PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

fuorigioco1981
27-05-17, 08:09
εγώ πιστεύω ότι όταν υπάρχει λογική και συνεννόηση μεταξύ των ανθρώπων που μένουν στο ίδιο κτίριο μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα

σκέψου ότι στην περίπτωση μας το ωράριο που ανάβει το καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) + θερμοκρασία + καιρικές συνθήκες πάρθηκε με πλήρη απαρτία σε γενική συνέλευση που έγινε

όπως όλες οι επισκευές και εκσυγχρονισμοί των συστημάτων της πολυκατοικίας (ασανσέρ + κεντρική είσοδο + ασφάλεια του κτιρίου + υδραυλικά + ηλεκτρικά)

όλοι οι ένοικοι ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές σέβονται ο ένας τον άλλον και όλοι το καταστατικό της πολυκατοικίας.

σκέψου ότι ήμουν ο τελευταίος από τους ιδιοκτήτες που αναβάθμισα τα κουφώματα + κλιματιστικά + τζάκι (βέβαια από μένα ζήλεψαν και έβαλαν όλοι τώρα ενεργειακό τζάκι) βέβαια να πω την αλήθεια σαν το κανονικό τζάκι δεν ζεσταίνει...

η πιο φτηνή λύση (μετά τα κλιματιστικά + τζάκι) είναι το φυσικό αέριο αλλά έχει κόστος και για την αλλαγή του κεντρικού συστήματος και για τις μετατροπές στα διαμερίσματα και οι καιροί είναι δύσκολοι ίσως στο μέλλον...

κάτι έχει γίνει λάθος με το ενεργειακό. είναι απείρως δυνατότερη η ζέστη του και δεν ζεσταίνει μόνο κοντά του όπως το απλό! μιλάμε για 100 τετραγωνικά σαλόνι και ζεσταίνει φουλ από ενεργειακό. μιλάμε για μετατροπή παλαιού τζακιου σε ενεργειακό σε πολυκατοικία του 70.η μάνα μου σώθηκε. πριν με το παλιό μόνο εκεί μπροστά ζέσταινε καλά.
και εμείς Πειραιά με ένα δεκαετίας ενεργειακό όταν είχαν πρωτοβγει, το σαλόνι 45 τετραγωνικά μαζί με την ενιαία κουζίνα λιώνουμε στην ζέστη έρχονται καλεσμένοι και βρίζουν ότι σκάνε να μειώσουμε την φλόγα η να ανοίξουμε παράθυρα!

8anos
27-05-17, 09:41
έχω την εντύπωση οτι ο Zer0c00L εννοεί ως ενεργειακό το τζάκι αιθανόλης

anon
27-05-17, 11:26
το ότι ένα τζάκι (ενεργειακό) μπορεί να κάνει φούρνο ένα σαλόνι, ή ένα σπίτι, δεν ειναι παράξενο. Βάλε και ένα καυστηρα πετρελαίου δυνατό, να δουλεύει συνέχεια, θα σου κάνει το ίδιο. Βάλε και 8 κλιματιστικά 24άρια, και θα σου κάνουν το ίδιο.
Το θέμα είναι, είναι οικονομικό;
Και δυστυχώς τα νούμερα αποδεικνύουν το αντίθετο, αλλά και η πράξη. Παλιά είχε γίνει ένα μπαμ με τα τζάκια (ενεργειακά και μή) και παντού πουλούσν καυσόξυλα. Σήμερα έχει καταλαγιάσει. Προφανώς και ο κόσμος το κατάλαβε, στην τσέπη του....
Για χρήση καυσόξυλων, όχι τζάκι, πυρολιτικός καυστήρας. αλλα δεν μπορεί να μπεί παντού, και δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να έχουν μερικούς τόνους ξυλεία για καύση.

Nozomi
27-05-17, 13:13
Ο πυρολυτικός καυστήρας δεν συγκρίνεται, είναι η πλέον οικονομική φάση, και δεν απαιτεί το τρελό φόρτωμα.
Σε αντίθεση το ενεργειακό τζάκι απαιτεί ωριαία φόρτωση ξύλων συν την ατσαλιά να κουβαλάς καυσόξυλα και να τα αποθηκεύεις στο σαλόνι ή στο καθιστικό τελοσπάντων που το έχεις.

Απ΄την άλλη ο καυστήρας πυρολύσεως απαιτεί χώρο, δλδ οικόπεδο, το ενεργειακο τζάκι μπαίνει παντού.

O Passivistas πέτυχε σχεδόν μηδενικό ενεργειακό ισοζύγιο...

