PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

mike_871
04-01-17, 23:13
Πάντως εδώ η πρώτη αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ που λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ο νόμος δεν λέει αυτό και δεν εννοεί ότι δεν απαιτείται έγκριση της γενικής συνέλευσης, καθώς κάτι τέτοιο θα δημιουργουσε αναρχία και ζούγκλα.

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/oxi-apo-pomida-sthn-aneksarthth-egkatastash-thermantikwn-systhmatwn.4461374.html

Κατά την ΠΟΜΙΔΑ η γενική συνέλευση θα εξακολουθεί να είναι το αρμόδιο όργανο και ο νομοθέτης δεν ξεκαθαρίζει τι θέλει να πει άρα δεν ισχύει ότι διέρρευσε περί ελεύθερης αλλαγής μέσου θέρμανσης και ότι αυτό αφορά άλλο άρθρο του νόμου που δεν άλλαξε.
Μπάχαλο.

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΠΟΜΙΔΑ τι την κόπτει. Εγώ αν ήμουν ιδιοκτήτης θα με ενδιέφερε η πάρτη μου και η περιουσία μου. Κοινώς αν μπορώ να επενδύσω και να αυτονομηθώ γιατί να εξαρτώμαι στην πολυκατοικία με την κεντρική από το πότε κρυώνουν τα παπούδια και θα καίμε το καλοριφερ ή από την αυτόνομη που πάνω από τους μισούς δεν έχουν οικονομική δυνατότητα και δεν βάζουμε πετρέλαιο άρα εγώ ξεροσταλιάζω με κλιματιστικά και εναλλακτικά κοστοβόρα μέσα που δεν ζεσταίνουν το ίδιο το σπίτι και την υγεία μου?
Έχω τα χρήματα, δική μου είναι η περιουσία, επιλέγω αυτόνομο λέβητα αερίου στο σπίτι μου, εξαιρούμαι από την κοινόχρηστη μέτρηση και φιλάκια. Οι υπόλοιποι πρόβλημα σας. Γιατί να μου το μετακυλίεται εμένα με το έτσι θέλω όπως γινόταν με τον παράλογο νόμο μέχρι σήμερα (μιλάω πάντα για καταστάσεις που οι ιδιοκτήτες ειναι παραλογοι και δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους και όχι για νορμαλ καταστάσεις που υπάρχει σύμπνοια, κατανόηση, σεβασμός και βρίσκονται λύσεις).

Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...

Sebu
05-01-17, 00:41
Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...

Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.

mike_871
05-01-17, 01:23
Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.

Το παγιο ισχυει στην περιπτωση οπου αναβει η κεντρικη θερμανση

xhaos
05-01-17, 05:20
Οταν ανάβει ενα διαμέρισμα οι θερμίδες διαχέονται στα γειτονικά διαμερίσματα. Για αυτό σε βάζουν να πληρώνεις και την κεντρική.

Ενημερωτικά το παράνομο cheat είναι ανεμιστήρας να φυσά το σώμα οταν δουλεύει.

nmavro73
05-01-17, 16:37
Τα φοβάμαι λίγο αυτά, δλδ να κοιμάσαι πάνω σε κάτι το οποίο δέχεται ηλεκτρικό ρεύμα. Αν πχ βραχυκυκλώσει ή κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει κίνδυνος, δεδομένου ότι τα περισσότερα είναι κινεζοκατασκευές άρα αμφιβόλου ποιότητας.

- - - Updated - - -



Ακριβώς αυτό που είναι και το βασικότερο. Πχ σε πολυκατοικίες με αυτόνομη αλλά πετρέλαιο που οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν δέχονται μετατροπή σε αέριο ή σε πολυκατοικίες με κεντρική, πως θα υποχρεώσεις τον διαχειριστή και την συνέλευση να σε αφαιρέσουν από τον υπολογισμό κοινοχρήστων θέρμανσης?

Επίσης πόσο εύκολη είναι τεχνικά η υλοποίηση ατομικού λέβητα σε υπάρχουσα πολυκατοικία? Από όσο γνωρίζω στις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση έρχονται οι βάνες κάθε διαμερισματος στον όροφο του σε ένα ντουλαπι στο διαδρομο. Θα συνεχίσει να δουλεύει ο κοινος κυκλοφορητης και για το δικο σου διαμερισμα απλα πλεον η θερμανση του νερου θα γινεται απο τον ατομικο σου λεβητα? Άρα θελει καποιο bypass ώστε απο την βανα να πηγαινει πρωτα στον ατομικο λεβητα που μπαινει στο μπαλκονι και μετα να ξαναγυριζει στο διαμερισμα στα καλοριφερ?

Τελος με την παρουσα οικονομικη συγκυρια και κριση δεν ξερω ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι καποιος να επενδυσει σε ατομικο λεβητα και ποτε θα κανει αποσβεση. Μονο αν τα κοστη αυτα καλυφθουν 80-100% απο ενα προγραμμα Εξοικονομω για μεγαλη μεριδα πληθυσμου.
Έρχονται και απο την εξω πλευρά στο μπαλκόνι σου. Και κάνουν βόλτες μεσα στο διαμερισμα

Atermon
05-01-17, 17:49
Οταν ανάβει ενα διαμέρισμα οι θερμίδες διαχέονται στα γειτονικά διαμερίσματα. Για αυτό σε βάζουν να πληρώνεις και την κεντρική.

