PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Hellas On Line συνεχίζει τις προσφορές με ADSL από 15,75€ τον μήνα, όλα πληρωμένα!



EvilHawk
21-09-06, 17:33
Αυτό το φθινόπωρο, η Hellas On Line συνεχίζει τις προσφορές στο ADSL με στόχο να φέρει πιο κοντά όλους τους Έλληνες στις ευρυζωνικές συνδέσεις υψηλών ταχυτήτων. Μέχρι τις 31 Οκτωβρίου οι χρήστες του Internet μπορούν να αποκτήσουν το HOL Broadband Pack και το My HOL Broadband Pack, τα μοναδικά πακέτα ADSL που προσφέρουν κύκλωμα, σύνδεση στο Internet και εξοπλισμό modem/router που δίνει τη δυνατότητα τηλεφωνίας μέσω Internet, με τιμές που ξεκινούν από μόλις 15,75€/ μήνα, όλα πληρωμένα.

Συγκεκριμένα οι προσφορές έχουν ως εξής:

.|Ταχύτητα download|Συνολικό ετήσιο κόστος|M.O τιμής ανά μήνα
Broadband Pack 700|768kbps|189,00 €|15,75€
Broadband Pack 1000|1024kbps|246,00 €|20,5€
Broadband Pack 2000|2048kbps|479,00 €|39,9€


Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19%

Ειδικά για την ταχύτητα 1024kbps οι συνδρομητές έχουν 2 δυνατότητες πληρωμής του πακέτου:
Α) Προπληρώνοντας ολόκληρο το ποσό (246€)
Β) Προπληρώνοντας τους πρώτους 8 μήνες (142€) και καταβάλλοντας στη συνέχεια μηνιαίο τίμημα 26€ (9ος – 12ος μήνας)

Τα πακέτα της Hellas On Line παρέχουν στους χρήστες πολλαπλές δυνατότητες και επιλογές, καθώς και πολλές επιπλέον υπηρεσίες, με στόχο ο κάθε χρήστης να βρει το πακέτο που καλύπτει καλύτερα τις δικές του ανάγκες. Συγκεκριμένα, τα πακέτα ADSL της Hellas On Line παρέχουν:

• Κύκλωμα ADSL
• Πρόσβαση με τρεις επιλογές ταχύτητας (768, 1024, 2048)
• Προπληρωμένα όλα τα τέλη και χρεώσεις για ένα χρόνο
• Εξοπλισμό με μοναδικές δυνατότητες δικτύωσης αλλά και δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας
• Δυνατότητα επιλογής εξοπλισμού με επιπλέον δυνατότητες όπως wi-fi, τώρα με μειωμένες τιμές μέχρι και 67% στο επιπλέον μηνιαίο τίμημα.
• Δυνατότητα παροχής επιπλέον στατικών διευθύνσεων IP
• Δωρεάν τηλεφωνικές κλήσεις (VoIP και εναλλακτική τηλεφωνία) με τις υπηρεσίες τηλεφωνίας της Hellas On Line
• Δωρεάν μήνες συνδρομής σε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας της Hellas On Line (Panda Titanium 2006, HOL AnyGame)
• HOL Pronomio: το πρόγραμμα επιβράβευσης συνδρομητών της Hellas On Line με το οποίο όσο περισσότερο ένας χρήστης είναι συνδρομητής της HOL τόσο μεγαλύτερο ποσοστό έκπτωσης δικαιούται όποτε αναβαθμίζει/ ανανεώνει τη συνδρομή του
• HOL NetSpeeder, για μέχρι 5 φορές γρηγορότερη πλοήγηση στο Internet

Press Office
Hellas On Line

thestria
21-09-06, 17:39
Καλό. Αντέ ρε βιβόντι! Πού είσαι;

ipo
21-09-06, 17:50
Καλό είναι να συνεχίζονται οι προσφορές.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι στα 2 Mbit δεν έγινε προσπάθεια ανταγωνισμού των τιμών της FORTHnet, παρόλο που η HOL τους τελευταίους 10 μήνες πιέζει πολύ προς τα κάτω τις τιμές. Η OTEnet σταμάτησε την προσφορά που είχε στα 2 Mbit με 26 ευρώ/μήνα.

Αν μείνει η FORTHnet χωρίς ανταγωνισμό σε αυτή την ταχύτητα, δεν θα έχει λόγο να συνεχίσει την προσφορά των 25 ευρώ/μήνα (με δωδεκάμηνη δέσμευση) μετά τις 30/9/2006.

thestria
21-09-06, 17:52
Δίκαιο έχεις. Αυτό που περιμένω με αγωνία είναι η απάντηση της βιβόντι στον ανταγωνισμό. Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει κάτι καλό.

