PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

manoulamou
07-04-18, 17:18
Λιγο μετα το προηγουμενο μηνυμα και τον συνηθη εξαερισμο επειδη φυσαγε πολυ και αισθανομουν να κρυωνω, το ανοιξα και πηρε μπροστα στους 16 :vava: ουτε καταχειμωνο να ηταν!

ThReSh
07-04-18, 17:55
Λογικό, σήμερα είχε αρκετό κρύο + υγρασία για Απρίλιο.

Πάρε πάντως κάνα θερμόμετρο+υγρόμετρο για να βλέπεις την τρέχουσα θερμοκρασία/υγρασία μέσα στο σπίτι.

Zer0c00L
07-04-18, 19:44
εγω παλι δεν εχω θεμα με τα κλιματιστικα (inverter) που ειναι καινουργια
απλα φοβαμαι οταν ερθει η ωρα της συντηρησης το συνεργειο που αναλαμβανει το θεμα μην με βρισει καθως δεν ειχα την απαραιτητη προσοχη στην βεραντα και αγνωστο πως πηγαν περιστερια και εκαναν φωλια πανω απο το μικρο κλιματιστικο (9000 btu) τα εδιωξα καθαρισα οσο μπορεσα την φωλια καθως ειναι ψηλα και θελει σκαλα και εχω θεμα με τις αλουμινιου σκαλες αλλα εχει ακομα ακαθαρσιες απο τα περιστερια
προς το παρων κρεμασα δισκακια DVD ελπιζω να πιασει το κολπο και να μην ξανα ερθουν αλλιως θα αναγκαστω να βαλω τα γνωστα καρφακια
ξερετε κανενα αλλο κολπο να τα διωξω
και τι λετε θα καθαρισουν το κλιματιστικο το συνεργειο η θα φαω βρισιδι.

thourios
07-04-18, 19:53
Γιατί να φας βρισίδι δουλειά τους είναι. Αλλά θα πρέπει να τους το πεις και να έχουν ιδέα από τέτοια θέματα
καθώς χρειάζονται ειδικά απορρυπαντικά.
Για τα περιστέρια όμως θα πρέπει να βρεις κάποια λύση. Τα cd ΄μετά από μερικές μέρες τα συνηθίζουν.
Κάνε μια έρευνα στο ίντερνετ για λύσεις.
Μια λύση είναι κάτι τέτοιο ανάλογα με το χώρο.

192784

Zer0c00L
07-04-18, 20:21
Γιατί να φας βρισίδι δουλειά τους είναι. Αλλά θα πρέπει να τους το πεις και να έχουν ιδέα από τέτοια θέματα
καθώς χρειάζονται ειδικά απορρυπαντικά.
Για τα περιστέρια όμως θα πρέπει να βρεις κάποια λύση. Τα cd ΄μετά από μερικές μέρες τα συνηθίζουν.
Κάνε μια έρευνα στο ίντερνετ για λύσεις.
Μια λύση είναι κάτι τέτοιο ανάλογα με το χώρο.

192784

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

ναι θα τους το πω για να ξέρουν τι πρέπει να χρησιμοποιήσουν

ναι πολύ φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο θα χρειαστώ τελικά τα δισκάκια είναι πρόχειρη λύση

ούτε μπορώ να το κλείσω με κάποιο τρόπο (συρματόπλεγμα) ώστε να το απομονώσω εντελώς και να μην μπορούν να πηγαίνουν.

thourios
07-04-18, 20:47
Έχω δει κάτι κουτιά τύπου κλουβιά. Πρέπει να είναι ιδιοκατασκευή.
Από την πάνω πλευρά κλειστά βέβαια και στα πλαϊνά σίτες. Με περιθώριο βέβαια εξαερισμού.
Κάνουν για την δικιά μου περίπτωση που έχω πρόβλημα με φωλιές από έντομα που μου έχουν καταστρέψει την πλακέτα σε ολοκαίνουργο μηχάνημα.

Δεν έχω βρει σωστό κατασκευαστή ειδικά στην επαρχία που ενδιαφέρομαι.

Zer0c00L
07-04-18, 22:49
Έχω δει κάτι κουτιά τύπου κλουβιά. Πρέπει να είναι ιδιοκατασκευή.
Από την πάνω πλευρά κλειστά βέβαια και στα πλαϊνά σίτες. Με περιθώριο βέβαια εξαερισμού.
Κάνουν για την δικιά μου περίπτωση που έχω πρόβλημα με φωλιές από έντομα που μου έχουν καταστρέψει την πλακέτα σε ολοκαίνουργο μηχάνημα.

Δεν έχω βρει σωστό κατασκευαστή ειδικά στην επαρχία που ενδιαφέρομαι.

