PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ειμαι η μονη που ΤΡΕΛAIΝΟΜΑΙ!



sp3cial
21-09-06, 22:29
Καλησπερα παιδια!

Σας γραφω ΟΣΟ πιο γρηγορα γινεται πριν πεσει το ΙΝΤΕΡΝΕΤ παλι αμαν πια... ολο DSL LINE IS DISCONNECTED...!

Λοιπον να τα παρω απο την αρχη.

Καταρχην εχω το κινεζικο...! Telindus 1131 ADSL Router που μου ειχε δωσει η ΟΤΕΝΕΤ το Γεναρη οταν πηρα το πακετο των 384. Λοιποοον... Το Μαιο αρχισε να μην βρισκει γραμμη DSL και αναβοσβηνε το λαμπακι του συνεχεια (σπαστικο ε)
Αρχιζω τα τηλεφωνα στον ΟΤΕ και στην ΟΤΕΝΕΤ και να μου λενε απο τα κεντρικα μια χαρα ειναι η γραμμη σας και εγω να λεω οτι πεφτει συνεχεια.. Και περιμενα τεχνικο μια εβδομαδα (ισως και παραπανω) Παντως οι ρυθμισεις ηταν ενταξει δεν τις ειχα πειραξει ποτε ουτε τα καλωδια. Ομως οταν ηταν πεσμενο και το δοκιμαζα στην πριζα του τηλεφωνου δεν εβρισκε DSL.

Και ερχετε που λετε ο τεχνικος επιτελους... Μου λεει να παρω ενα καλωδιο ανθεκτικο για να το βαλω στην κεντρικη πριζα και να πηγαινει μετα στο σπλιτερακι στο δωματιο μου.. Το αγοραζω, ερχεται το βαζει.. Μετα απο λιγο παλι τα ιδια... Αντε παλι τηλεφωνα αναμονη ενα σωρο βλακειες , και ξαφνικα ερχετε ο ΟΤΕτζης και μου λεει αλλαξα το εξωτερικο καλωδιο εξω απο το σπιτι σου.. Ο_ο
Και δουλευε μια χαρα 2 μηνες... Μεχρι που πριν μια εβδομαδα επεσε παλι με την διαφορα οτι δεν αναβει ΚΑΘΟΛΟΥ το DSL λαμπακι (την πρωτη φορα πριν απο 2 μηνες αναβοσβηνε μονο)

Μερικες φορες συνδεετε αλλα δεν ξερω ποτε θα ξαναπεσει. Ειχα δοκιμασει και φορματ στον υπολογιστη χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

Αν συνδεετε που συνδεετε μερικες φορες το ρουτερ δεν εχει προβλημα; Η μπορει να παθαινει βλακεια και να πεφτει οποτε του ερθει; Καμια ιδέα;

:mad: :( :cry:

Dimitris
21-09-06, 23:13
Μα κινέζικο router πήγες και πήρες ? :p

Πάντως ο υπολογιστής σου δεν φταίει. Οπότε μην ξανακάνεις format.
Δες μέσα από τις ρυθμίσεις του router τα noise margins και κάν'τα ένα copy-paste εδώ ;)

nnn
21-09-06, 23:13
Περίεργη κατάσταση.
Αν είναι καινούρια τα καλώδια σου πιθανό πρόβλημα να έχει το splitter ή το ίδιο το modem.

Καλώς ήρθες.

sp3cial
22-09-06, 00:23
Ευχαριστω για το καλωσορισμα.. οποτε μπορω να μπω θα σας απανταω.. :)

"noise margins" που τα βλεπω αυτα; ειμαι στις ρυθμισεις μεσα τωρα. Καινουργια τα καλωδια ναι αχ..

Εψαξα μεσα στις ρυθμισεις αλλα δεν ειδα κατι τετοιο. Κατεβασα το html του Advanced μηπως θελετε να σας το στειλω εδω να μου πειτε που να κοιταξω;

Παντως για να φανταστειτε ποσο ξεχασμενο ειναι αυτο το κινεζικο πραγμα.. ουτε ενα update υπαρχει.
Δυστυχως αυτο μου εδωσαν μαζι με τη συνδεση... Θα μαθω ποτε ληγει ελπιζω συντομα να αρκεστω σε αλλη συνδεση αλλα ΑΝ τυχει τελικα να ειναι προβλημα με τα καλωδια;;.. (Που δεν το νομιζω και δεν το ελπιζω)

A και κατι αλλο(να ναι καλα που υπαρχει η επεξεργασια :p ) συνδεσα πριν λιγο το καλωδιο το κεντρικο κατευθειαν εκτος σπλιτερ και παλι επεφτε η γραμμη... οποτε δεν νομιζω να ειναι το σπλιτερακι. Ασε που ειμαι στο ψαξιμο να βρω καποιον με ρουτερ να το βαλω εδω να δω τι τρεχει τελικα -αν και θα πρεπε τα γουρουνακια του ΟΤΕ (που κανουν κωλοτουμπες με τα λεφτα μου) να τσακιστουν να το δοκιμασουνε...

