PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Zer0c00L
09-05-19, 11:55
:hmm:
Καλη και αγια η ενημερωση για την σωστη εγκατασταση - εγγυηση ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ
αλλά μηπως - λεω μηπως να γινοταν (σε) ενα... spin-off ΝΕΟ ΘΕΜΑ
:whistle:

για μένα δεν υπάρχει λόγος...

Nozomi
11-05-19, 14:26
Ποιά είναι η άποψή σας για το 9άρι Toshiba Shorai ;

Τα specs του είναι εξαιρετικά, έχει εγγύηση (ΟΛΩΝ των μερών) 7 χρόνια, και πρέπει να είναι αθόρυβο.

manoulamou
11-05-19, 21:56
Εγω θα συνιστουσα (και εχω) INVENTOR που εχει 10 χρονια εγγυηση για ταπανταολα
και μετα κατι σε Mitsubishi...

Bananas
12-05-19, 00:32
Ποιά είναι η άποψή σας για το 9άρι Toshiba Shorai ;

Τα specs του είναι εξαιρετικά, έχει εγγύηση (ΟΛΩΝ των μερών) 7 χρόνια, και πρέπει να είναι αθόρυβο.

Καλό μηχάνημα αλλά να γνωρίζει ότι η 7 ετής εγγύηση ισχύει μόνο αν κάνεις κάθε χρόνο συντήρηση . Αλλιώς ακυρώνεται . Υπολόγισε 20-25 ευρώ το χρόνο το κόστος της .

Για τί χρήση το θές το κλιματιστικό ; Μόνο ψύξη ή και θέρμανση το χειμώνα ; Budget ;

Τα inventor έχουν 10ετή εγγύηση χωρίς να είναι υποχρεωτικό να κάνεις κάθε χρόνο συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση .

Nozomi
12-05-19, 00:58
Βασικά ψύξη, αλλά και θέρμανση επικουρικά και μόνο (υπάρχει κεντρική), το budget παίζει, σκεφτόμουν για inventor αλλά όταν φτάνεις οικονομικά σε μια καλή σειρά της, με ένα 100άρικο παραπάνω αγοράζεις Toshiba.

Τα Mitsu που είδα δεν με ενθουσίασαν (εκτός του design σε σειρές όπως τα Kirigamine Zen), ενώ η κορυφή Daikin το Ururu Sarara ξεφεύγει πολύ. Οι οικονομικότερες σειρές δεν κάνουν την διαφορά, για split-άκια μιλάμε και όχι για VRV (που εκεί η Daikin όντως δεν παίζεται), έχω γνωστό που βάζει επαγγελματικά μηχανήματα και λέει μόνο ένα όνομα DAIKIN, αλλά ξαναλέω, μιλάμε για ταπεινά, οικιακά, μηχανήματα.
Kαι έχουν και μόλις 3 χρόνια εγγύηση, ενώ και τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα μαθαίνω.

Φασόν Gree είναι τα Inventor, δεν λέω, δέλεαρ τα 10 χρόνια εγγύησης, αλλά πέραν αυτού το 100άρικο μείον που θα γλυτώσω δεν μου λέει κάτι.

Η σύντηρηση νομίζω ειναι εκ των ουκ ανευ αν βλέπεις σοβαρά την υπόθεση κλιματισμός και την υγεία σου.

MNP-10
12-05-19, 09:47
Η εγγυηση σε μετρια μοντελα ειναι overrated μπροστα στο Α+++. Τα λεφτα που θα βγαλει το κλιματιστικο απ'την αποδοτικη λειτουργια σε βαθος χρονων ειναι σα να το εχεις αγορασει 2-3 φορες... Η διαφορα ενος συντελεστη 4 με ενα 5+, και στη ψυξη πχ 6 vs 8-9, ειναι πολυ μεγαλη. Αν στο χρονο επανω θες 1500ε για ψυξη/θερμανση, μετα μπορει να θες 1100-1200-1300. Οπότε σε βαθος χρονου αυτα τα 200-400/ετος, εχουν αθροιστει σε ποσο πολλαπλασιο της αγορας του a/c.