Όμως κι αυτός όταν ανάβει αέριο διαχέει τις θερμίδες του στους δίπλα.

jkoukos
05-01-17, 18:31
Οι κοινόχρηστος χώρος είναι αυτό που λέει το όνομά του. Εφόσον υπάρχουν έξοδα, επιμερίζονται ανάλογα των χιλιοστών των διαμερισμάτων σε όλους.
Οι σωλήνες συνήθως είναι εντός του κτιρίου και τις περισσότερες φορές υπάρχει και σώμα σε κάποιον χώρο. Εφόσον ο κοινόχρηστος χώρος θερμαίνεται άμεσα ή έμμεσα, θα υπάρχουν έξοδα.
Το ότι κάποιος μένει στον 1ο όροφο, ή το ισόγειο, δεν τον εξαιρεί από τα έξοδα του ανελκυστήρα, καθώς μπορεί να κάνει χρήση του για άλλους ορόφους ή την ταράτσα. Απλά έχει λιγότερα κόστος που λαμβάνεται υπόψιν στα χιλιοστά.

vasilimertzani
08-01-17, 00:08
Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...

Eγω δεν το διαβασα αυτο καπου.
Με το φτωχο μυαλο μου,μιας και ολοι οι νομοι ειναι τρυπιοι σαν τα σωβρακα μας ,καταλαβα οτι εξακολουθει να ισχυει οτι ισχυε στο θεμα παγιο.


Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.

Μια περιπτωση ειναι οτι υπαρχει ενας λεβητας που λογω και του αυτονομημενου διαμερισματος ειναι κατα πολυ μεγαλυτερος,με μεγαλυτερες απωλειες και σωστα ζητειται το παγιο.
Απο την αλλη σωστα λες εσυ οτι εφοσον εχεις απωλειες απο τα διπλανα διαμερισματα(αρα και απο τις διπλανες πολυκατοικιες??) δικαιουσαι να σου πληρωνουν παγιο.το πρωτο που ειπα ισχυει για το επιπλεον κοστος σαν παγιο.Το δευτερο που ειπε/ειπες ισχυει με τον τροπο που υπολογιζουν σε ενα διαμερισμα τις απωλειες.Η πομιδα κατι λεει,το τεε μηχανικοι κλπ σφυριζουν κλεφτικα.


Το παγιο ισχυει στην περιπτωση οπου αναβει η κεντρικη θερμανση

Πολυ σωστος.Πως εξασφαλιζεται καποιος που δυο χρονια δεν αναψε θερμανση και κατεθεσε ενα ευτελες ποσο σε αερια λεβητες κλπ (πανω απο 3000) και του χρονου του λενε δωσε και παγιο γιατι μας κα........(ρφωθηκε)μην πω τι αλλο ,φετος να αναψουμε.


Όμως κι αυτός όταν ανάβει αέριο διαχέει τις θερμίδες του στους δίπλα.
Σωστα


Οι κοινόχρηστος χώρος είναι αυτό που λέει το όνομά του. Εφόσον υπάρχουν έξοδα, επιμερίζονται ανάλογα των χιλιοστών των διαμερισμάτων σε όλους.
Οι σωλήνες συνήθως είναι εντός του κτιρίου και τις περισσότερες φορές υπάρχει και σώμα σε κάποιον χώρο. Εφόσον ο κοινόχρηστος χώρος θερμαίνεται άμεσα ή έμμεσα, θα υπάρχουν έξοδα.
Το ότι κάποιος μένει στον 1ο όροφο, ή το ισόγειο, δεν τον εξαιρεί από τα έξοδα του ανελκυστήρα, καθώς μπορεί να κάνει χρήση του για άλλους ορόφους ή την ταράτσα. Απλά έχει λιγότερα κόστος που λαμβάνεται υπόψιν στα χιλιοστά.
Στο ισογειο δεν π,ηρωνει ασανσερ κανεις.Πληρωνει στο 1ο και ανω οπου θεωρειτε ευνοητη η χρηση του.Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)

jkoukos
08-01-17, 01:11
Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)
Μην επιμένεις γι' αυτό. Ανάλογα τον κατασκευαστή. Αν θέλεις έχω και φωτογραφίες (από Δευτέρα), για οικοδομές μετά το 2005 (και μία του 2010).

mike_871
08-01-17, 12:34
=

Στο ισογειο δεν π,ηρωνει ασανσερ κανεις.Πληρωνει στο 1ο και ανω οπου θεωρειτε ευνοητη η χρηση του.Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)

πληρωνεις κανονικα και στο ισογειο αλλα πολυ μικρο ποσοστο

21706
08-01-17, 12:45
Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)

Κανείς; Δωρεάν θέρμανση;

nmavro73
08-01-17, 13:08
Έχει κανένας στη Θεσσαλονίκη ζεστό νερό από το λέβητα; Εμάς είναι παγωμένο από το πρωί

mike_871
08-01-17, 13:53
Έχει κανένας στη Θεσσαλονίκη ζεστό νερό από το λέβητα; Εμάς είναι παγωμένο από το πρωί

αναβει η φλογα στον λεβητα?

nmavro73
08-01-17, 13:56
αναβει η φλογα στον λεβητα?

