PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nyannaco
18-04-19, 14:17
Εχουν συνυπολογιστεί όλες οι χρεώσεις στα νούμερα που δίνω. Για μέχρι 2000KWh/4μηνο είναι €.14/KWh, πάνω από τις 2000KWh είναι €0.21/KWh.

jkoukos
18-04-19, 14:51
Σε μένα βγαίνουν (για 2000kWh) 0,18520€/kWh και 0,12033€/kWh, αντίστοιχα για ημερήσιο και νυκτερινό.
Στον υπολογισμό λαμβάνω υπόψη Ανταγωνιστικές+Ρυθμιζόμενες+ΥΚΩ+ΑΠΕ+ΕΦΚ+Ειδ.Τέλος και φυσικά τον ΦΠΑ* αυτών (σε όσα ισχύει).
Δεν προσμετρώ τα δημοτικά τέλη (αν και αυτά έχουν σχέση με την κατανάλωση) και την ΕΡΤ.

* Χωρίς τον ΦΠΑ βγαίνουν αντίστοιχα 0,1640€/kWh και 0,1065€/kWh.

nyannaco
18-04-19, 15:12
Το ίδιο κάνω, παίρνω το σύνολο, προσθέτω το έναντι και αφαιρώ δημοτικά και ΕΡΤ πριν διαιρέσω με τις KWh.
Το είχα κάνει πριν κανένα χρόνο, το ξαναέκανα τώρα στον τελευταίο μου εκκαθαριστικό και το €0.14/KWh μου βγήκε τώρα €0.15/KWh... γιατί έχουμε τόση διαφορά άραγε;
η κατανάλωσή μου είναι κάτω ακι από τα 1000KWh/4μηνο.
Και πριν ερωτηθώ, με ΔΕΗ είμαι.

ThReSh
18-04-19, 15:22
Το ίδιο κάνω, παίρνω το σύνολο, προσθέτω το έναντι και αφαιρώ δημοτικά και ΕΡΤ πριν διαιρέσω με τις KWh.
Το είχα κάνει πριν κανένα χρόνο, το ξαναέκανα τώρα στον τελευταίο μου εκκαθαριστικό και το €0.14/KWh μου βγήκε τώρα €0.15/KWh... γιατί έχουμε τόση διαφορά άραγε;
η κατανάλωσή μου είναι κάτω ακι από τα 1000KWh/4μηνο.
Και πριν ερωτηθώ, με ΔΕΗ είμαι.

Για να προλάβω τον jkoukos, είδος τιμολογίου? Γ1Ν?

nyannaco
18-04-19, 15:38
Για να προλάβω τον jkoukos, είδος τιμολογίου? Γ1Ν?

Ναι, Γ1Ν

jkoukos
18-04-19, 16:44
Είτε Γ1 είτε Γ1Ν, το ημερήσιο έχει ακριβώς ίδιο κόστος.
Η διαφορά στους υπολογισμούς είναι ότι παίρνεις πραγματικές συνολικές καταναλώσεις και πας ανάποδα. Αλλά αυτή η τιμή είναι ο μέσος όρος όλων των καταναλώσεων, μαζί με αυτών που χρειάζεται το σπίτι για όλα τα υπόλοιπα το 4μηνο.
Εγώ έχω χρόνια ένα απλό εξελόφυλλο (https://www.dropbox.com/s/3b8xu3svt7e37ej/%CE%94%CE%95%CE%971.xls?dl=0), επικαιροποιημένο με τις σημερινές τιμές και απλά μπορώ να παίξω με διάφορα σενάρια, αλλά και να τσεκάρω το εκκαθαριστικό. Αν θέλω να δω (όπως ρώτησε ο φίλος παραπάνω) αν συμφέρει ο καυστήρας ή ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, απλά υπολογίζω μόνο όσες θα χρειασθεί για την δουλειά του.

Π.χ. για να δω πόσο κοστίζει η ημερήσια, βάζω το μέγιστο 2000 κιλοβατώρες και μου βγάζει την τιμή που ανέφερα στο 4μηνο. Το ίδιο κάνω και μετά για τις νυκτερινές, ώστε να έχω μια ιδέα του κόστους ανά περίπτωση. Αν βάλω π.χ. από 1000 σε κάθε μία κατανάλωση μου βγάζει ~0,14€/kWh, όσο και σε σένα.
Παρεμπιπτόντως στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχα 1280kWh και μου έβγαλε κόστος 0,17646€ και αν υπολογίσω τα πάντα ανεβαίνει στα 0,21656€.

nyannaco
18-04-19, 16:57
Αν καταλαβαίνω σωστά, υπονοείς ότι ένα μέρος των χρεώσεων είναι σταθερές και ανεξάρτητες της κατανάλωσης; Δεν έχω το λογαριασμό πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αλλά είχα την εντύπωση ότι στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος τους είναι αναλογικές. Ισως να μην το θυμάμαι σωστά...

jkoukos
18-04-19, 17:21
Δυστυχώς δεν είναι αναλογικές, δες το αρχείο που έδωσα. Άλλες οι κλίμακες στις ανταγωνιστικές και άλλες στις ρυθμιζόμενες. Ειδικά στις δεύτερες με την τελευταία αναπροσαρμογή, οι ΥΚΩ έχουν μεγάλη διαφορά (πριν ήταν χειρότερα).
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, κατανάλωση 100kWh έχουν κόστος 0,210€, οι 1100kWh κατεβαίνουν 0,177€ και τέλος οι 2100kWh ανεβαίνουν στα 0,198€.

slalom
18-04-19, 21:19
Έχεις χάσει τη μπάλα, δεν μου δείχνεις υπολογισμούς, μου περιγράφεις θεωρίες και είσαι σε άλλο κεφάλαιο. Εδώ συζητάμε τί στοιχίζει στο χρήστη να παράξει ΖΝΧ ανάλογα με τη μορφή ενέργειας που χρησιμοποιεί.
Οι δικοί μου υπολογισμοί:

Ρεύμα ημερήσιο (με <2000KWh/4μηνο): ~€0.14/ΚWh
Ρεύμα νυχτερινό (με <2000KWh/4μηνο): ~€0.11/ΚWh

Πετρέλαιο: απόδοση ~10KWh/lt, με τιμή λίτρου €1.0, ~€0.10/KWh
Μέση απόδοση καλοσυντηρημένου λέβητα/καυστήρα πετρελαίου στην καύση, 92% στην καλύτερη περίπτωση (το υπόλοιπο 8% φεύγει σαν θερμότητα από την καμινάδα - αν είναι σωστά υπολογισμένη και μονωμένη, αλλιώς αυξάνεται η απώλεια).
Μέση συνολοκή απόδοση καλοσυντηρημένου λέβητα/καυστήρα πετρελαίου (απόδοση στο νερό κυκλοφορίας): ~80% (η διαφορά από το 92% στο 80% χάνεται σαν θερμότητα στο χώρο του λεβητοστασίου και στο δίκτυο διανομής).
Με τα μέχρι εδώ νούμερα, το κόστος ανάν ωφέλιμη KWh προκύπτει ~€0.10/80% = €12.5/KWh

Είναι ήδη χειρότερο από το νυχτερινό ρεύμα (που έχεις 100% απόδοση στο ΖΝΧ), και πλησιάζει το ημερήσιο.
Αν συνυπολογίσεις ότι:
- Ανάβοντας το λέβητα αποκλειστικά για να θερμάνεις το boiler, θα κάψεις και λίγο πετρέλαιο για να θερμάνεις τον ίδιο το λέβητα (μεταλλική μάζα) και το νερό της κυκλοφορίας, και αυτή η θερμότητα μετά θα πάει χαμένη (ο λέβητας θα κρυώσει αποβάλλοντας τη θερμότητα στο λεβητιοστάσιο, και το νερό κυκλοφορλίας στο χώρο) - όσο μεγαλύτερος ο λέβητας, τόσο μεγαλύτερη η απώλεια
- Ο κυκλοφορητής καταναλώνει ηλεκτρκκή ενέργεια

Ήδη το πετρέλαιο γίνεται ακριβότερο και από την ημερήσια τιμή του ρεύματος.

Και όλα αυτά, με καλοσυντηρημένο και σχετικά καινούργιο συγκρότημα λέβητα / καυστήρα / καμινάδας, που θα πιάσει τους παραπάνω βαθμούς απόδοσης - πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ισχύει.
Στο τελος θα μας πεις οτι συμφερει να εχεις ηλεκτρικα σωματα
Αν δεν ξερεις τι ειναι πρωτογενη ενεργεια, δε θα στο διδαξω εγω. Ο πινακας ειναι εκει και εχω γραψει και την πηγη, αν θες να διαβασεις καποια πραγματα παραπανω
Η πρωτογενης ενεργεια για το ρευμα ειναι τριπλασια σχεδον σε σχεση με το πετρελαιο

Και δεν εχουν ολοι νυχτερινο ρευμα που το συγκρινεις, ή δε θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν την ωρα που παρεχεται

Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμφερει η αντλια Θερμοτητας εναντι του πετρελαιου?
Η απαντηση ειναι και αυτη στον πινακα, ξεκαθαρα

nyannaco
19-04-19, 08:43
Στο τελος θα μας πεις οτι συμφερει να εχεις ηλεκτρικα σωματαΠηδάς απ'το ένα στο άλλο και δεν τεκμηριώνεις τίποτα, παρά μόνο κάνεις αναφορές σε πηγές που δεν καταλαβαίνεις ή διαστρεβλώνεις εσκεμμένα (τείνω στο πρώτο, καθώς διακρίνω μία ημιμάθεια - αν ήξερες για τί πράγμα μιλάς δεν θα απέφευγες να μιλήσεις με νούμερα, δικούς σου υπολογισμούς, όχι αναφορές σε σελίδες).

Αν δεν ξερεις τι ειναι πρωτογενη ενεργεια, δε θα στο διδαξω εγω. Ο πινακας ειναι εκει και εχω γραψει και την πηγη, αν θες να διαβασεις καποια πραγματα παραπανωΑλίμονό μου αν περίμενα να με διδάξεις εσύ!

Η πρωτογενης ενεργεια για το ρευμα ειναι τριπλασια σχεδον σε σχεση με το πετρελαιοΕξακολουθείς να έχεις χαμένη τη μπάλα, ή την πετάς στην εξέδρα επίτηδες; Για τρίτη φορά, ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. Τί δεν καταλαβαίνεις;

Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμφερει η αντλια Θερμοτητας εναντι του πετρελαιου?Όχι, εσένα περίμενα να με διδάξεις. Τώρα το τί σχέση έχει η αντλία θερμότητας με αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος, μόνο εσύ το κατάλαβες. Εκτός βέβαια αν το ζητούμενο είναι να καταδείξεις τη γνώση σου απέναντι στην αμάθειά μου.

Η απαντηση ειναι και αυτη στον πινακα, ξεκαθαραΠορέψου στη ζωή σου με τον πίνακα που λάτρεψες, ω Σοφέ, και άσε εμάς τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς να βγάλουμε άκρη με το τί ρωτάει ο άνθρωπος, γιατί εσύ είσαι στο δικό σου σύμπαν. Είναι ξεκάθαρο ότι θέλεις να πεις τα δικά σου και όχι να απαντήσεις στο ερώτημα, με κούρασες, δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου.

jkoukos
19-04-19, 10:12
@slalom, αν και δεν είμαι ειδικός, ο πίνακας αναφέρεται σε άλλο πράγμα από αυτό που συζητάμε και το αντιλαμβάνεται ο πολύς κόσμος.
"Πρωτογενή ενέργεια" είναι η ενέργεια που θα χρησιμοποιηθεί για να παραχθεί η "τελική ενέργεια" που θα καταναλωθεί σε ένα σπίτι.
Σου λέει λοιπόν, ότι για να καταναλώσεις ηλεκτρικό ρεύμα στο σπίτι, είναι ασύμφορο να το παράξεις με χρήση πάλι ηλεκτρισμού. Κάνε το με άλλη πηγή ενέργειας.

