PDA

Επιστροφή στο Forum : nokia n8 και ελληνικο μενου



mastertaz
12-03-11, 01:22
παιδια καλησπερα σας.
εχω αγορασει το nokia n8 απο αγγλια και θελω να του βαλω το ελληνικο μενου,μιας και απειρος σχετικα με τον προγραματισμο κινητων,κατεβασα το phoenix κ το navifirm.το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρησκω το data package στη θεση που πρεπει να ειναι ωστε να βρει το λογισμικο οταν θα πατησω firmware update.δεν βρησκει τιποτα.λιγη βοηθεια???

Spanos
12-03-11, 01:34
Το data package που κατέβασες με το Navifirm πρέπει να το βάλεις στο

- Windows XP -> : C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages\RM-596
- Windows 7 -> : C:\Program Data\Nokia\Packages\RM-596

ο φάκελος Packages μπορεί να είναι και products, εκεί δημιουργείς το φάκελο RM-596 και βάζεις μέσα τα αρχεία που κατέβασες με Navifirm.

Για πιο εύκολα πάντως μπορείς να κάνεις ολη τη διαδικασία χωρίς το Navifirm, μέσα απο phoenix->options->data package download-> πληκτρολογείς το ελληνικό product code που θές -> αν θες τσεκάρεις και το mass memory content και το κατεβάζει μονο του, μετά φλασάρεις.

mastertaz
12-03-11, 01:49
καταρχην σευχαριστω για το χρονο σου.
αυτο λεω κατι δεν κανω σωστα και δεν δημιουργητε ο φακελος packages.μονο ενα φακελο Tss βρησκω μεσα εκει στο νοκια φακελο που ανοιγω.για xp μιλαμε.

Spanos
12-03-11, 01:56
καταρχην σευχαριστω για το χρονο σου.
αυτο λεω κατι δεν κανω σωστα και δεν δημιουργητε ο φακελος packages.μονο ενα φακελο Tss βρησκω μεσα εκει στο νοκια φακελο που ανοιγω.για xp μιλαμε.

Αφου κατεβάζεις με Navifirm τoν φτιάχνεις μονος σου;)

mastertaz
12-03-11, 02:10
εκανα αυτο που μου ειπες με το "phoenix->options->data package download->"
τωρα?

........Auto merged post: mastertaz πρόσθεσε 6 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τα βρηκα σαν κρυφο φακελο....γιατι???

Spanos
12-03-11, 02:53
εκανα αυτο που μου ειπες με το "phoenix->options->data package download->"
τωρα?

........Auto merged post: mastertaz πρόσθεσε 6 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τα βρηκα σαν κρυφο φακελο....γιατι???

Tώρα κάνεις software update, οχι refurbish ή reset γιατι θα τα χάσεις όλα.

mastertaz
12-03-11, 03:35
εχω προσπαθησει τα παντα αλλα μαλον κανω λαθη ρε φιλε...
καταρχην παω firmware update και δεν βρησκει τπτ dp1 k dp2 λεει δεν εχουν το product code,ενω κανω scan product κ το βρησκει μετα που δοκιμαζω διαφορες λειτουργιες στο test mode δεν κανει τπτ και μου αναφερει κατι για την συνδεση κ το product.επισης εχει ενα operating mode k local,charging,alarm,test,inactive k normal.
αμααανννν......πακετοοοο....δεν το βαζω κατω...αλλα εχω 3 ωρες εδω...πρεπει να βρω μια ακρη.

mastertaz
13-03-11, 23:19
Τελικα τιποτα ακομα...εχω φαει ΩΡΕΣ....κατι δεν κανω σωστα και οταν παταω firmware update μου το βγαζει κενο.παταω στο operating mode local,normal,charging,alarm,rf inactive,διαλεγω το normal και τσουπ το βαζει μονο του σε νορμαλ λειτουργια το κινητο,πραγμα που σημαινει οτι ειναι συδεμενο,οταν ομως στο test που κανω για ηχο και διαφορα για να δω τι ειναι αυτα μου βγαζει αναφορες και δεν κανει τιποτα.
βοηθηστε ρε παιδια,γιατι να παω να τα σκασω στην nokia???ελεος....

Spanos
14-03-11, 00:19
Φίλε το έχω δώσει το Ν8 και δε μπορώ να σε πάω ούτε βήμα - βήμα, οτι σου λέω είναι απο αυτά που θυμάμαι. Το κινητό φαντάζομαι το συνδέεις σε λειτουργία, Ovi Suite mode και πατάς scan product στο Phoenix και στο βρίσκει γράφωντας κάτω RM-596;

mastertaz
14-03-11, 01:19
ναι ρε φιλαρακι καταλαβαινω....εισαι ο μονος ομως που μπορει να με καταλαβει,θα τρελαθω....!!!ναι μπαινει σε λειτουργια ovi suite mode,scan product και κατω κατω βρισκει το rm-56 και το λογισμικο του κινητου.μετα παταω firmware update και μου βγαζει το γνωστο κουτακι και ειναι κενο,δεν εχει κανενα λογισμικο η οτι αλλο πρεπει να δειχνει ωστε να μπορεις να επιλεξεις κατι.