Ναι. Θέρμανση έχουμε. Ζεστό νερό δεν έχουμε. Άκουσα είναι γενικό πρόβλημα

21706
08-01-17, 13:57
Έχει κανένας στη Θεσσαλονίκη ζεστό νερό από το λέβητα; Εμάς είναι παγωμένο από το πρωί

Φυσικό αέριο;

stelakis1914
08-01-17, 14:09
Έχει κανένας στη Θεσσαλονίκη ζεστό νερό από το λέβητα; Εμάς είναι παγωμένο από το πρωί

1 στους 3 έχει πρόβλημα με την έξοδο του ζεστού νερού στον λέβητα φυσικού αερίου. Προσπάθησε να ζεστάνεις τον συγκεκριμένο σωλήνα στο σημείο που συνδέεται με τον λέβητα.

Άνοιξε μια βρύση στο ζεστό νερό και επιχείρησε να θερμάνεις τον σωλήνα στο σημείο που σου είπα παραπάνω, με σεσουάρ ή κάτι αντίστοιχο. Σε εμένα δούλεψε πολύ καλά ένα φλόγιστρο ζαχαροπλαστικής. :rofl:

mike_871
08-01-17, 16:01
Ναι. Θέρμανση έχουμε. Ζεστό νερό δεν έχουμε. Άκουσα είναι γενικό πρόβλημα

εχει παγωσει το νερο στις σωληνες λογικα

Bananas
08-01-17, 17:36
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά



Θέλω κάτι οικονομικό για ψύξη/θέρμανση όταν θα πηγαίνω στους δικούς μου και να το χρησιμοποιούν εκείνοι κυρίως για θέρμανση το χειμώνα για να ανεβαίνει η θερμοκρασία συνολικά στο σπίτι και να μην μένει το δωμάτιο αυτό κλειστό και παγωμένο. Το σπίτι έχει καλή μόνωση και κουφώματα. Ταυτόχρονα όμως να μην κάνει πολύ θόρυβο κυρίως κατά τη διάρκεια του ύπνου (το τωρινό που χάλασε επειδή δεν είναι inverter κάθε φορά που ξεκινάει η εξωτερική μονάδα κάνει αρκετό θόρυβο ο κομπρέσορας μέχρι να έρθει σε πλήρη κατάσταση λειτουργίας). Δεν θα δουλεύει δλδ συνέχεια άρα δεν θα κάνει απόσβεση άμεσα ταυτόχρονα όμως δεν θα φθαρεί και άμεσα. Αν βγάλει και αυτό μία δεκαετία θα είμαι ευχαριστημένος.


Στο site της εδώ αντιπροσωπείας βλέπω ότι είναι σχεδόν ταυτόσημες μέχρι και οι ιστοσελίδες τους (λογικό γιατί είναι ο ίδιος αντιπρόσωπος)



Έχει κάποιος το Passion Pro να μου πει αν αξίζει ως λειτουργίες, χαρακτηριστικά και απόδοση τα παραπάνω χρήματα? Βλέπω πχ στο Σκρουτζ ότι ενώ το Omnia είναι λίγο πιο θορυβώδες (δεν έχει το silent speed των Passion Pro και Aria) έχει όμως καλύτερο SEER στα 6,1 έναντι 5,1 του Passion Pro και 6,4 του Haier.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε ίδιες συνθήκες λειτουργίας το Haier είναι πιο αποδοτικό από τα 3 και ακολουθεί το Omnia?

Καλησπέρα ! Απο την στιγμή πυο σε ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο, η καλύτερη λύση απο όλα είναι το passion pro .

Aπο άποψη καταναλώσεων : Tα μπέρδεψες . 5,1 έχει το passion pro συντελεστή SCOP οι άλλες τιμές 6.1 και 6.4 που παρέθεσες αναφέρονται στην ψύξη (SEER) .
Οπότε: Απο άποψη καταναλώσεων από το καλύτερο προς το χειρότερο έχουμε passion pro, omnia, nebula .
Για μένα αξίζει το passion pro μιας και είναι ιδιαίτερα ήσυχο μηχάνημα με περισσότερες λειτουργίες και φίλτρα χωρίς να σημαίνει ότι τα άλλα 2 μοντέλα είναι ενοχλητικά για να κοιμάσαι . Αν το budget σου δεν το επιτρέπει να πάρεις το passion pro τότε επέλεξε το omnia .

Tόσο τα inventor όσο και τα Haier είναι εξίσου αξιόπιστα μηχανήματα με πολύ καλό after sales support . Η inventor είναι ο αντιπρόσωπος για τα Haier στην Ελλάδα .

- - - Updated - - -


Οι παλιές συσκευές δεν ήταν όμως inverter που τις καθιστά πολύ πιο ευαίσθητες στην καταπληκτική μας ΔΕΗ :p

Tα σύγχρονα κλιματιστικά αντέχουν στις διακυμάνσεις της ΔΕΗ . Έχουν μηχανισμούς προστασίας από αυξομειώσεις της τάσης του δικτύου μέχρι μια συγκεκριμένη ανοχή .

