PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ερώτηση για το FritzBox!



Realizum
21-09-06, 01:04
Sorry αν το θέμα δεν είναι στο σωστό σημείο αλλά δεν βρήκα που αλλού θα ταίριαζε.Έχω το Broadbackpack 300 εδώ σχεδόν και ένα χρόνο μαζί με το Fritzbox! με το οποίο δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι όταν κάνω shutdown αυτό δεν κλείνει και τα led παραμένουν αναμμένα με αποτέλεσμα να το βγάζω από την πρίζα.Το κάνω αυτό καθαρά για να μην είναι συνεχώς αναμμένο.Δεν είμαι ψείρας :p απλά άμα έχεις κάτι on συνέχεια φυσικό είναι μειώνεται η διάρκεια ζωής του.Δεν έχει και πουθενά κανά κουμπί on off και υποθέτω ότι είναι συνέχεια on αν δεν το βγάλεις απ'ο την μπρίζα.Κρατάω μια πισινή ότι κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει γιατί μια φορά(μόνο μια όμως) μαζί με το shutdown έσβησε και αυτό.Αυτό θέλω να ρωτήσω σε όσους το έχουν.Το αφήνουν on συνέχεια,ή μήπως κανονικά θα έπρεπε να κλείνει το ρεύμα και σε αυτό όταν κλείνει ο υπολογιστής?

pao132003
21-09-06, 01:58
δε μειώνεται η διάρκεια ζωής, αλλά και να μειώνεται δεν είναι δικό σου. με χρησιδάνειο είναι. on για πάντα!
αφού παίρνει ρεύμα από την πρίζα, τι σχέση ο υπολογιστής;;

για να ξέρεις η διάρκεια ζωής μειώνεται όταν κλείνεις και ανοίγεις μια συσκευή, καθώς η απότομη μετάβαση στα 0 volt και αντίστροφα την σκοτώνει. γι'αυτό να το αποφεύγεις γενικά (τηλεοράσεις κτλ.)

Navigator
21-09-06, 02:07
Το Fritz δεν ειναι φτιαγμένο για το δικό μας κλίμα και γενικά ανάβει.
Το καλοκαίρι με τα σαραντάρια υποφέρει περισσότερο και καλό ειναι να το βγάζεις απο τη μπρίζα οταν δεν το χρησιμοποιείς.
Αλλά αφου ειναι της HOLτι σε νοιάζει αστο και ας καεί:cool:

Realizum
21-09-06, 02:30
Το Fritz δεν ειναι φτιαγμένο για το δικό μας κλίμα και γενικά ανάβει.

Πραγματικά το καλοκαίρι ζεμάταγε.Και κάτι άλλο μιας και το αναφέρατε,ας πούμε ότι τα φτύνει το Fritz, η ΗΟΛ σου ζητάει τίποτα μιας και στην ουσία στο έχει δανείσει?Έχει περάσει κανένας αυτή την διαδικασία?

kiriak
21-09-06, 08:59
Πάντως αν σ'ενδιαφέρει υπάρχουν κάτι πολύμπριζα για υπολογιστές που όταν ανάβεις την μονάδα μετά από 1 δευτερόλεπτο δίνει ρεύμα και στα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή(δηλαδή οθόνη,ηχεία,μοντεμ κτλ) και όταν κάνεις Shutdown κλείνουν όλα στο πολύμπριζο (μένει μόνο σε Standby η μονάδα) οπότε κλείνει και το Fritzbox. Έτσι δεν χρειάζεται να το βγάζεις κάθε φορά από τη μπρίζα. Το πήρα από το Lidl 10 ευρώ.

ssotiris
21-09-06, 23:02
Πραγματικά το καλοκαίρι ζεμάταγε.Και κάτι άλλο μιας και το αναφέρατε,ας πούμε ότι τα φτύνει το Fritz, η ΗΟΛ σου ζητάει τίποτα μιας και στην ουσία στο έχει δανείσει?Έχει περάσει κανένας αυτή την διαδικασία?
Σε 1-2 μέρες σου στέλνει σπίτι σου άλλο με courier.

maxorfo
22-09-06, 00:19
Aπ' όλα τα Fritz γενικά, μόνο το 7170 έχει διακόπτη on/off στο πίσω μέρος, εκεί που είναι όλες οι είσοδοι.

metalmike
22-09-06, 12:54
Μα καλα τοσο δυσκολο ηταν να βαζανε ενα on-off διακοπτη;Ειναι πολυ χρησιμο πιστευω!

Tem
22-09-06, 13:53
Μα καλα τοσο δυσκολο ηταν να βαζανε ενα on-off διακοπτη;Ειναι πολυ χρησιμο πιστευω!
δεν υπήρχε προφανώς ο απαιτούμενος χώρος.

JAs0nX
22-09-06, 21:45
δεν υπήρχε προφανώς ο απαιτούμενος χώρος.

μαλλον κανεις πλακα ε?
υπαρχουν διακοπτες αρκετα μικροι γι αυτα τα μικρα ρευματα ...
βαριεμαι να κοιταξω ποσο παιρνει αλλα λογικα γυρω στα 15-20V dc και λογικα θα τραβαει κατι mA.

και βαζω στοιχημα οτι αμα το ανοιξω θα εχει αρκετο χωρο!

εδω σε τετοιες διαστασεις αλλοι φτιαχνουν PDAs και μικρα PC.

dragonfighter
22-09-06, 22:31
Ρε συ, είναι 4 συσκευές μαζί. Τότε που φτιάχτηκε, δεν είχαν μεριμνήσει απλά. Το καινούργιο πάντως 7170 (κάπως έτσι λέγεται) μόνο καφέ δεν ψήνει...