Αυτή είναι απάντηση στο λογαριασμό της ΔΕΗ που κάποιοι ακόμη δεν πιστεύουν. Μέσα σε 2,5 μόλις μήνες με ένα μικρό Φ/Β 3,5KW μηδενίσαμε σήμερα το ισοζύγιο ενέργειας από την αρχή του χρόνου. Κι αυτό κύρια, γιατί το κτίριο μας χρειάζεται ελάχιστη ενέργεια.


https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18698483_10155394880574559_8934411187761343761_n.jpg?oh=8acd52b6e22a190f7c12bc0f6402ae31&oe=59A8E83C


https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p160x160/18671274_10155401466364559_5524117645538669170_n.jpg?oh=0795d33c3c6220a5aa61562b7cf90ff8&oe=59AA1C3D

Οπότε, ΜΟΝΩΣΗ, ΜΟΝΩΣΗ, ΜΟΝΩΣΗ, αεροστεγανότητα και μηχανικός αερισμός ειναι η λύση για όποιον θέλει και μπορεί.

8anos
27-05-17, 13:41
τι ύψος επένδυσης απαιτεί αυτο που εκανε ο Passivistas;

badweed
27-05-17, 13:47
Ο πυρολυτικός καυστήρας δεν συγκρίνεται, είναι η πλέον οικονομική φάση, και δεν απαιτεί το τρελό φόρτωμα.
Σε αντίθεση το ενεργειακό τζάκι απαιτεί ωριαία φόρτωση ξύλων συν την ατσαλιά να κουβαλάς καυσόξυλα και να τα αποθηκεύεις στο σαλόνι ή στο καθιστικό τελοσπάντων που το έχεις.

Απ΄την άλλη ο καυστήρας πυρολύσεως απαιτεί χώρο, δλδ οικόπεδο, το ενεργειακο τζάκι μπαίνει παντού.

O Passivistas πέτυχε σχεδόν μηδενικό ενεργειακό ισοζύγιο...


https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18698483_10155394880574559_8934411187761343761_n.jpg?oh=8acd52b6e22a190f7c12bc0f6402ae31&oe=59A8E83C


https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p160x160/18671274_10155401466364559_5524117645538669170_n.jpg?oh=0795d33c3c6220a5aa61562b7cf90ff8&oe=59AA1C3D

Οπότε, ΜΟΝΩΣΗ, ΜΟΝΩΣΗ, ΜΟΝΩΣΗ, αεροστεγανότητα και μηχανικός αερισμός ειναι η λύση για όποιον θέλει και μπορεί.

οχι οτι η μονωση δεν μετραει τα μαλα ,
αλλα αυτα που μετρηθηκαν ειναι σε πραγματικες συνθηκες ;
δηλαδη να μενει καποιος μεσα και να ανοιγει πορτες και να αεριζεται το σπιτι ;

sdikr
27-05-17, 13:51
οχι οτι η μονωση δεν μετραει τα μαλα ,
αλλα αυτα που μετρηθηκαν ειναι σε πραγματικες συνθηκες ;
δηλαδη να μενει καποιος μεσα και να ανοιγει πορτες και να αεριζεται το σπιτι ;

Μπορεί να μην τρώει φασόλια :mrgreen:

Nozomi
27-05-17, 14:06
οχι οτι η μονωση δεν μετραει τα μαλα ,
αλλα αυτα που μετρηθηκαν ειναι σε πραγματικες συνθηκες ;
δηλαδη να μενει καποιος μεσα και να ανοιγει πορτες και να αεριζεται το σπιτι ;
Χωρίς να είμαι ειδικός επί τούτου, η λογική του Παθητικού Σπιτιού λέει το ακριβώς αντίθετο, δλδ ΔΕΝ ανοίγεις πόρτες-παράθυρα για αερισμό, αυτός σου εξασφαλίζεται απ΄το σύστημα μηχανικού αερισμού, ο οποίος btw έχει και κατάλληλα φίλτρα.

Το σπίτι στου Παπάγου το οποίο είναι ανακαίνιση παλαιάς κατοικίας στοίχισε, αν θυμάμαι καλά, 50 χιλιάρικα.
Νταξ, δεν νομίζω να συμφέρει να τα σκάσεις αυτά τα χρήματα επί τούτου, δλδ για να μηδενίσεις την ενεργειακή κατανάλωση του σπιτιού σου, αλλά σε περίπτωση ήδη σχεδιαζόμενης ανακαίνισης ή νέας κατασκευής αξίζει.

badweed
27-05-17, 14:12
χμ , 50 χιλιαρικα δεν θα ειναι χοντρικα 50 χρονια θερμανσης ;
ειναι καπως πολλα .
εχεις υποψη σου τετραγωνικα η καποιο λινκ ευκαιρο ;

Nozomi
27-05-17, 14:13
Γύρω 100 αν θυμάμαι καλά.

