PDA

Επιστροφή στο Forum : wind και τεχνικες εξαπατησης καταναλωτων



minder
04-03-11, 21:26
Στις 22 του προηγουμενου μηνα κατοπιν τηλεφωνηματος πωλητριας πακετου της wind επεισαν τον πατερα μου να μεταβει απο τον οτε.
Επειδη ελειπε απο το σπιτι ο πατερας μου υπεγραψε η μητερα μου το συμβολαιο στον courier.
Οταν ηρθε και το ειδε ο πατερας μου ειδε οτι ειχε και εχτρα χρεωση συνδεσης για την οποια η πωλητρια δεν του ειπε τιποτα και αποφασισε και για τα λεφτα αλλα και για την κοροιδια να κανει ακυρωση.
Απο το τοπικο καταστημα της wind στειλαμε αιτηση ακυρωσης πριν ενεργοποιηθει η μεταφορα.
Ακομα και τωρα που μιλαμε δεν εχει πραγματοποιηθει.
Αλλα γιναμε μαλλια κουβαρια σημερα γιατι λενε οτι δηθεν και καλα δεν λαβαν το φαξ στις 22 που σταλθηκε απο το τοπικο καταστημα τους.
Στο καταστημα λεει οτι σιγουρα το ελαβαν.
Τους στειλαμε εκ νεου και δευτερη σημερα αιτηση ακυρωσης.
Τωρα λενε οτι εχει δρομολογηθει η μεταφορα δηθεν και καλα και ισως δεν την σταματησουν.
Στον οτε που πηρα μου λενε οτι μεσω wind μονο μπορω να την ακυρωσω και μαλλον επιτηδες το κανουν για να χρεωσουν τον πρωτο λογαριασμο.
Μαζι ομως με τον πρωτο λογαριασμο θα πληρωθουν και στον οτε 50 ευρω για το σπασιμο του συμβολαιου.
Καμια 30αρια στην wind για την ενεργοποιηση του δικου της.
Καμια 250αρια για το σπασιμο του συμβολαιου της wind και δεν ξερω ποσα για επαναφορα στον οτε.
Αν εχει τυχει σε καποιον απο εσας ας μου πει εαν πηγε στην προστασια καταναλωτη και τι εγινε και που αλλου μπορει να γινει καταγγελια της εταιριας αυτης.

gcf
04-03-11, 21:35
Από τη στιγμή που δεν υπέγραψε ο κάτοχος της γραμμής αλλά η μητέρα σου δεν είναι άκυρη η σύμβαση;

manoulamou
04-03-11, 21:43
Δεν ειναι ειδικα θεμα WIND: ολες σχεδον οι εταιριες εχουν για εξωτερικους συνεργατες πωλητες
που πληρωνονται με ποσοστα και με το... κομματι.
Βρισκουν ηλικιωμενους συνταξιουχους ή γενικοτερα ασχετους που προσπαθουν να κανουν οικονομια, τους ταζουν λαγους με πετραχειλια, τους πειθουν και ουσιαστικα υποκλεπτουν την υπογραφη τους.
Μετα ξεκιναει ολοκληρη Οδυσσεια, δυστυχως υπαρχουν δεκαδες παρομοια θεματα στο δικο μας forum και οχι μονον. Βαλε τις λεξεις συμβολαιο, τηλεφωνια, απατεωνες στην αναζητηση ή/και στο Google... (http://www.google.gr/search?num=100&hl=el&newwindow=1&safe=off&client=firefox-a&hs=QFG&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&channel=s&q=site%3Aadslgr.com+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE %B9%CE%B1+%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7)
:twisted:

Seitman
04-03-11, 21:51
Πότε επιτέλους θα μάθουμε ότι εκτός από δικαιώματα, έχουμε και υποχρεώσεις και θα πρέπει να μην τα ρίχνουμε όλα στις "κακές" εταιρείες?

