PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Nozomi
17-11-16, 18:18
Οφείλω πάντως να παραδεχτώ ότι και εμείς έτσι την πατήσαμε (λόγω άγνοιας) στο εξοχικό στο χωριό, και έχουμε καταλήξει να έχουμε λέβητα πετρελαίου και ένα ανοιχτό τζακι !
Γιατί να φορτώνουμε ξύλα μία πηγή θέρμανσης με συντελεστή απόδοσης 20% (ή και χαμηλότερα αν θυμάμαι καλά) αντί να κάνουμε το ίδιο σε έναν ξυλολέβητα με απόδοση 80% προφανώς δεν πέρασε σε κανέναν το μυαλό πριν 10 χρόνια ; ; ;
Αλλά τότε "λεφτά υπηρχαν" για πετρέλαια ώστε να είμαστε κυριλέ, ποιός κάθεται να προμηθεύεται ξύλα, να τα κόβει, να τα φορτώνει, να καθαρίζει στάχτες... :p

sv2evs
17-11-16, 19:58
Που θες να καταλήξεις ; :)
Είχα μια απορία στην λειτουργία του,αλλα το βρήκα.οταν το ανοίγεις πρεπει να εχεις 4 βαθμούς διάφορα με το περιβάλλον για να ανοίξει.

cool11
22-11-16, 21:17
Το ‘ceramic’ στα διαφορα θερμαντικα, τι ακριβως ειναι;

sdikr
22-11-16, 21:26
Το ‘ceramic’ στα διαφορα θερμαντικα, τι ακριβως ειναι;

ο νεος τρόπος για να μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

cool11
22-11-16, 22:13
ο νεος τρόπος για να μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Ειπα μηπως ειναι καποιο 'υλικο' που καπου το βαζουν κατασκευαστικα, και υπαρχει εντος των συσκευων.
Αλλα σε συσκευες με πλαστικα και μεταλλα, που το εχουν το ceramic?
Οκ αν ειναι σκετο μαρκετιγκ...

geonet11
23-11-16, 22:55
Καλησπέρα, για οικονομική, φτηνή λύση για 10 τετραγωνικά ως βοηθητικό σώμα? Το θέλω όταν δουλεύω 1-2 ώρες στον υπολογιστή

akilleas
24-11-16, 02:28
Εγώ θα πρότεινα αερόθερμο, αλλά σε χαμηλή ρύθμιση. Ζεσταίνει αμέσως και κλείνει γρήγορα από τον θερμοστατη λόγο το ότι θα πιάσει γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία.
Για μικρούς χώρους, όπως ένα δωμάτιο, είναι μια χαρά και φθηνό για αγορά.

Bananas
24-11-16, 19:52
Καλησπέρα, για οικονομική, φτηνή λύση για 10 τετραγωνικά ως βοηθητικό σώμα? Το θέλω όταν δουλεύω 1-2 ώρες στον υπολογιστή

Οτιδήποτε χρησιμοποιεί ηλεκτρικό ρεύμα για παραγωγή θερμότητας είναι το ίδιο σε κατανάλωση. Πλυν των αντλιών θερμότητας .

Είτε πάρεις σόμπα αλογόνου είτε πάρεις καλοριφέρ λαδιού είναι το ίδιο .

Την καλύτερη ποιότητα θέρμανσης.Την πιο "γλυκιά" την έχει το καλοριφέρ λαδιού .

teodor_ch
24-11-16, 21:55
για τέτοιες καταστάσεις προτιμώ την αλογόνου που είναι πιο άμεση και "κατευθυντική"

Gordito
25-11-16, 00:10
Για μικρο χωρο, εχω σωθει με κονβεκτορα. Τι καλοριφερ και πρασινα αλογα
Εχω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html) και το 12-13 τμ δωματιο το κανει φουρνο σε 5 λεπτα, και μετα συντηρηση στα 1000W

To καλο ειναι οτι δεν σε καιει οπως οι αλογονου ουτε σε ιδρωνει οπως το σωμα αν τα εχεις σχετικα κοντα σου.
Μικρο σχετικα σε ογκο, ελαφρυ κλπ

Υπαρχουν και πολλοι πιο φτηνοι κονβεκτορες, δεν πολυξερω τις διαφορες τους

Bananas
25-11-16, 00:38
Για μικρο χωρο, εχω σωθει με κονβεκτορα. Τι καλοριφερ και πρασινα αλογα
Εχω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html) και το 12-13 τμ δωματιο το κανει φουρνο σε 5 λεπτα, και μετα συντηρηση στα 1000W

To καλο ειναι οτι δεν σε καιει οπως οι αλογονου ουτε σε ιδρωνει οπως το σωμα αν τα εχεις σχετικα κοντα σου.
Μικρο σχετικα σε ογκο, ελαφρυ κλπ

Υπαρχουν και πολλοι πιο φτηνοι κονβεκτορες, δεν πολυξερω τις διαφορες τους


Άκυρο !!! Άλλο διάβασα :P συνεχίστε σαν να μην υπάρχω . :oops:

manoulamou
25-11-16, 14:28
Το αεροθερμο ειναι δωρον α-δωρον, μονον για μπανιο κι αυτο με πολλους αστερισκους ασφαλειας, πολυς θορυβος και watt χωρις ουσιαστικη θερμανση.
ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ το βαζουμε στη χαμηλη σκαλα και η θαλπωρη του διαρκει περισσοτερο χρονο...
Φθηνοι κονβεκτορες = κατευθυνομενη θερμανση, δεν βαζεις τιποτε επανω και διαρκεια ζωης ο,τι πληρωνεις παιρνεις!

Wizard
26-11-16, 00:34
Για μικρο χωρο, εχω σωθει με κονβεκτορα. Τι καλοριφερ και πρασινα αλογα
Εχω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html) και το 12-13 τμ δωματιο το κανει φουρνο σε 5 λεπτα, και μετα συντηρηση στα 1000W

To καλο ειναι οτι δεν σε καιει οπως οι αλογονου ουτε σε ιδρωνει οπως το σωμα αν τα εχεις σχετικα κοντα σου.
Μικρο σχετικα σε ογκο, ελαφρυ κλπ

Υπαρχουν και πολλοι πιο φτηνοι κονβεκτορες, δεν πολυξερω τις διαφορες τους

Προσυπογράφω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Ακριβώς όπως τα λες, είναι φοβερό. Έχω 2 από αυτά και ζεσταίνουν αμέσως. Από την πολλή χρήση μέσα σε 8 χρόνια έχω αλλάξει 1 φορά το μοτεράκι τους που κάηκε (10 ευρώ έκανε το ανταλλακτικό). Το μοτεράκι έστελνε απλά πιο γρήγορα τον αέρα. Ακόμα και χωρίς αυτό, δούλευε μια χαρά. 1000W η μία αντίσταση μαζί με το μοτέρ και άλλα 1000W η δεύτερη αντίσταση (μόνο για την αρχή όταν έχει πολύ κρύο).

MIKU
05-12-16, 02:28
Ενεργοποιήστε το νυχτερινό!!Είναι πολύ οικονομικό!Δεν έχει ρυθμιζόμενες χρεώσεις!!Κοστίζει 0,06kwh!Ενεργοποίείται απλά με κλήση στο 11500!!Κόστος 42 ευρώ!Μετά έχει τρομερή οικονομία!

npil
05-12-16, 16:16
Ενεργοποιήστε το νυχτερινό!!Είναι πολύ οικονομικό!Δεν έχει ρυθμιζόμενες χρεώσεις!!Κοστίζει 0,06kwh!Ενεργοποίείται απλά με κλήση στο 11500!!Κόστος 42 ευρώ!Μετά έχει τρομερή οικονομία!