Περισσότερες πληροφορίες και τεχνικά στοιχεία εδώ: http://passivistas.com/

teodor_ch
27-05-17, 14:46
Συγνώμη αλλά με το netmetering δε μπορείς να παράγεις πολύ και να καταναλώνεις πολύ?

anon
27-05-17, 15:06
Χωρίς να είμαι ειδικός επί τούτου, η λογική του Παθητικού Σπιτιού λέει το ακριβώς αντίθετο, δλδ ΔΕΝ ανοίγεις πόρτες-παράθυρα για αερισμό, αυτός σου εξασφαλίζεται απ΄το σύστημα μηχανικού αερισμού, ο οποίος btw έχει και κατάλληλα φίλτρα.

Το σπίτι στου Παπάγου το οποίο είναι ανακαίνιση παλαιάς κατοικίας στοίχισε, αν θυμάμαι καλά, 50 χιλιάρικα.
Νταξ, δεν νομίζω να συμφέρει να τα σκάσεις αυτά τα χρήματα επί τούτου, δλδ για να μηδενίσεις την ενεργειακή κατανάλωση του σπιτιού σου, αλλά σε περίπτωση ήδη σχεδιαζόμενης ανακαίνισης ή νέας κατασκευής αξίζει.

50 χιλιάρικα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, και δεν αποσβαίνει ίσως το κόστος (ποτε δεν ξέρεις τι μέλλει γεννέσθε σε >40 χρόνια).
Σίγουρα η μόνωση είναι το Α και το Ω. Στο δικό μου σπίτι μου στοίχισε σκεπή, και βόρειος τοίχος, σύστημα κελυφος, κάπου 15 χιλιάρικα συνολο, αλλά αυτό με συνολική ανακατασκευή σκεπής μέσα (τα 10 ήταν αυτό, με την μόνωση της).
Απο την στιγμή που κάνεις μια καλή μόνωση, και κοιτάς και κουφώματα, και εαν έχεις διαρροες θερμότητας με θερμική κάμερα εαν χρειάζεται, μετά κοιτάς τι ειναι πιο οικονομικό. Απο όσο βλέπουμε, παραμένει πιο οικονομικό αντλίες θερμότητας και κλιματιστικά. Ειδικά σε ότι αφορά την απόσβεση, τα κλιματιστικά ειναι πολυ πιο καλά, οι αντλίες θερμότητας παραμένουν ακριβές....
Δηλαδή τι να το κάνω να γλυτώσω 280 ευρώ σε ρεύμα για θέρμανση, τον χειμώνα, εαν πρέπει να πληρώσω 50 χιλιάρικα; Εαν βάλεις και τα επιτόκια (για το ποσο το δίνεις άπαξ) για να δώσεις αυτα τα 50 χιλιάρικα. Μια συστοιχία των 3.5KW ισχύος, αποδίδει στο τετράμηνο κάπου 1200 κιλοβατώρες το πολύ (χειμερινούς μήνες). Το αντίστοιχο σε ρεύμα απο ΔΕΗ, στο τετράμηνο, με το υψηλότερο τιμολόγιο είναι κάπου 280 ευρώ.... το πολύ.

ThReSh
27-05-17, 16:00
χμ , 50 χιλιαρικα δεν θα ειναι χοντρικα 50 χρονια θερμανσης ;
ειναι καπως πολλα .
εχεις υποψη σου τετραγωνικα η καποιο λινκ ευκαιρο ;

Δεν ξέρω πόσο τους πήγαινε πριν, αλλά μην ξεχνάς και την ψύξη.

badweed
27-05-17, 16:06
Δεν ξέρω πόσο τους πήγαινε πριν, αλλά μην ξεχνάς και την ψύξη.

σωστα !

8anos
27-05-17, 16:12
Αυτή η ιστορία έχει νόημα εάν κάνεις ανακαίνιση έτσι και αλλιώς να δώσεις και ένα επιπλέον 20-30% από αυτό που θα έδινες για την απλή ανακαίνιση

ThReSh
27-05-17, 17:16
Τα 50k που ανέφερε ο Nozomi πιο πάνω ήταν το συνολικό ποσό? Γιατί έχτισαν νέο σπίτι που λέει ο λόγος, όχι απλα ανακαίνιση. Όχι μόνο μόνωση/κουφώματα/ΦΒ αλλά και νέα κουζίνα/μπάνιο/ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/πατώματα/συσκευές/τα πάντα όλα.

Ουσιαστικά το άλλαξαν λες και ήταν γιαπί με μπετά και τούβλα μόνο, τπτ άλλο...