Εσείς εκεί κάτω (Χαλάνδι), ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

energie
21-09-06, 17:59
ελεος εχουν την 512 που γινεται 1024 246ευρω ?την στιγμη που η οτενετ δινει την 1024 που γινεται 2048 με 20ε τον μηνα ? θα τρελαθουμε?και λετε και καλο ?!

http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450

thestria
21-09-06, 18:01
Όσοι προλάβουν την προσφορά της οτενετ έχει καλώς. Η προσφορά τελειώνει.

energie
21-09-06, 18:03
Η προσφορα ισχυει μεχρι 10/10/2006 και ισως συνεχιστει και μετα... ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΧΟΛ 246 η 512 !!αντε γεια χολ αντε ΓΕΙΑ

joseph
21-09-06, 18:06
Οι τιμές καλές είναι ... Οι ταχύτητεσ αυτή την στιγμή δεν είναι καλές. ..

ipo
21-09-06, 18:06
ελεος εχουν την 512 που γινεται 1024 246ευρω ?την στιγμη που η οτενετ δινει την 1024 που γινεται 2048 με 20ε τον μηνα ? θα τρελαθουμε?και λετε και καλο ?!

http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450
Η OTEnet έχει την 1024 που μένει 1024 20,5 ευρώ μήνα και την 2048 που μένει 2048 43,3 ευρώ/μήνα.

energie
21-09-06, 18:08
Εγω πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ η 1024 σε 2048 και αν θελω να προχωρησω και να κανω συνδεση.

παντα για αυτην την προσφορα http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450

thestria
21-09-06, 18:08
Η προσφορα ισχυει μεχρι 10/10/2006 και ισως συνεχιστει και μετα... ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΧΟΛ 246 η 512 !!αντε γεια χολ αντε ΓΕΙΑ
Δεν πρέπει να συνεχιστεί γιατί η τιμή είναι κάτω του κόστους. Η επιτροπή θα τους βάλει χέρι.

energie
21-09-06, 18:11
ειναι ομως προς οφελος του καταναλωτη ..κ δεν νομιζω να ειναι κατω του κοστους

MNP-10
21-09-06, 18:21
Για τις low end συνδεσεις αυτων με χαμηλες απαιτησεις, πιστευω το

Broadband Pack 700 768kbps 189,00 € 15,75€

εχει αρκετα καλη τιμη..

ipo
21-09-06, 18:22
Εγω πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ η 1024 σε 2048 και αν θελω να προχωρησω και να κανω συνδεση.

παντα για αυτην την προσφορα http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450
Υπάρχει μία σημείωση κάτω που λέει:
"Σημείωση: Οι αναβαθμισμένες ταχύτητες 768kbps, 1024kbps & 2048kbps είναι εφικτές με την προϋπόθεση ότι έχει πραγματοποιηθεί αναβάθμιση των αντίστοιχων υποδομών (DSLAMs) στην περιοχή του συνδρομητή, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης του ΟΤΕ."

Από το παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι θεωρεί την 1024 αναβαθμισμένη ταχύτητα (πρώην 512), αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο μπορεί να αναφέρεται η υποσημείωση (ούτε για 768 γράφει, ούτε για 2048).

Επίσης στον σύνδεσμο:
http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10010
βλέπω ότι ξεχωρίζει την 2048 (43,3 ευρώ/μήνα) από την προσφορά της 1024 που λήγει στις 10/10/2006.

Αυτά καταλαβαίνω εγώ.

Επίσης σε επικοινωνία που είχα τις τελευταίες μέρες με υπαλλήλους της OTEnet, αναφορικά με το OnDSL bundle (και όχι με το OnDSLkit), μου είπαν ότι η προσφορά που είχε η OTEnet για 26 ευρώ/μήνα στα 2 Mbit δεν ισχύει πλέον. Υποθέτω ότι το ίδιο ισχύει και για το OnDSL kit.

Καλό είναι να καλέσει κάποιος την OTEnet και να ρωτήσει αν η αναβάθμιση που σας λένε ότι θα γίνει στα 2048, θα χρεώνεται περισσότερο ή αν θα σε αναγκάζει να μείνεις επιπλέον μήνες.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις.