:)μια γρηγορη ερωτηση , (επειδη τα εχει ψιλοφτυσει το καλοριφερ πετρελαιου-καυστηρας , δεν κανει καλη ροη στο ζεστο νερο 2-3 ωρες περιπου να ζεστανει τα σωματα , και δεν υπαρχει φραγκο για εξοδα επισκευης, ή αντικατασταση του καυστηρα ) . Τι προτεινετε (μαλλον τη γνωμη εχετε) για αλλου τροπου θερμανσης ενος σαλονιου 35τμ με διαδρομο στο βαθος , και δυο μπαλκονοπορτες αριστερα και δεξια (χωρις καλα κουφωματα) και τελευταιος οροφος (2ος) ?
σομπα χαλαζια (2700-2800) ?
θερμοπομπο (2500-3000) ?
mica σωμα (2500) ?

ή Κατι Αλλο?
(σομπα υγραεριο η πετρελαιου απορριπονται λογω οσμης)
Μενω Αθηνα , :)

Sebu
05-12-16, 17:20
Το ‘ceramic’ στα διαφορα θερμαντικα, τι ακριβως ειναι;

Ότι εκεί που κρυώνεις και περιμένεις να "κάψει" το σώμα, μπορείς να τηγανίσεις και ένα αυγουλακι να μην πάει στράφι η ενέργεια, αρκεί να έχεις κεραμικό τηγάνι :p

Σαν τις κεραμικές εστίες ένα πράγμα, πολύ φασαρία για το τιποτα...

- - - Updated - - -


Για μικρο χωρο, εχω σωθει με κονβεκτορα. Τι καλοριφερ και πρασινα αλογα
Εχω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html) και το 12-13 τμ δωματιο το κανει φουρνο σε 5 λεπτα, και μετα συντηρηση στα 1000W

To καλο ειναι οτι δεν σε καιει οπως οι αλογονου ουτε σε ιδρωνει οπως το σωμα αν τα εχεις σχετικα κοντα σου.
Μικρο σχετικα σε ογκο, ελαφρυ κλπ

Υπαρχουν και πολλοι πιο φτηνοι κονβεκτορες, δεν πολυξερω τις διαφορες τους


Προσυπογράφω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Ακριβώς όπως τα λες, είναι φοβερό. Έχω 2 από αυτά και ζεσταίνουν αμέσως. Από την πολλή χρήση μέσα σε 8 χρόνια έχω αλλάξει 1 φορά το μοτεράκι τους που κάηκε (10 ευρώ έκανε το ανταλλακτικό). Το μοτεράκι έστελνε απλά πιο γρήγορα τον αέρα. Ακόμα και χωρίς αυτό, δούλευε μια χαρά. 1000W η μία αντίσταση μαζί με το μοτέρ και άλλα 1000W η δεύτερη αντίσταση (μόνο για την αρχή όταν έχει πολύ κρύο).

Πρακτικά όμως αεροθερμο δεν είναι και ο κονβεκτορας??? :hmm:

Έχει αντιστάσεις όπως και το αερόθερμο και ενα ανεμιστηρακι για να σπρωχνει πιο γρηγορα την θερμοτητα στο χωρο. Απλα σε αντιθεση με το αεροθερμο, δεν απαιτειται να δουλευει ο ανεμιστηρας, οι αντιστασεις θερμενονται και διαχεεται και απο μονη της η παραγομενη θερμοτητα στο περιβαλλον. Αν το έχω καταλάβει σωστά.

Το θέμα με αυτές τις μορφές θέρμανσης για εμένα είναι ότι ξεραίνουν αρκετα τον αερα στο χωρο συν το κοστος (αφου ότι καις σε ρευμα, λαμβάνεις σε θερμότητα). Προσωπικά έχω βρει ως οικονομικότερη λύση το κλιματιστικό (αν και αυτό ξεραίνει κάπως τον αερα) αφού δουλεύει με καλύτερη απόδοση και μετά το καλοριφερ λαδιού, το οποίο καίει περισσότερο από το aircondition αλλά αφήνει αυτή τη γλυκιά ζέστη στην ατμοσφαιρα και κραταει περισσοτερο (αργει βεβαια να παρει).

MIKU
05-12-16, 17:32
:)μια γρηγορη ερωτηση , (επειδη τα εχει ψιλοφτυσει το καλοριφερ πετρελαιου-καυστηρας , δεν κανει καλη ροη στο ζεστο νερο 2-3 ωρες περιπου να ζεστανει τα σωματα , και δεν υπαρχει φραγκο για εξοδα επισκευης, ή αντικατασταση του καυστηρα ) . Τι προτεινετε (μαλλον τη γνωμη εχετε) για αλλου τροπου θερμανσης ενος σαλονιου 35τμ με διαδρομο στο βαθος , και δυο μπαλκονοπορτες αριστερα και δεξια (χωρις καλα κουφωματα) και τελευταιος οροφος (2ος) ?
σομπα χαλαζια (2700-2800) ?
θερμοπομπο (2500-3000) ?
mica σωμα (2500) ?

ή Κατι Αλλο?
(σομπα υγραεριο η πετρελαιου απορριπονται λογω οσμης)
Μενω Αθηνα , :)

Εγω εχω αποψη μονο απο χαλαζια.Η δικια μου ειναι 2200w.. Και την εχω για το δωματιο.αλλα εχω και a/c,για σαλονι 40τ.μ. εχω κλιματιστικο 18.000btu και κανει πολυ καλη δουλεια!

- - - Updated - - -

Νυχτερινο εχεις;Αν ναι 3-5 το μεσημερι και 2-8 το βραδυ ειναι οτι πρεπει για τη θερμανση!

npil
05-12-16, 17:35
Εγω εχω αποψη μονο απο χαλαζια.Η δικια μου ειναι 2200w.. Και την εχω για το δωματιο.αλλα εχω και a/c,για σαλονι 40τ.μ. εχω κλιματιστικο 18.000btu και κανει πολυ καλη δουλεια!

- - - Updated - - -

Νυχτερινο εχεις;Αν ναι 3-5 το μεσημερι και 2-8 το βραδυ ειναι οτι πρεπει για τη θερμανση!

εχω aircondition ηδη , αλλα ξηραινει αρκετα, τον αερα . Νυχτερινο οκ 11 με 07πμ:oneup:
και να προσθεσω και κατι οσον αφορα τα aircondition . εχω την εντυπωση οτι αν εξω εχειμ θερμοκρασια κατω απο ενα οριο (2-3c) δεν δουλευει σωτσα η θερμανση μεσα . Ισως τα πιο καινουργια να μην εχουν θεμα. Ισως και να κανω λαθος , τελος παντων .