manoulamou
12-05-19, 10:15
Γενικοτερα παντως εαν το θεσουμε στη βαση ValueForMoney, ο αδερφος μου τον καιρο που δουλευε στην 3Ε, εμπαινε στο Carefour και αγοραζε κινεζιες κοψοχρονια.
Αμα χαλαγαν μεσα στην εγγυηση ή του τα επισκευαζαν ή τα αντικαθιστουσαν χωρις σουξουμουσου. Εκτος εγγυησης τα πεταγε κι επαιρνε καινουργια.
:whistle:

hoannis
12-05-19, 14:40
Όταν πλήρωνε την ΔΕΗ; Πέταγε τον λογαριασμό και έπαιρνε καινούριο; :)

thourios
12-05-19, 16:19
Αντικατέστησα ένα παλιό Mitsubishi με ένα καινούργιο toyotomi inventer υποτίθεται σύμφωνα με τα νούμερα πολύ πιο αθόρυβο από το παλιό. Τοποθετήθηκε στο ιδιο σημείο με τα ίδια btu.
Στην πραγματικότητα το καινούργιο κάνει σαν κομπρεσέρ συγκριτικά.

sdikr
12-05-19, 16:57
Αντικατέστησα ένα παλιό Mitsubishi με ένα καινούργιο toyotomi inventer υποτίθεται σύμφωνα με τα νούμερα πολύ πιο αθόρυβο από το παλιό. Τοποθετήθηκε στο ιδιο σημείο με τα ίδια btu.
Στην πραγματικότητα το καινούργιο κάνει σαν κομπρεσέρ συγκριτικά.

Συνήθως αυτό σημαίνει κακιά εγκατάσταση ή προβληματική συσκευή

Nozomi
12-05-19, 17:08
Η Mitsu δίνει εγγύηση μόνο για τον συμπιεστή 5 χρόνια, για τα υπόλοιπα μέρη μόλις 2.

H δε premium σειρά της Mitsu ανεβαίνει στο χιλιάρικο, ενώ της Daikin στο 1,5 ! Δεν μιλάμε για Ururu Sarara στα 2 χιλιάρικα !

Είπαμε, Daikin-ανώτερη.

Ιαπωνία βάζουν ως επί το πλείστον Daikin-Mitsubishi-Panasonic. Άλλωστε δικές τους εταιρίες είναι.

thourios
12-05-19, 17:27
Συνήθως αυτό σημαίνει κακιά εγκατάσταση ή προβληματική συσκευή

Δεν νομίζω. Γενικά πιστεύω ότι τα χαρακτηριστικά που γράφουν δεν είναι πιστοποιημένα όπως πχ στα Mitsubishi Daikin κλπ επώνυμα.
Φασόν μηχανήματα είναι.

sdikr
12-05-19, 22:20
Δεν νομίζω. Γενικά πιστεύω ότι τα χαρακτηριστικά που γράφουν δεν είναι πιστοποιημένα όπως πχ στα Mitsubishi Daikin κλπ επώνυμα.
Φασόν μηχανήματα είναι.

τα Aux που είναι και αυτά φασόν και μάλλον ο ΟΕΜ της toyotomi κάνουν τον θόρυβο που αναφέρουν, σίγουρα όχι θόρυβο τύπου κομπρεσέρ.

Αν οι σωλήνες έχουν παραπάνω γυρίσματα ή γωνιές απο ότι πρέπει συνήθως αυτό μεταφράζεται σε έντονο θόρυβο τύπου κομπρεσέρ, μετά έχεις τα υγρά, ο κατασκευαστής τα υγρά που βάζει μέσα είναι για κάποια μέτρα σωληνώσεων, αν εσύ βάλεις λιγότερα ή περισσότερα μέτρα χωρίς να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις υγρά πάλι θα σου κάνει θορύβους.

xhaos
12-05-19, 22:30
τα Aux που είναι και αυτά φασόν και μάλλον ο ΟΕΜ της toyotomi κάνουν τον θόρυβο που αναφέρουν, σίγουρα όχι θόρυβο τύπου κομπρεσέρ.

Αν οι σωλήνες έχουν παραπάνω γυρίσματα ή γωνιές απο ότι πρέπει συνήθως αυτό μεταφράζεται σε έντονο θόρυβο τύπου κομπρεσέρ, μετά έχεις τα υγρά, ο κατασκευαστής τα υγρά που βάζει μέσα είναι για κάποια μέτρα σωληνώσεων, αν εσύ βάλεις λιγότερα ή περισσότερα μέτρα χωρίς να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις υγρά πάλι θα σου κάνει θορύβους.