ναι αρκετοι εδω στην περιοχη μου εχουν αυτα τα κουτια (ειναι ιδιοκατασκευες) ισως κανω και εγω κατι τετοιο με αλουμινενιο πλαισιο και σιτες

manoulamou
08-04-18, 09:15
ΕΑΝ οι τεχνικοι βρισουν εσας για τα περιστερια, εμενα - που δεν εχω κανει το πιο απαραιτητο και απλο ποτέ -
να καθαρισω τα φιλτρα, τι πρεπει να μου... σουρετε ολοι μαζι;:sneer: :vava:



ΥΓ
Δεν ξερω τι γινεται αλλού, εδω στο ανατολικο Μαρουσι ορια Μελισσιων, μας πηρε και μας σηκωσε απο τον αερα!!!

Nozomi
20-04-18, 12:41
Καλημέρα
Θελω να βάλω ένα split-άκι inverter σε υπνοδωμάτιο βορεινό, περισσότερο για ψύξη παρά για θέρμανση.
Εξ όσων γνωρίζω, στα κλιματιστικά, είναι η Daikin και μετά όλες οι υπόλοιπες. Τι προτείνετε εκτός του πανάκριβου Ururu Sarara που δεν το χρειάζομαι στην συγκεκριμένη περίπτωση ;
Κάποιο συγκεκριμένο 9άρι της Daikin που να ξεχωρίζει ;

Συνεργείο θα πάρω δικούς μου φυσικά, δεν θα ξαναζήσω την εμπειρία των μαστοράντζων της κάθε αλυσίδας...:rolleyes:

teodor_ch
20-04-18, 12:47
Καλημέρα
Θελω να βάλω ένα split-άκι inverter σε υπνοδωμάτιο βορεινό, περισσότερο για ψύξη παρά για θέρμανση.
Εξ όσων γνωρίζω, στα κλιματιστικά, είναι η Daikin και μετά όλες οι υπόλοιπες. Τι προτείνετε εκτός του πανάκριβου Ururu Sarara που δεν το χρειάζομαι στην συγκεκριμένη περίπτωση ;
Κάποιο συγκεκριμένο 9άρι της Daikin που να ξεχωρίζει ;

Συνεργείο θα πάρω δικούς μου φυσικά, δεν θα ξαναζήσω την εμπειρία των μαστοράντζων της κάθε αλυσίδας...:rolleyes:

Για το επίπεδο της κουβέντας, τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς και το πόσο δεκτικός είσαι
πάρε το ururu sarara ή όποιο άλλο daikin σου αρέσει.

Είναι τα καλύτερα και δε χαλάνε ποτέ.
Και ο αέρας που βγάζουν είναι άλλης κλάσης :oneup:

famous-walker
27-04-18, 23:25
World's oldest insect inspires a new generation of aerogels (https://phys.org/news/2018-04-world-oldest-insect-aerogels.html)

Το άρθρο μιλάει για 96% μείωση του κόστους παραγωγής απο τα $100/kg στα $4/kg.

xhaos
28-04-18, 06:50
Game changer. :oneup:

famous-walker
28-04-18, 13:44
Πράγματι, αν όλα πάνε καλά.

ralfi
20-10-18, 15:42
Παιδιά μια ερώτηση... τι είναι καλύτερο και αποδοτικοτερο... ένας καλός θερμοπομπος ή ενα κλιματιστικό?
Για δωμάτιο περίπου 13τμ ψάχνω συμπληρωματικά να βάλω έναν θερμοπομπο. Καίνε Αρκετά... γνωρίζετε?

netblues
20-10-18, 15:47
Αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος, ο θερμοπομπος. Αν θες κατι 2-3 φορες οικονομικοτερο, ενα κλιματιστικο. Αν θες κατι ακομα καλυτερο, τοτε μια αντλια θερμοτητας.
Κανονικα η θερμανση με αντιστασεις θα επρεπε να εχει απαγορευτει δια νομου...

Bananas
20-10-18, 15:53
Αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος, ο θερμοπομπος. Αν θες κατι 2-3 φορες οικονομικοτερο, ενα κλιματιστικο. Αν θες κατι ακομα καλυτερο, τοτε μια αντλια θερμοτητας.
Κανονικα η θερμανση με αντιστασεις θα επρεπε να εχει απαγορευτει δια νομου...

Διόρθωση : Έως και 5 φορές μικρότερη κατανάλωση απο εναν θερμοπομπό .

Λανθασμένα στην πιάτσα του εμπορίου αναφέρονται σε αντλία θερμότητας για ότι συνδέεται με σώματα ή ενδοδαπέδια . Αντλία θερμότητας είναι και το κλιματιστικό . Συγκεκριμένα αντλία θερμότητας αέρος -αερος είναι τα κλιματιστικά και αντλία θερμότητας αέρος-νερού ότι συνδέεται με σώματα .

- - - Updated - - -


Παιδιά μια ερώτηση... τι είναι καλύτερο και αποδοτικοτερο... ένας καλός θερμοπομπος ή ενα κλιματιστικό?
Για δωμάτιο περίπου 13τμ ψάχνω συμπληρωματικά να βάλω έναν θερμοπομπο. Καίνε Αρκετά... γνωρίζετε?

Με μεγάλη διαφορά πιο οικονομικό σε λειτουργία είναι ένα κλιματιστικό ή μια αντλία θερμότητας αέρος -νερού που θα την συνδέσεις με τα σώματα του σπιτιού ή την ενδοδαπέδια .

