PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με επικοινωνια τεχνικων (αποριες)



iHateDisconnects
11-03-11, 21:45
Αποριες μου απο εμπειρια που εχω με την connex

1. Οταν καποια γραμμη εχει προβλημα και πρεπει να γινει μια απλη αλλαγη στο προφιλ του ρουτερ ειναι λογικο να υπαρχει 48ωρη αναμονη (καμια φορα και παραπανω) για να κανει ο τεχνικος μια απλη αλλαγη προφιλ στο ρουτερ?
Σε 2 εναλλακτικους παροχους που εχω εμπειρια απο γνωστους μου υπαρχει εποικηνωνια του πελατη με καποιον τεχνικο που κανει επι τοπου αλλαγες στο προφιλ του ρουτερ (αν υπαρχει προβλημα γραμμης ΜΟΝΟ σε αυτην την περιπτωση στελνουν αιτημα στην δευτεροβαθμια των τεχνικων για να κανονιστει ραντεβου με τεχνικο!). Γιατι στον οτε να περιμενουμε 48 ωρες για μια απλη ρυθμιση που γινεται μεσα σε 5 λεπτα το πολυ?

2. Οταν καποιος τεχνικος κανει αλλαγη στο προφιλ του ρουτερ καποιου πελατη η γενικα "πειραζει" τις ρυθμισεις η εξεταζει την γραμμη ο τεχνικος η καποιος απο τον οτε δεν πρεπει να εποικηνωνισει με τον χρηστη για να του πει τι αλλαγες γινανε, αν αντιμετωπιζει προβλημα με το νεο προφιλ αν ειναι ικανοποιημενος κλπ?
Πρεπει δηλαδη σε καθε αλλαγη που κανουν να τους παιρνω εγω τηλεφωνο?
Και αν σε ολες τις αλλαγες βγαζει προβλημα πρεπει σε καθε μια απο αυτες να περιμενω 48+ ωρες?
Στους εναλλακτικους παροχους γιατι υπαρχει εποικηνωνια με τεχνικους απευθειας και κανουν τις ρυθμισεις του ρουτερ απευθειας ενω στον οτε πρεπει να περιμενω 48 ωρες?
Υπευθηνη υπηρεσιας απο το 121 σε καποιο τμημα της αττικης μου ειπε σημερα οτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να εποικηνωνισουν μαζι μου αν γινουν αλλαγες η ρυθμισεις στο προφιλ του ρουτερ μου ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ αν χρειαζεται να στειλουν τεχνικους στο σπιτι!
Δυο αλλοι υπεθυνοι υπηρεσιας (απο πατρα & αττικη επισης) σημερα μου ειπανε οτι ΦΥΣΙΚΑ και ΠΡΕΠΕΙ να με παρουν τηλεφωνο!
Με δουλευουν η μου φαινεται? :)

sdikr
11-03-11, 21:48
το έχεις ξαναγράψει αυτό, ποιο ο λόγος που το ξαναγράφεις;

Ναι δεν έχουν πρόσβαση στο ρούτερ σου, αν τόσο πολύ θέλεις κάποιος να έχει πρόσβαση εκεί υπάρχουν λύσεις

iHateDisconnects
11-03-11, 21:55
το έχεις ξαναγράψει αυτό, ποιο ο λόγος που το ξαναγράφεις;

Ναι δεν έχουν πρόσβαση στο ρούτερ σου, αν τόσο πολύ θέλεις κάποιος να έχει πρόσβαση εκεί υπάρχουν λύσεις

Το εγραψα σε θεμα που ελεγα εμπειριες μου απο το connex ζητησα απο καποιον μοντερατορ να μου το σβησει για να γραψω αναλυτικα καποια στιγμη! Δεν ειχα συγκεκριμενη απαντηση σε εκεινο το θεμα και ειπα να ρωτησω εδω.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στους εναλλακτικους παροχους να υπαρχει εποικηνωνια με τεχνικο μεσω τηλεφωνου να του λεω το προβλημα και αυτος να το λυνει ενω στον οτε να περιμενω 48 ωρες και μαλιστα να μην με παιρνουν τηλεφωνο κιολας να μου πουνε οτι γινανε αλλαγες..

sdikr
11-03-11, 21:59
Το εγραψα σε θεμα που ελεγα εμπειριες μου απο το connex ζητησα απο καποιον μοντερατορ να μου το σβησει για να γραψω αναλυτικα καποια στιγμη! Δεν ειχα συγκεκριμενη απαντηση σε εκεινο το θεμα και ειπα να ρωτησω εδω.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στους εναλλακτικους παροχους να υπαρχει εποικηνωνια με τεχνικο μεσω τηλεφωνου να του λεω το προβλημα και αυτος να το λυνει ενω στον οτε να περιμενω 48 ωρες και μαλιστα να μην με παιρνουν τηλεφωνο κιολας να μου πουνε οτι γινανε αλλαγες..


