PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Zer0c00L
23-02-20, 15:35
Καπως τοτε περναει μεσα, δε γινεται φτανει 80%

όλη η πολυκατοικία έχει εξωτερικά θερμομόνωση

το πρόβλημα είναι η ταράτσα στην οποία δυστυχώς έχει γίνει απλή στεγανοποίηση και όχι αυτό που έπρεπε να είχε γίνει δηλαδή θερμομόνωση και στεγανοποίηση (η οποία κόστιζε πιο ακριβά και είχε περισσότερη αντοχή στο χρόνο)

έτσι όλα τα διαμερίσματα του 5ου και 4ου ορόφου έχουν υγρασία σε συγκεκριμένο σημείο στο ταβάνι

η υγρασία προέρχεται από την ταράτσα (ένα συγκεκριμένο σημείο της)

ξέρουμε όλοι ποιο είναι το πρόβλημα

το κακό είναι ότι χρειάζεται το υλικό που ανάφερα το οποίο είναι ακριβό όπως γνωρίζεις φαντάζομαι και τεχνική εταιρεία να αναλάβει τις επισκευές κτλ.

έτσι προς το παρών έχουμε αγοράσει όλα τα διαμερίσματα αφυγραντήρες και όταν έχουμε τα χρήματα θα προχωρήσουμε στην οριστική λύση.

- - - Updated - - -


Αν κάπως δεν βγαίνει (πχ. αερίζεις) τότε γίνεται

καθημερινά η μητέρα μου ανοίγει όλες τις μπαλκονόπορτες για πάρα πολύ ώρα να αερίζεται το σπίτι κτλ...

προσωρινή λύση είναι ο αφυγραντήρας οποίος βγάζει πολύ νερό και διατηρεί την υγρασία μεταξύ του 45-55% όπως πρέπει να είναι (σύμφωνα με τις οδηγίες του)

οριστική λύση θα δώσει το μονωτικό υλικό που αναφέρω πιο πάνω

teodor_ch
23-02-20, 15:58
καθημερινά η μητέρα μου ανοίγει όλες τις μπαλκονόπορτες για πάρα πολύ ώρα να αερίζεται το σπίτι κτλ...

Αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος αερίσματος πάντως!

Zer0c00L
23-02-20, 16:05
Αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος αερίσματος πάντως!

ποιος είναι ο σωστός τρόπος? σε παρακαλώ διευκρίνισε μου ώστε να τις το πω να το κάνει.

slalom
23-02-20, 17:02
Αν κάπως δεν βγαίνει (πχ. αερίζεις) τότε γίνεται
Σε κανενα σπιτι που δε βαζει ναρε δε γινεται αυτο που λες

manoulamou
23-02-20, 18:12
https://www.vita.gr/2006/01/01/body-mind/6-fysikoi-tropoi-gia-na-katharisete-ton-aera-toy-spitioy-sas/
http://www.cres.gr/energy_saving/Ktiria/fysikos_drosismos_fysikos_aerismos.htm

teodor_ch
24-02-20, 00:57
Σε κανενα σπιτι που δε βαζει ναρε δε γινεται αυτο που λες

Μόνο που κάθεσαι σε μία καρέκλα "βάζεις" νερά.
Αν ζείς κιόλας εκεί μέσα αφήνεις πολλά λίτρα κάθε μέρα.

slalom
24-02-20, 01:37
Και εγω γιατι εχω 38% υγρασια ολη μερα?

Zer0c00L
24-02-20, 01:41
Και εγω γιατι εχω 38% υγρασια ολη μερα?

νομίζω δεν είναι καλό να έχεις κάτω από 40% υγρασία

έτσι έχω διαβάσει...

το ίδιο λέει και οι οδηγίες του αφυγραντήρα το φυσιολογικό επίπεδο πρέπει να είναι μεταξύ 45-55% υγρασία στον χώρο.

manoulamou
24-02-20, 09:54
:hmm:
https://greenbuilding.gr/ygrasia/%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/

http://www.gethouse.gr/gr/post.php?id=76
:whistle:

slalom
24-02-20, 10:46
νομίζω δεν είναι καλό να έχεις κάτω από 40% υγρασία

έτσι έχω διαβάσει...

το ίδιο λέει και οι οδηγίες του αφυγραντήρα το φυσιολογικό επίπεδο πρέπει να είναι μεταξύ 45-55% υγρασία στον χώρο.
Τωρα εχω 34%, και εξω εχει 50%
Ποτε δεν εχω παραπανω απο την εξωτερικη

teodor_ch
24-02-20, 11:06
Τωρα εχω 34%, και εξω εχει 50%
Ποτε δεν εχω παραπανω απο την εξωτερικη

Ψάξε το :)
Πάντως κάτω απο 50-55% είναι κακό για την υγεία και όταν είμαστε άρρωστοι θέλουμε ακόμα περισσότερη υγρασία.

netblues
24-02-20, 11:06
Ποτε δεν εχω παραπανω απο την εξωτερικη

Δλδ τι μπορει να κανει κανεις για την εξωτερικη εκτος απο το να μετακομισει?