Όταν λές καλύτερο και αποδοτικότερο τί εννοείς ακριβώς ;

ralfi
20-10-18, 15:56
Αντλία δύσκολο να την φτάσω. Το γνωρίζω ότι είναι ιδανική λύση αλλά και ακριβή παράλληλα.
Ήμουν μεταξύ θερμοπομπου ή κλιματιστικου για ένα μικρό υπνοδωμάτιο ως συμπληρωματική θέρμανση απλά δεν γνωρίζω τίποτα όσο αφορά τους θερμοπομπους. Λένε πως κάποιοι νορβηγικοι αξίζουν γιατί είναι και οικονομικοί, αποδοτικοί αλλά και με καλή εγγύηση.

Edit..
ΟΚ με πείσατε. Είμαι για κλιματιστικό

kiriakk
20-10-18, 16:38
όπως αναφέρθηκε και το κλιματιστικό αντλία θερμότητας (αέρα-αέρα) είναι και μάλιστα με καλύτερη συνήθως απόδοση
(για το λόγο ότι χρειάζεται να ανεβάσει λίγότερο τη θερμοκρασία του θερμαντικού μέσα, δηλαδή του αέρα, αντί του νερού)

αν έχεις μέτρια ή καλή μόνωση, θα κάνεις μεγαλύτερη οικονομία, δουλέυοντας το κλιματιστικό περισσότερες ώρες σε πιο χαλαρή λειτουργία, πχ 8ωρο από 15:00 έως 23:00 που έισαι σπίτι
και όταν έχει μεγάλα κρύα έξω, 24/24 (είπαμε αν υπάρχει καλή ή μετρια μόνωση)

η οικονομία που θα κάνεις σε σχέση με αντιστάσεις θα έιναι της τάξης του 1/2 προς 1/6 αναλόγως εξωτερικής θερμοκρασίας,
με τάση να πάει προς το 1/1 σε κάποια θερμοκρασία συνήθως κάμποσο κάτω απο το μηδέν, αναλόγως μοντέλου

με 2 σπλιτάκια, πέρασα 2 χειμώνες αττική σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ, με πολύωρη λειτουργία και φοβερή οικονομία
στη συνέχεια πέρασα αντλία θερμότητας αέρα νερού σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ

xhaos
20-10-18, 16:43
Είναι θέμα πόσες ώρες το χρόνο θα το δουλεύεις. Αν το θες για τσόντα 20 30 ώρες, βάλε θερμοπομπο. Αν θα δουλεύει θες κλιματιστικό, όσο πιο πολλές ώρες τόσο μεγαλύτερη ενεργειακή κλάση.

kiriakk
20-10-18, 17:12
σωστό και αυτό

thama
20-10-18, 23:32
Επειδη μια επενδυση για θερμανση εχει μακροπροθεσμο χαρακτηρα, καλο θα ηταν να λαμβανονται υποψη οι τασεις που διαφαινονται.

Εχει αρχισει να γινεται ντορος τελευταια με την κατακορυφη αυξηση του κοστους για αποκτηση δικαιωματων εκπομπης ρυπων απο τους παραγωγους ηλεκτρικης ενεργειας, καθως και σεναριων αμεσης μετακυλισης του σχετικου κοστους στα τιμολογια λιανικης. http://www.real.gr/oikonomia/arthro/oi_rypoi_fernoun_auksiseis_sta_timologia_tis_dei-502554/

Συνεπως, συμφωνα με το αρθρο, οι τιμες ρευματος θα ανεβουν. Ισως, επομενως, να αξιζει και για μικροτερες καταναλωσεις να καταφευγουμε σε συσκευες χαμηλοτερης καταναλωσης και υψηλοτερης ενεργειακης κλασης.

Επισης, αν αναφερομαστε σε ιδιοκτησια, μια πιθανη ενεργειακη αναβαθμιση, ειδικα σε οικοδομες του προηγουμενου αιωνα, μπορει να επιφερει τεραστια εξοικονομηση ενεργειας. (όπως μονωση, κουφωματα, αλλαγη κυριως καυσιμου κλπ)

vasilimertzani
22-10-18, 09:56
Αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος, ο θερμοπομπος. Αν θες κατι 2-3 φορες οικονομικοτερο, ενα κλιματιστικο. Αν θες κατι ακομα καλυτερο, τοτε μια αντλια θερμοτητας.
Κανονικα η θερμανση με αντιστασεις θα επρεπε να εχει απαγορευτει δια νομου...

Στην πρωτη παραγραφο του προτεινεις θερμανση με αντιστασεις και στην δευτερη την ξορκιζεις??


Αντλία δύσκολο να την φτάσω. Το γνωρίζω ότι είναι ιδανική λύση αλλά και ακριβή παράλληλα.
Ήμουν μεταξύ θερμοπομπου ή κλιματιστικου για ένα μικρό υπνοδωμάτιο ως συμπληρωματική θέρμανση απλά δεν γνωρίζω τίποτα όσο αφορά τους θερμοπομπους. Λένε πως κάποιοι νορβηγικοι αξίζουν γιατί είναι και οικονομικοί, αποδοτικοί αλλά και με καλή εγγύηση.