- - - Updated - - -


Πως επηρεάζει η ΔΕΗ ένα μη inverter κλιματιστικό ή ένα ψυγείο? ;)

Τα δύο κλιματιστικά που μου χάλασαν μεταξύ 1999 και 2016 ήταν μη inverter και τα δύο. Επιπλέον το τελευταίο το είχα πάντα πάνω σε συσκευή προστασίας από υπερταση. Γενικά όλες τις ευαίσθητες οικιακές συσκευές, με εξαίρεση φούρνο, ψυγείο, πλυντήριο και τα μικρά είδη κουζίνας, τα έχω σε πολύπριζα ασφαλείας άριστης ποιότητας (π.χ. APC). Τουλάχιστον στην περίπτωση μου δεν είναι το ρεύμα το πρόβλημα (θέλω να πιστεύω) αλλά υλικό που με τα χρόνια πάλιωσε και χάλασε.

Τα πολύμπριζα, που παρεμπιπτόντως η APC (Schneider Electric) είναι κορυφή σε αυτά και στα ups, σε προστατεύουν απο υπερτάσεις . Όχι από υπόταση . Για "ολοκληρωμένη" προστασία έχουμε 2 λύσεις:

1) Επιτηρητής τάσης στο κεντρικό πίνακα.
2) Σταθεροποιητής τάσης .

ThReSh
08-01-17, 21:25
Για "ολοκληρωμένη" προστασία έχουμε 2 λύσεις:

1) Επιτηρητής τάσης στο κεντρικό πίνακα.
2) Σταθεροποιητής τάσης .

To οποίο κοστίζει ανάλογα την παροχή της ΔΕΗ που έχουμε?

vasilimertzani
08-01-17, 23:01
Μην επιμένεις γι' αυτό. Ανάλογα τον κατασκευαστή. Αν θέλεις έχω και φωτογραφίες (από Δευτέρα), για οικοδομές μετά το 2005 (και μία του 2010).
ΜΜ περιεργο μου φαινεται,Πληρωνει για κατι που δεν χρησιμοποιει?


Κανείς; Δωρεάν θέρμανση;
Τι δωρεαν?μιλησα για θερμαναση κοινοχρηστων.

To οποίο κοστίζει ανάλογα την παροχή της ΔΕΗ που έχουμε?
Ναι,αν και πιστευω ειναι τυχαιο γεγονος ,εκτος αν παραληλλα και αλλες συσκευες σου ειχαν θεματα ολα αυτα τα χρονια.

- - - Updated - - -

παντως εδω αναφερει ενα τροπο υπολογισμου του μηχανικου(δεν βγαζει χιλιοστα επιβαρυνσης ο κατασκευαστης) το τεε http://library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf
αναφερουν καποια επιβαρυνση(0,30) για μη βατο δωμα.
Τι να πω .

21706
08-01-17, 23:15
Τι δωρεαν?μιλησα για θερμαναση κοινοχρηστων.

Είπες ότι «δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους»
Στην πολυκατοικία που μένεις δεν πληρώνεις κοινόχρηστα;

ThReSh
08-01-17, 23:17
Ναι,αν και πιστευω ειναι τυχαιο γεγονος ,εκτος αν παραληλλα και αλλες συσκευες σου ειχαν θεματα ολα αυτα τα χρονια.

Πληροφοριακά ρωτάω, δεν έχω κάποιο πρόβλημα...

vasilimertzani
09-01-17, 10:06
Μην επιμένεις γι' αυτό. Ανάλογα τον κατασκευαστή. Αν θέλεις έχω και φωτογραφίες (από Δευτέρα), για οικοδομές μετά το 2005 (και μία του 2010).

Απο οτι διαβασα τελικα υπαρχουν μηχανικοι που χρεωνουν ενα μικρο ποσοστο (0,30) στα ισογεια για την συντηρηση/βλαβες του ανελκυστηρα.Αναλογα παει και η αναβαθμιση ,σαν περιουσια του κτιριου,ασχετως αν δεν το χρησιμοποιουν.Χαζο μου φαινεται,αλλα οφειλα να το αναφερω.


Είπες ότι «δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους»
Στην πολυκατοικία που μένεις δεν πληρώνεις κοινόχρηστα;
Και κοινοχρηστα και θερμανση.Ομως αφορα το διαμερισμα μου.Εχεις υποψη καποια πολυκατοικια με θερμανση στους κοινοχρηστους?Η δεν μιλας για πολυκατοικια και αναφερεσαι σε καποιο επαγγελματικο κτιριο?


Πληροφοριακά ρωτάω, δεν έχω κάποιο πρόβλημα...

Για μεσα στην αθηνα υπερταση-υποταση ειναι σπανιο φαινομενο (να προκαλεσει προβλημα) οχι ομως και αδυνατο.Για Το προστατευτικο υπερτασης(κρουστικης) καλο ειναι να υπαρχει,αν και θεωρω οτι μια αξιοπιστη εταιρια πρεπει να το εχει προβλεψει ηδη στο μηχανημα της.

anon
09-01-17, 10:26
Ναι. Θέρμανση έχουμε. Ζεστό νερό δεν έχουμε. Άκουσα είναι γενικό πρόβλημα

Παγώνουν οι σωλήνες που μεταφέρουν νερό, απο τον λέβητα, στο σπίτι, γιατί ειναι εκτός σπιτιου. Και με θερμοκρασίες -10 ή και παραπάνω (εμείς Ρετζικι το βράδυ χθές χτυπήσαμε σχεδόν μείον είκοσι), λογικό ειναι να παγώνουν, γιατί δεν έχει γίνει πρόβλεψη για τέτοιες θερμοκρασίες.

