PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115

Zer0c00L
24-10-17, 18:06
αν εχετε κανει την προεργασια με το παλιο προγραμμα και εχετε παρει εγκριση παιζει να μπορειτε να ξεκινησετε φετος, αν περιμενετε το καινουργιο προγραμμα δεν, θα ξεκινησετε απο ανοιξη.

είδατε για να κάνουμε συζήτηση (μακάρι να έπιανα έτσι και το τζόκερ)

μόλις έλαβα ενημέρωση από την υπηρεσία και την τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο

οι εργασίες θα ξεκινήσουν την άνοιξη (έχει υποβληθεί - εγκριθεί με το φετινό πρόγραμμα)

Tecate
24-10-17, 19:45
Μαζική στροφή στο φυσικό αέριο από χιλιάδες νοικοκυριά (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/energy/mazikh-strofh-sto-fysiko-aerio-apo-xiliades-noikokyria.4905268.html)

φυσικο, και γιαυτο υπαρχει κι ο εξτρα φορος στο πετρελαιο, για να σπρωξει κοσμο στο φα. τσιμπανε κατιτις οι εγκαταστατες να γυριζει η αγορα, φτιαχνει πελατολογιο η εταιρεια για να πουληθει μεριδιο μελλοντικα σε επενδυτη (ΤΑΙΠΕΔ κλπ) τσιμπολογανε κι οι προμηθευτες βαρδινογιαννομυτιλινεοκοπελουζοι κι ολοι ευχαριστημενοι

ThReSh
24-10-17, 20:24
Βέβαια είναι κάποιες περιοχές ακόμα και σε πόλεις που δεν θα πάει ποτέ (από ότι φαίνεται) το ΦΑ.

Tecate
24-10-17, 20:34
Βέβαια είναι κάποιες περιοχές ακόμα και σε πόλεις που δεν θα πάει ποτέ (από ότι φαίνεται) το ΦΑ.


φυσικα, υπαρχουν και γελοιες φασεις οπως σε φιλο στην Αθηνα (ΒΠ) που το ΦΑ ειναι 100 μετρα δεξια και 80 μετρα αριστερα απο το σπιτι του (στον ιδιο δρομο), απο το 2014 τους κανει εκδηλωσεις ενδιαφεροντος και φετος του πανε κυριε μου βγειτε και μιληστε στους γειτονες σας να ενδιαφερθουν και αυτοι για να σκαψουμε 80 μετρα να σας φερουμε. Να βγει δηλαδη να κανει τον πωλητη για να του φερουν το μαννα :)

Zer0c00L
24-10-17, 20:45
στην πολυκατοικία όπου μένω και είμαι ο διαχειριστής
είμαστε 20 διαμερίσματα (τα περισσότερα είναι ιδιοκτήτες) ελάχιστα είναι με ενοικιαστές
τώρα έχουμε κεντρική θέρμανση πετρελαίου (2 δεξαμενές 1800 λίτρων)
η περιοχή (Αθήνα - Παγκράτι) έχει κάλυψη από το Φυσικό Αέριο
έτσι μας έκαναν την σχετική προσφορά την οποία αποκάλυψα σε Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας
βέβαια το κόστος για αλλαγή του κεντρικού λέβητα και ότι άλλο χρειάζεται η κεντρική θέρμανση τους φάνηκε ακριβό
όπως και το κόστος για κάθε διαμέρισμα
έτσι απλά πήγε άπατη η προσφορά του φυσικού αερίου και συνεχίζουμε με το πετρέλαιο
τώρα ελπίζω με την θερμομόνωση να αλλάξει η κατάσταση

ThReSh
24-10-17, 20:50
φυσικα, υπαρχουν και γελοιες φασεις οπως σε φιλο στην Αθηνα (ΒΠ) που το ΦΑ ειναι 100 μετρα δεξια και 80 μετρα αριστερα απο το σπιτι του (στον ιδιο δρομο), απο το 2014 τους κανει εκδηλωσεις ενδιαφεροντος και φετος του πανε κυριε μου βγειτε και μιληστε στους γειτονες σας να ενδιαφερθουν και αυτοι για να σκαψουμε 80 μετρα να σας φερουμε. Να βγει δηλαδη να κανει τον πωλητη για να του φερουν το μαννα :)

Κάτι είναι κι αυτό, εδώ λόγω μονοκατοικιών δεν έρχεται γενικά...

Tecate
24-10-17, 20:52
στην πολυκατοικία όπου μένω και είμαι ο διαχειριστής
είμαστε 20 διαμερίσματα (τα περισσότερα είναι ιδιοκτήτες) ελάχιστα είναι με ενοικιαστές
τώρα έχουμε κεντρική θέρμανση πετρελαίου (2 δεξαμενές 1800 λίτρων)
η περιοχή (Αθήνα - Παγκράτι) έχει κάλυψη από το Φυσικό Αέριο
έτσι μας έκαναν την σχετική προσφορά την οποία αποκάλυψα σε Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας
βέβαια το κόστος για αλλαγή του κεντρικού λέβητα και ότι άλλο χρειάζεται η κεντρική θέρμανση τους φάνηκε ακριβό
όπως και το κόστος για κάθε διαμέρισμα
έτσι απλά πήγε άπατη η προσφορά του φυσικού αερίου και συνεχίζουμε με το πετρέλαιο
τώρα ελπίζω με την θερμομόνωση να αλλάξει η κατάσταση

μονωση (θερμοπροσωψη αλλα και κοφωματα που χουν τρελλες απωλειες αν ειναι τιποτα ψυχρα αλουμινια με απλο τζαμακι), μια αντισταθμιση στο λεβητα και (αυτο δυστυχως σε πολυκατοικιες δε γινεται κατοπιν εορτης ) συστημα θερμανσης χαμηλων θερμοκρασιων κατεβαζει παααρα πολυ το κοστος θερμανσης.

