PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

xhaos
27-10-17, 15:13
Δεν έχει νόημα να το κάνεις μόνος σου γιατί θα συνεχίσει να χάνει από τα μπετά, κολώνες, πατώματα κλπ.
Hint ειδικά στο βορρά καλό είναι να καλύψει και τα μπαλκόνια γιατί λειτουργεί σαν ψύκτρα.

Zer0c00L
27-10-17, 15:15
δε σου ζητησε κανεις χαρτια, προσωπικα ουτε και με ενδιαφερουν. Απλα αυτα που λες, οπως τα λες, δε στεκουν, απο κει και περα εμας τι μας νοιαζει. Δικο σου ειναι το σπιτι, δικα σου τα λεφτα, οτι θες κανεις.

Απο τη στιγμη που θα βγει αδεια απο την πολεοδομια τη λαικη τη γραφεις στα φρυδια σου. Προβλημα τους ειναι, οχι δικο σου.

εμένα με ενδιαφέρει να είμαι εντάξει στα λεγόμενα μου έτσι με το καλό όταν τελειώσω από την εργασία μου κατά τις 1700 θα δω τα χαρτιά στο φάκελο και θα σας πω ποιο πρόγραμμα είναι γιατί όπως είπα μπορεί να κάνω λάθος και να είναι το περσινό (γιατί έχω χάσει την μπάλα πλέον με τόσο αυξημένο φόρτο εργασίας και ευθύνες που έχω)

το ξέρω ότι θα βγει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν ξέρεις τι σημαίνει λαική αγορά στο παγκράτι δεν παίζονται οι τύποι αυτοί είναι ικανοί με τις σκαλωσιές να βάλουν τους πάγκους από κάτω και το φοβάμαι γιατί αν συμβεί κάτι θα έχουμε τρεχάματα.

ThReSh
27-10-17, 15:18
πριν ασχοληθω για να μπει στην πολυκατοικία στην αρχή είχα ρωτήσει τεχνική εταιρεία για να βάλω ατομικά (για το δικό μου διαμέρισμα και μόνο) θερμομόνωση και μόνωση στην ταράτσα (καθώς είμαι στον τελευταίο όροφο) δεν μου φάνηκε υψηλό ούτε τότε μιλάμε πάντα για φυσιολογικό υλικό σε πάχος θερμομόνωσης (από ότι ξέρω υπάρχουν διάφορα μεγέθη (πάχος) για διάφορες περιοχές) το παγκράτι δεν είναι βόρεια προάστια ούτε φλώρινα ή νευροκόπι.

Ναι γιατί άλλο διαμέρισμα που μπορεί να έχει πχ 2 πλευρές εξωτερικές κι άλλο μονοκατοικία περισσότερων τμ (όχι μεζονέτα) που και οι 4 πλευρές θέλουν κάλυψη.

Δεν συμφωνώ και τόσο με την διαφορετική μόνωση ανάλογα την περιοχή επειδή και καλά δεν χρειάζεται, παρά μόνο για οικονομικούς λόγους.

Zer0c00L
27-10-17, 15:19
Δεν έχει νόημα να το κάνεις μόνος σου γιατί θα συνεχίσει να χάνει από τα μπετά, κολώνες, πατώματα κλπ.
Hint ειδικά στο βορρά καλό είναι να καλύψει και τα μπαλκόνια γιατί λειτουργεί σαν ψύκτρα.

το σημειώνω αυτό που λες ώστε να το κοιτάξω

σε ευχαριστώ.

- - - Updated - - -


Ναι γιατί άλλο διαμέρισμα που μπορεί να έχει πχ 2 πλευρές εξωτερικές κι άλλο μονοκατοικία (όχι μεζονέτα) που και οι 4 πλευρές θέλουν κάλυψη, σχεδόν 600τμ κάλυψη.

Δεν συμφωνώ και τόσο με την διαφορετική μόνωση ανάλογα την περιοχή επειδή και καλά δεν χρειάζεται, παρά μόνο για οικονομικούς λόγους.

σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω αυτό που λες

Tecate
27-10-17, 15:34
πριν ασχοληθω για να μπει στην πολυκατοικία στην αρχή είχα ρωτήσει τεχνική εταιρεία για να βάλω ατομικά (για το δικό μου διαμέρισμα και μόνο) θερμομόνωση και μόνωση στην ταράτσα (καθώς είμαι στον τελευταίο όροφο) δεν μου φάνηκε υψηλό ούτε τότε μιλάμε πάντα για φυσιολογικό υλικό σε πάχος θερμομόνωσης (από ότι ξέρω υπάρχουν διάφορα μεγέθη (πάχος) για διάφορες περιοχές) το παγκράτι δεν είναι βόρεια προάστια ούτε φλώρινα ή νευροκόπι.

τι θέλω να πω με αυτό ότι αν δεν συμφωνούσαν να βάλουμε ως πολυκατοικία θα το έκανα ατομικά εγώ καθώς χάνει το σπίτι από τους τοίχους (μην ξεχνάτε ότι είναι πολυκατοικία του 60)

και τι παχος μονωσης καταληξατε να σας βαλει?

Zer0c00L
27-10-17, 15:37
και τι παχος μονωσης καταληξατε να σας βαλει?

λεπτομέρειες θα σας πω όταν με το καλό σχολάσω (1700) και πρώτα θεός φτάσω στο σπίτι.

sdikr
27-10-17, 15:45
λεπτομέρειες θα σας πω όταν με το καλό σχολάσω (1700) και πρώτα θεός φτάσω στο σπίτι.

Να προσέχεις στην επιστροφή, έχει βγάλει κρύο σήμερα

Sebu
27-10-17, 19:01
Για όποιον είναι σε περιοχή με διαθέσιμο φυσικό
αέριο αυτή είναι η οικονομικότερη λύση.

Μέχρι να ακριβυνει ;)

Γενικό και γνωστό φαινόμενο στο Ελλάντα. Μόλις βάλουμε αρκετους μεσα τοτε θα αρχισει να τσιμπαει το ΦΑ και θα ανακαλυψουμε ποσο "κακο" ειναι και ποσο επιβαρυνει το περιβαλλον και οι δρακοι του παραμυθιου.
Τα ιδια που εγιναν και με το αεριο στα αυτοκινητα που καποτε ειχε 40 και 60 λεπτα και τωρα γυροφερνει το 1 ευρω. Λιγο η αυξηση ζητησης που κουτοπονηρα ο παροχος σου λεει θα βγαλω και αλλα τσιμπαει τις τιμες, λιγο το κρατος που σου λεει που θα πανε τωρα τα προβατα που τα μαντρωσα, παρε φορο και καπελο στο κεφαλι και εχει ο θεος.

Οπως τωρα συζητανε (και φοβαμαι οτι θα το κανουν καποια στιγμη) για πρασινο τελος και φορο στα κακα ντιζελ (αφου εσπρωξαν πολυ κοσμο στο ντιζελ το τελευταιο 2χρονο και κρατησαν ζωντανη την αγορα αυτοκινητου), οπως εκαναν το 2004-2007 και εσπρωξαν κοσμο σε τζιπ και μεγαλου κυβισμου και μετα τους φορεσαν τους φορους πολυτελειας στα 2λιτρα+ οπως τοσα και τοσα γνωστα παραδειγματα στο Γιουνανισταν.

Για να μην αναφερω την αγορα της ηλιακης ενεργειας που πολλοι την πατησαν και εβαλαν φωτοβολταικα με δανειοδοτηση εμπιστευομενοι την ΔΕΗ οτι θα πληρωνει φιξ τιμη το ρευμα που αγοραζει για παντα και οταν αρχισε η ΔΕΗ να κοβει το τιμημα προς τα κατω υστερα απο καποια χρονια τωρα κλαινε γιατι τα τοκοχρεωλυσια δεν βγαινουν.