(Δεν αντεχεται αυτη η κατασταση απο το Lineage στο Lost καταντησα αποβλακωμενη τελειως LOL :oops: )

nnn
22-09-06, 00:54
Δες τον παρακάτω οδηγό ίσως σε βοηθήσει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27074 ;)

power
22-09-06, 02:17
Δεν έχεις κανέναν γνωστό να σου δανείσει ενα άλλο ρουτεράκι για 1-2 μέρες?

Navigator
22-09-06, 02:46
Tα προβληματά σου με το adsl ξαναξεκινησαν μετά τις βροχές ή δεν έχει σχέση.

voithostyrempora2
22-09-06, 14:17
Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


.&-

Tem
22-09-06, 14:20
Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


.&-
+ 1:cool:

macuser
22-09-06, 15:58
+1
Δοκιμασε και με κάποιο αλλο ρουτερ μοδεμ.

RyDeR
22-09-06, 18:34
Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


.&-
+1
Πάρε ένα modem/router απο κάποιον φίλο ή αντίστροφα. Αλήθεια γίνεται να στο αλλάξουν;

panthro
22-09-06, 21:25
Δύο πράγματα μπορείς να ελέγξεις για να καταλήξεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή (και τα καλώδια) ή αν τα έχει παίξει το κινέζικο ρούτερ (μιας και το ανέφερα, από τον ΟΤΕ το αγόρασες και όχι από την ΟΤΕΝΕΤ οπότε αν τα έχει παίξει το ρούτερ μπορείς να καλέσεις στο 1242 και να τους το αναφέρεις ώστε να έρθει κάποιος να το ελέγξει και αν γίνεται να το αντικαταστήσουν).

1) Βγάλε όλα τα τηλεφωνα που έχεις συνδεδεμένα στις πρίζες και άσε μόνο το ρούτερ συνδεδεμένο πάνω στη γραμμή, ώστε να μειωθεί ο θόρυβος και να δεις αν θα συγχρονίσει το ρούτερ με τη γραμμή. Αν ναι, τότε θα πρέπει να ελέγξεις τα φιλτράκια στις τηλεφωνικές συσκευές.

2) Η επόμενη κίνηση έχει ήδη ειπώθει...να βρεις κάποιον γνωστό σου ο οποίος έχει μόντεμ/ρούτερ ή ένα απλό usb μόντεμ και να δοκιμάσεις με αυτό για 1-2 μέρες. Επίσης, μπορείς να δώσεις το δικό σου μόντεμ σε κάποιον γνωστό σου που έχει dsl γραμμή και να δείτε αν στην άλλη γραμμή δουλεύει κανονικά.

Υ.Γ. : Μήπως έχεις καμία άλλη συσκευή όπως π.χ. συναγερμό που να είναι συνδεδεμένος με την τηλεφωνική γραμμή;;; Μπορεί στο παρελθόν να μην δημιουργούσε πρόβλημα αλλά τώρα αν έχει λίγο περισσότερο θόρυβο η γραμμά από το φυσιολογικό, ίσως χρειαστεί να τοποθετήσεις και εκεί φίλτρο.

sp3cial
23-09-06, 10:52
Πω πω ενας ενας ρε παιδια λολ! Ευχαριστως να το πεταξω αλλα μετα δεν θα μου το αλλαξουν, αν μου το αλλαξουνε... χα! Χμ Οσο για γνωστο.. θα στειλω σε λιγο μηνυμα. Τα προβληματα μου αρχισαν στις 13 Σεπτεμβριου και δεν εχει σχεση. Παντως στο τηλεφωνο δεν εχει τιποτα αλλο συνδεδεμενο. Το ρουτερ βρισκετε στο δωματιο μου και το τηλεφωνο μεσα.
Οσο για το πρωτο που ειπες panthro το ειχα κανει μια φορα αλλα τιποτα. (θα το ξανακανω ομως)

Και τωρα να σας δωσω το κερασακι της τουρτας? Με πηρε ο τεχνικος χτες πρωι 8.30 και μου λεει οτι θα ερθει 9.30 μετα και μαλλον θα το αλλαξουνε. Φαινεται δεν ηρθε ποτε, την εκανε με το ρουτερακι μου :( :cry:

