν απλοι εξαεριστηρες σαν αυτους που εχουμε στο μπανιο.
η δευτερη ειναι να μπει κεντρικος σαν αυτοι που περιγραφει.http://corporate.climahellas.gr/el/content/11
Αν θελει τωρα ακολουθει την 3η και 4η προταση του,εναλλακτη και ψυξη θερμανση.
ενδδεικτικα εδω http://www.kaffe.gr/content.asp?catid=219
εχει ποσες ενναλαγες αερα πρεπει να εχει ανα ωρα καθε χωρος με βαση την χρηση του και τα ατομα που υπαρχουν.


εδω ειναι ενας απλος εναλακτης.Ο αερας που φευγει απο το κτιριο δροσιζει-ζεσταινει αυτον που μπαινει http://www.kaffe.gr/datafiles/file/katalogos_2014_2015/P106.107_IDEO_TECH.pdf

εδω ειναι ενα ολοκληρωμενο συστημα http://www.ktirio.gr/sites/default/files/ENALAKTES%20THERMOTHTAS.jpg
οπου το μπλε κοκκινο ειναι η εισοδος/εξοδος του αερα(αυτου που πρεπει να ανακυκλωνεται) και σαν 'δωρο'εχει τον heat exchanger.

patch
02-09-16, 15:20
Ο αέρας που εισέρχεται στο κτίριο φιλτράρεται. Τέλος. Τελεία.

Μέσα στον εναλλακτη υπάρχουν ταμπερ για να ρυθμίσεις σε τι ποσοστό θες να φέρεις νωπό αέρα. Τέλος. Τελεία.

Για γραφεία πρέπει να έχει 6 εναλλαγές την ώρα, το γράφουν οι οδηγίες στην Νομαρχία

slalom
02-09-16, 15:50
ο εναλακτης δεν κανει καθαρισμο του αερα.Επισης δεν αλλαζει την ποιοτητα του.ΔΕν τον κανει καλυτερο,δεν τον κανει χειροτερο.Το μονο που κανει ειναι οικονομια στο κοστος κλιματισμου.
Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε μια καλη λυση ειναι ο ιονιστης.
Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να βρεθει ενας μηχανικος να σας προτεινει λυσεις.Λυση με βαση τα τμ.του χωρου και κυριως με τα ατομα που υπαρχουν μεσα.Η σωστοτερη λυση ειναι να μπει εξαερισμος ο οποιος θα ανακυκλωνει τον αερα.Στην εισοδο νωπου αερα θα μπουν φιλτρα για να εισερχεται οσο δυνατον καθαροτερος.Ασχετο με το θεμα σας αν θελετε προσθετετε και τον ενναλακτη.
Θα ανανεωνει θες να πεις!

vasilimertzani
02-09-16, 23:04
slalom: οντως σωστη παρατηρηση.

patch: δεν εχω υποψη μου τις εναλλαγες,δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα οσο λες,αν και δεν επιμενω.Στου καφε που αναρτησα εχει για γραφεια 10-16 φορες/ανα ογκο την ωρα και δευτερη παραμετρο τα ατομα που βρισκονται μεσα στο χωρο .
Για τον εναλακτη δεν εχω να πω κατι αλλο,μιλας για εναλλακτη και αερα που εισερχεται μεσα στο κτιριο.

patch
03-09-16, 00:36
Ανανεώνει με ανακυκλώνει είναι αντίθετες έννοιες, για αυτό και το dafuq

Για τον εναλλακτη ούτε εγώ θα πω κάτι άλλο. Η εναλλαγή θερμότητας γίνετε ανάμεσα στον αέρα που βγάζει από τον χώρο εξαερισμό) με τον αέρα που εισέρχεται στον χώρο (νωπος)
Εσύ επιμένεις ότι είναι εναλλακτης αλλά όχι εξαερισμός :lol:
Το εάν θα ανακυκλώνει η θα ανανεώνει (πάντα καθαρίζοντας τον φρέσκο αέρα, άρα αλλάζει την ποιότητα του αέρα) είναι επιλογή του χρήστη που την επιλέγει μέσα από το χειριστήριο


