PDA

Επιστροφή στο Forum : Triggers,reserved ports,IKE translations,emule,bittorrent...



Scythe
03-03-04, 03:47
Triggers,reserved ports,IKE translations,emule,bittorrent...
'Ελεος! Τα παρατάω...
Ρε παιδιά για ρίξτε τα φώτα σας...η κατάσταση με το jetspeed και τις διάφορες επιπλοκές του με εχει κουράσει υπερβολικά...
Λοιπόν αρχικά δε μπορούσα να συνδεθώ emule η οταν συνδεόμουν έμπαινα με lowid. Εισάγωντας τα αντίστοιχα ports στα reserved mappings διορθώθηκε αυτό και κατέβαζα με σχετικά καλές ταχύτητες. Ωστόσο στο bittorrent(ABC) δεν είχα δει ποτέ πάνω απο 3-4Κ... δοκίμασα να βάλω κι άλλα reserved ports για το bittorrent αυτη τη φορά (6881 κτλ). Έβαλα καμιά πενηνταρία αλλά εξακολουθούσα να μη βλέπω βελτίωση της ταχύτητας. Σε εκείνη τη φάση κάπου δίαβασα για την λύση των triggers. Μπήκα λοιπόν στα triggers και ανοιξα όλα τα ports. Ανοίγω ABC και βλέπω κάτι 35αρες... Ωραία λέω, όλα τέλεια, μιά χαρά. Μέχρι εδώ ψιλοκλασσικά πράγματα...τίποτα που δε θα χετε ξανακούσει. Η πλάκα άρχισε μετά όταν πήγα να ανοίξω emule. Έκανα μεν connect αλλά θα μπορούσα να το αφήσω ανοιχτό μέρες ολόκληρες και να μη κατεβάσει ούτε ένα byte. Και το χειρότερο ήταν ότι δε μπορούσα ουτε browsing στο web να κάνω γιατί δε κατεβαίνανε οι σελίδες. Μόλις έκλεινα το emule οι σελίδες φορτώνανε κανονικά και το ABC κατέβαζε ξανά κανονικά. Σβήνοντας τα tcp kai udp triggers που είχα ανοίξει και ξαναδοκιμάζοντας το emule παρατήρησα οτι το πρόβλημα στο emule είχε λυθεί ξανα. Μετά κάπου διάβασα στο forum ότι το άνοιγμα όλων των ports με triggers δεν έχει κάποιο νόημα άν δε δώσεις και το port 0 sta reserved mappings και ότι αυτό είναι απαραίτητο γιατι το trigger αυτο που κάνει είναι να ανοίγει το range των ports που του χεις ορίσει όταν νίωθει ένα νέο connection πάνω στο starting port του range. Αυτό αν και λογικό δε ξέρω κατα πόσο ισχυεί αφού εμένα το ABC μου δούλεψε όταν άνοιξα τα ports μέσω triggers αλλά χωρίς να βάλω το 0 στα reserved mappings. Μήπως δεν είναι ανάγκη να είναι το STARTING port αλλα να είναι απλά ένα port που να βρισκεται μέσα σ'αυτο το range (γιατι το 6881 ΟΝΤΩΣ το είχα στα reserved mappings). Anyway το θέμα είναι ότι αποφάσισα να ανοίξω τα πορτς του emule απο reserved mappings και να δώσω και το 6881 reserved και να ΜΗ βαλώ ΟΛΑ τα πορτς στα triggers αλλά να βάλω ένα range απο εκει μέχρι εκεί που ήθελα για το ABC (απο 6881 mexri 7000 συγκεκριμένα). Για λίγο αυτό το σύστημα φάνηκε να δουλεύει. Δε πηγαινα φουλ και στα δύο αλλα πηγαινα γύρω στα 15-20 στο καθένα. Δε πρόλαβε να διαρκέσει πολυ η χαρά μου γιατί κατεβάζοντας τα καινούργια firmware, σα θύμα του marketing και γω, το πρόβλημα στο emule επανήλθε. Δλδ το ανοίγω και δε φορτώνει ουτε μία σελιδα...Επίσης όταν πήγα στα triggers για να κάνω αυτό που έκανα πριν την αναβαθμιση του firmware είδα οτι triggers δεν υπηρχαν πουθενά πλέον! Είχαν αντικατασταθεί απο αυτά τα ΙΚΕ translations τα οποία δε ξέρω τί είναι. Τι μπορώ να κάνω τώρα για να δουλεύει το μουλάρι μαζί με το bittorrent αλλα (κυρίως) και με το browsing?
Επίσης αν έχω κάνει κάποιο λάθος στην όλη διαδικασία μη διστάσετε να το επισημάνετε.