Κατά βάσει πρόβλημα έχεις αν δε σου κάνουν το σιφονι στην εξωτερική μονάδα που εμποδίζει το λάδι να φύγει από αυτήν. https://images.app.goo.gl/gFmhNzfJkWFdt1ri6

Θες αυτό που λέει round shape για να μη ξεμείνει από λάδι ο συμπίεστης ειδικά όταν η εξωτερική μονάδα είναι ψηλότερα από την εσωτερική.

manoulamou
13-05-19, 08:43
Όταν πλήρωνε την ΔΕΗ; Πέταγε τον λογαριασμό και έπαιρνε καινούριο; :)
Γενικα για συσκευες ηλεκτρικες το εφαρμοζε τοτε...
Το κλιματιστικο δεν το ανοιγε 365/24 γιατι αυτος ή δουλευε ή ελειπε απ το σπιτι, μονο για ψυξη τα καλοκαιρια, οταν δεν ειχε αδεια, που την περναγε στη Μανη παντα!

Nozomi
13-05-19, 10:39
Σε ένα νεοαναγερθέν σχολείο στην γειτονιά μου έβαλαν TCL και είδα τον μάστορα ότι έκανε πολύ καλή δουλειά. Οι εξωτερικές μονάδες στο έδαφος, πλαστικό καναλάκι για τις σωληνώσεις, πραγματικά πολύ καλό αποτέλεσμα !

Εγκαταστάτες που βάζουν επαγγελματικά μηχανήματα, με τις κατάλληλες απαιτήσεις που θέτει ο πελάτης, μπορείς να δεις σωστή δουλειά.

Τον ψάχνω τον τύπο. :p

thourios
13-05-19, 10:48
τα Aux που είναι και αυτά φασόν και μάλλον ο ΟΕΜ της toyotomi κάνουν τον θόρυβο που αναφέρουν, σίγουρα όχι θόρυβο τύπου κομπρεσέρ.

Αν οι σωλήνες έχουν παραπάνω γυρίσματα ή γωνιές απο ότι πρέπει συνήθως αυτό μεταφράζεται σε έντονο θόρυβο τύπου κομπρεσέρ, μετά έχεις τα υγρά, ο κατασκευαστής τα υγρά που βάζει μέσα είναι για κάποια μέτρα σωληνώσεων, αν εσύ βάλεις λιγότερα ή περισσότερα μέτρα χωρίς να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις υγρά πάλι θα σου κάνει θορύβους.

Εντάξει λάθος έκφραση. «Κομπρεσέρ» υπερβάλω αλλά σίγουρα πολύ περισσότερο από το παλιό Mitsubishi. Η τοποθέτηση είναι copy paste από συνεργείο πιστοποιημένο υποτίθεται.
Θα πάρω κάποιο ντισιμπελόμετρο από περιέργεια να μετρήσω. Δεν ενοχλεί εσωτερικά αλλά θέλω να πω τι παραμύθι πουλάνε.
203615

sdikr
13-05-19, 11:22
Σε ένα νεοαναγερθέν σχολείο στην γειτονιά μου έβαλαν TCL και είδα τον μάστορα ότι έκανε πολύ καλή δουλειά. Οι εξωτερικές μονάδες στο έδαφος, πλαστικό καναλάκι για τις σωληνώσεις, πραγματικά πολύ καλό αποτέλεσμα !

Εγκαταστάτες που βάζουν επαγγελματικά μηχανήματα, με τις κατάλληλες απαιτήσεις που θέτει ο πελάτης, μπορείς να δεις σωστή δουλειά.

Τον ψάχνω τον τύπο. :p

Συνήθως χρεώνουν και επαγγελματικά όμως :p
Τα συνεργεία που έρχονται απο το κατάστημα λιανικής σου κάνουν την δουλειά για αυτό που πληρώνονται, συνήθως 20αρικό

Nozomi
13-05-19, 11:48
Συνήθως χρεώνουν και επαγγελματικά όμως :p
Τα συνεργεία που έρχονται απο το κατάστημα λιανικής σου κάνουν την δουλειά για αυτό που πληρώνονται, συνήθως 20αρικό
Βεβαίως, νομίζω τα 55-60€ άνευ αποδείξεως που χρεώνουν τα συνεργεία απ τα καταστήματα, δεν αφήνουν περιθώρια για να ζητήσεις πολλά-πολλά.

