PDA

Επιστροφή στο Forum : PORT 2000 & 5000 και προβλήματα σχετικά με port forwarding στης συγκεκριμένες ..



cistech
05-03-11, 07:07
Είμαι μηχανικός δικτύων αρκετά χρόνια και ήρθα Ελλάδα να μείνω. Έχω αντιμετώπιση μεγάλο πρόβλημα με των ΟΤΕ και την υπηρεσία DSL διότι παρόλο που υποστηρίζουν πως δεν έχουν κλειστής πόρτες, υπάρχουν και ΔΕΝ είναι διευθετημένη να σε βοηθήσουν. Με λίγα λογία όσες εταιρείες που βάζουν συστήματα CCTV για να μπορούν να βλέπουν απομακρυσμένα τη γίνετε στα καταστήματα τους δεν μπορούν.
Έχω πάρει αρκετές φορές τηλέφωνο και έχω στείλει αρκετά email στην τεχνική υπηρεσία για να μου ανοίξουν κάποιες πόρτες που χρειάζομαι για την μεταφορά εικόνας για σύστημα CCTV.
Στο τηλέφωνο η απάντηση είναι δεν είναι στης αρμοδιότητες μας για να σας βοηθήσουμε με port forwarding όσο και να τους λες δεν είναι εκεί το θέμα – το πρόβλημα είναι πως η πόρτες είναι κλειστές. Εδώ επιμένουν πως η πόρτες που τους ζητά ΔΕΝ είναι κλειστές και μου λένε πως μάλλον δεν έχω κάνει την σωστή ρύθμιση στο router και να κατεβάσω το pdf που έχουν στην ιστοσελίδα τους και να το ακολουθησω ( δεν έχει καμιά σχέση πως εδώ και 15 χρόνια είναι μηχανικός δικτύων και τέλος πάντων port forwarding έχω κάνει στων router). Μετά από αρκετή ώρα και τηλέφωνα προς των ΟΤΕ κατάφερε και μίλησα με ένα κύριο που μου είπε πως ήταν ο προϊστάμενος του τμήματος NETWORKING. Του εξήγησα το θέμα και η απάντηση του ήταν ιδία ΔΕΝ έχουμε κλείσει της πόρτες και θα έλεγχε το firewall για να δει.
Από ότι καταλάβατε ακόμα το ελέγχει και ακόμα περιμένω απάντηση.
Υπάρχουν αρκετές ιστοσελίδες η και εργαλεία που έχουν την δυνατότητα να ελέγξουν της πόρτα και να σου πουν σε ποιο κατάσταση είναι - δηλαδή ανοικτή οι κλειστή. Ένα που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια και ΠΑΝΤΑ μου έχει βγάλει σωστές μετρήσεις στο εξωτερικό που ήμουν αρκετά χρόνια. Είναι το http://www.canyouseeme.org/ . Είναι πολύ απλό σου λέει πιο είναι το IP σου και εσύ το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να εισάγεις την πόρτα που θέλεις. Θα σου βγάλει εάν είναι ανοικτή οι κλειστή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ν σου βγάλει λάθος.
Στα email που τους έχω στείλει ΚΑΜΙΑ απάντηση ( την τελευταία φορά που δοκίμασα ήταν Ιανουαρίου 2011) και ακόμα περιμένω και από ότι φαίνετε ΔΕΝ θα γίνει τίποτα. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω να αλλάξω των πρόχεα του πελάτη μου για να μπορεί να βλέπει τα συστήματα CCTV που έχω βάλει στα καταστήματα του.
Πάντως είναι λυπηρό που μας παρέχουν μια υπηρεσία και αυτή δεν είναι σωστά ρυθμισμένοι με αποτέλεσμα αρκετή να βάζουν συστήματα CCTV και να μην έχουν πρόσβαση λόγο μη ικανοποιητική τεχνική υποστηρίξει από τους ISP.
Υπάρχει κανείς που μπορεί να δώσει λίγο φως στην κατάσταση?
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη εάν έχω κάνει ορθογραφικά λάθει δεν είναι η κύρια γλωσσά μου τα Ελληνικά.

Seitman
05-03-11, 09:13
Δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα φίλε μου με το δικό μου CCTV. Και με ΟΤΕ που ήμουν πριν και τώρα με HOL.

Έχεις ανοίξει τις συγκεκριμένες θύρες στο router?

maik
05-03-11, 12:03
Ξερω πολλα , μα παρα πολλα CCTV που δουλευουν μια χαρα. Πες μας ποιο ρουτερ χρησιμοποιεις. Μηπως , λεω μηπως, δεν ανοιξες τις πορτες και για UDP;

nontasaggelis
05-03-11, 13:25
Ξερω πολλα , μα παρα πολλα CCTV που δουλευουν μια χαρα. Πες μας ποιο ρουτερ χρησιμοποιεις. Μηπως , λεω μηπως, δεν ανοιξες τις πορτες και για UDP;

Τις πορτες απο το my.otenet.gr τις ανοιξε???