Edit..
ΟΚ με πείσατε. Είμαι για κλιματιστικό

σε μικρο υπνοδωματιο δεν θα μετανιωσεις την χρηση κλιματιστικου.Επελξε και μεγαλο σε μεγεθος ωστε να αποφυγεις θορυβο και ροες αερα.

Tecate
22-10-18, 12:07
Στην πρωτη παραγραφο του προτεινεις θερμανση με αντιστασεις και στην δευτερη την ξορκιζεις??




ειπε, αν δε σε νοιαζει το κοστος.

η θερμανση δι ακτινοβολιας ειναι ποιοτικα κλασεις ανωτερη απο τη θερμανση μεσω θερμου αερα. Και συμπληρωσε οτι αν σε νοιαζει το κοστος το κλιματιστικο ειναι κατα πολυ φθηνοτερο.

Bananas
22-10-18, 14:40
ειπε, αν δε σε νοιαζει το κοστος.

η θερμανση δι ακτινοβολιας ειναι ποιοτικα κλασεις ανωτερη απο τη θερμανση μεσω θερμου αερα. Και συμπληρωσε οτι αν σε νοιαζει το κοστος το κλιματιστικο ειναι κατα πολυ φθηνοτερο.

Συμφωνώ για την μετάδοση της θερμότητας μέσω ακτινοβολίας αλλά αυτή η μέθοδος προϋποθέτει σωστή μηχανολογική μελέτη για να υπάρξει ομοιόμορφη κατανομή μέσα στο χώρο ειδάλλως έχεις αρνητικά αποτελέσματα . Δεν μπορείς σε ένα χώρο να έχεις ομοιόμορφη κατανομή με αυτή την μέθοδο με μόνο μια πηγή θέρμανσης . Είναι ζόρικη η μελέτη.
Το ιδανικό για μένα είναι αντλία θερμότητας αέρος νερού σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια ή σώματα . Έχεις την καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας με την δυνατότερη ποιοτική θερμική άνεση για τον ανθρώπινο οργανισμό .

Tecate
22-10-18, 14:58
Συμφωνώ για την μετάδοση της θερμότητας μέσω ακτινοβολίας αλλά αυτή η μέθοδος προϋποθέτει σωστή μηχανολογική μελέτη για να υπάρξει ομοιόμορφη κατανομή μέσα στο χώρο ειδάλλως έχεις αρνητικά αποτελέσματα . Δεν μπορείς σε ένα χώρο να έχεις ομοιόμορφη κατανομή με αυτή την μέθοδο με μόνο μια πηγή θέρμανσης . Είναι ζόρικη η μελέτη.
Το ιδανικό για μένα είναι αντλία θερμότητας αέρος νερού σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια ή σώματα . Έχεις την καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας με την δυνατότερη ποιοτική θερμική άνεση για τον ανθρώπινο οργανισμό .

ενδοδαπεδια εχω, το μονο 'μειον' της ειναι οτι ουσιαστικα ειναι θερμανση μονοκατοικιας (always on) σε πολυκατοικια παντα υπαρχει ο καβουριαστηντσεπη που θελει διακεκομμενη θερμανση.

για αντλια θερμοτητας το σκεφτομαι τωρα που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ επετρεψαν μπαταριες στο netmetering. Απλα καποιος καλος ανθρωπος πρεπει να φερει Ελλαδα επισημα powerwall2 η αντιστοιχο. Οχι οτι θα ναι καμια τρελλη οικονομια, λογω υπερ-αριστης μονωσης/κουφωματων κλπ ειμαι αρκετα οικονομικος ετσι κι αλλιως. Απλα για να γλυτωσω απο το φερε πετρελαιο, καψε πετρελαιο (γιατι δε μπορεις να πεις γεμισε τη δεξαμενη κι αστο να καθεται 5 χρονια, 'χαλαει')

slalom
22-10-18, 17:19
ενδοδαπεδια εχω, το μονο 'μειον' της ειναι οτι ουσιαστικα ειναι θερμανση μονοκατοικιας (always on) σε πολυκατοικια παντα υπαρχει ο καβουριαστηντσεπη που θελει διακεκομμενη θερμανση.
always on ειναι το συστημα, δε σημαινει οτι ειναι αναμμενο 24/7

vasilimertzani
22-10-18, 18:48
ειπε, αν δε σε νοιαζει το κοστος.

η θερμανση δι ακτινοβολιας ειναι ποιοτικα κλασεις ανωτερη απο τη θερμανση μεσω θερμου αερα. Και συμπληρωσε οτι αν σε νοιαζει το κοστος το κλιματιστικο ειναι κατα πολυ φθηνοτερο.

δεν το σχολιασα απο θεμα κοστους η ποιοτητας.Το σχολιασα διοτι η μεθοδος που χρησιοποιει ο θερμοπομπος ειναι αντιστασεις.