Α και κατι αλλο! Σκεφτηκα το εξης.
Αν καποιος αλλος γνωριζει το κωδικο μου με τον οποιο εχω προσβαση στο ιντερνετ μπορει να μπει και αυτος? Εαν πεφτει η γραμμη μπορει να φταίει και αυτο? Ε τι λετε? Βασικα μπαινω απο ρουτερ.. Ο κωδικος αποθηκευετε στο ρουτερ.. Ε δεν ξερω... Μια φορα το Φλεβαρη στο mIRC ερχετε ενας και μου γραφει το ID και το PASS μου!!! Αμεσως τα αλλαξα.. Αλλα εαν εμπαινε καποιος με το κωδικο μου δεν θα τα ειχε αλλαξει αμεσως; Μπα ε ... Μια σκεψη εκανα παντως, μετα απο καιρο στις 13 Σεπτ μπηκα στο mIRC και εκεινη τη μερα αρχισανε τα προβληματα. Βασικα χμ εχω και σταθερη ΙΡ δεν παιζει να μου κανει μα****** καποιος?

sp3cial
23-09-06, 11:43
Επισης θελω να πω κατι, το γραφω σε αλλο ποστ για να μη μπερδευτειτε με το δικο μου προβλημα.

Απλα βρηκα καποιον με ρουτερ θα παμε σημερα να το δοκιμασουμε. Ηθελα να πω οτι απλα θα το συνδεσουμε να δουμε αν βρισκει DSL γραμμη? Οχι εγκατασταση στον υπολογιστη και τετοια ετσι; Αυτος εχει το jetspeed 500i νομιζω..Οταν γυρισει σπιτι του και το βαλει ξανα στους υπολογιστες του θα χρειαστει ρυθμισεις απο την αρχη; ἠ ειναι ηδη αποθηκευμενα μεσα στο ρουτερ; Επειδη δεν θελω να τον ζορισω τωρα και παθει τιποτα το ιντερνετ του για αυτο ρωταω.

Απαντηστε μεσω παραθεσης σε αυτο ευχαριστω εεεεε!!!

maik
23-09-06, 12:31
Επισης θελω να πω κατι, το γραφω σε αλλο ποστ για να μη μπερδευτειτε με το δικο μου προβλημα.

Απλα βρηκα καποιον με ρουτερ θα παμε σημερα να το δοκιμασουμε. Ηθελα να πω οτι απλα θα το συνδεσουμε να δουμε αν βρισκει DSL γραμμη? Οχι εγκατασταση στον υπολογιστη και τετοια ετσι; Αυτος εχει το jetspeed 500i νομιζω..Οταν γυρισει σπιτι του και το βαλει ξανα στους υπολογιστες του θα χρειαστει ρυθμισεις απο την αρχη; ἠ ειναι ηδη αποθηκευμενα μεσα στο ρουτερ; Επειδη δεν θελω να τον ζορισω τωρα και παθει τιποτα το ιντερνετ του για αυτο ρωταω.

Απαντηστε μεσω παραθεσης σε αυτο ευχαριστω εεεεε!!!

Οι ρυθμισεις που κανεις στο μοντεμ αποθηκευονται σε αυτο και οχι στον υπολογιστη , οποτε σε οποια γραμμη και να το συνδεσεις και σε οποιον υπολογιστη οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες. Δεν θα αλαξει τιποτε ουτε στο δικο σου ουτε στου φιλου σου ακομα και να το συνδεσεις κανονικα πανω στον υπολογιστη.

Οπως ειπες τα προσβληματα αρχισαν μετα το mirc . Αυτα τα μοντεμ εχουν ενα username password που χρησιμοποιεις για να μπεις απο τον υπολογιστη να κανεις τις ρυθμισεις που θελεις . Αυτα στο telindus ειναι τα admin και admin. Αν καποις ξερει την ip σου μπορει να το κανει και αυτος την ωρα που εισαι στο δικτυο. Μπαινει λοιπον και πολυ απλα σου κανει μια αποσυνδεση Πρεπει λοιπον να μπεις οποσδηποτε κα να τα αλαξεις. Να βαλεις κατι δυσκολο που δεν μπορει να μαντευθει .
Το πως θα γινει αυτο υπαρχει μια ενοτητα στο φορουμ που μπορεις να ψαξεις.

sp3cial
23-09-06, 12:52
θα αλλαξω ολα αυτα περι κωδικων να δουμε τι θα γινει. Θα δωσω απαντηση το απογευμα. Αλλα γιατι να μην αλλαξει τον κωδικό μου; Δεν θα μπορουσε να το χε κανει ηδη και να κλεψει τη συνδεση μου; Εστειλα στο φορουμ της Telindus και περιμενω απαντηση λοιπον και απο εκει. :)


Οι ρυθμισεις που κανεις στο μοντεμ αποθηκευονται σε αυτο και οχι στον υπολογιστη , οποτε σε οποια γραμμη και να το συνδεσεις και σε οποιον υπολογιστη οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες. Δεν θα αλαξει τιποτε ουτε στο δικο σου ουτε στου φιλου σου ακομα και να το συνδεσεις κανονικα πανω στον υπολογιστη.

