PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

stratus
24-02-21, 19:36
Βρήκε ο άνθρωπος τη λύση Olympia Electronics BS-850 'λίγο τσιμπημένη στην τιμή', που κάνει ~85€ και του προτείνεις netatmo που κάνει ~150€;
Αν υπολογίσεις και 200€ το σετ τις 2 θερμοστατικές βαλβίδες, στα 130τ.μ. σπίτι ο άνθρωπος θα χρειαστεί να επενδύσει χονδρικά πάνω από 1200€.
Θερμομόνωση είναι η λύση, αλλά αν παρόλα αυτά ο άνθρωπος θέλει να αλλάξει και θερμοστάτη με θερμοστατικές, υπάρχει και η λύση των tado (https://www.tado.com/de-en/) σε μάλλον καλύτερα λεφτά, και καλύτερο προϊόν, σε γειτονικό forum thread (https://avclub.gr/forum/showthread.php/146401-Tado-Smart-Thermostat)για αυτούς.
Αποσβεση του netatmo έγινε σε 2 χρόνια,γιατί είναι πραγματικά εξυπνος ,αλλά και οικονομία να μην κάνει είναι δικαίωμα μου είναι να προτείνω ότι θελω δε θα παίρνω την άδεια σου

themispow
24-02-21, 22:53
αυτό που μπορείς να κάνεις μόνος σου είναι να βάλεις αεροστόπ στην εξώπορτα και να αλλάξεις τα λάστιχα απο τα παράθυρα το πως δες το παρακάτω βίντεο θα δεις μια διαφορά αισθητή.

το αεροστόπ που χρησιμοποιώ.


το πως θα αλλάξεις λάστιχα απο τα παράθυρα αλουμινίου που έχεις.


Επίσης παίζει ρόλο το ο προσανατολισμός του κάθε δωματίου αν πχ το βλέπει ο ήλιος η όχι.

Η πορτα της κουζινας εχει τετοια λαστιχα θα το κοιταξω ευχαριστω!
Εννοειται παιζει ρολο ο προσανατολισμος, με τις ηλιολουστες μερες τα υπνοδωματια που τα χτυπα ο ηλιος (βλεπεις δεν εχω και τεντες ακομη) εχουν 2-2,5 βαθμους διαφορα απ το υπολοιπο σπιτι!

- - - Updated - - -

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια, κατι αλλο τα παραθυρα ειναι συρομενα, τα μονωτικα περιμετρικα αλλαζουν; αυτα που ναι σταθερα με τα τριχακια κι εφαπτονται στο αλουμινιο ξερετε..να υποθεσω πρεπει να τα δει αλουμινας;
Τωρα διαβαζα για τον Tabo smart thermostat φοβερη περιπτωση κι αυτος φαινεται να αξιζει βεβαια με το αναλογο κοστος..!!

anon
24-02-21, 23:37
τα συρόμενα είναι ότι χειρότερο απο πλευράς μόνωσης.

themispow
25-02-21, 00:05
τα συρόμενα είναι ότι χειρότερο απο πλευράς μόνωσης.

Ναι αλλα πολυ πιο πρακτικα απ τα ανοιγομενα,δεν θα τ αλλαζα με τιποτα για ανοιγομενα,αλλα ετσι κι αλλιως ετσι πηραμε το σπιτι!!ολα δεν μπορεις να τα χεις..

teodor_ch
25-02-21, 00:11
τα συρόμενα είναι ότι χειρότερο απο πλευράς μόνωσης.

έχω συρόμενα-ανοιγόμενα με 3 λάστιχα και σε 10 μποφόρ βοριά δεν περνάει τίποτα
είναι τύπου volkswagen

τυχαίο λινκ

https://kataskevastikh.gr/volkswagen-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%86%CF%89%CE%BC%CE%B1

πλέον υπάρχουν και άλλα πιο απλά συστήματα που κλειδώνουν το ίδιο με τα ανοιγόμενα.


Για έξυπνο θερμοστάτη προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο που είναι πάμφθηνο και πλήρως προγραμματιζόμενο.
Μέχρι και πρόβλεψη για τον καιρό την επόμενη μέρα μπορείς να κάνεις ώστε πχ να αφήσει να πέσει λίγο παραπάνω η θερμοκρασία αφού θα ανέβει αργότερα απο τον ήλιο (ανάλογα το σπίτι).

https://shop.shelly.cloud/shelly-h-t-wifi-smart-home-automation-1#61
μαζί με ένα τέτοιο
https://shop.shelly.cloud/shelly-1-wifi-smart-home-automation#50

ThReSh
25-02-21, 00:35
έχω συρόμενα-ανοιγόμενα με 3 λάστιχα και σε 10 μποφόρ βοριά δεν περνάει τίποτα
είναι τύπου volkswagen

Ναι αλλά για τον VW λένε ότι δεν αντέχει και τόσο, βγάζει προβλήματα.

teodor_ch
25-02-21, 09:34
Ναι αλλά για τον VW λένε ότι δεν αντέχει και τόσο, βγάζει προβλήματα.

Στα 10 χρόνια στο ένα σπίτι και στα 5 χρόνια στο άλλο μόνο χερούλια έχουμε αλλάξει και αυτό γιατί τα παιδιά έκαναν μονόζυγο!