Φυσικά και υπάρχει "τέλος ενεργοποίησης" το οποίο αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους τους οποίους και διαβάζουμε πριν υπογράψουμε.

minder
04-03-11, 23:32
Ειναι θεμα οντως αυτο της υπογραφης που δεν ειναι του κατοχου αλλα της μητερας μου η οποια και να ηθελε δεν μπορουσε να διαβασει τα ψιψιρολια γραμματα του συμβολαιου.
Αν ηταν ο πατερας μου σπιτι θα διαβαζε τις εχτρα χρεωσεις και δεν θα υπεγραφε.
Αλλα το επομενο θεμα ειναι η συστηματικη εξαπατηση που εχω συναντησει και στις αλλες εταιριες με την τακτικη α δεν λαβαμε το φαξ της ακυρωσης και το παιζουν κοροιδα για να γινει η μεταφορα και να αναγκαστει ο πελατης να μεινη για να μην πληρωσει ολα αυτα που ανεφερα.
Απο βδομαδα θα επικοινωνησω με την προστασια καταναλωτη στα χανια.

manoulamou
05-03-11, 01:31
Πότε επιτέλους θα μάθουμε ότι εκτός από δικαιώματα, έχουμε και υποχρεώσεις και θα πρέπει να μην τα ρίχνουμε όλα στις "κακές" εταιρείες?

Φυσικά και υπάρχει "τέλος ενεργοποίησης" το οποίο αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους τους οποίους και διαβάζουμε πριν υπογράψουμε.

Σωστα τα λες αλλά δεν εχουν ολοι ουτε τις γνωσεις ουτε την "ετοιμοτητα" τη δικη μας.
Εμεις διαβαζουμε και τα ψιλα γραμματα, εκεινοι βασιζονται στο τι τους λεει το σαΐνι ο πωλητης.
Αμα ο αλλος τα βγαζει δυσκολα περα, ευκολα τον τουμπαρουν οι αετονυχιδες.
Οι εταιριες κανουν τη δουλεια τους, οι καταναλωτες πρεπει να μην ειναι ευπιστοι,
ομως πες στην γιαγια οτι δεν ηθελε το καλο της και ειπε ψεμματα ο ευγενικος νεαρος που της πουλησε το παμφθηνο πακετο να γλυτωσει απ τον ΟΤΕ...

Georgevtr
05-03-11, 05:19
Δέν γίνονται μόνο στην wind....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=480545

Προσοχή!!!!!!!!!!!!

Seitman
05-03-11, 08:44
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα, χωρίς να έχω καμία σχέση με τη wind, πέρα της μιας σύνδεσης που έχω στο κινητό μου.

Από τις 22 του μήνα και μέχρι να έρθει ο εξοπλισμός μαζί με τη σύμβαση την οποία υπέγραψε η μητέρα σου, πόσες μέρες πέρασαν? Το ρωτάω γιατί στο μεσοδιάστημα θα μπορούσατε να ελέγξετε τους τιμοκαταλόγους της wind και αν δε σας άρεσε, απλά δεν υπογράφατε.

Από την άλλη όμως το τέλος ενεργοποίησης είναι κοντά στα €36. Και εμένα με είχε ξενίσει στην αρχή αλλά το αποδέχτηκα και στην ουσία έγινε απόσβεσή του στους 3 πρώτους λογαριασμούς λόγω της διαφοράς από αυτά που πλήρωνα τότε στον ΟΤΕ.

Τώρα για την υπογραφή που αναφέρεις, αν και δεν είμαι νομικός, σίγουρα δεν είναι έγκυρη η σύμβαση αφού δεν την έχει υπογράψει το άτομο του οποίου τα στοιχεία αναγράφονται. Αλλά δεν ξέρω ποια είναι η πολιτική της εταιρείας σε αυτό το θέμα. Και εξηγούμαι, σε δική μας περίπτωση άσχετη με το θέμα μας, ναι μεν αποδέχθηκαν ότι δεν είναι δική μας η υπογραφή, αλλά για να σταματήσουν να έχουν οικονομικές απαιτήσεις από εμάς θα έπρεπε να τους προσκομίσουμε αντίγραφο της μήνυσης για πλαστογραφία εναντίον του ατόμου που έκανε τη "λαδιά".