Οταν βρεχει εξω φτανει στο 100%


Οσο για τον εξαερισμο, επειδη τα link που δοθηκαν αφορουν το καλοκαιρι, το χειμωνα αεριζουμε με συντομα ανοιγματα ολων των παραθυρων ταυτοχρονα, ωστε να αλλαξει γρηγορα ο αερας, χωρις να κρυωσουν τα αντικειμενα, τοιχοι κλπ και να εχουμε μεγαλες απωλειες θερμοτητας
1-1.30 λεπτο ειναι αρκετο.
Δυο τετοια αερισματα, νωρις το πρωι και αφου νυχτωσει ειναι αρκετα για να ριξουν και την υγρασια μεσα στο σπιτι. ( ο κρυος αερας εχει λιγοτερο νερο διαλυμενο, ανοιγοντας τα παραθυρα ο ζεστος (που εχει περισσοτερο νερο διαλυμενο) φευγει, και τη θεση του παιρνει ο κρυος με λιγοτερη υγρασια, ο οποιος ζεσταινεται γρηγορα και η διαφορα φαινεται στο υγρομετρο).
Απο κει και περα, τα σπιτια δεν ειναι ερμητικα κλειστα ο αερας ανανεωνεται ουτως η αλλως.

Τα ανοιχτα παραθυρα για περισσοτερο χρονο δεν προσφερουν κατι ως προς τον αερισμο, αλλα προκαλουν σοβαρη σπαταλη στη θερμανση.
Φυσικα αν ενα σπιτι μυριζει οσο και να το αεριζεις, δεν προκειται να σταματησει να μυριζει. Και προφανως δεν καπνιζουμε μεσα στα σπιτια.


Στην ελλαδα που ο καιρος ειναι γενικα μαλακος (και απο τη λαμια και κατω ποιο ζεστος) εχουμε συνηθισει να αφηνουμε τα παραθυρα ανοιχτα με τις ωρες
Αν εξω εχει 19 και μεσα 21, προφανως δεν τρεχει και τιποτε.
Και εχει σχετικα συχνα.
Οταν ομως εχει 8 και μεσα 22 γινεται αισθητο και στη τσεπη.

ThReSh
24-02-20, 12:27
Ψάξε το :)
Πάντως κάτω απο 50-55% είναι κακό για την υγεία και όταν είμαστε άρρωστοι θέλουμε ακόμα περισσότερη υγρασία.

Έχεις δει μετρήσεις το καλοκαίρι;

slalom
24-02-20, 13:07
Εγω εχω δει 20% εξωτερικη

Zer0c00L
24-02-20, 13:32
Δλδ τι μπορει να κανει κανεις για την εξωτερικη εκτος απο το να μετακομισει?

Οταν βρεχει εξω φτανει στο 100%


Οσο για τον εξαερισμο, επειδη τα link που δοθηκαν αφορουν το καλοκαιρι, το χειμωνα αεριζουμε με συντομα ανοιγματα ολων των παραθυρων ταυτοχρονα, ωστε να αλλαξει γρηγορα ο αερας, χωρις να κρυωσουν τα αντικειμενα, τοιχοι κλπ και να εχουμε μεγαλες απωλειες θερμοτητας
1-1.30 λεπτο ειναι αρκετο.
Δυο τετοια αερισματα, νωρις το πρωι και αφου νυχτωσει ειναι αρκετα για να ριξουν και την υγρασια μεσα στο σπιτι. ( ο κρυος αερας εχει λιγοτερο νερο διαλυμενο, ανοιγοντας τα παραθυρα ο ζεστος (που εχει περισσοτερο νερο διαλυμενο) φευγει, και τη θεση του παιρνει ο κρυος με λιγοτερη υγρασια, ο οποιος ζεσταινεται γρηγορα και η διαφορα φαινεται στο υγρομετρο).
Απο κει και περα, τα σπιτια δεν ειναι ερμητικα κλειστα ο αερας ανανεωνεται ουτως η αλλως.

Τα ανοιχτα παραθυρα για περισσοτερο χρονο δεν προσφερουν κατι ως προς τον αερισμο, αλλα προκαλουν σοβαρη σπαταλη στη θερμανση.
Φυσικα αν ενα σπιτι μυριζει οσο και να το αεριζεις, δεν προκειται να σταματησει να μυριζει. Και προφανως δεν καπνιζουμε μεσα στα σπιτια.


Στην ελλαδα που ο καιρος ειναι γενικα μαλακος (και απο τη λαμια και κατω ποιο ζεστος) εχουμε συνηθισει να αφηνουμε τα παραθυρα ανοιχτα με τις ωρες
Αν εξω εχει 19 και μεσα 21, προφανως δεν τρεχει και τιποτε.
Και εχει σχετικα συχνα.
Οταν ομως εχει 8 και μεσα 22 γινεται αισθητο και στη τσεπη.