Εγω σε μονοκατοικια, 1000κυβικα θερμαινομενοι χωροι με θερμοστατες καρφωμενους στους 22 βαθμους απο Οκτωβριο εως Μαη ζητημα αν πληρωνω 600 ευρω για θερμανση και ζνχ ολη τη σαιζον. Οποτε ειτε φερουν ΦΑ ειτε οχι το ιδιο μου κανει.


Κάτι είναι κι αυτό, εδώ λόγω μονοκατοικιών δεν έρχεται γενικά...

i know, πεντελη ειμαι ...

ο αλλος (ο φιλος) ειναι Βριλησσια και αυτα τα 180 μετρα δρομος του ειναι κατα συμπτωση μονοκατοικιες/μαιζονετες

slalom
24-10-17, 21:11
Παντως το καλοκαιρι πετυχα εργα ΦΑ διπλα στη λαικη των Βριλλησιων. Μιλησα και με ενα συνφοιτητη μου που δουλευει στην ΕΠΑΑ και ειχε ερθει για επιβλεψη

Γενικα ομως τα Βριλλησια εχουν ΦΑ

Tecate
24-10-17, 21:29
Παντως το καλοκαιρι πετυχα εργα ΦΑ διπλα στη λαικη των Βριλλησιων. Μιλησα και με ενα συνφοιτητη μου που δουλευει στην ΕΠΑΑ και ειχε ερθει για επιβλεψη

Γενικα ομως τα Βριλλησια εχουν ΦΑ


και γω οτι εχουν ειπα, απλα στη περιπτωση του φιλου μου 'εχουν' 100 μετρα δεξια και 80 μετρα αριστερα απο το σπιτι του και δε του φερνουν στο σπιτι του αν δε βγει να μαζεψει κι αλλους πελατες. μπορεις να το διαπιστωσεις και στο χαρτη διαθεσιμοτητας του ΦΑΑττικης (https://www.aerioattikis.gr/el/kalupsh-diktiou). Δεν ειναι ολη η περιοχη full καλυψη, εχει καλυψη εδω, καλυψη εκει και αναμεσα οχι. Πχ οι καθετοι δρομοι εχουν, οι οριζοντιοι (ακομα και 'κεντρικοι' Κυπρου, Αναληψεως, 28ης Οκτωβριου, Ολυμπου) δεν κι αν εχουν ειναι μικρα κομματια με κενα αναμεσα. Ε σ'ενα απο αυτα τα κενα ζει ο φιλος μου.

mike_871
24-10-17, 21:34
μονωση (θερμοπροσωψη αλλα και κοφωματα που χουν τρελλες απωλειες αν ειναι τιποτα ψυχρα αλουμινια με απλο τζαμακι), μια αντισταθμιση στο λεβητα και (αυτο δυστυχως σε πολυκατοικιες δε γινεται κατοπιν εορτης ) συστημα θερμανσης χαμηλων θερμοκρασιων κατεβαζει παααρα πολυ το κοστος θερμανσης.

Εγω σε μονοκατοικια, 1000κυβικα θερμαινομενοι χωροι με θερμοστατες καρφωμενους στους 22 βαθμους απο Οκτωβριο εως Μαη ζητημα αν πληρωνω 600 ευρω για θερμανση και ζνχ ολη τη σαιζον. Οποτε ειτε φερουν ΦΑ ειτε οχι το ιδιο μου κανει.



i know, πεντελη ειμαι ...

ο αλλος (ο φιλος) ειναι Βριλησσια και αυτα τα 180 μετρα δρομος του ειναι κατα συμπτωση μονοκατοικιες/μαιζονετες

τι παχος φελιζολ?

Tecate
24-10-17, 21:35
τι παχος φελιζολ?


10 εκατοστα στον βορειο τοιχο 8 στους υπολοιπους
το γκρι το Neopor, οχι το ασπρο

Zer0c00L
24-10-17, 22:03
μονωση (θερμοπροσωψη αλλα και κοφωματα που χουν τρελλες απωλειες αν ειναι τιποτα ψυχρα αλουμινια με απλο τζαμακι), μια αντισταθμιση στο λεβητα και (αυτο δυστυχως σε πολυκατοικιες δε γινεται κατοπιν εορτης ) συστημα θερμανσης χαμηλων θερμοκρασιων κατεβαζει παααρα πολυ το κοστος θερμανσης.

Εγω σε μονοκατοικια, 1000κυβικα θερμαινομενοι χωροι με θερμοστατες καρφωμενους στους 22 βαθμους απο Οκτωβριο εως Μαη ζητημα αν πληρωνω 600 ευρω για θερμανση και ζνχ ολη τη σαιζον. Οποτε ειτε φερουν ΦΑ ειτε οχι το ιδιο μου κανει.


προσωπικά έχω κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια με την σχετική μόνωση και κρατάει σταθερή θερμοκρασία (22-26) ανάλογα την ρύθμιση των κλιματιστικών.

slalom
24-10-17, 22:17
και γω οτι εχουν ειπα, απλα στη περιπτωση του φιλου μου 'εχουν' 100 μετρα δεξια και 80 μετρα αριστερα απο το σπιτι του και δε του φερνουν στο σπιτι του αν δε βγει να μαζεψει κι αλλους πελατες. μπορεις να το διαπιστωσεις και στο χαρτη διαθεσιμοτητας του ΦΑΑττικης (https://www.aerioattikis.gr/el/kalupsh-diktiou). Δεν ειναι ολη η περιοχη full καλυψη, εχει καλυψη εδω, καλυψη εκει και αναμεσα οχι. Πχ οι καθετοι δρομοι εχουν, οι οριζοντιοι (ακομα και 'κεντρικοι' Κυπρου, Αναληψεως, 28ης Οκτωβριου, Ολυμπου) δεν κι αν εχουν ειναι μικρα κομματια με κενα αναμεσα. Ε σ'ενα απο αυτα τα κενα ζει ο φιλος μου.
Το χαντακι ηταν ανεβαινοντας απο 28ης Οκτωβριου επι της Σαλαμινος και εστριβε δεξια στη Λεσβου ή στη Χιου, αν περασεις θα το δεις

ThReSh
24-10-17, 23:51
προσωπικά έχω κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια με την σχετική μόνωση και κρατάει σταθερή θερμοκρασία (22-26) ανάλογα την ρύθμιση των κλιματιστικών.