Πλέον απο την Europa που είχα πάει να παραλάβω χερούλι μου είπαν πλέον ότι υπάρχουν και άλλα συστήματα αντίστοιχα.
Και το μόνο κακό που μου είπε για τα VW είναι ότι τα χερούλια είναι πολύ ακριβά (€70) αντί για ~€1,5 ή €3 για ένα απλό.
Επειδή τους ρώτησα μου είπε ότι δεν έχουν άλλο θέμα και στην εποχή τους όντως ήταν μοναδικά.

manoulamou
27-02-21, 13:54
Για να μην ανοιγω νεο θεμα ΔΥΟ αποριες σχετικα με κλιματιστικο:
(1) Η θερμοκρασια δωματιου η οποια εμφανιζεται στην εσωτερικη μοναδα, λαμβανεται απο το υψος όπου ειναι τοποθετημενη; Παρατηρησα τοτε με τα χιονιια να δειχνει ακομη και... 8 C σε κλειστο απο παντου δωματιο!
(2) Συμφερει η σταθερη χρηση σε μετριο βαθμο θερμανσης πχ 21 C ή οταν ειναι ανεκτη να την κατεβαζουμε στο κατωτερο οριο των 16 C ?

thourios
27-02-21, 15:23
Σε κλιματιστικά που έχουν πάνω στο τηλεχειριστήριο αισθητήρα θερμοκρασίας λαμβάνεται υπόψη και η θερμοκρασία που βρίσκεται αυτό.
Οπότε δεν λαμβάνεται υπόψη μόνο ο αισθητήρας που έχει πάνω το κλιματιστικό και το ύψος που είναι τοποθετημένο.
Πχ υπάρχει η επιλογή I feel, Follow me ή κάπως έτσι. Οπότε αν αγοράζουμε κλιματιστικό φροντίζουμε μεταξύ άλλων να έχει αυτή την δυνατότητα.
Εννοείται ότι θέλει ενεργοποίηση.

Τώρα αυτοί που λένε ότι το κλιματιστικό πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτό τουλάχιστον στην Αττική δεν συμφωνώ μαζί τους

Sebu
27-02-21, 18:19
Τιποτα δεν πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτο, οσο ειναι ανοιχτο καιει, εστω και ενα μικροτερο ποσο αλλα καιει απο το να ειναι τελειως σβηστο :p

Ακομα και τα ινβερτερ ουδεποτε τα δουλευα συνεχεια ουτε καν τον αφυγραντηρα δεν εχω συνεχεια ανοιχτο να ανοιγοκλεινει μονος του. Οταν θελω μια συσκευη πχ να ζεστανει ή να ψυξει ή να αφυγράνει, την ανοιγω μόνος μου και την κλείνω όταν επιτύχει το σκοπό της.

ThReSh
27-02-21, 18:50
Μηχανολόγοι μηχανικοί διαφωνούν βέβαια, anyway...

manoulamou
27-02-21, 20:13
Εγω παντως διαβαζω παντού οτι αυτο ακριβως προσφερουν τα inverter, οικονομικη λειτουργια χωρις ανοιξε κλεισε, ειναι σε αναστολη μεχρι να πεσει ή να ξεπερασει η θερμοκρασια του χωρου, εκεινην που εχουμε θεσει εμεις ως οριο!
Εννοειται οτι δεν τα εχουμε ανοιχτα ολο το χρονο, αλλά μονον για τους μηνες που ειναι απαραιτητο, δεν συμφερει ουτε το πορτοφολι ουτε το περιβαλλον...
Το δικο μου Inventor οντως διαθετει στο χειριστηριο αισθητηρα FEEL, το ενεργοποιω όποτε το θυμηθω, η απορια μου αφορουσε την εμφανιζομενη επι της εσωτερικης μοναδος θερμοκρασια. :)

ΥΓ
Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίζω το κλιματιστικό για να έχω καλή απόδοση και υγιεινές συνθήκες (https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/se-poia-thermokrasia-prepei-na-rythmizo-to-klimatistiko-gia-na-exo-kali-apodosi-kai-ygieines-synthikes)

kiriakk
27-02-21, 20:51
έχοντας χρησιμοποιήσει επί χρόνια κλιματιστικά για θέρμανση, που έχω δουλέψει με διάφορους τρόπους,
αλλά και αντλία θερμότητας τα τελευταία χρόνια
και έχοντας μελετήσει ιδιαίτερα το θέμα και παρακολουθώντας καταναλώσεις να πω τα εξής:

- όσο χαμηλότερη θερμοκρασία έχεις μέσα στο σπίτι τόσο λιγότερο καις (εντάξει προφανές)

- τώρα αν θες χψ βαθμούς μόνο για τις ώρες που είσαι σπίτι τότε:
1. όσο λιγότερες είναι οι ώρες αυτές και όσο πιο χάλια είναι η μόνωση του σπιτιού -> τόσο περισσότερο συμφέρει η διακεκομένη λειτουργία
2. όσο περισσότερες είναι οι ώρες που θέλεις την επιθυμητή θερμοκρασία και όσο καλύτερη η θερμομόνωση -> συμφέρει η συνεχής λειτουργία

τα παραπάνω ισχύουν με όλα τα είδη θέρμανσης αλλά ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ περισσότερο με τις αντλίες θερμότητας (δηλαδή και τα κοινά σπλιτάκια)
καθώς έχουν πολύ καλύτερη απόδοση όταν δουλεύουν χαλαρά,

έτσι αν θες να πάρεις 20 KWh σε θερμότητα με το πετρέλαιο ή το ρεύμα (αντιστάσεις) θα πρέπει να κάψεις μια συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου,
με την αντλία μπορεί να τα πάρεις με 4 KWh ή με 15, αναλόγως πόσο θα τη ζορίσεις,

έτσι για να έχω στο σπίτι τη θερμοκρασία που θέλω με την αντλία ας πούμε από 4 απόγευμα μέχρι 12 το βράδυ,
με συμφέρει να τη δουλεύω 24/24 χαλαρά και νε κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή,
παρά να της ζητήσω το απόγευμα να ανεβάσει τις απώλειες μέσα σε 1-2 ώρες,
και έτσι κάνω,
αν και θα προτιμούσα το βράδυ να τη σβήνω και πέφτει λίγο η θερμοκρασία