Αυτη η ερωτηση ειναι :lock: για την ωρα. Πισω στο θεμα μουουουουυυυυυ!!!

panthro
23-09-06, 14:05
Αν το πρόβλημα είναι θέμα συγχρονισμού τότε δεν έχει να κάνει με το user και το pass της σύνδεσής σου στην οτενετ. Στην περίπτωση που κάποιος έχει υποκλέψει τα στοιχεία σου τότε το μόντεμ/ρούτερ που έχεις θα συγχρονίζε θα συνδεόταν για περίπου 30" στο Internet και στη συνέχεια θα σε αποσύνδεε.
Πάντως καλό είναι να αλλάζουμε όλοι το pass της σύνδεσής μας ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να αποφύγουμε τέτοιου είδους προβλήματα ;) .

Περιμένουμε να μας πεις νέα με τη δοκιμή που θα κάνεις με το άλλο ρούτερ...

maik
23-09-06, 17:36
θα αλλαξω ολα αυτα περι κωδικων να δουμε τι θα γινει. Θα δωσω απαντηση το απογευμα. Αλλα γιατι να μην αλλαξει τον κωδικό μου; Δεν θα μπορουσε να το χε κανει ηδη και να κλεψει τη συνδεση μου; Εστειλα στο φορουμ της Telindus και περιμενω απαντηση λοιπον και απο εκει. :)

Διαφορετικο πραγμα οι κωδικοι γαι να μπεις στην σελιδα των ρυθμισεων του μοντεμ και διαφορετικοι για να συνδεθεις στο internet.

sp3cial
23-09-06, 17:47
Το γνωριζω μαικ. Μεχρι στιγμης αλλαξα το κωδικο προσβασης για το ρουτερ. Οταν ξαναπαω σπιτι θα αλλαξω και τον αλλον. Τωρα εφερα το ρουτερ μου σπιτι του και θα το βαλω σε λιγο. Αλλα δυστυχως δεν μπορουσε να μου φερει το δικο του αλλα θα παρω ενα απλο μοντεμ απο αλλο σπιτι να το παω στο δικο μου και οταν πεσει η γραμμη θα το βαλω και θα δω. Αν και δεν ξερω γιατι, νιωθω οτι δεν θα εχει προβλημα το ρουτερ.. Τελοσπαντων θα σας ενημερωσω το βραδυ τι εγινε τελικα. Καλο απογευματακι

sp3cial
23-09-06, 19:49
Λοιπον το πηγα στο σπιτι του παιδιου που εχει ρουτερ και δουλεψε μια χαρα. Βασικα σκεφτομαι να παρω το μοντεμ μιας φιλης μου επειδη ο αλλος δεν μπορουσε να μου το δανεισει και να το δοκιμασω στο σπιτι μου οταν πεσει το νετ. πως θα το συνδεσω ομως; γιατι εδω το συνδεω και δεν κανει τιποτα το DSL η μηπως δεν γινετε; Μονο τουλαχιστον να βρει γραμμη. Πως θα το κανω λοιπον; Η πρεπει να το συνδεσω απο το σπιτι μου μονο;

Bασικα επειδη το DSL πεφτει ΟΠΟΤΕ του ερθει, δεν ειμαι ακριβως σιγουρη εαν φταιει η οχι στο ρουτερ γιατι στου φιλου μου θα επρεπε να το αφησω πολυ ωρα συνδεδεμενο πραγμα που δεν γινοτανε. Χμ τι να κανω; θα κατσω να περιμενω καμια απαντηση γιατι πρεπει να φυγω σε λιγο.. Οποιος απαντησει καλως.

:(

skywalk
24-09-06, 11:44
Το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και γω εδω και ενα μηνα περιπου και δεν εχω βρει λυση!! :sorry: Εχω δοκιμασει 3 ρουτερ (intracom jetspeed 520 / alcatel speedtouch 530 / Netgear DG834[?]) , και τα 3 ρουτερακια κανουν ακριβως το ιδιο! Βαζω πανω το καλωδιο της dsl κατευθειαν απο την τηλ. πριζα , χωρις splitter κλπ και δεν αναβει το λαμπακι του συνχρονισμου. Αν βαλω-βγαλω το καλωδιο μερικες φορες καποια στιγμη συνχρονιζει.