Ομοιως καποια στιγμη σε Χ χρονια θα αποφανθουν οτι η μονη καθαρη και σωτηρια λυση ειναι το ηλεκτρικο ρευμα για θερμανση και πρεπει να στραφουμε σε κλιματιστικα, θερμοπομπους κτλ γιατι τοτε θα πρεπει να σπρωξουμε τον ιδιωτη που θα εχει αγορασει τις λιγνιτομοναδες της ΔΕΗ ή κομματι της ΔΕΗ ωστε να ανεβασει τα εσοδα και την κερδοφορια του. Και τα προβατα που θα μενουν με πετρελαιο ή ΦΑ για θερμανση θα τους κοπαναμε με πρασινους οικολογικους φορους γιατι δεν θα μπορουν να πανε πουθενα.

Κοινως αν σε συμφερει τωρα το ΦΑ καντο και απολαυσε το ΑΛΛΑ μην σχεδιαζεις μακροπροθεσμα οταν εχεις να κανεις με το Ελληνικο Δημοσιο ή με κρατικες/ημικρατικες εταιρειες που καποια στιγμη θα πουληθουν. Ειναι αναξιοπιστο ως εταιρος.

Καλυτερη λυση για εμενα η θωρακιση οπως μπορεις του σπιτιου ωστε να περιορισεις τις απωλειες (θερμικες και ψυχρες) πχ νεα κουφωματα, εξτρα μονωση, κελυφος, ειδικα μονωτικα χρωματα, ταρατσα, στεγαστρα, τεντες κτλ. που εξαρτωνται απο σενα και μονο και μετα οτι απομενει για να πετυχεις το ιδεατο σε θερμανση ή ψυξη, αξιοποιησε αυτο που καθε φορα συμφερει οικονομικα αλλα να διατηρεις παντα μια ευελιξια στις επιλογες σου.

21706
27-10-17, 19:46
Ειδικά για το ΦΑ οι προβλέψεις σου είναι αβάσιμες
για το ορατό μέλλον.

MIKU
27-10-17, 20:03
Έτσι.Η αγορά αερίου ανοίγει από 1/1/18 και σπάει το κρατικό μονοπωλιο.Λογικά ο ανταγωνισμός θα λειτουργήσει...όπως στην ευρώπη...λεμε τώρα..

Sebu
27-10-17, 20:13
Ειδικά για το ΦΑ οι προβλέψεις σου είναι αβάσιμες
για το ορατό μέλλον.

Ετσι ελεγαν και αλλοι πριν μερικα χρονια για τα φωτοβολταικα και το υγραεριο στο αυτοκινητο αλλα τωρα βριζουν. Ναι μεν το υγραεριο ειναι φθηνοτερο απο τη βενζινη αλλα οταν το εβαζες στα 50 λεπτα προ 2ετιας και τωρα εχει σχεδον 1 ευρω δεν ειναι λιγα 50 λεπτα αυξηση το λιτρο σε 2 χρονια. Ιδιως οταν το ιδιο διαστημα η βενζινη επεσε σε τιμη στην Αθηνα μεσοσταθμικα (ειχε φτασει να κυμαινεται και στα 2 ευρω στην επαρχια ενω και Αθηνα επαιζε στο 1,60-1,65). Τωρα βαζω βενζινη πο το ιδιο βενζιναδικο 1,40-1,45 εδω και πολυ καιρο. Οταν γειτονικα με αεριο εχουν φτασει στα 90 φευγα λεπτα. Το ενα επεσε, τα αλλα (πετρελαιο και αεριο) ανεβηκαν.

My point is μην εμπιστευεσαι το ελληνικο κρατος ή οτι ο "ανταγωνισμος" στην Ελλαδα θα δουλεψει.

Μακαρι να βγω ψευτης

21706
27-10-17, 20:15
Μακαρι να βγω ψευτης
Αυτό είναι σίγουρο!

Tecate
27-10-17, 20:24
Ετσι ελεγαν και αλλοι πριν μερικα χρονια για τα φωτοβολταικα και το υγραεριο στο αυτοκινητο αλλα τωρα βριζουν. Ναι μεν το υγραεριο ειναι φθηνοτερο απο τη βενζινη αλλα οταν το εβαζες στα 50 λεπτα προ 2ετιας και τωρα εχει σχεδον 1 ευρω δεν ειναι λιγα 50 λεπτα αυξηση το λιτρο σε 2 χρονια. Ιδιως οταν το ιδιο διαστημα η βενζινη επεσε σε τιμη στην Αθηνα μεσοσταθμικα (ειχε φτασει να κυμαινεται και στα 2 ευρω στην επαρχια ενω και Αθηνα επαιζε στο 1,60-1,65).

My point is μην εμπιστευεσαι το ελληνικο κρατος ή οτι ο "ανταγωνισμος" στην Ελλαδα θα δουλεψει.

Μακαρι να βγω ψευτης


το προβλημα του ΦΑ στην Ελλαδα ειναι το οτι κρεμεται απο τα κακκαλα του Πουτιν (Gazprom) μονη η Ελλαδα με τις χωρες της πρωην Σοβιετικης επιρροης.

Για φορολογιες και σχετικα τουλαχιστον μεσοπροθεσμα δε το βλεπω, αφενος γιατι ειναι φιλετο πρως πωληση που φταχνει πελατολογιο ακομα (η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην ΕΕ που η ζητηση ΦΑ αυξανεται), αφετερου γιατι διαφοροι 'μεγαλοι' εχουν ριξει πολυ χρημα στη διανομη ΦΑ και δε βλεπω να τους κρεμανε anytime soon.

Μακροπροθεσμα παντως συμφωνω, οσο πιο ενεργειακα ανεξαρτητος εισαι, τοσο καλυτερο για την τσεπη σου και την ανεση σου.

vasilimertzani
27-10-17, 22:03
Ποση μειωση στα εξοδα θερμανσης-ψυξης χονδρικα μπορεις να περιμενεις απο τη θερμομονωση;Το σπιτι μου ειναι σε 2 οροφο,με διπλα τζαμια και δινω ψυξη-θερμανση χονδρικα ολο το χρονο 600 ευρω.Για τη θερμανση εχουμε αεριο.Επισης δεν πληρω τα κριτηρια για επιδοτηση και απο τις τιμες που λετε θα θελω 2.500-3.000 ευρω.Αυτο το ποσο σε ποσα χρονια κανεις μπορει να ελπιζει οτι θα το κανει αποσβεση;

Εξαρταται σε ποια περιοχη εισαι,αν ειναι ανοιχτο απο παντους αν εχει καθολου μονωση,ποσα μ² ειναι ,ποσα βλεπουν βορα.

Δεν έχει νόημα να το κάνεις μόνος σου γιατί θα συνεχίσει να χάνει από τα μπετά, κολώνες, πατώματα κλπ.
Hint ειδικά στο βορρά καλό είναι να καλύψει και τα μπαλκόνια γιατί λειτουργεί σαν ψύκτρα.

δηλαδη αμα καλυψει το 90% των απωλειων δεν εχει νοημα?
τα μπαλκονια (οχι σαν ψυκτρα ,σαν γερφυρα) πως τα μονωνει?Πανω κατω μονωση??

xhaos
27-10-17, 22:13
Το τσιμέντο έχει διαφορετική θερμοαγωγημοτητα από ytong πχ. Δηλαδή μπορείς να βάλεις μόνωση σε κάτι που δεν χάνει θερμίδες και την ίδια στιγμή θερμότητα από τις κολώνες πάει στον κάτω όροφο και φεύγει.
Μπαλκόνια τα καλύπτουν από κάτω.