MIKU
05-12-16, 19:34
Το νυχτερινό είναι 2-8 και 3-5 το μεσημέρι.Μήπως είσαι με το παλιό ενιαίο πριν το 1988;
https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario
Το κλιματιστικό όντως λειτουργεί με λάθος αίσθηση της θερμοκρασίας,τουλάχιστον το δικό μου....

slalom
05-12-16, 20:22
:)μια γρηγορη ερωτηση , (επειδη τα εχει ψιλοφτυσει το καλοριφερ πετρελαιου-καυστηρας , δεν κανει καλη ροη στο ζεστο νερο 2-3 ωρες περιπου να ζεστανει τα σωματα , και δεν υπαρχει φραγκο για εξοδα επισκευης, ή αντικατασταση του καυστηρα ) . Τι προτεινετε (μαλλον τη γνωμη εχετε) για αλλου τροπου θερμανσης ενος σαλονιου 35τμ με διαδρομο στο βαθος , και δυο μπαλκονοπορτες αριστερα και δεξια (χωρις καλα κουφωματα) και τελευταιος οροφος (2ος) ?
σομπα χαλαζια (2700-2800) ?
θερμοπομπο (2500-3000) ?
mica σωμα (2500) ?

ή Κατι Αλλο?
(σομπα υγραεριο η πετρελαιου απορριπονται λογω οσμης)
Μενω Αθηνα , :)
Φωναξε ενα καυστηρατζη να στο φτιαξει
Ο αλλος τροπος θερμανσης δε θελει χρηματα?

- - - Updated - - -


:)μια γρηγορη ερωτηση , (επειδη τα εχει ψιλοφτυσει το καλοριφερ πετρελαιου-καυστηρας , δεν κανει καλη ροη στο ζεστο νερο 2-3 ωρες περιπου να ζεστανει τα σωματα , και δεν υπαρχει φραγκο για εξοδα επισκευης, ή αντικατασταση του καυστηρα ) . Τι προτεινετε (μαλλον τη γνωμη εχετε) για αλλου τροπου θερμανσης ενος σαλονιου 35τμ με διαδρομο στο βαθος , και δυο μπαλκονοπορτες αριστερα και δεξια (χωρις καλα κουφωματα) και τελευταιος οροφος (2ος) ?
σομπα χαλαζια (2700-2800) ?
θερμοπομπο (2500-3000) ?
mica σωμα (2500) ?

ή Κατι Αλλο?
(σομπα υγραεριο η πετρελαιου απορριπονται λογω οσμης)
Μενω Αθηνα , :)
Φωναξε ενα καυστηρατζη να στο φτιαξει
Ο αλλος τροπος θερμανσης δε θελει χρηματα?

Φυσικο αεριο περναει απο εκει?

npil
05-12-16, 21:03
Φωναξε ενα καυστηρατζη να στο φτιαξει
Ο αλλος τροπος θερμανσης δε θελει χρηματα?

Φυσικο αεριο περναει απο εκει?[/QUOTE]

φυσικό αέριο δεν περνάει..... δυστυχώς.
ο καυστήρας ειναι αρχαίος 30χρονων , εγώ δεν θέλω θέρμανση 24/7 αλλά για τις ώρες που είμαι σπίτι 8-10 ώρες καθημερινά. με το υπνοδωμάτιο βολευει το air condition κ το μπάνιο έχω μικρο χαλαζία. το σαλόνι/τραπεζαρια που είναι ενιαίο κοιτάζω να δω τι να κάνω. κ εκτός του άλλου δεν είναι κ δικό μου το σπίτι να χωσω λεφτά στο καυστήρα.

slalom
05-12-16, 22:22
Αν δεν ειναι δικο σου βρες κατι καλυτερο

npil
05-12-16, 22:48
Αν δεν ειναι δικο σου βρες κατι καλυτερο
τόσο χάλια? λες?

MIKU
06-12-16, 00:47
τόσο χάλια? λες?

Χαλαζία ή A/C!Με το νυχτερινό τι ισχύει τελικά σε εσένα με το ωρ΄΄αριο;;Είδες το λινκ;;

npil
06-12-16, 02:00
Χαλαζία ή A/C!Με το νυχτερινό τι ισχύει τελικά σε εσένα με το ωρ΄΄αριο;;Είδες το λινκ;;
παλιό πρόγραμμα 11-7 άρα πάμε χαλαζία 2700 -2800 κ σε συνδυασμό με air condition ?

MIKU
06-12-16, 02:18
παλιό πρόγραμμα 11-7 άρα πάμε χαλαζία 2700 -2800 κ σε συνδυασμό με air condition ?

Εγώ θα πρότεινα κυρίως το A/C.Μπορείς να το λειτουργείς και την ημέρα!Η χαλαζία έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και ζεσταίνει πιο τοπικά!Μπορείς,μάλιστα να προγραμματίζεις το A/C να ανοίγει το πρωί ώστε να βρίσκεις το σπίτι ζεστό όταν ξυπνάς!Εμένα ξεκινάει στις 6 και κλείνει στις 8.Εχω αρκετά καλό αποτέλεσμα!Καει 1,5kw την ώρα άρα 1,5Χ2 3 kw την ημέρα ,360 kw το 4μηνο που βγαίνει το εκκαθαριστικό της ΔΕΗ δηλαδή 24 ευρώ το 4μηνο,6 το μηνα!!(Μιλάω για νυχτερινό μιας και αυτές τις ώρες είναι σε λειτουργεία το νυχτερινό).Εσύ που έχεις το παλιό νυχτερινό μπορείς να το βάζεις 5-7.Και αν το λειτουργείς την ώρα του κανονικού τιμολογίου 2 ώρες ανα ημέρα τότε τα 360 kw που θα καούν στο κανονικό τιμολόγιο στο 4μηνο κοστίζουν 46 ευρώ.Ποιό οικονομικό από πετρέλαιο....

npil
06-12-16, 09:34
Εγώ θα πρότεινα κυρίως το A/C.Μπορείς να το λειτουργείς και την ημέρα!Η χαλαζία έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και ζεσταίνει πιο τοπικά!Μπορείς,μάλιστα να προγραμματίζεις το A/C να ανοίγει το πρωί ώστε να βρίσκεις το σπίτι ζεστό όταν ξυπνάς!Εμένα ξεκινάει στις 6 και κλείνει στις 8.Εχω αρκετά καλό αποτέλεσμα!Καει 1,5kw την ώρα άρα 1,5Χ2 3 kw την ημέρα ,360 kw το 4μηνο που βγαίνει το εκκαθαριστικό της ΔΕΗ δηλαδή 24 ευρώ το 4μηνο,6 το μηνα!!(Μιλάω για νυχτερινό μιας και αυτές τις ώρες είναι σε λειτουργεία το νυχτερινό).Εσύ που έχεις το παλιό νυχτερινό μπορείς να το βάζεις 5-7.Και αν το λειτουργείς την ώρα του κανονικού τιμολογίου 2 ώρες ανα ημέρα τότε τα 360 kw που θα καούν στο κανονικό τιμολόγιο στο 4μηνο κοστίζουν 46 ευρώ.Ποιό οικονομικό από πετρέλαιο....
συμφωνω , στο θεμα οικονομιας, και οντως το εφαρμοζω , αλλα στο θεμα "καλης" ζεστασιας εκτος απο πετρελαιο , το a/c ξυραινει τον αερα . Αλλα σαν εναλλακτικο ειναι το πιο οικονομικο και ποιο αποδοτικο .

teodor_ch
06-12-16, 09:55
συμφωνω , στο θεμα οικονομιας, και οντως το εφαρμοζω , αλλα στο θεμα "καλης" ζεστασιας εκτος απο πετρελαιο , το a/c ξυραινει τον αερα . Αλλα σαν εναλλακτικο ειναι το πιο οικονομικο και ποιο αποδοτικο .