Εχει γινει αλλαγη στα καλωδια μεσα στο σπιτι , εχω δοκιμασει 3 ρουτερακια , εχω βαλει pstn spitter μπας και... μεχρι τωρα τιποτα! Το μονο που μενει ειναι να αλλαξω το τηλ. καλωδιο απο την εισοδο της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα μου.

Σου ευχομαι καλη τυχη παντως!! Ελπιζω το προβλημα να ειναι κατι απλο

mgv
24-09-06, 23:09
Πάντως καλό είναι να αλλάζουμε όλοι το pass της σύνδεσής μας ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να αποφύγουμε τέτοιου είδους προβλήματα

Πως θα γίνει αυτό.Μόνο με τηλέφωνο η υπάρχει και άλλος τρόπος

Talos82
24-09-06, 23:24
Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


.&-


+ 1:cool:


Μα ρούτερ έχει... :rtfm:

Dimitris
25-09-06, 01:58
Πως θα γίνει αυτό.Μόνο με τηλέφωνο η υπάρχει και άλλος τρόπος

Από τη σελίδα των συνδρομητών μπορείς. Λογικά στην Otenet θα είναι το my.otenet.gr

panthro
25-09-06, 13:12
Από τη σελίδα των συνδρομητών μπορείς. Λογικά στην Otenet θα είναι το my.otenet.gr

Ακριβώς!!! Στο my.otenet.gr έχει εικονίδιο που γράφει αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Εκεί δίνεις αυτόν που ισχύει και στη συνέχεια τον καινούριο που επιθυμείς και έτσι γίνεται η αλλαγή του κωδικού πρόσβασης της συνδρομής σου. :oneup:

sp3cial
25-09-06, 19:13
Ηρθε και μου ειπε οτι αλλαξε το πορτ της γραμμης και οτι αποκλιεται να μην δουλεψει.

Βεβαια.. Δεν εγινε αυτο που ειπε και εκτος αυτου στο Tray στο νετ βλεπω οτι η ταχυτητα στο activity ειναι παρα πολυ χαμηλη...

--- Επεξεργασια : Εβαλα το Usb και η ταχυτητα εκτοξευτηκε στα υψη... Μηπως μπορει να μου πει κανεις ποια η διαφορα του ethernet kai toy usb?-----

Προσπαθω να παρω τηλεφωνο το 1242 αλλα η γραμμη τους ειναι νεκρη..! Ουτε τουτ
ουτε τιποτα!
Εν το μεταξυ πειραζω λιγο το ethernet καλωδιο και φαινεται να το επηρεαζει αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρη... :(

sp3cial
25-09-06, 19:41
Το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και γω εδω και ενα μηνα περιπου και δεν εχω βρει λυση!! :sorry: Εχω δοκιμασει 3 ρουτερ (intracom jetspeed 520 / alcatel speedtouch 530 / Netgear DG834[?]) , και τα 3 ρουτερακια κανουν ακριβως το ιδιο! Βαζω πανω το καλωδιο της dsl κατευθειαν απο την τηλ. πριζα , χωρις splitter κλπ και δεν αναβει το λαμπακι του συνχρονισμου. Αν βαλω-βγαλω το καλωδιο μερικες φορες καποια στιγμη συνχρονιζει.

Εχει γινει αλλαγη στα καλωδια μεσα στο σπιτι , εχω δοκιμασει 3 ρουτερακια , εχω βαλει pstn spitter μπας και... μεχρι τωρα τιποτα! Το μονο που μενει ειναι να αλλαξω το τηλ. καλωδιο απο την εισοδο της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα μου.

Σου ευχομαι καλη τυχη παντως!! Ελπιζω το προβλημα να ειναι κατι απλο

Επισης καλη τυχη! Ξερω δεν εισαι τυχερος που σου συμβαινει κατι τετοιο αλλα ξερεις τι ανακουφιση νιωθω που δε το παθαινω μονο εγω αυτο...:redface: Τωρα εβγαλα τελειως το ethernet και εβαλα το usb μονο να δω τι θα κανω...