Αν τους ζητήσεις κάτι παραπάνω αισθητικά, εννοείται ότι θα πλερώ, και ας κάνει 2,5€ το μέτρο το πλαστικό κανάλι, όπως και τα αντικαδασμικά.
Δυστυχώς οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν δίνουν βάση σε τέτοια.

gcf
11-11-19, 13:07
Σε απλό τζάκι, όχι ενεργειακό, που έχουμε σπίτι, θέλω να αλλάξω τη σίτα που χάλασε.
Στις γυναίκες της οικογένειας αρέσουν πολύ τα προστατευτικά τζακιού από πυρίμαχο γυαλί (100€ κόστος περίπου) έναντι του παραδοσιακού μεταλλικού πλέγματος που κάνει κάτω από 20.
Νομίζω ότι το γυαλί θα κόβει περισσότερο την ακτινοβολούμενη θερμότητα από ότι το πλέγμα, αν ισχύει σε σημαντικό βαθμό ξέρει κάποιος;

manoulamou
11-11-19, 13:30
Ψαχνοντας για προστατευτικα
βρηκα αυτο - αναφερεται βεβαια σε οικογενεια με ΠΑΙΔΙΑ...
https://www.ursafe.gr/blog/pos-tha-kano-tzaki-asfales-gia-paidi-moy
Παντως εγω θα προτιμουσα το κλασικο με την μεταλλικη σιτα!
:)

sdikr
11-11-19, 13:32
Σε απλό τζάκι, όχι ενεργειακό, που έχουμε σπίτι, θέλω να αλλάξω τη σίτα που χάλασε.
Στις γυναίκες της οικογένειας αρέσουν πολύ τα προστατευτικά τζακιού από πυρίμαχο γυαλί (100€ κόστος περίπου) έναντι του παραδοσιακού μεταλλικού πλέγματος που κάνει κάτω από 20.
Νομίζω ότι το γυαλί θα κόβει περισσότερο την ακτινοβολούμενη θερμότητα από ότι το πλέγμα, αν ισχύει σε σημαντικό βαθμό ξέρει κάποιος;

Αφού η απόφαση έχει βγει, τι ψάχνεις; :p

ThReSh
11-11-19, 13:43
Πώς τον δικασες έτσι...

xhaos
11-11-19, 13:52
Σε απλό τζάκι, όχι ενεργειακό, που έχουμε σπίτι, θέλω να αλλάξω τη σίτα που χάλασε.
Στις γυναίκες της οικογένειας αρέσουν πολύ τα προστατευτικά τζακιού από πυρίμαχο γυαλί (100€ κόστος περίπου) έναντι του παραδοσιακού μεταλλικού πλέγματος που κάνει κάτω από 20.
Νομίζω ότι το γυαλί θα κόβει περισσότερο την ακτινοβολούμενη θερμότητα από ότι το πλέγμα, αν ισχύει σε σημαντικό βαθμό ξέρει κάποιος;

αν παίζει παιδί, απέφυγε τα γυάλινα. αντέχουν μεν τη θερμοκρασία (πυρίμαχο), αλλά αν τα ακουμπήσεις έχει γίνει έγκαυμα με τη μια.

nyannaco
11-11-19, 14:50
αν παίζει παιδί, απέφυγε τα γυάλινα. αντέχουν μεν τη θερμοκρασία (πυρίμαχο), αλλά αν τα ακουμπήσεις έχει γίνει έγκαυμα με τη μια.Και ενέχουν και κίνδυνο τραυματισμού σε περίπτωση θραύσης.

gcf
11-11-19, 16:12
Αφού η απόφαση έχει βγει, τι ψάχνεις; :p
Γατάκια, πρέπει κανείς τις χαμένες μάχες να τις κάνει μελλοντικά εφόδια :p

sdikr
11-11-19, 16:18
Γατάκια, πρέπει κανείς τις χαμένες μάχες να τις κάνει μελλοντικά εφόδια :p

Και πόσες φορές μπόρεσες να κάνεις χρήση αυτών και να πιάσουν τόπο; :p


Δεν νομίζω πάντως πως θα έχεις κάποιο θέμα για να σου κόψει θερμότητα, στην μία περίπτωση έχεις τα μέταλλο που θα "κόψει" την ακτινοβολία για να ζεσταθεί πρώτα και μετά θα αρχίσει να διαχέει την θερμότητα και την άλλη το τζάμι που θα έχει πιο άμεση απόδοση της ακτινοβολίας προς τον χώρο.