Με θερμοδιακοπή ή απλά όμως?

Zer0c00L
25-10-17, 13:18
Με θερμοδιακοπή ή απλά όμως?

με θερμοδιακοπή

eagle13
25-10-17, 14:44
Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) .......... :hmm:

21706
25-10-17, 14:52
Για όποιον είναι σε περιοχή με διαθέσιμο φυσικό
αέριο αυτή είναι η οικονομικότερη λύση.

ArchAngel
25-10-17, 15:07
Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) .......... :hmm:

Και στο μπανιο θα βαλεις κλιματιστικό;
Οχι, αρα θες και αεροθερμο για εκει.

Κακά τα ψέμματα, αν εισαι μονος σου ή ενα ζευγαρι βολευεται η κατάσταση.
Αν ομως μπουν και μωρα / μικρα παιδιά στην εξίσωση τοτε περιπλεκονται ακομη περισσοτερο τα πραγματα.
Και φυσικα τα παντα εξαρτονται απο την περιοχη κατοικιας.

Άλλο Κρήτη, άλλο Φλώρινα.

Zer0c00L
25-10-17, 15:18
κάθε περιοχή έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της
φυσικά όταν είναι δύο άτομα είναι πιο απλά τα πράγματα
και διαφορετικά όταν υπάρχουν μωρά ή παιδιά ή ηλικιωμένοι

nyannaco
25-10-17, 15:26
Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) .......... :hmm:
Κι αυτό σχετικό είναι. Σε περιστασιακή χρήση το κλιματιστικό όντως δεν θα θερμάνει τα δομικά στοιχεία, γιατί δεν προλαβαίνει. Αν όμως χρησιμοποιείται σαν κύρια μέθοδος θέρμανσης και λειτουργεί επαρκώς, τελικά θα τα θερμάνει, έστω και πιο αργά σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα που εκπέμπουν (και) ακτινοβολία.

Tecate
25-10-17, 16:19
Κι αυτό σχετικό είναι. Σε περιστασιακή χρήση το κλιματιστικό όντως δεν θα θερμάνει τα δομικά στοιχεία, γιατί δεν προλαβαίνει. Αν όμως χρησιμοποιείται σαν κύρια μέθοδος θέρμανσης και λειτουργεί επαρκώς, τελικά θα τα θερμάνει, έστω και πιο αργά σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα που εκπέμπουν (και) ακτινοβολία.


θελει προβλεψη στην κατασκευη για να πεις εχω θερμανση με κλιματιστικο. Και προφανως σχεδον 24ωρη λειτουργια, Multisplit μοναδες για να καλυψεις τις απωλειες και ολα τα δωματια κλπ κλπ. Που βασικα ειναι χαζο να το κανεις, αν εισαι στην κατασκευη βαζεις AΘ και fancoils. Το μεσο σπιτι που χει 2 9ρια στα υπνοδωματια και ενα 16ρι στο σαλονι θυσιαζει θερμικη ανεση για να χει μια υποτυπωδη ζεστη χωρις μεγαλα εξοδα. Νομιζω κατι τετοιο εννοει ο eagle, ε εκει το κλιματιστικο θερμαινει τον αερα κι οταν ανανεωθει ο αερας τοτε χανεται και η ζεστη.

MIKU
25-10-17, 16:27
Εμείς μπαίνουμε στην 4η χρονιά θέρμανσης με ρεύμα.Η ΔΕΗ κάνει πάρτυ...πέρσυ κάψαμε το 4μηνο 1/10-30/01 4009kwh με τις 2230 να είναι στο νυχτερινό.Πληρώσαμε 494 ευρώ εκκαθαριστικό και 230 έναντι και στον επόμενο ένταντι έγινε πίστωση 45 ευρώ λόγω συνέπειας.Τα κλιματιστικά(3) έκαιγαν ΚΑΘΕ πρωι με χρονοδιακόπτη 6-8(δηλαδή 2 ώρες στο νυχτερινό) και σχεδόν κάθε μεσημέρι 3-5(πάλι 2 ώρες στο νυχτερινό, αλλά όχι πάντα).Όταν είχε κρύο ανάβαμε κάποιο κλιματιστικό, συνήθως το 18αρι.Επιπλέον ανάβαμε τον ηλιακό για το ζεστό νερό πάντα στο νυχτερινό.Και φυσικά είναι τα Χριστούγεννα μέσα, με φούρνους να λιώνουν για τα Χριστουγεννιάτικα καλούδια..

Tecate
25-10-17, 16:35
Εμείς μπαίνουμε στην 4η χρονιά θέρμανσης με ρεύμα.Η ΔΕΗ κάνει πάρτυ...πέρσυ κάψαμε το 4μηνο 1/10-30/01 4009kwh με τις 2230 να είναι στο νυχτερινό.Πληρώσαμε 494 ευρώ εκκαθαριστικό και 230 έναντι και στον επόμενο ένταντι έγινε πίστωση 45 ευρώ λόγω συνέπειας.Τα κλιματιστικά(3) έκαιγαν ΚΑΘΕ πρωι με χρονοδιακόπτη 6-8(δηλαδή 2 ώρες στο νυχτερινό) και σχεδόν κάθε μεσημέρι 3-5(πάλι 2 ώρες στο νυχτερινό, αλλά όχι πάντα).Όταν είχε κρύο ανάβαμε κάποιο κλιματιστικό, συνήθως το 18αρι.Επιπλέον ανάβαμε τον ηλιακό για το ζεστό νερό πάντα στο νυχτερινό.Και φυσικά είναι τα Χριστούγεννα μέσα, με φούρνους να λιώνουν για τα Χριστουγεννιάτικα καλούδια..