αν είχα αέριο, δε θα το είχα 24/24

Sebu
27-02-21, 21:19
Εγω παντως διαβαζω παντού οτι αυτο ακριβως προσφερουν τα inverter, οικονομικη λειτουργια χωρις ανοιξε κλεισε, ειναι σε αναστολη μεχρι να πεσει ή να ξεπερασει η θερμοκρασια του χωρου, εκεινην που εχουμε θεσει εμεις ως οριο!
Εννοειται οτι δεν τα εχουμε ανοιχτα ολο το χρονο, αλλά μονον για τους μηνες που ειναι απαραιτητο, δεν συμφερει ουτε το πορτοφολι ουτε το περιβαλλον...
Το δικο μου Inventor οντως διαθετει στο χειριστηριο αισθητηρα FEEL, το ενεργοποιω όποτε το θυμηθω, η απορια μου αφορουσε την εμφανιζομενη επι της εσωτερικης μοναδος θερμοκρασια. :)

ΥΓ
Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίζω το κλιματιστικό για να έχω καλή απόδοση και υγιεινές συνθήκες (https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/se-poia-thermokrasia-prepei-na-rythmizo-to-klimatistiko-gia-na-exo-kali-apodosi-kai-ygieines-synthikes)

Μα ακομα και οταν ινβερταρει ενα ινβερτερ (δλδ οταν εχει πιασει θερμοκρασια και η εξωτερικη μοναδα ριχνει στροφες) εξακολουθει να λειτουργει και να τραβαει ρευμα εναντι του να το κλεισεις οταν ποια δεν το θες γιατι εχει ζεστανει ο χωρος.
Σε ενα καλα μονωμενο σπιτι που εχει ετσι και αλλιως 20-21 βαθμους υπο νορμαλ συνθηκες (καλη ωρα τωρα που αερισα και αρκετα σημερα), το να θελω να ανεβασω στους 22-23, θα βαλω το κλιματιστικο στη θερμανση, θα το πιασει, θα το αφησω να ινβερταρει για λιγο (αν πιασει τη θερμοκρασια γρηγορα και μπει σε ινβερτινγκ) αλλα σιγουρα υστερα απο καποια ωρα πχ μιση, μια το πολυ θα το κλεισω γιατι δεν εχω απωλειες και θα διατηρησει αυτη τη θερμοκρασια για αρκετη ωρα μεχρι πχ να παω για υπνο ή να αποκοιμηθω.

badweed
27-02-21, 21:28
το inverter , δεν ειναι ενας αλλος ορος για το Pulse width modulation (PWM), η το pulse-duration modulation (PDM), , δηλαδη ο τροπος που διοχετευεται ταση στο μοτερ , δηλαδη με υψηλες συχνοτητες ριπων , μικροτερης εντασης σε συνχρονιμο με τις απαιτησεις του μοτερ και οχι σαν ωμη δυναμη που εχει προκαθορισμενες 2-3 σκαλες με σταθερη ταση και ενταση ροης ρευματος ;

themispow
28-02-21, 15:18
Μα ακομα και οταν ινβερταρει ενα ινβερτερ (δλδ οταν εχει πιασει θερμοκρασια και η εξωτερικη μοναδα ριχνει στροφες) εξακολουθει να λειτουργει και να τραβαει ρευμα εναντι του να το κλεισεις οταν ποια δεν το θες γιατι εχει ζεστανει ο χωρος.
Σε ενα καλα μονωμενο σπιτι που εχει ετσι και αλλιως 20-21 βαθμους υπο νορμαλ συνθηκες (καλη ωρα τωρα που αερισα και αρκετα σημερα), το να θελω να ανεβασω στους 22-23, θα βαλω το κλιματιστικο στη θερμανση, θα το πιασει, θα το αφησω να ινβερταρει για λιγο (αν πιασει τη θερμοκρασια γρηγορα και μπει σε ινβερτινγκ) αλλα σιγουρα υστερα απο καποια ωρα πχ μιση, μια το πολυ θα το κλεισω γιατι δεν εχω απωλειες και θα διατηρησει αυτη τη θερμοκρασια για αρκετη ωρα μεχρι πχ να παω για υπνο ή να αποκοιμηθω.

Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι

teodor_ch
28-02-21, 19:58
Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι

Αυτά ήθελα να γράψω αλλά βαριόμουν :)

manoulamou
28-02-21, 21:54
Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :respekt: αρα μια χαρα το δουλευω, ειμαστε δυο ατομα τωρα το χειμωνα, εγκλειστοι εν μεσω πανδημιας, ο γιος ανεργος κι εγω συνταξιουχος σε μια αρχαια μονοκατοικια με ουσιαστικα ανυπαρκτη μονωση... Ανοιχτο 24/7 στους 21 βαθμους για θερμανση.:)

Tasanton
05-05-21, 16:38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:
Μένω σε βόρειο προάστιο της Αθήνας σε μια παλιά μονοκατοικία 70 ετών, κτισμένη με πέτρα 60εκ και ξύλινα κουφώματα παραθύρων.
Το χειμώνα το σπίτι κρατάει ζέστη και το καλοκαίρι είναι αρκετά δροσερό, σε σχέση με πιο σύγχρονες κατασκευές που έχω δει.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει μόνωση (τουλάχιστον όπως ορίζεται τα τελευταία χρόνια).
Το σπίτι θερμαίνεται με καυστήρα/λέβητα πετρελαίου και τα κλασσικά καλοριφέρ νερού, ενώ υπάρχει και ένα boiler που θερμαίνεται από τον καυστήρα.