Αν το λειτουργείς αρκετά ώστε να ζεσταθεί το σπίτι μετά δε νιώθεις τη χάλια ατμόσφαιρα.
Αν το ανοίγεις λίγο στο τέρμα και μετά στοπ ναί, δεν προλαβαίνει να ζεστάνει αντικείμενα και η ατμόσφαιρα γίνεται χάλια.

Απο ανάγκη ένα χειμώνα έζησα με A/C και τελικά επειδή ήταν 24/7 ανοιχτό το σπίτί είχε ωραία ατμόσφαιρα.

npil
06-12-16, 11:50
Αν το λειτουργείς αρκετά ώστε να ζεσταθεί το σπίτι μετά δε νιώθεις τη χάλια ατμόσφαιρα.
Αν το ανοίγεις λίγο στο τέρμα και μετά στοπ ναί, δεν προλαβαίνει να ζεστάνει αντικείμενα και η ατμόσφαιρα γίνεται χάλια.

Απο ανάγκη ένα χειμώνα έζησα με A/C και τελικά επειδή ήταν 24/7 ανοιχτό το σπίτί είχε ωραία ατμόσφαιρα.
θα το εφαρμοσω, παντως εχω παρατηρηρσει μετα απο 20-30 λεπτα λειτουργιας , κανει κατι σταματηματα , βγαζει σκετο αερα, και μετα παλι ζεστο, δυστυχως δεν ειναι Inverter (καινουργιο) , αλλα καλοσυντηρημενο (του κανω καθαρισμο) και απο οτι μου ειχε πει ο τεχνικος , ειναι "σκυλι" λογω οτι ειναι fujitsu (το ιαπωνικο)

sdikr
06-12-16, 12:05
Θα επέλεγα το καλοριφέρ λαδιου, οικονομικό δεν είναι αλλά θα έχεις "καλύτερη" ζέστη, μπορείς να έχεις κοντά στο καλοριφέρ και ενα δοχείο με νερό για την ξηρασία του αέρα

MIKU
06-12-16, 13:37
θα το εφαρμοσω, παντως εχω παρατηρηρσει μετα απο 20-30 λεπτα λειτουργιας , κανει κατι σταματηματα , βγαζει σκετο αερα, και μετα παλι ζεστο, δυστυχως δεν ειναι Inverter (καινουργιο) , αλλα καλοσυντηρημενο (του κανω καθαρισμο) και απο οτι μου ειχε πει ο τεχνικος , ειναι "σκυλι" λογω οτι ειναι fujitsu (το ιαπωνικο)
Αυτά τα σταματήματα γίνονται ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και υγρασία η οποία ''κολλάσει'' στο εξωτερικό μηχάνιμα δημιουργόντας πάγο και έτσι δεν το αφήνει να αποδόσει.Για να λιώσει λοιπόν αυτό σταματάει να φυσάει μέσα στο σπιτι και γυρναει στη λειτουργεία ψύξης ώστε το εξωτερικό μηχάνιμα να λιώσει τον πάγο που πιάνει.Μετά ξανααρχίζει.Για αυτό το λόγο το εξωτερικό μηχάνιμα στη λειτουργεία θέρμανσης βγάζει νερό πάνω από τη μονάδα και όχι από το λάστιχο.

- - - Updated - - -


Θα επέλεγα το καλοριφέρ λαδιου, οικονομικό δεν είναι αλλά θα έχεις "καλύτερη" ζέστη, μπορείς να έχεις κοντά στο καλοριφέρ και ενα δοχείο με νερό για την ξηρασία του αέρα

Ναι αλλά αυτά έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση (έως 3kw) ανάλογα τις ''φέτες''.Άρα θα είναι πιο δύσκολη η χρήση τους εντός ημερίσιου τιμολογίου..

sdikr
06-12-16, 13:40
Αυτά τα σταματήματα γίνονται ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και υγρασία η οποία ''κολλάσει'' στο εξωτερικό μηχάνιμα δημιουργόντας πάγο και έτσι δεν το αφήνει να αποδόσει.Για να λιώσει λοιπόν αυτό σταματάει να φυσάει μέσα στο σπιτι και γυρναει στη λειτουργεία ψύξης ώστε το εξωτερικό μηχάνιμα να λιώσει τον πάγο που πιάνει.Μετά ξανααρχίζει.Για αυτό το λόγο το εξωτερικό μηχάνιμα στη λειτουργεία θέρμανσης βγάζει νερό πάνω από τη μονάδα και όχι από το λάστιχο.

- - - Updated - - -



Ναι αλλά αυτά έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση (έως 3kw) ανάλογα τις ''φέτες''.Άρα θα είναι πιο δύσκολη η χρήση τους εντός ημερίσιου τιμολογίου..

Μα αν είχε αέριο θα ήταν καλύτερα, όμως δεν έχει, όποτε σε σύγκριση με χαλαζία, αερόθερμο κλπ είναι "καλύτερη" λύση το καλοριφέρ λαδιού

kiriakk
06-12-16, 18:19
θα το εφαρμοσω, παντως εχω παρατηρηρσει μετα απο 20-30 λεπτα λειτουργιας , κανει κατι σταματηματα , βγαζει σκετο αερα, και μετα παλι ζεστο, δυστυχως δεν ειναι Inverter (καινουργιο) , αλλα καλοσυντηρημενο (του κανω καθαρισμο) και απο οτι μου ειχε πει ο τεχνικος , ειναι "σκυλι" λογω οτι ειναι fujitsu (το ιαπωνικο)

λογικό είναι αφού δεν είναι Inverter, μια να ξεκινάει και μια να σταματάει, αφού δουλέυει on/off ή στο 100% ή στο off.

Όποιος πάντως έχει inverter κλιματιστικό, η μακράν οικονομικότερη λειτουργία είναι με συνεχόμενη λειτουργία (προϋπόθεση βέβαια να υπάρχει κάποια μόνωση, έστω μέτρια),
οι υψηλοί COP επιτυγχάνονται όταν το κλιματιστικό δουλεύει στο χαλαρό,

και επίσης έτσι έχει ζεσταθεί και το σπίτι και ακόμη και αν κλείσει για λίγες ώρες το σπίτι δεν κρυώνει αμέσως

anon
07-12-16, 16:00
1. Τα κλιματιστικά αποδίδουν καλά, εφόσον η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πάνω απο 4 - 5 βαθμούς (συνήθως). Αυτα τα COP που διαβάζετε καλό θα ήταν να λένε και για τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουν υπολογιστεί. Κάτω απο 4 βαθμούς το COP γίνεται συνήθως 1, δηλαδή είναι σαν ένα μεγάλο αερόθερμο, δεν προσφέρει οικονομία.
2. Η κακή ατμόσφαιρα οφείλεται στην βεβιασμένη θέρμανση του αέρα. Ξηρότητα στον αέρα μπορεί να προκαλέσει και η θέρμανση με καλοριφέρ. Απλά όταν η θέρμανση γίνεται σιγά σιγά, προλαβαίνει να αποκτήσει λίγο περισσότερη υγρασία ο χώρος (περίπτωση καλοριφέρ).Οπου δεν γίνεται αυτό, υπάρχουν υγραντήρες, για καλοριφέρ. Ομοίως λοιπόν η ξηρότητα απο το αιρκοντισιον αντιμετωπίζεται με υγραντήρα.

teodor_ch
07-12-16, 17:45
2. Η κακή ατμόσφαιρα οφείλεται στην βεβιασμένη θέρμανση του αέρα. Ξηρότητα στον αέρα μπορεί να προκαλέσει και η θέρμανση με καλοριφέρ. Απλά όταν η θέρμανση γίνεται σιγά σιγά, προλαβαίνει να αποκτήσει λίγο περισσότερη υγρασία ο χώρος (περίπτωση καλοριφέρ).Οπου δεν γίνεται αυτό, υπάρχουν υγραντήρες, για καλοριφέρ. Ομοίως λοιπόν η ξηρότητα απο το αιρκοντισιον αντιμετωπίζεται με υγραντήρα.