Η' περιμένεις να ζεστάνει και να ξεπαγώσουν, ή ανοίγεις την βρύση για ζεστό νερό ώστε να αρχίσει να τρέχει, ενώ ταυτόχρονα ζεσταίνεις την σωλήνωση με ένα πιστολάκι. Οχι φλόγιστρα και φλόγες γενικώς. Με ένα πιστολάκι. Λίγο να αρχίσει, σταγόνα, σταγόνα, σε μερικά λεπτά θα τρέχει κανονικά.

Για να μην ξαναπαγώσει, μια προσωρινή λύση ειναι να αφήσεις την βρύση να τρέχει, πολύ πολύ λίγο, σταγόνα - σταγόνα που λένε, συνεχώς, ειδικά το βράδυ. Εαν κάποιας μορφής μόνωση θα βοηθούσε, δεν ξέρω, γιατί εαν μείνει αρκετές ώρες χωρίς ροή, θαναι και πάλι το ίδιο (ειδικά το βράδυ). Η μόνωση βοηθάει στην αργή διαφυγή της θερμότητας, δεν δημιουργεί αποκλεισμό της διαφυγής. Μοιραια, εφόσον ο σωληνας δεν πάρει τα πάνω του απο θερμοκρασία (με ροή νερού που έχει αρκετά πάνω απο τους 0) θα παγώσει, ασχέτως της μόνωσης.
Εξαίρεση τρόπον τινα αποτελεί η περίπτωση σωληνώσεων στο έδαφος. Γιατί εκεί το έδαφος έχει κάποια θερμότητα επίσης, οπότε το πάγωμα απλά ειναι ακόμα πιο δύσκολο.

21706
09-01-17, 10:28
Και κοινοχρηστα και θερμανση.Ομως αφορα το διαμερισμα μου.Εχεις υποψη καποια πολυκατοικια με θερμανση στους κοινοχρηστους?Η δεν μιλας για πολυκατοικια και αναφερεσαι σε καποιο επαγγελματικο κτιριο?

Μα εσύ είπες για θέρμανση στους κοινόχρηστους χώρους
και ότι δεν την πληρώνει κανείς. Τι νόημα έχει αυτό αν
δεν υπάρχει πολυκατοικία με τέτοια θέρμανση;

anon
09-01-17, 10:34
Τα πολύμπριζα, που παρεμπιπτόντως η APC (Schneider Electric) είναι κορυφή σε αυτά και στα ups, σε προστατεύουν απο υπερτάσεις . Όχι από υπόταση . Για "ολοκληρωμένη" προστασία έχουμε 2 λύσεις:

1) Επιτηρητής τάσης στο κεντρικό πίνακα.
2) Σταθεροποιητής τάσης .

Ακριβώς!
Επειδή οι επιτηρητές τάσης δεν είναι τίποτε απλές ασφάλειες ή έστω ρελέ διαφυγής, καλό ειναι να πάρετε κάποιον πιστοποιημένο ηλεκτρολόγο για την τοποθέτηση τους. Επίσης καλό είναι να έχει ελεγχόμενο διαστημα επαναφοράς ρεύματος. Οταν υπάρχει πρόβλημα με διακυμάνσεις ρεύματος, δεν θέλεις να ανοιγοκλείνει το ρεύμα καθε 10 δεύτερα, γιατί τότε θα κάνει σίγουρα μεγάλη ζημιά. Βάλτε το όσο πιο πολύ γίνεται.

teodor_ch
09-01-17, 12:21
Ακριβώς!
Επειδή οι επιτηρητές τάσης δεν είναι τίποτε απλές ασφάλειες ή έστω ρελέ διαφυγής, καλό ειναι να πάρετε κάποιον πιστοποιημένο ηλεκτρολόγο για την τοποθέτηση τους. Επίσης καλό είναι να έχει ελεγχόμενο διαστημα επαναφοράς ρεύματος. Οταν υπάρχει πρόβλημα με διακυμάνσεις ρεύματος, δεν θέλεις να ανοιγοκλείνει το ρεύμα καθε 10 δεύτερα, γιατί τότε θα κάνει σίγουρα μεγάλη ζημιά. Βάλτε το όσο πιο πολύ γίνεται.

Το πρόβλημα όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη απο την εγκατάσταση είναι ότι για μία μικρή διαφορά στη τάση δεν θα έχεις ούτε φώς να βλέπεις!

jkoukos
09-01-17, 15:02
ΜΜ περιεργο μου φαινεται,Πληρωνει για κατι που δεν χρησιμοποιει?