Νομίζω πως το καλύτερο επιχείρημα είναι το ότι μπορεί να σπάσει

manoulamou
11-11-19, 16:29
Οταν μιλαμε για "γυναικες της οικογενειας", περιλαμβανεται και η... πεθερα;
:sneer::vava:

africa
11-11-19, 16:36
Από τη στιγμή που οι μισοί χωρίζουν, υπολόγισε και σε ποιον θα μείνει το σπίτι άρα και το..τζάμι :p

badweed
18-02-20, 06:10
εχω εναν λεβητα πετρελαιου ,
εχω την θερμοκρασια χωρου στους 17 , και την θερμανση του νερου στους 70
εχω δει οτι με την θερμοκρασια χωρου στο 18 και την θερμανση του νερου στους 70 , καιει σχεδον το διπλασιο .
και με την θερμοκρασια χωρου στους 16 (και το νερο παλι στους 70 ) καιει ισως και λιγοτερο απο το μισο απο οτι η θερμοκρασια χωρου στους 17

πως πιστευετε οτι μπορω να πετυχω καλυτερη καταναλωση ;
ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τους βαθμους του νερου απο τους 70 που ειναι τωρα ;

ο χωρος ειναι 70.5 τμ , και ο λεβητας ειναι ενας kiturami turbo 30s
211735
σαν υποθεση παιρνω οτι ειναι για μεγαλυτερο χωρο αλλα εχω κλεισει καποια καλοριφερ και δωματια , και πιστευω οτι με περισσοτερους βαθμους θα λειτουργει πιο κοντα στις προδιαγραφες λειτουργειας καλυψης ενος μεγαλυτερου χωρου . οποτε ισως ειναι και πιο αποδοτικος .

xhaos
18-02-20, 07:22
Όσο κατεβάζεις θερμοκρασία νερού τόσο αυξάνεται η επιφάνεια των σωμάτων που θες για να βγάλουν τις θερμίδες. Σκέψου σενάριο όπου θα έχεις το σπίτι κρύο, το λέβητα να έχει το νερό χλιαρό και θα πληρώνεις το ρεύμα του κυκλοφοριτη

badweed
18-02-20, 07:48
xhaos , αμα σου πω οτι δεν καταλαβα ; :oops:

xhaos
18-02-20, 10:26
Όσο μικρότερη θερμοκρασία εχει το κύκλωμα σου (ΔΗΛΑΔΗ λέβητας - σωλήνες - σώματα) τοσο μεγαλύτερη απόδοση σε θερμίδες ανα λίτρο πετρελαίου έχεις στο λέβητα όμως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ περιορίζεις και τη δύναμη της θέρμανσης σου. πχ αν είχες ενα σώμα 60cm το οποίο μπορούσε να σου ζεστάνει το δωμάτιο όταν το νερο ήταν στους 80 (και μετά να κλείσει το καλοριφέρ), χαμηλώνοντας τη θερμοκρασία του κυκλώματος πχ στους 50, το ίδιο σώμα δεν θα μπορέσει πότε να ζεστάνει το δωμάτιο με αποτέλεσμα να έχεις συνεχόμενη κατανάλωση.
οπότε ΑΝ χαμηλώσεις τη θερμοκρασία του νερού, θα πρέπει να αλλάξεις και τα σώματα στα δωμάτια (ή θα πρέπει να βάλεις αντίστοιχα σώματα με μεγαλύτερο όγκο πχ το 60αρη να το κάνεις 90-110 ή να βάλεις ενεργά στοιχειά (πχ fan-coils). διαφορετικά θα καίει αποδοτικότερα ο λέβητας αλλα δεν θα σβήνει ποτέ και εσύ δεν θα ζεσταθείς ποτέ. Φαντάσου οτι η καμπύλη της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ απόδοσής είναι ένα V και εσύ θα πρέπει να βρεις το συνολικό ελάχιστο και οχι το ελάχιστο του λέβητα μόνου του..

γενικά θες μελέτη που έχει ως παραμέτρους το κτίριο, την τοποθεσία που είσαι και την θερμοκρασία που θέλεις (άλλη η λύση αν θέλω 19 βαθμούς στο σπίτι μόνο τη νύχτα και άλλη η λύση αν θέλω 26 όλο το 24ωρο, άλλη η λύση αν θέλω όλη ημέρα 19 και άλλη αν θέλω 24 την ημέρα και 19 τη νύχτα).

nyannaco
18-02-20, 10:57
εχω εναν λεβητα πετρελαιου ,
εχω την θερμοκρασια χωρου στους 17 , και την θερμανση του νερου στους 70
εχω δει οτι με την θερμοκρασια χωρου στο 18 και την θερμανση του νερου στους 70 , καιει σχεδον το διπλασιο .
και με την θερμοκρασια χωρου στους 16 (και το νερο παλι στους 70 ) καιει ισως και λιγοτερο απο το μισο απο οτι η θερμοκρασια χωρου στους 17