Zer0c00L
27-10-17, 22:33
Να προσέχεις στην επιστροφή, έχει βγάλει κρύο σήμερα

Σε ευχαριστώ που ανησυχείς για την υγεία μου

μην ανησυχείς πάντως ντύνομαι καλά

το πρωί καθυστέρησα λίγο σε διάφορες δουλείες που χρειαζόταν να κάνω καθώς υπήρξε αυτοκτονία μιας γυναίκας στον ηλεκτρικό (σταθμό κάτω πατησίων) και υπήρχε θέμα
ήταν ημιαργία για το δημόσιο έτσι κάποια υπουργεία - οργανισμοί - υπηρεσίες έπρεπε να τρέξω για να προλάβω και να κάνω την δουλειά μου

κατά τα άλλα όλα καλά

- - - Updated - - -

δεν ξέρω τι θα συμβεί με το ΦΑ
αυτό εμένα που με ανησυχεί είναι τι θα συμβεί όταν σκάσει η φούσκα με τις "ανανεώσιμες πηγές ενέργειας" δηλαδή αιολικά πάρκα - φωτοβολταϊκά πάρκα όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν πάρει δάνεια κτλ
από την ΔΕΗ δεν βλέπω το σχετικό ενδιαφέρον (σύμφωνα με τους συνδικαλιστές της λένε ότι δεν υπάρχει μονάδα για να διαχειριστεί τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας) όπως είπε εδώ ένας φίλος και το βλέπω από γείτονα που έβαλε Φ/Β και υπολογίζουν το ρεύμα που έκανε παραγωγή με το ρεύμα που καταναλώνει
αλλά δεν του επιτρέπουν (βάση νόμου) να έχει αυτονομία π.χ με συσσωρευτές

- - - Updated - - -


και τι παχος μονωσης καταληξατε να σας βαλει?

Λοιπόν η θερμομόνωση που θα μπει έχει περίπου πάχος 4 εκατοστά (μιλάω για το υλικό που μοιάζει με φελιζολ ή αφρολέξ) δεν είναι το μόνο που θα μπει (είναι συνδυασμός πολλών υλικών)
(υπάρχει και 8 εκατοστά από ότι έψαξα) επίσης θα μπει παρόμοιο υλικό στην ταράτσα αλλά και σε άλλους χώρους (κοινόχρηστους) όπως και κάτι σαν άσφαλτο / πίσσα για στεγανοποίηση

Σε ότι αφορά το πρόγραμμα που συμμετέχει η πολυκατοικία εδώ έκανα λάθος εγώ (σας ζητώ συγνώμη) αφορά το περσινό όχι το φετινό με έναρξη εργασιών την άνοιξη του 2018

Επίσης καλύπτει το 70% και το υπόλοιπο 30% θα καλυφτεί από την πολυκατοικία.

Tecate
27-10-17, 22:57
Σε ευχαριστώ που ανησυχείς για την υγεία μου

μην ανησυχείς πάντως ντύνομαι καλά

το πρωί καθυστέρησα λίγο σε διάφορες δουλείες που χρειαζόταν να κάνω καθώς υπήρξε αυτοκτονία μιας γυναίκας στον ηλεκτρικό (σταθμό κάτω πατησίων) και υπήρχε θέμα
ήταν ημιαργία για το δημόσιο έτσι κάποια υπουργεία - οργανισμοί - υπηρεσίες έπρεπε να τρέξω για να προλάβω και να κάνω την δουλειά μου

κατά τα άλλα όλα καλά

- - - Updated - - -

δεν ξέρω τι θα συμβεί με το ΦΑ
αυτό εμένα που με ανησυχεί είναι τι θα συμβεί όταν σκάσει η φούσκα με τις "ανανεώσιμες πηγές ενέργειας" δηλαδή αιολικά πάρκα - φωτοβολταϊκά πάρκα όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν πάρει δάνεια κτλ
από την ΔΕΗ δεν βλέπω το σχετικό ενδιαφέρον (σύμφωνα με τους συνδικαλιστές της λένε ότι δεν υπάρχει μονάδα για να διαχειριστεί τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας) όπως είπε εδώ ένας φίλος και το βλέπω από γείτονα που έβαλε Φ/Β και υπολογίζουν το ρεύμα που έκανε παραγωγή με το ρεύμα που καταναλώνει
αλλά δεν του επιτρέπουν (βάση νόμου) να έχει αυτονομία π.χ με συσσωρευτές

- - - Updated - - -



Λοιπόν η θερμομόνωση που θα μπει έχει περίπου πάχος 4 εκατοστά (μιλάω για το υλικό που μοιάζει με φελιζολ ή αφρολέξ) δεν είναι το μόνο που θα μπει (είναι συνδυασμός πολλών υλικών)
(υπάρχει και 8 εκατοστά από ότι έψαξα) επίσης θα μπει παρόμοιο υλικό στην ταράτσα αλλά και σε άλλους χώρους (κοινόχρηστους) όπως και κάτι σαν άσφαλτο / πίσσα για στεγανοποίηση

Σε ότι αφορά το πρόγραμμα που συμμετέχει η πολυκατοικία εδώ έκανα λάθος εγώ (σας ζητώ συγνώμη) αφορά το περσινό όχι το φετινό με έναρξη εργασιών την άνοιξη του 2018

Επίσης καλύπτει το 70% και το υπόλοιπο 30% θα καλυφτεί από την πολυκατοικία.

πες στον τυπο να διαβασει τον ΚΕΝΑΚ του 2017 (http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2771021/oles-i-allages-stin-energiaki-apodosi-ton-ktirion)

δεν υπαρχει "περσινο" προγραμμα. Υπηρχε το εξοικονομω Ι το οποιο ετρεξε το 2013, τελευταιες αιτησεις εγιναν το 2014 και απλα ξεμεινε απο λεφτα, και φετος δωσανε λεφτα για οσους ειχαν παρει εγκριση το 2014 και απλα δεν υπηρχε σαλιο να κανουν τις παρεμβασεις (σχετικο αρθρο (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/170198/eksoikonomo-kat-oikon-ilektronika-oi-aitiseis-xoris-daneismo-i-epidotisi)), και εξοικονομω ΙΙ που εχει αναγγελθει αλλα δεν εχει ξεκινησει ακομα

anyways

Zer0c00L
27-10-17, 23:22
πες στον τυπο να διαβασει τον ΚΕΝΑΚ του 2017 (http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2771021/oles-i-allages-stin-energiaki-apodosi-ton-ktirion)

δεν υπαρχει "περσινο" προγραμμα. Υπηρχε το εξοικονομω Ι το οποιο ετρεξε το 2013, τελευταιες αιτησεις εγιναν το 2014 και απλα ξεμεινε απο λεφτα, και φετος δωσανε λεφτα για οσους ειχαν παρει εγκριση το 2014 και απλα δεν υπηρχε σαλιο να κανουν τις παρεμβασεις (σχετικο αρθρο (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/170198/eksoikonomo-kat-oikon-ilektronika-oi-aitiseis-xoris-daneismo-i-epidotisi)), και εξοικονομω ΙΙ που εχει αναγγελθει αλλα δεν εχει ξεκινησει ακομα

anyways

καταρχήν σε ευχαριστώ για τα λινκς (ότι μαθαίνει κανείς είναι χρήσιμο)

εγώ τότε είχα ρίξει ματιές εδώ http://www.ypeka.gr/?tabid=526 και εδώ http://exoikonomisi.ypeka.gr/

πριν συμβουλευτώ "σύμβουλο" επί του θέματος ο οποίος έχει πληρωθεί με έξοδα της πολυκατοικίας (δεν θυμάμαι ποιος μας τον σύστησε αυτόν τον "σύμβουλο")
μετά ήρθα σε επαφή με τεχνική εταιρεία που μας σύστησε ο "σύμβουλος"
στην συζήτηση είχε συμμετοχή η τεχνική εταιρεία και ο ενεργειακός επιθεωρητής που συνεργάζεται με αυτήν από δική μας μεριά συμμετείχαν όλοι οι ιδιοκτήτες
εκεί συζητήσαμε τι παρεμβάσεις θα γίνουν στην πολυκατοικία