εμένα η μητέρα μου ανοίγει το πρωί όλες τις μπαλκονόπορτες (νέα κουφώματα αλουμινίου)
απλά επειδή δεν της αρέσει η ανάκληση της αφήνει ανοικτές για 10-20 λεπτά

το απόγευμα που γυρνάω από την δουλειά ξανά ανοίγω με ανάκληση στο δωμάτιο μου καθώς ατμίζω το ΗΤ

netblues
24-02-20, 13:42
Απο θερμικης αποψεως, απλα τραγικο.

Zer0c00L
24-02-20, 14:09
Απο θερμικης αποψεως, απλα τραγικο.

αν το λες για μένα θα συμφωνήσω

παρά το γεγονός ότι ανοίγει τις μπαλκονόπορτες η μητέρα μου

οι χώροι δεν χάνουν θερμοκρασία αντιθέτως μέχρι το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά σε όλο το σπίτι η θερμοκρασία (εσωτερικά) παραμένει στους 22-24 βαθμούς θα πρέπει να έχει θερμοκρασία εξωτερική κάτω από 15 για να δω θερμοκρασία εσωτερική 20-22 με τους γνωστούς υδρατμούς στα τζάμια.

teodor_ch
24-02-20, 15:18
Έχεις δει μετρήσεις το καλοκαίρι;

http://www.hnms.gr/emy/el/climatology/climatology_month?minas=08

Κλείστε το ac :p

ThReSh
24-02-20, 15:39
http://www.hnms.gr/emy/el/climatology/climatology_month?minas=08

Κλείστε το ac :p

Μέσα σε σπίτι έχω δει αρκετές φορές κάτω από 40% καλοκαιριατικα χωρίς να έχω AC.

teodor_ch
24-02-20, 18:31
Μέσα σε σπίτι έχω δει αρκετές φορές κάτω από 40% καλοκαιριατικα χωρίς να έχω AC.

δεδομένου ότι το νερό στον αέρα αυξάνεται όσο δεν υπάρχει αφυγραντήρας ή a/c ή εξαερισμός και το σπίτι είναι κλειστό (και υπάρχει άνθρωπος μέσα)
υποθέτω ότι απλά ανεβαίνει η θερμοκρασία του σπιτιού χωρίς να ανέβει αντίστοιχα η υγρασία με τον ίδιο ρυθμό και έτσι βλέπεις χαμηλότερη σχετική υγρασία

επίσης μπορεί όντως να υπάρχει χαμηλή εξωτερική υγρασία για κάποια περίοδο αλλά δεν είναι σύνηθες όπως φαίνεται απο τα στατιστικά

ThReSh
24-02-20, 20:20
δεδομένου ότι το νερό στον αέρα αυξάνεται όσο δεν υπάρχει αφυγραντήρας ή a/c ή εξαερισμός και το σπίτι είναι κλειστό (και υπάρχει άνθρωπος μέσα)
υποθέτω ότι απλά ανεβαίνει η θερμοκρασία του σπιτιού χωρίς να ανέβει αντίστοιχα η υγρασία με τον ίδιο ρυθμό και έτσι βλέπεις χαμηλότερη σχετική υγρασία

επίσης μπορεί όντως να υπάρχει χαμηλή εξωτερική υγρασία για κάποια περίοδο αλλά δεν είναι σύνηθες όπως φαίνεται απο τα στατιστικά

Ανοιχτά παράθυρα, βοριάς + καλοκαίρι, έχω δει ουκ ολίγες φορές το κάτω από το 40% σχετική υγρασία στο σπίτι. Απλά τα τελευταία χρόνια αποκτήσαμε υγρασιόμετρα και το παίρνουμε χαμπάρι.

Όπως καταλαβαίνεις πάντως για να βλέπεις μέση υγρασία στην Αθήνα κάτω από 50%, δεν ισχύει ότι μας κάνει κακό το κάτω από 50%...

slalom
24-02-20, 22:23
υποθέτω ότι απλά ανεβαίνει η θερμοκρασία του σπιτιού χωρίς να ανέβει αντίστοιχα η υγρασία με τον ίδιο ρυθμό και έτσι βλέπεις χαμηλότερη σχετική υγρασία

επίσης μπορεί όντως να υπάρχει χαμηλή εξωτερική υγρασία για κάποια περίοδο αλλά δεν είναι σύνηθες όπως φαίνεται απο τα στατιστικά
Κατα καποιο τροπο ναι


Σχετική υγρασία είναι ο λόγος της ποσότητας ή της μάζας των υδρατμών, που περιέχει ο αέρας, προς εκείνη την ποσότητα ή το βάρος των υδρατμών τους οποίους μπορεί να συμπεριλάβει (υπό την αυτή θερμοκρασία και πίεση) μέχρις ότου αυτός κορεσθεί. Η σχετική υγρασία εκφράζεται επί τοις %

teodor_ch
25-02-20, 14:00
Όπως καταλαβαίνεις πάντως για να βλέπεις μέση υγρασία στην Αθήνα κάτω από 50%, δεν ισχύει ότι μας κάνει κακό το κάτω από 50%...