Ο απλός εξαερισμός είναι ο καλύτερος τρόπος να πετάς την ενέργεια. Υπολόγισε τις ανάγκες ενός χώρου σε ψύξη η θέρμανση και μετά πολλαπλασιάζεται με πόσες φορές θα την πετάξεις έξω αυτή την ενέργεια μέσου του εξαερισμού

patch
15-09-16, 22:08
Εναλλακτης ERV :p

vasilimertzani
16-09-16, 23:22
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%8 2

και αλλος ενναλακτης (νερου-νερου) http://www.chryssafidis.gr/cat.347

και αλλοι ενναλακτες https://www.google.gr/search?q=%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%B1%CF%82&newwindow=1&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWg6Xb2JTPAhXBJMAKHUSIAf8Q_AUICCgB&biw=1366&bih=635

patch
17-09-16, 00:59
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%8 2

και αλλος ενναλακτης (νερου-νερου) http://www.chryssafidis.gr/cat.347

και αλλοι ενναλακτες https://www.google.gr/search?q=%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%B1%CF%82&newwindow=1&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWg6Xb2JTPAhXBJMAKHUSIAf8Q_AUICCgB&biw=1366&bih=635

Και αυτός είναι νερού-νερού σε ιχθυοτροφεία Κεφαλονιά :p

Εδώ μιλάγαμε για αέρα προφανώς

vasilimertzani
17-09-16, 10:19
να αερος-αερος http://www.aerodin.gr/images/2014-10/enallatis8.jpg
Τι λειπει απο αυτο?το συστημα εξαερισμου!!!
αυτο ειχα κατα νου εγω,οταν ανφερες εναλλακτη.


ΥΓ
τον ενναλακτη που τον χρησιμοποιει το ιχθυοτροφειο?βλεπω και ψυκτικη μοναδα ,θαλασσης δεν ειναι?

patch
17-09-16, 10:28
να αερος-αερος http://www.aerodin.gr/images/2014-10/enallatis8.jpg
Τι λειπει απο αυτο?το συστημα εξαερισμου!!!
αυτο ειχα κατα νου εγω,οταν ανφερες εναλλακτη.


ΥΓ
τον ενναλακτη που τον χρησιμοποιει το ιχθυοτροφειο?βλεπω και ψυκτικη μοναδα ,θαλασσης δεν ειναι?

Για καλλιέργεια. Θέλει συγκεκριμένη θερμοκρασία ο γόνος

Αυτό που δείχνεις είναι και εξαερισμός

stratus
18-09-16, 11:03
Οι μπογιες που διαφημιζονται ως θερμομονωτικες αξιζουν ή ειναι πεταμενα λεφτα;

ThReSh
18-09-16, 14:51
Δεν νομίζω ότι αξίζει κι αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μπουν σε νέα κατασκευή που δεν έχει ξαναβαφτεί, όχι πάνω από άλλη μπογιά, το ίδιο και για τις σιλικονούχες...

Zer0c00L
24-09-16, 21:31
αντε να δουμε και φετος τι θα γινει....

βλεπεις την εχω πατησει ασχημα που εγινα διαχειριστης στην πολυκατοικια που μενω και ηδη εχω τις πρωτες ερωτησεις αν θα αναψει το καλοριφερ (λεβητας πετρελαιου)

βεβαια εγω τους ειπα θα γινει ΓΣ και θα δουμε με το ζητημα κεντρικη θερμανση.

το καταστατικο λεει οτι οποιος δεν θελει φωναζει υδραυλικο το κλειδωνει με την παρουσια του διαχειριστη και τελειωσε

slalom
24-09-16, 22:02
Οποιος θελει βαζει επιτοιχο και τελος

mike_871
24-09-16, 22:07
Οποιος θελει βαζει επιτοιχο και τελος

δεν ειναι τοσο απλο σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση χωρις κολεκτερ

alekan
24-09-16, 23:06
zerocool, το κλειδώνει, πληρώνει το ποσοστό που του αναλογεί βάσει καταστατικού και τελείωσε. Μη νομίζεις οτι οποίος κλείσει τα σώματα δεν πληρώνει τίποτα.