αυτά ως περίληψη

δεν υπάρχει κανένας τύπος φίλε μου εγώ ως διαχειριστής και ο αρμόδιος από την τεχνική εταιρεία τρέχαμε να συμπληρώσουμε τα σχετικά έγγραφα και να καταθέσουμε δικαιολογητικά / υπογραφές και ότι άλλο χρειαζόταν ώστε να συμπληρωθεί ο φάκελος και να λάβουμε την έγκριση / απόρριψη του (αν γίνει κάτι στο τέλος και δεν έρθουν τα χρήματα)

τότε θα καλυφτεί όλο το κόστος από την πολυκατοικία (δεν κάνουμε πίσω σε αυτό συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων για την θερμομόνωση και ότι άλλη μόνωση χρειαστεί να γίνει) η απόφαση για τις εργασίες είναι τελική από το σύνολο των ιδιοκτητών (100%) και σε αυτό συμφωνεί και η τεχνική εταιρεία (αυτούς άλλωστε τους νοιάζει να κάνουν την εργασία και να πληρωθούν δεν τους ενδιαφέρει από που και από ποιον) ανεξάρτητα τι θα γίνει με την αρμόδια υπηρεσία (ΥΠΕΚΑ) αν το χρηματοδοτήσει έχει καλώς αν όχι δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε θα γίνει από δικούς μας πόρους και τελείωσε η ιστορία.

αυτό που ξέρω σίγουρα εγώ ανεξάρτητα τι θα κάνει η αρμόδια υπηρεσία (ΥΠΕΚΑ) ότι οι εργασίες θα ξεκινήσουν την άνοιξη του 2018 αυτό δεν αλλάζει

περσινό/φετινό είναι δικά μου λόγια

η ονομασία του είναι "εξοικονομώ κατ΄οικόν" αν είναι το Ι (1) ή το ενδιάμεσο γιατί όπως πολύ σωστά είπες δεν υπήρχαν τα χρήματα ή το ΙΙ (2) ή το ενδιάμεσο ή το ΙΙΙ (3) για μένα έχει μικρή σημασία

έχει δοθεί η έγκριση από την αρμόδια υπηρεσία ή ΥΠΕΚΑ όπως το ονομάζεται εσείς

το 70% καλύπτεται από το πρόγραμμα και το 30% επιβαρύνει την πολυκατοικία

τα στάδια που έχουμε μέχρι τώρα ολοκληρώσει εμείς ως πολυκατοικία είναι

Α. Προετοιμασία ωφελουμένου

Έλεγχος Πιστοληπτικής Ικανότητας / Πρώτη Ενεργειακή Επιθεώρηση
Καθορισμός Εργασιών / Συλλογή Δικαιολογητικών / Λήψη Προσφορών

Β. Υποβολή Αίτησης - Διαδικασία Ελέγχου και Έγκρισης

Κατάθεση Αίτησης / Αξιολόγηση / Έγκριση Αίτησης

εκκρεμεί το

Γ. Υλοποίηση Παρεμβάσεων - Εκταμίευση Ενίσχυσης

Δανειακή Σύμβαση / Υλοποίησης Εργασιών
Ολοκλήρωση Έργου / Χορήγηση Κινήτρων

Tecate
27-10-17, 23:27
'τυπος' = ο οποιος τελοσπαντων μηχανικος εκανε τη μελετη, εκτος αν την εκανες κι αυτη εσυ

μαζι σου, αλλα οταν πας απο


για το περσινό δεν είχαμε εκδηλώσει ενδιαφέρον

για το φετινό είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον η πολυκατοικία στην οποία είμαι ο διαχειριστής για αναβάθμιση της ενεργειακά (εξωτερικό κέλυφος)


στο τελικα ειναι το περσινο, τελικα δε ξερω, ειχα κανει αιτηση το 2014 ε τον μπερδευεις λιγακι τον συνομιλητη σου.

οπως ειπα, anyways, καλο βολι

Zer0c00L
28-10-17, 00:06
'τυπος' = ο οποιος τελοσπαντων μηχανικος εκανε τη μελετη, εκτος αν την εκανες κι αυτη εσυ

μαζι σου, αλλα οταν πας απο

στο τελικα ειναι το περσινο, τελικα δε ξερω, ειχα κανει αιτηση το 2014 ε τον μπερδευεις λιγακι τον συνομιλητη σου.

οπως ειπα, anyways, καλο βολι

ο μηχανικός που έχτισε την πολυκατοικία είναι και ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο οποίο φυσικά και μένει ο ίδιος με την οικογένεια του
εγώ ως διαχειριστής και ο αρμόδιος από την τεχνική εταιρεία

η μελέτη έγινε από τους "ειδικούς" επί του θέματος

ναι έχεις δίκιο όπως είπα έκανα λάθος και ζητάω συγνώμη (απλά αυξημένος φόρτος εργασίας / ευθύνες / τρέξιμο καθημερινά στην δουλειά για να παίρνω τον καλό μισθό που μου δίνουν οι εργοδότες μου έτσι έχω χάσει τον "μπούσουλα" καθώς αν γνωρίζεις από οικονομική διαχείριση/λογιστήριο/πληροφορική/προμήθειες πιστεύω να με καταλαβαίνεις)

τώρα ποιος θα το χρηματοδοτήσει το έργο λίγο με νοιάζει προσωπικά (από την στιγμή που έχω την έγκριση του συνόλου αν χρειαστεί να το χρηματοδοτήσουμε μόνοι μας)

οι εργασίες επίσης ξέρουμε πότε θα ξεκινήσουν

αυτά για την παρέμβαση που αφορά την δική μας πολυκατοικία (δηλαδή την θερμομόνωση και κάθε άλλου είδους μόνωση που θα χρειαστεί) γιατί όλα τα άλλα που περιγράφει το πρόγραμμα έχουν γίνει ήδη και δεν μας αφορά.

γιατί τον χειμώνα που μας πέρασε αρκετά διαμερίσματα του 4ου και 5ου ορόφου έπαθαν ζημιές λόγω υγρασίας / μύκητες κτλ... (οι "ειδικοί επί του θέματος που κλήθηκαν είπαν ότι οφείλεται στην αλλαγή θερμοκρασίας "ζέστης/κρύου" και έλλειψης μόνωσης) έτσι πλέον οι εργασίες για την πλήρη μόνωση της πολυκατοικίας εξωτερικά (τοίχοι και ταράτσα και όπου αλλού χρειάζεται) είναι απαραίτητες.

eagle13
31-10-17, 19:43
Για όποιον είναι σε περιοχή με διαθέσιμο φυσικό
αέριο αυτή είναι η οικονομικότερη λύση.

Εαν το ψάξεις λίγο θα δεις πως ο κλιματισμός είναι πιο οικονομικός από το αέριο ( στο σπίτι μας αέριο έχει ) αναλόγως με τα τετραγωνικά όμως .............. :hmm:

sdikr
31-10-17, 19:45
Εαν το ψάξεις λίγο θα δεις πως ο κλιματισμός είναι πιο οικονομικός από το αέριο ( στο σπίτι μας αέριο έχει ) αναλόγως με τα τετραγωνικά όμως .............. :hmm:

Νομίζω πως αναφέρεται σε αντλίες θερμότητας με κανονική εγκατάσταση με καλοριφέρ ή ενδοδαπέδιου και όχι το απλό κλιματιστικό, ακόμα για τις καλές επιδόσεις παίζει ρόλο και η εξωτερική θερμοκρασία, δεν είναι πάντα 1 δίνεις 6 παίρνεις.

eagle13
31-10-17, 19:53
Και στο μπανιο θα βαλεις κλιματιστικό;
Οχι, αρα θες και αεροθερμο για εκει.