vasilimertzani
27-05-17, 21:59
50 χιλιάρικα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, και δεν αποσβαίνει ίσως το κόστος (ποτε δεν ξέρεις τι μέλλει γεννέσθε σε >40 χρόνια).
Σίγουρα η μόνωση είναι το Α και το Ω. Στο δικό μου σπίτι μου στοίχισε σκεπή, και βόρειος τοίχος, σύστημα κελυφος, κάπου 15 χιλιάρικα συνολο, αλλά αυτό με συνολική ανακατασκευή σκεπής μέσα (τα 10 ήταν αυτό, με την μόνωση της).
Απο την στιγμή που κάνεις μια καλή μόνωση, και κοιτάς και κουφώματα, και εαν έχεις διαρροες θερμότητας με θερμική κάμερα εαν χρειάζεται, μετά κοιτάς τι ειναι πιο οικονομικό. Απο όσο βλέπουμε, παραμένει πιο οικονομικό αντλίες θερμότητας και κλιματιστικά. Ειδικά σε ότι αφορά την απόσβεση, τα κλιματιστικά ειναι πολυ πιο καλά, οι αντλίες θερμότητας παραμένουν ακριβές....
Δηλαδή τι να το κάνω να γλυτώσω 280 ευρώ σε ρεύμα για θέρμανση, τον χειμώνα, εαν πρέπει να πληρώσω 50 χιλιάρικα; Εαν βάλεις και τα επιτόκια (για το ποσο το δίνεις άπαξ) για να δώσεις αυτα τα 50 χιλιάρικα. Μια συστοιχία των 3.5KW ισχύος, αποδίδει στο τετράμηνο κάπου 1200 κιλοβατώρες το πολύ (χειμερινούς μήνες). Το αντίστοιχο σε ρεύμα απο ΔΕΗ, στο τετράμηνο, με το υψηλότερο τιμολόγιο είναι κάπου 280 ευρώ.... το πολύ.

να φανταστω ισογειο τετραγωνικα που εγινε (κελυφος?) μονωση?
Οποτε πηγε 5000 ο τοιχος και η μονωση σκεπης?


Τα 50k που ανέφερε ο Nozomi πιο πάνω ήταν το συνολικό ποσό? Γιατί έχτισαν νέο σπίτι που λέει ο λόγος, όχι απλα ανακαίνιση. Όχι μόνο μόνωση/κουφώματα/ΦΒ αλλά και νέα κουζίνα/μπάνιο/ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/πατώματα/συσκευές/τα πάντα όλα.

Ουσιαστικά το άλλαξαν λες και ήταν γιαπί με μπετά και τούβλα μόνο, τπτ άλλο...

ειπε οτι δεν ειναι και σιγουρος οταν ανεφερε 50κ.Ας μην τον παρουμε απο το λαιμο.

ThReSh
27-05-17, 22:09
Πάντως γι' όλα αυτά που έκαναν, δεν μου φαίνονται και τόσα πολλά τα 50k...

Zer0c00L
01-06-17, 09:02
κάτι έχει γίνει λάθος με το ενεργειακό. είναι απείρως δυνατότερη η ζέστη του και δεν ζεσταίνει μόνο κοντά του όπως το απλό! μιλάμε για 100 τετραγωνικά σαλόνι και ζεσταίνει φουλ από ενεργειακό. μιλάμε για μετατροπή παλαιού τζακιου σε ενεργειακό σε πολυκατοικία του 70.η μάνα μου σώθηκε. πριν με το παλιό μόνο εκεί μπροστά ζέσταινε καλά.
και εμείς Πειραιά με ένα δεκαετίας ενεργειακό όταν είχαν πρωτοβγει, το σαλόνι 45 τετραγωνικά μαζί με την ενιαία κουζίνα λιώνουμε στην ζέστη έρχονται καλεσμένοι και βρίζουν ότι σκάνε να μειώσουμε την φλόγα η να ανοίξουμε παράθυρα!

Δεν έχει γίνει κανένα λάθος στο ενεργειακό μάλιστα έχουν βάλει και το σύστημα με τους σωλήνες που βγάζουν τον αέρα κάτι σαν αεροθερμο , πιθανόν να είναι η ιδέα μου ότι δεν ζεσταίνει καθώς έχω συνηθίσει με τα κλασικά τζάκια

Επίσης και εμένα είναι τοποθετημένο στο κέντρο σαλονιού , τραπεζαριας , κουζίνας μην φανταστείς ότι μένω σε κανενα ρετιρέ σουίτα όλος ο χώρος είναι 70τμ σε μια πολυκατοικία του 60-70

Πάντως πιστευω ότι για κέντρο Αθήνας (Παγκράτι) είμαι καλυμμένος 100%

- - - Updated - - -


έχω την εντύπωση οτι ο Zer0c00L εννοεί ως ενεργειακό το τζάκι αιθανόλης

Έχω κανονικό ενεργειακό τζάκι και τζάκι βιοαιθανόλης

sakisvele
01-06-17, 12:30
Γνωριζει καποιος να μου πει για * Φιλμ υπερυθρης ακτινοβολιας αν εχει αποδοση .

vasilimertzani
04-06-17, 22:44
Γνωριζει καποιος να μου πει για * Φιλμ υπερυθρης ακτινοβολιας αν εχει αποδοση .