Και κοινοχρηστα και θερμανση.Ομως αφορα το διαμερισμα μου.Εχεις υποψη καποια πολυκατοικια με θερμανση στους κοινοχρηστους?Η δεν μιλας για πολυκατοικια και αναφερεσαι σε καποιο επαγγελματικο κτιριο?
Βεβαίως και γνωρίζω για τέτοιες περιπτώσεις. Γι' αυτό έγραψα για τις νέες οικοδομές μετά το 2005. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει σώμα στην είσοδο της πολυκατοικίας, που είναι κοινόχρηστος χώρος.
Στις παλιές, όπου η κεντρική στήλη έτρεχε κατακόρυφα μέσα στα διαμερίσματα, θερμαίνεται αναγκαστικά ο χώρος ακόμη και να έχει γίνει αποσύνδεση των σωμάτων κάποιου διαμερίσματος.
Ακόμη κι εκεί που υπάρχει κολεκτέρ σε κάθε όροφο, από το οποίο παίρνουν ξεχωριστή σύνδεση τα διαμερίσματά του, πολλές φορές δεν είναι μονωμένη η κεντρική στήλη και θερμαίνεται ο κοινόχρηστος χώρος.


Απο οτι διαβασα τελικα υπαρχουν μηχανικοι που χρεωνουν ενα μικρο ποσοστο (0,30) στα ισογεια για την συντηρηση/βλαβες του ανελκυστηρα.Αναλογα παει και η αναβαθμιση ,σαν περιουσια του κτιριου,ασχετως αν δεν το χρησιμοποιουν.Χαζο μου φαινεται,αλλα οφειλα να το αναφερω.
Υπάρχουν περιπτώσεις που ο ανελκυστήρας μπορεί να έχει στάση στις αποθήκες ή το γκαράζ του υπογείου. Ακόμη ο ιδιοκτήτης μπορεί να πάει στην ταράτσα.
Επειδή όμως δεν είναι συχνή η χρήση του, έγραψα στο αρχικό μήνυμα ότι έχουν μικρό ποσοστό επιβάρυνσης στον υπολογισμό.

xhaos
09-01-17, 20:01
Το πρόβλημα όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη απο την εγκατάσταση είναι ότι για μία μικρή διαφορά στη τάση δεν θα έχεις ούτε φώς να βλέπεις!

Δεν βάζεις επιτηρητη σε ολη την παροχή, παρα μονο στις γραμμές που πρέπει. ΠΧ κλιματισμό, ψυγείο, pc.

teodor_ch
09-01-17, 20:34
Δεν βάζεις επιτηρητη σε ολη την παροχή, παρα μονο στις γραμμές που πρέπει. ΠΧ κλιματισμό, ψυγείο, pc.

σε υφιστάμενη εγκατάσταση πώς γίνεται αυτό?
όταν στη γραμμή του ψυγείου είναι και τα φώτα της κουζίνας μαζί?

αυτό λέω

xhaos
09-01-17, 20:50
Ναι πράγματι, νόμιζα ότι έλεγες να πάει πάνω στο γενικό

Bananas
09-01-17, 20:55
Tο πρώτο ναι . Αν έχεις τριφασικό είναι με διαφορά ακριβότερη λύση σε σχέση με το μονοφασικό .

Το δεύτερο το κόστος εξαρτάται με βάση την ισχύ του συνόλου των συσκευών όπου θα συνδεθούν επάνω του .

teodor_ch
09-01-17, 21:07
Tο πρώτο ναι . Αν έχεις τριφασικό είναι με διαφορά ακριβότερη λύση σε σχέση με το μονοφασικό .

Το δεύτερο το κόστος εξαρτάται με βάση την ισχύ του συνόλου των συσκευών όπου θα συνδεθούν επάνω του .

αν δεν έχεις τριφασικές συσκευές
δε μπορείς να βάλεις τρείς μονοφασικούς επιτηρητές?

δε ξέρω βέβαια το κόστος αυτών για το αν έχει καθόλου νόημα αυτό που λέω!

xhaos
09-01-17, 21:31
Νομίζω μπορείς, γιατι ξαι η ΔΕΗ αυτό κάνει, φέρνει τη μία φάση

vasilimertzani
10-01-17, 00:12
αν δεν έχεις τριφασικές συσκευές
δε μπορείς να βάλεις τρείς μονοφασικούς επιτηρητές?

δε ξέρω βέβαια το κόστος αυτών για το αν έχει καθόλου νόημα αυτό που λέω!

Μιλαμε για θεορατο πινακα,3 επιτηρητες 3 ρελε διπολικα με 3 ουδετερους διαχωρισμο.Υπαρχουν οι τριφασικοι οι οποιοι επιτηρουν 3*230 .Αν σε καποια περιοχη εχει προβλημα τοτε πιστεψε με ειναι μικρο το κακο να μεινεις και 4-5 φορες το μηνα 5-10 λεπτα(εχει επιτηρητη hager με ενσωματωμενη καθυστερηση επαναφορας και το ανεφερα) απο ρευμα.

drivingteacher
10-01-17, 10:27
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που το χθεσινό βράδυ μ'ενα General 9άρι και ένα Inventor 12άρι στο άλλο υπνοδωμάτιο το βράδυ βγήκε μια χαρά αν και έξω πρέπει να είχε κατα τη διάρκεια της νύχτας μέχρι και -3 κελσίου στο Ολυμπιακό Στάδιο και γύρω.
Οπότε μήπως να αναθεωρήσουμε την άποψη μας σχετικά με την αποδοτικότητα των κλιματιστικών;Απ' όσα διάβαζα ήμουν παρά πόδα με τη σόμπα υγραερίου σε ετοιμότητα :p αλλά προς μεγάλη μου ικανοποίηση διαπίστωσα ότι το βράδυ βγήκε μια χαρά.
Καλή συνέχεια πάω για σκοπός-συνοδός στο χιονοπόλεμο παίδων :)

sweet dreams
10-01-17, 10:39
Kλιματιστικό Inverter (Fujico) αγορασμένο το 2001 μια χαρά δουλεύει στους έως και -6 μέχρι τώρα.

