PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL over ISDN - Απορία Εγκατάστασης



todo
02-03-04, 18:59
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι επιτέλους πολύ κοντά στην απόκτηση της πολυπόθητης DSL και έχω μια μικρή απορία.Η πρίζα από την οποία ξεκινάει το καλώδιο του netmod είναι πίσω από μία ντουλάπα της οποίας η μετακίνηση δεν είναι και πολύ ευχάριστη.Επειδή θα έρθει ο ΟΤΕ να κάνει την εγκατάσταση,θα χρειαστεί κάποια παρέμβαση στην πρίζα που βγαίνει το καλώδιο ή μόνο πάνω στο netmod;Για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως αύριο...

stamiak
02-03-04, 20:04
Αν τη στιγμή αυτή υπάρχει ένα καλώδιο στην πρίζα σου που καταλήγει στο netmod, τότε κανονικά δεν θα χρειαστεί καμμία μετακίνηση επίπλων.

Ο τεχνικός απλά θα βγάλει την άκρη του καλωδίου που πάει στο Netmod και θα τη βάλει σε μια μικρή συσκευή που θα φέρει μαζί του που λέγεται ISDN Filter. Η συσκευή αυτή διαχωρίζει το adsl και το τηλέφωνο και έχει 3 υποδοχές RJ11: Στη μία θα καταλήξει το καλώδιο από τη πρίζα σου στον τοίχο. Και από τις άλλες 2 θα φύγει ένα καλώδιο και θα πάει στο adsl modem και ένα άλλο θα πάει στο netmod για να σου δώσει τηλέφωνο.

Τώρα, βέβαια ο κάθε μάστορας έχει και το δικό του σκεπτικό. Αν αυτός για κάποιο λόγο θελήσει να ελέγξει πρώτα την πρίζα σου αν έχει σήμα ή οτιδήποτε άλλο, αυτό δυστυχώ κανελίς δεν το ξέρει.
Εγώ όμως έχω ADSL over ISDN, την έχω κάνει μόνος μου χωρίς να πληρώσω και ξέρω να σου πω πως δεν χρειάζεται να κάνει ο τεχνικός παρά μόνο αυτό που σου είπα στην αρχή.

sa1901
02-03-04, 21:06
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι επιτέλους πολύ κοντά στην απόκτηση της πολυπόθητης DSL και έχω μια μικρή απορία.Η πρίζα από την οποία ξεκινάει το καλώδιο του netmod είναι πίσω από μία ντουλάπα της οποίας η μετακίνηση δεν είναι και πολύ ευχάριστη.Επειδή θα έρθει ο ΟΤΕ να κάνει την εγκατάσταση,θα χρειαστεί κάποια παρέμβαση στην πρίζα που βγαίνει το καλώδιο ή μόνο πάνω στο netmod;Για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως αύριο...
Το δικό μου netmod πάει απευθείαν πάνω στην μπρίζα του τοίχου. Υποθέτω πως και σε σένα έτσι είναι, γι' αυτό και κάνεις την ερώτηση.
Τα νέα είναι άσχημα για σενα λοιπόν. Δυστυχώς πρέπεινα μετακινήσεις την ντουλάπα, γιατι το Splitter πρέπει να μπει πάνω στην μπρίζα πριν από το netmod :evil:

todo
02-03-04, 22:19
Όταν λες ότι πρέπει να μπει πάνω στην πρίζα φαντάζομαι ότι πρέπει να ανοιχτεί η πρίζα και να γίνει κάποια ή έτσι όπως είναι απλά μπαίνει κάτι εξωτερικά πάνω στην πρίζα;

sa1901
02-03-04, 22:44
Όταν λες ότι πρέπει να μπει πάνω στην πρίζα φαντάζομαι ότι πρέπει να ανοιχτεί η πρίζα και να γίνει κάποια ή έτσι όπως είναι απλά μπαίνει κάτι εξωτερικά πάνω στην πρίζα;
Όχι δεν χρειάζεται να ανοιχτεί η μπρίζα. Το splitter κουμπώνει απλά στην μπρίζα με ένα κλιπάκι RJ-11.

Κοίτα και εδώ
http://www.oteshop.gr/intrasplitters.pdf

:D

todo
02-03-04, 23:33
Έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς θα γίνει...Το δικό μου καλώδιο του netmod δεν κουμπώνει με κλιπάκι στην πρίζα.Μπαίνει κατευθείαν μέσα στον τοίχο.Απ' ότι είδα στην εικόνα το καλώδιο του netmod μπαίνει στο splitter,άρα φαντάζομαι ότι πρέπει να ανοιχτεί η πρίζα και να βγει το καλώδιο του netmod και να συνδεθεί στο splitter.Ή κάνω κάποιο λάθος;

ggeorgan
03-03-04, 06:01
Λάθος κάνεις.
Η (δισύρματη) γραμμή που σου έρχεται από τον ΟΤΕ στο NetMod και που έφερνε μέχρι χθες σήμα ISDN σκέτο θα σου φέρνει από σήμερα σήμα ADSL over ISDN. Απλώς τώρα πριν μπει στο NetMod θα μπεί σε έναν διαχωριστή. Από τον διαχωριστή αυτό θα βγούν δύο γραμμές : Μία για το NetMod και μία για το ADSL modem. Συνεπώς ο τεχνικός του ΟΤΕ θα ανοίξει το NetMod μόνον και όχι την πρίζα του τοίχου.

kubiak
03-03-04, 08:47
λοιπόν,

από ότι κατάλαβα στην είσοδο της γραμμής στο σπίτι σου η πρίζα δεν έχει θηλυκή υποδοχή RJ11?