Είσαι σίγουρος ότι μίλησες με τεχνικό; γιατί εδώ στο φόρουμ οι τεχνικοι τους (μιλάμε για πραγματικό τεχνικό και όχι να σου λεεί κάνε reboot) δεν έχω δεί κάτι

το 121 είναι βλαβοληπτικό κέντρο δηλαδή λαμβάνει τις βλάβες

οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν έχουν πρόσβαση στο router σου, αυτό ανάλογα πως το βλέπεις είναι καλό ή κακό

iHateDisconnects
11-03-11, 22:06
Είσαι σίγουρος ότι μίλησες με τεχνικό; γιατί εδώ στο φόρουμ οι τεχνικοι τους (μιλάμε για πραγματικό τεχνικό και όχι να σου λεεί κάνε reboot) δεν έχω δεί κάτι


Κοιτα στην ontelecoms πχ ενα παραδειγμα που εχω, οταν ειχα καποιο προβλημα επερνα το 13801 επελεγα την επιλογη "τεχνικα θεματα" και ελεγα αναλυτικα τι εχω. Επι τοπου μου κανανε αλλαγη προφιλ στο ρουτερ. Πχ αντιμετωπισα προβλημα με μειωμενη ταχυτητα (κλειδωνα καπου στα 12 αντι για 17) μιλησα με καποιον τεχνικο μου ειπε "θα κανουμε μια αλλαγη στο προφιλ" να δουμε αν φτιαξει. Με ειχε στην αναμονη 2 λεπτα περιμεναμε να συγχρωνισει το ρουτερ και μολις συγχρωνιζε βλεπαμε αν πηγαινουν ολα καλα αλλιως δοκιμαζαμε κατι αλλο!
Αυτο γινοταν τα 2 τελευταια χρονια πιο πριν λειτουργουσαν σαν τον οτε με αιτηματα κλπ.
Φανταζομαι πως για να "πειραζουν" τις ρυθμισεις και το προφιλ του ρουτερ μου πως μιλουσα με τεχνικους...
Μακαρι να ειχε παρομοιο συστημα και ο οτε γιατι ως τωρα το μονο που τα χαλαμε ειναι το τεχνικο κομματι και η αργη εξυπηρετηση!




οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν έχουν πρόσβαση στο router σου, αυτό ανάλογα πως το βλέπεις είναι καλό ή κακό

Για εμενα ειναι κακο γιατι αν χρειαστει καποια απλη ρυθμιση αλλαγης προφιλ το ρουτερ για να μπορεις να μπεις στο ιντερνετ πρεπει να περιμενεις 48 ωρες και συνηθως δεν σε ενημερωνουν οτι κανανε και καποια αλλαγη (εμενα οτι αλλαγη εχουν κανει ενα τηλεφωνο δεν εχουν παρει ως τωρα)

sdikr
11-03-11, 22:18
Κοιτα στην ontelecoms πχ ενα παραδειγμα που εχω, οταν ειχα καποιο προβλημα επερνα το 13801 επελεγα την επιλογη "τεχνικα θεματα" και ελεγα αναλυτικα τι εχω. Επι τοπου μου κανανε αλλαγη προφιλ στο ρουτερ. Πχ αντιμετωπισα προβλημα με μειωμενη ταχυτητα (κλειδωνα καπου στα 12 αντι για 17) μιλησα με καποιον τεχνικο μου ειπε "θα κανουμε μια αλλαγη στο προφιλ" να δουμε αν φτιαξει. Με ειχε στην αναμονη 2 λεπτα περιμεναμε να συγχρωνισει το ρουτερ και μολις συγχρωνιζε βλεπαμε αν πηγαινουν ολα καλα αλλιως δοκιμαζαμε κατι αλλο!
Αυτο γινοταν τα 2 τελευταια χρονια πιο πριν λειτουργουσαν σαν τον οτε με αιτηματα κλπ.
Φανταζομαι πως για να "πειραζουν" τις ρυθμισεις και το προφιλ του ρουτερ μου πως μιλουσα με τεχνικους...
Μακαρι να ειχε παρομοιο συστημα και ο οτε γιατι ως τωρα το μονο που τα χαλαμε ειναι το τεχνικο κομματι και η αργη εξυπηρετηση!


Στην ον δεν θέλει τεχνικο για να αλλάξει το προφιλ, μπορείς να το κάνεις και απο το myon, βέβαια εκεί έχουν και πλήρη πρόσβαση στον ρουτερ σου

iHateDisconnects
11-03-11, 22:31
Στην ον δεν θέλει τεχνικο για να αλλάξει το προφιλ, μπορείς να το κάνεις και απο το myon, βέβαια εκεί έχουν και πλήρη πρόσβαση στον ρουτερ σου

Το καλο στην on ηταν οτι οποτε και να παρω με βοηθαγαν επι τοπου. Το κακο ηταν οτι επρεπε να τους παιρνω συχνα επειδη ειχα συχνα προβληματα..
Ελπιζω στον οτε να ειναι το αναποδο.. Να αργουνε αλλα να μην τους χρειαζομαι καθολου (να παιζει δηλαδη η γραμμη χωρις προβληματα!)

silegav
12-03-11, 01:47
Ο άλλος πάροχος που αναφέρεις ποιός είναι; Η ΟΝ είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση καθώς ισχύει αυτό που λέει ο sdikr (ότι δηλαδή μπορούσαν να κάνουν αρκετά πράγματα επειδή μπορούσαν να πειράζουν απευθείας τον ρούτερ σου)

iHateDisconnects
12-03-11, 13:33
Ο άλλος πάροχος που αναφέρεις ποιός είναι; Η ΟΝ είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση καθώς ισχύει αυτό που λέει ο sdikr (ότι δηλαδή μπορούσαν να κάνουν αρκετά πράγματα επειδή μπορούσαν να πειράζουν απευθείας τον ρούτερ σου)

Η vivondi που πλεον εχει "ενωθει" με την ΟΝ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.