Zer0c00L
24-09-16, 23:18
zerocool, το κλειδώνει, πληρώνει το ποσοστό που του αναλογεί βάσει καταστατικού και τελείωσε. Μη νομίζεις οτι οποίος κλείσει τα σώματα δεν πληρώνει τίποτα.

το ξερω αναγραφεται στο καταστατικο μην ανησυχεις (εγω για αυτο το λογο δεν τα εχω κλειδωσει αφου πληρωνω και στις δυο περιπτωσεις γιατι να τα εχω κλειστα...μενουν ανοικτα οπως ειναι και δεν καιω ειτε κλιματιστικα ειτε τζακι (εκτος αλλων περιπτωσεων))

slalom
25-09-16, 00:39
δεν ειναι τοσο απλο σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση χωρις κολεκτερ
Βγαινεις απο την κεντρικη θερμανση, ειδικα αν δεν την αναψετε

Basilhs23_
25-09-16, 01:12
Σήμερα βγήκα έξω στο κέντρο με κοντομάνικο, πάγωσα αρκετά σε κάποια διαστήματα, ο φίλος μου είχε μακρυμάνικο και το μετάνιωσε που δεν φόρεσε κάτι πιο χοντρό. Και στο σπίτι όταν ανοίγουμε τα τζάμια παγώνουμε από το ρεύμα αέρα.

Νομίζω είχαμε χρόνια να νιώσουμε τέτοιο κρύο στην Αθήνα μετά τα μέσα του Σεπτέμβρη. εμένα μόνο τα σχολικά μου χρόνια θυμάμαι, φοιτητής ή αργότερα μετά το 2010 δεν θυμάμαι τέτοιο σκηνικό να παγώνουμε και να βάζουμε σεντόνια ή να ντυνόμαστε στο σπίτι. Εντύπωση μου προκάλεσαν και αυτές οι βροχές που έπεσαν. Μένει να δούμε τι θα γίνει με τον καιρό και πως θα εξελιχθούν τα επίπεδα θερμοκρασίας όσο θα προχωράμε προς τον χειμώνα.

Bananas
25-09-16, 01:42
δεν ειναι τοσο απλο σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση χωρις κολεκτερ

Aπλό είναι . Δαπανηρό μεν και χαλάς την αισθητική του χώρου με το μονοσωλήνιο που θα περνά εξωτερικά στους τοίχους . Εκτός αν θες να σκάψεις όλο το σπίτι οπότε μιλάμε για άλλο κόστος .

slalom
25-09-16, 11:28
Με ενα βαψιματακι το "ξεχνας"

Nozomi
25-09-16, 13:20
Σήμερα βγήκα έξω στο κέντρο με κοντομάνικο, πάγωσα αρκετά σε κάποια διαστήματα, ο φίλος μου είχε μακρυμάνικο και το μετάνιωσε που δεν φόρεσε κάτι πιο χοντρό. Και στο σπίτι όταν ανοίγουμε τα τζάμια παγώνουμε από το ρεύμα αέρα.

Νομίζω είχαμε χρόνια να νιώσουμε τέτοιο κρύο στην Αθήνα μετά τα μέσα του Σεπτέμβρη. εμένα μόνο τα σχολικά μου χρόνια θυμάμαι, φοιτητής ή αργότερα μετά το 2010 δεν θυμάμαι τέτοιο σκηνικό να παγώνουμε και να βάζουμε σεντόνια ή να ντυνόμαστε στο σπίτι. Εντύπωση μου προκάλεσαν και αυτές οι βροχές που έπεσαν. Μένει να δούμε τι θα γίνει με τον καιρό και πως θα εξελιχθούν τα επίπεδα θερμοκρασίας όσο θα προχωράμε προς τον χειμώνα.
Εδώ και χρόνια δημοσιεύουν τρομολαγνικά ρεπορτάζ στο στυλ "winter is comming" αναμένοντας χειμώνα Winterfell, ειλικρινά δεν ξέρω, πράγμα γελοίο γνωρίζοντας το μικροκλίμα της Αττικής.
Αυτό που περιγράφεις παραπάνω είναι πολύ υγιές και μακάρι να το είχαμε κάθε χρονιά, όχι όπως μια (πολύ παλαιότερη) χρονιά που έβρεξε στην Αθήνα για 1η φορά στις 10-11 Νοεμβρίου !
Όποιοι γουστάρετε να κάνετε ακόμα μπάνια (ξέρω κόσμο που βουτάει και το φθινόπωρο), υπάρχει κοντά και η Κύπρος...:)

