PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα, πρόβλημα (LinuxDC++), πές μου πώς το λύνεις



Montechristos
21-09-06, 12:01
Καλημέρα.
Έχω εγκαταστήσει το LinuxDC++ σε Kubuntu 6.06 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Όταν το ξεκινάω, εκτός του οτι αργεί πολύ να πάρει μπρος, μου καθυστερεί και όλο το σύστημα.
Δεν μπορώ να ανοίξω τίποτε άλλο.
Κάπου είχα διαβάσει για το θέμα αυτό ότι πρέπει να απενεργοποιήσω το Assistive Technology Support ή AST.
Πού ακριβώς βρίσκεται αυτό και τι ακριβώς κάνει;

Sannin
21-09-06, 12:23
Μήπως κάνει hash τα αρχεία που έχεις για share;

anodizer
21-09-06, 13:19
Κάνει hash πιθανότατα και μάλιστα αν έχεις παλιά έκδοση και ελληνικά τραγούδια θα τα κάνει re-hash κάθε φορά που το τρέχεις.
Όπως και να 'χει δοκίμασε να κάνεις compile την τελευταία έκδοση απο CVS που λύνει δεκάδες bugs. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=652808&postcount=1027) πως.

dpdt1
21-09-06, 19:10
καμια φορα βοηθαει να σβηνεις το files.xml.bz2 απο το ~/.dc++/ και να κανεις -πολυ- υπομονη μετα..

τα ιδια προβληματα εχω και στο debian....

το τελευταιο πακετο linuxdcpp0.691 (http://packages.debian.org/unstable/net/linuxdcpp0.691) -με εξαιρεση αυτο το προβλημα- ειναι πολυ καλο παντως..
πλησιαζει παρα πολυ το windoze port (οπως το θυμαμαι πριν ενα χρονο :clap: ..)

theseeker
21-09-06, 23:10
Έχω ένα προβληματάκι στο LinuxDC++ (ubuntu 6.06.1) και είπα να μην ανοίξω νέο thread... Δε μου εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς τίτλους των τραγουδιών αλλά και όσα γράφονται μέσα στα hubs σε ελληνικούς χαρακτήρες... Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα; Πρακτικά δεν μπορώ να κατεβάσω ελληνικά κομμάτια!

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια! :)

WAntilles
22-09-06, 00:00
Έχω ένα προβληματάκι στο LinuxDC++ (ubuntu 6.06.1) και είπα να μην ανοίξω νέο thread... Δε μου εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς τίτλους των τραγουδιών αλλά και όσα γράφονται μέσα στα hubs σε ελληνικούς χαρακτήρες... Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα; Πρακτικά δεν μπορώ να κατεβάσω ελληνικά κομμάτια!

Εικάζω ότι όλοι αυτοί δεν θα χρησιμοποιούν utf8 - όπως οφείλουν - αλλά παλαιολιθικό 8859-7.

Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα πρέπει απλά οι "κύριοι" κάποτε να εκσυγχρονιστούν.

Αυτά όπως είπα με πολύ επιφύλαξη γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ DC++.

theseeker
22-09-06, 01:04
Εικάζω ότι όλοι αυτοί δεν θα χρησιμοποιούν utf8 - όπως οφείλουν - αλλά παλαιολιθικό 8859-7.

Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα πρέπει απλά οι "κύριοι" κάποτε να εκσυγχρονιστούν.

Αυτά όπως είπα με πολύ επιφύλαξη γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ DC++.

Ναι κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ... Αλλά, μήπως μπορώ απλά να αλλάξω κάποιο configuration file και να λυθεί; Αν κάποιος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα ας λύσει τη σιωπή του!! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.