PDA

Επιστροφή στο Forum : Επένδυση σε smartphone, pda, ή netbook;



8009
14-03-11, 20:23
Γεια σας, ενώ στους υπολογιστές έχω εντρυφήσει από αρκετά εώς πολύ, ποτέ δεν πολυασχολήθηκα με τις εξελίξεις στις συσκευές χειρός. Μια παλιοσαβούρα έχω εδώ και χρόνια, ένα τοσίμπα ts608 αν θυμάμαι καλά και το μοντέλο...

Τώρα σκέφτομαι να επενδύσω κάποια λεφτά, ίσως και ένα 500άρικο σε φορητή συσκευή, κινητό τηλέφωνο. Ξεκινώντας λοιπόν μια έρευνα αγοράς είδα να γίνεται χαμός κυριολεκτικά. Κάθε μέρα και καινούριες συσκευές κτλπ. Η μανία με το iphone, και τα γνωστά.

Αυτό που θα μου είναι χρήσιμο και με ενδιαφέρει, είναι μια συσκευή με φουλ qwerty πληκτρολόγιο που να μπορεί κάποιος σχεδόν "άνετε" να γράψει με τα δύο χέρια και όχι με τον δείκτη του ενός χεριού. Βλέπω τα διάφορα λειτουργικά για κινητά που έχουν δημιουργηθεί, και αναρωτιέμαι αν χρησιμοποιούνται για έγγραφα οι τύποι αρχείων txt, doc, pdf, rtf ή σχετικές μορφές, δηλαδή το πλήρες πληκτρολόγιο και το σώσιμο/επεξεργασία εγγράφων είναι αυτά που ενδιαφέρουν. Επίσης ψάχνω να έχει τηλεφωνική λειτουργία φυσικά, κάμερα φωτό/βίντεο, wifi, κάποιου είδους αντζέντα. Η οθόνη αφής δεν με ελκύει, νομίζω είναι κάτι το δύσχρηστο αν και δεν είχα ποτέ συσκευή τέτοιου είδους΄.

Ποια είναι η συσκευή που θα μου ταίριαζε λοιπόν; Δεν ξέρω πόσο καλή και εύκολη περιήγηση μπορεί να κάνει κανείς στο ίντερνετ μέσω ενός κινητού τηλεφώνου... τα φορητά λειτουργικά δεν έχω ιδέα τι δυνατότητες δίνουν στο χρήστη. Ενώ με ένα netbook που υπάρχουν και με 300 ευρώ πλέον, θα είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον θα κάνω τη δουλειά μου σωστά, παρόλο που δε θα χωράει στην τσέπη μου.

Georgevtr
15-03-11, 13:42
Tablet pc (http://en.wikipedia.org/wiki/Tablet_personal_computer)

kourampies
17-03-11, 11:20
HTC Desire Z.

sv2evs
17-03-11, 11:36
HTC Desire Z.
Ναι...είναι μια καλή επιλογή. Συμφωνώ και εγώ αν μιλάς για κινητό :oneup:

8009
21-03-11, 08:11
To motorola droid 2 μου φαίνεται καλή επιλογή. Μοιάζει σαν πολύ μικρό λάπτοπ χειρός κάπως μπορώ να πω. Το έχει κανείς να μου πει απόψεις; Η ασύρματη κάρτα που έχουν τα smartphones τι ικανότητες έχει συνήθως; Όσο μια συνηθισμένη ασύρματη κάρτα φορητού ας πούμε ή πολύ πιο αδύναμη;

sonic
21-03-11, 10:16
Στην θέση σου θα κοίταζα αυτά τα δυο:

http://www.dell.com/uk/p/inspiron-duo/pd δεν είναι τηλέφωνο, αλλά μίλησες για notebook

http://reviews.cnet.co.uk/mobile-phones/motorola-atrix-review-50002122/ κυρίως για το notebook dock, που ΙΜΟ είναι το μέλλον.

8009
21-03-11, 19:53
Στην θέση σου θα κοίταζα αυτά τα δυο:

http://www.dell.com/uk/p/inspiron-duo/pd δεν είναι τηλέφωνο, αλλά μίλησες για notebook

http://reviews.cnet.co.uk/mobile-phones/motorola-atrix-review-50002122/ κυρίως για το notebook dock, που ΙΜΟ είναι το μέλλον.