Αν τα αντικείμενα στο χώρο είχαν 20 βαθμούς
και ο αέρας ήταν στους 10 βαθμούς

με τη "βεβιασμένη" θέρμανση του αέρα μέχρι τους 20 βαθμούς θα είχαμε πάλι ξηρότητα στον αέρα?
Πιστεύω πως όχι, γιατί η υγρασία δεν έχει ψυχρά μέρη να κολλήσει και άρα μένει στον αέρα.

anon
07-12-16, 18:22
H υγρασία στην ατμόσφαιρα ειναι σχετική και συνδέεται με την θερμοκρασία.
Το κλιματιστικό, στην θέρμανση, δεν απορροφά την υγρασία.Μόνο όταν λειτουργεί σαν ψύξη το κάνει αυτό.
Γιαυτό εαν έχουμε πχ υγρασία 50% σε θερμοκρασία 12 Κελσίου, αν ανεβεί η θερμοκρασία, απότομα (ώστε να μην προλάβει να προσλάβει υγρασία η ατμόσφαιρα, ακόμα και απο την εκπνοή μας) στους 22 Κελσίου, η σχετική υγρασία δεν θα είναι και πάλι 50% αλλά αρκετά λιγότερο.

teodor_ch
07-12-16, 19:43
H υγρασία στην ατμόσφαιρα ειναι σχετική και συνδέεται με την θερμοκρασία.
Το κλιματιστικό, στην θέρμανση, δεν απορροφά την υγρασία.Μόνο όταν λειτουργεί σαν ψύξη το κάνει αυτό.
Γιαυτό εαν έχουμε πχ υγρασία 50% σε θερμοκρασία 12 Κελσίου, αν ανεβεί η θερμοκρασία, απότομα (ώστε να μην προλάβει να προσλάβει υγρασία η ατμόσφαιρα, ακόμα και απο την εκπνοή μας) στους 22 Κελσίου, η σχετική υγρασία δεν θα είναι και πάλι 50% αλλά αρκετά λιγότερο.

Δε διαφωνώ.

Διαφωνώ στο ότι θεωρείς ότι φταίει η θέρμανση του αέρα για τη ξηρότητα.
Εγώ πιστεύω ότι η υγρασία μεταφέρεται στο ψυχρότερο σώμα και επειδή τα αντικείμενα δεν έχουν ζεσταθεί "απορροφούν" υγρασία.
Αν αυτά ήταν ζεστά τότε το νερό θα έμενε στην ατμόσφαιρα.

Το ότι όσο πιο ζεστός είναι ο αέρας χωράει περισσότερο νερό είναι κανόνας.

Υπάρχει όμως χαοτική διαφορά στην σχετική υγρασία του αέρα όταν συγκρίνεις τη θέρμανση απο πχ. 24.000btu A/C vs 24.000btu καλοριφέρ.

Όταν λειτουργείς υγραντήρα σε ένα παγωμένο σπίτι με τέρμα το A/C, απλά γεμίζεις τους τοίχους και τα τζάμια νερά. Μέχρι να κολλήσουν εκεί, ναί, ανεβαίνει και η σχετική υγρασία του αέρα.

Sebu
07-12-16, 20:48
H υγρασία στην ατμόσφαιρα ειναι σχετική και συνδέεται με την θερμοκρασία.
Το κλιματιστικό, στην θέρμανση, δεν απορροφά την υγρασία.Μόνο όταν λειτουργεί σαν ψύξη το κάνει αυτό.
Γιαυτό εαν έχουμε πχ υγρασία 50% σε θερμοκρασία 12 Κελσίου, αν ανεβεί η θερμοκρασία, απότομα (ώστε να μην προλάβει να προσλάβει υγρασία η ατμόσφαιρα, ακόμα και απο την εκπνοή μας) στους 22 Κελσίου, η σχετική υγρασία δεν θα είναι και πάλι 50% αλλά αρκετά λιγότερο.

Επειδή έχω "εξυπνη" μοναδα η οποια μετραει εσωτερικη και εξωτερική θερμοκρασία, βαρόμετρο, πρόβλεψη καιρού και υγρασία εσωτερικού χώρου έχω παρατηρησει το εξης:

Οταν ανοιξω το κλιματιστικο στην ψυξη, ο αερας στεγνωνει πιο γρηγορα και μειωνεται σημαντικα η υγρασια ως ποσοστο στο χωρο. Για αυτο αλλωστε και στο αμαξι για να καθαρισεις τα τζαμια απο την παχνη σου λενε να ανοιξεις το κλιματιστικο στο ζεστο.
Οταν ανοιξω το κλιματιστικο στη θερμανση ομως εξακολουθει να συμβαινει το ιδιο, σε μικροτερο βαθμο αλλα συμβαινει.
Ως θερμοκρασια στη θερμανση παιζω μεταξυ 22 και 24 βαθμους και υστερα απο λιγη ωρα ριχνει την υγρασια του χωρου κατα 3% περιπου. Δεν ειναι μεγαλο αλλα δεν το λες και ασημαντο.
Οποτε ισως η θερμανση του αερα, τον στεγνωνει καπως και ριχνει για αυτο το μικρο ποσοστο την υγρασια??? :hmm:

kiriakk
07-12-16, 21:50
1. Τα κλιματιστικά αποδίδουν καλά, εφόσον η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πάνω απο 4 - 5 βαθμούς (συνήθως). Αυτα τα COP που διαβάζετε καλό θα ήταν να λένε και για τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουν υπολογιστεί. Κάτω απο 4 βαθμούς το COP γίνεται συνήθως 1, δηλαδή είναι σαν ένα μεγάλο αερόθερμο, δεν προσφέρει οικονομία.
2. Η κακή ατμόσφαιρα οφείλεται στην βεβιασμένη θέρμανση του αέρα. Ξηρότητα στον αέρα μπορεί να προκαλέσει και η θέρμανση με καλοριφέρ. Απλά όταν η θέρμανση γίνεται σιγά σιγά, προλαβαίνει να αποκτήσει λίγο περισσότερη υγρασία ο χώρος (περίπτωση καλοριφέρ).Οπου δεν γίνεται αυτό, υπάρχουν υγραντήρες, για καλοριφέρ. Ομοίως λοιπόν η ξηρότητα απο το αιρκοντισιον αντιμετωπίζεται με υγραντήρα.


o COP συνήθως πλησιάζει το 1 λίγο ή κάπως κάτω από 0 βαθμούς,

στη δική μου αντλία θερμότητας (γιατί από ότι είδα υπάρχουν και κάποιοες με καλύτερο COP)
πχ για 2 εξωτερική, κυμαίνεται από 2 έως 3,27 αναλόγως με τι φορτίο συμπιεστή δουλεύει,
και για 0 εξωτερική από 1.85 έως 3.21 και για -3 εξ. από 1.76 έως 3,04,
βέβαια στισ χαμηλές θερμοκρασίες πχ 1-2 εξωτερική δεν θα δουλέυει χαλαρά, αλλά ούτε στο φουλ, οπότε ο COP που έχω είναι πάνω από 2 ακόμη και τότε