- - - Updated - - -


ενδοδαπεδια εχω, το μονο 'μειον' της ειναι οτι ουσιαστικα ειναι θερμανση μονοκατοικιας (always on) σε πολυκατοικια παντα υπαρχει ο καβουριαστηντσεπη που θελει διακεκομμενη θερμανση.

για αντλια θερμοτητας το σκεφτομαι τωρα που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ επετρεψαν μπαταριες στο netmetering. Απλα καποιος καλος ανθρωπος πρεπει να φερει Ελλαδα επισημα powerwall2 η αντιστοιχο. Οχι οτι θα ναι καμια τρελλη οικονομια, λογω υπερ-αριστης μονωσης/κουφωματων κλπ ειμαι αρκετα οικονομικος ετσι κι αλλιως. Απλα για να γλυτωσω απο το φερε πετρελαιο, καψε πετρελαιο (γιατι δε μπορεις να πεις γεμισε τη δεξαμενη κι αστο να καθεται 5 χρονια, 'χαλαει')

Χωραει πολυ συζητηση το συστημα σου.πιστευω αποσβεση δεν θα κανεις ουτε σε 100 χρονια(αντλια και μπαταριες)..Και ολα αυτα για υπεραριστη μονωση που αναφερεις.

badweed
22-10-18, 19:37
η ενδοδαπεδια δεν μπορει να συνδεθει και με ενα συστημα ηλιακης θερμανσης νερου ;

Bananas
22-10-18, 21:30
η ενδοδαπεδια δεν μπορει να συνδεθει και με ενα συστημα ηλιακης θερμανσης νερου ;

Τα πάντα μπορούν να γίνουν και άλλα τόσα που δεν φαντάζεσαι . Το θέμα είναι να βρείς μηχανολόγο επιστήμονα . Να κάτσει κάτω να μελετήσει ποια μηχανολογική υλοποίηση καλύπτει τις αναγκες σου , καλύπτεται απο το budget που διαθέτεις και κατα πόσο βιώσιμη επένδυση είναι . Μια τέτοια μελέτη όμως την πληρώνεις και μάλιστα πολύ καλά αλλά στο τέλος έχεις οφέλη . Βέβαια στην Ελλάδα προτιμάμε την μελέτη να μας την κάνει ο υδραυλικός με το ΜΑΤΙ και τετραγωνίζοντας τον χώρο . anyway . Έχουμε δρόμο ....

manoulamou
23-10-18, 14:53
Το χειροτερο ειναι οτι
οι περισσοτεροι χρωσταμε παντου - περαν της... μιχαλους - και δεν σκεπτομαστε το οποιοδηποτε ενδεχομενως ολιγον μακροπροθεσμο οφελος
αλλά το τι θα ξοδεψουμε εδω και σημερα!
:twisted:

Bananas
23-10-18, 16:11
Το χειροτερο ειναι οτι
οι περισσοτεροι χρωσταμε παντου - περαν της... μιχαλους - και δεν σκεπτομαστε το οποιοδηποτε ενδεχομενως ολιγον μακροπροθεσμο οφελος
αλλά το τι θα ξοδεψουμε εδω και σημερα!
:twisted:

και για αυτό θα συνεχίσουν να χρωστάνε ή να χάνουν ανούσια λεφτά. Γιατί δεν σκέφτονται επιχειρηματικά . Κλασσικό παράδειγμα . Έχεις το κεφάλαιο να αγοράσεις ένα μηχανάκι 3000 ευρώ αλλά εσύ προτιμάς δόσεις και πάει στα 3500 ευρώ . Ποιό το όφελος ενώ τα έχεις ; Κανένα . Απλώς 500 ευρώ φτωχότερος . Κλασσική τακτική του Έλληνα .

Η προ κρίσης που έρεε το χρήμα .. "Ελα μωρέ , έχουμε λεφτά αλλά βάλ τα όλα δώσεις καταναλωτικές . Σίγα μην τα δίνουμε μαζεμένα" και ξαφνικά αν κάτσεις να υπολογίσεις όλες αυτές τις σπατάλες απο τους τόκους των δανείων και των δόσεων ενώ τα είχες για να τα αγοράσεις , βγαίνει μια περιουσία .

WAntilles
23-10-18, 16:43
και για αυτό θα συνεχίσουν να χρωστάνε ή να χάνουν ανούσια λεφτά. Γιατί δεν σκέφτονται επιχειρηματικά . Κλασσικό παράδειγμα . Έχεις το κεφάλαιο να αγοράσεις ένα μηχανάκι 3000 ευρώ αλλά εσύ προτιμάς δόσεις και πάει στα 3500 ευρώ . Ποιό το όφελος ενώ τα έχεις ; Κανένα . Απλώς 500 ευρώ φτωχότερος . Κλασσική τακτική του Έλληνα .