sdikr
25-09-16, 14:03
Εδώ και χρόνια δημοσιεύουν τρομολαγνικά ρεπορτάζ στο στυλ "winter is comming" αναμένοντας χειμώνα Winterfell, ειλικρινά δεν ξέρω, πράγμα γελοίο γνωρίζοντας το μικροκλίμα της Αττικής.
Αυτό που περιγράφεις παραπάνω είναι πολύ υγιές και μακάρι να το είχαμε κάθε χρονιά, όχι όπως μια (πολύ παλαιότερη) χρονιά που έβρεξε στην Αθήνα για 1η φορά στις 10-11 Νοεμβρίου !
Όποιοι γουστάρετε να κάνετε ακόμα μπάνια (ξέρω κόσμο που βουτάει και το φθινόπωρο), υπάρχει κοντά και η Κύπρος...:)

Όσοι γουστάρετε κρύο υπάρχει πάντα και η Αλάσκα :p

Nozomi
25-09-16, 14:46
Όσοι γουστάρετε κρύο υπάρχει πάντα και η Αλάσκα :p
Γουστάρουμε ευχάριστο καιρό, ο ανθρώπινος εγκέφαλος (όπως και οι επεξεργαστές, οι υπερσυμπιεστές στα αυτοκίνητα και τόσα άλλα) λειτουργεί καλύτερα μέχρι τους 25 βαθμούς Κελσίου, αν δουλεύεις προφανώς και δεν επιθυμείς ζέστη, είναι τυχαίο ότι οι βόρειες χώρες είναι και οι πλουσιότερες ; ;)

sdikr
25-09-16, 16:18
Γουστάρουμε ευχάριστο καιρό, ο ανθρώπινος εγκέφαλος (όπως και οι επεξεργαστές, οι υπερσυμπιεστές στα αυτοκίνητα και τόσα άλλα) λειτουργεί καλύτερα μέχρι τους 25 βαθμούς Κελσίου, αν δουλεύεις προφανώς και δεν επιθυμείς ζέστη, είναι τυχαίο ότι οι βόρειες χώρες είναι και οι πλουσιότερες ; ;)

Πάντως δεν έχει να κάνει με το πόσο κρύο κάνει, αλλιώς θα ήταν πλούσια η Αλάσκα και η Σιβηρία

Zer0c00L
25-09-16, 19:20
σωστος ο sdikr οποιος θελει καλη επιδερμιδα

ας κανει ενα ταξιδι στην αλασκα η στην σιβηρια

αν ηθελα αλλο καιρο θα πηγαινα στις βορειες χωρες που αναφερει ο φιλος Nozomi

εδω δεν μου αρεσει το κλιμα που εχει το ηνωμενο βασιλειο η γερμανια η ολλανδια

το κλιμα της ελλαδας δεν το εχει καμια χωρα

εχουμε κατι απιθανα μερη να ζησουμε και δυστυχως ζουμε ολοι μαζι στην αθηνα/θεσσαλονικη κτλ....

Tsour_ee
25-09-16, 21:53
Καλησπέρα,

ψάχνω για ηλιακό θερμοσίφωνα για μονοκατοικία (κεραμοσκεπή). Στο σπίτι υπάρχει αυτήν τη στιγμή κεντρική θέρμανση και μπόιλερ στο υπόγειο. Το σπίτι είναι ισόγειο και πρώτος,με συμφέρει ο τριπλής ενέργειας ηλιακός ή κρατάω το μπόιλερ και βάζω έναν διπλής?
ρωτάω και αν είναι εφικτές τεχνικά οι δύο λύσεις και πώς.

mike_871
25-09-16, 22:07
ειναι εφικτο με τριωδη βανα και σωληνες που πρεπει να περασεις (αν δεν εχει)

@ ADSLgr.com All rights reserved.