EDIT: Μόλις πήρα τηλέφωνο. Η απάντηση ήταν η εξής:
"Η προσφορά των 20,5 ευρώ/μήνα είναι στο πακέτο 512 το οποίο αναβαθμιζόμενο γίνεται 1024. Αν θέλετε 2048 θα πληρώνετε 43 ευρώ/μήνα."

energie
21-09-06, 18:23
ολα αυτα περι αναβαθμισεων δεν ειναι τιποτε αλλο παρα μονο για να μη χασουν χρηματα.. αυξησανε ονομαστικα τις ταχυτητες ετσι ωστε να παρουν αξια οι συνδεσεις και να μπορεσουν να δικαιολογησουν τα χρηματα που ζητανε. εγω δεν βλεπω καμια ουσιαστικη πτωση των τιμων .περυση αγορασα την 12μηνη 384 199 αν θυμαμε καλα και φετος εχει 189 .τεραστια μειωση.μας κοροιδευουν κανονικα!

MNP-10
21-09-06, 18:28
ολα αυτα περι αναβαθμισεων δεν ειναι τιποτε αλλο παρα μονο για να μη χασουν χρηματα.. αυξησανε ονομαστικα τις ταχυτητες ετσι ωστε να παρουν αξια οι συνδεσεις και να μπορεσουν να δικαιολογησουν τα χρηματα που ζητανε. εγω δεν βλεπω καμια ουσιαστικη πτωση των τιμων .περυση αγορασα την 12μηνη 384 199 αν θυμαμε καλα και φετος εχει 189 .τεραστια μειωση.μας κοροιδευουν κανονικα!

237 την πηρες με το ΦΠΑ => 19.73Ε /μηνα για 384
αυτη ειναι
189 με το ΦΠΑ => 15.75 / μηνα για 768

ipo
21-09-06, 18:44
237 την πηρες με το ΦΠΑ => 19.73Ε /μηνα για 384
αυτη ειναι
189 με το ΦΠΑ => 15.75 / μηνα για 768
Σωστή παρατήρηση MNP.

Μόλις είδαμε στην πράξη ότι το κόλπο με την αφαίρεση του Φ.Π.Α. πιάνει. Εντυπώνεται στο μυαλό του κόσμου ότι είναι πιο χαμηλή η τιμή.

energie
21-09-06, 18:45
237 την πηρες με το ΦΠΑ => 19.73Ε /μηνα για 384
αυτη ειναι
189 με το ΦΠΑ => 15.75 / μηνα για 768


και παλι δεν μου λεει κατι.κανονικα θα επρεπε να πωλειται 10ευρα/μηνα ισως και λιγοτερο.οσο για το 768 που λες εχω να σου πω οτι απο την ημερα που "αναβαθμηστηκα" υποβαθμιση στην ουσια ηταν ,κατεβαζω με max 12kb/s !πριν με 42. θα μου πεις τωρα ,συντομα θα φτιαξει.εδω και 2εβδομαδες δεν εχει φτιαξει και δεν νομιζω να φτιαξει για κανεναν πριν περασουν οι μηνες που χρειαζεται ο οτε για να ολοκληρωσει τις αναβαθμισεις.εγω ολο αυτο το διαστημα που δεν μου παρεχονται οι υπηρεσιες για τισ οποιες εχω πληρωσει τι πρεπει να κανω ?οεο?
και κατι αλλο.. δεν καταλαβαινω γιατι να καταργηθει η 384 ,η 512 κλπα .καποιος μπορει να μην θελει να κατεβαζει ολη μερα και ετσι να μην τον απασχολει η ταχυτητα..γιατι θα πρεπει λοιπον να πληρωσει μια 768αρα ?ΕΕ ?με αυτα τα μυαλα παντα θα ειμαστε στις τελευταιες θεσεις σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο ΚΑΙ στο adsl.

Hetfield
21-09-06, 18:47
Προσωπικα δεν περιμενω να πεσουν οι τιμες μεχρι να ανεξαρτοποιηθουν οι εκαστοτε παροχοι. Αν το εχετε δει, η HOL δινει 4/1 mbits στη τιμη του 512 απο το δικτυο της, το οποιο ομως καλυπτει ελαχιστες περιοχες. Δεν ειναι θεμα οτι δεν θελουν, αλλα δεν μπορουν αλλο.

ipo
21-09-06, 18:59
δεν καταλαβαινω γιατι να καταργηθει η 384 ,η 512 κλπα .καποιος μπορει να μην θελει να κατεβαζει ολη μερα και ετσι να μην τον απασχολει η ταχυτητα..γιατι θα πρεπει λοιπον να πληρωσει μια 768αρα ?ΕΕ ?
Και η πολύ σωστή απάντηση που είχες δώσει πριν:

ολα αυτα περι αναβαθμισεων δεν ειναι τιποτε αλλο παρα μονο για να μη χασουν χρηματα.. αυξησανε ονομαστικα τις ταχυτητες ετσι ωστε να παρουν αξια οι συνδεσεις και να μπορεσουν να δικαιολογησουν τα χρηματα που ζητανε. εγω δεν βλεπω καμια ουσιαστικη πτωση των τιμων .