anon
10-01-17, 10:49
Δεν ειναι ότι δεν θα δουλέψει και με μείον κάτι, απλά όσο κατεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία, μειώνεται η αποδοση, ώσπου φτάνει το COP ναναι 1, οπότε καίει - αποδίδει, όσο ένα αερόθερμο. Προσωπικά δεν θα ήθελα να υποβάλω σε καταπόνηση, ασε δε που μπορεί να πιάνει πάγο, και να προσπαθεί να κάνει απόψυξη το κλιματιστικό. Τα κλιματιστικά και ειδικά τα οικιακά, δεν νομίζω ότι είναι φτιαγμένα να προσφέρουν θέρμανση με εξωτερικές θερμοκρασίες στους -10 ή -20 πχ που είχα εγώ τα βράδυα, και αν το κάνουν, δική μου γνώμη, καλό ειναι να μην τα "φορτώνουμε". Αντε μέχρι -5 να το βάλεις... Εκτός και εαν είναι ειδικά φτιαγμένο για θέρμανση οπότε έχει άλλες προδιαγραφές (αντλίες θερμότητας).
Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα τέτοιες θερμοκρασίες δεν θυμούνται να έχουν υπάρξει για αρκετές δεκαετίες τουλάχιστον, όσον αφορά τα αστικά κέντρα. Οι συνήθεις θερμοκρασίες στην χειρότερη των περιπτώσεων ναναι -5, και αυτό βράδυ, μιλάμε ότι για την πλειονότητα μιας χειμωνιάτικης μέρας, να έχουμε πάντα πάνω απο 0, και τις περισσότερες μέσα στην μέρα πάνω απο 5. Υπο αυτές τις συνθήκες, το κλιματιστικό αποδίδει πολύ καλά, και με πολύ καλό συντελεστή COP, οπότε είναι και οικονομικότερο απο άλλες μορφές θέρμανσης.

sweet dreams
10-01-17, 10:59
Σ' αυτό που έχω αναφερθεί πιο πάνω είναι 16000 στην ψύξη και 23500 στην θέρμανση, οικιακό υποτίθεται και 15ετίας.

vassilis
10-01-17, 13:12
Για toshiba RAS-10JKVP-E/RAS-10JAVP-E (αγορασμενο το 2005) με
COP (Cooling/Heating) 4.39/4.27
Heating capacity (kW) 3.2
Heating capacity range (kW) 0.6–6.2

εχει διαγραμμα αποδοσης σε σχεση με την θερμοκρασια : (αν καταφερα να το ανεβασω)

178618

σε -10 κελσιου η αποδοση ειναι 58% δηλαδη περιπου 2,5 cop

manoulamou
10-01-17, 18:36
Το κλιματιστικο μας Samsung inverter αγορασμενο Ιουνιο 2009, λιγο πριν τον προηγουμενο χιονια, τα παιξε τελειως.
Αφου ξεκιναγε κανονικα, μετα απο λιγο εξεπεμπε ενα ηχο επαναλαμβανομενο και αρχιζε να αναβοσβηνει στην εσωτερικη μοναδα το κομματι με τις ενδειξεις θερμοκρασια - υγρασια. Το παροπλισα μεχρι νεωτερας.
Τι νομιζετε πως φταιει, χαλασε η ΠΛΑΚΕΤΑ ή κατι αλλο.
Λεφτα δεν περισσευουν και το να αγορασω καινουργιο ειναι μεγαλο εξοδο!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων για τις οποιες συμβουλες.
:worthy:

patch
10-01-17, 19:02
Τα λεντ κάνουν έναν κύκλο. Μέτρα πόσες φορές αναβοσβήνει μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος

manoulamou
11-01-17, 13:12
:sorry:
Δεν καταλαβα τι εννοεις με τον "κυκλο" αλλά
(1) με το ON/OFF δειχνει να ξεκιναει και μετα ~~ 15" κανει μπιπ μπιπ και το LED μια δειχνει υγρασια (?) στο 56 και μια την θερμοκρασια χωρου τωρα περιπου 14
(2) εκτος λειτουργιας πατωντας Evap/CLEAN κανει μπιπ μπιπ και στο LED εναλλασσεται το 56 με τo C1 συνεχως
... :hmm: ...

teodor_ch
11-01-17, 19:31
θέλω να υπολογίσω πρόχειρα κόστος θέρμανσης με υγραέριο vs ρεύματος (Α/C)

για το υγραέριο υπολογίζω
6.9kwh/κιλό με τιμή κιλού όταν πρωτοέβαλα υγραέριο €1.22 (τώρα βλέπω είναι €0.95)
αν πούμε η kwh €0.18 περίπου έχουμε ίδιο κόστος ρεύματος/υγραερίου ανα kwh

βαθμός απόδοσης λέβητα είναι >90% αλλά βάζω 90%
για μονωμένες σωλήνες νέας εγκατάσταση τί βαθμό απόδοσης βάζω στο σύστημα μεταφορά και απόδοσης θερμότητας?
και γενικά τί άλλο μου λείπει απο τον τύπο?