Spanos
14-03-11, 01:22
ναι ρε φιλαρακι καταλαβαινω....εισαι ο μονος ομως που μπορει να με καταλαβει,θα τρελαθω....!!!ναι μπαινει σε λειτουργια ovi suite mode,scan product και κατω κατω βρισκει το rm-56 και το λογισμικο του κινητου.μετα παταω firmware update και μου βγαζει το γνωστο κουτακι και ειναι κενο,δεν εχει κανενα λογισμικο η οτι αλλο πρεπει να δειχνει ωστε να μπορεις να επιλεξεις κατι.

Ε τότε μάλλον δεν έχεις βάλει τα αρχεία στο σωστό φάκελλο, δοκίμασες να κατεβάσεις μέσα απο Phoenix ελληνικό product code;

mastertaz
14-03-11, 01:29
ναι,πηγα και εκει και το κατεβασα και πηγα και τα βρηκα τα αρχεια εκει που μου ειπες,και αν και ηταν σε κρυφο φακελο εγω τα εκανα μονο για αναγνωση και παλι το ιδιο.

Spanos
14-03-11, 01:35
ναι,πηγα και εκει και το κατεβασα και πηγα και τα βρηκα τα αρχεια εκει που μου ειπες,και αν και ηταν σε κρυφο φακελο εγω τα εκανα μονο για αναγνωση και παλι το ιδιο.

Μήπως εκεί έκανες κάτι λάθος; Σβήσε το φάκελο και κατέβασε ξανα χωρίς να αλλάξεις τίποτα.

mastertaz
14-03-11, 01:48
τι σβηνω ακριβως?απο το νοκια και μετα?το packages?

Spanos
14-03-11, 02:07
τι σβηνω ακριβως?απο το νοκια και μετα?το packages?

Nαι, ενναλακτικά δοκίμασε να φτιάξεις και ένα φάκελο Products μπάς και τα δεί εκεί.

mastertaz
14-03-11, 02:28
τιποτα φιλαρακι....εκανα delete κανονικα.download package---firmware update-----product not found ....εχω ξενερωσει.....τι δεν εχει γινει σωστα....!!λες να ειναι καμια προβληματικη εκδοση phoenix??....ειχα βαλει μια παλιοτερη και δεν εβρησκε το rm-596....οποτε κατεβασα την τελευταια.....πολλες φορες....την ιδια δουλεια....εχω κατεβασει καμια 30ρια εκδοσεις ...αλλες δεν εγκαθισταντε...αλλες δεν ειχαν το ρμ...!!!!

Spanos
14-03-11, 02:33
Phoenix Service Software 2011.08.003.45122

αυτή έχεις κατεβάσει;

Τέλος πάντων, Αθήνα είσαι; Έλα στην καφετέρια που θα σου πώ να στο φλασάρω εγώ, αν είναι στείλε PM.

mastertaz
14-03-11, 02:44
εχει 2010.8 αυτο μονο.....δεν ειμαι αθηνα αθηνα...λιβαδεια ειμαι....σκατα φιλαααρραααα...!!!!λοιπον...για να μην σε ενοχλω αλλο σημερα...αυριο παλι....θα γραψω την εκδοση και θα την κατεβασω και θα σου πω για αποτελεσμα οκ???????

Spanos
14-03-11, 02:48
εχει 2010.8 αυτο μονο.....δεν ειμαι αθηνα αθηνα...λιβαδεια ειμαι....σκατα φιλαααρραααα...!!!!λοιπον...για να μην σε ενοχλω αλλο σημερα...αυριο παλι....θα γραψω την εκδοση και θα την κατεβασω και θα σου πω για αποτελεσμα οκ???????

Σου έτσειλα PM με τη σωστή έκδοση

mastertaz
15-03-11, 01:25
το εφτιακα εβαλα τα ελληνικα στο NOKIA N8 αν δεν ηταν ο φιλος SPANOS ακομα θα παλευα.....σευχαριστωωωωωω.......επιτελους θα χαρω το κινητακι μουυυυυ......

Spanos
15-03-11, 01:54
το εφτιακα εβαλα τα ελληνικα στο NOKIA N8 αν δεν ηταν ο φιλος SPANOS ακομα θα παλευα.....σευχαριστωωωωωω.......επιτελους θα χαρω το κινητακι μουυυυυ......