Το ίδιο γίνεται και με τους υπολογιστές. Δεν μπορείς να βρεις παλαιά μοντέλα σε χαμηλές τιμές, αλλά μόνο "πιο καλά" στις ίδιες. Βέβαια στους υπολογιστές υπάρχει η γραμμή παραγωγής που γίνεται ασύμφορη, αν δεν πουλάει πολύ το προϊόν, γι' αυτό και πρέπει να αντικατασταθεί. Στην περίπτωση όμως των υπηρεσιών, όπως το ADSL δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

nrg_polini
21-09-06, 19:37
ελεος εχουν την 512 που γινεται 1024 246ευρω ?την στιγμη που η οτενετ δινει την 1024 που γινεται 2048 με 20ε τον μηνα ? θα τρελαθουμε?και λετε και καλο ?!

http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450



Το ακομη πιο ελεος ειναι οτι αυτοι που πηραν 512 με 246 Ευρω τωρα εχουν 1024 και αυτοι που πηραν 1024 με 299 Ευρω εχουν παλι 1024! Και μιλαμε για προσφορες που ετρεχαν ταυτοχρονα. Ενα μεγαλο Χ απο μενα στη HOL. :rtfm:

joseph
21-09-06, 19:51
Ας πάρουν τηλέφωνο στο λογιστήριο , θα τους πιστωθεί το ποσό ...

apagal
21-09-06, 20:18
237 την πηρες με το ΦΠΑ => 19.73Ε /μηνα για 384
αυτη ειναι
189 με το ΦΠΑ => 15.75 / μηνα για 768

Για μένα είναι η καλύτερη προσφορά αυτή τη στιγμή.

MNP-10
21-09-06, 20:55
και παλι δεν μου λεει κατι.κανονικα θα επρεπε να πωλειται 10ευρα/μηνα ισως και λιγοτερο.οσο για το 768 που λες εχω να σου πω οτι απο την ημερα που "αναβαθμηστηκα" υποβαθμιση στην ουσια ηταν ,κατεβαζω με max 12kb/s !πριν με 42. θα μου πεις τωρα ,συντομα θα φτιαξει.εδω και 2εβδομαδες δεν εχει φτιαξει και δεν νομιζω να φτιαξει για κανεναν πριν περασουν οι μηνες που χρειαζεται ο οτε για να ολοκληρωσει τις αναβαθμισεις.εγω ολο αυτο το διαστημα που δεν μου παρεχονται οι υπηρεσιες για τισ οποιες εχω πληρωσει τι πρεπει να κανω ?οεο?
και κατι αλλο.. δεν καταλαβαινω γιατι να καταργηθει η 384 ,η 512 κλπα .καποιος μπορει να μην θελει να κατεβαζει ολη μερα και ετσι να μην τον απασχολει η ταχυτητα..γιατι θα πρεπει λοιπον να πληρωσει μια 768αρα ?ΕΕ ?με αυτα τα μυαλα παντα θα ειμαστε στις τελευταιες θεσεις σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο ΚΑΙ στο adsl.

Δε διαφωνουμε σε τιποτα. Ουτε οτι ακομα ειναι ακριβο, ουτε οτι οι αναβαθμισεις ειναι της πλακας, ουτε και για την καταργηση των χαμηλοτερων ταχυτητων.

energie
21-09-06, 21:34
Το ίδιο γίνεται και με τους υπολογιστές. Δεν μπορείς να βρεις παλαιά μοντέλα σε χαμηλές τιμές, αλλά μόνο "πιο καλά" στις ίδιες. Βέβαια στους υπολογιστές υπάρχει η γραμμή παραγωγής που γίνεται ασύμφορη, αν δεν πουλάει πολύ το προϊόν, γι' αυτό και πρέπει να αντικατασταθεί. Στην περίπτωση όμως των υπηρεσιών, όπως το ADSL δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

νομιζω οτι συγκρινεις δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.εδω εχουμε να κανουμε με υπηρεσιες .αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας αγοραζει τοαντιστοιχο "πακετο" που ειναι στα μετρα του αναλογα τη χρηση που κανει.κατι αναλογο με το dsl κανει και η ελληνικη συνδρομητικη τηλεοραση, ενω καποιος ενδιαφερεται αποκλειστικα για τα αθλητικα καναλια ,πρεπει να πληρωνει ολο το πακετο! αυτα γινονται δυστυχως μονο στη χωρα μας

lewton
21-09-06, 21:55
Εγω πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ η 1024 σε 2048 και αν θελω να προχωρησω και να κανω συνδεση.