Κακά τα ψέμματα, αν εισαι μονος σου ή ενα ζευγαρι βολευεται η κατάσταση.
Αν ομως μπουν και μωρα / μικρα παιδιά στην εξίσωση τοτε περιπλεκονται ακομη περισσοτερο τα πραγματα.
Και φυσικα τα παντα εξαρτονται απο την περιοχη κατοικιας.

Άλλο Κρήτη, άλλο Φλώρινα.

Ναι έχεις δίκιο για το μπάνιο , άμα μπουν παιδιά στη μέση , αν είσαι κέντρο είναι καλύτερα , αν είσαι Βόρεια ή Νότια προάστεια θα έχεις θέμα , οι δυο περιοχές που μου είπες έχουν υγρασία πάρα πολύ , η Κρήτη τραγική ( για να μην παρεξηγηθώ , για το κλίμα εννοώ ) , συνεχώς υγρασία όπου και να μένεις , χειμώνα - καλοκαίρι .................. :hmm:

- - - Updated - - -


Ανάλογα το πόσο μεγάλο σπίτι έχεις και το που μένεις...

Ναι αυτό εννοείται , πάντως καλά τα προάστεια αλλά αν δεν είσαι καλά εξοπλισμένος το δαγκώνεις από το κρύο ή σε δαγκώνει ο διαχειριστής ( το πετρέλαιο δηλαδή ) ................. :hmm:

Tecate
01-11-17, 16:07
ο μηχανικός που έχτισε την πολυκατοικία είναι και ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο οποίο φυσικά και μένει ο ίδιος με την οικογένεια του
η μελέτη έγινε από τους "ειδικούς" επί του θέματος



δε παιζει να εγινε μελετη, τυχαια νουμερα ειναι αυτα που λες

πρωτον για να εισαι επιλεξιμος πρεπει να βγει το κτιριο κατηγορια Δ (με θερμοδιακοπτομενα ενεργειακα κουφαματα, Α+++ θερμανση ΔΕΝ)
δευτερον η παρεμβαση πρεπει να σε ανεβασει 2 ενεργειακες κατηγοριες.
τριτον, πρεπει να ακολουθησεις τον ΚΕΝΑΚ

Ο ΚΕΝΑΚ του 2017, για ζωνη Β (Αθηνα) λεει 8cm μονωση. Γιαυτο στο λινκαρα. Πως εσυ πηρες εγκριση να βαλεις 4 σε κτιριο του 60? Σε κτιρια του 90+ που χουν 3cm της κακιας ωρας αναμεσα στους τοιχους βαζουν αλλα 5 απεξω και κανουν οτι ειναι OK. Εσενα θα σου βαλουν 4 σε κτιριο με 0 μονωση και οχι μονο θα περασει εγκριση, αλλα θα ανεβασει μονη της το κτιριο 2 ενεργειακες κατηγοριες. Οτι ναναι ftw.

Anyway, το ληγω εδω, ο μονος λογος που ανακτευτηκα ηταν γιατι με οσα ελεγες στην αρχη φαινοταν να σε δουλευουν οι τεχνικοι. Τελικα αλλος δουλευει αλλους, οποτε εμενα δε μου πεφτει λογος.

Zer0c00L
01-11-17, 20:47
δε παιζει να εγινε μελετη, τυχαια νουμερα ειναι αυτα που λες

πρωτον για να εισαι επιλεξιμος πρεπει να βγει το κτιριο κατηγορια Δ (με θερμοδιακοπτομενα ενεργειακα κουφαματα, Α+++ θερμανση ΔΕΝ)
δευτερον η παρεμβαση πρεπει να σε ανεβασει 2 ενεργειακες κατηγοριες.
τριτον, πρεπει να ακολουθησεις τον ΚΕΝΑΚ

Ο ΚΕΝΑΚ του 2017, για ζωνη Β (Αθηνα) λεει 8cm μονωση. Γιαυτο στο λινκαρα. Πως εσυ πηρες εγκριση να βαλεις 4 σε κτιριο του 60? Σε κτιρια του 90+ που χουν 3cm της κακιας ωρας αναμεσα στους τοιχους βαζουν αλλα 5 απεξω και κανουν οτι ειναι OK. Εσενα θα σου βαλουν 4 σε κτιριο με 0 μονωση και οχι μονο θα περασει εγκριση, αλλα θα ανεβασει μονη της το κτιριο 2 ενεργειακες κατηγοριες. Οτι ναναι ftw.

Anyway, το ληγω εδω, ο μονος λογος που ανακτευτηκα ηταν γιατι με οσα ελεγες στην αρχη φαινοταν να σε δουλευουν οι τεχνικοι. Τελικα αλλος δουλευει αλλους, οποτε εμενα δε μου πεφτει λογος.

κανένας δεν δουλεύει κανέναν

το κτίριο κατασκευάστηκε το 1960 βρίσκεται επί της οδού Λάσκου Βασιλείου περιοχή Παγκράτι Δήμος Αθηναίων

όλα τα διαμερίσματα έχουν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια / ρολά / σίτα (θερμοδιακοπτομενα) των εταιρειών ETEM - EUROPA

καινούργια συστήματα σκίασης (τέντες)

καινούργια εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης

κλιματιστικά τύπου Inverter A+++

τέταρτος και πέμπτος διαθέτουν και ενεργειακά τζάκια

την άνοιξη του 2018 θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα μπει η θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους και οποιαδήποτε αλλού χρειαστεί κάποιου είδους μόνωση

καθώς οι εργασίες αναβάθμισης θα πληρωθούν από την πολυκατοικία (ρώτησα την τεχνική εταιρεία σχετικά με την μόνωση (8 εκατοστών) βάση του ΚΕΝΑΚ (2017) που μου έκανες παράθεση (σε ευχαριστώ για αυτό) και τους το έστειλα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έτσι πληροφορήθηκα για το κόστος υλικών + εργασιών) καθώς δεν θα περιμένουμε την χρηματοδότηση του προγράμματος
έχω την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας.

mike_871
01-11-17, 22:42
γνωμη για αυτο ?https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=40073
καποιος που ξερει απο τιμες δεη και σχετικα

badweed
01-11-17, 22:49
γνωμη για αυτο ?https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=40073
καποιος που ξερει απο τιμες δεη και σχετικα

με μπερδευει λιγο το 1500 watt που λεει .
με ενταση 16 αμπερ στα 220 βολτ , ειναι 3500 βατ .

sdikr
01-11-17, 22:55
γνωμη για αυτο ?https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=40073
καποιος που ξερει απο τιμες δεη και σχετικα

Παπάτζες, δοκιμασμένο από εργοστάσιο που φτιάχνει τις αντιστάσεις που μπαίνουν στην σωλήνα :)
Επιλέξανε φυσικό αέριο για την θέρμανση, ήταν πιο φθηνό,

anon
01-11-17, 22:57
Ειναι θέρμανση με αντίσταση. Για κάθε κιλοβατώρα ηλεκτρικού ρεύματος, παίρνεις, θεωρητικά, 1 κιλοβατώρα θερμικής ενέργειας. Η χρήση του στο καλοριφέρ, δεν διαφέρει απο το να πάρεις ένα ηλεκτρικό σώμα λαδιού που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ. Απο θέμα οικονομίας; Δες τον πίνακα αρχή αρχή. Αν και οι τιμές μπορεί να αλλαξαν λιγάκι, φαίνεται και ισχύει και τώρα, ότι η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος, ακόμα και νυχτερινού για θέρμανση με οποιοδήποτε άλλο συστημα εκτός απο αντλια θερμότητας/κλιματιστικό ειναι πιο ακριβή λύση και απο πετρέλαιο.

Ισως κάποιος να κάνει τον κόπο να ανανεωσει τον πίνακα με τις τρέχουσες τιμές.