Η ΔΕΗ ειναι ενα θεματακι, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι οπως παει το θεμα θα καταληξουμε εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα των 'δεν πληρωνω' ... ακους κατι απληρωτους λογαριασμους 20 χιλιαρικα απο οικιακους καταναλωτες και λες ... ποιος μακακας θα τα πληρωσει αυτα τα σπασμενα? Μαλλον εγω.

Εμενα με τρωει ο πωπος μου να μπω στη διαδικασια φ/β και net metering. Βασικα εχω μελετη και προσφορες στα χερια μου.

xhaos
25-10-17, 16:38
Η ΔΕΗ ειναι ενα θεματακι, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι οπως παει το θεμα θα καταληξουμε εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα των 'δεν πληρωνω' ... ακους κατι απληρωτους λογαριασμους 20 χιλιαρικα και λες ... ποιος μακακας θα τα πληρωσει αυτα τα σπασμενα? Μαλλον εγω.

Εμενα με τρωει ο πωπος μου να μπω στη διαδικασια φ/β και net metering. Βασικα εχω μελετη και προσφορες στα χερια μου.

πόσο πληρώνει τώρα η ΔΕΗ; νομίζω οτι δεν συμφέρει πλέον.

Tecate
25-10-17, 16:43
πόσο πληρώνει τώρα η ΔΕΗ; νομίζω οτι δεν συμφέρει πλέον.


net metering (https://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/fv-apo-autoparagwgous-me-energeiako-sumpsifismo-ne), οχι να πουλαω ρευμα.

net metering ειναι ο ενεργειακος συμψηφισμος, ουσιαστικα παραγεις ρευμα, το 'αποταμιευεις' στη ΔΕΗ (πχ το καλοκαιρι που υπερπαραγεις) και οταν το θες το τραβας απο το συστημα, βραδυ, χειμωνα, οποτε ναναι. Και καθε χρονο γινεται συμψηφισμος, τοσο ρευμα τραβηξες, τοσο μας εδωσες, χρωστας τη διαφορα αν υπαρχει. ΠΧ παραγεις 15000kwh σε ενα χρονο, καταναλωνεις 15500kwh, πληρωνεις μονο τις 500 και τα παγια. Παραγεις 15000kwh, καταναλωνεις 14500kwh πληρωνεις μονο τα παγια και τιποτα για καταναλωση.

ThReSh
25-10-17, 16:56
Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) .......... :hmm:

Ανάλογα το πόσο μεγάλο σπίτι έχεις και το που μένεις...

jkoukos
25-10-17, 17:44
Απ' ότι βλέπω όμως (εκτός κι αν δεν το κατάλαβα σωστά), στο net metering o συμψηφισμός αφορά αποκλειστικά τις ανταγωνιστικές χρεώσεις.


Τι ισχύει για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;
Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις υπολογίζονται ως ακολούθως:

Η χρέωση για το ΕΤΜΕΑΡ υπολογίζεται βάσει της απορροφώμενης ενέργειας (Α), επί την αντίστοιχη μοναδιαία χρέωση.
Το μεταβλητό σκέλος της Χρέωσης Χρήσης Συστήματος και της Χρέωσης Χρήσης Δικτύου (χρέωση ενέργειας) υπολογίζεται βάσει της απορροφώμενης ενέργειας, επί την αντίστοιχη μοναδιαία χρέωση.
Η χρέωση για ΥΚΩ υπολογίζεται βάσει της συνολικά καταναλισκόμενης ενέργειας (Κ=Α+Π-Ε), επί την αντίστοιχη μοναδιαία χρέωση.

Tecate
25-10-17, 18:21
Απ' ότι βλέπω όμως (εκτός κι αν δεν το κατάλαβα σωστά), στο net metering o συμψηφισμός αφορά αποκλειστικά τις ανταγωνιστικές χρεώσεις.

φυσικα, υπαρχουν και παραδειγματα λογαριασμων εδω -> https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/net-metering/paradeigmata-etisias-ekkatharisis-upologismos-xrew

ο συμψηφισμος αφορα αποκλειστικα την χρεωση ενεργειας, τις ρυμιζομενες τις πληρωνεις οτι και να κανεις, ειτε πας σε net metering ειτε πας σε εναλλακτικο για να τις μειωσεις θελεις μπαταριες πριν τον μετρητη της ΔΕΗ (πχ (https://www.tesla.com/powerwall)) (ωστε να μειωθει το αλισβερισι ενεργειας με το δικτυο, πανω στο οποιο υπολογιζουν τις ρυθμιζομενες)

Σε εμενα παντως, οι ρυθμιζομενες ειναι περιπου στο 1/5 του συνολου που πληρωνω στη ΔΕΗ το χρονο αλλα προφανως αυτο εχει να κανει με τη βαθμιδα χρεωσης που σε βαζει η καταναλωση σου. Για μενα η μελετη λεει 7-8 χρονια αποσβεση

jkoukos
25-10-17, 18:48
Αποθήκευση ενέργειας προς το παρόν δεν προβλέπεται.


Επιτρέπεται η εγκατάσταση συστήματος αποθήκευσης ενέργειας, π.χ. σύστημα συσσωρευτών, παράλληλα με το ΦΒ σταθμό στο πλαίσιο του προγράμματος αυτοπαραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό;
Το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο δεν προβλέπει την εγκατάσταση συστήματος αποθήκευσης ενέργειας, οπότε ηλεκτρική διαμόρφωση παράλληλης λειτουργίας του συστήματος αποθήκευσης (π.χ. συσσωρευτών) και του ΦΒ σταθμού στο πλαίσιο του προγράμματος αυτοπαραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό προς το παρόν δεν είναι αποδεκτή.