Επειδή επικρατεί μία κατάσταση σε ένα μέρος αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλό για την υγεία.
Ακόμα χειρότερα όταν χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα την Αθήνα!

Το κάτω απο 50% οκ είναι ακραίο. Το διορθώνω σε κάτω απο 45% αν και προσωπικά βάζω στόχο το >55% <65%

ThReSh
25-02-20, 14:22
Επειδή επικρατεί μία κατάσταση σε ένα μέρος αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλό για την υγεία.
Ακόμα χειρότερα όταν χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα την Αθήνα!

Το κάτω απο 50% οκ είναι ακραίο. Το διορθώνω σε κάτω απο 45% αν και προσωπικά βάζω στόχο το >55% <65%

Κι ουκ ολίγα sites βάζουν στοχο 40-50%. Όπως επίσης και passives houses που διαθέτουν μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμοτητας.

https://scontent.fath6-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/82287491_10157916453424559_7516466078243880960_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_ohc=qgQseLi5ihMAX_YDt6W&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&_nc_tp=6&oh=27f4f52713b151c27a248cdc0a1f6fe8&oe=5EBE04C9

manoulamou
26-02-20, 09:55
:hmm:
ΜΗΠΩΣ να ανοιγαμε ενα... spin-off θεμα για την υγρασια - αφυγρανση;
:whistle:

btelis
14-06-20, 08:36
Άρα η απάνησή σου είναι με κριτήριο το ανθρακικό αποτύπωμα. Δεκτό (για την οικονομία της συζήτησης), αλλά η ερώτηση υπονοούσε σαφώς ότι κριτήριο είναι το κόστος ανά KWh, με βάση το οποίο απάντησα εγώ. Εφόσον απαντάς με άλλο κριτήριο, καλό θα ήταν να το διευκρινίζεις.

Ισως να βοηθήσει στην κουβέντα η μελέτη (https://www.irishellas.com/files/NTUA_Sygkrish_Kostous_Thermansis.pdf) του Μετσόβιου για το κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες.
Υπόψη, όταν αναφέρεται στις αντλίες θερμότητας, το κόστος το υπολογίζει σε υψηλές θερμοκρασίες 70-80C. Με θερμοκρασίες προσαγωγής στους 45-65C τα νούμερα αλλάζουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ προς τα κάτω...

zaras27
06-02-21, 21:03
Αναγκάζομαι να το επαναφέρω για να σωσω κόσμο .

Ο απαράδεκος xyla.gr δεν υπάχει ! Ολα τα ξύλα είναι βρεμενα και δεν παιρνουν με τιποτα .
Μακριά παιδια και δεν μπορουμε να λεμε ωχ αδερφέ δεν θα ξαναπάρω από αυτόν .
Πρέπει να ενημερώνονται όλοι και να αποφεύγουν τετοιου τύπους .

Πανάθεμάτον εχει βγάλει και προσφορά τα 3 κυβικά 200 ευρώ .Ε φανταστείτε τι βρωμόξυλα είναι .

nyannaco
07-02-21, 09:36
Ελπίζω να έχεις αποδείξεις γι'αυτά που λες, αν σε πάει στα δικαστήρια!

badweed
07-02-21, 10:05
Ελπίζω να έχεις αποδείξεις γι'αυτά που λες, αν σε πάει στα δικαστήρια!


.και τι θα του κανει αμα παει στα δικαστηρια ; θα του παρει τα ξυλα πισω ;
και αυτος (ο ξυλας) δεν θα πρεπει να εχει αποδειξεις ;

nyannaco
07-02-21, 11:01
.και τι θα του κανει αμα παει στα δικαστηρια ; θα του παρει τα ξυλα πισω ;
και αυτος (ο ξυλας) δεν θα πρεπει να εχει αποδειξεις ;Όταν κατηγορείς κάποιον για κάτι δημόσια, εάν δεν μπορείς να το αποδείξεις, αυτό συνιστά συκοφαντική δυσφήμιση.

badweed
07-02-21, 11:08
Όταν κατηγορείς κάποιον για κάτι δημόσια, εάν δεν μπορείς να το αποδείξεις, αυτό συνιστά συκοφαντική δυσφήμιση.