AssVas
05-03-11, 13:29
όπως είπε και ο φίλος nontasaggelis,

Ο ΟΤΕ σε κάθε νέα σύνδεση έχει το FILTER : ON


O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:
TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000
UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.


Οδηγίες για το πως θα το απενεργοποιήσεις εδώ:

http://www.otenet.gr/hd/

emeliss
07-03-11, 12:32
Ένα που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια και ΠΑΝΤΑ μου έχει βγάλει σωστές μετρήσεις στο εξωτερικό που ήμουν αρκετά χρόνια. Είναι το http://www.canyouseeme.org/ . Είναι πολύ απλό σου λέει πιο είναι το IP σου και εσύ το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να εισάγεις την πόρτα που θέλεις. Θα σου βγάλει εάν είναι ανοικτή οι κλειστή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ν σου βγάλει λάθος.
Έχουν ήδη αναφέρει ότι υπάρχει η υπηρεσία "αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις" (http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_ports.htm). Είναι κάτι που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ και που επισημαίνει η τεχνική υπηρεσία.

Από κει και πέρα απλά να σου πω κάτι για εργαλεία τύπου canyouseeme. Μπορεί να σου δώσει πληροφορία για το αν υπάρχει υπηρεσία που θα ακούσει στην πόρτα που θα δώσεις. Δεν μπορεί να σε βοηθήσει στο αν η πόρτα είναι κομμένη από τον isp, αν είναι κομμένη από σένα ή αν δεν υπάρχει καν υπηρεσία που να ακούει εκεί. Με λίγα λόγια βοηθάει απλά για ένα γρήγορο έλεγχο απ'έξω.

cistech
07-03-11, 17:21
Ευχάριστο για όλες της απάντησης
Όσο για τη έχω κάνει
Port forwarding στο router έχει ενεργοποιηθεί και πόρτες UDP και TCP έχουν ανοιχτή
Έχω απενεργοποίηση το FILTER στο my.otenet.gr
Όσο για το canyouseeme.org είναι ακριβός αυτό που λέει ο φίλος ένα εργαλείο για να μπορείς να σου δήξει εάν κάποια πόρτα είναι ανοικτή η κλειστή. Το ακριβός σημείο που είναι το θέμα για της δίκες μου περιπτώσεις ΔΕΝ είναι στο router διότι λόγο γνώσεις μου στα θέματα δικτύου και επειδή δεν ξέρουμε όλοι όλα τα router που υπάρχουν στην αγορά (παρόλο που στο συγκριμένο θέμα σχεδόν όλα ακολούθου την ίδια διαδικασία σχετικά με port forwarding) κατέβασα και ακλούθησα της οδηγίες για το port forwarding γα το BAUDTEC μοντέλο που μας έχει δώσει ο ΟΤΕ. Αλά τίποτα συνέχεα μου δείχνει πως η πόρτα είναι κλειστή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εταιρίες ISP δεν μας αφήνουν να δίνουν την επιλογή της ενεργοποιήσεις του DMZ που σχεδόν κάθε router υποστηρίζει.

emeliss
07-03-11, 17:26
Μετά που απενεργοποίησες την αυξημένη προστασία έκανες restart στο ρούτερ ώστε να ξεκινήσει νέο ppp session με τις ανανεωμένες ρυθμίσεις;

sdikr
07-03-11, 17:31
Ευχάριστο για όλες της απάντησης
Όσο για τη έχω κάνει
Port forwarding στο router έχει ενεργοποιηθεί και πόρτες UDP και TCP έχουν ανοιχτή
Έχω απενεργοποίηση το FILTER στο my.otenet.gr
Όσο για το canyouseeme.org είναι ακριβός αυτό που λέει ο φίλος ένα εργαλείο για να μπορείς να σου δήξει εάν κάποια πόρτα είναι ανοικτή η κλειστή. Το ακριβός σημείο που είναι το θέμα για της δίκες μου περιπτώσεις ΔΕΝ είναι στο router διότι λόγο γνώσεις μου στα θέματα δικτύου και επειδή δεν ξέρουμε όλοι όλα τα router που υπάρχουν στην αγορά (παρόλο που στο συγκριμένο θέμα σχεδόν όλα ακολούθου την ίδια διαδικασία σχετικά με port forwarding) κατέβασα και ακλούθησα της οδηγίες για το port forwarding γα το BAUDTEC μοντέλο που μας έχει δώσει ο ΟΤΕ. Αλά τίποτα συνέχεα μου δείχνει πως η πόρτα είναι κλειστή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εταιρίες ISP δεν μας αφήνουν να δίνουν την επιλογή της ενεργοποιήσεις του DMZ που σχεδόν κάθε router υποστηρίζει.

Στο bautek μήπως έχεις ενεργό το spi firewall;
Αν ναι τότε είναι αυτό που σε κόβει

@ ADSLgr.com All rights reserved.