xhaos
19-04-19, 10:18
να ρωτήσω ο αδαής, πως είναι δυνατό το φυσικό αέριο και το πετρελαιο να έχουν συντελεστή απόδοσης μεγαλύτερο της μονάδας;
ακόμα και αν ΟΛΕΣ οι θερμίδες πάνε στο νερό πχ και δεν θερμανθεί καν το καζάνι του θερμοσίφωνα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις τελείες καύσεις

jkoukos
19-04-19, 10:22
Αν ρωτάς για τις τιμές του πίνακα που έδωσε ο slalom, δεν είναι συντελεστές απόδοσης αλλά μετατροπής και έγραψα πριν σε τι πράγμα αναφέρεται.

anon
19-04-19, 10:53
Οπως και νάχει, είναι τελείως λάθος, σε ότι αφορά τον τελικό καταναλωτή.
Εαν είναι να μετρήσουμε το κόστος πετρελαίου, σαν κόστος εξόρυξης μόνο;
Τον τελικό καταναλωτή, ΠΡΕΠΕΙ, να τον ενδιαφέρει πόσο του κοστίζει η κάθε μονάδα θερμικής ενέργειας ανάλογα με το καύσιμο. (*)
Εαν μιλάμε για πετρέλαιο, μιλαμε για το κόστος πόσο το αγοράζει το λίτρο (και μετά κάνεις την αναγωγή σε ΚWh ενέργειας)
Εαν μιλάμε για φυσικό αέριο, το ίδιο. Για ξυλεία επίσης.
Και φυσικά για ηλεκτρικό ρεύμα, πόσο σου κοστίζει, ΟΧΙ μια στεγνή τιμή απο τον τιμοκατάλογο, αλλά για να είσαι σωστός πρέπει να υπολογίσεις πρώτα απο όλα όλες τις λοιπές καταναλώσεις (που ούτως ή άλλως θα έκανες), και μετά το επιπλέον για την θέρμανση. Και αυτό γιατί με την ΔΕΗ τουλαχιστον, η χρέωση είναι κλιμακωτή και αυξανόενη όσο ανεβαίνουν οι κιλοβατώρες. Αρα εαν ξοδεύεις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, για όλα τα άλλα, θα πρέπει να υπολογίσεις πόσο θα σου κοστίσει η κατανάλωση πχ επιπλέον 2000 κιλοβατωρών για θέρμανση, και η διαφορά των δυο τιμολογίων είναι το κόστος θέρμανσης με ρεύμα. εαν χρησιμοποιείς κλιματιστικά ή αντλίες θερμότητας, θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις με κάποιο COP -όχι του κατασκευαστή, αυτοί πάντα υπερβάλλουν- γιατί μπορεί να κατανάλωσες πχ 2000 κιλοβατώρες, αλλα σαν θερμική ενέργεια δεν πήρες 2000 αλλά πχ 6000. Αρα το κόστος ρεύματος αναφέρεται στην θερμική ενέργεια που τελικά πήρες, στις 6000 κιλοβατώρες.
Εαν σας μπερδευουν οι κιλοβατώρες σαν μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας, μπορείτε να μετρήσετε σε Joule, μπορείτε να μετρήσετε σε KBtu ή οτιδήποτε.
Δείτε και τον τελευταίο επικαιροποιημένο πίνακα που έκανα.

(*) Και όχι μόνο το καύσιμο αλλά και πόσο αποδίδει. Πχ ένας πυρολυτικός λέβητας καυσοξύλων, μπορεί να αποδώσει ίσως και το 80% της ενέργειας των καυσοξύλων ενώ ένα απλό τζάκι ανοικτού τύπου, ούτε καν 40%.

slalom
19-04-19, 11:58
Πηδάς απ'το ένα στο άλλο και δεν τεκμηριώνεις τίποτα, παρά μόνο κάνεις αναφορές σε πηγές που δεν καταλαβαίνεις ή διαστρεβλώνεις εσκεμμένα (τείνω στο πρώτο, καθώς διακρίνω μία ημιμάθεια - αν ήξερες για τί πράγμα μιλάς δεν θα απέφευγες να μιλήσεις με νούμερα, δικούς σου υπολογισμούς, όχι αναφορές σε σελίδες).
Απο τη στιγμη που καις καυσιμο για να παραξεις ηλεκτρισμο, (Πτολεμαιδα ή Μεγαλοπολη, δεν εχει σημασια) παραγονται θερμικα φορτια ως απωλειες, Μ/Τ, υψηλη ταση, μεταφορα υψηλης τασης και μετα ερχεσαι και το ξανακανεις θερμοτητα. Γι'αυτο εχει 2,9 στον πινακα

Αυτες τις μετατροπες και μεταφορες καποιος τις πληρωνει

Η 5η ΤΟΤΕΕ αναφερεται στη ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ, ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ & ΨΥΞΗΣ απο φυσικο αεριο. Εχει εγκατασταθει σε πολλα Νοσοκομεια
Γιατι νομιζεις οτι το εκαναν?

jkoukos
19-04-19, 12:33
Δεν τίθεται καν θέμα ποια πηγή ενέργειας συμφέρει για παραγωγή ηλεκτρισμού. Και ούτε είναι αυτό που συζητάμε, καθώς είναι άσχετο.
Η κουβέντα γίνεται για να δούμε τι μας συμφέρει οικονομικά ώστε να ζεστάνουμε σπίτι ή/και νερό.

manoulamou
19-04-19, 13:19
Με την προϋποθεση - στην συγκεκριμενη περιπτωση - οτι ΔΕΝ υπαρχει ΗΛΙΑΚΟΣ θερμοσιφωνας...
:whistle:
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ γιατι ξεφυγε ολιγον η συζητηση και μαλλον αφορουσε ειδικους

anon
19-04-19, 16:30
Απο τη στιγμη που καις καυσιμο για να παραξεις ηλεκτρισμο, (Πτολεμαιδα ή Μεγαλοπολη, δεν εχει σημασια) παραγονται θερμικα φορτια ως απωλειες, Μ/Τ, υψηλη ταση, μεταφορα υψηλης τασης και μετα ερχεσαι και το ξανακανεις θερμοτητα. Γι'αυτο εχει 2,9 στον πινακα

Αυτες τις μετατροπες και μεταφορες καποιος τις πληρωνει

Η 5η ΤΟΤΕΕ αναφερεται στη ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ, ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ & ΨΥΞΗΣ απο φυσικο αεριο. Εχει εγκατασταθει σε πολλα Νοσοκομεια
Γιατι νομιζεις οτι το εκαναν?