- - - Updated - - -

Σε μένα οι ανταγωνιστικές αποτελούν το 60% και οι ρυθμιζόμενες το 40% της αξίας του ρεύματος, προ λοιπών φόρων και τελών.

manoulamou
25-10-17, 22:44
:hmm:
Απ ο,τι εχω καταλαβει, ιδιως για παλιες μονοκατοικιες σαν τη δικη μου, περαν ηδη εγκατεστημενων κλιματιστικων και σομπιτσες υγραεριου, οι "λυσεις" κατι σε συνεταιρο στη ΔΕΗ μας κανουν! Περισυ που μας χαλασε το A/C του καθιστικου, παραλληλα με τα νεα τιμολογια, πληρωσαμε τα διπλα απ ο,τι προπερσι για ρευμα λογω ηλεκτρικων καλοριφερ.
Οσο για τον αφυγραντηρα τυχαια νομιζετε μας ΠΡΗΖΟΥΝ τα καταστηματα αυτη την εποχη;
Εαν δεν περισσευουν ουτε για την εφορια, πώς θα προχωρησει καποιος σε πραγματικα ριζικες ΚΑΙ μακροχρονια οικονομικες λυσεις οπως νεα εγκατασταση για φυσικο αεριο, σωστη πληρη θερμομονωση, φωτοβολταϊκα κοκ
"Δει δε χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν έστι γενέσθαι των δεόντων".
:evil:

Tecate
26-10-17, 12:25
Αποθήκευση ενέργειας προς το παρόν δεν προβλέπεται.



- - - Updated - - -

Σε μένα οι ανταγωνιστικές αποτελούν το 60% και οι ρυθμιζόμενες το 40% της αξίας του ρεύματος, προ λοιπών φόρων και τελών.


προς το παρον οχι

ε εσενα δε σε συμφερει, εμενα λογω 24/7 κλιματισμου το καλοκαιρι και με προοπτικη να μπει και στην ενδοδαπεδια ΑΘ και ο λεβητας να μεινει standby αμα κανει ποτε κανα -5 τα νουμερα βγαινουν πιο βολικα


:hmm:
Απ ο,τι εχω καταλαβει, ιδιως για παλιες μονοκατοικιες σαν τη δικη μου, περαν ηδη εγκατεστημενων κλιματιστικων και σομπιτσες υγραεριου, οι "λυσεις" κατι σε συνεταιρο στη ΔΕΗ μας κανουν! Περισυ που μας χαλασε το A/C του καθιστικου, παραλληλα με τα νεα τιμολογια, πληρωσαμε τα διπλα απ ο,τι προπερσι για ρευμα λογω ηλεκτρικων καλοριφερ.
Οσο για τον αφυγραντηρα τυχαια νομιζετε μας ΠΡΗΖΟΥΝ τα καταστηματα αυτη την εποχη;
Εαν δεν περισσευουν ουτε για την εφορια, πώς θα προχωρησει καποιος σε πραγματικα ριζικες ΚΑΙ μακροχρονια οικονομικες λυσεις οπως νεα εγκατασταση για φυσικο αεριο, σωστη πληρη θερμομονωση, φωτοβολταϊκα κοκ
"Δει δε χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν έστι γενέσθαι των δεόντων".
:evil:

δυστυχως δεν υπαρχουν ... αν εχεις προσβαση σε ξυλα (εννοω οχι απο το εμποριο, ουτε βεβαια και να βαλεις το Stihl στο πορτ μπαγκαζ και να πας να κανεις την πεντελη φαλακρο βουνο ) ισως να δεις κατι τετοιο ως μεσο θερμανσης,ενεργειακη υδραυλικη εστια, κατι τετοιο, περα απο αυτο θελει λεφτα upfront γα μακροχρονια οικονομια

mazda
26-10-17, 22:32
είδατε για να κάνουμε συζήτηση (μακάρι να έπιανα έτσι και το τζόκερ)

μόλις έλαβα ενημέρωση από την υπηρεσία και την τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο

οι εργασίες θα ξεκινήσουν την άνοιξη (έχει υποβληθεί - εγκριθεί με το φετινό πρόγραμμα)

Με το ΦΕΤΙΝΟ;;; Αφου υποτίθεται δεν εχει αρχίσει ακομα.

21706
26-10-17, 22:45
Με το ΦΕΤΙΝΟ;;; Αφου υποτίθεται δεν εχει αρχίσει ακομα.

Μπορεί να ήταν το περσινό, ποιος ξέρει...

Zer0c00L
26-10-17, 23:08
για το περσινό δεν είχαμε εκδηλώσει ενδιαφέρον

για το φετινό είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον η πολυκατοικία στην οποία είμαι ο διαχειριστής για αναβάθμιση της ενεργειακά (εξωτερικό κέλυφος)

από την στιγμή που όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν κουφώματα αλουμινίου νέου τύπου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπη

από την στιγμή που όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν κλιματιστικά inverter Α+++ και ηλιακούς θερμοσίφωνες

ολοκαίνουργια συστήματα κεντρικής θέρμανσης και σώματα στα διαμερίσματα

το μόνο που απόμεινε για την ενεργειακή της αναβάθμιση ήταν η θερμομόνωση και αναβάθμιση της μόνωσης στην ταράτσα και όπου αλλού χρειάζεται

έγινε η μελέτη από τεχνική εταιρεία που μας σύστησαν

κατατέθηκε ο φάκελος και πήρε έγκριση

το όλο έργο έχει χρηματοδότηση 80% από το πρόγραμμα και 20% από τους ενοίκους (ιδιοκτήτες) της πολυκατοικίας

επίσης λένε ότι οι εργασίες θα ξεκινήσουν την άνοιξη του 2018.

- - - Updated - - -


προς το παρον οχι

ε εσενα δε σε συμφερει, εμενα λογω 24/7 κλιματισμου το καλοκαιρι και με προοπτικη να μπει και στην ενδοδαπεδια ΑΘ και ο λεβητας να μεινει standby αμα κανει ποτε κανα -5 τα νουμερα βγαινουν πιο βολικα



δυστυχως δεν υπαρχουν ... αν εχεις προσβαση σε ξυλα (εννοω οχι απο το εμποριο, ουτε βεβαια και να βαλεις το Stihl στο πορτ μπαγκαζ και να πας να κανεις την πεντελη φαλακρο βουνο ) ισως να δεις κατι τετοιο ως μεσο θερμανσης,ενεργειακη υδραυλικη εστια, κατι τετοιο, περα απο αυτο θελει λεφτα upfront γα μακροχρονια οικονομια

λίγα δέντρα στα ελάχιστα δάση έχουν μείνει

τα περισσότερα τα κάψανε οι εμπρηστές δυστυχώς

πάντως στην αθήνα (ανάλογα την εποχή) βρίσκεις φτηνά να αγοράσεις ξύλα (το ξέρω καθώς προμηθεύομαι ξύλα για το τζάκι) και ποτέ δεν τα έχω πληρώσει ακριβά.