ΥΓ. Εδω που το σκέφτομαι, με 90 ευρώ, ειναι ακριβή λύση. Με λιγότερα νομίζω παίρνεις ένα αντίστοιχο σώμα λαδιού, και δεν χρειάζεται να κάνεις "επέμβαση" στα σώματα. Συν του οτι το φορητό σώμα λαδιού, το πάς όπου θέλεις. Στην περίπτωση του συστήματος αυτού, εκτός των πιθανών επιπλέον εξοδων αν φωνάξεις μάστορα, πρέπει να έχεις και κοντά μπρίζα με αρκετά δυνατη παροχή (στο σύνολο του χώρου που καλύπτει). Εν ολίγοις, μια τελείως μα τελείως στο 99% των περιπτώσεων κακή επιλογή κατα την γνώμη μου. Αφήνω ένα 1% για κάποιες ειδικές περιπτώσεις, που για πολύ πολύ ειδικούς λόγους, θαθελαν μια τέτοια υλοποίηση έναντι ενός φορητού σώματος λαδιού.

Tecate
01-11-17, 23:07
γνωμη για αυτο ?https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=40073
καποιος που ξερει απο τιμες δεη και σχετικα

θα σου στησει ανδριαντα η ΔΕΗ

αν η μονη λυση θερμανσης ειναι το ρευμα, και δε παιζει να βαλεις αντλια θερμοτητας, κανε οτι μπορεις με καλα inverter κλιματιστικα. Ολα τ'αλλα θα σου στελνει προσωπικες καρτες τα Χριστουγεννα ο Φωτοπουλος

mike_871
01-11-17, 23:39
θα σου στησει ανδριαντα η ΔΕΗ

αν η μονη λυση θερμανσης ειναι το ρευμα, και δε παιζει να βαλεις αντλια θερμοτητας, κανε οτι μπορεις με καλα inverter κλιματιστικα. Ολα τ'αλλα θα σου στελνει προσωπικες καρτες τα Χριστουγεννα ο Φωτοπουλος

εχω αυτονομο λεβητα πετρελαιου

Collective_Soul
02-11-17, 00:02
αν η μονη λυση θερμανσης ειναι το ρευμα, και δε παιζει να βαλεις αντλια θερμοτητας, κανε οτι μπορεις με καλα inverter κλιματιστικα.

Ολα τα συγχρονα κλιματιστικα ειναι αντλιες (Air–air heat pumps)

badweed
02-11-17, 00:10
στην ουσια το inverter , αν εχω καταλαβει σωστα , δεν ειναι τιποτα παρπανω απο ενα power managment πανω στο μοτερ , που αντι να δινει συνεχομενα εναλασομενο ρευμα στο μοτερ , το κανει συνεχες (DC ) και αντι για 50ΗΖ που ειναι η συχνοτητα του εναλασομενου ρευματος , δινει μια πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη του μοτερ και με πολυ μικροτερη καταναλωση .

γιατι ομως ειναι τοσο ακριβη αυτη η τροποποιηση δεν εχω καταλαβει και τα inverter ειναι σε διπλασια και βαλε τιμη απο τα κοινα κλιματιστικα .

Tecate
02-11-17, 00:18
εχω αυτονομο λεβητα πετρελαιου

ε ψαξτο για αντσταθμιση αν δεν εχεις, αυτο θα σου κανει οικονομια στο καυσιμο


Ολα τα συγχρονα κλιματιστικα ειναι αντλιες (Air–air heat pumps)


thanks, στην καθομιλουμενη ομως εχει επικρατησει το κλιματιστικο = split type δωματιου αντλια θερμοτητας = κεντρικη air to water εγκατασταση. Και για να καταλαβαινομαστε παροτι υπαρχουν αλλες 20 υπο κατηγοριες χρησιμοποιησα ορους καθομιλουμενης

- - - Updated - - -


στην ουσια το inverter , αν εχω καταλαβει σωστα , δεν ειναι τιποτα παρπανω απο ενα power managment πανω στο μοτερ , που αντι να δινει συνεχομενα εναλασομενο ρευμα στο μοτερ , το κανει συνεχες (DC ) και αντι για 50ΗΖ που ειναι η συχνοτητα του εναλασομενου ρευματος , δινει μια πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη του μοτερ και με πολυ μικροτερη καταναλωση .

γιατι ομως ειναι τοσο ακριβη αυτη η τροποποιηση δεν εχω καταλαβει και τα inverter ειναι σε διπλασια και βαλε τιμη απο τα κοινα κλιματιστικα .


λογικα γιατι εχουν εξτρα εξαρτηματα (vf drive, logicboard κλπ) που εχουν καποιο κοστος. Τωρα ποσο κανει ενα vf drive κι αν δικαιολογει τη διαφορα τιμης, δε ξερω, παντως τα logicboard τα πουλανε στη μιση τιμη του κλιματιστικου σαν ανταλακτικα οποτε ...

Collective_Soul
02-11-17, 00:30
thanks, στην καθομιλουμενη ομως εχει επικρατησει το κλιματιστικο = split type δωματιου αντλια θερμοτητας = κεντρικη air to water εγκατασταση. Και για να καταλαβαινομαστε παροτι υπαρχουν αλλες 20 υπο κατηγοριες χρησιμοποιησα ορους καθομιλουμενης

.

Δεν το εγραψα για σενα ή για μενα που τα ξερουμε αλλα για αλλους... προσφατα πηγαν να κοροιδεψουν τον θειο μου πλασαροντας του καποιο συστημα με αντλια λες και ανακαλυψαν τον τροχο εκ νεου.... ευτυχως ηρθε και με ρωτησε πριν κανει οτιδηποτε

MIKU
02-11-17, 01:34
θα σου στησει ανδριαντα η ΔΕΗ

αν η μονη λυση θερμανσης ειναι το ρευμα, και δε παιζει να βαλεις αντλια θερμοτητας, κανε οτι μπορεις με καλα inverter κλιματιστικα. Ολα τ'αλλα θα σου στελνει προσωπικες καρτες τα Χριστουγεννα ο Φωτοπουλος

Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο:p
Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.

slalom
02-11-17, 02:14
δε παιζει να εγινε μελετη, τυχαια νουμερα ειναι αυτα που λες

πρωτον για να εισαι επιλεξιμος πρεπει να βγει το κτιριο κατηγορια Δ (με θερμοδιακοπτομενα ενεργειακα κουφαματα, Α+++ θερμανση ΔΕΝ)
δευτερον η παρεμβαση πρεπει να σε ανεβασει 2 ενεργειακες κατηγοριες.
τριτον, πρεπει να ακολουθησεις τον ΚΕΝΑΚ

Ο ΚΕΝΑΚ του 2017, για ζωνη Β (Αθηνα) λεει 8cm μονωση. Γιαυτο στο λινκαρα. Πως εσυ πηρες εγκριση να βαλεις 4 σε κτιριο του 60? Σε κτιρια του 90+ που χουν 3cm της κακιας ωρας αναμεσα στους τοιχους βαζουν αλλα 5 απεξω και κανουν οτι ειναι OK. Εσενα θα σου βαλουν 4 σε κτιριο με 0 μονωση και οχι μονο θα περασει εγκριση, αλλα θα ανεβασει μονη της το κτιριο 2 ενεργειακες κατηγοριες. Οτι ναναι ftw.