για αυτό λέμε περισσότερες ώρες λειτουργίας, για να πάρει κανείς την ίδια ποσότητα θερμότητας με μεγαλύτερο COP,

στα σπλιτάκια αέρα, συνήθως ο COP είναι λίγο μεγαλύτερος στην πράξη, γατί δεν ζεσταίνουν τόσο τον αέρα που βγάζουν, όσο οι αντλίες το νερό

nyannaco
07-12-16, 22:31
Επειδή έχω "εξυπνη" μοναδα η οποια μετραει εσωτερικη και εξωτερική θερμοκρασία, βαρόμετρο, πρόβλεψη καιρού και υγρασία εσωτερικού χώρου έχω παρατηρησει το εξης:

Οταν ανοιξω το κλιματιστικο στην ψυξη, ο αερας στεγνωνει πιο γρηγορα και μειωνεται σημαντικα η υγρασια ως ποσοστο στο χωρο. Για αυτο αλλωστε και στο αμαξι για να καθαρισεις τα τζαμια απο την παχνη σου λενε να ανοιξεις το κλιματιστικο στο ζεστο.
Οταν ανοιξω το κλιματιστικο στη θερμανση ομως εξακολουθει να συμβαινει το ιδιο, σε μικροτερο βαθμο αλλα συμβαινει.
Ως θερμοκρασια στη θερμανση παιζω μεταξυ 22 και 24 βαθμους και υστερα απο λιγη ωρα ριχνει την υγρασια του χωρου κατα 3% περιπου. Δεν ειναι μεγαλο αλλα δεν το λες και ασημαντο.
Οποτε ισως η θερμανση του αερα, τον στεγνωνει καπως και ριχνει για αυτο το μικρο ποσοστο την υγρασια??? :hmm:Στην πραγματικοτητα δεν αφαιρει υγρασια απο τον αερα, απλα η ανοδος της θερμοκρασιας του αερα ριχνει τη σχετικη υγρασια, με την ιδια απολυτη ποσοτητα νερου στον σερα.

anon
07-12-16, 23:10
oσο θερμαίνεται ένας χώρος, και εφόσον δεν υπάρχουν άλλα διαφοροποιά στοιχεία (πχ υγραντήρας), η σχετικη, το τονίζω, σχετική, υγρασία, μειώνεται. Δεν το λέω απο το μυαλό μου, είναι νόμος. Ομοίως και η αίσθηση. Μπορεί στην ίδια μονάδα όγκου αέρα που υπάρχει στο σπίτι, το νερό, σαν απόλυτη υγρασία ναναι το ίδιο, αλλά η "αίσθηση" του πόση υγρασία έχει, με την θέρμανση, μειώνεται.
Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό, πάω πάσο, δεχτείτε το σαν νόμο της φύσης.
Οπότε η θέρμανση με κλιματιστικό, επειδή θερμαίνει τον αέρα, ταχύτατα (και όχι και τις επιφάνειας κλπ), παρόλο που δεν υπάρχει απώλεια υγρασίας (παρεκτός εαν υπάρχουν πολύ κρύα σημεία ώστε να υγροποιείται η ατμοσφαιρική υγρασία, ακόμα και σε τοίχους), ωστόσο η ατμόσφαιρα, μας φαίνεται πιο ξερή. Στην θέρμανση το κλιματιστικό ΔΕΝ αφαιρεί υγρασία, μόνο σε λειτουργία ψύξης ή αφύγρανσης ΑΦΑΙΡΕΙ πραγματική υγρασία απο τον χωρο. Εαν χρησιμοποιείτε κλιματιστικό ευρέως, και σας φαίνεται ξερή η ατμόσφαιρα, πάρτε υγραντήρα. Δεν κοστίζει πολύ. Η' έστω αφήστε μια μεγάλη βρεγμένη πετσέτα απέναντι απο το κλιματιστικο.

- - - Updated - - -


o COP συνήθως πλησιάζει το 1 λίγο ή κάπως κάτω από 0 βαθμούς,

στη δική μου αντλία θερμότητας (γιατί από ότι είδα υπάρχουν και κάποιοες με καλύτερο COP)
πχ για 2 εξωτερική, κυμαίνεται από 2 έως 3,27 αναλόγως με τι φορτίο συμπιεστή δουλεύει,
και για 0 εξωτερική από 1.85 έως 3.21 και για -3 εξ. από 1.76 έως 3,04,
βέβαια στισ χαμηλές θερμοκρασίες πχ 1-2 εξωτερική δεν θα δουλέυει χαλαρά, αλλά ούτε στο φουλ, οπότε ο COP που έχω είναι πάνω από 2 ακόμη και τότε

για αυτό λέμε περισσότερες ώρες λειτουργίας, για να πάρει κανείς την ίδια ποσότητα θερμότητας με μεγαλύτερο COP,

στα σπλιτάκια αέρα, συνήθως ο COP είναι λίγο μεγαλύτερος στην πράξη, γατί δεν ζεσταίνουν τόσο τον αέρα που βγάζουν, όσο οι αντλίες το νερό

ο COP δεν έχει να κάνει με το αν θερμαίνει νερό ή αέρα. Είναι ένας συντελεστής αποδοτικότητας, δηλαδή πόση θερμική ενέργεια αποδίδουν με βάση την καταναλώμενη ηλεκτρική.
Για να το κάνουμε πενταράκια. Πχ αερόθερμο. Εαν "ξεχάσουμε" τον ανεμιστήρα (γιατί και αυτός αν και λίγο σχετικά ξοδεύει ρεύμα), τότε ενα αερόθερμο ισχύος 1KW σε μια ώρα αποδίδει 1KWh (ενέργεια) σε θερμότητα.
Το κλιματιστικό, εαν λειτουργεί εκείνη την στιγμή με COP=3, σημαίνει ότι καταναλώνει ναι μεν ενέργεια (ηλεκτρική) 1Kwh, αποδίδει τα τριπλάσια (είπαμε COP=3), δηλαδή αποδίδει θερμική ενέργεια 3Khw. Γιαυτό λέμε ότι ειναι αποδοτικά συστήματα θέρμανσης και οικονομικά στην σημερινή εποχή.
Tώρα, απο τον τρόπο λειτουργίας των κλιματιστικών και των αντλιών θερμότητας (όλα αντλίες θερμότητας είναι) προσδιορίζεται ο συντελεστής COP, και πάντα έχει να κάνει η απόδοση αυτή με τις θερμοκρασίας. Σε λειτουργία θέρμανσης, "αντλούν" θερμότητα απο τον εξωτερικό χώρο, και τον φέρνουν μέσα στο σπίτι (στην ψύξη κάνουν το ανάποδο). Αυτή η άντληση όπως καταλαβαινετε, είναι πολύ πιο εύκολη όταν έξω έχει θερμοκρασία 10-15 βαθμούς απο ότι εαν έχει 5 ή ακόμα χειρότερα εαν είναι υπο το μηδενός. Αρα ο συντελεστής COP κανονικά θα πρέπει να αναφαίρετε σε συνδιασμό με την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται η εξωτερική μονάδα.
Απλός κανόνας που ισχύει είναι ότι κάτω απο 4-5 βαθμούς ο συντελεστής COP πάει στην μονάδα.

