PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα από ΟΤΕ σε WIND Απορίες - Εντυπώσεις



vassilis023
07-03-11, 16:54
Kαλησπέρα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που εχει κάνει φορητότητα η συνδεση στο σταθερο δικτυο της wind. Me ton ote κουμπώνω στα 20,100-22,800. Λογικά και με τη wind θα εχω ανάλογη ταχύτητα εφόσον η απόσταση από το κέντρο παραμένει ιδια. Μέχρι τώρα λειτουργώ το modem ΤΗOMSON 585 v7. To ZTE ZXV10 H108L της WIND είναι πιο καλό; Τι παραπάνω η τι λιγοτερο έχει σαν μόντεμ από to THOMSON? H ZTE εχει επίσημο site που μπορείς να κάνεις update το firmware του router?Πως είναι το δικτυο σταθερης της wind? Ας μου πεί κάποιος τις εντυπώσεις του.

alex24
07-03-11, 17:37
Kαλησπέρα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που εχει κάνει φορητότητα η συνδεση στο σταθερο δικτυο της wind. Me ton ote κουμπώνω στα 20,100-22,800. Λογικά και με τη wind θα εχω ανάλογη ταχύτητα εφόσον η απόσταση από το κέντρο παραμένει ιδια. Μέχρι τώρα λειτουργώ το modem ΤΗOMSON 585 v7. To ZTE ZXV10 H108L της WIND είναι πιο καλό; Τι παραπάνω η τι λιγοτερο έχει σαν μόντεμ από to THOMSON? H ZTE εχει επίσημο site που μπορείς να κάνεις update το firmware του router?Πως είναι το δικτυο σταθερης της wind? Ας μου πεί κάποιος τις εντυπώσεις του.

Το ΖΤΕ δεν ειναι πιο καλο απο το THOMSON μιας και ειναι πιο σταθερο απο το ΖΤΕ δεν εχω βρει κατι στο site για firmware upgrade...Το δικτυο γενικα ειναι πολυ καλο τελευταια... Φουλ ταχυτητα download και η σταθερη ειναι σχεδον με αυτη του ΟΤΕ...

vassilis023
07-03-11, 17:49
Ποιό σταθερο σε τί ενοείς? Γλώσσα στο ZTE Ελληνικά δεν έχει ε? Ποιο είναι το site της ΖΤΕ? Από παραμετροποιήσεις στο ΖΤΕ μπορώ να διορθώσω τίποτα για πιό καλα? Το ΤΗΟΜΣΟΝ έχει πολύ λιγα σαν router αν το συγκρίνω με ένα LINKSYS - CISCO που έχει ένας φιλος αγορασμένο.Το ΖΤΕ δέν το έψαξα ακόμα γιατί δεν είχα πολύ χρόνο και εκτός αυτού περιμένω ακόμα τη φορητότητα.Με τον ΟΤΕ είχα λίγα προ΄λήματα σχετικά αλλά τελευταία μ ήρθε ο λογαριασμος στο double play 102E . Αλλο 34+34=62ε Στη wind και άλλό τα 102ε του OTE.

nyannaco
07-03-11, 17:57
34+34=62ε??????

vassilis023
07-03-11, 18:01
Ενοω 34+34=62 το διμηνο η wind ενώ ο ΟΤΕ 102 το δίμηνο είναι 40 ευρω διαφορα

ubuntubu
07-03-11, 18:17
84716
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/internet-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html

45,50+45,50+2(αναγνώριση) =93 ευρώ
93-(34+34)=93-68= 25 ευρώ το δίμηνο η διαφορά.

Με το πλεονέκτημα των 60' σε κινητά που δεν έχεις στο πακέτο της Wind.

Το αντίστοιχο WIND Double Play L, έχει 41,24 €/μήνα.
http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB
Με απεριόριστες κλήσεις προς διεθνή που ίσως και να μην τις χρειάζεσαι.
Ψάξε καλύτερα την άλλη φορά.

vassilis023
07-03-11, 18:31
Kαι 25Ε το δίμηνο (125 το χρονο)δεν νομίζω οτι είναι μικρή διαφορά. Δεν μιλάω σε κινητά από το σταθερό οπότε τζαμπα 60 λεπτα. Αν υπολογίσω και το ένα τρίμηνο που δίνει δωρο στις on linne αιτήσεις είναι καλή προσφορα και συμφέρει.