Tecate
27-10-17, 00:02
για το περσινό δεν είχαμε εκδηλώσει ενδιαφέρον

για το φετινό είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον η πολυκατοικία στην οποία είμαι ο διαχειριστής για αναβάθμιση της ενεργειακά (εξωτερικό κέλυφος)

από την στιγμή που όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν κουφώματα αλουμινίου νέου τύπου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπη

από την στιγμή που όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν κλιματιστικά inverter Α+++ και ηλιακούς θερμοσίφωνες

ολοκαίνουργια συστήματα κεντρικής θέρμανσης και σώματα στα διαμερίσματα

το μόνο που απόμεινε για την ενεργειακή της αναβάθμιση ήταν η θερμομόνωση και αναβάθμιση της μόνωσης στην ταράτσα και όπου αλλού χρειάζεται

έγινε η μελέτη από τεχνική εταιρεία που μας σύστησαν

κατατέθηκε ο φάκελος και πήρε έγκριση

το όλο έργο έχει χρηματοδότηση 80% από το πρόγραμμα και 20% από τους ενοίκους (ιδιοκτήτες) της πολυκατοικίας

επίσης λένε ότι οι εργασίες θα ξεκινήσουν την άνοιξη του 2018.

- - - Updated - - -


αυτο που λες δε παιζει. Το φετινο προγραμμα δεν υπαρχει ακομα, δεν υπαρχει εγκυκλιος ουτε καν πλατφορμα για να γινουν οι αιτησεις, μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου απλα διαβαζοντας ειδησεις (http://www.cnn.gr/news/ellada/story/102886/exoikonomo-kat-oikon-pote-xekinaei-to-neo-programma) η επικοινωνοντας με το ΥΠΕΚΑ (http://www.ypeka.gr/?tabid=526) το τηλεφωνο ειναι κατω κατω.Θα ξεκινησει να δεχεται αιτησεις καποια στιγμη, ποια θα ειναι αυτη η στιγμη ειναι αβεβαιο, απο τον Ιανουαριο 'ξεκιναει'. Τελευταια εχει ανεβει η ενταση οτι 'ξεκιναει συντομα' χωρις να υπαρχει ακομα συγκεκριμενη ημερομηνια.

Η σας παραμυθιαζει ο εγκαταστατης για να μην ψαξετε αλλου και απλα σκοπευει να κανει το διαδικαστικο οταν αρχισει να λειτουργει το προγραμμα, η κατι μας λες εσυ λαθος. Παντως το διαδικαστικο ειναι μεγαλο και δε γινεται ερημην σας, θελει τραπεζες και αιτησεις ακομα κι αν το χρηματοδοτεις εσυ, ειδικα για πολυκατοικιες που δεν υπαρχει ενας ιδιοκτητης με ενα εισοδημα και ενα ποσοστο συμμετοχης στις δαπανες, δεν ειναι εργχεται ο εγκαταστατης, φερνει εναν ενεργειακο επιθεωρητη και ολα οκ. Και τα ποσοστα που σας ειπε ειναι λαθος, εκτος κι αν σκοπευει να 'φουσκωσει' τον λογαριασμο για να πεσει τεχνητα το ποσοστο συμμετοχης σας, τα επισημα ποσοστα που εχουν ανακοινωσει ειναι για πολυ χαμηλα εισοδηματα (δηλαδη κατω των 20,000 οικογενειακο) 70% αν υπαρχουν 2 προστατευομενα μελη.Και μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι σε μια πολυκατοικια ΟΛΟΙ εχουν οικογενειακο εισοδημα κατω απο 20,000 ΚΑΙ 2 παιδια για να πατε συνολικα εστω στο 70%. Για 80% δεν εχει μιλησει κανεις, και το οτι εχετε κουφωματα ειναι ασχετο. Οτι κανεις, το προγραμμα συνεισφερει ΜΕΧΡΙ 70% αν πληρεις ολες τις προυποθεσεις. http://www.huffingtonpost.gr/teny-valerianou/eksikonomo-katikon-2017-ola-osa-prepei-na-gnorizeis_b_17911620.html.

xhaos
27-10-17, 01:54
Ο τύπος σας κοροϊδεύει. Μέγιστη επιδότηση είναι 70% και υπερτιμολογήσεις δεν παίζουν, μόνο στα εργατικά που και πάλι είναι συγκεκριμένα.

21706
27-10-17, 07:29
Μην ξεχνάτε όμως και το τζόκερ...

Tecate
27-10-17, 10:52
Ο τύπος σας κοροϊδεύει. Μέγιστη επιδότηση είναι 70% και υπερτιμολογήσεις δεν παίζουν, μόνο στα εργατικά που και πάλι είναι συγκεκριμένα.

Μην παιρνεις ορκο, υπαρχουν τρομερα λαμογια στην οικοδομη. Εδω νομιμοποιουσαν αυθαιρετα που δεν ειχαν καν χτιστει ως κτιμασματα προ του 91 για να παρουν χαμηλο προστιμο.

Το συστημα εξαρταται απο την ειλικρινια του ενεργειακου επιθεωρητη, αν ειναι λαμογιο ο επιθεωρητης ο κατασκευαστης βγαζει τιμολογια οτι ναναι για δουλειες που δε γινονται. Και απο οτι βλεπω ο συγκεκριμενος δε παει με το σταυρο στο χερι, εδω τους επεισε οτι κατεθεσε φακελλο και πηρε εγκριση κι ολας σε προγραμμα που δεν υπαρχει.