πως πιστευετε οτι μπορω να πετυχω καλυτερη καταναλωση ;
ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τους βαθμους του νερου απο τους 70 που ειναι τωρα ;

ο χωρος ειναι 70.5 τμ , και ο λεβητας ειναι ενας kiturami turbo 30s
211735
σαν υποθεση παιρνω οτι ειναι για μεγαλυτερο χωρο αλλα εχω κλεισει καποια καλοριφερ και δωματια , και πιστευω οτι με περισσοτερους βαθμους θα λειτουργει πιο κοντα στις προδιαγραφες λειτουργειας καλυψης ενος μεγαλυτερου χωρου . οποτε ισως ειναι και πιο αποδοτικος .
Μπερδεύεις διαφορετικά πράγματα. Το βαθμό εκμετάλλευσης του πετρελαίου που καίγεται στο λέβητα πρέπει να τον δεις σαν (θερμική ενεέργεια που αποδίδεται στο χώρο)/(θερμογόνος δύναμη καταναλισκόμενου καυσίμου ή λίτρα καυσίμου). Δεν εξαρτάται από τη ζητούμενη στο χώρο θεμροκρασία.
Οσον αφορά την απόδοση, έχεις παραμέτρους, χονδρικά, (α) τη θερμοκρασία νερού στην οποία αποδίδει τα μέγιστα ο λέβητας (και εξαρτάται από το λέβητα), και (β) τις απώλειες στη μεταφορά (σωληνώσεις εκτός θερμαινομένων χώρων) οι οποίες αυξάνονται αναλογικά με τη θερμοκρασία του νερού. Το πρώτο μεταβάλλεται λίγο μέσα στο αποδεκτό εύρος θερμοκρασιών νερού, το δεύετρο περισσότερο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που επιτυγχάνεται εξοικονόμηση καυσίμου με τα συστήματα αντιστάθμισης (χαμηλώνουν τη θερμοκρασία νερού όταν η ζητηση θερμότητας είναι μικρή, λόγω υψηλών εξωτερικών θερμοκρασιών.
Οσον αφορά τώρα το διπλασιασμό της κατανάλωσης όταν βάζεις το θερμοστάτη στους 18°C αντί για τους 17°C, είναι αναμενόμενο με σχετικά υψηλή εξωτερική θερμοκρασία, δεδομένου ότι οι απώλειες θερμότητας από το περίβλημα του σπιτιού σου, που καλείται να καλύψει η θέρμανση, είναι ευθέως ανάλογες της διαφοράς θεμροκρασίας μέσα/έξω. Αν κάνεις την ίδια μέτρηση σε μια πολύ κρύα μέρα, η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι μικρότερη (αλλά η κατανάλωση πολύ μεγαλύτερη και στις δύο ρυθμίσεις).
Παρεμπιπτόντως, αν βάζεις το θερμοστάτη σου στους 17°C ή 18°C και είσαι εντάξει, ή είχες προγόνους εσκιμώους, ή ο θερμοστάτης σου δείχνει ό,τι να'ναι!
Τέλος, αν ψάχνεις να βελτιώσεις την απόδοση του συστήματος θέρμανσης (θεωρώντας ότι επιδέχεται βελτίωσης), ξεκινάς από λάθος παράμετρο, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να δεις πρώτα, όπως η κατάσταση / επάρκεια μόνωσης της καπνοδόχου, η σωστή ρύθμιση του λέβητα, η μόνωση των σωλήνων του δικτύου εκτός θερμαινόμενων χώρων, η εξισορρόπηση των κυκλωμάτων (εφόσον μιλάμε για μονοσωλήνιο). Η θεμροκρασία του νερού στους 70°C είναι εντός αποδεκτών ορίων.

badweed
18-02-20, 15:15
σας ευχαριστω
καταλαβαινω οτι ειναι πολλοι οι παραμετροι για την βελτιστη αποδοση , εγω ελεγα με τα settings τι μπορω να πετυχω .

εφοσων η ενταση της καυσεως ειναι σταθερη και οι παραμετροι για το ποσο θα καψει ειναι αυτοι οι δυο , η θερμοκρασια του νερου των σωματων και η θερμοκρασια του χωρου .