MIKU
07-12-16, 23:44
Τι γνώμη έχετε για τους θερμοσυσσωρευτές;;

drivingteacher
08-12-16, 01:19
Τι γνώμη έχετε για τους θερμοσυσσωρευτές;;

Με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα μη το σκέφτεστε.Τους ξήλωσα εδώ και καιρό και ησύχασα.Τραβούσαν ρεύμα νυχτερινό και το απέδιδαν στο χώρο την άλλη μέρα.
Έλα μου ντε που όταν την άλλη μέρα είχε λιακάδα τί γινόταν;Έβραζε μέσα στο σπίτι και άνοιγες τα παράθυρα για να πάρεις λίγο αέρα,αλλά,τις kwh τις είχες ήδη κάψει.Αν κατά το βραδάκυ χάλαγε πάλι ο καιρός τους άναβες και κατά το απογεματάκι.
Όταν πήγες να δεις πως τα πας από κατανάλωση στο μετρητή της ΔΕΗ,το ρολογάκι γύρναγε τόσο γρήγορα που ήθελες δραμαμίνες για τη ναυτία που σ' έπιανε.
Επίσης παρατήρησα όταν τους άνοιξα ότι λειτουργικά σαν κατασκευή δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο.Είχαν 3 αντιστάσεις τύπου φούρνου οι οποίες ήταν χωνευτές σε μια σειρά πυρότουβλων.
Ήθελαν πολύ προσοχή γιατί ένα ξεχασμένο ρούχο απάνω τους έυκολα μπορούσε να καταλήξει σε μπαρουτιασμένο σπίτι (στο τσακ το γλιτώσαμε) αμά δε, βλέπατε και τη ζημιά είχε κάτι κάνει στο ξύλινο πάτωμα που τόσα χρόνια το πύρωνε θα καταλαβαίνατε γιατί για κανά δίμηνο που έψαχνα ανθρώπους να τους χαρίσω δεν τους έπαιρνε κανείς και τελικά τους έλυσα και έδωσα τα μεταλλικά τους μέρη σ'έναν άνθρωπο να τα σπρώξει για σκραπ να βγάλει κανά φράγκο.

badweed
08-12-16, 01:33
Με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα μη το σκέφτεστε.Τους ξήλωσα εδώ και καιρό και ησύχασα.Τραβούσαν ρεύμα νυχτερινό και το απέδιδαν στο χώρο την άλλη μέρα.
Έλα μου ντε που όταν την άλλη μέρα είχε λιακάδα τί γινόταν;Έβραζε μέσα στο σπίτι και άνοιγες τα παράθυρα για να πάρεις λίγο αέρα,αλλά,τις kwh τις είχες ήδη κάψει.Αν κατά το βραδάκυ χάλαγε πάλι ο καιρός τους άναβες και κατά το απογεματάκι.
Όταν πήγες να δεις πως τα πας από κατανάλωση στο μετρητή της ΔΕΗ,το ρολογάκι γύρναγε τόσο γρήγορα που ήθελες δραμαμίνες για τη ναυτία που σ' έπιανε.
Επίσης παρατήρησα όταν τους άνοιξα ότι λειτουργικά σαν κατασκευή δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο.Είχαν 3 αντιστάσεις τύπου φούρνου οι οποίες ήταν χωνευτές σε μια σειρά πυρότουβλων.
Ήθελαν πολύ προσοχή γιατί ένα ξεχασμένο ρούχο απάνω τους έυκολα μπορούσε να καταλήξει σε μπαρουτιασμένο σπίτι (στο τσακ το γλιτώσαμε) αμά δε, βλέπατε και τη ζημιά είχε κάτι κάνει στο ξύλινο πάτωμα που τόσα χρόνια το πύρωνε θα καταλαβαίνατε γιατί για κανά δίμηνο που έψαχνα ανθρώπους να τους χαρίσω δεν τους έπαιρνε κανείς και τελικά τους έλυσα και έδωσα τα μεταλλικά τους μέρη σ'έναν άνθρωπο να τα σπρώξει για σκραπ να βγάλει κανά φράγκο.
καλη η ξηγα :)
με κανα ηλιακο θερμοσιφωνα δεν μπορουσες να τα συνδεσεις ;

MIKU
08-12-16, 02:31
Θυμάσαι περίπου κατανάλωση;;Εννοώ στο λογαριασμό της ΔΕΗ.Μια γνωστή έχει 4 σώματα και κατανάλωσε σε 1 4μηνο 6465kw!Από αυτά τα 6094 ήταν νυχτερινά και τα υπόλοιπα ημερίσια.Πλήρωσε 729 ευρώ,μαζί με 45 ευρώ δήμο και ερτ......

Sebu
08-12-16, 13:36
Η αναζητηση μεθοδου θερμανσης δεν λυνει πρακτικα κανενα προβλημα.
Με εξαιρεση οσους νοικιαζουν σπιτι και δεν ειναι δικο τους, οι ιδιοκτητες κακως για εμενα ψαχνουν οικονομικες πηγες θερμανσης ή ψυξης αντιστοιχα. Τα χρηματα που θεωρητικα νομιζεις οτι γλιτωνεις σε βαθος χρονου (μακροπροθεσμα) ειναι τα χρηματα που θα εδινες για μια εξαρχης καλυτερη επενδυση και μονωση σπιτιου ή για μια διορθωση της μονωσης τωρα.

Τι θελω να πω. Το 90% των κατοικιων στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα στο θεμα της μονωσης. Ενω εχουμε εναν απο τους καλυτερους κτιριοδομικους κανονισμους για κατασκευη αντισεισμικων σπιτιων, στο θεμα της μονωσης των σπιτιων γινεται παρτι και οι εργολαβοι, μηχανικοι, αρχιτεκτονες τρωνε απο παντου.
Αν ενα σπιτι ηταν εξαρχης αριστα μονωμενο, η αναγκη για θερμανση το χειμωνα σε πεδινες και παραθαλασσιες περιοχες της Ελλαδας θα ηταν ελαχιστη. Οταν εξω εχει 12-14 βαθμους, με μια εσωτερικη θερμοκρασια 20-22 βαθμους εισαι βασιλιας. Αυτο επιτυγχανεται ανετοτατα σε καλα μονωμενο σπιτι. Σε αριστα μονωμενο ακομα καλυτερα.

Γιατι λοιπον δεν κυνηγαμε τους κατασκευαστες την κρισιμη ωρα που το σπιτι χτιζεται ή το αγοραζουμε στα μπετα και τσιγκουνευομαστε μερικα χρηματα παραπανω για λιγο καλυτερα κουφωματα ή για καλυτερη εξωτερικη μονωση και δεν βλεπουμε πως οτι νομιζουμε οτι γλιτωνουμε τωρα θα το πληρωνουμε χρυσαφι, εμεις, τα παιδια και τα εγγονια μας στο μελλον?

Έχω δει πχ ακομα και σε καινουρια πολυκατοικια του 2005, ο μηχανικος/κατασκευαστης εβαζε καυστηρες που καλυπταν 1,5-2 μεγαλυτερη πολυκατοικια γιατι η λογικη ηταν ελα μωρε, βαλε μεγαλο να εχουν να καινε να ζεσταινονται, τσαμπα ειναι το πετρελαιο, με κυκλοφορητες της πλακας. Και ταυτοχρονα αφηνε την οροφη της πιλοτης με γελοια μονωση και ο 1ος μπαζει υγρασια και κρυο το χειμωνα, ή αστεια μονωση στην ταρατσα και το ρετιρε βραζει το καλοκαιρι και καιει παραπανω ρευμα σε κλιματισμο. Τα λεφτα του αχρηστου (για τις αναγκες της πολυκατοικιας) καυστηρα τα τσεπωνε/μοιραζε με τον ηλεκτρολογο/εγκαταστατη του καυστηρα.