Καλο απογευμα για την ωρα

Dimitris
25-09-06, 19:53
Μήπως τότε το ethernet καλώδιο που είχες ήταν τσακισμένο σε κάποιο σημείο ? Εμένα είχε τσακίσει αυτό που συνέδεε το pc με to switch και πολλές φορές τη μία μου έδειχνε ότι υπάρχει σύνδεση και αμέσως μετά μου έδειχνε ότι αποσυνδέθηκε και ξανασυνδεόταν κτλ. Άλλαξα το καλώδιο και είμαι εντάξει.
Πάρε ένα καινούριο σκληρό καλώδιο crossed ethernet και σύνδεσε με αυτό τον τρόπο ξανά το router με το pc μια και το usb καταναλώνει περισσότερους πόρους.

skywalk
25-09-06, 20:08
Επισης καλη τυχη! Ξερω δεν εισαι τυχερος που σου συμβαινει κατι τετοιο αλλα ξερεις τι ανακουφιση νιωθω που δε το παθαινω μονο εγω αυτο...:redface: Τωρα εβγαλα τελειως το ethernet και εβαλα το usb μονο να δω τι θα κανω...

Καλο απογευμα για την ωρα

Ευχαριστω :)

maik
25-09-06, 23:45
Πάρε ένα καινούριο σκληρό καλώδιο crossed ethernet και σύνδεσε με αυτό τον τρόπο ξανά το router με το pc μια και το usb καταναλώνει περισσότερους πόρους.

Γιατι crossed;; Μια χαρα ειναι το απλο, το ευθεια, το ισιο, το staight.

sp3cial
26-09-06, 02:10
Τωρα εχω βαλει το usb απο τις 8μμ και με πεταξε μονο πριν απο λιγο... Οποτε.. Ουφ συγχυση.. Τελικα ποιο καλωδιο να παρω; :hmm:

Dimitris
26-09-06, 13:51
Αυτά που χρησιμοποιούνται είναι τα crossed. Αλλά πλέον οι περισσότερες συσκευές μπορούν να δεχτουν και τα απλά καλώδια. Εγώ πρότεινα crossed για σιγουριά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους Κινέζους :p

sp3cial
26-09-06, 18:54
Τελικα Δημητρη, δεν φταινε ουτε το ενα καλωδιο ουτε το αλλο.. Τα ιδια παθαινει οποιο και να συνδεσω. Θα παρω τηλεφωνο και θα τον πιεσω να μου αλλαξει το ρουτερ, αν και στο αλλο σπιτι που το συνδεσα, συνδεθηκε αμεσως. Δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω φτασει σε απελπισια...:cry:

Η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι να ζητησω απο τον πατερα μου να βγαλουμε την isdn και να εχω απλη γραμμη γιατι ακουσα οτι δεν παρουσιαζει σχεδον ποτε προβληματα. Αλλα δυστυχως για ενα νουμερο φαξ την κραταμε...

sp3cial
27-09-06, 12:47
System Log


pppd 2.4.1 started by root, uid 0
Connect: ppp0 {--}
Couldn't increase MRU to 1500
Couldn't increase MRU to 1500
Couldn't increase MRU to 1500
local IP address 85.75.62.227
PPPoA Connect with IP Address **.**.***.***
remote IP address **.**.***.***
PPPoA Connection Successfully Established
PPPoA Connect with Gateway IP Address: **.**.***.***
primary DNS address **.**.***.***
secondary DNS address **.**.***.***
DSL Carrier is down
Got group error |Bad username/password|
DSL Carrier is up
Couldn't increase MRU to 1500
Connection terminated.
PPPD Terminated Through Signal
pppd 2.4.1 started by root, uid 0
Connect: ppp0 {--}
Couldn't increase MRU to 1500
Couldn't increase MRU to 1500
Couldn't increase MRU to 1500
local IP address 85.75.62.227
PPPoA Connect with IP Address **.**.***.***
remote IP address **.**.***.***
PPPoA Connection Successfully Established
PPPoA Connect with Gateway IP Address: **.**.***.***
primary DNS address **.**.***.***
secondary DNS address **.**.***.***
DSL Carrier is down
DSL Carrier is down
PPPD Terminated Through Signal
Couldn't increase MRU to 1500
Connection terminated.
pppd 2.4.1 started by root, uid 0
Connect: ppp0 {--}
Couldn't increase MRU to 1500

Και παει λεγοντας. Καθε φορα που αποσυνδεεται μου βγαζει αυτο το μηνυμα εδω "Couldn't increase MRU to 1500" Τι ειναι αυτο;

Επισης καποιος μου ειχε ζητησει τα margins :

Modem Status
Link Status Disconnected
Us Rate (Kbps) 0
Ds Rate (Kbps) 0
US Margin 25
DS Margin 0
Modulation MMODE
LOS Errors 51
DS Line Attenuation 44
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path


DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

Τα παραπανω ειναι απο το μοντεμ στατους.

sp3cial
27-09-06, 13:27
Τελικα δεν εφταιγε αυτο, το ρυθμισα το ΜΤU αλλα παλι τα ιδια. Μου ειπε ο τεχνικος οτι θα αλλαξει τη πορτα παλι γιατι παρουσιαζει προβληματα εκει λεει. Τωρα ας περιμενουμε...