Μιλάς σε μακροοικονομική κλίμακα.
Τα παιδιά όλα σου λένε ότι μιλάμε σε κλίμακα του κάθε νοικοκυριού.
Χέστηκα πόσες απώλειες έχει και πόσους μετασχηματιστές περνάει και τα ρέστα.
Για μένα, σαν καταναλωτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
Σημασία έχει τι γράφει ο μετρητής μου, και τι χρεώνομαι εγώ για αυτό.
Και το πως χρησιμοποιώ αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα.
Ομοίως και για το πετρέλαιο. Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο, εμένα με νοιάζει τι πετρέλαιο βάζει η μάνικα στο βυτίο σπίτι μου, πόσα λίτρα και πόσο κοστίζει το λίτρο.

Δηλαδή πόσο λιανά να στο πούνε;

nyannaco
19-04-19, 16:42
Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο...:rofl:
Respect στο Σάββα

slalom
19-04-19, 22:34
Μιλάς σε μακροοικονομική κλίμακα.
Τα παιδιά όλα σου λένε ότι μιλάμε σε κλίμακα του κάθε νοικοκυριού.
Χέστηκα πόσες απώλειες έχει και πόσους μετασχηματιστές περνάει και τα ρέστα.
Για μένα, σαν καταναλωτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
Σημασία έχει τι γράφει ο μετρητής μου, και τι χρεώνομαι εγώ για αυτό.
Και το πως χρησιμοποιώ αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα.
Ομοίως και για το πετρέλαιο. Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο, εμένα με νοιάζει τι πετρέλαιο βάζει η μάνικα στο βυτίο σπίτι μου, πόσα λίτρα και πόσο κοστίζει το λίτρο.

Δηλαδή πόσο λιανά να στο πούνε;
Καψτε αντιστασεις αφοβα!

MNP-10
20-04-19, 00:11
Ήδη το πετρέλαιο γίνεται ακριβότερο και από την ημερήσια τιμή του ρεύματος.

Και όλα αυτά, με καλοσυντηρημένο και σχετικά καινούργιο συγκρότημα λέβητα / καυστήρα / καμινάδας, που θα πιάσει τους παραπάνω βαθμούς απόδοσης - πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ισχύει.

Εγω με παλαιοτερο καυστηρα, το γυρισα φετος σε φουλ κλιματιστικο για ζεστη (απλο τιμολογιο ΔΕΗ, χωρις νυχτερινο)... εκαψα 4000 kwh απο αρχες δεκεμβρη ως αρχες απριλη. Το συνολικο οφελος στη τσεπη ηταν κανα 450αρι ευρω σε σχεση με το να εβαζα πετρελαιο, ενω η μεση θερμοκρασια στο σπιτι ηταν +2-3c καθ'ολη τη διαρκεια της μερας. Αν ειχα αντιστοιχες θερμοκρασιες με πετρελαιο, θα εκαιγα +1500ε πετρελαιο χαλαρα.

nyannaco
20-04-19, 08:32
Εγω με παλαιοτερο καυστηρα, το γυρισα φετος σε φουλ κλιματιστικο για ζεστη (απλο τιμολογιο ΔΕΗ, χωρις νυχτερινο)... εκαψα 4000 kwh απο αρχες δεκεμβρη ως αρχες απριλη. Το συνολικο οφελος στη τσεπη ηταν κανα 450αρι ευρω σε σχεση με το να εβαζα πετρελαιο, ενω η μεση θερμοκρασια στο σπιτι ηταν +2-3c καθ'ολη τη διαρκεια της μερας. Αν ειχα αντιστοιχες θερμοκρασιες με πετρελαιο, θα εκαιγα +1500ε πετρελαιο χαλαρα.

Αναμενόμενο. Το πετρέλαιο σαφώς και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το κλιματιστικό με COP 3-4, σε κόστος λειτουργίας.
Εδώ όμως η συζήτηση αφορά την παραγωγή ΖΝΧ με ρεύμα (αντίσταση, "COP" = 1) έναντι πετρελαίου, οπότε τα δύο δεν είναι συγκρίσιμα.

Nozomi
06-05-19, 20:53
Ψάχνομαι να βάλω ένα 9άρι για το υπνοδωμάτιο, και διαβάζω για κάτι θεμετάκια με θόρυβο των πολυδιαφημισμένων vfm Inventor.

Επίσης σήμερα που έφερα έναν ηλεκτρολόγο για άλλες εργασίες και του πρότεινα να συνδέσει το κλιματιστικό σε ηλεκτρολογικό κουτί που έχει δίπλα μου ειπε οτι ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ απ το a/c αν κόψεις το καλώδιό του.

thourios
06-05-19, 21:06
Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι

sweet dreams
06-05-19, 21:08
Ψάχνομαι να βάλω ένα 9άρι για το υπνοδωμάτιο, και διαβάζω για κάτι θεμετάκια με θόρυβο των πολυδιαφημισμένων vfm Inventor.

Επίσης σήμερα που έφερα έναν ηλεκτρολόγο για άλλες εργασίες και του πρότεινα να συνδέσει το κλιματιστικό σε ηλεκτρολογικό κουτί που έχει δίπλα μου ειπε οτι ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ απ το a/c αν κόψεις το καλώδιό του.