Όση ισχυ τοποθετησεις στο κτιριο τοση αποδοση θα παρεις.Το κοστος ειναι οσο το κοστος μιας απλης ηλεκτρικης θερμαστρας/σομπας/πανελ ή δεν ξερω τι αλλο.
Εγω παντως κατω απο δαπεδο δεν θα το εβαζα.Υπαρχουν αλλα συστηματα ενδοδαπεδιας (με πηγη το ηλεκτρικο ρευμα)μεγαλυτερης αντοχης.

kiriakk
04-06-17, 22:58
μήπως ο φίλος αναφέρεται σε φιλμς για φιλτράρισμα της υπέρυθρης ακτινοβολίας από παράθυρα χωρίς σκίαστρα?
προσωπικά δεν ξέρω πόσο αποδοτικά είναι

vasilimertzani
04-06-17, 23:01
μήπως ο φίλος αναφέρεται σε φιλμς για φιλτράρισμα της υπέρυθρης ακτινοβολίας από παράθυρα χωρίς σκίαστρα?
προσωπικά δεν ξέρω πόσο αποδοτικά είναι

μου περασε απο το μυαλο αλλα αμα κανεις αναζητηση βγαζει αυτο https://www.google.gr/search?q=%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%BC+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD% CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82&oq=%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%BC+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF% CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&ie=UTF-8

stamka
17-07-17, 14:20
Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
πια ειναι τα + και -?
Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?

21706
17-07-17, 14:51
Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
πια ειναι τα + και -?
Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?
Αξίζει και κυρίως αν βάλεις αυτόνομο λέβητα στο διαμέρισμά σου.

slalom
17-07-17, 20:26
Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
πια ειναι τα + και -?
Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?
Πολυ γενικα τα γραφεις

xhaos
17-07-17, 20:43
Ερώτηση, από ότι βλέπω ένα καλό κλιματιστικό έχει μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση από αντλίας θερμότητας αέρα -νερου ακόμα και με fan coil. Γιατί να μην παίξει ένα σπίτι με κλιματιστικά?

Και μικρότερη επένδυση και μεγαλύτερη απόδοση. Μόνο το κόστος συντήρησης είναι μεγαλύτερο.

anon
17-07-17, 20:58
με αντλία θερμότητας έχεις ότι χρησιμοποιείς το ήδη υπάρχον σύστημα καλοριφέρ ή επιδαπέδειας, έχεις πιο "ποιοτικη" θέρμανση, σαν απο καλοριφέρ, και έχεις και ζεστό νερό. Εχεις μια μονάδα μόνο έξω, συνήθως καλύτερης απόδοσης, γιατί λειτουργεί αποκλειστικά για θέρμανση. Τα κλιματιστικά πιο σωστά λειτουργούν στην ψύξη, όχι στην θέρμανση (έχει να κάνει με την ροή του ψυκτικού υγρού και που γίνονται οι πιέσεις).
Οσο για το κόστος συντήρησης δεν ξέρω να σου πώ, οι αντλίες θερμότητας ως πιο ακριβές μηχανές, σίγουρα θα έχουν και σημαντικα ακριβότερο κόστος, αν και δεν είναι σπλιτάκια, ένα μέσα ένα έξω. Επίσης έχουν μεγαλύτερο κόστος αγοράς, και πιθανόν οτιδήποτε αφορά εργασίες επισκευής και ανταλλακτικών. Λογικά πρέπει να έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία όμως.

xhaos
18-07-17, 00:05
Πχ για θέρμανση ένα Mitsubishi έχει SCOP 5.4
Μια αντλία αντίστοιχα daikin έχει 2.8
Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές.

ThReSh
18-07-17, 01:37
Νομίζω ότι βγαίνουν και με μεγαλύτερο SCOP A/Θ...

Eπίσης τέτοια SCOP (5+) σε κλιματιστικά είναι συνήθως μέχρι 12000BTU, για 18αρια και 24αρια δύσκολα (άντε τα Urura Sarara)...

Για μεγάλα σπίτια τι κάνεις, αρχίζεις και τρυπάς τοίχους σε κάθε δωμάτιο και σε μεγάλους χώρους βάζεις 3-4? Για διαδρόμους που δεν έχεις πρόσβαση σε εξωτερικό τοίχο, ελπίζεις ότι θα πάει με κάποιο τρόπο ομοιόμορφα η ζέστη προς τα εκεί? Για τα μπάνια?