Δεν ξέρω φίλε, αυτό το dock που λες ενδιαφέρον αλλά πολύ φασαρία ρε παιδί μου για πράγματα ήδη υπάρχοντα και γνωστά.... βάλε από δω βγάλε από κει, εξαρτηματάκια κλπ.

Όσο βλέπω τα προϊόντα και κάνω έρευνα αγοράς τόσο απομακρύνομαι από το netbook, καθώς είναι ελκυστική η ιδέα ενός φουλ πληκτρολογίου που να χωράει σε τσέπη.

Motorola Droid 2, Samsung Galaxy (κάποιο από τη σειρά με qwerty), και μερικά άλλα με ενδιαφέρουν.

Android 2.2 Froyo είναι ικανοποιητικό ή θεωρείται ήδη ξεπερασμένο λειτουργικό; Είδα ότι σε μερικά μοντέλα η αναβάθμιση σε επόμενο Android προκαλεί προβλήματα όπως δραστική μείωση χρόνου μπαταρίας (droid 1).

sonic
21-03-11, 20:00
Δεν ξέρω φίλε, αυτό το dock που λες ενδιαφέρον αλλά πολύ φασαρία ρε παιδί μου για πράγματα ήδη υπάρχοντα και γνωστά.... βάλε από δω βγάλε από κει, εξαρτηματάκια κλπ.



Εξαρτηματάκι το 10" λαπτοπ dock; Γνωστό σαν τρόπος σύνδεσης; :what:


Το μόνο αρνητικό στο όλο σεταπ είναι ότι θα είναι ακριβό (α) και (β) δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα είναι τόσο καλό ή αν αξίζει να περιμένει κανείς την επόμενη έκδοση που θα είναι σίγουρα πιο δουλεμένη.

8009
22-03-11, 18:17
Τελικά έκανα λάθος για τις τιμές..

HTC Desire Z - Motorola Milestone/Droid 2 είναι στην ίδια τιμή περίπου. Στην Ελλάδα το Motorola το βρίσκων 420 ευρώ η καλύτερη τιμή. Ούτε στο εξωτερικό υπάρχει φθηνότερο. Μόνο από Χονκ Κονγκ γύρω στα 400 αλλά δεν εμπιστεύομαι τη μεταφορά. Ένα από τα δύο θα πάρω και μάλλον το Motorola.

kourampies
22-03-11, 21:52
Τι πλεονεκτήματα βρήκες στο motorola?

8009
23-03-11, 09:08
Τι πλεονεκτήματα βρήκες στο motorola?


Προσωπικά τίποτα, από τα βίντεο reviews που είδα, ότι έχουν κάπως καλύτερο πληκτρολόγιο, λίγο καλύτερο επεξεργαστή, λίγο φθηνότερα. Βέβαια δεν έχουν το περίφημο htcsense και το motoblur δε με αφορά καθόλου ("κοινωνική δικτύωση").

kourampies
23-03-11, 09:14
Το πλεονέκτημα του πληκτρολογίου του Droid 2 είναι τα βελάκια, κατά τα άλλα από την εμπειρία μου τα πληκτρολόγια που έχουν κενό ανάμεσα στα πλήκτρα και διαφορετική στοίχιση σε κάθε σειρά είναι πολύ πιο εύχρηστα.
Για τον επεξεργαστή μάλλον έχεις δίκιο, ωστόσο με τις roms της HTC, και την τεράστια υποστήριξη/custom roms & mods από το xda dev, αυτό μάλλον αναπληρώνεται με το πολύ παραπάνω. Θα πρότεινα να αναθεωρήσεις.

8009
23-03-11, 09:54
Το πλεονέκτημα του πληκτρολογίου του Droid 2 είναι τα βελάκια, κατά τα άλλα από την εμπειρία μου τα πληκτρολόγια που έχουν κενό ανάμεσα στα πλήκτρα και διαφορετική στοίχιση σε κάθε σειρά είναι πολύ πιο εύχρηστα.
Για τον επεξεργαστή μάλλον έχεις δίκιο, ωστόσο με τις roms της HTC, και την τεράστια υποστήριξη/custom roms & mods από το xda dev, αυτό μάλλον αναπληρώνεται με το πολύ παραπάνω. Θα πρότεινα να αναθεωρήσεις.