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό που λες manoula mas για τις γιαγιάδες, είναι δυστυχώς φαινόμενο των καιρών μας και δεν περιορίζεται μόνο στην προώθηση των εταιρειών τηλεπικοινωνίας. Είναι μεγάλο θέμα και εντάσσονται σ' αυτό μπακάληδες, κρεοπώλες, ψιλικατζίδες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.

manoulamou
05-03-11, 12:47
Αυτό που λες manoula mas για τις γιαγιάδες, είναι δυστυχώς φαινόμενο των καιρών μας και δεν περιορίζεται μόνο στην προώθηση των εταιρειών τηλεπικοινωνίας. Είναι μεγάλο θέμα και εντάσσονται σ' αυτό μπακάληδες, κρεοπώλες, ψιλικατζίδες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.
Αστα ακομη θυμαμαι περιπτωση με τους δικους μου υπερηλικες γονεις:
Eμφανιστηκαν κατι τυποι ισχυριζομενοι πως δημος (???) ηθελε να επιβραβευσει
τους τελειοφοιτους επειδη λεει ημουν αριστη μαθητρια. Τους πλασαρησαν
πολυτομη αμερικανικη εγκυκλοπαιδεια σε δοσεις μαζι με ενα σωρο ασχετα και αχρηστα βιβλια
σε τιμη προσφορας. ΕΕΕ μετα τραβιομουνα 5 χρονια να την ξοφλησω μεσω τραπεζης...
:crazy:




διαχρονικο το φαινομενο απλα τωρα οξυνθηκε!

minder
08-03-11, 03:43
Στις 22 το πρωι ηρθε η συμβαση και το μοντεμ αργοτερα την ιδια μερα το οποιο και φυσικα δεν παρελαβαμε.
Την ιδια μερα εσταλη και φαξ ακυρωσης το οποιο στις 4/3 λενε οτι δεν το ελαβαν και τους στειλαμε εκ νεου αλλο ενα.
Η τηλεφωνικη επικοινωνια με την πωλητρια ηταν την προηγουμενη το μεσημερι εαν θυμαμαι καλα.
Εμεις ειχαμε θεωρησει οτι ειχε γινει ακυρωση διοτι η πωλητρια μας ειπε οτι η μεταφορα θα εχει σε τρεις τεσσερις μερες και αφου δεν εγινε ειχε τελειωσει για εμας η ιστορια μεχρι τις 4/3 που τηλεφωνησαν και το επαιζαν οτι δεν ελαβαν κανενα φαξ ακυρωσης.
Στο καταστημα της wind απο το οποιο στειλαμε και το πρωτο και το δευτερο φαξ μας εξηγησε ο ανθρωπος οτι το εχουν λαβει δεν υπαρχει περιπτωση να μην το εχουν λαβει διοτι εαν υπηρχε καποιο προβλημα θα το εβγαζε αμεσως το φαξ οτι για καποιο λογο δεν εγινε η παραλαβη απο τον παραληπτη.


Τους ενημερωσαμε και τηλεφωνικα οτι δεν θελουμε να μας ξαναενοχλησουν.
Ακομα και σημερα 8/3 ειμαι με τον οτε.
Απο οτι διαβασα αλλοι περιμενουν μηνα και βαλε να γινει η μεταφορα και τους κανουν καταγγελια για την καθυστερηση γιατι και δεν τους εχουν συνδεδεμενους και τους χρεωνουν κιολας και εδω μας κοροιδευουν οτι ισως δεν προλαβαινουν να ακυρωσουν την μεταφορα ;
Οσο για την αποσβεση οταν ο κατοχος της γραμμης δεν θελει και θεωρει οτι εξαπατηθηκε απο την πωλητρια που του απεκρυψε την χρεωση εγω δεν μπορω να πω τιποτα.
Εχουμε αλλαξει και αλλες εταιριες αλλα σε καμμια δεν μου εκαναν αυτη την συγκεκριμενη χρεωση ολες δωρεαν την ειχαν.