Αν αυτό είναι το "κλασικό" σου παράδειγμα, τότε είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις ούτε στοιχειώδη οικονομικά, ούτε έννοιες όπως κόστος χρήματος, κόστος ευκαιρίας, γιατί το χρήμα είναι περισσότερο όταν το πληρώνεις ενωρίτερα, και λιγότερο όταν το πληρώνεις αργότερα, κλπ..

famous-walker
23-10-18, 17:59
Αν αυτό είναι το "κλασικό" σου παράδειγμα, τότε είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις ούτε στοιχειώδη οικονομικά, ούτε έννοιες όπως κόστος χρήματος, κόστος ευκαιρίας, γιατί το χρήμα είναι περισσότερο όταν το πληρώνεις ενωρίτερα, και λιγότερο όταν το πληρώνεις αργότερα, κλπ..

Δηλαδή τι μας λες; Πως σε επίπεδο ενός απλού νοικοκυριού συμφέρει περισσότερο να κρατήσεις τα χρήματα, ακόμα και επιπέδου κάποιων δεκάδων χιλιάδων, στην τράπεζα όπου παίρνεις φανταστικό επιτόκιο που δεν ξεπερνά ούτε το 1% και να αναλάβεις την αποπληρωμή με επιτόκια που άνετα φτάνουν και το 21%; Για κατανάλωση μιλάμε και μικρής διάρκειας δανεισμό όχι για επένδυση ούτε αγορα κεφαλαιουχικου εξοπλισμού.

Εκτός αν εννοείς πως απλά πιστολιάζεις το χρέος και δεν το πληρώνεις ποτέ.

Το παράδειγμα του banana στο πλαίσιο που το θέτει στέκει και παραστέκει.

teodor_ch
31-10-18, 12:44
Ερώτηση!

Παίζω με ένα NodeMCU (€10) και βλέπω τη θερμοκρασία/υγρασία μέσα και έξω απο το σπίτι.
Και σκέφτομαι ότι μπορώ να βάλω 1-2 ανεμιστήρες στο σπίτι και ανάλογα τις τιμές μέσα/έξω να αερίζουν με σκοπό να ρίχνουν την υγρασία και να αυξάνουν/μειώνουν τη θερμοκρασία.

Υπάρχει μήπως κάτι έτοιμο που να θέλει μία τρύπα και παροχή ρεύματος και να δουλεύει αυτόνομα?

Δεν το πάω μακριά με αεραγωγούς και ανάκτηση ενέργειας. Κάτι plug&play ώστε να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη η ταλαιπωρία.
Ειδάλλως παίρνω σκέτο τον ανεμιστήρα και το φτιάχνω μόνος μου αφού είναι πανεύκολο!

xhaos
31-10-18, 13:10
Ερώτηση!

Παίζω με ένα NodeMCU (€10) και βλέπω τη θερμοκρασία/υγρασία μέσα και έξω απο το σπίτι.
Και σκέφτομαι ότι μπορώ να βάλω 1-2 ανεμιστήρες στο σπίτι και ανάλογα τις τιμές μέσα/έξω να αερίζουν με σκοπό να ρίχνουν την υγρασία και να αυξάνουν/μειώνουν τη θερμοκρασία.

Υπάρχει μήπως κάτι έτοιμο που να θέλει μία τρύπα και παροχή ρεύματος και να δουλεύει αυτόνομα?

Δεν το πάω μακριά με αεραγωγούς και ανάκτηση ενέργειας. Κάτι plug&play ώστε να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη η ταλαιπωρία.
Ειδάλλως παίρνω σκέτο τον ανεμιστήρα και το φτιάχνω μόνος μου αφού είναι πανεύκολο!

κάτι τέτοια σκεφτομαι και εγώ να στήσω μέσα από το Home Assistant. :oneup:
για την ακρίβεια θέλω να φτιάξω κανόνες που να φορτώνουν το σπίτι με θερμίδες από τα κλιματιστικά όταν βλέπουν ότι ερχεται κρύο.

netblues
31-10-18, 13:14
Φτιαχτο, εχει ενδιαφερον απο εκπαιδευτικης αποψεως. Και σιγουρα θελει δυο τρυπες, εκτος αν γενικως ο χωρος μπαζει απο αλλου.
Αλλα αμα μπαζει, οτι κανεις με το ανεμιστηρακι λιγο πολυ γινεται μονο του.
Γενικοτερα θελει μεγαλη παροχη για να δεις κατι μετρησιμο

teodor_ch
31-10-18, 13:17
κάτι τέτοια σκεφτομαι και εγώ να στήσω μέσα από το Home Assistant. :oneup:
για την ακρίβεια θέλω να φτιάξω κανόνες που να φορτώνουν το σπίτι με θερμίδες από τα κλιματιστικά όταν βλέπουν ότι ερχεται κρύο.

Εγώ έβαλα το Domoticz γιατί μου φάνηκε ευκολότερο. Είμαι στα πρώτα στάδια.
Πήρα ένα πακέτο με πολλούς αισθητήρες/εξόδους (και IR) οπότε θα το κοιτάξω αυτό που λές.

Σαν πρώτο βήμα είναι οικονομικότερο να φέρεις φρέσκο αέρα τέτοια εποχή για παράδειγμα που εδώ έξω έχει 25 βαθμούς και μέσα βλέπω τώρα 22 γιατί λείπουμε και το αφήσαμε κλειστό το σπίτι.