Μάλιστα, αφού μου προτείνεις να αναθεωρήσω, μπορείς να μου πεις με δυο λόγια τι θα κερδίσω γενικότερα παίρνοντας το HTC και όχι το Motorola;

kourampies
23-03-11, 11:34
H HTC φτιάχνει κατά γενική ομολογία τις καλύτερες/σταθερότερες rom, άσχετο από το sense.
Επίσης οι συσκευές τις είναι πολύ πιο φιλικές σε επεμβάσεις και mods στο λογισμικό, σε αντίθεση με της motorola (βλέπε κλειδωμένα boot partitions κτλ)
Και το βασικότερο, η τεράστια κοινότητα developers του xda dev, που όσο και αν πλέον δηλώνει ότι ασχολείται με όλες τους κατασκευαστές, επικεντρώνεται στα HTC. Μη ξεχνάς ότι συγκεκριμένη συσκευή έχει πολλά αδερφάκια με τα οποία ασχολείται πάρα πολύς κόσμος, με αποτέλεσμα να υπάρχει ήδη πολύ θέμα.

8009
23-03-11, 14:35
Από που κρίνεται η καλύτερη σταθερότητα μιας rom; Μιλάμε για την read only memory του κινητού, δηλαδή για το bios του; Έχει παρατηρηθεί μεγάλος αριθμός προβλημάτων των bios των motorola ας πούμε; Για τα κλειδωμένα boot partitions δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται, κάθε android smartphone έχει κυρίως και πρωταρχικά το δικό του λογισμικό/bios από το οποίο εκκινεί και πάνω σε αυτά μπαίνει και το android linux; Για την ομάδα developers που λες επίσης δε γνωρίζω τίποτα.

Βασικά από τα video review, τα + του desire z είναι καλύτερη απεικόνιση στην οθόνη και το αλουμινένιο πλαίσιο. Λειτουργικό το ίδιο, λίγο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ επεξεργαστή 800mhz, δεν ξέρω πόση πραγματική διαφορά σε ταχύτητα θα δει κανείς, ίδιο flash για την πλοήγηση στο δίκτυο. Τα ιδιαίτερα κόλπα της HTC όπως η απομακρυσμένη διαγραφή όλων των δεδομένων του κινητού αν κλαπεί, δε μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει, δεν είμαι δα και κανένα εταιρικό στέλεχος με τα μυστικά των εκατομμυρίως που θα κουβαλάω στο κινητό μου... όπως αντίστοιχα δε με ενδιαφέρει το πακέτο της "κοινωνικής δικτύωσης" που προσφέρει αυτό το motoblur που έχει το motorola.
Θα μου πεις τώρα, ρε φιλαράκι σαν πολύ δεν την ψάχνεις τη δουλειά; Η αλήθεια είναι ότι είμαι γενικά κατά των κινητών και της καταναλωτικής μανίας με τα κινητά. Είμαι κατά των ms, mms, twiting, facebook status checking κλπ, κλπ. Για αυτό έχω εδώ και χρόνια μια παλιοσαβούρα που ακούει στο όνομα toshiba ts608. Δε μιλάω σχεδόν καθόλου, δε στέλνω μηνύματα σχεδόν ποτέ, αποφεύγω πάση θυσία το ελεϊνό gprs. Η προδιάθεσή μου αλλάζει όμως όταν πρόκειται για ένα μίνι laptop στην ουσία με φουλ πληκτρολόγιο, wifi και σχετικά εύχρηστο browser που χωράει στην τσέπη μου. Και από τη στιγμή που υπάρχει νέτμπουκ και με 299 ευρώ, το ψάχνω πριν δώσω 400+ για το πρώτο μου smartphone. Τελικά το Desire Z είναι λίγα ευρώ φθηνότερο από το milestone 2, στο σκρουτζ, στο ίδιο κατάστημα, ένα Digital Master, που πρώτη φορά το βλέπω. Οπότε δε με ενδιαφέρουν ούτε τα mpixel της κάμερας, ούτε τα διάφορα άλλα, παρά η διαχείρηση αρχείων κειμένου, η δύναμη του wifi, ο εύχρηστος browser, και ίσως και η λειτουργία χαρτών και gps. Στη διαχείρηση αρχείων κειμένου, το φυσικό πληκτρολόγιο παίζει ρόλο και στα reviews λένε ότι είναι πιο εύχρηστο το πληκτρολόγιο στο milestone 2, επίσης ότι στο desire z έχει την τάση να αποτραβιέται πίσω στη θέση του και ότι η πάνω πάνω σειρά είναι πολύ κοντά στο πλαίσιο του επάνω κομματιού του τηλεφώνου, κατά λέξη στα λέω όπως τα γράφανε. Για να φανταστείς το toshibe ts 608 έχει μία μόνο ψευτοεφαρμογή που λέγεται "Σημειώσεις" που σου δίνει τη δυνατότητα να γράψεις μερικές δεκάδες χαρακτήρες σε κάθε αποθήκευση και έχει συνολικά καμιά δεκαριά αποθηκεύσεις! Η άλλη επιλογή είναι να γράψεις κάτι που θέλεις ως μήνυμα και να το αποθηκεύσεις προσωρινά, μιλάμε δηλαδή για τραγικά πράγματα. Για την δύναμη του wifi δεν έχω βρει επαρκείς πληροφορίες, το browsing είναι λένε το ίδιο λόγω ίδιου flash, στους χάρτες το desire z έχει 1-2 έξτρα επιλογές όπως το να δεις τον προορισμό σου και να σε δείξει τη διαδρομή μέχρι εκεί από το σημείο που είσαι. Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν αυτά τα τηλέφωνα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως gps δηλαδή να τα γυρίσεις σε κάδρο, να τα έχεις στο αμάξι και να δείχνουν σε πραγματικό χρόνο τη διαδρομή, ίσως και με φωνητικές εντολές.