Χωρίς μηχανικό αερισμό (όπως έχουν κάνει στο passive house στου Παπάγου) δεν καλύπτεις εύκολα κι ομοιόμορφα ένα σπίτι με κλιματιστικό...

vasilimertzani
18-07-17, 22:00
https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/multi-split/konsola-esoterikes-monades

εσωτ.μοναδα επιδαπεδια με εξωτ μοναδα ή αντιστοιχα multi split με εσωτ μοναδες.Υπαρχει εσωτ μοναδα με δυνατοτητα θερμανσης χωρις ανεμιστηρα για ανεση εφάμιλλη του καλοριφερ.
Επισης υπαρχουν και εσωτ μοναδες για καναλατη τοποθετηση.

kiriakk
23-07-17, 15:35
έχω ζήσει 2 χειμώνες με 3 σπλιτάκια και άλλους 2 μετά αφού τοποθέτησα αντλία αέρα νερού που ζεσταίνει τα προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ, στο ίδιο διαμέρισμα

η αντλία καίει παραπάνω, αλλά όχι όσο νομίζεις από τις διαφορές των COP που παραθέτεις (οι διαφορές υπάρχουν αλλά δεν είναι τόσο μεγάλες, πρέπει να το δεις σε ίδιες συνθήκες, ίδιο φορτίο, το χρόνο που θα δουλέψει το ένα και το άλλο για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα κλπ),

το πόσο παραπάνω έκαψα, δύσκολο να υπολογιστεί, καθώς με την αντλία ζεσταίνω όλο το σπίτι, ενώ με τα 3 σπλιτάκια ζέστανα 3 χώρους, και οι υπόλοιποι ζεσταινότανε έμμεσα και σε μικρότερο βαθμό,

όσον αφορά την ποιότητα της θέρμανσης, η ζυγαριά γέρνει σαφώς υπέρ της αντλίας,
ομοιόμορφη ζέστη σε όλο το διαμέρισμα, με ησυχία και χωρίς ρεύματα αέρα μέσα στο δωμάτιο να σε φυσάνε,

με την αντλία σε διαμέρισμα 125 τμ στο Χαλάνδρι, σε μεσαίο όροφο αλλά γύρω γύρω ελεύθερο, με τυπική κατασκευή,
έκαψα περίπου 3100 KWh το χειμώνα 2016-17 και περίπου 2100, το 2015-16, με λειτουργία 24/24

stamka
30-07-17, 01:11
Αξίζει και κυρίως αν βάλεις αυτόνομο λέβητα στο διαμέρισμά σου.

χρειαζεται να μπει νεος λεβητας για το αεριο ?
(δε υπαρχει χωρος να μπει αυτονομο στο διαμερισμα συμφωνουν και ολοι να αεριο οποτε ...)

vasilimertzani
30-07-17, 15:24
χρειαζεται να μπει νεος λεβητας για το αεριο ?
(δε υπαρχει χωρος να μπει αυτονομο στο διαμερισμα συμφωνουν και ολοι να αεριο οποτε ...)

αν και δεν καταλαβα τι λες.Για τον λεβητα της πολυκατοικιας χρειαζεται να αλλαχτει μονο ο καυστηρας.
Αυτο που προτεινει ο φιλος ομως ειναι οτι με ατομικο λεβητα μπορει να φτασετε επιπλεον 30% οικονομια απο οτι τον κοινοχρηστο,ανα περιπτωση.
ΧΩρος υπαρχει 1000% ,μηχανικος απλα θατο επιβεβαιωσει.

mike_871
30-07-17, 16:14
χρειαζεται να μπει νεος λεβητας για το αεριο ?
(δε υπαρχει χωρος να μπει αυτονομο στο διαμερισμα συμφωνουν και ολοι να αεριο οποτε ...)
Mονο αλλαγη καυστηρα + σωληνα αεριου απο τον μετρητη μεχρι τον καυστηρα

nyannaco
30-07-17, 18:53
Παρατηρώ μία βιασύνη για αβασάνιστες απαντήσεις του τύπου "μόνο καυστήρα"... Είναι ο λέβητας αρκετά σύγχρονος και σε καλή κατάσταση, για να έχει νόημα η αλλαγή καυστήρα; Είναι η καμινάδα αντίστοιχα σωστά διαστασιολογημένη, επαρκώς μονωμένη και σε καλή κατάσταση, για να μην γίνει λίμνη; Αν δεν υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις, η απλή αλλαγή καυστήρα ενδέχεται να οδηγήσει ακόμη και σε μεγαλύτερη κατανάλωση / ακριβότερη λειτουργία σε σχέση με το πετρέλαιο.
Προσωπικά θα πρότεινα αυτοψία από σοβαρό μηχανολόγο εμπιστοσύνης για να αποφανθεί (όταν λέω σοβαρό και εμπιστοσύνης, εννοώ να κατέχει το αντικείμενο, και να μην προτείνει κακές λύσεις από προσωπικό συμφέρον).

mike_871
30-07-17, 19:36
Παρατηρώ μία βιασύνη για αβασάνιστες απαντήσεις του τύπου "μόνο καυστήρα"... Είναι ο λέβητας αρκετά σύγχρονος και σε καλή κατάσταση, για να έχει νόημα η αλλαγή καυστήρα; Είναι η καμινάδα αντίστοιχα σωστά διαστασιολογημένη, επαρκώς μονωμένη και σε καλή κατάσταση, για να μην γίνει λίμνη; Αν δεν υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις, η απλή αλλαγή καυστήρα ενδέχεται να οδηγήσει ακόμη και σε μεγαλύτερη κατανάλωση / ακριβότερη λειτουργία σε σχέση με το πετρέλαιο.
Προσωπικά θα πρότεινα αυτοψία από σοβαρό μηχανολόγο εμπιστοσύνης για να αποφανθεί (όταν λέω σοβαρό και εμπιστοσύνης, εννοώ να κατέχει το αντικείμενο, και να μην προτείνει κακές λύσεις από προσωπικό συμφέρον).