Aυτό με το καλώδιο και το φις έχει πολυακουστεί για διάφορες συσκευές και ούτε οι ίδιοι οι αντιπρόσωποι ξέρουν τι τους γίνεται και τι απαντούν, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να επιστραφεί η συσκευή στην εταιρία στην αρχική της κατάσταση λένε όλοι, τώρα το τι πραγματικά γίνεται είναι ανάλογα με τον αντιπρόσωπο, την κατάσταση που επικρατεί στην εταιρία, κ.λ.π.
Μπορείς να βάλεις στο σημείο εκείνο πρίζα εξωτερική δίπλα στο κουτί διακλάδωσης ή να σου βγάλει το εργοστασιακό καλώδιο και να σου βάλει ένα άλλο για να κάνει την σύνδεση και αν, ο μη γένοιτο, γίνει κάτι και χρειαστεί να επιστραφεί, βάζεις πάλι πάνω το δικό του.

sdikr
06-05-19, 21:09
Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι

Υπάρχουν κλιματιστικά που έρχονται χωρις φις, συνήθως αυτά που θέλουν να μπούνε σε δικιά τους γραμμή, σε αυτά την εγγύηση την χάνεις αν το βάλεις σε απλή πρίζα.
Τα άλλα τα μικρά που έρχονται με πρίζα λογικό είναι να σου πούνε πως αν το κόψεις το καλώδιο χάνεις την εγγύηση

Nozomi
06-05-19, 21:17
Μπορείς να βάλεις στο σημείο εκείνο πρίζα εξωτερική δίπλα στο κουτί διακλάδωσης ή να σου βγάλει το εργοστασιακό καλώδιο και να σου βάλει ένα άλλο για να κάνει την σύνδεση και αν, ο μη γένοιτο, γίνει κάτι και χρειαστεί να επιστραφεί, βάζεις πάλι πάνω το δικό του.
Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται... :whistle:

@sdikr
Προφανώς θα εννοείς τα 18άρια και πάνω που θέλουν δική τους γραμμή.


Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι
Προφανώς Gree το Inventor.
Τώρα το αν αξίζει να πας σε μια οικονομική σειρά της Daikin (και όχι στο Ururu Sarara που φέρνει φρέσκο αέρα φυσικα :p) είναι ένα ερώτημα.
Φίλος που έβαζε επαγγελματικά αντλίες θερμότητας και VRV έλεγε πρώτα απ΄ολα Daikin, αλλά εκεί μιλάμε για άλλης κλάσης μηχανήματα.

sdikr
06-05-19, 21:21
Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται... :whistle:

@sdikr
Προφανώς θα εννοείς τα 18άρια και πάνω που θέλουν δική τους γραμμή.

Αναφέρομαι σε αυτά που είναι απο την "μαμά" χωρίς φις, πιάνει και τα 18αριά αλλά υπάρχουν και 18αριά που έχουν κανονικά φις απο την "μαμα"

sweet dreams
06-05-19, 21:26
Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται... :whistle:


Aφού κατέληξες στην πρίζα, πάρε την LEGRAND Oteo (https://www.kafkas.gr/proionta/fotistika/diakoptes-fotismou/legrand/oteo/legrand-oteo-ppiza-soyko_57097/), είναι η λιγότερο ογκώδης και άσχημη από τις άλλες και ολίγον πιο ακριβή.
Αν η πρίζα είναι μακριά μπορεί να σου βάλει το καλώδιο μέσα σε κανάλι αυτοκόλλητο.

netblues
06-05-19, 23:57
Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.
Καποιος αλλος ελεγε οτι μονο αν η εγκατασταση γινει απο εγκεκριμένο τεχνικό της εταιρειας (που είναι και πιο λογικό) για να καταληξουμε οτι απλά ζητάνε σφραγιδα ψυκτικου εγκαταστατη και εκει τελειωνει το παραμυθι
Και πρακτικά, δεχεται ο κατασκευαστης οτι καποιος θα κοψει και θα κολλησει χαλκινους σωληνες με ειδικά υγρα μέσα, θα ενώσει εξωτερική με εξωτερική μονάδα, και ολα καλα, αλλά αν κόψει και επεκτεινει ενα απλο καλώδιο ρευματος, υπάρχει θεμα...

Nozomi
07-05-19, 00:33
Aφού κατέληξες στην πρίζα, πάρε την LEGRAND Oteo (https://www.kafkas.gr/proionta/fotistika/diakoptes-fotismou/legrand/oteo/legrand-oteo-ppiza-soyko_57097/), είναι η λιγότερο ογκώδης και άσχημη από τις άλλες και ολίγον πιο ακριβή.
Αν η πρίζα είναι μακριά μπορεί να σου βάλει το καλώδιο μέσα σε κανάλι αυτοκόλλητο.
Εξαιρετική η πρίζα, όντως !

Παίδες μου φαίνεται απίστευτη η δικαιολογία αυτή για το κλιματιστικό, και το μόνο που απομένει είναι να το ψάξω με την εγκατάσταση. Θα πάρω τηλ τον αντιπρόσωπο να μάθω τι ισχύει.

Επισημαίνω για την εγκατάσταση του κλιματιστικού τα παρακάτω και συμπληρώστε τι λείπει:
- ρεύμα από κουτί διακλάδωσης (όπως είπαμε)
- αντλία κενού
- σωληνώσεις minimum 2,5 μέτρων
- εξωτερική μονάδα να εδράζεται στο μπαλκόνι πάνω σε ελαστικά παρεμβύσματα
- κανάλι για τις σωληνώσεις (το έχω δει σε εγκαταστάσεις στην Ιαπωνία, πρέπει να είναι υποχρεωτικό εκεί, δεν είδα χύμα σωληνώσεις να βγαίνουν από κτίρια)


Από Inventor
- Omnia Plus
- Life Pro
- Passion Eco

Ποιό είναι το νεότερο μοντέλο ; 9άρια πάντα.
Θα περάσει καλά το συνεργείο που θα έρθει (όπως έχουν μάθει να δουλεύουν οι περισσότεροι) :rolleyes:

sdikr
07-05-19, 00:56
Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.
Καποιος αλλος ελεγε οτι μονο αν η εγκατασταση γινει απο εγκεκριμένο τεχνικό της εταιρειας (που είναι και πιο λογικό) για να καταληξουμε οτι απλά ζητάνε σφραγιδα ψυκτικου εγκαταστατη και εκει τελειωνει το παραμυθι
Και πρακτικά, δεχεται ο κατασκευαστης οτι καποιος θα κοψει και θα κολλησει χαλκινους σωληνες με ειδικά υγρα μέσα, θα ενώσει εξωτερική με εξωτερική μονάδα, και ολα καλα, αλλά αν κόψει και επεκτεινει ενα απλο καλώδιο ρευματος, υπάρχει θεμα...