Στο δια ταύτα:
Έχω την εντύπωση ότι οι μεγάλες απώλειες σε ένα σπίτι είναι από τα παράθυρα/πόρτες. Για το λόγο αυτό αλλά και για λόγους αισθητικής/λειτουργικότητας/ασφάλειας σκέφτομαι να αλλάξω τα κουφώματα με αλουμινίου (διπλά τζάμια, θερρμοδιακοπή, κλπ).
Δυστυχώς δεν περνά φυσικό αέριο για να αλλάξω και το σύστημα θέρμανσης, ενώ η λύση της Α/Θ μου φαίνεται ακριβή, με ιδιαίτερο χειρισμό στην εγκατάσταση/ρύθμιση και τελικά μεσοβέζικη στη συγκεκριμένη περίπτωση (μιας και θα παραμείνουν οι σωλήνες και τα καλοριφέρ, θα αφορά μόνο θέρμανση, κλπ).
Επίσης θεωρώ κρίμα να βάλω εξωτερική θερμοπρόσοψη σε πέτρινο σπίτι, χαλάει ο χαρακτήρας και η όψη.
Αναφέρω την τριπλέτα κουφώματα-θέρμανση-πρόσοψη διότι υπάρχουν και τα διάφορα προγράμματα Εξοικονομώ που τα προμοτάρουν.

Ποια είναι η γνώμη σας, θα δω κάποιο αποτέλεσμα μόνο με τα κουφώματα;
Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πετύχω το μέγιστο βαθμό οικονομίας διότι έχει υψηλό κόστος και αρκετές (υποχρεωτικές αλλά όχι επιθυμητές) παρεμβάσεις στο σπίτι.

Ευχαριστώ.

slalom
05-05-21, 21:05
Σιγουρα θα δεις διαφορα. Βγαλε ενα Π.Ε.Α. και ζητα του να σου βαλει σεναρια βελτιωσης αυτα που θες να κανεις, και θα δεις τη διαφορα
Βαλε και μονωση οροφης

Αεριο καποια στιγμη θα περασει

Tasanton
06-05-21, 01:45
Έχω ήδη ΠΕΑ αλλά ο επιθεωρητής έχει βάλει το σύνολο των παρεμβάσεων και όχι μεμονωμένα για να παίξω με τα διαφορά σενάρια και συνδυασμούς.
Μόνωση οροφής δεν μπορεί να μπει απέξω λόγω κεραμοσκεπής.

slalom
06-05-21, 10:50
Ωραια, ειναι πολυ ευκολο να σου κανει τις αλλαγες στα σεναρια που θες, οπως θες

ArchAngel
09-05-21, 11:44
Το ταβάνι ειναι πλάκα ή ξύλινο;
Αν υπαρχει προσβαση μεσα στη σκεπή μπορεί να τοποθετηθεί υαλοβαμβακας, που ειναι σχετικα οικονομικός και αποδοτικός.

Zer0c00L
10-05-21, 20:17
εγώ με αφορμή ότι ψάχνει η νέα διαχειρίστρια (αυτή που με αντικατέστησε μετά από 10 χρόνια διαχείρισης της πολυκατοικίας) να αλλάξει την κεντρική θέρμανση πετρελαίου σε φυσικό αέριο και κάνει έρευνα αγοράς
ξεκίνησα την δική μου έρευνα αγοράς για αυτόνομη εγκατάσταση/σύνδεση φυσικού αερίου (εννοείται ότι την έχω ενημερώσει και φυσικά θα συμμετέχω σε ότι έξοδα μου αναλογούν) αλλά δεν θέλω πλέον να έχω εξάρτηση από την κεντρική θέρμανση και να έχω την αυτονομία και επιλογή μου με το τι θα ζεσταθώ μιας και διαθέτω ήδη ενεργειακό τζάκι (τα καλά όταν μένεις στον τελευταίο όροφο) έχω κλιματισμό (θέρμανση/ψύξη) αλλά τώρα θα βάλω και φυσικό αέριο το οποίο σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχει η πολυκατοικία θερμομόνωση και ότι έχω νέα κουφώματα αλουμινίου θα βελτιώσει κατά πολύ την κατάσταση.

slalom
10-05-21, 20:59
Δεν ασχολεισαι με κεντρικη θερμανση, προχωρας με τον ατομικο σου λεβητα και βγαινεις απο τα κοινοχρηστα

Zer0c00L
10-05-21, 23:04
Δεν ασχολεισαι με κεντρικη θερμανση, προχωρας με τον ατομικο σου λεβητα και βγαινεις απο τα κοινοχρηστα

αυτό σκοπεύω να κάνω

με κάλεσαν από την εταιρεία φυσικού αερίου

θα στείλουν συνεργάτη τους να μου πει το κόστος κτλ

αν όλα πάνε καλά θα πέσουν οι υπογραφές/πληρωμές για να ξεκινήσουν το γρηγορότερο οι εργασίες.

DOU
10-10-21, 17:17
Σκεφτομαι να αγορασω ενα αεροθερμο για το δωματιο μου,επειδη το ενα σωμα καλοριφερ δεν επαρκει και τα κουφωματα εχουν απωλειες επισης,οποτε ειναι ισως το πιο κρυο δωματιο σε ολο το σπιτι.Καμια ποιοτικη προταση υπαρχει? Καταναλωση και θορυβος στο ελαχιστο οσο γινεται.

netblues
10-10-21, 17:34
Νεο κουφωμα. Αν δεν μπορεις να το αντικαταστησεις, υπαρχουν διαφορες ημιπροσωρινες λυσεις με μεμβρανες κλπ.
Μετα πας σε κλιματιστικο.
Δυστυχως δεν υπαρχουν οικονομικες συσκευες με αντιστασεις.
Απο κει και περα, πας στο σκρουτζ, και κοιτας τα δημοφιλη
Παντως πολλα λεφτα μην δωσεις, καθοτι με τις τιμες του ρευματος η χρηση του θα ειναι καπως ακριβη. (εως πολυ)

DOU
10-10-21, 18:06
Νεο κουφωμα. Αν δεν μπορεις να το αντικαταστησεις, υπαρχουν διαφορες ημιπροσωρινες λυσεις με μεμβρανες κλπ.
Μετα πας σε κλιματιστικο.