1) Εάν έχει, και το netmod συνδέετσι απευθείας στα καλώδια της γραμμής (με κολλήσεις?) τότε πρέπει να τα ξεκολλήσεις και στην ελεύθερη άκρη του καλωδίου που καταλήγει στο netmod να εφαρμόσεις κλιπάκι RJ11 (θα χρειαστείς κλιπάκι και πρέσα).

2) Εάν δεν έχει, θα κάνεις ότι και στο (1) αλλά θα πάρεις και μία πρίζα με θηλυκή υποδοχή RJ11 για να την τοποθετήσεις στη θέση της παλίας.


3) υπόψιν ότι όλα τα καλώδια που συνδέονται στο spliter είναι RJ11. uTP είναι η σύνδεση modem - κάρτα δικτύου (εκτός εάν έχεις modem uSB.

ποιος είχε εγκαταστήσει το netmod σπίτι σου;

φιλικά...

ggeorgan
03-03-04, 09:08
Σημασία για το καλώδιο που συνδέει το NetMod με το δίκτυο του ΟΤΕ δεν έχει η άκρη που πάει στην πρίζα ή κατ' ευθείαν στον τοίχο, αλλά η άκρη του που μπαίνει στο NetMod. Από 'κει το πιάνει ο τεχνικός.
Πάντως, κοντός ψαλμός αλληλούια. Ας μας πει ο todoros τι έγινε τελικώς.

kubiak
03-03-04, 10:24
ggeorgean,

βεβαίως και δεν έχει η άκρη που πάει στην πρίζα εάν δεν μιλάμε για ταυτόχρονη λειτουργία adsl με χρήση spliter, από τη στιγμή όμως που η άκρη αυτή θα πηγαίνει στο spliter θα πρέπει να είναι αναγκαστικά RJ11 (εκτός βέβαια εάν ανοίξει το spliter και τα κολλήσει).

φιλικά...

sa1901
03-03-04, 11:16
Έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς θα γίνει...Το δικό μου καλώδιο του netmod δεν κουμπώνει με κλιπάκι στην πρίζα.Μπαίνει κατευθείαν μέσα στον τοίχο.Απ' ότι είδα στην εικόνα το καλώδιο του netmod μπαίνει στο splitter,άρα φαντάζομαι ότι πρέπει να ανοιχτεί η πρίζα και να βγει το καλώδιο του netmod και να συνδεθεί στο splitter.Ή κάνω κάποιο λάθος;
Επειδή το έχω δει και σε γνωστους μου, νομίζω ότι εννοείς ότι έχεις μπρίζα που δέχεται κλιπάκι, αλλά το netmod συνδέεται απ' ευθείας πίσω από την μπρίζα με τα καλώδια.

Αν είναι έτσι, τότε ο ΟΤΕτζης θα ξηλώσει αυτό το καλώδιο, θα κλείσει την μπρίζα κανονικά, θα συνδέσει πάνω της με κλιπ το splitter και θα βάλει κλιπ και στην άκρη του netmod γαι να γινει σωστά η σύνδεση του με το splitter.

8)

todo
03-03-04, 21:24
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεία.Όντως το καλώδιο μπαίνει κάτω από την πρίζα κατευθείαν στον τοίχο αλλά α΄π' ότι είπε ένας οτετζής που μίλησα,μου είπε ότι γίνεται παρέμβαση μόνο στην άκρη του καλωδίου που κατλήγει στο netmod.Ο οτετζής φυσικά δεν ήρθε σήμερα(έτσι για να πρωτοτυπήσει λίγο...!)και αν τελικά έρθει θα μάθουμε όλοι.

todo
04-03-04, 12:25
Παιδιά τελικά μετά από μέρες αναμονής ήρθαν επιτέλους οι πΟΤΕτζήδες,οι οποίοι δεν ήταν και οι καλύτεροι...Τελικά η παρέμβαση έγινε μόνο στο netmod αλλά παρουσιάστηκαν άλλα προβλήματα!Καταρχήν όταν συνδέεται το adsl modem στο netmod κόβεται το σήμα στις τηλεφωνικές συσκευές και κατα δευτερόν δεν παίρνει σήμα το adsl modem είτε περνάει από το φίλτρο είτε όχι.Αυτοί μου είπαν ότι θα χρειαστεί ηλεκτρολόγο γιατί υπάρχει πρόβλημα στο εσωτερικό δικτύο.Εγώ κάλεσα το 121 και τους είπα ότι έχω βλάβη στο δίκτυο της ISDN οπότε έρχονται και βλέπουμε.Καμιά ιδέα κανείς;

stamiak
06-03-04, 03:55
Να προσθέσω κάτι σε όσα γράφτηκαν:

1. Δεν χρειάζεται για κανένα λόγο το ISDN Filter να είναι κοντά στην πρίζα. Εγώ έχω συνδέσει 9 μέτρα καλώδιο!!! στην πρίζα πριν φτάσει στο ISDN Filter (επειδή στο δωμάτιο που έχω το PC δεν έχει πρίζα).