kourampies
23-03-11, 21:37
Για να σου δώσω να καταλάβεις (πολύ χοντρικά) τι εννοώ σχετικά με τις rom θα σου φέρω το εξής παράδειγμα.
Φαντάσου ότι αγοράζεις ένα laptop, γεμάτο bloatware και άχρηστα βαριά προγράμματα από τον κατασκευαστή του, και δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις format και να βάλεις ότι windows θέλεις εσύ.

Στα HTC είναι καλύτερα τα πράγματα από τη μάνα του, και έχεις και πολύ περισσότερες επιλογές να προσαρμόσεις το λειτουργικό, λόγω xda dev.

Για το πληκτρολόγιο που ανοίγει/κλείνει από την βαρύτητα, αποτελεί πρόβλημα μόνο όταν το έχεις σε landscape στο κρεβάτι, και αυτό ανάλογα με τον τρόπο που το κρατάς.

Για την δύναμη του wifi δε γνωρίζω, το Ζ είναι ελάχιστα δυνατότερο από το Touch Pro 2 μου, αλλά όχι πιο δυνατό από laptop.

Για πλοήγηση μπορούν φυσικά να χρησιμοποιηθούν αλλά όχι με το google maps, θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή, πχ sygic aura.

8009
24-03-11, 14:37
Για να σου δώσω να καταλάβεις (πολύ χοντρικά) τι εννοώ σχετικά με τις rom θα σου φέρω το εξής παράδειγμα.
Φαντάσου ότι αγοράζεις ένα laptop, γεμάτο bloatware και άχρηστα βαριά προγράμματα από τον κατασκευαστή του, και δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις format και να βάλεις ότι windows θέλεις εσύ.

Στα HTC είναι καλύτερα τα πράγματα από τη μάνα του, και έχεις και πολύ περισσότερες επιλογές να προσαρμόσεις το λειτουργικό, λόγω xda dev.

Για το πληκτρολόγιο που ανοίγει/κλείνει από την βαρύτητα, αποτελεί πρόβλημα μόνο όταν το έχεις σε landscape στο κρεβάτι, και αυτό ανάλογα με τον τρόπο που το κρατάς.

Για την δύναμη του wifi δε γνωρίζω, το Ζ είναι ελάχιστα δυνατότερο από το Touch Pro 2 μου, αλλά όχι πιο δυνατό από laptop.

Για πλοήγηση μπορούν φυσικά να χρησιμοποιηθούν αλλά όχι με το google maps, θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή, πχ sygic aura.