Ο κατασκευαστής αυτό που δέχεται είναι πως την όποια παρέμβαση θα την κάνει κάποιος που έχει την άδεια και τις γνώσεις.
Θα μπορούσανε να το επιτρέπουνε εφόσον γίνεται απο ηλεκτρολόγο με άδεια, όπως επιτρέπουνε τους ψυκτικούς με άδεια.

Γιατί αν δεν γίνει μετά σωστά η σύνδεση του καλωδίου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, πχ αν βάλει λάθος ακροδέκτες, αν κάπου του ξεφύγουν μερικά "τριχάκια" και ακουμπάει ουδέτερος και γείωση, αν δεν σφίξει καλά τις βίδες και κάνει σπινθηρισμούς κλπ, για τις προεκτάσεις έχουμε και μερικά ωραία στις αστείες εικόνες, πχ να βάλει κάποιος για προέκταση καλώδιο τηλεφώνου γιατί αυτό είχε :p

Zer0c00L
07-05-19, 01:24
για αυτό οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις πρέπει να γίνονται από "αδειούχο" ηλεκτρολόγο
και οι εγκαταστάσεις κλιματιστικών από "αδειούχο" ψυκτικό

αν και το καλύτερο είναι "πιστοποιημένο συνεργείο" θα βρεις αρκετά καλά συνεργεία που συνήθως συνεργάζονται με μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που πουλάνε κλιματιστικά (δεν θέλω να αναφέρω επωνυμίες για να μην κάνω διαφήμιση εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από την αγορά κλιματιστικών toyotomi από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων η οποία συνεργάζεται με τεχνική εταιρεία που διαθέτει συνεργεία με ηλεκτρολόγους και ψυκτικούς.

επίσης για 18 και άνω θα πρέπει να έχει δική του γραμμή/ασφάλεια

καλό επίσης να έχεις και πρίζα ασφαλείας η οποία να έχει προστασία από "υπέρταση" την έχω πατήσει από διακοπή ΔΕΗ και έστειλε πλακέτα του εξωτερικού για διακοπές...(ευτυχώς που έχω εγγύηση...)

γιατί το πρώτο συνεργείο (δεν ήξερα τότε) είχαν κόψει τα καλώδια πρίζας και τα είχαν ενώσει με κλέμα

σε σωστή ασφάλεια (ξεχωριστή στον πίνακα) 16Α για 12αρή

και αντίστοιχη ασφάλεια (ξεχωριστή στον πίνακα) για 9αρι απλά αυτό ήταν με πρίζα ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)

έτσι όταν έγιναν κάμποσες διακοπές της ΔΕΗ έκαψε την πλακέτα του εξωτερικού

έτσι αφού έμαθα φώναξα πιο ικανό συνεργείο
(το πρώτο συνεργείο έφαγε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και γραπτή αναφορά/καταγγελία στην αλυσίδα καταστημάτων όπου αυτή διέκοψε την συνεργασία τους) και έβαλαν πρίζα στο κλιματιστικό και έγινε σύνδεση μέσω πρίζας ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)

teodor_ch
07-05-19, 10:56
Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.

πολύ σωστά
όσες φορές έχω κάνει ερώτηση σε αντιπρόσωπο εννοείται το δέχτηκε


και αν επιμείνουν θα πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι για τη βλάβη έφταιξε η "μετατροπή" (εδώ γελάμε...)

Zer0c00L
07-05-19, 12:18
πολύ σωστά
όσες φορές έχω κάνει ερώτηση σε αντιπρόσωπο εννοείται το δέχτηκε


και αν επιμείνουν θα πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι για τη βλάβη έφταιξε η "μετατροπή" (εδώ γελάμε...)

η toyotomi και η invertor λένε πάντως ότι αν δεν έχεις την απαιτούμενη ασφάλεια / πρίζα ενδέχεται να θεωρηθεί κακή χρήση και να μην σε καλύψει η εγγύηση.

ειδικά στην περίπτωση που δεν έχεις βάλει πρίζα αλλά σκέτα καλώδια.

netblues
07-05-19, 12:45
Η χρηση πριζας δεν σημαινει απολυτως τιποτε, αν απο πισω καποιος βαλει πχ ενα λεπτό πλακέ καλωδιο 0.50
Αν η παροχη ρευματος ειναι προβληματικη, και να μην κοψεις το καλωδιο, παλι προβλημα θα εχεις σε αυτη την περιπτωση.
Απλα συνηθως οι ασχετοι δεν βαζουν πριζες, τα ενωνουν ολα με "ζιλοτεηπ" και ολα καλα

Zer0c00L
07-05-19, 13:28
Η χρηση πριζας δεν σημαινει απολυτως τιποτε, αν απο πισω καποιος βαλει πχ ενα λεπτό πλακέ καλωδιο 0.50
Αν η παροχη ρευματος ειναι προβληματικη, και να μην κοψεις το καλωδιο, παλι προβλημα θα εχεις σε αυτη την περιπτωση.
Απλα συνηθως οι ασχετοι δεν βαζουν πριζες, τα ενωνουν ολα με "ζιλοτεηπ" και ολα καλα

όχι εμένα τα καλώδια είναι σωστές οι διατομές τους όπως και οι ασφάλειες

το πρόβλημα ήταν στην σύνδεση (κλέμα)

Nozomi
07-05-19, 14:13
Ο ηλεκτρολόγος ήταν κάθετος, μου λέει ακυρώνεται η εγγύηση του κλιματιστικού, οπότε έβαλε μια πρίζα εκεί που θα μπει, και βλέπουμε με το καλό όταν γίνει η εγκατάσταση.