JohnJ
04-03-04, 02:16
Λίγο μπερδεμένα μου φαίνονται!! Αν έκανες update το firmware σου προτείνω να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμήσεις του router και να βάλεις από την αρχή ΜΟΝΟ αυτά τα ports που χρειάζεσαι μην ανοίγεις άχρηστα κ πολλά που δεν θα χρειαστούν! Π.χ. για το bt 4 ports ειναι αρκετά απο 6881-4 δοκίμασε με μέτρο να ανοίξεις κ για τα υπόλοιπα τις πόρτες!

Scythe
04-03-04, 06:11
ποπο απο το αγχος και τη τσατιλα μου ειπα μλκια τρελη. ΕΧΕΙ security triggers...τα IKE translations απλα εχουν προστεθει στη σελιδα των reserved mappings. Το bittorrent οταν ειναι μονο του παει μια χαρα (εχω ανοιξει απο 6881-6999 στα triggers). Οταν ειναι μαζι με emule δε παει καλα....αλλα οπως ειπα οταν ανοιγω emule δε παει τιποτα καλα...ουτε καν το browsing...οποτε γιατι να παει καλα και το bittorrent...

cosmos
04-03-04, 09:17
Scythe, βγάλε τα triggers, δεν τα χρειάζεσαι...

Scythe
06-03-04, 17:33
να τα βγαλω τελειως??? καλα...θα το δοκιμασω...it doesn't hurt to try :P παω να το δοκιμασω και ερχομαι...εντωμεταξυ με το καινουργιο firmware χανω συνεχεια IP!!! Θα ψαξω στο forum να δω αν εχει καλυφθει ήδη το θέμα αλλίως θα κάνω κανα thread γιατι μου φαινεται πολυ περίεργο...με το παλιο firmware δε μου είχε συμβει σχεδόν ποτέ.

turboirc
06-03-04, 18:28
Γιατι δεν βγαζεις το FIREWALL και να αφησεις μονο το ΝΑΤ να δουλευει σε οποιες θυρες θελεις εσυ ?

pigouinos
06-03-04, 20:52
NAT τι ειναι?

turboirc
06-03-04, 21:13
To Network Address Translation... Αν δεν εχεις ΝΑΤ ενεργοποιημενο δεν μπορει να δουλεψει το ρουτινγκ, και πρεπει να ρυθμισεις μεσω του Reserved Mappings το ποιες θυρες θα προωθουνται για Incoming Connections, px e-mule.

pigouinos
06-03-04, 21:49
όλα αυτα μονο οταν εχεισ δυκτιο και θεσ να δουλεψεισ με aDSL σωστα?

turboirc
06-03-04, 21:51
Οχι απαραιτητα δικτυο
Αν εχεις PPP Routed και οχι bridged συνδεση, η συνδεση τερματιζει στο μοντεμ σου οποτε ακομα και εναν υπολογιστη να εχεις , θεωρειται δικτυο, γιαυτο και το PC σου εχει εσωτερικη 192.168.* ΙΡ και οχι την εξωτερικη

Αν εχεις bridge συνδεση, φυσικα ειναι σαν ενα απλο μοντεμ. Καλυτερα ομως να διαβασεις και να κατανοησεις τα παντα για το routing απο τις παμπολλες πληροφοριες μεσω του εξαιρετικου adslgr.com , για να εισαι περισσοτερο ασφαλης.

pigouinos
06-03-04, 22:13
bridged ποτε εχεισ?
Αυτο το ΝΑΤ απο που ενεργοποιηται?

Scythe
07-03-04, 15:43
Χωρις triggers μόνο με NAT φαίνεται να δουλευουν όλα κάλα (και emule και bittorrent). Βέβαια το emule τωρα μου κάνει ένα άλλο κουφό που κάνω διπλό κλικ σε search result και δε μου το περνάει στα transfers...δε κάνει τιποτα...απλά κάθεται και περιμένει...ουτε μήνυμα για χώρο ούτε κάποιο άλλο μήνυμα λάθους....τεσπα κάποιο configuration setting θα είναι λογικά. Αφου κατεβάζει δοξα σοι ο Θεός...δε θέλουμε τιποτ'αλλο...την υγεία μας και το emule να κατεβάζει :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.