Anyway, το ληγω εδω, ο μονος λογος που ανακτευτηκα ηταν γιατι με οσα ελεγες στην αρχη φαινοταν να σε δουλευουν οι τεχνικοι. Τελικα αλλος δουλευει αλλους, οποτε εμενα δε μου πεφτει λογος.
Υπαρχουν 3 κατηγοριες στον ΚΕΝΑΚ για τα κτιρια
Χωρις θερμομονωση, με, και κατα ΚΕΝΑΚ
καθε τυπος με διαφορετικη θερμικη απαιτηση

Ο ΚΕΝΑΚ δε λεει ΠΟΥΘΕΝΑ ποση μονωση, αφου παιζουν και τα Η/Μ μπαλα

Tecate
02-11-17, 02:25
Υπαρχουν 3 κατηγοριες στον ΚΕΝΑΚ για τα κτιρια
Χωρις θερμομονωση, με, και κατα ΚΕΝΑΚ
καθε τυπος με διαφορετικη θερμικη απαιτηση

Ο ΚΕΝΑΚ δε λεει ΠΟΥΘΕΝΑ ποση μονωση, αφου παιζουν και τα Η/Μ μπαλα

ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEsrjP0JAlxBXdtvSoClrL8SRL2byguO4f3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtRTum4H80DKYnzC1KFAimSHO5IMYNjE-eOE764e9ZHue

απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.

ThReSh
02-11-17, 02:41
Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο:p
Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.

Αν "προσέχεις" όμως θα υπάρχουν αρκετές φορές/ωρες που δεν θα έχεις την "σωστή" θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

Κακά τα ψέματα η θέρμανση με αντίσταση είναι η πιο δαπανηρή.

MIKU
02-11-17, 03:46
Αν "προσέχεις" όμως θα υπάρχουν αρκετές φορές/ωρες που δεν θα έχεις την "σωστή" θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

Κακά τα ψέματα η θέρμανση με αντίσταση είναι η πιο δαπανηρή.

Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...

ThReSh
02-11-17, 03:52
Τα κλιματιστικά δεν είναι θέρμανση με αντίσταση. :p

vasilimertzani
02-11-17, 10:32
κανένας δεν δουλεύει κανέναν

το κτίριο κατασκευάστηκε το 1960 βρίσκεται επί της οδού Λάσκου Βασιλείου περιοχή Παγκράτι Δήμος Αθηναίων

όλα τα διαμερίσματα έχουν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια / ρολά / σίτα (θερμοδιακοπτομενα) των εταιρειών ETEM - EUROPA

καινούργια συστήματα σκίασης (τέντες)

καινούργια εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης

κλιματιστικά τύπου Inverter A+++

τέταρτος και πέμπτος διαθέτουν και ενεργειακά τζάκια

την άνοιξη του 2018 θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα μπει η θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους και οποιαδήποτε αλλού χρειαστεί κάποιου είδους μόνωση

καθώς οι εργασίες αναβάθμισης θα πληρωθούν από την πολυκατοικία (ρώτησα την τεχνική εταιρεία σχετικά με την μόνωση (8 εκατοστών) βάση του ΚΕΝΑΚ (2017) που μου έκανες παράθεση (σε ευχαριστώ για αυτό) και τους το έστειλα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έτσι πληροφορήθηκα για το κόστος υλικών + εργασιών) καθώς δεν θα περιμένουμε την χρηματοδότηση του προγράμματος
έχω την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας.
Τη εννοεις την συμφωνη γνωμη?Νομιζω δεν υπαρχει κανενας ενεργειακος επιθεωρητης εδώ μεσα ,οποτε φιλολογικου επιπεδου συζητηση γινεται.Και εγω θεωρω τα 4εκ πολύ λιγα για μονωση και μικρο το κερδος που θα εχετε.Η τεχνικη εταιρια τι σας ειπε για αυτή την αναφορα σας.


με μπερδευει λιγο το 1500 watt που λεει .
με ενταση 16 αμπερ στα 220 βολτ , ειναι 3500 βατ .
Προφανες λαθος είναι.


στην ουσια το inverter , αν εχω καταλαβει σωστα , δεν ειναι τιποτα παρπανω απο ενα power managment πανω στο μοτερ , που αντι να δινει συνεχομενα εναλασομενο ρευμα στο μοτερ , το κανει συνεχες (DC ) και αντι για 50ΗΖ που ειναι η συχνοτητα του εναλασομενου ρευματος , δινει μια πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη του μοτερ και με πολυ μικροτερη καταναλωση .

γιατι ομως ειναι τοσο ακριβη αυτη η τροποποιηση δεν εχω καταλαβει και τα inverter ειναι σε διπλασια και βαλε τιμη απο τα κοινα κλιματιστικα .
σωστος!
Για την ακριβεια υπαρχουν δυο τυποι.αυτα συνεχους ρεύματος (dc,που δεν μπορει να εχει συχνοτητα το συνεχες :) ) και τα εναλασομενου ρεύματος που ρυθμιζει την συχνοτητα(πολλα μεχρι και 100Hz).https://www.amazon.com/1hp-vfd/s?ie=UTF8&page=1&rh=i%3Aaps%2Ck%3A1hp%20vfd
ενδεικτικα για να δεις τιμες του ρυθμιστη στροφων.



Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο:p
Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.

Παντα νυχτερινο? τοτε δεν εχεις αυτονομη θερμανση .το βραδυ την θελει ο κοσμος συνηθως.


Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...
δεν αναφέρονται σε αντλιες θερμότητας-κλιματιστικα αλλα σε θερμανση με αντισταση.

badweed
02-11-17, 11:07
για την τιμη της προσθηκης της τεχνολογιας inverter που μου φαινεται καπως ακριβο , εμπνευστηκα απο τα arduino (μη γελας ) που το εχουν σαν τιποτενια ,απο πλευρα κοστους , δυνατοτητα .

ενταξη , καταλαβαινω , αλλες κλιμακες, αλλες ενεργειακες απαιτησεις , αλλα διαπιστευτηρια λειτουργιας .
απλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβη τεχνολογια .

slalom
02-11-17, 11:35
ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEsrjP0JAlxBXdtvSoClrL8SRL2byguO4f3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtRTum4H80DKYnzC1KFAimSHO5IMYNjE-eOE764e9ZHue

απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.
Τα ορια θερμοπερατοτητας δε σου βγαζουν καταταξη. Ειναι και αλλοι παραγοντες

Tecate
02-11-17, 13:43
Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...

οποτε ... σε τι διαφωνεις? Κι εγω ειπα ηλεκτρικη ενεργεια για θερμανση ΕΚΤΟΣ αν ειναι κλιματιστικα η αθ που σου δινουν πολλαπλασια θερμανση απο την ενεργεια που καταναλωνουν δε συμφερει. Αν πεις οτι μπακαλιστικα ενα κλιματιστικο που χρησιμοποιεις εσυ εχει 4 SCOP ο αλλος με την αντισταση που εχει SCOP 1 θα πληρωνε τα 4πλασια για να παρει την ιδια θερμικη ανεση με σενα.

επαιζε (και θα ξαναπαιξει απο Μαρτιο) επιδοτηση για συνδεση στο ΦΑ. Ψαξτο. Και νομιζω σου χαριζαν και τα τελη συνδεσης.

Nozomi
02-11-17, 14:36
Πέραν των 3Μ (Μόνωση-Μόνωση-Μόνωση), το ΦΑ είναι απ΄τις πλέον οικονομικές λύσεις, σε περίπτωση που μπορεί να βάλει κάποιος και σίγουρα πολύ καλύτερα από ρεύμα.

MIKU
02-11-17, 15:02
οποτε ... σε τι διαφωνεις? Κι εγω ειπα ηλεκτρικη ενεργεια για θερμανση ΕΚΤΟΣ αν ειναι κλιματιστικα η αθ που σου δινουν πολλαπλασια θερμανση απο την ενεργεια που καταναλωνουν δε συμφερει. Αν πεις οτι μπακαλιστικα ενα κλιματιστικο που χρησιμοποιεις εσυ εχει 4 SCOP ο αλλος με την αντισταση που εχει SCOP 1 θα πληρωνε τα 4πλασια για να παρει την ιδια θερμικη ανεση με σενα.