Δυστυχως δεν υπαρχουν οικονομικες συσκευες με αντιστασεις.
Απο κει και περα, πας στο σκρουτζ, και κοιτας τα δημοφιλη
Παντως πολλα λεφτα μην δωσεις, καθοτι με τις τιμες του ρευματος η χρηση του θα ειναι καπως ακριβη. (εως πολυ)

Αντικατασταση κουφωματων δεν παιζει,δεν ειναι τοσο παλια για να χρειαζονται αντικατασταση απλα μαλλον δεν ηταν τοσο ποιοτικα οταν μπηκαν,εχω σκεφτει τις μεμβρανες,θερμομονωτικες ταινιες.Κλιματιστικο στο δωματιο δεν θελω να βαλω.Δεν σκοπευω να δωσω χρηματα αρκετα,κανενα αεροθερμο των 40-50 ευρω,με θερμοστατη,για λειτουργια τις νυχτερινες ωρες κατα διαστηματα,οχι συνεχομενα πολλες ωρες,η καταναλωση σαφως θα ειναι σημαντικη αν δουλευει αρκετες ωρες.

πχ

https://www.skroutz.gr/s/20812632/Rowenta-Instant-Comfort-SO2330F0-Αερόθερμο-Δαπέδου-2400W.html

sweet dreams
10-10-21, 18:16
Έχω και αερόθερμο και καλοριφέρ.
Αν κλείνεις την πόρτα του δωματίου πάρε καλοριφέρ, ζεσταίνει πιο υγιεινά και δεν έχει θόρυβο.
Το αερόθερμο μπορείς να το γυρίσεις πάνω σου για να ζεσταθείς πιο γρήγορα αλλά κάνει θόρυβο και ξεραίνει την ατμόσφαιρα, εγώ σχεδόν το έχω παροπλίσει.

thourios
10-10-21, 19:36
Καλοριφέρ λαδιού από το Leroy Μerlin (https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/ilektrikes-suskeues-thermansis/kalorifer-ladiou/kalorifer-ladiou-equation-2900-w-62347334). Είναι μεγάλο σε μέγεθος. Σε άλλες μάρκες πουλιέται στην τριπλή τιμή. Έχει ωραία ζέστη λόγω όγκου αλλά καίει πολύ όσο και τα αερόθερμα που σε ζεσταίνουν αμέσως αλλά ξηραίνουν την ατμόσφαιρα. Ρυθμιζόμενο και με μικρό ανεξάρτητο βεντιλατέρ αν το χρειάζεσαι.

Το ευχαριστήθηκα πέρσι λες και ήταν κανονικό πετρελαίου. Άλλωστε την ίδια αρχή λειτουργίας έχουν. Έχω και κλιματιστικό και αερόθερμο και μικρότερο σε όγκο καλοριφέρ στα ίδια Watt.
Το κλιματιστικό είναι το πιο οικονομικό αλλά η ζέστη είναι «αρρωστημένη»

ThReSh
10-10-21, 19:44
To κυρίως πρόβλημα με τα κλιματιστικά είναι η συνήθεια που έχουμε για μη συνεχή θερμανση. Ο ιδανικός τρόπος χρήσης τους, εφόσον μιλάμε για inverter, είναι να τα ανοίξεις πχ Οκτώβριο-Νοέμβριο και να κλείσουν Απρίλιο-Μάιο.

manoulamou
10-10-21, 19:49
Κλιματιστικο inverter για μεγαλυτερη οικονομια σε βαθος χρονου.
Πιο αποτελεσματικη θερμανση με καλοριφερ λαδιου, πλην ομως εκτοξευει τον λογαριασμο ρευματος.
Αεροθερμο ουσιαστικα ΑΧΡΗΣΤΟ εαν θελουμε πραγματικα ζεστο δωματιο, μονον στα... ποδια προσφερει θαλπωρη.
:twisted:

DOU
10-10-21, 21:39
Αεροθερμο ουσιαστικα ΑΧΡΗΣΤΟ εαν θελουμε πραγματικα ζεστο δωματιο, μονον στα... ποδια προσφερει θαλπωρη.
:twisted:

Καταλαβα...μαλλον θα βολευτω με καμια ηλεκτρικη κουβερτα.:p

qwertyuiop
11-10-21, 10:20
To κυρίως πρόβλημα με τα κλιματιστικά είναι η συνήθεια που έχουμε για μη συνεχή θερμανση. Ο ιδανικός τρόπος χρήσης τους, εφόσον μιλάμε για inverter, είναι να τα ανοίξεις πχ Οκτώβριο-Νοέμβριο και να κλείσουν Απρίλιο-Μάιο.

Αυτό αν το πεις στον Ελληνάρα, παθαίνει disc error. Στο μυαλό τους είναι: ζέστη --> θα το βάλω να φ'σά στους 18 και με τον ανεμιστήρα στο turbo για 1-2 ώρες / κρύο --> θα το βάλω να φ'σά στους 30 με τούρμπο ανεμιστήρα για 1-2 ώρες. Σε αμφότερες περιπτώσεις, αντικαθίσταται με το on/off του τηλεχειριστηρίου ο θερμοστάτης.

Ας μη μιλήσουμε για το καλοριφέρ. Μορφωμένοι άνθρωποι οι γονείς μου, κι όταν θέλουν να ζεστάνει πιο γρήγορα το σπίτι... γυρίζουν τον αναλογικό (προφανώς) θερμοστάτη στο 35, νομίζοντας ότι θα ζεσταθούν πιο γρήγορα από το να τον βάλουν 25... :whistle:

anon
11-10-21, 11:00
Αντικατασταση κουφωματων δεν παιζει,δεν ειναι τοσο παλια για να χρειαζονται αντικατασταση απλα μαλλον δεν ηταν τοσο ποιοτικα οταν μπηκαν,εχω σκεφτει τις μεμβρανες,θερμομονωτικες ταινιες.Κλιματιστικο στο δωματιο δεν θελω να βαλω.Δεν σκοπευω να δωσω χρηματα αρκετα,κανενα αεροθερμο των 40-50 ευρω,με θερμοστατη,για λειτουργια τις νυχτερινες ωρες κατα διαστηματα,οχι συνεχομενα πολλες ωρες,η καταναλωση σαφως θα ειναι σημαντικη αν δουλευει αρκετες ωρες.