Zer0c00L
27-10-17, 11:14
Δεν έχετε καταλάβει

Η αρμόδια υπηρεσία έδωσε την έγκριση και αυτή όρισε το ποσό 70-80% και τα υπόλοιπα θα πληρωθούν από τους ιδιοκτήτες.

Η μελέτη έγινε από τεχνική εταιρεία στην οποία συμμετείχε και ενεργειακός επιθεωρητής.

Το έργο αφορά εργασίες στην πολυκατοικία και όχι στα διαμερίσματα.

Επίσης από την αρμόδια υπηρεσία δόθηκε η ημερομηνία που θα ξεκινήσουν οι εργασίες δηλαδή την άνοιξη

Το κόστος είναι μικρό καθώς αφορά θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους και μόνωση στην ταράτσα

Σκεφτείτε ότι η τεχνική εταιρεία είπε ότι είναι μια εβδομάδα δουλειά

Tecate
27-10-17, 11:52
Δεν έχετε καταλάβει

Η αρμόδια υπηρεσία έδωσε την έγκριση και αυτή όρισε το ποσό 70-80% και τα υπόλοιπα θα πληρωθούν από τους ιδιοκτήτες.

Η μελέτη έγινε από τεχνική εταιρεία στην οποία συμμετείχε και ενεργειακός επιθεωρητής.

Το έργο αφορά εργασίες στην πολυκατοικία και όχι στα διαμερίσματα.

Επίσης από την αρμόδια υπηρεσία δόθηκε η ημερομηνία που θα ξεκινήσουν οι εργασίες δηλαδή την άνοιξη

Το κόστος είναι μικρό καθώς αφορά θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους και μόνωση στην ταράτσα

Σκεφτείτε ότι η τεχνική εταιρεία είπε ότι είναι μια εβδομάδα δουλειά

αρμοδια υπηρεσια ειναι το ΥΠΕΚΑ. Μπορεις να τους καλεσεις να σου πουν οτι προς το παρον υπαρχει μονο η εξαγγελια του προγραμματος, αιτησεις (προβλεπουν) να ξεκινανε απο τον Δεκεμβριο. Τωρα πως εσεις κανατε και αιτηση, πηρατε και εγκριση, απο ενα προγραμμα που ακομα δεν υπαρχει και βγαλατε και ποσοστο συμμετοχης 20% ...

ΥΓ οταν εγω εκανα κελυφος στο δικο μου σπιτι η διαδικασια πηρε κοντα 3ς βδομαδες κι αλλη μια βδομαδα το δωμα. Οχι καθημερινες εργασιες, αναμεσα στα βηματα θελει χρονο να στεγνωσει η κολλα πριν μπουν τα αγκυστρα κλπ κλπ αλλα η ζωνη υψηλης στεγανωσης πχ πηρε μονης ενα 10ημερο γεματο.

ThReSh
27-10-17, 12:28
Plus ότι το κόστος της εξωτερικής θερμομόνωσης δεν το λες και μικρό. Κάπου στα 30 euro το τμ δεν πάει συνήθως?

Tecate
27-10-17, 12:35
εξαρταται τι υλικα βαζεις αλλα καπου εκει παιζει, το πιο σκοτωμα τιμη ειναι γυρω στα 25ευρω το τετραγωνικο που ναι με λιγο οτι ναναι υλικα, μεχρι κοντα στα 40 ευρω το τετραγωνικο που μου βγηκε εμενα με isopor σοβα σιλικονης κλπ. Συν καμια 35ρια το τετραγωνικο μονωση/στεγανωση το δωμα.

ThReSh
27-10-17, 12:38
Σε μας που η μονοκατοικία έχει 550τμ εξωτερική επιφάνεια (super χοντρικά, ίσως και 600) δεν το λες και μικρό το νούμερο που προκύπτει... :p

Tecate
27-10-17, 12:47
το ξερω, κι ο Zer0c00L μιλαει για ολοκληρη πολυκατοικια, γιαυτο μου κανει εντυπωση.

stratus
27-10-17, 12:48
Ποση μειωση στα εξοδα θερμανσης-ψυξης χονδρικα μπορεις να περιμενεις απο τη θερμομονωση;Το σπιτι μου ειναι σε 2 οροφο,με διπλα τζαμια και δινω ψυξη-θερμανση χονδρικα ολο το χρονο 600 ευρω.Για τη θερμανση εχουμε αεριο.Επισης δεν πληρω τα κριτηρια για επιδοτηση και απο τις τιμες που λετε θα θελω 2.500-3.000 ευρω.Αυτο το ποσο σε ποσα χρονια κανεις μπορει να ελπιζει οτι θα το κανει αποσβεση;

sdikr
27-10-17, 12:49
το ξερω, κι ο Zer0c00L μιλαει για ολοκληρη πολυκατοικια, γιαυτο μου κανει εντυπωση.

Απο την στιγμή που επίσημα δεν έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα, κάποιος δουλεύει κάποιους

Tecate
27-10-17, 12:55
Ποση μειωση στα εξοδα θερμανσης-ψυξης χονδρικα μπορεις να περιμενεις απο τη θερμομονωση;Το σπιτι μου ειναι σε 2 οροφο,με διπλα τζαμια και δινω ψυξη-θερμανση χονδρικα ολο το χρονο 600 ευρω.Για τη θερμανση εχουμε αεριο.Επισης δεν πληρω τα κριτηρια για επιδοτηση και απο τις τιμες που λετε θα θελω 2.500-3.000 ευρω.Αυτο το ποσο σε ποσα χρονια κανεις μπορει να ελπιζει οτι θα το κανει αποσβεση;


δυσκολο να σου πει καποιος χωρις να ξερει τις απωλειες, γιαυτο χρειαζεται ενεργειακος επιθεωρητης. Οι μονωσαδες πετανε κατι 50%, η πραγματικοτητα για το μεσο ορο των οικοδομων νομιζω ειναι κοντα στο μισο αυτου.