και το να πουλησουν πλασματικη ποσοτητα , συνιστα απατη . (ασχετα τι εχουνε κανει με τις συνδεσεις ιντερνετ )

νομιζω να εβγαζε καμια φωτογραφια για να υποστηριξει , προς εμας , οτι ισχυριζεται θα ηταν πιο χρησιμη προτροπη .

manoulamou
07-02-21, 11:29
Μπααα σιγουρα ειναι εγκυρη η πληροφορηση, φαινεται απο τον πανικο του να μας... ενημερωσει εγκαιρως... μην τυχον αγορασουμε απο το συγκεκριμενο μαγαζι! :twisted:

zaras27
09-02-21, 19:44
Ακριβώς .Ας με πάει όπου θέλει .Όχι, μόνο φωτογραφίες έχω, έχω μέτρηση υγρασίας και έχω ότι θες.
Αφού έχω και μαρτυρία ότι και αλλοι είναι δυσαρεστημένοι με τα ξύλα του από δικούς του ανθρώπους ...καταγεγραμένη και αυτή .

Παμε λοιπον να δουμε ποιος θα γελάσει τελευταίος όταν του στείλω κάτι έξοδα από διαφορά που μου στοίχισαν τα ξύλα με αποδείξεις και γνωματεύσεις ...
Εκτός αν θέλει να τον αρχίσω στον Συνήγορο του Πολίτη για ζέσταμα

netblues
10-02-21, 01:24
Ο συνηγορος του πολιτη ασχολειται αποκλειστικα με θεματα σχεσης πολιτη - κρατους.
Μαλλον για το συνηγορο του καταναλωτη μιλας..

manoulamou
10-02-21, 01:59
Μιλαμε για... κουτσουρα! :whistle:

zaras27
10-02-21, 12:36
Ο συνηγορος του πολιτη ασχολειται αποκλειστικα με θεματα σχεσης πολιτη - κρατους.
Μαλλον για το συνηγορο του καταναλωτη μιλας..

Σωστά το λες απλά είχα πάρει φωτιά ...Άκου συκοφαντική δυσφήμιση ας γελάσω .Τότε θα πρέπει να μηνύσει όλο το internet που αξιολογεί . Εδώ υπάρχει δεδικασμένο γιατί ρώτησα τον δικηγόρο μου και μου είπε ότι πολλές εταιρίες πήγαν κάποιους στα δικαστήρια και τον ήπιαν γιατί είναι αξιολόγηση και στα blog μπορείς να γράφεις ότι θέλεις αφού φιλοξενούν απόψεις και μόνο . Αφού δε βρίζεις και δεν προτρέπεις σε βία κτλ ας πάει και στα Ιμαλάια .
Που να δεις όμως και κάτι νόμους για παραπλάνηση καταναλωτή αλλά και κοπή αποδείξεων .....και ο νοών νοεί το...Γιατί εγώ ΔΕΝ πήρα καμιά απόδειξη ότι πλήρωσα ....Αντε γιατί υπάρχουν κι άλλοι τρόποι
Ότι θέλει λέει ο καθένας .
Μακριά λοιπόν απ αυτόν για να σωθείτε .

teodor_ch
10-02-21, 13:30
Σωστά το λες απλά είχα πάρει φωτιά ...Άκου συκοφαντική δυσφήμιση ας γελάσω .Τότε θα πρέπει να μηνύσει όλο το internet που αξιολογεί . Εδώ υπάρχει δεδικασμένο γιατί ρώτησα τον δικηγόρο μου και μου είπε ότι πολλές εταιρίες πήγαν κάποιους στα δικαστήρια και τον ήπιαν γιατί είναι αξιολόγηση και στα blog μπορείς να γράφεις ότι θέλεις αφού φιλοξενούν απόψεις και μόνο . Αφού δε βρίζεις και δεν προτρέπεις σε βία κτλ ας πάει και στα Ιμαλάια .
Που να δεις όμως και κάτι νόμους για παραπλάνηση καταναλωτή αλλά και κοπή αποδείξεων .....και ο νοών νοεί το...Γιατί εγώ ΔΕΝ πήρα καμιά απόδειξη ότι πλήρωσα ....Αντε γιατί υπάρχουν κι άλλοι τρόποι
Ότι θέλει λέει ο καθένας .
Μακριά λοιπόν απ αυτόν για να σωθείτε .

Το ότι δεν πήρες απόδειξη φταίς και εσύ αφού 1) πλήρωσες ενώ δεν όφειλες και 2) δεν το κατήγγειλες.
Διαφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω αλλά και εσύ εδώ μέσα τί κάνεις?

Λές κάτι ανώνυμα για κάποιον συγκεκριμένο και δεν παραθέτεις καμία απόδειξη.
Καταλαβαίνεις πώς φαίνεσαι? :oneup:

zaras27
10-02-21, 15:13
Το ότι δεν πήρες απόδειξη φταίς και εσύ αφού 1) πλήρωσες ενώ δεν όφειλες και 2) δεν το κατήγγειλες.
Διαφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω αλλά και εσύ εδώ μέσα τί κάνεις?