η απαντηση ειναι αναλογη της ερωτησης

- - - Updated - - -


η απαντηση ειναι αναλογη της ερωτησης

δηλαδη χρειαζεται καινουριος λεβητας για αεριο, οχι δεν χρειαζεται.
τωρα αν ειναι σε καλη κατασταση και ολα αυτα ειναι αλο θεμα

stamka
30-07-17, 21:57
αν και δεν καταλαβα τι λες.Για τον λεβητα της πολυκατοικιας χρειαζεται να αλλαχτει μονο ο καυστηρας.
Αυτο που προτεινει ο φιλος ομως ειναι οτι με ατομικο λεβητα μπορει να φτασετε επιπλεον 30% οικονομια απο οτι τον κοινοχρηστο,ανα περιπτωση.
ΧΩρος υπαρχει 1000% ,μηχανικος απλα θατο επιβεβαιωσει.

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα με ατομικο λεβητα ?
Για 4 διαμερισματα 140 τμ για τι κοστος περιπου μιλαμε για 4 ατομικους λεβητες ?

- - - Updated - - -


Παρατηρώ μία βιασύνη για αβασάνιστες απαντήσεις του τύπου "μόνο καυστήρα"... Είναι ο λέβητας αρκετά σύγχρονος και σε καλή κατάσταση, για να έχει νόημα η αλλαγή καυστήρα; Είναι η καμινάδα αντίστοιχα σωστά διαστασιολογημένη, επαρκώς μονωμένη και σε καλή κατάσταση, για να μην γίνει λίμνη; Αν δεν υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις, η απλή αλλαγή καυστήρα ενδέχεται να οδηγήσει ακόμη και σε μεγαλύτερη κατανάλωση / ακριβότερη λειτουργία σε σχέση με το πετρέλαιο.
Προσωπικά θα πρότεινα αυτοψία από σοβαρό μηχανολόγο εμπιστοσύνης για να αποφανθεί (όταν λέω σοβαρό και εμπιστοσύνης, εννοώ να κατέχει το αντικείμενο, και να μην προτείνει κακές λύσεις από προσωπικό συμφέρον).

ο καυστηρας ειναι 12 ετων Φυσικα και θα γινουν ολα απο συνεργειο απλα επειδη δεν εχω ιδεα θα ηθελα να ξερω στο περιπου τι γινεται (αν συμφέρει, κοστος κτλ)

slalom
31-07-17, 00:40
γιατι τοσο μεγαλη διαφορα με ατομικο λεβητα ?
Ειναι οι απωλειες του δικτυου διανομης, αν θα εχει ανακτηση θερμοτητας κλπ

nyannaco
31-07-17, 08:00
Το βασικοτερο, ισως, είναι ότι ο ατομικός λέβητας θα δουλεύει πάντα γύρω στη βέλτιστη περιοχή φορτίου τυ, ενώ ο κετνρικός, λόγω ετεροχρονισμού της ζήτησης, θα δουλέυει το μ,εγαλύτερο ποσοστό του χρόνου πολύτ υποφορτισμένος.
Επίσης πολύ σημαντικό: ο ατομοκός έχει πολύ μικρή μάζα (μέταλλο + περιεχόμενο νερό) που πρέπει να ζεσταθεί σε κάθε άναμμα, ενώ ο κεντρικός αρκετά μεγάλη.

stamka
31-07-17, 10:29
ευχαριστω για τις απαντησεις
ξερετε καθολου κοστος αγορας ? πχ 1 μεγαλος για 4 διαμερισματα με 4 ατομικους

vasilimertzani
31-07-17, 23:30
Παρατηρώ μία βιασύνη για αβασάνιστες απαντήσεις του τύπου "μόνο καυστήρα"... Είναι ο λέβητας αρκετά σύγχρονος και σε καλή κατάσταση, για να έχει νόημα η αλλαγή καυστήρα; Είναι η καμινάδα αντίστοιχα σωστά διαστασιολογημένη, επαρκώς μονωμένη και σε καλή κατάσταση, για να μην γίνει λίμνη; Αν δεν υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις, η απλή αλλαγή καυστήρα ενδέχεται να οδηγήσει ακόμη και σε μεγαλύτερη κατανάλωση / ακριβότερη λειτουργία σε σχέση με το πετρέλαιο.
Προσωπικά θα πρότεινα αυτοψία από σοβαρό μηχανολόγο εμπιστοσύνης για να αποφανθεί (όταν λέω σοβαρό και εμπιστοσύνης, εννοώ να κατέχει το αντικείμενο, και να μην προτείνει κακές λύσεις από προσωπικό συμφέρον).
Νικο εχεις δικιο.Βασικα η απαντηση μου αφορουσε τι ειναι αναγκαιο και τι οχι.