Zer0c00L
27-10-17, 14:48
αρμοδια υπηρεσια ειναι το ΥΠΕΚΑ. Μπορεις να τους καλεσεις να σου πουν οτι προς το παρον υπαρχει μονο η εξαγγελια του προγραμματος, αιτησεις (προβλεπουν) να ξεκινανε απο τον Δεκεμβριο. Τωρα πως εσεις κανατε και αιτηση, πηρατε και εγκριση, απο ενα προγραμμα που ακομα δεν υπαρχει και βγαλατε και ποσοστο συμμετοχης 20% ...

ΥΓ οταν εγω εκανα κελυφος στο δικο μου σπιτι η διαδικασια πηρε κοντα 3ς βδομαδες κι αλλη μια βδομαδα το δωμα. Οχι καθημερινες εργασιες, αναμεσα στα βηματα θελει χρονο να στεγνωσει η κολλα πριν μπουν τα αγκυστρα κλπ κλπ αλλα η ζωνη υψηλης στεγανωσης πχ πηρε μονης ενα 10ημερο γεματο.

ξέρω ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία που αναφέρω

όπως ξέρω που έκανα την αίτηση (ως διαχειριστής της πολυκατοικίας) τι δικαιολογιτικά κατάθεσα - προυπολογισμό της δαπάνης του έργου και φυσικά η απαραίτητη έγκριση του έργου και τι θα κοστίσει σε κάθε ιδιοκτήτη

καθώς οι εργασίες αφορούν την πολυκατοικία εξωτερικά και μόνο δεν θα γίνει καμία παρέμβαση σε εσωτερικούς χώρους ή σε διαμερίσματα

καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχετε αμφιβολία δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω τα έγγραφα (προσωπικά δεδομένα) το μόνο που μπορώ να κοιτάξω με σιγουριά είναι τα χαρτιά που έχω στο φάκελο στην οικία μου (τώρα είμαι στην εργασία μου) γιατί άνθρωποι είμαστε και λόγω αυξημενου φόρτου εργασίας μπορεί να έκανα λάθος είναι να σας πω σε ποιο πρόγραμμα βασίζεται το έργο αυτό.

το πόσο θα διαρκέσουν οι εργασίες βγαίνει από την απάντηση της τεχνικής εταιρείας που έχει αναλάβει το έργο (αυτή είπε ότι είναι μια εβδομάδα εκτός απροόπτου) ελπίζω να μην πάρει παραπάνω γιατί θα έχουμε πρόβλημα μιας και ο δρόμος είναι πεζόδρομος και κάθε τρίτη υπάρχει λαική αγορά...με ότι σημαίνει αυτό.

Tecate
27-10-17, 15:04
ξέρω ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία που αναφέρω

όπως ξέρω που έκανα την αίτηση (ως διαχειριστής της πολυκατοικίας) τι δικαιολογιτικά κατάθεσα - προυπολογισμό της δαπάνης του έργου και φυσικά η απαραίτητη έγκριση του έργου και τι θα κοστίσει σε κάθε ιδιοκτήτη

καθώς οι εργασίες αφορούν την πολυκατοικία εξωτερικά και μόνο δεν θα γίνει καμία παρέμβαση σε εσωτερικούς χώρους ή σε διαμερίσματα

καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχετε αμφιβολία δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω τα έγγραφα (προσωπικά δεδομένα) το μόνο που μπορώ να κοιτάξω με σιγουριά είναι τα χαρτιά που έχω στο φάκελο στην οικία μου (τώρα είμαι στην εργασία μου) γιατί άνθρωποι είμαστε και λόγω αυξημενου φόρτου εργασίας μπορεί να έκανα λάθος είναι να σας πω σε ποιο πρόγραμμα βασίζεται το έργο αυτό.

το πόσο θα διαρκέσουν οι εργασίες βγαίνει από την απάντηση της τεχνικής εταιρείας που έχει αναλάβει το έργο (αυτή είπε ότι είναι μια εβδομάδα εκτός απροόπτου) ελπίζω να μην πάρει παραπάνω γιατί θα έχουμε πρόβλημα μιας και ο δρόμος είναι πεζόδρομος και κάθε τρίτη υπάρχει λαική αγορά...με ότι σημαίνει αυτό.

δε σου ζητησε κανεις χαρτια, προσωπικα ουτε και με ενδιαφερουν. Απλα αυτα που λες, οπως τα λες, δε στεκουν, απο κει και περα εμας τι μας νοιαζει. Δικο σου ειναι το σπιτι, δικα σου τα λεφτα, οτι θες κανεις.

Απο τη στιγμη που θα βγει αδεια απο την πολεοδομια τη λαικη τη γραφεις στα φρυδια σου. Προβλημα τους ειναι, οχι δικο σου.

Zer0c00L
27-10-17, 15:09
Plus ότι το κόστος της εξωτερικής θερμομόνωσης δεν το λες και μικρό. Κάπου στα 30 euro το τμ δεν πάει συνήθως?

πριν ασχοληθω για να μπει στην πολυκατοικία στην αρχή είχα ρωτήσει τεχνική εταιρεία για να βάλω ατομικά (για το δικό μου διαμέρισμα και μόνο) θερμομόνωση και μόνωση στην ταράτσα (καθώς είμαι στον τελευταίο όροφο) δεν μου φάνηκε υψηλό ούτε τότε μιλάμε πάντα για φυσιολογικό υλικό σε πάχος θερμομόνωσης (από ότι ξέρω υπάρχουν διάφορα μεγέθη (πάχος) για διάφορες περιοχές) το παγκράτι δεν είναι βόρεια προάστια ούτε φλώρινα ή νευροκόπι.

τι θέλω να πω με αυτό ότι αν δεν συμφωνούσαν να βάλουμε ως πολυκατοικία θα το έκανα ατομικά εγώ καθώς χάνει το σπίτι από τους τοίχους (μην ξεχνάτε ότι είναι πολυκατοικία του 60)

@ ADSLgr.com All rights reserved.