HRC2360
08-03-11, 10:37
Στις 22 το πρωι ηρθε η συμβαση και το μοντεμ αργοτερα την ιδια μερα το οποιο και φυσικα δεν παρελαβαμε.
Την ιδια μερα εσταλη και φαξ ακυρωσης το οποιο στις 4/3 λενε οτι δεν το ελαβαν και τους στειλαμε εκ νεου αλλο ενα.
Η τηλεφωνικη επικοινωνια με την πωλητρια ηταν την προηγουμενη το μεσημερι εαν θυμαμαι καλα.
Εμεις ειχαμε θεωρησει οτι ειχε γινει ακυρωση διοτι η πωλητρια μας ειπε οτι η μεταφορα θα εχει σε τρεις τεσσερις μερες και αφου δεν εγινε ειχε τελειωσει για εμας η ιστορια μεχρι τις 4/3 που τηλεφωνησαν και το επαιζαν οτι δεν ελαβαν κανενα φαξ ακυρωσης.
Στο καταστημα της wind απο το οποιο στειλαμε και το πρωτο και το δευτερο φαξ μας εξηγησε ο ανθρωπος οτι το εχουν λαβει δεν υπαρχει περιπτωση να μην το εχουν λαβει διοτι εαν υπηρχε καποιο προβλημα θα το εβγαζε αμεσως το φαξ οτι για καποιο λογο δεν εγινε η παραλαβη απο τον παραληπτη.




Αντιγραφο/αποδειξη του fax που εστειλαν πηρες?Μπορεις να παρεις απο το καταστημα?

Να ζητας και να το κρατας παντα για παν ενδεχομενο :wink:

minder
08-03-11, 13:35
Ο κατοχος εστειλε το φαξ δεν το εστειλα εγω.
Ο ιδιοκτητης του καταστηματος διαβεβαιωνει οτι εσταλει εφοσον δεν εβγαλε μυνημα αλλιως θα εβγαζε μυνημα.
Ειναι γνωστη η τακτικη αυτων των εταιριων να αρνουνται οτι εσταλει παρολα ταυτα εχουμε χαρτι που γραφει ακυρωση πριν την ενεργοποιηση της μεταφορας της γραμμης εστω και στις 4/3.

HRC2360
08-03-11, 16:46
Ενταξει.Την επομενη φορα θα ξερεις,θα ζητας αποδειξη,ακομα για fax που στελνεις απο ενα καταστημα του χ παροχου.

Ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.

minder
10-03-11, 23:36
Ηρθαμε σε συμφωνια τελικα για δωρεαν μηνα και εγινε η μεταφορα.
Στο ιντερνετ ειναι λιγακι πιο κατω η ταχυτητα απο τον οτε αλλα δεν πειραζει δεν υπαρχει προβλημα.
Στο τηλεφωνο μονο εκανε κολπακια μερικες φορες στο στυλ απανταω και δεν ακουγετε ο συνομιλητης και πρεπει να ξανακαλεσει.

manoulamou
11-03-11, 01:06
Πηγατε δηλαδη στην WIND? :what:

akkiiss55
13-03-11, 13:30
Από τη στιγμή που δεν υπέγραψε ο κάτοχος της γραμμής αλλά η μητέρα σου δεν είναι άκυρη η σύμβαση;

βασικα ειναι παρανομη κινηση η υπογραφη απο τριτο ατομο.καλλιστα αν υπεγραψε αλλος με τν υπογραφη του κατοχου υπαρχει αναφορα για πλαστογραφια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.