ευχαριστω για τις απαντησεις
ξερετε καθολου κοστος αγορας ? πχ 1 μεγαλος για 4 διαμερισματα με 4 ατομικους

https://www.skroutz.gr/c/1406/levites/f/427605_427612/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%8D%CE%BA%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.html?keyphrase=%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF+% CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF

οπως σωστα ειπε ο Νικος την σωστοτερη λυση θα την δωσει ενας μηχανικος.Αυτος θα αποφανθει αν σας συμφερει και ποσο ο ατομικος η για ολη την πολυκατοικια.Την ισχυ που θα εχουν και οτι αλλες παραμετρους (ακομα και αν δικαιουστε την επιδοτηση).
Αντιστοιχα με αυτους που σου δειχνω μπορει να μπει και για ολη την πολυκατοικια μπορει να μπει κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/3795206/Vaillant-ecoCRAFT-VKK-806-3-E.html
Αυτος εξυπηρετει αναγκες απο 1 εως 4 διαμερισματα (τυχαια τα αναφερω).Θα γλυτωσετε απο γραμμες αεριου σε καθε διαμερισμα,θα εχετε μεγαλυτερες απωλειες απο οτι ατομικος + οτι καποια μερα καποτε καποιος αποφασιζει να το παιξει ρουβικωνας και να μην πληρωνει τιποτα.

21706
24-10-17, 08:41
Μαζική στροφή στο φυσικό αέριο από χιλιάδες νοικοκυριά (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/energy/mazikh-strofh-sto-fysiko-aerio-apo-xiliades-noikokyria.4905268.html)

Zer0c00L
24-10-17, 08:58
Εμείς φέτος μάλλον θα κάνουμε αρκετή οικονομία στο πετρέλαιο καθώς θα ανάβει ελάχιστα ή κεντρική θέρμανση μιας και ως πολυκατοικία θα αναβαθμιστεί καθώς με το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας θα μπεί θερμομόνωση.

ThReSh
24-10-17, 10:40
Εμείς φέτος μάλλον θα κάνουμε αρκετή οικονομία στο πετρέλαιο καθώς θα ανάβει ελάχιστα ή κεντρική θέρμανση μιας και ως πολυκατοικία θα αναβαθμιστεί καθώς με το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας θα μπεί θερμομόνωση.

Μέσα στο χειμώνα θα κάνετε τις εργασίες? Το πρόγραμμα btw ακόμα να αρχίσει, κάτι μου λέει ότι θα την κάνετε του χρόνου...

Zer0c00L
24-10-17, 10:49
Μέσα στο χειμώνα θα κάνετε τις εργασίες? Το πρόγραμμα btw ακόμα να αρχίσει, κάτι μου λέει ότι θα την κάνετε του χρόνου...

μέχρι νοέμβριο πρέπει να ξεκινήσουν οι μάστορες αλλιώς του χρόνου

προς το παρών είμαστε σε αναμονή

xhaos
24-10-17, 11:16
απο οσο ξερω, αυτη τη στιγμη ενημερώνουν όσους ήταν σε αναμονή από το προηγούμενο. Τελος εβδομάδας θα ανοίξει το νεο.

ThReSh
24-10-17, 11:30
απο οσο ξερω, αυτη τη στιγμη ενημερώνουν όσους ήταν σε αναμονή από το προηγούμενο. Τελος εβδομάδας θα ανοίξει το νεο.


μέχρι νοέμβριο πρέπει να ξεκινήσουν οι μάστορες αλλιώς του χρόνου

προς το παρών είμαστε σε αναμονή



https://www.b2green.gr/el/post/51197/to-exoikonomo-ii-argei-kai-i-agora-agkomacha

Δεν τον βλέπω αισιόδοξο πάντως, 1η παράγραφος μόνο...

Zer0c00L
24-10-17, 16:27
Γράφω ότι μου είπαν από την αρμόδια υπηρεσία και η τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει την μελέτη - εκπόνηση του έργου καθώς θα πληρωθεί από αυτό εφόσον ολοκληρωθεί.

Tecate
24-10-17, 17:48
Γράφω ότι μου είπαν από την αρμόδια υπηρεσία και η τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει την μελέτη - εκπόνηση του έργου καθώς θα πληρωθεί από αυτό εφόσον ολοκληρωθεί.



αν εχετε κανει την προεργασια με το παλιο προγραμμα και εχετε παρει εγκριση παιζει να μπορειτε να ξεκινησετε φετος, αν περιμενετε το καινουργιο προγραμμα δεν, θα ξεκινησετε απο ανοιξη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.