Κανείς δεν βλέπω να σχολιάζει το εξωτερικό κανάλι για τις σωληνώσεις, είμαι περίεργος να δω πόσα θα ζητήσουν για να βάλουν κάτι τόσο απλό.

teodor_ch
07-05-19, 14:14
η toyotomi και η invertor λένε πάντως ότι αν δεν έχεις την απαιτούμενη ασφάλεια / πρίζα ενδέχεται να θεωρηθεί κακή χρήση και να μην σε καλύψει η εγγύηση.

ειδικά στην περίπτωση που δεν έχεις βάλει πρίζα αλλά σκέτα καλώδια.

Δε μιλάω για λάθος εγκατάσταση.
Μιλάω για κόψιμο του φις και μόνο που είχα ρωτήσει.

Και αν αρνηθούν πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι το κόψιμο προκάλεσε τη ζημιά.

Zer0c00L
07-05-19, 14:22
Δε μιλάω για λάθος εγκατάσταση.
Μιλάω για κόψιμο του φις και μόνο που είχα ρωτήσει.

Και αν αρνηθούν πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι το κόψιμο προκάλεσε τη ζημιά.

εμένα πάντως και η toyotomi (σπίτι) και η invertor (εργασία) από σύνδεση με καλώδιο αντί πρίζας που προκάλεσε ζημία στην πλακέτα του εξωτερικού με τα χίλια ζόρια το πέρασαν εντός εγγύησης κανονικά είναι λέει εκτός εγγύησης / κακή χρήση καθώς ευθύνεται η απευθείας σύνδεση του καλωδίου αντί να έχει πρίζα και να συνδέεται με πρίζα ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)

- - - Updated - - -


Ο ηλεκτρολόγος ήταν κάθετος, μου λέει ακυρώνεται η εγγύηση του κλιματιστικού, οπότε έβαλε μια πρίζα εκεί που θα μπει, και βλέπουμε με το καλό όταν γίνει η εγκατάσταση.

Κανείς δεν βλέπω να σχολιάζει το εξωτερικό κανάλι για τις σωληνώσεις, είμαι περίεργος να δω πόσα θα ζητήσουν για να βάλουν κάτι τόσο απλό.

αν σε υποχρεώνει η πολυκατοικία (βάση κανονισμού) όπως έχουμε εμείς και λέει για τα κλιματιστικά αν τα θέλετε στον τοίχο εντός ορίων του μπαλκονιού σας με κανάλια ακόμα και η έξοδος του νερού στις σωληνώσεις αλλιώς στο δάπεδο.

netblues
07-05-19, 17:14
Δεν εχω δει ουτε ΜΙΑ πριζα ψηλα σε τοιχο , που εχει μπει για κλιματιστικο να εχει κατι σχετικό με υπέρταση.
Σε απειρες ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σπιτιων.
Εξαλλου αν το θεμα λυνοταν με ενα δυο varistor, θα τα εβαζε ο κατασκευαστης λιγο πιο μεσα

sweet dreams
07-05-19, 17:47
Υπάρχουν μονά προστατευτικά (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-polyprizo-1th-prostasia-ypertasis-lefko-182725_182725/)για τις κρουστικές υπερτάσεις ή άλλου τύπου πρίζες (https://www.kafkas.gr/proionta/fotistika/diakoptes-fotismou/schneider-electric/merten/schneider-electric-2-merten-m-plan-ppiza-soyko-asfaleias-aloy_70817/?affid=4&skuId=134468) με ενσωματωμένη προστασία, το αν θα σε προστατεύσουν είναι άλλη συζήτηση και θα πρέπει να ξέρουμε πόσο σωστό κύκλωμα προστασίας έχει μέσα το συγκεκριμένο προστατευτικό, σε τι κατάσταση είναι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του χώρου, πόσο σωστή είναι η γείωση της εγκατάστασης και της συγκεκριμένης πρίζας, αν πατάνε σωστά τα ελάσματα στις επαφές και πολλά άλλα.
Επίσης υπάρχει η περίπτωση συσκευές με μοτέρ να καούν από απότομες αυξομειώσεις της τάσης ή στην επαναφορά αυτής μετά από μια διακοπή, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο ο σταθεροποιητής τάσης μπορεί να προσφέρει προστασία.

Παράδειγμα από το κύκλωμα ενός APC και ενός άλλου προστατευτικού κρουστικής υπέρτασης.

203491 203492

netblues
07-05-19, 17:53
Καμμια αντιρρηση οτι υπαρχουν.
Συζηταμε, οτι στη τυπικη εγκατασταση σπιτιου με πριζα για κλιματιστικο, υπαρχει μια απλη πριζα. Οποτε ειτε κοψει κανεις το καλωδιο ειτε οχι, δεν αλλαζει κατι ως προς αυτο
Προβληματικες εσωτερικες εγκαταστασεις, πχ , με κακη γειωση παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν, και μια χαρα θα προκαλεσουν προβληματα σε οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευή.
Ο ηλεκτρολογος εχει καθε λογο να μην θελει να κοψει το φις.
1. Χρεωνει παραπανω τη τοποθετηση (εξωτερικης) πριζας
2. Εαν και εφοσον κανει μανουρα ο προμηθευτης του κλιματιστικου, θα βρεθει απολογουμενος γιατι εκοψε το φις. Για πιο λόγο να πρεπει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας?
Οποτε λεει υποχρεωτικα πριζα και ειναι αρχοντας.
Καπως ετσι το θεμα διογκωθηκε και εγινε αστικος μυθος.