ThReSh
08-12-16, 14:27
Δεν διαφωνώ, αρκεί να μιλάμε για διαμερίσματα. Για μονοκατοικίες η βελτίωση της μόνωσης (πέρα από τα κουφώματα) πονάει.

Το σπίτι μας είναι του 93-94, έχει Dow 5cm νομίζω μέχρι και στα χωνευτά των προηγούμενων μας κουφωμάτων, αλλά μόνο στα τούβλα όχι στις κολώνες γιατί τότε δεν προβλεπόταν νομίζω από ότι μου είπαν.

Ρώτησα έτσι για εγκυκλοπαιδική γνώση πόσο πάει η εξωτερική θερμομόνωση κι ο λογαριασμός έβγαινε 16-18000 euro. OUCH!


Από την άλλη έχω ακούσει από μηχανικό γνωστό να επισκέπτεται καινούριο σπίτι (λίγο πριν ολοκληρωθεί) με καλή μόνωση/κουφώματα, στο οποίο δεν είχαν εγκαταστήσει θέρμανση ακόμα και με 0-1 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία να έχει 15 μέσα. Εντυπωσιακό δεν λεώ...

anon
08-12-16, 14:50
@sebu τώρα ειναι αργά. ο οικοδομικός οργασμός των προηγούμενων δεκαετιών έληξε, και πλέον δεν κτίζονται σπίτια με τους αλλοτινούς ρυθμούς. Τα σπίτια ήδη υπάρχουν, και δεν συμφέρει να γκρεμίσεις για να το ξανακτίσεις όπως θα έπρεπε να είναι (απο θέμα αντισεισμικότητα, μόνωσης κλπ κλπ κλπ). Αρα πλέον στο θέμα μόνωση, ότι κάνεις είναι σε ήδη υπάρχουσες κατοικίες.
Ευτυχώς τα βασικότερα είναι ευκολο να γίνουν, αλλά το εύκολο δεν σημαίνει και χωρίς κόστος.
1. Κουφώματα
2. Εξωτερική μόνωση με σύστημα τύπου κέλυφος.
Αυτά τα δυο επαρκούν για να επιτύχουν το 90% μιας άριστης απο αρχική κατασκευή μόνωση. Δυστυχώς λόγω οικονομικών μέτρων δεν μπορούν να υπάρχουν πλέον προγράμματα όπως το Εξοικονομώ κατ'οικον, τα οποία κάνανε πιο οικονομική (έως και δωρεάν) την αναβάθμιση ενεργειακής βαθμίδας των σπιτιών.

ThReSh
08-12-16, 14:53
Δυστυχώς λόγω οικονομικών μέτρων δεν μπορούν να υπάρχουν πλέον προγράμματα όπως το Εξοικονομώ κατ'οικον, τα οποία κάνανε πιο οικονομική (έως και δωρεάν) την αναβάθμιση ενεργειακής βαθμίδας των σπιτιών.

Κι ΑΝ είσαι μέχρι 2100 euro/τμ αντικειμενική αξία. Ακόμα και με την περσινή πτώση θέλω άλλα 200 euro για να το πιάσω...

Sebu
08-12-16, 16:28
@sebu τώρα ειναι αργά. ο οικοδομικός οργασμός των προηγούμενων δεκαετιών έληξε, και πλέον δεν κτίζονται σπίτια με τους αλλοτινούς ρυθμούς. Τα σπίτια ήδη υπάρχουν, και δεν συμφέρει να γκρεμίσεις για να το ξανακτίσεις όπως θα έπρεπε να είναι (απο θέμα αντισεισμικότητα, μόνωσης κλπ κλπ κλπ). Αρα πλέον στο θέμα μόνωση, ότι κάνεις είναι σε ήδη υπάρχουσες κατοικίες.
Ευτυχώς τα βασικότερα είναι ευκολο να γίνουν, αλλά το εύκολο δεν σημαίνει και χωρίς κόστος.
1. Κουφώματα
2. Εξωτερική μόνωση με σύστημα τύπου κέλυφος.
Αυτά τα δυο επαρκούν για να επιτύχουν το 90% μιας άριστης απο αρχική κατασκευή μόνωση. Δυστυχώς λόγω οικονομικών μέτρων δεν μπορούν να υπάρχουν πλέον προγράμματα όπως το Εξοικονομώ κατ'οικον, τα οποία κάνανε πιο οικονομική (έως και δωρεάν) την αναβάθμιση ενεργειακής βαθμίδας των σπιτιών.

Δεν χρειαζεται να γκρεμισεις τιποτα ακομα και ετσι.

Επειδη εχω φιλο μηχανικο που εχει προσβαση και ασχολειται με υλικα θερμομονωσης και ηχομονωσης, η τεχνολογια εχει προοδευσει τοσο πολυ τα τελευταια χρονια και τα πραγματικα κοστη των υλικων εχουν πεσει τραγικα πολυ.
Απλα οι μηχανικοι και οι εργολαβοι βαρανε στο θεο την αξια των υλικων σε εσενα τον τελικο χρηστη γιατι δεν γνωριζεις. Λογω κρισης επειδη εχουν πεσει τραγικα οι δουλειες τα τελευταια 5-6 χρονια, τα υλικα τα χρεωνουν ως και 3 φορες επανω στις προσφορες, μαζι με εικονικο (εξωπραγματικο) κοστος εργασιας.
Παίρνουν έτσι και κάτι ωραίες δουλίτσες σε εταιρείες, δημοσιο κτλ που τις βαρανε 50, 100, 150 χιλιαρικα όταν το πραγματικο συνολικο κοστος με την εργασια ειναι απο 10-20 χιλ. μαξ. Απλα προσπαθουν να βγαλουν τα σπασμενα και την ελλειψη πελατειας.

Μου έδειχνε την αλλη φορα υλικα σε μεγεθος φλυδας, χαρτιου Α4 ηχομονωτικα που τα βαζεις σε πορτα σπιτιου ή σε πορτα αυτοκινητου εσωτερικα και κοβει τρελα τον ηχο και τις δονησεις αυτου. Το κοστος του διπλασιο απο οτι σου χρεωνουν εσενα τωρα την απλη μετρια ηχομονωση η οποια ομως σε παχος ειναι 10+ φορες επανω, χωρια το βαρος και την δυσκολια τοποθετησης.
Αλλα τι συζηταμε εδω καποιοι χρησιμοποιουν ακομα ασφαλτοπανα για ηχομονωση το 2016...

Τα ιδια ισχυουν και στα υλικα θερμομονωσης. Για πληρες κελυφωμα σπιτιου (μονοκατοικια/διαμερισμα) περιμετρικα οι τιμες συνολικα με εργασια ειναι περιπου στο μισο κοστος αυτου που λεει ο ThReSh, γυρω στα 8-10Κ με εργασια. Απλα οπως ειπα βαρανε αερα κοπανιστο στα υλικα και την εργασια για να βγαλουν τα σπασμενα. Αν κανεις τη δουλεια μονος σου ή με οικογενειακη βοηθεια (προυποθεση να ξερεις πως θα κολλησεις τα πανελς εξωτερικα, πως θα περασεις τα πρωτα χερια υλικου προετοιμασιας κτλ.) θα κερδισεις περισσοτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.