PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή IMEI σε iPhone 3Gs με iOS4.2.1



thebench
06-03-11, 21:45
Γειά χαρά.

Μετακόμισα στην Τουρκία πριν λίγο καιρό. Εδώ (δεν έχω μάθει ακόμα γιατί) οι συσκευές κινητών που έχουν αγοραστεί από άλλη χώρα, λειτουργούν μόνο περίπου 10 μέρες και μετά κλειδώνουν. Κλειδώνουν με βάση το IMEI, όπως με ενημέρωσε το sms από τον πάροχο.

Ψάχνω λοιπόν τρόπο να αλλάξω το IMEI. Έχω το iPhone 3G/iOS4.2.1 και μόλις το ξεκλείδωσα μπας και βρω τπτ στο Cydia, αλλά τασάκια (όπως λέγονται στα τούρκικα τα @@).

Any hints? Ευχαριστώ.

hemlock
06-03-11, 21:49
Αν δεν κανω λαθος ο IMEI ειναι ο σειριακος αριθμος του κινητου....Μαλλον πας για καινουργιο κινητο.:hmm:

thebench
06-03-11, 21:55
To IMEI αλλάζει σε πολλές συσκευές, και ψάχνοντας στο internet βρήκα τρόπο να το αλλάξω σε παλιότερα μοντέλα του iPhone. Ρωτάω λοιπόν αν υπάρχει κάποιος μάγκας που ξέρει αν/πώς γίνεται σήμερα.

To καινούργιο κινητό το έχω πάρει ήδη (ένα κινέζικο με dual sim με 60 λίρες=30 ευρώ), αλλά άλλες οι ευκολίες του iphone. (πχ viber/skype/sipphone, gps, angry birds)

Spanos
07-03-11, 00:58
Mπορείς να κάνεις register στον πάροχο που έχεις μαζί με το διαβατήριο και την άδεια παραμονής σου και δε θα σε κλειδώσουν. Το να αλλάξεις ΙΜΕΙ δεν είναι λύση γιατί και πάλι θα κλειδωθείς, επίσης τι νούμερο θα χρησιμοποιήσεις, μπορεί να είναι καταχωρημένο σε άλλη συσκευή.

thebench
07-03-11, 08:51
Θα χρησιμοποιήσω το IMEI της συσκευής που αγόρασα στην τουρκία. Μπορώ να δηλώσω το iPhone, αλλά χρειάζομαι διαβατήριο και έχω μόνο ταυτότητα, και χρειάζομαι και 100 δολλάρια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-03-11, 10:49
Συγγνώμη, αλλά αυτό το κλείδωμα δεν είναι λίγο σκανδαλώδες; Και αν δεν είναι, πως νομιμοποιείται;

@ ADSLgr.com All rights reserved.