ελεγα μηπως με αυτα μπορουσα να πετυχω καλυτερη καταναλωση και λιγο περισσοτερη ζεστη παιζοντας με αυτους τους δυο παραγοντες

εχω κανει δοκιμες ανα τα χρονια για το ποια θερμοκρασια αρχιζει και προσφερει καποια θαλπωρη . και εκει περιπου ,στους 17-18 υπολογιζω οτι ειναι ανακουφιστικη η θερμοκρασια .
το 16 δεν ειναι και τοσο .
αλλα επειδη φετος περασα κανα μηνα , την περιοδο των χριστουγενων με χαλασμενο τον καυστηρα , δοκιμασα και το ποια ειναι η ελαχιστη θερμοκρασια που δεν αρχιζουν να παγωνουν τα ακρα οταν καθομαι σε σταση (χερια ποδια ) . και ειναι καπου στους 16 .

εχω κανει και το εξης , επειδη εχω ανατολικο παραθυρο ,εβαλα τον κοντρολ του καυστηρα σε τετοια θεση ωστε να το χτυπαει ο πρωινος ηλιος αν δεν εχει συννεφια και να ζεσταινεται ο μετρητης και να μην αναβει αν εχει ηλιο το καλοριφερ (εκτος αν εχει ηλιο με δοντια που λενε για καποιον τυπο κρυου )


ασχετα με τα παραπανω , εχω κανα 12αρι χρονια , που δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο αλλα οταν το χρησιμοποιουσα το καλοκαιρι εβαζα την θερμοκρασια στους 18 για να ειμαι ανετα .
θεωρω πλεον πιο φυσικο το να εκτιθομαι στις συνθηκες του καιρου που κυριαρχουν , και υπο αυτην την λογικη , πιο φυσικο να ειμαι τον χειμωνα στους 17-18 βαθμους παρα το καλοκαιρι .
ειναι πιο ευκολες οι εναλλαγες μεταξυ της θερμοκρασιας του μεσα και του εξω .

bxenos
22-02-20, 22:00
εκει περιπου ,στους 17-18 υπολογιζω οτι ειναι ανακουφιστικη η θερμοκρασια . ...

ασχετα με τα παραπανω , εχω κανα 12αρι χρονια , που δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο αλλα οταν το χρησιμοποιουσα το καλοκαιρι εβαζα την θερμοκρασια στους 18 για να ειμαι ανετα .
.
Ανακουφιστικη θερμοκρασία το 17?
18 το καλοκαιρι;
Μαλλον εχεις σχεση με βορειο πολο :) Εσκιμωοι, πιγκουίνοι κλπ

Zer0c00L
22-02-20, 23:19
θα συμφωνήσω

θερμοκρασία δωματίου 24-26 δουλεύουν τα κλιματιστικά στο σπίτι μου

το ίδιο βάζω και τα κλιματιστικά ή το φυσικό αέριο στην δουλειά

εκτός από κάτι παλαβούς στην εργασία μου που τον χειμώνα βάζουν το φυσικό αέριο στους 30 ή τα κλιματιστικά στους 28-30

και το καλοκαίρι δουλεύουν τα κλιματιστικά στους 18

ήμαρτον...εγώ τους προκάλεσα να διαβάσουν τι σημαίνει θερμοκρασία δωματίου

αυτοί με αγνοούν φυσικά...

slalom
23-02-20, 02:18
Το χειμωνα μεχρι 22 κυριοι

Zer0c00L
23-02-20, 02:48
Το χειμωνα μεχρι 22 κυριοι

εγώ πάντως έχω διαβάσει ότι από 22-26 θεωρείται "θερμοκρασία δωματίου" το οποίο χρησιμοποιώ στα κλιματιστικά μου

αλλού στο διαδίκτυο υπάρχει το 18-22

macro
23-02-20, 10:07
Οσοι βαζουν ακραιες θερμοκρασιες ειναι συνηθως γιατι τα κλιματιστικα τους δεν μπορουν να καλυψουν το χωρο.

nyannaco
23-02-20, 10:44
Να προσπαθήσουμε να το ξεκαθαρίσουμε λίγο; Υπάρχουν τρρις διαφορετικές θερμοκρασίες:


Η πραγματική θερμοκρασία του χώρου
Η θερμοκρασία-στόχος στην οποία ρυθμίζουμε το θερμοστάτη (set point)
Η θερμοκρασία που "δείχνει" ο θερμοστάτης



Η πρώτη είναι αυτή που αισθανόμαστε (σε συνδυασμό με την υγρασία)
Η τρίτη μπορεί να διαφέρει αρκετά από την πρώτη (και τη δεύτερη, όταν ο θερμοστάτης φτάσει να κόψει) ειδικά σε παλαιότερους, αναλογικούς θερμοστάτες. Μάλλον αυτή είναι και η περίπτωση του badweed. Για να επιβεβαιώσουμε, μετράμε θερμοκρασία χώρου με ξεχωριστό θερμόμετρο, δίπλα στο θερμοστάτη.