Λές κάτι ανώνυμα για κάποιον συγκεκριμένο και δεν παραθέτεις καμία απόδειξη.
Καταλαβαίνεις πώς φαίνεσαι? :oneup:

Τι εννοείς ανωνυμα ότι δεν λέω το ονομά μου ? ας γελάσω .

Δεν πειράζει ας φαίνομαι όπως θέλω και σωστά σαν μ@κακας δεν πήρα απόδειξη και δεν τα έστειλα πίσω εκείνη την ώρα και τα έφαγα .

ΑΛΛΑ για να μην την πατήσει και αλλος τότε να τα βλέπετε πριν τα ξεφορτώσει αν είναι βρεμένα και κάκιστης ποιότητας και το ρίσκο δικό σας .

Εγώ ξανά από αυτόν ποτέ όμως και θα παροτρύνω και όλους τους δικούς μου ούτε απ έξω .

Υπόψιν δεν έχω τίποτα με τον συγκεκριμένο ούτε βαλτός είμαι αλλά την κοροϊδία ρε φίλε δεν την ανέχομαι όσο και να διαφωνείς και όπως και να φαίνομαι

XPHSTOS29
13-02-21, 23:29
Λόγο της επερχόμενης κακοκαιρίας αναφέρω κάποια πρατήρια ΕΚΟ τα οποία έχουν αντλία με φωτιστικό πετρέλαιο.π
Συμφέρει σε σχέση με τα μη επιστρεφόμενα της κέροζαν που πληρώνεις στα 30 € τα 18 λίτρα και παίρνω χρόνια από τα δύο πρώτα και τελευταία ανακάλυψα και το τρίτο που είναι πιο κοντά μου.

1. Στην Φαβιέρου στο Χαϊδάρι.
2. Στην Λ Αθηνών στο Χαϊδάρι πριν τη σχολή Προβατά
3. Στο Γκάζι στο φανάρι που Στρίβουμε για Πετράλωνα μόλις στρίψετε δεξια. (Έχει χαμηλότερη τιμή από τα άλλα δύο μου βγήκε 0.5 λίτρο παραπάνω στα 20€)

Δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην λειτουργία των σομπων lc30 & lc41 που έχω, και μπορώ να πάρω όση ποσότητα σηκώνει η τσέπη μου (πχ 5€).

themispow
23-02-21, 20:59
Καλησπερα σε ολους!! Προσφατα αυτονομηθηκα με λεβητα αεριου για ΖΝΧ και θερμανση, με μπουκαλες 25λιτρες προπανιου αφου το φυσικο αεριο δεν περνα ακομη απ τη γειτονια..Για το ΖΝΧ δεν χρειαζεται να πω κατι ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι 5μελης οικογενεια αστειες καταναλωσεις..Στο κομματι της θερμανσης ομως επειδη το σπιτι ειναι μεγαλο 130τμ με μετρια μονωση εχω μια καταναλωση ~ 6-8 μπουκαλες το μηνα (με τα καλα κρυα και ζητηση 20-21) που δεν μου επιτρεπει την 24/7 χρηση, αλλα το συνδυαζω με κλιματιστικα inverter..Βασικα εχω απωλειες στο βορεινο κομματι του σπιτιου, που ναι η κουζινα αλλα και το σαλονι (ξεχωριστοι χωροι)..Ψαχνομαι για οικονομοια λοιπον..Το ερωτημα μου ειναι..Αν βαλω θερμοστατικες στα σωματα, να ανοιγοκλεινουν σε διαφορετικες θερμοκρασιες ή να μην ανοιγουν καν καποιοι χωροι (οπως η κουζινα που αργα το βραδυ δεν χρησιμοποιειται ή και το ενα υπνοδωματιο που ναι αδειο) ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΚΑΤΙ;
Εχω δει στο bangood πχ κατι smart συστηματακια οπως αυτο https://www.banggood.com/Moeshouse-Tuya-ZigBee3_0-Smart-Radiator-Actuator-Programmable-Thermostatic-Radiator-Valve-Temperature-Controller-Voice-Control-via-Alexa-p-1741050.html?cur_warehouse=CN&ID=6294912&rmmds=mywishlist
Εχει βαλει κανεις ενα παρομοιο συστημα; πιο πολυ σαν παραδειγμα το φερνω, να εμπιστευτω κινεζικες θερμοστατικες οσο δελεαρ κι αν φαινονται..;;
Αλλα και χειροκινητες να ειναι δεν με χαλαει, αρκει να δω σημαντικη διαφορα στην καταναλωση..
Επισης ο θερμοστατης εχει μεγαλο διαφορικο και σε συνδυασμο στο οτι αργει πολυ να καταλαβει τη διαφορα στη θερμοκρασια θελω να τον αλλαξω με εναν ασυρματο οπου τον αισθητηρα θα μπορω να τον βαλω σε ποιο σωστο σημειο οπως καθιστικο..δεν με ενδιαφερει η wi-fi λειτουργια αλλα να ναι wireless ο αισθητηρας και να μπορεις να ρυθμιζεις διαφορικο.. εχω δει αυτον o οποιος ειναι λιγο τσιμπημενος στην τιμη https://www.skroutz.gr/s/16651993/Olympia-Electronics-BS-850-KIT-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-Smart-%CE%95%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82.html
Καποιον αλλο δοκιμασμενο;
Ευχαριστω!!