Δειτε το μοντεμ στατους μετα το MTU

Modem Status
Link Status Connected
Us Rate (Kbps) 192
Ds Rate (Kbps) 768
US Margin 25
DS Margin 27
Modulation MMODE
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 44
US Line Attenuation 63
Path Mode Fast Path


DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

Dimitris
27-09-06, 15:21
Μου φαίνεται πως το US Line Attenuation είναι λίγο μεγάλο. Αλλά ας πει καλύτερα κάποιος ειδικός.

Τα δικά μου νούμερα ας πούμε είναι

attenuation upstream: 21.0 db
noise margin upstream: 27.0 db

attenuation downstream: 22.0 db
noise margin downstream: 38.0 db

vaggoulas
27-09-06, 16:01
DS Line Attenuation 44
US Line Attenuation 63
Πολύ μεγάλο Attenuation έχεις.Ίσως κακής καλωδίωσης αλλά μπορεί και λόγω προβληματικής πόρτας στο DSLAM.Έχει πολύ θόρυβο η γραμμή σου γι'αυτό πέφτει συνεχώς.Τι να κάνει το κακόμοιρο το Telindus?Δεν αντεχει να κρατάει τη γραμμή και την ρίχνει.

sp3cial
27-09-06, 19:05
Μετα απο καιρο ψαξιματος νιωθω αισιοδοξη. Οτι ειμαστε κοντα στην απαντηση του προβληματος... Ειναι ασχημο να τα παιρνεις στο κρανιο και να εισαι με την ΑΠΟΡΙΑ τι φταιει...!

Τελοσπαντων αυτα που σας εδειξα να το πω στον τεχνικο; Χμ δηλαδη το συγκεκριμενο ρουτερ μπορει να μην "αντεχει" τη βαβουρα? Αν εβρισκα ενα πολυ καλυτερο απο αυτο τον κινεζο, ισως να ειχε αποτελεσμα;

Καλα πριν βιαστουμε καθηστε να εμφανιστει ο τεχνικος μετα 3 μερες.......

:ufoabduct

Talos82
27-09-06, 19:44
Μάλλον είναι θέμα γραμμής ή της τηλεφωνικής καλωδίωσης του σπιτιού σου και όχι οτι δεν αντέχει την βαβούρα ο κινέζος, αφού λες κιόλας οτι σε άλλη γραμμή έπαιξε αμέσως.

Το modulation MMODE, δεν το έχω ξαναδεί. Είναι από τον ρούτερ ή απο το modem? Δοκίμασες να το αλλάξεις σε κάτι πιο "παραδοσιακό" όπως π.χ. G.DMT?

sp3cial
28-09-06, 15:30
Το modulation MMODE, δεν το έχω ξαναδεί. Είναι από τον ρούτερ ή απο το modem? Δοκίμασες να το αλλάξεις σε κάτι πιο "παραδοσιακό" όπως π.χ. G.DMT?

Χμ!!! Εχω ασχετιλα πανω σε αυτα, παντως αυτα που δας δειχνω ολα απο το ρουτερ ειναι. Θα το κοιταξω μολις παω σπιτι. :smile:

sp3cial
28-09-06, 23:25
Ναι απο ρουτερ ειναι ολα αυτα τωρα πηγε στα εξης νουμερα

DS Line Attenuation 42
US Line Attenuation 63

Μπορει να μου πει κανεις τι ειναι αυτα τα νουμερα? ευχαριστω ^^

Τωρα πεφτει καθε λιγοτερο απο πεντε λεπτα απαπα θα με μουρλανει!

A σε ενα αλλο ποστ διαβασα κατι περι DSLAM.. Χμ δεν ξερω εαν εχει σχεση αυτο..Και εαν ειναι αυτο που νομιζω κιολας.. Μενω Νικαια αλλα γιατι με εξυπηρετει τεχνικος απο Πειραια; Στο 121 μου ειχαν δωσει τηλεφωνο της Νικαιας και οταν πηρα και ειδαν το νουμερο μου λεει οτι αυτο ανηκει Πειραια, μα μενω Νικαια. Λετε να με εχουν περασει στον Πειραια και λογω αποστασης και φορτου να πεφτει απο εκει; Αν ξερετε κατι να πω στον τεχνικο που θα τον παρω τηλεφωνο το πρωι.

Talos82
29-09-06, 01:36
Είναι η εξασθένιση του σήματος από το dslam, μέχρι το ρούτερ σου κι αντίστροφα.
Στο downstream καλά είσαι με το 42, αλλά αυτό στο upstream είναι πάρα πολύ μεγάλο (αυτή τη στιγμή έχω 23) και ανεξήγητο κιόλας.