πχ

https://www.skroutz.gr/s/20812632/Rowenta-Instant-Comfort-SO2330F0-Αερόθερμο-Δαπέδου-2400W.html

Υπολόγισε. Ενα αερόθερμο θα είναι ισχύος τουλάχιστον 2 κιλοβατ,
θα δουλεύει για πόσο; 6 ώρες;
2* 6 = 12 κιλοβατώρες.
Επι 120 ημέρες (όσο διάστημα έιναι ο λογαριασμός), 120 * 12 = 1440
μιλάμε σχεδόν 1500 κιλοβατώρες, επιπλέον, στον λογαριασμό σου. Εαν αυτές πάνε με κόστος (συνολικό) στα 25 σέντς η κιλοβατώρα
αυτό σημαίνει κόστος 375 ευρώ!
Μην κοιτάς, α κάνει μόνο 30 ή μόνο 50 ευρώ. Με κόστος 400 ευρώ στο εξάμηνο σίγουρα και άλλες λύσεις θα αρχίσουν να φαίνονται πιο ελκυστικές. Θυμηθείτε ότι το κόστος ηλεκτρικού ανεβαίνει, οτιδήποτε ΕΠΙΠΛΕΟΝ ρεύμα καίτε, θα πάει σαν εξτρά στην υπάρχουσα κατανάλωση άρα με μεγαλύτερη τιμή (εαν ακολουθείτε το κλιμακωτό τιμολόγιο ρεύματος όπως στην ΔΕΗ).

ΥΓ. Εαν το δωμάτιο σου ειναι όπως λές κρυο, δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ικανοποιητικά ο θερμοστάτης για να κρατήσει την κατανάλωση σχετικά χαμηλά. Εαν επιμένεις στην λύση αυτή προτείνω:
1. Κλείσιμο της πόρτας για αποφυγή διαφυγής θερμότητας
2. Σφραγιστική σιλικόνη/πολυουερεθάνη για τα κουφώματα. Οτι και να καταφέρεις κέρδος είναι (στο πλαίσιο αυτό μπορείς και στην πόρτα δωματίου να βάλεις τα σχετικά αυτκόλλητα που μειώνουν σημαντικά την αεροδιαπερατότητα άρα και την διαφυγή θερμότητας)
3. Περισσότερα / καλύτερα κλινοσκεπάσματα. Θυμάμαι στο χωριό, όταν ξαπλώναμε, το κρεβάτι ήταν τόσο κρυο που τονοιωθες μουσκεμα. Αλλα δεν έβγαινες το πρωί απο μέσα. Οι θερμοκρασίες, χαμηλές, και μέσα στο σπίτι.... Ορεινό χωριό στο Παικο. Πολλοί μάλιστα λένε ότι είναι πιο υγιεινό, είναι αυτοί που ακόμα και τον χειμώνα κοιμούνται με ανοικτό παράθυρο...
4. Για πιο ζεστασιά, στον ύπνο, μπορείς να σκεφτείς την περίπτωση ηλεκτρικού υποστρώματος (δουλεύει για λίγη ώρα να ζεστάνει το κρεβάτι) αλλα και ηλεκτρικής κουβέρτας. Εχουν σαφώς μικρότερη κατανάλωση.
5. Ακόμα καλύτερα είναι να δείς εαν μπορεί να γίνει εξωτερικά μόνωση τύπου Κέλυφος, που θα κάνει μγάλη διαφορά. Βέβαια κοστίζει. αλλα μια καλή υλοποίηση είναι κάτι που θα σε κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια, και ειναι το οικονομικότερο σενάριο, σε βάθος χρόνου. Εαν είναι να δίνεις 350-400 τον χρόνο, με το να κάνεις μόνωση έστω για τον συγκεκριμένο χώρο, εξωτερικά, σε 1-2 χρόνια θα έχεις κάνει απόσβεση.

DOU
11-10-21, 16:46
Επομενως εσυ λες,μαζεψε ενα καλο ποσο και κανε μια θερμομονωση σε κουφωματα η οπου μπαινει το κρυο και να αφησω τα καλοριφερ με λαδι και τα αεροθερμα γιατι ειναι προσωρινες λυσεις που μακροπροθεσμα θα κοστισουν περισσοτερο,ενα το αλλο μια επενδυση που θα κανει μονιμη δουλεια.Θα το σκεφτω ειναι η αληθεια,βεβαια το δωματιο μου μαζευει και αρκετη υγρασια σαν τελευταιος οροφος της οικοδομης που ειμαστε.(Πρεπει να παρω και αφυγραντηρα γμτ)

thourios
11-10-21, 17:22
Αν έχεις υγρασία μούχλα κτλ στο ταβάνι δεν σε σώζει ο αφυγραντήρας.

anon
11-10-21, 17:28
Επομενως εσυ λες,μαζεψε ενα καλο ποσο και κανε μια θερμομονωση σε κουφωματα η οπου μπαινει το κρυο και να αφησω τα καλοριφερ με λαδι και τα αεροθερμα γιατι ειναι προσωρινες λυσεις που μακροπροθεσμα θα κοστισουν περισσοτερο,ενα το αλλο μια επενδυση που θα κανει μονιμη δουλεια.Θα το σκεφτω ειναι η αληθεια,βεβαια το δωματιο μου μαζευει και αρκετη υγρασια σαν τελευταιος οροφος της οικοδομης που ειμαστε.(Πρεπει να παρω και αφυγραντηρα γμτ)