stratus
23-02-21, 22:01
Θερμοστατης netatmo (lengrad) τον οποιο μπορεις να συνδυασεις με θερμοστατες στα σωματα καλοριφερ .

slalom
23-02-21, 22:19
Ψαχνομαι για οικονομια λοιπον
Θα παρεμβεις στη θερμομονωση, τιποτα αλλο

anon
23-02-21, 22:46
θερμονωση φιλαράκι, τίποτα άλλο. ξέρω, το κόστος μεγάλο, αλλά η διαφορά μεγάλη, και εαν το σκεφτείς μακροπρόθεσμα, έχεις κάνει απόσβαση σε λιγότερο απο 5ετία.

ArchAngel
24-02-21, 10:25
Με ένα ή δύο σώματα λιγότερα θα δεις απειροελάχιστη διαφορά στην κατανάλωση. Δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα να μπαίνεις σε διαδικασία.
Στο λέω και γω που για 2 χρόνια είχα κλειστή τη σοφίτα (ένα σώμα στο δωμάτιο και ένα στο μπάνιο της σοφίτας) επειδή δεν τη χρησιμοποιούσα, για να έχω κλειστά τα σώματα.
Εδώ και 3 χρόνια που τα έχω ανοίξει δεν είδα καμία διαφορά.
Φυσικά μιλάω για λέβητα πετρελαίου σε συνδυασμό με τζακολέβητα, αλλά φαντάζομαι και σε αέριο το ίδιο θα είναι.

Και φυσικά ότι είπανε οι αποπάνω. Μόνο με θερμομόνωση θα δεις ουσιαστική διαφορά.

anon
24-02-21, 12:06
σε σπίτι σαν το δικό σου, 160 τμ (με σοφίτα σαν 2ο όροφο), με βορεινό τοίχο χωρίς κανένα παράθυρο πλήρως εκτεθειμένο (δίπλα άδεια οικόπεδα). Εκανα μόνωση σαν το Κελυφος (τώρα υπάρχουν πολλά παρόμοια) καλύπτοντας μόνον αυτόν τον βορεινό τοίχο, και όλη την σκεπή εσωτερικά. Ο τοίχος έγινε με αυτό το DOW η πως αλλιώς το λένε, πάχους 7 εκατοστών. Η σκεπή έγινε με το ίδιο υλικό πάχους 5 εκατοστών (κάτω απο τα κεραμίδια), και επιπρόσθετα πετροβάμβακας πάχους 10 εκ περίπου απο το εσωτερικό της σκεπής. Αποτέλεσμα; περίπου το 1/3 της κατανάλωσης απο πριν (πετρέλαιο). Και δνε έκανα θερμομόνωση τους τοίχους στα μπαλκόνια μπρος πίσω γιατί ήταν πολύ μερεμέτι και μικρό το όφελος. Η άλλη πλευρά του σπιτιού είναι κολλητα με το διπλανό για αυτό δεν χρειαζότανε τίποτα.
Κόστος περίπου 4 χιλιάρικα το 2012 (χρειαζόταν και σκαλωσιά) γιατί είμαι σε 1ο/2ο όροφο.

BillyVan
24-02-21, 12:13
Ειναι η 2η χρονια φετος με θερμομονωση (εξοικονομω) αλλα και με αλλαγη κουφωμάτων αλουμινιου.

Μεζονετα 120μετρα Θεσσαλονικη στα ψηλα της πολης.

Σπιτι του 90 με διπλα τζαμια και απλα κουφ αλουμινιου

Συνηθως χρειαζομουνα απο 1200-1600 λιτρα το χρονο πετρελαιο.

Περσι που ηταν και ο πρωτος χειμωνας χρειαστηκα 650 λιτρα.

Φετος οπως παει θα είμαι στα ίδια αντε μαξ 700 λιτρα.

Η απόσβεση για την θερμομονωση (της συμμετοχης μου) εγινε φετος.

Για τα κουφωματα θα χρειαστει 4-5 χρονια.

Αν μπορείτε να τη κανετε μη το σκεφτεστε.

Στην περίπτωση μου προτιμησα 7-8εκ.... Θα μπορουσα να είχα βαλει 10εκ με λιγο παραπανω κοστος.