Μη ξχάσεις οτι θα αναβαθμίσεις μονο με Φοίνικα ή ΟΤΑ αλλιώς θα χάσεις τα ελληνικά αν την κάνεις με Ovi Suite.

sak11000
17-03-11, 23:31
καλησπερα, σημερα αγορασα το Ν8 και το συνδεσα με το ovi μου εδειξε οτι υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου και την εγκατεστησα, μετα απο την εγκατασταση δε υπαρχει η ελληνικη γλωσσα

Spanos
18-03-11, 01:18
καλησπερα, σημερα αγορασα το Ν8 και το συνδεσα με το ovi μου εδειξε οτι υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου και την εγκατεστησα, μετα απο την εγκατασταση δε υπαρχει η ελληνικη γλωσσα

Έπεσες θύμα παραεισαγωγής :whistle:

sak11000
18-03-11, 01:27
αυτο μπορω να το διορθώσω με το Phoenix? η θα εχω προβλημα? προσπαθω να το περασω στον υπολογιστη μου αλλα κατι δεν παει καλα. win7 64bit εχω

Spanos
18-03-11, 17:57
αυτο μπορω να το διορθώσω με το Phoenix? η θα εχω προβλημα? προσπαθω να το περασω στον υπολογιστη μου αλλα κατι δεν παει καλα. win7 64bit εχω


Οχι δε θα έχεις πρόβλημα αλλα στα win7 x64 δε δουλεύει

sak11000
19-03-11, 00:08
ok αυριο θα το παω απο κει που το πηρα για να μου το φτιαξουν

vaggelis4
29-09-11, 16:23
Καλησπερα, σημερα εκανα reinstall το λογισμικο λογω μικροκολληματων στο Ν8 και μου εχασε και εμενα την ελληνικη γλωσσα το product code ειναι 599820 και μαλλον μας ηρθε απο Γερμανια απ'οσο νομιζω, εχω Windows 7 64. Τι κανουμε τωρα;

boeotian
29-09-11, 22:29
Πας σε nokia care και εσύ και σκας 17 ευρώπουλα :)

vaggelis4
30-09-11, 02:55
Πας σε nokia care και εσύ και σκας 17 ευρώπουλα :)

Εγω θα παω αυριο σε αυτον που μου το πουλησε για 400 ευρω και Γερμανικο απ οσο καταλαβα μετα απο ψαξιμο και αν δεν μου φερει αλλο ελληνικοτατο και δεν παρει πισω αυτο θα του κανω το μαγαζι καλοκαιρινο! αντε με τα λαμογια ολα που μαζευτικανε! απο γερμανια ξερω να παραγγειλω και εγω με 250 ευρο ομως οχι με 400 μας περασανε για βλακες....!

mastertaz
19-11-11, 20:37
παδια εγινε η λαλακια.....αφου ειχα κανει με το φοινικα το αγγλικο μενου στα ελληνικα....εκανα αναβαθμηση λογισμικου και μου το γυρισε στα αγγλικα....αφου πηγα να κανω ξανα το ιδιο με το φοινικα....λιγο πριν τελειωσει σταματησε ,εβγαλε ενδειξη να ξαναβαλω το usb γιατι αποσυνδεθηκε και τωρα πια δεν αναβει το κινητο παιδιαααα......ειναι μαυρη η οθονη,παταω να αναψει και απλα δοναει κ δεν αναβει.....τι κανουμεεεεεεεεεεεεε χανομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.........!!!!!!!!!!!

protsimer
19-11-11, 20:46
φοινικας και dead phone flashing. μην ανησυχεις

mastertaz
19-11-11, 21:22
επιασε επιασε δουλευει.....δεν ξερω τι να πω ευχαριστω παρα πολυ....πραγματικα με εσωσες....να σαι καλα....!!!!!
τωρα για να μην την ξαναπαθω τι να κανω???οταν ειναι για αναβαθμηση???

........Auto merged post: mastertaz πρόσθεσε 11 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κανεις?

ranger
20-11-11, 12:52
επιασε επιασε δουλευει.....δεν ξερω τι να πω ευχαριστω παρα πολυ....πραγματικα με εσωσες....να σαι καλα....!!!!!
τωρα για να μην την ξαναπαθω τι να κανω???οταν ειναι για αναβαθμηση???

........Auto merged post: mastertaz πρόσθεσε 11 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κανεις?

Για το n8 δεν είναι δυνατή ακόμα η αλλαγή product code. Δηλαδή πρέπει κάθε φορά να βάζεις τα Ελληνικά με τον φοίνικα. Εναλλακτικά κάνεις τις ενημερώσεις OTA και όχι μέσω ovi. Έτσι δε χάνεις τα Ελληνικά ;)

Αυτό είναι το τίμημα της παραεισαγωγής. Τι product code έχεις; Γερμανίας;

Vtester
20-11-11, 14:09
επιασε επιασε δουλευει.....δεν ξερω τι να πω ευχαριστω παρα πολυ....πραγματικα με εσωσες....να σαι καλα....!!!!!
τωρα για να μην την ξαναπαθω τι να κανω???οταν ειναι για αναβαθμηση???

........Auto merged post: mastertaz πρόσθεσε 11 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κανεις?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4030902&postcount=21

@ ADSLgr.com All rights reserved.