Zer0c00L
07-05-19, 22:34
Υπάρχουν μονά προστατευτικά (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-polyprizo-1th-prostasia-ypertasis-lefko-182725_182725/)για τις κρουστικές υπερτάσεις ή άλλου τύπου πρίζες (https://www.kafkas.gr/proionta/fotistika/diakoptes-fotismou/schneider-electric/merten/schneider-electric-2-merten-m-plan-ppiza-soyko-asfaleias-aloy_70817/?affid=4&skuId=134468) με ενσωματωμένη προστασία, το αν θα σε προστατεύσουν είναι άλλη συζήτηση και θα πρέπει να ξέρουμε πόσο σωστό κύκλωμα προστασίας έχει μέσα το συγκεκριμένο προστατευτικό, σε τι κατάσταση είναι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του χώρου, πόσο σωστή είναι η γείωση της εγκατάστασης και της συγκεκριμένης πρίζας, αν πατάνε σωστά τα ελάσματα στις επαφές και πολλά άλλα.
Επίσης υπάρχει η περίπτωση συσκευές με μοτέρ να καούν από απότομες αυξομειώσεις της τάσης ή στην επαναφορά αυτής μετά από μια διακοπή, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο ο σταθεροποιητής τάσης μπορεί να προσφέρει προστασία.

Παράδειγμα από το κύκλωμα ενός APC και ενός άλλου προστατευτικού κρουστικής υπέρτασης.

203491 203492

Στα κλιματιστικά οι πρίζες ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση) είναι APC

γενικά ότι έχει να κάνει με πολύπριζα ασφαλείας - UPS - Powerbank προτιμώ πάντα APC.

slalom
07-05-19, 23:16
εμένα πάντως και η toyotomi (σπίτι) και η invertor (εργασία) από σύνδεση με καλώδιο αντί πρίζας που προκάλεσε ζημία στην πλακέτα του εξωτερικού με τα χίλια ζόρια το πέρασαν εντός εγγύησης κανονικά είναι λέει εκτός εγγύησης / κακή χρήση καθώς ευθύνεται η απευθείας σύνδεση του καλωδίου αντί να έχει πρίζα και να συνδέεται με πρίζα ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)
Ποιος το προδιαγραφει αυτο, ο κατασκευαστης?
Γιατι δεν το ενσωματωνει στη συσκευη του?

Αν το συνεργειο της εταιριας βαλει και το φις, γιατι να χανεται η εγγυηση?

xhaos
07-05-19, 23:20
Αν είναι να την πάμε και προς τα εκεί τη συζήτηση, στον πίνακα έχω αντικεραυνικα reycap type1,2 φάση και ουδέτερο, και επιτήρηση τάσης από 190v έως 230v με 4sec timeout. Γείωση με τρίγωνο. Υπάρχει τίποτα άλλο για προστασία κλιματιστικών?

Zer0c00L
07-05-19, 23:41
Ποιος το προδιαγραφει αυτο, ο κατασκευαστης?
Γιατι δεν το ενσωματωνει στη συσκευη του?

Αν το συνεργειο της εταιριας βαλει και το φις, γιατι να χανεται η εγγυηση?

αυτά ειπώθηκαν από τις επίσημες αντιπροσωπείες (σέρβις) των μηχανημάτων.

netblues
09-05-19, 00:51
Οσο αυτο δεν υπάρχει επισημα γραμμένο σε installation manual του κατασκευαστη, ειναι ολα ναχαμε να λεγαμε.
Σε λιγο θα μας πουν οτι ο καταναλωτης ειναι υπευθυνος και για τη παραγωγη του ρευματος για να καλυπτεται απο την εγγυηση.
Οι συσκευες που πωλουνται εχουν υποχρεωτικα ce, προδιαγραφες λειτουργιας και συγκεκριμένες τεχνικές απαιτήσεις.
Απο κει και περα ισχυει ο νομος του Ohm. ( o οποιος δεν καταργειται με ενα νομο και ενα αρθρο)

Απο κει και περα, και πριζα θα βαλουμε (επειδη θελουμε να τα αποσυνδεουμε απο το δικτυο οταν δεν χρησιμοποιουνται)
και extra προστασια με πριζα με βαριστορ και τα παντα ολα.
Οχι ομως για να ισχυει η εγγυηση, αλλα για να μειωσουμε τη πιθανοτητα κατι να παει στραβα, ακομα και οταν η εγγυηση θα εχει ληξει... ειτε για να αποφυγουμε την βαβουρα της επισκεψης του service.

Zer0c00L
09-05-19, 04:26
Οσο αυτο δεν υπάρχει επισημα γραμμένο σε installation manual του κατασκευαστη, ειναι ολα ναχαμε να λεγαμε.
Σε λιγο θα μας πουν οτι ο καταναλωτης ειναι υπευθυνος και για τη παραγωγη του ρευματος για να καλυπτεται απο την εγγυηση.
Οι συσκευες που πωλουνται εχουν υποχρεωτικα ce, προδιαγραφες λειτουργιας και συγκεκριμένες τεχνικές απαιτήσεις.
Απο κει και περα ισχυει ο νομος του Ohm. ( o οποιος δεν καταργειται με ενα νομο και ενα αρθρο)

Απο κει και περα, και πριζα θα βαλουμε (επειδη θελουμε να τα αποσυνδεουμε απο το δικτυο οταν δεν χρησιμοποιουνται)
και extra προστασια με πριζα με βαριστορ και τα παντα ολα.
Οχι ομως για να ισχυει η εγγυηση, αλλα για να μειωσουμε τη πιθανοτητα κατι να παει στραβα, ακομα και οταν η εγγυηση θα εχει ληξει... ειτε για να αποφυγουμε την βαβουρα της επισκεψης του service.

έχεις απόλυτα δίκιο

αλλά όταν βασίζεσαι σε ότι λέει η επίσημη αντιπροσωπεία/επίσημο σέρβις δεν νομίζω να θες να μπεις σε περιπέτειες (πίστεψε με δεν έχω μετανιώσει ούτε την αγορά των κλιματιστικών ούτε την επέκταση εγγύησης ούτε την συντήρηση από πιστοποιημένο συνεργείο) ας κοστίζουν κάτι παραπάνω όλα αυτά καθώς έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

manoulamou
09-05-19, 09:03
:hmm:
Καλη και αγια η ενημερωση για την σωστη εγκατασταση - εγγυηση ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ
αλλά μηπως - λεω μηπως να γινοταν (σε) ενα... spin-off ΝΕΟ ΘΕΜΑ
:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.