Με την αποδοση που έχω ισως θα άξιζε να την έβαζα την 10αρα.

anon
24-02-21, 12:52
εγω έκανα απόσβεση στα τρια χρόνια. Για αυτο είπα το πολύ σε 5 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση. Ειναι απο τις επενδύσεις η πιο αποδοτική, με την πιο γρήγορη απόσβεση. Μόνωση, και καλά κουφώματα. Υποθέτω ότι ίσως να παίρνεις και επιδότηση απο το εξοικονομώ κατ'οίκον εαν θες να κάνεις κάτι τέτοιο τώρα. Εγω είχα τόσο παγωμένο τον βορεινό τοίχο, που εσωτερικά είχε συνέχεια τον χειμώνα υγροποιημένη υγρασία, δάκρυζε, κάθε 1-2 χρόνια έπρεπε να βάφω γιατί γινόντουσαν χάλια οι τοίχοι (άλλο ένα κόστος που "έφυγε")

themispow
24-02-21, 17:09
Παιδια να στε καλα, ναι το ξερω για τη θερμομονωση εχετε απολυτο δικιο το ιδιο μου λεει κι ο μηχανικος αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να μπω στο εξοικονομω φετος, μηπως με το επομενο θα δουμε..με ενα προχειρο υπολογισμο θελω για να κανω ολο το σπιτι περιπου 5 χιλιαρικα (η δυτικη μερια δεν χρειαζεται, ειναι κολλητα με τη διπλανη πολυκατοικια)..αν κανω μονο την βορεινη μερια παμε στα 3500..Δυστυχως δεν υπαρχουν αυτα τα χρηματα γι αυτο και ψαχνω λυσεις μεχρι (κι αν) μπουμε στο εξοικονομω..παλι καλα τα κουφωματα ειναι καλα με διπλα τζαμια,οχι βεβαια θερμοδιακοπης, εχω κι απο κει απωλειες αλλα η θερμοπροσωψη ειναι η πιο σημαντικη συμφωνα με τους ειδικους..παλι καλα εχω κλιματιστικα inverter κι εχω σωθει με ηπιο καιρο δεν καινε τιποτα οποτε το βραδυ ειναι κλειστος ο λεβητας εκτος τις μερες με παγωνια..Το συμπερασμα λοιπον να μην κανω τιποτα με θερμοστατικες δεν αξιζει την διαφορα..

xaris2335
24-02-21, 18:12
.Δυστυχως δεν υπαρχουν αυτα τα χρηματα γι αυτο και ψαχνω λυσεις μεχρι (κι αν) μπουμε στο εξοικονομω..παλι καλα τα κουφωματα ειναι καλα με διπλα τζαμια,οχι βεβαια θερμοδιακοπης, εχω κι απο κει απωλειες αλλα η θερμοπροσωψη ειναι η πιο σημαντικη συμφωνα με τους ειδικους..παλι καλα εχω κλιματιστικα inverter κι εχω σωθει με ηπιο καιρο δεν καινε τιποτα οποτε το βραδυ ειναι κλειστος ο λεβητας εκτος τις μερες με παγωνια..Το συμπερασμα λοιπον να μην κανω τιποτα με θερμοστατικες δεν αξιζει την διαφορα..

αυτό που μπορείς να κάνεις μόνος σου είναι να βάλεις αεροστόπ στην εξώπορτα και να αλλάξεις τα λάστιχα απο τα παράθυρα το πως δες το παρακάτω βίντεο θα δεις μια διαφορά αισθητή.

το αεροστόπ που χρησιμοποιώ.
224933

το πως θα αλλάξεις λάστιχα απο τα παράθυρα αλουμινίου που έχεις.


https://youtu.be/HXzc4U85xPU

Επίσης παίζει ρόλο το ο προσανατολισμός του κάθε δωματίου αν πχ το βλέπει ο ήλιος η όχι.

winlink
24-02-21, 19:05
Θερμοστατης netatmo (lengrad) τον οποιο μπορεις να συνδυασεις με θερμοστατες στα σωματα καλοριφερ .

Βρήκε ο άνθρωπος τη λύση Olympia Electronics BS-850 'λίγο τσιμπημένη στην τιμή', που κάνει ~85€ και του προτείνεις netatmo που κάνει ~150€;
Αν υπολογίσεις και 200€ το σετ τις 2 θερμοστατικές βαλβίδες, στα 130τ.μ. σπίτι ο άνθρωπος θα χρειαστεί να επενδύσει χονδρικά πάνω από 1200€.
Θερμομόνωση είναι η λύση, αλλά αν παρόλα αυτά ο άνθρωπος θέλει να αλλάξει και θερμοστάτη με θερμοστατικές, υπάρχει και η λύση των tado (https://www.tado.com/de-en/) σε μάλλον καλύτερα λεφτά, και καλύτερο προϊόν, σε γειτονικό forum thread (https://avclub.gr/forum/showthread.php/146401-Tado-Smart-Thermostat)για αυτούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.