παντα για αυτην την προσφορα http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9450
Σε βλέπω σε λίγο καιρό να αρχίσεις τα "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΟΤΕΝΕΤ, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΟΤΕΝΕΤ".


Προσωπικα δεν περιμενω να πεσουν οι τιμες μεχρι να ανεξαρτοποιηθουν οι εκαστοτε παροχοι. Αν το εχετε δει, η HOL δινει 4/1 mbits στη τιμη του 512 απο το δικτυο της, το οποιο ομως καλυπτει ελαχιστες περιοχες. Δεν ειναι θεμα οτι δεν θελουν, αλλα δεν μπορουν αλλο.
Τα 4Mbps είναι στην τιμή του 1Mbps πλέον.
Σε όσα γράφεις συμφωνώ απόλυτα, απλά έκανα τη διευκρίνηση.

ogenikos
22-09-06, 00:50
Ενα πολύ μεγάλο δέλεαρ είναι το : Δωρεάν τηλεφωνικές κλήσεις (VoIP και εναλλακτική τηλεφωνία) με τις υπηρεσίες τηλεφωνίας της Hellas On Line
Δεν ξέρω μόνο αν υπάρχει κάποιο όριο στο ποσό ή στον χρόνο των κλήσεων.
Αυτή η προσφρορά είναι και προπομπός αυτών που έρχονται μέχρι το τέλος του χρόνου.
Πάντως ένα πράγμα δεν μας λέει η HOL, με τι bandwidth θα υποστηρίξει τον κόσμο που θα πάρει τις 768, 1024, 2048, που τώρα με τις 384, και 512 που έχουν οι περισσότεροι χρήστες της έχει ήδη μεγάλο πρόβλημα;Θα δείξει...

NIB
22-09-06, 03:16
Από τη στιγμή που ο πΟΤΕ είναι το bottleneck για το 90% των συνδέσεων, δεν νομίζω ότι ανησυχούν οι isp και τόσο.

rebeskes
22-09-06, 06:26
Καλή προσφορά αντε με το καλό οι καινουριοι πακετάκηδες!!( απο άλλο θρέντ)

babality
22-09-06, 10:30
Καλες φαινοντε οι τιμες μπορω να πω. Επισης την Χολ την εκτιμω γιατι οτι λεει το κανει. Απο φιλους και απο προσωπικη εμπειρια μας εχει δωσει αυτα που πληρωνουμε τουλαχιστον οχι σαν ολους τους αλλους:down:

spartacus
22-09-06, 22:11
με το πάγιο του οτε τι γίνεται; θα συνεχίσει να υφίσταται με την συγκεκριμένη προσφορα; πως μπορείς να απαλλαγείς απ' τον οτε και να έχεις μόνο hol;

JAs0nX
22-09-06, 22:29
Ωραια ολα αυτα με τα πακετα αλλα ως ποτε ο κοσμος θα αλλαζει καθε χρονο πακετο????

κατι δεν πρεπει να γινει με τις αοριστου?

Valandil
24-09-06, 11:02
Για να μην ανοιγω νεο τοπικ,επειδη ενας ξαδερφος μου σκεφτεται να βαλει μια οικονομικη dsl για online games και μεχρι στιγμης αυτη ειναι η πιο οικονομικη,θα υπαρχει κανα προβλημα με τα pings?Ανηκουμε στο ιδιο DSLAM και εγω με οτενετ δεν εχω κανενα προβλημα.Κατι ειχε παρει το αυτι μου παλαιοτερα οτι η HOL σε online games (CS κλπ) εχει τεραστια pings..Ευχαριστω.

ownagE_
24-09-06, 11:26
Greek-Lord ξανασυναντιομαστε :p

Εγω δεν θα σου προτεινα την HOL για οnline games αλλα την OTEnet ή την FORTHnet.
Παλια ειχα HOL και ξερω :|

Valandil
24-09-06, 11:30
Καλως,οποτε αν δεν κανω λαθος η πιο οικονομικη λυση για Forthnet ειναι 19 ευρω για 1024?

ownagE_
24-09-06, 11:35
Ναι recommended :haha

MNP-10
24-09-06, 14:08
Διπλοτσεκαρισε το αυτο με τα pings μεταξυ HOL-FORTHNET. Παρε κανα demo αν γινεται.

edit: Επισης γενικα οσοι ενδιαφερονται για HOL & p2p ριχτε μια ματια εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=48797

@ ADSLgr.com All rights reserved.