PDA

Επιστροφή στο Forum : The best emule client



EvilHawk
03-03-04, 12:06
Ξεχάστε ότι ξέρατε μέχριτώρα, βγάλτε όλα τα mods που εχετε και βάλτε το official emule 0.42b, είναι και kademlia client, χρησιμοποιεί το ίδιο udp για emule & kad...

Μετά απο 12 ώρες 384/128 με zyxel 652r, maximum up 10, max sources 400 , max connections 1000, max new connections/5 sec 50, downloading 12 files, waiting 170 !! , sharing 56 ....> ul:dl 1:2.45, average down 21,65 max down 40.23 !! :lol:

Μεχρι να βγεί το επόμενο Sivka mod :twisted: δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο !!

cosmos
03-03-04, 13:56
To είδα και φαίνονται τουλάχιστον εντυπωσιακές οι αλλαγές σε επίπεδο Kademlia. Θα το δοκιμάσω.

shakm
04-03-04, 06:31
Είχα δοκιμάσει το τελευταίο sivka, δε με "γέμισε".. σίγουρα όχι τόσο οσο το black hand mod. Cosmos, αν θυμάμαι καλά από posts είχες το tbh ? Αν μπορείς, κάνε μας μια σύγκριση μεταξύ tbh και του τελευταίου official που λέει ο EvilHawk.

Evilhawk, παρεπιτόντως με το tbh έπιανα (στο περίπου πάντα) average ~23 τη στιγμή που το max μου (λόγω forthnet και πιταρίσματος απ ότι έχω καταλάβει και από άλλους στην περιοχή μου..) είναι τα 35 (!), κατεβάζω περι τα 3-8 αρχεία συγχρόνως, το αφήνω για 5-10 ώρες τη φορά συνήθως.

EvilHawk
04-03-04, 13:25
@Shakm

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το average download επηρεάζετε από πάρα πολλές παραμέτρους πχ πόσα αρχεία κατεβάζεις , πόσες πηγές έχεις , πόσο σπάνια είναι κλπ θεωρώ ότι μέσος όρος πάνω από 16 είναι ικανοποιητικός., το μέγιστο σε γραμμή 384 από 30 και πάνω το ίδιο. Το μουλάρι δεν φημίζεται για την ταχύτητα του αλλά για την ποιότητα και ποσότητα των αρχείων που μπορείς να βρεις. Μα αλλά λόγια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το πόσο γρήγορα θα κατέβει ένα μεμονωμένο αρχείο, κάποια στιγμή θα κατέβει. ;-) Ποιο πολύ κοιτάω μακροπρόθεσμα να έχω σταθερούς μέσους και υψηλούς !

Τώρα η προτίμηση σε κάποιο συγκεκριμένο mod είναι κάτι το προσωπικό :wink: . Ωραίο είναι το TBH αλλά όπως λές και εσύ , δεν με γέμισε & έχει μείνει 2 γενιές πίσω στον kad client. Υπάρχουν και πιο αξιόλογα mods με τις ίδιες ή παρόμοιες δυνατότητες . Επειδή ακόμα το kad network είναι πειραματικό χρησιμοποιούσα πιο πολύ τους παλιούς clients . Και εκεί πιστεύω ότι τα sivka mod 8) είναι τα καλύτερα αν δεν σε ενδιαφέρει το bandwidth control, που σε εμένα δεν δούλεψε ποτέ σωστά μακροπρόθεσμα και για αυτό χρησιμοποιώ σταθερά όρια up/down. Με τα υπόλοιπα mods έβλεπα μια στιγμιαία αύξησης και μετά μπούκωναν... Ενώ το Sivka έκανα και ολόκληρο μήνα να το κλείσω

Παρόμοια συμπεριφορά ταχύτητας και αξιοπιστίας βλέπω και στον νέο επίσημο client και μάλιστα σε σύντομο χρόνο ... μετά απο 36 ώρες οι μέσοι & υψηλοί όροι έχουν βελτιωθεί αισθητά ...

Btw ο Sivka δουλεύει ήδη στο mod του, με ένα αισθητά καλύτερο επίσημο client φαντάζομαι τι μπορεί να καταφέρει !!!
:lol:

Koumooo
04-03-04, 13:37
μια απορια που εχω...

περα απο το γερμανικο site τοθ sivka, εχετε βρει κανενα αλλο? γιατι απο documentation βρασε ρυζι, δεν υπαρχει σχεδον τιποτα..

EvilHawk
04-03-04, 13:59
Στο επίσημο forum του emule στα mods υπάρχει sticky sub-forum !

AsGoodAsItGets
04-03-04, 14:25
Ρε παιδιά, το emule στην τελευταία έκδοση διαβάζει τα καινούρια part files του overnet? Μην έχω και τα 2...

shakm
04-03-04, 15:03
Evilhawk, έχεις απόλυτο δίκιο - με ενδιαφέρει βέβαια ιδιαίτερα το bw control (αυτό που έλεγες για προσωπικά γούστα..). Για χάρη του kademlia ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή πάντως :wink:

EvilHawk
04-03-04, 19:16
Ρε παιδιά, το emule στην τελευταία έκδοση διαβάζει τα καινούρια part files του overnet? Μην έχω και τα 2...

Ναι υποστηρίζει import !

@ ADSLgr.com All rights reserved.