alex24
07-03-11, 18:50
Ειναι πιο σταθερο σε θεμα αποσυγχρονισμων...Οχι το ΖΤΕ δεν εχει ελληνικα και ειναι λιγα αυτα ποu μπορεις να αλλαξεις μιας και ειναι παραμετροποιημενο απο την wind....Σαν προσφορα ειναι καλη σε θεμα τιμης....Τωρα τι κολλημα μπορει να υπαρξει αργοτερα κανεις δεν ξερει.....;)

vassilis023
07-03-11, 18:57
Κατα τον τροπο που είναι παραμετροποιημένο καοι το THOMSON από τον ΟΤΕ. Αργότερα ενοείς να ανέβει η τιμή? Δεν νομιζω ρε συ αφου το συμβόλαιο είναι 12μηνο

alex24
07-03-11, 20:49
Αυτο αλλαζει με αλλαγη firmware...Oχι δεν λεω για τα χρηματα που θα πληρωνεις αλλα για προβληματα που ισως να προκυψουν αργοτερα στην συνδεση σου(ευχομαι να μην υπαρχουν).....Γιατι υπαρχει μια μικρη ασυννενοησια μεταξυ ΟΤΕ και ενναλακτικων συνηθως για την επιλυση προβληματων :respekt:

vassilis023
08-03-11, 22:25
Σήμερα σύνδεσα το ZTE της wind και αντικατέστησα το μέχρι σήμερα THOMSON μπορώ να πώ οτι όλα καλά και δεν βλέπω διαφορα εαν εξαιρεσω το κλειδωμα στα 22840 έναντι του 18880 του THOMSON. Είμαι σε αναμονή μέσα στην εβδομάδα και για την ολοκλήρωση της φορητότητας. Να δούμε. Ελπίζω και πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά.

africa_twin
08-03-11, 23:47
Σήμερα σύνδεσα το ZTE της wind και αντικατέστησα το μέχρι σήμερα THOMSON μπορώ να πώ οτι όλα καλά και δεν βλέπω διαφορα εαν εξαιρεσω το κλειδωμα στα 22840 έναντι του 18880 του THOMSON.
Δίπλα στον πΟΤΕ μένεις;;;;; :shock:

nyannaco
09-03-11, 09:45
Ενοω 34+34=62 το διμηνο η wind ενώ ο ΟΤΕ 102 το δίμηνο είναι 40 ευρω διαφοραΜ'αρέσει που επιμένεις, θα ξεχάσουμε και τα στοιχειώδη. Ελπίζω να μην πάρεις αποφάσεις με αυτή την αριθμητική, πάρε ένα calculator πρώτα.

RASTAVIPER
09-03-11, 14:20
Kαλησπέρα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που εχει κάνει φορητότητα η συνδεση στο σταθερο δικτυο της wind. Me ton ote κουμπώνω στα 20,100-22,800. Λογικά και με τη wind θα εχω ανάλογη ταχύτητα εφόσον η απόσταση από το κέντρο παραμένει ιδια. Μέχρι τώρα λειτουργώ το modem ΤΗOMSON 585 v7. To ZTE ZXV10 H108L της WIND είναι πιο καλό; Τι παραπάνω η τι λιγοτερο έχει σαν μόντεμ από to THOMSON? H ZTE εχει επίσημο site που μπορείς να κάνεις update το firmware του router?Πως είναι το δικτυο σταθερης της wind? Ας μου πεί κάποιος τις εντυπώσεις του.
Είχα κάνει σύγκριση ανάμεσα στο 585 με 8άρι firm και στο ZTE.
Το 585 είναι πιο σταθερό αλλά συγχρονίζει λίγο πιο χαμηλά από το ΖΤΕ.

vassilis023
09-03-11, 20:43
Ναι συνχρονιζει πιο χαμηλα οντως. Παντως μεχρι τωρα κανένα πρόβλημα.

akkiiss55
13-03-11, 13:38
η αποψη μ εναι οτι το Τhomson εινια μακραν καλυτερο απο τα routers π δινουν ολοι οι παροχοι.απιστευτα σταθερο.δε βγαζει προβληματα στο ασυρματο το οποιο ειναι παρα πολυ σημαντικο γιατι αυτα ειναι π κουραζουν τν κοσμο.δε βγαζει αποσυνδεσεις.
η διαφορα ειναι οτι δν εχει στο Τhomson ΜΤU επιλογη σε περιπτωση π βγει κανα browsing προβλημα.εγω θα δοκιμαζα κ τα 2 και απο κει κ περα αν εβλεπα οτι κ με τα 2 υπαρχει σταθεροτητα τοτε θα εβαζα το ΖΤΕ μιας κ κλειδωνει καλυτερα.
αν εβλεπα ομως καποια στιγμη προβλημα,θα εβαζα αμεσως το Thomson.το ασυρματο του δουλευει απιστευτα καλα.βασικα ειναι το modem π εχει λαβει τις λιγοτερες αντικαταστασεις απο ολα τα αλλα modems π εχουν δοθει

vassilis023
13-03-11, 17:22
Θα περιμένω να συνδεθω στη wind και θα τα δοικιμασω και τα δυο με to δικτυο της .Αν και που περασα του κωδικους του οτε και το λειτουργώ μια εβδομάδα δεν είχα πρόβλημα. Οσο για το ασυρματο δεν διακόπηκε καθολου ακόμη. Τώρα είμα στο ψαξιμο voip συσκευής ωστε να κάνω το απεριόριστο toy skype και να λειτουργω χωρισ pc αλλά θέλει ακόμα ψαξιμο

@ ADSLgr.com All rights reserved.