Αν έχεις υγρασία όπως λές ένας λόγος παραπάνω να κάνεις μόνωση. Η υγρασία, μπορεί να έρχεται απο έξω, ή μπορεί να είναι η υγροποίηση της υγρασίας του αέρα εντός του διαμερίσματος, αφού οι τοίχοι είναι παγωμένοι (ελλέιψει μόνωσης). Και για τις δυο περιπτώσεις η λύση είναι μόνωση που κάνει και στεγανοποίηση (είχα το ίδιο πρόβλημα, με υγροποίηση της εσωτερικής υγρασίας). Εγω θα έλεγα κάνε μια θερμομόνωση/στεγανοποίηση στους τοίχους, εξωτερικά, πρώτα. Για τα κουφώματα, ισως δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις, μπορείς όμως να δείς απο που χάνεις θερμοτητα. Ενας ειδικος με σκάνερ θερμότητας μπορεί να δεί απο που "χάνεται".
https://en.wikipedia.org/wiki/Thermographic_camera

Oπως σου είπα, για τα κουφώματα, εξαρτάται απο την περίπτωση. Εαν είναι παλια συρταρωτά, σίγουρα θέλουν άλλαγμα. Αλλά στο μεταξύ βοηθάει να κατεβάζεις και το στόρι, ώστε να έχει δεύτερο "επιπεδο" κλεισίματος. Πολλές φορές κουφώματα δεν έχουν εφαρμοσθεί καλά, οπότε ένας ειδικός με πολυουερεθάνες και λοιπά στεγανωτικά μπορεί να στο κάνει πολύ καλύτερο. Μπορεί να χρειαστεί να μονώσεις τον χώρο στο οποίο αποθηκεύεται το στόρι επάνω.

Σίγουρα οι λύσεις που προτείνω δεν είναι τόσο "ευκολες" όσο το πάω στο ΛΙΝΤΛ και παίρνω ένα αερόθερμο. Σίγουρα η λύση παίρνω ένα αερόθερμο, έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος χρήσης απο ότι η αγορά του.

manoulamou
12-10-21, 12:26
Αυτό αν το πεις στον Ελληνάρα, παθαίνει disc error. Στο μυαλό τους είναι: ζέστη --> θα το βάλω να φ'σά στους 18 και με τον ανεμιστήρα στο turbo για 1-2 ώρες / κρύο --> θα το βάλω να φ'σά στους 30 με τούρμπο ανεμιστήρα για 1-2 ώρες. Σε αμφότερες περιπτώσεις, αντικαθίσταται με το on/off του τηλεχειριστηρίου ο θερμοστάτης.

Ας μη μιλήσουμε για το καλοριφέρ. Μορφωμένοι άνθρωποι οι γονείς μου, κι όταν θέλουν να ζεστάνει πιο γρήγορα το σπίτι... γυρίζουν τον αναλογικό (προφανώς) θερμοστάτη στο 35, νομίζοντας ότι θα ζεσταθούν πιο γρήγορα από το να τον βάλουν 25... :whistle:
ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ το χειμωνα θελουν τροπικες θερμοκρασιες και το καλοκαιρι πολικες... Θερμοστατης - Inverter αγνωστοι οροι.
Και μετα τους φταιει η κακια ΔΕΗ/παροχος ρευματος! :twisted:

Zer0c00L
14-10-21, 16:28
Εμείς στην πολυκατοικία έχουμε κεντρική θέρμανση πετρελαίου (θέλουν φυσικό αέριο είτε κεντρική εγκατάσταση είτε αυτόνομη ατομική εγκατάσταση) αλλά κοστίζει πάρα πολλά...

Προσωπικά εγώ έχω Κλιματιστικά inverter για μεγαλύτερη οικονομία σε βάθος χρόνου σε συνδυασμό με τα κουφώματα αλουμινίου και την θερμομόνωση κάνουν μια χαρά την δουλεία τους όσες φορές τα έχω χρειαστεί σε σημείο που έχουν βγάλει άχρηστο το ενεργειακό τζάκι που επίσης έχω με αρκετό απόθεμα σε ξύλα.

οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης (με ηλεκτρική ενέργεια) την αποφεύγω ειδικά κάτι αερόθερμα/καλοριφέρ λαδιού ή διαφημιζόμενες σόμπες...

slalom
14-10-21, 16:54
αλλά κοστίζει πάρα πολλά...
Τωρα που θα ανεβουν οι τιμες Φ.Α. δεν ξερω αν θα συμφερει

Zer0c00L
14-10-21, 20:10
Τωρα που θα ανεβουν οι τιμες Φ.Α. δεν ξερω αν θα συμφερει

η εγκατάσταση φυσικού αερίου (αυτόνομης ατομικής εγκατάστασης) είναι όνειρο για εμένα δεν δίνω 3.500 ευρώ μόνο για την εγκατάσταση.

slalom
14-10-21, 21:16
Αναφερομαι σε καποιον που εχει ηδη αυτονομια, κοστος και αποσβεση

Sebu
15-10-21, 21:17
Ή απλα ξεκινας μεθοδο Wim Hoff και το κρυο γινεται κυρια φυση σου και μετα δεν θες ουτε καλοριφερ ουτε θερμανση, αντιθετα θερμοκρασια 16 βαθμοι στο σπιτι θα σου φαινεται ζεστη :p

Κανεις και ενα πρωινο παγωμενο ντουζ για 2-3 λεπτα και αλλο ενα το βραδυ πριν πεσεις για υπνο και ολα λυνονται δωρεαν και οικονομικα.