- - - Updated - - -


Φτιαχτο, εχει ενδιαφερον απο εκπαιδευτικης αποψεως. Και σιγουρα θελει δυο τρυπες, εκτος αν γενικως ο χωρος μπαζει απο αλλου.
Αλλα αμα μπαζει, οτι κανεις με το ανεμιστηρακι λιγο πολυ γινεται μονο του.
Γενικοτερα θελει μεγαλη παροχη για να δεις κατι μετρησιμο

Δεν μπάζει όχι.
Μία τρύπα με ανεμιστήρα και μία άλλη θύρα που να ανοιγοκλείνει ένα κλαπέτο με εντολή.

Και οι δύο φυσικά μονωμένες να μήν έχω υγροποίηση και μπάζουν κρύο το χειμώνα.


Αν ανοίξω τον απορροφητήρα τραβάει απο το τζάκι το οποίο και αυτό έχει καλή μόνωση στην πόρτα.
Σκέψου αν κλείσω όλες τις εισόδους αέρα η φωτιά σβήνει πολύ γρήγορα.
Σίγουρα κάτι περνάει και πόσο μάλλον όταν η διαφορά πίεσης είναι μεγάλη.

netblues
31-10-18, 13:20
Και ο ανεμιστηρας θα μπαζει σταματημενος.
Οποτε δυο ανεμιστηρες με κλαπετο τοποθετημενοι ανατολη δυση ισως? (με ελεγχο φορας, ο ενας να ρουφαει ο αλλος να τραβαει, αφου θα ανοιξεις που θα ανοιξεις τις τρυπες, τουλαχιστον να διπλασιαστει η ροη).

teodor_ch
31-10-18, 13:50
Και ο ανεμιστηρας θα μπαζει σταματημενος.
Οποτε δυο ανεμιστηρες με κλαπετο τοποθετημενοι ανατολη δυση ισως? (με ελεγχο φορας, ο ενας να ρουφαει ο αλλος να τραβαει, αφου θα ανοιξεις που θα ανοιξεις τις τρυπες, τουλαχιστον να διπλασιαστει η ροη).

Σιγά σιγά!
Να "κυβίσω" τον χώρο να δώ τί παροχές χρειάζομαι, το μέγεθος των τρυπών και να βρώ πού μπορώ να βάλω μηχανήματα.
Είναι και μεζονέτα οπότε μπορώ να εκμεταλλευτώ και το ύψος (13-14 μέτρα υψομετρική διαφορά).

Είναι πολλά τα θέματα και μόνο με μηχανικό θα το προχωρήσω.
Η ιδέα μου ήρθε τώρα. Δε μου αρέσει να κάνω κάτι στην τύχη απο τη στιγμή που δε βιάζομαι.

- - - Updated - - -

Μία πρώτη γεύση για το τί υπάρχει.
Οι τιμές απο παλιά συναλλαγή με την εταιρία είναι οι αρχικές και κάνουν καλές εκπτώσεις.
http://www.airtechnic.gr/appdata/documents/airtechnic%20pricelist/pricelist_fans_part_2.pdf
http://www.airtechnic.gr/appdata/documents/airtechnic%20pricelist/pricelist_fans_part_1.pdf

Σε ένα σπίτι με επιφάνειες 160τμ. και ύψος 14 μέτρα έχουμε ~2240 κυβικά μέτρα (άδειο και φυσικά όλες τις πόρτες ανοιχτές).
Για να κάνω μία πρώτη μελέτη του κ0λου :p

Nozomi
06-11-18, 21:56
Αυτές τις μέρες http://www.eipak.org/to-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b5%ce%b4%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85

Kαι έχεις την άλλη, κάτω των 40, να σου λέει ότι ανοίγει κάθε μέρα 1 ώρα πόρτες και παράθυρα στο σπίτι της, για να... φύγουν τα μικρόβια. :whistle:

Bananas
06-11-18, 23:45
Αυτές τις μέρες http://www.eipak.org/to-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b5%ce%b4%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85

Kαι έχεις την άλλη, κάτω των 40, να σου λέει ότι ανοίγει κάθε μέρα 1 ώρα πόρτες και παράθυρα στο σπίτι της, για να... φύγουν τα μικρόβια. :whistle:

Το παθητικό σπίτι δεν είναι το μέλλον στην φιλοσοφία σχεδιασμού αλλά το παρόν ! Εχω παρακολουθήσει τεχνικά σεμινάρια τους kai workshops καθώς και τα πρώτα 2 συνέδρια του ινστιτούτου τις 2 πρώτες χρονιές απο την ίδρυση του . Το σκεφτόμουν να πάω στο τεχνικό σεμινάριο που είχε τώρα για τον μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας αλλά δεν με βόλευε το πρόγραμμα μου .