- - - Updated - - -


Οσοι βαζουν ακραιες θερμοκρασιες ειναι συνηθως γιατι τα κλιματιστικα τους δεν μπορουν να καλυψουν το χωρο.

Ακριβώς. Σε συνδυασμό με το ότι μπερδεύουν το 1 με το 2.

Zer0c00L
23-02-20, 10:57
Να προσπαθήσουμε να το ξεκαθαρίσουμε λίγο; Υπάρχουν τρρις διαφορετικές θερμοκρασίες:


Η πραγματική θερμοκρασία του χώρου
Η θερμοκρασία-στόχος στην οποία ρυθμίζουμε το θερμοστάτη (set point)
Η θερμοκρασία που "δείχνει" ο θερμοστάτης



Η πρώτη είναι αυτή που αισθανόμαστε (σε συνδυασμό με την υγρασία)
Η τρίτη μπορεί να διαφέρει αρκετά από την πρώτη (και τη δεύτερη, όταν ο θερμοστάτης φτάσει να κόψει) ειδικά σε παλαιότερους, αναλογικούς θερμοστάτες. Μάλλον αυτή είναι και η περίπτωση του badweed. Για να επιβεβαιώσουμε, μετράμε θερμοκρασία χώρου με ξεχωριστό θερμόμετρο, δίπλα στο θερμοστάτη.

- - - Updated - - -



Ακριβώς. Σε συνδυασμό με το ότι μπερδεύουν το 1 με το 2.

κάποτε η ΔΕΗ είχε κυκλοφορήσει ένα φυλλάδιο εκεί πέρα είχα διαβάσει το 24-26

teodor_ch
23-02-20, 11:14
Σημαντικό ρόλο παίζει η υγρασία και τα ρεύματα αέρα για αυτό που αισθανόμαστε.

Σε μεζονέτα για παράδειγμα επειδή έχουμε τσάμπα ξύλα ανάβουμε στο ισόγειο το τζάκι αλλά αναγκαστικά και τα σώματα του πάνω ορόφου γιατί αλλιώς απο τη σκάλα κατεβαίνουν 2 μποφόρ!

Προσωπικά το χειμώνα έχω στόχο τους 20-21 με 55% υγρασία και το καλοκαίρι 26-27 βαθμούς συν ένα επιτραπέζιο μικρό ανεμιστηράκι τύπου usb.
Χειμώνα καλοκαίρι με φανελάκι.

Zer0c00L
23-02-20, 11:26
ναι συμφωνώ μαζί σου παίζει μεγάλο ρόλο η υγρασία
εγώ το (ενεργειακό) τζάκι έχω να το ανάψω δύο χρόνια τώρα (έχω πάνω από 1.5 τόνο ξύλα που κάθονται)
για την υγρασία χρησιμοποιώ αφυγραντήρα inventor eva ii pro ep3-wifi 16l οποίος διατηρεί την υγρασία από το εξωφρενικό 80+ που ήταν πριν από αυτόν στα επίπεδα 45-55%
για την ψύξη/θέρμανση χρησιμοποιώ τα inverter κλιματιστικά toyotomi 12αρι/9αρι και την κεντρική θέρμανση πετρελαίου (που σκέφτομαι να αλλάξω σε αυτόνομη φυσικού αερίου απλά το κόστος είναι υψηλό 3000-3500 ευρώ και το σκέφτομαι)

slalom
23-02-20, 11:54
Το εχεις βαψει με πλαστικο χρωμα?

Zer0c00L
23-02-20, 13:09
Το εχεις βαψει με πλαστικο χρωμα?

σε εμένα το λες?

slalom
23-02-20, 13:29
Ναι, στον απο πανω μου

Zer0c00L
23-02-20, 14:18
Ναι, στον απο πανω μου

δεν έχω βάψει τίποτα με πλαστικό χρώμα

απλά το διαμέρισμα έχει υγρασία από τον προπέρσινο χειμώνα

μου είπαν η καλύτερη λύση (μονωτικό) είναι το hydrodesmo αλλά θέλει τεχνική εταιρεία και χρήματα η όλη δουλειά.

slalom
23-02-20, 15:07
Καπως τοτε περναει μεσα, δε γινεται φτανει 80%

teodor_ch
23-02-20, 15:30
Καπως τοτε περναει μεσα, δε γινεται φτανει 80%

Αν κάπως δεν βγαίνει (πχ. αερίζεις) τότε γίνεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.