επαιζε (και θα ξαναπαιξει απο Μαρτιο) επιδοτηση για συνδεση στο ΦΑ. Ψαξτο. Και νομιζω σου χαριζαν και τα τελη συνδεσης.

Νόμιζα ότι θα μου έστελνε κάρτα ο φωτόπουλος και με τα AC.:rofl:

Zer0c00L
02-11-17, 21:47
Τη εννοεις την συμφωνη γνωμη?Νομιζω δεν υπαρχει κανενας ενεργειακος επιθεωρητης εδώ μεσα ,οποτε φιλολογικου επιπεδου συζητηση γινεται.Και εγω θεωρω τα 4εκ πολύ λιγα για μονωση και μικρο το κερδος που θα εχετε.Η τεχνικη εταιρια τι σας ειπε για αυτή την αναφορα σας.

σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας (η απόφαση πάρθηκε σε γενική συνέλευση) να γίνει η χρηματοδότηση των εργασιών με έξοδα της πολυκατοικίας και όχι με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα.

ενεργειακός επιθεωρητής δεν υπάρχει εδώ μέσα (επισήμως τουλάχιστον) στην περίπτωση μας αυτός υπήρχε και συνεργαζόταν όπως και ο "σύμβουλος" με την τεχνική εταιρεία (αυτοί είπαν τι εργασίες πρέπει να γίνουν)

ειδικοί επί του θέματος υπάρχουν που γνωρίζουν περισσότερα από μένα που είμαι άσχετος επί του θέματος

ένας από αυτούς μου πρότεινε κάποια λινκ σχετικά με τον κανονισμό έτσι διάβασα για την μόνωση 8 εκατοστά που απαιτεί για την Ζώνη Β (Αθήνα)

το είπα στην τεχνική εταιρεία η οποία μας έβγαλε τιμή και τελείωσε το θέμα

ότι αφορά την θέρμανση με κλιματιστικά τύπου inverter (ηλεκτρικό ρεύμα) δεν γίνεσαι καλός πελάτης της ΔΕΗ ειδικά αν το συνδυάσεις με το νυχτερινό τιμολόγιο

- - - Updated - - -


Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...

μια από τα ίδια και εγώ

Φ.Α υπάρχει στην περιοχή αλλά απλησίαστο καθώς είναι πολλά τα λεφτά για αντικατάσταση από πετρέλαιο.

- - - Updated - - -


ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEsrjP0JAlxBXdtvSoClrL8SRL2byguO4f3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtRTum4H80DKYnzC1KFAimSHO5IMYNjE-eOE764e9ZHue

απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.

καταρχήν ευχαριστώ για τα λινκ

απλά μια παρένθεση

το πρόγραμμα θα χρηματοδοτούσε την εγκατάσταση της μόνωσης που προέβλεπε ο ενεργειακός επιθεωρητής σε συνεργασία με τον σύμβουλο και την τεχνική εταιρεία στα χαρτιά υπάρχει η μόνωση 4 εκατοστά και όχι τα 8 εκατοστά

απλά έχει κολλήσει το θέμα στην "Γ Φάση" του προγράμματος

την Α και Β φάση την έχουμε περάσει και ολοκληρώσει επιτυχώς.

έμενε η Γ φάση αν εκεί σύμφωνα με τον κανονισμό που λες μας έλεγαν ότι πρέπει να τροποποιήσουμε την μόνωση για να εγκριθεί και να προχωρήσει η χρηματοδότηση του έργου είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

η οποία σε εμάς δεν θα γίνει από την στιγμή που θα χρηματοδοτήσουμε με ίδιους πόρους τις εργασίες.

vasilimertzani
02-11-17, 21:52
για την τιμη της προσθηκης της τεχνολογιας inverter που μου φαινεται καπως ακριβο , εμπνευστηκα απο τα arduino (μη γελας ) που το εχουν σαν τιποτενια ,απο πλευρα κοστους , δυνατοτητα .

ενταξη , καταλαβαινω , αλλες κλιμακες, αλλες ενεργειακες απαιτησεις , αλλα διαπιστευτηρια λειτουργιας .
απλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβη τεχνολογια .

Το arduino (δεν γελαω) ειναι ο ΄'εγκεφαλος για την διαχειριση των στροφων του κινητηρα.Τα λοιπα μερη,τα εξαρτηματα που διαχειριζονται την ισχυ,ειναι τα ακριβα.
Ειδες σε αυτα τα noname inverter,το κοστος τους.


Πέραν των 3Μ (Μόνωση-Μόνωση-Μόνωση), το ΦΑ είναι απ΄τις πλέον οικονομικές λύσεις, σε περίπτωση που μπορεί να βάλει κάποιος και σίγουρα πολύ καλύτερα από ρεύμα.
ειδικα αμα βαλουμε και το κοστος κτησης ,αδιαμφισβητητα ειναι.


τ
ένας από αυτούς μου πρότεινε κάποια λινκ σχετικά με τον κανονισμό έτσι διάβασα για την μόνωση 8 εκατοστά που απαιτεί για την Ζώνη Β (Αθήνα)

το είπα στην τεχνική εταιρεία η οποία μας έβγαλε τιμή και τελείωσε το θέμα



- - - Updated - - -





Φ.Α υπάρχει στην περιοχή αλλά απλησίαστο καθώς είναι πολλά τα λεφτά για αντικατάσταση από πετρέλαιο.

Συγνωμη αν γινομαι επιμονος απλα προσπαθω να καταλαβω και ισως να βοηθησω.Γνωριζεται οτι θα κανετε 'μιση' δουλεια και γινεται αυτο λογω κοστους?
Αν επιτρεπεται ποια η διαφορα?
το Φ.Α γιατι ειναι απλησιαστο?η συνδεση με αυτο?η ή αντικατασταση καυστηρων-λεβητων κλπ?

Zer0c00L
02-11-17, 22:22
Το arduino (δεν γελαω) ειναι ο ΄'εγκεφαλος για την διαχειριση των στροφων του κινητηρα.Τα λοιπα μερη,τα εξαρτηματα που διαχειριζονται την ισχυ,ειναι τα ακριβα.
Ειδες σε αυτα τα noname inverter,το κοστος τους.


ειδικα αμα βαλουμε και το κοστος κτησης ,αδιαμφισβητητα ειναι.



Συγνωμη αν γινομαι επιμονος απλα προσπαθω να καταλαβω και ισως να βοηθησω.Γνωριζεται οτι θα κανετε 'μιση' δουλεια και γινεται αυτο λογω κοστους?
Αν επιτρεπεται ποια η διαφορα?
το Φ.Α γιατι ειναι απλησιαστο?η συνδεση με αυτο?η ή αντικατασταση καυστηρων-λεβητων κλπ?

καταρχήν δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη ευχαρίστως να σου πω ότι γνωρίζω από αυτά που μου είχαν προτείνει όταν ήρθε το Φ.Α στην περιοχή μου

για τι πράγμα λες ότι θα κάνουμε μισή δουλειά?

το κόστος εγκατάστασης/αλλαγή της κεντρικής από πετρέλαιο σε Φ.Α (αντικατάσταση λέβητα/καυστήρα κτλ) είναι μεγάλο κοινώς απλησίαστο για την εποχή που ζούμε

όπως και το κόστος ανά διαμέρισμα

χοντρικά θα σου αναφέρω ότι για εμάς ήθελαν 5.000 ευρώ για την κεντρική και 1.000 ευρώ περίπου ανά διαμέρισμα (σύνολο 20 διαμερισμάτων)

δεν βάζω πάγια κτλ.

αυτά είχαν πει από το Φυσικό Αέριο Αττικής περίπου πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά που ήρθαν στην περιοχή (ακόμα κάνουν εργασίες βέβαια στην περιοχή μας)

@ ADSLgr.com All rights reserved.