Nemessis
29-09-06, 17:28
Aπ' όλα τα Fritz γενικά, μόνο το 7170 έχει διακόπτη on/off στο πίσω μέρος, εκεί που είναι όλες οι είσοδοι.
Εάν δεν κάνω λάθος αυτό το κουμπάκι ειναι on/off για WLAN και όχι για την τροφοδοσία.
http://www.avm.de/de/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_Fon_WLAN/index.html

aiadas
29-09-06, 19:54
Απ΄ότι ξέρω, το πρόβλημα με τα αναμμένα Leds είναι θέμα firmware. Κατέβασε το τελευταίο από www.avm.de ή από τον download server τους ftp.avm.de ή ζήτησε από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της HOL να στο στείλει και το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί.

maxorfo
29-09-06, 21:12
Εάν δεν κάνω λάθος αυτό το κουμπάκι ειναι on/off για WLAN και όχι για την τροφοδοσία.
http://www.avm.de/de/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_Fon_WLAN/index.html





ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΟ

lpap
30-09-06, 00:09
ADSL always on -> fritz!box always on

λογικό είναι :hmm:

maxorfo
30-09-06, 01:17
Και μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι, γιά τους Γερμανούς τουλάχιστον, Fritz!Box Fon δεν σημαίνει μόνο ADSL, αλλά και τηλεφωνία πλέον, είτε μέσω fixed line είτε VoIP. Όσο το χρησιμοποιούν ως modem/router, άλλο τόσο το χρησιμοποιούν και ως ΑΤΑ. Εμείς θα κλείναμε ποτέ το NetMod (γι' αυτό άλλωστε δεν έχει διακόπτη) ή θα βάζαμε διακόπτη στο σταθερό μας τηλέφωνο; Στη Γερμανία και τη Γαλλία είναι δεκάδες οι συνδρομητές που καθημερινά καταργούν τις επίγειες τηλεφωνικές γραμμές τους και παίρνουν πακέτα του τύπου: απεριόριστο ADSL + απεριόριστα αστικά και υπεραστικά τηλέφωνα (όχι προς κινητά) + 300 κανάλια ψηφιακής τλεόρασης > προς 15 Ευρώ το μήνα (όρα AOL Γαλλίας).

dragonfighter
30-09-06, 13:22
Άντε να δούμε και εδώ τέτοια...

x_treme
30-09-06, 20:59
Άντε να δούμε και εδώ τέτοια...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Τι μας λες τώρα!:worthy:

paralias
01-10-06, 21:31
Φίλος πήγε Γαλλία για 10 μέρες και είχε στερητικό σύνδρομο ίντερνετ (πλάκα κάνω βασικά το χρειαζόταν για τη δουλειά του). Έδωσε 30 ευρώ και πήρε cable modem και σύνδεση (πακετάκι ενός μήνα), το χρησιμοποίησε το δεκαήμερο που ήταν εκεί και το έδωσε μετά πίσω, δηλώνοντας στην εταιρία "μη ικανοποιημένος". Βασικά έψαχνε τρόπο να το επιστρέψει πριν το μήνα. Η σύνδεση του ήταν μια ταπεινή και τρισάθλια 20Mbps. Πρόσφατα μου δήλωσε ότι θα μετακομίσει στο Παρίσι.

sdikr
01-10-06, 21:44
Φίλος πήγε Γαλλία για 10 μέρες και είχε στερητικό σύνδρομο ίντερνετ (πλάκα κάνω βασικά το χρειαζόταν για τη δουλειά του). Έδωσε 30 ευρώ και πήρε cable modem και σύνδεση (πακετάκι ενός μήνα), το χρησιμοποίησε το δεκαήμερο που ήταν εκεί και το έδωσε μετά πίσω, δηλώνοντας στην εταιρία "μη ικανοποιημένος". Βασικά έψαχνε τρόπο να το επιστρέψει πριν το μήνα. Η σύνδεση του ήταν μια ταπεινή και τρισάθλια 20Mbps. Πρόσφατα μου δήλωσε ότι θα μετακομίσει στο Παρίσι.

Μονο 20; πες του να παέι στην Ολανδία έκει έχουν μέχρι 1gb

;)

Tem
01-10-06, 22:41
σε κανένα χρόνο κι εμείς γύρω στα 20 θα είμαστε ;)

paralias
01-10-06, 22:52
Να δούμε αν θα κάνει δουλειά ο στρατηγικός επενδυτής στον ΟΤΕ, και μετά βλέπουμε για ταχύτητες ισάξιες των άλλων ευρωπαικών χωρών.

Nemessis
03-10-06, 21:05
Δέν ξέρω αν θα βοηθούσε μόνο στρατηγικός επενδυτής. Από την στιγμή που δέν υπάρχει "σοβαρός" ανταγωνιστής πρός τον ΟΤΕ δεν θα αλλάξουν και πολλά. Από την άλλη πάλι μου δίνετε και η εντύπωση "καρτέλ" απο τις εταιρίες που προσφέρουν ADSL. Δυστυχώς δεν έχουμε τον ανταγωνισμό που έχουν άλλες ευρωπαικές χώρες.

viron
06-10-06, 22:30
Μονο 20; πες του να παέι στην Ολανδία έκει έχουν μέχρι 1gb

;)


Τώρα με την αναβάθμιση των γραμμών μας έκανε και εμάς ο ΟΤΕ παριζίανους, μας πήγε και εμάς στα 20...ΚΒ!!!

Βύρων.

sdikr
06-10-06, 22:32
Τώρα με την αναβάθμιση των γραμμών μας έκανε και εμάς ο ΟΤΕ παριζίανους, μας πήγε και εμάς στα 20...ΚΒ!!!

Βύρων.

Αλήθεια;

τρέχω να προλάβω!! :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.