Ξέρω πως είναι λίγο απίθανο, δοκίμασες όμως να αλλάξεις το modulation από ΜΜΟDE που το έχεις σε G.DMT?

macgiorgosgr
29-09-06, 01:57
Σε ποιά περιοχή μένεις; Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω κι εγώ.
Επίσης, ξέρεις ποιός είναι ο τύπος του DSLAM σου;

sp3cial
29-09-06, 11:46
macgiorgosgr -> Νεαπολη Νικαια, πες μου οτι και εσυ εκει μενεις? Βασικα δεν εχω καταλαβει τι ειναι το DSLAM ακριβως. (Πες μου και θα σου απαντησω)

Talos82 -> Αυτο το εψαχνα στις ρυθμισεις του ρουτερ αλλα δεν το εβρισκα. Πως το κανω;

Talos82
29-09-06, 14:06
Εγώ πρέπει να είμαι στο ίδιο DSLAM με εσένα(ή σε διπλανό έστω), αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα. Το DSLAM είναι το μηχάνημα στο κέντρο του ΟΤΕ, με το οποίο συνδέεται η DSL γραμμή σου.

Πως θα το κάνεις ακριβώς δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω δει ποτέ το μενού του ρούτερ σου. Στο δικό μου USR βρίσκεται στο: Service Provider Settings -> ADSL Standard

sp3cial
29-09-06, 14:24
Εγώ πρέπει να είμαι στο ίδιο DSLAM με εσένα(ή σε διπλανό έστω), αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα. Το DSLAM είναι το μηχάνημα στο κέντρο του ΟΤΕ, με το οποίο συνδέεται η DSL γραμμή σου.

Πως θα το κάνεις ακριβώς δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω δει ποτέ το μενού του ρούτερ σου. Στο δικό μου USR βρίσκεται στο: Service Provider Settings -> ADSL Standard

Δυστυχως δεν ξερω σε ποιο DSLAM ειμαι, θα ρωτησω τον τεχνικο ΑΝ εμφανιστει που τον πηρα τηλ σημερα και μου λεει θα ερθω.. Εχουν περασει 3 ωρες και δεν εμφανιστηκε κ τωρα δεν σηκωνει το κινητο του. Μα γουρουνια δηλαδη! :rtfm:

Οσο για το modulation, εψαξα ολες τις ρυθμισεις και δεν το βρικα. Αν ξερει κανεις.. Εστειλα κ στην ενοτητα Telindus για να μαθω..

vaggoulas
29-09-06, 19:43
Στο downstream καλά είσαι με το 42
Κάνεις λάθος. 42dB είναι πολύ κακό νούμερο για Attenuation.Το Attenuation το θέλουμε όσο γίνεται πιο μικρό.

Talos82
29-09-06, 22:14
Κάνεις λάθος. 42dB είναι πολύ κακό νούμερο για Attenuation.Το Attenuation το θέλουμε όσο γίνεται πιο μικρό.

Σίγουρα όσο μικρότερο, τόσο το καλύτερο. Αλλά στην δική μου γραμμή είναι 45 στο downstream και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε με αποσυνδέσεις, ούτε με ταχύτητες. Οπότε θεωρώ οτι είναι μέσα στα αποδεκτά όρια.

sp3cial
03-10-06, 10:48
Καλημερα εχω υπεροχα νεα και ελπιζω να διαρκεσει οσο αντεξει το νεο Telindus που μου βαλανε.. :up:

Συνδεθηκε αμεσως, και τωρα μια ωρα δεν επεσε και ελπιζω να κρατησει ετσι γιατι εχω λιγο αγχος.

Παντως σας δειχνω τα νεα στατους

DS Line Attenuation 41
US Line Attenuation 54

Οπως βλεπετε απο 61 που ηταν συνηθως επεσε στο 54. Πολυ μεγαλη διαφορα πιστευω. Επισης το DSLAM που με ρωτησε ενας.. Ειναι καπου Αβερωφ στην Ατταλειας. :)
Βεβαια μου ειπε ο τεχνικος οτι ειμαι μακρυα απο εκει πανω απο 3χμ..

Τελοσπαντων παω να το απολαυσω και οσοι αντιμετωπιζουν προβληματα ακομα με τη γραμμη τους να ξερετε οτι θελει υπομονη οπως ειχα και εγω (ενα μηνα) και οτι για ολα τα προβληματα υπαρχει λυση :oneup:

Ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας
+10 για σας!
+5 για το φορουμ!

:yahoo:


:closed

@ ADSLgr.com All rights reserved.