για το A/C με SCOP = 5.2 να βάλω ένα 4 να είμαι 100% μέσα για θερμοκρασίες >8 βαθμών?

γενικά καλά το πάω?

Zer0c00L
11-01-17, 20:26
:sorry:
Δεν καταλαβα τι εννοεις με τον "κυκλο" αλλά
(1) με το ON/OFF δειχνει να ξεκιναει και μετα ~~ 15" κανει μπιπ μπιπ και το LED μια δειχνει υγρασια (?) στο 56 και μια την θερμοκρασια χωρου τωρα περιπου 14
(2) εκτος λειτουργιας πατωντας Evap/CLEAN κανει μπιπ μπιπ και στο LED εναλλασσεται το 56 με τo C1 συνεχως
... :hmm: ...

"manoulamou" χωρίς να είμαι ειδικός (ψυκτικός) αυτοί ξέρουν/γνωρίζουν καλύτερα

μου φαίνεται ότι είναι πλακέτα (συνήθως αυτό παθαίνει ζημιά στα Samsung) τέτοιο είχαμε στην δουλεία (στο υποκατάστημα στην Ν.Ιωνία) και είχε θέμα με την πλακέτα που καιγόταν λόγω του ρεύματος...

nnn
11-01-17, 20:37
C1 είναι κωδικός του autoclean. Στο βιβλιαράκι δεν λέει κάτι?

patch
11-01-17, 20:48
Όταν αναβοσβήνει το λαμπάκι σε κάποια στιγμή κάνει μεγαλύτερο κενό/διάστημα να ξανα ανάψει. Εκεί αρχίσεις και μετράς πόσες φορές θα αναβοσβήσει μέχρι να κάνει ξανά το μεγάλο κενό/διάστημα
Αυτό χωρίς να ξέρω τα σαμσουνγκ αλλά τέτοιο software έχουν τα κινέζικα

nnn
11-01-17, 20:54
Τα σαμυ έχουν error codes, αλλά 56 δεν υπάρχει στην λίστα, πρέπει να έχει και άλλο ένα νούμερο πριν.

Bananas
11-01-17, 22:11
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που το χθεσινό βράδυ μ'ενα General 9άρι και ένα Inventor 12άρι στο άλλο υπνοδωμάτιο το βράδυ βγήκε μια χαρά αν και έξω πρέπει να είχε κατα τη διάρκεια της νύχτας μέχρι και -3 κελσίου στο Ολυμπιακό Στάδιο και γύρω.
Οπότε μήπως να αναθεωρήσουμε την άποψη μας σχετικά με την αποδοτικότητα των κλιματιστικών;Απ' όσα διάβαζα ήμουν παρά πόδα με τη σόμπα υγραερίου σε ετοιμότητα :p αλλά προς μεγάλη μου ικανοποίηση διαπίστωσα ότι το βράδυ βγήκε μια χαρά.
Καλή συνέχεια πάω για σκοπός-συνοδός στο χιονοπόλεμο παίδων :)

Φυσικά και αναθεωρείστε . Στις Σκανδιναβικές χώρες χρησιμοποιούν κλιματισμό ή γενικά αντλίες θερμότητας για θέρμανση . Πώς άραγε γίνεται αυτό ;
Παιδιά τα κλιματιστικά και στους -10 (και περισσότερο) δουλεύουν άνετα και αποδοτικά . Το θέμα είναι πως όχι απαραίτητα όλα τα μοντέλα της αγοράς .Για να γίνει σωστή δουλειά και απροβλημάτιστη σημασία έχει να ξέρεις τις θερμικές απώλειες του χώρου σου για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής σου για να επιλέξεις κατάλληλη μονάδα σε btu και σε εύρος λειτουργίας .
Σωστή σίγουρη και επαγγελματική δουλειά θα σου κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός όπου θα κάνει μελέτη απωλειών του χώρου και θα επιλέξει κατάλληλων χαρακτηριστικών κλιματιστική μονάδα .

mike_871
11-01-17, 22:25
Φυσικά και αναθεωρείστε . Στις Σκανδιναβικές χώρες χρησιμοποιούν κλιματισμό ή γενικά αντλίες θερμότητας για θέρμανση . Πώς άραγε γίνεται αυτό ;
Παιδιά τα κλιματιστικά και στους -10 (και περισσότερο) δουλεύουν άνετα και αποδοτικά . Το θέμα είναι πως όχι απαραίτητα όλα τα μοντέλα της αγοράς .Για να γίνει σωστή δουλειά και απροβλημάτιστη σημασία έχει να ξέρεις τις θερμικές απώλειες του χώρου σου για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής σου για να επιλέξεις κατάλληλη μονάδα σε btu και σε εύρος λειτουργίας .
Σωστή σίγουρη και επαγγελματική δουλειά θα σου κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός όπου θα κάνει μελέτη απωλειών του χώρου και θα επιλέξει κατάλληλων χαρακτηριστικών κλιματιστική μονάδα .

η αντλια θερμοτητας εχει και αντισταση που βοηθαει σε χαλημες θερμοκρασιες

@ ADSLgr.com All rights reserved.