Nozomi
07-11-18, 01:06
Το παθητικό σπίτι δεν είναι το μέλλον στην φιλοσοφία σχεδιασμού αλλά το παρόν ! Εχω παρακολουθήσει τεχνικά σεμινάρια τους kai workshops καθώς και τα πρώτα 2 συνέδρια του ινστιτούτου τις 2 πρώτες χρονιές απο την ίδρυση του . Το σκεφτόμουν να πάω στο τεχνικό σεμινάριο που είχε τώρα για τον μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας αλλά δεν με βόλευε το πρόγραμμα μου .
Εδώ θα πήγαινα εγώ αν είχα σχετική επαγγελματική ενασχόληση με το αντικείμενο... ;)

giorgosk
07-11-18, 11:41
Μια ερώτηση σχετικά με τη λειτουργία του θερμοστάτη.

Έχει 21 μέσα στο σπίτι και το βάζω στο 23 να θερμάνει.
Δουλεύει για λίγη ώρα αλλά το λεβητάκι του αερίου σβήνει πριν καν φτάσει η ένδειξη της εσωτερικής θερμοκρασίας στο 23.
Μήπως τελικά θα πρέπει π.χ να το βάζω στο 24 π.χ αντί για 23 ως επιθυμητή θερμοκρασία ;;

netblues
07-11-18, 11:57
Οι μηχανικοι θερμοστατες εχουν τυπικη ακριβεια 2-3 βαθμους , οι ηλεκτρονικοι λιγο λιγοτερο. Παιζει ρολο και το που ειναι ο θερμοστατης και που μετράς..
Στη πραξη κανουμε διαδοχικες ρυθμισεις μεχρι να βρουμε το σημειο που μας βολευει, και το αφηνουμε εκει.
Οι ηλεκτρονικοι εχουν το πλεονεκτημα οτι μπορυμε να το ξαναρυθμισουμε το σημειο. Στους μηχανικους, ειτε βαζουμε σημαδι με μολυβακι, ειτε επαναλαμβανουμε τη διαδικασια.
Σε καθε περιπτωση, για να πετυχουμε σταθεροτητα κατω απο 2-3 βαθμους απαιτειται θερμοστατης με pid και αντισταθμιση στο λεβητα αλλιως η θερμκρασια θα ανεβοκατεβαινει γυρω απο την επιθυμητη.

giorgosk
07-11-18, 12:03
Είναι ψηφιακός. Θα πρέπει να μετρήσω με ένα άλλο θερμόμετρο το χώρο να δω αν η ένδειξη του θερμοστάτη αποκλίνει

netblues
07-11-18, 12:10
Και η μετρηση να γινει στο ιδιο σημειο. Γενικοτερα σε αυτη τη κατηγορια θερμοστατων, αποκλισεις 1-2 βαθμων ειναι συνηθισμενες.

xhaos
07-11-18, 14:08
Ίσως είναι pid θερμοστατης που προβλέπει ότι η θερμοκρασία θα συνεχίσει να ανεβαίνει μέχρι να έρθει ισορροπία στο σύστημα και να αποδοθούν οι θερμίδες που έχει το κύκλωμα στο χώρο.

slalom
07-11-18, 18:15
Μια ερώτηση σχετικά με τη λειτουργία του θερμοστάτη.

Έχει 21 μέσα στο σπίτι και το βάζω στο 23 να θερμάνει.
Δουλεύει για λίγη ώρα αλλά το λεβητάκι του αερίου σβήνει πριν καν φτάσει η ένδειξη της εσωτερικής θερμοκρασίας στο 23.
Μήπως τελικά θα πρέπει π.χ να το βάζω στο 24 π.χ αντί για 23 ως επιθυμητή θερμοκρασία ;;
Αμα περιμενεις θα ξαναναψει, ετσι λειτουργει

sdikr
07-11-18, 19:33
Μια ερώτηση σχετικά με τη λειτουργία του θερμοστάτη.

Έχει 21 μέσα στο σπίτι και το βάζω στο 23 να θερμάνει.
Δουλεύει για λίγη ώρα αλλά το λεβητάκι του αερίου σβήνει πριν καν φτάσει η ένδειξη της εσωτερικής θερμοκρασίας στο 23.
Μήπως τελικά θα πρέπει π.χ να το βάζω στο 24 π.χ αντί για 23 ως επιθυμητή θερμοκρασία ;;

Σταματάει εντελώς ο καυστήρας ή συνεχίζει να δουλεύει ο κυκλοφορητής, συνήθως πάει η θερμοκρασία του Νερού πχ στους 70 και μετά σβήνει και δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής μέχρι να πάει στους 50 πχ.

giorgosk
03-12-18, 23:51
Στον παρακάτω θερμοστάτη είναι δυνατόν να ενεργοποιείται η θέρμανση όταν η επιθυμητή θερμοκρασία είναι μικρότερη από τη θερμοκρασία του σπιτιού ;;;

199328

Η πάνω είναι η θερμοκρασία του σπιτιού και η κάτω η επιθυμητή.

H παρακάτω φωτογραφία είναι από το σπίτι και την έβγαλα πριν λίγο.
Το κόκκινο βέλος είναι η θερμοκρασία δωματίου και το κίτρινο η επιθυμητή.
Σε πράσινο κύκλο σημειώνεται το βελάκι που υποδηλώνει ανάγκη για θέρμανση.
Δεν είναι λίγο κουφό αυτό ;;;

199329

@ ADSLgr.com All rights reserved.