2. Το καλώδιο από την πρίζα θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο ISDN Filter στην υποδοχή "LINE"

3. Στο ISDN Filter υπάρχει υποδοχή "Modem" και από εκεί θα πρέπει να πηγαίνει καλώδιο στο Modem

3. Στο ISDN Filter υπάρχει υποδοχή "Phone" και από εκεί θα πρέπει να πηγαίνει καλώδιο στο NetMOD. Δηλαδή για να έχεις τηλέφωνο πρέπει η γραμμή να φτάσει και πάλι στο NetMOD , μόνο που λόγω του adsl, θα περάσει πρώτα από τον διαχωριστή που είναι το ISDN Filter.

4. Είπες όμως ότι δεν δουλεύει. Για κοίτα τα εξής:

Βγάλε το φίλτρο και δοκίμασε να συνδέσεις με καλώδιο το NetMOD κατευθείαν στην πρίζα όπως το είχες παλιά. Έχεις τηλέφωνο;

Βγάλε τελείως NetMOD και Φίλτρο. Δοκίμασε να συνδέσεις με καλώδιο το Modem κατευθείαν στην πρίζα. Ανάβει το φωτάκι του adsl;

Επίσης για κάθε δοκιμή χρησιμοποίησε και άλλο καινούριο καλώδιο για να αποκλείσεις την περίπτωση προβληματικού καλωδίου.

Επίσης έχε υπόψη σου το εξής. Όταν πρωτοέβαλα adsl μου έδωσαν φίλτρο για PSTN ενώ είχα ISDN. Οι συσκευές σε μπέρδευαν καθώς είχαν ακριβώς το ίδιο σχήμα και το αποτέλεσμα ήταν να κόβονται τα τηλέφωνα μόλις έβαζα το λάθος φίλτρο.

Επίσης αν σκέτο το NetMOD δουλεύει με καλώδιο στην πρίζα και έχεις τηλέφωνο, τότε νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει πρόβλημα το adsl λόγω "εσωτερικού δικτύου". Για παράδειγμα, έκανα μια μετακόμιση και φυσικά μέχρι να γίνει η σύνδεση του τηλεφώνου δεν είχα ούτε adsl. Κανείς τεχνικός δεν αναφέρθηκε σε κάποια ιδιαίτερη "σύνδεση" στην πρίζα για να φτιαχτεί το adsl. Το μόνο που έκαναν ήταν να δουν για τηλεφωνικό σήμα και αφού φτιαχνόταν αυτό, τότε θα είχα αυτόματα και adsl. Από ότι μου είπαν, το adsl δίνεται μέσα από το κέντρο ελέγχου του ΟΤΕ χωρίς να χρειαστεί καμμιά επέμβαση κάπου στο σπίτι ή στην πρίζα.

Πιστεύω (εμπειρικά και χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) πως αν έχεις τηλέφωνο και δεν έχεις adsl μάλλον εσωτερικά στον ΟΤΕ φταίει κάτι.

Πάντως περιμένω με ενδιαφέρον να δω ποιο τελικά πρόβλημα θα βρουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Υπομονή...

sa1901
06-03-04, 04:15
Δεν χρειάζεται για κανένα λόγο το ISDN Filter να είναι κοντά στην πρίζα. Εγώ έχω συνδέσει 9 μέτρα καλώδιο!!! στην πρίζα πριν φτάσει στο ISDN Filter (επειδή στο δωμάτιο που έχω το PC δεν έχει πρίζα).

Σ' αυτό συμφώνω. Ως τώρα νόμιζα ότι το καλώδιο της γραμμής είναι fix πάνω στο netmod και όχι με κλιπ. :oops: Μέχρι που σύνδεσα το δικό μου splitter και το έμαθα. :wink:

todo
06-03-04, 04:29
Παιδιά τελικά το πρόβλημα ήταν τελικά ότι το modem προοριζόταν για PSTN σύνδεση και φυσικά έριχνε όλο το σύστημα.Οι έμπειροι πΟΤΕτζήδες δεν κατάλαβαν τίποτα.Μετά από δική μου παρέμβαση και αρκετούς εκνευρίσμους ήρθαν άλλαξαν το modem και όλα δούλεψαν ρολόι.Οπότε όλα καλά!Το μόνο που με παραξένεψε ήταν ότι από τη στιγμή που μπήκε το modem συγχρόνισε κατευθείαν(το πρωί) και το μεσημέρι έκανα σύνδεση forthnet και μπήκα κανονικά.Εγώ νόμιζα ότι αργούσε λίγο.Τέλος πάντων,ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

sa1901
06-03-04, 04:45
Με γεια! Καλά Downloads! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.