Οπότε να υποθέσω ότι το έχεις πιάσει στα χέρια σου και το έχεις επεξεργαστεί το Ζ. Αυτό που λένε ότι η πάνω πάνω σειρά κουμπιών του πληκτρολογίου είναι πολύ κοντά στο πάνω μέρος της συσκευής και δε χωράνε τα δάκτυλά σου να πατήσεις τα πάνω πάνω κουμπιά ισχύει;

kourampies
24-03-11, 21:49
Οπότε να υποθέσω ότι το έχεις πιάσει στα χέρια σου και το έχεις επεξεργαστεί το Ζ. Αυτό που λένε ότι η πάνω πάνω σειρά κουμπιών του πληκτρολογίου είναι πολύ κοντά στο πάνω μέρος της συσκευής και δε χωράνε τα δάκτυλά σου να πατήσεις τα πάνω πάνω κουμπιά ισχύει;

Το έχω το Ζ εδώ και λίγους μήνες.
Εγώ έχω λεπτά δάχτυλα και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, είναι πάντως κοντά, αν έχεις μεγάλα η χοντρά δάχτυλα ίσως είναι όντως άβολο.

8009
25-03-11, 01:20
Το έχω το Ζ εδώ και λίγους μήνες.
Εγώ έχω λεπτά δάχτυλα και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, είναι πάντως κοντά, αν έχεις μεγάλα η χοντρά δάχτυλα ίσως είναι όντως άβολο.


Πόση διάμετρο έχει δηλαδή ο δείκτης του χεριού σου;

kourampies
25-03-11, 14:38
14.74mm με το ψηφιακό παχύμετρο:p

8009
25-03-11, 20:20
14.74mm με το ψηφιακό παχύμετρο:p

Δε μου λες, αν ασκούσες πίεση με τα δυο σου χέρια, θα μπορούσες θεωρητικά να ξεκολήσεις/σπάσεις τα δύο κομμάτια της συσκευής; Τι πιστεύεις;

8009
01-04-11, 15:47
Τελικά άκυρο, τα έπιασα από κοντά τα κινητά και δε με ευχαρίστησε καθόλου το πληκτρολόγιο του Z... πολύ πιθανό να ξεχαρβαλωθεί πολύ γρήγορα και δε μπορώ να κυκλοφορώ με ξεχαρβαλωμένη συσκευή στην τσέπη μου.

Πλέον είμαι μεταξύ του Desire HD, Desire S, Galaxy S.

To Desire HD είναι πολύ ωραίο, αν και δε με ενδιαφέρει η κάμερα των 8 μεγκαπίξελ. Έρχεται με το 2.2 αν και έχει ήδη βγει το 2.3. Οπότε σκέφτομαι την αναβάθμιση, αν και διαβάζω ότι υπάρχουν ακόμα προβλήματα και ασυμβατότητες. Θα είναι άραγε εφικτή η πλήρης αναβάθμιση χωρίς προβλήματα; Το 2.3 ίσως διορθώση και την προβληματική μπαταρία που λέγεται ότι έχει. Επίσης βλέπω μπαταρίες μεγαλύτερης ισχύος στο ebay αλλά είναι πλήρως συμβατές ή ίσως βλάψουν το κινητό;

Το Desire S είναι με το 2.3, αν και κατά τα άλλα δεν είδα στα reviews κάτι σημαντικό εξτρά. Αν το HD αναβαθμίζεται χωρίς κανένα πρόβλημα στο 2.3 τότε μάλλον είναι καλύτερη επένδυση από το S.

To Galaxy S επίσης το έπιασα στα χέρια μου, πολύ καλό και πραγματικά έπαθα πλάκα με την οθόνη και τα χρώματα! Ανώτερη οθόνη ίσως από το HD, δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται σε αυτό το AMOLED ή είναι λόγω του 2.3. Επίσης στα reviews η μπαταρία του ξεπερνάει την του HD. Σε ένα review είδα τις δύο οθόνες πόσο αντανακλούν σε σχέση με το φως του ήλιου και πραγματικά αν περπατάς στον ήλιο και κρατάς ένα HD και ένα Galaxy S φαίνεται ότι με το δεύτερο θα έχεις πολύ καλύτερη οπτική επαφή.

Αυτά και ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω. Βέβαια υπάρχει και το διπύρηνο Optimus 2x με μεγάλη ταχύτητα και αναμένονται τα διπύρηνα πλέον, το HTC pyramid πχ. Δεν καίγομαι και υπερβολικά για την μεγαλύτερη ταχύτητα επεξεργαστή, αλλά θέλω το Gingerbread 2.3, όλοι λένε ότι κάνει διαφορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.