Περα απο την πλακα εδω και 2 χρονια που το ξεκινησα αντεχω το κρυο νερο ακομα και το χειμωνα και οτιδηποτε ακομα και σε χλιαρο νερο με ενοχλει με ζεματαει ενω και η διαχειριση/αισθηση του κρυου απο το σωμα μου (εξωτερικο κρυο, κρυο χωρου) εχει αλλαξει προς το καλυτερο.

Zer0c00L
16-10-21, 15:16
Αναφερομαι σε καποιον που εχει ηδη αυτονομια, κοστος και αποσβεση

και εγώ σε αυτούς αναφέρομαι

γιατί η αυτόνομη εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κόστος εγκατάστασης και κόστος σύνδεσης με τις τωρινές τιμές μάλλον θα αιμορραγήσει η τσέπη άσχημα.

Sebu
16-10-21, 16:44
"Παγιδευτηκε" πολυς κοσμος στο φυσικο αεριο τα προηγουμενα χρονια, αντικαθιστωντας το πετρελαιο ως θερμανση με αυτο και πλεον που το κοστος του θα εκτιναχθει θα χαθουν τα οποια οικονομικα οφελη (ισως να μεινει αυτο της καλυτερης καυσης αρα ιδιας θερμανσης με μικροτερη καταναλωση αρα και μικροτερο κοστος) απλα οσοι δεν εχουν προλαβει να κανουν αποσβεση ισως να αργησουν να κανουν ή και να μην κανουν ποτέ το κόστος εγκατάστασης/αντικατάστασης/συνδεσης.

Ομοιως θα παγιδευτουν παρα πολλοι και στην ηλεκτροκινηση τωρα και τα επομενα χρονια και σε καμια 5ετια που θα ανεβουν σε υψηλοτερα επιπεδα οι τιμες ρευματος, η χρηση και αξιοποιηση ενος ηλεκτρικου ισως καταστει ακριβοτερη απο το συμβατικο χωρια τις μπαταριες που ετσι και απαιτηθει αντικατασταση τους καποια στιγμη (λ.χ. στη 10 ετια του οχηματος που δινει πχ η Toyota ως μεγιστη εγγυηση στα υβριδικα) οι τιμες ειναι στα 2.000+ ευρω για μεταχειρισμενες μπαταριες και ειναι ασυμφορο.

sdikr
16-10-21, 16:54
"Παγιδευτηκε" πολυς κοσμος στο φυσικο αεριο τα προηγουμενα χρονια, αντικαθιστωντας το πετρελαιο ως θερμανση με αυτο και πλεον που το κοστος του θα εκτιναχθει θα χαθουν τα οποια οικονομικα οφελη (ισως να μεινει αυτο της καλυτερης καυσης αρα ιδιας θερμανσης με μικροτερη καταναλωση αρα και μικροτερο κοστος) απλα οσοι δεν εχουν προλαβει να κανουν αποσβεση ισως να αργησουν να κανουν ή και να μην κανουν ποτέ το κόστος εγκατάστασης/αντικατάστασης/συνδεσης.

Ομοιως θα παγιδευτουν παρα πολλοι και στην ηλεκτροκινηση τωρα και τα επομενα χρονια και σε καμια 5ετια που θα ανεβουν σε υψηλοτερα επιπεδα οι τιμες ρευματος, η χρηση και αξιοποιηση ενος ηλεκτρικου ισως καταστει ακριβοτερη απο το συμβατικο χωρια τις μπαταριες που ετσι και απαιτηθει αντικατασταση τους καποια στιγμη (λ.χ. στη 10 ετια του οχηματος που δινει πχ η Toyota ως μεγιστη εγγυηση στα υβριδικα) οι τιμες ειναι στα 2.000+ ευρω για μεταχειρισμενες μπαταριες και ειναι ασυμφορο.

Αυτή την στιγμή ότι έχει να κάνει με ενεργεία έχει ανέβει, αναλογικά το αέριο παραμένει φθηνότερο απο Πετρέλαιο και ρεύμα.
Τι άλλο είχες στο μυαλό να καις ας πούμε αυτή την στιγμή που θα ήταν φθηνότερο ανα kwh;

Sebu
16-10-21, 20:27
Αυτή την στιγμή ότι έχει να κάνει με ενεργεία έχει ανέβει, αναλογικά το αέριο παραμένει φθηνότερο απο Πετρέλαιο και ρεύμα.
Τι άλλο είχες στο μυαλό να καις ας πούμε αυτή την στιγμή που θα ήταν φθηνότερο ανα kwh;

Δεν εχω εναλλακτικη αυτο ειναι το προβλημα, οτι μας εχουν εγκλωβισει.Σε αναλογια ρευματος/αποδοσης μπορω να σκεφτω μονο το κλιματιστικο αυτη τη στιγμη.

sdikr
16-10-21, 20:32
Δεν εχω εναλλακτικη αυτο ειναι το προβλημα, οτι μας εχουν εγκλωβισει.Σε αναλογια ρευματος/αποδοσης μπορω να σκεφτω μονο το κλιματιστικο αυτη τη στιγμη.

Το κλιματιστικό δεν έχει την ζέστη που έχεις με καλοριφέρ ή με μια αντλία θερμότητας
Θέλεις ακόμα καλό κλιματιστικό που να έχει καλή απόδοση για να πεις οτι βγαίνεις πιο κερδισμένος απο αέριο αν έχεις αέριο με 0.05 την kWh και αν είσαι απο τους τυχερούς που πέτυχαν τα 0,02 για άεριο απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Εγώ πιστεύω πως τα πράγματα θα στρώσουνε, τώρα ξαφνικά αυξήθηκε κατακόρυφα η ζήτηση αλλά δεν φτάνει η παραγωγή/παράδοση όπως πχ με τις μάσκες στις αρχές που τις κλέβανε απο τα αεροδρόμια, τώρα πλέον έχουν ηρεμήσει τα πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.